اگزازپام

! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

موارد مصرف اگزازپام

اين دارو در كوتاه مدت براي درمان اضطراب، به عنوان داروي كمكي در اضطراب همراه با افسردگي رواني، درمان علائم قطع مصرف الكل مصرف مي‌شود.

مکانیسم اثر اگزازپام

اکسازپام مانند سایر بنزودیازپین ها با گیرنده های GABA گاما آمینو بوتیریک اسید هم پوشانی دارد. این گیرنده ها در مغز بطور گسترده ای پراکنده هستند. اتصال به جایگاه گیرنده های گابا باعث افزایش اثرات انتقال عصب این واسطه شیمیایی می شود. این اتصال باعث باز شدن کانال کلراید بر روی رسپتور می شود و باعث افزایش پلاریزاسیون نرون می گردد.
به نظر می رسد بنزودیازپین ها اثر مهار کننده گابا را تقویت می کنند و از این راه میزان تحریک نورون ها را در بسیاری از مناطق مغز کاهش می دهند

فارماکوکینتیک اگزازپام

از طريق خوراكي جذب مي‌شود. اتصال آن به پروتئين‌هاي پلاسما بالا است . متابوليسم آن كبدي و دفع آن از طريق كليه مي‌باشد. نيمه عمر پلاسمايي آن 15-5 ساعت است. زمان شروع اثر دارو پس از مصرف يك مقدار واحد و به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادير متعدد به سرعت و ميزان تجمع دارو و به نوبه خود به نيمه عمر دفع و كليرانس آن بستگي دارد.

عوارض جانبی اگزازپام

خواب آلودگي روز بعد از مصرف، گيجي و عدم تعادل (بخصوص در افراد مسن)، فراموشي ، وابستگي ، تحريك پذيري غير عادي و در برخي موارد سر درد، سرگيجه، افت فشار خون، افزايش ترشحات بزاق، كرامپ و درد ناحيه شكم، بثورات جلدي، اختلال خوني و يرقان ازعوارض جانبي دارو است .

تداخلات دارویی اگزازپام

مصرف همزمان آن با داروهاي مضعف CNS، ضد دردهاي مخدر، بيهوش‌كننده‌هاي عمومي، مهار كننده‌هاي مونوآمين‌اكسيداز، ضد افسردگي‌هاي سه حلقه‌اي و داروهاي پائين‌آوردنده فشار خون كه باعث تضعيف CNS مي‌شوند( مانند كلونيدين و متيل دوپا) و رزرپين ممكن است اثر مضعف CNS اين دارو‌ها را تشديد نمايد. مصرف همزمان بنزوديازپين‌ها با ايتراكونازول ممكن است سبب مهار متابوليسم اين دارو‌ها و درنتيجه افزايش غلظت پلاسمايي آنها شود.

هشدار ها اگزازپام

1- در بيماريهاي تنفسي ،ضعف عضلاني ،بيماران با سابقه مصرف نابجاي دارو يا افراد با اختلال شخصيتي ،مسموميت شديد با الكل همراه با علائم حياتي ضعيف شده ،اغماء،شوك ،گلوكوم حاد با زاويه بسته يا استعداد ابتلاء به آن بايد احتياط فراوان مصرف شود .
2- در افراد مسن ، نارسايي كبدي و كليوي ، نوجوانان و افراد به شدت بيمار مقدار مصرف دارو بايد كاهش داده شود .
3- براي جلوگيري از بروز عوارض قطع مصرف .مقدار مصرف دارو بايد به تدريج كاهش داده شود .
4- مصرف طولاني مدت يا مقادير زياد بنزوديازپين ها خطر بروز وابستگي هاي رواني و جسمي را افزايش مي دهد .

توصیه های دارویی اگزازپام

. اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه شده مصرف شود.
2. اگر بعد از چند هفته اثر درماني دارو كاهش يافت ، بايد به پزشك مراجعه واز افزايش مقدار مصرف دارو خودداري نمود .
3. اين دارو نبايد بيش از مقدار تجويز شده مصرف شود.
4. به منظور كاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو، مصرف این دارو بايد بتدريج قطع شود.
5. به علت بروز سرگيجه، خواب‌آلودگي و منگي، از رانندگي يا كار با ماشين‌آلاتي كه نياز به هوشياري دارند، بايد خودداري گردد.

دارو های هم گروه اگزازپام

D :
Use in LIFE-THREATENING emergencies when no safer drug available. Positive evidence of human fetal risk.

Lactation: Avoid during breastfeeding Minor tranquilizers should be avoided in 1st trimester of pregnancy due to increased risk of congenital malformations Maternal use shortly before delivery is associated with floppy infant syndrome (good and consistent evidence) Prenatal benzodiazepine exposure slightly increased oral cleft risk (limited or inconsistent evidence)
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00934

گلوریپا داروسازی عبیدی فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب