آسپرین

نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*


! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

 تاثیر آسپرین در کاهش ابتلاء به سرطان روده:
مقاله منتشر شده در نشریه جاما انکولوژی نشان دهنده اثر آسپیرین در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده است.
دانشمندان مصرف طولانی مدت آسپرین را با کولونوسکوپی در پیشگیری از سرطان برابر می دانند. آسپرین جز اولین داروهای شیمیایی ساخت بشر است که در طول سالیان متمادی برای تسکین درد و کاهش تب، کاربرد داشته است. همچنین مانع از تجمع پلاکت در جریان خون می شود و در پیشگیری از حملات قلبی کاربرد دارد، گرچه مصرف آن خالی از خطر نیست و ممکن است باعث بروز خونریزی گوارشی گردد.
اثر این دارو در پیشگیری از سرطان روده، حاصل تحقیق دو دوره طولانی مدت محققین امریکایی است.
20414 بیمار مبتلا به سرطان در بین 88084 داوطلب زن و 7571 بیمار مبتلا به سرطان در بین 47881 داوطلب مرد در بازه زمانی 32 سال در این تحقیق شرکت کرده اند.
نتایج این تحقیقات نشان دهنده کاهش 3% میزان کلی ابتلا به انواع سرطان در افرادی است که به مدت طولانی، کمترین دوز آسپرین را دو بار در هفته دریافت کرده اند.
اثر محافظت کننده آسپرین در پیشگیری از سرطان کولورکتال به میزان 19% و کاهش احتمال ابتلاء به انواع سرطان دستگاه گوارش به میزان 15% مشاهده شد.
کاهش خطر سرطان سینه، پروستات و ریه در این مطالعه مشاهده نشد.
دقیقا چه میزان آسپرین و چه مدت مصرف این دارو بیشترین اثرات پیشگیری کننده را خواهد داشت، سوالاتی است که نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.
http://www.webmd.boots.com/bowel-cancer/news/20160304/aspirin-cuts-bowel-cancer-risk

منع مصرف آسپرین در فاوویسم

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف آسپرین

آسپرین برای درمان دردهای خفیف تا متوسط (سر درد، دیس منوره، میالژی، دردهای دندانی)، درمان درد و التهاب در بیماران آرتریت روماتوئید، اوستئوآرتریت و نیز کاهش تب اندیکاسیون دارد. همچنین به علت اثرات ضد پلاکتی، این دارو در درمان اولیه اختلالات کاردیووسکولار (آنژین پکتوریس، انفارکتوس میوکارد) نیز مصرف دارد.

مکانیسم اثر آسپرین

اين دارو آنزيم سيكلواكسيژناز را مهار مي‌كند. پلاكتها بخصوص به اين اثر خيلي‌ حساسند. همچنين اثرات ضد التهابي آن از طريق مهار توليد آنتي بادي ، مهار آزاد شدن هيستامين بوسيله آنتي‌ژن و تثبيت نفوذپذيري مويرگها طي واكنش‌هاي ايمونولوژيكي اعمال مي‌گردد.

فارماکوکینتیک آسپرین

آسپیرین پس از تجویز به فرم خوراکی به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به میزان 90-80% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. نیمه عمر دارو 3-2 ساعت است و به طور وسیعی در کبد متابولیزه می شود. دارو توانایی عبوراز جفت وشیر را دارد.

منع مصرف آسپرین

در كودكان زير 12 سال (احتمال بروز سندرم ري)، وجود زخم خونريزي‌دهنده دستگاه گوارشی، هموفيلي، وجود يا سابقه حساسيت به ساير داروهااي ضد التهاب غير استروئيدي (NSAIDs) ، ترومبوسيتوپني، آنژيوادم و پوليپ‌هاي بيني همراه آسم نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی آسپرین

تحريك ملايم دستگاه گوارش، گاهي همراه با خونريزي بدون علامت و افزايش زمان خونريزي، شايع است. در بيماران حساس، اسپاسم برونش‌ها و واكنش‌هاي پوستي ممكن است بروز نمايد. نارسايي كليوي، كبدي وعوارض عصبي نظير اغتشاش، سرگيجه، وزوز گوش، تشنج و افسردگي و نيز اختلالات اسيد-باز و اثرات تب‌زا از عوارض وابسته به مقدار مصرف اين دارو مي‌باشند.

تداخلات دارویی آسپرین

الف- خطر خونریزی ناشی از مصرف داروهای ضد انعقادخوراکی در حین درمان با این دارو تشدید می گردد.
ب- مصرف همزمان این دارو با آنتی بیوتیک ها، کورتیکواستروئیدها و NSAIDs احتمال بروز عوارض گوارشی را تشدید می کند.
ج- پیرو مصرف همزمان این دارو با فوروزماید، آمینوگلیکوزیدها، سیس پلاتین، کاپرومایسین، اریترومایسین، ونکومایسین احتمال تشدید اتوتوکسیتی وجود دارد و از این نظر باید بیمار را چک کرد.

هشدار ها آسپرین

1- در بيماريهايي مانند آسم، الرژي، آسيب‌هاي كليوي يا كبدي، كاهش آب بدن، اولسرپپتيك و كمبود G6PD بايد با احتياط فراوان مصرف شود.

2- ASA درمان مناسبي براي كودكان مبتلا به بيماري‌هاي خفيف نبوده و در كودكان زير 12 سال فرآورده‌هاي حاوي آن ، مگر در موارد خاص نظير آرتريت جوانان، نبايد مصرف شود.

توصیه های دارویی آسپرین

الف- در کودکان تب دار با علائم سرماخوردگی و زیر 12سال به علت احتمال بروز سندروم ری (Reye ‘s syndrome) مصرف آسپیرین به عنوان داروی ضد تب و ضد درد، منع مصرف دارد.
ب- در بیماران با سابقه آسم احتمال تشدید حملات پیرو مصرف آسپیرین افزایش می یابد و در نتیجه مصرف این دارو در بیماران آسمی منع مصرف دارد.
اقتباس اطلاعات دا رویاب ممنوع می باشد.
ج-در صورت بروز مشکل گوارشی دارو را بعد غذا مصرف کنید.
د-آزمایشات دوره ای که توسط پزشک تجویز شده برای شما الزامی است.
ه-مصرف این دارو احتمال خونریزی را افزایش می دهد، لذا بیش تر مراقب باشید و از مسواک نرم و ریش تراش برقی استفاده کنید.
و-این دارو با مصرف الکل و سیگار تداخل دارویی دارد.
ز-در سالمندان با احتیاط مصرف شود.

دارو های هم گروه آسپرین

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00106
02023
00111
00107
00108
00109
00112
12249
01395
00110

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص تداسا 100 میلی گرم
قرص ا اس ا-جالینوس 100 میلی گرم
آ اس آ پارس دارو 100 میلی گرم
قرص جویدنی آ اس آ دی پی
قرص جوشان اسوه-آ اس آ 325 میلی گرم
قرص اسوه-آ اس آ 325 میلی گرم
قرص ا اس ا-جالینوس 325 میلی گرم
قرص آ اس آ پارس دارو 325 میلی گرم
قرص ا اس آ دی پی 325 میلی گرم
قرص آسپریمکس 80 میلی گرم
قرص روکشدار آ اس آ-جالینوس 80 میلی گرم
قرص روکشدار ا اس ا-حکیم 80 میلی گرم
قرص روکشدار آ اس آ تهران شیمی 80 میلی گرم
قرص روکشدار آ اس ا سامی ساز(کاردیوسپرین) 80 میلی گرم
قرص روکشدار آ اس آ فارماشیمی 80 میلی گرم
قرص روکشدار آ اس آ پارس دارو 80 میلی گرم
قرص روکشدار ا اس ا لقمان 80 میلی گرم
قرص آ اس آ آی پی پی 80 میلی گرم
قرص آ اس آ امین 80 میلی گرم
قرص جویدنی آ اس آ-شفا 100میلی گرم
قرص جویدنی آ اس آ سجاد دارو 100میلی گرم
قرص آ اس آ خوارزمی 325 میلی گرم
قرص آ اس آ پارس دارو 500 میلی گرم
قرص آ اس آ امین 500 میلی گرم ام سی
قرص آ اس آ ام سی-تی سی 500 میلی گرم
قرص آ اس آ تهران دارو 80 میلی گرم
ناشناس (1398/7/8)
سلام لطفا مرا راهنمایی کنید . بنده ۶ ماه پیش دچار لخته خون در پای راست شده بودم و هروز قرص رقیق کننده خون میخوردم اما الان بعد از ۶ ماه هنوز کامل لخته خون باز نشده چکار باید انجام دهم لطفا راهنمایی کنید .ممنون
مدیر سامانه (1398/7/8)
حتما باید تحت نظر پزشک متحصص عروق باشید.
ناشناس (1398/6/29)
مصرف منظم آسپرین ۸۰ موجب رقت خون میشود. پس آیا در موقع تزریقات وریدی یا گرفتن نمونه خون برای آزمایش و یا انجام اعمال دندانپزشکی و ..... نیاز است که مصرف دارو قطع شود؟ قطع موقت آسپرین برای بیماری که به تجویز پزشک متخصص هر روز باید مصرف کند، مشکلی پیش نمی آورد؟
مدیر سامانه (1398/6/30)
برای گرفتن نمونه آزمایش خون معمولا نیازی به قطع مصرف آسپرین نیست ولی قبل از هر نوع جراحی لازم است آسپرین از چند روز قبل قطع شود که در این خصوص لازم است با پزشک مشورت شود. قطع موقت آسپرین مانعی ندارد
بنی اسد (1398/6/25)
سلام فاصله خوردن قرص آسپرین با ویتامین ای چقدر باید باشه؟ خوردن آسپرین با زینک چطور؟
مدیر سامانه (1398/6/26)
اگر آسپرین روکشدار مصرف می کنید با مصرف هم زمان ویتامین ایی و زینک تداخلی ندارد. اگر آسپرین ۳۲۵ یا جویدنی ۱۰۰ میلی گرم مصرف می کنید به دلیل اینکه این دارو اسیدی است و باعث کاهش pH معده می شود جذب فلزات از جمله روی را افزایش می دهد.
ناشناس (1398/6/24)
قرص آسپرین ۸۰ را در هر ساعت از روز میتوان مصرف کرد و یا بطور منظم و در ساعت خاصی در روز باید مصرف شود؟ در صورت فراموشی چع باید کرد؟
مدیر سامانه (1398/6/25)
اگر دکتر برای شما مصرف روزانه تجویز کرده است بهتر است هر روز در یک ساعت مشخص مصرف کنید. یک نکته در خصوص مصرف قرص آسپرین ۸۰ این است که نباید قبل یا بعد از این دارو شربت آلومینیوم ام جی یا هر نوع آنتی اسید دیگر مصرف شود چون روکش این قرص در محیط قلیایی باز می شود و به قسمی تهیه شده است که در روده باز شود. مصرف آنتی اسید ممکن است باعث باز شدن دارو در معده شود و مشکلات گوارشی را تشدید کند
ناشناس (1398/6/24)
بهترین زمان مصرف آسپرین در روز چه موقع است؟ آیا آسپرین با داروهای ضدچربی مثل رزوواستاتین و یا آتورواستاتین و یا متفورمین تداخل اثر ایجاد نمیکند؟
مدیر سامانه (1398/6/25)
بهتر است آسپرین را همراه با وعده اصلی غذایی (معمولا ناهار) مصرف کنید. تداخل خاصی بین این داروها وجود ندارد ولی مصرف هم زمان ممکن است به دستگاه گوارش فشار وارد کند.
ناشناس (1398/6/17)
سلام/بلحاظ اینکه بطور عام آسپرینaspirin در دسترس عموم موجود است و نیاز مُبرّم است. فلذا استدعای عاجل دارم دستور و شیوه مصرف را توضیح فرمایند. «متشکرم/محمودی09122454760»
مدیر سامانه (1398/6/17)
آسپیرین کاربردهای متنوعی دارد. به عنوان مسکن که امروزه کمتر استفاده می شود چون دوز ضد درد آن ۳۲۵ میلی گرم است که مصرف روزانه آن می تواند باعث بروز خونریزی شود. به عنوان ضد تب هم دقیقا به همین دلیل کمتر مصرف می شود. امروزه آسپیرین بیشتر به عنوان رقیق کننده خون و پیشگیری از سکته قلبی با دوز ۸۰ یا ۱۰۰ میلی گرم کاربرد دارد. این دارو در افراد مسن و کسانی که احتمال بروز سکته قلبی در آنها وجود دارد استفاده می شود.
Amin (1398/6/7)
من دوسال پیش در ۳۸ سالگی سکته مغزی کردم وبطوردائم باید اسپرین مصرف کنم بعلت سوءهاضمه اسپرین روکش دار باید بخورم فرق ظاهریش با غیر روکش دار چی هست؟؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید .
مدیر سامانه (1398/6/8)
آسپرین روکشدار در محیط قلیایی روده باز می شود و معده را کمتر تحت تاثیر قرار می دهد.
ناشناس (1398/4/30)
سلام من آی وی اف انجام دادم قبلاازکاردیوسپرین 80استفاده میکردم اینبارداروخونه آ اس آ80بهم داد این دو دارو که باهم فرقی نمیکنه؟؟؟
فربد (1398/4/23)
با سلام...آیا بدون تجویز پزشک میتوان آسپرین مصرف کرد جهت تجمع نکردن پلاکت...والا هرکجا تازگیا چشم میندازی یکنفر فوت شده تا میپرسی علت فوت میگن ایست قلبی....یجورایی مد شده ایست قلبی...ومیگن آسپرین مصرف کن تا دچار این مد روز نشی...باتشکر
مدیر سامانه (1398/4/23)
آسپرین باعث رقیق شدن خون می شود و بدون تجویز پزشک قابل استفاده است ولی عقیده پزشکان بر این است که قطع ناگهانی آسپرین در افرادی که به مدت طولانی آسپرین مصرف کرده اند صحیح نیست. بررسی عملکرد قلب با افزایش سن رابطه مستقیم دارد. وزرش و بهبود رژیم غذایی مهمترین عوامل افزایش طول عمر است.
ناصر معینی پور (1398/4/17)
ایا کسی فرق بین اسپرین 80ایرانی با 81 امریکایی رو میدونه ممنون میشم
مدیر سامانه (1398/4/17)
آسپرین ۸۰ محتوی ۸۰ میلی گرم و آسپرین ۸۱ دارای ۸۱ میلی گرم ماده موثره هستند. داروی آسپرین ایرانی و آمریکایی فرق چندانی با یکدیگر ندارند. آسپرین داروی خیلی پیچیده ای نیست که اختلاف در تکنولوژی ساخت قابل توجه باشد.

چنانچه در خصوص "آسپرین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی مکمل ورزشی هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران
آخرین اخبار

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب