لووتیروکسین سدیم

داروهای تیروئید و ضد تیروئید
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*


! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

لووتیروکسین چیست؟
‎داروی لووتیروکسین نام آشنایی برای افراد مبتلا به کم کاری غدد تیروئید می باشد.
‎هنگامی که غده ی تیروئید به اندازه ی طبیعی فعالیت ندارد، میزان هورمون های تیروئیدی در بدن شما کاهش می یابد. این اختلال در پزشکی به هایپوتیروئیدیسم معروف می باشد.
‎لووتیروکسین تعادل هورمون های تیروئیدی را در بدن ایجاد می کند و از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به تیروکسین یا T4(یکی از هورمون هایی که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود) می باشد.

‎پیش از مصرف لووتیروکسین 
‎-در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید زیرا لازم است در این مدت معاینات و آزمایشات دوره ای خاص توسط پزشک برای شما انجام شود.همچنین لازم است عملکرد غده ی تیروئید کودک شما نیز بررسی شود.
‎-در صورتی که مبتلا به بیماری قلبی (مانند آنژین صدری) می باشید و یا فشار خون بالا دارید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورتی که به هر دلیلی اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی دارید و به شما گفته شده است که تولید هورمون های کورتیزول در بدن شما کم می باشد ، یا تحت درمان با داروهای کورتیکواستروئیدی (پردنیزولون ، بتامتازون ، دگزامتازون ، هیدروکورتیزون و ...) می باشید پزشک خود را مطلع نمایید.
‎-در صورتی که پیش از این سابقه ی پرکاری تیروئید داشته اید به پزشک خود یادآوری نمایید.
‎-در صورت ابتلا به دیابت ، عدم توانایی بدن در تنظیم آب بدن (دیابت اینسیپیدوس که اختلال نادری می باشد) به پزشک خود اطلاع دهید.
_از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.‎
‎-در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی ، پزشک خود را مطلع نمایید.

‎نحوه ی مصرف لووتیروکسین
- ‎لووتیروکسین را دقیقا همانگونه که پزشک توصیه می کند مصرف نمایید. ممکن است مصرف دارو برای شما روزانه پیش از صبحانه تجویز شده باشد (تعداد قرص در هر بسته با توجه به شرایط شما محاسبه می شود.)
‎-این دارو به صورت قرص با دوزهای مختلف ۵۰ ، ۷۵ ، ۱۰۰میکروگرم موجود می باشد. بسته به مقدار مصرف دارویی که در هر نوبت برای شما محاسبه شده است ممکن است در یک نوبت نیاز به مصرف چند قرص با دوزهای متفاوت داشته باشید لذا در این صورت ، هنگام مصرف به دوز هر قرص دقت بفرمایید.
‎-ممکن است درمان با یک قرص ۵۰ -۱۰۰ میکروگرمی به صورت روزانه آغاز شود و با توجه به شرایط بیمار تا ۱۰۰تا ۲۰۰ میکروگرم در روز افزایش یابد.

‎مواد غذایی و لووتیروکسین 
‎طبق تحقیقات مصرف برخی از مواد غذایی می تواند موجب کاهش جذب لووتیروکسین شود.مصرف بیش از حد و همیشگی گردو،سویا،گریپ فروت و نوشیدنی های کافئین دار باعث کاهش اثر لووتیروکسین می شود. این مواد را در رژیم غذایی خود به صورت کم و متعادل مصرف نمایید.
‎-در صورتی که لووتیروکسین برای کودک شما تجویز شده است، مقدار مصرف دارو در هر نوبت با توجه به وزن و سن و نوع اختلال برای وی توسط پزشک محاسبه می شود. مقدار تجویز شده را حداقل نیم ساعت پیش از اولین وعده غذایی روزانه به کودک خود بدهید.
‎-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو،بلافاصله بعد از یادآوری در صورتی که ۲-۳ساعت از زمان مصرف گذشته است،میل کنید. اما در صورتی که بیش از ۲-۳ ساعت گذشته است،نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و از ۲برابر نمودن مقدار مصرف دارو در یک نوبت نیز خودداری نمایید.

‎توصیه ها
-‎از آنجا که درمان اختلالات تیروئید معمولا طولانی مدت می باشد و دائماً باید توسط پزشک کنترل گردد،لذا تحت نظر پزشک خود بمانید و آزمایشات و معاینات دوره ای که توسط پزشک برای شما تجویز می شود را به طور منظم انجام دهید و مصرف دارو را تا زمانی که پزشک مناسب می داند ادامه دهید.
‎-از آنجایی که لووتیروکسین می تواند با داروهای بسیاری در بدن تداخل ایجاد کند،پیش از شروع مصرف هرگونه فرآورده دارویی،مکمل یا گیاهی به داروساز خود اطلاع دهید و مشاوره ی لازم را دریافت نمایید.
‎بطور مثال مصرف لووتیروکسین با داروهای درمان سو ٔهاضمه، مکمل های حاوی آهن و کلسیم باید حداقل ۲ساعت فاصله داشته باشد زیرا این داروها منجربه کاهش اثر لووتیروکسین می شوند.
‎-شربت های معده حاوی آلومینیوم در مدت درمان با لووتیروکسین نباید مورد استفاده قرار گیرد.
‎-غذاهای غنی از آهن یا کلسیم (لبنیات، گوشت و...) ممکن است باعث کاهش جذب و اثر گذاری لووتیروکسین شوند.
‎-درصورتی که مبتلا به دیابت هستید، ممکن است لووتیروکسین تعادل سطح قند خون شما را بهم بزند و نیاز به تغییر در مقدار مصرفی داروهای دیابت و انسولین مصرفی شما باشد لذا قند خون خود را منظم چک نمایید و توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.
_در صورتی که قصد عمل جراحی یا شروع درمان دارویی برای بیماری دیگر دارید، درمان گر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

‎عوارض شایع لووتیروکسین :
‎-احساس تهوع و استفراغ ناشی از مصرف این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای چرب و پر ادویه کاهش می یابد.
‎-اسهال خفیف در اوایل درمان ممکن است رخ دهد.در این مدت مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید.
‎-سر درد یکی از عوارض این دارو می باشد در صورت بروز آن آب و مایعات فاقد کافئین به مقدار کافی مصرف نمایید و از داروساز خود در مورد داروی ضد درد مناسب با شرایط خود،مشاوره بگیرید.با این حال در صورتی که سر درد شما طولانی شد و با قرص ضد درد برطرف نگردید، به پزشک مراجعه کنید.
‎-در صورت احساس تپش قلب یا درد قفسه سینه در مدت درمان با این دارو(مصرف داروهایی مانندآمفتامین، فنیل افرین و سودوافدرین این عارضه را تشدید می کند)، با پزشک خود در مورد این عارضه در اسرع وقت صحبت نمایید.
‎-در صورت احساس خستگی شدید، گر گرفتگی، تعریق بیش از حد، مشکلات خواب، کاهش وزن، گرفتگی و درد ماهیچه ای، ریزش مو، خارش پوست و تغییر در عادات ماهیانه با پزشک خود صحبت نمایید تا راهکار مناسب را دریافت نمایید.
مطالب ویژه با همکاری جناب آقای دکتر مهدی شاهمیرانی

با توجه به دستور مصرف لووتیروکسین قبل از صبحانه و مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون( پنتوپرازول - اسموپرازول - لانسوپرازول - امپرازول - رابپرازول) قبل از صبحانه٬ آيا با تغيير زمان مصرف مي توان از اين تداخل جلوگيري كرد؟
جواب: از رفرنس استاکلی
-این تداخل تایید نشده است. مطالعات با پنتوپرازول و اس امپرازول تغییری در جذب لووتیروکسین نشان ندادند.
-درصورتی که این بیماران که امپرازول به مدت 6 ماه مصرف کرده بودند،به نظر میرسد که نیاز به افزایش اندک دوز لووتیروکسین دارند و مطالعات گذشته نگر نشان دادند که بیماران مصرف کننده لنزوپرازول هم اندکی افزایش در سطح TSH داشتند.
-یک مطالعه گذشته نگر بزرگ از آنالیز بیمارانی که بطور طولانی مدت لووتیروکسین مصرف می کردند، نشان داد این بیمارانی که مهارکننده پمپ پروتون مصرف می کنند باعث افزایش غلظت سرمی TSH می شود. بطور مشابه، مطالعه مشاهده ای دیگر نشان داد که مهارکننده پمپ پروتون در ابتدا باعث افزایش غلظت سرمی TSH شدند ولی در ادامه باعث کاهش آن شدند؛ محققین نتیجه گرفتند که دوز لووتیروکسین باید در این افراد تنظیم شود.
-ولی تمام این مطالعات مشخص نکردند که کدام مهارکننده پمپ پروتون خاص مصرف شود و پیامدهای بالینی برای هر فرد متفاوت است.
-درهرصورت بیمارانی که مهارکننده پمپ پروتون مصرف می کنند ممکن است علائمی از کاهش جذب لووتیروکسین نشان دهند.
-این تداخل ممکن است بعد از چندین ماه گسترش پیدا کند.
-هنوز مطالعات بیشتری نیاز است تا این تداخل را تایید کنند.
Stockley Drug Interaction Updated 2014

پاسخ همین سوال از منابع دیگر:
این داروها با کاهش ترشح اسید معده ممکن است باعث کاهش جذب و اثربخشی لووتیروکسین شوند ( تداخل: گروه C).
می توانید امپرزول و لووتیروکسین را باهم (با فاصله زمانی چند ساعت) تجویز کنید و فقط به بیمار علائم کاهش جذب لووتیروکسین را گوشزد کنید و اینکه می توانید توصیه کنید که تست عملکرد تیرویید ( TFT )، چهار- شش هفته بعد از شروع یا قطع داروهای مهارکننده پمپ پروتون (اگر به طور مزمن مصرف کنند) انجام شود.
Epocrate Drug Interaction 2017.

 آپ تودیت:
- به نظر میرسد ترشح نرمال اسید معده برای جذب هورمونهای تیروئیدی لازم است؛ بنابراین، امپرازول و لانزوپرازول و احتمالا سایر داروهای کاهنده اسید معده با کاهش ترشح اسید معده، ممکن است در جذب لووتیروکسین اختلال ایجاد کنند.
- بعضی داروها میتوانند باعث کاهش
جذب لووتیروکسین شوند از قبیل:
- رزینهای باند شونده صفراوی( کلستیرامین)
- مهارکننده های پمپ پروتون
- کلسیم کربنات
- فروس سولفات
این داروها با لووتیروکسین با احتیاط و با فاصله چندین ساعت از هم ( several hours) قابل تجویز هستند.
Uptodate 2017.

نتیجه نهایی: بیمارانی که به دستور پزشک لووتیروکسین و داروهای مهارکننده پمپ پروتون را استفاده می کنند باید با فاصله چند ساعت این دو دارو مصرف شود و هر ۶ هفته یک بار آزمایش تیروئید TFT  برای اثربخشی لووتیروکسین لازم است.
دکتر مهدی شاهمیرانی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف لووتیروکسین سدیم

لووتيروكسين براي تشخيص و درمان كم كاري تيروئيد، پيشگيري و درمان گواتر و سرطان تيروئيد و نيز بررسي عملكرد تيروئيد به كار مي رود.

مکانیسم اثر لووتیروکسین سدیم

هورمون هاي تيروئيدي داراي دو اثر آنابوليك و كاتابوليك مي باشند و در متابوليسم طبيعي، رشد و تكامل، خصوصاً تكامل سيستم عصبي كودكان نقش دارند.

فارماکوکینتیک لووتیروکسین سدیم

جذب دارو متغير و ناقص است، ( بين 70-50 درصد) خصوصاً وقتي با غذا مصرف شود. زمان رسيدن به حداكثر اثر 4-3 هفته است و پس از قطع دارو اثر آن براي 3-1 هفته باقي مي ماند. نيمه عمر دارو بسته به وضعيت تيروئيد بيمار متفاوت است. در افراد با عملكرد طبيعي تيروئيد حدود 7-6 روز، در مبتلايان به كم كاري تيروئيد 10-9 روز و در پركاري تيروئيد 4-3 روز مي باشد.

منع مصرف لووتیروکسین سدیم

اين دارو در تيروتوكسيكوز، سابقه پركاري تيروئيد، حساسيت به هورمون هاي تيروئيدي و بيماري هاي قلبي-عروقي( آنژين صدري، آترواسكلروزيس، بيماري سرخك كرونر، زيادي فشار خون و انفاركتوس ميوكارد) نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی لووتیروکسین سدیم

عوارض معمولاً با مصرف مقادير زياد دارو ايجاد شده و به صورت درد آنژيني، آريتمي قلبي، طپش قلب، كرامپ هاي عضلاني، تاكي كاردي، اسهال، استفراغ، لرزش، بي قراري، تحريك پذيري، بي خوابي، سردرد، گرگرفتگي، تعريق، كاهش وزن و ضعف عضلاني بروز مي نمايد.

تداخلات دارویی لووتیروکسین سدیم

در صورت تجويز همزمان با داروهاي ضد انعقاد، تنظيم مقدار مصرف آنها بر اساس زمان پروترومبين لازم است. كلستيرامين سبب تأخير و جلوگيري از جذب دارو مي شود، بنابراين بين تجويز دو دارو بايد 5-4 ساعت فاصله باشد. مصرف همزمان با داروهاي مقلد سمپاتيك اثر دارو را زياد مي كند و در افراد مبتلا به بيماري سرخگ كرونر كه داروي مقلد سمپاتيك دريافت ميكنند، خطر تشديد بيماري كرونر وجود دارد.

هشدار ها لووتیروکسین سدیم

1. در صورت نارسايي هيپوفيز قدامي يا غده فوق كليوي قبل از شروع مصرف دارو( براي جلوگيري از نارسايي حاد غده فوق كليوي) درمان با كورتيكواستروئيد بايد شروع شود.
2. در افراد مسن، بيماران قلبي-عروقي، بيماران مبتلا به ديابت بايد با احتياط تجويز شود.
3. در بيماران ديابتي ممكن است به افزايش مقدار مصرف داروهاي ضد ديابت نياز باشد.
4. در دوران بارداري ممكن است اندازه گيري تيرو تروپين سرم براي تنظيم مقدار مصرف دارو لازم باشد.
5. بيماران مبتلا به ميكزدم يا كم كاري طولاني مدت تيروئيد ممكن است به اثرات هورمون هاي تيروئيدي حساس تر باشند.

توصیه های دارویی لووتیروکسین سدیم

1. دارو به ميزان تجويز شده و در زمان معيني از روز مصرف شود.
2. در موارد جراحي و اورژانس پزشك بايد از مصرف دارو مطلع گردد.

دارو های هم گروه لووتیروکسین سدیم

گروه A

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات گسترده در انسان شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو در سه ماهه اول بارداری مشاهده نشده است و همچنین در سه ماهه های بعدی

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
07938
02067
09586
16848
00751
16634

زهرا شمالی (1398/4/11)
سلام .خسته نباشید.. قرص لووتیروکسین ۱% جلد قرمز برای تیرویید روزانه ۱ عدد استفاده میکنم میخواستم بدونم عوارض این قرص چیه و چه خطراتی میتونه برای بارداری داشته باشه لطفا راهنمایی کنید ممنون
مدیر سامانه (1398/4/11)
اگر تیروئید شما کم کار است لووتیروکسین برای شما و جنین لازم است و در صورت عدم تامین این دارو ممکن است مشکلاتی برای جنین پیش بیاید.
مرضیه (1398/4/19)
قرص به درد نمی خورد
ناشناس (1398/4/24)
تیروئید کم کار دارم لووتیروکسین سدیم 0/1 روزیر نظر پزشک مصرف می کنم وسردرد شدید دارم میشه راهنمایی کنید که چی کار کنم
مدیر سامانه (1398/4/28)
لازم است آزمایشات جدید تیروئید انجام دهید. احتمالا مقدار مصرف لووتیروکسین باید اصلاح شود.
پورا ملک محمدی (1398/4/23) (1398/4/24)
سلام خسته نباشید من تیروئید کم دارم سالیان ساله دارم قرص 0.1 میخورم اول نصف قرص میخوردم الان دو سال میشه که قرص کامل میخورم ولی یه مدت هست گاهی اوقات دستام میلرزه و احساس ضعف میکنم علتش چی میتونه باشه.لطفا جواب بدین ممنون
مدیر سامانه (1398/4/27)
بهتر است آزمایشات خون جدید برای شما انجام شود. احتمال زیاد لازم است دوز مصرف لووتیروکسین برای شما تغییر کند. به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1398/4/27)
سلام، من کم کاری تیروئید داشتم دکترم قرص لووتیروکسین ۵۰ تجویز کرده بود که روزی نصف قرص مصرف کنم، ولی دقیقا یادم نیست که فقط جمعه ها مصرف نکنم یا پنجشنبه و جمعه مصرف نکنم، اگه اطلاعی دارید بی زحمت کمکم کنید.
مدیر سامانه (1398/4/27)
دوز دارو بر حسب شرایط افراد و میزان کم کاریی تیروئید متفاوت است. هر دو حالت امکان پذیر است. بنابر این به پزشک مراجعه کنید
علی (1398/4/28)
سلام من دوماه است جراحی تیرویید کتومی کردم تا یک هفته پیش قرص لووتیروکسین ۱۰۰ را روزی یکی و نصفی و پنجشنبه و جمعه ها دو عدد مصرف می کردم یک هفته پیش که پیش دکتر رفتم به من گفتن سه روز در هفته دو عدد مصرف کن و بقیه روز ها را همان یکی و نصفی بخور الان یک هفته است دچار لرزش بدن سر گیجه کم اشتهایی و نامنظمی قاعدگی شدم لطفا راهنمایی کنید ایا دوز مصرف زیاد است
مدیر سامانه (1398/4/29)
نام کاربر:‌علی؟ نامنظمی قاعدگی؟!! مقادیر مازاد بر نیاز لووتیروکسین می تواند چنین علائمی ایجاد کند. بهتر است برای تنظیم مجدد مقدار مصرف این دارو به متخصص غدد مراجعه کنید.
زهرا (1398/4/29)
سلام.۲۷ ساله هستم.دو ساعت قبل ازآزمایش دارو قرص لووتیروکسین 0.1 مصرف کردم به مقدار نصف.تاثیری بر جواب آزمایش دارد؟چه مقدار.؟؟
نرگس (1398/5/2)
سلام وقت بخیر من ۲۷ سالمه و ازمایش تیرویید دادم ۶.۵ بود ودکتر بهم لووتیروکسین سدیم ۵۰میکروگرم داد گف روزی یه قرص بخورم ولی قلبم دردگرفت اونو خوردم روز بعد یک چهارم دارم میخورم بهترم ،عایا برم دوباره پیش دکتر یا نه
مدیر سامانه (1398/5/2)
تنظیم دوز لووتیروکسین بسیار تخصصی و مهم است. بهتر است در این خصوص با پزشک مشورت کنید.
مسعود (1398/5/6)
سلام، تپش قلب دارم ، به دلیل کم کاری تیروئید ، لووتیروکسین هم مصرف می کنم ، آیا تأثیری در افزایش یا کاهش تپش قلب دارد ؟ در ضمن آیا این امکان وجود داره که در طول دوره درمان، کم کاری تیروئید به پرکاری تبدیل بشه ، یا بر عکس؟
مدیر سامانه (1398/5/7)
کمبود یا اضافه هورمون تیروئید بر روی تمام اعضاء بدن تاثیر می گذارد و لووتیروکسین داروی بسیار اثر بخشی است که اگر با دوز صحیح مصرف شود باعث بهبود وضعیت جسمانی می شود. اگر لووتیروکسین بیش از مقدار مورد نیاز مصرف شود علائم پرکاری تیروئید بروز می کند.
منیژه (1398/5/10)
من تیروئید کم دارم و دارو مصرف می کنم هر از چند گاهی گلو درد به سراغم میاد چی کار بآی بکنم
مدیر سامانه (1398/5/11)
بهتر است آزمایشات دوره ای تیروئید و تنظیم مقدار مصرف دارو بصورت دائم کنترل شود.
امیر علی (1398/5/16)
من تیروئید کم کار دارم لووتیروکسین ۰/۱ با جلد قرمز روزی یک عدد مصرف می کردم اخیرا آزمایش دادم تیروئیدم زیاد شده ۱۸/۵ شده دکتر برام داروی لووتیروکسین ۵۰ میکروگرم تجویز کرده ای دوز ۵۰ بیشتره ؟
مدیر سامانه (1398/5/16)
لووتیروکسین ۰/۱ به معنی ۰/۱ میلی گرم است که معادل ۱۰۰ میکرو گرم می باشد. بنابر این لووتیروکسین ۵۰ میکروگرم معادل نصف لووتیروکسین ۰/۱ ماده موثره دارد. بنابر این پزشک بصورت منطقی دوز داروی شما را کاهش داده است.
زهل (1398/5/25)
سلام من تیروئید کمکار دارم باید جکار کنم تا هرچه زودتر از بین برود
مدیر سامانه (1398/5/25)
باید داروی لووتیروکسین را تحت نظر پزشک مصرف کنید.
زهل (1398/5/25)
این دارو عوارض هم دارد اگر خوب نشودم چی چون که من ازمایش دادم ودکتر به من گفت که تئیروید کمکارداری داروی لووتیروکسین برام ننوشت امااگر بخورم یعنی خوب میشم
مدیر سامانه (1398/5/25)
حتما کم کاری تیروئید شما به اندازه ای نبوده که نیاز به مصرف لووتیروکسین داشته باشید. تعیین دوز این دارو حتما باید توسط پزشک انجام شود و مصرف بیش از نیاز این دارو عوارض زیادی دارد.
رضا طالب زاده (1398/6/11)
سلام من سه تا چهار ماه قبل بود ازمایش دادم دگتر گفت کم کاری تیروئید داری .روزی ک رفتم واسه تحویل قرص لوویکسن 50 داده بودن امروز رفتم داروخونه قرصم تموم شده بود رفتم بگیرم .گفت تو دفترچت 1میلی زده گرفتم .حالا نمیدونم صد درست بوده از اول که داده .چرا 50 گذاشتن .اما علائم درد و خستگی و ضعیف شدن و سرما خوردن و درد عضلات خیلی داشتمو دارم یعنی درد و بیحالی من بهتر نشده .لطفا بگید صد رو بخورم .یا اینکه اول ازمایش بدم بعد ب دکتر بگم که دوز رو بهم بگه
مدیر سامانه (1398/6/12)
قطعا برای تعیین مقدار مصرف لووتیروکسین بررسی آزمایشات ضروری است. اگر در گذشته هر اشتباهی رخ داده است اکنون برای اصلاح مقدار دوز دارو با در دست داشتن نتیجه آزمایشات به پزشک مراجعه فرمائید
پرستو حسن بیگی (1398/6/11)
سلام و خدا قوت انشاءالله. همسر بنده بعد از خوردن قرص لووتیروکسین 0.1 متاسفانه بعد از دو هفته موهای سرش بشدت میریزه به دکتر معالج گفتیم ولی گفتن از قرص نیست میخواستم بدونم بعد از مدتی از مصرف قرص موهاش دوباره رشد میکنه و اینکه نیاز به متخصص پوست و مو هست؟ کمی هم آنزیم کبدی بالا بود و هم چنین کلسترول
مدیر سامانه (1398/6/12)
دکتر هرندی، داروساز: ریزش مو جزو عوارض شایش لووتیروکسین است.بهتر تحت نظر فوق تخصص غدد با چند با ازمایش و اندازه گیری سطح هورمون ها دوز هفتگی دارو دقیقا تنظیم گردد تا عوارض به حد اقل برسد. میتوانند از هیر تونیک های گیاهی ضد ریزش و کپسول زینک پلاس استفاده کنند
فاطمه (1398/6/23)
با سلام دختر ۴ ساله دارم از بدو تولد کم کاری تیروئد داره لوتورکسین روزی ۱چهارم میدادم دکترش گفته عالی ۳ماه قطع کرده سروز پیش آزمایش tsh18.0و t47.5 لطفا کمک کنید نگرانم دوباره دخترم قرص بخوره در ضمن دخترم خیلی استرس داشت موقع آزمایش آیا قطع میشه یا ن دعا کنید منم دعا گوتون هستم
مدیر سامانه (1398/6/25)
اگر فرزند شما کم کاری تیروئید داشته باشد لازم است دقیقا مطابق تجویز پزشک لووتیروکسین مصرف کند. لووتیروکسین برای بدن ضروری است و کمبود آن مشکلات عدیده ای ایجاد می کند. لازم است به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
سعید (1398/6/24)
سلام، چند سالی هست هر روز نصف قرص لووتیروکسین ایرانی میخورم، امروز رفتم داروخانه لووتیروکسین المانی ۱۰۰ میل خریدم، چطوری مصرف کنم؟
مدیر سامانه (1398/6/25)
اگر لووتیروکسن ایرانی که قبلا مصرف می کردید ۱۰۰ میکروگرم بوده است همچنان نصف قرص ۱۰۰ آلمانی مصرف کنید و اگر ۵۰ میکروگرم ایرانی نصف استفاده می کردید باید به همان نسبت تنظیم کنید.
ناشناس (1398/6/25)
سلام، لطفا توضیح بدین آیا قرص تیرویید یک دهم ایرانی با 100 آلمانی فرق داره؟ و اینکه اگه کسی ایرانی میخورده و بارداره، خارجیشو بخوره اشکال داره یا فرقی نمیکنه؟ اصلا قرص تیرویید ایرانی بهتره یا خارجی؟؟
مدیر سامانه (1398/6/25)
قرص تیروئید یک دهم با ۱۰۰ آلمانی فرق ندارد. یک دهم میلی گرم برابر با ۱۰۰ میکروگرم است. اختلاف قابل ملاحظه ای بین نمونه ایرانی و خارجی گزارش نشده است. از هر کدام استفاده کنید فرقی ندارد.
يا حسين (1398/6/27)
با سلام:اگه اشتباهي يك خانم بجاي لووتیروکسین سدیم 50كه دكتر تجويز كرده ،40روز از 100استفاده كند عوارضي براي حال وآينده ايشان دارد ؟ با تشكر
مدیر سامانه (1398/6/28)
با تنظیم دوز در آینده هیچ مشکلی برای ایشان بوجود نخواهد آمد. مصرف بیش از نیاز لووتیروکسین می تواند علائمی شبیه پرکاری تیروئید ایجاد کند مانند تپش قلب، استرس و بی قراری ولی این علائم با تنظیم دارو برطرف می شود.
وحید رفیع زاده (1398/6/29)
سلام وقت شما بخیر . چند سالیست که تحت نظر پزشک لووتیروکسین مصرف میکنم . آیا مصرف لانزوپرازول تاًثیر سوء بر لووتیروکسین دارد ؟
مدیر سامانه (1398/6/30)
لووتیروکسین را صبح ناشتا مصرف کنید و لانسوپرازول را قبل از ناهار استفاده کنید مشکلی ندارد.
زهرا رشیدزاده (1398/6/31)
سلام وقت بخیر من حدود ۱۳سال بصورت منطم قرص لوتیروکسین سدیم میخوردم ۱۰میلی همیشه دم داروخانه بدون نسخه می گرفتم اونا هم یا می پرسیدن یا نپرسیده ۱۰ میلی میدادن. ولی از اواخر بهار که یه بسته خریدم داروخانه نپرسید منم دوز نگفتم متوجه هم نشدم ولی بعد ۲ماه تازه دیدم دوز داروم 0/1بوده .الان میخوام بدونم چکار باید بکنم؟؟ادامه بدم یا باید ازمایش جدید بدم؟؟
مدیر سامانه (1398/6/31)
قرص لووتیروکسین دوز ۱۰ میلی گرم ندارد. بالاترین دوز قرص لووتیروکسین ۱۰۰ میکروگرم یا یک دهم میلی گرم است. آیا مطمئنید قبلا لووتیروکسین مصرف می کرده اید؟
dreama (1398/7/4)
سلام من به مدت یکسال لووکسین 50 میکروگرمی مصرف میکردم؛ حدودا یکی دوماه مصرف قرص رو قطع کردم و مجددا بعد از آزمایش و طبق تجویز پزشک مصرف لووکسین 0.1 را شروع کردم ولی بعد از دوهفته دچار تپش قلب و بی حالی شدم!میخواستم بدونم که این عارضه بدلیل زیاد بودن دوز دارو اتفاق افتاده؟
مدیر سامانه (1398/7/5)
ممکن است این علائم مربوط به اضافه شدن دوز لووتیروکسین باشد. نباید مصرف دارو را قطع می کردید. اگر پس از چند روز این علائم برطرف نشد برای تعدیل دوز به پزشک مراجعه کنید.
اتنا موسوی (1398/7/16)
سلام من حدود یه ماه از نصف ۵۰میکروگرم لووکسین استفاده میکنم دفعه قبل که پریود بودم شروع کردم الان تققریبا یه هفته از پریودم گذشته ولی پریود نشدم باید چیکار کنم؟
مدیر سامانه (1398/7/17)
بهتر است به پزشک غدد مراجعه کنید.
خانم زندی (1398/7/22)
سلام خسته نباشید مصرف قرص لووکسین ۰/۱ ر دوران قاعدگی باید قطع شود؟
مدیر سامانه (1398/7/22)
نباید قطع شود.
ساعدی (1398/7/23)
سلام، کم کاری داشتم 3ماه لووتیرکسین 50 میکرو گرم مصرف کردم و آزمایش دادم تیروئیدم شدش 0/11 رفتم پیش فوق تخصص غدد لووتیرکسین 0/1 داده اشتباه نشده؟
مدیر سامانه (1398/7/23)
قدرت اثر لووتیروکسن ۰.۱ در واقع دو برابر لووتیروکسین ۵۰ است. یک دهم میلی گرم برابر با ۱۰۰ میکروگرم می باشد. طبق دستور پزشک دارو را ادامه دهید.

چنانچه در خصوص "لووتیروکسین سدیم" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی مکمل ورزشی هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب