پردنیزولون

کورتیکواستروئیدها

دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

همه چیز در خصوص پردنیزولون
قرص پردنیزولون چیست؟
آیا پردنیزولون یک کورتیکواستروئید قوی است؟
حداکثر مقدار مصرف روزانه پردنیزولون چقدر است؟
آیا مصرف طولانی مدت روزانه 5 میلی گرم پردنیزولون خطرناک است؟
پیش از مصرف پردنیزولون چه باید کرد؟
‎نحوه ی مصرف پردنیزولون چگونه است؟
علائم ترک پردنیزولون چیست؟
چرا قطع پردنیزولون باعث بروز چنین عوارضی می شود؟
توصیه های حین مصرف
آیا پردنیزولون باعث خواب آلودگی می شود؟
عوارض شایع پردنیزولون چیست؟

 

قرص پردنیزولون چیست؟
‎پردنیزولون متعلق به دسته داروهای کورتیکواستروئیدی می باشد . کورتیکواستروئیدها در موارد بسیاری تجویز می شود . بطور مثال جهت کنترل علائم آسم ، التهاب روده ها و بیماری های خود ایمنی ( مانند لوپوس ) ، بیماری های مفصلی و عضلانی ( مانند روماتیسم) و حساسیت ها بکار می رود.
‎این دارو همچنین در درمان برخی سرطان ها تجویز می شود .
‎کورتیکواستروئیدها با سرکوب سیستم ایمنی در بدن باعث کاهش ورم و التهابات می شوند .

 

آیا پردنیزولون یک کورتیکواستروئید قوی است؟
بله. پردنیزولون یک استروئید قدرتمند و پرمصرف است که اصولا درمان کننده نیست ولی علائم بسیاری از بیماری ها را از بین می برد و  پاسخ های ایمنی را کاهش می دهد.

 

حداکثر مقدار مصرف روزانه پردنیزولون چقدر است؟
در ابتدای درمان از 5 تا 60 میلی گرم روزانه ممکن است برای بزرگسالان تجویز شود. در اطفال مقدار مورد نیاز بستگی به وزن و شرایط بیمار دارد. در صورت مصرف طولانی مدت حتما لازم است بررسی های دوره ای کبد و کلیه انجام شود.

 

آیا مصرف طولانی مدت روزانه 5 میلی گرم پردنیزولون خطرناک است؟
خیر. در بیماران مبتلا به روماتیسم یا بیماری های خودایمنی، بنا به نظریه کارگروه روماتیسم اتحادیه اروپا در طولانی مدت قابل استفاده و بی خطر است. در حالیکه دوزهای بیش از 10 میلی گرم روزانه در طولانی مدت می تواند خطرناک باشد. البته بی خطر بودن به معنی بی ضرر بودن نیست و به هر حال عوارض برای این دارو وجود دارد ولی پردنیزولون به قدری اثربخشی بالایی دارد که در صورت صلاحدید پزشک اثرات درمانی بر عوارض جانبی غلبه دارد و تقریبا هیچ داروی دیگری به اندازه پردنیزولون اثربخش نیست.

 

‎پیش از مصرف پردنیزولون چه باید کرد؟
- در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
- در صورت سابقه ی فشار خون بالا ، حمله ی قلبی یا هرگونه مشکل قلب و عروق ، اختلالات کبدی ، دیابت، فشار بالای چشم ( بیماری گلوکوم یا آب سیاه ) ، پوکی استخوان، تیروئید کم کار ، بیماری های اعصاب و روان ( مانند افسردگی و سایکوز ) ، صرع ، زخم گوارشی و بیماری التهاب روده حتما پزشک خود را مطلع نمایید.
- در صورتی که اخیراً واکسیناسیون انجام دادید ، یا قصد انجام آن را دارید ، به پزشک خود بگویید.
- در صورتی که در حال حاضر مبتلا به هرگونه عفونت می باشید یا اخیراً بوده اید ، به پزشک اطلاع دهید.
- اگر در معرض تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری مثل آبله مرغان ، سرخک و زونا هستید، پزشک را مطلع نمایید.
- در صورت سابقه انسداد عروقی و لخته ی خون در عروق ، به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
- در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی یا درد عضلانی پس از مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی ( دگزامتازون ، بتامتازون و ...) حتماً پزشک خود را آگاه نمایید

نحوه ی مصرف پردنیزولون چگونه است؟
- مصرف دارو را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف نمایید.
- در صورتی که پردنیزولون یک نوبت در روز تجویز شده باشد ، بهترین زمان مصرف آن صبح ها بعد از صبحانه می باشد.
- بهتر است پردنیزولون همراه یا پس از غذا مصرف شود زیرا مصرف غذا به کاهش عوارض گوارشی ناشی از این دارو کمک می کند.
- قرص های روکشدار با عنوان ( Enteric Coated ) به صورتی طراحی شده اند که داخل روده باز می شوند لذا می توانید آن ها را قبل یا پس از غذا مصرف نمایید . اما لازم است جهت جلوگیری به آسیب روکش، این قرص ها بطور کامل بلعیده شوند و از جویدن یا خرد کردن آنها خودداری شود . همچنین مصرف داروهای معده و شربت های ضد اسید معده با این نوع قرص ها باید حداقل ۲ساعت فاصله داشته باشد.
- برخی از قرص های پردنیزولون را می توان در آب حل نمود لذا در صورتی که با بلع قرص مشکل دارید ، در مورد حل کردن دارو از داروساز خود مشورت دریافت نمایید.
- طول درمان با این دارو باتوجه به شرایط و بیماری شما کوتاه مدت یا بلند مدت می باشد . لذا مصرف دارو را تا زمانی که پزشک توصیه کرده است ادامه دهید.
- در صورتی که درمان با این دارو بیش از ۳ هفته برای شما تجویز شده باشد ، قطع ناگهانی آن می تواند عوارضی در بر داشته باشد . لذا قطع دارو باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود.
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

 

علائم ترک پردنیزون چیست؟
قطع ناگهانی پردنیزون ممکن است علائمی مانند: خستگی مفرط، درد مفاصل، تب، سفتی عضلات، حساس شدن، بدن درد، احساس سبکی سر، بی اشتهایی، زجر تنفس، تهوع و استفراغ، کاهش وزن و سردرد.  قطع ناگهانی پردنیزولون همچنین می تواند منجر به اثرات روحی روانی جدی مانند افسردگی، اضطراب، نوسانات خلقی، شیدایی یا هذیان شود.‎

بحران آدرنال یک واکنش نادر و احتمالا کشنده به کمبود هورمون های استروئیدی در بدن است.

 

چرا قطع پردنیزولون باعث بروز چنین عوارضی می شود؟
بصورت طبیعی غده فوق کلیوی ماده ای ترشح می کند به نام کورتیزول که بسیار شبیه پردنیزولون است و بدن به این استروئید طبیعی نیاز دارد. وقتی بیش از چند هفته پردنیزولون مصرف شود به تدریج غده فوق کلیوی ترشح کورتیزول را کاهش می دهد و به مصرف پردنیزولون عادت می کند. در زمان قطع مصرف این دارو بدن به اندازه کافی استروئید دریافت نمی کند و نیاز بدن برطرف نمی شود به همین دلیل علائم قطع مصرف ظاهر می شود.

 

توصیه های حین مصرف
- این قرص در دو مقدار بسیار متفاوت ۵ و ۵۰ میلی گرمی موجود می باشد. قرص ۵۰ میلی گرمی در مشکلات و التهابات جدی تر و برای مدت زمان کوتاه تجویز می شود و مصرف طولانی مدت آن خطرآفرین می باشد. لذا در زمان تحویل دارو به دوز قرص ها دقت داشته باشید و سوالاتتان را از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
- در صورتی که بیش از ۳ هفته از این دارو استفاده می کنید، بهتر است یادداشتی تهیه کنید با این مضمون که شما تحت درمان با داروی کورتیکواستروئید (داروهایی مانند هیدروکورتیزون، بتامتازون، دگزامتازون ..)می باشید و در کیف پول یا وسایل شخصی خود نگهداری کنید.بهتر است سابقه ی بیماری های مهم و دوز داروهای خود را نیز در این یادداشت قید کنید.
-در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید ومصرف پردنیزولون و مقدار مصرفی و مدت مصرف را قید کنید زیرا نیاز به تنظیم مجدد دوز این دارو برای این موقعیت ها وجود دارد.
- در درمان با این دارو حتماً تحت نظر پزشک خود باشید و معاینات و آزمایشات دوره ای را طبق نظر پزشک ، بطور منظم انجام دهید تا وضیعت پیشرفت درمانی شما بررسی شود و عوارض ناشی از مصرف این دارو ها تحت کنترل قرار بگیرند.
- پردنیزولون سیستم ایمنی شما را تضعیف می نماید به همین دلیل در مدت درمان با این دارو بیشتر از گذشته مستعد ابتلا به عفونت می باشید . در نتیجه در صورت احساس علائم هرگونه بیماری ، به پزشک خود مراجعه نمایید . بهداشت فردی را بیش تر رعایت کنید و تماس با افراد مبتلا به بیماری عفونی و واگیردار ( آنفولانزا ، سرخک ، آبله مرغان و. ...) را محدود نمایید.
- در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، اندازه گیری روزانه و منظم قند خون برای شما ضروری می باشد . زیرا مصرف پردنیزولون می توان سطح قند خون را تغییر دهد. در صورت عدم کنترل قند خون ، به پزشک خود مراجعه کنید.
- به دلیل این که این دارو می تواند در عملکرد دارو های بسیاری تداخل ایجاد کند یا بروز عوارض دارویی را افزایش دهد، پیش از شروع مصرف هرگونه دارو ، مکمل یا فرآورده گیاهی حتما به پزشک یا داروساز خود مصرف پردنیزولون رااطلاع دهید.

آیا پردنیزولون باعث خواب آلودگی می شود؟
خیر. اصولا پردنیزولون خواب آور نیست ولی ممکن است باعث سرگیجه، نوسانات خلقی و یا اختلالات خواب (بی خوابی) شود. در افرادی که مدت طولانی پردنیزولون مصرف می کنند قطع ناگهانی ممکن است ایجاد خستگی مفرط کند

 

عوارض شایع پردنیزولون
‎با وجود این که مصرف این دارو برای بسیاری از بیماری ها حیاتی می باشد و فواید آن برای بیمار بیشتر و ارزشمندتر است، اما عوارض دارویی متنوعی نیز می تواند با مصرف این دارو ایجاد شود که در صورت عمل به توصیه های پزشک و داروساز خود و پیگیری های منظم می توانید آن ها را کنترل نمایید .
- عوارض گوارشی مانند دل درد ، سو ٔهاضمه یا تهوع با مصرف کورتیکواستروئید های خوراکی بسیار شایع می باشد که با مصرف دارو همراه یا پس از یک وعده غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پر چرب و پر ادویه می توان آن ها را کاهش داد. اما در صورتی که تهوع و استفراغ ادامه دار باشد و استفراغ محتوی خون باشد حتماً باید به پزشک خود مراجعه نمایید .
- تغییر در خلق و خو و رفتار ، خصوصاً در ابتدای درمان ممکن است رخ دهد.در مورد افکار و نگرانی های خود با پزشکتان و یا مشاورتان صحبت نمایید .
- در صورت اختلال در خواب ، احساس گیجی، ابتلا به عفونت ، ضعف ماهیچه ای ، خستگی و قاعدگی نامنظم حتماً با پزشک خود صحبت کنید .
- مصرف طولانی مدت پردنیزولون نیاز به پیگیری های مناسب ، انجام آزمایشات خونی ، استخوانی و... به صورت دوره ای دارد تا بتوان از عوارض ناخواسته ی مصرف طولانی مدت این دارو ها جلوگیری کرد یا آنها را کنترل نمود لذا در صورتی که این دارو طولانی مدت برای شما تجویز شده است ، ارتباط خود با پزشکتان را قطع نکنید.
-افزایش وزن یکی از عوارض شایع مصرف کورتیکواستروئید ها می باشد که اتفاقاً برخی سودجویان از آن در داروهای چاق کننده استفاده می کنند یا بصورت مستقیم جهت افزایش وزن توسط افراد استفاده می شود اما باید بدانید که این افزایش وزن در واقع ناشی از ورم و افزایش مایعات بدن می باشد و طبیعتاً ماندگار نمی باشد ضمن اینکه مصرف این دارو برای افزایش وزن،سایر عوارض کورتیکواستروئید هامانند پوکی استخوان و ضعف ایمنی را نیز در بر دارد.

 

داروهای مرتبط با پردنیزولون
سلکوکسیب، گاباپنتین، بکلوفن، اتانرسپت، هیدروکسی کلروکین، کلروکین

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف پردنیزولون

خوراکی:
عامل ضد التهاب یا سرکوب کننده سیستم ایمنی در درمان انواع بیماری ها، از جمله 
-مشکلات آلرژیک (مانند آنژیوادم، کهیر تازه شروع)
-مشکلات خونی (مانند ترومبوسیتوپنی ایمنی، کم خونی همولیتیک خودایمنی گرم)
-مشکلات پوستی
-مشکلات دستگاه گوارش
-موارد التهابی
-مشکلات چشمی
-مشکلات نئوپلاستیک 
-مشکلات روماتیسمی (به عنوان مثال، حمله نقرس حاد، واسکولیت، درماتومیوزیت، سندرم کرایوگلوبولینمی مختلط، پلی آرتریت ندوزا، پلیمیوزیت، پلی میالژیا روماتیسمی، آرتریت روماتوئید، لوپوس اریتماتوز سیستمیک)
-بیماری‌های خودایمنی
-مشکلات مرتبط با سیستم عصبی (مثل مرحله‌ی تشدید حال مالتیپل اسکلروزیس)
-مشکلات کلیوی،نقص آدرنال
-مشکلات تنفسی(به عنوان مثال، آسم)
-اختلالات غدد درون ریز (به عنوان مثال، کمبود آدرنوکورتیکوئید اولیه یا ثانویه)
-رد پیوند اعضای جامد (حاد/مزمن)

فرم تزریقی:
-بیماری های مفصلی: درمان موضعی با تزریق داخل مفصلی یا دور مفصلی آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت، سینوویت غیر عفونی، اپیکندیلیت جانبی (آرنج تنیس بازان)، اپی کندیلیت داخلی (آرنج گلف باز) و بورسیت

مصارف بدون برچسب:
-هپاتیت الکلی(شدید)
-Bell palsy
-بیماری انسدادی مزمن ریه (تشدید حاد)
-دیستروفی عضلانی دوشن
-آرتریت سلول غول‌پیکر، درمان
-هپاتیت خودایمنی
-Minimal change disease, treatment(MCD)، درمان
-میاستنی گراویس، حمله
-پریکاردیت، حاد
-پنوموسیتیس پنومونی، درمان کمکی در موارد متوسط تا شدید
-پنومونی تاکایاسو
-التهاب تیروئید تحت حاد
-کهیر، خودبخودی مزمن، تشدید حاد

مصارف تایید نشده:
-آنافیلاکسی، کمکی در کنار اپی نفرین برای جلوگیری از واکنش فاز تاخیری/دو فازی
پردنیزولون یک داروی استروئیدی گلوکوکورتیکوئیدی است که به عنوان یک عامل ضد التهابی و سرکوبگر ایمنی‌ عمل می‌کند و در درمانبسیاری از بیماری‌ها و اختلالات ‌ استفاده می‌شود.
پردنیزولون اثرات ضد التهابی قوی دارد و به دلیل توانایی خود در کاهش واکنش‌های التهابی بدن،  به عنوان درمان، پیش‌گیری و کنترلواکنش‌های التهابی در بسیاری از بیماری‌ها مانند آرتریت روماتوئید، آسم، آلرژی‌ها، مشکلات پوستی، بیماری‌های التهابی روده،بیماری‌های اتوایمیون و…استفاده می‌شود.

این دارو در فرم خوراکی و تزریقی عرضه می‌شود. با توجه به اینکه قرص خوراکی با دوزهای متنوع (۵،۲۰ و۵۰میلی‌گرم) تولید می‌شود وباتوجه به قدرت دارو، باید دوز دریافتی پردنیزولون، جهت کاهش خطای دارویی توسط بیمار، داروساز و پزشک به دقت چک شود.

مکانیسم اثر پردنیزولون

این دارو با با سرکوب مهاجرت لکوسیت های دارای هسته ی پلی مورف و معکوس کردن افزایش نفوذپذیری مویرگی، التهاب را کاهش میدهد. همچنین با کاهش فعالیت و حجم سیستم لنفاوی، سیستم ایمنی را سرکوب می کند.

فارماکوکینتیک پردنیزولون

متابولیسم: در درجه‌ی اول کبدی
جذب:سریع و کامل
اتصال به پروتئین:۷۰تا۹۰درصد(وابسته به غلظت)؛ در سالمندان کاهش می‌یابد.
نیمه عمر حذف:۲تا۴ساعت؛ در کودکان کاهش و در بیماری‌های کبدی افزایش می‌یابد.
نیمه عمر بیولوژیک ۱۸تا۳۶ساعت
زمان پیک پلاسمایی:۱تا۲ساعت، همراه با غذا افزایش می‌یابد.
دفع:ادرار(کونژوگه با سولفات و گلوکورونید)

منع مصرف پردنیزولون

-سابقه‌ی حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه
-عفونت قارچی سیستمیک
-مالاریا مغزی
-از قطع ناگهانی در صورت درمان طولانی مدت خودداری گردد.
-تزريق داخل مفصلي اين دارو در مواردي مانند جراحي ترميمي مفاصل، اختلالات انعقادي خون، شكستگي داخل مفصلي، عفونتاطراف مفصل يا سابقه ابتلاء به آن، پوكي استخوان اطراف مفصل به دلايل غير آرتريت و مفصل ناپايدار نبايد انجام شود.
-همزمان با واکسن‌های زنده
-هپاتیت، هرپس، شینگلز، واریسلا، سرخک، عفونت کنترل نشده، وضعیت روانی کنترل نشده(برچسب کانادایی)

عوارض جانبی پردنیزولون

عوارض شایع: 
ظاهر کوشینگوئید، هیرسوتیسم، افزایش وزن، اریتم، ناراحتی شکمی، تغییر اشتها، ناپایداری احساسات، راش، کهیر، تهوع، استفراغ،احتباس سدیم، احتباس آب، هایپوکالمی، افزایش فشارخون، ادم، تعریق، آتروفی عضلات، مشکل در ترمیم زخم(مصرف طولانی مدت)،پتشی، آتروفی پوست(مصرف طولانی مدت)، اکیموزیس، پیگمنتاسیون غیرطبیعی پوست، آکنه، سردرد، سرگیجه، گیجی، بی‌خوابی،افسردگی، اضطراب، عدم تحمل گلوکز، سندرم کوشینگ(مصرف طولانی)، قاعدگی نامنظم، افزایش فشارچشمی، صورت ماه شکل

عوارض جدی: 
آنافیلاکسی، نقص آدرنال، سایکوز استروئیدی، میوپاتی استروئیدی، سندرم کوشینگ، عفونت، دیابت ملیتوس، تومورکاذب مغزی، افزایشفشار داخل جمجمه، تشنج، آلکالوز هایپوکالمی، افزایش فشارخون، نارسایی احتقانی قلب، پانکراتیت، پرفوراسیون گوارشی، پپتیکاولسراتیو، اگزوفتالموس، استئونکروزیس، پارگی تاندون، استئوپروز(طولانی مدت)، گلوکوم(طولانی مدت)، کاتاراکت(طولانی مدت)،سرکوب سیستم ایمنی(طولانی مدت)، سارکوم کاپوسی(طولانی مدت)، علائم ترک ناگهانی (در مصرف دوزبالا یا طولانی مدت)، سرکوبرشد(کودکان-طولانی مدت)، ترومبوآمبولی، برادی کاردی، آریتمی قلبی، نارسایی قلبی، بزرگ شدن قلب، شوک، کاردیومیوپاتیهایپرتروفیک (نوزاد نارس)، پارگی میوکارد (پس از سکته قلبی)، سنکوپ، تاکی کاردی، ترومبوآمبولی، ترومبوفلبیت، واسکولیت (التهابعروق خونی)، آکنه ولگاریس، درماتیت آلرژیک، ریزش مو، استریای آتروفیک، تحریک پوست اطراف مقعد (خارش، سوزش، سوزن سوزنشدن؛ به دنبال تزریق وریدی)، سرکوب محور هیپوتالاموس هیپوفیز آدرنال، ادم ریوی، اختلال در بهبود زخم

تداخلات دارویی پردنیزولون

مشخصات کلی تداخلات: 
- سوبسترای CYP3A4 (ماژور)
- اثر بر نتایج تست تشخیصی هورمون رشد 
- افزایش خطر خونریزی یا آسیب به مخاط دستگاه گوارش 
- تشدید هایپرگلایسمی 
- تشدید اثرات افزاینده فشارخون 
- تشدید هیپوکالمی 
- تشدید اثرات سرکوب‌کننده سیستم ایمنی 
- کاهش آستانه تشنج 

تداخلات رده X (پرهیز): 
آلدسلوکین، ب.ث.ژ (تزریق در مثانه)، کلادریبین، کانیواپتان، دسموپرسین، فکسینیدازول، فوزیدیک اسید (سیستمیک)، ایدلالیزیب،ایندیوم 111 کاپرومب پندتید، ماسیمورلین، میفامورتید، میفپریستون، روکسولیتینیب(موضعی)، ناتالیزومب، پیمکرولیموس، واکسن پولیوویروس، تاکرولیموس (موضعی)، تالیموژن لاهرپارپوک، ترتوموتاید، واکسن‌های زنده

تداخلات ماژور:
داروهای NSAIDs،‌آلدسلوکین، آمتولمتین، آسپارژیناز، فلورکینولون‌ها، بمیپارین،بوپروپیون، کولین سالیسیلات،کلونیگزین، کوبیسیستات،کوپر سالیسیلات، دیفلونیسال، دی‌پایرون،دروکسیکام، اتودولاک، 
، اتوفنامات، فلبیناک، فپرادینول، فپرازون، فلوفنامیک اسید، فلومکوئین،ماسیمورلین، منیزیم سالیسیلات، مکلوفنامات،مورنیفلومات، نابومتون، نادروپارین، 
نیفلومیک اسید، نیمسولاید، نیرماترلویر، اوکساپروزین، اکسی‌فن‌بوتازون، فنیل‌بوتازون، پروگلومتاسین، پروپیفنازون،پروکوازون، ریتوناویر، سالیسیلیک‌اسید، سالسالات، سارگراموستیم، سجسترون، سدیم سالیسیلات،سولفوسالیسیلیک‌اسید، سولینداک، تلاپرویر، تولمتین، وریکونازول

تداخلات متوسط: 
آسنوکومارول، استیل سالیسیکوم‌اسیدوم، واکسن آدنوویروس زنده، آلکورونیوم، گلیسیریزین، واکسن آنتراکسادزوربد، اپرپیتانت، آسپرین، آتازاناویر، آتراکوریوم، آرانوفین، کاربامازپین، واکسن‌های زنده، سیزاتراکوریوم،کلاریترومایسین، سیکلوسپورین، دالفوپریستین، دیکومارول، دیلتیازم، دی‌پتاسیم گلیسیریزات، دوکساکوریوم،اکیناسه، استرادیول، اتینیل استرادیول، فلوئیندیون، فلوکونازول، فوس‌فنی‌توئین، گالامین، جستودن،گلیسرولفنیل‌بوتیرات، واکسن هپاتیت آ، واکسن هموفیلوس ب، گلیسیریزا گلابرا، گلیسیریزیک اسید، هگزافلورنیوم، ایندیناویر،انواع واکسن آنفولانزا، انفلوئنزیوم، انسولین(انواع)، لیکوریک(انواع ریشه، عصاره و…)،کتوکونازول، لوونورژسترل،لورازیدون، واکسن مننگوکوک، ما هوآنگ، متوکورین، متوکورین، میبفرادیل، میواکوریوم، نئوستیگمین، نومژسترل،نوراتیندرون، نورجستیمات، نورجسترل، پان‌کورونیوم، واکسن های پنوموکوک، واکسن هاری، باربیتورات‌ها،فنی‌تویین، پیپکورونیوم، واکسن پولیوویروس، پریمیدون، پریدوستیگمین، ریفامپین، روکورونیوم بروماید،سایبوکو-تو، سلژیلین،سوکسینیل کولین، تستوسترون، توکسوئید تتانوس، ترتینوئین، توبوکورارین، وکورونیوم،وارفارین، واکسن تب زرد

کاهش اثرات داروها توسط پردنیزولون: 
آلدسلوکین، داروهای ضد دیابت، آکسیکابتاژن سیلوسل، ب.ث.ژ (تزریق در مثانه)، کلسی‌تریول (سیستمیک)، تست پوستی کوکسیکوئیدایمیت، کورتیکورلین، کوزینتروپین، انواع واکسن کووید۱۹، گالیوم۶۸دوتاتات، آنالوگ هورمون رشد، سیکلوسپورین (سیستمیک)،هیالورونیداز، ایندیوم 111 کاپرومب پندتید، واکسن‌های آنفولانزا، لوتتیوم۱۷۷دوتاتات، ایزونیازید، ماسیمورلین، میفامورتید، نیوولومب،واکسن‌هاری، پیدوتیمود، سالیسیلات ها، سیپولوسل-تی، سوماتروپین،سدیم بنزوات،  تاکرولیموس (سیستمیک)، ترتوموتید، داروهایاختلال چرخه اوره، واکسن ها (زنده)، واکسن ها (غیرفعال) 

کاهش اثرات پردنیزولون توسط داروها: 
آنتی‌اسیدها، عوامل کمپلکس ساز اسیدهای صفراوی، کاربیمازول، القاکننده‌های CYP3A4 (متوسط و قوی)، متی‌مازول،
اردافتینیب، ایووسیدنیب، میفپریستون، آنالوگ هورمون رشد

افزایش اثرات داروها توسط پردنیزولون: 
آبرسیتینیب، مهارکننده‌های استیل کولین استراز، آمفوتریسین بی، آندروژن ها، باریستینیب، فرآورده‌های ب ث ژ،کلادریبین،دفراسیروکس، دسیرودین، دسموپرسین، اینبیلیزومب، لفلونامید، دیورتیک های لوپ، ناتالیزومب، نیکوراندیل، داروهایضدالتهاب غیراستروئیدی (غیراختصاصی و اختصاصی COX2)، کینولون ها، پلی متیل‌متاکریلات، ریتودرین، سارگراموستیم،سوکسینیل کولین، تاکرولیموس موضعی، روکسولیتینیب(موضعی)، تالیموژن لاهرپارپوک، دیورتیک های تیازیدی و شبه تیازیدی،توفاسیتینیب، اپاداکتینیب، واکسن ها (زنده)، آنتاگونیست های ویتامین کا

افزایش اثرات پردنیزولون توسط داروها: 
سیکلوسپورین(سیستمیک)، مهارکننده‌های CYP3A4 (قوی)، دنوزومب، مشتقات استروژن، میفپریستون، نوتپیتانت، داروهایمسدودکننده عصبی – عضلانی (غیر دپلاریزه)، پیمکرولیموس، سالیسیلات ها، 
مدولاتور گیرنده‌های S1P، ضدالتهاب‌های غیر استروئیدی موضعی

تداخلات آزمایشگاهی:
ممکن است پاسخدهی تست‌های پوستی را کاهش دهد.

تداخل با غذا: 
ذکر نشده است.

هشدار ها پردنیزولون

موارد احتیاط: 
-کودک و نوجوان
-سرکوب سیستم ایمنی
-سه ماه اول بارداری
-عفونت فعال
-توبرکلوزیس فعال یا نهفته
-افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت
-مواجهه با سرخک یا واریسلا
-فشارخون بالا
-خطر فئوکروموسیتوما
-نارسایی احتقانی قلب CHF
-سکته‌ی قلبی اخیر
-دیابت 
-پپتیک اولسراتیو
-کولیت اولسراتیو
-دایورتیکولیس
-آناستوموز اخیر روده
-خطر پرفوراسیون گوارشی
-اختلالات تشنجی
-اختلالات اعصاب و روان
-اختلالات تیروئید
-استئوپروز یا در معرض استئوپروز
-میاستنی گراویس
-التهاب عصب چشم
-نارسایی کلیوی
-سیروز
-HSVچشمی

هشدارها: 
-بدنبال مصرف اين دارو ممكن است آزمايشات بررسی عملكرد محور هيپوتالاموس-هيپوفيز –غده فوق كليوی دچار اختلال شود. 
-در صورت نياز به جراحی و يا درمان اضطراری و نيز مصرف دارو در بيماران ديابتی،بايد احتياط كرد.
-کاهش سرعت رشد ممکن است در اطفال تحت درمان با کورتیکواستروئیدها، حتی در دوزهای توصیه شده از راه استنشاقی نیز اتفاقبیفتد.کاهش سرعت رشد به دوز و مدت زمان مواجهه با این داروها ارتباط دارد.پس نظارت بر رشد در مدت درمان با بتامتازون لازم است.
-در افراد مسن و به خصوص خانم هاي يائسه، شانس ايجاد پوكي استخوان و افزايش فشار خون، بالا می رود. 
-در افرادي كه دارو با اثر تضعيف كننده سيستم ايمنی دريافت می‌كنند از تزريق واكسن های حاوی ويروس های  زنده خودداری شود.
-در  برخی از بیماران حتی ممکن است با دوزهای پایین تر یا مدت زمان کوتاه تر، سرکوب هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) اتفاقبیفتد.‌برخی از متخصصین سرکوب محور HPA را برای هر بزرگسالی که بیش از ۲۰ میلی گرم در روز (دوز روز) یا بیشتر از۵میلی گرمدر ۲۴ ساعت (دوز عصر یا شب)به مدت ۳هفته یا بیشتر دریافت می کند یا ظاهر کوشینگوئید دارد، در نظر می گیرند.از قطع ناگهانیدارو‌در این افراد خودداری شود.

توصیه های دارویی پردنیزولون

-دوز مصرف با توجه به علت تشخیصی و علائم بیمار متفاوت می‌باشد و لازم است به دقت توسط پزشک تعیین شود.

-در صورت درمان با دوز بالا یا به مدت طولانی، در صورت رسیدن به نتایج مطلوب، قطع دارو به صورت تدریجی انجام شود.

-رژیم کم نمک در طول درمان با این دارو و مصرف مكمل هاي حاوي پتاسيم تحت نظر پزشک توصيه مي شود. 

-قند خون ۲ساعت بعد از غذا، الکترولیت‌ها و فشارخون بیمار منظم چک شود.

-بررسی قفسه ی سینه(chest x-ray)در صورت مصرف طولانی این دارو لازم می‌باشد.

-در صورت مصرف بیشتر از ۶هفته، معاینات چشمی به صورت منظم و دوره‌ای انجام شود.

-چنانچه بیمار سابقه ی زخم‌های گوارشی دارد یا علائم جدی سوهاضمه دارد، تصویر برداری دستگاه گوارشی توصیه می‌شود.

-تزریق مفصلی الزاما‌ً توسط پزشک متبحر انجام شود.

-در موارد تاندونیت از تزریق مستقیم داخل تاندون خودداری شود.

-از قطع ناگهاني مصرف دارو بعد از استفاده طولاني(بيش از 3 هفته) پرهيز شود. 

-در یک مطالعه مبتنی بر جمعیت روی کودکان، نشان داده شد که خطر شکستگی با بیش از 4 دوره درمان با داروهایکورتیکواستروئیدی، افزایش می‌یابد. مشکلات زمینه ای بیمار نیز ممکن است بر سلامت استخوان و اثر کورتیکواستروئیدها بر پوکیاستخوان تأثیر بگذارد.

-تراکم استخوان در صورت مصرف طولانی‌مدت، بی تحرکی طولانی، سابقه‌ی خانوادگی استئوپروز یا مصرف مزمن داروهای کاهنده‌یتراکم استخوانی به صورت دوره‌ای ارزیابی شود.

-وضعیت رشد و قد کودکان و نوجوانان تحت درمان با این دارو به صورت دوره‌ای و‌منظم چک شود.

-به بیمار آموزش داده شود که در صورت مشاهده ی علائم حساسیت به دارو(آنژیوادم، برونکواسپاسم، راش و کهیر) به پزشک مراجعهکند تا در صورت نیاز دارو قطع شود.

-استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها ممکن است احتمال بروز عفونت ثانویه را افزایش دهد. عفونت های حاد (از جمله عفونتهای قارچی) را پنهان کند، عفونت های ویروسی را طولانی یا تشدید کند، یا پاسخ به واکسن ها را محدود کند. در صورت امکان دربیماران مبتلا به تبخال چشمی، سل تنفسی فعال یا نهفته، یا عفونت های سیستمیک ویروسی، قارچی، انگلی یا باکتریایی درمان نشدهاستفاده نشود. از قرار گرفتن بیمار در معرض آبله مرغان و سرخک اجتناب شود و در صورت مواجهه با بیمار مبتلا به سرخک یا واریسلا،با ایمن‌گلوبولین واریسلا زوستر یا ایمونوگلوبولین داخل عضلانی تلفیقی جهت پیشگیری استفاده شود. اگر آبله مرغان ایجاد شود،می‌توان درمان با عوامل ضد ویروسی را در نظر گرفت.

-پیش از قطع درمان لازم است دوز مصرفی به صورت تدریجی کاهش یابد. با کاهش تدریجی دوز، درمان سیستمیک کورتیکواستروئید رامتوقف کنید. عملکرد ریه، مصرف بتا آگونیست، علائم آسم و علائم و نشانه‌های نارسایی آدرنال (مانند خستگی، بی‌حالی، ضعف، تهوع/استفراغ، افت فشار خون) را در طول قطع مصرف کنترل کنید.

-در درمان‌های طولانی مدت، ممکن است نیاز به رژیم غذایی با افزایش پتاسیم، پیریدوکسین، ویتامین C، ویتامین D، فولات، کلسیم وفسفر داشته باشد. توصیه می‌شود رژیم غذایی مناسب توسط متخصص تغذیه ارائه شود.

-فرم خوراکی پردنیزولون بعد غذا یا همراه غذا یا شیر مصرف شود تا احتمال بروز عوارض گوارشی کاهش یابد.چنانچه دارو یک بار درروز تجویز گردیده‌است، بهترین زمان مصرف آن صبح‌ها می‌باشد.

-تصمیم به تجویز در دوران بارداری با ارزیابی خطر و منفعتی که که برای مادر و جنین دارد  گرفته شود(به ویژه در سه ماهه اول یا در  صورت نیاز به مصرف  طولانی مدت). خطر شکاف دهانی بر اساس داده‌های محدود انسانی و حیوانی وجود دارد.خطر احتمالی تولدنوزاد کم وزن و نارس بر اساس داده های محدود انسانی وجود دارد.همچنین خطر تراتوژنیک بودن بر اساس داده های حیوانی و خطراحتمالی سرکوب آدرنال جنین بر اساس مکانیسم اثر دارو پیش‌بینی می‌شود.با این حال پردنیزولون یک کورتیکواستروئید خوراکی غیرفلورینه‌است و جهت درمان مادر در دوران بارداری در اولویت می‌باشد زیرا آنزیم های جفت، رسیدن این دارو به جنین را محدود می کنند.

-امکان تجویز در دوران شیردهی وجود دارد. توصیه می‌شود شیردهی حداقل ۴ ساعت پس از مصرف پردنیزولون انجام شود. هیچ خطر شناخته شده ای در مورد آسیب به نوزاد بر اساس داده های محدود انسانی وخواص دارو وجود ندارد. کاهش موقتی تولید شیر بر اساس داده های انسانی محدود با تزریق استروئید دپو با دوز بالا مشاهده‌شدهاست.

-در مورادی که پردنیزولون جهت تزریق داخل یا اطراف مفصل استفاده می‌شود، از تزریق در بیشتر از ۳مفصل در یک روز خودداریشود.از تزریق در بافت عفونی خودداری شود. پیش از تزریق، آمپول به خوبی تکان داده شود.

-در افراد سالمند، به دلیل خطر عوارض جانبی، کورتیکواستروئیدهای سیستمیک باید با احتیاط و در کمترین دوز ممکن و در کوتاه ترینزمان ممکن استفاده شوند. با توجه به نقش گلوکوکورتیکوئیدها در درمان بسیاری از بیماری‌ها، بررسی کامل سوابق بیماری و خانوادگیافراد مسن جهت تعیین میزان خطر بروز عوارض گلوکوکورتیکوئیدها(مانند پوکی استخوان، گلوکوم) توصیه می‌شود.

دارو های هم گروه پردنیزولون

بکلومتازون بتامتازون بودزوناید
کورتیزون استات دفلازاکورت دگزامتازون
فلودروکورتیزون فلونیزولید فلوتیکازون
متیل پردنیزولون پرد-نیزون تریامسینولون
آزلاستین+فلوتیکازون تتراکوزاکتاید سالمترول+فلوتیکازون
بودزوناید+فورمترول هیدروکورتیزون-سیستمیک بکلومتازون+فورمترول
گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
08379
19458
15175
01045
01044
02178
01048
08784

مغان (1403/1/6)

سلام ببخشید من نرمی غضروف دارم و یک هفته ای هست که از قرص نیزپرود ۵ استفاده می کنم الان توی صورتم و اطراف لبم چند لک قهوه ای در اومده. امکان هست که بخاطر مصرف این قرص باشه ؟ راه درمان لک ها چیه ؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1403/1/10)

بعید است با مصرف یک هفته از این دارو چنین عوارضی ایجاد شده باشد.

رویا (1402/6/12)

سلام من بیماری بهجت دارم دو سالی هست این دارو رو مصرف میکنم هر دو ماه یکبار ازمایش کبد و کلیه انجام دادم اما این ماه خیلی سر درد شدید مخصوصا درد پشت سر، قدرت دستام کم شده ب طوری که ب سختی میتونم چیزی رو تو دستام نگه دارم، خیلی عصبی و در کنارش هم افسرده شدم ب نظر شما از عوارض همین دارو هست؟

nami (1402/5/14)

سلام وقتتون بخیر من اخیرا به یه ماده ای که هنوز نمیدونم چیه حساسیت بسیاااار شدیدی پیدا کردم به طوری که تمام بدنم جوش میزنه و بشدت میخاره و دارو های انتی الرژن زیادی رو امتحان کردم و پیش متخصص پوست که رفتم برام پردنیزولون نوشت هر هشت ساعت سه عدد و تنها دارویی که جواب داد متاسفانه همین بود مصرفش با این دوز بالا چه عواقبی میتونه داشته باشه و چه جایگزینی پیشنهاد میدین؟؟؟؟؟

دکتر گل بشیر زاده نفیسه - داروساز، مؤسس / مسئول فنی داروخانه (1402/5/24)

سلام بر شما . یک سری آزمایشات هست که میتوانید انجام بدید و مشخص کنه دقیقا به چه ماده ای حساسیت دارید (بعنوان مثال : گلوتن نان- کنجد- بادام زمینی- ... )

صنم (1402/2/9)

سلام من بیماری itp دارم و بعد از برداشتن طحال هم درمان نشدم مدت طولانیه که پریدنیزولون۵۰ میخوردم و با کم کردن دزش باز کاهش شدید پلاکت دارم جدیدا خیلی جوش میزنم و عفونت میگیرم خواستم بدونم دز ۵ هم خیلی عوارض داره ؟ اگه بخوام مدت طولانی هفته ای یکبار استفاده کنم ضرر داره؟

دکتر سمانه شبان - داروساز (1402/2/9)

سلام، نباید دوز دارو رو خودسرانه تغییر بدین. فقط با پزشکتون مشورت کنین و مطابق تجویز ایشون عمل کنید.

مائده (1401/12/18)

سلام من با سابقه سقط جنین در ۵ ماهگی و سردردهای میگرنی به دکتر روماتولوژ مراجعه کردم و بعد از آزمایش تشخیص دادن که به سندروم APS مبتلا هستم، دو هفته پیش دکتر روماتولوژ برای من دارو تجویز کردن، روزی نصفی پردنیزولون ۵ و روزی دو عدد روماتورست و روزی یک عدد آسپرین، الان بعد از دو هفته بدنم عفونت کرده طوری که چندین ساله چنین تب و لرزی نداشتم، میخوام بدونم مصرف این دارو واقعا لازمه؟ اصلا این سندروم درمان میشه؟ خوردن آسپرین برای جلوگیری از لخته شدن خون کافی نیست؟ قطع پردنیزولون بعد از دو هفته عوارضی داره؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/12/18)

اساسا روش درمانی بیماری های خودایمنی سرکوب سیستم ایمنی است و یکی از مهمترین داروها در این افراد، پردنیزولون است. کاهش سطح ایمنی بدن را در مقابل عفونت های ویروسی و باکتریال آسیب پذیرتر می کند. شاید بهتر باشد تا برطرف شدن عفونت و تب داروهای مذکور را قطع کنید.

فائزه حسین پور (1401/12/8)

سلام من ۲۳سالمه برای چاقی صورت به پزشک مراجعه کردم و تجویز کرده که روزی دوتابعدازصبحانه وبعدازشام حتما این قرص پردنیزولون رو مصرف کنم تاثیر داشته برام حالا مصرفش اشتباهه؟باید قطع کنم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/12/9)

داروی مناسبی به عنوان چاق کننده نیست

محسن سندگل (1401/12/3)

سلام. مفاصل انگشت دستام درد میکرد طوری که خم نمیشد به دکتر مراجعه کردم برام یسری دارو نوشت که یکیش پردنیزولون 50 بود و طبق دستور باید سه روز نصف صبح نصف شب سه روز یک چهارم صبح و یک چهارم شب وسه روز دوتا پنج میل صبح و... به تدریج کم شود من شغلم رانندگی تاری دید گرفتم و بطوریکه رانندگی سخت شده برام الان تو مرحله دوتا پنج میلی هستم از دیروز نخوردم چون میترسم چشمام کار دستم بده امروز401/12/3

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/12/4)

الان که مقدار دارو کم شده بهتر است دوره درمان را کامل کنید.

صانعی (1401/12/2)

من دچار لارنژیت شدم تورم شدید تارهای صوتی دکتر این قرص ۵۰ میلی‌گرم تجویز کرد ۳ روز اول هر ۶ ساعت نصفی ۳ روز دوم هر ۸ ساعت نصفی ۳ روز سوم هر ۱۲ نصفی و در اخر ۲۴ ساعت نصفی کلا ۱۶ عدد قرص تجویز شد به همراه لووفلوکساسین و مشکل کم کاری تیروئید دارم چون نمیتونستم حرف بزنم نتونستم به دکتر بگم الان این قرص چه مشکلاتی برای کسایی که کم کاری دارن ایجاد میکنه

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/12/2)

ممکن است بخشی از مشکل لانرژیت شما مربوط به کم کاری تیروئید باشد. بهتر است هم زمان با مصرف صحیح دارو مطابق تجویز پزشک، آزمایش تیروئید هم انجام دهید.

زهرا (1401/11/30)

سلام،پدرمن سه ساله ک به میاستنی مبتلا شدند و پردنیزولون۵رو هرروز صبح۱.۵مصرف میکنن،به همراه مستینون۶۰,به تازگی بعلت سکته قلبی ک داشتن و انژیو ک شدند،دکترقلبشون بهشون قرص اسنترا۵۰دادند،میخاسم بدونم این دوقرص تداخل دارویی ندارند؟!

روح اله دشتی (1401/11/29)

سلام من حدود 10 ساله حساسیت شدید دارم دائما در حال عطسه و آبریزش بینی هستم و درمان با انواع داروهای ضد حساسیت رو امتحان کردم تا اینکه با قرص پردنیزولون آشنا شدم و شروع به مصرف اون کردم بعد از اون هر وقت حساسیتم عود میکرد ازون استفاده میکردم و چون عوارضش اطلاعی نداشتم بی رویه و نامنظم استفاده میکردم . چون کار من خواندن و صحبت کردن زیاد هست و در طول شبانه روز استفاده زیادی از حنجره م میکنم بعد از مدتی احساس در حنجره م کردم و بعد از تصویربرداری از حنجره التهاب لارنکس و وکال کورد تایید شد بعد از مدت دیگری بعلت درد شدید و سرفه های مکرر آزمایش خون و سونوگرافی انجام دادم و تشخیص تیروئیدیت تحت حاد داده شد و پزشک مجددا مصرف پردنیزولون رو تجویز کرد البته با یک روند کاهشی میخواستم ببینم آیا التهاب ناحیه حنجره هم ربطی به مصرف پردنیزولون داره یا نه چون درد تیروئید خوب شد اما حنجره همچنان التهاب داره البته میگن احتمال داره از رفلاکس معده باشه ولی من رفلاکس ندارم یا شاید هم دارم متوجه نمیشم لطفا راهنماییم کنید متشکرم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/11/29)

التهاب حنجره ربطی به مصرف پردنیزولون ندارد. احتمالا به دلیل فشار زیاد به حنجره این مشکل پیش آمده است، مصرف پردنیزولون را دقیقا مطابق نظر پزشک با روند کاهشی ادامه دهید.

سحرقدیانی (1401/11/20)

سلام ،۳۰سالم هستم و روماتیسم مفصلی دارم و دکتر برام این دارو و هیدروکسی کلروکین و در هفته یکبار ۴تا imutrex داده .میخواستم بدونم اولا این قرص ها چقدر عوارضش زیاده و آیا مصرف طولانی این داروها تا ۵ماه چه جوریه ؟ و اینکه آیا با قرص لاغری تداخل داره یا خیر ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/11/21)

در صورت وجود روماتیسم مفصلی ممکن است لازم باشد چندین سال از این داروها استفاده کنید. آزمایشات دوره ای کبد، کلیه و قند خون برای شما ضروری است.

فاطمه (1401/11/19)

سلام وقتتون بخیر، ازمایش خود ایمنی من مثبت بوده و خیلی شدید کهیر میزنم ،رفتم دکتر داخلی ،برام این داروی نیزوپرد ۵۰ رو نوشت به همراه ازارام ، اوایل ،خیلی بدنم از داخل لرز داشت، بعدش این علامت قطع شد و الان شدیدا احساس خستگی دارم به حدی بدنم بی انرژی میشه که انگار از حال میرم و حتی نمیتونم حرف بزنم ،قند و فشارم هم نرمال هست ،میخواستم بدونم ایا عوارص این قرص هاست یا مشکل از جای دیگه هست،ممنون

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/11/20)

به احتمال زیاد عوارض این دو داروی قوی است. از نظر کید و کلیه حتما بررسی لازم را انجام دهید و در صورت صلاحدید پزشک دوز پردنیزولون را کاهش دهید. در صورتی که مدفوع روشن داشتیدرآزمایش کبد انجام دهید

زهرا فریادرس (1401/10/24)

سلام من بیماری بهجت دارم دکتر برام قرص پردنیزولون ۵۰ نوشت تا یکی دو سال مصرف کردم ولی حالا دوتا ۵ میخورم یک سالی میشه هر وقت میخوام قرص رو قطع کنم دوباره آفت دهان میزنم چشمام خیلی ضعیف شده خواهش میکنم راهنمایم کنید ممنونم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/10/25)

اگر با ۱۰ میلی گرم یا کمتر از قرص پردنیزولون مشکل شما برطرف می شود لازم نیست ۵۰ میلی گرم مصرف کنید

محمد صریحی (1401/8/17)

با سلام پدرم ۷۶ساله ونزدیک دوسال تنگ نفس داره که ۳ونیم ساله سیگار ترک کرده برا تنگی نفس دکتر قلب وریه رفتیم داروهاش اثر نداشت قرص پردونیزول ۵۰نوشته یکسالع میخوره الان دوروز پیش تشنج کرده که تاداین سن اصلا سابقه تشنج نداشته قلب وازمایش سالمه خواستم ببینم از این قرص تشنج کرده وراه حل اش چیه

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1401/8/17)

سلام و ادب.تشنج در ایشان ارتباطی با این دارو ندارد..اگر از وقوع تشنج در ایشان مطمئن هستید حتما باید نزد متخصص مغزواعصاب بروید.دلایل متعددی می‌توانند باعث تشنج دراین سن شوند.از جمله:حمله ی فشار خون بالا،سکته مغزی،تومور مغزی،عفونتهای دستگاه عصبی مرکزی،و تعداد زیاد داروهای مصرفی در یک فرد..

مسعود امیری (1401/8/6)

با سلام و احترام ضمن تشکر از مطالب مفید شما سوال داشتم آیا پردنیزولون ۵ با قرص بروفن ۲۰۰ برای کودک ۱۱ ساله تداخل داردیی دارد؟ سپاسگزارم

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1401/8/6)

سلام.تداخل خطرناکی ندارند.اما کلا پروفن،داروی مناسبی برای اطفال محسوب نمیشود مگر اینکه داروی بهتری برای موضوع مورد نظر وجود نداشته باشد.

طیبه شریفی (1401/7/26)

سلام خسته نباشید من ۴۱ سالمه چند ماه میشه بدنم کهیر میزنه چند بار دکتر رفتم آمپول وقرص داد آزمایش آلرژی گرفت هیچ فایده نکرد حالا برام برای یک ماه ۳۰ عدد قرص پردنیزولون ۵۰ داده روز یکی باید استفاده کنم با این عوارضی که الان اینجا خوندم موندم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1401/7/26)

سلام و احترام.کهیر یک واکنش آلرژیک است که نشان میدهد شما کلا دچار حساسیت می‌باشید..کلید اصلی درمان انواع حساسیت‌ها پرهیز است..بدون پرهیز،هیچ دارویی اثر کافی نخواهد داشت... از شست و شوی زیاد بدن با آب گرم و حمام مکرر نیز باید بپرهیزید.بیشتر از داروی کورتونی ،داروهای آنتی هیستامینی،نقش مهمتری در کنترل کهیر دارند‌‌‌..قرص پردنیزولون با دوز ۵۰ ،سی روز پشت سر هم برای کهیر،به نظرم منطقی نمی باشد...شما به فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی مراجعه نمایید و تحت نظر ایشان درمان مناسب دریافت کنید.و البته پرهیز از انواع غذاها،نوشیدنی ها،ادویه ها،نور شدید خورشید،گرد و غبار،برخی از جنس های پارچه، مواد آرایشی و غیره باید اولویت شماباشد.

حسین مختاری (1401/7/18)

کاه کاهی سیکار می کشم به اجبار باید بکشم بعداز مصرف سیکار سینم خیس خیس ونفسم تنگی می شود بعداز مصرف نصف این دارو برطرف می شود تقریبا 6-7 سال می شود البته به خاطر ریه هام دکتر تجویز کرده بود به خاطر الرزی ریه هام ادامه دادم می خواستم ببینم ایا بعدا خطرات برایم دارد یانه ممنون میشم جواب بدهید

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/7/19)

عوارض پردنیزولون زیاد است و فقط باید با تجویز پزشک مصرف شود. در عین حال قطع مصرف پس از ۷ سال صحیح نیست

شقایق نورزاده (1401/5/11)

سلام اقای دکتر شوهرم سنک کلیه داره داخل داروهاش این قرص بود روزانه 1 عدد نوشته طبق چیزایی ک من خوندم راجب عوارض نگرانم کرد میتونید کمکم کنید بدونم برای چیه؟

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1401/5/12)

سلام برای سنگ کلیه براشون تجویز شده؟ https://www.instagram.com/p/Cf2KLjxIEkL/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

حبیب (1400/11/24)

لطف بفرمایید برای جایگزینی آمپول دگزامتازون که باعث عدم جذب کلسیم بمدت ۶ماه میشود چه دارویی مصرف کنیم، بنده اومیکرون دارم و برای کاهش التهاب و سوزش گلو چه دارویی تجویز کنم با تشکر

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/11/27)

در صورت تجویز پزشک مصرف دوره های کوتاه مدت دگزامتازون بلامانع است. مکمل کلسیم د۳ مصرف کنید

سعیده محمدی (1400/5/8)

سلام، وقت بخیر من ۳۲ سالمه، زمستون ۹۸ بدنم کهیر زد و داروهای مختلفی مصرف کردم و جواب نگرفتم، دکتر قرص پردنیزولون تجویز کردن، هفته اول روزی یه قرص۵۰ میلی و از هفته دوم به بعد روزی نصف قرص۵۰ میلی مصرف کردم، هیچ عوارضی به جز ۷ کیلو اضافه وزن نداشتم، تا ۶ماه مصرف کردم متوجه شدم دیگه کهیر نمیزنم مصرف قرص رو قطع کردم، پارسال تو پاییز دوباره کهیر زدم، اینبار قرص رو پشت سر هم مصرف نکردم و هر بار که کهیر میزدم نصف قرص رو میخوردم که زیاد هم نبود، امسال مجددا بدنم کهیر زد، چند روزی مصرف کردم، ولی اخیرا ضربان قلبم خیلی نامنظم و تند شده به همراهش لرزش دست و پا هم دارم، کمی افسردگی دارم، اعصابم خیلی ضعیف شده، هر دو کلیه هام سنگ دارن (۴تا سنگ کلیه دارم)، احساس سنگینی سر دارم، گاهی احساس تنگی نفس هم دارم، خیلی زود هم خسته میشم با این اوصاف، میشه گفت اینها از عوارض قرص پردنیزولون هست یا نه؟؟ در ضمن من افتادگی دریچه میترال هم دارم که هروقت تپش قلب دارم یه قرص پروپرانولول ۲۰ مصرف میکنم وقبلا زودتر خوب میشدم، سابقه استرس هم دارم که قرص کلرودیازپوکساید۵ مصرف میکردم و الان هم هروقت استرس هم زیاد میشه مصرف میکنم ولی جدیدا به خاطر مشکلاتم خیلی استرس و تپش قلبم بیشتر شده توروخدا جوابمو بدین خیلی نگرانم، خداخیرتون بده

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/9)

قرص پردنیزولون ۵۰ داروی خیلی قوی و پر عارضه ای محسوب می شود که در شرایط خاص و دوره کوتاه مدت استفاده می شود. مصرف خودسرانه این دارو اشتباه بوده است. به نظر به متخصص داخلی مراجعه کنید تا هم از نظر سنگ کلیه و هم ضربان قلب و کهیر شما را ویزیت کنند.

سعیده خوشقدم (1400/5/8)

سلام من بعد از بیست روز که کرونا گرفتم الان دکتر برام نیزوپرد نوشته روزی 4 عدد دو تا بعد از صبحانه یکی بعد از نهار یکی بعد از شام. لی اون دو تا بعد از صبحانه که میخورم خیلی اذیتم کرد منم همون یکی بعد از صبحانه میخورم یعنی به جای روزی 4 تا 3 تا میشه میخاستم ببینم موردی نداره نفس تنگی یکم دارم و سلفه هام کمتر شده چه کار کنم 44

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/8)

حتی المقدور طبق دستور پزشک مصرف کنید

مصطفی رضاییان (1400/5/7)

سلام من 20 روز پیش کرونا گرفتم یک دوره درمان فاپیرایدو و ده روز سفکسیم و ملوکاست خوردم دوباره سی تی گرفتم گفتن 3 درصد پیشروی داشته رفتم دکتر قرص نیزوپرد 5 داده روزی 4 تا که الان میخورم شبا نفس تنگی بیشتر شده ولی سلفه هام کم شده باید چی کار کنم دوباره سی تی برم یا دارو باید عوض بشه چون نفس تنگی بیشتر شده 4972

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/7)

سطح اکسیژن خون را اندازه گیری کنید. چنانچه کمتر ۹۰ درصدباشد لازم است به مراکز درمانی مراجعه کنید

مریم جدیدیان (1400/5/6)

من 17 روز پیش کرونا گرفتم در صورتی که ترشح پشت حلق داشتم و سلفه های خلطدار الان بعد از 17 روز دکتر برام نیزوپرد تجویز کرده که دو تا صبح یکی ظهر یکی شب باید بخورم امروز که دو تا رو با هم خوردم یه چهار ساعت بعد از مصرف جای ریه از پشت و پشت سرم و گردنم خیلی داغ شد نیزوپرد 5 هم دادن بهم تروعید کم کارم دارم لوتریکسین مصرف میکنم آیا باید دوز دارم کم بشه یا همون مقدار باید باشه التهاب ریه دارم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/6)

اصولا مصرف پردنیزولون محدود به چند روز می باشد. دوره درمان را کامل کنید.

فایز اس (1400/5/5)

سلام خسته نباشبد. من روزی یک عدد قرص پنج گرمیش رو مصرف میکنم. از روز دوم و سوم مصرفم سرگیجه های ریز و حالت تهوع ضعیف دارم، سرم سنگینه وحس میکنم یه اختلال تو دیدم دارم. بدنمم هم خیلی یخ میشه. میتونه از عوارض این دارو باشه. اخه من تا حد امکان هیچ دارویی حتی مسکن سال هاست که استفادت نمیکنم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/6)

بهتر بود دلیل مصرف پردنیزولون را می فرمودید. به احتمال زیاد عوارض مذکور به دلیل مشکل زمینه ای شماست

یاسین زلقی (1400/5/4)

سلام بنده ۲۳ سال و افت دهان و زبانم به شکل مو یا رشته های کوچک داره و با مسواک کشیدن نمیره و تمام ویتامین ها و دخاتیات مصرف میکنم و برای اسم اسمورال۱۰ میخورم و دکتر گفتن بعد صبحانه ۲ عدد پردنیزولون ۵ میلی برا دو هفته مصرف کنم ایا با شرائط من مشکلی نداره

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/4)

نیاز به معاینه دارد. مصرف پردنیزولون برای دو هفته مشکلی ندارد.

سپیده اسفندیاری (1400/2/19)

سلام من بیماری ام اس دارم ۱۵تا پردنیزولون ۵۰۰زدم ولی هنوز التهاب چشمم نخوابیده و چشمام خوب نشده تاثیر این داروها تا چند روز بعد هستش؟یعنی امکان داره چند روز بعد تاثیر بزاره؟

عزیزدرخشان (1400/2/8)

سلام‌۱۵‌سال‌هست‌قرص‌پردنیزولون‌استفاده‌میکنم‌ریزش‌مو‌دارم‌کمی‌جلوشو‌میگیره‌اگه‌نخورم‌کچل‌میشم‌به‌نظرتوم‌من‌چیکار‌کنم‌تمام‌استخونهام‌صدا‌میده‌از‌صدای‌استخونهام‌نمیخوابم‌خیلی‌ممنون

عزیزدرخشان (1400/2/8)

سلام‌خسته‌نباشید‌ممنونم‌ازپاسخگوی‌شما،من‌۱۵‌سال‌هست‌که‌ریزش‌مو‌دارم‌دکتر‌برام‌پردنیزولون‌تجویز‌کرد۱۵سال‌هست‌این‌دارورا‌میخورم‌و‌کمی‌جلوشو‌میگیره‌واگر‌نخورم‌بازم‌ریزش‌موهام‌شدیدتر‌میشه‌من‌چیکار‌کنم‌استخونهام‌همش‌صدا‌میده‌شبها‌نمیتونم‌ازصدای‌استخونهام‌بخابم‌لطفا‌جواب‌بدین

ماریا پناهی (1400/2/4)

سلام وخسته نباشی .من کولیت روده دارم .دکتر برام قرص پردنیرولون ۵۰به مدت پانزده روز نوشتن.آیا مصرف وقطع یه دفعه ی این دارو با توجه به عوارضی که فرمودین مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟با تشکر

فهیمه دیانت (1400/1/29)

سلام خسته نباشید من 12سال هست که اسم دارم اوایل مریضیم خسسه سینه، نفس تنگی، خارش بینی، آبریزش بینی وکیپ شدن بینی که گاهی وقتها شبهانمتونم بخاطر کیپ شدن بینی بخوابم وبادهان باز میخوابم طوری که دهانم خشک میشه وخوروپف مکنم. رفتم دکتراسم والرژی اوایل میگفت اسم داری ولی چون خودم میدونم که همه ی این مشکلات بینی بنده است ولی دکتر قرس پردنیزولون 50بهم دادگفت نصف صبح بعد صبحانه بخور من میخورم دقیقا یک ماه خوبه خوب میشم ولی قطع که میکنم باز از خارش شروع میشه واخرش به خس خس می افتم همه میگن ای قرص ضرر داره واسه بدن پوکیه استخون میگیری نمیدونم چکارکنم مداوم بخورم یانه. به همراه این قرص قرصه ملوکاست10وازیترومایسین رو هم میخورم. حالاخودم میدونم که مشکل ازبینیم است وپشت حلقم خلط جمع میشه وخلطمی ه تو سینه ام وخس خَم ونفس تنگیم به خاطر همینه وتشخیص ظاهری دکتر پلیپ است. چون خودم میدونم بااین قرص خوب میشم خودم تهیه میکنم ومیخورم به نظرشما چکارکنم ببخشید سرتونو درد آوردم. 33سال دارم وازاین مریضی رنج میکشم راستی تاریه چشم هم دارم. ممنون ازلطفتون.

مهدیه اخویان (1400/1/28)

سلام من تیرویید م کم کاره اشکال نداره از قرص پردنیزولون استفاده می کنم

فاطمه (1400/1/25)

سلام . من برای گلو درد و التهاب گلو به پزشک مراجعه کردم برام آزیترومایسین و پردنیزولون ۵ میلی روزی دو بار برای سه هفته تجویز کردن. با توجه به اینکه ممکنه گلوم یا ریه ام عفونت داشته باشه، مصرف این دارو برام خطرناک نیست؟ واینکه اگه فقط یک هفته بخورم و قطعش کنم خودم مشکلی پیش میاد؟

میترا وحید (1400/1/25)

سلام ببخشید من سه ساله ریزش مو‌ دارم متاسفانه و امروز دکتر برام داروی Aprednislon 5 mg تجویز کرده ولی خشکی چشم دارم و احتمال اینکه گلوکوم داشته باشم هست به نظر شما مصرف این دارو رو شروع کنم یا نه ؟

مرجان سلطانی (1400/1/24)

سلام و عرض خسته نباشید جناب دکتر بنده بعلت سردرد میگرنی به پزشک متخصص مراجعه کردم هیچ بیماری جز میگرن ندارم بیش از ده ساله که درگیرم تقریبا پنج یا شش سال ریزاتریپتان استفاده کردم الان دکتر همین قرص پردنیزولون رو برام تجویز کردن ولی حالت تهوع سرگیجه و ضعف و لرز دارم با مصرف اولین قرص میتونم دیگه نخورم یا به درمان میگرن کمک میکند ممنون میشم

یلدا اکبری (1400/1/17)

سلام من مدت 2سال نصف قرص پردنیزلون5 مصرف می کنم الان کرونا مبتلا شدم باید مصرف پردنیزلون رو قطع کنم ؟مشکلی برام پیش نمیاد؟

مجتبی ابوالقاسمی (1400/1/4)

باسلام مصرف همزمان پردنیزولون ۵۰ با الپرازولام مشکل داره؟سپاس

مجتبی ابوالقاسمی (1400/1/4)

سلام باتشکر،من شبوروز ازمیگرن رنج میبرم ریزاملت(ریزاتریپتان ۱۰ بنزوات)دوساله استفاده کردم تقریبا کم اثرشده برام پردنیزولون ۵۰ دوهفته تجویزشده ازنورولوژیست،اما افتادگیه مادرزادی دریچه میترال قلب دارم و پادردهای شدید مشکل درچه های ترشح اسید معده ورفلاکس هم دارم با این تفاسیر تجویزکورتون رونپذیرفتم اما میگرن های شدیدم داره وادارم میکنه ممنون میشم نظربدیدسپاس بیکران

بهمن اکبری (1400/1/1)

بیش از 5سال است قرص پرد نیز لون 5 به خاطر آفت دهان مصرف میکنم روزی نصف قرص و یک قرص کامل مداسین هر موقع قطع میکنم دوباره آفتهای درد ناک روی زبانم میزنه ببخشید آقای دکتر چقدر این داره ها باید مصرف کنم

مسعود سالاری (1399/12/18)

سلام مادرم ۵۶سال سن داردآسم داره بردمش مشهدنمونه برداری کردن از ریه ش دکترگفت قارچ داره بعد۴سال استفاده ازپردنیزون الان بدجور نفسش تنگ میشه یک هفته هسته که همش زیر اکسیژن باید بره زاهدانم دکتر متخصص نداره چه کارکنم تا کمی خوب بشه ببرمش مشهد اشکال ندارد پردنیزون زیاد کنم ممنون میشم جواب بدین

افتخار (1399/12/18)

با سلام خدمت دکتر عزیز،ببخشید مصرف همزمان پردنیزولون با سلوکسیب اشکالی نداره؟

احسان (1399/12/15)

سلام همسرم 58 سال دارد 25 سال است که بعلت آرتریدرواتوئید روزانه دو قرص کورتون (پردنیزولون) 5 مصرف میکنه.آیا می تواند شربت تریاک را جایگزین کند و به مرور کورتن را کم کند،لطفا در باره آثار و تبعات مثبت و منفی توضیح دهید باتشکر

مریلا محمدی (1399/12/12)

سلام ببخشید من عفونت گوش میانی ب رگ عصبی سمت چپ صورتم زده ک موجب اختلال توی صورتم شده . دکتر ی بسته 10 تایی نیزو پرد 50 داده . بنظرتون بعد چند روز مصرف بهتر میشم زیر برق هم میذارم

روح اله شایسته (1399/12/12)

با سلام و خسته نباشی من حدود ۱۲ سال بیماری سندروم نفروتیک داشتم . تحت نظر پزشک پردینوزلین ۵ مصرف میکردم الان حدود ۱۵ ساله که بیماری من کنترل شده و مشکلی ازین بابت ندارم . ولی از بعد بهبود بیماری با کمبود شدید پتاسیم مواجه شدم طوری که اسپاسم شدید عضلانی برام ایجاد میشه . میخواستم بپرسم ایا مربوط به مصرف پردینوزلین هست . و راه درمانش چیه . با تشکر

علی روستایی (1399/12/11)

سلام ممنون از حوصله پاسخگویی تون . پسر 9ساله دارم که با علایم استفراغ شدید در تیر 99 بردیم دکتر و بعد از پنج روز بستری بردیم فوق تخصص کلیه به علت بالا بودن اوره و کراتینین و درگیر شدن کلیه ها از لحاظ عملکرد که با پردنیزولون 50دو ماه شروع کرد روزی نصف صبح و نصف شب بعد کردش نصف یک وزیر میان بعد کردش یک چهارم یک وزیر میان هر مرحله حدود یک ماه کمی بیشتر طول کشید کمی عوارض چشمی هم داشت که فوق تخصص چشم هم قطره کارتون داده حدود دو ماهه مصرف می‌کنه کف پاها هم التهاب داره پماد کارتون استفاده می‌کنه الحمدالله از برج حدود پنج تا الان که اسفنده اوره و کراتینین ننظیمه هردو هفته چک کردیم و هر ماه هم تحت نظره دکتره چشم ها هم خوبن ولی گفته ماهانه معاینه بشه . پاها هم بهبود داره فقط دو تا آنزیم کبدی shotو sgptبالاست حدود 100و 60 که سه ماه قبل هم بالا بود فوق تخصص گوارش اطفال گفت اشکال ندارد جواب جدید رو نبردبم هنوز علت اصلی مشکل مشخص نشده گفتن شاید اتوایمیون باشه به نظرتونضعیت چطوره ؟ دکتر کلیه میگه با احتیاط کورتون رو کمتر می کنه . فقط آنزیم های کبدی نگرانمون کرده چکار کنیم ؟ ممنون اگه جواب بدین البته آلکالن فسفاتاز طبیعیه .قند طبیعیه . ویتامین د وکلسیم خون طبیعیه شکرخدا

ملک پور (1399/12/3)

باسلام.حدود دوماه قبل در اثر تورم دست و پا و فشار بالای ناگهانی مادرم به پزشک مراجعه کردیم و بعد از ازمایشات تشخیص لوپوس و روماتیسم دادن. دوهفته بستری در بیمارستان ، گرفتن داروی پردنیزولون و سل و سپت و فوروزماید و.. مرخص شدن ، تجدید ازمایش داشتن که پزشک گفتن سل سپت جواب نمیده ، و اندوکسان تجویز کردن ۶۰۰cc, بعداز اون حال مادرم به مرور بدتر شد و عفونت شدید دهان وگلو،و دوباره بستری شده با حال وخیم ، و.. پردنیزولون ۳بار درروز و هربار ۲۰ میل، سل سپت ۳بار و هربار ۱ عدد، الان برای عفونت دهان و گلو نیستات و ترکیب داروی تتراسایکیلین و دیفن رو میگیرن . متاسفانه حالشون به شدت بد هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

مسعود (1399/12/1)

ایامصرف لووتیروکسین با پرینیدزول تداخل دارویی دا ره؟

مرتضی رحمانی (1399/11/30)

سلام آیا مصرف همزمان کورتون با شربت اوپیوم(تریاک) مشکلی ایجادمیکند؟

سارا پناهی (1399/11/24)

با عرض سلام وخسته نباشید من ۱۴ سال پیش متوجه شدم به ام اس مبتلا هستم ۱۵ روز بیمارستان بستری شدم وتا هفته پیش هیچ مشکلی نداشتم ولی در این مدت متاسفانه پیگیر وچکاب نکردم هفته پیش حس کردم پای چپ ودست چپ سنگین هست وبعد از مراجعه وگرفتن ام آر آی متوجه شدم که در حال حرکت هست ودوباره ۵ روز بیمارستان وکرتون تزریق کردم حالا که مرخص شدم دکتر بهم این قرص رو پیشنهاد وبرام نوشته ولی نمیدونم این قرص کاری برای ام اس من انجام میده یا نه اگر ممکنه منو راهنمایی کنید

سمیرا شیرازی (1399/11/21)

سلام من بخاطر اسم به دکتر مراجعه کردم برام دارو تجویز کرد الان میخورم سر گیجه و لرزش از داخل بدن دارن چکار کنم

مالک (1399/11/19)

با سلام دخترم 7 سالشه و سه روز سرفه میکرد و احساس کردیم بدنش عفونت داره شربت کوآموکسی 325 بهش دادیم رو به بهبود بود که دیدم موقع خنده ،یک طرف صورتش انگار با اون طرف هماهنگ نیست بردیم دکتر گفت بیماری ایمنی هست و جای نگرانی نداره .بهش داروی پردنیزولون 5 میلی برا دو هفته تجویز کرد.صب 4 قرص ظهر 3 قرص و شب 3 قرص بهمراه شربت معده. میخواستم ببینم تجویز این تعداد قرص برا دختر 7 ساله مناسبه ممنون.

علی (1399/11/19)

با سلام . به علت ابتلا به کرونا ۲ هفته در بیمارستان بستری بودم و بعد از آن دکتر به مدت ۲ هفته پردنیزولون ۵ میلی گرم به تعداد ۲ عدد در روز تجویز کرد . آیا بایدبعد از ۲هفته .همچنان قرص را مصرف و کم کم قطع نمایم یا خیر؟ممنون از راهنماییتون.

امیر عبدی (1399/11/17)

سلام من بیماری ارتریت پسوریازیس دارم و مفاسل انگشت دستام را کاملا درگیر کرده بود رفتم دکتر 6 ماه پردنیزولون 5 روزی 2تا خوردم و دوباره رفتم پیشش و شد روزی 1.5 عدد که قرص ازرام 50 هم در روز به همراه فولیک اسید و ویتامین د3 1000 و کلسیم روزانه مصرف میکنم . میخواستم بپرسم تا کی این روند ادامه داره و این که شغل من IPQC هست در شرکت دارویی ایا خطری برام نداره؟؟؟ ممنون

مریم دولت آبادی (1399/11/16)

داروی پردنیزولون۵ برای جنین مشکلی ایجاد نمی کنه

زهرا الله وردی (1399/11/15)

سلام من بمدت ۴ماه قرص پردنیزولون۵۰رو مصرف کردم و عوارضی ک داشته چاقی صورت و بدن و رشد موهای صورتم بوده میخواستم بدونم باکم کردن دوز دارو عوارضش برگشت پذیره یا نه

فاطمه (1399/11/12)

ببخشید من الان تو هفته چهارم مصرف پردنیزولون هستم ولی بعداز هفته اول دوز رو هر سه چهار روز یکبار یکم کاهش دادیم و تا آخر هفته چهارم یا پنجم دیگه قطع میکنم مصرف رو . میخواستم بدونم باعث پرمویی میشه و آکنه و اگه میشه بعداز قطع بر میگرده یا نه؟

سپیده عزیزی (1399/11/12)

سلام من باردارم و چشم راستم تار شده و بعد چندین ازمایش متوجه شدیم توکسوپلاسموزم بالا هست و بخاطر همین التهاب چشمی داده..هم انتی بیوتیک هم کورتون مصرف میکنم و این بار ک رفتم دکتر قرص پردنیزولون۵برام روزی ۲ عدد تا سه هفته تجویز کردن میخواستم بدونم با توجه ب اینکه هم باردارم هم عوارض داره این قرص چ چیزهایی ب مواد غداییم اضافه کنم ک سیستم ایمنی بدم بره بالا و اینکه ایا با مصرف این قرص التهاب چشمم خوب میشه میتونم مثل قبل ببینم ممنونم ازتون خسته نباشید

۷۸۳۴۶ (1399/11/11)

سلام من از امروزب مدت دوهفته پردنیزلون برام تجویز شده میخاستم بدونم میشه ال دی بخورم تداخل ندارن؟ در حد یک قرص ال دی چی؟

بیتا اللهیاری هستم (1399/11/10)

سلام من 32سالمه7روز پیش پشت چشمم ورم کرد ورمش خیلی زیاد شد دکتر تشخیص دادن که سیتی اسکن از چشمام انجام بدم درضمن (من بیماری تیروئید پرکار دارم) بعد گفتن غدد اشکی ملتهب شده وبرای من پردنیزولون 50میلی تجویز کردن وگفتن روزی 1/5که میشود 75میلی گرم در روز من با مصرف قرص دچار تپش قلب ونفس تنگی شدید میشوم والان سه روز است استفاده کردم می‌شود قرص را قطع کنم یا ضرر دارد.

بیتا حمیدی (1399/11/8)

سلام و عرض ادب.. ۳۱ سالمه و حدود یک ماه و نیم قبل دچار التهابات شدید در ناحیه مچ ها و زانوها شدم.. پزشک روماتولوژیست برام پردنیزولون ۵ روزی ۶ عدد، ۳ عدد صبح ۳ عدد شب تجویز کرد که به تجویز ایشون هر ۱۰ روز یک قرص کم شد و در حال حاضر ۳ عدد مصرف روزانمه.. به من گفتند یک ماه بعد آزمایشم رو تکرار کنم که در واقع چند روز دیگه ست.. الان مشکلم اینه از زمانی که دوز دارم به ۳ عدد رسیده دوباره شاهد التهاب در ناحیه مچ یک دست و زانوی طرف مقابلش هستم و این خیلی نگران کننده و آزاردهنده ست چون بظاهر بیماری تقریبا خاموش شده بود!... دومین باره که مو به موی مطالبتون رو خوندم و از عوارض عدیده ی این قرص تمام فکر و ذهنم درگیر شده.. این رو هم خدمتتون عارضم که جواب آزمایش اولیه م منفی بود اما قبل رفتن به آزمایشگاه پزشک در همون معاینه اولیه با توجه به شدت درد و التهاب تشخیصشون رماتیسم بود و البته سابقه بیماری در مادربزرگم بوده! و فرمودند ممکنه حتی تستت منفی باشه اما به حتم رماتیسمه! به توصیه پزشکم قرص osteo رو روزی ۱ عدد( برای کاهش عوارض استخوانی ) مصرف میکنم، همینطور Romatorest 200 شبی ۱ عدد ۱۰ ساله کم کاری تیروئید دارم و لووتیروکسین مصرف میکنم باضافه روزی ۱ عدد گلوکوفاژ ۵۰۰ و فعلا هفته ای ۱ ویتامین D 50000 به توصیه پزشک غدد نگرانی بزرگترم بابت تاخیر در تاریخ پریودیمه که الان دقیقا ۱۹ روز از موعدش میگذره و من با وجود درد در ناحیه تخمدان هیچ نشونه ای از قاعدگی نمیبینم... ضمنا فرزند ندارم و بارها تحت درمان با آی وی اف بودم.... ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چه کنم😢

هانیه حسینی (1399/11/7)

سلام خسته نباشیدببخشیدمن بایدیه دوره ی ۶ماهه پردنیزولون ۵۰ مصرف کنم روزدرمیون نصفی بوده الان به توصیه دکترم کمش کردم و۴روزی یبارش کردم اونم نصفه تمام استخونام دردمیگیره وخوب میشه حتی ارتوپدهم رفتم میگه مشکلی نداره به نظرشمامیشه ازعوارض همین باشه؟؟

مریم صالحی (1399/11/7)

وقت بخیر من از اول سال هست که بویایی ام را از دست دادم چندماه پیش رفتم دکتر قرص پردنیزولون برام تجویز کردن اسفاده کردم و بویایی ام برگشت ولی به محض تموم شدن دارو چندروز بعد دوباره بویایی ام از دست دادم الان باز رفتم همون دارو برام تجویز کردن... بنظرتون الان چکار کنم استفاده کنم نگرانم چون این دارو باعث تعصیف دستگاه ایمنی میشه و استفاده بیش از حد مجاز هست یانه ممنون میشم راهنمایی کنید! قابل ذکر هست که مشکل تنفسی هم دارم...

مهتاب غلامی (1399/11/6)

سلام، قبل از عمل اسلیو به توصیه پزشکم به متخصص ریه مراجعه کردم،با تشخیص آسم جراحی رو برای من خطرناک دیدند، دو عدد قرص پرونیزولون 50 تجویز کردند که در دو روز اول نصف، و در چهار روز بعد 1/4، اسپری بودفورم شبی یکبار، قرص نئوتادین 5 شبی یکی، پنتو پرازول 20 صبح ناشتا، توصیه کردند بعد از مصرف داروها بعداز دو هفته و عکس سینه به ایشون مراجعه کنم. آقای دکتر صنیعی اگر دارو هارو سر وقت مصرف کنم آیا در این دوهفته آسم بهبود پیدا میکنه و من میتونم جراحی اسلیو کنم؟ 47 کیلو اضافه وزن دارم.

شیدا (1399/11/5)

سلام وقت بخیر من ۲۵سلمه بعلت درد سینه ب دکتر مراجعه کردم بعد نمونه گیری مشخص شد که روماتیسم سینه دارم ،دکتر بمن پردنیزولون۵۰ میل دادا که الان ۶ ماه مصرف میکنم ،اصلا وضعیتم تغییر نکرد هیچ دچار اختلال روانی و بی خوابی شدید شدم و ۲۰ کیلو وزن اضافه کردم افزایش وزن خیلی ناراحتم کرد چیکار کنم راهنمایی کنید ممنون میشم

ابولفضل (1399/11/4)

سلام من 15 سالمه الانم 15 ساله دارم پردنیزولون میخورم به قران الان خوده منو ببینید قشنگ بدون هیچ تعجبی میگید این پسر 12 سالشع چیکار کنم که رشد کنم خیلی ریزه پیزه موندم دیگع به قران قسم روم نمیشع پیشع رفیقام برم میگن بچه داره با بزرگا میگرده خجالت میکشم میگم لطفا خداییش به سوالم رسیدگی کنید بگید من چی بخورم رشد کنم؟

الهه.م (1399/11/3)

سلام من مدت خیلی طولانی هست که افت دهان میزنم دکتر متخصص رفتم پردنیزولون ۵۰ برام‌تجویز کرده بود و من مدت طولانی هست که مصرف میکنم ولی نه به صورت مداوم که هروز مصرف بشه.در ماه شاید یکی یا دو عدد و بعضی روزها شاید نصف قرص ایا عوارضی داره اینجور مصرف کردن.ولی زمان مصرف باعث میشه خوابم بهم بریزه و سرم درد بگیره و عضلاتم درد بگیره تا یک حدی میشه لطفا راهنمایی کنید

پیمان نجفی (1399/11/3)

من برای ریه به دکتر متخصص مراجعه کردم ایشان در ترکیب دارویی ، 2تا 10عدد پردنیزلون 5میلیگرم تجویز نمودند . که البته برای فشارخون والزومیکس 5/80وبیزوپرولول 2/5 مصرف میکنم .اولا آیا تداخل داره ؟ وبعد اینکه برای قطع مصرف باید تدریجی باشه یا بااین دوز میشه طی 20روز یکباره قطع کرد؟

قاسم کرمانی (1399/11/1)

من از ضعف وبیحالی رنج میبرم وکم کاری تیرویید دارم با خوردن لوتیروکسین وداروی اعصاب خوب نشدم آزمایش خون کمبود کورتیزول وهور مون ای سی اچ رانشان میدهد دکتر برای این بیماری خستگی مزمن 100قرص پرید نیزولون صبح یک عدد وشب نصف تجویز کردند آیا بعد مصرف آن سرحال میشوم

J.er (1399/10/29)

سلام .شب که میخوابم صبح با کمردرد شدید مواجهم به سختی بلند میشم بعد از حدود از حدود نیم ساعت رو پا راه رفتن بهتر میشم و با دراز کشیدن احساس درد دارم همه نوع آزمایش ،ام ار ای ،و .... و متخصصین مختلف جواب نگرفتم با مصرف پردنیزولون یکی دو روز درد خیلی کم میشه ولی مصرف بیشتر نداشتم از عوارض قرص میترسم میشه راهنمایی کنید علت ؟؟؟ و برای درمان چکار کنم ؟؟؟در ضمن در منطقه سردسیر زندگی میکنم !

متین محمدی (1399/10/28)

سلام، من به دلیل داشتن بیماری ویتیلیگو به دکتری جلدی مراجعه کردم که در پهلوی داروهای دیگر قرص پریدیزولون ۱۰ ملی گرامی را برام تجویز کرده، حالا تو توضیحات این سایت دیدم که یکی از عوارض این دارو قرحه معده است، بنده نیز اچ.پیلوریم مثبته، البته هنوز ازین دارو استفاده نکردم، پیشنهادتون درین زمینه چیه؟ قبلا ازتون ممنونم.

Zizi (1399/10/27)

سلام من آبسه پستان داشتم و جراحم برام پردنیزولون ۵ نوشته ... با خوندن عوارضش خیلی نگران شدم در یکی از سایت ها نوشته بود ایست قلبی کشنده ... ایا این جزو عوارضشه؟ سه روز هر هشت ساعت باید بخورم

وحیده طیار (1399/10/25)

سلام وقت بخیر من گوش چپم یک ماهه صدا میده بعضاً درد و خارش هم داره رفتم دکتر و این قرص بهم داد ۱۵ روز بخورم گفت سلولهای گوشم دچار آسیب شده و شنوایی گوش چپم کم شده. من کم کاری تیروئید دارم و آلرژی هم دارم میخواستم ببینم مصرف این دارو برای من خطرناک نیست کیست هم دارم کیست سینه.اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم.

مهسا مقیسه (1399/10/21)

من مشکل التهاب و غده پشت پلک چپم دارم،دکتر پردنیزولون و آزارام باهم تجویز کرده،مشکلی نداره باهم بخورم؟

مهرناز (1399/10/21)

سلام ضمن تشکر از اطلاعات مفیدتون... من بیرون زدگی دیسک کمر دارم زیاد نیست ولی همین مقدار عَصّب رو درگیر کرده و با درد شدید قدرت تحرک رو از من گرفته بود...با هیچ داری از دیکلوفناک و ناپرکسون کتتوتیفن و... اروم نشد و نهایتا دکتر پردنیزون ٢٠ میلی گرم به مدت دوازده روز تجویز کرده چهار روز اول روزی سه چهار روز دوم روزی دوتا و چهارروز سرم روزی کی... از وقتی شروع کردم درد بسیار کمتر شده و میتونم تحرک کنم... ولی کم کاری تیرویید دارم و صبح قبل از صبحانه لووتیررکس ١٥٠ مصرف میکنم و در حین صبحانه پردنیزون رو مصرف میکنم فاصله زمانی بین این در قرص تاثیر دارویی روی هم نداره؟ اثر لووتیررکس رو کم نمیکنه؟ توصیه شده حتمی صبح در حین صبحانه مصرف کنم و اینکه دوره دوازده روزه این قرص هم عوارض پوکی استخوان رو خواهد داشت؟

مهتاب شریعت (1399/10/20)

سلام.من جوشای شدید میزنم.دکتر پوست دارویlsotret hexal 20 و آزیترومایسین ۲۵۰ تجویز کردن که یک شب در میان استفاده کنم.وقرص پردنیزولون ۵ روزی یک عدد بعد صبحانه.مشکلی نداره بخورم؟ دکتر اعصاب هم قرص اریپیپرازول ۵ و گفته یک چهارمش رو بخورم. منع مصرف ندارم؟

نسیم دادی نژاد (1399/10/17)

سلام خسته نباشید من 36 سالم است برا چکاپ رفتم دکتر به من گفتن که روماتیسم در آزمایشاتتون مثبت شده در صورتی که من هیچگونه علائم ندارم الان قرص پردنیزولون 5بهم داده روزی یک عدد بعد سه هفته مصرف کل بدنم کهیر زده وخترش پوستی گرفتم احتمال دارد از اعلائم این دارو باشد

حمیدرضا فتحی (1399/10/11)

سلام وقت بخیر پدر من درگیر کرونا شدن و ریه ۷۰درصد درگیر شد ۱ هفته icu بودن و ۱ هفته تو بخش و مقادیر بالایی دگزا بهشون تزریق شده الان ۲ هفته است که خونه هستن و دکتر پردنیزولون ۵۰ تجویز کردن (۳ عدد کامل و باقی نصفه تا ۱ ورق تمام شپد) الان ۳ روزه که تمام شده ولی تنگی نفس برگشته به نظر شما نباید با دوز پایینتر ادامه بدن ؟

ali abf (1399/10/8)

سلام من سینوزیت خیلی شدید دارم و حس بویایی ندارم دکتر یک سری برام پردنیزولون نوشت با اسپری بینی ... من الان روزی یک چهارم قرص پردنیزولون میخورم به همراه اسپری بینی و مشکلی از بابت گرفتگی بینی یا از بین رفتن بویایی ندارم . میخواستم بدونم خوردن یک چهارم پردنیزولون به صورت طولانی مدت خطرناکه ؟

ملیکا (1399/10/7)

سلام ببخشید دختر من نه سالشه لوزه هاش بزرگ شدن دکتر پردنیزولون بهش داده بعد روی قرص نوشته ۴روز اول دوتا چهار روز دوم یکی چهار روز سوم یک دوم،روز اول دوتا را همزمان بهش بدم؟

شایان (1399/10/7)

سلام چند سال پیش دچار بیماری لیکوپلان شدم و دکتربرام قرص پردنیزولون ۵۰ با مصرف روزانه یک دوم قرص رو تجویز کرد.الان بعد از چند سال دوباره خارش های دستم شروع شده اگر بدون مشورت پزشک مصرف کنم مشکلی پیش میاد؟

سپهر (1399/10/6)

سلام وقتتون بخیر برای هموروئید همراه خارش مشکلی نداره مصرف پردنیزولون 5؟

شایان (1399/10/6)

سلام چند سال پیش دچار بیماری لیکوپلان شدم و دکتربرام قرص پردنیزولون ۵۰ با مصرف روزانه یک دوم قرص رو تجویز کرد.الان بعد از چند سال دوباره خارش های دستم شروع شده اگر بدون مشورت پزشک مصرف کنم مشکلی پیش میاد؟

آرمین محمدی (1399/10/6)

با سلام من بدلیل ورم زانو طبق دستور پزشک دو عدد قرص پردنیزولون ۵ به مدت ۱۰ روز باید مصرف کنم، میخواستم ببینم مشکلی برام ایجاد نمیکنه و دیگر اینکه بعد از ۱۰ روز قطع دارو مشکلی ندارد؟ با تشکر

زهرادمعتمدی (1399/10/5)

سلام مادرم آسم داره برای سی تی اسکن گفتن 13 ساعت و 7 ساعت و یک ساعت قبل سیتی پردنیزولون 50 بخوره..مشکلی نداره؟ فاصله قرص دوم تا سوم 5ساعت میشه

موسوی (1399/10/4)

سلام آیا مصرف قرص پردنیزولون به مدت ٩ روز در دوران شیردهی برای کودک شیرخوار خطر ایجاد میکند؟؟

سپیده (1399/10/4)

سلام، من مشکل دفع پروتئین دارم، اخیرا دکتر برام قرص پردنیزولون 50 تجویز کرده،چند ماه پیش لاپاراسکوپی کیست تخمدان انجام دادم و دکتر زنان برام قرص دزوستپتیو تجویز کردن که ضد کیست، آیا این دو دارو تداخل دارند؟ نگران شدم

مریم اسددی (1399/9/29)

سلام. من بخاطر پایین بودن پلاکتم دکتر برام پردنیزولون تجویز کرد بعد به صورت دوره ای هم ازمایش خون میدادم پلاکتم نرماله و مشکلی نداره اما هر بار که ازمایش دادم باید زود خونم زیر دستگاه میرفت میگفتن زود لخته میشه ممکنه به سیستم ایمنی بدن مربوط باشه .. الان نزدیک 65روزه پردنیزولون رو قطع کردم پلاکتم 177هزاره اما باز تو ازمایشگاه باید زود زیر دستگاه بره ویلا زود لخته میشه.. بنظرتون مشکلی دارم ؟چون تمام ازمایشاتم نرماله تا الان .. بنظرتون اگه مشکل سیستم ایمنی باشه خودش درست میشه و این زود لخته شدن خونم بخاطر مصرف پردنیزولون بوده؟ چون قبلا اینجوری نبودم.. 22سالمه

سمیه (1399/9/25)

سلام .مادرمن ۵۵ سال دارن و ۲۵ سال پریدنیزولون به علت روماتیسم استفاده میکنن دکتر تمام دارو های همراه را به علت اینکه مسکل کلیه پیدا کردن قطع کرد فقط روزی ۲ عدد پردنیزولون۵ دادن الان مادرم تاری دید و قندخون بالا پیدا کردن چیکار باید بکنیم میتونیم کمکم دارو رو قطع کنیم؟تاری دید رفتیم دکتر چشم گفت مشکلی نداره ولی اذیت میشه

صدر (1399/9/24)

با سلام. من ۴۲ سال سن دارم. دو ماه قبل بدون علایم حاد کرونا داشتم و در هفته دوم درگیری تب و سردرد و حالت تهوع تا حدودی داشتم. بعد از ۱۵ روز کاملا خوب شدم ولی رفتم سی تی اسکن ریه گرفتم و دکتر گفت ضایعه کرونا روی ریه کهنه شده و داروی هایی رو دادند که یکی از اونها پردینزولون بود بعد از یک ماه مجدد به توصیه دکتر سی تی گرفتم و دکتر گفتند ضایعات روی ریه ناشی از کرونا کم شده و در این مدت هم هیچ تنگی نفس یا سرفه و کمبود اکسیژن خون نداشتم ولی دکتر گفت برای از بین رفتن ضایعات مانده در ریه به مدت دوماه باید هر ۸ ساعت دو عدد پردنیزولون ۵ استفاده کنم. میخواستم ببینم با توجه به اینکه بنده شرایط عادی دارم این مقدار قرص ۱۸۰ عدد برای دو ماه عوارضی شدید داده یا نه و اینکه اگر استفاده نکنم ضایعات کهنه ناشی از کرونا به مرور خوب نمیشه؟ با تشکر

رضوانه خاکشور (1399/9/20)

سلام وقت بخیر من ۲۳ سالمه و بخاطر کورتیزول پایینم روزی یکس و نصفی پردنیزولون ۵ مصرف میکنم بعد از اینکه تب مالت گرفتم دچار افت شدید فشار و بیهوشی میشدم که متخصص غدد گفتندبه بیماری آدیسون دچار شدم و کورتیزولم پایین بود با توجه به اینکه این بیماری تا آخر عمر گریبان گیرم هست آیا ممکنه بخاطر تب مالتی که گرفته بودم دچار بیماری آدیسون شده باشم؟مصرف پردنیزولون باعث نمیشه که باردار نشم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/9/20)

این احتمال وجود دارد. مشکلی برای بارداری ندارد.

مهدیس ترکمان (1399/9/19)

سلام دختر من چهاسال ونیمشه واز یک سالگی بیماری میاستنی گراویس داره وافتادگی پلک قرص پیرامیست میخوره چند وقتیه دوباره پلکش افتاده ودکتر براش پردنیزولون تجویزکرده روزی۲تا میخواستم بدونم ضرری براش نداره واصلا میاستنی درمان داره؟ممنونم

علی ابراهیمی (1399/9/17)

سلام یک ماه قبل گردن‌درد شدید همراه با درد شدید در شانه ی چپ وسردرد ب مدت ۱۵ روز وبه دنبال آن التهاب در گردن (غده تیروئید و لنفاوی)ایجاد شده همراه بادرد شدید در موقع آب نوشیدن،چنددفعه تب ولرز،ودردگوش ولثه، تشخیص پزشک عفونت ویروسی بوده وقرص پردنیزولون ۵۰تجویزنموده،۲۰ عدد،روزی یک عدد در دو نوبت هرنوبت ۱/۲ بعداز ۲۰ روز چگونه وچ وقت ترک شود دکتر مستقیم نگفتن،ولی آیا ممکنه بیماریه من از ویروس کرونا باشد؟ ممنون میشم اگه لطف کنید وپاسخ سوالمو بدین

هستی خسروی (1399/9/16)

سلام وقتتون بخیر دکتر پوست برای درمان جوش های صورت قرص راکوتان به مدت یک ماه یک روز در میان تجویز کردند که همراه با این،قرص پردنیزولون ۵ به مدت ۲ هفته هر روز ۳عدد همراه با صبحانه تجویز شده، میخواستم بدونم عوارضی نداره؟یا باعث کمبود کلسیم و یا موارد دیگه در بدن نمیشه؟

هستی (1399/9/16)

سلام وقتتون بخیر دکتر پوست برای درمان جوش های صورت قرص راکوتان به مدت یک ماه یک روز در میان تجویز کردند که همراه با این،قرص پردنیزولون ۵ به مدت ۲ هفته هر روز ۳عدد همراه با صبحانه تجویز شده، میخواستم بدونم عوارضی نداره؟یا باعث کمبود کلسیم و یا موارد دیگه در بدن نمیشه؟ ممنون میشم جواب بدید

سعید نجاتی (1399/9/14)

با سلام. من ۲۵ ساله هستم و دو هفته پیش بستری شدم با تشخیص بیماری سارکوییدوز که نیم تنه‌ی پایین بی حس بود. پزشک به مدت ۵ روز برام امیل کورتون تزریق کرد و به مدت ۷ روز برام پردنیزولون ۵۰ الان بی حسی از بین رفته ولی گزگز شدید کمر و پا دارم. آیا این از عوارض دارو هست یا از تبعات خود بیماری؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

Mana (1399/9/13)

سلام .به من گفتن روماتیسم چشمی دارم و چشم سمت چپم التهاب کرده .و من در هر سه وعده غذاییم ۲ تا قرص نیزوپرد ۵ میخورم...یک قرص امپرازول هم صبح ها ناشتا باید بخورم.خواستم بدونم که این قرص امپرازول با این قرص تداخل نداره؟اشکال نداره اینا رو بعد هم دیگه میخورم؟چقدر باید فاصله داشته باشه بین خوردن این دو قرص؟

سیما هاشمی (1399/9/6)

با سلام من مدت ۱۰سال است از قرص پردنیزولون ۵وهیدروکسی پرکلروکین۲۰۰ میلی مصرف میکنم البته از هر کدام نصف میخوام متاسفانه بخاطر مشکلاتی که برایم پیش آمد دکتر مراجعه نکردم البته دیابتی هستم کبد چرب دارم سرطان سینه داشتم شیمی درمانی کردم الآن هم مثانه ام مرتب چرک میتوانستی بیوتیک مصرف میکنم البته با نظر دکتر با این مشکلات الآن که پیش آمده دکتر نرفتم تا زمانی که وضع بهتر شود لطفا بمن بفرمائیدمصرف را ادامه دهم یا مثلا یک چهارم قرص را مصرف کنم خواهش میکنم راهنمائی کنید سپاس فراوان

آذر اعتباری (1399/9/6)

سلام من دو سقط ۷ هفته داشتم بعد ازدادن ازمایشات ایمنی و انعقادی نشخص شد Cd19=۱۴/۱ که رنج ازمایشگاه تا ۱۴ و hla_dr=17/5که رنج ازمایشگاه ۱۵ است دکتر برام‌پردنیزولون ۵ تجویزی کرد که ۶روز ۴تایی و۶روز ۳تایی و ۵روز ۲تایی و ۴روز ۱ عددی خوردم دکتر دیگری گفت نیاز ندارم و نباید بخورم و فقط ۳دوره سرم ای وی ای جی در بارداری برایم کفایت میکند. حالا سوالم اینه ممکنه با قطع این دارو بعد از یک ماه که اقدام به بارداری میکنم فاکتورهای ایمنیم بدتر شده باشه یا تاثیری نداره؟؟؟ نمیخوام با توجه به عوارضش تو بارداری اینو مصرف کنم

مریم (1399/9/2)

سلام. مادرم کمکاری تیرویید دارن و داروهای مخصوصش رو میخورن. چند روز پیش بخاطر مصرف عسل که به گرده ش حساسیت دارن دچار کهیر شدن دکتر پردنیزولون 50 واسه 10 روز تجویز کرده. تداخل دارویی بوجود نمیاد؟

علی (1399/8/26)

باسلام وخسته نباشی تمامی موهای بدنم ریخته/ریزش سکه ای هم دربرخی مناطق صورتم دارم.دکترپردنیزولون ۵۰واسه ام تجویزکرده/ واسه درمان هرکاری کردم/تمام آزمایشاتم هم سالمم ومشکلی نیست/احساس میکنم این دوهفته که ازاین داروخوردم کمی اثرگذاشته اما ازعوارضش می ترسم/دارویی مشابه باعوارض کمتروجودندارد/باتشکر.سالهاست گرفتاراین بیماری ام

بهار عاملی (1399/8/23)

سلام خسته نباشید من بخاطر ماستیت گرانولوماتوز کوتریموکسازول مصرف کردم که حساسیت شدید داشتم و بجاش کلیندامایسین خوردم بعد دوهفته پردنیزولون پنج شروع کردم روزی دوتا حالا بعد ۴ روز دوباره دچار برفک دهان مثل تاول سوزش شدید کف پا درد گلو شدم البته دفعه قبل خیلی شدید تر بود تازه پوستای تنم ریخته کف پام هم کمی ریخته والان پوستای جدید خیلی میسوزه به نظرتون عوارض کلینداست یا پردنیزولون ؟ پنجشنبه هست و دکترا نیستن از فردا هم باید دوز اول ابترکس شروع کنم میترسم بدتر بشم فقط کلیندارو قطع کردم از دیشب روزی دوتا ۳۰۰ میخوردم

امین پویان منش (1399/8/17)

من دارای بیماری کولیت السراتیو هستیم 8 ماه پیش به دستور پزشک مصرف داروهای مزاتین و ازارام 50 و پردنیزول 50 رو شروع کردم. به دستور پزشک پردنیزول رو سه ماه قبل به تدریج قطع کردم. ولی چون علایم بیماریم برگشت تصمیم گرفتم دو مرتبه پردنیزول 50 رو شروع کنم. الان یه چند روزی هست که استفاده میکنم. بر روی پاهام (ران سمت راست) تعدادی جوش به شدت قرمز رنگ به وجود اومده که درد هم داره. میخواستم بدونم میتونه از عوارض این قرص باشه؟ یا نه؟ اگه ممکنه جواب رو برام ایمیل یا اس ام اس کنید. ممنون میشم.

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/8/17)

بله ممکنه. قطع ناگهانی این دارو اکیدا ممنوع است.

رقیه (1399/8/15)

الان یه ماهه بدنم کهیر میزنه یه دکتر سیتریزن تجویز کرد خوب نشد بعد لوراتادین و فکسوفنادین ۱۸۰ دادن که کمتر میکرد ولی کامل خوب نشد الان دو روزه یه دکتر پوست پردنیزولون ۵۰ روزی نصف قرص داده که چن ساعت بعد کهیر با شدت زیاد میزنم قرص رو قطع کنم؟

امیدی (1399/8/9)

من بیماری لوپوس دارم و پردنیزولون مصرف می کنم الان مشکوک به کرونا هستم سردرد شدید هم دارم آیا می تونم آسپرین استفاده کنم ؟

امیر مهدی قهری (1399/8/7)

سلام من تیروعید کم کار دارم الژی هم دارم و تنگی نفس و سرفه هم داشتم که دکتر برام پردنیزولون 5 میلی گرم برام نوشته خواستم بدونم برا آلژی و تنگی نفس خوبه با قرص تیروعید تداخل داشته باشه مشکل نداره؟ ممنون

چگنی (1399/8/1)

سلام با توجه به بیماری کرونا من پردنیزولون روزی 2عدد صبح وشب مصرف میکنم والتهاب روده دارم آیا سیستم ایمنی رو ضعیف نمیکنه

فرشاد رنجبر (1399/7/25)

سلام تو رو خدا جواب بدهید من سه سال پیش تنگ نفس بودم و یه دکتر گفت مشکل ریه داری یکی هم گفت انحراف بینی نصف قرص پردنیزولون 50 بهم تجویز کردن مصرف کردم و تنگ نفس نشدم دیگه دکتر نرفتم ولی این چند سال کامل کل قرص رو هر روز مصرف کردم خوبم اما یک روز مصرف نکنم بینیم گرفته میشه....

م.خ (1399/7/24)

سلام،خسته نباشید،ببخشید من دچار فلج یک طرفه ی صورت شدم وبه دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم قرص آسکلویر بهم داد همراه با پماد و قطره برای چشمم چون کمی باز میمونه موقع خوابیدن،چون در در ناحیه ی گوش و گردن داشتم به دکتر گوش و حلق و بینی هم مراجعه کردم،قرص پردنیزولون ۵۰ به مدت پنج روز وبعد از روز ششم تا نهم به دو قسمت واز نهم به بعد به چهار قسمت تقسیم کنم و بخورم واز یک جلد قرص ۱۰ دانه ای دو عدد رو نخورم آیا در این وضعیت کرونا ضرری نداره ممنون میشم راهنماییم کنید خانم،۳۴ ساله

مطلق عبدالهی (1399/7/21)

سلام من مشکل روده دارم و از پردنیزولون استفاده میکنم. و میخواستم بفهمم که با قرص پروویرون تداخل داره یا نه

م.ح (1399/7/14)

سلام دکتر من کرون روده دارم پزشک برام قرص آسافا نوشت که سالم دفع شد بهشون گفتم بجاش سوکرالفیت۵۰۰دادن یعنی لازم نیست دیگه آسافا یا پنتاسا یاهر قرص دیگه جایگزین مصرف کنم

جواد (1399/6/29)

سلام خسته نباشید اقای دکتر من حدود دوماهه ریزش سکه ای مو دارم تعداد قسمتهای ریخته شده داره بیشتر میشه الان شش قسمت موهام جداگونه ریخته دکتر پوست رفتم اول امپول تزریق کرد داخلشون و بعدم دوتا محلول ماینوکسیدل 5 درصد و لامینین و همچنین خوردن قرص پردنیزولون 5 روزانه یک عدد تجویز کرده لطفا کمکم کنین که چیکار کنم ؟؟

ام البنین سعیدی (1399/6/27)

سلام من الان دو‌روزه کرم واژینال میکو نازول استفاده میکنم آیا میتونم از قرص پردنیزولون۵ روزی دو بار شروع به استفاده کنم؟

رها احمدی (1399/6/26)

سلام.. من اگزمای پوستی دارم دکتر برام پردنیزولون ۵میلی تجویز کرده روزی یک عدد الان ۳ روزه میخورم یکم احساس گیجی میکنم ممکنه از قرص باشه؟ و اینکه من رژیم هستم برای لاغری ممکنه تائیر داشته باشه و لاغر نشم؟ دکتر برام ۶۰ عدد نوشته برای دوماه برای همه تائیر داره روزی چاقی یا فقط بعضی ها؟فقط صورت چاق میشه یا برا هرکس بستگی داره و اینکه چاقیه یا ورمه بعد قطع قرص از بین میره؟ ممنون میشم جواب بدین 🙏

شاهین نعمتی (1399/6/24)

برای سی تی اسکن تری فازیک گفتن که 5 قرض 50 پردنیزولون روزی یک عدد مصرف بشه دارو های معده و اعصاب همزمان مصرف میکنم با این شرایط جایگزین این قرص چی هست؟ چون دچار سنگینی نفس و ایجاد مخاط سفید رنگ گلو شدم

ابهری (1399/6/23)

سلام،من چند ماهی هست که گوشم صدا میدهد ولی طی چند هفته اخیر شدت صدا بیشتر شده و افت شنوایی داشتم،تشخیص دکتر التهاب رگ شنوایی است ، لذا دکتر به صورت آزمایشی پردنیزولون ۵۰ روزی ۱ عدد و بمدت ۸ روز را تجویز کرده که در صورت عدم درمان قطع کند،شب اول بسیار سخت بود تعریق زیاد و سردرد زیاد،الان از عوارض آن و دوز مصرفی و مدت آن نگرانم،لطفا راهنمایی فرمایید،ممنون

الی (1399/6/19)

سلام ۳۱سالمه کم کاری تیروئید دارم بامصروف روزانه یه دونه لووکسین نرمال میشه اما به محض قطع دارو سطح tshبالا میره دوهفته قبل از انتقال جنین متوجه شدم که سطح آنتی تی پی او بالای ۱۰۰۰ هستش، دکتر پردنیزولون تجویز کرد اوایل روزی ۴تا و تا روز انتقال جنین شد روزی یکی، نتیجه بارداری منفی شد شش ماه بعد آی یو آی انجام دادم بدون مصرف پردنیزولون، که امروز بازم نتیجه بارداری منفی شد پیش دکتر دوم که آی یو آی انجام دادم از مشکل خود ایمنی خبر نداشت منم فراموش کردم بهشون بگم ولی میدونست تیروئید کم کار دارم. حالا میخوام بدونم اگه پردنیزولون مصرف میکردم امکان داشت آی یو آی موفقیت آمیز باشه؟؟(به دکترم دسترسی ندارم من همدانم و ایشون اصفهان) یه سوال دیگه: من که با مصرف لووکسین تیروئیدم نرمال میشه چرا باید پردنیزولون مصرف کنم؟ ممنون که با حوصله متن رو میخونید😍

امید متین (1399/6/18)

سلام برای نفس تنگی که ظاهراً منشأ آن آلرژی هست دکتر اسپری کاتوسین پلاس و دو تا آمپول بتامتازون و آموکسی‌سیلین ۵۰۰ و قرص پردنیزولون ۵ تجویز کردند تا دو هفته استفاده کنم و مجدد برم ویزیت بشم.اگر پردنیزولون استفاده نکنم در درمان اختلال به وجود میاد؟

پیمان (1399/6/14)

سلام و وقت بخیر خانم بنده 3 سالی میشه به صورت پریوریک تقریبا هر ماه یک بیماری میگیرند علائم بیماری تب و لرز شدید سردرد فوق العاده شدید که تحملش براش سخته معمولا موجب قرمز شدن چشاش میشه گلوش آفت شدید میزنه (به حدی که آب هم به زور قورت میده و براش تلخه) بدن درد شدید حملات به قفسه سینه و ماهیچه های دست و پا و ماهیچه های قلب (تیر کشیدن یا درد موقتی) ادرار بد بو با سوزش حالت تهوع و برخی موارد همراه با استفراغ که علائمش بین اف ام اف، بروسلا و لوپوس مشترک هست بروسلا با توجه به آزمایشات رد شد و لوپوس هم با اینکه رد شد تکرار کردند. الان منتظر جواب اف ام اف و لوپوس هستیم. دو هفته قبل دولاره بیماری اومد سراغش و بعد مراجعه به دکترشون پردنیزولون 5 و کلشی سین با دوز روزی یک عدد تجویز کردند الان ریزش مو سرشون زیاد شده باید چکار کرد؟ آیا به داروها ربط داره؟

رضا غلامی (1399/6/10)

سلام من روی صورتم یک کیست زده. رفتم دکتر قرص پردنیزولون۵ با راکوتان داده ایا پردنیزولون خوبش میکنه و باعث افزایش جوش های صورتم نمیشه؟

زهرا محمدی (1399/6/10)

با سلام.من یک ماه بود که درد جلو گردن داشتم شدید و همچنین گلو درد و به تسخیص دکتر التهاب تحت حاد تیرویید بود و پردنیزولون ۵۰ میلی گرم داد که به این طریق دارم مصرف میکنم هفته اول روزی یکی .هفته دوم روزی ۳ چهارم . مدت ۵ روز نصف قرص و به مدت ۵ روز یک چهارم قرص و به مدت ۵ روز ۱ پنجم قرص آیا مشکلی دارد؟من به محض شروع مصرف دارو دردم خوب شد و الان علا علایم التهاب دیگه ندارم..دکتر گفته بعد تموم شدن قرص ازمایشات رو تکرار کنم

سامیه (1399/6/9)

با عرض ادب. میخواستم ببینم مصرف همزمان (در یک ساعت مشخص) پردنیزولون و هیدروکسی‌کلروکویین برای درمان لوپوس ایرادی نداره یا اینکه باید جدا جدا مصرف بشه؟

آرزو جهانی (1399/6/7)

سلام من مشکل سینوزیت داشتم دکتر برای من پردنیزولون ۵ میلی گرم به مدت یکماه تجویز کردن بعلاوه امپول و اسپری بینی که حاوی کورتون بودن بعد از قطع این دارو تمام بدنم روی صورت و بدنم جوش همراه با خارش زدم همچنین برخی از قسمت های پام ترک خورده و کبود شده احتمال داره از عوارض قطع کورتون باشه؟

آزاده حسینی (1399/6/6)

سلام.من به خاطر اتهاب تحت حاد تیرویید که دکتر تشخیص دادن واسم پردنیزولون ۵۰ میلی گرم نوشتن به این طریق .هفته اول روزی یکی هفته دوم روزی ۳ چهارم هفته سوم ۲ چهارم و هفته چهارم روزی ۱ چهارم و بعدتکرار ازمایشات... من در مورو نحوه مصرف خیلی نگرانم آیا خطر و عوارضی دارد در آینده؟؟ علائم درد گردن و تیرویید که داشتم به محض شروع مصرف دارو قطع شد والان هیچ دردی ندارم ...

اسدبیگی (1399/6/3)

سلام نزدیک سه ماهه حس بویایی ندارم وحال پزشک بهتعداد ۵عدد قرص پردنیزولون نوشته است ایا به شما تآثیرگذار هست یا نه

فراز موسوی (1399/5/16)

سلام بعد از عمل‌شبکیه‌چشم‌ قرص پردنیزولون ۵۰ استفاده کردم‌ و به مرور کم‌کردم تا به یک چهارم قرص رسیدم، جدیدا پزشک‌قرص نیزوپرد ۵ تجویز کردن و‌ هفته اول دوتا و هفته بعد یکی‌و نصف و... سوالم این‌هستش‌که منطور از دوتا، مصرف همزمان دو‌ عدد هستش یا روزی دو‌عدد هر ۱۲ ساعت

Farhad (1399/5/8)

داکتر صاحب من مریضی نفروتیک سندروم دارم برایم ورزش کردن مفید است یا مضر یا خسته کردن برایم مضر است

شهربانو (1399/5/7)

سلام برای زونا صورت (چشم درگیر نشده) یک خانم ۷۰ ساله که بیماری خاصی نداره تا کی و چه مقدار باید پردنیزولون مصرف بشه

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/5/7)

سلام، مصرف پردنیزولون در زونا اثربخشی چندانی نداره و حتی با افزایش خطر عفونت باکتریایی همراهه. فقط مصرف داروی ضدویروس و ضد درد مناسب طبق دستور پزشک الزامیه.

معصومه مملبنی (1399/5/4)

غده فوق کلیویم اسیب دیده وپردنیزولونکاستفاده میکنم کورتیرول خونم پایبنه ابا سبستم ایمنی بدنم درمقالل وبروس کرونا ضعیفه وچکارکنم ممنونم

معصومه ممبنی (1399/5/4)

سلام من غده فوق کلیویم اسبب دیده وپردنیزولون استفاده میکنم کورتیزول خونم پایینه ایا سبستم ایمتی بدنم درمقابل ویروس کرونا ضعیفه راهنیماییم کنید ممنونم

نیکخواه (1399/5/3)

سلام پدرم مولتیپل مایلوما دارن ،یکسال پیش پیوند شدن ولی الان سه ماهه پاهاشون جون نداره ،پنج جلسه پرتو و چهار جلسه شیمی شدن ، بورتیزومیب ،ولی اثری نداشته بلکه بدتر شده ،با نوار عصب معلوم شد نوروپاتی هست ،دکتر واسشون پردنیزولون 50 و الکران تجویز کردن ،ولی معده درد میشه و اینکه ایا واسه استخوناش بهش ب کمپلکس و کلسیم بدم یا نه

ساناز قهرمانی (1399/5/1)

خوردن پردنیزولون ۵۰ روزی یک عدد به مدت ۵ روز که توسط متخصص الرژی نوشته شده خطرناک نیست؟

ستاره اکبری (1399/4/31)

سلام.به دلیل داشتن استخون درد وتورم دست و پا التهاب درخونم دیده شد که ازمایش رماتیسم دادم و تا جوابش اماده بشه قرص نیزوپرد ۵ دوتاصبح و دوتاشب تجویز شد. یکروزه شروع کردم وتکرر ادرار شدید گرفتم .سابقه قند هم ندارم. مشکلی واسه بدنم پیش نمیاد؟

مریم (1399/4/28)

سلام من کرونا دارم. ریه هام درگیر شده.دکتر به من پردنیزولون٥ میل داده. ... !!! آیا مصرف کنم یا اشتباه داده؟

نفیس (1399/4/23)

سلام من بخاطر سینوزیت و پلیپی که دوباره درومده دکترم ۱۰ تا پردنیزولون ۵۰ تجویز کرده وقتی میخورم کلیه هام درد میگیره لطفا راهنماییم کنید

میم ک (1399/4/23)

سلام. بنده لیکن پلان پلاریس (از بین رفتن موی سر) دچار شدم دکتر بهم پردنیزولون ۵ میل روزی دوتا صبح و هیدروکسی کلروکین روزی یک عدد ظهر تجویز کرده. دو هفته اس دارو رو شروع کردم و امروز صورتم و روی سینه ام پر از دونه های قرمز شبیه جوش ریز شده و صورت تا حدی متورم، آیا عوارض پردنیوزولون هست ؟ ایا دوز دارو رو کم کنم؟

سلیمی (1399/4/18)

سلام،بینی من همه بو هارو بوی بد میفهمم،یعنی هر بویی ب مشامم میخوره یه بوی بد هست و یه جوره،دکتر برام پردنیزولون ۵۰ تجویز کرده،مشکل من چیه؟

ریحانه جعفری (1399/4/14)

سلام من مادرم بیماری پسیورازیسم و رماتیسم دارن دکتر روزی یک عدد قرص پردنیزولون تجویز کرده مادرم فشار خونم هم دارن ب نظرتون مشکلی نداره استفادع از این قرصا؟

ضحی مجدی (1399/4/13)

سلام.مگ ارتریت رماتوئید دارم.والان هشت ساله تحت درمانم پردنیزولون استفاده میکردم از روزی شیش تا تاالان ک روزی یکی ونصف..خواستم بدونم برای بارداری مشکلی نداره؟

امین تمیمی (1399/4/7)

با سلام و خسته نباشید.من از سال ۹۵ دچار اگزما شدم چندتا دکتر پوست هم رفتم پردنیزولون و داروهای ترکیبی هر دفعه دادن درمان موقت داشت از شما خواهش میکنم ی درمان دائم معرفی کنید با تشکر

رضاپسند (1399/4/5)

سلام 47سالمه 3سال پیش به علت کاهش آنی شنوایی بادستورپزشک تهران، تزریق دگزامتازون داخل گوش ومصرف قرص پردنیزولون 50 داشتم،الان مجدادا همون گوش دچار سروصدا وکاهش شده مصرف قرص رو فراومش کردم،شهرستان م ودسترسی به دکتر برام مقدور نیست اینجا هم دکتر متخصص نداره میشه لطفآ دستور ودوز قرص رو بهم بگین

شریفی (1399/4/2)

ایا پردنیزولون ۵ برای افزایش پلاکت خون موثر هست

کوثر زندی (1399/3/31)

باسلام همسر بنده از حدود دوماه پیش احساس ناخوشایندی درگلو داشت و گاها تنگی نفس. دکتر پس از سونو و آزمایش گفتند نودل تیرویید دارد.وپردنیرولون 5روزی نصف عدد تجویز کردند برای مدت یک ماه‌ دقیقا بعد از یک ماه همسرم دچار افت شدید قندخون و بی حالی و سستی دست و پا شد. دکتر گفت دارو را قطع کن. ولی همچنان مشکل ادامه داشت.به فوق تخصص دیگری مراجعه کردیم پردنیزولون ۵ از روزی ۲ تا به مدت ۱۰ روز وروزی ۱ونیم به مدت ۱۰ روز و روزی ۱ عدد به مدت ۱۰ روز و روزی نصف قرص به مدت ۱۰ روز تجویز کردند.آیا بعد از مصرف یکماه روزی نصف به یکباره مصرف روزی ۲ تا مشکلی پیش نمیاره؟ممنون میشم جواب بدید

بهراد عبادی (1399/3/30)

سلام، همسر من مدت دو هفته ست که گلودرد داره، چندبار به پزشک مراجعه کردیم، آخرین بار دکتر تشخیص تیروئیدیت داد، قرص 5میلی پردنیزولون هر شب یکی و شربت کلسیم هر شب یک قاشق، متاسفانه درد طوری شدیده که تمام ناحیه سر رو درگیر کرده، نظر شما برای بیماری و درمان و همچنین راه کاهش درد شدید چیه؟ سپاسگزارم 🌹

رضایان (1399/3/28)

حدود ۴۰ روزه که ابتدا درد و خشکی در مفاصل انگشتان دستها و بعد از ده روز فقط درد و سوزش بدون تورم و خشکی در مفاصل انگشتان پاهم اضافه شده. دوبار آزمایش خون دادم و هر دوبار نشانی از التهاب یا کمخونی یا هیچ مورد از انواع بیماریهای التهابی دیده نشد. پزشکم پردنیزولون ۵ و هیدروکسی کلروکینسولفات دوبار به مدت یک ماه تجویز کرده است که موجب تکرر ادرار شده.در ضمن آنزیمهای کبدی دربالاترین رنج نرمال هستند. مصرف آسپرین و فنوفیبرات هم دارم.آیا مصرف همزمان این داروها خطرناک نیست؟

بی نام (1399/3/28)

چرا باید ویال متیل پردنیزولون در سرم ٥٠٠رقیق بشه ؟

N.sh (1399/3/26)

سلام.من سه تا سقط خودبه خود داشتم.الان حدودا ۶ هفته باردار هستم.دکتر روزی دو تا قرص پردنیزولون ۵ برام تجویز کردند.می خواستم بدونم به جنین آسیبی می رسونه یا خیر؟

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/3/27)

سلام خیر طبق دستور پزشکتون دارو را مصرف کنید احتمالا سندرم انتی فسفولیپید براتون تشخیص دادن که این یکی از درمانهاشه

جاسم (1399/3/21)

سلام و ضمن خسته نباشید ، بنده دوماهی هست که تنگی نفس دارم که قبلا سابقه مادر زادی کمبود اکسیژن دارم و این دوسه ماه دکتر های محترم با توجه به عکس ریه و آزمایشات از ریه و بستری با اکسیژن و دادن داروهای تاوانکس و زدن سرم باآنتی بیوتیک وریدی و اسپری سرفلو و ایپراونت مرخص شدم و باز هم کمی مشکل نفس تنگی دارم البته اگر معده ام خالی باشد بهترم و به فوق تخصص ریه فرستادنم که ایشان اسپری پالمتون400 و تیوا و پردینوزولون 5 به مدت 5 روز روزی 2 عدد و قرص نئوتادین که قبلا با دستور دکتر مصرف می کردم . سوالم اینجاست آیا این قرص پردنیزولون 5 میل روزی 2 عدد به مدت 5 روز عوارضی ندارد و البته وارفارین هم مصرف می منم و در ضمن آفت گلو هم دارم .. ممنون می شوم راهنماییم کنید...

نادر (1399/3/20)

با سلام و درود ...دریکی از کلینیکهای نازایی تهران ..پردنیزولون 5 برای برای افزایش تحرک اسپرم ..قبل از آی وی اف تجویز شده ..آیا این مسئله موجب کاهش تولید و کاهش حجم اسپرم نمی گردد ؟

زهرا رحمتی (1399/3/20)

سلام بیماری لوپوس خفیف دارم و کنترل شده سه سال هست پردنیزولون ۵مصرف می کنم صورتم پر از لک و کک و مک شده روی گونه ها و بینی بیشتر مدام لک ها در حال افزایش هستن ممکنه برای این قرص باشه ؟یا عوارض لراوا و هیدروکسی کلروکین هست که هرشب قبل از خواب می خورم؟ خیلی ناراحتم کمکم کنید

M:i (1399/3/19)

سلام خسته نباشیدمن جوان ۲۴ساله هستم چندساله که الرژی دارم وبه دلیل شرایط شغلیم این الرژی به سمت آسم کشیده شده حالادکترم برام ۵عددپردنیزولون۵۰تجویزکرده ومیگن که این داروباتضعیف سیستم ایمنی بدن ازالتهاب جلوگیری میکنه..حالابااین شرایط کرونامصرف داروبه صلاحه؟؟؟باتشکر

S.F (1399/3/17)

سلام. من بینیم رو عمل کردم و دکترم برای از بین رفتن ورمش پردنیزولون 5 رو تجویز کرده 20 عدده و گفته روزی 2 تا رو مصرف کنم به نظر شما با توجه به این مطالبی که گفته شده دارو رو مصرف کنم یا نه؟؟؟

مینا (1399/3/15)

سلام ، من آسم خفیف دارم دکتر برام قرص مونته لوکاست نوشته و پردنیزولون ۵ میلی ، گفته صبح ظهر شب استفاده کن خواستم ببینم طریقه مصرف قرص ۵ میلی اینطوریه؟

Farhad (1399/3/15)

من بیماری کلیه دارم و ب من میگویند که کلیه هات پروتئین ضایع میکند ۱۷ ساله ام و۸ ساله از قرص پردنیزولون استفاده میکنم آیا امکان خوب شدن ام است و ورزش واسم مفیده یا نه

فرهاد (1399/3/15)

سلام من حدود ۱۷ ساله ام و حدود ۸ ساله ک دارم قرص پردنیزولون استفاده میکنم آیا امکان جور شدنم است و ورزش برایم مفید است یا مضر ممنون

مینا (1399/3/14)

سلام من سرفه دارم و اسم خفیف ، دکتر برامن پردنیزولون ۵ نوشتن گفتن روزی ۳تا ، خواستم ببینم روزی ۳ عدد فرم صحیح مصرف هست ؟

Setare (1399/3/13)

سلام.من به مدت ۳ ماه روی بدنم قرمز میشه و برآمده میشه و خارش داره دوهفتهپیش دکتر رفتم و آنتی هیستامین نوشتن خارش کم شد اما قرمزی بود بعد مصرف به اندازه دوهفته دوباره خارش شدید شروع شد و پیش متخصص داخلی رفتم و الان ۴ روز هستش که کتوتیفن و نیزوپرد۵ و فاموتیدین میخورم(نیزوپرد روزی دوبار) تا ۳ روز کاملا خوب بودم اما امروز که روز چهارمه دوباره خارش خفیف گرفته.به مدت ۱۰ روز تجویز کردن آیا واقعا کهیر دارم طبق تشخیص دکتر؟و این دارو ها به درد کهیر میخورن با توجه به عوارضش؟خواهش میکنم جوابمو بدین کنکور دارم و بیشتر از درد روحی اذیت میشم ممنونم ازتون

مریم (1399/3/12)

سلام همسرمن واسکولیت دارند و یه ساله پرودنیزول ۵میلی و مداسین ۱ استفاده می کنند و چچمیخاستم ببینم آیا این بیماری از طریق رابطه دهانی ایجاد میشه یا نه؟ ما رابطه کانل نداریم و عقد هستیم و خیلی نگرانم که ممکنه از طدیق رابطه دهانی ایجاد شده باشه ممنون میشم پاسخ بدید

مهدی (1399/3/11)

سلام من وگنر دارم.ویک سال هست که دارم پردنیزولون مصرف میکنم . تو ریه ام حفره ای ایجاد شده بود پزشکم برای من داروی پردنیزولون و آزاتیوپرین رو تجویز کرده بود درابتدا روزی ۳عدد پردنیزولون۵و روزی نصف آزاتیوپرین مصرف میکردم بعد۵ماه عارضه داخل ریه ام برطرف شد و باتجویز پزشک روزی ۱عددپردنیزولون۵و یه روزی نصف آزاتیوپرین مصرف میکنم الان ۳ماه هست که به علت شیوع بیماری کرونا نتونستم به پزشک مراجعه کنم .درهمین مدت دچار کمردرد خفیف و گردن درد شدم و البته سو هاضمه میخواستم بدونم آیا این دردها میتونن از عوارض مصرف داروها باشه واینکه من چقدر باید مصرف دارو رو ادامه بدم.

تلی بابائی (1399/3/9)

سلام من ۱۶ سالمه و مبتلا به نفریت لوپوس هستم و الان حدود دو ماه ۲۵ میلی گرم و یک ماه ۱۲.۵ میلی گرم استفاده کردم اما چون به درمان جواب نداد الان دو هفته ۵۰ میلی گرم استفاده میکنم و بعد ۱۰ میلی گرم کم میکنم تو این ندت متوجه یه تغییراتی توی ظاهرم شدم مثل چاقی و گردی صورت و پر مو شدن میخواستم بدونم بعد از قطع مصرف درست میشه؟

ساناز ه (1399/3/6)

سلام این قرصم قبل از انجام سی تی اسکن بهم دادن برای جلوگیری از نفس تنگی که سری پیش اتفاق افتاده بود یکی ۱۳ ساعت قبل و یکی ۷ ساعت قبل آیا خطرناک نیست؟؟؟؟؟؟

شقایق ناصری (1399/3/6)

سلام ؛ کهیر مزمن دارم دکترم بهم ۱۰ ورق پردنیزولون ۵ دادن که روزی یک عدد باید مصرف کنم؛با ورق اول جواب گرفتم و خیلی کهیر ها کمتر شدن ممکنه بعد از قطع کردن قرصها مجددا برگشت داشته باشه

منصور جلیلی (1399/3/5)

یک ونیم سال پیوند کلیه کر دم ونصف 5میلی استفاده می کنم حالم خوب ومشکل ندارم می خواهم این نصف کورتن را قطع کنم راهنمایی بفرمایید مایید

بی نام (1399/3/3)

باسلام.من مبتلا به کولیت اولسروزهستم مدت دوهفتست دارم پردنیزولون مصرف میکنم.ازوقتی پریودشدم خونریزیم خیلی زیاده.بایدچکارکنم؟

Z.z (1399/2/30)

سلام من ۳۹ سالمه سال ۸۹ یعنی ۱۰ سال پیش به خاطر تاری دید و حالت مه آلود دیدن ، ام آر آی گرفتم که تشخیص بیماری ام اس خفیف داده شد .۵گرم کورتون‌تزریق کردم و طی ۶ماه چشمم خوب شد.بعد از آن دیگرهیچ دارویی مصرف نکردم. سال ۹۶ دچار حمله مجدد شدم که شب ها در خواب پاهام بی جان میشد و از خواب بیدارم میکردو مرتب باید تا صبح راه میرفتم تا اذیت نشوم و علامت دیگری هم داشتم که بی حسی سمت چپ‌بدن از بالا تا پایین بود .به طوری که اگر آب گرم به پوست سمت چپ بدنم میریختم گرمای آن را دیرتر از پوست سمت راست احساس میکردم و اگرزیر دوش قطرات آب سرد هم به سمت چپ بدنم میخورد پوستم درد میگرفت و حس بدی داشتم و هنوز دارم. تا اینکه به تشخیص پزشک متخصص مغزو اعصاب مجددا در سال ۹۶ ام آر ای انجام دادم که گفتند التهاب وسط نخاع دیده میشود. مجددا کورتون تزریق کردم که بعد از آن حس بدی که در پاهایم احساس میشد بهتر شداما علائم دیگر از بین نرفت .حتی پلاسما هم انجام دادم و علائم برطرف نشد. داروی بنده از سال ۹۶ روزی ۲عددکپسول دیفوزل ۲۴۰م گ است. الان دکتر قرص پردینوزول ۵ تجویز نمودند که ابتدا ۳ روز ،روزی ۳ عدد بعد ۳ روز، روزی ۲ عدد و بعد۳ روز ، روزی ۱ عدد مصرف کنم. دانسیتومتری استخوان هم انجام دادم که گفتند ۱۸درصد پوکی استخوان دارم که دکترم برایم قرص مکمل تغذیه ای جوینت میکر (شامل گلوکوزامین،کندرویتین، هیالورونات سدیم، عصاره زردچوبه،کندر، پنجه شیطان ) و قرصسوپراکل D (شامل کلسیم،منیزیم،روی ) تجویز نمودند. الان سوال بنده این است که : حال که بنده این بیماری را دارم و در شرایط کرونا هستیم ، آیا مصرف قرص پردینوزول (که کورتون می باشد) باعث کم شدن قدرت سیستم دفاعی بدن‌من نمیشود؟ آیا چون علائم ۳سال است باقی مانده میتوانم الان قرص پردینوزول را مصرف نکنم‌و یه مدت دیگر که خطر کورونا کمتر شد مصرف کنم ؟ با تشکر از شما

زهرا ابراهیمی (1399/2/25)

سلام وقتتون بخیر،مادرم بخاطر بیماری لیکن لثه( که البته دکترش بدون بایوپسی تشخیص دادن)نزدیک ۶ ماهه که داره پردنیزولون۵ مصرف میکنه اولش روزی ۶ تا بود بعد شد روزی ۵ تا بعد روزی ۴ تا و تا الان روزی ۳ تا داره مصرف میکنه چون من نمیتونم دکترشو پیدا کنم مجبور شدم یه جا دیگه براش وقت بگیرم و منشی دکتر جدیدش گفت باید نمونه برداری انجام شه و داروی مامانت باید قطع شه من چون میدونم قطع ناگهانی خطرناکه ،از دیروز دوز داروشو نصف کردم،یعنی روزی سه تا نصفه میخوره خواستم بپرسم این نصف کردن ناگهانی خطرناکه؟ توروخدا بگید خیلیییی نگرانم

دکتر ساسان دوگوهر - متخصص پوست (1399/2/26)

با سلام تحت نظر متخصص پوست یا بیماری های دهان ( نه منشی پزشک!) میتونن دارو رو کم و زیاد کنن .

زهرا ابراهیمی (1399/2/25)

سلام وقتتون بخیر من مادرم بخاطر بیماری لیکن لثه( که البته دکترش بدون بایوپسی تشخیص داد) نزدیک ۷ ماهه که پردنیزولون ۵ مصرف میکنه اولش روزی ۶ تا بود بعد شد روزی ۵ تا بعد روزی ۴ تا بعد روزی ۳ تا ،که این روزی ۳ تا از اسفندماه ادامه یافت تا الان، هرچی زنگ میزنم نمیتونم دکترش رو پیدا کنم خیلیییی نگرانم خودم از دیروز قرصشو نصف کردم،یعنی جای روزی ۳ تا کامل،روزی ۳ تا نصف میخوره چون میدونم قطع ناگهانی خطرناکه اینجوری نصف کردن دوز دارو خطرناک که نیست؟ توروخداجواب بدید ممنون

احمد موسوی (1399/2/25)

دخترم فقط سه سال شه. در پای سمت راستش، از زانو به پایین لکه های قرمز بزرگ پیدا شده. دخترم متولد روسیه است. دو ماهه که ایرانه. دکتر گفته حساسیت شدید. دخترم که فقط سه سال شه درد داره. حتی لنگ لنگان راه می رفت. همین دو روز پیش. ازمایش خون، سونوگرافی و ... انجام شد. دکتر گفت ازمایش چیز بدی نشان نمیده. اما لکه های قرمز هست. درد داره. دخترم گریه می کرد. دکتر یک سرم زد. این سرم: 500 میلی لیتر. سدیم کلراید. 9 درصد. چهار ساعت طول کشید. دخترم زیر سرم بود این چهار ساعت. بعدش گفتند باید بستری بشه تا صبح که چی میشه. تا صبح فقط خوابید. صبح یک دستیار دکتر اومد گفت پای دخترت چرک کرده. باید عمل بشه. زیر پوست چرک برداشته بشه باید. بعد از یک ساعت دکتر دیگه اومد گفت که نه این حسایست شدید است. یک قرص داد. پردنیزولون 5 . قرص 5 میلی گرم. دکتر گفت: 2 روز اول هر 8 ساعت 1 عدد بعد غذا. از روز سوم هر 8 ساعت نصف . تا انتها مصرف شود. کل قرص ها 10 عدد است. ما هم از امروز شروع کردیم. از صبح تا الان دوتا خورده. وارد انترنت شدم که درباره این قرص بیشتر بدونم که به مقاله شما برخوردم. حالا عواض رو که فهمیدم ترس برداشته منو. لطفا منو راهنمایی کنید. دخترم فقط سه سال شه. میتونید بگید که 1: به نظر شما لکه ها چیه؟ خارش و درد چیه؟ 2: احتمال چرک بودنش طبق گفته دستیار پزشک وجود داره؟ 3: این قرص حتما باید استفاده بشه برای کودک 3 ساله؟ کلا نظر شما رو درباره این لکه و این قرص خیلی میخوام بدونم. دخترم عمر منه. منتظر پاسخ شما هستم. ممنون.

مریم توکلی (1399/2/24)

سلام وعرض ادب خدمت آقای دکترمن ۷ماهه عمل بینی انجام دادم وورم بینی به شدت زیادهست وازبین نمیره دکترقرص پردنیزولون بهم داده روزی یکی ولی الان احساس سردردشدیددارم باتوجه به اینکه سابقه سردردهم دارم ممکنه ازداروباشه؟

خانم محمدی (1399/2/23)

سلام من تنگی نفس دارم و گاهی خفگی در گلو رفتم پیش دکتر ریه گفتن حساسیت ریه هست عکس هم گرفتم از ریه گفتن مشکل خاصی نداره وقثط ی داروی استنشاقی بمن دادن وبی بعداز بیست روز هنوزم احساس تنگی نفس میکنم ایا میتونم از قرص نیزوپرد استفاده کنم؟یا چکار باید بکنم برا مشکلم؟

وحید (1399/2/21)

سلام بنده 15 سالی میشه که برونشکتازی دوطرفه دارم و از 7 سالگی هم سینوزیت خیلی شدید دارم و دو بار تاحالا عمل پولیپ و تخیله سینوس انجام دادم. در حال حاضر تحت درمانم و همیشه دکتر ریه و گوش و حلق و بینی میرم. وضعیت ریه خیلی خرابه ولی حالت ثبات رسیده. اما متاسفانه سینوسام دوباره عود کردن و پولیپام بعد از عمل 9 سال پیش بازم رشد کردن طوری که جلوی نفس کشیدنمو کلا گرفتن و حتی نمیتونم فین کنم. سینوسها هم به شدت پر شدن. متاسفانه توی این همه گیری کرونا نمیشه دکتر رفت و حتی نمیشه عمل جراحی انجام داد. با توجه به این شرایط نیاز به یه راهکار برای کاهش التهاب پولیپ و سینوس ها دارم. بنده از سابقه طولانی که توی مصرف کردن انواع داروها دارم متوجه شدم که توی دوره های مختلف از پردنیزولون 50 به مدت یک هفته و با دوز نزولی به همراه ترکیب آموکسی کلاو 625 و آموکسی سیلین 500 برا 20 روز استفاده کردم و جواب گرفتم و یه مدت التهاب کاهش داده و خیلی راحت شدم. حالا میخواستم بدونم با توجه به این که پردنیزولون 50 اثرات منفی روی سیستم ایمنی بدن و همچنین ریه میزاره و با در نظر گرفتن اینکه بنده از بیماری برونشکتازی دوطرفه هم رنج میبرم چه کاری میتونم انجام بدم که اثر کاهشی التهاب مدت بیشتری باقی بمونه تا اینکه یه روزی واکسن کرونا بیاد و بعد از اون برم سراغ عمل جراحی پولیپ و سینوس ها. در حال حاضر تنها راهم استفاده دوباره از ترکیب آنتی بیوتیک ها همراه با پردنیزولون 50 با همون دستور قبلی هست. آیا شما راه بهتری متونید پیشنهاد بدید یا اینکه کاری انجام بشه که مدت اثر این درمان بیشتر باشه! در ضمن بنده 27 سال دارم و در حال حاضر قرص فستوور 120 و مونته لوکاست 10 روزانه 1 دونه مصرف میکنم. و برای پولیپ هم از اسپری نیزونکس و یا فلیکسونیز استفاده میکنم. با تشکر فراوان

امین ی (1399/2/17)

باعرض سلام پزشک روماتیسم برای بنده قرص ابترکس پنج شنبه وجمعه۳عدد ناپروکسن دوازده ساعته وپردنیزولون۵که صبح وشب که دکتر گفتن بعد از یک ماه باید دوز دارو رو بالا ببرم میخواستم بدونم الان یک هفته است که مصرف میکنم وهنچنان بی تاثیر ایا تاثیر این داروها برای التهاب ودرد مفاصل وبدن درد تاخیریه یا دیرجواب میده...مشکل چیه ممنون

علی (1399/2/10)

سلام خسته نباشید. من چندسال قرص ذگزامتازون سیپروهیتادین میخوردم. رفتم دکتر بهم قرص پردنیزولون داد گفت شیک دوتاشب دوتابخورهردوهفته نصف کم کن. الان یک مامصرف کردم معدهم غذا روحذم نمیکنه پوشت کمرم درد میکنه شبهاخواب ندارم مجبورم قرص خواب بخورم. ممنون میشم یه کمکی هم به مابکنین

امین ی (1399/2/6)

سلام آیا این دارو با سیپروفلوکساسین تداخل دارد.اگه دارد بعد از چند روز اتمام سیپرو میتوان ان را شروع کرد.پزشک روماتیسم بران پردینوزولون۵صبح یک عدد شب نیم عدد نوشته.باتشکربنده ۳۵ساله مذکر

فاطمه مسلمی (1399/2/6)

سلام، برای دیسک شدید گردن دکتر به من پردنیزولون ٥ همراه با سلکوکسیب و دیکلوفناک پتاسیم داده، آمپول پردنیزولون هم داده. بخاطر شرایط الان که نیاز به سیستم ایمنی قوی داریم نگرانم . بنظرتون از این دارو استفاده کنم؟

نوروزی (1399/2/4)

با سلام من دو سال و چهار ماهه که پردنیزولون مصرف میکنم به خاطر روماتیسم مفصلی. به غیر از چهار ماه اول هر چه آزمایش دادم بیماریم خاموش بوده. مصرف قرص 5 درصد رو که روزی یکی میخوردم دکترم به تدریج کم کرد و الان روزی یک ربع میخورم نوبت بعدی دکترم اسفند ۹۸ بود که چون مطب تعطیله نتونستم برم. میخواستم ببینم میتونم مصرف قرص رو قطع کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید. در ضمن در حال حاضر قرص هیدروکسی کلروکین و ملوکسی کام هم مصرف میکنم.

خادمی (1399/2/3)

من شش ماه پیش فلج بلز شدم وپردنیزولون را مصرف کردم به نظر شما بدن من نسبت به کرونا بامصرف این دارو مقاوم شده واگر ویروس وارد بدن من شود مقاومت می کند

نسیم (1399/2/2)

سلام و خسته نباشید نزدیک ۲۵روزه که گلودرد و گوش درد و سردرد داشتم بعد از کلی دکتر رفتن اخر تشخیصشون تیروئیدیت تحت حاد بود و برام پردنیزولون ۵ تجویز کردن روزا حالم بد نیس ولی شبا همچنان درد شدید دارم تب میکنم و اصلا نمیتونم بخوابم اینا عوارض دارو هست یا مریضی اشتباه تشخیص داده شده؟

ایمان (1399/1/31)

سلام من 5 سال قبل پیوند کلیه کردم الان دارو سل سپت 4گرم در روز و ایمونورال 125میلی گرم و روزی یک عدد پردنیزولون5 میلی گرم می خورم مشکل من سر مصرف پردنیزولون است ریزش مو پیدا کردم تبش قلب می ده و از همه بدتر توی انتهای دستگاه گوارش سوزش حس می کنم به دکتر گفتم پردنیزولون 5 میلی یک روز در میان کرد می خواستم بدونم اگر فقط پردنیزولون قطع کنم مشکل پیش میاد الان 3 روز نخوردم و خیلی خوبم ایا لازم خوردنش شروع کنم؟؟؟

میثاق طاهری (1399/1/31)

سلام جناب دکتر پسر دوساله‌ام به علت نوعی خودالتهابی سیستم ایمنی و تب مکرر حدود ۱۰ ماه پردنیزولون ۵ میلی مصرف میکرد و تحت درمان بود و مقدار دارو به صورت پله‌ای توسط دکتر متخصص کم شد تا یه هفته پیش که به طور کامل قطع شد، الان متوجه ریزش زیاد موها سرش شده‌ام در صورتی که قبل از شروع مصرف ریزش نداشت. آیا این ریزش ممکنه دلیل قطع دارو باشه، موقت هستش و آیا دارو یا شامپوی برای کاهش این مسئله میشه استفاده کرد؟

AMIN (1399/1/29)

از چهارم فروردین 99 احساس سرماخوردگی و گلو درد داشتم به چندین دکتر مراجعه کردم گفتند سرماخوردگی ساده است و یک سری قرص و آمپول تجویز کردند.در نوزدهم فروردین ماه 99 بدنبال استفاده از یک ماسک N95 که الکل ضد عفونی به آن زده بودم دچار سوزش گلو و سپس تنگی نفس شدم.البته تنگی نفس بدین صورت که در حالت عادی تنفس نرمال دارم ولی موقعی که نفس عمیق می کشم نفسم بالا نمی آید.23 فروردین ماه به اورژانس بیمارستان مراجعه کردم و آزمایش خون و عکس ریه انجام شد و مشکلی مشاهده نشد.دکتر برایم تلفست 180 تئوفیلین 200 و سفکسیم 400 تجویز کرد.لازم به ذکر است در خونه هنگام درست کردن غذای سرخ کردنی نفسم کلا گرفت.بالاخره تا امروز 29 فروردین بهبودی حاصل نشد و دوباره به اورژانس بیمارستان مراجعه کردم دکتر 4 عدد قرص پردنیزولون 50 و 10 عدد قرص مونته لوکاست 10 و 10 عدد قرص تلفست 180 نوشته و گفته هر کدام روزی یک عدد مصرف کنم از شما عزیزان تقاضا دارم اعلام فرمائید اولا مشکل من کرونا است یا آلرژی؟ ثانیا استفاده از پردنیزولون در این ایام کرونایی مشکلی ایجاد نمی کند.ثالثا نحوه قطع 4 عدد پردنیزولون چگونه باید باشد؟از لطف و زحمات شما عزیزان تشکر می نمایم

مهرناز کریمی (1399/1/29)

با سلام من از ۱۵ فروردین طبق تجویز پزشک زنان شروع کردم به خوردن پردنیزولون۵،دکتر گفت تا ۸ هفته باید بخورم.هفته اول روزانه ۲۰ میل،هفته دوم روزانه۱۵ میل،هفته سوم تا هفتم روزانه ۱۰ میل و هفته هشتم روزانه ۵ میل.از دیروز ۱۰ میل خوردم.دو سه روزی هست که احساس سوزش سر دل و سوزش و فشردگی قفسه سینه دارم،ضربان قلبم رو هم بیشتر حس میکنم.آیا این حالت بخاطر این دارو است؟(قبلا هم بخاطر داروی دیگری همینطوری شده بودم و با قطعش خوب شدم).چه راهی هست برای رفع این حالت؟و اگر بخوام زودتر از وقتش این دارو رو قطع کنم با چه دستوری کم و قطعش کنم؟

علیزاده (1399/1/26)

با سلام.ممنون از راهنمایی های خوبتون . من به دکتر مراجعه کردم و بیماری فلج بلز رو تصخیص دادن ... و 7 عدد قرص پردنیزولون 50رو تجویز کردن . میخواستم بدونم بعداز اتمام داره امکان قطع یکجا هستش .. یا باید کم کم قطع کنم . ایا برای درمان جوابگو هست ؟ ممنونم

جواد حامد (1399/1/25)

قرص پردنیزولون ۵ دکتر تجویز کرده روزی ۲ عدد تا پنج وز و همینطور پلکانی کم میسود برای ریه و کپسول اینتراکوزال خاستم بدونم دوتایی باهم عوارض ندارد و اینکه هر کدوم چقدر فاصله براشون بزارم برای مصرف بخاطراسم مونته لوکاست و تلفکس و یک اسپری اسم مصرف میکنم هر شب نظرتون چیه برای تداخلی دارو

محمد خواجوند (1399/1/24)

سلام. پس از جراحی تومور هیپوفیز، دکتر برام پردنیزولون ۵ تجویز کرده. متاسفانه بابت قرنطینه نمیتونم به پزشک مراجعه کنم. الان ۴ ماه از عمل میگذره آیا باید به مصرف پردنیزولون ادامه بدم؟ ممنونم

ناصر (1399/1/24)

سلام . کلاهک تناسلیم لکه های قرمززده بود . دکتر قرص نیزوپرد نوشت مصرف کردم خوب . دوباره یکی دو لکه زده آیا استفاده بکنم روزی یکی یا بیشتر . یا دارو دیکریپیشنهاد میدهید ممنون

سارا (1399/1/23)

سلام مادرم دو سالی هست به دلیل التهاب و حساسیت های پوستی پردنیزولون براش تجویز کردن یک روز در هفته هم 4 عدد متو ترکسان میخوره . ازمایش های اخری که داشته دکتر روماتولوژ گفت بهتره و به مرور الان روی نصف پردنیزولون میخوره . فشار خون بالا نداشته فقط نصف متورال میخوره . 12 13 بوده حداکثر یک ماهی هست به شدت فشار خونش بالا رفته 17 رو 9 ممکنه با این دارو بالا رفته باشه

الهام بیگلری (1399/1/23)

سلام، من بیماری آلوپسیا یونیورسال دارم، ریزش تمام موهای بدن، پزشک برایم قرص پردنیزولون ۵ روزانه یک عدد تجویز کرده، به نظر شما من به طور همیشگی میتوانم این دارو را مصرف کنم؟ واینکه پس از رویش موها و بعد از قطع دارو ریزش موهای من مجددا شروع خواهد شد؟

دکتر ساسان دوگوهر - متخصص پوست (1399/1/23)

با سلام . خوب این فرم یونیورسال شدیدترین فرم آلوپسی آرئاتاست . متاسفانه خیلی هم به درمان جواب نمیده . گاهی پردنیزولون (معمولا با دوز بالا ) ممکنه جواب بده اما بعد از قطعش احتمال عود زیاده ...

فاطمه اسلامیان (1399/1/20)

سلام من رماتیسم مفصلی دارم بیش از ده ساله الان باردارم پردنیزلون مصرف میکنم روزی ۲.۵ ایا عوارض داره برای جنین

دکتر سیده هستی مدعوی محمدی - متخصص زنان و زایمان (1399/1/21)

نفع هر دارو و ضررش رو بنا به تاثیر دوطرفه برای مادر و جنین میسنجیم اگه روماتو لوژیستتون قادر به تعدیل داروتون نیست ادامه بدید

Hajar (1399/1/19)

سلام من حدود دو هفته ای هست که از قرص پردنیزولون استفاده میکنم به خاطر مشکل چشمی یه مایعی پشت شبکیه چشمم جمع شده که به تجویز پزشک برای رفعش دارم استفاده میکنم ولی مشکل اینجاس که الان تو فرق سرم احساس منگی میکنم روزی یکی و نصفه قرص ۵۰ میلی میخورم و به دستور پزشک باید تا هفته دیگه همینطور ادامه بدم و دو هفته هم روزی یکی

شیما ذوالفقاری (1399/1/18)

سلام خدمت شما ببخشید من برای التهاب ریه یک بسته قرص نیزوپرد ٥٠ روزی ١/٢ مصرف کردم الان باید چجوری قطعش کنم؟دکتر برام یک بسته ویزیت کرده بودن ممنونم از پاسخگوییتون

دکتر حمید کرمانی - پزشک عمومی (1399/1/18)

اگر بیشتر از یک هفته است که استفاده میکنین قرص به مدت یک هفته ۱/۴ استفاده کنین بعد قطع کنین

زهرا سلیمانی (1399/1/18)

سلام خانمی هستم ۴۱ ساله دوماه پیوند کلیه انجام دادم حدود ۱۵ روز صورت و شکمم ورم کرده اما کارکرد کلیه نرماله من خیلی نگران ورم صورتم و شکمم هستم ازشروع پیوند روزی ۱۴ تا پردنیزولون میخوردم که الان به روزی ۲ عدد نیم میلی رسیده چه راهکاری توصیه میکنید؟

S.hosseiny (1399/1/16)

با سلام دکتر تشخیص تیروئید پرکار دادن و برام پردنیزولون ۵ میلی گرم دادن تا سه هفته.هفته اول ۲ تا صبح ۲ تا شب. هفته دوم شب یه دونه و صبح همون ۲تا بشه و هفته سوم دیگه بشه یکی صبح یکی شب باتوجه به وضعیت الان و خوندم که سیستم ایمنی ضعیف میشه چیکار کنم

ناشناس (1399/1/16)

سلام سال نو مبارک من مدت چهار سال هست تحت نظر دکتر ریه هستم اسفند ماه پیش دکتر بنی اقبال رفتم و آزمایش های متفاوتی انجام دادم ، چون ایشون بعد از کرونا به مطب نیومدن درمان من انجام نشد ، اواسط اسفند پیش دکتر ساسان توانا رفتم که ایشون هم اکس ریه و آزمایش های رماتیسمی برام نوشتن که باز به علت کرونا انجام نشد و داروی فروادیل ۱۲ میلی گرم برام تجویز کردن ویک اسپری که کلا موجود نیست به دلیل قطع مصرف کرتن ، از نظر ایشون درمان کرتن منسوخ شده ( چون قبلا به دفعات پردنیزولون و اسپری سرتاید مصرف میکردم و بتامتازون ل آ تحت نظر پرشک قبلیم و سیتریزین یا تلفست) به علت حساسیت و آلرژی که منجر به آسم شد . امروز حمله شدید تنفسی بهم دست داد دکتر باقر افشار گفته بودن هر شش ساعت پردنیزولون ۵ میلی مصرف کنم در این مواقع حاد متاسفانه تعداد روزش رو کامل یادم نیست ( شاید ۴ روز بود) . سوال اولم این که آیا این کار درست هست؟ سوال دوم با توجه به این شرایط من به مصرف کرتن ادامه بدم یا آزمایش های دکتر توانا گفته بودن رو انجام بدم؟ و اینکه هیچ درمانی برای آسم وجود داره یا فقط مصرف ضد التهاب ها برای تسکین؟ ممنون پیشاپیش بابت راهنمای هایتان

مهرنوش بردبار (1399/1/16)

سلام جناب اقای دکتر از زمانی که یادم میات مشکل پوستی دارم صورتم متورم میشه جدیدا در مقابل سرما هم قرمز میشم مثل لبو بعد یک ربعی که تو دمای معمولی باشم درست میشه، قرص پردنیزولون ٥ رو یک ده روزی عست شروع کردم جواب گرفتم ازمایش کامل هم انجام دادم جواب همش خوب بود به نظر شما این الرژی من با تست الرژی بهبود پیدا میکنه هر چیزی که می خورم صورت قرمز میشه یا همون قرص رو ادامه بدم

دکتر ساسان دوگوهر - متخصص پوست (1399/1/16)

با سلام . پیشنهاد میکنم هیچوقت پردنیزولون را خودسرانه مصرف نکنید چون عوارض زیادی میتونه داشته باشه . حتما به پزشک مراجعه کنید شاید مشکل پوست شما چیزی به جز حساسیت یا هرچیزی که فکر میکنید باشه و درمان خاص خودش رو بخواد .

جواد (1399/1/15)

با سلام من 55 سالمه و مدت یسش از دو هفته دچار خشکی و سوزش گلو بودم. ازمایش خون و اسکن ریه هام نرمال بود اما با تداوم مشکل و سوزش گلو، ازمایش کرونا(تست PCR) دادم که نتیجه مثبت بود. البته من به علت ابتلا به روماتیسم خفیف مدت چهار ماهه که روزی یک عدد پردنیزولون5 و سولفاسالازین 500 مصرف میکنم. دکتر برای کرونا، هیدروکسی کلروکین و ازیترومایسین تجویز کرد و گفت که پردنیزولون را قطع کنم. در مشورتی که با یکی از پزشکان اشنا داشتم ، ایشان توصیه کرد که پردنیزولون را قطع نکنم زیرا قطع ناگهانی ان عوارض دارد. حال من نمیدانم که ایا مصرف پردنیزولون را قطع کنم یا خیر؟ لطفا راهنمایی کنید.

ایمان (1399/1/14)

بعد از قطع کردن قرص پرودنیزولون برای افرثزایش ایمنی بدنم چکار کنم؟

دکتر رویا قنبری - پزشک عمومی (1399/1/14)

این دارو باید تحت نظر پزشک و تدریجا قطع شود اقدام خاصی توسط بیمار برای افزایش سطح ایمنی پس از قطع کورتون توصیه نشده

ایمان (1399/1/14)

با سلام من مدت 5روز پرودنیزولون50مصرف کردم الان مشکلم ک سینوزیت بود کامل برطرف شده از دکتر پرسیدم. گفت قطعش کن. میگن قطع ناگهانی مشکل واست پیش میاره برای قطع کردنش چکار کنم؟؟ ممنون

دکتر امیر سعدین پور - داروساز (1399/1/14)

با سلام بله دقیقا برای قطع کردن مصرف قرص پردنیزولون 50 نیاز به تیپرینگ هست یعنی پله ای باید قطع شود بعد از دوره درمانی ابتدا 1/2 قرص به مدت 3 روز سپس 1/4 قرص به مدت 2 روز و سپس قطع مصرف دارو.

ناشناس (1399/1/12)

با سلام دختر سه ساله من دو ماه پیش تب کرد ودلدرد گرفت بعدازدوهفته هم ک خوبشد بدون دلیل پای راستش میلنگید ک براش تشخیص پرپس دادند وگفتن دوهفته راه نره ولی بعدازاون الان سه هفته ایه کلا نمیتونه راه بره وبشدت ضعف داره ولاغرشده.آزمایش تب مالت هم منفی شد.الان براش دکتر قرص پردنیزولون۵ روزی۲بار تحویز کرده.خیلی نگرانم برای مصرف این دارو بخاطر شیوع‌کرونا.بنظرتون تحویز درستیه؟؟ ممنون

مهری محمدی (1399/1/12)

سلام،من۴۵سالمه۱۲ساله پردنیزولون۵میلی مصرف میکنم،روماتیسم مفصلی دارم،باوجودمصرف طولانی مدت التهاب،ودردانگشتام زیاده خیلی ازاینده می ترسم،دکتر می گه باید کو رتون،ادامه بدم،نمیدونم تاکی باید این داروهارو مصرف کنم درصورتی که نتیجه مطلوبی برام نداره،خواهش میکنم راهنمایی کنید،ممنونم

دکتر مهشاد خواستار بروجنی - داروساز (1399/1/12)

سلام شما باید طبق نظر پزشک‌ بعد از یک دوره مصرف قرص آزمایش دهید تا روند بهبودیتان بررسی شود و طبق آزمایشات تشخیص داده شود که دوز قرص یا حتی نوع قرص تغیر کند یا نه.

مهدی (1399/1/10)

سلام و وقت بخیر به تشخیص دکتر پوست من بیماری لیکن پلان دارم و بعضی از قسمتهای بدنم مثل صورت و یا پاهام پوستم تیره شده و موهای اون قسمت ریخته و یا در حال ریزشه. به تجویز دکتر قرص پردنیزولون 5 روزی 1 عدد مصرف میکردم به مدت 4 ماه که بعد از این مدت قطعش کردم و حالا بعد از گذشت 3 ماه دوباره خارش تو بعضی قسمتها مثل سر دارم و میترسم باز شروع به ریزش مو کنم. آیا این دارو برای این بیماری مناسب هست؟ لطفا اگر داروی جاگزینی دارین بفرمایید.مصرف این دارو رو تو این شرایط مناسب میدونید؟ لطفا کمکم کنید

دکتر محمد جواد ابراهیمی نیا - پزشک عمومی (1399/1/10)

لطفا هرشب یک عدد فستوور ۱۸۰ و یک عدد ایروکاست۱۰ مصرف کنید. اگر بهتر نشدید مجبورید پردنیزولون را مجددا شروع کنید.

مجتبی مختارپور (1399/1/9)

با سلام من بخاطر بیماری آلوپسی روزانه ۲۰ میلی گرم پردنیزولون به مدت سه سال و نیم مصرف میکردم ولی از شروع جریان ویروس کرونا هر دوهفته ۵ میلی گرم از مصرفم کم کردم میخواستم بدون سیستم ایمنی بدن چه مدت بعد از قطع کورتن به حالت اولش برمیگرده و تا چه حد خطرناکه با وجود مصرف کورتن این ویروس باتشکر

نسرین (1399/1/8)

سلام. من ۳۲ سالمه و به دلیل التهاب غده تیرویید دو ماهه که قرص نیزوپرد ۵ استفاده میکنم. دو هفته هست که طبق دستور پزشکم یک روز در میان نصف قرص مصرف میکنم تا بسته آخر قرصم تمام بشه. میخواستم بپرسم اگه اقدام به بارداری کنم مشکلی نداره؟ چون قصد بارداری دارم ولی به دلیل بیماری کرونا از رفتن به آزمایشگاه و آزمایش خون خودداری کردم تا روند بیماریمو اطلاع پیدا کنم. اگر باردار بشم مشکلی برام داره؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

نسرین (1399/1/8)

سلام. من دوماهه به دلیل التهاب غده تیرویید نیزوپرد ۵ مصرف میکنم. الان یک روز در میان نصف قرص مصرف میکنم تا بسته آخرم تموم بشه. برای بارداری اقدام کنم مشکلی داره؟ چون آزمایش خون مجدد ندادم که بدونم روند بیماریم چطوره؟ قصد بارداری دارم ولی تو این شرایط بیماری کرونا از رفتن به آزمایشگاه میترسم. لطفا راهنماییم کنید ممنون.

بیژن (1399/1/8)

سلام سال نو مبارک همسر من بدلیل عارضه تیروییدیت طبق تجویزپزشک نزدیک به یک ماه است که دارن پردنیزولون ۵۰ میلی مصرف می کنند متاسفانه ایشون مشکل گوارش هم دارن ، چگونه میتونن در کنار این قرص ، امپرازول هم مصرف کنند ؟ ممنون از شما

حسن اصلی (1399/1/7)

باسلام و احترام ،در مقاله ای نوشته بود برای بهبود اسیبهای ریوی ناشی از کرونا از سه داروی مورد استفاده در بیمارستانها یکی پردنیزولون هست .این دارو وقتی باعث سرکوب ایمنی بدن می شود چگونه برای مقابله با کرونا استفاده می شود .

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/7)

سلام ،توضیح علت استفاده و مکانیسم اثر داروها در یک بیماری گاهاً دشوار است.بیماران مبتلا به ویروس کرونا در مراحل پیش رفته بیماری دچار آسیب ریه و التهاب شدید در این ناحیه می شوند در این مرحله تولید بیش از حد سلول های ایمنی و ترکیبات فعال کننده آن ها که در اثر عفونت میتواند رخ دهد و غالباً با افزایش موجی از سلول ایمنی فعال شده به ریه ها همراه است وجود دارد. بنابراین در این مرحله داروهایی که بتواند التهاب را کم تر کنند نقش خواهند داشت.

فاطمه محمدی (1399/1/6)

سلام من سی و پنج سالمه بیماری واسکولیت مغزی دارم عمل باز قلب ،ریه ،مری شدم و نای هم باید فنر بگذارند سه سال هست پردنیزولون مصرف میکنم و جدا از قرصش که روزانه سه عدد میخورم هرماه یا اگر بهتر باشم دوماه یکبار هم یک گرم پردنیزولون تزریق میکنم خیلی از عوارضش نگرانم چکار باید کنم عوارض کمتر بشه فقط هم با تزریق دردهام یکم ارومتر و قابل تحمله راهی نیست که پردینزولون تزریق نخواد انجام بدم فقط قرصش بخورم؟ سردرد های شدید عوارض دارو هست نظر شما؟

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/6)

سلام ، با توجه به تاریخچه بیماریتان و شرح حالی که گفتید به هیچ وجه توصیه نمی شود خودسرانه در مصرف پردنیزولون خوراکی و یا متیل پردنیزولون تزریقی خود بدون مشورت پزشک تغییری ایجاد کنید. متاسفانه پردنیزولون علی رغم اثرات درمانی چشم گیری که دارد یک سری عوارض جانبی هم بیمار را دچار می کند که از مهم ترین آن ها اثر بر توده استخوانی و احتمال پوکی استخوان است. معمولاً توصیه می شود بیمارانی که بیش از 3 ماه مداوم از این داروها استفاده می کنند باید از نظر سطح ویتامین د3 و کلسیم و همچنین احتمال پوکی استخوان و شکستگی بررسی شوند به خصوص در خانم ها. برای پیشگیری از این عارضه یکسری داروها وجود دارد که باید صرفاً با نظر پزشک معالج تجویز شود. توصیه می شود در مراجعه بعدی به پزشک معالج خود شرایط را با ایشان نیز در میان بگذارید تا در صورت صلاحدید داروهای مکمل برای پیشگیری از عوارض محتمل این داروها تجویز شود.

ناشناس۱ (1399/1/4)

باسلام من۱۶سال دارم برای چاقی صورت ۱۴روز قرص پردنیزولون۵۰مصرف کردم بعدقطعش کردم صورتم مخصوصاچانه م وقفسه سینه م جوش زده وهرروز داره بیشترمیشه التهاب داره وخارش هم داره خواهشا راهنماییم کنید بخاطر کروناهم دکترپوست نیست برم خواهشا یه راهکاربگید

ناشناس۱ (1399/1/4)

سلام من۳بسته قرص پردنیزولون ۵۰مصرف کردم برای چاقی صورت بعد مصرف دارورو قطع کردم الانم صورتم وقفسه سینه ام جوش زده والتهاب داره ومیخاره چیکار کنم؟ میشه راهنماییم کنین؟

رحمان گریوانی (1399/1/3)

سلام پدر من 61 ساله و 18ساله ناراحتی قلبی و ریه داره بدنش ورم کرده بردیم بیمارستان آزمایش گرفتن rbc 6.56 urea 101.6 creatinine 2.44 sodium 132 جوابش این بود و دکتر قلب داروهای زیر رو براش نوشت پلاویکس 75 آتورواستاتین 40 تاوانکس کپسول Mexil قرص سوستاک 2.6 دیلتیازم 60 قرص جوشان ٱسلیت 600 قرص ASS 80 قرص فوروزماید 40 قرص ملوکاست 10 قرص آملوپرس 5 پنتوپرازول 40 و گفت ببرید خانه تا بیماری کرونا نگیره آوردیم خانه حال عمومیش خوب شد ولی دو تا پا ورم کرده مقداری از زیر پوست پاهاش قرمز شده با این وضعیت کرونا می ترسیم بیمارستان ببریم به نظر شما با این وضعیت چه دارویی برای کاهش ورم پا مناسب است

زینب (1399/1/3)

سلام من ۲۷سالمه حدود۱۰روزپیش وقتی از خواب بیدار شدم یک طرف صورتم کج شده بود دکتر ب تشخیص دکتر فلج عصب ۷ شدم بهم قرص پردنیزولون ۵۰ داده روزی ۳تا و ایکنه خودم مدام صورتم رو ماساژ بدم میخواستم ببینم با این درمان عصب صورتم خوب میشه؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/1/4)

به دلیل مصرف دوز بالای پردنیزولون از نظر عملکرد کلیه و کبد باید مرتبا بررسی شوید. ترمیم عصب معمولا با تاخیر انجام می شود.

علی تقوی (1399/1/3)

سلام وقت بخیر فررند پسرم ۱۹ماهش متاسفانه دارای بیماری صرع مقام به درمانه و تشنجهای مکرری در روز داره و هنوز با قرص های مختلف پاسخ قابل قبولی نداده یکی از قرصها سابریل روزی دو تا و چند قرص دیگر در کنار اینها قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم هم مصرف میکنه ۴ عدد شب و ۲ عدد صبح حدود ۲ ماه هست این قرص رو مصرف میکنه و حالا دکتر تشخیص داده قطعش کنیم و بصورت هفته ای یکی یکی کم کردیم و این هفته رسیدیم به روزی یک عدد قرص و پسرم خیلی بی قرار شده و یکسره گریه و اینکه باید همش راه ببریمش شما نظری و پیشنهادی دارید برای ما؟! باتشکر

سمیه محبی نژاد (1399/1/3)

سلام ببخشید مادر من روماتیسم مفصلی داره و چند سالی میشه که پردنیزولون مصرف میکنه والان با شیوع ویروس کرونا متوجه شدم که پردنیزولون سیستم ایمنی بدن رو ضعیف میکنه و الان برای مادرم خیلی دلواپسم, اگر قرص رو قطع کنه مشکلی پیش میاد تو رو خدا راهنماییم کنید

ناشناس (1399/1/2)

با سلام،پسرم دفع پروتین داشته،سنش ۱۰ ساله و بهش پردنیزولون دادن، روزی ۵۰ میل ۱۰ روزربعد نصفی ۱۰ روز بعد یه روز در میان نصف ۱۰ روز بعد دو روز در میان نصف، بخاطر بیماری کرونا نتونستم ببرمش مطب و خودسر الان ۱۰ روز قط کردم، اشتهاش کم شده و داره ضعیف میشه، الان چکار کنم؟

مهدی (1399/1/2)

با سلام و احترام در صورت مبتلا بودن به فشار خون آیا داروی جایگزینی برای پردنیزولون هست ؟ با تشکر

دکتر اسماء جوادی پور - رزیدنت رادیولوژی (1399/1/2)

سلام بستگی به مشکل زمینه ای داره که بخاطرش قرص پردنیزولون میخورید..

ابوالفضل خان به بینی (1399/1/2)

سلام مرسی از این که به مردم خدمت میکنید من الان یک سال عمل بینی کردم از اون موقع بدنم هر دو سه روز یه بار بصورت شدید خارش میگیرد دکترای زیادی رفتم اما جواب نگرفتم ولی قرص ستریزین یا قرص های مشابه اون میخورم تا دو سه روز در امن هستم خواشمندم کمک کنید منو راهنمایی کنید خیلی ادیت میشم

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/2)

سلام.لازم است ضمن مشورت با متخصص پوست،بطور مرتب از یک داروی ضدحساسیت مثل همین سیتریزین، هر روز،یکی،استفاده کنید

ناشناس (1399/1/1)

سلام پسرم ۲۰ سال دارد تمام بدنش کهیر زده دکتر برایش پردنیزولون ۵۰ نوشته باید یک چهارم قرص به مدت 2 هفته مصرف کنه اما چندروز نتیجه ای ندیدیم

(1399/1/1)

با سلام . اگه تشخیص کهیر حاد باشه ، درمان اصلی اون آنتی هیستامینه ولی میشه در کنار اون به مدت چند روز (معمولا ۳ تا ۵ روز) پردنیزولون هم تجویز کرد. به ازای هر کیلوگرم وزن ، نیم تا یک میلی گرم

Zizi (1399/1/1)

سلام من برای افت شدید دهانم مخصوصا ردی زبونم در زمان افت پردنیزولون ۵۰ مصرف میکنم ک معمولا با مصرف دو توی دو روز خوب میشه و قطع میکنم .سوال اول اینکه تپش قلب میگیرم جدیدا اشکال نداره از قرص تپش استفاده کنم ؟؟سوال دوم پزشک زنانم گفتن که فیبروم های رحمی که تعدادش زیاد شده ممکنه از عوارض پردنیزون باشه .ایا این مورد جزو عوارض این قرص هست ؟

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/1)

سلام! در صورتی که بدون تجویز پزشک در حال مصرف پردنیزولون هستین, اصلا توصیه نمیشه. در درجه ی اول باید علت آفت های مکرر شما بررسی شه و با رژیم دارویی مناسب تحت کنترل قرار بگیره. پاسخ سوال اول: بهتره بقیه علایم و داروهای مصرفی شما بررسی شه تا علت تپش قلب ارزیابی شه, به پزشک مراجعه کنین. سوال دوم: تابحال چنین عارضه ای از این دارو گزارش نشده ولی نمیشه با اطمینان ردش کرد. ممکنه باعث افزایش فییروم های شما شده باشه.

ناشناس (1399/1/1)

سلام من دهانم هرماه آفت میزنه مخصوصا روی زبدنم و بسیار دردناکه هر موقع که افت میزنه پردنیزولون ۵۰ میخورم معمولا با دو تا قرص تو دوروز مصرف ، خوب میشه و قطع میکنم .برای فیبروم به پزشک مراجعه کردم گفت ممکنه زیاد شدن فیبروم رحمی به خاطر پردنیزولون باشه .نظر شما چیه ؟

دکتر فاطمه سادات ریحانی دو - پزشک عمومی (1399/1/1)

با سلام، متاسفانه شرح حالی از سن و اینکه بیماری زمینه ای دارید یا خیر ندادین.اینکه کورتون رو راهی برای درمان آفت انتخاب کردین روش مناسبی نیست میتونستین از کوکتل دیفن هیدرامین استفاده کنین و تاثیرش رو ببینین به چه صورت هست و اینکه آیا آفت در پاسخ به خوردن آلرژن ها ایجاد میشه یا خیر؟ و اگر آفت هر ماهه در محل خاصی از دهان ایجاد میشه اهمیت وافری داره و نیاز به پیگیری جدی تری داره. در کل خوردن کورتون خودسرانه باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن میشه و بیماری زمینه ای رو شعله ور تر میکنه.

علی هستم (1398/12/28)

سلام.من بیماری روماتیددارم و 10 ساله دکتر برام پردنیزولون تجویز کرده تا اونجایی که من مطالعه کردم این قرص به سیستم ایمنی بدن حمله میکنه به نظر شما تو این اوضاع بیماری کرونا که به سیستم ایمنی قوی نیاز داریم مصرف این قرص صلاح هستش؟

ناشناس (1398/12/28)

درسته که همراه با ازیترومایسین و ناپروکسن خیلیها که ریه هاشون پنومونی شدن رو تو سه روز خوب کردند پس چرا الان اطلاع رسانی نمیکنند که دکترها درمان رو شروع کنند

فاطمه (1398/12/25)

سلام دخترمن انمی فانکونی داره وسه ساله داره قرص پردنیزولون۵میخوره وهشت سالشه.الان سینه هاش ترشح سیاهی دارندویکم بزرگ شدند البته پارسال سونو رحم دادیم بلوغ زود رس نبود میشه عوارض داروباشه?البته اکسی متولونم میخوره

ناشناس (1398/12/25)

سلام مامان من یه مدت تاول های خونی در دهانش میزد قبلا سالی یه بار بود ولی وقتی ماهی یه بار شد به پزشک مراجعه کرد و ده روز پردنیزولون درسته بعد ده روز نصف و ده روز یک چهارم براش تجویز کردن. دارو رو مصرف کنن؟ لازمه پزشک دیگری ویزیتشون کنه؟ بعد درمان باز هم تاول های خوبی ممکنه ظاهرشن؟

موسوی (1398/12/25)

من هشت ساله که پردنیزولون رو به همراه دارو های دیگه مصرف میکنم دوزشم ۵۰هستش اما روزانه بیشتر از یک عدد میخورم یعنی ۷۵تا در روز دکترم دارو هام رو قطع نمیکنه باید چه کار کنم؟ از وقتی ۱۲سالم بود شروع کردم تا همین الان.

ناشناس (1398/12/24)

سلام.من بیماری لوپوس دارم و دکتر برام پردنیزولون تجویز کرده تا اونجایی که من مطالعه کردم این قرص به سیستم ایمنی بدن حمله میکنه به نظر شما تو این اوضاع بیماری کرونا که به سیستم ایمنی قوی نیاز داریم مصرف این قرص صلاح هستش؟

Asi (1398/12/24)

سلام خسته نباشین ببخشید من دوستم واس ریزش مو قر پردنیزولون استفاده کرده بود و میگفت که خوب بوده میشه یه دوز پیشنهادی بگین که منم استفاده کنم و چه مقدار در روز

جهانگیر هارونی (1398/12/24)

باسلام و احترام به دکتر گرامی اینجانب 51 ساله ومدت 18 ساله به بیماری نقرس مبتلا شده ام وهر شب قرص های آلو پیرونول 100 و کلی شیسن مصرف می کردم و در حمله ها آلوپیرونول را تا پایان حمله قطع می کردم الان 32 روز حمله در قسمت مچ پا دست داده با مراجعه به پزشک روماتولوژی دستور دادند10 عدد قرص پردنیزولون 5 طبق دستور آلوپیرونول 300 و کلیشیسن مصرف نمایم بعد از 8 روز مصرف پردنیزولون هنوز مچ پایم در گیره هم درد دارم و هم متورم است

مریم (1398/12/24)

سپاسگزارم از پاسخ شما جناب دکتر عزیز اگر قرص پردنیزولون را بجای روزی سه عدد روزی دو عدد مصرف کنم ایرادی داره؟ آخه ضررش بیشتر از نفعشه و اینکه دکتر موقتا داروها را برای دو ماه نوشتند تا ازمایش اخری هم کامل بشه بعد داروی اصلی را تجویز کنند. متاسفانه بدلیل بیماری کرونا شاید تا یک ماه آینده مراجعه نکنم.

ناشناس (1398/12/23)

سلام خسته نباشید من خانمی متاهل 41ساله بدلیل ورم دست و فشار بالا به پزشک فوق تخصص قلب مراجعه کردم اکو انجام دادم ایشون والزامیکس و تریامترن اچ تجویز و معرفی کردند به پزشک روماتولوژی آزمایش خون و ادرار و عکس از انگشتان دست و تست سل انجام دادم قرص کلسیم و پنتوپرازول و پردنیزولون 5 تجویز کردند که یک عدد صبح و دو عدد ظهر مصرف کنم داروها تمام شده الان بخاطر بیماری کرونا میترسم بیرون برم چکار کنم ؟

مدیر سامانه

تا مراجعه به پزشک داروهای خود را ادامه دهید. قطع ناگهانی پردنیزولون صحیح نیست

الهام بابایی (1398/12/22)

سلام من دکتر عمومی رفتم برام قرص پردنیزولون تجویز کرده فقط ده عدد تا ده روز برای چاقی با توجه به عوارضی که داره خوندم میتونم استفاده کنم اقای دکتر؟

مدیر سامانه

به نظرم برای چاق شدن پردنیزولون داروی مناسبی نیست

آرمین اکبری (1398/12/20)

با سلام من الا سه ماهه بدلیل بیماری سندرم نفروتیک پردنیزولون 50 استفاده میکنم 16 ساله ک این مریضیو دارم و با عوارض این دارو اشنام ولی این دفه دچار ریزش مو شدم میخوام ببینم از عوارض این دارو هست یا ن؟!

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/12/20)

معمولا پردنیزولون باعث پرمویی می شود. شاید ریزش مو علت دیگری داشته باشد

ناشناس (1398/12/17)

سلام کف پام پوستش لایه لایه مرده شده بود کترر فتم این قرص تجویزکردوگفت دانه های ریزی تودهنم وساق دستمه کف پام خوب شدقرص پردنیزولون قطع کردم دهنم بدترش ه قرص50رایک چهارم ادامه بدم. ممنون طبق روالقبل

بینا باقری (1398/12/16)

سلام من وابسته به اکسیژن هستم تقریبا 25در صد از ریه هام سالم هستند و مدام اکسیژن دارم زیاد ریه هام عفونی میشه با این حال دکتر معمولا بهم پردینزولون 50میدن البته 5تا از اونجایی که وزنم خیلی کمه36کیلو و اذیت میشم یک چهارم روزانه میخوام اینکار مشکلی برام پیش ننمیاره

مهدی حبیبی (1398/12/14)

سلام من شنبه بخاطر شستشو و نظافت از وایتکس استفاده کردم دکترم بهم پردنیزولون۵داد روزی نصفه دو روز اول خوب بودم بعد از دو روز مصرفمو۱/۴کردم اما الان ۳روزه بعد از مصرف اسهال میگیرم داستانش چیه ممنون میشم راهنماییم کنید

زهرا (1398/12/12)

سلام من به خاطر التهاب و خونریزی روده از این دارو یعنی پردنیزولون 50 استفاده میکنم که باعث تپش قلب و اختلال در خوابم میشه...به نظر شما فایده ای داره برای بیماری من که به اصطلاح اسمش کولیت السراتیو هست؟

نازی شکوری (1398/12/11)

سلام مادرم ۷۳ ساله ست یکماهه صورتش ورم میکنه همزمان هم تیروییدیت گرفته و برای ۱۵ روز دکتر پردنیزولون ۵۰ میلی نصف صبح و نصف شب تجویز کردند .و دکتر کلیه هم براشون ناتریلیکس تجویز کردن میخوام بدونم تداخل دارویی نداره این دو تا قرص در ضمن مادرم تو قلبشون باتری دارن چون سنککب میکردند ممنون میشم اگر زود جوابمو بدید

ناشناس (1398/12/9)

سلام .من یه خانم 27 ساله هستم سه سال پیش دوماه بعد زایمانم حساسیت خارش پوست گرفتم رفتم دکتر بهم سیتریزین داد چون مادرم هم همین مشکل رو داشت دکتر بهم گفته حساسیتم ارثی ژنتیکیه بعد از خوردن غذاهای که موجب تحریک می شد سیتریزین می خوردم خوب می شدم ولی الان به مدت دوماهه که دچار کهیرو خارش شدم رفتم دکتر بهم فکسوفنادین با دوکسپین داده خوب نشدم بعد مراجعه بعدی بهم نیزوپرد5 با نئوتادین 5 داده که نیزوپرد صبحها دوتا نئوتادین هم صبح وشب یک عدد نسبت به قبل خارش کنترل شده دکتر گفته 15روز مصرف کنم برم پیشش ولی الان یکماه ونیم از مصرف دارو میگذره الان هم باشرایط ویروس جدید نمیتونم از خونه خارج بشم میتونم خودم به آرومی کمش کنم تاچند وقت طول میکشه سیستم ایمنی بدن برگرده به حالت خوبش ممنون میشم راهنمایی کنید.

آذیتا ثروتی (1398/12/8)

سلام من نفس تنگی دارم عکس ریه انداختم گفتن پنومونی دو طرفه ازیترومایسین بخورم و پردنیزولون 5دوتا صبح دو تا شب آیا چون عفونت دارم پردنیزولون باعث عدم خوب شدن عفونت نمیشه اونم تو شرایط فعلی؟

آذیتا ثروتی (1398/12/8)

سلام من تنگی نفس دارم عکس ریه انداختم گفتن پنومونی دوطرفه آزیترومایسین میخورم و گفتن دو تا صبح دو تا شب پردنیزولون 5بخورم آیا چون عفونت دارم مقاومت بدنم پایین نمیاره

کعبی (1398/12/6)

سلام.من دوماه پیش موهامو رنگ کردم.به رنگ مو حساسیت داشتم.دکتر برام به مدت یک ماه پردنیزولون 50 روزی نصف را تجویز کرد.بعد از یک ماه گفت باید به مدت شش ماه از پردنیزولون 5استفاده کنم.الان دو مرتبه حساسیتم عود کرده

ناشناس (1398/12/6)

باسلام مشکل پولیپ تارصوتی دارم بامراجعه ب پزشک متخصص حلق وحنجره بمن قرص پردنیزولون50تجویز کردن روزانه صبح وشب یک چهارم قرص مصرف بشه ولی پس از مصرف 1روز دچاردرددرقفسه سینه،کتف ها وگردن شدم آیا این حالات میتونه عوارض مصرف این قرص باشه شما چی توصیه میکنید

زهرا محمدی (1398/12/1)

سلام، من حدود سه سال بیماری آرتوئید روماتید دارم تحت درمانم، روزانه حدود ۲.۵ ml/gr پردنیزولون مصرف می کنم بعلاوه هفتگی سه تا قرص هیدورکسی کلروکین سولفات، من قراره جراحی بینی انجام بدم، ولی می ترسم بخاطر مصرف پردنیزلون از نیکروز بینی می ترسم، اگر می توانید راهنمایی کنید.

مریم بهشتی (1398/12/1)

سلام بدلیل مشکل ناباروری و انجام آی یو آی دکتر زنان روزی نصف قرص پردنیزولون ۵ رو تجویز کردن، آیا ارتباطی بین بارداری و مصرف این قرص هست؟ من آزمایشات مربود به سیستم ایمنی رو هم دادم و نرمال بوده

کیانی (1398/11/28)

سلام وقت بخیر بنده به دلیل التهاب تیرویید مدت ۲۰روز است پردنیزولون پنجاه روزی نصف مصرف میکنم، اگر بخوام مقدار دارو کمتر کنم به چه نحوی باید باشه؟چون پزشک تا بعد از عید نوبت نمیدن، و سطح پلاکت بدنم رو به کاهش ممنون میشم

سمیه (1398/11/25)

سلام الان چند روزی هست دچارعارصه سکته گوش شدم.گوش سمت راست این شنوایی خیلی زیادپیداکردم.دکتربرام پردنیزولون۵۰تجویزکردن البته با یه سری داروی دیگه.۳۶سالمه چندماهی هست که یائسه شدم طبق نظر پزشک متخصص زنان الان۲روزهست که پردنیزولون رو مصرف میکنم و دچارلکه بینی شدم به نظرتان چکاربایدانچام بدم؟طبیعی هست؟

مهسا نیکنام (1398/11/24)

درود و عرض ادب من ۱.کم کاری تیرویید دارم و سه ساله لوکسین ۱ مصرف میکنم.۲.ساییدگی مفصل در قسمت زانو دارم.. به دلیل بیماری لیکن پلان که چهار ماهه درگیرش هستم و کل بدنم رو درگیر کرده ضایعه ها بسیار بزرگ شدن کف پاهام مرتب به دلیل خارش زیاد زخم میشه و... دکترم پردنیزولون ۵ تجویز کردن سه عدد صبح دو عدد شب به فاصله ۱۲ ساعت آیا این مقدار مصرف با توجه به بیماری هام مشکل ساز نیست. قابل ذکره ده روز پیش عمل فمتولیزیک چشم انجام دادم. سه روز هست که پردنیزولون رو شروع کردم . صمیمانه ممنون میشم با توجه به تمام موارد ذکر شده پاسخ بدید چون به شدت درگیری ذهنی دارم. سپاس از زحمات شما و خداقوت

سمیه ب (1398/11/24)

من ۳۲ سالمه به علت مصرف بیش از حد قرص ژلفون صورتم کهیر زده و خارش شدید داره کل صورتم قرمز یکدست شده دکتر بهم قرص پردنیزولون داده صبح دو عدد مصرف کنم آیا بهتر میشم میترسم همینجوری بمونم صورتم خارش شدید داره

مصی (1398/11/23)

باسلام و خسته نباشید من برا جوش صورت رفتم دکتر دو دوره راکوتان داد الانم پردنیزولون 5میلی گرم داده برا 15 روز با توجه به مطالبی که تو سایت خوندم نگران شدم نمیدونم بخورم یانه، میشه راهنمایی کنید بی‌زحمت، مرسی

مصی (1398/11/23)

باسلام و خسته نباشید من برا جوش صورت رفتم دکتر دو دوره راکوتان داد الانم پردنیزولون 5میلی گرم داده برا 15 روز با توجه به مطالبی که تو سایت خوندم نگران شدم نمیدونم بخورم یانه، میشه راهنمایی کنید بی‌زحمت، مرسی

حاجیان (1398/11/20)

من بعد از بیوبسی دهان دکتر تشخیص پمفیگوئید را دادند وبرایم پردنیزولون 50 که البته نصف آنرا صبحها در 500 سی سی آب حل وبعد از غرغره کردن بایستی قورت بدم وشبها هم یک عدد قرص ازارام 50 تجویز شده آیا این میزان قرص برایم لازمه یا باید با پزشکان دیگر هم مشورت نمایم. ممنون میشوم راهنمایی کنید.

نازنین زارع (1398/11/18)

سلام من لبم و صورتمو مزو تراپی کرد به علت ورم زیاد دگزامتازون مصرف کردم هر 4 ساعت یک بار میخوردم ولی فایده ای نداشت بعد آرایشگر بهم پردنیزولون 5 پیشنهاد کرد بخورم هر 4 ساعت یک عدد... تا دوروز مصرف کردم که بهتر هم نشدم مجبور شدم زالو بزارم الان بعد چن هقته صورتم و کمرو سینه هام پر از جوش شده به نظرتون باید چی کار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

بهناز دشتی (1398/11/16)

سلام آقای دکتر بخاطر esrبالا و درد اگن برام پردنیزولون ۵میلی گرم تجویز کردند البته من تیروئید کم‌کار دارم و قرص لوتیروکسین مصرف می‌کنم آیا مشکلی نداره‌؟ ممنون از راهنماییتون

محمدی 38 ساله تهران (1398/11/16)

سلام 9 ماهه که این قرص و مصرف میکنم با اطلاعاتی که تو این صفحه از قرص پردنیزولون خوندم بیشتر عوارض دیدم تا بهبودی... من بخاطر التهاب روده 2 عدد روزانه 5 میلی گرم مصرف میکنم. افسرده گی تاری دید ضعیف شدن دیواره معده و خستگی رو دارم خدا همه بیماران رو شفا بده

ف (1398/11/15)

سلام من ۲۳ سالمه بخاطر پلاکت خون پایین پردنیزولون 50 یکماه یک و نصفی ماه بعد یک قرص وبمدت سه ماه نصف قرص مصرف میکردم به تجویز پزشک الان که پلاکت خونم نرمال شده قطع کردم مصرفشو ولی بشدت صورتم جوش زده و بدن درد دارم و رگهای زانوم درد میکنه و یکم عصبی شدم این عوارض بخاطر قطع پردنیزولونه ؟

ناشناس (1398/11/14)

سلام من مدت ۴ ماه هست که قرص پردنیزولون میخورم هروز صبح ۲عدد قرص میخورم تازگی خیلی احساس میکنم صورتم بدنم ورم کرده چاق شدم اشتهامم زیاد شده مدت یک ماه کمتر هست که ریزش مو پیدا کردم خیلی موم مریزه میخاستم بدونم از عوارض این دارو هست مشکل التحاب روده دارم زیر نضردکتر فوق تخصس هستم سنم ۳۱سال

صبا (1398/11/12)

من دخترم شش سالشه نتروپنی مادرزادی داره دکتر پردنیزولون یه شب درمیان براش تجویز کرده چون بچم سیستم ایمنیش پایینه این دارو سیستم ایمنیش و تضعیف نمیکنه؟

ب ش (1398/11/12)

سلام من اسم آلرژی دارم بخاطر عفونت ریه بیمارستان بستری شدم بعد از بیمارستان مرخص شدم دکترم نیزوپرد 5 روزی دو عدد صبح شب تجویز کرده الان دو بار خوردم کلیه هام یه کم درد میکنه و ادرار آوری زیاد شده الان اسپری سرتاید مصرف میکنم و خوب هستم آسمم خیلی بهتره به نظرتون این دارو رو نخورم آشغالی پیش میاد یا کلا برای چی تجویز شده ایا برا آسم هست مصرف نکنم هم خوبم لطفا جواب بدید ممنونم

آی هان (1398/11/10)

باسلام من ۲۴سالمه ۶ساله که قرض پردنیزلون۵ مصرف میکنم بخاطر سیروز کبدی آیا میتونم باردار بشم راهنمایی کنید ممنون

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/11/10)

مصرف پردنیزولون در بارداری فقط تحت نظر پزشک و با دوز کنترل شده قابل استفاده است

مریم حسینی (1398/11/9)

سلام ببخشید پسرم ۸سالشه ۳روز پیش دکتر براش قرص پردنیزولون ۵ هرشب ۱عدد تجویز کرده ومن به اشتباه هر ۱۲ ساعت بهش دادم امروز متوجه اشتباهم شدم توروخدا دارم دیوونه میشم من الان باید چیکار کنم

خانم ۳۵ ساله (1398/11/7)

سلام دکتر من به خاطر خارش بدن وکهیر که شبهااذیتم میکرد رفتم دکتر پوست وبه من قرص پردنیزولون ۵ دادن که هفته اول روزی ۳ وهفته دوم روزی ۲ وهفته سوم روزی۱ من به ویروس اچ پی وی هستم مصرفش مانعی نداره

محمدرضا دیناروند (1398/11/7)

سلام.من ۱۴ ساله پردنیزولون روزی دو عدد مصرف می‌کنم ‌دچار دیابت شدم آیا با قطع آن قندم نرمال می‌شود ؟

ناشناس (1398/11/7)

سلام آقای دکتر پسرم ۱۰سالشه داروی ضد تشنج شربت ایپیلیم و قرص لوبل ۲۵۰استفاده میکنه خداروشکر الان کنترل شده بارها مریض شده بردمش دکتر براش پردنیزولون تجویز کرده ترسیدم بدم اماالان چند روز تب و سرفه و التهاب گلو داره اگه ببرمش بده تداخلی با داروهای تشنح داره یان

ناشناس (1398/11/2)

سلام من چندوقته ارتروز گردن دارم اینسری که دکتررفتم قرص پردنیزولون بهم داده ایا تاثیری داره یانه که خوب بشم

لیلی (1398/10/30)

من ب دلیل سقط مکررآزمایش دادم ک متوجه شدن apkaبدنم۵ هست و بخاطراقدام مجددبارداری پردنیزولون ۵۰ روزی نصف ب مدت یک ماه و نیم مصرف کنم ایا مشکلی نداره

aban (1398/10/30)

سلام من سابقه معده درد دارم بخاطر اگزما رفتم دکتر پوست که به من پردنیزولون50 تجویز کرده و روزی نصف تا یک هفته و هفته ی بعد 1/4 آیا مشکلی برآیم پبش نمی اید

مریم مظفری (1398/10/29)

سلام من بخاطر عمل جراحی تنگی کانال نخاعی دوچارتنگی تراشه شدم وبرای همینم برام تراک گذاشتن دکترم برای اینکه ریه م التهاب داشت برام قرص پردنیزولون ۵میلی تجویز کرد روزی ۲عدد الان حدود ۶ماهه من هرروز ۲عدد قرص پردنیزولون ۵میلی مصرف میکنم دکترم گفت التهاب ریه ت خوب شده دیگه نیازی به خوردنش نیست ولی من چون میدونم قطع ناگهانی این قرص عوارض داره خواستم راهنماییم بکنید که چجوری دوز دارو رو پایین بیارم که بتونم قطعش کنم؟؟ممنون میشم که راهنماییم بکنید

زیباشهبازی (1398/10/27)

سلام ببخشید قرص نیزوپرد کروتون داره؟

سمیرا (1398/10/26)

سلام پسره من ۷.۵ بخاطره اسیب به عصب گوشش به مدت ده روز باید قرص پرودینزول ۵هرروز صبح باید ۳تا نصفی مصرف کنه مشکلی نداره ایا

سمیه زینی زاده (1398/10/20)

سلام و خسته نباشید پسر من ۵ سال دارد التهاب روده داره و به بیستر مواد غذایی حساسیت داره دکتر پردنیزولون ۵ روزی یک عدد تجویز کرده همرا با قرص شربت آی دی ژل هم نوشتند که همزمان مصرف شود می خواستم بدونم مشکلی پیش نمی اید

H (1398/10/19)

سلام دکتر من تقریبااز هشت ماه پیش کهیر میزدم ولی دکتر نرفتم.ماه پیش که دکتر رفتم برام پردنیزولون50لوراتادین10و رانیتیدین نوشت.پردنیزولون رو سه روز کامل.یک هفته نصف.بقیش 1/4استفاده میکردم.بعد اینکه داروهام تموم شد دوباره کهیر برگشت و بعد دوهفته خودم بدون مراجعه به دکترپردنیزولون و لوراتادین رو تهیه کردم و استفاده کردم امابعد دچاردردشدید قفسه سینه شدم و قرص هارو قطع کردم (پردنیزولون رو مثل دفعه قبل استفاده کردم و سه تاش مونده بود هنوز)اما دوباره این کهیر و خارش شدید پوستم برگشته چیکار کنم؟چی استفاده کنم بنظرتون؟

فاطیما حسنی (1398/10/19)

با سلام من دوسال هست که دچار ریزش مو شدم بطوری که بعضی از جاهای سرم صاف شده ومویی ندارد سرم هم هر دویا سه ماهی دچار التهاب میشه و کف سرم قرمز میشه الان دکتر این قرص پردنیزولون ۵ تجویز کرده آیا ممکنه که خوب بشم درضمن باردار هم نمیشم

یوسف شاهمرادی (1398/10/16)

سلام دکتر من پنج ساله آسم آلژی دارم تواین پنج سال هروقت دکتر رفتم هرچقدر دارو تجویز کرده هیچ دارو غیراز پردنیزولون منو خوب نمی کنه یه هفته می خورم خوب میشم بادوز روز دوعددسه روز روز یک عدد چهار روز بهتر میشم بیست روز بهتر میشم باز هم سرفه شدید تابرم پیش دکترچون دکتر دوماه وقت میده ازدوماه بیست روز خوب هستم چهیل روز سرفه شدید باسینه خلطی آیامن هریک ماه یه هفته بتور مرتب غرص بخورم باز هم عوارض داره چون وضع مالی خوب نیست دگه بخاطر هزینه دکتردارو خسته شدم راهنمای کنید ممنونم

بهاری (1398/10/12)

سلام قطع ناگهانی قرص پردنیزولون چه خطری دارد واینکه ایااین قرص برای افیوژن پریکارد هم تجویز میشود؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/12)

پردنیزولون برای هر نوع التهاب ممکن است تجویز شود. افیوژن پریکارد ممکن است در اثر بروز ضربه به قفسه سینه یا به هر دلیل دیگر ایجاد شده باشد و در صورت تشخیص پزشک، پردنیزولون تجویز می شود. در صورت مصرف طولانی مدت این دارو قطع مصرف حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود.

نوشین هاشمی (1398/10/11)

سلام.من سه هفته است دچار بیماری کهیر شدم.دکتر قرصای سیتزیرین و هیدروکسی زین تجویز کردن.بعد از گذشت یک هفته دچار کهیر فراوون و درچشم و صورت شدم و قرص پردنیزولون ۵۰ خوردم به مدت ۴ روز کهیرا کم کم محو شدن و این قرص رو دیگه نخوردم.دوروز است دوباره دچار کهیر شدم شدن.یعنی از عوارض قطع این قرص است؟؟

مینا (1398/10/3)

سلام دختر 4ساله من پشت پرده گوشش جرم گرفته رفتم دکترپردنیزولون 5 داده ایا این دارو برای این مورد که گفتم فایده داره وروزی چندتابخوره ؟؟

ناشناس (1398/10/3)

سلام. من بخاطر مشکل روماتیسم و ارتروئید مفصلی نزدیک به دو ساله با تشخیص متخصص رماتیسم، قرص پردنیزولون مصرف می کنم و متاسفانه دچار پف خیلی زیاد در زیر چشمها و مخصوصا " ناحیه شکم شده ام‌ . آیا میتوانید راه حلی برای این مشکلم پیشنهاد بدهید؟

مریم نادری (1398/10/1)

باسلام ..من چند ساله ک قرص پردنیزولون مصرف میکنم بعد از عمل هیپوفیز. میخاستم بپرسم آیا من باردار میشم؟؟

یوسف جاوید (1398/9/30)

سلام من یک هفته پیش چشمم ضرب دیده بود مردمک چشمم خونریزی داشت برام پردنیزولون 50 دادند که روزی یک عدد مصرف کنم الان سه روزه دل درد شدید وجود درد دارم البته کبدم هم گرید 2 چربه دکتر گفته 3 روز دیگه باید مصرف کنم میخواستم ببینم مصرف رو ادامه بدم یا نه ممنونم

سارا (1398/9/30)

سلام. من بعد از کشیدن دندون عقلم چون زبونم بی‌حس بود دکتر بهم قرص پردنیزولون 5 داد با بکمپلکس که هر روز باید یک دونه مصرف کنم یک ماهه که مصرف میکنم و هنوز حس زبونم برنگشته آیا بازم استفاده کنم؟؟؟ عوارض مصرفش خطرناکه؟؟؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/30)

احتمالا موقع تزریق آمپول عصب مربوطه آسیب دیده است. بازسازی ترمیم عصب به کندی صورت می گیرد. به تدریج پردنیزولون را کاهش دهید.

امیر نوبری (1398/9/29)

به علت التهاب زجاجیه چشم راستم متخصص چشم قرص پردنیزولون 50 به مدت یک ماه به صورتی که هفته اول یک قرص کامل هفته دوم سه چهارم قرص و هفته سوم نصف و هفته چهارم یک چهارم قرص تجویز نمود.از شروع درمان کم کم التهاب زجاجیه خوابید و تا الان برنگشته مهمه که دارو با شیر مصرف گردد اگر اول صبح مصرف شود خوبتر است و ورزش و فعالیت های بدنی مانع از عوارض جانبی از قبیل افزایش قند خون می شود.

زهرا (1398/9/28)

سلام من 20سالمه حدود یه سالو نیم قرص پردنیزولون برا چاقی مصرف کردم البته به طور مداوم نه گاهی اوقات مصرف میکردم الان حدود یک هفتس نمیخورم اگه دیگ مصرف نکنم مشکلی برام پیش نمیاد؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/29)

مصرف پردنیزولون برای چاقی کاملا اشتباه است و به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر یک هفته است قطع کرده اید و مشکلی نداشته اید دیگر ادامه ندهید.

مریم مرادی (1398/9/27)

با سلام برای مشکل خارش پوستی شدیدی که داشتم دکتر برایم قرص پردنیزولون ۵ تجویز کردند یک روز در میان روزی یک چهارم قرص برای مدت ۴۰ روز قرص ها را ۴ قسمت کرده و در شیشه مخصوص قرص ریخته ام مشکلی ایجاد نمی شود؟با تشکر

حامد کوشکی (1398/9/26)

سلام من میکروب معده داشتم بخاطر همون هم بیش از حد لاغر شدم واسه چاقی بهش گفتم دکتر واسم پردنیزولون ۵ و پنتوسک۴۰ تجویز کرده هر کدوم روزی دوعدد الان ده روزه مصرف میکنم ولی علائم چاقی دیده نمیشه به نظرتون باید چه مدت استفاده کنم

ژاله عبدالهی (1398/9/23)

سلام من دو هفته ست عمل دیسک کمرانجام دادم بعدبرداشتن بخیه هام دکتر پردنیزولون5ظهرها یک عدد تجویز کردند واسه چیه؟ ضمن اینکه من ازجای بخیه هام آب میاد

..راحیل (1398/9/20)

سلام و عرض ادب مادرم بیماری پمفیگوس دارند دکتربراشون پردنیزلون5۰میلی تجویز کردن به مدت یک ماه به تعداد6۰عدد و حالا بادوز۵ میلی تجویز کردند باتوجه به اینکه دوز رو به یکباره خیلی پایین آوردند مشکلی برای مادرم پیش نخواهدآمد؟؟؟؟ ممنون ازحسن توجهتان

عینی (1398/9/19)

با عرض سلام وخسته نباشید من دخترم یک ماه پیش بیماری نوریت اپتیک داشت که الان یک ماهه پریدنیزولون ۲۵درصد روزی یک عدد مصرف میکنه دچار پفی صورت شده البته اشتهاش هم خیلی زیاد شده میخواستم بدونم ازاین قرصه با سپاس ازشما

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/19)

بله عوارض این داروست. توجه کنید که قطع ناگهانی این دارو ممنوع می باشد

عینی (1398/9/19)

با عرض سلام وخسته نباشید من دخترم یک ماه پیش بیماری نوریت اپتیک داشت که الان یک ماهه پریدنیزولون ۲۵درصد روزی یک عدد مصرف میکنه دچار پفی صورت شده البته اشتهاش هم خیلی زیاد شده میخواستم بدونم ازاین قرصه با سپاس ازشما

م . ص . ع (1398/9/19)

سلام من حدود سه ساله که با دوز پنج دو تا در روز صبح و شب استفاده می کردم الان حدود سه ماهه که کم کردم و یک قرص به صورت نصف صبح و نصف شب استفاده می کنم ولی درد های مفاصل و التهاب های شدید در من ایجاد شده و برای کنترل آن داروی مسکن استامینوفن و یا ایندومتاسین و... استفاده می کنم ولی فایده ای ندارد لطفاً منو راهنمایی کنید

armin (1398/9/18)

با سلام بنده حدود سه هفتس که دارم نیزوپرد 50 مصرف میکنم روزی یک عدد بعد از صبحونه.برای سکته گوش تجویز شده.کمی رو شنواییم خیلی کم البته اثر گذاشته ولی با اینکه امپرازولم ناشتا بهم داده دکتر رو.زی یک عدد باز به شدت معدم درد میگیره و مخصوصا دراز کشیدنی خیلی بدتر میشه.میشه راهنماییم بکنین؟34 سالمه

ناشناس (1398/9/16)

سلام من نیزوپزد ۵۰ اول استفاده می کردم بعد ۳ماه دکتر به من ۵ میلی کرم را تجویز کردن اما صورتم ورم کرده و احساس می کنم فشار روی چشمام به خصوص صبح زیاد است لطفا راهنمای بفر ماید ممنون؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/17)

سه ماه مصرف پردنیزولون ۵۰ میلی گرم باعث شده بدن شما به دارو احتیاج داشته باشد. لازم است تحت نظر پزشک به تدریج دارو را کاهش دهید.

ناشناس (1398/9/15)

سلام دکتر میگن این قرص پردنیزولون واسه چاقی صورت استفاده میشه

ناشناس (1398/9/15)

سلام من ویتیلیگو دارم الان نزدیک 9ساله پردنیزولون 5میلی مصرف میکنم اوایل به مدت دوماه روزانه یکی مصرف میکردم بعد از اون دوروز درمیان و الان 3سال است که سه روزدرمیان مصرف میکنم، اوایل مصرف دارو دچار چاقی شدم وپ وستم به خصوص تو ناحیه پاهام ترک برداشتن، صورتمم جوش میزنه البته زیرنظر پزشکم رآکوتان مصرف میکنم 24سالم آیابعدااین دارومیتونه برام مشکل ایجادکنه؟ ( برای بچه دارشدن) سالی یکبارم آزمایش خون انجام میدم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/15)

با توجه به مصرف طولانی مدت پردنیزولون، اگر برای جوش صورت از داروهای ملایم تر استفاده کنید بهتر است واگر امکان تغییر دارو وجود ندارد یک سال قبل از بچه دار شدن باید راکوتان را قطع کنید. آزمایشات دوره را حتما انجام دهید.

رویا (1398/9/13)

سلام . خسته نباشید.من سه ماه قبل با درد شدید بالای معده و پشت ، به بیمارستان منتقل شدم. هر چیز می خوردم بالا می آوردم ، تا چندروز متوجه بیمار ی من نشدن . بعد کمر به پایین بدنم التهاب های قرمز رنگی ظاهر شد که بالاخره تشخیص دادن دچار واسکولیت از نوع هنوخ شده ام . از اون موقع تحت نظر متخصص روماتولوژیست هستم ، یک ماه اول دوز پزدینزلونم روزی 60 میلی گرم بود که دکتر دو هفته دو هفته کمش کردن. الان روزی دوتا قرص 5 میلی گرم می خورم صبح و شب . ولی احساس می کنم الان که قرصم کم شده بدخلق تر و افسرده تر از وقتی هستم که دوز بالا مصرف می کردم. خیلی بی انگیزه و افسرده هستم و خندیدن رو فراموش کردم. در آزمایش ها هم خون در ادرار دیده شده و کلیه م پروتئین دفع می کنه. یعنی تمام اینها از عوارض این قرصه؟ حالا که دوز کم مصرف می کنم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/13)

بخشی از این عوارض به دلیل کاهش مقدار پردنیزولون است ولی دفع پروتئین احتمالا در زمان مصرف دوز بالا ایجاد شده است و باید بررسی های لازم در این خصوص توسط متخصص نفرولوژی انجام شود. ممکن است خون موجود در ادرار در مقدار اندازه گیری پروتئین اختلال ایجاد کرده باشد. این موضوع را دقیق بررسی کنید.

مریم مداح احمدی (1398/9/12)

با سلام و خسته نباشید میخواستم ببینم آیا پردنیزولون با شربت کوآموکسی کلاو تداخل دارویی داره ؟

الهام (1398/9/11)

به خاطر التهاب ریه دکتر فوق تخصص به من پردنیزولون ۵ تجویز کرده اند.این دو روز به شدت سردرد دارم و احساس میکنم دما بدنم بالاست .ایا عوارض این دارو ست

فرخ (1398/9/10)

سلام دکتر من نقرس دارم دکتر واسم کلشی سین و پردنیزولون تجویز کرده بود اما دکتر دیگه کلشی سین و کاملا قطع کرد و گفت پردنیزولون و فقط در مواقع حملات نقرسی مصرف کنم میخواستم بدونم وقتی حمله ندارم اما درد خفیفی و محدودیت حرکتی خفیفی تو مفاصل خصوصا در پا دارم صلاح میدونید دائم مصرف کنم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/11)

اگر نقرس شما هنوز کامل کنترل نشده است و میزان اوره خون بالاست لازم است برای کاهش مقدار اوره دارو مصرف کنید مگر اینکه عارضه خاصی برای شما ایجاد کرده باشد. بهتر است با پزشک مجددا مشورت کنید.

ناشناس (1398/9/5)

سلام خسته نباشین پسرمن ازسه سالگی وقتی زمستون میشه باکوچکترین وزش بادسرد سرمامیخوره شبا سینش خس خس میکنه دکترمیگه خروسک بخاطرآلرژی شدید.روزی یدونه نصف صبح نصف شب گفت بهش بده هرموقع خروسک شد سینش به محض اینکه میدم تاسه روز خوب میشه. ایامشکلی برای استخون رشد و...پیش میادبراش؟شایددرسال۲ الی۳بسته استفاده کنم براش شایدم کمتر.

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/6)

تا جایی که ممکن است کمتر از این دارو استفاده کنید. به هر حال الویت درمان، بیماری الان کودک شما است.

افسانه ب (1398/9/5)

سلام دكتر واسه جوش صورت پردنيزولون٥ بعداز صبحانه دو عدد و بعد از ناهار راكوتان تجويز كرده،مشكلى پيش نمياد ؟آخه ميگن داروى سيفى نيست مقدار پردنيزولون ٦٠ عدد هست نميشه ناگهانى قطعش كرد؟

حسین مردانی فر (1398/9/4)

سلام سالهاست که آلرژی دارم که الان تبدیل شده به آسم و پولیپ بینی؛ دیروز که رفتم پیش متخصص گوش و حلق و بینی 40 عدد قرص نیزوپرد 5(پردنیزولون ) تجویز کردن که در سه روز اول هر وعده دوتا قرص بخورم آیا 30 میلی‌گرم در روز زیاد نیست و عوارضی نداره با توجه به اینکه از قرص نئو تادین 5 و اسپری بینی فلوتیکومکس و پالملتون استنشاقی هم مصرف میکنم ؟؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/4)

برای کاهش التهاب ناشی از آسم و پولیپ لازم است که البته فقط سه روز این دوز تجویز شده است. طبق دستور پزشک مصرف کنید.

ayda (1398/8/26)

سلام من مدت ده روز بود شبا تا صبح سرفه میکردم و خواب نداشتم روزها هم سرفه هام با شدت کمتر اما طولانی تر بودن با تشخیص پزشک بهم قرص پردنیزولون 5 دادن برای روزی یک عدد مصرف و گفتن آلرژی و مستعد اسم هستم وقتی میخورم سه ساعت اول علائمم کنترل میشه ولی به محض اینکه سه ساعت تموم میشه دوباره سرفه های شدید دارم یا اگه ذره ای غبار در هوا باشه به شدت سرفه میکنم دو روز هست مصرف میکنم طبیعیه؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/26)

دو روز برای نتیجه گیری زود است. دوره درمان را کامل کنید (حداقل دوهفته از مصرف دارو بگذرد) در صورتی که التهاب ریه کنترل نشد به پزشک اطلاع دهید. ضمنا از ماسک برای جلوگیری از ورود عوامل حساسیت زا به ریه استفاده کنید

ناشناس (1398/8/25)

ممنونم از پاسخدهی و توجه شما . ایا بعداز یک هفته مصرف پردنیزولون برای نورالژی پس از زونا کافیه .ودرد دیگه باز گشت نداره .یا ممکنه پس از قطع دارو درد برگشت داشته باشه .۳ ماه این درد شروع شده ودر محل دنبالچه هستش.ولی با خوردن پردنیزلون بازم درد داره و شیاف هم استفاده میکنه .یعنی این دارو جواب نمیده .داروی تگروتل ۴۰۰هم همزمان تجویز شده بمدت ۲ هفته..ممنونم از پاسخدهی شما

محمود رضایی (1398/8/24)

سلام من بعداز عمل ترمیم پرده گوش با تجویز پزشک مدت بیست روز هست که قرص پردنیزولون مصرف میکنم هر روز صبح ۲۵ میلی گرم خیلی احساس گیجی میکنم الان دکترم دوز داروهارو کم کرده آیا بعد از قطع کامل دارو آیا این احاس گیج ی تا چه مدت ادامه داره ممنون میشم راهنماییم کنید

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/24)

احساس گیجی شما به احتمال زیاد ارتباطی با مصرف پردنیزولون ندارد و مربوط به جراحی گوش می باشد. پردنیزولون التهاب موجود را بهبود می بخشد. قطع دارو باید بسیار با احتیاط و تحت نظر پزشک انجام شود.

سامان ایمانی (1398/8/24)

سلام ببخشد من دوماه قرص پردنیزولون خوردم الان تپش قلب دارم یه هفته هست قطع کردم ولی خوب نمیشه ممنونم راهنمایی کنید

ناشناس (1398/8/23)

سلام .مادرم ۳ ماه نورالژی پس از بیماری زونا گرفته .عصب دنبالچه درگیرشده .وبسیاردردناک دیابت هم داره .گفتن عصب دنبالچه کاملا لخت شده .دکتر به مدت یک هفته پردنیزولون ۵۰ روزی یکبار داده .این دارو فقط مسکن و ضدالتهاب محسوب میشه.یا به درمان و ترمیم عصب هم کمک میکنه.ممنونم از شما

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/24)

این دارو به ترمیم عصب آسیب دیده کمک می کند ولی به علت اینکه دیابت دارند و دوز بالا برای ایشان تجویز شده است بسیار مراقب قند خون ایشان باشید و مرتب در منزل تست قند خون انجام دهید چون پردنیزولون می تواند باعث افزایش قند خون شود.

نورالهی (1398/8/23)

سلام من به مدت 5 سال به علت تنگی نفس پردنیزلون 5 میلی روزی 1 عدد مصرف میکنم واقعا نگران آیندم هستم اخه من 23 سالمه نمیخوام پوکی استخوان بگیرم چه راهکارید شما؟؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/24)

اگر به تشخیص پزشک و با رعایت شرایط قطع مصرف طولانی مدت پردنیزولون بتوانید از داروی جایگزین استفاده کنید خوب است ولی در صورتی که لازم باشد پردنیزولون مصرف کنید لازم است از مکمل های مناسب که کلسیم بدن را تامین می کند بهره مند شوید. ویتامین د۳ بسیار برای شما ضروری است و کنترل قند و فشار خون الزامیست.

رضا (1398/8/21)

دکتر بهم پردنیزولون داده، برای سینوس، روزی یک چهارم همراه با صبحانه. از دیروز که شروع به مصرف کردم دچار سکسکه شدم. ادامه دار خواهد بود؟ یا ربطی به این دارو نداره؟ (چون چندتا داروی دیگه هم همزمان تجویز شده برام: قرص کو-آموکسی کلاو 625، قطره بینی فنیل آفرین 0.25، آمپول بتامتازون، قرص لوراتادین 10، اسپری بینی فلیکسوناس)

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)

عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. چنین عارضه ای برای پردنیزولون گزارش نشده است. اگر سکسکه بیش از یک روز ادامه داشته است بهتر است به پزشک اطلاع دهید. اگر اطمینان پیدا کردید از مصرف پردنیزولون بوده چند روز آینده نتیجه را در همین صفحه اعلام کنید تا دیگران از تجربه شما استفاده کنند.

کانیاو قطاری (1398/8/21)

من یک ماه قرص پرد نیزولون مصرف کردم با مصرفش من پریودیم شروع شد و دیگه قطع نشد الان دوهفتست نمیخورم اما پریودیم قطع نمیشه امکانش هست از عوارض پرد نیزولون باشه؟؟!

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)

عارضه مستقیم پردنیزولون نیست ولی ممکن است با مصرف پردنیزولون بیماری زمینه ای دیگری که بصورت خفته در بدن شما وجود داشته است آشکار شده باشد. برای پیگیری علت بیماری به پزشک زنان مراجعه کنید.

فاطمه سجادی (1398/8/20)

سلام من پسرمو با علایم سرماخوردگی تب و سرفه و گرفتگی صدا بردم متخصص بهش کتوف و سفکسیم و پردنیزولون ۵ دادند پسرم ۵ ساله است قرص و گفتن هر ۸ ساعت با اب حل کنم بخوره با خوندن مطالب متوجه شدم قرص عوارض زیادی داره آیا بهش بدم بخوره یا به متخصص دیگه ای مراجعه کنم؟ البته پسرم سابقه حساسیت هم داره

فاطمه قاسمی (1398/8/20)

سلام من حدود۱ماه نیزوپرو۵۰مصرف کردم بخاطرعفونت چشمم باریدن عوارض زیادازجمله ورم وتاری دیدقرص قطع کردم الان یک یک ماه ونیم هست خونریزی دارم و قطع نمیشه نگرانم

ناشناس (1398/8/18)

سلام من ویتیلیگودارم چند ماه پریدنیزولن 5میخورم اما دچار ضعف جنسی شدم ممکنه از عوارض قرص باشه؟

ناشناس (1398/8/18)

یه دکتر اطفال تو دو سالگی به بچه من ۱۰ تا پردنیزولون داده بودروزی یکی .به منم نگفت با معده پر بده..بعد که بردم پیش فوق تخصص ریه دو تا داد شبی یک چهارم .پیش هر دکتری نرید.این دارو یه کورتون قویه معده رو زخم می کنه

مهرو (1398/8/15)

سلام. نوار مغز پسر ۲سال و ۹ ماهم مشکل داره و تشنج نشون میده.دکتر براش اپیلیم و پردنیزولون ۵ نوشته.پردنیزولون هر وعده غذایی ۲تا. اولین بار پردنیزولون دادم حالت تهوع بهش دست داد. توی موارد مصرف این دارو چیزی راجع به صرع و تشنج ندیدم .واسه چی به پسرم این دارو رو داده.چیکار کنم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)

به نظرم قبل از مصرف پردنیزولون با پزشک دیگری در این خصوص مشورت کنید. روزی ۳۰ میلی گرم پردنیزولون ؟!

ناصر احمدیان (1398/8/15)

سلام با علایم درد گردن ,سرفه ,گلو درد و تب به پزشک عمومی مراجعه کردم پردنیزولون ۵به تعداد ده قرص تجویز کرد بعداز اتمام قرصها همه علایم با شدت بیشتری برگشت,مراجعه دوم به پزشک علت رو قطع ناگهان پردنیزولون ذکر کرد.دوباره شروع کرده ام.الان شبها طوری عرق میکنم که لباس زیر خیس میشه,میتونه علتش از همین قرص باشه؟ادامه بدم قرص رو یا چیکار کنم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)

به نظرم از نظر عفونت گلو و ریه باید بررسی شوید. اصولا مصرف پزدنیزولون برای شما کاربردی ندارد. قطع مصرف ۱۰ قرص ۵ میلی گرم عوارض چندانی ندارد.

بهداروند (1398/8/15)

با سلام، من التهاب تيروييد دارم و ٤ ماهه كه قرص پردنيزولان مصرف ميكنم، امروز متوجه شدم كه عفونت دندان دارم، بايد چكار كنم؟ ميتونم با وجود مصرف قرص درمان دندان رو انجام بدم؟؟؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)

قطعا باید عفونت دندان را درمان کنید. به دندانپزشک مراجعه کنید.

مجید کمایی (1398/8/14)

سلام خانم دکتر مادر من مبتلا به شوگرن است دکتر برایش پردنیزولون ۵ تجویز کردن روزی یک عدد صبح بعد از ناشتا ولی بعد از بیست روز دچار ضعف شدید عضلات وعرق سرد وکم خوابی شده دکتر قطع قرص را منع کرده خواهش میکنم راهنمایی کنید چه دارویی همزمان مصرف شود تا عوارض کاهش یابد ضمنا هیدروکسی کلروکین سولفات ۲۰۰ وکلسیم نیز برای شوگرن تجویز شده ضمنا اسنترا والپرازولام هم برای اعصاب مصرف میکند خواستم بدانم چه باید کرد برای کم شدن عوارضی که گفتم دکتر فقط ادامه مصرف قرصهای شوگرن را خواستارشده ممنون میشم راهنمایی کنید.

ساسان (1398/8/14)

میتونیم بخاطر التهاب یا همون ورم بینی از این امپول استفاده کنیم

ساسا (1398/8/14)

سلام من بینیمو عمل کردم آمپول تریامسینولون هم زدم التهاب یا همون ورم بینیم کم نمیشه میشه دپوکورتین متیل پردنیزولون استات استفاده کنم؟؟

یوسفیان (1398/8/13)

سلام پسرم بیماری هنوخ داشت باعث آرتریت مفاصل شده بعد چند روز بستری پزشکش قرص نیزوپرد ۵داده بمدت سه هفته الان هفته دومه صورتش ورم کرده وداخل چشمشم ی لکه سیاه ایجاد شده اینا عوارض کاهش دارو هست؟

کردی (1398/8/13)

سلام من چندماهه کم کاری تیروئید دارم و لووکسین یک دهم میلی گرم مصرف میکنم حدود یک هفته هست که به علت واسکولیت روزی یک پردنیزولون ۵میلی و یک مداسین مصرف میکنم. چندروزه که خارش شدید بدن خصوصا شب ها دارم. ممکنه تداخل دارویی داشته باشن؟

فاطمه تنها (1398/8/12)

من گوشم صدا میده و عفونت شدید داره که تحت درمانه شنواییم به شدت کم شده دکتر از این دارو بهم داده و گفته هفته اول هر شش ساعت 4تا قرص که میشه روزی 16قرص واز هفته دوم به تدریج کم کرده این مقدار زیاد نیست

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/12)

به نظرم با پزشک دیگری در این خصوص مشورت کنید.

سارا سریر (1398/8/8)

سلام اتفاقا آزمایشات مربوط به روماتیسم انجام دادند و مشکل روماتیسم نداشتند فقط مقدار crp مثبت بود و صبح ها این درد و التهاب بیشتر نیست به طور ناگهانی ورم ایحاد می شود بعد درد شدید بعد چند روز کلا درد قطع می شود.نظر شما چیست

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/8)

بالا بودن CRP نشان دهنده التهاب در بدن است. این علائم مربوط به قطع پردنیزولون نیست. به نظرم بهتر است به متخصص داخلی مراجعه کنند.

ناشناس (1398/8/8)

سلام.من به طور مکرر بهم آفت دهان می زد دکتر پردنیزولون۵ تجویز کرد قصد بارداری هم دارم آیا مشکلی برای جنین پیش نمیاد؟

سارا سریر (1398/8/8)

سلام خسته نباشید چند ماه پیش مادرم به علت تورم و درد در ناحیه گلو به متخصص داخلی مراجعه کردند به ایشون قرص نیزوپرد و چند داروی دیگر داده شد ایشون روزی ۲ قرص نیزوپرد ۵ را صبح ها با هم مصرف کردند به مدت ۲ هفته و بعد از تمام شدن قرص ها مشکلشون برطرف شد ولی بعد از اتمام دارو با مشکل درد و تورم در قسمت های مختلف بدن مواجه هستند به این صورت که هر چند روز یکبار یک قسمت بدن ورم می کند و بعد تا چند روز درد شدیدی دارد مثل مچ دست آرنج زانو پا حتی صورت...امکان دارد این مشکل از عوارض قرص نیزوپرد و قطع ناگهانی آن باشد.و برای رفع این مشکل چه راهکاری پیشنهاد می دهید با تشکر

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/8)

بعید به نظر می رسد قطع مصرف پردنیزولون بعد از دو هفته چنین عوارضی ایجاد کند. اگر درد و التهاب موقع بیدار شدن از خواب بیشتر است به نظرم آزمایشات مربوط به روماتیسم را انجام دهند و با پزشک روماتولوژی در این خصوص مشورت کنید.

enti (1398/8/8)

با سلام خسته نباشید،من برای جوشهای صورت و پشتم و البته پا و بازوم که تشخیصش از خوراکی بوده پیش دکتر رفتم همین قرص رو برام تجویز کرد الان دو هفته س استفاده میکنم اما اصلا تغیری نکردم،چکار کنم،لطفا راهنمایی کنید🙏

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/8)

بهتر است برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.

سلطانزاده (1398/8/8)

سلام دکتر. چندین ماه هست که پردنیزولون پنج بصورت یک روز در میان (تاریخهای زوج ماه ) مصرف میکنم. به اشتباه دو روز پشت سر هم مصرف کردم.حالا روز سوم قرص رو بخورم( همون حالت قبل یعنی تاریخهای زوج ماه ) یا اینکه نخورم (قرص رو تاریخها فرد بخورم )؟ سپاس گزارم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/8)

روز سوم قرص نخورید و از این به بعد روزهای فرد مصرف کنید.

فریبا (1398/8/6)

سلام من چندساله این قرصو براچاقی میخوردم الان پوستم بعد این چن سال جوش های زیر پوستی زده کل پیشونیم اینجوری شده ایا ازعوارض قرص هست ؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/6)

مصرف پردنیزولون برای چاق شدن به هیچ وجه توصیه نمی شود. الان بعد از چند سال مصرف پردنیزولون قطع کردن دارو کار پیچیده ای است. به نظرم تحت نظر پزشک و بسیار با احتیاط در طول شش ماه دارو را قطع کنید

ناشناس (1398/8/6)

پردنیزولون کدام شرکت بهت است ؟

زهرا (1398/8/5)

سلام من پیش دکتر واسه جوشام رفتم قرص پردنیزولون ۵میلی اونم روزی دوتا بهم داده و یک راکوتان چیکار کنم بخورم یا نه چن عوارض پردنیزولون خیلی زیاده االان یکم میترسم مصرف کنم یانه

ذهبی (1398/8/5)

سلام دکتر من پسوریازیس دارم چند ماه پیش دونه های التهابی از مچ پا تا زانو ایجادشده دکترم پردنیزولون ۵و هیدروکسی کلروکین۲۰۰روزانه شروع کرده آیا این داروها موثر هست و ایا عوارضی هم دارددرضمن بهبودی کامل چقدر طول می کشه وبهترین زمان مصرف هیدروکسی چه وقت است ممنون

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)

این داروها با کاهش سطح ایمنی باعث بهبود علائم پسوریازیس می شود. نهایتا درمان اصلی توسط سیستم داخلی بدن انجام می شود و این داروها نقش کمکی دارند.

انصار الله " انصار (1398/8/4)

سلام خدمت شما! چشم من در یک حادثه آسیب دید، که تورم عصب بصری شبکیه رو برای من بار آورده. اکنون من در دید خود اخلال دارم . پزشک برای من پردنیزولون توصیه کرده ده روز شد مصرف می کنم تغییر چشمگیر نیامده آیا ادامه دهم؟؟؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)

این دارو برای شما لازم است. درمان را طبق نظر پزشک ادامه دهید.

امین (1398/8/4)

سلام ..مادرم هفت سال از این قرص مصرف میکرد بخاطر بالا بردن قند خون مصرف قرص را کم کم درعرض بیست روز قطع کرد ...بعد از آن سیستم بدنش بهم ریخت و کلی بیماری که منجر به بستری شدنش در بیمارستان شد مادرم رو از پا در اورد ...دکتر دوباره براش روزی دو و نیم ۵ میلی تجویز کرده ماندم بهش بدم یا نه

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)

قطع مصرف پردنیزولون پس از ۷ سال قطعا نیاز به زمان بیشتری دارد. طبق دستور پزشک عمل کنید.

alireza (1398/8/1)

سلام من گوشم صدا داره خیلی هم اذیت هستم دکتر رفتم همین قرص بهم دادن

محدثه شیردل (1398/8/1)

سلام خسه نباشید من لثم ابثه کرده . دارو خونه رفتم دکتر نرفتم.و این قرصو برام داد . هروقت میخورم حالت تهوع میگیرم. سه تا خوردم هر ۱۲ ساعت .بخورم یانع؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/1)

اگر لثه شما عفونت داشته باشد ممکن است با مصرف پردنیزولون بدتر شود. بهتر است از دهان شویه کلرهگزیدین استفاده کنید و اگر بهبودی حاصل نشد برای دریافت آنتی بیوتیک به دندانپزشک مراجعه کنید. پردنیزولون مصرف نکنید.

كمالي (1398/7/30)

سلام وقتتون بخير.از اونجايي ك مصرف اين دارو در طولاني مدت باعث سركوب رشد كودك و نوجوان ميشه راهي هست ك بشه ازش جلوگيري كرد و رشد كرد؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/1)

اگر مجبور به مصرف این دارو هستید. لازم است مکمل محتوی کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین د۳ حتما استفاده کنید.

م.ف (1398/7/29)

سلام خانمی ۳۲ ساله هستم بیماری نوروپاتی عصبی دارم ۸ روز بیمارستان بستری بودم سرم کورتون وامپول پردنیزون تزریق کردن الانم دوماه قرص و امپول متیل پردنیزون مصرف میکنم .ازموقع بستری سردردشدید دارم قرص اعصابم میخورم ولی چون تموم شدن قرصها بازم سردرد دارم ایا تاموقع رفتن به دکتر میتونم دوباره قرصهارو بگیرم مصرف کنم؟ ممنون

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)

این طور که متوجه شدم با مصرف دارو و بدون مصرف دارو سردرد دارید. بهتر است تا مراجعه به پزشک داروهای خود را قطع نکنید.

حسن زاده (1398/7/29)

سلام بنده بخاطر پوست انداختن سرم و ریزش مو به پزشک مراجعه کردم و تجویز ایشان شبی دو عدد قرص بود با توجه به توضیحاتی که درمورد قرص خوندم آیا میتونه واسه پوست انداختن سرم مفید باشه و آیا عوارض خطرناکی نداره؟!!!

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)

پردنیزولون علاوه بر مهار بیماری های خود ایمنی باعث پرمویی هم می شود. مصرف دوره های کوتاه مدت مشکل خاصی ایجاد نمی کند.

ناشناس (1398/7/27)

سلام من این قرص پردنیزولون که الان یک دوماه استفاده میکنم ریزش مو شدید دارم باید چکار کنم

بهنام (1398/7/27)

سلام وقت بخیر من به علت التهاب روده مدت زیادی حدود یکسال پردنیزولون 5مصرف میکردم ک با تجویز دکتر دارو های کمکی برای کم کردن پردنیزولون مصرف میکنم الان مصرف به روزی نصف قرص رسیده و سردرد و دل پیچه دائمی در طول روز دارم، بخاطر همین موضوع کم کردن دوز هست یا علتش رو جای دیگه باید پیدا کنم و اینکه نگه داری نصفه قرص در شیشه های مخصوص دارو مشکلی نداره برای چند روز؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/27)

احتمالا به دلیل کاهش مقدار پردنیزولون است. به تدریج این علائم برطرف خواهد شد و بدن تولید کورتون طبیعی را از سر خواهد گرفت. باز کردن قرص و ریختن در شیشه نباید بیش از دو هفته باشد.

زلیخا (1398/7/27)

با سلام دکتر برای من یک ماه قرص پردنیزولون۵ نوشته که ۲۲ دو روز است دارم می خورم از آنجاییکه قطع ناگهانی دارو عوارض دارد آیا بقیه یعنی ۸ عدد قرص باقی مانده رو بتدریج بخورم یا روزی یک عدد به روال سابق بخورم تا تمام شود

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/27)

روزی یک عدد مصرف کنید تا تمام شود. مصرف پردنیزولون ۵ به مدت یک ماه مشکلی ایجاد نمی کند.

ناشناس (1398/7/26)

من 3روزه به علت کاشت مو روزی ۱ عددپردنیزولون ۵۰ استفاده میکنن.امروز به تکرر ادرار دچار شدم احتمالا داره مربوط به این قرص باشه.تا حالا سابقه دیابت یا تکرر ادرار نداشتم.

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)

قند خون خود را در چند روز متوالی صبح ناشتا اندازه گیری کنید

مریم ق (1398/7/24)

با سلام خدمت شما من لوپوس دارم بیماریم تحت کنتزل بود باردار شدم هفته ۲۱ مرده زایی داشتم امپول انوکسپارین میزدم واسپرین ۸۰ ولی باردازیم ناموفق بود ممنون میشم از راهنمایتون

ناشناس (1398/7/21)

من قرص پردنیزولون ۵ میلی رو از ۹ تاخوردم تا رسید به ۵ تا ناگهانی قطع کردم میخواستم بیبینم عوارضی میتونه داشته باشه

مهرداد دالوند (1398/7/20)

سلام من به چشم پزشک مراجعه کردم و قرص پردنیزولون 50 تجویز کردند نمیدونم واسه چی این قرص تجویز کردند. با تشکر

رونیکا اکبری (1398/7/20)

سلام دخترم دوسالشه بخاطر itp پردنیزول ۵ میلی روزی سه تا مصرف میکرد دکترش دوروزه هر وعده رو نصف کرده و الان بچه استفراغ میکنه ممکنه به علت کم کردن پردنیزولون باشه؟؟؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)

حالت تهوع، کاهش اشتها، درد مفاصل، خستگی مفرط، بد خلقی و درد بدن می تواند ناشی از کاهش و یا قطع مصرف پردنیزولون باشد.

ناشناس (1398/7/15)

باسلام مصرف پردنیزولون وکپسول داکسی سیلین بافاصله دوساعت اشکال نداره؟

ناشناس (1398/7/12)

سلام مادربزرگم قرص پردنیزولون ۵۰ میخوره وحالش خراب میشه خیلی به نظرتون چیکارکنیم

ناشناس (1398/7/12)

من شیمی درمان میشم و پردنیزولون میخورم .شکمم ورم کرده ‌.چکار کنم ؟

لیلا (1398/7/12)

با سلام، دکتر برای من برای سرکوب سیستن ایمنی در بارداری، پردنیزولون 20 تجویز کرده، آن را تک دوز مصرف کنم یا مثلا دوتا ، صبح دو تا شب، یا هر 6 ساعت یک 5mg?

ابوالفضل (1398/7/11)

سلام من دندون درد داشتم واز درد شدید متوجه نشدم قرص پردنیزولون ۵۰ با اموکسی سیلین مصرف کردم .ایا مشکل خاصی برام پیش نمیاد چون کیست کلیه هم داشتم.

ابوالفضل (1398/7/11)

سلام ‌.من اشتباهی به قرص میترونیدازول قرص پردنیزولون ۵۰با اموکسی سیلین خوردم .ایا مشکلی برام اتفاق نمی افته چون کیست کلیه هم دارم‌.ممنون

شهناز (1398/7/9)

سلام قرص پردنیزولون 5 با قرص کلرودیازپوکسایدو متو هگزان تداخل دارد. از دیروز که مصرف قرص پردنیزولون را شروع کرده ام ( 1 عدد صبح 1عدد شب) تعادلم را از دست داده ام و احساس منگی و گیجی می کنم.

ناشناس (1398/7/9)

سلام من التهاب وعفونت سینه داشتم رفتم دکتربرامقرص پردنیزولون تجویز کرده گفته دوازده ساعت نصف شو مصرف کن حالت تهوع سرکیچه دارم دارویی برای عوارضش هست

الهام (1398/7/1)

سلام خسته نباشید،من چند ماهی کمر درد دارم ،دکتری که جدیدا رفتم از روی ام ار ای تشخیص دادن که کمرم التهاب داره و واسم پردنیزولون تجویز کرده ،اما متاسفانه توی نسخه واضح نیست که پردنیزولون 5یا 50 بخورم،در ضمن گفتن که قرص رو هر روز نصف بخورم نصفش رو بندازم دور،،ممنون میشم راهنماییم کنید

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/2)

لازم است قبل از استفاده مطمئن شوید چون مصرف پردنیزولون ۵۰ ده برابر ۵ میلی گرم است. معمولا دوره استفاده پردنیزولون ۵۰ کوتاه است. نیازی به دور ریختن نصف قرص نیست (بیش از یک روز شد دور بریزید)

احمدی (1398/6/31)

سلام پدرم بعداز اتمام شیمی درمانی سر گیجه وازدست دادن شنوایی وبه دنبال آن سردرد دچارشدندیک هفته ازقرص 50میلیگرم استفاده کرده به کلی قوای جسمانی راازدست داده وبینایی نیز کم شده وخیلی ضعیف شدهاند آیا از عوارض دارواست چه باید کرد؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/31)

شیمی درمانی به طیف گسترده ای از داروها گفته می شود که معمولا اثرات زیادی بر روی اعضاء بدن ایجاد می کنند. کلیه عوارض ذکر شده می تواند ناشی از شیمی درمانی باشد. با مصرف پردنیزولون ۵۰ میلی گرم لازم است از نظر مقدار قند خون ایشان را تحت نظر داشته باشید. افزایش قند خون از عوارض پردنیزولون ۵۰ است و کاهش بینایی ممکن است مربوط به افزایش قند خون باشد.

نا شناس (1398/6/29)

سلام برای تنگی نفس فوق تخصص ریه پردنیزولون ۵۰برای پنج روز دادن که الان دوتاشو خوردم من عفونت قارچی رحم دارم دارو هم مصرف نمیکنم با توجه به اینکه به دکتر نگفتم الان هم بهشون دسترسی ندارم چیکار باید بکنم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/30)

به هر حال شما نیمه راه درمان ریه هستید حداقل تجویز فوق تخصص ریه را کامل کنید. بهتر است پس از درمان ریه در هر صورت به متخصص زنان مراجعه کنید.

اکرم حسبنی (1398/6/28)

دخترم ۹ سالشه بخاطر بیماری ویتیلیگو دو ساله ، هفته ای ۴ قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم مصرف میکرده یه سه چهار ماهی خودسرانه کمش کرده بودم به پزشک مراجعه کردم گفت به علت تشدید دوباره روزی دوتاش کرده . دخترم خیلی لاغر بوده ولی این دو ماه تپل شده و این مسئله نگرانم کرده. خواستم بپرسم عوارض زیاده با این دوز؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/28)

به نظرم بهتر است نظر یکی دیگر از پزشکان متخصص پوست و مشاوره با متخصص اطفال را نیز دریافت کنید.

پیمان (1398/6/27)

سلام شش ساله که این قرص رو مصرف میکنم معده درد گرفتم جایگذین چیزی هست استفاده کنم معده ام درد نکند اب دهنم رو نمیتونم قورت بدم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/28)

برای کاهش عوارض گوارشی پردنیزولون می توانید دارو را بعد از غذا استفاده کنید و با نظر پزشک رانیتیدین مصرف کنید

سلمه (1398/6/24)

سلام دکتر من بخاطر التهاب غده تیروئید قرص پردنیزولون 5 تجویز کرد.روزی چهار عدد تا یکماه..خطرناک نیست یکماه بخورم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/25)

طبق دستور پزشک استفاده کنید. خطرناک نیست.

ناشناس (1398/6/21)

با سلام خدمت آقای دکتر خانمی. سی وپنج ساله حساسیت داشتم رفتم دکتر به من قرص پردنیزولون 5داد گفت سه روز اول چهار سه روز دوم سه تا سه روز سوم 2تا وسه روز 1روزی یکی آیا عوارضی داره آیا مشکلی بیش میاد

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/22)

با مصرف مقادیری در این حد مشکل خاصی پیش نخواهد امد

ناشناس (1398/6/17)

سلام من پارانشیم کلیه دارم دکتر پردنیزول ۵۰برام تجویز کرد برای مدت یکماه . ۲روز دیگه قرصم تمام میشه نوبت دکترم یکهفته دیگه است اشکال نداره یکباره قطع میشه یا باید برای این یک هفته هم تهیه کنم وبه مصرف ادامه بدم تا برم پیش دکتر؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)

آیا مطمئن هستید که پزشک به مدت یک ماه پردنیزولون ۵۰ میلی گرم نوشته است؟ لازم است برای تعیین تکلیف یک هفته باقیمانده از پزشک کسب اطلاع کنید چون قطع پردنیزولون ۵۰ میلی گرم ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند در عین حال مصرف چنین دوزی از دارو برای یک هفته اضافه هم صلاح نیست.

ناشناس (1398/6/15)

من براى بيمارى آسم و الرژى به مدت يك هفته استفاده كردم و الان كاملا خوب شدم.بعد يك سال حس بويايم برگشت. اثر اين دارو تا چه مدته؟ الان دو هفته بيشتر ه قطع كردم.

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/15)

به احتمال زیاد التهاب سلول های عصبی پیام رسان بویایی برطرف شده است و در واقع اثر دارو دائمی خواهد بود.

محبوبه (1398/6/14)

پردنیزولون میتونه باعث ریزش مو بشه؟؟به چه علت؟؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)

معمولا پردنیزولون باعث پرمویی می شود. احتمالا ریزش مو علت دیگری دارد که لازم است بررسی شود. می توانید از زینک پلاس استفاده کنید.

طیبه میرکمالی (1398/6/13)

من مشگل تنگی نفس دارم چندین ساله هر دکتری رفتم آخرش به قرض پردیزلون ۵تجویز کردن رسیده تا یک ماه پیش هفتگی هفته اول یه دونه هفته دوم یک دوم هفته سوم یک سوم هفته چهارم یک روز درمیون یک چهارم حالا بعد از یک ماه رفتم دکترم میگه چرا ۵ خوردی باید ۵۰میخوردی حالا دوباره ۵۰ داده یک روز درمیون یک چهارم بخورم آیا به این شکل مقدار صحیح؟ برام سوال داروی به این حساسی چرا دقت نشده؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/13)

بسیاری از مواقع این اشتباه رخ می دهد. اگر اشتباه برعکس اتفاق افتاده بود می توانست بسیار خطرناک باشد. به این معنی که بعضی مواقع پزشک قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم تجویز می کند و ممکن است به هر دلیلی بیمار پردنیزولون ۵۰ میلی گرم دریافت کند و مشکلات عدیده ای بوجود آید. اکنون شما با دستور جدید مجددا دارو را مصرف کنید. هشدار به کلیه مصرف کنندگان قرص پردنیزولون ۵۰ میلی گرم این است که قبل از مصرف، دوز تجویز شده توسط پزشک را مطمئن شوید و سپس از قرص پردنیزولون ۵۰ میلی گرم استفاده کنید.

ناشناس (1398/6/11)

منم مصرف میکردم یک دفعه قطع کردم زانو راستم زیاد درد می‌کنه

جمشید اسماعیلی (1398/6/6)

یک دوره ی سه هفته ای خوردم.به خاطر ورم مفاصل.زیر بغل سمت چپم کبود شده.چرا؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/6)

بهتر است آزمایش خون برای بررسی پلاکت و سرعت لخته شدن خون انجام دهید و نتایج را به پزشک ارائه دهید.

هادی مجیدی (1398/6/3)

با سلام؛ آیا شکستن قرص پردنیزولون 5 میلی‌گرمی اشکالی ایجاد می‌کند؟ یعنی روکش خاصی ندارد که با شکستن قرص مشکلاتی در زمان‌بندی جذب آن صورت بگیرد؟ در صورت بروز اشکال در شکستن قرص؛ آیا مصرف روز در میان قرص 5 میلی‌گرمی بجای روزی 2.5 میلیگرم همان تأثیر را خواهد داشت؟ با سپاس

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/16)

نصف کردن قرص پردنیزولون بلامانع است

رضا (1398/5/26)

سلام ، بیماری آسم دارم و سبنه ام خس خس شدید داره پردنیزلون برای از بین رفتن خس خس میشه استفاده کنم.

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/27)

باید ابتدا از نظر احتمال عفونت ریه بررسی شوید چون در صورت وجود عفونت ممکن است بیماری با پردنیزولون بدتر شود.

رضا (1398/5/26)

سلام ، بیماری آسم دارم و سبنه ام خس خس شدید داره پردنیزلون برای از بین رفتن خس خس میشه استفاده کنم.

فیروز حسن زاده (1398/5/25)

سلام من مچ دستم هر چند وقتی درد میگیره از این قرص ک استفاده میکنم در عرض چند ساعت خوب میشه ماهی ی بار یا دوبار ۵ استفاده میکنم مشکلی برام پیش نمیاد

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)

مصرف خودسرانه پردنیزولون توصیه نمی شود.

سکینه جعفری (1398/5/24)

سلام خدمت آقای دکتر خانمی هستم ۳۷سالمه درحال حاضر۱۳سال قرص پردنیزلون ۵وفلودکورتیزون مصرف میکنم الان آزمایش انجام دادم قندخونم بالاست امکانش هست ازمصرف این داروها باشه..ممنون

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/25)

یکی از عوارض داروهای کورتیکواستروئید (مانند پردنیزولون و فلودروکورتیزون) افزایش قند خون است. با مقایسه اثرات درمانی دارو با عوارض جانبی تصمیم در خصوص ادامه درمان و یا قطع دارو با پزشک است. البته قطع ناگهانی پردنیزولون بعد از ۱۳ سال مصرف شرایط ویژه ای دارد.

خانوم حسن زاده (1398/5/20)

سلام من برای ریه هام پیش متخصص داخلی رفتم ایشون تشخیص دادن به علت مصرف بیش ازحدوایتکس وجوهرنمک ریه هام مشکل پیداکرده به همین دلیل برام لوراتادین ونیزوپرد۵تجویزکردن روزی یک عددبه نظرتون خوب میشم بااین قرص ها چون من اصلا علایم حساسیت ندارم فقط درد دارم تو سینم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/21)

قرص پردنیزولون فقط برای حساسیت استفاده نمی شود بلکه مصرف اصلی این دارو به عنوان ضد التهاب است. به نظرم طبق تجویز پزشک عمل کنید

ناصر گلشن ایرانپور (1398/5/17)

بخاطر بیماری اتو‌ایمون(Aga نفروپاتی)با ۷۵ میلیگرم شروع کردم و مدت شماه ادامه دادم و از ماه سوم شروع به کم کردن میزان پردنیزولون نمودم الان دوره درمانم تمام شده و بیست روز است که از دارو مصرف نمی کنم ولی درد شدید مفاصل و اسپاسم عضله دارم آیا مربوط به قطع داروست؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/17)

احتمال زیاد مربوط به قطع مصرف پردنیزولون است. با توجه به این که ۲۰ روز است مصرف دارو را قطع کرده اید بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در خصوص مصرف مجدد دارو، به پزشک مراجعه کنید.

M (1398/5/16)

سلام قرصش هورمونیه؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/17)

پردنیزولون یک داروی کورتیکواستروئید است ولی اثراتی شبیه هورمون از خود نشان می دهد.

Maedehshamsi (1398/5/16)

سلام من طبق گفته ی پزشک باید مصرف کنم ولی چون هورمونیه مگین بعدا واسه بچه دار شدن امکان داره مشکل پیدا کنم راسته؟

ناشناس (1398/5/13)

سلام من ۱۳ساله رماتیسم مفصل دارم وقرص پرنیزورن۵میخورم الان قند خونم بالا رفته قرصی هست که جایگزین این شه قندها نگیرم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/13)

قرص پردنیزولون هم اثرات درمانی فوق العاده ای دارد و هم عوارض جانبی زیادی دارد. افزایش قند خون جزء عوارض مصرف طولانی مدت این دارو است. داروی جایگزینی برای پردنیزولون نیست ولی با مشورت پزشک می توانید از یک یا چند داروی کمکی استفاده کنید و مقدار پردنیزولون را کاهش دهید.

نیما (1398/5/11)

دکتر بهم گفته هر صبح دو عدد ولی این جا نوشته روزی یکی مشکلی پیش نمیاد!!؟

احسان (1398/5/11)

سلام بنده التهاب حاد تیرویید دارم و الان ب مدت دوماهونیمه که طبق دستور پزشک دارم ازاین دارو استفاده میکنم پردنیزولون 5 میلی الان چندروزه بدم و دستام پر از دونه های ریز شده نمیدونم از عوارض همین قرصه یا چیز دیگه لطفا راهنماییم کنید ممنون

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/11)

عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. ممکن است از عوارض این دارو باشد.

ناشناس (1398/5/8)

سلام..پسر من تو خواب سرفه میکرد..دکتر از این قرص تجویز کرده براش.. دو سالشه پسرم..اینقدر این قرص تلخه که هیچ جوره نمیتونه بخوره..داروی جایگزین یا حالت دیگه ای از استعمال(مثل اسپری مثلا ) نداره!؟!؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/8)

داروهای مشابه بصورت استنشاقی وجود دارد. برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.

مهدی علیرامی (1398/5/7)

سلام من برای جوش های صورتم و پشت کمرم رفتم دکتر تجویزش روزی دو بار بعد نهار بود این قرص و یه دونه هم راکوتان بعد صبحانه بنظر شما با توجه به عوارضی که گفتید من مصرف کنم مشکلی پیش نمیاد اخه با این عوارضی که نوشتید یکم ترسیدم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/8)

طبق دستور پزشک مصرف کنید. پزشک از عوارض دارو آگاه است و با توجه به بیماری دارو برای شما تجویز شده است.

ناشناس (1398/4/29)

سلام من اوایل هفته اول روزی سه تا قرص پرونیزولون 5،هفته دوم روزی 2تا و بقیه قرص ها رو باید روزی یکی مصرف کنم الان که به روزی یکی رسیده پاهام.ورم کرده و به شدت درد میکنه باید چیکار کنم؟؟؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/29)

لازم است از نظر عملکرد کلیه و میزان کورتیزول موجود در بدن بررسی های لازم انجام شود. به پزشک مراجعه کنید

اقبال کاروانی (1398/4/27)

سلام من دو ساله که قرص( پردنیزولون)مصرف میکنم ...باردار که بودم روزانه نصف قرص 5میلی را مصرف میکردم الان بعد از زایمانم روزانه چقدر مصرف کنم ؟؟با اینکه بیماریه لوپوس دارم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/27)

با توجه به این که پردنیزولون در شیر وارد می شود بهتر است برای تنظیم دوز دارو با پزشک مشورت کنید.

افشاری (1398/4/26)

با سلام..من پیوند کلیه شدم و از فردای پیوند تا به امروز بمدت ۸ سال هر روز از قرص پردنیزولون ۵ میل استفاده میکنم..تابحال عوارضی نداشته برام بنظر شما چطور ؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/27)

خدا را شکر که عوارض نداشته است. بیماران پیوندی به هیچ عنوان نباید بدون نظر پزشک هیچ تغییری در داروهای مصرفی خود انجام دهند.

Kimia khani (1398/4/20)

من پردینیزولون میخورم ولی افت فشار دارم چیکار کنم همیشه خوابم میاد مخصوصا صبحا

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/3)

افزایش فشار خون از عوارض پردنیزولون است. به احتمال زیاد افت فشار خون ارتباطی با مصرف این دارو ندارد. ممکن است کم خونی داشته باشید.

زهرا احسنی فروز (1398/4/18)

من قرص پردنیزولون مارک خاجی میخام...از کجا تهیه کنم داروخانه ها ندارند....دخترم لوپوس دارد 15میلی روزانه میخوره .ل همچنان اثر التهابی بروز میکنه وتب میکنه..میگید چکار کنم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/19)

پردنیزولون خارجی در بازار دارویی ایران نیست

چنانچه در خصوص "پردنیزولون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

آگهی های عمومی

گلوتریو کلسیم پلاس ابوریحان فاراموکس شیاف ایبوپروفن شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info