سیپروهپتادین

آنتی هیستامین ها
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*


! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

‎سیپروهپتارین چیست؟
‎سیپروهپتارین متعلق به دسته داروهای ضد حساسیت خواب آور و یا آنتی هیستامین ها می باشد. این دارو به عنوان تسکین دهنده ی علائم حساسیت ها از جمله تب یونجه و برخی حساسیت های پوستی کاربرد دارد.
‎مواجهه با موادی مانند گرده ی گیاهان، پر و خز حیوانات، گرد و خاک خانگی یا نیش حشرات در بدن برخی افراد منجر به تولید ماده ای شیمیایی به نام هیستامین می شود. حضور هیستامین در بدن منجر به ظهور علائم حساسیت از جمله لکه های قرمز و خارش دار پوستی، عطسه، آبریزش و گرفتگی بینی و... می شود. سیپروهپتارین با جلوگیری از تاثیر هیستامین به تسکین علائم حساسیت کمک می نماید.
‎اما امروز مصرف سیپروهپتارین بیشتر به عنوان محرک اشتها جهت افزایش وزن خصوصا در کودکان رایج می باشد. البته این کاربرد سیپروهپتارین بصورت آزمایشی می باشد و بطور کامل مورد تایید نیست. سایر داروهای آنتی هیستامین نیز دارای خاصیت افزایش اشتها هستند ولی سیپروهپتادین بطور شاخص برای افزایش اشتها کاربرد دارد. کلا یکی از عوارض آنتی هیستامین ها در دراز مدت افزایش وزن است که برای همه داروهای این دسته وجود دارد و سیپروهپتادین اثرات افزایش اشتهای بیشتری نسبت به سایر داروهای این گروه دارد.
‎مصرف این دارو در موارد دیگری از جمله سردرد های فصلی در کودکان و گرفتگی های ناشی از آسیب های نخاعی در حال مطالعه است.

‎پیش از شروع مصرف سیپروهپتارین 
‎-در صورت بارداری یا قصد بارداری و شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورت سابقه یا ابتلا به هرگونه اختلال کبدی یا کلیوی اختلال در دفع ادرار و مشکل پروستات، صرع و بیماری خونی پزشک خود را در جریان قرار دهید.
‎-در صورتی که مبتلا به بیماری چشمی گلوکوم (افزایش فشار چشمی) می باشید، پزشک خود را مطلع نمایید.
‎-در صورتی که سابقه ی زخم معده یا انسداد روده دارید پیش از شروع مصرف این دارو حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-لیست کاملی از دارو های معرف (حتی داروهای بدون نسخه و گیاهی) خود را در اختیار داروساز خود قرار دهید تا از بروز تداخلات نا خواسته ی دارویی جلوگیری نمایید.
‎-در صورت سابقه ی حساسیت به این دارو یا سایر داروهای ضد حساسیت، به پزشک خود اطلاع دهید

‎نحوه ی صحیح مصرف سیپروهپتارین
‎-دارو را خصوصا برای کودکان طبق دستور توصیه شده توسط پزشک یا داروساز مصرف نمایید. برای کودکان معمولا یک قرص ۴ میلی گرم حداکثر تا ۳ مرتبه در روز توصیه می شود.
‎برای کودکان ۷ تا ۱۴ سال قرص ۴ میلی گرم ۲ تا ۳ بار در روز (هر ۸-۱۲ ساعت) و برای کودکان ۲ تا ۶ سال نصف قرص ۴ میلی گرم (۲ میلی گرم) ۲ تا ۳ بار در روز توصیه می شود.
‎برای افزایش اشتها در کودکان بالای ۱۳ سال با ۲ میلی گرم ۴ مرتبه در روز به مدت یک هفته آغاز و پس از آن می توان تا ۴ میلی گرم ۴ بار در روز افزایش داد.
‎با این حال نحوه ی صحیح مصرف را با توجه به شرایط و سن فرد، از داروساز یا پزشک خود بپرسید.
‎-این دارو با غذا تداخلی ندارد و می توانید آن را در هر زمانی با یک لیوان آب مصرف نمایید.
‎-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، نوبت فراموش شده را نیازی نیست مصرف کنید و نوبت بعدی را در زمان خودش مصرف نمایید و از دو برابر کردن مقدار مصرف در یک نوبت بپرهیزید.
‎-می توانید مصرف دارو را زمانی که علائم حساسیت برطرف گردید، قطع نمایید.

‎توصیه های داروی سیپروهپتادین
‎-در صورتی که از دارو های خواب آور یا آرام بخش استفاده می نمایید مصرف این دارو می تواند عوارض خواب آلودگی و گیجی را تشدید نماید.
‎-در صورتی مصرف دارو های ضد افسردگی مانند ایزوکربوکسازید، فنلزین یا ترانیل سیپرومین یا دارو های ضد پارکینسون مانند سلژیلین و راساژیلین در ۱۴ روز اخیر از مصرف سیپروهپتارین خودداری نمایید زیرا مصرف این دارو حداقل تا ۱۴ روز پس از قطع دارو های نام برده ممنوع می باشد و در صورت مصرف ممکن است فشار خون در حد خطرناکی افزایش یابد.
‎-در صورتی که تمایل دارید از این دارو جهت افزایش اشتها در کودکان استفاده کنید باید توجه داشته باشید که بد اشتهایی و کم وزنی در کودکان علل متفاوتی که باید توسط متخصص بررسی گردد. لذا مصرف خودسرانه ی این دارو برای این مورد توصیه نمی شود. همچنین در صورتی که رشد کودک از لحاظ قد و وزن بر روی منحنی های سنجش رشد که توسط پزشک بررسی می گردد در محدوده ی طبیعی باشد، نیاز به افزایش اشتها و وزن نمی باشد.

‎عوارض جانبی سیپروهپتارین
‎-احساس خستگی، خواب آلودگی و تاری دید پس از مصرف این دارو ایجاد می شود بنابراین تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به احتیاط و هوشیاری دارند، خودداری نمایید.
‎-مصرف همزمان این دارو همراه با فرآورده های الکلی، عوارض آرام بخشی و خواب آلودگی آن را تشدید می کند لذا در مدت درمان با این دارو مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری نمایید.
‎-سردرد می تواند از عوارض جانبی این دارو باشد. جهت برطرف کردن آن مایعات به مقدار کافی استفاده نمایید و از داروساز خود در رابطه با داروی ضد درد مناسب با شرایط تان مشاوره بگیرید. در صورتی که سردرد ادامه دار و شدید تر شد، به پزشک مراجعه نمایید.
‎-در صورت احساس ناراحتی در دفع ادرار، با پزشک خود صحبت کنید.
‎-در صورت خشکی دهان، می توانید از مصرف آبنبات یا آدامس های فاقد قند استفاده کنید.
-افزایش اشتها جزء عوارض سیپروهپتادین است
-کاهش حافظه در مصرف دراز مدت سیپروهپتادین گزارش شده است

Reference: www.drugs.com
Reference: www.webmd.com
Reference:www.ncbi.nlm.nih.gov

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف سیپروهپتادین

سایپروهپتاد ین برای درمان آلرژی ناشی از تب یونجه ، کهیرو کهیر غول آسا ، کهیر ناشی از سرما، میگرن ودرمان بیماری کوشینگ استفاده شده است.

مکانیسم اثر سیپروهپتادین

این داروآنتاگونیست گیرنده های H 1و سروتونینی می باشد. به دلیل خاصیت آنتی هیستامینی آن ،اثر ضد آلرژی دارد .

فارماکوکینتیک سیپروهپتادین

این دارو به خوبی از دستگاه کوارش جذب می گردد. اثر ان 60 -15 دقیقه پس از مصرف خوراکی ظاهر می گردد. دفع ان کلیوی و اغلب به صورت متابولیت طی 24 ساعت صورت می گیرد .

عوارض جانبی سیپروهپتادین

عوارض شایع این دارو خشکی دهان ، تاری دید ، خواب الودگی ، غلیظ شدن ترشحات نایژه و افزایش وزن می باشند.

تداخلات دارویی سیپروهپتادین

مصرف همزمان این دارو با مضعف های CMS ممکن است اثرات مضعف ان را افزایش دهد. استفاده همزمان این دارو با دارو های آنتی کلینرژیک اثرات جانبی آن را تشدید می کند. مصرف همزمان داروهای سمی برای گوش مانند سالیسیلاتها و وانکومایسین با این دارو ها ممکن است اثر سمی انها بر گوش از جمله وزوز گوش و سرگیجه را بپو شاند.

هشدار ها سیپروهپتادین

1- احتمال بروز سر گیجه ، تسکین بیش از حد، اغتشاش شعور و کمی فشار خون ناشی از مصرف این دارو در سالخوردگی بیشتر است.
2- مصرف طولانی مد ت این دارو باعث خشکی دهان می شود و احتمال گلو درد ، عفونت دهان و گلو و پوسیدگی دندان وجود دارد.

توصیه های دارویی سیپروهپتادین

1- احتمال افزایش وزن وجود دارد .
2- به منظور کاهش تحریک گوارشی همراه با غذا ، آب یا شیر مصرف گردد.
3- در صورت بروز خواب آلودگی از انجام کار هایی که نیاز به تمر کز حواس دارند ، خودداری گردد.

دارو های هم گروه سیپروهپتادین

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
19472
00372

مطالب و رویداد های ویژه

احسان (1398/8/24)
سلام من روزی ۴تا سیپرو استفاده میکنم ولی اشتهام کمی نسبت به قبلا بهتر شده و شبها سرم درد میگیره قرصی بهتر از سیپرو برا اشتها بهم بگید خیلی ممنون میشم
مدیر سامانه (1398/8/24)
مصرف روزی ۴ قرص سیپروهپتادین به هیچ وجه توصیه نمی شود. ممکن است عوارض کاهش حافظه ایجاد کند. از قرص زینک پلاس و مخمر آبجو استفاده کنید.
زهرا (1398/8/6)
من نزدیک شش ماه مصرف کردم کارم شده بودخوردن وخوابیدن .میخوردم خوابم میومدمیخوابیدم گرسنم میشد.نمیتونستم به دخترم هم برسم گذاشتم کنار
ناشناس (1398/8/3)
سلام من سر یک ماه ده کیلو وزنم زیاد شده،یخچالو خالی میکنم،روزی دو تا بربری چهارتا لواش،ستا ظرف برنج میخورم،عالیه،
Zahra (1398/8/3)
این قرص رو دکتر من واسه افزایش میل جنسی تجویز کرده اما اینجا اصلا موضوعی در این رابطه ننوشته
ناشناس (1398/7/23)
من مدت زيادي قرص سيپرومصرف كردم وقتي نميخورم لاغرميشم زمان مصرف أولاش خواب آلودگي شديدعصبي ميشم حافظه أم كم شده ديدم كمترشده دندونام هم زود خراب ميش الان ديگه سعي ميكنم كمترمصرف كنم
میلاد (1398/7/23)
سلام.میشه لطفا یه قرص چاقی معرفی کنید که عوارض کمتری داشته باشه بخصوص عوارض چشمی.مثل اینکه قرص سیپروهپتادین تاری چشم میاره.این تاری بعداز قطع مصرف برطرف میشه ؟؟؟
مدیر سامانه (1398/7/23)
عوارض دارو با قطع مصرف برطرف می شود. می توانید از داروهای گیاهی مانند جنتیانا استفاده کنید
زهرا آ (1398/7/21)
سلام من قرص سیپروپتادین تازه خریدم و با نظراتی که خوندم میترسم بخورم چون چند وقت پیش خودسرانه خودم قرص واس عفونت معده مصرف میکردم و بشدت منو تا ۱۰روز حالت تهوع انداخت حالام میخوام چاق شم اینو گرفتم میخوام بدونم واقعا مشکل پیش میاد نمیدونم چیکار کنم؟؟
مدیر سامانه (1398/7/22)
این دارو کاربردی برای عفونت معده ندارد. با دوز پائین (نصف قرص روزانه) شروع کنید و از مصرف مقادیر زیاد و دوره طولانی پرهیز کنید.
محمد (1398/7/12)
سلام من شاید حدود چهارساله قرص های چاقی مصرف میکنم قبلا دگزا باسیپرو ولی یه چند ماهیه از ترس عوارض دگزا گذاشتمش کنار فقط سیپرو مصرف میکنم بعضی وقتا یکی یا دوتا در روز میخورم اگ نخورم دیگ اشتها برای خوردن غذا ندارم چند ماه گذاشتم کنار خیلی لاغر شدم اشتهامم ازدست دادم باز مجبور شدم دوباره مصرف کنم نمیدونم باید چی کاکنم میترسم یه مریضی بدی بگیرم اگ میشه یه راهنمایی کنید
مدیر سامانه (1398/7/13)
مصرف قرص دگزامتازون برای چاقی که اصلا توصیه نمی شود و همانطور که گفتید عوارض بسیار ناخوشایندی دارد. مصرف طولانی مدت سیپروهپتادین هم ممکن است باعث کاهش حافظه شود. به نظرم بهتر است از نظر غدد درون ریز مانند تیروئید بررسی شوید و سپس به متخصص تغذیه مراجعه کنید.
میلاد (1398/6/7)
سلام من هر وقتی سیپرو می خورم احساس گیجی زیاد میکنم و زود خوابم میبره در ضمن ادرارم کامل تخلیه نمیشه
پیمان (1398/5/14)
سلام من یک هفته هست که یک چهارم سیپرو رو مصرف میکنم، مفاصل پاهام خیلی درد میگیره مخصوصا شبا که خوابم از درد بیدار میشم، راهنمایی کنید چه کنم؟
مدیر سامانه (1398/5/14)
مصرف دارو را قطع کنید
مریم (1398/5/13)
سلام سیپرو برای قرص املگی ضرر که نداری
مدیر سامانه (1398/5/14)
مصرف سیپروهپتادین تحت نظر پزشک و بصورت محدود در بارداری قابل استفاده است.
صدرا (1398/5/5)
سلام.من قرص سیپرو برای افزایش اشتها میخورم تا چه مدت بخورم چاق میشم بعد برگشت نداره.بدون تجویز پزشک
مدیر سامانه (1398/5/5)
بیش از سه ماه استفاده نکنید. باعث کاهش حافظه می شود.
سمیرا م س (1398/4/28)
سلام من قرص سیپرواستفاده میکنم بعدازمصرف پاهام به صورت خیلی شدیددردمیگیرن دلیلش چیه؟
مدیر سامانه (1398/4/29)
چنین عارضه ای برای قرص سیپروهپتادین گزارش نشده است. عوامل دیگر را بررسی کنید و اگر مطمئن هستید که با مصرف این دارو چنین مشکلی برای شما پیش می آید دارو را قطع کنید.

چنانچه در خصوص "سیپروهپتادین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب