اریترومایسین

داروهای ضد باکتری
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

قرص خوراکی اریترومایسین
اریترومایسین یک داروی ضدمیکروب (آنتی بیوتیک ) می باشد که برای درمان کوتاه مدت عفونت های باکتریایی حاد مانند برخی عفونت های تنفسی، ادراری، پوستی و دهانی تجویز می گردد.
مصرف این دارو تنها با تجویز پزشک برای بزرگسالان و اطفال مناسب است.این دارو با از بین بردن باکتری ها باعث برطرف شدن علائم عفونت می گردد.
اریترومایسین به صورت خوراکی،قطره ی چشمی، آمپول تزریقی و محلول و ژل موضعی موجود می باشد.
اریترومایسین در برخی ضایعات پوستی همچون آکنه و رزاسه توسط پزشکان تجویز می گردد با این حال مصرف آنتی بیوتیک های موضعی بدون تشخیص پزشک توصیه نمی شود و می تواند عوارض بسیاری در بر داشته باشد.

پیش از شروع مصرف اریترومایسین
-در صورت بارداری، تصمیم به بارداری یا شیردهی حتماً پزشک خود را مطلع نمایید .
-در صورتی که سابقه ی هرگونه ناراحتی کبدی یا کلیوی دارید به پزشک اطلاع دهید .
-در صورت سابقه ی ضربان قلب نامنظم، نوعی اختلال عضلانی به نام میاستنی گراویس ، بیماری خونی پورفیری و حساسیت دارویی پزشک را در جریان قرار دهید.
-پیش از شروع مصرف این دارو لیست کامل داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید تا در صورت وجود تداخل دارویی، اقدامات لازم را انجام دهند.

نحوه ی صحیح مصرف اریترومایسین
اریترومایسین را دقیقاً طبق دستور مصرفی پزشک مصرف نمایید.دارو را در زمان مشخصی از روز و بطور منظم مصرف نمایید و دوره ی درمان را حتی در صورت احساس بهبودی کامل نمایید.مصرف صحیح و منظم داروهای آنتی بیوتیکی علاوه بر درمان کامل عفونت به کاهش مقاومت میکروبی نیز کمک بسیار زیادی می نماید.اما به طور معمول این دارو چهاربار در روز تجویز می شود و در برخی موارد ممکن است یک یا دوبار در روز نیز تجویز گردد.
-در صورتی که نیاز به مصرف این دارو برای کودکان باشد، لازم است مقدار مصرف دارو بر اساس وزن کودک توسط پزشک محاسبه گردد و هنگام مصرف دقیقاً به همان اندازه ی تعیین شده به کودک داده شود.
-کامل کردن دوره ی درمان با داروهای آنتی بیوتیکی به جلوگیری از عود مجدد عفونت کمک می نماید.معمولا دوره ی درمان با اریترومایسین با توجه به تشخیص پزشک ۵تا۱۴روز می باشد و در صورت صلاحدید پزشک ممکن است نیاز به مصرف به مدت بیشتری باشد.
-در صورتی که در پایان دوره ی درمانی همچنان علائم عفونت و عدم بهبودی در شما وجود داشت،حتما به پزشک مراجعه نمایید .
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف این دارو، به محض یادآوری آن را مصرف کنید و تعداد دفعات مصرف در روز را طبق تجویز پزشک استفاده نمایید اما از دوبرابر نمودن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.

توصیه ها
-پیش از خرید هرگونه فرآورده ی دارویی یا مکمل، داروساز خود را در جریان مصرف اریترومایسین قرار دهید.اگر مجبور به استفاده ی مداوم از داروهای درمان کننده ی سوهاضمه و شربت ضداسید معده می باشید، پزشک خود را در جریان قرار دهید زیرا برخی از محصولات تجاری حاوی اریترومایسین با مصرف همزمان داروهای ضداسید تداخل دارند.
-مصرف برخی داروهای ضدمیکروب از جمله این دارو در برخی افراد منجر به ایجاد لکه های قرمز و خارش در نواحی دهان و واژن پس از پایان دوره ی درمانی می شود .در صورت مشاهده ی این علایم با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.
-در صورتی که از قرص های خوراکی ضدبارداری و حاوی هورمون های زنانه استفاده می نمایید،در مدت درمان با اریترومایسین لازم به استفاده از یک روش جلوگیری ثانویه همزمان با مصرف قرص نمی باشد مگر اینکه علائمی مانند اسهال و استفراغ داشته باشید.در این صورت با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.
-این داروی آنتی بیوتیک می تواند اثر واکسن خوراکی تیفوئید(حصبه) را تضعیف نماید لذا پیش از هرگونه واکسیناسیون مسئول واکسیناسیون را در جریان مصرف اریترومایسین قرار دهید.

عوارض ناخواسته ی دارویی اریترومایسین
-در صورت احساس تهوع یا دل درد در مدت مصرف اریترومایسین، تا جای ممکن وعده های غذایی سبک استفاده نمایید و از مصرف غذاهای پرچرب و پرادویه خودداری کنید.همچنین مصرف دارو پس از غذا می تواند به کاهش این علائم کمک نماید.
-در صورت بروز اسهال، مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید و اگر اسهال ادامه دار یا شدید شد حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

دارو های هم گروه اریترومایسین

موارد مصرف اریترومایسین

اریترومایسین به عنوان جایگزین پنی سیلین ها در بیمارانی که به این دارو حساسیت مفرط دارند، مصرف می شود. همچنین، اریترومایسین در درمان انتریت ناشی از کامپلیوباکتر، پنومونی، بیماری لژیونر، سیفیلیس، التهاب مزمن پروستات، آکنه ولگاریس و برای پیشگیری از دیفتری و سیا سرفه مصرف می شود.

مکانیسم اثر اریترومایسین

اریترومایسین مانند سایر ماکرولیدها سنتز پروتئین وابسته به RNA در مرحله افزایش طول زنجیره را مهار می کند؛ به زیرواحد 50S ریبوزومی متصل می شود که باعث مهار ترانس پپتیداسیون می شود.

فارماکوکینتیک اریترومایسین

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود، اما در برابر اسید معده ناپایدار است. فراهمی زیستی این دارو بسته به نوع استر آن 65- 30 درصد است. پس از جذب به طور گسترده در بافت ها و مایعات بدن منتشر می شود. متابولیسم آن کبدی و دفع آن عمدتاً از طریق ترشح در صفرا است. اوج غلظت سرمی اریترومایسین بسته به نوع استر آن 4-2 ساعت پس از مصرف خوراکی حاصل می شود. نیمه عمر این دارو یک و نیم تا ۲ ساعت است که در صورت عیب کار کلیه ممکن است تا 5 ساعت نیز افزایش یابد.

عوارض جانبی اریترومایسین

تهوع، استفراغ، احساس ناراحتی در شکم، اسهال، کهیر، بثورات جلدی و سایر واکنش های آلرژیک کاهش بر گشت پذیر قدرت شنوایی در صورت مصرف مقادیر زیاد دارو، یرقان انسدادی و عوارض قلبی با مصرف این دارو گزارش شده اند.

تداخلات دارویی اریترومایسین

غلظت سرمی دیسوپیرامید در صورت مصرف همزمان با اریترومایسین افزایش می یابد و ممکن است موجب بروز مسمومیت و آریتمی شود. اثر وارفارین در صورت مصرف همزمان با اریترومایسین ممکن است افزایش یابد. اریترومایسین متابولیسم کاربامازپین، بروموکریپتین، تئوفیلین و سیکلوسپورین را مهار می کند و ممکن است موجب افزایش غلظت سرمی این داروها گردد. اریترومایسین متابولیسم ترفنادین را نیز مهار می کند و خطر بروز اریتمی در بیمار را افزایش می دهد( از مصرف همزمان این دو دارو باید خودداری کرد). اثر دیگوکسین بر قلب در صورت مصرف همزمان با اریترومایسین ممکن است افزایش یابد. غلظت سرمی اریترومایسین توسط سایمتیدین افزایش می یابد و این موضوع احتمال بروز عوارض جانبی و مسمومیت، به ویژه ناشنوایی ناشی از اریترومایسین را افزایش می دهد.

هشدار ها اریترومایسین

در صورت ابتلای بیمار به نارسایی کبدی یا کلیوی، تاکیکاردی بطنی و پورفیری، با احتیاط فراوان مصرف شود.

توصیه های دارویی اریترومایسین

اریترومایسین و مشتقات خوراکی آن را بهتر است با معده خالی مصرف کرد. اما در صورت بروز تحریک گوارشی می توان دارو را با غذا مصرف نمود.
B :
May be acceptable. Either animal studies show no risk but human studies not available or animal studies showed minor risks and human studies done and showed no risk.

Lactation: Drug enters breast milk; use with caution (American Academy of Pediatrics committee states that drug is compatible with nursing)
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
18688
08237
01493
00495
00497
00496
00500
01490
13399
13398
00498

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص اریتروماکس 400 میلی گرم
قرص اریترومایسین کیمیدارو 400 میلی گرم
قرص اریترومایسین فارابی 400 میلی گرم
قرص اریترومایسین لقمان 400 میلی گرم
قرص اریترومایسین روزدارو 400 میلی گرم
قرص اریترومایسین-خوارزمی 400 میلی گرم
سوسپانسیون اریترومایسین سی دی 200میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
قرص اریترومایسین فارابی 200 میلی گرم
قرص اریترومایسین روزدارو 200 میلی گرم
قرص اریتروکی 400 میلی گرم
سوسپانسیون اریتروکی 200میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
قرص اریتروکی 200 میلی گرم
سوسپانسيون اريترومايسين فارابي 200 ميلي گرم/5 ميلي ليتر
سوسپانسیون اریتروماکس 200میلی گرم/5 میلی لیتر 100 میلی لیتر
قرص اریتروماکس 200 میلی گرم
سوسپانسیون اریترومایسین-اکسیر 200 میلی گرم/5میلی لیتر 100میلی لیتر
قرص اریترومایسین-اکسیر 200 میلی گرم
قرص اریترومایسین-اکسیر 400 میلی گرم
سوسپانسیون اریترومایسین درسا 200 میلی گرم در 5 میلی لیتر-100 میلی لیتر
Erythromycin available in Iran

Erythromycin available in Iran

Brand names
ERYTHROMAX 400MG TAB
ERYTHROMYCIN CHEMIDAROU 400MG TAB
ERYTHROMYCIN FARABI 400MG TAB
ERYTHROMYCIN LOGHMAN 400MG TAB
ERYTHROMYCIN RUZDAROU 400MG TAB
ERYTHROMYCIN-KHARAZMI 400MG TAB
ERYTHROMYCIN CD 200MG/5ML 100ML FOR SUSP
ERYTHROMYCIN FARABI 200MG TAB
ERYTHROMYCIN RUZDAROU 200MG TAB
ERYTHROKEY 400MG TAB
ERYTHROKAY 200MG/5ML 100ML SUSP
ERYTHROKEY 200MG TAB
Erythromycin FARABI 200 mg/5 ml ORAL POWDER, FOR SUSPENSION
ERYTHROMAX 200MG/5ML 100ML SUSP
ERYTHROMAX 200MG TAB
ERYTHROMYCIN-EXIR® 200MG/5ML 100ML FOR SUSP
ERYTHROMYCIN-EXIR 200MG TAB
ERYTHROMYCIN-EXIR 400MG TAB
ERYTHROMYCIN DORSA 200MG/5ML-100ML Susp
گلوریپا داروسازی عبیدی فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب