دارویاب ، مرکز اطلاعات دارویی ایران

     
 

 

لیزر درمانی در پزشکی و جرّاحی

دکتر مهدی فشارکی زاده ـ فوق تخصص جراحی کولون و رکتوم ـ استادیار دانشگاه

نور منشأ زندگی است.بقراط پزشک یونانی سالها قبل از میلاد مسیح ا زنور برای درمان بیماریها استفاده می کرده است. برای نور درمانی (فتوتراپی) منابع مختلفی ابداع و تولید شده است. در حال حاضر دستگاه لیزر پیشرفته ترین و خالص ترین منبع نوراست.دستگاه لیزر در واقع یک تقویت کننده نوری است. از سال 1969 تاکنون لیزر در پزشکی استفاده میشود. بسته به نوع ماده ای که لیزینگ را در دستگاههای لیزر انجام میدهد دستگاه های لیزر نام ها و انواع مختلفی دارند. مثلاً: گازی، جامد، مایع و بالاخره سمی کاندکتور که در حال حاضر در لیزرهای دیود بدلیل سبک و کم حجم بودن آن مورد استفاده قرار میگیرد. بسته به شدت دستگاه های لیزر، استفاده های مختلف به شکل جرّاحی یا درمانی در پزشکی دارد:

1ـ لیزر درمانی باشدت بالا

2ـ لیزردرمانی با شدت متوسط

3ـ لیزردرمانی با شدت پائین

در دو نوع اوّل بسته به شدت دستگاه از خاصیت گرمائی لیزر برای جراحی برش سوزاندن، چسباندن و یا برداشتن موها استفاده می شود.ولی در نوع با شدت پائین، بدلیل پائین بودن شدت دستگاه، گرمای محسوسی تولید نمی شود. بلکه از خاصیت تحریک بیولوژیک یا تغییرات بیولوژیک یا خواص نوری شیمیائی، برای درمان درد، کاهش التهاب و تورم، کاهش خونریزی، بهبود جریان خون و لنف در بافت ها وبرای بهبود زخم بهره گرفته می شود.

موارد استفاده درمانی از لیزر در پزشکی:

1ـ پوست : زخم بستر، زونا، تب خال، سوختگی ها، زخم دیابتی،

2ـ ارتوپدی: آرتروز، التهاب و دردهای استخوانی و مفاصل، احساس کاذب در منطقۀ عضو قطع شده (درد فانتوم)

3 ـ گوش و حلق و بینی: التهابات گوش خارجی و میانی، اختلالات شنوائی، وزوز گوش، گلو دردها و سینوزیت ها

4ـ طب ورزشی: برای درمان درد ناشی از ضربه و آسیب به عضلات و مفاصل

5ـ نورولوژی (مغز و اعصاب): برای درمان همۀ دردهای عصبی و سردردها از جمله میگرن

6ـ دستگاه تناسلی زنان و مجاری ادراری: برای درمان التهابات مجاری ادرار ناشی از سونداژ یا عفونت، هرپس تناسلی، زخم بخیۀ زایمان و سزارین، زخم های دهانه رحم مقاوم به درمانهای معمولی، شقاق و التهاب و عفونت پستان ها در زمان شیردهی ـ هموروئید و فیشر مقعد در زمان بارداری و پس از زایمان

7 ـ جرّاحی: برای درمان همۀ انواع التهاب و درد، اختلالات ترمیم زخم، فیشرآنال، درمان اسکار و کلوئید (گوشت اضافی) و پیشگیری از ایجاد آن و در جراحی پلاستیک هم کاربرد دارد.

8 ـ طب سوزنی: بجای سوزن می توان از لیزر در همۀ موارد طب سوزنی، استفاده کرد.

9 ـ طب اطفال : در همۀ موارد ذکر شده در بالا و بویژه در منطقه گوش و حلق و بینی (بجز در منطقه درزهای جمجمه و صفحات رشد استخوانی) کاربرد دارد.

10 ـ طب سرطان: برای درمان موکوزیت (التهاب مخاط دستگاه گوارش) بعد از شیمی درمانی و رادیو تراپی (اشعه درمانی) کاربرد دارد.

11 ـ دندانپزشکی: برای درمان درد و التهاب و ترمیم زخم بعد از کشیدن دندان، درمان و پیشگیری عفونت های لثه و بعد از جراحی لثه، زخم های دهانی، آفت و حساسیت های دندانی.

12 ـ دامپزشکی: در تمام موارد مشابه انسان در حیوان هم کاربرد دارد.

دکتر مهدی فشارکی زاده

 

آدرس مطب:  اصفهان-خیابان آمادگاه-ساختمان آژند-بلوک B – طبقه سوم-واحد 309

 

تلفن: 32231990 -  32240819 - 031