فورسماید

داروهای قلبی عروقی
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

فوروزمايد
فوروزماید از دسته ی داروهای دیورتیک (مدر یا ادرار آور) می باشد. این داروها با افزایش حجم ادرار و مایعات دفعی بدن می توانند در مواردی مانند کاهش ورم موثر واقع شود از این رو به آنها قرص آب نیز گفته می شود.
فوروزماید نیز با دفع مایعات اضافه ی بدن که موجب مشکل تنفسی،خستگی و ورم (بطور مثال ورم در ناحیه پا که می تواند ناشی از نارسایی قلبی باشد.)می شود، به بهبود شرایط بیمار کمک می نماید.
داروهای ادرار آور در درمان فشار خون بالا نیز تجویز می گردند.فوروزماید به این منظور تنها در مواقعی تجویز می گردد که فشار خون با سایر داروهای این گروه کنترل نشده باشد.
این دارو به تنهایی یا همراه با سایر داروهای مدر توسط پزشک تجویز می گردد و امروزه محصولاتی چند دارویی از فوروزماید در کنار داروهای ادرار آور دیگری همچون تریامترن، آمیلوراید یا اسپیرنولاکتون در بازار دارویی موجود می باشد.

پیش از شروع مصرف فوروزماید 
-در صورت بارداری یا شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-در صورتی که مشکل یا درد هنگام دفع ادرار یا ناراحتی مرتبط با پروستات دارید حتماً پزشک خود را مطلع نمایید.
-اگر مبتلا به دیابت یا نقرس می باشید حتماً به پزشک خود بگویید زیرا ممکن است با مصرف داروهای ادرار آور این بیماری ها تشدید گردند.
-در صورتی که طبق آزمایشات بالینی اخیر سطح خونی سدیم یا پتاسیم شما پایین تر از حد طبیعی باشد لازم است پیش از شروع مصرف این دارو به پزشک معالج خود اطلاع دهید.
_لیست کاملی از داروهای مصرفی خود تهیه نمایید و در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید تا در صورت نیاز به تنظیم دوز مجدد یا وجود تداخل دارویی، اقدامات لازم صورت گیرد.
-در صورت سابقه ی حساسیت به این دارو یا سایر داروها به پزشک معالج اطلاع دهید.

نحوه ی صحیح مصرف فوروزماید
فوروزماید را دقیقاً به مقدار تجویز شده توسط پزشک مصرف نمایید.بطور معمول این دارو یک نوبت در روز تجویز می گردد که در این صورت بهترین زمان مصرف آن صبح ها پس از صبحانه می باشد.با این حال برای برخی افراد مصرف دو نوبت در روز تجویز می شود که می توان آن را صبح و عصر مصرف نمود.
-با وجود اینکه معمولا فوروزماید صبح ها مصرف می شود،شما می توانید با توجه به برنامه های روزمره ی خود، در هر زمانی از روز که راحت تر هستید آن را مصرف نمایید. بطور مثال اگر صبح ها فعالیت خارج از منزل زیادی دارید و افزایش تعداد دفعات دفع ادرار برایتان مشکل ایجاد می کند، می توانید مصرف این دارو را به وقت دیگری موکول نمایید و همچنان بهتر است تا عصر دارو را مصرف نمایید تا زمان اثرگذاری دارو که همراه با افزایش دفع ادرار خواهد بود با خواب شبانه همزمان نشود و به استراحتتان لطمه نزند.
-قرص فوروزماید را بصورت کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید .می توانید آن را قبل یا پس از غذا نیز مصرف نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف، به محض یادآوری آن را مصرف کنید اما در صورتی که از ساعت ۴بعد از ظهر گذشته باشد، می توانید داروی فراموش شده ی صبح را مصرف نکنید و نوبت عصر را طبق روال سابق مصرف نمایید. به هر حال از دوبرابر نمودن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید .

توصیه ها
- لازم است در مدت مصرف این دارو تحت نظر پزشک باشید تا آزمایشات بالینی و معاینات دوره ای تحت نظر وی انجام شود. سطح املاح موجود در خون مانند سدیم و پتاسیم در مدت مصرف این دارو بسیار مهم می باشد و باید توسط پزشک چک شود.
-داروهای مدر از جمله فوروزماید به افزایش دفع مایعات اضافی بدن کمک می کنند اما ممکن است گاهی عملکرد آنها منجر به دفع بیش از حد مایعات گردد و بدن شما کم آب گردد لذادر صورت احساس تشنگی بیش از حد، بی حالی و خستگی، خشکی دهان ، گرفتگی ماهیچه ها و خشک شدن بیش از حد پوست، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورتی که این دارو جهت کنترل فشار خون برای شما تجویز شده باشد، باید بدانید که لازم است آن را بصورت منظم مصرف نمایید و همچنین دوره ی درمان شما با این دارو طولانی می باشد و قطع دارو یا عدم مصرف منظم آن ممکن است موجب افزایش فشار خون و عوارض قلبی و عروقی جدی شود
لذا مصرف دارو را طبق دستور پزشک و تحت نظر وی ادامه دهید.
-مصرف همزمان این دارو با فرآورده های الکلی سرگیجه ایجاد می کند.لذا در مورد مصرف همزمان این فرآورده ها حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
-پیش از خرید هرگونه دارو از داروخانه، داروساز را در جریان مصرف فوروزماید قرار دهید تا اطمینان حاصل کنید که داروی جدید با مصرف فوروزماید تداخل ندارد.
-در صورتی که مبتلا به دیابت هستید، مصرف فوروزماید می تواند بر روی مقدار قندخون شما تاثیر بگذارد لذا قند خون خود را بصورت منظم تست کنید و تغییرات غیر طبیعی را به پزشک خود اطلاع دهید .
-در صورتی که عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی در پیش رو دارید، درمانگر خود را در جریان داروهای مصرفی خود قرار دهید.

عوارض ناخواسته دارویی فوروزماید 
-در صورت احساس تهوع یا معده درد می توانید فوروزماید را پس از غذا میل کنید.
-احساس سرگیجه خصوصاً در تغییر وضعیت ها ی ناگهانی می تواند ناشی از عملکرد این دارو باشد لذا تا حد امکان به آرامی تغییر وضعیت دهید(از حالت دراز کش به حالت نشسته یا ایستاده) و در زمان اثرگذاری دارو از رانندگی و کار با ابزار خطرناک خودداری نمایید.
-در صورت احساس خشکی دهان می توانید از آدامس ها و آبنبات های فاقد شکر استفاده نمایید.
-در صورت تاری دید،سردرد و یا احساس خستگی شدید یا مداوم به پزشک خود مراجعه نمایید.
-فوروزماید سطح خونی املاح مختلف از جمله سدیم و پتاسیم را در بدن شما تغییر می دهد به همین دلیل لازم است آزمایشات خونی منظم و دوره ای توسط پزشک جهت بررسی این موارد تجویز گردد.

دارو های هم گروه فورسماید

موارد مصرف فورسماید

فوروزمايد در درمان خيز (همراه با نارسايي احتقاني قلب، سيروز كبدي و بيماري كليوي) و كم‌ادراري ناشي از نارسايي كليوي و زيادي خفيف تا متوسط فشار خون و به عنوان داروي كمكي در درمان بحران زيادي فشار خون مصرف مي‌شود.

مکانیسم اثر فورسماید

لوپ دیورتیک. با اثر بر پمپ بازجذب سدیم-کلراید در بخش بالارو لوله هنله و توبول های پروگزیمال و دیستال موجب افزایش ترشح آب، سدیم، کلراید، منیزیم و کلسیم می گردد.

فارماکوکینتیک فورسماید

تقريباً 70-60 درصد از فوروزمايد پس از مصرف خوراكي جذب مي‌شود.
غذا ممكن است سرعت جذب را بدون تغيير اثر مدري، كم كند. پيوند فوروزمايد به پروتئين بسيار زياد است. نيمه عمر دارو 1-5/0 ساعت است. متابوليسم دارو كبدي است. اثر دارو از راه خوراكي پس از 60-20 دقيقه و از راه تزريق وريدي پس از 5 دقيقه شروع مي‌شود. زمان لازم براي رسيدن به اوج اثر مدر دارو، از راه خوراكي 2-1 ساعت و از راه وريدي طي 30 دقيقه است. اوج اثر كاهنده فشار خون اين دارو تا چند روز پس از شروع درمان ظاهر نمي‌شود. طول اثر دارو از راه خوراكي 8-6 ساعت و از راه وريدي 2 ساعت است. 88 درصد فوروزمايد از راه كليه و 12 درصد از راه صفرا و مدفوع دفع مي‌شود.

عوارض جانبی فورسماید

كمي سديم خون، كمي پتاسيم خون و كمي منيزيم خون، آلكالوز ناشي از كمي كلرور خون، افزايش دفع كلسيم، كاهش فشار خون،تهوع، اختلالات گوارشي، افزايش اوره خون و نقرس، افزايش موقت غلظت كلسترول و تري گليسريد پلاسما بامصرف اين دارو گزارش شده است.

تداخلات دارویی فورسماید

مصرف همزمان ليتيم با فوروزمايد ممكن است موجب بروز مسموميت ناشي از ليتيم شود.اثرات ضد انعقادي داروهاي ضد انعقاد در صورت همزمان با فوروزمايد ممكن است افزايش يابد.

هشدار ها فورسماید

1- اين دارو در موارد بي‌ادراري و عيب كار كليه بايد با احتياط فراوان مصرف شود.
2- اين دارو ممكن است سبب بروز كمي پتاسيم و سديم خون شود.
3- بيماران سالخودره ممكن است به اثرات اين دارو بر روي فشار خون و الكتروليت‌ها حساس‌تر بوده و در معرض خطر بروز كلاپس گردش خون و حملات ترومبوآمبولي باشند.

توصیه های دارویی فورسماید

1- مصرف اين دارو حتي در صورت احساس بهبودي بايد ادامه يابد.
2- اين دارو افزايش فشار خون را درمان نمي‌كند، بلكه آن را كنترل مي‌نمايد. از اين رو مصرف اين دارو ممكن است تا آخر عمر ضروري باشد.
3- در طول مصرف اين دارو، احتمال بروز كمي پتاسيم خون وجود دارد، از اين رو ممكن است مصرف مكمل‌هاي پتاسيم ضروري باشد.
4- در هنگام ايستادن به مدت طولاني، انجام فعاليت جسماني يا در هواي گرم، به علت اثر كاهنده فشار خون در حالت ايستاده، بايد احتياط شود.
5- به عنوان پايين‌آورنده فشار خون، از مصرف ساير داروها به خصوص داروهاي مقلد سمپاتيك كه نياز به نسخه پزشك ندارند، بايد خودداري شود.
6- اگر برنامه مصرف دارو يك بار در روز باشد، به منظور جلوگيري از تكرار ادرار در طول شب، اين دارو بايد صبح مصرف شود.
7- اگر فوروزمايد به رژيم درماني فشار خون اضافه شود، به منظور جلوگيري از افت شديد آن، كاهش مقدار مصرف ساير داروهاي كاهنده فشار خون ممكن است ضروري باشد.
8- اگر كم‌ادراري باحداكثر مصرف اين دارو به مدت 24 ساعت ادامه داشته باشد، توصيه مي‌شود مصرف دارو قطع شود.
9- احتمال بروز حساسيت به نور بامصرف فوروزمايد وجود دارد. از تماس بيش از حد بانور خورشيد بايد خودداري شود.
10- در صورت فراموش شدن يك نوبت مصرف دار، به محض به ياد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود، مگر اين كه تقريباً زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد. در اين صورت مقدار مصرف بعدي نبايد دو برابر گردد.

دارو های هم گروه فورسماید

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.

treatment during pregnancy necessitates monitoring of fetal growth because of risk for higher fetal birth weights Lactation: Drug excreted into breast milk; use with caution; may inhibit lactation
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00570
00566
00571
02134

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
آمپول فورزماید ابوریحان 40 میلی گرم
آمپول رزماید 40 میلی گرم/4 میلی لیتر
آمپول رزماید 20 میلی گرم/2 میلی لیتر
آمپول فورزماید کیمیدارو 20میلی گرم/2میلی لیتر
آمپول فورزماید البرزدارو 20میلی گرم/2میلی لیتر
آمپول فورزماید ابوریحان 20 میلی گرم
قرص فورزماید کیمیدارو 40 میلی گرم
قرص ام دی-فورزماید 40 میلی گرم
قرص فورزماید ایران دارو 40 میلی گرم
آمپول فورزماید البرزدارو 40میلی گرم/4میلی لیتر
گلوریپا داروسازی عبیدی فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب