! هشدار !
تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب هيچگونه مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

مترونیدازول

داروهای ضد پروتوزوآها

مترونیدازول:
مترونیدازول جزء داروهای بسیار پرکاربرد است و در درمان بسیاری از انواع باکتری ها و انگل ها کاربرد دارد. اثربخشی این دارو فوق العاده است و از سال ۱۹۶۰ در فرانسه وارد بازار شده است و بخوبی شناخته شده است. داروی ارزان قیمتی است و تقریبا در تمام نقاط دنیا استفاده می شود. طعم بسیار تلخی دارد و برای درمان انگل ژیاردیا
میکروب معده و عفونت های زنانه بصورت خوراکی به شکل قرص ۲۵۰ میلی گرم - سوسپانسیون - فرم واژینال و ویال تزریقی مورد مصرف در بیمارستان وجود دارد.

این دارو در درمان میکروب معده یا هلیکوباکتر همراه با سایر داروها استفاده می شود. ممکن است با کپسول آموکسی سیلین برای عفونت های بی هوازی دندان استفاده شود و یا همراه با پنتوپرازول - امپرازول و یا سایر داروهای مهارکننده پمپ هیدروژن برای درمان میکروب معده توسط پزشک تجویز شود به هر حال باید دارو در ساعت های مشخص و به مقدار تجویز شده بصورت دقیق مصرف شود وگرنه ممکن است اثر دارو شدیدا کاهش پیدا کند.

سوسپانسیون مترونیدازول معمولا در اطفال در درمان نوعی انگل گوارشی به نام ژیاردیا مصرف می شود که عامل بسیاری از دل دردهای مزمن و کم خونی در کودکان است. این انگل تک یاخته ای در روده زندگی می کند و باعث سوء تغذیه و بعضا اسهال می شود. شربت مترونیدازول داروی موثر در درمان این بیماری است که پس از تشخیص توسط پزشک باید دارو در ساعت های مشخص و با مقادیر تجویز شده استفاده شود.

مصرف مترونیدازول با الکل اکیدا ممنوع است و تا ۴۸ ساعت پس از قطع مترونیدازول مصرف الکل می تواند منجر به تپش قلب شدید شود.

ممکن است رنگ ادار با مصرف مترونیدازول تیره و کدر شود که طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

اگر با مصرف این دارو حالت تهوع پیدا کردید بهتر است دارو را بعد از غذا استفاده کنید و غذای سبک مصرف کنید.

اگر طعم بدی در دهان احساس می کنید از دهان شویه استفاده کنید.

اگر اشتهای شما کاهش پیدا کرد از غذاهای مورد علاقه استفاده کنید تا دوره درمان کامل شود.

هیچ یک از علائم فوق دلیلی برای قطع دارو نیست ولی اگر روی پوست تاول زد همراه با تب و سوزش شدید پوست ایجاد شد باید فورا دارو قطع شود و به پزشک اطلاع داده شود چون ممکن است علائم یک عارضه بسیار نادر باشد ولی در جمعیت میلیونی ممکن است دیده شود.

نویسنده :دکتر محسن صنیعی

تاریخ به روز رسانی: تیر ماه ۱۳۹۶

موارد مصرف مترونیدازول

مترونیدازول در درمان عفونت های بی هوازی ( از جمله عفونت های دندان ) ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری و عفونت های تک یاخته ای مصرف می شود. این دارو در درمان واژینوز باکتریایی ناشی از هموفیلوس یا گاردنلا یا کورینه باکتریوم، واژینیت غیر اختصاصی و واژینوز بی هوازی مصرف می شود.

مکانیسم اثر مترونیدازول

مترونیدازول، پس از جذب توسط میکروارگانیسم ها احیا و به یک ترکیب سمی تبدیل می شود. که با پیوند یافتن به DNA موجب توقف ساخت آن و مرگ سلول می شود.

فارماکوکینتیک مترونیدازول

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود و در اغلب مایعات و ترشحات بدن منتشر می شود. غلظت سرمی دارو 2-1 ساعت پس از مصرف خوراکی به اوج خود می رسد. نیمه عمر مترونیدازول در بزرگسالان 12-6 ساعت است که در صورت عیب کار کبد به 29-10 ساعت افزایش می یابد. دفع این دارو عمدتاً کلیوی است و تا 15 در صد از دارو ممکن است از راه مدفوع دفع شود. 20% از دارو بعد از مصرف واژینال به صورت سیستمیک جذب می شود.

منع مصرف مترونیدازول

مصرف این دارو در سه ماهه اول بارداری اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود. ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

عوارض جانبی مترونیدازول

تهوع، استفراغ، طعم بد دهان،زبری زبان، اختلالات گوارشی، بثورات جلدی، کهیر و آنژیوادم، به ندرت خواب آلودگی، سردرد، سرگیجه، آتاکسی، تیره شدن ادرار، خارش، درد هنگام آمیزش، ترشحات غلیظ سفید رنگ از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخلات دارویی مترونیدازول

اثر وارفارین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد. مترونیدازول متابولیسم فنی توئین را مهار می کنند و غلظت پلاسمایی این دارو را افزایش می دهند. فنوباربیتال، متابولیسم مترونیدازول را افزایش وغلظت پلاسمایی آن را کاهش می دهد. مترونیدازول متابولیسم فلوئورواوراسیل را مهار می کند و احتمال مسمومیت با لتیم با مصرف همزمان مترونیدازول گزارش شده است . واکنش شبه دی سولفیرام با مصرف همزمان مترونیدازول و فراورده های حاوی الکل ممکن است بروز کند.

هشدار ها مترونیدازول

در صورت وجود عیب کار کبد و آناسفالوپاتی کبدی، مصرف این دارو باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.

توصیه های دارویی مترونیدازول

1- پیگیری وضعیت بالینی و آزمایشگاهی بیمار در صورتی که طول درمان از 10 روز تجاوز کند، توصیه می شود.
2- در صورت بروز تحریک گوارشی، مترونیدازول را می توان با غذا مصرف کرد.
3- مترونیدازول تزریقی فقط باید به صورت انفوزیون آهسته وریدی مصرف شود. که در این صورت انفوزیون محلول ها یا سرم های دیگر باید قطع شود.
4- شستن دست ها قبل و بعد از استعمال واژینال دارو توصیه می شود. همچنین رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است.
5- در صورت بروز حساسیت یا تحریک، مصرف دارو باید قطع شود.
6- در صورت مصرف شکل واژینال این دارو در درمان تریکوموناز، استفاده از کاندوم به منظور پیشگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است. ممکن است به طور همزمان مردان نیز به مصرف این دارو نیاز داشته باشند.
7- در صورت بروز سر گیجه یا منگی با مصرف این داروباید احتیاط نمود.
8- در طول مصرف شکل واژینال این دارو، به منظور پیشگیری از عفونت متقاطع، عفونت مجدد یا رقیق شدن دوز دارو، باید از مقاربت جنسی خودداری نمود.

دارو های هم گروه مترونیدازول

B :
May be acceptable. Either animal studies show no risk but human studies not available or animal studies showed minor risks and human studies done and showed no risk.

Lactation Excreted in human milk; not recommended Following PO administration, concentrations in human milk are similar to concentrations in plasma Potential for tumorigenicity shown in animal studies; a decision should be made whether to discontinue nursing or to discontinue metronidazole; breastfeeding women may choose to pump and discard milk for the duration of therapy and for 24 hours after therapy ends and to feed her infant stored human milk or formula Study Data There are published data from case-control studies, cohort studies, and 2 meta-analyses that included more than 5000 pregnant women who used metronidazole systemically during pregnancy Many studies included first trimester exposures One study showed an increased risk of cleft lip, with or without cleft palate, in infants exposed to metronidazole in utero; however, these findings were not confirmed In addition, more than 10 randomized, placebo-controlled clinical trials that together enrolled over 5000 pregnant women assessed the possible effect of systemic antibiotic treatment (including with metronidazole) for bacterial vaginosis on the incidence of preterm delivery; most studies did not show an increased risk of congenital anomalies or other adverse fetal outcomes following metronidazole exposure during pregnancy Three studies conducted to assess the risk of infant cancer following systemic metronidazole exposure during pregnancy did not show an increased risk; however, the ability of these studies to detect such a signal was limited
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
02074
01590
12496
00845
02162
12912
00846
00843
08243
00844

Metronidazole available in Iran

Metronidazole available in Iran

Brand names
METROVAGE 0.75% 70G VAG GEL
METRONIDAZOLE-BEHVAZAN 0.75% VAG GEL
METROMAX 0.75% VAG GEL
METRONIDAZOLE-SOBHAN 0.75% GEL
METRONIDAZOLE PARSDAROU 0.75% 30G GEL
METRONIDAZOLE D.P 0.75% 30G TOP GEL
METRONIDAZOLE-ABIDI 250MG TAB
METRONIDAZOLE PARSDAROU 250MG TAB
METRONIDAZOLE KHARAZMI 250MG TAB
METRONIDAZOLE AMIN 250MG TAB
METRONIDAZOLE ALBORZDAROU 250MG TAB
METROMAX 250MG TAB
METRONIDAZOLE-NAJO 500MG VAG SUPP
METRONIDAZOLE PARSDAROU 500MG VAG TAB
METRONIDAZOLE SAMEN 0.5% 100ML INF P-BAG
INFU-NIDAZOLE 500MG/100ML P-BOTTLE VIAL
METRONIDAZOLE ALBORZDAROU 125MG/5ML 120ML SUSP
METROMAX 125MG/5ML 120ML SUSP
METRIS Injection 5 mg/ml,100 ml
METRONIDAZOLE-EMAD® 125MG/5ML 120ML SUSP
اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
ژل واژینال متروواگ 0.75% 70 گرم
ژل واژینال مترونیدازول-بهوزان 0.75%
ژل واژینال متروماکس 0.75%
ژل موضعی مترونیدازول-سبحان 0.75%
ژل موضعی مترونیدازول پارس دارو 0.75% 30 گرم
ژل موضعی مترونیدازول دی.پی 0.75% 30 گرم
قرص مترونیدازول-عبیدی 250 میلی گرم
قرص مترونیدازول پارس دارو 250 میلی گرم
قرص مترونیدازول خوارزمی 250 میلی گرم
قرص مترونیدازول امین 250 میلی گرم
قرص مترونیدازول البرزدارو 250 میلی گرم
قرص متروماکس 250 میلی گرم
شیاف واژینال مترونیدازول-ناژو 500 میلی گرم
قرص واژینال مترونیدازول پارس دارو 500 میلی گرم
کیسه تزریق مترونیدازول ثامن 0.5% 100 میلی لیتر
ویال اینفو-نیدازول 500 میلی گرم/100 میلی لیتر
سوسپانسیون مترونیدازول البرزدارو 125 میلی گرم/5 میلی لیتر
سوسپانسیون متروماکس 125میلی گرم/5 میلی لیتر
ویال متریس 5 میلی گرم/میلی لیتر 100میلی لیتر
سوسپانسیون مترونیدازول-عماد 125میلی گرم/5 میلی لیتر 120میلی لیتر
داروسازی ایران دارو فراخوان شرکت های دارویی شرکت داروسازی عبیدی داروسازی رها اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب