پردنیزولون

کورتیکواستروئیدها
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*


! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

‎قرص پردنیزولون خوراکی 
‎پردنیزولون متعلق به دسته داروهای کورتیکواستروئیدی می باشد . کورتیکواستروئیدها در موارد بسیاری تجویز می شوند . بطور مثال جهت کنترل علائم آسم ، التهاب روده ها و بیماری های خود ایمنی ( مانند لوپوس ) ، بیماری های مفصلی و عضلانی ( مانند روماتیسم) و حساسیت ها بکار می روند.
‎این داروها همچنین در درمان برخی سرطان ها تجویز می شوند .
‎کورتیکواستروئیدها با سرکوب سیستم ایمنی در بدن باعث کاهش ورم و التهابات می شوند .


‎پیش از مصرف پردنیزولون 
- در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
- در صورت سابقه ی فشار خون بالا ، حمله ی قلبی یا هرگونه مشکل قلب و عروق ، اختلالات کبدی ، دیابت، فشار بالای چشم ( بیماری گلوکوم یا آب سیاه ) ، پوکی استخوان، تیروئید کم کار ، بیماری های اعصاب و روان ( مانند افسردگی و سایکوز ) ، صرع ، زخم گوارشی و بیماری التهاب روده حتما پزشک خود را مطلع نمایید.
- در صورتی که اخیراً واکسیناسیون انجام دادید ، یا قصد انجام آن را دارید ، به پزشک خود بگویید.
- در صورتی که در حال حاضر مبتلا به هرگونه عفونت می باشید یا اخیراً بوده اید ، به پزشک اطلاع دهید.
- اگر در معرض تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری مثل آبله مرغان ، سرخک و زونا هستید، پزشک را مطلع نمایید.
- در صورت سابقه انسداد عروقی و لخته ی خون در عروق ، به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
- در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی یا درد عضلانی پس از مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی ( دگزامتازون ، بتامتازون و ...) حتماً پزشک خود را آگاه نمایید.

 

      خرید شربت بن آمی از داروخانه دارویاب


‎نحوه ی مصرف پردنیزولون
- مصرف دارو را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف نمایید.
- در صورتی که پردنیزولون یک نوبت در روز تجویز شده باشد ، بهترین زمان مصرف آن صبح ها بعد از صبحانه می باشد.
- بهتر است پردنیزولون همراه یا پس از غذا مصرف شود زیرا مصرف غذا به کاهش عوارض گوارشی ناشی از این دارو کمک می کند.
- قرص های روکشدار با عنوان ( Enteric Coated ) به صورتی طراحی شده اند که داخل روده باز می شوند لذا می توانید آن ها را قبل یا پس از غذا مصرف نمایید . اما لازم است جهت جلوگیری به آسیب روکش، این قرص ها بطور کامل بلعیده شوند و از جویدن یا خرد کردن آنها خودداری شود . همچنین مصرف داروهای معده و شربت های ضد اسید معده با این نوع قرص ها باید حداقل ۲ساعت فاصله داشته باشد.
- برخی از قرص های پردنیزولون را می توان در آب حل نمود لذا در صورتی که با بلع قرص مشکل دارید ، در مورد حل کردن دارو از داروساز خود مشورت دریافت نمایید.
- طول درمان با این دارو باتوجه به شرایط و بیماری شما کوتاه مدت یا بلند مدت می باشد . لذا مصرف دارو را تا زمانی که پزشک توصیه کرده است ادامه دهید.
- در صورتی که درمان با این دارو بیش از ۳ هفته برای شما تجویز شده باشد ، قطع ناگهانی آن می تواند عوارضی در بر داشته باشد . لذا قطع دارو باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود.
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.


‎توصیه ها
- این قرص در دو مقدار بسیار متفاوت ۵ و ۵۰ میلی گرمی موجود می باشد. قرص ۵۰ میلی گرمی در مشکلات و التهابات جدی تر و برای مدت زمان کوتاه تجویز می شود و مصرف طولانی مدت آن خطرآفرین می باشد. لذا در زمان تحویل دارو به دوز قرص ها دقت داشته باشید و سوالاتتان را از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
- در صورتی که بیش از ۳ هفته از این دارو استفاده می کنید، بهتر است یادداشتی تهیه کنید با این مضمون که شما تحت درمان با داروی کورتیکواستروئید (داروهایی مانند هیدروکورتیزون، بتامتازون، دگزامتازون ..)می باشید و در کیف پول یا وسایل شخصی خود نگهداری کنید.بهتر است سابقه ی بیماری های مهم و دوز داروهای خود را نیز در این یادداشت قید کنید.
-در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید ومصرف پردنیزولون و مقدار مصرفی و مدت مصرف را قید کنید زیرا نیاز به تنظیم مجدد دوز این دارو برای این موقعیت ها وجود دارد.
- در درمان با این دارو حتماً تحت نظر پزشک خود باشید و معاینات و آزمایشات دوره ای را طبق نظر پزشک ، بطور منظم انجام دهید تا وضیعت پیشرفت درمانی شما بررسی شود و عوارض ناشی از مصرف این دارو ها تحت کنترل قرار بگیرند.
- پردنیزولون سیستم ایمنی شما را تضعیف می نماید به همین دلیل در مدت درمان با این دارو بیشتر از گذشته مستعد ابتلا به عفونت می باشید . در نتیجه در صورت احساس علائم هرگونه بیماری ، به پزشک خود مراجعه نمایید . بهداشت فردی را بیش تر رعایت کنید و تماس با افراد مبتلا به بیماری عفونی و واگیردار ( آنفولانزا ، سرخک ، آبله مرغان و. ...) را محدود نمایید.
- در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، اندازه گیری روزانه و منظم قند خون برای شما ضروری می باشد . زیرا مصرف پردنیزولون می توان سطح قند خون را تغییر دهد. در صورت عدم کنترل قند خون ، به پزشک خود مراجعه کنید.
- به دلیل این که این دارو می تواند در عملکرد دارو های بسیاری تداخل ایجاد کند یا بروز عوارض دارویی را افزایش دهد، پیش از شروع مصرف هرگونه دارو ، مکمل یا فرآورده گیاهی حتما به پزشک یا داروساز خود مصرف پردنیزولون رااطلاع دهید.


‎عوارض شایع پردنیزولون
‎با وجود این که مصرف این دارو برای بسیاری از بیماری ها حیاتی می باشد و فواید آن برای بیمار بیشتر و ارزشمندتر است، اما عوارض دارویی متنوعی نیز می تواند با مصرف این دارو ایجاد شود که در صورت عمل به توصیه های پزشک و داروساز خود و پیگیری های منظم می توانید آن ها را کنترل نمایید .
- عوارض گوارشی مانند دل درد ، سو ٔهاضمه یا تهوع با مصرف کورتیکواستروئید های خوراکی بسیار شایع می باشد که با مصرف دارو همراه یا پس از یک وعده غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پر چرب و پر ادویه می توان آن ها را کاهش داد. اما در صورتی که تهوع و استفراغ ادامه دار باشد و استفراغ محتوی خون باشد حتماً باید به پزشک خود مراجعه نمایید .
- تغییر در خلق و خو و رفتار ، خصوصاً در ابتدای درمان ممکن است رخ دهد.در مورد افکار و نگرانی های خود با پزشکتان و یا مشاورتان صحبت نمایید .
- در صورت اختلال در خواب ، احساس گیجی، ابتلا به عفونت ، ضعف ماهیچه ای ، خستگی و قاعدگی نامنظم حتماً با پزشک خود صحبت کنید .
- مصرف طولانی مدت پردنیزولون نیاز به پیگیری های مناسب ، انجام آزمایشات خونی ، استخوانی و... به صورت دوره ای دارد تا بتوان از عوارض ناخواسته ی مصرف طولانی مدت این دارو ها جلوگیری کرد یا آنها را کنترل نمود لذا در صورتی که این دارو طولانی مدت برای شما تجویز شده است ، ارتباط خود با پزشکتان را قطع نکنید.
-افزایش وزن یکی از عوارض شایع مصرف کورتیکواستروئید ها می باشد که اتفاقاً برخی سودجویان از آن در داروهای چاق کننده استفاده می کنند یا بصورت مستقیم جهت افزایش وزن توسط افراد استفاده می شود اما باید بدانید که این افزایش وزن در واقع ناشی از ورم و افزایش مایعات بدن می باشد و طبیعتاً ماندگار نمی باشد ضمن اینکه مصرف این دارو برای افزایش وزن،سایر عوارض کورتیکواستروئید هامانند پوکی استخوان و ضعف ایمنی را نیز در بر دارد .

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف پردنیزولون

پردنيزولون براي درمان جايگزيني در نارسايي غده فوق كليوي استفاده مي شود. اين دارو همچنين در درمان علامتي اختلالات التهابي و آلرژيك و در جهت سركوب كردن سيستم ايمني استفاده مي شود. پردنيزولون در هيپپلازي مادرزادي غده فوق كليه، بيماري هاي التهابي روده، بيماري هاي روماتيسمي و ادم مغزي نيز مؤثر است.

مکانیسم اثر پردنیزولون

اين دارو با عبور از غشاء سلولي به گيرنده هاي خود در سيتوپلاسم متصل شده و كمپلكس دارو گيرنده وارد هسته سلول مي شود. اين كمپلكس با اتصال به نواحي خاصي از DNA موجب تحريك روند رونويسي mRNA و بدنبال آن ساخت آنزيم هايي مي گردد كه در نهايت مسئول اثرات سيستميك كورتيكواستروئيدها مي باشند. كورتيكواستروئيدها با جلوگيري از تجمع سلولهاي التهابي در ناحيه التهاب، مهار فاگوسيتوز و آزاد شدن واسطه هاي شيميايي التهاب، اثرات ضدالتهاب خود را اعمال مي كند.

فارماکوکینتیک پردنیزولون

فراهمي زيستي دارو، حدود 90-80% بوده و نيمه عمر آن 3-2 ساعت مي باشد. پردنيزولون بطور عمده در كبد و متابوليت هاي غير فعال تبديل مي شود. متابوليت ها از كليه دفع مي شوند.

منع مصرف پردنیزولون

در صورت وجود عفونت هاي سيستميك كه با وجود داروهاي ضدميكروبي اختصاصي درمان نشده اند، نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی پردنیزولون

درمان درازمدت با پردنيزولون بيمار را از جهت ابتلاء به بيماري هاي عفوني مستعد مي كند و از طرفي علائم عفونت نيز پنهان مي شود. مصرف مقادير زياد پردنيزولون مي تواند اختلالات رواني را تشديد كند. كاهش و يا تاري ديد، تكرر ادرار و پرنوشي، قرحه گوارشي، علائم شبه كوشينگ، آكنه و افزايش فشار خون از عوارض جانبي دارو هستند.

تداخلات دارویی پردنیزولون

ـمیفه پریستون: منع مصرف همزمان این دو دارو وجود دارد.
-داروهای ضدانعقاد: کاهش اثر داروهای ضد انعقاد.
-باربیتورات ها، افدرین و فنی توئین: موجب افزایش کلیرانس هیدروکورتیزون می شود.
-استروژن: تقویت اثر هیدروکورتیزون
-کتوکونازول و آنتی بیوتیک های ماکرولید: کاهش کلیرانس هیدروکورتیزون
-NSAIDs: در مصرف همزمان با NSAIDs، عوارض گوارشی دارو تشدید می یابد.
-آمفوترسین بی، کاربنی سیلین، پی پراسیلین، تی کارسیلین یا داروهای مدر: در صورت مصرف همزمان پردنیزولون با این داروها بیمار دچار هیپوکالمی شدید می گردد.
-گلیکوزید های قلبی: هیپوکالمی ایجاد شده توسط توسط این دارو خطر بروز مسمومیت با گلیکوزید های قلبی را افزایش می دهد.
-انسولین: در طول درمان با پردنیزولون نیاز به انسولین یا داروهای خوراکی کاهنده قند خون، افزایش می یابد.

هشدار ها پردنیزولون

1. استفاده طولاني مدت پردنيزولون در كودكان مي تواند منجر به مهار رشد شود.
2. بدنبال مصرف اين دارو ممكن است آزمون هاي بررسي عملكرد محور هيپوتالاموس-هيپوفيز –غده فوق كليوي دچار اختلال شود.
3. در افراد مسن و بخصوص زنان يائسه، احتمال ايجاد پوكي استخوان و فشار خون بالا، افزايش مي يابد.
4. با تجويز مقادير بيش از mg/day7/5 ممكن است علائمي شبيه سندرم كوشينگ ظاهر شود.
5. در افراد با سابقه ابتلاء به سل، زيادي فشار خون، سكته اخير قلبي، نارسايي احتقاني قلب، اختلال عملكرد كليه و كبد، ديابت با سابقه فاميلي اين بيماري، اختلالات روحي و رواني حاد، صرع، زخم هاي گوارشي و كم كاري تيروئيد با احتياط تجويز شود.

توصیه های دارویی پردنیزولون

1. برا ي به حداقل رساندن تحريك گوارشي شكل خوراكي پردنيزولون بايد بعد از غذا مصرف شود.
2. از قطع ناگهاني مصرف دارو بعد از استفاده طولاني(بيش از 3 هفته) پرهيز شود.
3. در طول درمان ، مصرف سديم بايدمحدود شده و مصرف مكمل هاي حاوي پتاسيم توصيه مي شود.
4. معاينات چشم پزشكي در طول درمان دراز مدت، به طور مرتب بايد انجام گيرد.

دارو های هم گروه پردنیزولون

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
08379
19458
15175
01045
01044
02178
01048
08784

محدثه شیردل (1398/8/1)
سلام خسه نباشید من لثم ابثه کرده . دارو خونه رفتم دکتر نرفتم.و این قرصو برام داد . هروقت میخورم حالت تهوع میگیرم. سه تا خوردم هر ۱۲ ساعت .بخورم یانع؟
مدیر سامانه (1398/8/1)
اگر لثه شما عفونت داشته باشد ممکن است با مصرف پردنیزولون بدتر شود. بهتر است از دهان شویه کلرهگزیدین استفاده کنید و اگر بهبودی حاصل نشد برای دریافت آنتی بیوتیک به دندانپزشک مراجعه کنید. پردنیزولون مصرف نکنید.
كمالي (1398/7/30)
سلام وقتتون بخير.از اونجايي ك مصرف اين دارو در طولاني مدت باعث سركوب رشد كودك و نوجوان ميشه راهي هست ك بشه ازش جلوگيري كرد و رشد كرد؟
مدیر سامانه (1398/8/1)
اگر مجبور به مصرف این دارو هستید. لازم است مکمل محتوی کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین د۳ حتما استفاده کنید.
م.ف (1398/7/29)
سلام خانمی ۳۲ ساله هستم بیماری نوروپاتی عصبی دارم ۸ روز بیمارستان بستری بودم سرم کورتون وامپول پردنیزون تزریق کردن الانم دوماه قرص و امپول متیل پردنیزون مصرف میکنم .ازموقع بستری سردردشدید دارم قرص اعصابم میخورم ولی چون تموم شدن قرصها بازم سردرد دارم ایا تاموقع رفتن به دکتر میتونم دوباره قرصهارو بگیرم مصرف کنم؟ ممنون
مدیر سامانه (1398/7/30)
این طور که متوجه شدم با مصرف دارو و بدون مصرف دارو سردرد دارید. بهتر است تا مراجعه به پزشک داروهای خود را قطع نکنید.
حسن زاده (1398/7/29)
سلام بنده بخاطر پوست انداختن سرم و ریزش مو به پزشک مراجعه کردم و تجویز ایشان شبی دو عدد قرص بود با توجه به توضیحاتی که درمورد قرص خوندم آیا میتونه واسه پوست انداختن سرم مفید باشه و آیا عوارض خطرناکی نداره؟!!!
مدیر سامانه (1398/7/30)
پردنیزولون علاوه بر مهار بیماری های خود ایمنی باعث پرمویی هم می شود. مصرف دوره های کوتاه مدت مشکل خاصی ایجاد نمی کند.
بهنام (1398/7/27)
سلام وقت بخیر من به علت التهاب روده مدت زیادی حدود یکسال پردنیزولون 5مصرف میکردم ک با تجویز دکتر دارو های کمکی برای کم کردن پردنیزولون مصرف میکنم الان مصرف به روزی نصف قرص رسیده و سردرد و دل پیچه دائمی در طول روز دارم، بخاطر همین موضوع کم کردن دوز هست یا علتش رو جای دیگه باید پیدا کنم و اینکه نگه داری نصفه قرص در شیشه های مخصوص دارو مشکلی نداره برای چند روز؟
مدیر سامانه (1398/7/27)
احتمالا به دلیل کاهش مقدار پردنیزولون است. به تدریج این علائم برطرف خواهد شد و بدن تولید کورتون طبیعی را از سر خواهد گرفت. باز کردن قرص و ریختن در شیشه نباید بیش از دو هفته باشد.
زلیخا (1398/7/27)
با سلام دکتر برای من یک ماه قرص پردنیزولون۵ نوشته که ۲۲ دو روز است دارم می خورم از آنجاییکه قطع ناگهانی دارو عوارض دارد آیا بقیه یعنی ۸ عدد قرص باقی مانده رو بتدریج بخورم یا روزی یک عدد به روال سابق بخورم تا تمام شود
مدیر سامانه (1398/7/27)
روزی یک عدد مصرف کنید تا تمام شود. مصرف پردنیزولون ۵ به مدت یک ماه مشکلی ایجاد نمی کند.
ناشناس (1398/7/26)
من 3روزه به علت کاشت مو روزی ۱ عددپردنیزولون ۵۰ استفاده میکنن.امروز به تکرر ادرار دچار شدم احتمالا داره مربوط به این قرص باشه.تا حالا سابقه دیابت یا تکرر ادرار نداشتم.
مدیر سامانه (1398/7/26)
قند خون خود را در چند روز متوالی صبح ناشتا اندازه گیری کنید
مریم ق (1398/7/24)
با سلام خدمت شما من لوپوس دارم بیماریم تحت کنتزل بود باردار شدم هفته ۲۱ مرده زایی داشتم امپول انوکسپارین میزدم واسپرین ۸۰ ولی باردازیم ناموفق بود ممنون میشم از راهنمایتون
مهرداد دالوند (1398/7/20)
سلام من به چشم پزشک مراجعه کردم و قرص پردنیزولون 50 تجویز کردند نمیدونم واسه چی این قرص تجویز کردند. با تشکر
مدیر سامانه (1398/7/23)
اطلاعات برای مشاوره کافی نیست
رونیکا اکبری (1398/7/20)
سلام دخترم دوسالشه بخاطر itp پردنیزول ۵ میلی روزی سه تا مصرف میکرد دکترش دوروزه هر وعده رو نصف کرده و الان بچه استفراغ میکنه ممکنه به علت کم کردن پردنیزولون باشه؟؟؟
مدیر سامانه (1398/7/23)
حالت تهوع، کاهش اشتها، درد مفاصل، خستگی مفرط، بد خلقی و درد بدن می تواند ناشی از کاهش و یا قطع مصرف پردنیزولون باشد.
شهناز (1398/7/9)
سلام قرص پردنیزولون 5 با قرص کلرودیازپوکسایدو متو هگزان تداخل دارد. از دیروز که مصرف قرص پردنیزولون را شروع کرده ام ( 1 عدد صبح 1عدد شب) تعادلم را از دست داده ام و احساس منگی و گیجی می کنم.
الهام (1398/7/1)
سلام خسته نباشید،من چند ماهی کمر درد دارم ،دکتری که جدیدا رفتم از روی ام ار ای تشخیص دادن که کمرم التهاب داره و واسم پردنیزولون تجویز کرده ،اما متاسفانه توی نسخه واضح نیست که پردنیزولون 5یا 50 بخورم،در ضمن گفتن که قرص رو هر روز نصف بخورم نصفش رو بندازم دور،،ممنون میشم راهنماییم کنید
مدیر سامانه (1398/7/2)
لازم است قبل از استفاده مطمئن شوید چون مصرف پردنیزولون ۵۰ ده برابر ۵ میلی گرم است. معمولا دوره استفاده پردنیزولون ۵۰ کوتاه است. نیازی به دور ریختن نصف قرص نیست (بیش از یک روز شد دور بریزید)
احمدی (1398/6/31)
سلام پدرم بعداز اتمام شیمی درمانی سر گیجه وازدست دادن شنوایی وبه دنبال آن سردرد دچارشدندیک هفته ازقرص 50میلیگرم استفاده کرده به کلی قوای جسمانی راازدست داده وبینایی نیز کم شده وخیلی ضعیف شدهاند آیا از عوارض دارواست چه باید کرد؟
مدیر سامانه (1398/6/31)
شیمی درمانی به طیف گسترده ای از داروها گفته می شود که معمولا اثرات زیادی بر روی اعضاء بدن ایجاد می کنند. کلیه عوارض ذکر شده می تواند ناشی از شیمی درمانی باشد. با مصرف پردنیزولون ۵۰ میلی گرم لازم است از نظر مقدار قند خون ایشان را تحت نظر داشته باشید. افزایش قند خون از عوارض پردنیزولون ۵۰ است و کاهش بینایی ممکن است مربوط به افزایش قند خون باشد.
نا شناس (1398/6/29)
سلام برای تنگی نفس فوق تخصص ریه پردنیزولون ۵۰برای پنج روز دادن که الان دوتاشو خوردم من عفونت قارچی رحم دارم دارو هم مصرف نمیکنم با توجه به اینکه به دکتر نگفتم الان هم بهشون دسترسی ندارم چیکار باید بکنم
مدیر سامانه (1398/6/30)
به هر حال شما نیمه راه درمان ریه هستید حداقل تجویز فوق تخصص ریه را کامل کنید. بهتر است پس از درمان ریه در هر صورت به متخصص زنان مراجعه کنید.
اکرم حسبنی (1398/6/28)
دخترم ۹ سالشه بخاطر بیماری ویتیلیگو دو ساله ، هفته ای ۴ قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم مصرف میکرده یه سه چهار ماهی خودسرانه کمش کرده بودم به پزشک مراجعه کردم گفت به علت تشدید دوباره روزی دوتاش کرده . دخترم خیلی لاغر بوده ولی این دو ماه تپل شده و این مسئله نگرانم کرده. خواستم بپرسم عوارض زیاده با این دوز؟
مدیر سامانه (1398/6/28)
به نظرم بهتر است نظر یکی دیگر از پزشکان متخصص پوست و مشاوره با متخصص اطفال را نیز دریافت کنید.
پیمان (1398/6/27)
سلام شش ساله که این قرص رو مصرف میکنم معده درد گرفتم جایگذین چیزی هست استفاده کنم معده ام درد نکند اب دهنم رو نمیتونم قورت بدم
مدیر سامانه (1398/6/28)
برای کاهش عوارض گوارشی پردنیزولون می توانید دارو را بعد از غذا استفاده کنید و با نظر پزشک رانیتیدین مصرف کنید
سلمه (1398/6/24)
سلام دکتر من بخاطر التهاب غده تیروئید قرص پردنیزولون 5 تجویز کرد.روزی چهار عدد تا یکماه..خطرناک نیست یکماه بخورم؟
مدیر سامانه (1398/6/25)
طبق دستور پزشک استفاده کنید. خطرناک نیست.
ناشناس (1398/6/21)
با سلام خدمت آقای دکتر خانمی. سی وپنج ساله حساسیت داشتم رفتم دکتر به من قرص پردنیزولون 5داد گفت سه روز اول چهار سه روز دوم سه تا سه روز سوم 2تا وسه روز 1روزی یکی آیا عوارضی داره آیا مشکلی بیش میاد
مدیر سامانه (1398/6/22)
با مصرف مقادیری در این حد مشکل خاصی پیش نخواهد امد
ناشناس (1398/6/17)
سلام من پارانشیم کلیه دارم دکتر پردنیزول ۵۰برام تجویز کرد برای مدت یکماه . ۲روز دیگه قرصم تمام میشه نوبت دکترم یکهفته دیگه است اشکال نداره یکباره قطع میشه یا باید برای این یک هفته هم تهیه کنم وبه مصرف ادامه بدم تا برم پیش دکتر؟
مدیر سامانه (1398/6/18)
آیا مطمئن هستید که پزشک به مدت یک ماه پردنیزولون ۵۰ میلی گرم نوشته است؟ لازم است برای تعیین تکلیف یک هفته باقیمانده از پزشک کسب اطلاع کنید چون قطع پردنیزولون ۵۰ میلی گرم ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند در عین حال مصرف چنین دوزی از دارو برای یک هفته اضافه هم صلاح نیست.
ناشناس (1398/6/15)
من براى بيمارى آسم و الرژى به مدت يك هفته استفاده كردم و الان كاملا خوب شدم.بعد يك سال حس بويايم برگشت. اثر اين دارو تا چه مدته؟ الان دو هفته بيشتر ه قطع كردم.
مدیر سامانه (1398/6/15)
به احتمال زیاد التهاب سلول های عصبی پیام رسان بویایی برطرف شده است و در واقع اثر دارو دائمی خواهد بود.
محبوبه (1398/6/14)
پردنیزولون میتونه باعث ریزش مو بشه؟؟به چه علت؟؟
مدیر سامانه (1398/6/18)
معمولا پردنیزولون باعث پرمویی می شود. احتمالا ریزش مو علت دیگری دارد که لازم است بررسی شود. می توانید از زینک پلاس استفاده کنید.
طیبه میرکمالی (1398/6/13)
من مشگل تنگی نفس دارم چندین ساله هر دکتری رفتم آخرش به قرض پردیزلون ۵تجویز کردن رسیده تا یک ماه پیش هفتگی هفته اول یه دونه هفته دوم یک دوم هفته سوم یک سوم هفته چهارم یک روز درمیون یک چهارم حالا بعد از یک ماه رفتم دکترم میگه چرا ۵ خوردی باید ۵۰میخوردی حالا دوباره ۵۰ داده یک روز درمیون یک چهارم بخورم آیا به این شکل مقدار صحیح؟ برام سوال داروی به این حساسی چرا دقت نشده؟
مدیر سامانه (1398/6/13)
بسیاری از مواقع این اشتباه رخ می دهد. اگر اشتباه برعکس اتفاق افتاده بود می توانست بسیار خطرناک باشد. به این معنی که بعضی مواقع پزشک قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم تجویز می کند و ممکن است به هر دلیلی بیمار پردنیزولون ۵۰ میلی گرم دریافت کند و مشکلات عدیده ای بوجود آید. اکنون شما با دستور جدید مجددا دارو را مصرف کنید. هشدار به کلیه مصرف کنندگان قرص پردنیزولون ۵۰ میلی گرم این است که قبل از مصرف، دوز تجویز شده توسط پزشک را مطمئن شوید و سپس از قرص پردنیزولون ۵۰ میلی گرم استفاده کنید.
ناشناس (1398/6/11)
منم مصرف میکردم یک دفعه قطع کردم زانو راستم زیاد درد می‌کنه
جمشید اسماعیلی (1398/6/6)
یک دوره ی سه هفته ای خوردم.به خاطر ورم مفاصل.زیر بغل سمت چپم کبود شده.چرا؟
مدیر سامانه (1398/6/6)
بهتر است آزمایش خون برای بررسی پلاکت و سرعت لخته شدن خون انجام دهید و نتایج را به پزشک ارائه دهید.
هادی مجیدی (1398/6/3)
با سلام؛ آیا شکستن قرص پردنیزولون 5 میلی‌گرمی اشکالی ایجاد می‌کند؟ یعنی روکش خاصی ندارد که با شکستن قرص مشکلاتی در زمان‌بندی جذب آن صورت بگیرد؟ در صورت بروز اشکال در شکستن قرص؛ آیا مصرف روز در میان قرص 5 میلی‌گرمی بجای روزی 2.5 میلیگرم همان تأثیر را خواهد داشت؟ با سپاس
مدیر سامانه (1398/6/16)
نصف کردن قرص پردنیزولون بلامانع است
رضا (1398/5/26)
سلام ، بیماری آسم دارم و سبنه ام خس خس شدید داره پردنیزلون برای از بین رفتن خس خس میشه استفاده کنم.
مدیر سامانه (1398/5/27)
باید ابتدا از نظر احتمال عفونت ریه بررسی شوید چون در صورت وجود عفونت ممکن است بیماری با پردنیزولون بدتر شود.
فیروز حسن زاده (1398/5/25)
سلام من مچ دستم هر چند وقتی درد میگیره از این قرص ک استفاده میکنم در عرض چند ساعت خوب میشه ماهی ی بار یا دوبار ۵ استفاده میکنم مشکلی برام پیش نمیاد
مدیر سامانه (1398/6/18)
مصرف خودسرانه پردنیزولون توصیه نمی شود.
سکینه جعفری (1398/5/24)
سلام خدمت آقای دکتر خانمی هستم ۳۷سالمه درحال حاضر۱۳سال قرص پردنیزلون ۵وفلودکورتیزون مصرف میکنم الان آزمایش انجام دادم قندخونم بالاست امکانش هست ازمصرف این داروها باشه..ممنون
مدیر سامانه (1398/5/25)
یکی از عوارض داروهای کورتیکواستروئید (مانند پردنیزولون و فلودروکورتیزون) افزایش قند خون است. با مقایسه اثرات درمانی دارو با عوارض جانبی تصمیم در خصوص ادامه درمان و یا قطع دارو با پزشک است. البته قطع ناگهانی پردنیزولون بعد از ۱۳ سال مصرف شرایط ویژه ای دارد.
خانوم حسن زاده (1398/5/20)
سلام من برای ریه هام پیش متخصص داخلی رفتم ایشون تشخیص دادن به علت مصرف بیش ازحدوایتکس وجوهرنمک ریه هام مشکل پیداکرده به همین دلیل برام لوراتادین ونیزوپرد۵تجویزکردن روزی یک عددبه نظرتون خوب میشم بااین قرص ها چون من اصلا علایم حساسیت ندارم فقط درد دارم تو سینم
مدیر سامانه (1398/5/21)
قرص پردنیزولون فقط برای حساسیت استفاده نمی شود بلکه مصرف اصلی این دارو به عنوان ضد التهاب است. به نظرم طبق تجویز پزشک عمل کنید
ناصر گلشن ایرانپور (1398/5/17)
بخاطر بیماری اتو‌ایمون(Aga نفروپاتی)با ۷۵ میلیگرم شروع کردم و مدت شماه ادامه دادم و از ماه سوم شروع به کم کردن میزان پردنیزولون نمودم الان دوره درمانم تمام شده و بیست روز است که از دارو مصرف نمی کنم ولی درد شدید مفاصل و اسپاسم عضله دارم آیا مربوط به قطع داروست؟
مدیر سامانه (1398/5/17)
احتمال زیاد مربوط به قطع مصرف پردنیزولون است. با توجه به این که ۲۰ روز است مصرف دارو را قطع کرده اید بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در خصوص مصرف مجدد دارو، به پزشک مراجعه کنید.
M (1398/5/16)
سلام قرصش هورمونیه؟
مدیر سامانه (1398/5/17)
پردنیزولون یک داروی کورتیکواستروئید است ولی اثراتی شبیه هورمون از خود نشان می دهد.
Maedehshamsi (1398/5/16)
سلام من طبق گفته ی پزشک باید مصرف کنم ولی چون هورمونیه مگین بعدا واسه بچه دار شدن امکان داره مشکل پیدا کنم راسته؟
مدیر سامانه (1398/5/17)
تجویز پزشک را انجام دهید.
ناشناس (1398/5/13)
سلام من ۱۳ساله رماتیسم مفصل دارم وقرص پرنیزورن۵میخورم الان قند خونم بالا رفته قرصی هست که جایگزین این شه قندها نگیرم
مدیر سامانه (1398/5/13)
قرص پردنیزولون هم اثرات درمانی فوق العاده ای دارد و هم عوارض جانبی زیادی دارد. افزایش قند خون جزء عوارض مصرف طولانی مدت این دارو است. داروی جایگزینی برای پردنیزولون نیست ولی با مشورت پزشک می توانید از یک یا چند داروی کمکی استفاده کنید و مقدار پردنیزولون را کاهش دهید.
نیما (1398/5/11)
دکتر بهم گفته هر صبح دو عدد ولی این جا نوشته روزی یکی مشکلی پیش نمیاد!!؟
مدیر سامانه (1398/5/11)
طبق تجویز پزشک عمل کنید.
احسان (1398/5/11)
سلام بنده التهاب حاد تیرویید دارم و الان ب مدت دوماهونیمه که طبق دستور پزشک دارم ازاین دارو استفاده میکنم پردنیزولون 5 میلی الان چندروزه بدم و دستام پر از دونه های ریز شده نمیدونم از عوارض همین قرصه یا چیز دیگه لطفا راهنماییم کنید ممنون
مدیر سامانه (1398/5/11)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. ممکن است از عوارض این دارو باشد.
ناشناس (1398/5/8)
سلام..پسر من تو خواب سرفه میکرد..دکتر از این قرص تجویز کرده براش.. دو سالشه پسرم..اینقدر این قرص تلخه که هیچ جوره نمیتونه بخوره..داروی جایگزین یا حالت دیگه ای از استعمال(مثل اسپری مثلا ) نداره!؟!؟
مدیر سامانه (1398/5/8)
داروهای مشابه بصورت استنشاقی وجود دارد. برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.
مهدی علیرامی (1398/5/7)
سلام من برای جوش های صورتم و پشت کمرم رفتم دکتر تجویزش روزی دو بار بعد نهار بود این قرص و یه دونه هم راکوتان بعد صبحانه بنظر شما با توجه به عوارضی که گفتید من مصرف کنم مشکلی پیش نمیاد اخه با این عوارضی که نوشتید یکم ترسیدم
مدیر سامانه (1398/5/8)
طبق دستور پزشک مصرف کنید. پزشک از عوارض دارو آگاه است و با توجه به بیماری دارو برای شما تجویز شده است.
ناشناس (1398/4/29)
سلام من اوایل هفته اول روزی سه تا قرص پرونیزولون 5،هفته دوم روزی 2تا و بقیه قرص ها رو باید روزی یکی مصرف کنم الان که به روزی یکی رسیده پاهام.ورم کرده و به شدت درد میکنه باید چیکار کنم؟؟؟
مدیر سامانه (1398/4/29)
لازم است از نظر عملکرد کلیه و میزان کورتیزول موجود در بدن بررسی های لازم انجام شود. به پزشک مراجعه کنید
اقبال کاروانی (1398/4/27)
سلام من دو ساله که قرص( پردنیزولون)مصرف میکنم ...باردار که بودم روزانه نصف قرص 5میلی را مصرف میکردم الان بعد از زایمانم روزانه چقدر مصرف کنم ؟؟با اینکه بیماریه لوپوس دارم
مدیر سامانه (1398/4/27)
با توجه به این که پردنیزولون در شیر وارد می شود بهتر است برای تنظیم دوز دارو با پزشک مشورت کنید.
افشاری (1398/4/26)
با سلام..من پیوند کلیه شدم و از فردای پیوند تا به امروز بمدت ۸ سال هر روز از قرص پردنیزولون ۵ میل استفاده میکنم..تابحال عوارضی نداشته برام بنظر شما چطور ؟
مدیر سامانه (1398/4/27)
خدا را شکر که عوارض نداشته است. بیماران پیوندی به هیچ عنوان نباید بدون نظر پزشک هیچ تغییری در داروهای مصرفی خود انجام دهند.
Kimia khani (1398/4/20)
من پردینیزولون میخورم ولی افت فشار دارم چیکار کنم همیشه خوابم میاد مخصوصا صبحا
مدیر سامانه (1398/5/3)
افزایش فشار خون از عوارض پردنیزولون است. به احتمال زیاد افت فشار خون ارتباطی با مصرف این دارو ندارد. ممکن است کم خونی داشته باشید.
زهرا احسنی فروز (1398/4/18)
من قرص پردنیزولون مارک خاجی میخام...از کجا تهیه کنم داروخانه ها ندارند....دخترم لوپوس دارد 15میلی روزانه میخوره .ل همچنان اثر التهابی بروز میکنه وتب میکنه..میگید چکار کنم
مدیر سامانه (1398/4/19)
پردنیزولون خارجی در بازار دارویی ایران نیست

چنانچه در خصوص "پردنیزولون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی مکمل ورزشی هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران
آخرین اخبار

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب