قرص آهسته رهش آلفن ایکس ال 100 میلی گرم

ALFEN XL SR 100MG TAB

نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*


داروسازی البرز دارو [ ایران ]
اطلاعات دارویی قرص آهسته رهش آلفن ایکس ال 100 میلی گرم

آلفن ايكس ال چیست؟
این دارو جزء داروهای ضدالتهاب و ضد درد که اصطلاحا به آنها داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی یاNSAIDs گفته می شود می باشد.
آلفن ایکس ال در واقع نام تجاری داروی دیکلوفناک سدیم است که به صورت آهسته رهش در این محصول فرموله گردیده است. این دارو در شرکت داروسازی البرز دارو تولید می شود
آهسته رهش بودن یک فرمول دارویی باعث می شود که مدت اثر گذاری دارو در بدن طولانی تر شود و این قابلیت در ترکیباتی مانند داروهای ضد درد که جهت تسکین بکار می روند، خصوصاً در دردهای مزمن بسیار مطلوب است.
این دارو جهت تسکین دردهایی مانند التهاب مفاصل، کشش تاندون و عضلات، نقرس، میگرن، درد دندانی و دردهای پس از عمل های جراحی توصیه می شود.
دیکلوفناک با مهار آنزیم سیکلوکسیژناز که مسئول تولید پروستاگلاندین ها(عوامل ایجاد کننده ی التهاب در اعضای آسیب دیده)می باشد، مانع از افزایش التهاب و درد می گردد.
درواقع با کاهش سطح ناقل های درد و التهاب در بدن، درد و التهاب کنترل می شود.

تفاوت آلفن ایکس با سایر برندهای داروی دیکلوفناک:
دیکلوفناک به دو صورت دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم تولید می شود. تفاوت اصلی بین این دو ملح زمان اثر گذاری آنها می باشد.دیکلوفناک پتاسیم سریع تر از سدیم جذب می شود و اثر می نماید به همین دلیل نوع پتاسیم دار این دارو برای کنترل دردهای حاد و آنی سریع تر عمل می نماید و مناسب تر است اما نوع سدیم دار که آلفن ایکس از این دسته می باشد، چون به صورت آهسته رهش ساخته می شود مدت زمان بیشتری در بدن می ماند و به مدت طولانی تری درد را کنترل می نماید و در نتیجه مناسب کنترل درد و التهابات مزمن می باشد.

پیش از مصرف آلفن ایکس ال:
-این دارو برای افرادی که ناراحتی های قلبی یا عروقی دارند(نارسایی قلبی، سکته ی قلبی یا مغزی،حمله قلبی و...)مناسب نیست لذا در صورتی که سابقه ی ابتلا به هرگونه مشکل قلبی و عروقی را دارید، پیش از مصرف این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید تا داروی ضد درد مناسب شرایطتان را به شما پیشنهاد نماید.
-درصورتی که سابقه ی آسم یا هرگونه حساسیتی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورتی که سابقه ی هرگونه زخم گوارشی یا بیماری التهابی گوارشی مانند بیماری کرون یا زخم معده دارید، حتما پزشک خود را مطلع نمایید .
در صورت بارداری، شیردهی، فشار خون بالا، اختلال در انعقاد خون، ابتلا به لوپوس، نارسایی کبدی یا کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید.
-لیست داروهای مصرفی خود رادر اختیار پزشک یا داروسارخود قراردهید تا درصورت تداخل دارویی تغییرات لازم انجام شود.
-در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضدالتهاب و درد (مانند آسپیرین، ناپروکسن، ایندومتاسین، ایبوپروفن و...)به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

نحوه ی صحیح مصرف آلفن ایکس ال:
-دیکلوفناک را در صورت نیاز ،به مقدار و تعداد دفعاتی که پزشک یا داروساز توصیه می نماید مصرف کنید. مصرف بیش ازحد داروهای ضددرد،عوارض این داروها ( مخصوصا عوارض گوارشی) را افزایش می دهد والزاماً مصرف مقدار زیاد دارو، تاثیر بیشتری در کنترل درد ندارد.
-این دارو را بصورت کامل همراه با یک لیوان آب یا شیر پس ازغذا میل کنید. از جویدن، خردکردن یا حل کردن این دارو درمایعات بپرهیزید و جهت اطلاعات بیشتر، بروشور موجود در بسته ی دارو را مطالعه فرمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف، به محض یادآوری، دارو را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.

توصیه ها:
-بهتر است مصرف داروهای ضددرد تنها در صورت نیاز و با کمترین مقدار توصیه شده توسط پزشک یا داروساز باشد. همچنین مصرف چند داروی ضد درد بصورت هم زمان تاثیر بهتری در کنترل درد ندارد و تنها احتمال بروز عوارض این داروها را بیشتر می نماید.
-درصورت مصرف طولانی مدت این دارو پزشک خود را در جریان روند بهبود درد یاالتهاب خود قرار دهید .
-در صورتی که مبتلا به آسم یا علائمی مانند خس خس سینه و تنگی نفس می باشید، مصرف داروهای ضد التهاب مانند این دارو می تواند علائم شما را تشدید نماید. در صورتی که این اتفاق رخ داد، مصرف داروی ضد درد را قطع نمایید و به پزشک خود اطلاع دهید .
-در صورتی که قرار است تحت درمان دندانپزشکی یا عمل جراحی قرار گیرید، درمانگر خود را درجریان مصرف این دارو قرار دهید.

عوارض آلفن ایکس ال:
-شایع ترین عارضه ی این دارو، عوارض گوارشی مانند سوهاضمه، سوزش سردل و معده درد می باشد که با مصرف دارو پس از وعده ی غذایی می توان احتمال بروز این علائم راکاهش داد. در صورتی که این علائم برطرف نگردید، به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت احساس تهوع، از وعده های غذایی سبک استفاده نمایید و تا حد امکان از. مصرف غذاهای چرب و پرادویه خودداری نمایید .
-درمدت مصرف این دارو ممکن است اسهال خفیفی را تجربه نمایید که خودبخود برطرف می گردد.جهت تامین مایعات بدن، آب به مقدار کافی مصرف نمایید.
-در صورت احساس تنگی نفس، خس خس سینه، علائم حساسیت مانند ورم لب یا صورت، خارش پوستی شدید، وجود خون در مدفوع یا استفراغ و درد شکمی شدید، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

Reference: www.drugs.com

شهناز (1398/8/25)
سلام من ۵۶سال دارم حدود ۱۰سال تنگی کانال نخاع وپارگی دیسک مهره ۵،۶دارم از قرص الفن ایکس استفاده میکنم ایا استفاده مداوم اشکال دارد
مدیر سامانه (1398/8/26)
فشار خون خود را مرتب اندازه گیری کنید. اگر در مقاطعی از مسکن جایگزین استفاده کنید بهتر است.
سعید (1398/8/21)
البته ناگفته نماند این صفحه مربوط و مختص به میگرن نیست. فقط چون سایت فعال و بادقت پاسخ میدین. شاید به نگرانی و منظور اصلی من یه نظری بدین در کل راهنمایی کنید .سپاس
سعید (1398/8/21)
سلام مجدد وقت بخیر . دوزهاشون : فلوکستین20.گاباپنتین100.آلفن ایکس ال 100.) دستور عملش اون دو تا هر دوازده ساعت اما فلوکستین داروخونه گفت هفته اول ی روز در میان بعد یه هفته یه صبح یه عصر گفت بدنت عادت کنه بعد چون خشکی دهان .....) اقا دکتر اول این بگم هر چی باشه اوشون ک من رفتم پیشش و شما ها مختصص و دکترین بهتر از همه ما میدونین چی روندی خوبه اینو گفتم منظور سوتفاهم نشه و شما پست قبلی فرمودی.گیجی و خواب الودگی با هم مصرف کردن باشه زیاد مهم نیس اینا فاصله میدم من کلی میگم در اینده منظور اصلیم نمیتونم چطوری به شما منتقل کنم ساده بگم دیشب قرصا انداختم با فاصله از هم دردی ک زیادم نبود پشت سرم اروم شد و چیز عجیبی شکر خدا پیش نیومد اما میترسم به خاطر درد جزۓی عادت کنم به قرص چون تا حالا شکر خدا دردش زیاد اذیت نکرده منظور قابل تحمل هست میترسم عادت کنم قرص و بعدا قرص نخورم بیشتر از قبل و الان درد کنه- شنیدم میگرن مریضی نیست ک همیشگی خوب بشه قرص موقته چهل روز دیگ چطور و بعد ها چطور؟. یعنی- این سه تا قرص تجویز شده تاثییر داره بااین چهل روز تو کمتر شدن میگرن برا همیشه؟ و میشه هر موقع درد شدید شد مثلا هر چند وقت یه بار و به قول دکتر هر روز نخورم ودر اخر شما میگین که به این روند ک دکتر گفته تا چهل روز ادامه بدم؟ من بار اولم بود میرفتم دکتر نمیدونستم چه دارویی تجویز میکنه یا نمیشناختم این دارو ها تا این سوالات بپرسم ببخشین سوالام زیاد شد. با تشکر
مدیر سامانه (1398/8/21)
وقتی بیمار به پزشک مراجعه می کند و شرح حال بیماری خود را اعلام می کند پزشک بر اساس گفته های ایشان و شدت درد گزارش شده، مدت زمان ابتلا به بیماری و بررسی تمامی جوانب، برای بیمار دارو تجویز می کند ولی هرگز نمی توان با قاطعیت گفت که با مصرف این داروها بیماری بطور ۱۰۰ درصد درمان خواهد شد. در مراجعه بعدی با توجه به نتایج به دست آمده، پزشک می تواند برای ادامه درمان تصمیم مناسب تری بگیرد. شما مطابق دستور پزشک عمل کنید و نگران قطع مصرف داروها نباشید پزشک شما را در این خصوص راهنمایی خواهد کرد.
لیلا ابراهیمی (1398/8/19)
مادرم برای پادرد(از بین رفتن غصروف و ساییدکی استخوان) قرص الفن ایکس مصرف میکنه که به تازگی بعد از خوردن قرص معده درد و سوزش نعده و همچنین ورم معدا و یبوست رو داره و اینکه دکتر مغز و اعصاب هم براش قرص اورلپت(والپروات سدیم۲۰۰)تجویز کرده و چندماهی هست که استفاده میکنه، آیا با قرص آلفن تداخل داره؟ یعنی این عوارض قرص الفن بخاطر اورلپت هست؟ یا بخاطر مصرف (حدود یک سال ) قرص آلفن؟؟ و اینکه الان چه قرصی رو میتونیم به جای الفن جایگزین کنیم؟ قرص سلوکسیب رو میشه جایگزین کرد؟؟
مدیر سامانه (1398/8/19)
مصرف طولانی مدت آلفن ایکس ال توصیه نمی شود. عوارض گوارش به دلیل مصرف این دارو است. کپسول سلکوکسیب عوارض گوارشی کمتری دارد. اصولا مصرف طولانی مدت هر نوع مسکنی صحیح نیست. اثر دارو به تدریج کاهش می یابد و عوارض دارو اضافه می شود.
سعید (1398/8/19)
سلام وقت بخیر بنده رفتم دکتر نوار گرفتن گفتن میگرن کلاسیک داری (خدا رو شکر درد ندارم زیاد یا تداخل ایجاد کنه. گاهی فقط میگره پشت سرم ول میکنه . این سه تا قرص دادن گاباپنتین.فلوکستین.آلفن ایکس ال. تحقیق کردم جز این قرص الفن. اون تا دیگ بیشتر عوازض دارن . لطفاراهنمایی کند تحقیق کردم میگن مدارا خورد خوراک و محیط بهتر از دارو هست. نخورم اینا به خاطر درد جزیی عوارض داشته باشه شنیدم گاباپنتین قطع کنی تشنج میاره. دکتر توصیه ای نکرد فقط گفت دارو مصف کن چهل روز دیگ بیا. راهنمایی کنید ممنونم.
مدیر سامانه (1398/8/19)
اگر دوز داروهای مصرف را هم اعلام می کردید بهتر بود. مصرف گاباپنتین ۱۰۰ وفلوکستین ۱۰ برای دوره چهل روزه مشکلی ایجاد نمی کند. مصرف هم زمان گاباپنتین و فلوکستین ممکن است کمی گیجی و خواب آلودگی را افزایش دهد ولی جزء تداخلات شدید محسوب نمی شود.
گمنام (1398/8/17)
سلام میخواستم بدون خوردن این دارو برای ترک ترامادول مفید است ؟
مدیر سامانه (1398/8/17)
ترامادول عوارض بسیار ناخوشایندی دارد و شدیدا به کبد آسیب می زند. ترک این دارو با آلفن ایکس ال مقدور نیست. به مراکز MMT مراجعه کنید.
مریم شادمان (1398/8/15)
من روماتیسم مفصلی دارم30ساله روماتیسم دارم وبشدت پام دردمیکنه هیچ وقتم خوب نمیشم 49کیلوبودم وپردنیزوون وبرادردمیدن که چاق شدم میشه بجاش ازاین قرص ایکس ال100مصرف کنم؟
مدیر سامانه (1398/8/15)
آلفن ایکس ال جایگزین پردنیزولون نیست. به عنوان مسکن می توانید هر از چندگاهی از این دارو استفاده کنید.
محسن مرزنجوش (1398/8/15)
سلام همسر من ۴۷ سال سن داره و قرص آلفن ایکس رو هر شب مصرف میکنه و اعتیاد به این قرص پیدا کرده و من تا به امروز نتونستم که این قرص رو ازش دور کنم لطف بفرمایید مرا رهنمایی کنید چطور میتونم این قرص رو ازش دور کنم
مدیر سامانه (1398/8/17)
آلفن ایکس ال اعتیاد آور نیست و مسکن غیر استروئیدی است. شاید وابستگی روحی به دارو پیدا کرده اند. اصراری به ترک دارو نداشته باشید و به تدریج از مسکن های دیگر استفاده کنید. بهتر است خودشان تصمیم به قطع مصرف دارو بگیرند.
ناشناس (1398/8/14)
با سلام من۴۲ساله هستم مدتی است که هر شب از مور مور شدن پاهایم خوابم نمی گیره الفن ایکس با ویتامین ث مصرف می کنم .آیا بعداز قطع دارو دوباره شروع می شود یا نه؟ممنون
مدیر سامانه (1398/8/14)
از ویتامین های گروه ب (ب۱ - ب۶ و ب۱۲) و همچنین از ویتامین د۳ استفاده کنید.
E.K (1398/8/1)
سلام من فردا باید ازمایش روماتیسم بدم الان بخاطر کمردردم یک قرص آلفن ایکس ال که ضد التهاب هست مصدف کردم آیا ممکنه در نتیجه آزمایشم تاثیر بذاره؟
مدیر سامانه (1398/8/1)
خیر مشکلی پیش نمی آید
نازيلا س (1398/7/28)
سلام ،من خارپاشنه دارم كه شديدا دردناكه .ميتونم آلفن استفاده كنم؟
مدیر سامانه (1398/7/28)
مصرف این دارو به عنوان مسکن در دوره های کوتاه مدت بلامانع است
ن. صادقی (1398/7/22)
سلام. دختر ۲۹ ساله هستم، به دلیل از بین رفتن غضروف زانو، پزشک آلفن ایکس تجویز کردن. درد خاصی ندارم. آیا این دارو فقط خاصیت ضد درد دارد؟ برای افرادی که مشکل انعقاد خون و کمبود ویتامین کا دارند مشکلی ایجاد نمیکند؟ با توجه به اینکه درد ندارم، این دارو رو که متخصص زانو تجویز کرده مصرف کنم؟
مدیر سامانه (1398/7/22)
دیکلوفناک تا حدودی اثرات ضد التهاب هم دارد. ضمنا تمامی داروهای این گروه اثرات ضد تجمع پلاکتی دارند که آسپرین بیشترین اثر را دارد.
پروین بنایی (1398/7/21)
اطلاعات داده شده کامل ومفید بود متشکرم
حسین کرمان (1398/7/18)
نشکر که مرجعی هسنید جهت اطلاعات پزشکی 64ساله هستم حساسیت فصلی ریه دارم باسرفه درپاییز و حملات نقرسی هم دارم درهر چند ماه یکبار دکتر گفته استخوان زانوم سائیدگی داره ودرد شدیدی مفاصل زانو راست رامیگیرد وزانو ورم میکند وقرص الفن ایکس دادند هر 12 ساعت یکی ایا قرص مذکور فقط کاهش درده یا باعث خوب شدن هم میشود؟
مدیر سامانه (1398/7/24)
آلفن ایکس ال علاوه بر تسکین درد اثرات ضد التهابی نیز دارد که تجویز ۲۰۰ میلی گرم روزانه اصولا به جهت اثرات ضد التهابی بوده است. مواظب افزایش احتمالی فشار خون به جهت سدیم موجود در این دارو باشید.
مصطفی..ح (1398/7/7)
با سلام من شقاق مقعدی دارم که پس از هربار اجابت مزاج تا سه چهار ساعت درد شدیدی دارم از آلفن ایکس استفاده میکنم حتی بعضی مواقع دو عدد هم مصرف میکنم تا دردم رو زودتر تسکین بده ولی تا سه چهار ساعت همون درد رو دارم ولی بعضی مواقع ایبوپروفن مصرف کردم که خیلی زودتر تسکین داده میخواستم بدونم که عوارض مصرف کدوم یکی از این قرص ها کمتره....و بهتره کدوم رو مصرف کنم...تشکر از زحمات شما
مدیر سامانه (1398/7/8)
به نظرم بهتر است به متخصص گوارش مراجعه کنید مصرف زیاد مسکن ممکن است زخم گوارشی برای شما ایجاد کند و همچنین در صورت مصرف مداوم یک مسکن، اثربخشی آن کاهش می یابد.
زمانی (1398/7/5)
من درد های نسبتا شدید و طولانی مدتی در پاهایم احساس می کردم و دکتر دو بسته از این دارو را برای من تجویز کرد(هر ۱۲ ساعت ) اما من پس از مصرف درد برطرف نشد و من مجدد مجبور به مصرف این دارو شده ام حدود ۴ کپسول اضافه تر مصرف کردم می خواستم ببینم که مصرف آن در این شرایط اشکالی دارد یا نه
مدیر سامانه (1398/7/5)
مصرف طولانی مدت هر نوع مسکن ضمن عوارض جانبی احتمالی باعث کاهش اثربخشی آن نیز می شود. اگر امکان برطرف کردن عامل درد برای شما امکان پذیر نیست بصورت دوره ای از مسکن های مختلف استفاده کنید ولی مصرف هم زمان دو داروی مسکن توصیه نمی شود. ضمنا مواظب دستگاه گوارش خود نیز باشید. بعد از غذا و با آب فراوان میل کنید.
حسن زاده (1398/7/5)
آیابرای سردرد هم خوبهه؟؟
مدیر سامانه (1398/7/5)
موثر است.
رجبی پور (1398/7/4)
سلام گلو درد همراه با ترشحات حلق داشتم به دکتر مراجعه کردم ایشون فرمودند که سینوس هام عفونت کرده... و یکی از قرص هایی که تجویز کردن آلفن - ایکس ال بود ... با توجه به اینکه حساسیت دارویی دارم( قبلا قرص مترونیدازول استفاده کردم و دچار حساسیت شدید پوستی شدم از اون به بعد کمتر دارو استفاده میکنم) و همینطور دستگاه گوارشم کلا به دارو حساس هست ...به نظر شما خوردن این قرص واجب هست؟
مدیر سامانه (1398/7/4)
اگر پزشک برای عفونت شما آنتی بیوتیک تجویز نموده است مصرف آن بر مصرف آلفن ایکس ال ارجحیت دارد. اگر درد و التهاب ندارید مصرف این دارو واجب نیست.
علیرضا شیرزاد۸ (1398/6/25)
سلام ایا الفن برای پلاکت تاثیر دارد منظور پلاکت پایین می اورد
مدیر سامانه (1398/6/25)
اصولا تمام داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اثرات ضد پلاکت دارند که آسپرین بیشترین اثر در بین داروهای این گروه را دارد. آلفن ایکس ال هم تا حدودی چنین اثری دارد
ناشناس (1398/6/14)
با سلام و خدا قوت من فرهنگی ۳۴ ساله هستم حدود دو ماه پیش دو مهره پایین کمرم دچار بیرون زدگی شد به حدی که تمام عضلات پشت کمرم خیلی میگرفت، الان پزشک روزی یک عدد قرص الفن ایکس و یک عدد گاباپتین تجویز کرده، خداروشکر بهترم، خواستم ببینم نظر شما در مورد این تجویز چیه؟ ممنون
مدیر سامانه (1398/6/15)
طبق دستور پزشک درمان را ادامه دهید.
حسن (1398/6/13)
سلام دارو خاصیت درمانی دارد یا فقط بصورت مسکن عمل می کند.من دیسک کمر دارم منظورم اینه که اگه مصرف نکنم مشکلی پیش میاد
مدیر سامانه (1398/6/13)
تا حدودی اثرات ضد التهاب هم دارد. اگر مصرف نکنید مشکل خاصی ایجاد نمی شود.
پارسا (1398/6/7)
ایا این قرص تاثیری در تست اپیوم دارد
مدیر سامانه (1398/6/9)
بی تاثیر است
محمدسعیدکاظمی (1398/5/25)
ازمطالعه مطالبتان لذت بردم. من بازنشسته فرهنگی۶۳ساله ای هستم. قدیما ورزشکار بوده ام.سال۱۳۸۵ تصادف وحشتناکی کردم که منجر به آسیب و شکستگی هایی شد که خدا راشکر نقص عضوی نشدم ومعیوب نیازمند به کمک وپرستار نیستم. گاهی دردهای عضلانی یا دردهای استخوانی برایم پیش میاد ودیکلوفناک ۵۰ مصرف میکنم و جواب مثبت میگیرم. اخیراً یه روز ۳کیسهٔ برنج ده کیلوئی رو حدود۱۰۰مترجابجا کردم که متاسفانه این بار دچار کشیدگی عصب شدم. پس از مراجعه بپزشک متوجه شدم که فقط باید استراحت کرد و با اون دستم نه چیزی حمل کنم ونه کاری کنم‌‌. که این توصیه ها رارعایت کردن در زندگی امثال من ممکن نیست. دیشب باخانواده به دیدن دوستم وخانواده اش رفتم.‌.همسر او درد مشابهی داشت و قرص دیکلوفناک۱۰۰ ایکس ال رو پیشنهاد کرد و یک برگ از اون رو بمن داد. دیشب استفاده کردم عالی بود. سپاس
میثم عباسی (1398/5/15)
با سلام مرسی از مطالب مفید
میثم عباسی (1398/5/15)
با سلام برای ترک تریاک از الفن100استفاده میکنم،سوالم اینه قرص مرفین دارد؟ و اینکه مشکلی برام پیش میاد یا خیر؟!
مدیر سامانه (1398/5/15)
این دارو فقط اثرات تسکین درد دارد. هیچ گونه مخدری در آلفن ایکس ال وجود ندارد
اسماعیل غزی (1398/4/24)
سلام....مطلب خیلی مفید و واضح و قابل فهم بود...تشکر

چنانچه در خصوص "قرص آهسته رهش آلفن ایکس ال 100 میلی گرم" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

داروسازی البرز دارو

برند های مرتبط از این شرکت

سایر برند های این شرکت

گلوریپا داروسازی عبیدی اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب