ورتیپورفین

آنتی نئوپلاستیک
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

موارد مصرف ورتیپورفین

Verteporfin در درمان فتودینامیک دژنراسیون ماکولار وابسته به سن کاربرد دارد. متعاقب تجویز داخل وریدی این دارو در سلولهای آندوتلیال عروق خونی در حال رشد از جمله عروق خونی شبکیه تجمع می یابد و هنگام فعال شدن توسط نور لیزر باعث ایجاد انسدادهای عروق موضعی می گردد و این امر باعث مهار عروق سازی جدید و کاهش سیر نقصان تیزبینی می گردد. به صورت انفوزیون داخل وریدی طی 10 دقیقه و با دوز mg/m 6 تجویز می گردد و 15 دقیقه بعد از شروع انفوزیون با نور لیزر با طول موج 689 نانومتر پیگیری می گردد. دوز نوردهی پیشنهادی j/cm50 طی 83 ثانیه می باشد و درمان را می توان هر 3 ماه تکرار نمود. از این دارو در اختلالات دیگر مثل نئوپلاسم های بدخیم نیز استفاده می گردد.

فارماکوکینتیک ورتیپورفین

متعاقب تجویز داخل وریدی نیمه عمر حذف نهایی پلاسمایی آن 5 تا 6 ساعت می باشد. میزان اتصال به پروتئین حدود 90% می باشد و در کبد متابولیزه می شود و از طریق صفرا در مدفوع دفع می گردد که عمدتاً به صورت تغییر نکرده می باشد. کمتر از یک درصد دوز تجویزی از طریق ادرار دفع می گردد.

عوارض جانبی ورتیپورفین

در تمامی بیماران حساسیت به نور رخ خواهد داد و تا 2 الی 5 روز بعد از درمان بیماران نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند اگر چه تماس با نور داخل خانه مفید است چرا که باعث غیر فعال شدن تدریجی بقایای دارو می شود. سردرد، واکنش در محل تزریق و اختلالات دید به صورت شایع رخ می دهند. خارج شدن دارو از عروق در محل تزریق می تواند شدید باشد و می تواند باعث توقف روند درمانی شود. بیمارانی که دچار کاهش شدید بینایی می شوند تا زمان بهبود این مشکل نباید تحت درمان مجدد قرار بگیرند. از دیگر عوارض جانبی می توان به واکنش های افزایش حساسیت، درد ناشی از انفوزیون (عمدتاً به صورت درد پشت)، درد قفسه سینه، اختلالات گوارشی، فیبریلاسیون دهلیزی، افزایش فشار خون، کاهش شنوایی و آنمی اشاره کرد. در اختلالات کبدی مصرف دارو باید با احتیاط صورت پذیرد.

تداخلات دارویی ورتیپورفین

Verteporfin را نباید با دیگر داروهایی که می توانند باعث حساسیت نوری شوند تجویز نمود چرا که در غیر این صورت خطر واکنش های احتمالی زیاد می شود.

دارو های هم گروه ورتیپورفین

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.

Lactation: Distributed in milk; not recommended
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
06859

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
ویال ویزوداین 15 میلی گرم
Verteporfin available in Iran

Verteporfin available in Iran

Brand names
VISUDYNE 15 MG VIAL
فروشگاه دارویاب داروسازی ایران دارو اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب