فاموتیدین

داروهای گوارشی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

فاموتیدین چیست؟

فاموتیدین یکی از پرمصرف ترین داروها جهت درمان مشکلات عادی تا شدید گوارشی می باشد که توسط شرکت های متفاوتی در ایران تولید می شود.

این دارو بصورت قرص خوراکی 40 و20 میلی گرم در داروخانه ها موجود است و فروش آن بدون نسخه ی پزشک نیز مجاز می باشد.

فاموتیدین جهت بهبود زخم های گوارشی که ناشی از ترشح بیش از حد اسید معده ایجاد شده باشند استفاده می شود. شایع ترین مورد مصرف این دارو در درمان بازگشت اسید و محتویات آن به مری و گلو و معده دردهای عصبی است.

اسید معده در حالت عادی در معده ترشح می شود تا به هضم غذا کمک کند اما افزایش ترشح آن می تواند مشکلاتی مانند التهاب، زخم گوارشی و رفلاکس به همراه داشته باشد.

 

فاموتیدین چگونه عمل می کند؟

این دارو در واقع یک آنتی هیستامین است که بر روی سلول های ترشح کننده ی اسید در معده اثر کرده و مانع ترشح اسید می شوند.

از داروهای مشابه فاموتیدین در این دسته رانیتیدین و سایمتیدین هم نام آشنایی دارند و پرمصرف می باشند.

اگر فاموتیدین جهت درمان رفلاکس ( در اصطلاح عامیانه ترش کردن) یک بار در روز تجویز شده باشد، بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب است. این دارو با غذا تداخل ندارد و می تواند قبل یا بعد از غذا مصرف شود.

فاموتیدین نسبت به سایر داروهای هم گروه خود از عوارض کمتری برخوردار است اما ممکن است اسهال یا یبوست و نفخ شکمی یا سردرد و سرگیجه ی خفیف را تجربه کنید که می توانید با مشورت داروساز خود راهکار بهبود آنها را بیابید.

تداخلات مهم فاموتیدین:

مصرف فاموتیدین همراه با داروهایی که اسید معده را خنثی می کنند مانند شربت های معده (آلومینیوم ام جی اس، منیزیم هیدروکساید و..) باعث کاهش اثر این دارو می شود.

به علت تاثیر فاموتیدین بر روی آنزیم های کبدی و با توجه به اینکه که بسیاری از داروها در بدن توسط کبد از بین می رود، بهتر است پیش از مصرف فاموتیدین لیستی از داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید.

در صورتی که سابقه ی مشکلات کلیوی یا کبدی دارید با پزشک خود در مورد مصرف این دارو مشورت کنید.

ممکن است مصرف فاموتیدین در سالمندان با عوارض بیشتری همراه باشد. از این جهت احتیاط در مصرف دارو در این گروه سنی لازم است.

از آنجا که کشیدن سیگار منجر به افزایش مقدار اسید معده می شود، ممکن است تاثیر فاموتیدین را کاهش دهد و علایم شما بدتر شود.

اگر وزن بالایی داشته باشید با کاهش وزن به علت کاهش فشار بر روی معده ترشح اسید کمتر شده و فاموتیدین بهتر عمل می کند.

مصرف برخی موادغذایی مانند گوجه فرنگی، نعنا، شکلات، غذاهای پر ادویه و نوشیدنی های گرم، کافیین دار و الکلی می توانند علایم بیماری گوارشی را بدتر کنند.بطورکلی بهتر است مصرف هر غذایی که ترشح اسید معده شما را افزیش می دهد وعلایمتان را تشدید می کند را محدود نمایید.

با مصرف مایعات و غذاهای آبکی در واقع اسید معده رقیق تر می شود که این مساله سبب تسهیل بازگشت اسید از معده به مری می شود پس تا جای ممکن از مصرف آّب و غذای آبکی قبل از خواب خودداری کنید و حداقل نیم تا یکساعت پس از غذا دراز نکشید.

توجه:

پرخوری و مصرف غذای پرچرب نیز می تواند باعث کاهش اثر درمانی این داروها شود.

عموما مصرف این دسته دارویی تا زمان بهبودی بیمار است و نیاز به مصرف طولانی مدت نمی باشد اما با توجه به شدت بیماری و نوع آن طول درمان با این دارو متفاوت می باشد

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف فاموتیدین

فاموتيدين در درمان زخمهاي خوش خيم معده و دوازدهه، زخم ناشي از برگشت محتويات معده به مري و سندرم زولينگر- اليسون به كار مي رود.

مکانیسم اثر فاموتیدین

اين دارو از طريق رقابت با هيستامين در سطح گيرنده هاي H2 در سلول هاي جداره اي، ترشح پايه اي اسيد معده و همچنين تحريك ترشح اسيد توسط غذا ، پنتاگاستريل و ساير محركهاي ترشح اسيد معده را مهارمي كند.

فارماکوکینتیک فاموتیدین

اين دارو به سرعت ولي به طور ناقص 45-40 درصد از مجراي گوارش جذب مي گردد و به ميزان كمي در اولين عبور كبدي خود متاليزه مي گردد. اتصال دارو به پروتئين هاي پلاسما كم است. اوج غلظت سرمي آن طي اثر دارو 12-10 ساعت مي باشد. بيشتر داروبه صورت تغيير نيافته از كليه دفع مي گردد.

عوارض جانبی فاموتیدین

*
عوارض شایع (%10<):
سیستم اعصاب مرکزی: آژیتاسیون
عوارض نسبتا شایع (%10-1):
سیستم اعصاب مرکزی: سردرد، سرگیجه
گوارشی: اسهال، یبوست، انتروکولیت نکروزان
موضعی: تحریک محل تزریق

تداخلات دارویی فاموتیدین

*مشخصات کلی تداخلات:
- سوبسترای OCT1
- مهارکننده CYP1A2 (ضعیف)
- مهارکننده OCT1
- قلیایی کننده محیط معده

تداخلات رده X (پرهیز):
سفوروکسیم، داساتینیب، دلاویردین، دی‌کلروفنامید، پازوپانیب، ریزدرونات

کاهش اثرات داروها توسط فاموتیدین:
آکالابروتینیب، آتازاناویر، بوسوتینیب، سفدیتورن، سفپودوکسیم، سفوروکسیم، سیستئامین (سیستمیک)، داکومیتینیب، داساتینیب، دلاویردین، فوسامپرناویر، ارلوتینیب، جفیتینیب، ایندیناویر، فراورده‌های آهن، ایتراکونازول، کتوکونازول (سیستمیک)، لدیپاسویر، مزالامین، مولتی‌ ویتامین/ مینرال (شامل ویتامین‌های آ، دی، ای، کا، فولات و آهن)، نلفیناویر، نراتینیب، نیلوتینیب، پازوپانیب، پکسیدارتینیب، پوساکونازول، ریلپیویرین، سکرتین، سلپرکاتینیب، ولپاتاسویر

کاهش اثرات فاموتیدین توسط داروها:
تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.

افزایش اثرات داروها توسط فاموتیدین:
دکس متیل‌فنیدات، ایتراکونازول، متیل‌فنیدات، ریزدرونات، ساکوییناویر، وارنیکلین

افزایش اثرات فاموتیدین توسط داروها:
دی‌کلروفنامید، اردافتینیب، تافنوکین

تداخل با غذا:
درمان طولانی‌مدت (بیش از دو سال) ممکن است به اختلال در جذب ویتامین B12 و کمبود آن منجر شود.

هشدار ها فاموتیدین

1. بيماراني كه به سايمتيدين عدم تحمل نشان مي دهند، ممكن است اين دارو را نيز تحمل نكنند.
2. در صورت وجود عيب كار كبد يا كليه، با احتياط مصرف شود.
3. به طور كلي مصرف داروهاي مسدد گيرنده H2 بندرت براي بيش از 8 هفته ضروري است. براي مصارف طولاني مدت اين داروها مطالعه اي صورت نگرفته است.

توصیه های دارویی فاموتیدین

1. كشيدن سيگار موجب كاهش اثر اين دارو مي شود.
2. براي بيماران سالخورده يا مبتلا به نارسايي كبدي يا كليوي ممكن است به كاهش مقدار مصرف دارو نياز باشد.

دارو های هم گروه فاموتیدین

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00527
00528

farnaz uosefi (1399/11/3)
سلام.من بیشترمواقع باتهوع ازخواب بیدارمیشم شب دیربخوابم یاشام نخورم یااسترس داشته باشم صب باتهوع بیدارمیشم دکترگفتن التهاب معده داری و فاموتیدین دادن تاچندوقت بایدمصرف کنم؟
امیررضا خسروی (1399/11/2)
سلام برای یک فرد 17 ساله باید تا چه زمانی مصرف شود؟
نیل (1399/11/1)
من از یکسال و نیم پیش اینطوری شدم که با خوردن غذاهای کم احساس سیری میکردم و معده درد میگرفتم.گاهی هم بالا میاوردم.رفتم دکتر اندوسکوپی کردم بهم پنتوپرازول و کلیدینوم‌سی داد.یکسال و نیم گذشت من دائما این دارو رو میخوردم و به محض اینکه ول میکردم باز دوباره شروع میشد.این اواخر خیلی حالم بدتر شد رفتم‌دوباره دکتر اما پیش یه نفر دیگه.بهم فاموتیدین و فاموتد دادن من الان دو سه روزه مصرف میکنم اما همچنان معده م احساس ورم و پر بودن میکنم و خیلییی غذا کم میخورم.مدام احساس خستگی و ضعف میکنم. بنظرتون باید باز به مصرفش ادامه بدم تا اثر کنه؟یا اینکه مصرفش رو قطع کنم و باز به دکتر مراجعه کنم؟
نیل (1399/11/1)
من از یکسال و نیم پیش اینطوری شدم که با خوردن غذاهای کم احساس سیری میکردم و معده درد میگرفتم.گاهی هم بالا میاوردم.رفتم دکتر اندوسکوپی کردم بهم پنتوپرازول و کلیدینوم‌سی داد.یکسال و نیم گذشت من دائما این دارو رو میخوردم و به محض اینکه ول میکردم باز دوباره شروع میشد.این اواخر خیلی حالم بدتر شد رفتم‌دوباره دکتر اما پیش یه نفر دیگه.بهم فاموتیدین و فاموتد دادن من الان دو سه روزه مصرف میکنم اما همچنان معده م احساس ورم و پر بودن میکنم و خیلییی غذا کم میخورم.مدام احساس خستگی و ضعف میکنم. بنظرتون باید باز به مصرفش ادامه بدم تا اثر کنه؟یا اینکه مصرفش رو قطع کنم و باز به دکتر مراجعه کنم؟
مینا (1399/10/30)
سلام قرص فامو تیدین برای چه گروه سنی مناسب است
دانیال (1399/10/30)
سلام من حدود 3 الا 4 ماه پیش به کرونا مبتلا شدم و حس بویایی و چشاییم را از دست دادم و بعد 1ماه برگشت. الان بعد از اون دوره 4 روزی هست که طعم و بوی بعضی غذاها خیلی بده حتی خمیر دندان.طعم گندیدگی یا زباله یا یه گاز اسیدی حس میکنم مشکل دیگه ای هم ندارم فعلا به نظر شما دوباره کرونا گرفتم یا از عوارض قبلیه میتونه باشه قرص فاموتیدین ٢٠ برای من ماثر است ؟
مهران (1399/10/30)
سلام من مادرم بادگلو زیاد میزنه چند ماهی میشه و درد قفسه سینه داره هی میزنه با دست به قفسه سینه و باید مدام به کمرش ضربه بزنم تا باد گلو بده باید چه دارویی مصرف کنه تا درمان بشه؟
محمدعلی جعفری (1399/10/28)
باسلام،بنده بیشترموقع نفخ شکم دارم ،وآیانجویدن غذاتاثیردارددرهضم غذا؟،آیاداروی گیاهی بهتر است یاشیمیایی،باتشکر.
سیده محبوبه عابدین دو (1399/10/11)
سلام من مدتیه بعد از خوردن نهار وشام به شدت ترش میکنم دکتر فاموتیدین تجویز کرده قبل غذا به نظر شما بهتر نیست شب ها بخورم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/10/12)
قبل از ناهار و شام مصرف کنید تا پس از غذا اثر کند
معصومی (1399/7/8)
سلام فاموتیدین ۴۰ برام دکتر صبح ها نوشته بخورم منم ناشتا میخورم موقع نمازصبح مشکلی نداره یا باید شکم پرخورده بشه
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/7/8)
سلام، مشکلی نداره، ناشتا مصرف کنین.
reza2 (1399/6/30)
ضمن تشکر،قرصfamotidneرا میشه ساعت ۱۱ صبح هم بدون غذا خوردن خورد؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/6/30)
سلام، بله امکان پذیر هست. البته روش صحیح مصرف قرص فاموتیدین، ۴۰ میلی گرم هر شب قبل از خواب و یا بعد از شام هست. در ضمن قرص ۲۰ میلی گرم آن را می توان دوبار در روز، صبح و شب مصرف کرد ولی قرص ۴۰ آن را روزی ۱ بار می توان مصرف نمود.
هما (1399/6/9)
سلام وقتتون بخیر من خانم هستم و ۲۰ سالمه چند وقت پیش مشکل معده و تنگی نفس گرفتم به دکتر مراجعه کردم و قرص راینیتیدین تجویز کردن و خوب شدم اما الان دوباره تنگی نفس گرفتم می خواستم بپرسم قرص فاموتیدین مصرف کنم یا امپرازول، کدام ضرر کمتر و اثربخشی سریع تر و بیشتری داره .خیلی ممنون
فاطمه رمضانی (1399/5/16)
سلام دخترم ۱۴ سالشه دکتر برای اسید معده ش ازونیوم قبل صبحانه و فاموتیدین بعد صبحانه و شام داده ولی نمیتونه کپسول ازونیوم رو قورت بده میتونم به جای ازونیوم قبل از صبحانه پنتوپرازول ۲۰ بدم و فاموتیدین هم بعد صبحانه و شام؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/5/17)
می توانید ازونیوم را باز کنید و در نصف استکان آب حل و بلافاصله مصرف کنید. در غیر اینصورت از پنتوپرازول بجای ازونیوم استفاده کنید
ملیحه سرمدی (1399/5/11)
سلام من چند وقتی مشکل سوزش معده داشتم قرص راینیتیدین استفاده میکردم الان که دیگه قرص راینیتیدین نیست دکتر فاموتیدین نوشته. شب قبل از خواب یکی میخورم. تقریبا نیم ساعت بعد از خوردن قرص سردرد میشم تا صبح حدود ساعت ۱۰. میشه اطفا راهنمایی ام کنید چیکار باید بکنم؟
دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت بیماری های داخلی (1399/5/11)
سلام میتونید از کپسول امپرازول یا پنتاپرازول ناشتا استفاده کنید
بنفشه (1399/5/3)
سلام... میخواستم بدونم قرص اسپیرونولاکتون و متفورمین و همچنین پرانول و رزاواستاتین با فاموتیدین تداخلی داره؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/5/3)
سلام، نه تداخلی ندارن.
احمد حسینی (1399/4/28)
با سلام وخسته نباشید آیا فاموتیدین برای زن باردار ضرر داراه یا نه؟؟
دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت بیماری های داخلی (1399/4/28)
سلام بهترین انتخاب برای خانم های باردار شربتهای انتی اسید نظیرmom هست
نغمه گلشنی (1399/4/23)
فامیتیدین برای کرونا مضر نیست مثل امپرازول ؟ و آیا تداخل دارویی با آزیترومایسین و شربت دیفن هیدرامین نداره ؟
مظفری (1399/3/26)
سلام من به پسر 8 سالم بعد فاموتیدین دادم و بعد دوباره بعد از 4 ساعت فاموتیدین دادم خطرناک نیست مشکلی براش پیش نمیاد
محمد مرتضوی (1399/3/25)
سلام.این دارو هم خانواده رانیتیدن هستش مثل اون سرطان زاست یا مشکلی نداره؟
شایلی شیرانی (1399/3/19)
سلام فاموتیدین با دیکلوفناک سدیم پیوسته رهش تداخل دارد؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/3/20)
سلام ، خیر تداخلی مطرح نیست. فاموتیدین را شب ۱ عدد قبل خواب و یا بعد از شام و دیکلوفناک را روزی ۱ عدد میل کنید.
Marta (1399/3/17)
سلام ببخشید من دکترم ۱ باز درروز تجویز کردن اما اشتباهی یکی صبح خوردم ویکی شب مشکلی ایجاد نمی کنه؟
Zjjjjjjjjjjjjjjjj (1399/2/26)
سلام خسته نباشید من11ساله ک معدم اذیتم میکنه و جدیدا دردش بیشتر شده و بعد ها متوجه شدم ک دقیقا علائم میکروب معده رو دارم.. نفخ شدید معده همراه با درد.دردشدید معده درهنگام گرسنگی. . گولنج معده از سمت پشت ستون فقرات.. عفونت معده و بیدار شدن ناگهانی اول صبح بر اثر نفخ و درد شدید معده و... متاسفانه رفتم پیش فوق تخصص دکتر بدون اینک ازمن ازمایشی بگیره برای من قرص نوشت خواستم ببینم این قرص ها ربطی به میکروب معده داره ینی خوب میکنه یا فقط درد رو پنهون میکنه؟ قرصا عبارتند از:فاموتیدین40_نولپازا40_لیبراکیم کلیدینیوم سی؟ ممنون میشم جواب بدین. من مطمئنم علائم میکروب معدس اگر سریعتر خوب نشم عواقب سرطانی داره😔. چون11سال هس ک مبتلا ب عفونت معده هستم
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/2/26)
سلام! بله ممکنه علایمی که فرمودین ناشی از حضور باکتری در معده باشه. علایم دیگه ای مثل تهوع, استفراغ, اسهال, رفلاکس, زخم معده و ... هم معمولا دیده میشه. ولی خیلی بعیده که 11 سال باکتری در معده تون بوده باشه چون معمولا با رشد باکتری, علایم خیلی تشدید میشه و خودشو نشون میده. این داروها علایمی که در حال حاضر دارین رو تا حدی بهبود میدن ولی اثری بر باکتری ندارن. طبق فرمایش پزشک دوره درمان رو کامل کنین و اگر بعد از اتمام دوره علایم همچنان پابرجا بود, برای آزمایشات تشخیص باکتری به متخصص مراجعه فرمایین.
سعید جاوید (1399/2/25)
با سلام بنده مردی 38 ساله هستم الان نزدیک 18ساله هرشب به علت ریفلاکس معده یا همون اسیدی شدن بیش از اندازه معده یک عدد رانیتیدین مصرف می‌کنیم یا که گفتن سرطان راست به جاش چی مصرف کنم
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/2/25)
سلام ، ابتدا بهتر است با مراجعه به پزشک و بررسی علائم علت بیماری شما مشخص و رژیم دارویی آن تجویز شود. علی ایحال تا زمان مراجعه به پزشک می توانید به جای رانیتیدین از فاموتیدین ۴۰ هر شب ۱ عدد قبل از خواب و یا بعد از شام استفاده نمایید.
علی عباسی (1399/2/24)
با سلام خدمت شما بنده به علت رژیم غذایی نامناسب دچار معده درد شدم که بعد از خوردن غذا معده ام شروع به درد میگیره و درد رو الان یه سالی دارم از شربت رکولیک وشربت آلومینیوم وقرص فاموتین‌40 مصرف کردم ولی تاثیر نکرد ترار خدا کمک کنید
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/2/24)
سلام واحترام.درد معده ی شما به هردلیلی که شروع شده باشد،تاالان به داروهای گوارشی،پاسخ مناسب نداده است.پس لازم است که تحت نظر فوق تخصص گوارش، آندوسکوپی شوید..درضمن،از مصرف انواع فست فود،انواع دود،سیر، پیاز، ادویه جات،گرمیجات،چای داغ،چای غلیظ، هرنوع نوشیدنی وخوردنیِ داغ،یا مُحرک،مصرف مُسکّن،به طور جدی اجتناب کنید.از مصرف دارو بدونِ تشخیصِ درست،بدون تجویز پزشک،خودداری بفرمایید.
علی اسدی (1399/2/22)
سلام بعده از افطاری احساس ترشی تو گلوم میکنم سوزش معده و اینارندارم دکترم رفتم فاموتیدین 40بم داده بهترین زمانه مصرفش چ موقه هس؟
نسیم (1399/2/21)
سلام من 19 سالمه واس سوزش معدم پنتوپرازول اثر نمیکنه فاموتیدین40 بخورم بهتره..دلیلش استرس
زهرا صالحی (1399/2/10)
سلام خسته نباشید من در هفته هفتم بارداری هستم الان چند روز هست که معده درد دارم خصوصا دم صبح بین ساعت ۴ تا ۶ صبح که از شدت درد بیدار میشم میتونم از قرص فاموتیدین استفاده کنم ایا اثر داره اگه جوابتون مثبت هست چه زمانی بخورم و چه مقدار در ضمن به علت کم کاری تیروئید قرص لووکسین استفاده میکنم
دکتر عطیه سادات رستمیان - داروساز (1399/2/10)
سلام نیم ساعت قبل غذا مشکلی نداره.. شما که صبح مشکل دارید شب نیم ساعت قبل شام مصرف کنید.
اسماعیل کاظمی (1399/2/9)
سلام. دختری دارم 1 ماهه به دلیل رفلاکس معده دکتر اطفال فاموتیدین 20 نوشت براش گفت نصف قرص داخل 8 سی سی آب حل بشه 2 سی سی روز و 2 سی سی شب بهش بده بخوره. تقریبا بهتر شد خواستم ببینم برا نوزاد 1 ماه مشکل نداره چون اکثر بزرگسال استفاده میکنن و تو سایتها نوشته نوزادان امپرازول مصرف کنن؟
دکتر حمیده کاظمی - متخصص کودکان و نوزادان (اطفال) (1399/2/9)
سلام نه عزیزم مشکلی نداره وکاملا safeهست مگر در نوزادی چه مشکل زمینه ای کلیوی داشته باشه چه اونم با دوز پایینتر میشه داد.تا ۸هفته میتونید برای بچه اتون مصرف کنید
نیما مرادی (1399/2/8)
سلام من مدتی سمت راست پایین معدم درد دارم انگار یه چیزی در حال سوزش هستش با هیچ قرصی اروم نشده فامیتیدین که خوردم کل معدم شروع به درد گرفتن کرده.چیکار باید بکنم
دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت بیماری های داخلی (1399/2/8)
با سلام،در اقایون خصوصا سن بالای۴۰سال و سابقه فشارخون،دیابت،چربی خون،مشکلات تیرویید،مصرف سیگار و سابقه ی ناراحتی قلبی در خود فرد یا پدر و مادر و خواهر و برادر،بهتر است اول علل قلبی کنار گذاشته بشند که نیاز به نوار قلب داره حداقل،و اینکه ایا علایم دیگری مول بی اشتهایی کاهش وزن دارید یا خیر؟
علی (1399/2/7)
سلام بین اس امپرازول و پنتا پرازول برای مصرف در روزه داری کدومش داراز مدت تر اسید رو کنترل می‌کنه ؟ من نیم ساعت قبل از سحری میخورم وقتش مناسبه یا موقع افطار بهتره؟
دکتر عطیه سادات رستمیان - داروساز (1399/2/7)
سلام در مورد رفلاکس اثرات این دو دارو یکسان است.. نیم ساعت قبل سحر مصرف کنید
طیب دانشمندی (1399/1/31)
سلام خسته نباشید‌،من حدود یک سال هست رفلاکس معده دارم و دکتر زیاد رفتم انواع دارو بهم تجویز شده،خوب نشدم ،ولی الان به مدت دو ماه هست شب ها قبل از خواب از فاموتیدین۴۰ استفاده میکنم و در طول روز هیچ دردی ندارم،خواستم بگم اگه از داروی فاموتیدین در دراز مدت استفاده بشه مشکلی پیش نمیاد؟
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/31)
استفاده ی طولانی مدت این دارو ها میتواند باعث کمبود برخی ویتامین ها از جمله ویتامین های گروه B شود. به علاوه که شما را در معرض عوارض دارویی و تداخلات نیز قرار میدهد. بهتر است سعی کنید به جای استفاده ی طولانی از دارو با اصلاح سبک زندگی و شیوه های غلط غذایی مشکلتان را به طور دائمی حل کنید و از بروز مجدد آن پیشگیری کنید.
سعید پناهی (1399/1/29)
سلام من چند روزه سوزش معده دارم چند مدت به خاطر الرژی که دارم قرص مونتولکاست و لوراتادین مصرف میکنم کمی رو گوارشم تاثیر میگذاشت الان حدودا 3 روزه سوزش معده دارم لطفا راهنمایی بفرمایید
دکتر مهرنوش زاده محمد - داروساز (1399/1/29)
سلام میتونید از فاموتیدین امپرازول یا پنتوپرازول استفاده کنید
محمد (1399/1/28)
با سلام من حدودا 10 سال است که ورم معده دارم که در اوایل رانتیدین و کلیدینیم سی مصرف میکردم و برای مدتی مشکلی نداشتم اما اخیرا به دلیل اضطراب و استرس زیاد، دو سه ساعت بعد از صبحانه دچار سوزش سر معده میشوم، بعضی مواقع رانیتیدین بعد از ناهار مصرف میکردم و خوب میشدیم. با توجه به منع مصرف رانیتیدین چه قرصی را پیشنهاد میفرمایید؟ آیا مصرف فاموتیدین مشکلی ندارد؟ و اگر مشکلی ندارد چه موقعی مصرف کنم با تشکر فراوان
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/28)
سلام ، فاموتیدین 40 هر شب قبل از خواب و یا بعد از شام. اگر بیشتر علائم در زمان صبح است می توانید فاموتیدین 20 هر 12 ساعت 1 عدد بعد از غذا میل کنید.
ناشناس (1399/1/26)
سلام من حدودا" 98 ماه است که از ضعف وخستگی رنج میبرم اوایل مشخص نبود که مربوط به کدام قسمت بدن هست نتیجه چکاپ من و سونوگرافی کلیه وپروستات خوب بود .یک پزشک داخلی مولتی ویتامین نوشت بد نبود ولی چندهفته بع بازهم شروع شد ولی بعد از چند ماه متوجه بیقراری در معده و گوارش شدم در ضمن ضعف حافضه و مه مغزی هم دارم .یک پزشک فاموتیدین و پروبیوتیک نوشته فکر میکنید نتیجه ای خواهد داشت؟پیشاپیش ممنونم
دکتر داود باقری - پزشک عمومی (1399/1/26)
سلام داروها برای ضعف حافظه تاثیری نخواهد داشت ولی ممکنه ضعفتان را بهبود ببخشه باید چکاب انجام بدید در وقت مناسب
سیروان (1399/1/26)
با سلام و عرض ادب بنده مدتی است تقریبا یکماهه دچار رفلکس معده و اسید معده شدم.دوسوال داشتم؟ آیا با استرس و اضطراب تشدید میشه بازگشت اسید معده؟ دوما٫٫هم فاموتیدین ۴۰ و هم alm,,mg,,s مصرف میکنم. به نظرشما کدومشو مصرف کنم؟؟ ممنون از راهنماییتون باتشکر
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/26)
سلام! بله اضطراب باعث تشدید مشکل رفلاکس میشه. شربت آلومینیوم ام جی اس بهتره فقط در مواقعی که رفلاکس شدید شده استفاده شه تا سریعا بهبود بده. ولی برای مصارف طولانی تر, فاموتیدین انتخاب ارجحیه.
سعادت (1399/1/23)
سلام من چند وقتی هست که معده زمانی پرهست آروغ زیادی میزنم رفتم فوقتخصص بهم اولتاپ داد ولی خوب نشدم ولی فاموتدین که می خورم بهتر میشم آیا روز یکی قرص فامو با اولتاپ که دکتر تجویز کرده بخورم مشگلی ندارد
سامان معتمدی (1399/1/22)
سلام وقتتون بخیر بنده هز بچگی هادت نداشتم صبحانه بخورم یعنی صبح ساعت ۷بیدارمیشدم که برم مدرسه سا عت ۹کیک ساندیس میخوردم این روال تا ۶سال ادامه داشت تا یکسال که مدرسه من شیفت بعدازظهری شد بعد دوباره مجددا مدرسه من شیفت صبح شد ومن دوباره ساعت ۷ازخواب بیدار میشدم و ۹اینا کیکی چیزی میخوردم چند ماهی هست معده درد دارم بنده ۲۸روز اس امپرازول ۲۰مصرف کردم باز در روز معده درد رو داشتم بعدش دکتر بهم فقط پنتوپرازول ۴۰ داد گفت ناشتا مصرف کن ولی باز در طول روز درد داشتم الان هم دارم الان به همراه پنتوپرازول هر۱۲ساعت فاموتیدین مصرف میکنم.الان هم بنده ۲ ۳میخوابم و ۱۲ ۱بیدار میشم تواین چندساعتی که خواب هستم هم چیزی نمیخورم.الان هم بین سینم اون گودی همش درد دارهه همراه سوزش احساس سیری نمیکنم اصلا چیکار باید کنم؟؟؟
دکتر سید محمد صدرعاملی - پزشک عمومی مشاور بیماریهای داخلی و پوست (1399/1/24)
سلام. داروهای خود را ادامه دهید. اسید معده شما بدلیلی اضافه ترشح دارد. باید دلیل آنرا بیابیم جهت مشاوره و ویزیت میتوانید به سایت دکتر صدرعاملی مراجعه کنید https://sbm24.com/Drmsadrameli
سها خوشبخت (1399/1/21)
بإسلام ببخشید من باردارم و بخاطر فشار وریدی رحم دکتر بهم گفته شبی دو عدد اسپرین بخورم الان سوزش معده و برگشت اسید معده به حلقم دارم میشه راهنمایم کنید ممنون
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/21)
سلام! حتما اسپرین رو با معده پر و دولیوان آب مصرف کنین تا عوارض گوارشی کمتر شه. و در صورت لزوم اگر رفلاکس و سوزش ادامه داشت, هر شب یک عدد فاموتیدین مصرف کنین.
رضا (1399/1/20)
سلام من چند شبه بعد از تقریبا 2 ساعت خواب سلفه ام می گیره و حالت تهوع پیدا می کنم و با خوردن آب بهتر می شم.به نظرتون فاموتیدین خوبه؟
دکتر فاطمه کرمی - داروساز (1399/1/21)
سلام اگه شام سر شب میل کنید برطرف میشود بین شام وخواب چهار ساعت فاصله باشد
جواد (1399/1/19)
سلام قرص فاموتیدین بعد غذا بخوریم یا قبل غذا کی بخوریم
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/19)
سلام فاموتیدین 40 را ترجیحاً شب قبل از خواب میل کنید. در غیر اینصورت هر شب بعد از شام میل کنید.
پویش (1399/1/17)
باسلام ودرود بنده ۴۶ ساله پیوندکلیه هستم مدتهاست که شبی یکعدد رانیتیدین ۱۵۰ استفاده میکردم باتوجه به منع مصرف رانیتیدین واینکه پردنیزولون وسایر داروهای مربوط به پیوند هم مصرف میکنم وعدم دسترسی به پزشک نفرولژ خواهشمند درمورد جایگزینی رانیتیدین چه دارویی وبا چه دوزی استفاده نمایم راهنمایی بفرمایید ممنون
ناشناس (1399/1/17)
سلام من سندروم روده ى تحریک پذیر دارم . ١ ماه هست که رانیتیدین مصرف مى کنم و طبق دستور پزشک باید تا ١ ماه دیگه ادامه بدم. با توجه به خبر جدید و در دسترس نبودن پزشکم ، قرصم رو قطع کنم یا فاموتیدین رو جایگزین کنم ؟ اگر بله ، دوز فاموتیدین چند باید باشه ؟
دکتر فریبا دبردانی - داروساز (1399/1/17)
سلام با توجه به اینکه نتیجه آزمایش برند های ایرانی رانیتیدین هنوز اعلام نشده شما میتوانید مصرف داروی خود را ادامه بدهید در صورت وجود مشکل همه فراورده ها از داروخانه ها جمع آوری میشود.
محمد شاهمیری (1399/1/16)
خسته نباشید از فاموتیدین بجای رانیتدین میتوان مصرف کرد؟ گویا رانیتیدین منع مصرف شده ۲۰ ساله هستم درد معده و سوزش دارم و کمی بازگشت معده
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/16)
سلام بله شبی یک عدد فاموتیدین مصرف کنید.
محمدم (1399/1/16)
سلام مجدد مرسی که با دقت پیام هارو وقت میزارین میخونین و جواب میدیدن مصرف فاموتودین در دراز مدت مثلا چند سال مشکل ایجاد نمیکنه؟؟ صمنا فاموتودین هم مثل رانیتیدین روی قوای جنسی و میل جنسی تاویر منفی داره؟
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/16)
سلام مصرف بیش از 2 هفته ی دارو نیازمند تشخیص و تجویز پزشک متخصص است زیرا احتمال ابتلا به عوارض دارو و کمبود برخی ویتامین ها را افزایش میدهد عارضه ی کاهش میل جنسی در مصرف رانیتیدین و فاموتیدین یک عارضه ی بسیار نادر (با شیوع کمتر از 0.01 درصد) است که با قطع دارو بهبود می یابد
شیوا (1399/1/16)
سلام پدر من سکته مغزی کرده و روزی یک عدد آسپرین میخوره و دکتر برای اینکه معدش خونریزی نکنه روزی یک عدد راینیتدین میخوره الان که گفتن راینیتیدین سرطانزاست چه قرصی میشه جایگزین کرد
دکتر فریبا دبردانی - داروساز (1399/1/16)
سلام نتایج بررسی رانیتیدین های داخل کشور هنوز اعلام نشده است و قطعا مثل داروهای دیگر ( والزارتان )اگر مساله ای داشته باشند از داروخانه ها جمع آوری خواهند شد . در هر حال فاموتیدین جایگزین خوبی است
حمید رسولی (1399/1/15)
سلام خسته نباشید عذر میخوام من حدود ۳ماه مشکل گوارش داشتم که خداروشکر با مصرف مترانیدازول و آنانزیم و لوپرامید الان خیلی بهتر شدم شباهم فاموتیدین میخورم صبح هم نولپازا که مشکل رفلاکسمم خیلی بهتر شده فقط اینکه وقتی صبحونه نون میخورم شکمم تا چند ساعت قور قور میکنه یکمی احساس دل درد و دلپیچه میکنم. میشه راهنمایی کنید لطفا؟ ینی من نباید نون بخورم؟
دکتر فروغ ریاضی - پزشک خانواده (1399/1/16)
سلام.سعی کنیدازنانهای فانتزی ونان سفیداستفاده نکنید.بهترین نان نان های سنگک سنتی است آنهم بمقدارکم.
حسینی (1399/1/15)
سلام وقت بخیر به جای رانیتیدین که الان گفته شده بهتره مصرف نشه فایمتیدین بهتره یا امپرازول برای رفع سوزش معده و رفلاکس ؟ و فایمتیدین با داروهای عصبی و ارام بخش مثل ونلافاکسین تداخلی نداره ؟ با سپاس
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/15)
سلام ، هردو داروی امپرازول و فاموتیدین قابل استفاده است. هیچ کدام با داروی ونلافاکسین تداخلی ندارند. برای رفلاکس میتوانید امپرازول را صبح ناشتا ۱ عدد نیم ساعت قبل از صبحانه مصرف کنید. و فاموتیدین ۴۰ شب تا شب بعد از شام یا قبل از خواب.
مریم تمدن خواه (1399/1/15)
سلام دکتر گرامی وقت بخیر.من از دیروز انگار اسید معدم تو گلوم بالا میاد میسوزه.‌ولی تو دهنم نمیاد.و حالت سرفه بهم دست میده.صبحها ناشتا امپرازول میخورم.ولی اصلا خوب نشده.الان چی مصرف کنم؟متاسفانه با این شرایط نمیتونم برم دکتر.یه دنیا ممنونم.لطف میکنید اگه جواب بدین💖💖
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/15)
سلام مشکل شما ریفلاکس اسید معده است سعی کنید به جای 3 وعده غذای اصلی، وعده های غذایی متعدد کم حجم و سبک مصرف کنید و از مصرف غذاهای چرب و پرکربوهیدرات، تند و ادویه ای و هر چیزی که وضعیت معده را بدتر میکند بپرهیزید. و حداقل تا یک ساعت بعد از غذا دراز نکشید. دو قاشق غذاخوری سوسپانسیون AL/Mg/s یک ساعت بعد از هر وعده غذا، و قبل از خواب استفاده کنید. میتوانید به مدت 14 روز از شبی یک عدد قرص فاموتیدین 40 نیز استفاده کنید
محمدم (1399/1/15)
سلام خانم دکتر من الان نزدیک سه ساله روزی دوتا رانیتیدین میخورم یک مدت کردم روزی یکی بعد یک ماه احساس گیر کردن لقمه کردم رفتم دکتر گفت اسید معدت دوبار درمان قوی شروع کرد خوب ک شدم باز رانیتیدین مصرف کردم از عوارضش میترسم بگید چکار کنم الانم که گفتن سرطانزاس چاره درمان من چیه؟ ضمنا هر روز یک کپسول مبورین ۲۰۰ مصرف میکنم(بیکاره روده تحریک پذیر دارم) خیلی میترسم
دکتر فریبا دبردانی - داروساز (1399/1/15)
سلام . رانیتیدین قابل جایگزینی با فرمودید است .ضمن اینکه در مورد سرطانزا بودن این دارو که در حال بررسی است و با عوامل مختلفی مثل دمای نگهداری و...هم مرتبط است نتایج برندهای تولید داخل تا چند روز دیگه منتشر میشه و تمام برندهایی که مشکل داشته باشند جمع آوری خواهند شد نگران نباشید.
لیلا زارعی (1399/1/12)
من سه ماه دچار رفلاکس اسیدی و سوزش معده هستم فاموتیدین مصرف میکنم همراه دمپریدون صبحها و شبها فاموتیدین بیست .ولی بعضی روزها احساس لقمه در گلو میکنم در حالی که گلوم باز و اب و غذا رد میشه ولی فقط احساس میکنم لقمه گلومهچبکار کنم این حس نداشته باشم و اینکه اشتها هم ندارم به غذا
دکتر سیده فائقه حکیمی - پزشک عمومی (1399/1/12)
سلام. وقت بخیر. قبل از مصرف هرگونه دارویی باید تغییراتی در رژیم غذایی بدید، مصرف چای قهوه نوشابه غذاهای پرادویه و فلفل و چرب رو کاهش بدید.غذا رو بسیار آهسته آهسته میل کنید و بین غذا نوشیدنی مصرف نکنید. بلافاصله بعد از غذا دراز نکشید و حتما قدم بزنید. درمورد داروها ترجیحا بجای فاموتیدین از کپسول اس امپرازول 20 میلی گرم هر روز نیم ساعت قبل از صبحانه (یک ساعت تعیین شده) استفاده کنید. ان شاالله بعد از مساعد شدن وضعیت به متخصص داخلی مراجعه کنید.
سارا بهاری محمدی (1399/1/12)
سلام خانم دکتر دلیل اینکه فرمودید قرص کلیندیوم سی مصرف کنم رو میشه بفرمایید که همراه فاموتیدین مصرف کنم
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/12)
سلام..باتوجه به عدم اثربخشی پنتوپرازول که خودتان فرمودید وباتوجه به مشکل سوزش معده...البته میتوانید فقط از فاموتیدین استفاده کنید.اگر خوب بودید همان کافیست.امااگر خوب نبودید،میتوانید از کلیدینیوم سی درکنارش،بهره ببرید.
سارا بهاری محمدی (1399/1/12)
سلام مجدد من سابقه سوزش معده نداشتم دوماه به دلیل عوارض قرص های سرماخوردگی دکار سوزش معده شدم که اسید معدم میاد تو گلوم و احساس میکنم گلوم گرفته دکتر گوارش به من پنتا پرازول بیست صبحها و دمپریدون قبل صبحانه و فامیتیدین داد که اخرین روز تا هفت هفته داروهام به اتمام رسید خواستم بپرسم ایا باید دوباره این داروها را بخرم و ادامه بدم یا کافی قبلا هم سوال کردم پنتاپرازول امریکایی رو مصرف میکنم هیچ تاثیری نداره و فقط فاموتیدین رو میخورم خوبم و سوزش ندارم باید جیکار کنم ایا فقط فاموتیدین رو بخرم و ادامه بدم
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/12)
سلام واحترام..فاموتیدین راتهیه کنید وفعلا ادامه دهید.می توانید از کلیدینیوم سی نیز،صبح،ظهر،شب،هربار یکی قبل ازغذا،درکنارفاموتیدین،استفاده کنید
سارا بهاری محمدی (1399/1/11)
سلام درمورد فاموتیدین ایران دارو که مثرف میکردم سرگیجه داشتم اما این فاموتیدین کیمیادارو بهتر بود
دکتر مهدی قمی - پزشک عمومی (1399/1/11)
سلام خب همون ک بهتر است را مصرف کنید
سارا محمدی (1399/1/11)
سلام دوماه پیش بینیم یکطرفش متورم شد ولی ابریزش نداشت و سرفه هم میکردم ولی خلط گلوم بی رنک بود و عفونت نداشت واحساس کوتاهی نفس داشتم دکتر داخلی رفتم که به من کلداکس و ازیترومایسین و شربت پلارژین گیاهی داد تا ده روز مصرف کردم که فقط گرفتگی بینیم خوب شد وای به شدت خشکی دهان و گلو گرفتم که با قطع دارها بهتر شدم ولی بعد دو هفته به شدت سوزش شدید سر دل گرفتم که پیش یک متخصص گوارش رفتم به من پنتاپرازول بیست و دمپریدون و فاموتیدین بیست داد الان بعد هفت هفته داروهای معده مصرف میکنم باز هر چیزی میخورم مخصوص غذاهای ربی و ترش معدم میسوزه فقط فاموتیدین رو میخورم خوب میشم و اثر سوزش میره تا چند ساعت اما پنتاپرازول اصلا فایده نداره ایا من فقط فاموتیدین مصرف کنم بهتر نیست با دملریدون رو ،با تشکر
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/11)
سلام نیازی به مصرف فاموتیدین همراه با پنتوپرازول نیست. اما دارو به تنهایی نمیتواند به شما کمکی بکند! لازم است که خودتان هم وعده های غذایی متعدد و سبک مصرف کنید و از مصرف غذاهای تحریک کننده ی دستگاه گوارش مثل تندی ها و ادویه ها و ترشی ها و نوشابه ها و غذاهای چرب و پرکربوهیدرات بپرهیزید
محمد باقر (1399/1/9)
قند بالا هم میتونه عوارض این قرص باشع؟
رضا (1399/1/6)
سلام وقت بخیر من چند روزی هست که بخاطر مشکلات گوارشی به دستور پزشک مصرف فاموتیدین رو شروع کردم به صورت یک قرص ۴۰ میلی یک ساعت قبل خواب.اما از اون روز که شروع به مصرف کردم شب ها از خواب می پرم و احساس تنگی نفس پیدا میکنم.از لحاظ قلبی عروقی م خداروشکر مشکلی ندارم لطفا راهنمایی کنید ممکنه این علائم مربوط به این دارو باشه
دکتر محمد اسماعیل رضایی - فوق تخصص قلب و عروق، فلوشیپ اکوکاردیوگرافی و تصویربرداری قلب (1399/1/7)
با سلام هر دارویی می تواند گاها عوارض خاصی در برخی افراد داشته باشد. احتمالش منتفی نیست. می توانید داروی دیگر نطیر پنتوپرازول را جایگزین آن نمایید.
ناشناس (1399/1/1)
سلام ببخشید من الان یه ماه مشکل معده دارم اوایل یه تیزی و بریدگی تو معدم احساس میکردم همراه ما سوء هاضمه شدید و بعد از هر بار مصرف اب و غذا چند بار اروغ میزدم بعد انتسکوپی کردیم دکتر گفت التهاب معده هست و یکمی هم عصبی مشکل خاصی نداری منم داروهاشو مصرف کردم و خیلی از علائمم رفت ولی سوء هاضمه مونده و احساس تیزی معده دارم و بی اشتهایی باز دکتر رفتیم میگه عصبیه گاهی یکم خوب میشه گاهی دوباره حالم بد میشه واقعا کلافه شدم لطفا راهنمایی کنید
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/2)
سلام.اولا شما نباید داروهای معده راقطع کنید.میتوانید فاموتیدین۴۰ روزی یکی به علاوه ی کلیدینیوم سی صبح ظهر شب،هر بار یکی،بیست دقیقه قبل از غذا،میل کنید.از فست فود،ادویه،نوشابه،سرخ‌کردنی، چای غلیظ،چای وقهوه ی داغ،سیر،غذاهای نفاخ، پرهیزکنید از یک‌ ساعت قبل از دراز کشیدن،غذای آبکی یا مایعات ننوشید..هنگام درازکشیدن،از کمر به بالاباید افقی نباشد وروی دوسه تا بالش باشد.
ناشناس (1399/1/1)
سلام من فاموتید ین مصرف میکنم گلو و لبم خشک میشه لطفا رهنمای کنید
دکتر ناصر عمادی - داروساز (1399/1/1)
علت مصرف فاموتیدین و دوز آن، و چند وعده در روز مصرف می‌کنید؟
ناشناس (1398/12/29)
سلام من سیگار زیاد میکشم و قبلا مشکلی برام پیش اومد تب ولرز شدیدواحساس قلب درد ونفس تنگی داشتم که دکترا گفتن پنیک داری ولی نهایتان شانسی دکتری فهمید معده ام میکربی بوده که خوب شدم ازمایش قلب وریه داشتم ومشکلی نداشتم ولی چندماهی هست بعضی مواقع موقعی عصبی میشم یا در برف وسرما قرار میگیرم حالم بد میشه کلان قفل میکنم واحساس نفستنگی میکنم وتپش قلب پیدا میکنم علتش چیست
دکتر ناصر عمادی - داروساز (1399/1/1)
سلام دوست گرامی اول ، شما باید عصبانیت خود را کنترل کنید 2- بهتر است به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید و تست اکو گرفته شود 3- در هنگام عصبی بودن ، از غذا خوردن پرهیز کنید و یا یک ربع قبل از غذا کلیدینیوم سی مصرف کنید 4- تست هلیکوباکتر را بار دیگر انجام دهید
ناشناس (1398/12/15)
با سلام و احترام بنده بالای یکساله که بعد از غذا خوردن تپش قلب میگیرتم . انواع قرص معده هم خوردم کلی خوب نشدم لطفا راهنمایی بفرمایید
عباس بهرامی زردالویی (1398/10/27)
سلام درود خدا بر شما من پنچ سال است رفلکس معده دارم انواع قرص هارا خوردم دو ماه قبل قرص دایمتیگون و پنتو پرازول می خوردم نود درصد خوب شده بودم یک ماهی هست دکتر قرص فاموتیدین و دایجستیو برایم تجویز کرده و حالم بدتر شده من چکار بکنم ممنون
عیسی (1398/10/27)
سلام من چهارماه پیش اندوسکوپی کردم دکترم گفته بود هلیکو باکتری دارم برام دارو تجویز کردم داروهارو مصرف کردم بعد ازم تست تنفسی اوره گرفت گفت دیگه باکتری نداری ولی الان مری م درد داره وبیشتر وقتی عصبانی میشم اینجوریه رفتمم دگتر بهم پنتو پرازول 40 وفاموتیدین 40دادن ولی هنوز خوب نشدم با مصرف این داروها یکمی قبلا تنگی نفس احساس میکردم برطرف شده ولی سوزش قفسه سینه ام بعضی وقتا میگیره باید چیکار کنم ممنون
نراقی (1398/10/16)
سلام من حدود هشت ماه پیش در پی یک سرماخوردگی تنگی نفس و سرفه های شدید داشتم قبلا هم سابقه داشتم تنگی نفس بعد از عفونت ریه اما خوب شدم ولی این دفعه رفتم دکتر بهم امپرازول داد و گفت رفلاکس معده داری و طولانی باید این دارو رو بخوری منم خوردم و خوب شدم و هیچ درد معده نداشتم اما با خوردن لیمو ترش سوزش سر دل داشتم اونم خوب شد بعد از پرهیز شش ماه که گذشت چون خوب بودم امپرازول رو کنار گذاشتم و بعد یکهفته حس سنگینی معده و احساس درد در پشت داشتم انگار معده م اسپاسم شده بود و این حالت بعد از خوردن نان بدتر میشه بیشتر صبح ها بعد از صبحانه دوباره رفتم دکتر و آزمایش هلیکوباکتر دادم که منفی بود گفت باید امپرازول رو ادامه بدی و پانکراتین هم تجویز کرد کمی بهتر شدم اما بازم احساس کشیدگی یا انقباض در معده م دارم اینم بگم که خیلی زیاد عصبی میشم و داد میزنم بدتر میشم نه سوزش دارم نه هیچی فقط این حالت ورم یا انقباض معده اذیتم میکنه اگر قرص فاموتیدین بخورم بهتر نیست ؟
ص. مقیمی (1398/10/3)
من ورم معده و مری دارم اندوسکوپی انجام دادم شروع زخم معده مشاهده شده .مرتبا ترش میکنم و سوزش معده دارم مدت طولانی امپرازول میخورم جایی خوندم مصرف طولانی امپرازول باعث سکته مغزی میشه منم از ترس قطعش کردم و بجاش از فاموتیدین استفاده میکنم . میخواستم بپرسم اگه این دارو را برای طولانی مدت ضرری نداره باید چه کار کنم
لیلا حسینی (1398/10/3)
سلام من مادرم مشکل قلبی داره و دارو مصرف میکنه اگه از این داروی فاموتیدین استفاده کنه که مشکلی پیش نمیاد؟
سمانه (1398/10/3)
سلام من وپسر شش سالم بخاطر رفلاکس اسید معده فاموتیدین مصرف میکنیم بعد از یکهفته مصرف دچار خشکی پوست وخارش شدید پوست سر شدیم صورت پسرم هم دونه های قرمز زده ایا بخاطر این دارو هست واین که چکار کنیم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/3)
بیشتر به نظر می رسد که بیماری واگیر برای شما و پسرتان اتفاق افتاده است. به هر حال امکان بروز حساسیت برای داروها وجود دارد ولی بطور هم زمان برای شما و پسرتان کمی غیر متعارف است.
زارعی (1398/10/1)
سلام من یک ماه پیش یک عدد توت فرنگی نشسته خوردم که باعث سرگیجه و تپش قلب شدم و اسهال هم هستم رفلاکس هم دارم که دکتر فاموتدین تجویز کرد آیا میکروب معده دارم لطفا راهنمایی کنید
شیرین (1398/9/26)
با سلام و تشکر از مطالب خوبتون من حدود ۸ساله روزی یک عدد پردنیزولون ۵ مصرف میکنم و ۳ ساله به شدت درگیر مشکل معده شدم که قبلا اصلا نداشتم اندوسکوپی کردم میگن از اسید زیاد مری التهاب پیدا کرده و برگشت اسید داری نولپازا و فاموتیدین و شربت الومینیوم ام جی اس تجویز کردن میگن تا پردنیزولون مصرف میشه باید داروی معده خورده بشه میشه راهنمایی کنید ممنونم
رعنا (1398/9/26)
سلام وقت بخیر من سه سال درگیر ریفلاکس شدید معده و التهاب مری هستم اندوسکوپی کردم و این نتیجش بود الان نولپازای ۲۰ ناشتا میخورم و فاموتیدین ۴۰ قبل از خواب دارای یه بیماری خود ایمنی هستم که پردنیزولون ۵ روزی یک عدد مصرف میکنم این داروها مناسبه برای رفع ریفلاکس؟ و اینکه قرص زاناکس با فاصله دوساعت از فاموتیدین میشه مصرف کرد؟
دانیال افشین پور (1398/9/23)
سلام من پنج ماه هست بدنم کهیر میزنه بیشتر اول صبح بعد از کلی آزمایش و اندوسکوپی الان خودم متوجه شدم کهیر بدنم با اسید معده رابطه مستقیم داره از معده ام نمونه برداری شده مشکلی ندارم فقط یه زخم مختصر اثنی عشر دارم الان متوجه شدم وقتی فاموتیدین میخورم بدنم کهیرش بشدت کم میشه خواستم راهنمایی کنید چه کنم با این مشکل
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/24)
به این نکته توجه کنید که فاموتیدین و رانیتیدین علاوه بر اثرات کاهش دهنده اسید معده اثرات ضد حساسیت نیز دارند. شاید بهبود کهیر با قرص فاموتیدین به دلیل اثر ضد حساسیت آن باشد.
حسن شریفی (1398/9/8)
با سلام بهترين زمان مصرف فاموتيدين كي هست من روزي دوتا فاموتيدين ٤٠ميخورم ،و اگر به جاي روزي دوبار پنتوپرازول ٤٠سه بار ٢٠مصرف شود اشكال دارد يا نه ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/8)
فاموتیدین را بعد از صبحانه و بعد از شما استفاده کنید. اگر نمی توانید دو قرص پنتوپرازول ۴۰ در روز مصرف کنید ۲ قرص پنتوپرازول ۲۰ مصرف کنید. تعداد وعده را اضافه نکنید.
ناشناس (1398/9/6)
سلام خسته نباشید.من معده ام سمت چپ گاهی ی لحظه انگار سوزن میزنن بعد میره.بعد سینم سمت چپ همان مدل میشه.معده درد ندارم .فقط اسید معده ام گاهی ریفلاکس میشه
حسین جعفری (1398/8/25)
سلام خسته نباشید با تشکر از مطالب مفیدتون مدت ۳ یا ۴ سال هست مشکل رفلاکس معده دارم که هر روز تو این ۴ سال صبح ناشتا ۱ قرص امپرازول گاهی پنتوپرازول گاهی هم لانزوپرازول مصرف میکنم گاهی اوقاتم شبها فامتدین یا رانیتیدن میخورم با اینکه با خوردن این قرصها بیشتر روزها تلخی دهان و باز گشت از معده به گلوم رو حس میکنم ولی اگر قرصها رو قطع کنم به شدت حالم بد میشه چندین دکتر هم رفتم همشون میگن عوارضی نداره و اشکالی نداره شما باید داعم قرص مصرف کنید تا زنده هستین میخواستم ببینم چیکار باید بکنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/26)
گرچه مصرف این داروها عوارض شدیدی ندارد ولی مصرف طولانی مدت این داروها جذب فلزات را کاهش می دهد و ممکن است اندکی فشار به کبد وارد کند. این که بصورت چرخشی از این داروها استفاده می کنید بهتر است. مصرف مکمل های فلزات آهن،‌کلسیم، روی و منیزیم را فراموش نکنید.
بهار (1398/8/25)
ممنون ازپاسخگویی تون واقعااجرتون باخدا...عذرمیخوام قرص نورتریپتیلین 10چطور؟این قرص اگرمشکل تیروئیدداریم نبایدخورده بشه؟من کم کاری تیروئیددارم وهرصبح قرص تیروئیدمومیخورم ودکترگوارشم قرص نورتریپتیلین رو برام تجویزکردن ولی تواینترنت نوشته بودکه اگرهرگونه مشکل یااختلال تیروئیدداریداین قرص رومصرف نکنید...نبایدمصرفش کنم صحت داره این چیزا؟ازطرفیم واقعابه قرص ضدافسردگی نیازدارم سیتالوپرام روخواستم جایگزین کنم که اونم تداخل داره بافاموتیدین...ممنون میشم بازهم راهنمایی فرمایین🙏🙏🙏
بهار (1398/8/23)
سلام خسته نباشین ممنون بابت اطلاعات مفید،عذرمیخوام فاموتیدین باسیتالوپرام تداخل دارویی نداره آیا؟یا سیتالوپرام بافاموتیدین ورابزول ۳۰تداخل نداره؟چون بخاطراضطرابم ناچارم به خوردن سیتالوپرام ...ممنون میشم راهنمایی کنین.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/24)
سیتالوپرام با فاموتیدین تداخل دارد. اگر رابپرازول استفاده می کنید دیگر نیاز به مصرف فاموتیدین نیست.
nikmaramniki (1398/8/16)
سلام.من حدود یک ماه به شدت سرماخورده بودم بطوری که چندبار در این استفراغ میکردم بعد از اون ک خوب شدم یک شب بهم استرس شدید وارد شد و معده درد گرفتم (هیچ وقت سلیقه معده درد نداشتم)الان یک ماه و نیم که معده درد شکم درد و پهلو و کمرم درد میکنه متخصص داخلی قرصهای نیزوپرد ۵ ،فکسوفنادین ۱۲۰ میلی،ازونیوم۴۰،و لووفلوکساسین،تجویز کرده و دو نمونه اسپری ، که در واقع من با وجود مصرف اینا ب طور شدید طپش قلب گرفتم و تهوع خیلی زیاد که غش کردم و با مراجعه ب بیمارستان فاموتیدین ۴۰ و پروپرانول۱۰، تجویز کرد و دوتا آمپول، و باز هم ب همون شکل هستم و فقط تهوع ندارم فعلا نظرتون چیه ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/17)
به نظرم لازم است تحت نظر متخصص گوارش و کبد باشید. مصرف داروهای زیاد قضیه را پیچیده تر می کند.
ناشناس (1398/8/15)
سلام من رفلاکس دارم باید چکار کنم خیلی دارو دادن ولی معدم تحمل نمیکنه بخورم اندوسکپی انجام دادم البته به فوق تخصص مراجعه کردم باید کجا برم چکارکنم راهنمای کنید لطفا
فاطمه (1398/8/15)
سلام من مدت چهار هفته ایی هست که احساس گلو درد دارم در قسمت انتهای گلو سمت راست ، هر زمان که آب دهانم رو قورت میدم میسوزه رفتم دکتر فامتیدین تجویز کرد گفت بعد از ۵ روز اگه خوب نشد بیا اندسکوپی، با گذشت ۵ روز هیچ تغییری حاصل نشد ۳- ۴ روزه که احساس میکنم سر دلم سنگینه هیچ سوزشی رو در معده حس نمیکنم فقط گاهی اوقات انگار میخوام بالا بیارم و دوباره احساس سوزش رو در گلوم احساس میکنم ممنون از راهنماییتون.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)
در بعضی موارد گلودرد ناشی از بازگشت اسید از معده به مری است (البته نه در همه موارد). با توجه به احساس سنگینی سردل و تهوع به نظر می رسد مشکل گوارشی وجود داشته باشد. طبق دستور پزشک عمل کنید.
محمد (1398/8/14)
سلام من دوهفته هست یه معده درد گرفتم واشتها کم شده رفتم ازمایش دادم مگه هلکو پاکتری قرص داده وقتی استرس میاد سراغم اشتها گور میشه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/14)
دوره درمان میکروب هلیکوباکتر را طبق دستور پزشک کامل کنید. بهبودی حاصل خواهد شد.
داننده (1398/8/13)
سلام خسته نباشید من چند سالی میشه از معده درد رنج میبرم. پیشدکتر متخصص گوارش زیاد رفتم حتی اندوسکوپی هم رفتم اما نهایتا بهم گفتن عصبی نشو غذایی فست فود نخور شاید باور نکنین با خوردن هرچیزی معده درد و ورم معده میگیرم اما دیگه نمیتونم دارو مصرف کنم البته من از زمانی که باردار شدم این مشکل برام پیش امد یعنی شش هفت سال تمام هر چی میخوردم بالا میاوردم اماالان دوسالی میشه که دیگه بالا نمیارم اما همچنان با خوردن خیلی از غذاها معده درد شدید میگیرم به نظرتون من. باید چیکار کنم.
پریسا (1398/8/12)
سلام.دختر ۶ ساله من معده درد داره.دکتر بهش فامو تیدین۲۰ داد که شبهاقبل از خواب میخوره گفتند اگه خوب نشد به اندوسکوپی نیاز داره.الان خیلی بهتر شده خواستم بدونم تا چه مدت باید قرص را بخوره تا کامل خوب بشه.ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/12)
حتی المقدور اندوسکوپی انجام نشود بهتر است. یک دوره یک ماهه مرتبا شبی یک قرص استفاده کنید. از نظر وجود انگل بررسی لازم را انجام دهید.
یزدان رنجبر (1398/8/12)
سلام ۳ سال هست که از دست مشکلات معده کل زندگیم بهم خورده و بیشتر مواقع عصبی هستم .درد در قسمت زیر دنده چپم موقع غذا خوردن سوءهاضمه. باد معده ونفخ معده یکی درمیان یبوست
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/12)
لازم است تحت نظر فوق تخصص گوارش درمان شوید.
رضا نقابي (1398/8/10)
سلام من هر شب نزديك صبح از شدت گرسنگي بيدار ميشيم اين مسئله خيلي اذيتم ميكنه ميخواستم بپرسم چيكار بايد بكنم آيا فاموتيدين خوبه بخورم .سپاس
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/10)
لازم است آزمایشاتی در خصوص قند ناشتا انجام شود و از نظر وجود انگل بررسی های لازم انجام شود. فاموتیدین بی تاثیر است.
ناشناس (1398/8/9)
سلام باخوردن این قرص درد شدید عضلانی گرفتم خیلی بده اصلا قابل تحمل نیست
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/9)
دکتر مهدی احمدیان (فوق تخصص گوارش و کبد - اصفهان ) : به نظر نمی رسد از عوارض این دارو باشد
نوری (1398/8/9)
سلام من حدودشش ماهی میشه ازمعده درد دارم میمیرم رفتم دکتربرام آموکسی سیلین باامپرازول آمپول رانیتیدین تجویزکردولی اصلاخوب نشدم بعدچن وقت رفتم یه دکتردیگه گفت عفونت معده وروده هس داروتجویزکرد ولی وقتی دارو تمام شدمعده دردم بازشروع شددیگه نمیدونم چیکارکنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/9)
دکتر مهدی احمدیان (فوق تخصص گوارش و کبد - اصفهان) : شما باید تحت آندوسکوپی قرار بگیرید
Sam (1398/8/8)
سلام من چندين ساله معده درد دارم و به خاطر يك استرس شديد در چند سال پيش به وجود اومد و الان هر وقت استرس ميگيرم باز درد ميگيره و يك هفته حالم بده غذا ميلم نميبره و حالت تهوع دارم چندين بار به پزشك مراجعه كردم بهم امپرازول فاموتد و رانيتيدين ميده خيلي برام سخته وقتي هر جايي ميخوام برم استرس ميگيرم و از هر كاري كه ميخوام انجام بدم ميترسم بعدش مريض شم هيچ راه حلي وجود نداره براي اين مريضي
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/9)
دکتر مهدی احمدیان (فوق تخصص گوارش و کبد - اصفهان) : معده درد شما نیاز به بررسی مجدد و اقدامات تشخیصی دارد
ناشناس (1398/8/7)
سلام‌ من‌ معده‌ ام‌ درد‌ میکنه‌ میزنه‌ به‌ قفسه‌ سینه‌ ام‌ وشانه‌ هام‌ حتی‌ گاهی‌ پشت‌ امم‌ درد‌ میگیره‌ میشه‌ بگید‌ من‌ معده‌ ام‌ چه‌ مشکلی‌ داره‌ دکتر‌ قرص‌ فاموتیدین‌ بهم‌ داده
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/8)
ممکن است ورم معده یا زخم معده داشته باشید. اگر مدفوع سیاه یا خونی داشتید حتما به پزشک اطلاع دهید
محمد (1398/8/7)
سلام من یکساله آنژیو کردم ویکی از قرصهام فاموتیدین۲۰ بوده چندروز پیش رفتم پیش متخصصم اونو ۴۰ نوشت در حالی که نه قبلا نه الان و تو این یکسال هیچ عارضه معده ای نداشتم بنظرتون بازم ۲۰ بخورم یا ۴۰؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/9)
دکتر مهدی احمدیان (فوق تخصص گوارش و کبد - اصفهان) : بهتر است پنتوپرازول بخورید بجای فاموتیدین
ناشناس (1398/7/30)
سلام منمدن طولانی است که از فامونیدین جهت ریفلاکس معده هرشب از دوز ۲۰ یا ۴۰ استفاده می کنم ۱- میخواستم ببینم مدت طولانی اشکالی نداره ۲-مدت یک ماه است که صبحها هم نولپازا(پنتا پرازول ) ۲۰ استفاده می کنم این دوقرص را جهت ریفلاکس می خورم وبا استفاده آنها مخصوصا فاموتیدین بهترم مدت استفاده از این دو قرص چقدر است ممنونم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)
بهتر است پنتوپرازول را بیش از شش ماه و فاموتیدین را بیش از یک سال مصرف نکنید.
دنیا رحمتی (1398/7/30)
باسلام بخاطر سوزش معده فاموتیدین مصرف میکنم آزمایش خون دادم کم خونی دارم دکتر اسیدفولیک تجویز کردن ک هردو رو باید شب بخورم آیا تداخل دارویی ندارن این دو دارو ک باهم مصرف کنم؟؟؟؟
مصطفی (1398/7/28)
سلام‌مجدد سیگار تقریبا روزی ۱۰ تا ۱۵ نخ میکشم خیلیم سعی کردم کمش کنم ولی انگار نمیشه بیشتر ازاین کم کنم ایا قرص فاموتیدین میتونه خنثی کنه اثر سیگار را روی اسید معده
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/29)
فاموتیدین ترشح اسید معده را کاهش می دهد.
مصطفی (1398/7/28)
سلام چند ماهی هست که درد تو قفسه سینه دارم رفتم متخصص گوارش بهم قرص اوزنیوم داد برا صبحا ناشتا تا میخوردم تقریبا خوب بودم تا اینکه تموم شد و چند روز بعدش دوباره اون درد اومد سراغم رفتم دوباره دکتر بهم قرص اموزل داد ولی انگار تاثیری نداره بین زمین و هوا نگهم داشته شربت ماسی هم بعد غذا میخورم ولی انگار نه انگار ایا همزمان با قرصی که صبح ناشتا میخورم شبش یه دونه فاموتیدین بخورم اشکالی پیش میاد
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/28)
به نظر می رسد باید درمان میکروب هلیکوباکتر را تحت نظر پزشک انجام دهید. خوردن یک عدد قرص فاموتیدین مشکلی ندارد
ناشناس (1398/7/27)
سلام من صبح ساعت ۱۰ فاموتیدین ۴۰خوردم بعداز اینکه ناهار خوردم نیم‌ ساعت بعدش خوابیدم حدود ساعت ۳ بیدار شدم، ودردمعده داشتم بعد از دفع مدفوع بازم دل پیچه گرفتم، آیا از عوارض دارو هست برا رفع دل پیچه چیکار کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/27)
بعید است مربوط به مصرف فاموتیدین باشد. احتمالا عامل میکروبی هست که در ادامه باعث اسهال می شود.
زهرا مرادی (1398/7/24)
سلام وقت بخیر من مدت دوسه سالی هست که معده درد دارم و هربار که دکتر رفتم گفتن آندوسکوپی نیازه و برام فاموتیدین40نوشتن که روزی دوبار استفاده کنم،مدتی بود که خوب شده بودم اما متاسفانه الآن باز یک هفته ای میشه که باز دردشدید معده دارم طوریکه تو خوابم دردشو حس میکنم و از خواب بیدار میشم،وبا خوردن خیلی از غذاها معده ام سریع واکنش نشون میده و دچار سوزش معده و مدفوع میشم میخواستم بدونم آیا خوردن فاموتیدین40 هم چنان کفایت میکنه و اینکه اینا علائم زخم معده هستن یا وجود میکروب در معده؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
بیدار شدن از خواب در اثر درد معده نشان دهنده التهاب شدید یا زخم در معده است. در صورتی که مدفوع سیاه و یا خون در مدفوع مشاهده کردید فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید. کلا بهتر است توسط متخصص گوارش معاینه شوید
سعید صفری (1398/7/20)
سلام.من ۲۰ روز پیش رفتم دکتر متخصص آندوسکوپی گرفت دکتر گفت زخم معده داری برام دارو تجویز کرد و بعد از یماه دوباره باید برم پیشش .الان قرص های بسیامین و مترونیدازول و آمو کس سلسین برام تجویز کرد الان تمام شدن ..آیا دوباره بخرم اون داروها رو یا فاموتیدین ۴۰ بخورم تا نوبت دکترم بیاد؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/22)
دوره درمان با آنتی بیوتیک برای درمان میکروب هلیکوباکتر معمولا کوتاه و بین ۱۰ الی ۱۴ روز است. بنابر این لازم نیست مجددا آنتی بیوتیک های تجویز شده را خریداری کنید. با مراجعه به پزشک چنانچه میکروب هلیکوباکتر درمان نشده باشد ممکن است مجددا یک دوره دیگر تجویز شود.
فاطمه آذر (1398/7/20)
سلام. من نزدیک 6ماه هست بعد از قطع مصرف پردنیزولون دچار مشکل گوارشی شده ام؛ یعنی با خوردن اکثر مواد غذایی دچار دلپیچه می شوم همچنین در این مدت کاهش وزن، بی اشتهایی و تهوع نیز داشته ام..هربار ک به پزشک مراجعه کردم مصرف فاموتیدین پیشنهاد شد..اما هنوز متوجه نشدم مشکل از معده هست یا روده و مصرف تنها 2بار درروز فاموتیدین 40 جوابگو هست یا نه!؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
تهوع، بی اشتهایی، بد خلقی، درد مفاصل و خستگی مفرط از علائم قطع مصرف پردنیزولون است. مدتی زمان لازم است تا بدن بتواند کورتون طبیعی تولید کند و کمبود پردنیزولون را جبران کند.
فرزاد محمدی (1398/7/16)
سلام من الان نزدیک 1 ماه هر شب فاموتیدین میخورم یکی به خاطر اسید معده که ریفلاکس می زد یکی اینکه سمت راست معدم درد میکرد میزد به پشت معده همون نقطه دقیقن و سرشانه الان اسید معده خوبه اما اون درد صبا که معدم خالیه هست دردش میزنه به پشت اذیت می کنه تا بیدار میشمو چیزی می خورم هنوز خوب نشده غذا که می خورم میره تا فردا صب دوباره این مال چیه طول روز خوبم انگار نه انگار لازمه اندوسکپی کنم یا میکروب هلیکوباکتره
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/17)
ممکن است دوز مصرفی فاموتیدین کافی نباشد و یا به داروی قویتری احتیاج داشته باشید.
ناشناس (1398/7/15)
سلام خسته نباشید .من قرص فاموتدین وکوتریمو کسازول رو باید در طول روز بخورم مشکلی نداره؟ ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/16)
اگر بیماری فاویسم ندارید مشکلی ندارد. طبق دستور پزشک مصرف کنید.
ناشناس (1398/7/6)
سلام خسته نباشید من قرص فاموتیدین و مترونیدازول و بیسامین و آموکسی سیلین رو باهم یکجا میخورم اشکالی که نداره
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/6)
یک پکیچ کامل برای درمان میکروب هلیکوباکتر است. دوره درمان را دقیقا در زمان مقرر مصرف کنید.
خانم رجائی (1398/7/5)
سلام من اخیرا بعلت کمر درد به ارتوپد مراجعه کرده بودم که بعلت تجویز پریدنیزولون وناپروکسن، فاموتیدین هم تجویز شده اما دوروزه که مصرف میکنم و دردسر دل شدید ی بعداز مصرفش دارم که میگیره وول میکنه بطور متناوب، ممنون میشم راهنمایی کنین
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/5)
احتمال اینکه عوارض مذکور مربوط به پردنیزولون و ناپروکسن باشد بیشتر از فاموتیدین است. با اینحال می توانید بجای فاموتیدین از رانیتیدین استفاده کنید. ضمنا پردنیزولون و ناپروکسن را بعد از غذا مصرف کنید.
ناشناس (1398/7/4)
سلام و احترام. پس از یک استرس شدید مدتیه به محض بلع غذا انجار گلومو یکی داره فشار میده و از پایین انگار بسمت زیر گلو فشار هست و اگر غذا ابکی و ادویه ای و نمکی باشه در همان قسمت گلو که احساس گرفتگی دارم احساس داغی یا به نوعی سوزش هم دست میده .گاهی انگار حجم غذا یا یک گاز معده میخواد بیاد بسمت گلوم ولی بنظر نمیتونه هی کمی میره میاد و نهایتا گاز با تلاش موفق به خروج از دهان میشه... نکته دیگه اینکه لب هام هم بدون خشکی کمی سوزش داره. سیر و تندی رو بیشتر برروی زبانم احساس میکنم.دزحمام اخیرا به سرعت نوک انگشتانم پیر نیشه. چشمانم هم کمی خشک... آیا علایم هلیکوباکترهست چون یکی دوبار برای تست میوه بازار بصورت نشسته تست کردم. البته یکماهی هم هست که کاشت مو کردم و ویتامین هم مصرف دارم که در توضیحات یکیشون زده احتمال مشکل درگوارش یا سوزش لب!! لطفا راهنمایی کنید ایا فامتادین۴۰ بخورم!
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/5)
هیچ یک از علائم فوق نشانه ای از وجود میکروب هلیکوباکتر نیست. به نظر می رسد استرس شدید باعث بروز چنین علائمی شده است البته معمولا با رفع استرس باید برطرف شود. در صورت ادامه چنین مشکلاتی لازم است علاوه بر مراجعه به متخصص گوارش به متخصص روانپزشک هم مراجعه فرمائید. بعید است با مصرف فاموتیدین موارد فوق برطرف شود.
باقری (1398/6/24)
سلام من سه ماه پیش بعلت اسید معده وسرفه پزشک بهم فاموتدین داده وضع معدهام خوب شد الان دوباره همان حالت ودارم میتونم دوباره قرصو مصرف کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/25)
احتمالا وجود میکروب هلیکوباکتر در معده شما باعث تکرار مشکلات گوارشی می شود. بهتر است به متخصص گوارش مراجعه کنید. مصرف مجدد یک دوره دو هفته ای فاموتیدین و اجتناب از استرس بلامانع است.
ناشناس (1398/5/24)
برای کودک دوساله میشه مصرف کرد
نرگس ف (1398/5/24)
با سلام وعرض ادب، من چند وقته با مصرف کمی هندوانه پس از ساعتی که معده ام خالی بوده، درد شدید در قفسه سینه و کمی متمایل به راست دارم که درد تیر مانند هست به پشت هم میزنه، این قرص مفید هست؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/25)
به نظر می رسد التهاب معده داشته باشید. قرص فاموتیدین می تواند مفید باشد. به مدت دو هفته هر ۱۲ ساعت یک قرص مصرف کنید. اگر درد ادامه داشت و التهاب برطرف نشد احتمال میکروب هلیکوباکتر وجود دارد که باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید.
بهپورقایدی (1398/5/22)
سلام.من در روز۳قرص فاموتدین۴۰مصرف مکنم مشکلی ندارد.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/23)
مصرف طولانی تر از شش ماه لازم است از نظر عملکرد کبد بررسی شوید.
علی ر (1398/5/16)
سلام . من تحت درمان با شربت متادون هستم. فاموتیدین هم باید استفاده کنم .آیا میشه بخورم یا خیر. ممنون میشم منو راهنمایی کنید
.... (1398/5/9)
سلام من اشتباهی قرص فاموتیدین رو خوردم مشکلی برام پیش میاد؟
ناشناس (1398/5/3)
سلام وقت بخیر .فاموتیدین با سیتیریزن میشه با هم مصرف کرد ؟

چنانچه در خصوص "فاموتیدین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن مرهم سفید بتاهیل محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی ونوستات استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب