قرص آهسته رهش آلفن ایکس ال 100 میلی گرم

ALFEN XL SR 100MG TAB

داروسازی البرز دارو [ ایران ]
اطلاعات دارویی قرص آهسته رهش آلفن ایکس ال 100 میلی گرم

آلفن ايكس ال چیست؟
این دارو جزء داروهای ضدالتهاب و ضد درد که اصطلاحا به آنها داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی یاNSAIDs گفته می شود می باشد.
آلفن ایکس ال در واقع نام تجاری داروی دیکلوفناک سدیم است که به صورت آهسته رهش در این محصول فرموله گردیده است. این دارو در شرکت داروسازی البرز دارو تولید می شود
آهسته رهش بودن یک فرمول دارویی باعث می شود که مدت اثر گذاری دارو در بدن طولانی تر شود و این قابلیت در ترکیباتی مانند داروهای ضد درد که جهت تسکین بکار می روند، خصوصاً در دردهای مزمن بسیار مطلوب است.
این دارو جهت تسکین دردهایی مانند التهاب مفاصل، کشش تاندون و عضلات، نقرس، میگرن، درد دندانی و دردهای پس از عمل های جراحی توصیه می شود.
دیکلوفناک با مهار آنزیم سیکلوکسیژناز که مسئول تولید پروستاگلاندین ها(عوامل ایجاد کننده ی التهاب در اعضای آسیب دیده)می باشد، مانع از افزایش التهاب و درد می گردد.
درواقع با کاهش سطح ناقل های درد و التهاب در بدن، درد و التهاب کنترل می شود.

تفاوت آلفن ایکس با سایر برندهای داروی دیکلوفناک:
دیکلوفناک به دو صورت دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم تولید می شود. تفاوت اصلی بین این دو ملح زمان اثر گذاری آنها می باشد.دیکلوفناک پتاسیم سریع تر از سدیم جذب می شود و اثر می نماید به همین دلیل نوع پتاسیم دار این دارو برای کنترل دردهای حاد و آنی سریع تر عمل می نماید و مناسب تر است اما نوع سدیم دار که آلفن ایکس از این دسته می باشد، چون به صورت آهسته رهش ساخته می شود مدت زمان بیشتری در بدن می ماند و به مدت طولانی تری درد را کنترل می نماید و در نتیجه مناسب کنترل درد و التهابات مزمن می باشد.

پیش از مصرف آلفن ایکس ال:
-این دارو برای افرادی که ناراحتی های قلبی یا عروقی دارند(نارسایی قلبی، سکته ی قلبی یا مغزی،حمله قلبی و...)مناسب نیست لذا در صورتی که سابقه ی ابتلا به هرگونه مشکل قلبی و عروقی را دارید، پیش از مصرف این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید تا داروی ضد درد مناسب شرایطتان را به شما پیشنهاد نماید.
-درصورتی که سابقه ی آسم یا هرگونه حساسیتی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورتی که سابقه ی هرگونه زخم گوارشی یا بیماری التهابی گوارشی مانند بیماری کرون یا زخم معده دارید، حتما پزشک خود را مطلع نمایید .
در صورت بارداری، شیردهی، فشار خون بالا، اختلال در انعقاد خون، ابتلا به لوپوس، نارسایی کبدی یا کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید.
-لیست داروهای مصرفی خود رادر اختیار پزشک یا داروسارخود قراردهید تا درصورت تداخل دارویی تغییرات لازم انجام شود.
-در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضدالتهاب و درد (مانند آسپیرین، ناپروکسن، ایندومتاسین، ایبوپروفن و...)به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

نحوه ی صحیح مصرف آلفن ایکس ال:
-دیکلوفناک را در صورت نیاز ،به مقدار و تعداد دفعاتی که پزشک یا داروساز توصیه می نماید مصرف کنید. مصرف بیش ازحد داروهای ضددرد،عوارض این داروها ( مخصوصا عوارض گوارشی) را افزایش می دهد والزاماً مصرف مقدار زیاد دارو، تاثیر بیشتری در کنترل درد ندارد.
-این دارو را بصورت کامل همراه با یک لیوان آب یا شیر پس ازغذا میل کنید. از جویدن، خردکردن یا حل کردن این دارو درمایعات بپرهیزید و جهت اطلاعات بیشتر، بروشور موجود در بسته ی دارو را مطالعه فرمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف، به محض یادآوری، دارو را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.

توصیه ها:
-بهتر است مصرف داروهای ضددرد تنها در صورت نیاز و با کمترین مقدار توصیه شده توسط پزشک یا داروساز باشد. همچنین مصرف چند داروی ضد درد بصورت هم زمان تاثیر بهتری در کنترل درد ندارد و تنها احتمال بروز عوارض این داروها را بیشتر می نماید.
-درصورت مصرف طولانی مدت این دارو پزشک خود را در جریان روند بهبود درد یاالتهاب خود قرار دهید .
-در صورتی که مبتلا به آسم یا علائمی مانند خس خس سینه و تنگی نفس می باشید، مصرف داروهای ضد التهاب مانند این دارو می تواند علائم شما را تشدید نماید. در صورتی که این اتفاق رخ داد، مصرف داروی ضد درد را قطع نمایید و به پزشک خود اطلاع دهید .
-در صورتی که قرار است تحت درمان دندانپزشکی یا عمل جراحی قرار گیرید، درمانگر خود را درجریان مصرف این دارو قرار دهید.

عوارض آلفن ایکس ال:
-شایع ترین عارضه ی این دارو، عوارض گوارشی مانند سوهاضمه، سوزش سردل و معده درد می باشد که با مصرف دارو پس از وعده ی غذایی می توان احتمال بروز این علائم راکاهش داد. در صورتی که این علائم برطرف نگردید، به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت احساس تهوع، از وعده های غذایی سبک استفاده نمایید و تا حد امکان از. مصرف غذاهای چرب و پرادویه خودداری نمایید .
-درمدت مصرف این دارو ممکن است اسهال خفیفی را تجربه نمایید که خودبخود برطرف می گردد.جهت تامین مایعات بدن، آب به مقدار کافی مصرف نمایید.
-در صورت احساس تنگی نفس، خس خس سینه، علائم حساسیت مانند ورم لب یا صورت، خارش پوستی شدید، وجود خون در مدفوع یا استفراغ و درد شکمی شدید، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

Reference: www.drugs.com

اسماعیل غزی (1398/4/24)
سلام....مطلب خیلی مفید و واضح و قابل فهم بود...تشکر
میثم عباسی (1398/5/15)
با سلام برای ترک تریاک از الفن100استفاده میکنم،سوالم اینه قرص مرفین دارد؟ و اینکه مشکلی برام پیش میاد یا خیر؟!
مدیر سامانه (1398/5/15)
این دارو فقط اثرات تسکین درد دارد. هیچ گونه مخدری در آلفن ایکس ال وجود ندارد
میثم عباسی (1398/5/15)
با سلام مرسی از مطالب مفید
محمدسعیدکاظمی (1398/5/25)
ازمطالعه مطالبتان لذت بردم. من بازنشسته فرهنگی۶۳ساله ای هستم. قدیما ورزشکار بوده ام.سال۱۳۸۵ تصادف وحشتناکی کردم که منجر به آسیب و شکستگی هایی شد که خدا راشکر نقص عضوی نشدم ومعیوب نیازمند به کمک وپرستار نیستم. گاهی دردهای عضلانی یا دردهای استخوانی برایم پیش میاد ودیکلوفناک ۵۰ مصرف میکنم و جواب مثبت میگیرم. اخیراً یه روز ۳کیسهٔ برنج ده کیلوئی رو حدود۱۰۰مترجابجا کردم که متاسفانه این بار دچار کشیدگی عصب شدم. پس از مراجعه بپزشک متوجه شدم که فقط باید استراحت کرد و با اون دستم نه چیزی حمل کنم ونه کاری کنم‌‌. که این توصیه ها رارعایت کردن در زندگی امثال من ممکن نیست. دیشب باخانواده به دیدن دوستم وخانواده اش رفتم.‌.همسر او درد مشابهی داشت و قرص دیکلوفناک۱۰۰ ایکس ال رو پیشنهاد کرد و یک برگ از اون رو بمن داد. دیشب استفاده کردم عالی بود. سپاس
پارسا (1398/6/7)
ایا این قرص تاثیری در تست اپیوم دارد
مدیر سامانه (1398/6/9)
بی تاثیر است
حسن (1398/6/13)
سلام دارو خاصیت درمانی دارد یا فقط بصورت مسکن عمل می کند.من دیسک کمر دارم منظورم اینه که اگه مصرف نکنم مشکلی پیش میاد
مدیر سامانه (1398/6/13)
تا حدودی اثرات ضد التهاب هم دارد. اگر مصرف نکنید مشکل خاصی ایجاد نمی شود.
ناشناس (1398/6/14)
با سلام و خدا قوت من فرهنگی ۳۴ ساله هستم حدود دو ماه پیش دو مهره پایین کمرم دچار بیرون زدگی شد به حدی که تمام عضلات پشت کمرم خیلی میگرفت، الان پزشک روزی یک عدد قرص الفن ایکس و یک عدد گاباپتین تجویز کرده، خداروشکر بهترم، خواستم ببینم نظر شما در مورد این تجویز چیه؟ ممنون
مدیر سامانه (1398/6/15)
طبق دستور پزشک درمان را ادامه دهید.
علیرضا شیرزاد۸ (1398/6/25)
سلام ایا الفن برای پلاکت تاثیر دارد منظور پلاکت پایین می اورد
مدیر سامانه (1398/6/25)
اصولا تمام داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اثرات ضد پلاکت دارند که آسپرین بیشترین اثر در بین داروهای این گروه را دارد. آلفن ایکس ال هم تا حدودی چنین اثری دارد

چنانچه در خصوص "قرص آهسته رهش آلفن ایکس ال 100 میلی گرم" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

داروسازی البرز دارو

برند های مرتبط از این شرکت

سایر برند های این شرکت

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب