هیدروکسی کلروکین

داروهای ضد مالاریا
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟ (کلیک کنید)
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

هیدروکسی کلروکین
هیدروکسی کلروکین داروی پر مصرفی در درمان بسیاری از بیماری های التهابی مانند روماتوئید آرتریت و انواع التهابات مفصلی و بیماری لوپوس می باشد که همگی از دسته ی بیماری های خود ایمنی هستند.
سیستم ایمنی به صورت طبیعی،با حمله به عوامل و سلول های بیگانه از بدن در برابر عفونت ها محافظت می کند.اما در صورت اختلال در عملکرد این سیستم، بدن با مشکلاتی نظیر التهاب در مفاصل یا پوست مواجه می شود که ناشی از حمله ی اشتباه سیستم ایمنی به سلول های خودی می باشد.
هیدروکسی کلروکین با سرکوب سیستم ایمنی در این موقعیت ها به کاهش آسیب ناشی از حملات سیستم ایمنی به سلول های خودی کمک می نماید.

پیش از شروع مصرف هیدروکسی کلروکین
-در صورت بارداری، شیردهی و تصمیم به بارداری پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-در صورت سابقه یا ابتلا به هرگونه اختلال کبدی یا کلیوی، قلبی یا خونی، پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-در صورت ابتلا به بیماری صرع و اختلالات بینایی حتما پزشک را مطلع نمایید.
-در صورتی که مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس یا اختلال عضلانی میاستنی گراویس می‌باشید، مصرف هیدروکسی کلروکین می تواند علائم بیماری شما را تشدید نماید لذا حتما پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورت ابتلا به فاویسم (نوعی نقص آنزیمی که منجر به حساسیت شدید و جدی به موادی مانند باقلا و بعضی داروها می شود) یا بیماری ارثی خونی پورفیری می باشید، به پزشک اطلاع دهید.
-لیست کامل از داروهای مصرفی خود تهیه نموده و در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید و سابقه هرگونه حساسیت دارویی را نیز به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه صحیح مصرف هیدروکسی کلروکین
-پیش از شروع درمان با این دارو بروشور موجود در جعبه را به دقت مطالعه نمایید و هرگونه سوال یا ابهام در مورد مصرف دارو را از پزشک خود جویا شوید.
-هیدروکسی کلروکین را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف نمایید ممکن است این دارو یک یا دو مرتبه در روز برای شما تجویز شده باشد.
-دارو را همراه یک وعده غذای سبک یا همراه یک لیوان شیر مصرف نمایید این کار منجر به کاهش احتمال بروز تهوع می‌شود. همچنین جهت جلوگیری از بروز عوارض گوارشی و معده درد از خرد کردن یا جویدن قرص خودداری نمایید.
-در صورتی که در مدت درمان با این دارو از داروهای ضد سوءهاضمه مانند شربت های ضد اسید معده استفاده می نمایید، حتما لازم است بین مصرف هیدروکسی کلروکین و این داروها حداقل ۴ ساعت فاصله ایجاد نمایید زیرا داروهای ضد اسید معده اثر درمانی هیدروکسی کلروکین را کاهش می دهند.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف هیدروکسی کلروکین به محض یادآوری دارو را مصرف نمایید مگر اینکه زمان کمی به نوبت بعدی مانده باشد در اینصورت نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف نمایید و از دو برابر نمودن مقدار مصرف هیدروکسی کلروکین در یک نوبت بپرهیزید.
نکته: چنانچه مصرف دارو دو مرتبه در روز برای شما تجویز شده باشد در صورت فراموشی یک نوبت تنها تا یک ساعت پس از زمان مقرر می‌توانید آن را مصرف کنید.
-لازم است در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک باشید تا با معاینات و آزمایشات بالینی منظم و دوره ای وضعیت بهبودی و پاسخ به درمان شما بررسی گردد.
-پیش از شروع به درمان با هیدروکسی کلروکین و سپس حداقل سالی یک بار تحت معاینات چشم پزشکی قرار بگیرید زیرا مصرف این دارو در طولانی مدت ممکن است بر روی بینایی فرد اثر گذار باشد. لذا در صورت تغییرات در بینایی، تاری دید و... به پزشک خود اطلاع دهید تا بررسی های لازم انجام شود.
-در صورتی که هیدروکسی کلروکین برای مشکلات پوستی که با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب تشدید می شوند برای شما تجویز شده است، ممکن است توصیه شود این دارو را تنها در زمان هایی که در معرض آفتاب مستقیم قرار دارید مصرف نمایید.در این مورد اطلاعات لازم را از پزشک خود کسب نمایید.
برای سایر اختلالات پوستی ناشی از نور آفتاب ممکن است نیاز باشد مصرف این دارو را تا چندین هفته ادامه دهید تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود. لذا با صبوری درمان را تا زمانی که پزشک تجویز می نماید، ادامه دهید و حتی در صورتی که احساس بهبودی نمودید ممکن است لازم باشد به مدت بیشتری دارو را ادامه دهید تا دوره ی درمان کامل گردد.
-چنانچه بدون اجازه پزشک دارو را قطع نمودید، ممکن است علائم بیماری مجددا بازگردد و تشدید شود و در هر صورت اگر پس از ۶ ماه مصرف این دارو احساس بهبودی در علائم خود نداشتید، بهتر است با پزشک مشورت نمایید تا اقدامات لازم انجام گیرد.
-پیش از خرید هر گونه دارو یا فرآورده مکمل و گیاهی داروساز خود را در جریان مصرف هیدروکسی کلروکین قرار دهید تا امکان بروز تداخلات دارویی را بررسی نماید.
-هیدروکسی کلروکین می توانند موجب کاهش اثر برخی واکسن های زنده مانند واکسن تیفوئید گردد. لذا در صورت نیاز به هرگونه واکسیناسیون، مسئول مربوطه را در جریا
ن مصرف این دارو قرار دهید.
-این دارو در موارد حملات حاد مالاریا نیز تجویز می گردد در این صورت لازم است راه های پیشگیری از ابتلا به مالاریا را از پزشک جویا شوید تا از انتقال به دیگران پیشگیری نمایید.
-استفاده از عینک آفتابی احتمال بروز عوارض چشمی را کاهش میدهد.

عوارض ناخواسته دارویی هیدروکسی کلروکین
-در صورت احساس تهوع، معده درد، کاهش اشتها و اسهال حتما دارو را همراه با یک وعده غذای سبک یا یک لیوان شیر مصرف نمایید. از مصرف غذاهای سنگین و پر ادویه خودداری کنید.
-سردرد از عوارض شایع مصرف این دارو میباشد در صورت بروز آن آب و مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید و با داروساز خود صحبت کنید تا داروی ضد درد مناسب شرایط تان را به شما ارائه نماید. در صورت تداوم یا شدید شدن سردرد به پزشک مراجعه نمایید.
-عوارض چشمی از جمله تاری دید، حساسیت به نور و...ممکن است در مدت درمان با این دارو ایجاد شود. لذا هرگونه تغییر در بینایی را به پزشک اطلاع دهید و در صورت بروز آن از رانندگی و کار با ابزار خطرناک بپرهیزید تا زمانی که وضعیت بینایی شما به حالت طبیعی بازگردد.
-در صورت بروز لکه های قرمز همراه با خارش روی پوست به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت ایجاد زخم های دهانی، خونریزی یا هرگونه کبودی بدون علت مشخص، درد گوش یا اشکال در شنوایی و ضعف شدید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف هیدروکسی کلروکین

هیدروکسی کلروکین از دسته داروهای DMARDو یک داروی ضد مالاریای قدیمی می باشد که جهت پیشگیری از مالاریا یک تا دو هفته پیش از مواجهه یا سفر به منطقه آلوده و درمان حملات حاد مالاریا تجویز می‌گردد همچنین این دارو به صورت off lableدر درمان SLE ( لوپوس اریتماتولوز) رماتوئید آرتریت، پورفیری کوتانئا تاردا و بیماری های دیگری نظیر Qfever و primary syogren syndrome نیز تجویز می گردد.
‎این دارو به صورت قرص خوراکی ۲۰۰ میلی گرم موجود میباشد.

مکانیسم اثر هیدروکسی کلروکین

مکانیسم اصلی این دارو به صورت دقیق مشخص نیست با این حال احتمالا با افزایش ph  بر روی  عملکرد وزيكل های انگلی ومتابولیسم فسفولیپید، موجب به هم زدن چرخه انگلی در مرحله plasmodial erthrocyte می گردد و اثر ضد مالاریای خود را بدینوسیله برجای می گذارد.
‎همچنین هیدروکسی کلروکین با مهار فاکتورهای روماتوئیدی و آنزیم های متفاوت دیگر اثرات ضد روماتیسم و سرکوب کننده ایمنی را از خود نشان می‌دهد.

فارماکوکینتیک هیدروکسی کلروکین

‎بخشی از متابولیسم این دارو کبدی می باشد با این حال متابولیسم ناشناخته ای دارد٢٥ درصد آن بصورت تغییر نیافته با ادرار دفع می‌شود و باقی دارو از طریق صفرا دفع می‌گردد. نیمه عمر هیدروکسی کلروکین در حدود ۳۲ تا ۵۰ روز می باشد.

منع مصرف هیدروکسی کلروکین

موارد منع مصرف و احتیاط
‎ منع مصرف در صورت حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه، سابقه بیماری‌های چشمی از جمله اختلال در شبکه یا هرگونه تغییر در بینایی
‎ موارد احتیاط 
‎مبتلایان به نقص کبدی و کلیوی، افراد الکلی، اطفال، ابتلا به پسوریازيس، پورفیری، فاویسم، عدم تعادل الکترولیت ها در بدن، congenital long QT syndrome،  و هرگونه تغییر غیر طبیعی در مورد QT نوار قلبی، آریتمی بطنی، برادیکاردی نارسایی احتقانی قلب، سابقه خانوادگی بیماری قلبی، ابتلا به torsade de point و سابقه سکته قلبی اخیر 
در بیماران فاویسم منع مصرف دارد

عوارض جانبی هیدروکسی کلروکین

‎عوارض جدی 
‎آگرانولوسیتوز، ترومبوسیتوپنی، آنمی آپلاستیک، لكوپنی، تشنج، آنژیو ادم، برونکو اسپاسم، درماتیت اکسفولیاتیو، سندروم استیونس جانسون، ائوزینوفیلی وابسته به دارو، نکروز توکسیک اپیدرمال، تشدید پسوریازیس و پورفیری ،عوارض چشمی در مصرف طولانی با دوز بالا مانند آسیب شبکیه، رتینوپاتی، تخریب ماکولار 
‎میوپاتی، کاردیومیوپاتی، افزایش QT, tarsade de points،  افکار خودکشی افت قند خون 
‎عوارض شایع 
‎سرگیجه، آتاکسی، سردرد و درد شکمی، تهوع، استفراغ، اسهال، خارش، کاهش وزن، سفید شدن موها، حساسیت به نور، وزوز گوش، تغییر در بینایی

تداخلات دارویی هیدروکسی کلروکین

به طور کلی هیدروکسی کلروکین با مهار کردن cyp2D6, دارو هایی که سبب کاهش آستانه ی تشنج می شوند، دارو ها با اثر افزاینده برروی QT و داروهای کاهنده ی قند خون تداخل دارد.
‎منع مصرف همزمان با هیدروکسی کلروکین :
‎پیموزاید، تیوریدازین 
‎مصرف همزمان با احتیاط فراوان و تا حد امکان مصرف داروی جایگزین:
‎ آمیودارون، آناگرلاید، آرتمتر، لومفانتریت، آسناپین، آزیترومایسین، certinib, کلروکین سیزاپراید، سیتالوپرام، کلاریترومایسین، کدئین، degarelix, دزیپرامین، کدئین،  دیزوپیرامید، دروندارون، دروپریدول، افدرا، افدرین، اریبولین، اریترومایسین، ezagabine, flecainide, 5fu, هالوپریدول، goserdelin, histrelin, ایزوفلوران، لوپدولاید، لووفلوکساسین، متادون، موکسی فلوکساسین، نیلوتینیب، اندانسترون، سوتالول، پنی سیلامین، پنتامیدین، پروکاینامید، پروپافنون، کینیدین، کینین، ساکیناویر، سوتالول، تترابنازین، ترامادول، تریپتورلین، vemerafenib, ziprasidone و...
‎مصرف همزمان همراه با پیگیری و تنظیم دوز مجدد 
‎آکاربوز، Alogliptin, کلروپروپامید، دپاگلیفلوزین، اگزناتاید، گلی بوراید، انسولین، لیناگلیپتین، متفورمین،  میگلیتول، نورتریپتیلین، پیوگلیتازون، رپاگلیناید، ساکساگلیپتین، سیتاگلیپتین، tolazamide, تولبوتاماید و...

توصیه های دارویی هیدروکسی کلروکین

‎آزمایشات و معاینات چشمی پیش از شروع درمان و سپس به صورت سالانه تا زمانی که احتمال بروز عوارض چشمی وجود دارد، ضروری می باشد. با توجه به شرایط بیمار ممکن است تا ۵ سال انجام این معاینات چشمی سالانه مورد نیاز باشد.
‎ در صورت مصرف طولانی مدت هیدروکسی کلروکین گرفتن نوار مغزی و آزمایشات CBC برای بیمار بصورت منظم و دوره ای لازم می باشد.

دارو های هم گروه هیدروکسی کلروکین

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01825
14059

مطالب و رویداد های ویژه

احمد (1398/9/13)
سلام من یه مدتی دکتر برای درمان روماتیسم این دارو روتجویز کرد بعد یه مدت که تاثیری نداشت دارو روترک کردم اون زمان به علت مصرف این دارو دیگه نتوستم خون اهدا کنم الان که تقریبا دوسال از ترک دارو میگذره ایا دوباره میتونم خون اهدا کنم ممنون
مدیر سامانه (1398/9/13)
به علت قطع مصرف دارو به مدت دو سال مشکلی برای اهداء خون ندارید.
ناشناس (1398/9/10)
دکتر برای ۳ماه شبی یک عدد هیدروکسی کلروکین ۲۰۰ تجویز کرده منتها بعداز ۳ هفته دونه های قرمز رنگ روی بدنم زده باید مصرف دارو قطع کنم ؟
مدیر سامانه (1398/9/10)
در صورت بروز حساسیت نسبت به دارو لازم است دارو را قطع و برای دریافت جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
سهراب شاهسون (1398/9/7)
با سلام مادر من از قرص هیدروکسی کلروکین سولفات استفاده میکنه و دچار عوارض چشمی شده اشک میاد و درد میکنه و تصویر دیدش یه کم تار سفید میشه دکترهم گفته و دارو قطع نکرده گفته دکتر مشکلی نیس نظرشما چیه
اولدوز شفاعتی (1398/9/2)
با سلام. زانوی من حین دویدن پیچ خورد. التهاب و وروم در زانو مشاهده می‌شد. روماتولوژیست پس از معاینه، این قرص و ناپروکسن را تجویز کرد. به تعداد چهل عدد. هر روز یک عدد. دوازده عدد مصرف کرده‌ام. الان که می‌بینم عوارض جدی دارد، برای ادامه دچار شک و ترس شدم..
مدیر سامانه (1398/9/3)
به دلیل اینکه شما روماتیسم ندارید پزشک یک دوره کوتاه مدت از این دارو برای شما تجویز خواهد کرد و نیازی به طول درمان ندارید. طبق دستور پزشک عمل کنید.
ریحانه (1398/8/24)
سلام. من در نوجوانی بیماری روماتیسم گرفتم و یکسال این دارو و چندتا دیگه رو مصرف کردم و خوب شدم خداروشکر.ولی به عنوان عوارض حجم زیادی از موهام کم شد.دکتر پوست و مو رفتم اما چون دلیلش رو نمیدونن شامپو و روغن تجویز میکنن.الان بعداز سالها بهتر شده.اما میخام موهام بیشتر شه.میشه بگید دراثر خوردن این قرص چه ماده یا ویتامینی در بدن من ازبین رفت و باعث ریزش مو شد؟ و پیشنهادتون برای پرپشت شدن موهام چیه با توجه به اینکه موهای بسیار قوی و پرپشتی داشتم قبلش.(الان ریزش مو ندارم اما حجم جلوی موهام نسبتا کمه)
مدیر سامانه (1398/8/24)
به نظرم بهتر است از نظر کم خونی بررسی های لازم را انجام دهید به دلیل اینکه این دارو ممکن است باعث بروز کم خونی های مزمن شود و اگر خونرسانی به پیاز مو بخوبی انجام نشود منجر به کم پشت شدن موها می شود. ضمنا رژیم های لاغری خشن هم می تواند موجب ریزش مو شود.
ناشناس (1398/8/21)
سلام مادرم ۲۰ ساله که قرص نورتریپتلین۱۰ میخوره. حالا دکتر بخاطر لرزش بدن و ورم زانو و مچ پاهاش قرص هیدروکسی کلروکین ۲۰۰ شبی ۱ عدد رو تجویز کرده. حالا خوندم که داروها با هم تداخل دارند. دسترسی به پزشک ندارم. چکار کنم؟ راهنمایی کنید لطفا
مدیر سامانه (1398/8/21)
تداخل این دو دارو احتمال بروز آریتمی قلبی است که البته یک عارضه بسیار نادر است ولی به نظرم برای دریافت داروی جایگزین مجددا به پزشک مراجعه کنید.
کرمی (1398/8/15)
سلام من بیماری سارکوئیدوز دارم پزشکم به خاطر دردهایی که تو دستام داشتم‌ تجویز کرد یه جعبه کامل خوردم حالا چند روزه تموم شده و دوباره درد تو دستام شروع شده به نظرتون به خاطر نخوردن قرص هاست یا دلیل دیگه ای داره که به پزشکم مراجعه کنم؟ ممنون میشم پاسخ بدین.
مدیر سامانه (1398/8/17)
هیدروکسی کلروکین باعث کنترل بیماری های خودایمنی می شود. قطع دارو ممکن است مجددا باعث سرکش شده ایمنی و بازگشت بیماری شود.
بهی گودرزی (1398/8/1)
سلام .من بیمارتی تی پی بودم وبمدت پنج ساله هیدروکسی مصرف میکنم،200،خواستم ببینم اگه داروموقطع کنم بازافت پلاکت پیدامیکنم? وتاکی بایدبخورم?
مدیر سامانه (1398/8/3)
لازم است هر شش ماه یکبار به چشم پزشک مراجعه کنید. با شرایطی که شما دارید بدون اجازه پزشک نباید دارو را قطع کنید.
ناشناس (1398/7/30)
سلاام وقت بخیر بعداز یکماه ازمصرف این قرص پوست بدنم دوروزه بیرون میریزه وقرمز میشه میشه بفرمایید مشکل چی هست وبایدچکارکنم؟
مدیر سامانه (1398/7/30)
اگر دانه ها شبیه تاول یا زخم است لازم است سریعا مصرف دارو را قطع کنید و به پزشک اطلاع دهید.
حمید صادقی (1398/6/24)
سلام وقت بخیر پزشک باسه دختره 11سال ام قرص هیدروکسی کلروکین 200 داده بعد از مصرف سمت راست شکم زیر دنده‌ها درد شدیدی دارد
مدیر سامانه (1398/6/25)
چون اطلاعی در خصوص بیماری و مقدار مصرف هیدروکسی کلروکین در دست نیست بهتر است برای معاینه و بررسی های لازم به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که مطمئن هستید درد شدید ناشی از مصرف این دارو است تا دسترسی به پزشک دارو را مصرف نکنید.
زهرا صابری (1398/6/11)
من قبلا سردرد ارتریت تمپورال داشتم ک با مصرف پردنیزولون برطرف شده بود با خوردن قرص هیدرو اکسید کلروکین دوباره سردرد و گوش و چشم درد بروز کرد ایا طبیعیست؟
مدیر سامانه (1398/6/18)
ممکن است از عوارض این دارو باشد. اگر موارد فوق پس از یک هفته برطرف نشد برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.
تکتم فرهادی (1398/6/8)
دکتر برام هیدروکسی ۴۰۰ نوشته تو نسخه ولی گیر نمیاد آیا ۴۰۰ هم داریم یا اشتباه نوشتن
مدیر سامانه (1398/6/9)
دوزهای موجود در کشور قرص هیدروکسی کلروکین ۲۰۰ و ۶۰ میلی گرم است.

چنانچه در خصوص "هیدروکسی کلروکین " سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب