کلردیازپوکساید

نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*


! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

‎کلردیازپوکساید چیست؟
‎کلرودیازپوکساید با اثر بر روی ناقل های عصبی منجربه انتقال اثر آرامبخشی در سلول های مغزی می شود. این ناقل های عصبی نوروترانسمیتر نامیده می شوند که در افرادی که اضطراب دارند کمک می کند تا علائم اضطراب کاهش یابد. به همین دلیل این دارو معمولاً برای کاهش اضطراب به صورت کوتاه مدت تجویز می گردد.
‎کلرودیازپوکساید همچنین یک شل کننده ی عضلانی نیز می باشد. یکی دیگر از موارد کاربرد آن در برطرف کردن علائم ترک الکل است. در افراد معتاد به الکل ، ۳تا ۸ ساعت پس از آخرین مصرف الکل ، علائم ترک آغاز می‌شود . سم زدایی در شرایط ترک الکل همراه با علائمی می باشد که گرفتگی عضلانی یکی از این علائم می باشد که برای تسکین آن، کلرودیازپوکساید تجویز می گردد.
کلردیازپوکساید با مقادیر کم اثرات ضد اضطراب دارد و با افزایش میزان این دارو در بدن اثرات خواب آور از خود نشان می دهد.


‎پیش از مصرف کلردیازپوکساید 
- در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید .
- در صورت مشکل در نفس کشیدن (بطور مثال تنگی نفس و احساس خفگی در خواب ) به پزشک خود اطلاع دهید .
- در صورت سابقه ی مشکلات کبدی ، کلیوی ، بیماری های اعصاب و روان (مانند افسردگی، وسواس، اختلالات شخصیتی و فوبیا) ،سابقه ی حساسیت دارویی پزشک خود را مطلع نمایید .
- در صورتی که اعتیاد به الکل دارید و مصرف این دارو جهت علائم ترک الکل برای شما تجویز نشده است ، به پزشک خود اطلاع دهید .
- _از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. ( خصوصا داروهای آرامبخش،خواب آور،ضد حساسیت ها و داروهای تضعیف کننده ی اعصاب).


‎نحوه ی مصرف کلردیازپوکساید
- مقدار مصرف دارو و نحوه ی مصرف باید توسط پزشک با توجه به شرایط شما تجویز شود . لذا دارو را حتما طبق توصیه ی پزشک مصرف نمایید.
- در صورتی که کلرودیازپوکساید جهت کاهش اضطراب تجویز شده است معمولا به صورت یک قرص ۱تا۳ مرتبه در روز مصرف می شود .
- در صورتی که این دارو جهت تسکین علائم ترک الکل تجویز شده باشد معمولا به صورت ۴نوبت در روز تجویز می گردد. ممکن است روز نخست درمان ، مقدار مصرف این دارو بیشتر از سایر روزهای ادامه ی درمان باشد و مقدار مصرف دارو به تدریج در۵ تا ۱۰ روز کاهش یابد.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.با این حال بهتر است همراه یا پس از غذا مصرف شود.
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جدا خودداری نمایید.
- در صورت مصرف شربت های ضد اسید معده ، مصرف این دارو را حداقل ۲ساعت با مصرف شربت فاصله دهید.


‎توصیه های دارویی کلردیازپوکساید
- مصرف دارو را تحت نظر پزشک ادامه دهید تا پیشرفت درمانی شما بررسی گردد و آزمایشات لازم انجام گیرد.
- این دارو موجب خواب آلودگی و گیجی شدید می شود لذا در مدت مصرف این دارو (خصوصا ابتدای درمان ) و تا زمانی که اثرات آن بطور کامل از بین نرفته است از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط بیشتری دارند،خودداری نمایید .
- این دارو جهت درمان مشکل شما در کوتاه مدت تجویز می شود زیرا مصرف طولانی مدت این دارو ایجاد وابستگی نسبت به آن می نماید.
- مصرف این دارو همراه با الکل عوارض بسیاری همراه دارد.
- در صورت مصرف طولانی مدت ، قطع این دارو توسط پزشک و به صورت تدریجی انجام می شود . برای جلوگیری از بروز عوارض ناخواسته،قطع دارو را دقیقاً طبق توصیه ی پزشک انجام دهید و از قطع ناگهانی خودداری نماید
- در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی دارید درمانگر خود را از مصرف کلرودیازپوکساید آگاه نمایید زیرا این دارو می تواند اثر برخی از داروهای بی حس کننده یا بیهوش کننده را افزایش دهد.
- پس از پایان دوره ی ترک الکل ، ارتباط خود را با تیم درمانی خصوصاً تیم رفتار درمانی قطع ننمایید تا بطور کامل ترک این ماده بصورت موثر صورت گیرد.


‎عوارض شایع کلردیازپوکساید:
- احساس خواب آلودگی، ضعف یا سبکی سر در اثر مصرف این دارو ایجاد می شود که می تواند در تمام طول روز ادامه داشته باشد .برای کنترل این عارضه از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید و از مصرف الکل بپرهیزید.
- احساس فراموشی و گیجی از عوارض این دارو می باشد که در صورت شدید بودن آن ها باید با پزشک خود صحبت کنید .
- در برخی از افراد تغییر خلق و خو و عصبانیت بیش از حد در مدت مصرف این دارو ممکن است رخ دهد. در این صورت با پزشک خود مشورت نمایید .
- مصرف طولانی مدت این دارو، ایجاد وابستگی می کند لذا دارو را تحت نظر پزشک و برای مدت کوتاه مصرف نمایید .
- در صورت بروز تب و ضعف، علائم شبیه به آنفولانزا و بروز زخم های دهانی فوراً به پزشک مراجعه نمایید .

۵ هیدروکسی تریپتوفان خواب آور طبیعی 
ملاتونین تنظیم کننده طبیعی خواب

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف کلردیازپوکساید

كلرديازپوكسايد در كنترل اختلالات اضطراب يا براي تسكين كوتاه مدت علائم اضطراب و همچنين براي رفع علائم قطع مصرف الكل مصرف مي‌شود.

مکانیسم اثر کلردیازپوکساید

کلردیازپوکساید مانند سایر بنزودیازپین ها با گیرنده های GABA گاما آمینو بوتیریک اسید هم پوشانی دارد. این گیرنده ها در مغز بطور گسترده ای پراکنده هستند. اتصال به جایگاه گیرنده های گابا باعث افزایش اثرات انتقال عصب این واسطه شیمیایی می شود. این اتصال باعث باز شدن کانال کلراید بر روی رسپتور می شود و باعث افزایش پلاریزاسیون نرون می گردد.
به نظر می رسد بنزودیازپین ها اثر مهار کننده گابا را تقویت می کنند و از این راه میزان تحریک نورون ها را در بسیاری از مناطق مغز کاهش می دهند

فارماکوکینتیک کلردیازپوکساید

اين دارو از راه خوراكي جذب مي‌شود و تمايل زيادی برای اتصال به پروتئين‌هاي پلاسمايي دارد. در كبد متابوليزه شده و به متابوليت‌هاي فعال تبديل مي‌شود. نيمه عمر آن 30-5 ساعت و دفع آن از طريق كليه مي‌باشند.زمان شروع اثر دارو پس از مصرف يك مقدار واحد به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادير متعدد، به سرعت و ميزان تجمع دارو و به نوبه خود به نيمه عمر دفع و كليرانس آن بستگي دارد.

عوارض جانبی کلردیازپوکساید

خواب‌آلودگي روز بعد از مصرف، گيجي و عدم تعادل‌(بخصوص در افراد مسن) ، فراموشي، وابستگي ، تحرك‌پذيري غيرعادي و در برخي موارد سردرد، سرگيجه، افت فشار خون، افزايش ترشحات بزاق، كرامپ و درد در ناحيه شكم، بثورات جلدي، اختلال بينايي، تغيير در ميل جنسي، احتباس ادرار، اختلالات خوني و يرقان از عوارض جانبي اين دارو هستند.

تداخلات دارویی کلردیازپوکساید

مصرف همزمان با داروهاي مضعف CNS ، ضد دردهاي مخدر، بيهوش‌كننده‌هاي عمومي، مهار كننده‌هاي مونوآمينواكسيداز (MAO)، ضد افسردگي‌هاي سه حلقه‌اي و داروهاي پائين‌آورنده فشار خون كه باعث تضعيف CNS مي‌شوند.(مانند كلونيدين و متيل دوپا) و رزرپين ممكن است اثر مضعف CNS اين دارو را تشديد نمايد. آنتي اسيد‌ها جذب كلرديازپوكسايد‌ را به تأخير مي‌اندازند. كاربامازپين‌ متابوليسم كلرديازپوكسايد را افزايش و غلظت سرمي آن را كاهش مي‌دهد. مصرف همزمان بنزوديازپين‌ها با ايتراكونازول‌ و كتوكونازول ممكن است سبب مهار متابوليسم بنزوديازپين‌ها و درنتيجه افزايش غلظت پلاسمايي اين دارو‌ها شود.

هشدار ها کلردیازپوکساید

1. در بيماري تنفسي،‌ضعف عضلاني، بيماران با سابقه مصرف نابجاي دارو و الكل و يا افراد با اختلال شخصيتي، مسموميت شديد با الکل همراه با علائم حياتي ضعيف شده، اغماء شوك، گلوكوم حاد با زاويه بسته يا استعداد ابتلاء به آن،‌ مياستني گراو بايد با احتياط فراوان مصرف شود.
2. در افراد مسن، نارسايي كبدي و نوجوانان و افراد به شدت بيمار كليوي مقدار مصرف دارو بايد كاهش پيدا كند.
3. مصرف طولاني مدت يا مقادير زياد دارو، خطر برزو وابستگي‌هاي جسمي و رواني را افزايش مي‌دهد.

توصیه های دارویی کلردیازپوکساید

. اين دارو ممكن است وابستگي ايجاد كند و نبايد بيش از مقدار توصيه شده مصرف شود.
2. اگر بعد از چند هفته اثر درماني كاهش يابد، بايد به پزشك مراجعه شود.
3. در صورت بروز خواب‌آلودگي، سرگيجه، منگي، از دست دادن مهارت درانجام كار بخصوص در افراد مسن، دارو بايد احتياط شود.
4. به منظور كاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو، مصرف اين دارو بايد به تدريج قطع شود.

دارو های هم گروه کلردیازپوکساید

گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00267
00268

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص کلردیازپوکساید-سبحان 10 میلی گرم
قرص کلردیازپوکساید-حکیم 10 میلی گرم-پوکساکیم
قرص کلردیازپوکساید-سبحان 5 میلی گرم
قرص کلردیازپوکساید-عبیدی 5 میلی گرم
قرص کلردیازپوکساید-حکیم 5 میلی گرم-پوکساکیم
قرص ام دی-کلردیازپوکساید 5 میلی گرم
قرص کلردیازپوکساید-عبیدی 10 میلی گرم
قرص کلردیازپوکساید رامین 5 میلی گرم
قرص کلردیازپوکساید رامین 10 میلی گرم
ناشناس (1398/7/28)
با سلام و خداقوت.خواستم راهنمایی بفرمایید مصرف این قرص برای شل کردن عضلات میتونه موثر باشه چند روزه دچار گرفتگی خفیف عضلات گردن و سر شانه شدم.ممنون.
مدیر سامانه (1398/7/29)
مصرف خودسرانه این دارو توصیه نمی شود. اثرات شل کنندگی عضلات داروی کلردیازپوکساید ناچیز است.
مینو (1398/7/28)
من برای رفع افسردگی شبی یک عدد کلرودیاز پوکساید میخورم ،آیا در این حد هم وابستگی ایجاد میکنه،وآیا برای اخساس شادی وعدم حساسیت هم خوبه؟
ناشناس (1398/7/27)
دکتر برای دخارم تجویز کرده .وقتی قرص رو میخوره احساس سرخوشی بهش دست میده.ومن خیلی ناراحت میشم.چون استرس داره وتپش قلب دکتر تجویز کرده.چون جوان است من میگم اینها بخاطر رفتار های جوانی است.وپس از گزران از این دوران خود به خود خوب خواهد شد‌ولی دخترم بخاطر احساس خوبش دوست داره اون رو مصرف کنه.دختر من ۱۳ سالشه.لطفا منو کمک بفرمایین.
مدیر سامانه (1398/7/27)
اگر پزشک برای دختر شما این دارو را تجویز کرده و اثر درمانی آن رضایت بخش بوده نیازی به نگرانی نیست. سعی کنید حداقل دوز درمانی را به ایشان بدهید و تحت نظر پزشک درمان را ادامه دهید.
بهنام بشری (1398/7/27)
سلام من سه ماه هستش که متادون مصرف میکنم وبرای ترک آن کلرودیازپوکساید مصرف میکنم لطفا راهنمایی کنید .ممنون میشم
مدیر سامانه (1398/7/27)
ترک متادن باید تحت نظر پزشک در مراکز MMT انجام شود. کلردیازپوکساید به تنهایی قادر به جبران قطع مصرف متادون نیست.
ناشناس (1398/7/24)
آیا مصرف همزمان کلردیازپوکساید با قرص پنتوس20(پنتوپرازول) و قرص آمی تریپتیلین تداخل دارد؟ دکتر هر سه قرص را برای شب قبل از خواب برایم نوشته که بخورم. چون من الان در توضیحات قرص کلردیازپوکساید خوندم که با داروهای سه حلقه ای افسردگی و پایین آورنده فشار خون باعث تضعیف CNS می شود و آمی تریپتیلین داروی سه حلقه ای افسردگی می‌باشد و آن را باید شب مصرف کنم ، به نظر شما مصرف همزمان با کلردیازپوکساید تداخلی به وجود نمی آید. خواهش میکنم سوالم را پاسخ دهید چون برام خیلی مهمه.
مدیر سامانه (1398/7/24)
اثر خواب آلودگی کلردیازپوکساید با مصرف هم زمان آمی تریپتیلین افزایش می یابد. اگر توسط پزشک برای شما تجویز شده قطعا با علم به این نکته تجویز صورت گرفته و با رعایت میزان دوز دارو قابل استفاده است.
ناشناس (1398/6/16)
سلام این قرص مال اعصابه یانه
مدیر سامانه (1398/6/17)
بله. این دارو برای اعصاب تجویز می شود
ناشناس (1398/4/29)
این کلردیازپکساید با مواد محرک چه تاثیراتی دارد
ناشناس (1398/4/25)
با سلام مدت ۵ سال بعلت درد شدید آرتروز مفصل و فمور گردن مفصل به داروی متادون۲۰ اعتیاد پیدا کردم ,در حال حاضر اصلا انگیزه زندگی ندارم و چندین بار فکرخودک ش ی به سرم زده روزی ۳۰ میل,,, راهی هست واسه ترک ,,, هر باز کمش میکنم حالم بد میشه عصبی و پرخاشگر و بعدش پشیمون.... کمکم کنید سپاس...
مدیر سامانه (1398/4/27)
لازم است در اسرع وقت به پزشک متخصص روانپزشک مراجعه کنید. تفکرات خودکشی جزء موارد اورژانس اعصاب و روان است.
ا (1398/4/8)
سلام.وقت بخیر.ایامصرف همزمان کلردیازپوکساید وفلوکسامین ضرر داره.

چنانچه در خصوص "کلردیازپوکساید" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی مکمل ورزشی هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران
آخرین اخبار

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب