آمپول فاموتیدین کاسپین 20 میلی گرم/2 میلی لیتر

FAMOTIDINE CASPIAN 10 mg/1mL 2ml Amp

دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
داروسازی کاسپین تامین [ ایران ]
داروهای گوارشی
اطلاعات دارویی آمپول فاموتیدین کاسپین 20 میلی گرم/2 میلی لیتر

 

اطلاعات دارویی آمپول فاموتیدین کاسپین 20 میلی گرم/2 میلی لیتر

آمپول فاموتیدین از دسته H2 بلاکر ها می باشد که از طریق بلوک گیرنده H2 باعث کاهش ترشح اسید معده می شود. به همین علت در درمان اولسر پپتیک، رفلاکس گاستروفاژیال، سندرم زولینگر- الیسون، آدنومای اندوکرینی متعدد مورد استفاده قرار میگیرد. به طور کلی کنترل ازدیاد ترشح اسید معده در بیماران استفاده می شود. همچنین به عنوان پروفلاکسی از آسپیراسیون در شرایط بی هوشی نیز استفاده می شود.

در پاندمی SARS-coV-2 به دنبال بیماری COVID-19 ، به علت طوفان سایتوکاینی در ریه ، سندرم تنفسی زجر حاد تنفسی[1] در بیماران covid-19 دیده شده است. آنتی هیستامین ها دارو هایی ایمن و اثر بخشی برای کاهش ازاد سازی سایتوکاین و التهاب هستند. استفاده همزمان آنتاگونیست رسپتور H1 و H2 در بیماری کهیر و حساسیت مزمن و حاد موثر می باشد و استفاده همزمان این دو دسته دارویی می تواند طوفان سایتوکاین ریوی مرتبط به هیستامین را نیز کاهش دهد(1).

این دارو در دوز 20 میلی گرم/2 میلی گرم موجود می باشد. در یخچال در دمای 2-8 درجه سانتی گراد نگهداری و از یخ زدگی باید محافظت گردد. از نظر فیزیکوشیمیایی محلول رقیق شده تا 24 ساعت در دمای یخچال یا در دمای اتاق پایدار است ولی از نظر میکروبیولوژی توصیه می شود محلول رقیق شده بالافاصله مصرف شود. در این صورت شرایط و مدت نگهداری محلول رقیق شده بر عهده مصرف کننده می باشد.

نحوه مصرف
تزریق آهسته وریدی: محتویات یک آمپول فاموتیدین را با محلول قابل تزریق سدیم کلراید 0.9% یا دکستروز 5% یا رینگرلاکتات رقیق کرده و به حجم 5 یا 10 میلی لیتر برسانید .
انفوزیون وریدی: محتویات یک آمپول فاموتیدین را با 100 میلی لیتر دکستروز 5 %یا سایر محلول های سازگار (سدیم کلراید 0.9% و رینگر لاکتات) رقیق کنید.

مصرف در بارداری و شیردهی
مصرف فاموتیدین در دوران بارداری و شیردهی تنها با نظر پزشک مجاز است.
این دارو از جفت عبور میکند و در رده B بارداری قرار دارد.

بسته بندی
هر جعبه فاموتیدین حاوی 10 عدد آمپول فاموتیدین (20 میلی گرم در 2 میلی لیتر) می باشد.

نحوه نگهداری
دارو در دمای 2-8 درجه سانتی گراد (یخچال) نگهداری شود.
بقیه نکات از جمله موارد مصرف و تداخلات و هشدارها همانند فرم خوراکی می باشد.

 

[1] ACUTE RESPIRATORY DISTRESS SYNDROME

چنانچه در خصوص "آمپول فاموتیدین کاسپین 20 میلی گرم/2 میلی لیتر" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

داروسازی کاسپین تامین

سایر برند های این شرکت

گلوتریو ونوستات آپیرابان فرگلایسین لوسیدامین اعزام دانشجو به روسیه اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب