لوزارتان

داروهای قلبی عروقی
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

لوزارتان
لوزارتان از پرمصرف ترین داروهای قلبی در ایران می باشد. این دارو از دسته داروهای بلوک کننده ی گیرنده ی آنژیوتانسین دو می باشد.
آنژیوتانسین دو ،ماده ای شیمیایی می باشد که در بدن مسئول تنگ کردن عروق خونی می باشد.همچنین این ماده با تاثیر بر روی ماده ی شیمیایی دیگر به نام آلدسترون که مسئول افزایش حجم بخش مایع (آب و مايعات جذب شده)خون می باشد ، جریان خون را افزایش می دهد. در نتیجه این داروها که در حقیقت اثرمهارکنندگی دارند، در کاهش کار قلب و کنترل فشارخون موثر می باشند.همچنین لوزارتان اثر محافظتی مطلوبی بر روی کلیه ها دارد.
لوزارتان در مواردی مانند فشارخون بالابا کنترل فشار خون ،در نارسایی های قلبی برای کاهش کار قلب و جهت محافظت از کلیه ها در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که با اختلالات کلیوی درگیر می باشند تجویز می شود.
این دارو به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر برای بهبود عملکرد قلبی و عروق شما تجویز می شود.حتی محصولات دارویی ترکیبی از لوزارتان همراه با یک یا دو داروی دیگر تولید شده اند که اثر مناسب تر همراه با استفاده ی راحت تری داشته باشند مانند داروی Cozaar که ترکیبی از لوزارتان و یک داروی ادرار آور به نام هیدروکلروتیازید می باشد که برای کاهش فشار خون تجویز می شود.


پیش از مصرف لوزارتان
_در صورت سابقه ی هرگونه مشکل کلیوی(خصوصا مشکلات مربوط به انسداد عروق کلیوی)،مشکلات مربوط به دریچه های قلب یا عضلات قلبی و مشکلات کبدی پزشک خودرا مطلع کنید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
_ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا بدن شما بتدریجپبه اثرات دارو عادت پیدا کند.
_زمان مشخص در روز را برای مصرف این دارو تعیین کنید و برای اثر مناسب آن را منظم مصرف نمایید.برای بسیاری از بیماران مصرف این دارو صبح ها راحت تر می باشد.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.
_به دلیل اینکه فشار خون بالا معمولا یک بیماری مزمن می باشد مصرف این دارو عموما به مدت طولانی توسط پزشک تجویز می شود لذا به مصرف دارو حتی در صورتی که احساس بهبودی می کنید ادامه دهید و دارو را بدون نظر پزشک قطع نکنید و عموما معاینات و آزمایشات (مانند پیگیری وضع پتاسیم خون ) دوره ای توسط پزشک خودرا ادامه دهید.
_مصرف برخی از ضد دردها و ضد التهاب ها (مانند آسپرین و ایپوبروفن)ممکم است باعث افزایش احتمال بروز عوارض دارویی لوزارتان شوند لذا لیست کلیه داروهای جدید خودرا پیش از شروع مصرف در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید .
_ جهت کنترل فشار خون و اثر مناسب تر این دارو، بسیار مهم است که در مدت درمان از یک رژیم غذایی و سبک زندگی مناسب که توسط پزشک به شما توصیه می شود پیروی کنید.
-مصرف این دارو در مدت درمان با این دارو احتمال بروز عوارضی همچون سرگیجه و از حال رفتن را تشدید میکند.
_از مصرف نمک های حاوی پتاسیم در مدت درمان با این دارو خودداری نمایید.


عوارض شایع لوزارتان
-احساس خستگی و سرگیجه یا سبکی سر هنگام تغییر وضعیت از حالت نشسته و خوابیده به ایستاده عارضه ی شایعی میباشد.بهتر است به آرامی تغییر وضعیت دهید و در صورتی که احساس سرگیجه نمودید برای چند دقیقه بنشینید و سپس بلند شوید.
لوزارتان می تواند منجر به تغییر میزان پتاسیم خون شود به همین خاطر انجام آزمایشات خون دوره ای برای پیگیری سطح پتاسیم خون توصیه می شود.

خرید مولتی ویتامین مناسب برای بیماران قلبی - عروقی از داروخانه اینترنتی دارویاب

Reference1
Reference2

دارو های هم گروه لوزارتان

موارد مصرف لوزارتان

لوزارتان یک آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II می باشد با فعالیت ضدفشار خون که عمدتاً ناشی از بلوک انتخابی گیرنده های AT1 و کاهش اثر فشاری آنژیوتانسین II می باشد. و در درمان بیماری فشار خون مخصوصاً در بیمارانی که در اثر دیگر مهار کننده های ACE دچار سرفه می شوند و همچنین جهت کاهش خطر حملات قلبی در افراد مبتلا به هیپروتروفی بطن چپ کاربرد دارد. این دارو در درمان نفروپاتی دیابتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد به علاوه در نارسایی قلبی و انفارکتوس میوکارد از آن استفاده شده است. لوزارتان به طریق خوراکی و به صورت نمک پتاسیم تجویز می شود. حداکثر اثر آن در کاهش فشار خون طی 3 تا 6 هفته بعد از درمان آغازین حاصل می شود.

فارماکوکینتیک لوزارتان

لوزارتان بعد از تجویز خوراکی به سهولت از مسیر گوارشی جذب می شود ولی تحت اولین مسیر متابولیسمی قرار می گیرد که منجر به یک زیست دستیابی سیستمیک 33% می شود.
لوزارتان به یک اسید کربوکسیلیک فعال متابولیزه می شود، متابولیت 3174-E که فعالیت فارماکولوژیک بیشتری در مقایسه با لوزارتان دارد. همچنین تعدادی متابولیت های غیر فعال ایجاد می شوند. متابولیسم لوزارتان عمدتاً توسط سیتوکروم 450-P ایزوآنزیم های CYP2C9 و CYP3A4 صورت می گیرد. اوج غلظت پلاسمایی لوزارتان و 3174-E به ترتیب طی یک ساعت و 3 تا 4 ساعت بعد از دوز خوراکی حاصل می شود. لوزارتان و 3174-E هر دو به میزان 98% به پروتئین های پلاسما متصل می شوند. لوزارتان هم به صورت داروی تغییر نکرده در ادرار و حدود 6% به صورت متابولیت فعال در ادرار دفع می شود. نیمه عمر حذف نهایی لوزارتان و 3174-E به ترتیب حدود 5/1 تا 5/2 ساعت و 3 تا 9 ساعت می باشد.

عوارض جانبی لوزارتان

آثار جانبی حاصل از لوزارتان ملایم و موقت می باشند و عبارتند از سرگیجه، سردرد، افت فشار ارتوستاتیک وابسته به دوز و مخصوصاً در افرادی که دچار کاهش حجم شده اند (مثل آنهایی که دوزهای بالای دیورتیک دریافت کرده اند) افت فشار خون می تواند رخ دهد. همچنین ممکن است اختلال در عملکرد کلیه و ندرتاً راش های پوستی، خارش و آنژیوادم و افزایش مقادیر آنزیم های کبدی ایجاد شوند. هایپرکالمی و درد عضلانی و درد مفاصل نیز گزارش شده اند و بر خلاف دیگر مهار کننده های ACE ، لوزارتان باعث ایجاد سرفه نمی شود. از دیگر عوارض جانبی می توان به اختلالات مسیر تنفسی، درد پشت و ناراحتی های گوارشی و خستگی و نوتروپنی اشاره کرد.
پیشگیری و عوارض جانبی: در حاملگی مصرف لوزارتان ممنوع است و در بیماران مبتلا به تنگی شریان کلیوی می بایست با احتیاط مصرف شود. لوزارتان از طریق ادرار و صفرا دفع می شود و ممکن است در بیماران کلیوی و کبدی نیاز به کاهش دوزهای تجویزی پیدا شود. در بیمارانی که کاهش حجم وجود دارد مثل دریافت کنندگان درمان با دوزهای بالای دیورتیک ممکن است افت فشار خون ایجاد شود و قبل از شروع درمان با لوزارتان کاهش حجم آنها باید اصلاح شود و یا باید دوز کمی در مورد آنها تجویز گردد.
از آنجا که هیپرکالمی ممکن است رخ دهد مخصوصاً در بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی غلظت های پتاسیم سرم باید چک شوند و همچنین باید به طور کلی از مصرف دیورتیک های potassium-sparing پرهیز کرد.

تداخلات دارویی لوزارتان

اثر ضد فشار خونی لوزارتان تحت تأثیر داروها و دیگر عوامل کاهش دهنده فشار خون تقویت می شود و به علاوه یک اثر هایپرکالمی می تواند در اثر مکمل های پتاسیمی، دیورتیک های potassium-sparing و یا دیگر داروهای ایجاد کننده هایپرکالمی ایجاد شود پس نباید لوزارتان را همراه با یک دیورتیک potassium-sparing تجویز کرد. لوزارتان و بعضی از آنتاگونیست های گیرنده آنژیوتانسین II توسط ایزوآنزیم های سیتوکروم 450-p متابولیزه می شوند و ممکن است در کنار داروهایی که این آنزیم ها را تحت تأثیر قرار می دهند تداخلات دارویی ایجاد شوند.

دارو های هم گروه لوزارتان

گروه D
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
06214
12796
01822
01933

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص لوزارتان-تدافارم 50 میلی گرم
قرص لوستار 50 میلی گرم
قرص لوتنسین 50 میلی گرم
قرص پوزارکس 25 میلی گرم
قرص لوزن 25 میلی گرم
قرص لوزاتن 25 میلی گرم
قرص لوزار 25 میلی گرم
قرص لوزامد 25 میلی گرم
قرص لوتنسین 25 میلی گرم
قرص خط دار لوستار 25 میلی گرم
قرص لوزارتان-تدافارم 25 میلی گرم
قرص لوزارتان فارماشیمی 25 میلی گرم
قرص لوزارتان لقمان 25 میلی گرم
قرص لوزارتان کیمیدارو 25 میلی گرم
قرص پوزارکس 50 میلی گرم
قرص لوزاتن 50 میلی گرم
قرص لوزار 50 میلی گرم
قرص لوزامد 50 میلی گرم
قرص کاردیوزان 50 میلی گرم
قرص لوزاور 50 میلی گرم
قرص لوزاور 25 میلی گرم
قرص کاردیوسان 25 میلی گرم
قرص لوزارتان امین 50 میلی گرم
قرص لوزارتان-حکیم 25 میلی گرم
قرص لوزارتان-اکسیر 25 میلی گرم
قرص لوزارتان-اکسیر 50 میلی گرم
قرص لوزارتان درسا 25 میلی گرم
قرص لوزارتان درسا 50 میلی گرم
قرص لوزارتان ثنامد 25 میلی گرم
قرص لوزارتان ثنامد 50 میلی گرم
قرص لوزارتان مفید 25 میلی گرم
قرص لوزارتان اس تی پی 50 میلی گرم
قرص لوزارتان اس تی پی 25 میلی گرم
قرص لوزارتان امین 25 میلی گرم
لیلا محرون (1398/4/7)
آیا قرص لوزارتان با قرص موتورال تداخل دارویی دارد؟
مدیر سامانه (1398/4/7)
مصرف هم زمان این دو دارو بلامانع است
h (1398/4/13)
سلام ، امروز خبری در مورد سرطان زا بودن لوزارتان یک شرکت توزیع دارو ودستور جمع اوریش اعلام شده ، ایا اطلاع دارین کدوم یک از شرکت ها و محصولات لوزارتان بوده ؟
محمد (1398/4/15)
سلام حدود ۸ ساله که درگیر یک سردرد مزمن یا میکرن هستم و چون دارو های مسکن و اعصاب میخوردم توجهی به فشار خون بالا نداشتم الان حدود ۱۰ روزه به لطف راهنمایی بسیج ملی فشارخون و تجویر پزشک لوزارتان پتاسیم مصرف می کنم و سردرد هم دیگه ندارم و از شر مسکن ها و داروهای اعصاب و شیاف دیکلوفناک راحت شدم، فشار خون بالا رو جدی بگیریم که منشا خیلی از بیماری هاست
ناشناس (1398/4/15)
سلام من بعدازانژیوگرافی قلب که از مچ دستم انجام شد مدت 3ماه از قرص لوزارتان 25 استفاده کردم و بعد روزی یک قرص آسپرین مصرف میکنم آیا لازمه قرص لوزارتان را مصرف کنم چون پزشکم گفت نیازی نیس.
مدیر سامانه (1398/4/16)
اگر پزشک دستور قطع مصرف داده نیازی به ادامه استفاده از دارو نیست
قاسم موسوی (1398/4/15)
بادرود ، خبر سرطانزا بودن مواد موثر در لوزارتان بشدت باعث نگرانی خانواده من شده،لطفا اطلاع بفرمائید که آیا استفاده از لوزارتان اچ مربوط به شرکت شما بی خطر ومطمئن است یا جایگزین انتخاب کنیم. پایدار باشید
مدیر سامانه (1398/4/16)
وب سایت دارویاب تولید کننده و یا توزیع کننده دارو نیست و تنها اطلاعات داروها را در اختیار کاربران قرار می دهد.
حمید رضافریدونی (1398/4/16)
سلام ، امروز خبری در مورد سرطان زا بودن لوزارتان ودستور جمع آوریش اعلام شده ، لطفا اطلاع رسانی کنید
فواد نبیل (1398/4/17)
سلام ، امروز خبری در مورد سرطان زا بودن لوزارتان ودستور جمع آوریش اعلام شده ، لطفا اطلاع رسانی کنید
سپیده افشار (1398/5/3)
سلام ؛ببخشید پدرم نارسایی شدید قلبی دارند وداروهای زیادی مصرف می کنند که یکی لوزارتان هست ؛اما چن وخته لوزارتان پیدانمی شه وداوخانه کاردیسان بهشون داده وایشون مصرف کردند فعلا یکبار ؛آیا این کاردیسان کارهمون لوزارتان راانجام می ده ؟ودرضمن قرص آسپرین واینسپراهم مصرف می کنند باکنکور ؛آیاتداخل دارویی ندارن ؟توروخدا زودتر جواب بدین
مدیر سامانه (1398/5/3)
اگر منظور شما کاردیوسان است دقیقا داروی لوزارتان است و درست بوده است و با آسپرین تداخل ندارد. در خصوص اینسپرا مشخص نیست منظور شما چه دارویی است. دارویی با این نام نداریم.
ناشناس (1398/5/18)
ضد درد مناسب برای دردهای عضلانی در کسی که فشار خون بالا دارد ولوزارتان مصرف میکند چیست ؟
مدیر سامانه (1398/5/18)
می توانید از استامینوفن استفاده کنید
ناشناس (1398/5/25)
سلام من مدت یکماهه متورال و لوزارتان مصرف میکنم ولی بدنم جوشهای ریزش میزند و این جوشها خارش دارد ، چکار باید بکنم تا این خارش قطع شود ؟ ممنون
مدیر سامانه (1398/5/25)
در صورت تعیین حساسیت نسبت به یکی از این داروها بهتر است تحت نظر پزشک از داروی جایگزین استفاده کنید.

چنانچه در خصوص "لوزارتان" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی مکمل ورزشی هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب