پردنیزولون

کورتیکواستروئیدها
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

قرص پردنیزولون خوراکی 
‎پردنیزولون متعلق به دسته داروهای کورتیکواستروئیدی می باشد . کورتیکواستروئیدها در موارد بسیاری تجویز می شوند . بطور مثال جهت کنترل علائم آسم ، التهاب روده ها و بیماری های خود ایمنی ( مانند لوپوس ) ، بیماری های مفصلی و عضلانی ( مانند روماتیسم) و حساسیت ها بکار می روند.
‎این داروها همچنین در درمان برخی سرطان ها تجویز می شوند .
‎کورتیکواستروئیدها با سرکوب سیستم ایمنی در بدن باعث کاهش ورم و التهابات می شوند .

‎پیش از مصرف پردنیزولون 
- در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
- در صورت سابقه ی فشار خون بالا ، حمله ی قلبی یا هرگونه مشکل قلب و عروق ، اختلالات کبدی ، دیابت، فشار بالای چشم ( بیماری گلوکوم یا آب سیاه ) ، پوکی استخوان، تیروئید کم کار ، بیماری های اعصاب و روان ( مانند افسردگی و سایکوز ) ، صرع ، زخم گوارشی و بیماری التهاب روده حتما پزشک خود را مطلع نمایید.
- در صورتی که اخیراً واکسیناسیون انجام دادید ، یا قصد انجام آن را دارید ، به پزشک خود بگویید.
- در صورتی که در حال حاضر مبتلا به هرگونه عفونت می باشید یا اخیراً بوده اید ، به پزشک اطلاع دهید.
- اگر در معرض تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری مثل آبله مرغان ، سرخک و زونا هستید، پزشک را مطلع نمایید.
- در صورت سابقه انسداد عروقی و لخته ی خون در عروق ، به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
- در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی یا درد عضلانی پس از مصرف داروهای کورتیکواستروئیدی ( دگزامتازون ، بتامتازون و ...) حتماً پزشک خود را آگاه نمایید

‎نحوه ی مصرف پردنیزولون
- مصرف دارو را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف نمایید.
- در صورتی که پردنیزولون یک نوبت در روز تجویز شده باشد ، بهترین زمان مصرف آن صبح ها بعد از صبحانه می باشد.
- بهتر است پردنیزولون همراه یا پس از غذا مصرف شود زیرا مصرف غذا به کاهش عوارض گوارشی ناشی از این دارو کمک می کند.
- قرص های روکشدار با عنوان ( Enteric Coated ) به صورتی طراحی شده اند که داخل روده باز می شوند لذا می توانید آن ها را قبل یا پس از غذا مصرف نمایید . اما لازم است جهت جلوگیری به آسیب روکش، این قرص ها بطور کامل بلعیده شوند و از جویدن یا خرد کردن آنها خودداری شود . همچنین مصرف داروهای معده و شربت های ضد اسید معده با این نوع قرص ها باید حداقل ۲ساعت فاصله داشته باشد.
- برخی از قرص های پردنیزولون را می توان در آب حل نمود لذا در صورتی که با بلع قرص مشکل دارید ، در مورد حل کردن دارو از داروساز خود مشورت دریافت نمایید.
- طول درمان با این دارو باتوجه به شرایط و بیماری شما کوتاه مدت یا بلند مدت می باشد . لذا مصرف دارو را تا زمانی که پزشک توصیه کرده است ادامه دهید.
- در صورتی که درمان با این دارو بیش از ۳ هفته برای شما تجویز شده باشد ، قطع ناگهانی آن می تواند عوارضی در بر داشته باشد . لذا قطع دارو باید زیر نظر پزشک و به صورت تدریجی انجام شود.
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.

‎توصیه ها
- این قرص در دو مقدار بسیار متفاوت ۵ و ۵۰ میلی گرمی موجود می باشد. قرص ۵۰ میلی گرمی در مشکلات و التهابات جدی تر و برای مدت زمان کوتاه تجویز می شود و مصرف طولانی مدت آن خطرآفرین می باشد. لذا در زمان تحویل دارو به دوز قرص ها دقت داشته باشید و سوالاتتان را از پزشک یا داروساز خود بپرسید.
- در صورتی که بیش از ۳ هفته از این دارو استفاده می کنید، بهتر است یادداشتی تهیه کنید با این مضمون که شما تحت درمان با داروی کورتیکواستروئید (داروهایی مانند هیدروکورتیزون، بتامتازون، دگزامتازون ..)می باشید و در کیف پول یا وسایل شخصی خود نگهداری کنید.بهتر است سابقه ی بیماری های مهم و دوز داروهای خود را نیز در این یادداشت قید کنید.
-در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید ومصرف پردنیزولون و مقدار مصرفی و مدت مصرف را قید کنید زیرا نیاز به تنظیم مجدد دوز این دارو برای این موقعیت ها وجود دارد.
- در درمان با این دارو حتماً تحت نظر پزشک خود باشید و معاینات و آزمایشات دوره ای را طبق نظر پزشک ، بطور منظم انجام دهید تا وضیعت پیشرفت درمانی شما بررسی شود و عوارض ناشی از مصرف این دارو ها تحت کنترل قرار بگیرند.
- پردنیزولون سیستم ایمنی شما را تضعیف می نماید به همین دلیل در مدت درمان با این دارو بیشتر از گذشته مستعد ابتلا به عفونت می باشید . در نتیجه در صورت احساس علائم هرگونه بیماری ، به پزشک خود مراجعه نمایید . بهداشت فردی را بیش تر رعایت کنید و تماس با افراد مبتلا به بیماری عفونی و واگیردار ( آنفولانزا ، سرخک ، آبله مرغان و. ...) را محدود نمایید.
- در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، اندازه گیری روزانه و منظم قند خون برای شما ضروری می باشد . زیرا مصرف پردنیزولون می توان سطح قند خون را تغییر دهد. در صورت عدم کنترل قند خون ، به پزشک خود مراجعه کنید.
- به دلیل این که این دارو می تواند در عملکرد دارو های بسیاری تداخل ایجاد کند یا بروز عوارض دارویی را افزایش دهد، پیش از شروع مصرف هرگونه دارو ، مکمل یا فرآورده گیاهی حتما به پزشک یا داروساز خود مصرف پردنیزولون رااطلاع دهید.

‎عوارض شایع پردنیزولون
‎با وجود این که مصرف این دارو برای بسیاری از بیماری ها حیاتی می باشد و فواید آن برای بیمار بیشتر و ارزشمندتر است، اما عوارض دارویی متنوعی نیز می تواند با مصرف این دارو ایجاد شود که در صورت عمل به توصیه های پزشک و داروساز خود و پیگیری های منظم می توانید آن ها را کنترل نمایید .
- عوارض گوارشی مانند دل درد ، سو ٔهاضمه یا تهوع با مصرف کورتیکواستروئید های خوراکی بسیار شایع می باشد که با مصرف دارو همراه یا پس از یک وعده غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پر چرب و پر ادویه می توان آن ها را کاهش داد. اما در صورتی که تهوع و استفراغ ادامه دار باشد و استفراغ محتوی خون باشد حتماً باید به پزشک خود مراجعه نمایید .
- تغییر در خلق و خو و رفتار ، خصوصاً در ابتدای درمان ممکن است رخ دهد.در مورد افکار و نگرانی های خود با پزشکتان و یا مشاورتان صحبت نمایید .
- در صورت اختلال در خواب ، احساس گیجی، ابتلا به عفونت ، ضعف ماهیچه ای ، خستگی و قاعدگی نامنظم حتماً با پزشک خود صحبت کنید .
- مصرف طولانی مدت پردنیزولون نیاز به پیگیری های مناسب ، انجام آزمایشات خونی ، استخوانی و... به صورت دوره ای دارد تا بتوان از عوارض ناخواسته ی مصرف طولانی مدت این دارو ها جلوگیری کرد یا آنها را کنترل نمود لذا در صورتی که این دارو طولانی مدت برای شما تجویز شده است ، ارتباط خود با پزشکتان را قطع نکنید.
-افزایش وزن یکی از عوارض شایع مصرف کورتیکواستروئید ها می باشد که اتفاقاً برخی سودجویان از آن در داروهای چاق کننده استفاده می کنند یا بصورت مستقیم جهت افزایش وزن توسط افراد استفاده می شود اما باید بدانید که این افزایش وزن در واقع ناشی از ورم و افزایش مایعات بدن می باشد و طبیعتاً ماندگار نمی باشد ضمن اینکه مصرف این دارو برای افزایش وزن،سایر عوارض کورتیکواستروئید هامانند پوکی استخوان و ضعف ایمنی را نیز در بر دارد.

در کلیپ زیر راهکار مناسب برای پیشگیری از عارضه پوکی استخوان ناشی از مصرف پردنیزولون را مشاهده کنید.

خرید شربت بن آمی از داروخانه دارویاب

داروهای مرتبط با پردنیزولون
سلکوکسیب
گاباپنتین
بکلوفن
اتانرسپت
هیدروکسی کلروکین
کلروکین

 

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف پردنیزولون

پردنيزولون براي درمان جايگزيني در نارسايي غده فوق كليوي استفاده مي شود. اين دارو همچنين در درمان علامتي اختلالات التهابي و آلرژيك و در جهت سركوب كردن سيستم ايمني استفاده مي شود. پردنيزولون در هيپپلازي مادرزادي غده فوق كليه، بيماري هاي التهابي روده، بيماري هاي روماتيسمي و ادم مغزي نيز مؤثر است.

مکانیسم اثر پردنیزولون

اين دارو با عبور از غشاء سلولي به گيرنده هاي خود در سيتوپلاسم متصل شده و كمپلكس دارو گيرنده وارد هسته سلول مي شود. اين كمپلكس با اتصال به نواحي خاصي از DNA موجب تحريك روند رونويسي mRNA و بدنبال آن ساخت آنزيم هايي مي گردد كه در نهايت مسئول اثرات سيستميك كورتيكواستروئيدها مي باشند. كورتيكواستروئيدها با جلوگيري از تجمع سلولهاي التهابي در ناحيه التهاب، مهار فاگوسيتوز و آزاد شدن واسطه هاي شيميايي التهاب، اثرات ضدالتهاب خود را اعمال مي كند.

فارماکوکینتیک پردنیزولون

فراهمي زيستي دارو، حدود 90-80% بوده و نيمه عمر آن 3-2 ساعت مي باشد. پردنيزولون بطور عمده در كبد و متابوليت هاي غير فعال تبديل مي شود. متابوليت ها از كليه دفع مي شوند.

منع مصرف پردنیزولون

در صورت وجود عفونت هاي سيستميك كه با وجود داروهاي ضدميكروبي اختصاصي درمان نشده اند، نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی پردنیزولون

درمان درازمدت با پردنيزولون بيمار را از جهت ابتلاء به بيماري هاي عفوني مستعد مي كند و از طرفي علائم عفونت نيز پنهان مي شود. مصرف مقادير زياد پردنيزولون مي تواند اختلالات رواني را تشديد كند. كاهش و يا تاري ديد، تكرر ادرار و پرنوشي، قرحه گوارشي، علائم شبه كوشينگ، آكنه و افزايش فشار خون از عوارض جانبي دارو هستند.

تداخلات دارویی پردنیزولون

ـمیفه پریستون: منع مصرف همزمان این دو دارو وجود دارد.
-داروهای ضدانعقاد: کاهش اثر داروهای ضد انعقاد.
-باربیتورات ها، افدرین و فنی توئین: موجب افزایش کلیرانس هیدروکورتیزون می شود.
-استروژن: تقویت اثر هیدروکورتیزون
-کتوکونازول و آنتی بیوتیک های ماکرولید: کاهش کلیرانس هیدروکورتیزون
-NSAIDs: در مصرف همزمان با NSAIDs، عوارض گوارشی دارو تشدید می یابد.
-آمفوترسین بی، کاربنی سیلین، پی پراسیلین، تی کارسیلین یا داروهای مدر: در صورت مصرف همزمان پردنیزولون با این داروها بیمار دچار هیپوکالمی شدید می گردد.
-گلیکوزید های قلبی: هیپوکالمی ایجاد شده توسط توسط این دارو خطر بروز مسمومیت با گلیکوزید های قلبی را افزایش می دهد.
-انسولین: در طول درمان با پردنیزولون نیاز به انسولین یا داروهای خوراکی کاهنده قند خون، افزایش می یابد.

هشدار ها پردنیزولون

1. استفاده طولاني مدت پردنيزولون در كودكان مي تواند منجر به مهار رشد شود.
2. بدنبال مصرف اين دارو ممكن است آزمون هاي بررسي عملكرد محور هيپوتالاموس-هيپوفيز –غده فوق كليوي دچار اختلال شود.
3. در افراد مسن و بخصوص زنان يائسه، احتمال ايجاد پوكي استخوان و فشار خون بالا، افزايش مي يابد.
4. با تجويز مقادير بيش از mg/day7/5 ممكن است علائمي شبيه سندرم كوشينگ ظاهر شود.
5. در افراد با سابقه ابتلاء به سل، زيادي فشار خون، سكته اخير قلبي، نارسايي احتقاني قلب، اختلال عملكرد كليه و كبد، ديابت با سابقه فاميلي اين بيماري، اختلالات روحي و رواني حاد، صرع، زخم هاي گوارشي و كم كاري تيروئيد با احتياط تجويز شود.

توصیه های دارویی پردنیزولون

1. برا ي به حداقل رساندن تحريك گوارشي شكل خوراكي پردنيزولون بايد بعد از غذا مصرف شود.
2. از قطع ناگهاني مصرف دارو بعد از استفاده طولاني(بيش از 3 هفته) پرهيز شود.
3. در طول درمان ، مصرف سديم بايدمحدود شده و مصرف مكمل هاي حاوي پتاسيم توصيه مي شود.
4. معاينات چشم پزشكي در طول درمان دراز مدت، به طور مرتب بايد انجام گيرد.

دارو های هم گروه پردنیزولون

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
08379
19458
15175
01045
01044
02178
01048
08784

مسعود (1399/12/1)
ایامصرف لووتیروکسین با پرینیدزول تداخل دارویی دا ره؟
مرتضی رحمانی (1399/11/30)
سلام آیا مصرف همزمان کورتون با شربت اوپیوم(تریاک) مشکلی ایجادمیکند؟
سارا پناهی (1399/11/24)
با عرض سلام وخسته نباشید من ۱۴ سال پیش متوجه شدم به ام اس مبتلا هستم ۱۵ روز بیمارستان بستری شدم وتا هفته پیش هیچ مشکلی نداشتم ولی در این مدت متاسفانه پیگیر وچکاب نکردم هفته پیش حس کردم پای چپ ودست چپ سنگین هست وبعد از مراجعه وگرفتن ام آر آی متوجه شدم که در حال حرکت هست ودوباره ۵ روز بیمارستان وکرتون تزریق کردم حالا که مرخص شدم دکتر بهم این قرص رو پیشنهاد وبرام نوشته ولی نمیدونم این قرص کاری برای ام اس من انجام میده یا نه اگر ممکنه منو راهنمایی کنید
سمیرا شیرازی (1399/11/21)
سلام من بخاطر اسم به دکتر مراجعه کردم برام دارو تجویز کرد الان میخورم سر گیجه و لرزش از داخل بدن دارن چکار کنم
مالک (1399/11/19)
با سلام دخترم 7 سالشه و سه روز سرفه میکرد و احساس کردیم بدنش عفونت داره شربت کوآموکسی 325 بهش دادیم رو به بهبود بود که دیدم موقع خنده ،یک طرف صورتش انگار با اون طرف هماهنگ نیست بردیم دکتر گفت بیماری ایمنی هست و جای نگرانی نداره .بهش داروی پردنیزولون 5 میلی برا دو هفته تجویز کرد.صب 4 قرص ظهر 3 قرص و شب 3 قرص بهمراه شربت معده. میخواستم ببینم تجویز این تعداد قرص برا دختر 7 ساله مناسبه ممنون.
علی (1399/11/19)
با سلام . به علت ابتلا به کرونا ۲ هفته در بیمارستان بستری بودم و بعد از آن دکتر به مدت ۲ هفته پردنیزولون ۵ میلی گرم به تعداد ۲ عدد در روز تجویز کرد . آیا بایدبعد از ۲هفته .همچنان قرص را مصرف و کم کم قطع نمایم یا خیر؟ممنون از راهنماییتون.
امیر عبدی (1399/11/17)
سلام من بیماری ارتریت پسوریازیس دارم و مفاسل انگشت دستام را کاملا درگیر کرده بود رفتم دکتر 6 ماه پردنیزولون 5 روزی 2تا خوردم و دوباره رفتم پیشش و شد روزی 1.5 عدد که قرص ازرام 50 هم در روز به همراه فولیک اسید و ویتامین د3 1000 و کلسیم روزانه مصرف میکنم . میخواستم بپرسم تا کی این روند ادامه داره و این که شغل من IPQC هست در شرکت دارویی ایا خطری برام نداره؟؟؟ ممنون
مریم دولت آبادی (1399/11/16)
داروی پردنیزولون۵ برای جنین مشکلی ایجاد نمی کنه
زهرا الله وردی (1399/11/15)
سلام من بمدت ۴ماه قرص پردنیزولون۵۰رو مصرف کردم و عوارضی ک داشته چاقی صورت و بدن و رشد موهای صورتم بوده میخواستم بدونم باکم کردن دوز دارو عوارضش برگشت پذیره یا نه
فاطمه (1399/11/12)
ببخشید من الان تو هفته چهارم مصرف پردنیزولون هستم ولی بعداز هفته اول دوز رو هر سه چهار روز یکبار یکم کاهش دادیم و تا آخر هفته چهارم یا پنجم دیگه قطع میکنم مصرف رو . میخواستم بدونم باعث پرمویی میشه و آکنه و اگه میشه بعداز قطع بر میگرده یا نه؟
سپیده عزیزی (1399/11/12)
سلام من باردارم و چشم راستم تار شده و بعد چندین ازمایش متوجه شدیم توکسوپلاسموزم بالا هست و بخاطر همین التهاب چشمی داده..هم انتی بیوتیک هم کورتون مصرف میکنم و این بار ک رفتم دکتر قرص پردنیزولون۵برام روزی ۲ عدد تا سه هفته تجویز کردن میخواستم بدونم با توجه ب اینکه هم باردارم هم عوارض داره این قرص چ چیزهایی ب مواد غداییم اضافه کنم ک سیستم ایمنی بدم بره بالا و اینکه ایا با مصرف این قرص التهاب چشمم خوب میشه میتونم مثل قبل ببینم ممنونم ازتون خسته نباشید
۷۸۳۴۶ (1399/11/11)
سلام من از امروزب مدت دوهفته پردنیزلون برام تجویز شده میخاستم بدونم میشه ال دی بخورم تداخل ندارن؟ در حد یک قرص ال دی چی؟
بیتا اللهیاری هستم (1399/11/10)
سلام من 32سالمه7روز پیش پشت چشمم ورم کرد ورمش خیلی زیاد شد دکتر تشخیص دادن که سیتی اسکن از چشمام انجام بدم درضمن (من بیماری تیروئید پرکار دارم) بعد گفتن غدد اشکی ملتهب شده وبرای من پردنیزولون 50میلی تجویز کردن وگفتن روزی 1/5که میشود 75میلی گرم در روز من با مصرف قرص دچار تپش قلب ونفس تنگی شدید میشوم والان سه روز است استفاده کردم می‌شود قرص را قطع کنم یا ضرر دارد.
بیتا حمیدی (1399/11/8)
سلام و عرض ادب.. ۳۱ سالمه و حدود یک ماه و نیم قبل دچار التهابات شدید در ناحیه مچ ها و زانوها شدم.. پزشک روماتولوژیست برام پردنیزولون ۵ روزی ۶ عدد، ۳ عدد صبح ۳ عدد شب تجویز کرد که به تجویز ایشون هر ۱۰ روز یک قرص کم شد و در حال حاضر ۳ عدد مصرف روزانمه.. به من گفتند یک ماه بعد آزمایشم رو تکرار کنم که در واقع چند روز دیگه ست.. الان مشکلم اینه از زمانی که دوز دارم به ۳ عدد رسیده دوباره شاهد التهاب در ناحیه مچ یک دست و زانوی طرف مقابلش هستم و این خیلی نگران کننده و آزاردهنده ست چون بظاهر بیماری تقریبا خاموش شده بود!... دومین باره که مو به موی مطالبتون رو خوندم و از عوارض عدیده ی این قرص تمام فکر و ذهنم درگیر شده.. این رو هم خدمتتون عارضم که جواب آزمایش اولیه م منفی بود اما قبل رفتن به آزمایشگاه پزشک در همون معاینه اولیه با توجه به شدت درد و التهاب تشخیصشون رماتیسم بود و البته سابقه بیماری در مادربزرگم بوده! و فرمودند ممکنه حتی تستت منفی باشه اما به حتم رماتیسمه! به توصیه پزشکم قرص osteo رو روزی ۱ عدد( برای کاهش عوارض استخوانی ) مصرف میکنم، همینطور Romatorest 200 شبی ۱ عدد ۱۰ ساله کم کاری تیروئید دارم و لووتیروکسین مصرف میکنم باضافه روزی ۱ عدد گلوکوفاژ ۵۰۰ و فعلا هفته ای ۱ ویتامین D 50000 به توصیه پزشک غدد نگرانی بزرگترم بابت تاخیر در تاریخ پریودیمه که الان دقیقا ۱۹ روز از موعدش میگذره و من با وجود درد در ناحیه تخمدان هیچ نشونه ای از قاعدگی نمیبینم... ضمنا فرزند ندارم و بارها تحت درمان با آی وی اف بودم.... ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چه کنم😢
هانیه حسینی (1399/11/7)
سلام خسته نباشیدببخشیدمن بایدیه دوره ی ۶ماهه پردنیزولون ۵۰ مصرف کنم روزدرمیون نصفی بوده الان به توصیه دکترم کمش کردم و۴روزی یبارش کردم اونم نصفه تمام استخونام دردمیگیره وخوب میشه حتی ارتوپدهم رفتم میگه مشکلی نداره به نظرشمامیشه ازعوارض همین باشه؟؟
مهتاب غلامی (1399/11/6)
سلام، قبل از عمل اسلیو به توصیه پزشکم به متخصص ریه مراجعه کردم،با تشخیص آسم جراحی رو برای من خطرناک دیدند، دو عدد قرص پرونیزولون 50 تجویز کردند که در دو روز اول نصف، و در چهار روز بعد 1/4، اسپری بودفورم شبی یکبار، قرص نئوتادین 5 شبی یکی، پنتو پرازول 20 صبح ناشتا، توصیه کردند بعد از مصرف داروها بعداز دو هفته و عکس سینه به ایشون مراجعه کنم. آقای دکتر صنیعی اگر دارو هارو سر وقت مصرف کنم آیا در این دوهفته آسم بهبود پیدا میکنه و من میتونم جراحی اسلیو کنم؟ 47 کیلو اضافه وزن دارم.
ابولفضل (1399/11/4)
سلام من 15 سالمه الانم 15 ساله دارم پردنیزولون میخورم به قران الان خوده منو ببینید قشنگ بدون هیچ تعجبی میگید این پسر 12 سالشع چیکار کنم که رشد کنم خیلی ریزه پیزه موندم دیگع به قران قسم روم نمیشع پیشع رفیقام برم میگن بچه داره با بزرگا میگرده خجالت میکشم میگم لطفا خداییش به سوالم رسیدگی کنید بگید من چی بخورم رشد کنم؟
الهه.م (1399/11/3)
سلام من مدت خیلی طولانی هست که افت دهان میزنم دکتر متخصص رفتم پردنیزولون ۵۰ برام‌تجویز کرده بود و من مدت طولانی هست که مصرف میکنم ولی نه به صورت مداوم که هروز مصرف بشه.در ماه شاید یکی یا دو عدد و بعضی روزها شاید نصف قرص ایا عوارضی داره اینجور مصرف کردن.ولی زمان مصرف باعث میشه خوابم بهم بریزه و سرم درد بگیره و عضلاتم درد بگیره تا یک حدی میشه لطفا راهنمایی کنید
پیمان نجفی (1399/11/3)
من برای ریه به دکتر متخصص مراجعه کردم ایشان در ترکیب دارویی ، 2تا 10عدد پردنیزلون 5میلیگرم تجویز نمودند . که البته برای فشارخون والزومیکس 5/80وبیزوپرولول 2/5 مصرف میکنم .اولا آیا تداخل داره ؟ وبعد اینکه برای قطع مصرف باید تدریجی باشه یا بااین دوز میشه طی 20روز یکباره قطع کرد؟
قاسم کرمانی (1399/11/1)
من از ضعف وبیحالی رنج میبرم وکم کاری تیرویید دارم با خوردن لوتیروکسین وداروی اعصاب خوب نشدم آزمایش خون کمبود کورتیزول وهور مون ای سی اچ رانشان میدهد دکتر برای این بیماری خستگی مزمن 100قرص پرید نیزولون صبح یک عدد وشب نصف تجویز کردند آیا بعد مصرف آن سرحال میشوم
J.er (1399/10/29)
سلام .شب که میخوابم صبح با کمردرد شدید مواجهم به سختی بلند میشم بعد از حدود از حدود نیم ساعت رو پا راه رفتن بهتر میشم و با دراز کشیدن احساس درد دارم همه نوع آزمایش ،ام ار ای ،و .... و متخصصین مختلف جواب نگرفتم با مصرف پردنیزولون یکی دو روز درد خیلی کم میشه ولی مصرف بیشتر نداشتم از عوارض قرص میترسم میشه راهنمایی کنید علت ؟؟؟ و برای درمان چکار کنم ؟؟؟در ضمن در منطقه سردسیر زندگی میکنم !
رضوانه خاکشور (1399/9/20)
سلام وقت بخیر من ۲۳ سالمه و بخاطر کورتیزول پایینم روزی یکس و نصفی پردنیزولون ۵ مصرف میکنم بعد از اینکه تب مالت گرفتم دچار افت شدید فشار و بیهوشی میشدم که متخصص غدد گفتندبه بیماری آدیسون دچار شدم و کورتیزولم پایین بود با توجه به اینکه این بیماری تا آخر عمر گریبان گیرم هست آیا ممکنه بخاطر تب مالتی که گرفته بودم دچار بیماری آدیسون شده باشم؟مصرف پردنیزولون باعث نمیشه که باردار نشم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/9/20)
این احتمال وجود دارد. مشکلی برای بارداری ندارد.
امین پویان منش (1399/8/17)
من دارای بیماری کولیت السراتیو هستیم 8 ماه پیش به دستور پزشک مصرف داروهای مزاتین و ازارام 50 و پردنیزول 50 رو شروع کردم. به دستور پزشک پردنیزول رو سه ماه قبل به تدریج قطع کردم. ولی چون علایم بیماریم برگشت تصمیم گرفتم دو مرتبه پردنیزول 50 رو شروع کنم. الان یه چند روزی هست که استفاده میکنم. بر روی پاهام (ران سمت راست) تعدادی جوش به شدت قرمز رنگ به وجود اومده که درد هم داره. میخواستم بدونم میتونه از عوارض این قرص باشه؟ یا نه؟ اگه ممکنه جواب رو برام ایمیل یا اس ام اس کنید. ممنون میشم.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/8/17)
بله ممکنه. قطع ناگهانی این دارو اکیدا ممنوع است.
سامیه (1399/6/9)
با عرض ادب. میخواستم ببینم مصرف همزمان (در یک ساعت مشخص) پردنیزولون و هیدروکسی‌کلروکویین برای درمان لوپوس ایرادی نداره یا اینکه باید جدا جدا مصرف بشه؟
Farhad (1399/5/8)
داکتر صاحب من مریضی نفروتیک سندروم دارم برایم ورزش کردن مفید است یا مضر یا خسته کردن برایم مضر است
شهربانو (1399/5/7)
سلام برای زونا صورت (چشم درگیر نشده) یک خانم ۷۰ ساله که بیماری خاصی نداره تا کی و چه مقدار باید پردنیزولون مصرف بشه
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/5/7)
سلام، مصرف پردنیزولون در زونا اثربخشی چندانی نداره و حتی با افزایش خطر عفونت باکتریایی همراهه. فقط مصرف داروی ضدویروس و ضد درد مناسب طبق دستور پزشک الزامیه.
N.sh (1399/3/26)
سلام.من سه تا سقط خودبه خود داشتم.الان حدودا ۶ هفته باردار هستم.دکتر روزی دو تا قرص پردنیزولون ۵ برام تجویز کردند.می خواستم بدونم به جنین آسیبی می رسونه یا خیر؟
دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت بیماری های داخلی (1399/3/27)
سلام خیر طبق دستور پزشکتون دارو را مصرف کنید احتمالا سندرم انتی فسفولیپید براتون تشخیص دادن که این یکی از درمانهاشه
S.F (1399/3/17)
سلام. من بینیم رو عمل کردم و دکترم برای از بین رفتن ورمش پردنیزولون 5 رو تجویز کرده 20 عدده و گفته روزی 2 تا رو مصرف کنم به نظر شما با توجه به این مطالبی که گفته شده دارو رو مصرف کنم یا نه؟؟؟
Farhad (1399/3/15)
من بیماری کلیه دارم و ب من میگویند که کلیه هات پروتئین ضایع میکند ۱۷ ساله ام و۸ ساله از قرص پردنیزولون استفاده میکنم آیا امکان خوب شدن ام است و ورزش واسم مفیده یا نه
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/3/15)
ورزش ملایم ،بهبودی کامل بستگی به علت دفع پروتئین داره
مریم (1399/3/12)
سلام همسرمن واسکولیت دارند و یه ساله پرودنیزول ۵میلی و مداسین ۱ استفاده می کنند و چچمیخاستم ببینم آیا این بیماری از طریق رابطه دهانی ایجاد میشه یا نه؟ ما رابطه کانل نداریم و عقد هستیم و خیلی نگرانم که ممکنه از طدیق رابطه دهانی ایجاد شده باشه ممنون میشم پاسخ بدید
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/3/12)
واسکولیت بیماری سیستم ایمنی هست و واگیر دار از هیچ طریقی نیست
تلی بابائی (1399/3/9)
سلام من ۱۶ سالمه و مبتلا به نفریت لوپوس هستم و الان حدود دو ماه ۲۵ میلی گرم و یک ماه ۱۲.۵ میلی گرم استفاده کردم اما چون به درمان جواب نداد الان دو هفته ۵۰ میلی گرم استفاده میکنم و بعد ۱۰ میلی گرم کم میکنم تو این ندت متوجه یه تغییراتی توی ظاهرم شدم مثل چاقی و گردی صورت و پر مو شدن میخواستم بدونم بعد از قطع مصرف درست میشه؟
ساناز ه (1399/3/6)
سلام این قرصم قبل از انجام سی تی اسکن بهم دادن برای جلوگیری از نفس تنگی که سری پیش اتفاق افتاده بود یکی ۱۳ ساعت قبل و یکی ۷ ساعت قبل آیا خطرناک نیست؟؟؟؟؟؟
منصور جلیلی (1399/3/5)
یک ونیم سال پیوند کلیه کر دم ونصف 5میلی استفاده می کنم حالم خوب ومشکل ندارم می خواهم این نصف کورتن را قطع کنم راهنمایی بفرمایید مایید
زهرا ابراهیمی (1399/2/25)
سلام وقتتون بخیر،مادرم بخاطر بیماری لیکن لثه( که البته دکترش بدون بایوپسی تشخیص دادن)نزدیک ۶ ماهه که داره پردنیزولون۵ مصرف میکنه اولش روزی ۶ تا بود بعد شد روزی ۵ تا بعد روزی ۴ تا و تا الان روزی ۳ تا داره مصرف میکنه چون من نمیتونم دکترشو پیدا کنم مجبور شدم یه جا دیگه براش وقت بگیرم و منشی دکتر جدیدش گفت باید نمونه برداری انجام شه و داروی مامانت باید قطع شه من چون میدونم قطع ناگهانی خطرناکه ،از دیروز دوز داروشو نصف کردم،یعنی روزی سه تا نصفه میخوره خواستم بپرسم این نصف کردن ناگهانی خطرناکه؟ توروخدا بگید خیلیییی نگرانم
دکتر ساسان دوگوهر - رزیدنت پوست (1399/2/26)
با سلام تحت نظر متخصص پوست یا بیماری های دهان ( نه منشی پزشک!) میتونن دارو رو کم و زیاد کنن .
امین ی (1399/2/6)
سلام آیا این دارو با سیپروفلوکساسین تداخل دارد.اگه دارد بعد از چند روز اتمام سیپرو میتوان ان را شروع کرد.پزشک روماتیسم بران پردینوزولون۵صبح یک عدد شب نیم عدد نوشته.باتشکربنده ۳۵ساله مذکر
ایمان (1399/1/31)
سلام من 5 سال قبل پیوند کلیه کردم الان دارو سل سپت 4گرم در روز و ایمونورال 125میلی گرم و روزی یک عدد پردنیزولون5 میلی گرم می خورم مشکل من سر مصرف پردنیزولون است ریزش مو پیدا کردم تبش قلب می ده و از همه بدتر توی انتهای دستگاه گوارش سوزش حس می کنم به دکتر گفتم پردنیزولون 5 میلی یک روز در میان کرد می خواستم بدونم اگر فقط پردنیزولون قطع کنم مشکل پیش میاد الان 3 روز نخوردم و خیلی خوبم ایا لازم خوردنش شروع کنم؟؟؟
علیزاده (1399/1/26)
با سلام.ممنون از راهنمایی های خوبتون . من به دکتر مراجعه کردم و بیماری فلج بلز رو تصخیص دادن ... و 7 عدد قرص پردنیزولون 50رو تجویز کردن . میخواستم بدونم بعداز اتمام داره امکان قطع یکجا هستش .. یا باید کم کم قطع کنم . ایا برای درمان جوابگو هست ؟ ممنونم
ناصر (1399/1/24)
سلام . کلاهک تناسلیم لکه های قرمززده بود . دکتر قرص نیزوپرد نوشت مصرف کردم خوب . دوباره یکی دو لکه زده آیا استفاده بکنم روزی یکی یا بیشتر . یا دارو دیکریپیشنهاد میدهید ممنون
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/1/25)
بهتره با معاینه مجدد و تشخیص دقیق درمان انجام بشه
الهام بیگلری (1399/1/23)
سلام، من بیماری آلوپسیا یونیورسال دارم، ریزش تمام موهای بدن، پزشک برایم قرص پردنیزولون ۵ روزانه یک عدد تجویز کرده، به نظر شما من به طور همیشگی میتوانم این دارو را مصرف کنم؟ واینکه پس از رویش موها و بعد از قطع دارو ریزش موهای من مجددا شروع خواهد شد؟
دکتر ساسان دوگوهر - رزیدنت پوست (1399/1/23)
با سلام . خوب این فرم یونیورسال شدیدترین فرم آلوپسی آرئاتاست . متاسفانه خیلی هم به درمان جواب نمیده . گاهی پردنیزولون (معمولا با دوز بالا ) ممکنه جواب بده اما بعد از قطعش احتمال عود زیاده ...
فاطمه اسلامیان (1399/1/20)
سلام من رماتیسم مفصلی دارم بیش از ده ساله الان باردارم پردنیزلون مصرف میکنم روزی ۲.۵ ایا عوارض داره برای جنین
دکتر سیده هستی مدعوی محمدی - متخصص زنان و زایمان (1399/1/21)
نفع هر دارو و ضررش رو بنا به تاثیر دوطرفه برای مادر و جنین میسنجیم اگه روماتو لوژیستتون قادر به تعدیل داروتون نیست ادامه بدید
شیما ذوالفقاری (1399/1/18)
سلام خدمت شما ببخشید من برای التهاب ریه یک بسته قرص نیزوپرد ٥٠ روزی ١/٢ مصرف کردم الان باید چجوری قطعش کنم؟دکتر برام یک بسته ویزیت کرده بودن ممنونم از پاسخگوییتون
دکتر حمید کرمانی - پزشک عمومی (1399/1/18)
اگر بیشتر از یک هفته است که استفاده میکنین قرص به مدت یک هفته ۱/۴ استفاده کنین بعد قطع کنین
مهرنوش بردبار (1399/1/16)
سلام جناب اقای دکتر از زمانی که یادم میات مشکل پوستی دارم صورتم متورم میشه جدیدا در مقابل سرما هم قرمز میشم مثل لبو بعد یک ربعی که تو دمای معمولی باشم درست میشه، قرص پردنیزولون ٥ رو یک ده روزی عست شروع کردم جواب گرفتم ازمایش کامل هم انجام دادم جواب همش خوب بود به نظر شما این الرژی من با تست الرژی بهبود پیدا میکنه هر چیزی که می خورم صورت قرمز میشه یا همون قرص رو ادامه بدم
دکتر ساسان دوگوهر - رزیدنت پوست (1399/1/16)
با سلام . پیشنهاد میکنم هیچوقت پردنیزولون را خودسرانه مصرف نکنید چون عوارض زیادی میتونه داشته باشه . حتما به پزشک مراجعه کنید شاید مشکل پوست شما چیزی به جز حساسیت یا هرچیزی که فکر میکنید باشه و درمان خاص خودش رو بخواد .
ایمان (1399/1/14)
بعد از قطع کردن قرص پرودنیزولون برای افرثزایش ایمنی بدنم چکار کنم؟
دکتر رویا قنبری - پزشک عمومی (1399/1/14)
این دارو باید تحت نظر پزشک و تدریجا قطع شود اقدام خاصی توسط بیمار برای افزایش سطح ایمنی پس از قطع کورتون توصیه نشده
ایمان (1399/1/14)
با سلام من مدت 5روز پرودنیزولون50مصرف کردم الان مشکلم ک سینوزیت بود کامل برطرف شده از دکتر پرسیدم. گفت قطعش کن. میگن قطع ناگهانی مشکل واست پیش میاره برای قطع کردنش چکار کنم؟؟ ممنون
دکتر امیر سعدین پور - داروساز (1399/1/14)
با سلام بله دقیقا برای قطع کردن مصرف قرص پردنیزولون 50 نیاز به تیپرینگ هست یعنی پله ای باید قطع شود بعد از دوره درمانی ابتدا 1/2 قرص به مدت 3 روز سپس 1/4 قرص به مدت 2 روز و سپس قطع مصرف دارو.
مهری محمدی (1399/1/12)
سلام،من۴۵سالمه۱۲ساله پردنیزولون۵میلی مصرف میکنم،روماتیسم مفصلی دارم،باوجودمصرف طولانی مدت التهاب،ودردانگشتام زیاده خیلی ازاینده می ترسم،دکتر می گه باید کو رتون،ادامه بدم،نمیدونم تاکی باید این داروهارو مصرف کنم درصورتی که نتیجه مطلوبی برام نداره،خواهش میکنم راهنمایی کنید،ممنونم
دکتر مهشاد خواستار بروجنی - داروساز (1399/1/12)
سلام شما باید طبق نظر پزشک‌ بعد از یک دوره مصرف قرص آزمایش دهید تا روند بهبودیتان بررسی شود و طبق آزمایشات تشخیص داده شود که دوز قرص یا حتی نوع قرص تغیر کند یا نه.
مهدی (1399/1/10)
سلام و وقت بخیر به تشخیص دکتر پوست من بیماری لیکن پلان دارم و بعضی از قسمتهای بدنم مثل صورت و یا پاهام پوستم تیره شده و موهای اون قسمت ریخته و یا در حال ریزشه. به تجویز دکتر قرص پردنیزولون 5 روزی 1 عدد مصرف میکردم به مدت 4 ماه که بعد از این مدت قطعش کردم و حالا بعد از گذشت 3 ماه دوباره خارش تو بعضی قسمتها مثل سر دارم و میترسم باز شروع به ریزش مو کنم. آیا این دارو برای این بیماری مناسب هست؟ لطفا اگر داروی جاگزینی دارین بفرمایید.مصرف این دارو رو تو این شرایط مناسب میدونید؟ لطفا کمکم کنید
دکتر محمد جواد ابراهیمی نیا - پزشک عمومی (1399/1/10)
لطفا هرشب یک عدد فستوور ۱۸۰ و یک عدد ایروکاست۱۰ مصرف کنید. اگر بهتر نشدید مجبورید پردنیزولون را مجددا شروع کنید.
حسن اصلی (1399/1/7)
باسلام و احترام ،در مقاله ای نوشته بود برای بهبود اسیبهای ریوی ناشی از کرونا از سه داروی مورد استفاده در بیمارستانها یکی پردنیزولون هست .این دارو وقتی باعث سرکوب ایمنی بدن می شود چگونه برای مقابله با کرونا استفاده می شود .
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/7)
سلام ،توضیح علت استفاده و مکانیسم اثر داروها در یک بیماری گاهاً دشوار است.بیماران مبتلا به ویروس کرونا در مراحل پیش رفته بیماری دچار آسیب ریه و التهاب شدید در این ناحیه می شوند در این مرحله تولید بیش از حد سلول های ایمنی و ترکیبات فعال کننده آن ها که در اثر عفونت میتواند رخ دهد و غالباً با افزایش موجی از سلول ایمنی فعال شده به ریه ها همراه است وجود دارد. بنابراین در این مرحله داروهایی که بتواند التهاب را کم تر کنند نقش خواهند داشت.
فاطمه محمدی (1399/1/6)
سلام من سی و پنج سالمه بیماری واسکولیت مغزی دارم عمل باز قلب ،ریه ،مری شدم و نای هم باید فنر بگذارند سه سال هست پردنیزولون مصرف میکنم و جدا از قرصش که روزانه سه عدد میخورم هرماه یا اگر بهتر باشم دوماه یکبار هم یک گرم پردنیزولون تزریق میکنم خیلی از عوارضش نگرانم چکار باید کنم عوارض کمتر بشه فقط هم با تزریق دردهام یکم ارومتر و قابل تحمله راهی نیست که پردینزولون تزریق نخواد انجام بدم فقط قرصش بخورم؟ سردرد های شدید عوارض دارو هست نظر شما؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/6)
سلام ، با توجه به تاریخچه بیماریتان و شرح حالی که گفتید به هیچ وجه توصیه نمی شود خودسرانه در مصرف پردنیزولون خوراکی و یا متیل پردنیزولون تزریقی خود بدون مشورت پزشک تغییری ایجاد کنید. متاسفانه پردنیزولون علی رغم اثرات درمانی چشم گیری که دارد یک سری عوارض جانبی هم بیمار را دچار می کند که از مهم ترین آن ها اثر بر توده استخوانی و احتمال پوکی استخوان است. معمولاً توصیه می شود بیمارانی که بیش از 3 ماه مداوم از این داروها استفاده می کنند باید از نظر سطح ویتامین د3 و کلسیم و همچنین احتمال پوکی استخوان و شکستگی بررسی شوند به خصوص در خانم ها. برای پیشگیری از این عارضه یکسری داروها وجود دارد که باید صرفاً با نظر پزشک معالج تجویز شود. توصیه می شود در مراجعه بعدی به پزشک معالج خود شرایط را با ایشان نیز در میان بگذارید تا در صورت صلاحدید داروهای مکمل برای پیشگیری از عوارض محتمل این داروها تجویز شود.
زینب (1399/1/3)
سلام من ۲۷سالمه حدود۱۰روزپیش وقتی از خواب بیدار شدم یک طرف صورتم کج شده بود دکتر ب تشخیص دکتر فلج عصب ۷ شدم بهم قرص پردنیزولون ۵۰ داده روزی ۳تا و ایکنه خودم مدام صورتم رو ماساژ بدم میخواستم ببینم با این درمان عصب صورتم خوب میشه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/1/4)
به دلیل مصرف دوز بالای پردنیزولون از نظر عملکرد کلیه و کبد باید مرتبا بررسی شوید. ترمیم عصب معمولا با تاخیر انجام می شود.
مهدی (1399/1/2)
با سلام و احترام در صورت مبتلا بودن به فشار خون آیا داروی جایگزینی برای پردنیزولون هست ؟ با تشکر
دکتر اسماء جوادی پور - رزیدنت رادیولوژی (1399/1/2)
سلام بستگی به مشکل زمینه ای داره که بخاطرش قرص پردنیزولون میخورید..
ابوالفضل خان به بینی (1399/1/2)
سلام مرسی از این که به مردم خدمت میکنید من الان یک سال عمل بینی کردم از اون موقع بدنم هر دو سه روز یه بار بصورت شدید خارش میگیرد دکترای زیادی رفتم اما جواب نگرفتم ولی قرص ستریزین یا قرص های مشابه اون میخورم تا دو سه روز در امن هستم خواشمندم کمک کنید منو راهنمایی کنید خیلی ادیت میشم
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/2)
سلام.لازم است ضمن مشورت با متخصص پوست،بطور مرتب از یک داروی ضدحساسیت مثل همین سیتریزین، هر روز،یکی،استفاده کنید
ناشناس (1399/1/1)
سلام پسرم ۲۰ سال دارد تمام بدنش کهیر زده دکتر برایش پردنیزولون ۵۰ نوشته باید یک چهارم قرص به مدت 2 هفته مصرف کنه اما چندروز نتیجه ای ندیدیم
(1399/1/1)
با سلام . اگه تشخیص کهیر حاد باشه ، درمان اصلی اون آنتی هیستامینه ولی میشه در کنار اون به مدت چند روز (معمولا ۳ تا ۵ روز) پردنیزولون هم تجویز کرد. به ازای هر کیلوگرم وزن ، نیم تا یک میلی گرم
Zizi (1399/1/1)
سلام من برای افت شدید دهانم مخصوصا ردی زبونم در زمان افت پردنیزولون ۵۰ مصرف میکنم ک معمولا با مصرف دو توی دو روز خوب میشه و قطع میکنم .سوال اول اینکه تپش قلب میگیرم جدیدا اشکال نداره از قرص تپش استفاده کنم ؟؟سوال دوم پزشک زنانم گفتن که فیبروم های رحمی که تعدادش زیاد شده ممکنه از عوارض پردنیزون باشه .ایا این مورد جزو عوارض این قرص هست ؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/1)
سلام! در صورتی که بدون تجویز پزشک در حال مصرف پردنیزولون هستین, اصلا توصیه نمیشه. در درجه ی اول باید علت آفت های مکرر شما بررسی شه و با رژیم دارویی مناسب تحت کنترل قرار بگیره. پاسخ سوال اول: بهتره بقیه علایم و داروهای مصرفی شما بررسی شه تا علت تپش قلب ارزیابی شه, به پزشک مراجعه کنین. سوال دوم: تابحال چنین عارضه ای از این دارو گزارش نشده ولی نمیشه با اطمینان ردش کرد. ممکنه باعث افزایش فییروم های شما شده باشه.
ناشناس (1399/1/1)
سلام من دهانم هرماه آفت میزنه مخصوصا روی زبدنم و بسیار دردناکه هر موقع که افت میزنه پردنیزولون ۵۰ میخورم معمولا با دو تا قرص تو دوروز مصرف ، خوب میشه و قطع میکنم .برای فیبروم به پزشک مراجعه کردم گفت ممکنه زیاد شدن فیبروم رحمی به خاطر پردنیزولون باشه .نظر شما چیه ؟
دکتر فاطمه سادات ریحانی دو - پزشک عمومی (1399/1/1)
با سلام، متاسفانه شرح حالی از سن و اینکه بیماری زمینه ای دارید یا خیر ندادین.اینکه کورتون رو راهی برای درمان آفت انتخاب کردین روش مناسبی نیست میتونستین از کوکتل دیفن هیدرامین استفاده کنین و تاثیرش رو ببینین به چه صورت هست و اینکه آیا آفت در پاسخ به خوردن آلرژن ها ایجاد میشه یا خیر؟ و اگر آفت هر ماهه در محل خاصی از دهان ایجاد میشه اهمیت وافری داره و نیاز به پیگیری جدی تری داره. در کل خوردن کورتون خودسرانه باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن میشه و بیماری زمینه ای رو شعله ور تر میکنه.
ناشناس (1398/12/25)
سلام مامان من یه مدت تاول های خونی در دهانش میزد قبلا سالی یه بار بود ولی وقتی ماهی یه بار شد به پزشک مراجعه کرد و ده روز پردنیزولون درسته بعد ده روز نصف و ده روز یک چهارم براش تجویز کردن. دارو رو مصرف کنن؟ لازمه پزشک دیگری ویزیتشون کنه؟ بعد درمان باز هم تاول های خوبی ممکنه ظاهرشن؟
ناشناس (1398/12/24)
سلام.من بیماری لوپوس دارم و دکتر برام پردنیزولون تجویز کرده تا اونجایی که من مطالعه کردم این قرص به سیستم ایمنی بدن حمله میکنه به نظر شما تو این اوضاع بیماری کرونا که به سیستم ایمنی قوی نیاز داریم مصرف این قرص صلاح هستش؟
ناشناس (1398/12/23)
سلام خسته نباشید من خانمی متاهل 41ساله بدلیل ورم دست و فشار بالا به پزشک فوق تخصص قلب مراجعه کردم اکو انجام دادم ایشون والزامیکس و تریامترن اچ تجویز و معرفی کردند به پزشک روماتولوژی آزمایش خون و ادرار و عکس از انگشتان دست و تست سل انجام دادم قرص کلسیم و پنتوپرازول و پردنیزولون 5 تجویز کردند که یک عدد صبح و دو عدد ظهر مصرف کنم داروها تمام شده الان بخاطر بیماری کرونا میترسم بیرون برم چکار کنم ؟
مدیر سامانه
تا مراجعه به پزشک داروهای خود را ادامه دهید. قطع ناگهانی پردنیزولون صحیح نیست
الهام بابایی (1398/12/22)
سلام من دکتر عمومی رفتم برام قرص پردنیزولون تجویز کرده فقط ده عدد تا ده روز برای چاقی با توجه به عوارضی که داره خوندم میتونم استفاده کنم اقای دکتر؟
مدیر سامانه
به نظرم برای چاق شدن پردنیزولون داروی مناسبی نیست
آرمین اکبری (1398/12/20)
با سلام من الا سه ماهه بدلیل بیماری سندرم نفروتیک پردنیزولون 50 استفاده میکنم 16 ساله ک این مریضیو دارم و با عوارض این دارو اشنام ولی این دفه دچار ریزش مو شدم میخوام ببینم از عوارض این دارو هست یا ن؟!
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/12/20)
معمولا پردنیزولون باعث پرمویی می شود. شاید ریزش مو علت دیگری داشته باشد
بینا باقری (1398/12/16)
سلام من وابسته به اکسیژن هستم تقریبا 25در صد از ریه هام سالم هستند و مدام اکسیژن دارم زیاد ریه هام عفونی میشه با این حال دکتر معمولا بهم پردینزولون 50میدن البته 5تا از اونجایی که وزنم خیلی کمه36کیلو و اذیت میشم یک چهارم روزانه میخوام اینکار مشکلی برام پیش ننمیاره
مهدی حبیبی (1398/12/14)
سلام من شنبه بخاطر شستشو و نظافت از وایتکس استفاده کردم دکترم بهم پردنیزولون۵داد روزی نصفه دو روز اول خوب بودم بعد از دو روز مصرفمو۱/۴کردم اما الان ۳روزه بعد از مصرف اسهال میگیرم داستانش چیه ممنون میشم راهنماییم کنید
زهرا (1398/12/12)
سلام من به خاطر التهاب و خونریزی روده از این دارو یعنی پردنیزولون 50 استفاده میکنم که باعث تپش قلب و اختلال در خوابم میشه...به نظر شما فایده ای داره برای بیماری من که به اصطلاح اسمش کولیت السراتیو هست؟
آذیتا ثروتی (1398/12/8)
سلام من تنگی نفس دارم عکس ریه انداختم گفتن پنومونی دوطرفه آزیترومایسین میخورم و گفتن دو تا صبح دو تا شب پردنیزولون 5بخورم آیا چون عفونت دارم مقاومت بدنم پایین نمیاره
آی هان (1398/11/10)
باسلام من ۲۴سالمه ۶ساله که قرض پردنیزلون۵ مصرف میکنم بخاطر سیروز کبدی آیا میتونم باردار بشم راهنمایی کنید ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/11/10)
مصرف پردنیزولون در بارداری فقط تحت نظر پزشک و با دوز کنترل شده قابل استفاده است
سمیرا (1398/10/26)
سلام پسره من ۷.۵ بخاطره اسیب به عصب گوشش به مدت ده روز باید قرص پرودینزول ۵هرروز صبح باید ۳تا نصفی مصرف کنه مشکلی نداره ایا
یوسف شاهمرادی (1398/10/16)
سلام دکتر من پنج ساله آسم آلژی دارم تواین پنج سال هروقت دکتر رفتم هرچقدر دارو تجویز کرده هیچ دارو غیراز پردنیزولون منو خوب نمی کنه یه هفته می خورم خوب میشم بادوز روز دوعددسه روز روز یک عدد چهار روز بهتر میشم بیست روز بهتر میشم باز هم سرفه شدید تابرم پیش دکترچون دکتر دوماه وقت میده ازدوماه بیست روز خوب هستم چهیل روز سرفه شدید باسینه خلطی آیامن هریک ماه یه هفته بتور مرتب غرص بخورم باز هم عوارض داره چون وضع مالی خوب نیست دگه بخاطر هزینه دکتردارو خسته شدم راهنمای کنید ممنونم
بهاری (1398/10/12)
سلام قطع ناگهانی قرص پردنیزولون چه خطری دارد واینکه ایااین قرص برای افیوژن پریکارد هم تجویز میشود؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/12)
پردنیزولون برای هر نوع التهاب ممکن است تجویز شود. افیوژن پریکارد ممکن است در اثر بروز ضربه به قفسه سینه یا به هر دلیل دیگر ایجاد شده باشد و در صورت تشخیص پزشک، پردنیزولون تجویز می شود. در صورت مصرف طولانی مدت این دارو قطع مصرف حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود.
مینا (1398/10/3)
سلام دختر 4ساله من پشت پرده گوشش جرم گرفته رفتم دکترپردنیزولون 5 داده ایا این دارو برای این مورد که گفتم فایده داره وروزی چندتابخوره ؟؟
ناشناس (1398/10/3)
سلام. من بخاطر مشکل روماتیسم و ارتروئید مفصلی نزدیک به دو ساله با تشخیص متخصص رماتیسم، قرص پردنیزولون مصرف می کنم و متاسفانه دچار پف خیلی زیاد در زیر چشمها و مخصوصا " ناحیه شکم شده ام‌ . آیا میتوانید راه حلی برای این مشکلم پیشنهاد بدهید؟
مریم نادری (1398/10/1)
باسلام ..من چند ساله ک قرص پردنیزولون مصرف میکنم بعد از عمل هیپوفیز. میخاستم بپرسم آیا من باردار میشم؟؟
سارا (1398/9/30)
سلام. من بعد از کشیدن دندون عقلم چون زبونم بی‌حس بود دکتر بهم قرص پردنیزولون 5 داد با بکمپلکس که هر روز باید یک دونه مصرف کنم یک ماهه که مصرف میکنم و هنوز حس زبونم برنگشته آیا بازم استفاده کنم؟؟؟ عوارض مصرفش خطرناکه؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/30)
احتمالا موقع تزریق آمپول عصب مربوطه آسیب دیده است. بازسازی ترمیم عصب به کندی صورت می گیرد. به تدریج پردنیزولون را کاهش دهید.
امیر نوبری (1398/9/29)
به علت التهاب زجاجیه چشم راستم متخصص چشم قرص پردنیزولون 50 به مدت یک ماه به صورتی که هفته اول یک قرص کامل هفته دوم سه چهارم قرص و هفته سوم نصف و هفته چهارم یک چهارم قرص تجویز نمود.از شروع درمان کم کم التهاب زجاجیه خوابید و تا الان برنگشته مهمه که دارو با شیر مصرف گردد اگر اول صبح مصرف شود خوبتر است و ورزش و فعالیت های بدنی مانع از عوارض جانبی از قبیل افزایش قند خون می شود.
زهرا (1398/9/28)
سلام من 20سالمه حدود یه سالو نیم قرص پردنیزولون برا چاقی مصرف کردم البته به طور مداوم نه گاهی اوقات مصرف میکردم الان حدود یک هفتس نمیخورم اگه دیگ مصرف نکنم مشکلی برام پیش نمیاد؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/29)
مصرف پردنیزولون برای چاقی کاملا اشتباه است و به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر یک هفته است قطع کرده اید و مشکلی نداشته اید دیگر ادامه ندهید.
مریم مرادی (1398/9/27)
با سلام برای مشکل خارش پوستی شدیدی که داشتم دکتر برایم قرص پردنیزولون ۵ تجویز کردند یک روز در میان روزی یک چهارم قرص برای مدت ۴۰ روز قرص ها را ۴ قسمت کرده و در شیشه مخصوص قرص ریخته ام مشکلی ایجاد نمی شود؟با تشکر
حامد کوشکی (1398/9/26)
سلام من میکروب معده داشتم بخاطر همون هم بیش از حد لاغر شدم واسه چاقی بهش گفتم دکتر واسم پردنیزولون ۵ و پنتوسک۴۰ تجویز کرده هر کدوم روزی دوعدد الان ده روزه مصرف میکنم ولی علائم چاقی دیده نمیشه به نظرتون باید چه مدت استفاده کنم
..راحیل (1398/9/20)
سلام و عرض ادب مادرم بیماری پمفیگوس دارند دکتربراشون پردنیزلون5۰میلی تجویز کردن به مدت یک ماه به تعداد6۰عدد و حالا بادوز۵ میلی تجویز کردند باتوجه به اینکه دوز رو به یکباره خیلی پایین آوردند مشکلی برای مادرم پیش نخواهدآمد؟؟؟؟ ممنون ازحسن توجهتان
عینی (1398/9/19)
با عرض سلام وخسته نباشید من دخترم یک ماه پیش بیماری نوریت اپتیک داشت که الان یک ماهه پریدنیزولون ۲۵درصد روزی یک عدد مصرف میکنه دچار پفی صورت شده البته اشتهاش هم خیلی زیاد شده میخواستم بدونم ازاین قرصه با سپاس ازشما
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/19)
بله عوارض این داروست. توجه کنید که قطع ناگهانی این دارو ممنوع می باشد
عینی (1398/9/19)
با عرض سلام وخسته نباشید من دخترم یک ماه پیش بیماری نوریت اپتیک داشت که الان یک ماهه پریدنیزولون ۲۵درصد روزی یک عدد مصرف میکنه دچار پفی صورت شده البته اشتهاش هم خیلی زیاد شده میخواستم بدونم ازاین قرصه با سپاس ازشما
م . ص . ع (1398/9/19)
سلام من حدود سه ساله که با دوز پنج دو تا در روز صبح و شب استفاده می کردم الان حدود سه ماهه که کم کردم و یک قرص به صورت نصف صبح و نصف شب استفاده می کنم ولی درد های مفاصل و التهاب های شدید در من ایجاد شده و برای کنترل آن داروی مسکن استامینوفن و یا ایندومتاسین و... استفاده می کنم ولی فایده ای ندارد لطفاً منو راهنمایی کنید
ناشناس (1398/9/16)
سلام من نیزوپزد ۵۰ اول استفاده می کردم بعد ۳ماه دکتر به من ۵ میلی کرم را تجویز کردن اما صورتم ورم کرده و احساس می کنم فشار روی چشمام به خصوص صبح زیاد است لطفا راهنمای بفر ماید ممنون؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/17)
سه ماه مصرف پردنیزولون ۵۰ میلی گرم باعث شده بدن شما به دارو احتیاج داشته باشد. لازم است تحت نظر پزشک به تدریج دارو را کاهش دهید.
ناشناس (1398/9/15)
سلام من ویتیلیگو دارم الان نزدیک 9ساله پردنیزولون 5میلی مصرف میکنم اوایل به مدت دوماه روزانه یکی مصرف میکردم بعد از اون دوروز درمیان و الان 3سال است که سه روزدرمیان مصرف میکنم، اوایل مصرف دارو دچار چاقی شدم وپ وستم به خصوص تو ناحیه پاهام ترک برداشتن، صورتمم جوش میزنه البته زیرنظر پزشکم رآکوتان مصرف میکنم 24سالم آیابعدااین دارومیتونه برام مشکل ایجادکنه؟ ( برای بچه دارشدن) سالی یکبارم آزمایش خون انجام میدم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/15)
با توجه به مصرف طولانی مدت پردنیزولون، اگر برای جوش صورت از داروهای ملایم تر استفاده کنید بهتر است واگر امکان تغییر دارو وجود ندارد یک سال قبل از بچه دار شدن باید راکوتان را قطع کنید. آزمایشات دوره را حتما انجام دهید.
رویا (1398/9/13)
سلام . خسته نباشید.من سه ماه قبل با درد شدید بالای معده و پشت ، به بیمارستان منتقل شدم. هر چیز می خوردم بالا می آوردم ، تا چندروز متوجه بیمار ی من نشدن . بعد کمر به پایین بدنم التهاب های قرمز رنگی ظاهر شد که بالاخره تشخیص دادن دچار واسکولیت از نوع هنوخ شده ام . از اون موقع تحت نظر متخصص روماتولوژیست هستم ، یک ماه اول دوز پزدینزلونم روزی 60 میلی گرم بود که دکتر دو هفته دو هفته کمش کردن. الان روزی دوتا قرص 5 میلی گرم می خورم صبح و شب . ولی احساس می کنم الان که قرصم کم شده بدخلق تر و افسرده تر از وقتی هستم که دوز بالا مصرف می کردم. خیلی بی انگیزه و افسرده هستم و خندیدن رو فراموش کردم. در آزمایش ها هم خون در ادرار دیده شده و کلیه م پروتئین دفع می کنه. یعنی تمام اینها از عوارض این قرصه؟ حالا که دوز کم مصرف می کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/13)
بخشی از این عوارض به دلیل کاهش مقدار پردنیزولون است ولی دفع پروتئین احتمالا در زمان مصرف دوز بالا ایجاد شده است و باید بررسی های لازم در این خصوص توسط متخصص نفرولوژی انجام شود. ممکن است خون موجود در ادرار در مقدار اندازه گیری پروتئین اختلال ایجاد کرده باشد. این موضوع را دقیق بررسی کنید.
مریم مداح احمدی (1398/9/12)
با سلام و خسته نباشید میخواستم ببینم آیا پردنیزولون با شربت کوآموکسی کلاو تداخل دارویی داره ؟
الهام (1398/9/11)
به خاطر التهاب ریه دکتر فوق تخصص به من پردنیزولون ۵ تجویز کرده اند.این دو روز به شدت سردرد دارم و احساس میکنم دما بدنم بالاست .ایا عوارض این دارو ست
فرخ (1398/9/10)
سلام دکتر من نقرس دارم دکتر واسم کلشی سین و پردنیزولون تجویز کرده بود اما دکتر دیگه کلشی سین و کاملا قطع کرد و گفت پردنیزولون و فقط در مواقع حملات نقرسی مصرف کنم میخواستم بدونم وقتی حمله ندارم اما درد خفیفی و محدودیت حرکتی خفیفی تو مفاصل خصوصا در پا دارم صلاح میدونید دائم مصرف کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/11)
اگر نقرس شما هنوز کامل کنترل نشده است و میزان اوره خون بالاست لازم است برای کاهش مقدار اوره دارو مصرف کنید مگر اینکه عارضه خاصی برای شما ایجاد کرده باشد. بهتر است با پزشک مجددا مشورت کنید.
ناشناس (1398/9/5)
سلام خسته نباشین پسرمن ازسه سالگی وقتی زمستون میشه باکوچکترین وزش بادسرد سرمامیخوره شبا سینش خس خس میکنه دکترمیگه خروسک بخاطرآلرژی شدید.روزی یدونه نصف صبح نصف شب گفت بهش بده هرموقع خروسک شد سینش به محض اینکه میدم تاسه روز خوب میشه. ایامشکلی برای استخون رشد و...پیش میادبراش؟شایددرسال۲ الی۳بسته استفاده کنم براش شایدم کمتر.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/6)
تا جایی که ممکن است کمتر از این دارو استفاده کنید. به هر حال الویت درمان، بیماری الان کودک شما است.
افسانه ب (1398/9/5)
سلام دكتر واسه جوش صورت پردنيزولون٥ بعداز صبحانه دو عدد و بعد از ناهار راكوتان تجويز كرده،مشكلى پيش نمياد ؟آخه ميگن داروى سيفى نيست مقدار پردنيزولون ٦٠ عدد هست نميشه ناگهانى قطعش كرد؟
حسین مردانی فر (1398/9/4)
سلام سالهاست که آلرژی دارم که الان تبدیل شده به آسم و پولیپ بینی؛ دیروز که رفتم پیش متخصص گوش و حلق و بینی 40 عدد قرص نیزوپرد 5(پردنیزولون ) تجویز کردن که در سه روز اول هر وعده دوتا قرص بخورم آیا 30 میلی‌گرم در روز زیاد نیست و عوارضی نداره با توجه به اینکه از قرص نئو تادین 5 و اسپری بینی فلوتیکومکس و پالملتون استنشاقی هم مصرف میکنم ؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/4)
برای کاهش التهاب ناشی از آسم و پولیپ لازم است که البته فقط سه روز این دوز تجویز شده است. طبق دستور پزشک مصرف کنید.
ayda (1398/8/26)
سلام من مدت ده روز بود شبا تا صبح سرفه میکردم و خواب نداشتم روزها هم سرفه هام با شدت کمتر اما طولانی تر بودن با تشخیص پزشک بهم قرص پردنیزولون 5 دادن برای روزی یک عدد مصرف و گفتن آلرژی و مستعد اسم هستم وقتی میخورم سه ساعت اول علائمم کنترل میشه ولی به محض اینکه سه ساعت تموم میشه دوباره سرفه های شدید دارم یا اگه ذره ای غبار در هوا باشه به شدت سرفه میکنم دو روز هست مصرف میکنم طبیعیه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/26)
دو روز برای نتیجه گیری زود است. دوره درمان را کامل کنید (حداقل دوهفته از مصرف دارو بگذرد) در صورتی که التهاب ریه کنترل نشد به پزشک اطلاع دهید. ضمنا از ماسک برای جلوگیری از ورود عوامل حساسیت زا به ریه استفاده کنید
ناشناس (1398/8/25)
ممنونم از پاسخدهی و توجه شما . ایا بعداز یک هفته مصرف پردنیزولون برای نورالژی پس از زونا کافیه .ودرد دیگه باز گشت نداره .یا ممکنه پس از قطع دارو درد برگشت داشته باشه .۳ ماه این درد شروع شده ودر محل دنبالچه هستش.ولی با خوردن پردنیزلون بازم درد داره و شیاف هم استفاده میکنه .یعنی این دارو جواب نمیده .داروی تگروتل ۴۰۰هم همزمان تجویز شده بمدت ۲ هفته..ممنونم از پاسخدهی شما
محمود رضایی (1398/8/24)
سلام من بعداز عمل ترمیم پرده گوش با تجویز پزشک مدت بیست روز هست که قرص پردنیزولون مصرف میکنم هر روز صبح ۲۵ میلی گرم خیلی احساس گیجی میکنم الان دکترم دوز داروهارو کم کرده آیا بعد از قطع کامل دارو آیا این احاس گیج ی تا چه مدت ادامه داره ممنون میشم راهنماییم کنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/24)
احساس گیجی شما به احتمال زیاد ارتباطی با مصرف پردنیزولون ندارد و مربوط به جراحی گوش می باشد. پردنیزولون التهاب موجود را بهبود می بخشد. قطع دارو باید بسیار با احتیاط و تحت نظر پزشک انجام شود.
سامان ایمانی (1398/8/24)
سلام ببخشد من دوماه قرص پردنیزولون خوردم الان تپش قلب دارم یه هفته هست قطع کردم ولی خوب نمیشه ممنونم راهنمایی کنید
ناشناس (1398/8/23)
سلام .مادرم ۳ ماه نورالژی پس از بیماری زونا گرفته .عصب دنبالچه درگیرشده .وبسیاردردناک دیابت هم داره .گفتن عصب دنبالچه کاملا لخت شده .دکتر به مدت یک هفته پردنیزولون ۵۰ روزی یکبار داده .این دارو فقط مسکن و ضدالتهاب محسوب میشه.یا به درمان و ترمیم عصب هم کمک میکنه.ممنونم از شما
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/24)
این دارو به ترمیم عصب آسیب دیده کمک می کند ولی به علت اینکه دیابت دارند و دوز بالا برای ایشان تجویز شده است بسیار مراقب قند خون ایشان باشید و مرتب در منزل تست قند خون انجام دهید چون پردنیزولون می تواند باعث افزایش قند خون شود.
نورالهی (1398/8/23)
سلام من به مدت 5 سال به علت تنگی نفس پردنیزلون 5 میلی روزی 1 عدد مصرف میکنم واقعا نگران آیندم هستم اخه من 23 سالمه نمیخوام پوکی استخوان بگیرم چه راهکارید شما؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/24)
اگر به تشخیص پزشک و با رعایت شرایط قطع مصرف طولانی مدت پردنیزولون بتوانید از داروی جایگزین استفاده کنید خوب است ولی در صورتی که لازم باشد پردنیزولون مصرف کنید لازم است از مکمل های مناسب که کلسیم بدن را تامین می کند بهره مند شوید. ویتامین د۳ بسیار برای شما ضروری است و کنترل قند و فشار خون الزامیست.
رضا (1398/8/21)
دکتر بهم پردنیزولون داده، برای سینوس، روزی یک چهارم همراه با صبحانه. از دیروز که شروع به مصرف کردم دچار سکسکه شدم. ادامه دار خواهد بود؟ یا ربطی به این دارو نداره؟ (چون چندتا داروی دیگه هم همزمان تجویز شده برام: قرص کو-آموکسی کلاو 625، قطره بینی فنیل آفرین 0.25، آمپول بتامتازون، قرص لوراتادین 10، اسپری بینی فلیکسوناس)
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. چنین عارضه ای برای پردنیزولون گزارش نشده است. اگر سکسکه بیش از یک روز ادامه داشته است بهتر است به پزشک اطلاع دهید. اگر اطمینان پیدا کردید از مصرف پردنیزولون بوده چند روز آینده نتیجه را در همین صفحه اعلام کنید تا دیگران از تجربه شما استفاده کنند.
کانیاو قطاری (1398/8/21)
من یک ماه قرص پرد نیزولون مصرف کردم با مصرفش من پریودیم شروع شد و دیگه قطع نشد الان دوهفتست نمیخورم اما پریودیم قطع نمیشه امکانش هست از عوارض پرد نیزولون باشه؟؟!
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)
عارضه مستقیم پردنیزولون نیست ولی ممکن است با مصرف پردنیزولون بیماری زمینه ای دیگری که بصورت خفته در بدن شما وجود داشته است آشکار شده باشد. برای پیگیری علت بیماری به پزشک زنان مراجعه کنید.
فاطمه سجادی (1398/8/20)
سلام من پسرمو با علایم سرماخوردگی تب و سرفه و گرفتگی صدا بردم متخصص بهش کتوف و سفکسیم و پردنیزولون ۵ دادند پسرم ۵ ساله است قرص و گفتن هر ۸ ساعت با اب حل کنم بخوره با خوندن مطالب متوجه شدم قرص عوارض زیادی داره آیا بهش بدم بخوره یا به متخصص دیگه ای مراجعه کنم؟ البته پسرم سابقه حساسیت هم داره
فاطمه قاسمی (1398/8/20)
سلام من حدود۱ماه نیزوپرو۵۰مصرف کردم بخاطرعفونت چشمم باریدن عوارض زیادازجمله ورم وتاری دیدقرص قطع کردم الان یک یک ماه ونیم هست خونریزی دارم و قطع نمیشه نگرانم
ناشناس (1398/8/18)
سلام من ویتیلیگودارم چند ماه پریدنیزولن 5میخورم اما دچار ضعف جنسی شدم ممکنه از عوارض قرص باشه؟
ناشناس (1398/8/18)
یه دکتر اطفال تو دو سالگی به بچه من ۱۰ تا پردنیزولون داده بودروزی یکی .به منم نگفت با معده پر بده..بعد که بردم پیش فوق تخصص ریه دو تا داد شبی یک چهارم .پیش هر دکتری نرید.این دارو یه کورتون قویه معده رو زخم می کنه
مهرو (1398/8/15)
سلام. نوار مغز پسر ۲سال و ۹ ماهم مشکل داره و تشنج نشون میده.دکتر براش اپیلیم و پردنیزولون ۵ نوشته.پردنیزولون هر وعده غذایی ۲تا. اولین بار پردنیزولون دادم حالت تهوع بهش دست داد. توی موارد مصرف این دارو چیزی راجع به صرع و تشنج ندیدم .واسه چی به پسرم این دارو رو داده.چیکار کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)
به نظرم قبل از مصرف پردنیزولون با پزشک دیگری در این خصوص مشورت کنید. روزی ۳۰ میلی گرم پردنیزولون ؟!
ناصر احمدیان (1398/8/15)
سلام با علایم درد گردن ,سرفه ,گلو درد و تب به پزشک عمومی مراجعه کردم پردنیزولون ۵به تعداد ده قرص تجویز کرد بعداز اتمام قرصها همه علایم با شدت بیشتری برگشت,مراجعه دوم به پزشک علت رو قطع ناگهان پردنیزولون ذکر کرد.دوباره شروع کرده ام.الان شبها طوری عرق میکنم که لباس زیر خیس میشه,میتونه علتش از همین قرص باشه؟ادامه بدم قرص رو یا چیکار کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)
به نظرم از نظر عفونت گلو و ریه باید بررسی شوید. اصولا مصرف پزدنیزولون برای شما کاربردی ندارد. قطع مصرف ۱۰ قرص ۵ میلی گرم عوارض چندانی ندارد.
بهداروند (1398/8/15)
با سلام، من التهاب تيروييد دارم و ٤ ماهه كه قرص پردنيزولان مصرف ميكنم، امروز متوجه شدم كه عفونت دندان دارم، بايد چكار كنم؟ ميتونم با وجود مصرف قرص درمان دندان رو انجام بدم؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)
قطعا باید عفونت دندان را درمان کنید. به دندانپزشک مراجعه کنید.
مجید کمایی (1398/8/14)
سلام خانم دکتر مادر من مبتلا به شوگرن است دکتر برایش پردنیزولون ۵ تجویز کردن روزی یک عدد صبح بعد از ناشتا ولی بعد از بیست روز دچار ضعف شدید عضلات وعرق سرد وکم خوابی شده دکتر قطع قرص را منع کرده خواهش میکنم راهنمایی کنید چه دارویی همزمان مصرف شود تا عوارض کاهش یابد ضمنا هیدروکسی کلروکین سولفات ۲۰۰ وکلسیم نیز برای شوگرن تجویز شده ضمنا اسنترا والپرازولام هم برای اعصاب مصرف میکند خواستم بدانم چه باید کرد برای کم شدن عوارضی که گفتم دکتر فقط ادامه مصرف قرصهای شوگرن را خواستارشده ممنون میشم راهنمایی کنید.
ساسان (1398/8/14)
میتونیم بخاطر التهاب یا همون ورم بینی از این امپول استفاده کنیم
ساسا (1398/8/14)
سلام من بینیمو عمل کردم آمپول تریامسینولون هم زدم التهاب یا همون ورم بینیم کم نمیشه میشه دپوکورتین متیل پردنیزولون استات استفاده کنم؟؟
یوسفیان (1398/8/13)
سلام پسرم بیماری هنوخ داشت باعث آرتریت مفاصل شده بعد چند روز بستری پزشکش قرص نیزوپرد ۵داده بمدت سه هفته الان هفته دومه صورتش ورم کرده وداخل چشمشم ی لکه سیاه ایجاد شده اینا عوارض کاهش دارو هست؟
کردی (1398/8/13)
سلام من چندماهه کم کاری تیروئید دارم و لووکسین یک دهم میلی گرم مصرف میکنم حدود یک هفته هست که به علت واسکولیت روزی یک پردنیزولون ۵میلی و یک مداسین مصرف میکنم. چندروزه که خارش شدید بدن خصوصا شب ها دارم. ممکنه تداخل دارویی داشته باشن؟
فاطمه تنها (1398/8/12)
من گوشم صدا میده و عفونت شدید داره که تحت درمانه شنواییم به شدت کم شده دکتر از این دارو بهم داده و گفته هفته اول هر شش ساعت 4تا قرص که میشه روزی 16قرص واز هفته دوم به تدریج کم کرده این مقدار زیاد نیست
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/12)
به نظرم با پزشک دیگری در این خصوص مشورت کنید.
سارا سریر (1398/8/8)
سلام اتفاقا آزمایشات مربوط به روماتیسم انجام دادند و مشکل روماتیسم نداشتند فقط مقدار crp مثبت بود و صبح ها این درد و التهاب بیشتر نیست به طور ناگهانی ورم ایحاد می شود بعد درد شدید بعد چند روز کلا درد قطع می شود.نظر شما چیست
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/8)
بالا بودن CRP نشان دهنده التهاب در بدن است. این علائم مربوط به قطع پردنیزولون نیست. به نظرم بهتر است به متخصص داخلی مراجعه کنند.
سارا سریر (1398/8/8)
سلام خسته نباشید چند ماه پیش مادرم به علت تورم و درد در ناحیه گلو به متخصص داخلی مراجعه کردند به ایشون قرص نیزوپرد و چند داروی دیگر داده شد ایشون روزی ۲ قرص نیزوپرد ۵ را صبح ها با هم مصرف کردند به مدت ۲ هفته و بعد از تمام شدن قرص ها مشکلشون برطرف شد ولی بعد از اتمام دارو با مشکل درد و تورم در قسمت های مختلف بدن مواجه هستند به این صورت که هر چند روز یکبار یک قسمت بدن ورم می کند و بعد تا چند روز درد شدیدی دارد مثل مچ دست آرنج زانو پا حتی صورت...امکان دارد این مشکل از عوارض قرص نیزوپرد و قطع ناگهانی آن باشد.و برای رفع این مشکل چه راهکاری پیشنهاد می دهید با تشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/8)
بعید به نظر می رسد قطع مصرف پردنیزولون بعد از دو هفته چنین عوارضی ایجاد کند. اگر درد و التهاب موقع بیدار شدن از خواب بیشتر است به نظرم آزمایشات مربوط به روماتیسم را انجام دهند و با پزشک روماتولوژی در این خصوص مشورت کنید.
enti (1398/8/8)
با سلام خسته نباشید،من برای جوشهای صورت و پشتم و البته پا و بازوم که تشخیصش از خوراکی بوده پیش دکتر رفتم همین قرص رو برام تجویز کرد الان دو هفته س استفاده میکنم اما اصلا تغیری نکردم،چکار کنم،لطفا راهنمایی کنید🙏
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/8)
بهتر است برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
سلطانزاده (1398/8/8)
سلام دکتر. چندین ماه هست که پردنیزولون پنج بصورت یک روز در میان (تاریخهای زوج ماه ) مصرف میکنم. به اشتباه دو روز پشت سر هم مصرف کردم.حالا روز سوم قرص رو بخورم( همون حالت قبل یعنی تاریخهای زوج ماه ) یا اینکه نخورم (قرص رو تاریخها فرد بخورم )؟ سپاس گزارم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/8)
روز سوم قرص نخورید و از این به بعد روزهای فرد مصرف کنید.
فریبا (1398/8/6)
سلام من چندساله این قرصو براچاقی میخوردم الان پوستم بعد این چن سال جوش های زیر پوستی زده کل پیشونیم اینجوری شده ایا ازعوارض قرص هست ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/6)
مصرف پردنیزولون برای چاق شدن به هیچ وجه توصیه نمی شود. الان بعد از چند سال مصرف پردنیزولون قطع کردن دارو کار پیچیده ای است. به نظرم تحت نظر پزشک و بسیار با احتیاط در طول شش ماه دارو را قطع کنید
ذهبی (1398/8/5)
سلام دکتر من پسوریازیس دارم چند ماه پیش دونه های التهابی از مچ پا تا زانو ایجادشده دکترم پردنیزولون ۵و هیدروکسی کلروکین۲۰۰روزانه شروع کرده آیا این داروها موثر هست و ایا عوارضی هم دارددرضمن بهبودی کامل چقدر طول می کشه وبهترین زمان مصرف هیدروکسی چه وقت است ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)
این داروها با کاهش سطح ایمنی باعث بهبود علائم پسوریازیس می شود. نهایتا درمان اصلی توسط سیستم داخلی بدن انجام می شود و این داروها نقش کمکی دارند.
انصار الله " انصار (1398/8/4)
سلام خدمت شما! چشم من در یک حادثه آسیب دید، که تورم عصب بصری شبکیه رو برای من بار آورده. اکنون من در دید خود اخلال دارم . پزشک برای من پردنیزولون توصیه کرده ده روز شد مصرف می کنم تغییر چشمگیر نیامده آیا ادامه دهم؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)
این دارو برای شما لازم است. درمان را طبق نظر پزشک ادامه دهید.
امین (1398/8/4)
سلام ..مادرم هفت سال از این قرص مصرف میکرد بخاطر بالا بردن قند خون مصرف قرص را کم کم درعرض بیست روز قطع کرد ...بعد از آن سیستم بدنش بهم ریخت و کلی بیماری که منجر به بستری شدنش در بیمارستان شد مادرم رو از پا در اورد ...دکتر دوباره براش روزی دو و نیم ۵ میلی تجویز کرده ماندم بهش بدم یا نه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)
قطع مصرف پردنیزولون پس از ۷ سال قطعا نیاز به زمان بیشتری دارد. طبق دستور پزشک عمل کنید.
alireza (1398/8/1)
سلام من گوشم صدا داره خیلی هم اذیت هستم دکتر رفتم همین قرص بهم دادن
محدثه شیردل (1398/8/1)
سلام خسه نباشید من لثم ابثه کرده . دارو خونه رفتم دکتر نرفتم.و این قرصو برام داد . هروقت میخورم حالت تهوع میگیرم. سه تا خوردم هر ۱۲ ساعت .بخورم یانع؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/1)
اگر لثه شما عفونت داشته باشد ممکن است با مصرف پردنیزولون بدتر شود. بهتر است از دهان شویه کلرهگزیدین استفاده کنید و اگر بهبودی حاصل نشد برای دریافت آنتی بیوتیک به دندانپزشک مراجعه کنید. پردنیزولون مصرف نکنید.
كمالي (1398/7/30)
سلام وقتتون بخير.از اونجايي ك مصرف اين دارو در طولاني مدت باعث سركوب رشد كودك و نوجوان ميشه راهي هست ك بشه ازش جلوگيري كرد و رشد كرد؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/1)
اگر مجبور به مصرف این دارو هستید. لازم است مکمل محتوی کلسیم، منیزیم، روی و ویتامین د۳ حتما استفاده کنید.
م.ف (1398/7/29)
سلام خانمی ۳۲ ساله هستم بیماری نوروپاتی عصبی دارم ۸ روز بیمارستان بستری بودم سرم کورتون وامپول پردنیزون تزریق کردن الانم دوماه قرص و امپول متیل پردنیزون مصرف میکنم .ازموقع بستری سردردشدید دارم قرص اعصابم میخورم ولی چون تموم شدن قرصها بازم سردرد دارم ایا تاموقع رفتن به دکتر میتونم دوباره قرصهارو بگیرم مصرف کنم؟ ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)
این طور که متوجه شدم با مصرف دارو و بدون مصرف دارو سردرد دارید. بهتر است تا مراجعه به پزشک داروهای خود را قطع نکنید.
حسن زاده (1398/7/29)
سلام بنده بخاطر پوست انداختن سرم و ریزش مو به پزشک مراجعه کردم و تجویز ایشان شبی دو عدد قرص بود با توجه به توضیحاتی که درمورد قرص خوندم آیا میتونه واسه پوست انداختن سرم مفید باشه و آیا عوارض خطرناکی نداره؟!!!
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/30)
پردنیزولون علاوه بر مهار بیماری های خود ایمنی باعث پرمویی هم می شود. مصرف دوره های کوتاه مدت مشکل خاصی ایجاد نمی کند.
بهنام (1398/7/27)
سلام وقت بخیر من به علت التهاب روده مدت زیادی حدود یکسال پردنیزولون 5مصرف میکردم ک با تجویز دکتر دارو های کمکی برای کم کردن پردنیزولون مصرف میکنم الان مصرف به روزی نصف قرص رسیده و سردرد و دل پیچه دائمی در طول روز دارم، بخاطر همین موضوع کم کردن دوز هست یا علتش رو جای دیگه باید پیدا کنم و اینکه نگه داری نصفه قرص در شیشه های مخصوص دارو مشکلی نداره برای چند روز؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/27)
احتمالا به دلیل کاهش مقدار پردنیزولون است. به تدریج این علائم برطرف خواهد شد و بدن تولید کورتون طبیعی را از سر خواهد گرفت. باز کردن قرص و ریختن در شیشه نباید بیش از دو هفته باشد.
زلیخا (1398/7/27)
با سلام دکتر برای من یک ماه قرص پردنیزولون۵ نوشته که ۲۲ دو روز است دارم می خورم از آنجاییکه قطع ناگهانی دارو عوارض دارد آیا بقیه یعنی ۸ عدد قرص باقی مانده رو بتدریج بخورم یا روزی یک عدد به روال سابق بخورم تا تمام شود
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/27)
روزی یک عدد مصرف کنید تا تمام شود. مصرف پردنیزولون ۵ به مدت یک ماه مشکلی ایجاد نمی کند.
ناشناس (1398/7/26)
من 3روزه به علت کاشت مو روزی ۱ عددپردنیزولون ۵۰ استفاده میکنن.امروز به تکرر ادرار دچار شدم احتمالا داره مربوط به این قرص باشه.تا حالا سابقه دیابت یا تکرر ادرار نداشتم.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)
قند خون خود را در چند روز متوالی صبح ناشتا اندازه گیری کنید
مریم ق (1398/7/24)
با سلام خدمت شما من لوپوس دارم بیماریم تحت کنتزل بود باردار شدم هفته ۲۱ مرده زایی داشتم امپول انوکسپارین میزدم واسپرین ۸۰ ولی باردازیم ناموفق بود ممنون میشم از راهنمایتون
مهرداد دالوند (1398/7/20)
سلام من به چشم پزشک مراجعه کردم و قرص پردنیزولون 50 تجویز کردند نمیدونم واسه چی این قرص تجویز کردند. با تشکر
رونیکا اکبری (1398/7/20)
سلام دخترم دوسالشه بخاطر itp پردنیزول ۵ میلی روزی سه تا مصرف میکرد دکترش دوروزه هر وعده رو نصف کرده و الان بچه استفراغ میکنه ممکنه به علت کم کردن پردنیزولون باشه؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
حالت تهوع، کاهش اشتها، درد مفاصل، خستگی مفرط، بد خلقی و درد بدن می تواند ناشی از کاهش و یا قطع مصرف پردنیزولون باشد.
شهناز (1398/7/9)
سلام قرص پردنیزولون 5 با قرص کلرودیازپوکسایدو متو هگزان تداخل دارد. از دیروز که مصرف قرص پردنیزولون را شروع کرده ام ( 1 عدد صبح 1عدد شب) تعادلم را از دست داده ام و احساس منگی و گیجی می کنم.
الهام (1398/7/1)
سلام خسته نباشید،من چند ماهی کمر درد دارم ،دکتری که جدیدا رفتم از روی ام ار ای تشخیص دادن که کمرم التهاب داره و واسم پردنیزولون تجویز کرده ،اما متاسفانه توی نسخه واضح نیست که پردنیزولون 5یا 50 بخورم،در ضمن گفتن که قرص رو هر روز نصف بخورم نصفش رو بندازم دور،،ممنون میشم راهنماییم کنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/2)
لازم است قبل از استفاده مطمئن شوید چون مصرف پردنیزولون ۵۰ ده برابر ۵ میلی گرم است. معمولا دوره استفاده پردنیزولون ۵۰ کوتاه است. نیازی به دور ریختن نصف قرص نیست (بیش از یک روز شد دور بریزید)
احمدی (1398/6/31)
سلام پدرم بعداز اتمام شیمی درمانی سر گیجه وازدست دادن شنوایی وبه دنبال آن سردرد دچارشدندیک هفته ازقرص 50میلیگرم استفاده کرده به کلی قوای جسمانی راازدست داده وبینایی نیز کم شده وخیلی ضعیف شدهاند آیا از عوارض دارواست چه باید کرد؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/31)
شیمی درمانی به طیف گسترده ای از داروها گفته می شود که معمولا اثرات زیادی بر روی اعضاء بدن ایجاد می کنند. کلیه عوارض ذکر شده می تواند ناشی از شیمی درمانی باشد. با مصرف پردنیزولون ۵۰ میلی گرم لازم است از نظر مقدار قند خون ایشان را تحت نظر داشته باشید. افزایش قند خون از عوارض پردنیزولون ۵۰ است و کاهش بینایی ممکن است مربوط به افزایش قند خون باشد.
نا شناس (1398/6/29)
سلام برای تنگی نفس فوق تخصص ریه پردنیزولون ۵۰برای پنج روز دادن که الان دوتاشو خوردم من عفونت قارچی رحم دارم دارو هم مصرف نمیکنم با توجه به اینکه به دکتر نگفتم الان هم بهشون دسترسی ندارم چیکار باید بکنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/30)
به هر حال شما نیمه راه درمان ریه هستید حداقل تجویز فوق تخصص ریه را کامل کنید. بهتر است پس از درمان ریه در هر صورت به متخصص زنان مراجعه کنید.
اکرم حسبنی (1398/6/28)
دخترم ۹ سالشه بخاطر بیماری ویتیلیگو دو ساله ، هفته ای ۴ قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم مصرف میکرده یه سه چهار ماهی خودسرانه کمش کرده بودم به پزشک مراجعه کردم گفت به علت تشدید دوباره روزی دوتاش کرده . دخترم خیلی لاغر بوده ولی این دو ماه تپل شده و این مسئله نگرانم کرده. خواستم بپرسم عوارض زیاده با این دوز؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/28)
به نظرم بهتر است نظر یکی دیگر از پزشکان متخصص پوست و مشاوره با متخصص اطفال را نیز دریافت کنید.
پیمان (1398/6/27)
سلام شش ساله که این قرص رو مصرف میکنم معده درد گرفتم جایگذین چیزی هست استفاده کنم معده ام درد نکند اب دهنم رو نمیتونم قورت بدم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/28)
برای کاهش عوارض گوارشی پردنیزولون می توانید دارو را بعد از غذا استفاده کنید و با نظر پزشک رانیتیدین مصرف کنید
سلمه (1398/6/24)
سلام دکتر من بخاطر التهاب غده تیروئید قرص پردنیزولون 5 تجویز کرد.روزی چهار عدد تا یکماه..خطرناک نیست یکماه بخورم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/25)
طبق دستور پزشک استفاده کنید. خطرناک نیست.
ناشناس (1398/6/21)
با سلام خدمت آقای دکتر خانمی. سی وپنج ساله حساسیت داشتم رفتم دکتر به من قرص پردنیزولون 5داد گفت سه روز اول چهار سه روز دوم سه تا سه روز سوم 2تا وسه روز 1روزی یکی آیا عوارضی داره آیا مشکلی بیش میاد
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/22)
با مصرف مقادیری در این حد مشکل خاصی پیش نخواهد امد
ناشناس (1398/6/17)
سلام من پارانشیم کلیه دارم دکتر پردنیزول ۵۰برام تجویز کرد برای مدت یکماه . ۲روز دیگه قرصم تمام میشه نوبت دکترم یکهفته دیگه است اشکال نداره یکباره قطع میشه یا باید برای این یک هفته هم تهیه کنم وبه مصرف ادامه بدم تا برم پیش دکتر؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)
آیا مطمئن هستید که پزشک به مدت یک ماه پردنیزولون ۵۰ میلی گرم نوشته است؟ لازم است برای تعیین تکلیف یک هفته باقیمانده از پزشک کسب اطلاع کنید چون قطع پردنیزولون ۵۰ میلی گرم ممکن است مشکلاتی برای شما ایجاد کند در عین حال مصرف چنین دوزی از دارو برای یک هفته اضافه هم صلاح نیست.
ناشناس (1398/6/15)
من براى بيمارى آسم و الرژى به مدت يك هفته استفاده كردم و الان كاملا خوب شدم.بعد يك سال حس بويايم برگشت. اثر اين دارو تا چه مدته؟ الان دو هفته بيشتر ه قطع كردم.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/15)
به احتمال زیاد التهاب سلول های عصبی پیام رسان بویایی برطرف شده است و در واقع اثر دارو دائمی خواهد بود.
محبوبه (1398/6/14)
پردنیزولون میتونه باعث ریزش مو بشه؟؟به چه علت؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)
معمولا پردنیزولون باعث پرمویی می شود. احتمالا ریزش مو علت دیگری دارد که لازم است بررسی شود. می توانید از زینک پلاس استفاده کنید.
طیبه میرکمالی (1398/6/13)
من مشگل تنگی نفس دارم چندین ساله هر دکتری رفتم آخرش به قرض پردیزلون ۵تجویز کردن رسیده تا یک ماه پیش هفتگی هفته اول یه دونه هفته دوم یک دوم هفته سوم یک سوم هفته چهارم یک روز درمیون یک چهارم حالا بعد از یک ماه رفتم دکترم میگه چرا ۵ خوردی باید ۵۰میخوردی حالا دوباره ۵۰ داده یک روز درمیون یک چهارم بخورم آیا به این شکل مقدار صحیح؟ برام سوال داروی به این حساسی چرا دقت نشده؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/13)
بسیاری از مواقع این اشتباه رخ می دهد. اگر اشتباه برعکس اتفاق افتاده بود می توانست بسیار خطرناک باشد. به این معنی که بعضی مواقع پزشک قرص پردنیزولون ۵ میلی گرم تجویز می کند و ممکن است به هر دلیلی بیمار پردنیزولون ۵۰ میلی گرم دریافت کند و مشکلات عدیده ای بوجود آید. اکنون شما با دستور جدید مجددا دارو را مصرف کنید. هشدار به کلیه مصرف کنندگان قرص پردنیزولون ۵۰ میلی گرم این است که قبل از مصرف، دوز تجویز شده توسط پزشک را مطمئن شوید و سپس از قرص پردنیزولون ۵۰ میلی گرم استفاده کنید.
ناشناس (1398/6/11)
منم مصرف میکردم یک دفعه قطع کردم زانو راستم زیاد درد می‌کنه
جمشید اسماعیلی (1398/6/6)
یک دوره ی سه هفته ای خوردم.به خاطر ورم مفاصل.زیر بغل سمت چپم کبود شده.چرا؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/6)
بهتر است آزمایش خون برای بررسی پلاکت و سرعت لخته شدن خون انجام دهید و نتایج را به پزشک ارائه دهید.
هادی مجیدی (1398/6/3)
با سلام؛ آیا شکستن قرص پردنیزولون 5 میلی‌گرمی اشکالی ایجاد می‌کند؟ یعنی روکش خاصی ندارد که با شکستن قرص مشکلاتی در زمان‌بندی جذب آن صورت بگیرد؟ در صورت بروز اشکال در شکستن قرص؛ آیا مصرف روز در میان قرص 5 میلی‌گرمی بجای روزی 2.5 میلیگرم همان تأثیر را خواهد داشت؟ با سپاس
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/16)
نصف کردن قرص پردنیزولون بلامانع است
رضا (1398/5/26)
سلام ، بیماری آسم دارم و سبنه ام خس خس شدید داره پردنیزلون برای از بین رفتن خس خس میشه استفاده کنم.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/27)
باید ابتدا از نظر احتمال عفونت ریه بررسی شوید چون در صورت وجود عفونت ممکن است بیماری با پردنیزولون بدتر شود.
فیروز حسن زاده (1398/5/25)
سلام من مچ دستم هر چند وقتی درد میگیره از این قرص ک استفاده میکنم در عرض چند ساعت خوب میشه ماهی ی بار یا دوبار ۵ استفاده میکنم مشکلی برام پیش نمیاد
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)
مصرف خودسرانه پردنیزولون توصیه نمی شود.
سکینه جعفری (1398/5/24)
سلام خدمت آقای دکتر خانمی هستم ۳۷سالمه درحال حاضر۱۳سال قرص پردنیزلون ۵وفلودکورتیزون مصرف میکنم الان آزمایش انجام دادم قندخونم بالاست امکانش هست ازمصرف این داروها باشه..ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/25)
یکی از عوارض داروهای کورتیکواستروئید (مانند پردنیزولون و فلودروکورتیزون) افزایش قند خون است. با مقایسه اثرات درمانی دارو با عوارض جانبی تصمیم در خصوص ادامه درمان و یا قطع دارو با پزشک است. البته قطع ناگهانی پردنیزولون بعد از ۱۳ سال مصرف شرایط ویژه ای دارد.
خانوم حسن زاده (1398/5/20)
سلام من برای ریه هام پیش متخصص داخلی رفتم ایشون تشخیص دادن به علت مصرف بیش ازحدوایتکس وجوهرنمک ریه هام مشکل پیداکرده به همین دلیل برام لوراتادین ونیزوپرد۵تجویزکردن روزی یک عددبه نظرتون خوب میشم بااین قرص ها چون من اصلا علایم حساسیت ندارم فقط درد دارم تو سینم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/21)
قرص پردنیزولون فقط برای حساسیت استفاده نمی شود بلکه مصرف اصلی این دارو به عنوان ضد التهاب است. به نظرم طبق تجویز پزشک عمل کنید
ناصر گلشن ایرانپور (1398/5/17)
بخاطر بیماری اتو‌ایمون(Aga نفروپاتی)با ۷۵ میلیگرم شروع کردم و مدت شماه ادامه دادم و از ماه سوم شروع به کم کردن میزان پردنیزولون نمودم الان دوره درمانم تمام شده و بیست روز است که از دارو مصرف نمی کنم ولی درد شدید مفاصل و اسپاسم عضله دارم آیا مربوط به قطع داروست؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/17)
احتمال زیاد مربوط به قطع مصرف پردنیزولون است. با توجه به این که ۲۰ روز است مصرف دارو را قطع کرده اید بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در خصوص مصرف مجدد دارو، به پزشک مراجعه کنید.
M (1398/5/16)
سلام قرصش هورمونیه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/17)
پردنیزولون یک داروی کورتیکواستروئید است ولی اثراتی شبیه هورمون از خود نشان می دهد.
Maedehshamsi (1398/5/16)
سلام من طبق گفته ی پزشک باید مصرف کنم ولی چون هورمونیه مگین بعدا واسه بچه دار شدن امکان داره مشکل پیدا کنم راسته؟
ناشناس (1398/5/13)
سلام من ۱۳ساله رماتیسم مفصل دارم وقرص پرنیزورن۵میخورم الان قند خونم بالا رفته قرصی هست که جایگزین این شه قندها نگیرم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/13)
قرص پردنیزولون هم اثرات درمانی فوق العاده ای دارد و هم عوارض جانبی زیادی دارد. افزایش قند خون جزء عوارض مصرف طولانی مدت این دارو است. داروی جایگزینی برای پردنیزولون نیست ولی با مشورت پزشک می توانید از یک یا چند داروی کمکی استفاده کنید و مقدار پردنیزولون را کاهش دهید.
نیما (1398/5/11)
دکتر بهم گفته هر صبح دو عدد ولی این جا نوشته روزی یکی مشکلی پیش نمیاد!!؟
احسان (1398/5/11)
سلام بنده التهاب حاد تیرویید دارم و الان ب مدت دوماهونیمه که طبق دستور پزشک دارم ازاین دارو استفاده میکنم پردنیزولون 5 میلی الان چندروزه بدم و دستام پر از دونه های ریز شده نمیدونم از عوارض همین قرصه یا چیز دیگه لطفا راهنماییم کنید ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/11)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. ممکن است از عوارض این دارو باشد.
ناشناس (1398/5/8)
سلام..پسر من تو خواب سرفه میکرد..دکتر از این قرص تجویز کرده براش.. دو سالشه پسرم..اینقدر این قرص تلخه که هیچ جوره نمیتونه بخوره..داروی جایگزین یا حالت دیگه ای از استعمال(مثل اسپری مثلا ) نداره!؟!؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/8)
داروهای مشابه بصورت استنشاقی وجود دارد. برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.
مهدی علیرامی (1398/5/7)
سلام من برای جوش های صورتم و پشت کمرم رفتم دکتر تجویزش روزی دو بار بعد نهار بود این قرص و یه دونه هم راکوتان بعد صبحانه بنظر شما با توجه به عوارضی که گفتید من مصرف کنم مشکلی پیش نمیاد اخه با این عوارضی که نوشتید یکم ترسیدم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/8)
طبق دستور پزشک مصرف کنید. پزشک از عوارض دارو آگاه است و با توجه به بیماری دارو برای شما تجویز شده است.
ناشناس (1398/4/29)
سلام من اوایل هفته اول روزی سه تا قرص پرونیزولون 5،هفته دوم روزی 2تا و بقیه قرص ها رو باید روزی یکی مصرف کنم الان که به روزی یکی رسیده پاهام.ورم کرده و به شدت درد میکنه باید چیکار کنم؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/29)
لازم است از نظر عملکرد کلیه و میزان کورتیزول موجود در بدن بررسی های لازم انجام شود. به پزشک مراجعه کنید
اقبال کاروانی (1398/4/27)
سلام من دو ساله که قرص( پردنیزولون)مصرف میکنم ...باردار که بودم روزانه نصف قرص 5میلی را مصرف میکردم الان بعد از زایمانم روزانه چقدر مصرف کنم ؟؟با اینکه بیماریه لوپوس دارم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/27)
با توجه به این که پردنیزولون در شیر وارد می شود بهتر است برای تنظیم دوز دارو با پزشک مشورت کنید.
افشاری (1398/4/26)
با سلام..من پیوند کلیه شدم و از فردای پیوند تا به امروز بمدت ۸ سال هر روز از قرص پردنیزولون ۵ میل استفاده میکنم..تابحال عوارضی نداشته برام بنظر شما چطور ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/27)
خدا را شکر که عوارض نداشته است. بیماران پیوندی به هیچ عنوان نباید بدون نظر پزشک هیچ تغییری در داروهای مصرفی خود انجام دهند.
Kimia khani (1398/4/20)
من پردینیزولون میخورم ولی افت فشار دارم چیکار کنم همیشه خوابم میاد مخصوصا صبحا
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/3)
افزایش فشار خون از عوارض پردنیزولون است. به احتمال زیاد افت فشار خون ارتباطی با مصرف این دارو ندارد. ممکن است کم خونی داشته باشید.
زهرا احسنی فروز (1398/4/18)
من قرص پردنیزولون مارک خاجی میخام...از کجا تهیه کنم داروخانه ها ندارند....دخترم لوپوس دارد 15میلی روزانه میخوره .ل همچنان اثر التهابی بروز میکنه وتب میکنه..میگید چکار کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/19)
پردنیزولون خارجی در بازار دارویی ایران نیست

چنانچه در خصوص "پردنیزولون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن مرهم سفید بتاهیل محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی ونوستات استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب