سفکسیم

داروهای ضد باکتری
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*


! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

سفکسیم چیست؟
سفکسیم یک آنتی بیوتیک قوی می باشد که بر روی طیف وسیعی از میکروب ها موثر می باشد .این دارو جهت درمان کوتاه مدت عفونت های حاد باکتریایی مانند مجاری ادراری،عفونت قفسه ی سینه و عفونت های گوش و حلق تجویز می گردد.این دارو با مهار ساخت دیواره سلولی باکتری ها ،آنها را از بین می برد .
برخی از افرادی که به پنی سیلین ها حساسیت دارند ،ممکن است به این دارو نیز حساسیت داشته باشند .به همین دلیل پیش از شروع درمان در صورت حساسیت به هرگونه آنتی بیوتیک ،نام آن را به پزشک خود یادآوری نمایید.


پیش از شروع مصرف سفکسیم
_در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی (خصوصا حساسیت به آنتی بیوتیک ها )و مشکلات کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید.
_باا وجود اینکه تا کنون مصرف سفکسیم برای جنین مضر اعلام نشده ،در صورت بارداری،اقدام به بارداری یا شیردهی پزشک خودرا مطلع نمایید.
_از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.


نحوه ی مصرف سفکسیم
-آنتی بیوتیک ها را دقیقاً مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره ی درمان را حتی اگر احساس بهبودی می کنید و علائمتان برطرف شده است کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری بصورت کامل ریشه کن نشده باشد و این کار احتمال بروز مقاومت ميكروبی را افزایش می دهد.
مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است ودر صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد.زماني كه اين داروها بدون تجويزپزشك ،با مقدار نامناسب يا طول درمان نامناسب مصرف شوند،نه تنها اثرات مطلوب براي خود فرد ندارند بلكه منجر به عدم ريشه كن شدن باكتري هاي موجود در بدن آن فرد مي شوند و علاوه بر اين،باكتري هايي كه در معرض دارو قرار گرفته اند اما از بين نرفته اند، نسبت به اين دارو مقاومت پيدا مي كنند.اين مسأله منجر به ايجاد نسل جديد و مقاومي از ميكروب ها مي شود كه ديگر به سادگي به داروهاي آنتي بيوتيكي موجود ،پاسخ نمي دهند.
از آنجا كه عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بي رويه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها براي خود فرد بيمار بلكه براي ساير افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد.
_مصرف این دارو معمولا در بزرگسالان و کودکان بالای ده سال ،۱ تا ۲ قرص یا (۲۰-۱۰میلی لیتر شربت) در روز میباشد.یعنی روزانه یک قرص یا روزانه یک قرص صبح و یک قرص عصر در ساعت مشخص برای شما تجویز میشود.
_مقدار مصرف دارو در کودکان کوچکتر با توجه به سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود .در این موارد در هر نوبت مصرف دارو لازم است مقدار دارو را به دقت اندازه گیری نمایید و دقیقاً به اندازه ی تجویز شده به کودک بدهید.
_ دوره ی درمان با این دارو معمولا کوتاه می باشد و حداکثر ممکن است تا ۱۴ روز برای بیمار تجویز شود.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.
-این دارو به صورت قرص و کپسول خوراکی ۲۰۰ و ۴۰۰میلی گرم و سوسپانسیون خوراکی ۱۰۰میلی گرم موجود می باشد.


توصیه ها سفکسیم
-در برخی افراد با مصرف آنتی بیوتیک ها ضایعات قرمز همراه با خارش در دهان یا واژن ایجاد می شود.در صورت بروز این علائم به پزشک خود مراجعه نمایید.
-خانم ها در صورتی که از قرص های جلوگیری از بارداری همزمان با دوره ی درمانی سفکسیم استفاده می کنید، در صورت ابتلا به هر بیماری که همراه با اسهال و استفراغ که بیشتر از 24 ساعت طول بکشد باشد، لازم است از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری(مانند کاندوم) جهت احتیاط همراه با قرص ضدبارداری استفاده نمایید.
_در صورتی که قصد عمل جراحی یا شروع درمان دارویی برای بیماری دیگر دارید،درمان گر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید زیرا سفکسیم می تواند برروی پاسخ برخی آزمایشات (مانند مقدار قند موجود در ادرار )موثر باشد.
-در صورت اقدام به هرگونه واكسيناسيون پزشك خود را از مصرف اين دارو مطلع نماييد.


عوارض شایع سفکسیم
_اسهال خفیف در ابتدای درمان از عوارض شایع سفکسیم می باشد که خود به خود برطرف می شود .در صورت وقوع آن مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید اما در صورت ادامه دار شدن اسهال بیشتر از ۲۴ ساعت و شدید تر شدن یا حاوی خون بودن آن به پزشک خود مراجعه کنید.
_احساس تهوع،درد شکمی و سوء هاضمه ممکن است در مدت درمان با این دارو ایجاد شود ،برای بهبود آن مصرف غذاهای سبک و ساده و مصرف دارو پس از وعده ی غذایی می تواند کمک کننده باشد
_سردرد عارضه ایست که ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد ،در این موقعیت آب به مقدار کافی در روز مصرف نمایید و از داروساز خود جهت انتخاب ضد درد مناسب مشاوره بگیرید.با این حال در صورتی که سردرد شدید و طولانی شد ،به پزشک مراجعه نمایید .
_مصرف این دارو ممکن است احساس سرگیجه ایجاد کند لذا تا از بین رفتن اثر دارو ،از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید.

عوارض خاص اما مهم
_در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.
_در صورتی که ۲ تا۳ هفته پس از مصرف این دارو دچار اسهال آبکی ادامه دار شدید به پزشک خود مراجعه نمایید.


نگهداری
سوسپانسیون آماده شده ی دارو را حداکثر ۱۰تا۱۴روز در یخچال نگهداری نمایید.

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف سفکسیم

سفیکسیم در درمان عفونت های حاد ناشی از باکتری های حساس به این دارو مصرف می شود که شامل سوزاک، عفونت گوش میانی، فارنژیت، عفونت های بخش تحتانی دستگاه تنفس و عفونت های مجاری ادراری می شود.

مکانیسم اثر سفکسیم

مانند سایر آنتی بیوتیک های این دسته مانع از تشکیل دیواره سلولی در باکتری می شود. دیواره سلولی در باکتری باعث حفاظت سلول در مقابل عوامل محیطی می گردد و در صورتی که این دیواره بصورت کامل تشکیل نشود سلول باکتری در محیط آبکی با جذب آب می ترکد. سفکسیم در مرحله آخر تشکیل پپتیدوگلیکان جایگزین عوامل تشکیل دهنده پپتیدوگلیکان می شود و باعث تشکیل دیوار سلولی ناقص می گردد

فارماکوکینتیک سفکسیم

فقط 50 -40 در صد یک دوز خوراکی سفیکسیم به آهستگی جذب می شود. جذب این دارو در حضور غذا کاهش می یابد. اوج غلظت سرمی دارو 6-2 ساعت پس از مصرف خوراکی آن حاصل می شود. نیمه عمر پلاسمایی دارو 4-3 ساعت است که در عیب کار کلیه افزایش می یابد. متابولیسم این دارو مشخص نشده است . حدود 20 در صد از دارو به صورت تغییر نیافته از راه کلیه ها و 60 در صد دارو از راه های غیر کلیوی دفع می شود.

منع مصرف سفکسیم

در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها ، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین یا ابتلای به پورفیری این دارو نباید مصرف شود .

عوارض جانبی سفکسیم

ناراحتی معده از قبیل دل درد، اسهال، حالت تهوع همچنین سردرد یا سرگیجه ممکن است رخ دهد که طبیعی است و مهم نیست اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
یک سری عوارض بسیار نادر ولی خطرناک ممکن است در اثر مصرف این دارو ظاهر شود که در صورت بروز چنین عوارضی دارو را قطع کنید و به پزشک اطلاع دهید: زخم چشم یا پوست٬ ادرار تیره٬ خستگی مفرط٬ علائمی شبیه عفونت مانند گلودرد تب همراه با خونریزی٬ کاهش ادرار
این دارو به ندرت باعث ایجاد یک بیماری شدید روده (اسهال مرتبط با Clostridium difficile) به علت باکتری مقاوم است.در صورت بروز علائم اسهال مداوم، و یا خون در مدفوع و یا سوزش موقع مدفوع به پزشک اطلاع دهید.

استفاده از این دارو برای دوره های طولانی یا مکرر ممکن است موجب عفونت قارچی دهان و یا واژن شود. اگر متوجه علائم سفید در دهان خود، تغییر در ترشحات واژن شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

واکنش حساسیت شدید با این دارو نادر است. با این حال، در صورت نفس تنگی٬ قرمزی و خارش سراسری پوست به پزشک مراجعه کنید.

تداخلات دارویی سفکسیم

سفکسیم با وارفارین: ممکن است باعث افزایش زمان لخته شدن خون گردد
سفکسیم با کاربامازپین: اثرات کاربامازپین افزایش می یابد
سفکسیم با نفیدیپین: اثرات نفیدیپین افزایش می یابد
سفکسیم با پروبنسید: غلظت سفکسیم در خون افزایش می یابد
سفکسیم با سالیسیلات ها: باعث کاهش جذب سفکسیم می شود
تست گلوکز ادرار با سفکسیم مثبت کاذب می گردد
تست کتون ادرار با سفکسیم مثبت کاذب می گردد

هشدار ها سفکسیم

1- در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها و عیب کار کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس یا قند ادرار شود.
3- این دارو ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شود.
4- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است .

توصیه های دارویی سفکسیم

1- در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال ، باید با پزشک مشورت شود.
2- در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن ، دارو را باید مصرف نمود . ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.

دارو های هم گروه سفکسیم

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
02419
03849
02115
07495
00226
07496
00227
00228

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص سفیکسان 400 میلی گرم
قرص سفکسیم کوثر (ایراپراکس) 400 میلی گرم
قرص سفکسیم فارابی 400 میلی گرم
قرص سفیکسی ژن 400 میلی گرم
قرص سفکسیم لقمان 400 میلی گرم
قرص سفکسیم مهبان دارو 400 میلی گرم
قرص سفکسیم پارس دارو 400 میلی گرم
قرص سفکسیم تهران شیمی 400 میلی گرم
قرص لوپراکس 400 میلی گرم
قرص زاکسیم 400 میلی گرم
کپسول سفیکسان 400 میلی گرم
کپسول سفکسیم فارابی 400 میلی گرم
کپسول سفکسیم ویستاپارس 400 میلی گرم
کپسول زاکسیم 400 میلی گرم
قرص سفیکسان 200 میلی گرم
قرص سفیکسیم کوثر(ایراپراکس) 200 میلی گرم
قرص سفیکسیم فارابی 200 میلی گرم
قرص سفیکسیم لقمان 200 میلی گرم
قرص سفیکسیم تهران شیمی 200 میلی گرم
قرص لوپراکس 200 میلی گرم
قرص زاکسیم 200 میلی گرم
کپسول سفیکسان 200 میلی گرم
کپسول سفیکسیم فارابی 200 میلی گرم
کپسول زاکسیم 200 میلی گرم
سوسپانسیون سفیکسان 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفیکسیم لقمان 100 میلی گرم/5میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفیکسیم پارس دارو 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم تهران شیمی 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون فارکسیم 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون لوپراکس 100 میلی گرم/5میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون زاکسیم 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفیکسان 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم فارابی 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفیکسیژن 100 میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم لقمان 100میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم پارس دارو 100میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم تهران شیمی 100 میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون لوپراکس 100میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون زاکسیم 100میلی گرم/5میلی لیتر 100میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم تسنیم 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم کوثر(ایراپراکس) 100میلی گرم/5میلی لیتر 100میلی لیتر
کپسول سفکسیم ویستاپارس 200 میلی گرم
کپسول سفکسیم آفا شیمی 200میلی گرم
کپسول سفکسیم آفا شیمی 400میلی گرم
قرص سفکسیم آفا شیمی 400میلی گرم
سوسپانسیون سفکسیم آفا شیمی 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم آفا شیمی 50 میلی گرم/5 میلی لیتر 100 میلی لیتر
قرص سفکسیم آفا شیمی 200 میلی گرم
شهلا (1398/7/26)
سلام من به غیر از این انتی بیوتیک گلیندا مایسن هم استفاده میکردم به مدت ۳۷ روز تو بیمارستان با یک انتی بیوتیک دیگه تزریقی میگرفتم، مدت ۲۸ روز هم بعد ترخیص میخورم البته کلیندا مایسین تموم شده و سفکسیم ۴۰۰ هنوز روزی یک بار میخورم به شدت کف دستام داغ و میسوزه ایا برا انتی بیوتیک هست یا برا پردنیزولون که روزی ۴۵ دوز میخورم؟
مدیر سامانه (1398/7/26)
ممکن است به دلیل مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک میکروب های مفید دستگاه گوارش از بین رفته باشند و کمبود ویتامین های گروه بی ایجاد شده باشد. چون میکروب های مفید موجود در روده با تجزیه مواد غذایی ویتامین تولید می کنند. بهتر است از ویتامین های ب۱ - ب۶ و ب۱۲ استفاده کنید.
سادات (1398/7/26)
من گلو درد و بدن درد دارم به دکتر هم مراجعه نکردم میشه از سفیکسیم ۴۰۰ استفاده کنم؟ قبلا هم از این دارو استفاده کردم
مدیر سامانه (1398/7/26)
خیر. مجاز به مصرف خودسرانه این دارو نیستید. سفکسیم مسکن نیست و ممکن است بیماری شما ویروسی باشد و باعث مقاومت میکروبی شود که در اینصورت درمان را بسیار سخت می کند.
ستاره (1398/7/4)
با سلام..دکتر برای من سفکسیم ۴۰۰ تجویز کردن اما دستور مصرفش نوشته روزی دوبار..من فکر میکنم این دوز خیلی بالاس بخاطر همین هنوز مصرف نکردم..قبلا از ایتروکونازول۱۰۰ استفاده کردم و دچار تنگی نفس شدم...لطفا راهنماییم کنید.مچکرم
مدیر سامانه (1398/7/5)
دوز داروها توسط پزشک تجویز می شود که بستگی به شدت و نوع بیماری، وزن بیمار و سایر عوامل زمینه ای است. معمولا دوز سفکیسم برای بزرگسالان روزانه ۴۰۰ میلی گرم است ولی به ندرت مواردی از تجویز روزانه ۸۰۰ میلی گرم هم وجود دارد. بهتر است برای اطمینان از پزشک کسب تکلیف نمائید.
خ (1398/5/15)
با سلام این دارو خواب اور است؟
مدیر سامانه (1398/5/16)
خیر
سیروس (1398/5/2)
سلام من امروز سفکسیم 400 مصرف کردم وبعد از یک ساعت استفراغ کردم الان این قرص را ادامه بدم یا قطع کنم عفونت اداری دارم
مدیر سامانه (1398/5/2)
مصرف دارو را قطع کنید. برای تغییر دارو لازم است به پزشک اطلاع دهید.
فرزاد (1398/4/16)
قرص سفکسیم ۴۰۰برای بزرگسالان چندساعتیه؟
مدیر سامانه (1398/4/17)
این دارو فقط باید با تجویز پزشک مصرف شود. از مصرف خودسرانه دارو اجتناب کنید. دوز معمول سفکسیم۴۰۰ روزانه یک عدد است.

چنانچه در خصوص "سفکسیم" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی مکمل ورزشی هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران
آخرین اخبار

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب