فاموتیدین

داروهای گوارشی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟ (کلیک کنید)
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

فاموتیدین چیست؟

فاموتیدین یکی از پرمصرف ترین داروها جهت درمان مشکلات عادی تا شدید گوارشی می باشد که توسط شرکت های متفاوتی در ایران تولید می شود.

این دارو بصورت قرص خوراکی 40 و20 میلی گرم در داروخانه ها موجود است و فروش آن بدون نسخه ی پزشک نیز مجاز می باشد.

فاموتیدین جهت بهبود زخم های گوارشی که ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده ایجاد شده باشند استفاده می شود. شایع ترین مورد مصرف این دارو در درمان بازگشت اسید و محتویات آن به مری و گلو و معده دردهای عصبی است.

اسید معده در حالت عادی در معده ترشح می شود تا به هضم غذا کمک کند اما افزایش ترشح آن می تواند مشکلاتی مانند التهاب، زخم گوارشی و رفلاکس به همراه داشته باشد.

فاموتیدین چگونه عمل می کند؟

این دارو در واقع یک آنتی هیستامین است که بر روی سلول های ترشح کننده ی اسید در معده اثر کرده و مانع ترشح اسید می شوند.

از داروهای مشابه فاموتیدین در این دسته رانیتیدین و سایمتیدین هم نام آشنایی دارند و پرمصرف می باشند.

اگر فاموتیدین جهت درمان رفلاکس ( در اصطلاح عامیانه ترش کردن) یک بار در روز تجویز شده باشد، بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب است. این دارو با غذا تداخل ندارد و می تواند قبل یا بعد از غذا مصرف شود.

فاموتیدین نسبت به سایر داروهای هم گروه خود از عوارض کمتری برخوردار است اما ممکن است اسهال یا یبوست و نفخ شکمی یا سردرد و سرگیجه ی خفیف را تجربه کنید که می توانید با مشورت داروساز خود راهکار بهبود آنها را بیابید.

تداخلات مهم فاموتیدین

مصرف فاموتیدین همراه با داروهایی که اسید معده را خنثی می کنند مانند شربت های معده (آلومینیوم ام جی اس، منیزیم هیدروکساید و..) باعث کاهش اثر این دارو می شود.

به علت تاثیر فاموتیدین بر روی آنزیم های کبدی و با توجه به اینکه که بسیاری از داروها در بدن توسط کبد از بین می رود، بهتر است پیش از مصرف فاموتیدین لیستی از داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید.

در صورتی که سابقه ی مشکلات کلیوی یا کبدی دارید با پزشک خود در مورد مصرف این دارو مشورت کنید.

ممکن است مصرف فاموتیدین در سالمندان با عوارض بیشتری همراه باشد. از این جهت احتیاط در مصرف دارو در این گروه سنی لازم است.

از آنجا که کشیدن سیگار منجر به افزایش مقدار اسید معده می شود، ممکن است تاثیر فاموتیدین را کاهش دهد و علایم شما بدتر شود.

اگر وزن بالایی داشته باشید با کاهش وزن به علت کاهش فشار بر روی معده ترشح اسید کمتر شده و فاموتیدین بهتر عمل می کند.

مصرف برخی موادغذایی مانند گوجه فرنگی، نعنا، شکلات، غذاهای پر ادویه و نوشیدنی های گرم، کافیین دار و الکلی می توانند علایم بیماری گوارشی را بدتر کنند.بطورکلی بهتر است مصرف هر غذایی که ترشح اسید معده شما را افزیش می دهد وعلایمتان را تشدید می کند را محدود نمایید.

با مصرف مایعات و غذاهای آبکی در واقع اسید معده رقیق تر می شود که این مساله سبب تسهیل بازگشت اسید از معده به مری می شود پس تا جای ممکن از مصرف آّب و غذای آبکی قبل از خواب خودداری کنید و حداقل نیم تا یکساعت پس از غذا دراز نکشید.

توجه

پرخوری و مصرف غذای پرچرب نیز می تواند باعث کاهش اثر درمانی این داروها شود.

عموما مصرف این دسته دارویی تا زمان بهبودی بیمار است و نیاز به مصرف طولانی مدت نمی باشد اما با توجه به شدت بیماری و نوع آن طول درمان با این دارو متفاوت می باشد

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف فاموتیدین

فاموتيدين در درمان زخمهاي خوش خيم معده و دوازدهه، زخم ناشي از برگشت محتويات معده به مري و سندرم زولينگر- اليسون به كار مي رود.

مکانیسم اثر فاموتیدین

اين دارو از طريق رقابت با هيستامين در سطح گيرنده هاي H2 در سلول هاي جداره اي، ترشح پايه اي اسيد معده و همچنين تحريك ترشح اسيد توسط غذا ، پنتاگاستريل و ساير محركهاي ترشح اسيد معده را مهارمي كند.

فارماکوکینتیک فاموتیدین

اين دارو به سرعت ولي به طور ناقص 45-40 درصد از مجراي گوارش جذب مي گردد و به ميزان كمي در اولين عبور كبدي خود متاليزه مي گردد. اتصال دارو به پروتئين هاي پلاسما كم است. اوج غلظت سرمي آن طي اثر دارو 12-10 ساعت مي باشد. بيشتر داروبه صورت تغيير نيافته از كليه دفع مي گردد.

عوارض جانبی فاموتیدین

عوارض اين دارو شايع نيست و بيشتر شامل اسهال، يا يبوست، سرگيجه يا سردرد و نفخ شكم مي باشد.

تداخلات دارویی فاموتیدین

جذب اين دارو در حضور آنتي اسيدها كاهش مي يابد.
با وجود آنكه فاموتيدين در مقايسه با سايمتيدين يك مهار كننده ضعيف تر آنزيم هاي كبدي است، بااين وجود در مصرف همزمان ساير داروها با اين دارو بايد احتياط كرد.

هشدار ها فاموتیدین

1. بيماراني كه به سايمتيدين عدم تحمل نشان مي دهند، ممكن است اين دارو را نيز تحمل نكنند.
2. در صورت وجود عيب كار كبد يا كليه، با احتياط مصرف شود.
3. به طور كلي مصرف داروهاي مسدد گيرنده H2 بندرت براي بيش از 8 هفته ضروري است. براي مصارف طولاني مدت اين داروها مطالعه اي صورت نگرفته است.

توصیه های دارویی فاموتیدین

1. كشيدن سيگار موجب كاهش اثر اين دارو مي شود.
2. براي بيماران سالخورده يا مبتلا به نارسايي كبدي يا كليوي ممكن است به كاهش مقدار مصرف دارو نياز باشد.

دارو های هم گروه فاموتیدین

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00527
00528

مطالب و رویداد های ویژه

حسن شریفی (1398/9/8)
با سلام بهترين زمان مصرف فاموتيدين كي هست من روزي دوتا فاموتيدين ٤٠ميخورم ،و اگر به جاي روزي دوبار پنتوپرازول ٤٠سه بار ٢٠مصرف شود اشكال دارد يا نه ؟
مدیر سامانه (1398/9/8)
فاموتیدین را بعد از صبحانه و بعد از شما استفاده کنید. اگر نمی توانید دو قرص پنتوپرازول ۴۰ در روز مصرف کنید ۲ قرص پنتوپرازول ۲۰ مصرف کنید. تعداد وعده را اضافه نکنید.
ناشناس (1398/9/6)
سلام خسته نباشید.من معده ام سمت چپ گاهی ی لحظه انگار سوزن میزنن بعد میره.بعد سینم سمت چپ همان مدل میشه.معده درد ندارم .فقط اسید معده ام گاهی ریفلاکس میشه
حسین جعفری (1398/8/25)
سلام خسته نباشید با تشکر از مطالب مفیدتون مدت ۳ یا ۴ سال هست مشکل رفلاکس معده دارم که هر روز تو این ۴ سال صبح ناشتا ۱ قرص امپرازول گاهی پنتوپرازول گاهی هم لانزوپرازول مصرف میکنم گاهی اوقاتم شبها فامتدین یا رانیتیدن میخورم با اینکه با خوردن این قرصها بیشتر روزها تلخی دهان و باز گشت از معده به گلوم رو حس میکنم ولی اگر قرصها رو قطع کنم به شدت حالم بد میشه چندین دکتر هم رفتم همشون میگن عوارضی نداره و اشکالی نداره شما باید داعم قرص مصرف کنید تا زنده هستین میخواستم ببینم چیکار باید بکنم
مدیر سامانه (1398/8/26)
گرچه مصرف این داروها عوارض شدیدی ندارد ولی مصرف طولانی مدت این داروها جذب فلزات را کاهش می دهد و ممکن است اندکی فشار به کبد وارد کند. این که بصورت چرخشی از این داروها استفاده می کنید بهتر است. مصرف مکمل های فلزات آهن،‌کلسیم، روی و منیزیم را فراموش نکنید.
بهار (1398/8/25)
ممنون ازپاسخگویی تون واقعااجرتون باخدا...عذرمیخوام قرص نورتریپتیلین 10چطور؟این قرص اگرمشکل تیروئیدداریم نبایدخورده بشه؟من کم کاری تیروئیددارم وهرصبح قرص تیروئیدمومیخورم ودکترگوارشم قرص نورتریپتیلین رو برام تجویزکردن ولی تواینترنت نوشته بودکه اگرهرگونه مشکل یااختلال تیروئیدداریداین قرص رومصرف نکنید...نبایدمصرفش کنم صحت داره این چیزا؟ازطرفیم واقعابه قرص ضدافسردگی نیازدارم سیتالوپرام روخواستم جایگزین کنم که اونم تداخل داره بافاموتیدین...ممنون میشم بازهم راهنمایی فرمایین🙏🙏🙏
بهار (1398/8/23)
سلام خسته نباشین ممنون بابت اطلاعات مفید،عذرمیخوام فاموتیدین باسیتالوپرام تداخل دارویی نداره آیا؟یا سیتالوپرام بافاموتیدین ورابزول ۳۰تداخل نداره؟چون بخاطراضطرابم ناچارم به خوردن سیتالوپرام ...ممنون میشم راهنمایی کنین.
مدیر سامانه (1398/8/24)
سیتالوپرام با فاموتیدین تداخل دارد. اگر رابپرازول استفاده می کنید دیگر نیاز به مصرف فاموتیدین نیست.
nikmaramniki (1398/8/16)
سلام.من حدود یک ماه به شدت سرماخورده بودم بطوری که چندبار در این استفراغ میکردم بعد از اون ک خوب شدم یک شب بهم استرس شدید وارد شد و معده درد گرفتم (هیچ وقت سلیقه معده درد نداشتم)الان یک ماه و نیم که معده درد شکم درد و پهلو و کمرم درد میکنه متخصص داخلی قرصهای نیزوپرد ۵ ،فکسوفنادین ۱۲۰ میلی،ازونیوم۴۰،و لووفلوکساسین،تجویز کرده و دو نمونه اسپری ، که در واقع من با وجود مصرف اینا ب طور شدید طپش قلب گرفتم و تهوع خیلی زیاد که غش کردم و با مراجعه ب بیمارستان فاموتیدین ۴۰ و پروپرانول۱۰، تجویز کرد و دوتا آمپول، و باز هم ب همون شکل هستم و فقط تهوع ندارم فعلا نظرتون چیه ؟
مدیر سامانه (1398/8/17)
به نظرم لازم است تحت نظر متخصص گوارش و کبد باشید. مصرف داروهای زیاد قضیه را پیچیده تر می کند.
ناشناس (1398/8/15)
سلام من رفلاکس دارم باید چکار کنم خیلی دارو دادن ولی معدم تحمل نمیکنه بخورم اندوسکپی انجام دادم البته به فوق تخصص مراجعه کردم باید کجا برم چکارکنم راهنمای کنید لطفا
فاطمه (1398/8/15)
سلام من مدت چهار هفته ایی هست که احساس گلو درد دارم در قسمت انتهای گلو سمت راست ، هر زمان که آب دهانم رو قورت میدم میسوزه رفتم دکتر فامتیدین تجویز کرد گفت بعد از ۵ روز اگه خوب نشد بیا اندسکوپی، با گذشت ۵ روز هیچ تغییری حاصل نشد ۳- ۴ روزه که احساس میکنم سر دلم سنگینه هیچ سوزشی رو در معده حس نمیکنم فقط گاهی اوقات انگار میخوام بالا بیارم و دوباره احساس سوزش رو در گلوم احساس میکنم ممنون از راهنماییتون.
مدیر سامانه (1398/8/15)
در بعضی موارد گلودرد ناشی از بازگشت اسید از معده به مری است (البته نه در همه موارد). با توجه به احساس سنگینی سردل و تهوع به نظر می رسد مشکل گوارشی وجود داشته باشد. طبق دستور پزشک عمل کنید.
محمد (1398/8/14)
سلام من دوهفته هست یه معده درد گرفتم واشتها کم شده رفتم ازمایش دادم مگه هلکو پاکتری قرص داده وقتی استرس میاد سراغم اشتها گور میشه
مدیر سامانه (1398/8/14)
دوره درمان میکروب هلیکوباکتر را طبق دستور پزشک کامل کنید. بهبودی حاصل خواهد شد.
داننده (1398/8/13)
سلام خسته نباشید من چند سالی میشه از معده درد رنج میبرم. پیشدکتر متخصص گوارش زیاد رفتم حتی اندوسکوپی هم رفتم اما نهایتا بهم گفتن عصبی نشو غذایی فست فود نخور شاید باور نکنین با خوردن هرچیزی معده درد و ورم معده میگیرم اما دیگه نمیتونم دارو مصرف کنم البته من از زمانی که باردار شدم این مشکل برام پیش امد یعنی شش هفت سال تمام هر چی میخوردم بالا میاوردم اماالان دوسالی میشه که دیگه بالا نمیارم اما همچنان با خوردن خیلی از غذاها معده درد شدید میگیرم به نظرتون من. باید چیکار کنم.
پریسا (1398/8/12)
سلام.دختر ۶ ساله من معده درد داره.دکتر بهش فامو تیدین۲۰ داد که شبهاقبل از خواب میخوره گفتند اگه خوب نشد به اندوسکوپی نیاز داره.الان خیلی بهتر شده خواستم بدونم تا چه مدت باید قرص را بخوره تا کامل خوب بشه.ممنون
مدیر سامانه (1398/8/12)
حتی المقدور اندوسکوپی انجام نشود بهتر است. یک دوره یک ماهه مرتبا شبی یک قرص استفاده کنید. از نظر وجود انگل بررسی لازم را انجام دهید.
یزدان رنجبر (1398/8/12)
سلام ۳ سال هست که از دست مشکلات معده کل زندگیم بهم خورده و بیشتر مواقع عصبی هستم .درد در قسمت زیر دنده چپم موقع غذا خوردن سوءهاضمه. باد معده ونفخ معده یکی درمیان یبوست
مدیر سامانه (1398/8/12)
لازم است تحت نظر فوق تخصص گوارش درمان شوید.
رضا نقابي (1398/8/10)
سلام من هر شب نزديك صبح از شدت گرسنگي بيدار ميشيم اين مسئله خيلي اذيتم ميكنه ميخواستم بپرسم چيكار بايد بكنم آيا فاموتيدين خوبه بخورم .سپاس
مدیر سامانه (1398/8/10)
لازم است آزمایشاتی در خصوص قند ناشتا انجام شود و از نظر وجود انگل بررسی های لازم انجام شود. فاموتیدین بی تاثیر است.
ناشناس (1398/8/9)
سلام باخوردن این قرص درد شدید عضلانی گرفتم خیلی بده اصلا قابل تحمل نیست
مدیر سامانه (1398/8/9)
دکتر مهدی احمدیان (فوق تخصص گوارش و کبد - اصفهان ) : به نظر نمی رسد از عوارض این دارو باشد
نوری (1398/8/9)
سلام من حدودشش ماهی میشه ازمعده درد دارم میمیرم رفتم دکتربرام آموکسی سیلین باامپرازول آمپول رانیتیدین تجویزکردولی اصلاخوب نشدم بعدچن وقت رفتم یه دکتردیگه گفت عفونت معده وروده هس داروتجویزکرد ولی وقتی دارو تمام شدمعده دردم بازشروع شددیگه نمیدونم چیکارکنم
مدیر سامانه (1398/8/9)
دکتر مهدی احمدیان (فوق تخصص گوارش و کبد - اصفهان) : شما باید تحت آندوسکوپی قرار بگیرید
Sam (1398/8/8)
سلام من چندين ساله معده درد دارم و به خاطر يك استرس شديد در چند سال پيش به وجود اومد و الان هر وقت استرس ميگيرم باز درد ميگيره و يك هفته حالم بده غذا ميلم نميبره و حالت تهوع دارم چندين بار به پزشك مراجعه كردم بهم امپرازول فاموتد و رانيتيدين ميده خيلي برام سخته وقتي هر جايي ميخوام برم استرس ميگيرم و از هر كاري كه ميخوام انجام بدم ميترسم بعدش مريض شم هيچ راه حلي وجود نداره براي اين مريضي
مدیر سامانه (1398/8/9)
دکتر مهدی احمدیان (فوق تخصص گوارش و کبد - اصفهان) : معده درد شما نیاز به بررسی مجدد و اقدامات تشخیصی دارد
ناشناس (1398/8/7)
سلام‌ من‌ معده‌ ام‌ درد‌ میکنه‌ میزنه‌ به‌ قفسه‌ سینه‌ ام‌ وشانه‌ هام‌ حتی‌ گاهی‌ پشت‌ امم‌ درد‌ میگیره‌ میشه‌ بگید‌ من‌ معده‌ ام‌ چه‌ مشکلی‌ داره‌ دکتر‌ قرص‌ فاموتیدین‌ بهم‌ داده
مدیر سامانه (1398/8/8)
ممکن است ورم معده یا زخم معده داشته باشید. اگر مدفوع سیاه یا خونی داشتید حتما به پزشک اطلاع دهید
محمد (1398/8/7)
سلام من یکساله آنژیو کردم ویکی از قرصهام فاموتیدین۲۰ بوده چندروز پیش رفتم پیش متخصصم اونو ۴۰ نوشت در حالی که نه قبلا نه الان و تو این یکسال هیچ عارضه معده ای نداشتم بنظرتون بازم ۲۰ بخورم یا ۴۰؟؟
مدیر سامانه (1398/8/9)
دکتر مهدی احمدیان (فوق تخصص گوارش و کبد - اصفهان) : بهتر است پنتوپرازول بخورید بجای فاموتیدین
ناشناس (1398/7/30)
سلام منمدن طولانی است که از فامونیدین جهت ریفلاکس معده هرشب از دوز ۲۰ یا ۴۰ استفاده می کنم ۱- میخواستم ببینم مدت طولانی اشکالی نداره ۲-مدت یک ماه است که صبحها هم نولپازا(پنتا پرازول ) ۲۰ استفاده می کنم این دوقرص را جهت ریفلاکس می خورم وبا استفاده آنها مخصوصا فاموتیدین بهترم مدت استفاده از این دو قرص چقدر است ممنونم
مدیر سامانه (1398/7/30)
بهتر است پنتوپرازول را بیش از شش ماه و فاموتیدین را بیش از یک سال مصرف نکنید.
دنیا رحمتی (1398/7/30)
باسلام بخاطر سوزش معده فاموتیدین مصرف میکنم آزمایش خون دادم کم خونی دارم دکتر اسیدفولیک تجویز کردن ک هردو رو باید شب بخورم آیا تداخل دارویی ندارن این دو دارو ک باهم مصرف کنم؟؟؟؟
مدیر سامانه (1398/7/30)
تداخلی با هم ندارند
مصطفی (1398/7/28)
سلام‌مجدد سیگار تقریبا روزی ۱۰ تا ۱۵ نخ میکشم خیلیم سعی کردم کمش کنم ولی انگار نمیشه بیشتر ازاین کم کنم ایا قرص فاموتیدین میتونه خنثی کنه اثر سیگار را روی اسید معده
مدیر سامانه (1398/7/29)
فاموتیدین ترشح اسید معده را کاهش می دهد.
مصطفی (1398/7/28)
سلام چند ماهی هست که درد تو قفسه سینه دارم رفتم متخصص گوارش بهم قرص اوزنیوم داد برا صبحا ناشتا تا میخوردم تقریبا خوب بودم تا اینکه تموم شد و چند روز بعدش دوباره اون درد اومد سراغم رفتم دوباره دکتر بهم قرص اموزل داد ولی انگار تاثیری نداره بین زمین و هوا نگهم داشته شربت ماسی هم بعد غذا میخورم ولی انگار نه انگار ایا همزمان با قرصی که صبح ناشتا میخورم شبش یه دونه فاموتیدین بخورم اشکالی پیش میاد
مدیر سامانه (1398/7/28)
به نظر می رسد باید درمان میکروب هلیکوباکتر را تحت نظر پزشک انجام دهید. خوردن یک عدد قرص فاموتیدین مشکلی ندارد
ناشناس (1398/7/27)
سلام من صبح ساعت ۱۰ فاموتیدین ۴۰خوردم بعداز اینکه ناهار خوردم نیم‌ ساعت بعدش خوابیدم حدود ساعت ۳ بیدار شدم، ودردمعده داشتم بعد از دفع مدفوع بازم دل پیچه گرفتم، آیا از عوارض دارو هست برا رفع دل پیچه چیکار کنم؟
مدیر سامانه (1398/7/27)
بعید است مربوط به مصرف فاموتیدین باشد. احتمالا عامل میکروبی هست که در ادامه باعث اسهال می شود.
زهرا مرادی (1398/7/24)
سلام وقت بخیر من مدت دوسه سالی هست که معده درد دارم و هربار که دکتر رفتم گفتن آندوسکوپی نیازه و برام فاموتیدین40نوشتن که روزی دوبار استفاده کنم،مدتی بود که خوب شده بودم اما متاسفانه الآن باز یک هفته ای میشه که باز دردشدید معده دارم طوریکه تو خوابم دردشو حس میکنم و از خواب بیدار میشم،وبا خوردن خیلی از غذاها معده ام سریع واکنش نشون میده و دچار سوزش معده و مدفوع میشم میخواستم بدونم آیا خوردن فاموتیدین40 هم چنان کفایت میکنه و اینکه اینا علائم زخم معده هستن یا وجود میکروب در معده؟؟
مدیر سامانه (1398/7/24)
بیدار شدن از خواب در اثر درد معده نشان دهنده التهاب شدید یا زخم در معده است. در صورتی که مدفوع سیاه و یا خون در مدفوع مشاهده کردید فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید. کلا بهتر است توسط متخصص گوارش معاینه شوید
سعید صفری (1398/7/20)
سلام.من ۲۰ روز پیش رفتم دکتر متخصص آندوسکوپی گرفت دکتر گفت زخم معده داری برام دارو تجویز کرد و بعد از یماه دوباره باید برم پیشش .الان قرص های بسیامین و مترونیدازول و آمو کس سلسین برام تجویز کرد الان تمام شدن ..آیا دوباره بخرم اون داروها رو یا فاموتیدین ۴۰ بخورم تا نوبت دکترم بیاد؟
مدیر سامانه (1398/7/22)
دوره درمان با آنتی بیوتیک برای درمان میکروب هلیکوباکتر معمولا کوتاه و بین ۱۰ الی ۱۴ روز است. بنابر این لازم نیست مجددا آنتی بیوتیک های تجویز شده را خریداری کنید. با مراجعه به پزشک چنانچه میکروب هلیکوباکتر درمان نشده باشد ممکن است مجددا یک دوره دیگر تجویز شود.
فاطمه آذر (1398/7/20)
سلام. من نزدیک 6ماه هست بعد از قطع مصرف پردنیزولون دچار مشکل گوارشی شده ام؛ یعنی با خوردن اکثر مواد غذایی دچار دلپیچه می شوم همچنین در این مدت کاهش وزن، بی اشتهایی و تهوع نیز داشته ام..هربار ک به پزشک مراجعه کردم مصرف فاموتیدین پیشنهاد شد..اما هنوز متوجه نشدم مشکل از معده هست یا روده و مصرف تنها 2بار درروز فاموتیدین 40 جوابگو هست یا نه!؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
مدیر سامانه (1398/7/23)
تهوع، بی اشتهایی، بد خلقی، درد مفاصل و خستگی مفرط از علائم قطع مصرف پردنیزولون است. مدتی زمان لازم است تا بدن بتواند کورتون طبیعی تولید کند و کمبود پردنیزولون را جبران کند.
فرزاد محمدی (1398/7/16)
سلام من الان نزدیک 1 ماه هر شب فاموتیدین میخورم یکی به خاطر اسید معده که ریفلاکس می زد یکی اینکه سمت راست معدم درد میکرد میزد به پشت معده همون نقطه دقیقن و سرشانه الان اسید معده خوبه اما اون درد صبا که معدم خالیه هست دردش میزنه به پشت اذیت می کنه تا بیدار میشمو چیزی می خورم هنوز خوب نشده غذا که می خورم میره تا فردا صب دوباره این مال چیه طول روز خوبم انگار نه انگار لازمه اندوسکپی کنم یا میکروب هلیکوباکتره
مدیر سامانه (1398/7/17)
ممکن است دوز مصرفی فاموتیدین کافی نباشد و یا به داروی قویتری احتیاج داشته باشید.
ناشناس (1398/7/15)
سلام خسته نباشید .من قرص فاموتدین وکوتریمو کسازول رو باید در طول روز بخورم مشکلی نداره؟ ممنون
مدیر سامانه (1398/7/16)
اگر بیماری فاویسم ندارید مشکلی ندارد. طبق دستور پزشک مصرف کنید.
ناشناس (1398/7/6)
سلام خسته نباشید من قرص فاموتیدین و مترونیدازول و بیسامین و آموکسی سیلین رو باهم یکجا میخورم اشکالی که نداره
مدیر سامانه (1398/7/6)
یک پکیچ کامل برای درمان میکروب هلیکوباکتر است. دوره درمان را دقیقا در زمان مقرر مصرف کنید.
خانم رجائی (1398/7/5)
سلام من اخیرا بعلت کمر درد به ارتوپد مراجعه کرده بودم که بعلت تجویز پریدنیزولون وناپروکسن، فاموتیدین هم تجویز شده اما دوروزه که مصرف میکنم و دردسر دل شدید ی بعداز مصرفش دارم که میگیره وول میکنه بطور متناوب، ممنون میشم راهنمایی کنین
مدیر سامانه (1398/7/5)
احتمال اینکه عوارض مذکور مربوط به پردنیزولون و ناپروکسن باشد بیشتر از فاموتیدین است. با اینحال می توانید بجای فاموتیدین از رانیتیدین استفاده کنید. ضمنا پردنیزولون و ناپروکسن را بعد از غذا مصرف کنید.
ناشناس (1398/7/4)
سلام و احترام. پس از یک استرس شدید مدتیه به محض بلع غذا انجار گلومو یکی داره فشار میده و از پایین انگار بسمت زیر گلو فشار هست و اگر غذا ابکی و ادویه ای و نمکی باشه در همان قسمت گلو که احساس گرفتگی دارم احساس داغی یا به نوعی سوزش هم دست میده .گاهی انگار حجم غذا یا یک گاز معده میخواد بیاد بسمت گلوم ولی بنظر نمیتونه هی کمی میره میاد و نهایتا گاز با تلاش موفق به خروج از دهان میشه... نکته دیگه اینکه لب هام هم بدون خشکی کمی سوزش داره. سیر و تندی رو بیشتر برروی زبانم احساس میکنم.دزحمام اخیرا به سرعت نوک انگشتانم پیر نیشه. چشمانم هم کمی خشک... آیا علایم هلیکوباکترهست چون یکی دوبار برای تست میوه بازار بصورت نشسته تست کردم. البته یکماهی هم هست که کاشت مو کردم و ویتامین هم مصرف دارم که در توضیحات یکیشون زده احتمال مشکل درگوارش یا سوزش لب!! لطفا راهنمایی کنید ایا فامتادین۴۰ بخورم!
مدیر سامانه (1398/7/5)
هیچ یک از علائم فوق نشانه ای از وجود میکروب هلیکوباکتر نیست. به نظر می رسد استرس شدید باعث بروز چنین علائمی شده است البته معمولا با رفع استرس باید برطرف شود. در صورت ادامه چنین مشکلاتی لازم است علاوه بر مراجعه به متخصص گوارش به متخصص روانپزشک هم مراجعه فرمائید. بعید است با مصرف فاموتیدین موارد فوق برطرف شود.
باقری (1398/6/24)
سلام من سه ماه پیش بعلت اسید معده وسرفه پزشک بهم فاموتدین داده وضع معدهام خوب شد الان دوباره همان حالت ودارم میتونم دوباره قرصو مصرف کنم
مدیر سامانه (1398/6/25)
احتمالا وجود میکروب هلیکوباکتر در معده شما باعث تکرار مشکلات گوارشی می شود. بهتر است به متخصص گوارش مراجعه کنید. مصرف مجدد یک دوره دو هفته ای فاموتیدین و اجتناب از استرس بلامانع است.
ناشناس (1398/5/24)
برای کودک دوساله میشه مصرف کرد
مدیر سامانه (1398/5/25)
با تجویز پزشک قابل استفاده است.
نرگس ف (1398/5/24)
با سلام وعرض ادب، من چند وقته با مصرف کمی هندوانه پس از ساعتی که معده ام خالی بوده، درد شدید در قفسه سینه و کمی متمایل به راست دارم که درد تیر مانند هست به پشت هم میزنه، این قرص مفید هست؟
مدیر سامانه (1398/5/25)
به نظر می رسد التهاب معده داشته باشید. قرص فاموتیدین می تواند مفید باشد. به مدت دو هفته هر ۱۲ ساعت یک قرص مصرف کنید. اگر درد ادامه داشت و التهاب برطرف نشد احتمال میکروب هلیکوباکتر وجود دارد که باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.
بهپورقایدی (1398/5/22)
سلام.من در روز۳قرص فاموتدین۴۰مصرف مکنم مشکلی ندارد.
مدیر سامانه (1398/5/23)
مصرف طولانی تر از شش ماه لازم است از نظر عملکرد کبد بررسی شوید.
علی ر (1398/5/16)
سلام . من تحت درمان با شربت متادون هستم. فاموتیدین هم باید استفاده کنم .آیا میشه بخورم یا خیر. ممنون میشم منو راهنمایی کنید
مدیر سامانه (1398/5/17)
اشکالی ندارد. مصرف کنید.
.... (1398/5/9)
سلام من اشتباهی قرص فاموتیدین رو خوردم مشکلی برام پیش میاد؟
مدیر سامانه (1398/5/10)
مشکلی پیش نخواهد آمد
ناشناس (1398/5/3)
سلام وقت بخیر .فاموتیدین با سیتیریزن میشه با هم مصرف کرد ؟
مدیر سامانه (1398/5/5)
مشکلی ندارد.

چنانچه در خصوص "فاموتیدین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب