شربت پپتولیک 120 میلی لیتر

Peptulic 120 ML Syrup

دریافت اپلیکشن دارویاب

در کدام داروخانه موجود است؟

داروسازی نوتک فار [ ایران ]

داروهای گیاهی

  • دمای نگهداری : كمتر ٢٥ درجه سانتيگراد
  • بیمارستانی:خیر شیمی درمانی : خیر تحت نظارت : خیر فروش با نسخه : خیر
  • قیمت هر بسته : 430000 ریال (تعیین قیمت توسط داروخانه روزانه دکتر آروین انصاری)
اطلاعات دارویی شربت پپتولیک 120 میلی لیتر

شربت پپتولیک        Peptulic 120ml   
مواد موثره ی  شیرین بیان ، بابونه آلمانی،انیسون وعسل

شربت پپتولیک یک شربت گیاهی است که از مواد مؤثره ریشه گیاه شیرین بیان با نام علمی
glabra  Glycyrrhiza و نام عمومی Licorice وگیاه بابونه آلمانی با نام علمی
recutita  Matricaria و نام عمومی German Chamomileساخته شده است. علاوه بر این از مواد مؤثره میوه گیاه انیسون با نام علمی Pimpinella anisum و نام عمومی Anise به عنوان عطر و طعم دهنده طبیعی و عسل به عنوان شیرین کننده نیز استفاده شده است. این شربت دارای اثرات ضد اسپاسم و ضد التهاب می باشد.  

موارد مصرف :
التیام ، ترمیم و درمان زخمهای دستگاه گوارش (زخمهای مری ، معده و روده ها)
مصرف همزمان با داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)
نفخ و سوء هاضمه و گاستریت

مکانیسم اثر:
از گذشته های دور تا به حال لیکوریس و بابونه آلمانی به عنوان داروی گیاهی در ناراحتی های مختلف دستگاه گوارش کاربرد داشته اند. کمیسیونE*  مصرف ریشه شیرین بیان را در زخمهای دستگاه گوارش و مصرف بابونه آلمانی را درالتهابات و اسپاسمهای دستگاه گوارش تأیید کرده است. 
همچنین داروی ترکیبی از شیرین بیان و بابونه آلمانی جهت درمان اسپاسمها و التهابات و زخمهای دستگاه گوارش مورد تأیید کمیسیون E*  است.
لیکوریس (شیرین بیان)
لیکوریس دارای اثرات ضد التهابی، ضد زخم، خلط آور، ضد تجمع پلاکتی و ضد باکتری است.
ریشه شیرین بیان حاوی مواد مختلف ضد زخم است و تحقیقات اصلی بر روی گلیسیریزین موجود در آن انجام شده است.
 عصاره لیکوریس از ایجاد زخمهای گوارشی توسطNSAIDs  پیشگیری کرده سرعت ترشح موکوس معده را افزایش می دهد. همچنین لیکوریس ترشحات درونی دستگاه گوارش را که اثرات ضد زخم قوی دارد افزایش می دهد.
در فرمولاسیون شربت پپتولیک از عصاره لیکوریس استاندارد شده استفاده شده است .به نحوی که میزان گلیسیریزین آن به اندازه ای است که قابل مصرف به مدت طولانی می باشد.

بابونه آلمانی(کامومیل)
مطالعات نشان داده اند که عصاره کامومیل تجمع هلیکوباکترپیلوری واشرشیاکولی را مهار می کند. آلفابیزابولول فعالیت  پروتئولیتیکی پپسین را در دستگاه گوارش کاهش می دهد. همچنین یک اثر حفاظتی در معده در مقابل استیل سالیسیلیک اسید ایجاد می کند و به شکل معنی داری اثرات سوء داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) را بر جدار معده مهار می کند. (لذا شربت پپتولیک انتخابی مناسب جهت مصرف همزمان با داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی به منظور کاهش اثرات سوء آنها بر جدار معده می باشد.)
مواد مؤثره ی بابونه آلمانی مسیر سیکلواکسیژناز و لیپواکسیژناز را مهار کرده و در نتیجه موجب مهار سنتزپروستاگلاندین ها و لوکوترین ها و کاهش التهاب می شوند. عمده اثر ضد التهابی کامومیل مربوط به دو ماده آلفابیزابولول و کامازولن می باشد. کامازولن موجود در کامومیل اثرات ضد التهابی خود را از طریق مهار لوکوترین B4 و اثر آنتی اکسیدانی خود را از طریق مهار پراکسیداسیون چربی ها اعمال می کند. همچنین با تأثیر بر آدرنال موجب آزادسازی کورتیزون شده در نتیجه آزادسازی هیستامین را کاهش می دهد.
مواد موثره بابونه آلمانی اثر ضد اسپاسمی بر دستگاه گوارش دارند.در یک مطالعه مشخص شده است که اثر ضد اسپاسمی ده میلی گرم آپی ژنین با اثر ضد اسپاسمی یک میلی گرم پاپاورین (یک اپیویید با اثر ضد اسپاسمی خوب )برابری می کند.
از آنجایی که آپی ژنین به عنوان یه لیگاند برای رسپتورهای بنزودیاپینی عمل می کند. این دارو اثر ضد اضطرابی و آرام بخشی از خود نشان می دهد و منجر به بهبود وضعیت خواب دربیماران می گردد.
مواد موثره ی گیاه انیسون علاوه بر خاصیت عطر و طعم دهندگی دارای اثرات مشابه شیرین بیان و بابونه آلمانی بوده و باعث تقویت اثرات آنها میشود.
در این شربت از عسل به عنوان یک شیرین کننده طبیعی و مفید استفاده شده است. اثرات مهاری عسل بر روی هلیکوباکترپیلوری موجب تقویت اثرات گوارشی شربت پپتولیک می گردد.
*کمیسیون E یک سازمان نظارتی دولتی در کشور آلمان و یک مرجع معتبر بین المللی در ضمینه داروهای گیاهی است .

میلادبشارتی (1400/2/19)
سلام برای کسانی که داروهای قلبی مثل پلاویکس وآاس وداروی فشارخون مصرف کینن مشکلی نداره
حمید رضا (1400/1/13)
آیا برای درد معده ام که گاهی حالت تهوع دارم خوبه اما برای ما که سالهای زیادی قرص مصرف میکنیم آلان سایمیتدین و رانیتیتین پیدا نمیشه خوبه

چنانچه در خصوص "شربت پپتولیک 120 میلی لیتر" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
مطالب و رویداد های ویژه