پردنیزولون

کورتیکواستروئیدها
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

قرص پردنیزولون خوراکی 
‎پردنیزولون متعلق به دسته داروهای کورتیکواستروئیدی می باشد . کورتیکواستروئیدها در موارد بسیاری تجویز می شوند . بطور مثال جهت کنترل علائم آسم ، التهاب روده ها و بیماری های خود ایمنی ( مانند لوپوس ) ، بیماری های مفصلی و عضلانی ( مانند روماتیسم) و حساسیت ها بکار می روند.
‎این داروها همچنین در درمان برخی سرطان ها تجویز می شوند .
‎کورتیکواستروئیدها با سرکوب سیستم ایمنی در بدن باعث کاهش ورم و التهابات می شوند .

‎پیش از مصرف پردنیزولون 
- در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
- در صورت سابقه ی فشار خون بالا ، حمله ی قلبی یا هرگونه مشکل قلب و عروق ، اختلالات کبدی ، دیابت، فشار بالای چشم ( بیماری گلوکوم یا آب سیاه ) ، پوکی استخوان، تیروئید کم کار ، بیماری های اعصاب و روان ( مانند افسردگی و سایکوز ) ، صرع ، زخم گوارشی و بیماری التهاب روده حتما پزشک خود را مطلع نمایید.
- در صورتی که اخیراً واکسیناسیون انجام دادید ، یا قصد انجام آن را دارید ، به پزشک خود بگویید.
- در صورتی که در حال حاضر مبتلا به هرگونه عفونت می باشید یا اخیراً بوده اید ، به پزشک اطلاع دهید.
- اگر در معرض تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری مثل آبله مرغان ، سرخک و زونا هستید، پزشک را مطلع نمایید.
- در صورت سابقه انسداد عروقی و لخته ی خون در عروق ، به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
- در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی یا درد عضلانی پس از مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی ( دگزامتازون ، بتامتازون و ...) حتماً پزشک خود را آگاه نمایید

‎نحوه ی مصرف پردنیزولون
- مصرف دارو را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف نمایید.
- در صورتی که پردنیزولون یک نوبت در روز تجویز شده باشد ، بهترین زمان مصرف آن صبح ها بعد از صبحانه می باشد.
- بهتر است پردنیزولون همراه یا پس از غذا مصرف شود زیرا مصرف غذا به کاهش عوارض گوارشی ناشی از این دارو کمک می کند.
- قرص های روکشدار با عنوان ( Enteric Coated ) به صورتی طراحی شده اند که داخل روده باز می شوند لذا می توانید آن ها را قبل یا پس از غذا مصرف نمایید . اما لازم است جهت جلوگیری به آسیب روکش، این قرص ها بطور کامل بلعیده شوند و از جویدن یا خرد کردن آنها خودداری شود . همچنین مصرف داروهای معده و شربت های ضد اسید معده با این نوع قرص ها باید حداقل ۲ساعت فاصله داشته باشد.
- برخی از قرص های پردنیزولون را می توان در آب حل نمود لذا در صورتی که با بلع قرص مشکل دارید ، در مورد حل کردن دارو از داروساز خود مشورت دریافت نمایید.
- طول درمان با این دارو باتوجه به شرایط و بیماری شما کوتاه مدت یا بلند مدت می باشد . لذا مصرف دارو را تا زمانی که پزشک توصیه کرده است ادامه دهید.
- در صورتی که درمان با این دارو بیش از ۳ هفته برای شما تجویز شده باشد ، قطع ناگهانی آن می تواند عوارضی در بر داشته باشد . لذا قطع دارو باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود.
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

‎توصیه ها
- این قرص در دو مقدار بسیار متفاوت ۵ و ۵۰ میلی گرمی موجود می باشد. قرص ۵۰ میلی گرمی در مشکلات و التهابات جدی تر و برای مدت زمان کوتاه تجویز می شود و مصرف طولانی مدت آن خطرآفرین می باشد. لذا در زمان تحویل دارو به دوز قرص ها دقت داشته باشید و سوالاتتان را از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
- در صورتی که بیش از ۳ هفته از این دارو استفاده می کنید، بهتر است یادداشتی تهیه کنید با این مضمون که شما تحت درمان با داروی کورتیکواستروئید (داروهایی مانند هیدروکورتیزون، بتامتازون، دگزامتازون ..)می باشید و در کیف پول یا وسایل شخصی خود نگهداری کنید.بهتر است سابقه ی بیماری های مهم و دوز داروهای خود را نیز در این یادداشت قید کنید.
-در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید ومصرف پردنیزولون و مقدار مصرفی و مدت مصرف را قید کنید زیرا نیاز به تنظیم مجدد دوز این دارو برای این موقعیت ها وجود دارد.
- در درمان با این دارو حتماً تحت نظر پزشک خود باشید و معاینات و آزمایشات دوره ای را طبق نظر پزشک ، بطور منظم انجام دهید تا وضیعت پیشرفت درمانی شما بررسی شود و عوارض ناشی از مصرف این دارو ها تحت کنترل قرار بگیرند.
- پردنیزولون سیستم ایمنی شما را تضعیف می نماید به همین دلیل در مدت درمان با این دارو بیشتر از گذشته مستعد ابتلا به عفونت می باشید . در نتیجه در صورت احساس علائم هرگونه بیماری ، به پزشک خود مراجعه نمایید . بهداشت فردی را بیش تر رعایت کنید و تماس با افراد مبتلا به بیماری عفونی و واگیردار ( آنفولانزا ، سرخک ، آبله مرغان و. ...) را محدود نمایید.
- در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، اندازه گیری روزانه و منظم قند خون برای شما ضروری می باشد . زیرا مصرف پردنیزولون می توان سطح قند خون را تغییر دهد. در صورت عدم کنترل قند خون ، به پزشک خود مراجعه کنید.
- به دلیل این که این دارو می تواند در عملکرد دارو های بسیاری تداخل ایجاد کند یا بروز عوارض دارویی را افزایش دهد، پیش از شروع مصرف هرگونه دارو ، مکمل یا فرآورده گیاهی حتما به پزشک یا داروساز خود مصرف پردنیزولون رااطلاع دهید.

‎عوارض شایع پردنیزولون
‎با وجود این که مصرف این دارو برای بسیاری از بیماری ها حیاتی می باشد و فواید آن برای بیمار بیشتر و ارزشمندتر است، اما عوارض دارویی متنوعی نیز می تواند با مصرف این دارو ایجاد شود که در صورت عمل به توصیه های پزشک و داروساز خود و پیگیری های منظم می توانید آن ها را کنترل نمایید .
- عوارض گوارشی مانند دل درد ، سو ٔهاضمه یا تهوع با مصرف کورتیکواستروئید های خوراکی بسیار شایع می باشد که با مصرف دارو همراه یا پس از یک وعده غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پر چرب و پر ادویه می توان آن ها را کاهش داد. اما در صورتی که تهوع و استفراغ ادامه دار باشد و استفراغ محتوی خون باشد حتماً باید به پزشک خود مراجعه نمایید .
- تغییر در خلق و خو و رفتار ، خصوصاً در ابتدای درمان ممکن است رخ دهد.در مورد افکار و نگرانی های خود با پزشکتان و یا مشاورتان صحبت نمایید .
- در صورت اختلال در خواب ، احساس گیجی، ابتلا به عفونت ، ضعف ماهیچه ای ، خستگی و قاعدگی نامنظم حتماً با پزشک خود صحبت کنید .
- مصرف طولانی مدت پردنیزولون نیاز به پیگیری های مناسب ، انجام آزمایشات خونی ، استخوانی و... به صورت دوره ای دارد تا بتوان از عوارض ناخواسته ی مصرف طولانی مدت این دارو ها جلوگیری کرد یا آنها را کنترل نمود لذا در صورتی که این دارو طولانی مدت برای شما تجویز شده است ، ارتباط خود با پزشکتان را قطع نکنید.
-افزایش وزن یکی از عوارض شایع مصرف کورتیکواستروئید ها می باشد که اتفاقاً برخی سودجویان از آن در داروهای چاق کننده استفاده می کنند یا بصورت مستقیم جهت افزایش وزن توسط افراد استفاده می شود اما باید بدانید که این افزایش وزن در واقع ناشی از ورم و افزایش مایعات بدن می باشد و طبیعتاً ماندگار نمی باشد ضمن اینکه مصرف این دارو برای افزایش وزن،سایر عوارض کورتیکواستروئید هامانند پوکی استخوان و ضعف ایمنی را نیز در بر دارد.

در کلیپ زیر راهکار مناسب برای پیشگیری از عارضه پوکی استخوان ناشی از مصرف پردنیزولون را مشاهده کنید.

خرید شربت بن آمی از داروخانه دارویاب

داروهای مرتبط با پردنیزولون
سلکوکسیب
گاباپنتین
بکلوفن
اتانرسپت
هیدروکسی کلروکین
کلروکین

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف پردنیزولون

پردنيزولون براي درمان جايگزيني در نارسايي غده فوق كليوي استفاده مي شود. اين دارو همچنين در درمان علامتي اختلالات التهابي و آلرژيك و در جهت سركوب كردن سيستم ايمني استفاده مي شود. پردنيزولون در هيپپلازي مادرزادي غده فوق كليه، بيماري هاي التهابي روده، بيماري هاي روماتيسمي و ادم مغزي نيز مؤثر است.

مکانیسم اثر پردنیزولون

اين دارو با عبور از غشاء سلولي به گيرنده هاي خود در سيتوپلاسم متصل شده و كمپلكس دارو گيرنده وارد هسته سلول مي شود. اين كمپلكس با اتصال به نواحي خاصي از DNA موجب تحريك روند رونويسي mRNA و بدنبال آن ساخت آنزيم هايي مي گردد كه در نهايت مسئول اثرات سيستميك كورتيكواستروئيدها مي باشند. كورتيكواستروئيدها با جلوگيري از تجمع سلولهاي التهابي در ناحيه التهاب، مهار فاگوسيتوز و آزاد شدن واسطه هاي شيميايي التهاب، اثرات ضدالتهاب خود را اعمال مي كند.

فارماکوکینتیک پردنیزولون

فراهمي زيستي دارو، حدود 90-80% بوده و نيمه عمر آن 3-2 ساعت مي باشد. پردنيزولون بطور عمده در كبد و متابوليت هاي غير فعال تبديل مي شود. متابوليت ها از كليه دفع مي شوند.

منع مصرف پردنیزولون

در صورت وجود عفونت هاي سيستميك كه با وجود داروهاي ضدميكروبي اختصاصي درمان نشده اند، نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی پردنیزولون

درمان درازمدت با پردنيزولون بيمار را از جهت ابتلاء به بيماري هاي عفوني مستعد مي كند و از طرفي علائم عفونت نيز پنهان مي شود. مصرف مقادير زياد پردنيزولون مي تواند اختلالات رواني را تشديد كند. كاهش و يا تاري ديد، تكرر ادرار و پرنوشي، قرحه گوارشي، علائم شبه كوشينگ، آكنه و افزايش فشار خون از عوارض جانبي دارو هستند.

تداخلات دارویی پردنیزولون

ـمیفه پریستون: منع مصرف همزمان این دو دارو وجود دارد.
-داروهای ضدانعقاد: کاهش اثر داروهای ضد انعقاد.
-باربیتورات ها، افدرین و فنی توئین: موجب افزایش کلیرانس هیدروکورتیزون می شود.
-استروژن: تقویت اثر هیدروکورتیزون
-کتوکونازول و آنتی بیوتیک های ماکرولید: کاهش کلیرانس هیدروکورتیزون
-NSAIDs: در مصرف همزمان با NSAIDs، عوارض گوارشی دارو تشدید می یابد.
-آمفوترسین بی، کاربنی سیلین، پی پراسیلین، تی کارسیلین یا داروهای مدر: در صورت مصرف همزمان پردنیزولون با این داروها بیمار دچار هیپوکالمی شدید می گردد.
-گلیکوزید های قلبی: هیپوکالمی ایجاد شده توسط توسط این دارو خطر بروز مسمومیت با گلیکوزید های قلبی را افزایش می دهد.
-انسولین: در طول درمان با پردنیزولون نیاز به انسولین یا داروهای خوراکی کاهنده قند خون، افزایش می یابد.

هشدار ها پردنیزولون

1. استفاده طولاني مدت پردنيزولون در كودكان مي تواند منجر به مهار رشد شود.
2. بدنبال مصرف اين دارو ممكن است آزمون هاي بررسي عملكرد محور هيپوتالاموس-هيپوفيز –غده فوق كليوي دچار اختلال شود.
3. در افراد مسن و بخصوص زنان يائسه، احتمال ايجاد پوكي استخوان و فشار خون بالا، افزايش مي يابد.
4. با تجويز مقادير بيش از mg/day7/5 ممكن است علائمي شبيه سندرم كوشينگ ظاهر شود.
5. در افراد با سابقه ابتلاء به سل، زيادي فشار خون، سكته اخير قلبي، نارسايي احتقاني قلب، اختلال عملكرد كليه و كبد، ديابت با سابقه فاميلي اين بيماري، اختلالات روحي و رواني حاد، صرع، زخم هاي گوارشي و كم كاري تيروئيد با احتياط تجويز شود.

توصیه های دارویی پردنیزولون

1. برا ي به حداقل رساندن تحريك گوارشي شكل خوراكي پردنيزولون بايد بعد از غذا مصرف شود.
2. از قطع ناگهاني مصرف دارو بعد از استفاده طولاني(بيش از 3 هفته) پرهيز شود.
3. در طول درمان ، مصرف سديم بايدمحدود شده و مصرف مكمل هاي حاوي پتاسيم توصيه مي شود.
4. معاينات چشم پزشكي در طول درمان دراز مدت، به طور مرتب بايد انجام گيرد.

دارو های هم گروه پردنیزولون

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
08379
19458
15175
01045
01044
02178
01048
08784

مطالب و رویداد های ویژه

سمیرا (1398/10/26)
سلام پسره من ۷.۵ بخاطره اسیب به عصب گوشش به مدت ده روز باید قرص پرودینزول ۵هرروز صبح باید ۳تا نصفی مصرف کنه مشکلی نداره ایا
یوسف شاهمرادی (1398/10/16)
سلام دکتر من پنج ساله آسم آلژی دارم تواین پنج سال هروقت دکتر رفتم هرچقدر دارو تجویز کرده هیچ دارو غیراز پردنیزولون منو خوب نمی کنه یه هفته می خورم خوب میشم بادوز روز دوعددسه روز روز یک عدد چهار روز بهتر میشم بیست روز بهتر میشم باز هم سرفه شدید تابرم پیش دکترچون دکتر دوماه وقت میده ازدوماه بیست روز خوب هستم چهیل روز سرفه شدید باسینه خلطی آیامن هریک ماه یه هفته بتور مرتب غرص بخورم باز هم عوارض داره چون وضع مالی خوب نیست دگه بخاطر هزینه دکتردارو خسته شدم راهنمای کنید ممنونم
بهاری (1398/10/12)
سلام قطع ناگهانی قرص پردنیزولون چه خطری دارد واینکه ایااین قرص برای افیوژن پریکارد هم تجویز میشود؟
مدیر سامانه (1398/10/12)
پردنیزولون برای هر نوع التهاب ممکن است تجویز شود. افیوژن پریکارد ممکن است در اثر بروز ضربه به قفسه سینه یا به هر دلیل دیگر ایجاد شده باشد و در صورت تشخیص پزشک، پردنیزولون تجویز می شود. در صورت مصرف طولانی مدت این دارو قطع مصرف حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود.
مینا (1398/10/3)
سلام دختر 4ساله من پشت پرده گوشش جرم گرفته رفتم دکترپردنیزولون 5 داده ایا این دارو برای این مورد که گفتم فایده داره وروزی چندتابخوره ؟؟
ناشناس (1398/10/3)
سلام. من بخاطر مشکل روماتیسم و ارتروئید مفصلی نزدیک به دو ساله با تشخیص متخصص رماتیسم، قرص پردنیزولون مصرف می کنم و متاسفانه دچار پف خیلی زیاد در زیر چشمها و مخصوصا " ناحیه شکم شده ام‌ . آیا میتوانید راه حلی برای این مشکلم پیشنهاد بدهید؟
مریم نادری (1398/10/1)
باسلام ..من چند ساله ک قرص پردنیزولون مصرف میکنم بعد از عمل هیپوفیز. میخاستم بپرسم آیا من باردار میشم؟؟
سارا (1398/9/30)
سلام. من بعد از کشیدن دندون عقلم چون زبونم بی‌حس بود دکتر بهم قرص پردنیزولون 5 داد با بکمپلکس که هر روز باید یک دونه مصرف کنم یک ماهه که مصرف میکنم و هنوز حس زبونم برنگشته آیا بازم استفاده کنم؟؟؟ عوارض مصرفش خطرناکه؟؟؟
مدیر سامانه (1398/9/30)
احتمالا موقع تزریق آمپول عصب مربوطه آسیب دیده است. بازسازی ترمیم عصب به کندی صورت می گیرد. به تدریج پردنیزولون را کاهش دهید.
امیر نوبری (1398/9/29)
به علت التهاب زجاجیه چشم راستم متخصص چشم قرص پردنیزولون 50 به مدت یک ماه به صورتی که هفته اول یک قرص کامل هفته دوم سه چهارم قرص و هفته سوم نصف و هفته چهارم یک چهارم قرص تجویز نمود.از شروع درمان کم کم التهاب زجاجیه خوابید و تا الان برنگشته مهمه که دارو با شیر مصرف گردد اگر اول صبح مصرف شود خوبتر است و ورزش و فعالیت های بدنی مانع از عوارض جانبی از قبیل افزایش قند خون می شود.
زهرا (1398/9/28)
سلام من 20سالمه حدود یه سالو نیم قرص پردنیزولون برا چاقی مصرف کردم البته به طور مداوم نه گاهی اوقات مصرف میکردم الان حدود یک هفتس نمیخورم اگه دیگ مصرف نکنم مشکلی برام پیش نمیاد؟
مدیر سامانه (1398/9/29)
مصرف پردنیزولون برای چاقی کاملا اشتباه است و به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر یک هفته است قطع کرده اید و مشکلی نداشته اید دیگر ادامه ندهید.
مریم مرادی (1398/9/27)
با سلام برای مشکل خارش پوستی شدیدی که داشتم دکتر برایم قرص پردنیزولون ۵ تجویز کردند یک روز در میان روزی یک چهارم قرص برای مدت ۴۰ روز قرص ها را ۴ قسمت کرده و در شیشه مخصوص قرص ریخته ام مشکلی ایجاد نمی شود؟با تشکر
مدیر سامانه (1398/9/27)
مشکلی ندارد
حامد کوشکی (1398/9/26)
سلام من میکروب معده داشتم بخاطر همون هم بیش از حد لاغر شدم واسه چاقی بهش گفتم دکتر واسم پردنیزولون ۵ و پنتوسک۴۰ تجویز کرده هر کدوم روزی دوعدد الان ده روزه مصرف میکنم ولی علائم چاقی دیده نمیشه به نظرتون باید چه مدت استفاده کنم
..راحیل (1398/9/20)
سلام و عرض ادب مادرم بیماری پمفیگوس دارند دکتربراشون پردنیزلون5۰میلی تجویز کردن به مدت یک ماه به تعداد6۰عدد و حالا بادوز۵ میلی تجویز کردند باتوجه به اینکه دوز رو به یکباره خیلی پایین آوردند مشکلی برای مادرم پیش نخواهدآمد؟؟؟؟ ممنون ازحسن توجهتان
عینی (1398/9/19)
با عرض سلام وخسته نباشید من دخترم یک ماه پیش بیماری نوریت اپتیک داشت که الان یک ماهه پریدنیزولون ۲۵درصد روزی یک عدد مصرف میکنه دچار پفی صورت شده البته اشتهاش هم خیلی زیاد شده میخواستم بدونم ازاین قرصه با سپاس ازشما
مدیر سامانه (1398/9/19)
بله عوارض این داروست. توجه کنید که قطع ناگهانی این دارو ممنوع می باشد
عینی (1398/9/19)
با عرض سلام وخسته نباشید من دخترم یک ماه پیش بیماری نوریت اپتیک داشت که الان یک ماهه پریدنیزولون ۲۵درصد روزی یک عدد مصرف میکنه دچار پفی صورت شده البته اشتهاش هم خیلی زیاد شده میخواستم بدونم ازاین قرصه با سپاس ازشما
م . ص . ع (1398/9/19)
سلام من حدود سه ساله که با دوز پنج دو تا در روز صبح و شب استفاده می کردم الان حدود سه ماهه که کم کردم و یک قرص به صورت نصف صبح و نصف شب استفاده می کنم ولی درد های مفاصل و التهاب های شدید در من ایجاد شده و برای کنترل آن داروی مسکن استامینوفن و یا ایندومتاسین و... استفاده می کنم ولی فایده ای ندارد لطفاً منو راهنمایی کنید
ناشناس (1398/9/16)
سلام من نیزوپزد ۵۰ اول استفاده می کردم بعد ۳ماه دکتر به من ۵ میلی کرم را تجویز کردن اما صورتم ورم کرده و احساس می کنم فشار روی چشمام به خصوص صبح زیاد است لطفا راهنمای بفر ماید ممنون؟
مدیر سامانه (1398/9/17)
سه ماه مصرف پردنیزولون ۵۰ میلی گرم باعث شده بدن شما به دارو احتیاج داشته باشد. لازم است تحت نظر پزشک به تدریج دارو را کاهش دهید.
ناشناس (1398/9/15)
سلام من ویتیلیگو دارم الان نزدیک 9ساله پردنیزولون 5میلی مصرف میکنم اوایل به مدت دوماه روزانه یکی مصرف میکردم بعد از اون دوروز درمیان و الان 3سال است که سه روزدرمیان مصرف میکنم، اوایل مصرف دارو دچار چاقی شدم وپ وستم به خصوص تو ناحیه پاهام ترک برداشتن، صورتمم جوش میزنه البته زیرنظر پزشکم رآکوتان مصرف میکنم 24سالم آیابعدااین دارومیتونه برام مشکل ایجادکنه؟ ( برای بچه دارشدن) سالی یکبارم آزمایش خون انجام میدم
مدیر سامانه (1398/9/15)
با توجه به مصرف طولانی مدت پردنیزولون، اگر برای جوش صورت از داروهای ملایم تر استفاده کنید بهتر است واگر امکان تغییر دارو وجود ندارد یک سال قبل از بچه دار شدن باید راکوتان را قطع کنید. آزمایشات دوره را حتما انجام دهید.
رویا (1398/9/13)
سلام . خسته نباشید.من سه ماه قبل با درد شدید بالای معده و پشت ، به بیمارستان منتقل شدم. هر چیز می خوردم بالا می آوردم ، تا چندروز متوجه بیمار ی من نشدن . بعد کمر به پایین بدنم التهاب های قرمز رنگی ظاهر شد که بالاخره تشخیص دادن دچار واسکولیت از نوع هنوخ شده ام . از اون موقع تحت نظر متخصص روماتولوژیست هستم ، یک ماه اول دوز پزدینزلونم روزی 60 میلی گرم بود که دکتر دو هفته دو هفته کمش کردن. الان روزی دوتا قرص 5 میلی گرم می خورم صبح و شب . ولی احساس می کنم الان که قرصم کم شده بدخلق تر و افسرده تر از وقتی هستم که دوز بالا مصرف می کردم. خیلی بی انگیزه و افسرده هستم و خندیدن رو فراموش کردم. در آزمایش ها هم خون در ادرار دیده شده و کلیه م پروتئین دفع می کنه. یعنی تمام اینها از عوارض این قرصه؟ حالا که دوز کم مصرف می کنم؟
مدیر سامانه (1398/9/13)
بخشی از این عوارض به دلیل کاهش مقدار پردنیزولون است ولی دفع پروتئین احتمالا در زمان مصرف دوز بالا ایجاد شده است و باید بررسی های لازم در این خصوص توسط متخصص نفرولوژی انجام شود. ممکن است خون موجود در ادرار در مقدار اندازه گیری پروتئین اختلال ایجاد کرده باشد. این موضوع را دقیق بررسی کنید.
مریم مداح احمدی (1398/9/12)
با سلام و خسته نباشید میخواستم ببینم آیا پردنیزولون با شربت کوآموکسی کلاو تداخل دارویی داره ؟
الهام (1398/9/11)
به خاطر التهاب ریه دکتر فوق تخصص به من پردنیزولون ۵ تجویز کرده اند.این دو روز به شدت سردرد دارم و احساس میکنم دما بدنم بالاست .ایا عوارض این دارو ست
فرخ (1398/9/10)
سلام دکتر من نقرس دارم دکتر واسم کلشی سین و پردنیزولون تجویز کرده بود اما دکتر دیگه کلشی سین و کاملا قطع کرد و گفت پردنیزولون و فقط در مواقع حملات نقرسی مصرف کنم میخواستم بدونم وقتی حمله ندارم اما درد خفیفی و محدودیت حرکتی خفیفی تو مفاصل خصوصا در پا دارم صلاح میدونید دائم مصرف کنم؟
مدیر سامانه (1398/9/11)
اگر نقرس شما هنوز کامل کنترل نشده است و میزان اوره خون بالاست لازم است برای کاهش مقدار اوره دارو مصرف کنید مگر اینکه عارضه خاصی برای شما ایجاد کرده باشد. بهتر است با پزشک مجددا مشورت کنید.
ناشناس (1398/9/5)
سلام خسته نباشین پسرمن ازسه سالگی وقتی زمستون میشه باکوچکترین وزش بادسرد سرمامیخوره شبا سینش خس خس میکنه دکترمیگه خروسک بخاطرآلرژی شدید.روزی یدونه نصف صبح نصف شب گفت بهش بده هرموقع خروسک شد سینش به محض اینکه میدم تاسه روز خوب میشه. ایامشکلی برای استخون رشد و...پیش میادبراش؟شایددرسال۲ الی۳بسته استفاده کنم براش شایدم کمتر.
مدیر سامانه (1398/9/6)
تا جایی که ممکن است کمتر از این دارو استفاده کنید. به هر حال الویت درمان، بیماری الان کودک شما است.
افسانه ب (1398/9/5)
سلام دكتر واسه جوش صورت پردنيزولون٥ بعداز صبحانه دو عدد و بعد از ناهار راكوتان تجويز كرده،مشكلى پيش نمياد ؟آخه ميگن داروى سيفى نيست مقدار پردنيزولون ٦٠ عدد هست نميشه ناگهانى قطعش كرد؟
حسین مردانی فر (1398/9/4)
سلام سالهاست که آلرژی دارم که الان تبدیل شده به آسم و پولیپ بینی؛ دیروز که رفتم پیش متخصص گوش و حلق و بینی 40 عدد قرص نیزوپرد 5(پردنیزولون ) تجویز کردن که در سه روز اول هر وعده دوتا قرص بخورم آیا 30 میلی‌گرم در روز زیاد نیست و عوارضی نداره با توجه به اینکه از قرص نئو تادین 5 و اسپری بینی فلوتیکومکس و پالملتون استنشاقی هم مصرف میکنم ؟؟
مدیر سامانه (1398/9/4)
برای کاهش التهاب ناشی از آسم و پولیپ لازم است که البته فقط سه روز این دوز تجویز شده است. طبق دستور پزشک مصرف کنید.
ayda (1398/8/26)
سلام من مدت ده روز بود شبا تا صبح سرفه میکردم و خواب نداشتم روزها هم سرفه هام با شدت کمتر اما طولانی تر بودن با تشخیص پزشک بهم قرص پردنیزولون 5 دادن برای روزی یک عدد مصرف و گفتن آلرژی و مستعد اسم هستم وقتی میخورم سه ساعت اول علائمم کنترل میشه ولی به محض اینکه سه ساعت تموم میشه دوباره سرفه های شدید دارم یا اگه ذره ای غبار در هوا باشه به شدت سرفه میکنم دو روز هست مصرف میکنم طبیعیه؟
مدیر سامانه (1398/8/26)
دو روز برای نتیجه گیری زود است. دوره درمان را کامل کنید (حداقل دوهفته از مصرف دارو بگذرد) در صورتی که التهاب ریه کنترل نشد به پزشک اطلاع دهید. ضمنا از ماسک برای جلوگیری از ورود عوامل حساسیت زا به ریه استفاده کنید
ناشناس (1398/8/25)
ممنونم از پاسخدهی و توجه شما . ایا بعداز یک هفته مصرف پردنیزولون برای نورالژی پس از زونا کافیه .ودرد دیگه باز گشت نداره .یا ممکنه پس از قطع دارو درد برگشت داشته باشه .۳ ماه این درد شروع شده ودر محل دنبالچه هستش.ولی با خوردن پردنیزلون بازم درد داره و شیاف هم استفاده میکنه .یعنی این دارو جواب نمیده .داروی تگروتل ۴۰۰هم همزمان تجویز شده بمدت ۲ هفته..ممنونم از پاسخدهی شما
محمود رضایی (1398/8/24)
سلام من بعداز عمل ترمیم پرده گوش با تجویز پزشک مدت بیست روز هست که قرص پردنیزولون مصرف میکنم هر روز صبح ۲۵ میلی گرم خیلی احساس گیجی میکنم الان دکترم دوز داروهارو کم کرده آیا بعد از قطع کامل دارو آیا این احاس گیج ی تا چه مدت ادامه داره ممنون میشم راهنماییم کنید
مدیر سامانه (1398/8/24)
احساس گیجی شما به احتمال زیاد ارتباطی با مصرف پردنیزولون ندارد و مربوط به جراحی گوش می باشد. پردنیزولون التهاب موجود را بهبود می بخشد. قطع دارو باید بسیار با احتیاط و تحت نظر پزشک انجام شود.
سامان ایمانی (1398/8/24)
سلام ببخشد من دوماه قرص پردنیزولون خوردم الان تپش قلب دارم یه هفته هست قطع کردم ولی خوب نمیشه ممنونم راهنمایی کنید
ناشناس (1398/8/23)
سلام .مادرم ۳ ماه نورالژی پس از بیماری زونا گرفته .عصب دنبالچه درگیرشده .وبسیاردردناک دیابت هم داره .گفتن عصب دنبالچه کاملا لخت شده .دکتر به مدت یک هفته پردنیزولون ۵۰ روزی یکبار داده .این دارو فقط مسکن و ضدالتهاب محسوب میشه.یا به درمان و ترمیم عصب هم کمک میکنه.ممنونم از شما
مدیر سامانه (1398/8/24)
این دارو به ترمیم عصب آسیب دیده کمک می کند ولی به علت اینکه دیابت دارند و دوز بالا برای ایشان تجویز شده است بسیار مراقب قند خون ایشان باشید و مرتب در منزل تست قند خون انجام دهید چون پردنیزولون می تواند باعث افزایش قند خون شود.
نورالهی (1398/8/23)
سلام من به مدت 5 سال به علت تنگی نفس پردنیزلون 5 میلی روزی 1 عدد مصرف میکنم واقعا نگران آیندم هستم اخه من 23 سالمه نمیخوام پوکی استخوان بگیرم چه راهکارید شما؟؟
مدیر سامانه (1398/8/24)
اگر به تشخیص پزشک و با رعایت شرایط قطع مصرف طولانی مدت پردنیزولون بتوانید از داروی جایگزین استفاده کنید خوب است ولی در صورتی که لازم باشد پردنیزولون مصرف کنید لازم است از مکمل های مناسب که کلسیم بدن را تامین می کند بهره مند شوید. ویتامین د۳ بسیار برای شما ضروری است و کنترل قند و فشار خون الزامیست.
رضا (1398/8/21)
دکتر بهم پردنیزولون داده، برای سینوس، روزی یک چهارم همراه با صبحانه. از دیروز که شروع به مصرف کردم دچار سکسکه شدم. ادامه دار خواهد بود؟ یا ربطی به این دارو نداره؟ (چون چندتا داروی دیگه هم همزمان تجویز شده برام: قرص کو-آموکسی کلاو 625، قطره بینی فنیل آفرین 0.25، آمپول بتامتازون، قرص لوراتادین 10، اسپری بینی فلیکسوناس)
مدیر سامانه (1398/8/21)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. چنین عارضه ای برای پردنیزولون گزارش نشده است. اگر سکسکه بیش از یک روز ادامه داشته است بهتر است به پزشک اطلاع دهید. اگر اطمینان پیدا کردید از مصرف پردنیزولون بوده چند روز آینده نتیجه را در همین صفحه اعلام کنید تا دیگران از تجربه شما استفاده کنند.
کانیاو قطاری (1398/8/21)
من یک ماه قرص پرد نیزولون مصرف کردم با مصرفش من پریودیم شروع شد و دیگه قطع نشد الان دوهفتست نمیخورم اما پریودیم قطع نمیشه امکانش هست از عوارض پرد نیزولون باشه؟؟!
مدیر سامانه (1398/8/21)
عارضه مستقیم پردنیزولون نیست ولی ممکن است با مصرف پردنیزولون بیماری زمینه ای دیگری که بصورت خفته در بدن شما وجود داشته است آشکار شده باشد. برای پیگیری علت بیماری به پزشک زنان مراجعه کنید.
فاطمه سجادی (1398/8/20)
سلام من پسرمو با علایم سرماخوردگی تب و سرفه و گرفتگی صدا بردم متخصص بهش کتوف و سفکسیم و پردنیزولون ۵ دادند پسرم ۵ ساله است قرص و گفتن هر ۸ ساعت با اب حل کنم بخوره با خوندن مطالب متوجه شدم قرص عوارض زیادی داره آیا بهش بدم بخوره یا به متخصص دیگه ای مراجعه کنم؟ البته پسرم سابقه حساسیت هم داره
فاطمه قاسمی (1398/8/20)
سلام من حدود۱ماه نیزوپرو۵۰مصرف کردم بخاطرعفونت چشمم باریدن عوارض زیادازجمله ورم وتاری دیدقرص قطع کردم الان یک یک ماه ونیم هست خونریزی دارم و قطع نمیشه نگرانم
ناشناس (1398/8/18)
سلام من ویتیلیگودارم چند ماه پریدنیزولن 5میخورم اما دچار ضعف جنسی شدم ممکنه از عوارض قرص باشه؟
ناشناس (1398/8/18)
یه دکتر اطفال تو دو سالگی به بچه من ۱۰ تا پردنیزولون داده بودروزی یکی .به منم نگفت با معده پر بده..بعد که بردم پیش فوق تخصص ریه دو تا داد شبی یک چهارم .پیش هر دکتری نرید.این دارو یه کورتون قویه معده رو زخم می کنه
مهرو (1398/8/15)
سلام. نوار مغز پسر ۲سال و ۹ ماهم مشکل داره و تشنج نشون میده.دکتر براش اپیلیم و پردنیزولون ۵ نوشته.پردنیزولون هر وعده غذایی ۲تا. اولین بار پردنیزولون دادم حالت تهوع بهش دست داد. توی موارد مصرف این دارو چیزی راجع به صرع و تشنج ندیدم .واسه چی به پسرم این دارو رو داده.چیکار کنم
مدیر سامانه (1398/8/15)
به نظرم قبل از مصرف پردنیزولون با پزشک دیگری در این خصوص مشورت کنید. روزی ۳۰ میلی گرم پردنیزولون ؟!
ناصر احمدیان (1398/8/15)
سلام با علایم درد گردن ,سرفه ,گلو درد و تب به پزشک عمومی مراجعه کردم پردنیزولون ۵به تعداد ده قرص تجویز کرد بعداز اتمام قرصها همه علایم با شدت بیشتری برگشت,مراجعه دوم به پزشک علت رو قطع ناگهان پردنیزولون ذکر کرد.دوباره شروع کرده ام.الان شبها طوری عرق میکنم که لباس زیر خیس میشه,میتونه علتش از همین قرص باشه؟ادامه بدم قرص رو یا چیکار کنم؟
مدیر سامانه (1398/8/15)
به نظرم از نظر عفونت گلو و ریه باید بررسی شوید. اصولا مصرف پزدنیزولون برای شما کاربردی ندارد. قطع مصرف ۱۰ قرص ۵ میلی گرم عوارض چندانی ندارد.
بهداروند (1398/8/15)
با سلام، من التهاب تيروييد دارم و ٤ ماهه كه قرص پردنيزولان مصرف ميكنم، امروز متوجه شدم كه عفونت دندان دارم، بايد چكار كنم؟ ميتونم با وجود مصرف قرص درمان دندان رو انجام بدم؟؟؟
مدیر سامانه (1398/8/15)
قطعا باید عفونت دندان را درمان کنید. به دندانپزشک مراجعه کنید.
مجید کمایی (1398/8/14)
سلام خانم دکتر مادر من مبتلا به شوگرن است دکتر برایش پردنیزولون ۵ تجویز کردن روزی یک عدد صبح بعد از ناشتا ولی بعد از بیست روز دچار ضعف شدید عضلات وعرق سرد وکم خوابی شده دکتر قطع قرص را منع کرده خواهش میکنم راهنمایی کنید چه دارویی همزمان مصرف شود تا عوارض کاهش یابد ضمنا هیدروکسی کلروکین سولفات ۲۰۰ وکلسیم نیز برای شوگرن تجویز شده ضمنا اسنترا والپرازولام هم برای اعصاب مصرف میکند خواستم بدانم چه باید کرد برای کم شدن عوارضی که گفتم دکتر فقط ادامه مصرف قرصهای شوگرن را خواستارشده ممنون میشم راهنمایی کنید.
ساسان (1398/8/14)
میتونیم بخاطر التهاب یا همون ورم بینی از این امپول استفاده کنیم
ساسا (1398/8/14)
سلام من بینیمو عمل کردم آمپول تریامسینولون هم زدم التهاب یا همون ورم بینیم کم نمیشه میشه دپوکورتین متیل پردنیزولون استات استفاده کنم؟؟
یوسفیان (1398/8/13)
سلام پسرم بیماری هنوخ داشت باعث آرتریت مفاصل شده بعد چند روز بستری پزشکش قرص نیزوپرد ۵داده بمدت سه هفته الان هفته دومه صورتش ورم کرده وداخل چشمشم ی لکه سیاه ایجاد شده اینا عوارض کاهش دارو هست؟
کردی (1398/8/13)
سلام من چندماهه کم کاری تیروئید دارم و لووکسین یک دهم میلی گرم مصرف میکنم حدود یک هفته هست که به علت واسکولیت روزی یک پردنیزولون ۵میلی و یک مداسین مصرف میکنم. چندروزه که خارش شدید بدن خصوصا شب ها دارم. ممکنه تداخل دارویی داشته باشن؟
فاطمه تنها (1398/8/12)
من گوشم صدا میده و عفونت شدید داره که تحت درمانه شنواییم به شدت کم شده دکتر از این دارو بهم داده و گفته هفته اول هر شش ساعت 4تا قرص که میشه روزی 16قرص واز هفته دوم به تدریج کم کرده این مقدار زیاد نیست
مدیر سامانه (1398/8/12)
به نظرم با پزشک دیگری در این خصوص مشورت کنید.
سارا سریر (1398/8/8)
سلام اتفاقا آزمایشات مربوط به روماتیسم انجام دادند و مشکل روماتیسم نداشتند فقط مقدار crp مثبت بود و صبح ها این درد و التهاب بیشتر نیست به طور ناگهانی ورم ایحاد می شود بعد درد شدید بعد چند روز کلا درد قطع می شود.نظر شما چیست
مدیر سامانه (1398/8/8)
بالا بودن CRP نشان دهنده التهاب در بدن است. این علائم مربوط به قطع پردنیزولون نیست. به نظرم بهتر است به متخصص داخلی مراجعه کنند.
سارا سریر (1398/8/8)
سلام خسته نباشید چند ماه پیش مادرم به علت تورم و درد در ناحیه گلو به متخصص داخلی مراجعه کردند به ایشون قرص نیزوپرد و چند داروی دیگر داده شد ایشون روزی ۲ قرص نیزوپرد ۵ را صبح ها با هم مصرف کردند به مدت ۲ هفته و بعد از تمام شدن قرص ها مشکلشون برطرف شد ولی بعد از اتمام دارو با مشکل درد و تورم در قسمت های مختلف بدن مواجه هستند به این صورت که هر چند روز یکبار یک قسمت بدن ورم می کند و بعد تا چند روز درد شدیدی دارد مثل مچ دست آرنج زانو پا حتی صورت...امکان دارد این مشکل از عوارض قرص نیزوپرد و قطع ناگهانی آن باشد.و برای رفع این مشکل چه راهکاری پیشنهاد می دهید با تشکر
مدیر سامانه (1398/8/8)
بعید به نظر می رسد قطع مصرف پردنیزولون بعد از دو هفته چنین عوارضی ایجاد کند. اگر درد و التهاب موقع بیدار شدن از خواب بیشتر است به نظرم آزمایشات مربوط به روماتیسم را انجام دهند و با پزشک روماتولوژی در این خصوص مشورت کنید.
enti (1398/8/8)
با سلام خسته نباشید،من برای جوشهای صورت و پشتم و البته پا و بازوم که تشخیصش از خوراکی بوده پیش دکتر رفتم همین قرص رو برام تجویز کرد الان دو هفته س استفاده میکنم اما اصلا تغیری نکردم،چکار کنم،لطفا راهنمایی کنید🙏
مدیر سامانه (1398/8/8)
بهتر است برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
سلطانزاده (1398/8/8)
سلام دکتر. چندین ماه هست که پردنیزولون پنج بصورت یک روز در میان (تاریخهای زوج ماه ) مصرف میکنم. به اشتباه دو روز پشت سر هم مصرف کردم.حالا روز سوم قرص رو بخورم( همون حالت قبل یعنی تاریخهای زوج ماه ) یا اینکه نخورم (قرص رو تاریخها فرد بخورم )؟ سپاس گزارم
مدیر سامانه (1398/8/8)
روز سوم قرص نخورید و از این به بعد روزهای فرد مصرف کنید.
فریبا (1398/8/6)
سلام من چندساله این قرصو براچاقی میخوردم الان پوستم بعد این چن سال جوش های زیر پوستی زده کل پیشونیم اینجوری شده ایا ازعوارض قرص هست ؟
مدیر سامانه (1398/8/6)
مصرف پردنیزولون برای چاق شدن به هیچ وجه توصیه نمی شود. الان بعد از چند سال مصرف پردنیزولون قطع کردن دارو کار پیچیده ای است. به نظرم تحت نظر پزشک و بسیار با احتیاط در طول شش ماه دارو را قطع کنید
ذهبی (1398/8/5)
سلام دکتر من پسوریازیس دارم چند ماه پیش دونه های التهابی از مچ پا تا زانو ایجادشده دکترم پردنیزولون ۵و هیدروکسی کلروکین۲۰۰روزانه شروع کرده آیا این داروها موثر هست و ایا عوارضی هم دارددرضمن بهبودی کامل چقدر طول می کشه وبهترین زمان مصرف هیدروکسی چه وقت است ممنون
مدیر سامانه (1398/8/5)
این داروها با کاهش سطح ایمنی باعث بهبود علائم پسوریازیس می شود. نهایتا درمان اصلی توسط سیستم داخلی بدن انجام می شود و این داروها نقش کمکی دارند.
انصار الله " انصار (1398/8/4)
سلام خدمت شما! چشم من در یک حادثه آسیب دید، که تورم عصب بصری شبکیه رو برای من بار آورده. اکنون من در دید خود اخلال دارم . پزشک برای من پردنیزولون توصیه کرده ده روز شد مصرف می کنم تغییر چشمگیر نیامده آیا ادامه دهم؟؟؟
مدیر سامانه (1398/8/5)
این دارو برای شما لازم است. درمان را طبق نظر پزشک ادامه دهید.
امین (1398/8/4)
سلام ..مادرم هفت سال از این قرص مصرف میکرد بخاطر بالا بردن قند خون مصرف قرص را کم کم درعرض بیست روز قطع کرد ...بعد از آن سیستم بدنش بهم ریخت و کلی بیماری که منجر به بستری شدنش در بیمارستان شد مادرم رو از پا در اورد ...دکتر دوباره براش روزی دو و نیم ۵ میلی تجویز کرده ماندم بهش بدم یا نه
مدیر سامانه (1398/8/5)
قطع مصرف پردنیزولون پس از ۷ سال قطعا نیاز به زمان بیشتری دارد. طبق دستور پزشک عمل کنید.
alireza (1398/8/1)
سلام من گوشم صدا داره خیلی هم اذیت هستم دکتر رفتم همین قرص بهم دادن
محدثه شیردل (1398/8/1)
سلام خسه نباشید من لثم ابثه کرده . دارو خونه رفتم دکتر نرفتم.و این قرصو برام داد . هروقت میخورم حالت تهوع میگیرم. سه تا خوردم هر ۱۲ ساعت .بخورم یانع؟
مدیر سامانه (1398/8/1)
اگر لثه شما عفونت داشته باشد ممکن است با مصرف پردنیزولون بدتر شود. بهتر است از دهان شویه کلرهگزیدین استفاده کنید و اگر بهبودی حاصل نشد برای دریافت آنتی بیوتیک به دندانپزشک مراجعه کنید. پردنیزولون مصرف نکنید.
كمالي (1398/7/30)
سلام وقتتون بخير.از اونجايي ك مصرف اين دارو در طولاني مدت باعث سركوب رشد كودك و نوجوان ميشه راهي هست ك بشه ازش جلوگيري كرد و رشد كرد؟
مدیر سامانه (1398/8/1)
اگر مجبور به مصرف این دارو هستید. لازم است مکمل محتوی کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین د۳ حتما استفاده کنید.
م.ف (1398/7/29)
سلام خانمی ۳۲ ساله هستم بیماری نوروپاتی عصبی دارم ۸ روز بیمارستان بستری بودم سرم کورتون وامپول پردنیزون تزریق کردن الانم دوماه قرص و امپول متیل پردنیزون مصرف میکنم .ازموقع بستری سردردشدید دارم قرص اعصابم میخورم ولی چون تموم شدن قرصها بازم سردرد دارم ایا تاموقع رفتن به دکتر میتونم دوباره قرصهارو بگیرم مصرف کنم؟ ممنون
مدیر سامانه (1398/7/30)
این طور که متوجه شدم با مصرف دارو و بدون مصرف دارو سردرد دارید. بهتر است تا مراجعه به پزشک داروهای خود را قطع نکنید.
حسن زاده (1398/7/29)
سلام بنده بخاطر پوست انداختن سرم و ریزش مو به پزشک مراجعه کردم و تجویز ایشان شبی دو عدد قرص بود با توجه به توضیحاتی که درمورد قرص خوندم آیا میتونه واسه پوست انداختن سرم مفید باشه و آیا عوارض خطرناکی نداره؟!!!
مدیر سامانه (1398/7/30)
پردنیزولون علاوه بر مهار بیماری های خود ایمنی باعث پرمویی هم می شود. مصرف دوره های کوتاه مدت مشکل خاصی ایجاد نمی کند.
بهنام (1398/7/27)
سلام وقت بخیر من به علت التهاب روده مدت زیادی حدود یکسال پردنیزولون 5مصرف میکردم ک با تجویز دکتر دارو های کمکی برای کم کردن پردنیزولون مصرف میکنم الان مصرف به روزی نصف قرص رسیده و سردرد و دل پیچه دائمی در طول روز دارم، بخاطر همین موضوع کم کردن دوز هست یا علتش رو جای دیگه باید پیدا کنم و اینکه نگه داری نصفه قرص در شیشه های مخصوص دارو مشکلی نداره برای چند روز؟
مدیر سامانه (1398/7/27)
احتمالا به دلیل کاهش مقدار پردنیزولون است. به تدریج این علائم برطرف خواهد شد و بدن تولید کورتون طبیعی را از سر خواهد گرفت. باز کردن قرص و ریختن در شیشه نباید بیش از دو هفته باشد.
زلیخا (1398/7/27)
با سلام دکتر برای من یک ماه قرص پردنیزولون۵ نوشته که ۲۲ دو روز است دارم می خورم از آنجاییکه قطع ناگهانی دارو عوارض دارد آیا بقیه یعنی ۸ عدد قرص باقی مانده رو بتدریج بخورم یا روزی یک عدد به روال سابق بخورم تا تمام شود
مدیر سامانه (1398/7/27)
روزی یک عدد مصرف کنید تا تمام شود. مصرف پردنیزولون ۵ به مدت یک ماه مشکلی ایجاد نمی کند.
ناشناس (1398/7/26)
من 3روزه به علت کاشت مو روزی ۱ عددپردنیزولون ۵۰ استفاده میکنن.امروز به تکرر ادرار دچار شدم احتمالا داره مربوط به این قرص باشه.تا حالا سابقه دیابت یا تکرر ادرار نداشتم.
مدیر سامانه (1398/7/26)
قند خون خود را در چند روز متوالی صبح ناشتا اندازه گیری کنید
مریم ق (1398/7/24)
با سلام خدمت شما من لوپوس دارم بیماریم تحت کنتزل بود باردار شدم هفته ۲۱ مرده زایی داشتم امپول انوکسپارین میزدم واسپرین ۸۰ ولی باردازیم ناموفق بود ممنون میشم از راهنمایتون
مهرداد دالوند (1398/7/20)
سلام من به چشم پزشک مراجعه کردم و قرص پردنیزولون 50 تجویز کردند نمیدونم واسه چی این قرص تجویز کردند. با تشکر
مدیر سامانه (1398/7/23)
اطلاعات برای مشاوره کافی نیست
رونیکا اکبری (1398/7/20)
سلام دخترم دوسالشه بخاطر itp پردنیزول ۵ میلی روزی سه تا مصرف میکرد دکترش دوروزه هر وعده رو نصف کرده و الان بچه استفراغ میکنه ممکنه به علت کم کردن پردنیزولون باشه؟؟؟
مدیر سامانه (1398/7/23)
حالت تهوع، کاهش اشتها، درد مفاصل، خستگی مفرط، بد خلقی و درد بدن می تواند ناشی از کاهش و یا قطع مصرف پردنیزولون باشد.
شهناز (1398/7/9)
سلام قرص پردنیزولون 5 با قرص کلرودیازپوکسایدو متو هگزان تداخل دارد. از دیروز که مصرف قرص پردنیزولون را شروع کرده ام ( 1 عدد صبح 1عدد شب) تعادلم را از دست داده ام و احساس منگی و گیجی می کنم.
الهام (1398/7/1)
سلام خسته نباشید،من چند ماهی کمر درد دارم ،دکتری که جدیدا رفتم از روی ام ار ای تشخیص دادن که کمرم التهاب داره و واسم پردنیزولون تجویز کرده ،اما متاسفانه توی نسخه واضح نیست که پردنیزولون 5یا 50 بخورم،در ضمن گفتن که قرص رو هر روز نصف بخورم نصفش رو بندازم دور،،ممنون میشم راهنماییم کنید
مدیر سامانه (1398/7/2)
لازم است قبل از استفاده مطمئن شوید چون مصرف پردنیزولون ۵۰ ده برابر ۵ میلی گرم است. معمولا دوره استفاده پردنیزولون ۵۰ کوتاه است. نیازی به دور ریختن نصف قرص نیست (بیش از یک روز شد دور بریزید)
احمدی (1398/6/31)
سلام پدرم بعداز اتمام شیمی درمانی سر گیجه وازدست دادن شنوایی وبه دنبال آن سردرد دچارشدندیک هفته ازقرص 50میلیگرم استفاده کرده به کلی قوای جسمانی راازدست داده وبینایی نیز کم شده وخیلی ضعیف شدهاند آیا از عوارض دارواست چه باید کرد؟
مدیر سامانه (1398/6/31)
شیمی درمانی به طیف گسترده ای از داروها گفته می شود که معمولا اثرات زیادی بر روی اعضاء بدن ایجاد می کنند. کلیه عوارض ذکر شده می تواند ناشی از شیمی درمانی باشد. با مصرف پردنیزولون ۵۰ میلی گرم لازم است از نظر مقدار قند خون ایشان را تحت نظر داشته باشید. افزایش قند خون از عوارض پردنیزولون ۵۰ است و کاهش بینایی ممکن است مربوط به افزایش قند خون باشد.
نا شناس (1398/6/29)
سلام برای تنگی نفس فوق تخصص ریه پردنیزولون ۵۰برای پنج روز دادن که الان دوتاشو خوردم من عفونت قارچی رحم دارم دارو هم مصرف نمیکنم با توجه به اینکه به دکتر نگفتم الان هم بهشون دسترسی ندارم چیکار باید بکنم
مدیر سامانه (1398/6/30)
به هر حال شما نیمه راه درمان ریه هستید حداقل تجویز فوق تخصص ریه را کامل کنید. بهتر است پس از درمان ریه در هر صورت به متخصص زنان مراجعه کنید.
اکرم حسبنی (1398/6/28)
دخترم ۹ سالشه بخاطر بیماری ویتیلیگو دو ساله ، هفته ای ۴ قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم مصرف میکرده یه سه چهار ماهی خودسرانه کمش کرده بودم به پزشک مراجعه کردم گفت به علت تشدید دوباره روزی دوتاش کرده . دخترم خیلی لاغر بوده ولی این دو ماه تپل شده و این مسئله نگرانم کرده. خواستم بپرسم عوارض زیاده با این دوز؟
مدیر سامانه (1398/6/28)
به نظرم بهتر است نظر یکی دیگر از پزشکان متخصص پوست و مشاوره با متخصص اطفال را نیز دریافت کنید.
پیمان (1398/6/27)
سلام شش ساله که این قرص رو مصرف میکنم معده درد گرفتم جایگذین چیزی هست استفاده کنم معده ام درد نکند اب دهنم رو نمیتونم قورت بدم
مدیر سامانه (1398/6/28)
برای کاهش عوارض گوارشی پردنیزولون می توانید دارو را بعد از غذا استفاده کنید و با نظر پزشک رانیتیدین مصرف کنید
سلمه (1398/6/24)
سلام دکتر من بخاطر التهاب غده تیروئید قرص پردنیزولون 5 تجویز کرد.روزی چهار عدد تا یکماه..خطرناک نیست یکماه بخورم؟
مدیر سامانه (1398/6/25)
طبق دستور پزشک استفاده کنید. خطرناک نیست.
ناشناس (1398/6/21)
با سلام خدمت آقای دکتر خانمی. سی وپنج ساله حساسیت داشتم رفتم دکتر به من قرص پردنیزولون 5داد گفت سه روز اول چهار سه روز دوم سه تا سه روز سوم 2تا وسه روز 1روزی یکی آیا عوارضی داره آیا مشکلی بیش میاد
مدیر سامانه (1398/6/22)
با مصرف مقادیری در این حد مشکل خاصی پیش نخواهد امد
ناشناس (1398/6/17)
سلام من پارانشیم کلیه دارم دکتر پردنیزول ۵۰برام تجویز کرد برای مدت یکماه . ۲روز دیگه قرصم تمام میشه نوبت دکترم یکهفته دیگه است اشکال نداره یکباره قطع میشه یا باید برای این یک هفته هم تهیه کنم وبه مصرف ادامه بدم تا برم پیش دکتر؟
مدیر سامانه (1398/6/18)
آیا مطمئن هستید که پزشک به مدت یک ماه پردنیزولون ۵۰ میلی گرم نوشته است؟ لازم است برای تعیین تکلیف یک هفته باقیمانده از پزشک کسب اطلاع کنید چون قطع پردنیزولون ۵۰ میلی گرم ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند در عین حال مصرف چنین دوزی از دارو برای یک هفته اضافه هم صلاح نیست.
ناشناس (1398/6/15)
من براى بيمارى آسم و الرژى به مدت يك هفته استفاده كردم و الان كاملا خوب شدم.بعد يك سال حس بويايم برگشت. اثر اين دارو تا چه مدته؟ الان دو هفته بيشتر ه قطع كردم.
مدیر سامانه (1398/6/15)
به احتمال زیاد التهاب سلول های عصبی پیام رسان بویایی برطرف شده است و در واقع اثر دارو دائمی خواهد بود.
محبوبه (1398/6/14)
پردنیزولون میتونه باعث ریزش مو بشه؟؟به چه علت؟؟
مدیر سامانه (1398/6/18)
معمولا پردنیزولون باعث پرمویی می شود. احتمالا ریزش مو علت دیگری دارد که لازم است بررسی شود. می توانید از زینک پلاس استفاده کنید.
طیبه میرکمالی (1398/6/13)
من مشگل تنگی نفس دارم چندین ساله هر دکتری رفتم آخرش به قرض پردیزلون ۵تجویز کردن رسیده تا یک ماه پیش هفتگی هفته اول یه دونه هفته دوم یک دوم هفته سوم یک سوم هفته چهارم یک روز درمیون یک چهارم حالا بعد از یک ماه رفتم دکترم میگه چرا ۵ خوردی باید ۵۰میخوردی حالا دوباره ۵۰ داده یک روز درمیون یک چهارم بخورم آیا به این شکل مقدار صحیح؟ برام سوال داروی به این حساسی چرا دقت نشده؟
مدیر سامانه (1398/6/13)
بسیاری از مواقع این اشتباه رخ می دهد. اگر اشتباه برعکس اتفاق افتاده بود می توانست بسیار خطرناک باشد. به این معنی که بعضی مواقع پزشک قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم تجویز می کند و ممکن است به هر دلیلی بیمار پردنیزولون ۵۰ میلی گرم دریافت کند و مشکلات عدیده ای بوجود آید. اکنون شما با دستور جدید مجددا دارو را مصرف کنید. هشدار به کلیه مصرف کنندگان قرص پردنیزولون ۵۰ میلی گرم این است که قبل از مصرف، دوز تجویز شده توسط پزشک را مطمئن شوید و سپس از قرص پردنیزولون ۵۰ میلی گرم استفاده کنید.
ناشناس (1398/6/11)
منم مصرف میکردم یک دفعه قطع کردم زانو راستم زیاد درد می‌کنه
جمشید اسماعیلی (1398/6/6)
یک دوره ی سه هفته ای خوردم.به خاطر ورم مفاصل.زیر بغل سمت چپم کبود شده.چرا؟
مدیر سامانه (1398/6/6)
بهتر است آزمایش خون برای بررسی پلاکت و سرعت لخته شدن خون انجام دهید و نتایج را به پزشک ارائه دهید.
هادی مجیدی (1398/6/3)
با سلام؛ آیا شکستن قرص پردنیزولون 5 میلی‌گرمی اشکالی ایجاد می‌کند؟ یعنی روکش خاصی ندارد که با شکستن قرص مشکلاتی در زمان‌بندی جذب آن صورت بگیرد؟ در صورت بروز اشکال در شکستن قرص؛ آیا مصرف روز در میان قرص 5 میلی‌گرمی بجای روزی 2.5 میلیگرم همان تأثیر را خواهد داشت؟ با سپاس
مدیر سامانه (1398/6/16)
نصف کردن قرص پردنیزولون بلامانع است
رضا (1398/5/26)
سلام ، بیماری آسم دارم و سبنه ام خس خس شدید داره پردنیزلون برای از بین رفتن خس خس میشه استفاده کنم.
مدیر سامانه (1398/5/27)
باید ابتدا از نظر احتمال عفونت ریه بررسی شوید چون در صورت وجود عفونت ممکن است بیماری با پردنیزولون بدتر شود.
فیروز حسن زاده (1398/5/25)
سلام من مچ دستم هر چند وقتی درد میگیره از این قرص ک استفاده میکنم در عرض چند ساعت خوب میشه ماهی ی بار یا دوبار ۵ استفاده میکنم مشکلی برام پیش نمیاد
مدیر سامانه (1398/6/18)
مصرف خودسرانه پردنیزولون توصیه نمی شود.
سکینه جعفری (1398/5/24)
سلام خدمت آقای دکتر خانمی هستم ۳۷سالمه درحال حاضر۱۳سال قرص پردنیزلون ۵وفلودکورتیزون مصرف میکنم الان آزمایش انجام دادم قندخونم بالاست امکانش هست ازمصرف این داروها باشه..ممنون
مدیر سامانه (1398/5/25)
یکی از عوارض داروهای کورتیکواستروئید (مانند پردنیزولون و فلودروکورتیزون) افزایش قند خون است. با مقایسه اثرات درمانی دارو با عوارض جانبی تصمیم در خصوص ادامه درمان و یا قطع دارو با پزشک است. البته قطع ناگهانی پردنیزولون بعد از ۱۳ سال مصرف شرایط ویژه ای دارد.
خانوم حسن زاده (1398/5/20)
سلام من برای ریه هام پیش متخصص داخلی رفتم ایشون تشخیص دادن به علت مصرف بیش ازحدوایتکس وجوهرنمک ریه هام مشکل پیداکرده به همین دلیل برام لوراتادین ونیزوپرد۵تجویزکردن روزی یک عددبه نظرتون خوب میشم بااین قرص ها چون من اصلا علایم حساسیت ندارم فقط درد دارم تو سینم
مدیر سامانه (1398/5/21)
قرص پردنیزولون فقط برای حساسیت استفاده نمی شود بلکه مصرف اصلی این دارو به عنوان ضد التهاب است. به نظرم طبق تجویز پزشک عمل کنید
ناصر گلشن ایرانپور (1398/5/17)
بخاطر بیماری اتو‌ایمون(Aga نفروپاتی)با ۷۵ میلیگرم شروع کردم و مدت شماه ادامه دادم و از ماه سوم شروع به کم کردن میزان پردنیزولون نمودم الان دوره درمانم تمام شده و بیست روز است که از دارو مصرف نمی کنم ولی درد شدید مفاصل و اسپاسم عضله دارم آیا مربوط به قطع داروست؟
مدیر سامانه (1398/5/17)
احتمال زیاد مربوط به قطع مصرف پردنیزولون است. با توجه به این که ۲۰ روز است مصرف دارو را قطع کرده اید بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در خصوص مصرف مجدد دارو، به پزشک مراجعه کنید.
M (1398/5/16)
سلام قرصش هورمونیه؟
مدیر سامانه (1398/5/17)
پردنیزولون یک داروی کورتیکواستروئید است ولی اثراتی شبیه هورمون از خود نشان می دهد.
Maedehshamsi (1398/5/16)
سلام من طبق گفته ی پزشک باید مصرف کنم ولی چون هورمونیه مگین بعدا واسه بچه دار شدن امکان داره مشکل پیدا کنم راسته؟
مدیر سامانه (1398/5/17)
تجویز پزشک را انجام دهید.
ناشناس (1398/5/13)
سلام من ۱۳ساله رماتیسم مفصل دارم وقرص پرنیزورن۵میخورم الان قند خونم بالا رفته قرصی هست که جایگزین این شه قندها نگیرم
مدیر سامانه (1398/5/13)
قرص پردنیزولون هم اثرات درمانی فوق العاده ای دارد و هم عوارض جانبی زیادی دارد. افزایش قند خون جزء عوارض مصرف طولانی مدت این دارو است. داروی جایگزینی برای پردنیزولون نیست ولی با مشورت پزشک می توانید از یک یا چند داروی کمکی استفاده کنید و مقدار پردنیزولون را کاهش دهید.
نیما (1398/5/11)
دکتر بهم گفته هر صبح دو عدد ولی این جا نوشته روزی یکی مشکلی پیش نمیاد!!؟
مدیر سامانه (1398/5/11)
طبق تجویز پزشک عمل کنید.
احسان (1398/5/11)
سلام بنده التهاب حاد تیرویید دارم و الان ب مدت دوماهونیمه که طبق دستور پزشک دارم ازاین دارو استفاده میکنم پردنیزولون 5 میلی الان چندروزه بدم و دستام پر از دونه های ریز شده نمیدونم از عوارض همین قرصه یا چیز دیگه لطفا راهنماییم کنید ممنون
مدیر سامانه (1398/5/11)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. ممکن است از عوارض این دارو باشد.
ناشناس (1398/5/8)
سلام..پسر من تو خواب سرفه میکرد..دکتر از این قرص تجویز کرده براش.. دو سالشه پسرم..اینقدر این قرص تلخه که هیچ جوره نمیتونه بخوره..داروی جایگزین یا حالت دیگه ای از استعمال(مثل اسپری مثلا ) نداره!؟!؟
مدیر سامانه (1398/5/8)
داروهای مشابه بصورت استنشاقی وجود دارد. برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.
مهدی علیرامی (1398/5/7)
سلام من برای جوش های صورتم و پشت کمرم رفتم دکتر تجویزش روزی دو بار بعد نهار بود این قرص و یه دونه هم راکوتان بعد صبحانه بنظر شما با توجه به عوارضی که گفتید من مصرف کنم مشکلی پیش نمیاد اخه با این عوارضی که نوشتید یکم ترسیدم
مدیر سامانه (1398/5/8)
طبق دستور پزشک مصرف کنید. پزشک از عوارض دارو آگاه است و با توجه به بیماری دارو برای شما تجویز شده است.
ناشناس (1398/4/29)
سلام من اوایل هفته اول روزی سه تا قرص پرونیزولون 5،هفته دوم روزی 2تا و بقیه قرص ها رو باید روزی یکی مصرف کنم الان که به روزی یکی رسیده پاهام.ورم کرده و به شدت درد میکنه باید چیکار کنم؟؟؟
مدیر سامانه (1398/4/29)
لازم است از نظر عملکرد کلیه و میزان کورتیزول موجود در بدن بررسی های لازم انجام شود. به پزشک مراجعه کنید
اقبال کاروانی (1398/4/27)
سلام من دو ساله که قرص( پردنیزولون)مصرف میکنم ...باردار که بودم روزانه نصف قرص 5میلی را مصرف میکردم الان بعد از زایمانم روزانه چقدر مصرف کنم ؟؟با اینکه بیماریه لوپوس دارم
مدیر سامانه (1398/4/27)
با توجه به این که پردنیزولون در شیر وارد می شود بهتر است برای تنظیم دوز دارو با پزشک مشورت کنید.
افشاری (1398/4/26)
با سلام..من پیوند کلیه شدم و از فردای پیوند تا به امروز بمدت ۸ سال هر روز از قرص پردنیزولون ۵ میل استفاده میکنم..تابحال عوارضی نداشته برام بنظر شما چطور ؟
مدیر سامانه (1398/4/27)
خدا را شکر که عوارض نداشته است. بیماران پیوندی به هیچ عنوان نباید بدون نظر پزشک هیچ تغییری در داروهای مصرفی خود انجام دهند.
Kimia khani (1398/4/20)
من پردینیزولون میخورم ولی افت فشار دارم چیکار کنم همیشه خوابم میاد مخصوصا صبحا
مدیر سامانه (1398/5/3)
افزایش فشار خون از عوارض پردنیزولون است. به احتمال زیاد افت فشار خون ارتباطی با مصرف این دارو ندارد. ممکن است کم خونی داشته باشید.
زهرا احسنی فروز (1398/4/18)
من قرص پردنیزولون مارک خاجی میخام...از کجا تهیه کنم داروخانه ها ندارند....دخترم لوپوس دارد 15میلی روزانه میخوره .ل همچنان اثر التهابی بروز میکنه وتب میکنه..میگید چکار کنم
مدیر سامانه (1398/4/19)
پردنیزولون خارجی در بازار دارویی ایران نیست

چنانچه در خصوص "پردنیزولون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب