قرص روکشدار رودیوویتا

RhodioVita F.C TAB

در کدام داروخانه موجود است؟

داروهای گیاهی

  • دمای نگهداری : كمتر ٢٥ درجه سانتيگراد
  • بیمارستانی : خیر
  • شیمی درمانی : خیر
  • تحت نظارت : خیر
  • فروش با نسخه : خیر
  • کاربرد درمانی : اداپتوژن (کمک به رفع علائم استرس¬های عاطفی، افسردگی، خستگی مفرط، بازیابی جسمی و روانی و بهبود خلق و خو).
اطلاعات دارویی قرص روکشدار رودیوویتا

رودیوویتا

هر قرص حاوی 154 میلی¬گرم عصاره ریشه رودیولا (Rhodiola rosea) و 15 میلی¬ گرم عصاره کلاله زعفران (Crocus sativus) می¬ باشد که به¬ ترتیب حاوی حداقل 1 درصد روزاوین و 7 / 0 درصد کروسین می¬ باشد.

آثار فارماکولوژیکی و مکانیزم اثر:

رودیولا و زعفران روی سیستم عصبی عمل سینرژیک دارند و برای افراد مضطرب، تحت استرس شدید و طولانی و از نظر عاطفی شکننده توصیه می¬ شود. رودیولا گیاهی با اثرات اداپتوژن است که به بدن کمک می¬ کند به شرایط عاطفی استرس¬زا سازگار شود. رودیولا و زعفران اثرات خستگی مفرط و کار بیش از حد را برطرف می¬ کنند. همچنین باعث بهبودی و بازیابی جسمی و روانی می¬ شود. رودیولا کارکردهای شناختی را در شرایط استرس و خستگی تحریک می¬کند (2). باعث کاهش اضطراب و افسردگی و بهبود عملکرد فیزیکی می¬ شود. از اثرات دیگر رودیولا جلوگیری از عفونت و درمان آمنوره، کاهش ناباروری، رفع اختلال در عملکرد جنسی، افسردگی، آستنیا و نوراستنیا؛ مبارزه با خستگی، به¬خصوص در دوران نقاهت، همچنین افزایش مقاومت در برابر استرس و بهبود عملکرد جسمانی، فکری و جنسی می¬ باشند (1،9). یک کارآزمایی بالینی، دو سو کور با پلاسبو، شواهد بیشتری در مورد اثرات عصاره رودیولا با میزان 288 میلی¬ گرم دو بار در روز به مدت 4 هفته فراهم نمود. عصاره رودیولا موجب شد که افراد مبتلا به خستگی مفرط ناشی از استرس، به¬طور قابل توجهی بهبود یابند. میزان توجه آنها افزایش یافت و میزان کورتیزول در بزاق آنها )شاخص استرس( کاهش یافت (2). محققان روسی متوجه شده¬اند که بیماران درمان شده با داروهای ضد افسردگی¬های سه حلقه¬ای، زمانی که همراه دارو از رودیولا استفاده می¬کنند بهبود در وضعیت آنها مشاهده می¬شود و عوارض جانبی ناشی از مصرف داروهایشان کمتر می شود. اثرات ضد افسردگی گیاه در یک کارآزمایی بالینی، بررسی و تأیید شده است. دوزهای 170 میلی¬گرم یا 340 میلی¬گرم عصاره رودیولا که دو بار در روز به¬ مدت 6 هفته مصرف می¬شود، علائم را در بیماران مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط کاهش می¬دهد (11). از سوی دیگر، بر اساس نتایج مطالعات مقدماتی در ایالات متحده، مصرف رودیولا 340 میلی-گرم عصاره در روز برای 10 هفته علائم اختلال اضطراب عمومی را کاهش می¬دهد (12). اثرات رودیولا بر عملکرد فیزیکی توسط دو گروه علمی بررسی شد. در نیمه اول سال2000 ، در آزمایشات بالینی در روسیه و بلژیک مشخص شد که رودیولا منجر به بهبود سازگاری بدن با استرس، هماهنگی حرکتی و استقامت می-شود. آنها همچنین نشان دادند که رودیولا احیاء عضلات پس از تمرین را تسریع می¬ کند و خواص ضد التهابی رودیولا آن¬ها را در برابر اثرات ورزش شدید یا طولانی مدت محافظت می کند (3). نتایج مشابه در مورد تاثیر مثبت رودیولا بر ورزشکاران توسط محققان ایتالیایی گزارش شده است (13). محققان روسی در تحقیق بدون گروه پلاسبو، گزارش کردند که مصرف رودیولا منجر به قاعدگی عادی در 25 مورد از 40 زن مبتلا به آمنوره شد. خونریزی در عرض 2 تا 8 هفته از شروع درمان برگشت و پس از آن بارداری در 11 زن رخ داد. در یک آزمایش پلاسبو کنترل شده در روسیه با 35 مرد مبتلا به اختلال نعوظ یا انزال زودرس، 26 فرد با مصرف رودیولا بهبود قابل توجهی در عملکرد جنسی خود داشتند. اثرات مطلوب رودیولا بر بهبود ایمنی بدن نیز گزارش شده است (10).

زعفران در طب سنتی پارسی به دلیل اثرات ضد افسردگی و بهبود قوای جسمی و جنسی کاملا شناخته شده است (14). بر اساس مطالعات انجام شده وگزارشات مختلف علمی طب نوین، زعفران با دارا بودن ترکیبات مختلف چون کروسین، پیکروکروسین و سافرانال در مقایسه با داروهای ضد افسردگی )مقایسه داروهای ضد افسردگی و پلاسبو(، اثر ضد افسردگی مشابهی دارد. اثرات ضد افسردگی زعفران به¬ طور بالقوه به اثرات سروتونرژیک، ضدالتهابی، آنتی¬اکسیدان، نورواندوسرین و نوروپروتکتیوی آن نسبت داده می¬شود (19و18و15). علاوه بر بهبود علائم افسردگی، اثربخشی زعفران در مقایسه با دارونما در بهبود علائم قبل از قاعدگی و اختلال عملکرد جنسی گزارش شده است (17و16).

موارد مصرف:

اداپتوژن (کمک به رفع علائم استرس¬های عاطفی، افسردگی، خستگی مفرط، بازیابی جسمی و روانی و بهبود خلق و خو).

موارد منع مصرف:
چنانچه به گیاه رودیولا یا زعفران و یا هر یک از اجزای این فرآورده حساسیت دارید از مصرف آن خودداری نمایید. مصرف برای زنان باردار یا شیرده و کودکان توصیه نمی­شود.

عوارض جانبي:

با مصرف مقادیر مجاز، تا کنون عوارض جانبی گزارش نشده است. همانند هر دارویی، ممکن است عوارض جانبی در برخی افراد مشاهده شود. در صورت ایجاد و توسعه علایم، استفاده از فرآورده را قطع کرده با پزشک خود تماس بگیرید.

هشدارها و احتیاط­های لازم:

چنانچه به گیاه رودیولا یا زعفران و یا هر یک از اجزای این فرآورده حساسیت دارید از مصرف آن خودداری نمایید.

استفاده از رودیولا برای زنان باردار یا شیرده و کودکان بدلیل فقدان اطلاعات کافی توصیه نمی¬شود. مصرف رودیولا برای افراد دارای اختلال دوقطبی )یا شیدایی افسردگی( منع می –باشد. توصیه می¬شود دوز بالای زعفران )بیش از 100 میلی¬گرم عصاره در روز) با داروی ضد فشار خون (Antihypertensive) استفاده نشود چرا که باعث افت فشار خون (Hypotension ) می¬ شود. این فرآورده نباید جایگزین رژیم غذایی متعادل و متنوع و سبک زندگی سالم شود. از مصرف رودیولا در شب خودداری کنید چرا که ممکن است باعث بی¬ خوابی شود. با مصرف رودیولا ممکن است هیجان و آشفتگی مشاهده شود که باید ابتدا با دوز کم مصرف شده بتدریج افزایش یابد. مصرف زیاد ممکن است با اثرات لاکستیو همراه باشد. باید قبل از تاریج ذکر شده در زیر جعبه مصرف شود. از دوز توصیه شده بیشتر مصرف نشود.

مقدار مصرف دارو:

دو قرص در روز ترجیحا صبح و ظهر همراه یک لیوان بزرگ آب مصرف شود. از میزان توصیه شده بیشتر استفاده نشود.

نوع بسته بندی:

قرص روکش­دار رودیوویتا:3 بلیستر 10 عددی در جعبه (30 عددی) همراه با بروشور.

شرایط نگهداری:

فرآورده را دور از دید و دسترس کودکان نگهداری کنید. دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی­گراد نگهداری کنید. نگهداری در بسته بندی اولیه انجام شود تا از رطوبت محیط حفظ شود.

www.vashapharma.com

چنانچه در خصوص "قرص روکشدار رودیوویتا" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
مطالب و رویداد های ویژه