بوپروپیون

داروهای ضد افسردگی
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*


! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف بوپروپیون

این دارو در مقایسه با ضد افسردگیهای سه حلقه ای بلوکرنورونی ضعیفی برای باز جذب سروتونین و نورآدرنالین است، در عین حال باز جذب دوپامین را نیز مهار می کند. اثر ضد افسردگی آن ممکن است تا 4 هفته بعد از شروع درمان مشهود نباشد. این دارو در کمک به ترک سیگار نیز کاربرد دارد.
فرم خوراکی آن به صورت هیدروکلراید است. برای به حداقل رساندن عوارضی چون بی قراری، اضطراب و بیخوابی که در مراحل شروع درمان دیده می شود و نیز برای کاهش خطر تشنج بایستی افزایش دوز تجویزی باشد. مجموع دوز روزانه بایستی به صورت منقسم در مقدارهای برابر تجویز شود و از میزان حداکثر دوز تعیین شده در هر وعده و نیز میزان دوز بتنهایی نباید فراتر رفت. بیخوابی در شروع درمان را می توان با حذف دوز شبانه دارو، کاهش داد. در بیماران دچار اختلال کبدی و کلیوی نیز بایستی دوز را کاهش داد.

مکانیسم اثر بوپروپیون

-مکانیسم اثر این دارو هنوز دقیقا مشخص نیست. بازدارنده ی بازجذب نوراپی نفرین و دوپامین؛ ممکن است از طریق مسیرهای dopaminergic یا noradrenergic عمل کند.

فارماکوکینتیک بوپروپیون

بوپروپیون از دستگاه گوارش به خوبی جذب می شود و ممکن است متابولیسم گذر اول وسیعی داشته باشد چندین متابولیت این دارو از نظر فارماکولوژیک فعال تر و نیمه عمر طولانی تری دارند و سطح پلاسمایی بالاتری نسبت به ترکیب مادر ایجاد می کنند. هیدروکسی بوپروپیون، متابولیت اصلی بوده که از نظر قدرت (potency) معادل با خود بوپروپیون است. تریوهیدروبوپروپیون و اریتروهیدروبوپروپیون از طریق هیدروکسیلاسیون و یا رداکسیون تولید شده و حدود یک دهم تا یک دوم ترکیب اولیه قدرت دارند. این دارو به میزان 80% یا بیشتر با پروتئینهای پلاسما باند می شود. نیمه عمر نهایی بوپروپیون تازه آزاد شده حدود 14 ساعت و در مورد بوپروپیون Mediated Release حدود 20 ساعت است. متابولیت های این دارو عمدتاً از طریق ادرار دفع شده و حدود 1% ترکیبات بدون تغییر دفع می شود. بوپروپیون و متابولیت هایش از جفت عبور کرده و در شیر مادر نیز پخش می شوند.

عوارض جانبی بوپروپیون

بی قراری (آشفتگی)، اضطراب و بیخوابی اغلب در طی مراحل اولیه شروع درمان با این دارو دیده می شود. دیگر عوارض شایع گزارش شده شامل: تب، خشکی دهان، سردرد یا میگرن، گیجی، تکرر ادرار، تهوع و استفراغ، یبوست، افزایش تعریق و راشهای پوستی است. واکنش های ازدیاد حساسیت از خارش و کهیر گرفته تا موارد کمتر شایع مثل آنژیوادما، تنگی نفس و واکنش های آنافیلاکتیوئید که می توانند علائم مطرح کننده بیماری
سرم باشند، رخ می دهد. گزارشات نادری از سندرم استونس جانسون و اریتم مولتی فرم داده شده است. افزایش تعداد ضربان قلب، درد سینه، افزایش فشار خون (گاهی شدید) یا گاهی اتساع عروق
و کاهش فشار خون وضعیتی، تپش قلب و سنکوپ نیز گزارش شده است. حملات جنون، گیجی، کابوس های شبانه، اختلال حافظه، dysguisa بی اشتهایی و کاهش وزن، گزگز شدن، وزوز گوش و اختلالات بینایی نیز گزارش شده است. تشنج (seizure) که نسبتاً وابسته به دوز است ممکن است با این دارو رخ دهد و به خصوص در بیماران مبتلا به بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی قابل توجه است، خطر این عارضه در بیماران با سابقه اختلالات تشنجی یا سایر عوامل مستعد کننده افزایش می یابد شیوع کلی تشنج در بیماران دریافت کننده دوز درمانی بوپروپیون 4/0-1/0 % بوده است. علائم مسمومیت شامل توهم، تهوع و استفراغ، افزایش تعداد ضربان قلب، کاهش هوشیاری و مرگ (بدنبال مسمومیت شدید)، تشنج در یک سوم موارد رخ می دهد.
لاواژمعده وشارکول
فعال میزان جذب دارو را در صورتی که بلافاصله بعد از مسمومیت خورده شود، کاهش می دهد. درمان حمایتی است. بنزودیازپین ها برای تشنج ممکن است بکار رود. دیورز، دیالیز و هموپرفوزیون به نظر نمی رسد مؤثر باشند.

تداخلات دارویی بوپروپیون

-همراه با MAO و نیز در فاصله کمتر از 2 هفته از قطع MAO نباید داده شود.
-همراه با الکل، بایستی حتی الامکان اجتناب شود چرا که آستانه تشنج را تغییر می دهد هم چنین سایر داروهای پایین آورنده آستانه تشنج مثل ضد افسردگیها، آنتی سایکوتیکها، ضد مالاریاها، آنتی هیستامین های خواب آور، کینولون ترامادول، تئوفیلین یا کورتیکو استروئیدهای سیستمیک بایستی با نهایت احتیاط مصرف شوند.
-Patch های پوستی نیکوتین همراه با بوپروپیون می تواند باعث افزایش فشار خون شود.
-مصرف همزمان آن با آمانتادین یا لوودوپا بایستی با احتیاط باشد.
-کاربامازپین، فنی توئین و فنوباربیتال باعث القاء متابولیسم بوپروپیون ولی سایمتدین و یاوالپورات باعث مهار متابولیسم آن می شود.
-بدلیل خاصیت مهار کنندگی ایزوآنزیم CYP2D6 بوسیله بوپروپیون، این دارو بایستی با داروهایی چون ضد افسردگی ها، ضد سایکوزها، بتا بلوکرها و آنتی آریتمی های IC با احتیاط استفاده گردد.

هشدار ها بوپروپیون

بوپروپیون باعث القاء تشنج شده لذا در بیماران صرعی منع مصرف دارد. هم چنین در بیماران دچار بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی که نسبت به این عارضه مستعدترند و نیز در کسانیکه در حال ترک الکل یا بنزودیازپین هستند نیز منع مصرف دارد. لذا بایستی با نهایت احتیاط در بیماران دارای سابقه تشنج و سایر عوامل مستعد کننده مثل سیروز شدید کبدی یا تومورهای سیتم عصبی مرکزی، بکار رود. استفاده از آن در بیماران با سایر عوامل خطر ساز تشنج (مثل سوء مصرف الکل، تاریخچه ضربه سر، یا تب و داروهای پایین آورنده آستانه تشنج) فقط بایستی زمانی صورت گیرد که شواهدبالینی قوی به نفع استفاده از آن وجود دارد. در بیماران دو قطبی و سایکوتیک بدلیل القاء مانیا بایستی با احتیاط باشد در چنین بیمارانی استفاده از این دارو جهت ترک سیگار ممکن است ممنوع باشد. در بیماران با تاریخچه MI اخیر و بیماریهای قلبی و اختلال کبدی و کلیوی بایستی با احتیاط مصرف شود. در بیماران افسرده، استفاده از این دارو در مراحل اولیه درمان تا زمان بهبودی بایستی بامانیتورینگ دقیق بیمار باشد (بدلیل افزایش افکار پریشان در ابتدای درمان).

توصیه های دارویی بوپروپیون

در شیردهی اثرات آن کاملاً شناخته شده نیست و نباید در شیردهی استفاده کرد.
اختلال مهارتهای حرکتی و شناختی و یا اختلال قضاوت ممکن است با این دارو دیده شود که چنین افرادی باید از رانندگی و کار با ماشین آلات خودداری کنند.

دارو های هم گروه بوپروپیون

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01909
01908
02033

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص زیپرون 100 میلی گرم
قرص ولبان ای آر 150 میلی گرم
قرص بوپروپیون مهردارو 75 میلی گرم
قرص ولبان 75 میلی گرم
قرص بوپروپیون-اکسیر 75 میلی گرم
قرص زیپیرون 75 میلی گرم
قرص بوپروپیون-اکسیر 100 میلی گرم
قرص روکش دار بوپروبایوکس 75 میلی گرم
قرص روکش دار بوپروبایوکس 100 میلی گرم
قرص بوپروپیون-حکیم 100 میلی گرم
قرص زیبوترین 150 میلی گرم
قرص پیوسته رهش زیول 150 میلی گرم
قرص بوپروپیون راموفارمین 100 میلی گرم
خ_ن (1398/5/16)
با سلام و عرض ادب ؛ دو روزه مصرف میکنم انشاء الله سازگار باشه.
مجید راد (1398/6/16)
درود . من سرترالین مصرف کردم همراه با کلومیپرامین که باعث اختلال خواب و کاهش شدید میل جنسی شد که به دکتر دیگه ای مراجعه کردم و ایشون آسنترا و ولبان 75 رو برای صبح و شب تجویز کردن سوالم اینه که آیا این دارو تعادلی در اثرات منفی آسنترا میگذاره با تشکر از مطالب خوبتون
مدیر سامانه (1398/6/18)
معمولا سرترالین و ولبان هم زمان تجویز نمی شوند. به هر حال سرترالین معمولا باعث کاهش میل جنسی و ولبان باعث افزایش میل جنسی می شود.
سحر معصومی (1398/7/5)
پزشک من برای افزایش میل جنسی ماه اول روزی یکعدد تجویز کرد که بی تاثیر بود و ماه بعد روزی ۲ عدد بهمراه سیتالوپرام تجویز کرد ولی متاسفانه هیچ تاثیری روی میل جنسی نداشت . علت چیست ؟ (ولبان ۷۵)
مدیر سامانه (1398/7/5)
یکی از عوارض بوپروپیون افزایش میل جنسی است که معمولا در افسردگی هایی که با کاهش میل جنسی همراه است تجویز می شود. همانگونه که می دانید عوارض جانبی ممکن است در بعضی افراد بروز کند در بعضی افراد بروز نکند. بر عکس از عوارض سیتالوپرام معمولا کاهش میل جنسی است. به نظرم نتیجه استفاده از داروهای فوق را به پزشک اطلاع دهید.
علی طاهری (1398/7/7)
من حدود یک هفته هست بوپروپیون مصرف میکنم قبلا ستالوپرام مصرف میکنم ولی چند روزی هست افسردگی عصبی جسمی من زیاد شده باید چکار کنم ممکن هست از این قرص باشد
مدیر سامانه (1398/7/8)
معمولا با شروع درمان با داروهای ضد افسردگی چنین علائمی آشکار می شود که بعد از یک الی دو هفته برطرف می شود. ضمن اینکه مشخص نیست سیتالوپرام را قطع کرده اید یا هنوز ادامه می دهید. ممکن است افزایش افسردگی به دلیل قطع سیتالوپرام باشد و هنوز اثر بوپروپیون آشکار نشده است.
امير قهرماني (1398/7/9)
سلام دوستان دكتر من به من قرصهاي ولبان ١٥٠ و ترازدون وترانكوپين داده وگفته از ترازدون شبي ٢ تا و بقيه شبي ١ عدد باهم بخورم و بعد از يك هفته ولبان و يكي صبح ويكي ظهر بخورم الان ٣ روزه كه شروع كردم ودقيقا تو اين ٣ روز دروغ نگم ٢ ساعت جمعا خوابيدم در حالي كه اون دوتا قرص ديگه خواب آورن ولي باز خوابم نميبره حتا ديشب ٢ تا آلپروزولام ١ خوردم بازم خوابم نبرد خواهشا يكي راهنمايي كنه ديگه از شدت خستكي دارم رواني ميشم من قبلا با نصف آلپرو زولام ٥/. بيهوش ميشدم الان نميدونم بايد چيكار كنم دكترمم ديروز رفته خارج از كشور دسترسي بهش ندارم خواهشا كارشناسا راهنمايي كنن
مدیر سامانه (1398/7/9)
بی خوابی از عوارض شایع ولبان است که البته پس از یک هفته تا ده روز این عارضه کاهش می یابد. بهتر است ولبان را صبح مصرف کنید تا اثر بی خوابی آن تا شب کم شود.
ناشناس (1398/7/9)
باسلام من ازدیروزمصرف اسموپیون را شروع کردم فلوکستین هم مصرف دارم امروزین حاچحالت.بی اختیاری درراه رفتن حتی صحبت کردن هم توپوق میزنم علت اصلی آز این قرص‌ها باشد ممنون از وقتی که صرف جواب دادن میکنید
مدیر سامانه (1398/7/9)
مصرف دو دارو با اثرات یکسان احتمال تشدید عوارض جانبی را افزایش می دهد. البته احتمالا پزشک تصمیم دارد داروی بوپروپیون را جایگزین فلوکستین کند و برای پیشگیری از عوارض قطع مصرف فلوکستین هم زمان هر دو دارو را تجویز نموده است. به هر حال بهتر است به پزشک موضوع را اطلاع دهید
زهرا (1398/7/19)
سلام من قبلا قرص فلوکسیتین مصرف کردم تویک ماه حدود 4کیلووزن کم کردم ودکتر قرص بوپروپیون روجایگزین کرده میخواستم ببینم این قرص باعث لاغری نمیشه
مدیر سامانه (1398/7/23)
قابل پیش بینی نیست. بوپروپیون تا حدودی اثرات کاهش دهنده اشتهاء دارد.
ناشناس (1398/7/20)
سلام دکتر عزیز ، میشه اثر بوپروپیون روی اشتها خواب و انرژی و کارکرد روده لاغری یا چاقی رو بگید و اینکه چه مقدار روی افزایش سطح انرژی و روحیه تاثیر داره و چند روز بعد ظاهر میشه ... ممنون میشم جواب بدید ...
مدیر سامانه (1398/7/23)
واقعا نمی توان در خصوص داروها این چنین با قاطعیت اظهار نظر کرد. بطور کلی بوپروپیون یک داروی ضد افسردگی خوب است که در بعضی افراد خیلی خوب جواب می دهد ولی ممکن است برای بعضی افراد داروی مناسبی نباشد. عوارض این دارو بر خلاف اغلب داروهای ضد افسردگی بی خوابی است و کاهش اشتهاء که باز هم موارد استثناء زیادی گزارش شده است. شروع اثر بخشی دارو بین دو تا چهار هفته زمان لازم دارد.
فاطمه (1398/7/24)
سلام،.مادرمن ۷۰ساله هستن وافسردگی شدید دارن دکتر داروی(تریهگزیفتدیل،زیبوترین ،آلانزاپین ،سرتالین ،valpriat)تجویز کردن ومادرم به لرزش شدید دست وفک ودهن وصورت افتاده وتفلک خیلی عذاب میکشه لطفا راهنمایی کنید
مدیر سامانه (1398/7/24)
لازم است در خصوص داروهای مصرفی ایشان و دوز مصرفی تجدید نظر توسط پزشک صورت گیرد
یوسف قر ای نیا (1398/7/24)
سلام آیا قرض ولبان یبوست میارد من یک ماه مصرف داشتم یبوست گرفتم دیگه مصرف نکردام الان رفتم پیشه دکتر میگه باید مصرف کنی موندم چکارکنم
مدیر سامانه (1398/7/24)
یبوست یکی از عوارض بوپروپیون است که در بعضی افراد بروز می کند. اگر پزشک تشخیص به ادامه مصرف دارو داده لازم است برای درمان یبوست اقدام کنید.

چنانچه در خصوص "بوپروپیون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی مکمل ورزشی هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب