فیناستراید

داروهای مجاری ادرای
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

نام برند نام داروخانه تلفن آدرس تعداد مدت زمان ارائه
قرص فین پشیا 1 میلی گرم حیان 03132235428 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خیابان شمس ابادی تعداد محدود 16 روز
قرص فین پشیا 1 میلی گرم ايران 03132238064 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خيابان استانداري ابتدای خيابان فرشادي تعداد نامحدود 79 روز
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

فیناستراید چیست؟
بزرگ شدن غده ی پروستات در آقایان با افزایش سن، اتفاقی شایع می باشد. افزایش اندازه ی غده ی پروستات که اصطلاحاً به آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH گفته می‌شود، با فشار آوردن به مثانه می‌تواند زمینه‌ساز مشکلاتی در دفع ادرار گردد. بیماران از علائمی همچون احساس دائمی دفع ادرار قبل از زمان واقعی، طولانی شدن زمان دفع ادرار (به طوری که بیمار از دفع ادرار قطره قطره شکایت می نماید و اظهار می کند که پس از دفع ادرار تا مدتی احساس نمی‌کند که مثانه کامل تخلیه شده است.)شکایت می کنند.
فیناستراید مهارکننده ی آنزیم ۵ -آلفا ردوکتاز است که مسئول تبدیل هورمون مردانه ی تستوسترون به دی هیدروتستوسترون می باشد.
این دارو با کاهش سطح دی هیدروتستوسترون که یکی از عوامل دخیل در افزایش اندازه ی پروستات می باشد، از بروز این اختلال جلوگیری می نماید و در نتیجه موجب تسهیل در دفع ادرار می گردد.
فیناستراید همچنین با دوز کمتر جهت ریزش مو در آقایان تجویز می گردد. این دارو همچنین در مواردی دیگر از جمله مراحل اولیه ی سرطان پروستات و درمان آکنه نیز تجویز می‌شود.

پیش از شروع مصرف فیناستراید
-در صورت سابقه ی حساسیت به این داروها یا داروهای مشابه، پزشک را در جریان قرار دهید.
-لیست کلیه ی داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای بدون نسخه، مکمل و گیاهی) را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید تا در صورت امکان بروز تداخل با فیناستراید، اقدامات لازم صورت گیرد.
-طبق مطالعات حتی دست زدن و حمل قرص فیناستراید برای خانم های باردار ممنوع می باشد. اگر چه این دارو به صورت معمول برای بانوان تجویز نمی گردد اما در صورت تجویز، در صورت بارداری یا قصد بارداری، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-چنانچه مبتلا به نارسایی کبدی می باشید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

نحوه ی صحیح مصرف فیناستراید
-فیناستراید را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید. این دارو به صورت قرص خوراکی ۱ میلی گرم و ۵ میلی گرم تولید می گردد و عموماً به صورت یک عدد روزانه تجویز می گردد.
-فیناستراید با غذا تداخل ندارد و می‌توانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید. اما سعی کنید تا در زمان مشخصی از روز مصرف نمایید تا با مصرف منظم، از فراموشی جلوگیری نموده و همچنین اثرات مطلوب درمان سریع تر مشاهده گردد.
-در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف فیناستراید، به محض یادآوری دارو را مصرف نمایید. اما در صورتی که مصرف دارو را در ادامه ی روز فراموش نمودید، نیاز به مصرف دوز فراموش شده در روز بعد نمی باشد. لذا نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف نمایید.

توصیه ها
-اثرات مطلوب دارو ممکن است چند هفته پس از شروع درمان ظاهر گردند و تا مشاهده ی بهبودی کامل علائم نیز ممکن است ۶ ماه زمان ببرد. علت این تاخیر این است که زمان می‌برد تا اندازه ی غده ی پروستات به کمک دارو درمانی به تدریج کاهش یابد.
به همین علت لازم است که با صبوری حتی در صورتی که علایم بهبودی را هنوز مشاهده نکرده اید، مصرف دارو را ادامه دهید.
-در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک باشید تا روند بهبود توسط وی بررسی گردد.
-مصرف الکل و فرآورده های حاوی کافئین مانند چای قهوه و نوشابه منجر به تشدید علائم بیماری می گردد. لذا تا جایی که می توانید مصرف فرآورده های حاوی کافئین و الکل را محدود نمایید.
-از آنجا که نیکوتین موجب افزایش حساسیت مثانه می شود،ترک دخانیات به صورت مشهودی منجر به بهبود علائم ناشی از بزرگ شدن پروستات می‌گردد.
-هر بار پیش از خرید مجدد دارو، حتماً به یکی بودن دوز مصرفی با دوز داروی جدید دقت نمایید. زیرا این قرص در دو مقدار ۱ میلی گرم و ۵ میلی گرم تولید می گردد.
-از آنجا که امکان دارد دارو از طریق پوست جذب شود، در صورت خرد شدن یا خارج شدن قرص از پوشش، خانم های باردار نباید با محتویات قرص تماس پیدا کنند. به همین خاطر دست زدن به این دارو برای زنان باردار ممنوع بوده و می تواند برای جنین پسر بسیار خطرناک باشد.
همچنین آقایان در مدت درمان با این دارو در صورت بارداری یا اقدام به بارداری همسرشان، لازم است در زمان رابطه ی جنسی حتماً از کاندوم استفاده نمایند.
-تاثیر این دارو برای ریزش مو تنها در مورد ریزش مو با الگوی مردانه (طاسی مردانه) موثر است و به صورت معمول در زنان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
-در صورتی که نیاز به انجام هرگونه عمل جراحی دارید، حتماً درمانگر خود را در جریان مصرف فیناستراید قرار دهید.
-مصرف فیناستراید می‌تواند نتایج تست خونی بررسی سرطان پروستات را تغییر دهد. لذا در صورت نیاز به انجام این تست، پزشک را در جریان مصرف فیناستراید قرار دهید.

عوارض داروی فیناستراید
-در صورت کاهش میل جنسی و حساس شدن سینه ها با پزشک خود صحبت کنید تا توصیه های لازم را دریافت نمایید.

-در صورت احساس هرگونه درد یا توده و تغییر شکل در ناحیه ی قفسه ی سینه و ترشح از نوک پستان ها، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.
-در موارد نادری در آقایان مصرف کننده ی فیناستراید بروز افسردگی گزارش شده است. لذا در صورت احساس علائم افسردگی و تغییرات رفتاری، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

دارو های هم گروه فیناستراید

موارد مصرف فیناستراید

فيناستريد در درمان هيپرپلازي خوش خيم پروستات، مصرف مي شود.
درمان ریزش موی مدل مردانه

مکانیسم اثر فیناستراید

اين دارو آنزيم 5-آلفاردوكتاز را كه مسئول تبديل تستوسترون به دي هيدروتستوسترون مي باشد، به طور اختصاصي مهار مي كند و باعث كاهش اندازه پروستات، بهبود سرعت جريان ادرار و رفع علائم انسدادي مي گردد.

فارماکوکینتیک فیناستراید

اين دارو از طريق خوراكي به سرعت جذب مي شود. نيمي از دارو در كبد متابوليزه و از طريق مدفوع دفع مي شود. نيمه عمر دارو حدود 8 ساعت است و كمتر از يك درصد دارو از طريق ادرار دفع مي شود.

منع مصرف فیناستراید

این دارو در زمان بارداری به هیچ وجه نباید مصرف شود. جزء داروهای گروه X است. حتی دست زدن به این دارو در زنان باردار ممنوع است.

عوارض جانبی فیناستراید

ناتواني جنسي، كاهش ميل جنسي و حجم مايع انزال، بزرگ شدن و احساس ناراحتي در پستان ها، واكنش حساسيت مفرط(از جمله تورم لب و بثورات جلدي) از عوارض اين دارو مي باشند.

تداخلات دارویی فیناستراید

فیناستراید با داروهای زیر تداخل دارد
دیگوکسین - وارفارین - تئوفیلین - پروپرانولول - آنتی پرین

همچنین با تست PSA تداخل دارد و نتیجه کاذب ایجاد می کند

هشدار ها فیناستراید

1. در صورت وجود بيماري انسدادي دستگاه ادراي و سرطان پروستات با احتياط مصرف شود.
2. تجويز اين دارو در سرطان پروستات، موجب كاهش نشانگرهاي اختصاصي مثل آنتي ژن اختصاصي پروستات مي گردد.
3. به دليل انتشار دارو در مايع مني، در صورتي كه همسر بيمار باردار باشد يا احتمال بارداري وجود دارد، استفاده از كاندوم توصيه مي گردد.

توصیه های دارویی فیناستراید

شش ماه پس از تجويز اين دارو، بايد پاسخ درماني بررسي شود، گاهي لازم است براي ظهور اثرات مفيد درماني، اين دارو ماهها مصرف شود.
برای زنان باردار حتی لمس این دارد ممنوع می باشد

دارو های هم گروه فیناستراید

X :
Do not use in pregnancy. Risks involved outweigh potential benefits. Safer alternatives exist.

Lactation: Excretion in milk unknown; contraindicated
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01872
00535

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص فینید 1 میلی گرم
قرص فیناستراید-سها 1 میلی گرم-فینوپروست
قرص فیناسترید مهردارو 1 میلی گرم
قرص فاینید 5 میلی گرم
قرص فیناستراید-سها 5 میلی گرم
قرص فیناستراید مهردارو 5 میلی گرم
قرص فین پشیا 1 میلی گرم
قرص فیناستراید ایران دارو 5 میلی گرم
قرص فیناستراید تهران شیمی 1 میلی گرم
قرص فیناستراید تهران شیمی 5 میلی گرم
قرص روکشدار فینوسکار 5 میلی گرم
قرص روکشدار فینوسکار 1 میلی گرم
Finasteride available in Iran
گلوریپا داروسازی عبیدی فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب