آزیترومایسین

داروهای ضد باکتری

دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

اطلاعات عمومی آزیترومایسین برای مصرف کنندگان دارو
آزیترومایسین چیست؟
آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است که به دلیل نیمه عمر طولانی در بدن، معمولا مصرف یکبار روزانه از این دارو کافیست.

آزیروسین-آزیترومایسین
(
آزیروسین محصولات متنوع شرکت تهران شیمی )

آزیترومایسین در درمان برخی از عفونت های حاد ناشی از باکتری ها مانند عفونتهای ریه،گوش،پوستی و در برخی موارد عفونت های واژینال و تناسلي تجویزمی شود.این دارو هم در بزرگسالان و هم در اطفال قابل استفاده می باشد.
این دارو متعلق به دسته ی دارویی آنتی بیوتیک های ماکرولید می باشد که با ايجاد يكسري اختلالات در باكتري ها مانع از بقا و رشد آنها مي شوند.


پيش از مصرف آزيترومايسين ( ازیترومایسین )
در صورت بارداري يا شيردهي،سابقه ي مشكلات كبدي و كليوي،تپش قلب غير طبيعي و سابقه ي حساسيت دارويي حتما پيش از شروع مصرف اين دارو پزشك خود را مطلع سازيد.
اين دارو به فرم هاي مختلف كپسول ،قرص و سوسپانسيون خوراكي ،قطره ي چشمي و ويال تزريقي در ايران موجود مي باشد.
از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.


نحوه ی مصرف آزيترومايسين 
آنتی بیوتیک ها را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره ی درمان را حتی اگر احساس بهبودی می کنید و علائمتان برطرف شده است کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری بصورت کامل ریشه کن نشده باشد و این کار احتمال بروز مقاومت ميكروبی را افزایش می دهد.
مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است ودر صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد.زماني كه اين داروها بدون تجويزپزشك ،با مقدار نامناسب يا طول درمان نامناسب مصرف شوند،نه تنها اثرات مطلوب براي خود فرد ندارند بلكه منجر به عدم ريشه كن شدن باكتري هاي موجود در بدن آن فرد مي شوند و علاوه بر اين،باكتري هايي كه در معرض دارو قرار گرفته اند اما از بين نرفته اند، نسبت به اين دارو مقاومت پيدا مي كنند.اين مسأله منجر به ايجاد نسل جديد و مقاومي از ميكروب ها مي شود كه ديگر به سادگي به داروهاي آنتي بيوتيكي موجود ،پاسخ نمي دهند.
از آنجا كه عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بي رويه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها براي خود فرد بيمار بلكه براي ساير افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد.
-مصرف خوراکی این دارو ممکن است بصورت تک دوز و یا بصورت دوره ی ۵ تا ۳ روزه می باشد لذا مقدار و نوبت مصرف را حتما از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید.
-در کودکان معمولاً فرم سوسپانسیون آزیترومایسین تجویز می شود و مقدارمصرف آن در هر نوبت با توجه به وزن و شرایط کودک توسط پزشک تعیین می شود.به دلیل طعم تلخ این دارو می توانید پس از آن ،مقداری آب میوه به کودک خود بدهید.
-فرم کپسول آزیترومایسین بهتر است با معده ی خالی(یک ساعت قبل یا دوساعت پس از غذا) مصرف شود ولی در صورت معده درد،می توان آن را همراه با غذا مصرف کرد. اما فرم قرص و سوسپانسیون دارو با غذا تداخلی ندارد و مي توان آن را قبل يا پس از غذا مصرف كرد.
-مصرف شربت هاي ضداسيد معده را حداقل دوساعت با مصرف اين دارو فاصله دهيد.
-در صورت اقدام به هرگونه واكسيناسيون پزشك خود را از مصرف اين دارو مطلع نماييد.


توصیه های دارویی آزیترومایسین 
با توجه به اشکال مختلف داروی آزیترومایسین، توصیه های این دارو به تفکیک فرم دارو بیان می شود:

قرص آزیترومایسین 500 / قرص آزیترومایسین 250 / کپسول آزیترومایسین 500 / کپسول آزیترومایسین 250
-می توانید دارو را همراه با غذا مصرف کنید.
-تا ۲ ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیتهایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارند خودداری کنید.
-مصرف شربت های ضداسید معده، حاوی آلمینیوم و منیزیم را حداقل 2 ساعت با مصرف این دارو فاصله دهید.
-در صورت مصرف هرگونه داروی قلبی پزشک خود را مطلع کنید.
-اسهال آبکی طولانی مدت همراه با دل پیچه و تا چند هفته پس از درمان٬ ممکن است از عوارض نادر این دارو باشد. از خوددرمانی پرهیز کنید.
-در صورت مشاهده ی علاءم التهاب شدید پوست٬ دهان يا چشم، مصرف دارو را قطع و فورا به پزشك مراجعه كنيد.


ویال آزیترومایسین
این دارو بیمارستانی می باشد لذا نگهداری و تزریق آن حتما در مرکز درمانی و زیرنظر پزشک صورت گیرد.
-در صورتی که محلول تزریقی دچار کدورت یا تغییر رنگ خاصی شده بود، از تزریق دارو خودداری کنید.
-برای هر بار تزریق از سرنگ و سرسوزن جدید استفاده کنید.
-تا ۲ ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیتهایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارند خودداری کنید.
-در صورت مصرف هرگونه داروی قلبی پزشک خود را مطلع کنید.
-اسهال آبکی طولانی مدت همراه با دل پیچه و تا چند هفته پس از درمان٬ ممکن است از عوارض نادر این دارو باشد. از خوددرمانی پرهیز کنید.
-در صورت مشاهده ی علاءم التهاب شدید پوست٬ دهان يا چشم، مصرف دارو را قطع و فورا به پزشك مراجعه كنيد.


سوسپانسیون آزیترومایسین
-می توانید دارو را همراه با غذا مصرف کنید.
- دارو را طبق دستورالعمل موجود در بسته ی دارو، با آب جوشیده ی سرد شده یا آب مقطر موجود در بسته تهیه کنید.
- درهنگام تهیه ی دارو میزان آب را به مقدار گفته شده در بروشور دارو در دو مرحله اضافه کنید تا دقیقا به مقدار مشخص شده برروی بطری برسد.
- محلول آماده شده را قبل از مصرف تکان دهید و حداکثر تا 10روز در یخچال نگهداری کنید.
-تا ۲ ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیتهایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارند خودداری کنید.
 دارو را دقیقا به مقداری که پزشک  در هرنوبت تجویز کرده است اندازه گیری کرده و مصرف کنید.
-مصرف شربت های ضداسید معده، حاوی آلمینیوم و منیزیم را حداقل2ساعت با مصرف این دارو فاصله دهید.
-در صورت مصرف هرگونه داروی قلبی پزشک خود را مطلع کنید.
-اسهال آبکی طولانی مدت همراه با دل پیچه و تا چند هفته پس از درمان٬ ممکن است از عوارض نادر این دارو باشد. از خوددرمانی پرهیز کنید.
-در صورت مشاهده ی علاءم التهاب شدید پوست٬ دهان يا چشم، مصرف دارو را قطع و فورا به پزشك مراجعه كنيد.


قطره چشمی آزیترومایسین
-تا بهبود علایم و تایید پزشک از مصرف لنزهای تماسی خودداری کنید.
-در صورت هرگونه درد و حساسیت بیش از حد در چشم به پزشک مراجعه نمایید.
-در صورت تجویز همزمان چند قطره، ترتیب مصرف قطره ها را از داروساز خود سوال کنید و بین هر دو قطره حداقل ده دقیقه فاصله بگذارید.
-پس از استعمال قطره احتمال دارد کمی تاری دید را تجربه کنید لذا تا زمان اثرگذاری دارو درانندگی و کارهایی که نیاز به دقت بیشتری دارند، احتیاط بیشتری کنید.
-پس از چکاندن قطره در حفره ی داخلی چشم،برای یک تا دو دقیقه چشم ها را ببندید و مجرای اشکی (دوطرف بینی) را با انگشت کمی فشار دهید.


عوارض شایع آزیترومایسین 
-بروز اسهال خفیف ممکن است در اثر مصرف این دارو ایجاد شود که به مرور برطرف می شود اما در صورت شدید شدن اسهال و ادامه ی آن به پزشک مراجعه نمایید.
احساس گیجی و خستگی ،معده درد و تهوع نیز از عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز این علائم را کاهش دهید.
-در صورت بروز سردرد مایعات به مقدار کافی مصرف کنید و از داروساز یا پزشک خود درمورد داروی ضددرد مناسب سوال نمایید.


شرایط نگهداری آزیترومایسین 
سوسپانسیون آماده شده ی دارو را حداکثر ۱۰تا۱۴روز در یخچال نگهداری نمایید.
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم و. بروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.


آزیترومایسین برای گلو درد
تشخیص نوع عفونت گلو برای استفاده آنتی بیوتیک مناسب توسط پزشک انجام می شود. در صورتی که گلودرد ویروسی باشد قرص آزیترومایسین تاثیری بر گلو درد ندارد و چنانچه ناشی از باکتری استرپتوکوک باشد آزیترومایسین می تواند گزینه مناسبی باشد. البته آنتی بیوتیک های دیگری مانند پنی سییلین تزریقی، آموکسی سیلین، کوآموکسی کلاو ..... نیز وجود داد. ولی تشخیص عفونت ویروسی از عفونت باکتریایی به دلیل شباهت ظاهری این دو، توسط پزشک انجام می شود.


آزیترومایسین ۵۰۰ 
ابتدا شرکت های داروسازی فقط آزیترومایسین ۲۵۰ میلی گرم تولید می کردند ولی با مصرف بی رویه این دارو، به تدریج اثربخشی آزیترومایسین ۲۵۰ کاهش پیدا کرد و شرکت های داروسازی آزیترومایسین ۵۰۰ میلی گرم تولید کردند، متاسفانه باکتری ها به سرعت در حال مقاومت نسبت به آزیترومایسین ۵۰۰ هستند و این نتیجه ی مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها است. در حال حاضر آزیترومایسین ۵۰۰ بالاترین دوز موجود است و مصرف روزانه آن یک عدد در شبانه روز است.

داروهای مرتبط:
پردنیزولون
ناپروکسن
دیفن هیدرامین کامپاند

 

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف آزیترومایسین

نوع خوراکی،تزریق وریدی:
-شانکروئید (درمان زخم‌های تناسلی در آقایان)
-بیماری انسداد مزمن ریوی(COPD)، تشدید حاد
-مایکوباکتریوم آویوم کمپلکس، پیشگیری در بیماران درگیر با HIVپیشرفته
-عفونت گوش میانی، حاد
-بیماری‌های التهابی لگن(ناشی از نایسریا گونوره، سی.تراکوماتیس یا مایکوپلاسما اومینیس)
-پنومونی اکتسابی از جامعه
-عفونت پوست و ساختارهای پوستی، بدون عارضه (ناشی از استافیلوکوک اورئوس، استرپتوکوک پیوژنز یا استرپتوکوک آگالاکتیا)
-فارنژیت استرپتوکوکی گروهA
-التهاب مجاری ادرای/دهانه رحم (نایسریا گنوره یا تراکوماتیس)
مهم: دستورالعمل های درمان عفونت های مقاربتی CDC مصرف آزیترومایسین (در ترکیب با جنتامایسین) برای عفونت گنوکوکی بدون عارضه دهانه رحم یا مجاری ادرار را تنها برای بیمارانی که حساسیت به سفالوسپورین دارند، توصیه می کند.
-آکنه وولگاریس، التهابی، متوسط تا شدید(بدون برچسب)
-عفونت گونه‌های بارتونلا (بدون برچسب)
‏-Babesiosis(بدون برچسب)
-برونشکتازی (غیر سیستیک فیبروزیس)، پیشگیری از تشدید ریوی(بدون برچسب)
-سندرم Bronchiolitis obliterans در دریافت‌کنندگان پیوند ریه(بدون برچسب)
-گاستروانتریت کمپیلوباکتریایی(بدون برچسب)
-سزارین، پیش‌گیری قبل جراحی(بدون برچسب)
-سایر موارد بدون برچسب:
کلرا، COPD(پیشگیری از تشدید)، سیستیک فیبروزیس غیرالتهابی، پیشگیری از اندوکاردیت، عفونت گنوکوکی بدون عارضه(عفونت رکتوم)، Granuloma inguinale،بیماری لایم(از طریق کنه)، لنف‌گرانولوم ونروم، عفونت، مایکوباکتریایی(غیرتوبرکلوز با پیشرفت سریع)، مایکوپلاسما ژنیتالیوم،سیاه‌سرفه، گاستروانتریت شیگلایی، استرپتوکوک گروهA، پروفیلاکسی ثانویه در بیماران مبتلا به تب روماتیسمی (پیشگیری از حملات مکرر)، پیشگیری در جراحی تخلیه رحم (سقط جنین یا از دست دادن بارداری)، اسهال مسافرتی، تب تیفوئید و پاراتیفوئید

طیف اثر: وسیع الطیف
باکتری‌های گرم مثبت (استرپتوکوک پیوژنز، استرپتوکوک های گروه B، C و G، استرپتوکوک پنومونیه، S. viridans، S. bovis، استافیلوکوک اورئوس، استافیلوکوک های کواگولاز منفی، انتروکوک فکالیس و لیستریا مونوسیتوژنز ، کوکسی های بی هوازی گرم مثبت، باسیل‌های بی هوازی گرم مثبت مانند کلستریدیوم، اکتینومایسس، پروپیونی باکتریوم، یوباکتریوم، لاکتوباسیلوس گونه ها و کورینه باکتریوم دیفتریا، نایسریا مننژیتیدیس و گونوره، هموفیلوس آنفولانزا و موراکسلا کاتارالیس، H. ducreyi ، لژیونلا پنوموفیلا و L. micdadei ، کمپیلوباکتر، برخی از انتروباکتریاسه‌ها، به‌ویژه پاتوژن‌های آنتروپاتوژن مانند اشریشیا کلای و گونه‌های شیگلا و سالمونلا و بسیاری گونه‌های دیگر


آزیترومایسین از آنتی‌بیوتیک‌های متداول و پرکاربرد از دسته‌ی ماکرولیدها می‌باشد که در عفونت‌های متعددی مورد مصرف دارد و بر طیف وسیعی از باکتری‌ها اثر می‌گذارد.
اگر در مواردی، مشکوک به وجود عفونت بی‌هوازی وجود داشت(به ویژه در التهابات لگنی) لازم است یک آنتی‌بیوتیک موثر بر روی میکروارگانیسم‌های بی‌هوازی در کنار آزیترومایسین تجویز گردد.
جدا از اثرات ضدباکتری، امروزه به اثرات ضذالتهابی این دارو‌نیز بیشتر توجه می‌شود و به ویژه در بیماران سیستیک فیبروزیس، کاربرد بیشتری دارد.


از آنجا که این دارو همچنین موارد مصرف بدون برچسب متعددی دارد و مطالعات بسیاری در مورد اثربخشی آن در عفونت‌های مختلف انجام می‌شود، اطلاعات در مورد آن دائماً در حال به روز رسانی می‌باشد.
توجه: دستورالعمل‌های مؤسسه ملی بهداشت (NIH) و انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا استفاده از آزیترومایسین را جهت درمان کووید-۱۹، (به‌عنوان درمان تک‌دارویی یا همراه با هیدروکسی کلروکین / کلروکین) توصیه نمی‌کنند.
همچنین با وجود اینکه به عنوان یک مورد مصرف تایید شده توسط FDA در اطلاعات تجویزی کارخانه‌های سازنده گنجانده شده است، اما با توجه به افزایش مقاومت به گونه‌ی S. pneumoniae، آزیترومایسین برای درمان سینوزیت باکتریایی توصیه نمی شود.

مقاومت در برابر ماکرولیدها از جمله آزیترومایسین به یک مشکل بسیار مهم جهانی تبدیل شده است.
به همین دلیل استفاده از آزیترومایسین به صورت بی‌رویه و مکرر، منجر به افزایش مقاومت میکروبی خصوصاً در موارد استافیلوکوکوس اورئوس و هموفیلوس آنفلوانزا و در نتیجه کاهش اثربخشی آن به عنوان یک عامل ضدمیکروبی در بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.از ابن رو لازم است به تجویز و مصرف منطقی آزیترومایسین اهمیت ویژه‌ای داده شود.

این دارو با نام تجاری زیترومکس معروف می‌باشد و درانواع خوراکی و تزریقی در دوزهای متنوع تولید می‌شود.

مکانیسم اثر آزیترومایسین

سنتز پروتئین وابسته به RNA در مرحله افزایش طول زنجیره را مهار می کند؛ به زیرواحد 50S ریبوزومی متصل می شود که باعث مهار ترانس پپتیداسیون می شود. این دارو روی سنتز نوکلئیک اسید اثری ندارد. در فاگوسیت ها و فیبروبلاست ها غلظت پیدا می کند؛ مطالعات in vivo نشان می دهد این افزایش غلظت در فاگوسیت ها می تواند در توزیع دارو به بافت های دچار التهاب کمک کند.

فارماکوکینتیک آزیترومایسین

فراهمی زیستی این دارو از راه خوراکی حدود40 درصد است. جذب دارو همراه با غذا در شکل کپسول ( نه قرص ) کاهش می یابد. اوج غلظت سرمی دارو تا 2 ساعت بعد حاصل می شود. این دارو به طور وسیع در بافت ها منتشر می شود. به طوری که غلظت ان در بافت ها بیش از پلاسما خواهد بود.این دارو به مقدار کم در کبد متابولیزه و بقیه به صورت تغییر نیافته عمدتاً از راه صفرا دفع می شود.

منع مصرف آزیترومایسین

در صورت وجود نارسایی کبد، این دارو نباید مصرف شود.

عوارض جانبی آزیترومایسین

عوارض شایع (%10<):
گوارشی: اسهال، تهوع، استفراغ
عوارض نسبتا شایع (%10-1):
قلبی عروقی: درد قفسه سینه، ادم صورت، تپش قلب
پوستی: افزایش تعریق، اگزما، درماتیت قارچی، خارش، حساسیت پوست به نور، راش پوستی، کهیر، درماتیت وزیکولوبولوز
غدد درون ریز و متابولیسم: کاهش گلوکز سرم، افزایش گاما گلوتامیل ترانسفراز، افزایش لاکتات دهیدروژناز، افزایش گلوکز سرم، افزایش پتاسیم سرم
گوارشی: درد شکمی، بی اشتهایی، یبوست، اختلال چشایی، سوء هاضمه، انتریت، نفخ، گاستریت، ملنا (مدفوع خونی تیره)، کاندیدیاز دهانی، التهاب دهان
ادراری تناسلی: کاندیدیاز تناسلی، واژینیت
هماتولوژی و انکولوژی: آنمی، افزایش سطح ائوزینوفیل، افزایش نوتروفیل، لکوپنی، لنفوسیتوپنی، لنفوسیتوز، افزایش سطح پلاکت خون، مونوسیتوز
کبدی: یرقان کلستاتیک، افزایش سطح سرمی آلانین آمینوترانسفراز، افزایش سطح سرمی آسپارتات آمینوترانسفراز، افزایش بیلی روبین سرم، یرقان
ازدیاد حساسیت: آنژیوادم، واکنش ازدیاد حساسیت
عفونی: عفونت قارچی
موضعی: التهاب موضعی، درد محل تزریق
سیستم عصبی: آژیتاسیون، سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی، سردرد، بی خوابی، کسالت، عصبانیت، درد، سرگیجه
عصبی، عضلانی و اسکلتی: هایپرکینزی عضلات، افزایش کراتین فسفوکیناز در نمونه خون
کلیوی: افزایش BUN، افزایش کراتینین سرم، نفریت
تنفسی: برونکواسپاسم، سرفه، آب آوردن ریه
متفرقه: تب
عوارض نادر (%1>):
غدد درون ریز و متابولیسم: افزایش بی کربنات سرم، افزایش فسفات سرم، کاهش پتاسیم سرم، کاهش سدیم سرم
هماتولوژی و انکولوژی: افزایش سطح بازوفیل، نوتروپنی
کبدی: افزایش سطح سرمی آلکالین فسفاتاز

تداخلات دارویی آزیترومایسین

مشخصات کلی تداخلات:
- مهارکننده p-gp (متوسط)
- تحت تاثیر تاخیر در تخلیه ی معده
- تغییر در فلور دستگاه گوارش
- اتصال به کاتیون‌های چند ظرفیتی
- اختلال در پاسخ ایمنی در برابر عوامل باکتریایی
- افزایش فاصله QT (شناخته‌شده)

تداخلات رده X (پرهیز):
ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، بیلاستین، واکسن وبا، دوکسوروبیسین (متداول)، فکسینیدازول، میزولاستین، پازوپانیب، پیموزاید، مهارکننده‌های قوی CYP3A4 طولانی کننده فاصله QT (خطر متوسط)، توپوتکان، وین کریستین (لیپوزومال)

افزایش اثرات داروها توسط آزیترومایسین (سیستمیک):
آفاتینیب، آلیسکایرن، آتورواستاتین، بتریکسابان، بیلاستین، گلیکوزیدهای قلبی، سلیپرولول، کلروکین، کلوفازیمین، کلشی سین، سیکلوسپورین (سیستمیک)، دابیگاتران اتکسیلات، دمپریدون، دوکسوروبیسین (متداول)، ادوکسابان، اتوپوزاید، اتوپوزاید فسفات، اورولیموس، گادوبنات دی مگلومین، گلکاپرویر و پیبرنتاسویر، هالوفانترین، هالوپریدول، اینوتوزومب اوزوگامایسین، لاپاتینیب، لاروترکتینیب، لفامولین، لوفکسیدین، لوواستاتین، میدوستورین، میزولاستین، مورفین (سیستمیک)، نادولول، نالدمدین، نالوکسگل، اندانسترون، پازوپانیب، پنتامیدین (سیستمیک)، سوبستراهای P-gp/ABCB1، پیپراکین، پروبوکول، داروهای ضد سایکوز طولانی کننده QT (خطر متوسط)، داروهای ضد آریتمی کلاس IC طولانی کننده QT (خطر متوسط)، آنتی‌بیوتیک‌های کینولونی طولانی کننده QT (خطر متوسط)، رانولازین، ریفاکسیمین، ریمگپنت، ریسپریدون، رومیدپسین، سیلودوسین، سیمواستاتین، سیرولیموس، سدیم استیبوگلوکونات، تاکرولیموس (سیستمیک و موضعی)، تالازوپاریب، تگاسرود، تنیپوساید، تولواپتان، توپوتکان، تورمیفن، آبروگپنت، وین کریستین (لیپوزومال)، آنتاگونیست های ویتامین کا

افزایش اثرات آزیترومایسین (سیستمیک) توسط داروها:
آمی سولپرید (خوراکی)، فکسینیدازول، نلفیناویر، پیموزاید، داروهای طولانی کننده QT (بیشترین خطر)، داروهای ضدافسردگی طولانی کننده QT (خطر متوسط)، مهارکننده‌های کیناز طولانی کننده QT (خطر متوسط)، مهارکننده‌های متوسط و قوی CYP3A4 طولانی کننده QT (خطر متوسط)

کاهش اثرات داروها توسط آزیترومایسین (سیستمیک):
ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، واکسن ب.ث.ژ (ایمنی‌زا)، واکسن وبا، لاکتوباسیلوس و استریول، سینکالید، سدیم پیکوسولفات، واکسن حصبه

کاهش اثرات آزیترومایسین (سیستمیک) توسط داروها:
تداخل قابل توجهی مشخص نشده است.

تداخل با غذا:
مقدار و سرعت جذب گوارشی بسته به نوع فرمولاسیون ممکن است متغیر باشد. جذب سوسپانسیون آزیترومایسین (و نه قرص آن)، در صورت مصرف همراه با غذا به‌طور معنی‌داری (46%) افزایش می‌یابد.
راهکار: قرص و سوسپانسیون سریع رهش می‌تواند بدون توجه به غذا مصرف شود. سوسپانسیون آهسته رهش باید با معده خالی (1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) مصرف شود.

هشدار ها آزیترومایسین

در صورت ابتلای بیمار به بیماری کبدی یا کلیوی، تا کی کاردی بطنی و پورفیری با احتیاط فراوان مصرف شود.

توصیه های دارویی آزیترومایسین

بهتر است این دارو ( به ویژه کپسول آن ) با معده خالی مصرف شود ولی در صورت بروز تحریک گوارشی می توان دارو را با غذا نیز مصرف نمود.

دارو های هم گروه آزیترومایسین

کلاریترومایسین
گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
17803
17392
02373
04989
07986
01400
18672
09248
00123
02110
02408
02407

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص آزیترومایسین لقمان 500 میلی گرم
کپسول آزیترومایسین تولیددارو 250 میلی گرم
سوسپانسیون آزیترومایسین لقمان 200 میلی گرم/5 میلی لیتر
سوسپانسیون زیمکسیر 200 میلی گرم/5 میلی لیتر
سوسپانسیون زستروکم 200 میلی گرم/5 میلی لیتر
کپسول آزیترومایسین فارابی 500 میلی گرم
کپسول آزیترومایسین سی دی 250 میلی گرم
کپسول آزیترومایسین فارابی 250 میلی گرم
قرص آزیترومایسین کیمیدارو 500 میلی گرم
قرص ازیترومایسین کیمیدارو 250 میلی گرم
کپسول آزیترودر 250 میلی گرم
قرص آزیترومایسین روزدارو 500 میلی گرم
قرص آزیترومایسین خوارزمی 250 میلی گرم
کپسول آزیتروژن 250 میلی گرم
سوسپانسیون آزیترومایسین تی.دی 200 میلی گرم
سوسپانسیون زیتروکم 200میلی گرم/5میلی لیتر 15 میلی لیتر
قرص آزیترومایسین روزدارو 250 میلی گرم
کپسول ازیروسین 250 میلی گرم
کپسول آزیترومایسین لقمان 250 میلی گرم
کپسول زیمکسیر 250 میلی گرم
سوسپانسیون زیتروکم 200 میلی گرم/5 میلی لیتر 22.5 میل لیتر
سوسپانسیون زیترومکس 200میلی گرم/5 میلی لیتر 15 میلی لیتر
سوسپانسون آزیترودر 100 میلی گرم/5 میلی لیتر
قرص آزیترومایسین فارابی 250 میلی گرم
سوسپانسیون زیترومکس 200میلی گرم/5 میلی لیتر 22.5 میلی لیتر
سوسپانسیون زیترومکس اس دی 2 گرم
کپسول آزیترودر 500 میلی گرم
کپسول زیتروسد 500 میلی گرم
سوسپانسیون زیتروستا 200 میلی گرم/5 میلی لیتر 30 میلی لیتر
سوسپانسیون آزیترومایسین تسنیم 200 میلی گرم/5 میلی گرم 15 میلی لیتر
کپسول آزیترومایسین ثنامد 250 میلی گرم
سوسپانسیون آزیترومایسین فارابی 200میلی گرم/ 5 میلی لیتر
سوسپانسیون آزیترومایسین فارابی 100میلی گرم/ 5 میلی لیتر
قرص آزیترومایسین فارابی 500 میلی گرم
قرص آزپین 250 میلی گرم
قرص آزپین 500 میلی گرم
سوسپانسیون زیمکسیر 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 30 میلی لیتر
کپسول آزیترومایسین شفا 250 میلی گرم
قطره چشمی آزیترکس 1% 2.5 میلی لیتر
کپسول زیتروسد 250 میلی گرم
سوسپانسیون آزیترودر 200 میلی گرم/5 میلی لیتر 15 میلی لیتر
ویال زیتروکم 500 میلی گرم
سوسپانسیون آزیتروکی 200 میلی گرم/5 میلی لیتر 30 میلی لیتر
قرص آزیترومایسین خوارزمی 500 میلی گرم-زیتوسیدال
قرص زیتوسیدال 250 میلی گرم
کپسول آنی زیت آزیترومایسین آنی درمان 500 میلی گرم
سوسپانسیون آزیتروکی 200 میلی گرم/5 میلی لیتر 15 میلی لیتر
ویال آزیلانگ 500 میلی گرم
قطره چشمی آزیتر 1%
قرص آزیترومایسین نیکاسا 500 میلی گرم
قرص آزیتروسپت 500 میلی گرم
قرص زیتروبان 500 میلی گرم
قرص آزیترومایسین ثنامد 500 میلی گرم
قرص زیمکسیر 500 میلی گرم
قرص آزیترومایسین عبیدی 500 میلی گرم
قرص زیتروبان 250 میلی گرم
قرص آزیترومایسین عبیدی 250 میلی گرم
کپسول آنی زیت آزیترومایسین آنی درمان 250 میلی گرم
قرص آزیترومایسین داروپخش 500 میلی گرم
قرص آزیترومایسین کوثر 500 میلی گرم
قرص آزیترومایسین نیکاسا 250 میلی گرم
قرص آزیترومایسین کوثر 250 میلی گرم
قرص آزیترومایسین فاتک شیمی پارس 250 میلی گرم
پودر برای تزریق آزیترومایسین فاموز 500 میلی گرم
قرص زیترومکس 500 میلی گرم
پودر قابل تزریق زیتروترکس 500 میلی گرم
قرص آزیترومایسین داروپخش 250 میلی گرم
کپسول آزیتروکی 250 میلی گرم
قرص آزیتروسپت 250 میلی گرم
قرص آزیترومایسین فاتک شیمی پارس 500 میلی گرم
قرص آزیترومایسین شفا 500 میلی گرم
قرص آزیترومایسین سها 250 میلی گرم
قرص ازیروسین 250 میلی گرم
قرص آزیروسین 500 میلی گرم
سوسپانسیون آزیروسین 100 میلی گرم/5 میلی لیتر
سوسپانسیون آزیروسین 200 میلی گرم/5 میلی لیتر
ویال آزیروسین 500 میلی گرم
ترابی (1401/11/4)

سلام وقت بخیر من ۳۹ ساله هستم و بیماری کم کاری تیرویید دارم و دارو مصرف میکنم ،به علت گلو درد شدید دکتر آزیترومایسین برام تجویز کرده ،اما در روز اول مصرف به جای یک عدد دو عدد مصرف کردم،ایا دوز بعدی یک عدد مصرف کنم یا اصلا مصرف نکنم و اینکه آیا خطر و عوارضی نداره؟ ممنون

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1402/6/25)

مشکلی ندارد. در ادامه یک عدد مصرف کنید. زمان دوز بعدی را تغییر ندهید

ناشناس (1401/8/17)

سلام من تهه حلق وبینیم همیشه خلط داره متاسفانه ...آزارم میده بیرون هم نمیاد یا کامل بیرون نمیاد...تمام روز درگیر این مشکل هستم و واقعا عذاب آوره مخصوصا وقتی میخام صبحانه بخورم حالت تهوع میگیرم از این حالت که پشت گلوم هست آیا میتونم این دارو رو استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید؟۳۳ سالم هست

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1401/8/17)

سلام و ادب.اگر همیشه دچار این حالت هستید شاید سینوزیت داشته باشید.برای بررسی سینوزیت باید سی تی اسکن پارانازال انجام بشه .اگر سینوزیت داشته باشید که اصلا درمانش آزیترومایسین نیست...اگر هم سینوزیت، رد بشه ممکنه شما دچار آلرژی و حساسیت باشید که مدام ترشح پشت حلق دارید که در این صورت در قدم اول باید پرهیز از هر گونه خوردنی ها و نوشیدنی های حساسیت زا و انواع دود نمایید.و از داروهای ضدحساسیت یا حتی اسپری های بینی یا دهانی استفاده کنید..ممکن است شما مشکلات گوارشی داشته باشید که باعث ایجاد این حالت میشه که در اون صورت نیاز به داروهای گوارشی نیز خواهید داشت...لذا فکر میکنم برای درمان ترشح پشت حلقتان نزد متخصص گوش و حلق و بینی تشریف ببرید..در عین حال ممکن است درمان این وضعیت نیازمند زمان باشد و بلافاصله برطرف نشود.

مژگان (1400/11/25)

سلام دخترم 18 سالشه دو تا قرص ایترومایسین خورده داره استفراق میگنه البته 24 ساعته می خوره چکار باید کنم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/11/27)

در صورت استفراغ دارو جذب نمی شود و اثر ندارد. مصرف دارو را قطع کنید

قراباغی هستم (1400/10/5)

دخترم 10سالشه گلودرد داره میتونم بهش آزیروسین بدم دکتر نبرمش

دکتر فاطمه یاری - دکترای داروسازی (1400/10/6)

سلام و احترام. خیر خودسرانه اقدام نفرمایید. امکان مقاوت به انتی بیوتیک ها افزایش پیدا میکنه.

فاطمه (1400/5/18)

سلام من برا عفونت رحمی قرص آزیترومایسین استفاده کردم ۶ روز قرص خوردم والان دو روز هست تمام شده آیا می تونم واکسن کرونا بزنم مشکلی ایجاد نمیشه ؟؟

جویا (1400/2/10)

سلام به علت شلوغی مراکز بهداشتی و هراس از احتمال ابتلا به کرونا،با اولین علائم سرماخوردگی نسخه ای که دکتر برای یکی از اشنایان نوشته بودند رو تهیه کردم 12 عدد کپسول از این دارو روزی 1 عدد، البته بنده زادیوا(برای مالتیپل اسکلروزیس) هم استفاده میکنم تا امروز 4 عدد مصرف کردم ایا ادامه بدهم یا اینکه قطع کنم. چون به احتمال زیاد کرونا رو گرفتم و اصلا حس بویایی و چشایی ندارم.

علیرضا دهزاد (1400/2/3)

سلام با مصرف اولین قرص ایزورسین ۵٠٠ تمام دهان و گلویم متورم و زخم شده و درد زیادی حس میشود چون امروز جمعه هست و دکتر نیست نمیدانم دارو را قطع کنم یا ادامه بدهم لطفا اگر تجربه دارید راهنمایی ام کنید با تشکر فراوان _ از بابل

pari (1400/1/26)

من سرما خورده بودم و دوز اشتباهی آزیترومایسین رو مصرف کردم، روزی ۳ تا آزیترو ۵۰۰، یک هفته بعد از قطع مصرف، تمام بدنم شروع کرده به کهیر زدن و الان ۴ روزه که میاد و میره، کمی هم تپش قلب دارم، عوارض آزیترومایسینه؟! چقدر ممکنه خطرناک باشه؟! خواهش میکنم جواب بدید خیلی میترسم 😭

ن.شین (1400/1/23)

تورو خداااااااا جواب منم بدین پانژل و ژل راکوتان و قرص آزیترومایسین ۲۵۰ رو دکتر گفته یه روز در میون اما من بخاطر جوشای زیادم هرروز استفاده‌میکنم ۵ روزه جوشام زیاد شده چیکار کنم راسی پوستمم خیلی خشکی زده‌و پر از جوشای زیر پوستی شده

فرشته طاهری (1400/1/20)

آیامصرف ازیترومایسین مانع از باردار شدن شخص میشود؟

بهار (1400/1/19)

با سلام و وقت بخیر. من با تجویز پزشک ۶ عدد آزیترومایسین ۵۰۰ مصرف کردم. الان کل بدنم پر از جوش های قرمز شده همراه با سوزش و خارش. می خواستم بپرسم ممکنه حساسیت دارویی باشه و برای بهبود باید چه انجام داد؟ متشکرم.

محمدعلی مقدم (1400/1/19)

سلام لطفا راهنمایی بفرمائید من انتی بیوتیک خوراکی منجمله ازیترومایسین برای کرونا خوردم اسهال گرفتم لطفا جایگزین تزریقی معرفی بفرمائید.ممنونم

بهارزیبایی (1400/1/17)

سلام قرص ازیترومایسین 500برای عفونت دستگاه تناسلی هم تاثیر داره؟ممنون میشم جواب بدید.

مریم آیینه (1400/1/14)

سلام من ۴ ماهه باردارم کرونا گرفتم دکتر برام قرص آزیترومایسین ۵۰۰ تجویز کرده روزی یه دونه,من اشتباهی از دیروز سه تا خوردم الان متوجه شدم روزی یه دونه باید میخوردم خیلی نگرانم برای بچم,حالا برای بچه تو شکمم ضرر داره?

ف _د (1400/1/13)

همسرم یک هفته پیش گلو درد همراه بانقاط سفید روی لوزه طرف راست بود غده لنفاوی زیر فک همان طرف هم متورم بود دکتر ازیترو 500تجویز کرد مصرف کرده اند الان هنوز ته حلق نقاط چرکی کم رنگ وقرمزی مشاهده می شود غده لنفاوی هم خیلی بهتر شده وورم آن خوب شده آیا نیاز به تکرار ازیترو وجود دارد

افراساعی (1400/1/5)

سلام من ۳ماهه لوزه هاموعمل کردن ولی قبل ازاون هم گلوم سوزش داشت ویه جوری انگارکه سرفم میومدولی سرفه نمیکردم وبوی بدمیدادکه خودم احساس میکردم الان این موردتشدیدشده وبوهم تشدیدشده سینوزیت کمی هم دارم امروزازیترو۵۰۰گرفتم دارم روزی یدونه میخورم خوب میشه بااین دارو؟

علی شمس (1400/1/2)

سلام من چند وقته گوشم درد میکنه حالا زده گوشم هم درد میکنه ایا ازیتروماسین خوبه بخورم سنم 17 سال هست عوارض خفیف نداره؟

محسن علوی (1400/1/2)

۱۵ روز متوالی هنگام بیدارشدن از خواب یک توده چرک از حلقم خارج می شود آیا ازیترومایسین ۲۵۰ روزی ۲ عدد یکی صبح و یکی شب مناسب هست تا ۶ روز؟

عرب (1400/1/1)

سلام من عفونت واژینال دارم آیا میتونم قرص مترونیدازل رو همراه با آزیترومایسین استفاده کنم ؟ روزی چند تا؟ و چندروز؟

نرگس گلی (1399/12/18)

با سلام و خسته نباشید دکتر برای جوش های چرکی صورتم ۶۰ عدد قرص آزیترومایسین ۵۰۰ نوشتند، گفتند تا دو هفته اول هر ۱۲ ساعت یکی و از هفته سوم یک روز دو عدد ۱۲ ساعته و یک روز یک عدد مصرف کنم، با توجه به اینکه دوز مصرف بالا هست مشکلی پیش نمیاد مصرف کنم؟

دلنیا (1399/12/17)

سلام یک ونیم ماە پیش چشمم ترشح داشت وقرمز شدە بود دکتر بهم قطره آزیترومایسین وفلوکورت داد دورش که تموم شد احساس کردم هنوز کامل خوب نشدم ولی پیگیری نکردم الان دوباره چشمم ترشح داره تا دوباره مراجعه کنم میتونم چند روز از این قطره استفادە کنم .

علیرضا (1399/12/16)

سلام .من دو روزیه بعلت چی نمیدونم ابریزش بینی و گرفتگی بینی و بعدش لرز بدون تب و با ویزیت پزشک کمی التهاب گلو و صدای کمی در ریه بعلت سیگاری بودنم داشتم و دکتر ازیترو ۵۰۰و دیفن و استامینوفن ۵۰۰داد حالا که دوز اول و ازیترو رو خوردم پیشونیم و بینیم و جاهایی که سینوسام هست انگاری منقبض شده و ایا طبیعیه و در ضمن دستور مصرف ازیترو روز اول دوتا و بقیه یکی در روزه؟ممکنه کرونا باشه؟سرفه و تب ندارم

محمد (1399/12/16)

سلام ،وقت بخیر . سوالی داشتم و لطف میکنید،که جواب بنده را بدهید. آیا ازیترومایسین با قرص های خواب آور مثل : ترانکپین ، کلونازپام ، زولپیدم و.... تداخل دارد و آیا باعث میشود که اثر این گونه قرص ها کمتر شود (اگر ایچنین است باید به فاصله ی زمانی چند ساعته این دو قرص را مصرف کنم که قرص های خواب اور اثرش کمتر نشود به علت مصرف قرص آزیترومایسین؟!) و در آخر ایا اصلا این قرص تداخلی در خواب ایجاد میکند منظور بتده بی خوابی است. ممنون میشم جواب بنده را بدهید باتشکر فراوان.

لیلا حداد (1399/12/15)

سلام من عفونت واژینال دارم که مزمنه و خوب نمیشه فکر میکنم همسرم هم داره میتونم از ازیتروملیسین پانصد روزی یکبار هردو استفاده کنیم؟؟

الینا (1399/12/6)

سلام ۰ ازیترومایسین ۵۰۰ برای کرونا روزی چند تا کفایت میکنه اشکال نداره روزی ۲ تا ۵۰۰ به مدت یک هفته مصرف کنم ؟

نرجس (1399/12/5)

سلام سوزش ریه کمی سرف وخلط زرد رنگ دارم قرص ازیترومایسین ۵۰۰ چند روز و چه مقدار مصرف کنم .۳۷ سالمه.علائم خفیف است ممنون

سید سجاد (1399/12/4)

با سلام ی سوال داشتم در در مان گلودرد کدام دارو بهتر است اریتامایسین یا ازیترو مایسین ممنون میشم جواب بدید.

زه ا پورعلی (1399/11/30)

سلام من سینه ام خس خس میکنهمیخواستمازیترومایسنبخورم فقط میخواستم ببینم چطوری و در روز چندتا بخورم آزیترومایسن 250 هستش لطف کنینبگین ممنون میشم

اسماعیل بیرامی (1399/11/27)

سلام خسته نباشین.پسر۱۶ماهه ام سرماخورده بودریه اش عفونت داشت شربت آزیترومایسین دکترتحویزکرد۵روز هرروز۵ سی سی شربت و دادیم امروزدوروزه قطع کردیم روی دو تا مچ دون قرمز زده کلا نگرانیم.آیاازشربت آزیترومایسین میباشدچکارکنیم لطفا جواب بدین

سمیرا (1399/11/27)

سلام.من دختری ۲۰ ساله هستم. به دلیل خشکی چشم و چند علامت دیگر پیش متخصص چشم رفتم و ایشان ازیترومایسین قطره چشمی و چند داروی دیگر رو تجویز کردن. من چند جوش،سر سیاه در نزدیکی بینی خود دارم که قابل تخلیه نیستند. میخواستم ببینم اشکالی داره چند قطره از محلول چشمی ازیترومایسین رو روی آنها بچکانم یا نه

مینا ملکی (1399/11/26)

سلام برای عفونت ادراری ازیترومایسین ۵۰۰ روزی یکبار خوبه ؟ و ایا با داروی پرانول ۱۰ و پوکساکیم ۵ که برای اضطراب است تداخل پیدا میکنه ؟

سیاوش صدیقی (1399/11/24)

سلام من احساس درد در گلوم کردم صدام گرفت ولی اصلا سرفه نداشتم تا اینکه شروع کردم ازیترمایسین خوردن بعد سه روز سرفه هام شروع شد حتی الان هم که تموم شده سرفه میکنم میخاستم ببینم دلیلش از مصرف ازیترو هستش یا نه؟

احمدی (1399/11/22)

ببخشید من کیسه صفرا دارم مشکل نداره مصرف کنم

افسانه زهرابی (1399/11/20)

سلام خسته نباشی من دوروزه دارم ابن قرص استفاده میکنم خیلی سرگیجه دارم حالت تهوع میشه راهنمایی کنید

پدرام (1399/11/19)

با سلام من کمی سرفه و گلو درد داشتم. به دکتر مراجعه کردم بهم آزیترو داد. ۱۲ عدد روزی دو بار. الان نزدی‌ به یک هفته است که همچنان اسهال دارم و سوزش در ادرار. مقدار بسیار کمی هم خون روی دستمال کی باسنم زو پاک میکنم می‌بینم. هم چنین در قوای جنسی من بخصوص در نعوذ هم تاثیر داشته. آیا این عوارض یعد از یک هفته عادیه؟

آزادی شهناز (1399/11/18)

سلام برای دردسینوسی دکتر دوماه پیش به من آزیترومایسین داد اما تمام معده وروده ام را به هم ریخت الان آنقدر اسید معده ام زیاد شده که تمام مری و گلویم را می سوزاند وهمیشه اسهال هستم آیا درمانی می شناسید لطفا راهنمایی کنید

مرتضی شهرکی (1399/11/17)

سلام .... من ۲ ماه پیش کرونا مثبت شدم و ۳ هفته طول کشید تا بهبودی داشته باشم .... روزانه چند نخ سیگار میکشم ... الان چند روزه خس خس سینه و بی حالی دارم و البته یه مقدار هم کارکرد شکم ام شل تر شده .... امکان داره مجدد به کرونا مبتلا شده باشم ... ناگفته نماند که انتی بادی بنده تو برج ۱۰ عدد ۱۴ بود .... هیچ علایم دیگه ای ندارم و فقط بعضی وقتها گلوم خارش میکنه و خواب آلوده هم هستم ..... ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ..

زهرا (1399/11/5)

ببخشید من ازبچم سرماخوردگی گرفتم،گلوم درد میکنه وچروک کرده و گرفتگی بینی دارم،باتوجه به اینکه بچه شیر میدم آزیترومایسن ۲۵۰ ضرری نداره ؟ممنون میشم زودتر جواب بدید

Samirdolaatt (1399/11/3)

سلام. من ۲۷ سالمهو ۳ سالی هست که سیگار میکشم. قبلا آسم خفیف داشتم که خوب شد. به گربه آلرژی دارم و گربه نگهداری میکنم. و به ندرت که آلرژیم عود میکنه، آنتی هیستامین دکونژستانت مصرف میکنم. جدیدا زیاد سرما میخورم. در صورتی که بهتداشت رو خوب رعایت میکنم هم شخصی هم در خانه و محل کار، ولی دچار ذات الریه باکتریایی شدم. علائمش هم تنگی نفس بود، از شدت خلط ریه نفسم خیلی تنگ بود. بیحال بودم و کمی سرفه میکردم. سرفه با خلط های سبز و سیاه شدید. قبلا مریض شده بودم، تب و سرفه و بیحالی و بدن درد. مثل آنفولانزا و سرماخوردگی. اما هیچ موقع تنگی نفس نداشتم. دکتر آزیترومایسین و شربت گیاهی سرفه و لوراتادین تجویز کرد. ولی قبلش برام سِرم نوشت با سه آمپول داخل سرم که نمیدونم چی بودن. الان ۳ روز گذشته و نفسم درست شده حالم تقریبا خوبه. اماهنوز خلط و سرفه دارم. میخواستم ببینم، اینا برای سیگاره؟ یا آسمم عود کرده؟ یا ممکنه از گربه هام باکتری یا قارچی چیزی گرفته باشم؟ ممنون

ابوالفضل (1399/10/28)

با سلام من تست کرونام مثبت شد و دکتر برام قرص آزیترومایسین500 تجویز کردند..الان سه روزه که روزی یکی مصرف میکنم و شبها احساس تپش قلب و استرس شدید بهم دست میده..میتونه از عوارض این قرص باشه؟ دیگه مصرف نکنم؟

نجمه (1399/10/28)

با سلام، من مقداری سردرد که حالت سنگینی سر می داد داشتم و توان راه رفتن به خاطر این حالت نداشتم و داخل گوشم هم درد میکرد و انگار چسبندگی درون گوشم بود که قبلا سابقه نداشت، دکتر ازیترومایسین داد ولی روز دوم که خوردم احساس افت فشار کردم، آیا این حالت طبیعی هست و ادامه بدم

رضا بهرامی (1399/10/23)

سلام من نزدیک یساله ساله غلط گلو دارم هزار بار هم‌دکتر رفتم .از همه نوع داروی هم استفاده کردم ولی بعضی وقتها سرفه خشک دارم الانم آزیتروماسین دوبسته شش عددی تجویز شده برام بنظر شما میتونه تاثیر گذار باشه؟ممنون از زحماتتون

نرگس مشهدی (1399/10/18)

سلام آزیترومایسین برای عفونت کیست مویی که دارم خوبه چون سفکسیم بهم نمیسازه آزیترومایسین بخورم یا نه

نسرین (1399/10/13)

سلام خسته نباشید قرص مترونیدازول را دکتر برای سندروم روده تحریک پذیر نوشته بود چند روزی دل پیچه داشتم مصرف کردم طبق دستور الان گلودرد دارم قرص ازیترومایسین تجویز کردند ایا قطع داروی مترو نیدازول و شروع ازیترو مشکلی ندارد؟ چون توی سایت دیدم فاصله مترو نیدازول و ازیترو باید دو هفته باشد؟

محمد صالحی (1399/10/11)

سلام ، حدود چهار روزه ک از کوآموکسی کلاو استفاده میکنم ، و گلودرد دارم و مشکوک به کرونام ولی بعد از مصرف کواموکسی کلاو گلودردم به صورت خیلی کم بهبود یافته با با نظر دکتر قرار شد آزیترومایسین ۲۵۰ مصرف کنم ولی خودم احساس میکنم کواموکسی کلاو کارگره به نظر شما عوض کنم یا نه ؟

صابری (1399/10/5)

با سلام .دکتر برای خلط پشت حلق برای من آزیترومایسین ۵۰۰هر ۲۴تجویز کرد و من اشتباهی ۱۲ساعته خوردم.مشکلی پیش نمیاد؟

نرگس زحمتی (1399/10/4)

باسلام واحترام برای اسهال وعفونت گوش دکتربهم سیپروفلوکساسین داره ومن چون فاویسیم دارم دیدم تداخل داره میشه ازاین آزیترومایسین استفاده کنم درضمن وارفارین هم مصرف میکنم؟؟؟

بهار (1399/10/2)

سلام. پسرم 3سالشه 14کیلو وزن داره. تب شدید داشت و سرماخورده بود دکتر براش آزیترومایسین 200 نوشته. الان دستورش یادم نمونده. به نظرشما چه ساعاتی بدم بخوره؟

زهرا توکلی (1399/9/22)

سلام من به دلیل کرونا و اسهال دکتر سه برگ آزیترومایسین داد مصرف کردم الان که کرونام خوب شده تپش قلب و سبکی سر و سرگیجه دارم دکتر پروپرانول۱۰ روزی ۳ تا داد آیا مشکلی برام پیش نمیاد؟

فاطمه صالحی (1399/8/30)

سلام. من برای خارش و تورم گلو و ترشحات پشت حلق یک دوره آزیترومایسین ۲۵۰ مصرف کردم، الان یک هفته است که دارو تمام شده ولی هنوز گلوم قرمز و خارش و خلط داره، میشه دوباره یه دوره دیگر آزیترومایسین بخورم؟

امیر (1399/7/29)

سلام ایا مصرف زینک باعث کاهش اثرات آزیترومایسین میشود و با هم تداخل دارند؟

یوسفی (1399/7/24)

سلام وقت بخیر بنده دو روز هست که تب و بدن درد وروزی یکی دوبار سرفه دارم .تقریبا هر ۶ ساعت استامینوفن میخورم .میخواستم از امروز یعنی روز دوم آزیترومایسین مصرف کنم.درضمن بنده بیماری میاستنی گراویس دارم و پریدنوزولون ۱۰ روزی یک عدد و مستینون روزی ۳عدد مصرف میکنم . آیا آزیترومایسین با این دو قرص تداخل دارویی دارد یا اصلا توصیه میشه که من به خاطر علائمی که در بالا توضیح دادم آزیترومایسین مصرف کنم

امید (1399/7/23)

با عرض سلام و وقت بخیر، من بیماری کولون عصبی دارم، بخاطر عفونت سر از کپسول آزیترومایسین ۵۰۰ استفاده کردم ک همزمان بخاطر دفع مدفوعم هم پسیلیوم شاسه ای استفاده کردم، بعد مدتی کوتاه اسهال شدید با درد و سوزش مقعد شدم. دلیلش چیه میخواستم بدونم

محمدعلی فنونی (1399/7/12)

سوال. بنده بار اول دکتر رفتم و ایشان برای من آزیترومایسین ۲۵۰ نوشتند. پس از آزمایش خون گلبولهای سفیدم کن بودند . همون آزمایشگاه ، دکتر متخصص عفونی باز هم برای من آزیترومایسین نوشت .آزیتروی سری اول تموم شد . آیا سری دوم هم باید در ادامه مصرف کنم ؟

حمیدرضا زردشت (1399/7/1)

با سلام و احترام خدمت شما خانم دکتر با تشکر از شما و تمام کادر درمان که در صف اول مبارزه با این ویروس کشنده در حال ایثار و فداکاری هستین خانم دکتر من ۴۲ سال دارم الان دو هفته هست که علائم کرونا را دارم که ابتدا با بدن درد و تب همراه بود اما بعد از هفته اول علائم کم شد و خیلی خفیف اما یک هفته ای هست که دچار تنگی و سنگینی نفس میشم به پزشک مراجعه کردم که اکسیژن خونم ۸۵ بود و دکتر به من شربت دیفن و قرص کدیمال و ویتامین d3و اسپری اتروالدو بهم داد اما تنگی نفسم بیشتر شد و مجبور شدم شبانه به بیمارستان بروم و سی تی دادم و آزمایش خون که دکتر گفت ریه هات اصلا درگیر نشده و آزمایش هم خوبه و گفتن که کرونا خفیف گرفتی و قرص آزیترومایسین ۲۵۰ روز اول دو عدد و روزی یک عدد یک ورق و قرص بدم برم هگزین و همون اسپری رو به من دادن اما حالا بعد از ۴ روز از مصرف ازیترو زیر شکمم محدوده مثانه درد دارم و البته سردرد و نفخ شکم هم دارم و دو روزی بود که تنگی نفسم خوب شده بود اما از دیروز تا حالا برگشته خانم دکتر من باید چه کاری انجام بدم با سپاس و تشکر فراوان از محبت شما

Amirmoradi (1399/6/17)

سلام من نمیدونستم و دو بسته قرص آزیترومایسین 500 روزی 3 تا میخوردم مشکلی که پیش نمیاد

Amir moradi (1399/6/16)

سلام من نمیدونستم و دو بسته قرص آزیترومایسین 500 روزی 3 تا میخوردم مشکلی که پیش نمیاد

مهرگان (1399/6/9)

سلام. خانم 37 ساله هستم. سه روز پیش اشتباها دو قرص آزیترومایسین 500 باهم مصرف کردم. و دو روز بعد روزی یک عدد. از دو روز قبل زیر شکمم شدیدا درد گرفته که درد به پهلوها مخصوصا پهلوی راست و سمت کلیه میزنه. بیرون روی شدید هم گرفتم. امروز تهوع هم داشتم. میتونه از عوارض مصرف زیاد آزیترومایسین باشه؟ و اگر بله درمانی داره؟ متشکرم

حسین (1399/5/31)

باسلام وخسته نباشید بنده روز چهارشنبه بدون هیچ مشکلی سوارسرویس کارم شدم که راننده کولر ماشین راروشن کردلرز شدیدی به دست داد،محل کارم به پزشک اورژانس مراجعه کردم گفت نیم درجه تب داری بعداز ویزیت استامینوفن۵۰۰وآزیترومایسین۵۰۰داد وقرص جوشان الان ۳روز هست مصرف میکنم ودوروز تب بدن درد سرفه وهیچ علامتی ندارم آیا نیازهست تست کورونا بدم یاخیر فقط روز وشب اول تب وبدن دردشدیدی داشتم.

محمد زارعی (1399/5/23)

باسلام مصرف آزیترومایسین در درمان عفونت بیماری دیورتیکول روده بزرگ موثراست ؟

مهدی (1399/5/21)

سلام من 5 روز هست گلو درد دارم و روی زبان کوچک مثل آفت روش هست و گلوم درد می‌کنه و میخاره و موقع غذا خوردن گریه ام میگیره ۲۱ سالمه آموکسی‌سیلین میخورم فعلا تاثیری ندارند و روی زبانم زرد رنگه آزیترومایسین مصرف کنم؟ دیفین هیدرامین؟ مایعات هم مصرف میکنم ولی تاثیری ندارد خیلی ممنون لطفاً راهنمایی کنید رفتم دکتر گفت سرما خوردی قرصهام تموم شد ولی هنوز خوب نشدم آها یادم رفت اینو بگم رفتم عصب کشی کردم اینطوری شد

Fatemeh ghasemian (1399/5/17)

سلام خسته نباشید،من تست کرونام مثبت شد هم آزمایش هم اسکن،اولش مث سرماخوردگی ساده بود بعدش که حس بویاییمو از دست دادم پیگیر شدم،الان ۸ روزه میگذره داروهامم کامل خوردم تموم شده،آزیترومایسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت ۶ عدد و هیدروکسی کلروکین ۲۰۰ ۱۰ عدد،الان بعد ۸ روز احساس میکنم که بینیم چرکیه و میاد پشت حلقم حس بویاییمم هنوز اوکی نشده،دوباره آزیترومایسین ۵۰۰ بخورم روز یکی ضرر داره یا مشکلی نیس بهتر میشه حالم.

علیرضاقهرمانی (1399/5/9)

سلام وقتتون بخیر..برای عفونت دندان میتونم ازیترو بخورم؟

عنایت (1399/5/6)

سلام من بیماری قلبی دارم ۶۴ سالم هست. گوشم عفونت داره خلط گلو دارم رفتم دکتر بهم ازیترمایسین ۲۵۰ بهم داده بهش گفتم بیماری قلبی دارم حالا نمیدونم این قرص رو مصرف کنم یا نه ؟؟

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/5/7)

سلام مشکلی نداره مگر وارفارین استفاده کنید که ممکن است آزیترومایسین باعث افزایش غلظت آن بشود

رسول حسین نژاد (1399/5/1)

باسلام یک هفته ای هست که بدن درد شدید دارم اونم از وسط کمرم تا نوک انگشت پاهام و یک روز در میان درخواب عرق میکنم رفتم دکتر بهم گفت که مشکوک به کرونا هستی ازمایش خون دادم گفتی چیزی مشخص نیست.دکتر بهم میگه که این علایم کرونا هست باید بری ازمایش از طریق بینی بدی دوست ندارم برم آزمایش بدم میترسم بهم بگن کرونا داری واسترس وارد خودم کنم.حالا برام دوبسته ۶تایی آزیترومایسین نوشته ولی نگفتی روزی چندتا استفاده کنم.خواهشن راهنمایم کنید.

پویا (1399/4/29)

سلام جهت صعود به دماوند و پیشگیری از ارتفاع زدگی از ۲ روز قبل باید قرص استازولامید مصرف کنم آیا با کپسول آزیترومایسین تداخل دارویی دارد؟

حسین (1399/4/28)

سلام.مشکوک به کروناهستم دکترعفونی ازیرتو۵۰۰داده من الان اشباهی دوتا باهم خوردم.حالا اتفاق بدی برام نمی افته..۴۳ساله هستم

فرزاد (1399/4/27)

سلام من علائم کرونا چند روزی میشه دارم و تقریبا همه بدنم هم قرمز شده که احساس میکنم کهیر باید باشه و نمیدونم به خاطر کروناست یا چیز دیگه است و شدیدا خارش داره، میخواستم هیدروکسی زین بخورم و آزیترومایسین، میخواستم ببینم با هم تداخلی دارند یا نه؟

ستاره (1399/4/22)

سلام. بعلت کرونا برای من آزیترومایسین ۲۵۰ تجویز شد و به مدت یک هفته مصرف کردم بعد اخرین کپسول یک روز بعد دقیق همون ساعتی که دارو رو مصرف میکردم بدنم شروع به خارش زدن و کهیر زدن کرد.آیا این علایم عادیه؟بعد از چه مدتی از بین میره؟نیاز به مراجعه به دکتر پوست هست ؟ممنون از راهنماییتون

سجاد دارایی (1399/4/18)

سلام الان دوروزه احساس ضعف وتنگی نفس دارم قبلا هم عفونت ریه داشتم قرص ازیترومایسین مصرف کردم الانم شروع به مصرف ازیترو ناپروکسن وشربت دیفن کردم چون احساس کردم علایم خفیف کرونارو دارم نظرتون چیه چون با مادرمم تنها زندگی میکنم وایشون هم احساس تنگی نفس ولرز دارند وداروی دیابت وفشارخون مصرف میکنن استفاده ازاین داروها با فاصله زمانی عوارضی ندارد

مهدی (1399/4/13)

سلام من ۱۰ روزه گوش درد دارم گاهی گوش راست گاهی چپ واحساس سنگینی و بنگی توی سر وهر ازگاهی احساس گلودرد بدون سرفه وتب آزیترومایسین مصرف کنم به نظرتون؟؟

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/4/13)

نیاز به معاینه و بررسی بیشتر دارید

مریم (1399/4/8)

با سلام من یک ماه و نیم پیش عفونت پشت حلق سینوسی گرفتم، همزمان بویایی و چشایی من تغییر کرد و بوی غذاها را به صورت بدی حس میکنم. که دکتر سی عدد کوآموکسی کلاو داد، ولی همچنان پشت حلق عفونت حس میکنم که کنده نمیشه و همچنین بویایی و چشایی هنوز درست نشده درضمن باردار نیستم و همچنین دو ماه است که هرشب شستشوی گلو و سینوس با سرم انجام میدهم. آیا میتوانم آزیترومایسین 500 استفاده کنم، چگونه؟ لطفا راهنمایی بفرمائید چه کنم؟

حسن (1399/4/7)

سلام من هفت روز هست که دارای علایم کرونا هستم قرص آزیترومایسین ۵۰۰ را باید چه مدت و چه مقدار مصرف کنم؟ قرص یاسمین هم به خاطر کیست تخمدان مصرف می کنم آیا با هم تداخل ندارن؟

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/4/8)

سلام انتیبیوتیکها اثر قرصهایجلوگیری را کم میکنن

سحر (1399/3/30)

با سلام و خسته نباشید من الان یه هفتس که بدن درد شدید و گاهی لرز داشتم که4روز پیش احساس نفس تنگی داشتم رفتم عکس از ریه هام گرفتن گفتن کرونا ریه هامو درگیر کرده وگفتن برو خونه استراحت کن و قرص آزیترومایسین ودیفن و ناپروکسن دادن بنظرتون با این داروها مشکل ریه هام حل میشه؟ چندروز طول میکشه ویروس کامل از بدنم خارج بشه؟

طاهر توانایی نیا (1399/3/26)

سلام.من سه چهار روز میشه سرما خوردم.فقط روز اول تب ۳۹درجه داشتم گلودرد نداشتم سرفه خشک هم ندارم خیلی به ندرت سرفه همراه با خلط سینه دارم.دکتر برام نوافن دیفن هیدرامین وآزیترومایسین۵۰۰تجویز کرده.دور دهانم آفت زده با سقف دهانم احساس خستگی میکنم و بی حالی وقتی مصرف میکنم

مهدی (1399/3/21)

سلام! از چند روز به اینطرف سرماخوردگی و ریزش دارم. امروز رفتم دکتر یک عدد تابلیت آزیترومایسین ۵۰۰ همرای nuberol forte تجویز نموده اند. آیا مصرف این دو باهم کدام عوارض خواهد داشت؟ تشکر

فرشاد (1399/3/15)

سلام ببخشید من حدود دو روزه که هم به هنگام دم و هم بازدم متاسفانه صدای خس خس از ریه هام شنیده میشه رفتم دکتر که ۵ عدد قرص آزیتروماسن ۲۵۰ به همراه شربت توفلین چی و گایافنزین تجویز کردن لازم به عرض هست که یه داغی کمی هم تو ریه هام احساس میکنم چیکار کنم خیلی استرس کرونا دارم ؟ ممنون

رویا ش (1399/3/11)

سلام من ٢ ماهه گلوم یه سفیدک ریز زده دهانم خشک میشه سفیکسیم خوردم خوب نشد رفتم دکتر آزیترومایسین ٢٥٠ داد روز اول هر ١٢ ساعت روز دوم هر ٢٤ ساعت ولی فرقی نکردم چیکار باید کنم ممکنه آلرژی به بوی الکل یا مواد شوینده باشه ؟؟

سحر (1399/3/9)

سلام وقت بخیر من پشتم و سرشانه هام جوش های بدی زده، رفتم دکتر به من آزیترومایسین ۵۰۰ داد که به مدت ۲ هفته استفاده کنم یعنی ۱۲ عدد. الان قرص های هفته اول تمام شده و جوش های سرشانه و صورتم بیشتر شده. لطفا راهنماییم کنید به خوردن قرص ها ادامه بدم؟ یا قطع کنم؟ سپاس

دکتر ساسان دوگوهر - متخصص پوست (1399/3/9)

با سلام . ممکنه درمان تکمیلی یا قوی تر لازم باشه . بهتره به متخصص پوست مراجعه کنید .

فرامرزی (1399/3/7)

با سلام دکتر به دخترم قرص آزیترومایسن 250داد که روز اول 2 عدد را بخورد حدود یک ساعت بعد از مصرف قرص و خوردن شام حالش بهم خورد آیا جذب بدنش شده بود دارو

آرزو عزیزی (1399/3/6)

سلام.من یک دوره ۲۰ روزه تب داشتم (۳۷.۳ زیر بغل) اوایل گفتن ممکنه کرونا باشه بهتره در خونه استراحت کنم. بعد از ۱۴ روز که علامت دیگه ای دیده نشد و تبم قطع نشد آزیتروماسین رو به مدت ۶ شب مصرف کردم و تبم قطع شد. دوباره بعد از ۱۵ روز تب کردم(کلا از خونه بیرون نرفتم و احتمال اینکه کرونا باشه برام خیلی کمه). میتونم دوباره آزیترومایسین مصرف کنم؟ فعلا تا چند روز نمیتونم به دکتر مراجعه کنم

امیرمحمد (1399/3/5)

سلام من دوسه هفته ایی میشد ک احساس درد تو سینه داشتم و اخیرا تب میکردم رفتم تست کرونا دادم و ازمایش خون گرفتن گفتن مشکلی نداری بعدش رفتم پزشک عمومی برام ازیترومایسین500و ناپروکسن 500با ازمارول10دادن روز اول بهتر بودم اما الان دوروزع ک گزشته و دوباره تو سینم احساس درد دارم بنظرتون باید وایسم تا دوره درمان کامل بشه یا دوباره ب پزشک مراجعه کنم

پرویز سرتیبی (1399/2/30)

سلام و خسته نباشید من دو سه سالی میشه وقتی سرما میخوردم هیچ آنتی بیوتیکی بشکل قرص یا آمپول برایم جواب نمیداد بغیر از آمپول یک گرمی سفتریاکسین بتعداد 2 عدد که درمان میشدم.الان از قبل عید گاها حالت سرماخوردگی احساس میکنم که با چند تا قرص سرماخوردگی موقتا قطع میشه ولی با کمترین بی احتیاطی، احساس سرما در پشت بدنم میکنم آیا توصیه تان برایم چیست؟

دکتر مهناز السادات حسینی - دانشجوی داروسازی (1399/2/30)

سلام ممکن است سیستم ایمنی شما دچار مشکل شده باشد و نیاز به مراجعه به یک دکتر متخصص برای سنجش WBC و ... هستید. باید برید دکتر و نوسانات بیماری خودتان را شرح دهید و سپس آزمایشاتی را انجام دهید. می توانید به یک متخصص داخلی و یا یک هماتوانکولوژی مراجعه کنید.

محمد (1399/2/29)

سلام، من چند ماه است التهاب ریه دارم و سینوس دارم، دمتر بهم یه سرم شستشو که توش ۴ تا امپول جنتامایسین و ۴تا دگزامتازون ریخته شده بود داد و هر ۸ دو میلی توی بینیم میریزم. سینوسام و تنفسم خیلی بهتر شد. ولی احساس وروم و بادکردکی تو ریه و حلقم هنوز هست و از بین نمیره. آیا آزیترومایسین میتونه کمک کنه، چون هنوز صبح ها خلط دارم.

فریاد پرما (1399/2/25)

سلام میخواستم بدونم آزیترومایسین250 عوارض کبدی داروایی مثه داکسی سایکلین و تتراسایکلین رو نداره؟ آخه دکتر برای جوشای صورتم آزیترو تجویز کزده و گفته فعلا چند ماهی استفاده کن میترسم رو کبدم تاثیر بذاره

رستمی (1399/2/25)

سلام من42 سالمه الان دوروزه آب ریزش بینی دارم ویه مقدار گلوم درد میکنه فرق آآزیتروماییین500 گرفتم شبهایه دونه میخورم مشکلی نداره وشب دوم دل پیچه گرفنم بیرون روی مشکل نداره

دکتر زهرا امامی - متخصص طب اورژانس (1399/2/25)

سلام، درمانش پنج روزه هست، مشکلی نیست

Reza (1399/2/16)

سلام یه هفته پیش بدلیل درد گلو و گوش به پزشک مراجعه کردم که التهاب گوش و گلو و عفونت پشت حلق تشخیص داده شد ، آزیترومایسن ۲۵۰ روز اول ۲ تا و هروز یکی تجویز شد ، الان بعد از ۲ روز بیرون روی گرفتم و معده و شکمم درد میکنه ، آیا از عوارض دارو هست؟؟؟؟

مهناز غلامی (1399/2/16)

سلام برای تکمیل دوره درمان کرونامیشه آزیترومایسین ۲۵۰میلی گرم را به مدت ۶ روز ادامه داد؟

بهزاد دیوسار (1399/2/14)

سلام من آلرژی دارم و ته گلوم دچار خشکی و سرفه میشه و لوزه های گلو ورم میکنه آیا آزیترومایسین استفاده کنم؟ آبریزش بینی و بعضی اوقات تنگی نفس هم دارم

نرگس (1399/2/13)

سلام خانم دکتر من پشت کمرم و رو صورتم آکنه میزد و کمی جوش به دکتر پوست مراجه کردم آزیترومایسین ۲۵۰ بهم داد هفته ای دو عدد که وقتی میخورم دل درد درد و اسهال میشم بعد دکترم گفت هفته ای یکی بخور میگن واسه کبد ضرر داره میترسم ادامه بدم میشه راهنمایی کنید.

امید پورابراهیم (1399/2/11)

با عرض سلام و خسته نباشید بنده ۳۹ سالم هستش الان پنچ ماه هستش ک سرفه میکنم سرفه های خلت دار ک خلت هاش در نمیان اگ آزیترومایسین ۵۰۰ مصرف کنم مشکلی ندارد؟

فاطمه (1399/2/11)

سلام، وقت بخیر بنده برای جوشهایی که قسمت پشت و سرشانه ها داشتم به پزشک مراجعه کردم آزیترومایسین 500 تجویز کردن بمدت یک هفته اس که دارو رو مصرف میکنم اما جوشهای بدنم زیادتر شده علت چیست

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/2/11)

سلام! این اتفاق طبیعیه و معمولا یه فاز چند هفته ای (نهایتا 6_4 هفته) مشکلات پوست تشدید میشه و بعد با سرعت بیشتری بهبود پیدا میکنه. توی این مدت, از مصرف ترکیبات لایه بردار یا موادی که پوست رو شدیدا خشک میکنن خودداری کنین چون باعث بدتر شدن این مشکلات میشه. مرطوب کردن پوست با فراورده های مرطوب کننده فاقد چربی به بهبود سریعتر پوست کمک میکنه.

Mah (1399/2/10)

سلام خسته نباشید من یک هفتست که دچار درد خفیف در گلو هستم و توی گوشهامم یه حس التهاب داخلی دارم و دندان عقلم هم پوسیدست و یه تیکش هم کنده شده آیا ممکنه درد گلو و حس التهاب گوش ناشی از پوسیدگی دندونم باشه؟ دو روزه آموکسی سیلین خوردم گلوم بهتر شده

کیوان (1399/2/9)

من 56 سالمه و ازیتر 250 رو هر 12 ساعت دو هدد با هم یعنی هر 12 ساعت 500 به مدت 5 روز خوردم الان فهمیدم باید روزی یک عدد 250 میخوردم ایا عوارض ان جدی است؟

فرزانه محمدی (1399/2/8)

سلام من کپسول آزیترومایسین 250استفاده میکنم برا عفونت واژن آیا خوب هست

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/2/8)

سلام تاثیری ندارد اگر بیش از۳سال از ازدواجتون گذشته بهتره پاپ اسمیر بدید اگر هم در این شرایط مایل به پاپ اسمیر نیستید،با توجه به علایمتون از قرص مترونیدازول باید استفاده باشه اگر عفونتتون باکتریال باشه

امین ی (1399/2/7)

با سلام آیا ازیترومایسین با سیپروفلوکساسین وپردنیزولون تداخل دارد!؟باتشکر

زهرا پیما (1399/2/7)

سلام .وقتتون بخیر .ممنون از پاسخگویی .من یه هفتس پشت سرم و گردنم درد میکنه بعد میزنه تو دو تا دستام. قبلا هم گردن درد داشتم .الان مراجعه کردم قرص آزیترومایسین ۵۰۰ و دیفن و ناپروکسن دادن بهم .و گفتن عکس از ریه بندازم نه تب داشتم نه سرفه اکسیژن خونم هم ۹۸ بود .به نظر شما من کرونا دارم ؟چون بهم گفتن علائم داری.

دکتر سید محمد صدرعاملی - پزشک عمومی مشاور بیماریهای داخلی و پوست (1399/2/7)

سلام. ممکن است فرم خفیف و اولیه کرونا باشد. تحت نظر باشید. اگر نیاز باشد آزمایش خون واسکن ریه انجام میشود

رضا موسوی (1399/2/7)

سلام به علت عفونت سینوس دکتر ۶ عدد آزیترومایسین ۵۰۰ تجویز کردن باتوجه به اینکه هنوز ترشحات چرکی بینی وجود دارد آیا دوره را تمدید کنم ممنون

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/2/9)

سلام درصورتیکه تشخیص سینوزیت باشد کپسول کوآموکسی کلاو۶۲۵ به همراه اسپری بینی بکلومتازون توصیه میشود

احد (1399/2/6)

با سلام چند روزی هست که سرفه، خلط سفید و تب و لرز خفیف داشتم و مقدار کمی تنگی نفس داشتم. دکتر آزیروسین 500، ناپروکسن 250، استامینوفن 500 و دیفن هیدارمین تجویز کردند. این دارو ها تداخلی ندارند؟ می توانم همزمان مصرف کنم؟

امیرنوفلی (1399/2/5)

سلام این ی هفته س پسرم گلوش عفونت داره رفتم داروخانه آزیترو۱۰۰بهم دادن میزان مصرف واندازش ننوشته بودمیشه توضیح بدیدسنش هم دوسال ونیمه،ممنون.

رستمی رستم (1399/2/4)

سلام من گلوم و سینم چند مدته خلت داره از هیچ دارویی استفاده نمیکنم احساس میکنم خلتام نه میان بیرون نه دفع میشن میشه بگین از چه دارویی استفاده کنم؟

دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/2/4)

سلام میتوانید از قرص های جوشان N-استیل سیستئین به صورت روزی یک عدد یا هر 12 ساعت یک عدد در یک لیوان آب استفاده کنید. غیر از این شربت اکسپکتورانت به صورت هر 8 ساعت 5 سی سی نیز برای روان کردن خلط شما مناسب است.

فرشاد (1399/2/3)

سلام بنده از ترس ابتلا به کرونا خود سر به مدت دو ماه جمعا ۷۰ عدد آزیترومایسین۵۰۰ همراه هیدروکسی کلرکین سلفات ۲۰۰ و ناپروکسن ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت مصرف کردم الان ۱۵ روزه مصرف نمیکنم ولی هم قلبم تپش گرفته هم سر گیجه دارم هم علاییم کبدی جوش زدم احتمال داره که از عوارض این قرصها باشه

دکتر سید محمد صدرعاملی - پزشک عمومی مشاور بیماریهای داخلی و پوست (1399/2/3)

سلام. اشتباه عمل کرده اید بله ممکن است عوارض دارویی باشد. جهت بررسی مراجعه کنید.

حامد احمدی (1399/2/1)

سلام من یکم بینی گرفت و خیلی کم گاهی اوقات سرفه دارم که گلوم خلط داره آیا خوبه آزیتروماسین بخورم

رسول (1399/1/31)

سلام وقت بخیر . من ۱ ماهی هست ک به صورت شدیدی ضعیف شدم حالت هایی ک دارم تهوع، بی اشتهایی، خستگی مداوم و ضعف شدید بود ۱۰ کیلو توی این ۱ ماه کم کردم . همه ی ازماشیات و عکس های سی تی قفسه و ریه ، ام آر آی مغز، نوار قلب و مغز ، سونوگرافی سینه سالم بود ولی کماکان این مشکل من برطرف نشده ولی ۲ روزه قرص ازیترومایسین ۵۰۰، ناپروکسن ۲۵۰ و پرانول ۲۰ که میخورم باعث میشه بهتر شم ولی وقتی اینا رو نخورم باز اونجور میشم ممنون میشم راهنمایی کنید

مهتاب قنبری (1399/1/31)

سلام خسته نباشید من هرچند ماه یکبار دچار عفونت واژینال میشم و دکتر همیشه برام قرص آزیترومایسین و پماد کلیندامایسین تجویز میکنه، از دیروز دوباره دچار این مشکل شدم و امروز خودم از داروخونه تهیه کردم ولی یادم نمیاد باید دوبار در روز مصرف میشد یا یکبار؟

حسین حسینی (1399/1/26)

من کرونا مثبت شدم،سی تی ام سالم هست ولی آزمایش خون و ته حلق مثبت شد،هیدروکسی و ناپروکسن و آزیترو برام تجویز شد......آیا مصرف همزمان هیدروکسی و آزیترو تداخل دارویی دارد و باعث غش می شود؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

دکتر داود باقری - پزشک عمومی (1399/1/26)

با سلام بله از عوارض داروی هیدروکسی کلروکین غش و افت ناگهانی هوشیاری است و این بخاطر اختلال در هدایت عصبی قلب رخ میدهد و افرادی که ناراحتی قلبی دارند می بایست با احتیاط دارو را برایشان تجویز نمود

رضا شعبانی (1399/1/26)

با سلام چند روز پیش پدرم کرونا مثبت شد من هم سی تی گرفتم و آزمایش دادم گفتن مشکوک به کرونا هستید باید قرنطینه بشید ولی با اینکه من تنگی نفس داشتم داروی خاصی ندادن ناپروکسی و قطره سدیم کلراید در ضمن من از قبل از شیوع کرونا تنگی نفس داشتم الان شدیدتر شده و عوارض دیگه ای که دارم یکم بی حالی و مزه و بو هم نمی فهمم گوش سمت چپم یه کم درد میکنه احساس میکنم عفونت داشته باشه به نظر شما از آزیترومایسین استفاده بکنم یا نه

محسن شهبازی (1399/1/25)

سلام. بنده بعد از مصرف آزیترومایسین که با نظر پزشک معالج برام تجویز شده بود، با استفاده از اولین قرص باعث اسهال شدید و شکم درد شدم آیا این دارو رو باید قطع کنم یا ادامه بدم؟ گلو درد هم دارم

زهرا (1399/1/23)

سلام دخترم ۴سالشه دکتربراش آزیتروماسیون تجویز کرده بود ولی داروخانه زیتروکم به جای آزیتروماسیون داد .چه فرقی باهم دارند؟

فرهاد احدی (1399/1/23)

با سلام من سه ماهه گوشام سوت میکشن بدون توقف و درد هم ندارن ولی مختصر احساس تورم میکنم وقتی آروق میزنم توی گوش چپم یه چیزی صدا میده پزشک رفتم نگاه کرد و گفت نه التهاب هست نه واکس گوش ،بهم آنتی بیوتیک دادن دچار سرگیجه شدم بزور چهار روز مصرف کردم ولی اصلا بهتر نشد ، تست شنوایی هم رفتم کاملا درست بود همه چی،سی تی اسکن مغز و سینوس هم رفتم هیچ چیز مشکوکی نبود،بنظر شما آزیترومایسین گزینه خوبی هست برای من؟

مهدی (1399/1/22)

سلام...خواهش میکنم به دقت بخونید جواب بدین...من سال گذشته به علت عفونت ریوی ۸ روز بیمارستان بستری بودم پس از ترخیص چند روز تاوانکس استفاده کردم و گذشت...بعد از چند ماه مجددا با سرماخوردگی عفونت ریه و گلو به سراغم امد اینبار با مراجعه به پزشک متخصص عفونی ۶ عدد کلیندامایسین امپول و ۱۲ عدد ازیترومایسین به همراه این شربت مصرف کردم تا حدودی بهبود داشتم...اما مجددا سرماخوردگی بعد از یک ماه و اینبار عفونت ریه به همراه احتقان شدید گلو عفونت گلو و سرفه...اینبار دکتر تاوانکس ۷۵۰ به همراه این شربت رو داد اما جز کم شدن علایم چیزی نسیبم نشد...در حال حاضر به صورت انلاین دکتر به من ۱۲ عدد ازیترو و این شربت به همراه ۶ امپول سفتراکس داده...میشه بگین چکار کنم؟! این امپول گویا خیلی قویه؛بزنم یا نه...در ضمن ۲ ماه هستش که سیگارو ترک کردم...

فرشادفیروز (1399/1/20)

دو ماهه به بینی و پیشانی ام فشار میاد و خیلی بی حالم و مشکل گوارشی دارم . یه دوره لینوکین ۵۰۰ مصرف کردم یکم بهتر شدم . تو این دو ماه ۳ تا پنی سیلین زدم با نظر پزشک . جدیدا دکتر آزیترومایسین بهم دادن ولی میخورم خیلی بهم فشار وارد میشه و تنگی نفس دارم و از سر جایم نمیتونم بلند شم لطفا کمک کنید

مریم قراگوزلو (1399/1/20)

سلام وقت بخیر حدودیکهفته پیش تب ولرزشدیدداشتم سردرد کمی سرفه به دکترمراجعه کردم آزمایشcbc وcrpگرفتن دکتر گفتن سینوزیت شدم داروی آزیترومایسین٢٥٠ که روزاول دوکپسول همزمان بعد روزی یه کپسول تا١٢عدد الان یکی دوروزه اسهال دارم ازعوارض این داروممکنه باشه ضمنا crp عددش١٢بود بنظرتون من کرونا گرفتم تا٦روزتب لرزبیحالی سردرد الانم بیمیلی شدید به غذا واسهال دارم داروهام یکی دوروزدیگه تموم میشه بنظرتون اسکن ریه انجام بدم بعدتموم شدن داروهام ممنونم

Aaaaaaaaaa (1399/1/20)

سلام - من یک ماه گلو دردم ، رفتم امروز دکتر به من امپول keterel ( البته اگه درست از نسخه خونده باشم ) و آزیترومایسین دادن امپول رو زدم ، یک دونه ازیترومایسین هم خوردم با گذشت چند ساعت تمام سرم و پیشونیم برامدگی هایی دور قرمز به اندازه ی یک سکه زده ، پوستم داره کش میاد ، چکار کنم

یحیی (1399/1/20)

سلام من خلط پشت حلق و گاهی سرفه داشتم یک دوره ازیترومایسین ۵۰۰ (۶عدد)مصرف کردم خیلی خوب بود ولی حس میکنم یه کم خلط دارم آیا بازم باید یه دوره دیگه استفاده کنم ؟

هادی (1399/1/18)

سلام من کرونا گرفتم و ریه ام 25 درصد درگیر بود بعد از چند روز سخت رفتم دکتر و ده عدد هیدروکسی کلروکین و شش عددآزیترومایسین 500 داد ولی داروخانه چون 500 نداشت،به من 250 داد و دکتر دیگه هم گفت هیدروکسی کلروکین باید بیست تا میداد. حالا قرصم تموم شده ولی الان آزیترومایسین 500 و هیدروکسی کلروکین گرفتم میتونم برای یک دوره دیگه مصرف کنم. چون 500 را 250 مصرف کردم.

پیمان (1399/1/17)

سلام من دیشب احساس کردم که دچار سرما خوردگی شدم و قرص ازیترومایسین مصرف کردم. بیرون روی گرفتم و داخل ادرارم خون هم بود و نزدیک صبح کم تر شد .به نظر شما علتش چی می تونه باشه؟

امید م (1399/1/16)

با سلام خدمت شما من یکم احساس درد خفیف داخل سینه داشتم دکتر داروی آزیترومایسین 500 تجویز کرد مصرف میکنم امروز چهارمین کپسول مصرف کردم .آیا گرفتی صدا و گلو بعد از مصرف دارو طبیعی هستش؟ معمولا برای ی دوره درمان چه تعدادی باید مصرف بشه

حسن‌عیوضی (1399/1/16)

سلام.۱۲سال ‌‌سیگار میکشیدم‌ ومدتی ‌تریاک ‌الان ‌یکماهه ‌ترک ‌کردم‌، یه‌هفته ‌بود قفسه ‌سینه‌ام‌ درد میکرد رفتم‌ عکس‌‌ وآزمایش، گفتن ‌عفونته‌، سه ‌روزه‌ دارم ‌آزیترومایسین ‌میخورم ‌تقریبن ‌بهترشدم، آیابخاطره‌ سیگاریانه؟؟؟ من‌دوهفته‌اس ‌این‌ مشکل‌ رو دارم

دکتر نیلا اکبری - دانشجوی داروسازی (1399/1/16)

با سلام سیگار کشیدن آثار کوتاه مدت و بلند مدت مختلفی بر ریه ها دارد که از سرفه، سرماخوردگی، و خس خس سینه خفیف تا موارد شدیدتر مانند آسم، سینه پهلو، آمفیزم، سرطان ریه را شامل میشود

نادرصفری (1399/1/16)

باسلام....... خواهش میکنم جواب بدیدچندماهی هست که ته گلوم میخواره باعث سرفه زیادمیشه...انگارخلط داره ولی باسرفه شدیدبیرون میاد....

دکتر یاسر قادری - متخصص گوش و حلق و بینی جراح پلاستیک صورت وبینی جراح سروگردن (1399/1/29)

سلام.پرهیزازمواردمحرک.قرص ستیریزین هرشب یک عدد.تا۲۰عدد.

پارسی (1399/1/16)

سلام وقت بخیر دکتر آقا هستم ۳۳ ساله ۱۸۰ قد ۹۵ کیلو وزن دهنم بد مزه است و تلخی احساس میکنم دهنم و بوی بدی میده گیجی و منگی شدید دارم حس میکنم سرم سبکه تلو تلو میخوره ولی قابل کنترله خسته ام وحشتناک ضعف جسمی شدید دارم انگار ۲۴ ساعت بیل زدم همه بدنم گرفته است گاهی هشتی شکمم تیر میکشه و درد گذرا داره ولی دو سه روزه درد وحشتناک سمت راست کلیه و درد ته آلت زیر مقعد انگار پروستات باشه درد میکنه ی حس خیلی بدی داره زیر مثانه هم انگار نفخ داره و یهو تیر میکشه درد و سوزش تو هشتی شکم کمی سوزش هنگام ادرار که خود به خود رفع شد قبل مصرف داروها دردا دو روز شروع شده بود که به پزشک مراجعه کردم ولی خستگی و گیجی و بوی دهن ده روزی میشه متخصص مراجعه کردم بهم امزول صبح ناشتا و ازیترومایسین بعد از ناهار و شام داد به همراه چهار واحد انتی بیوتیک تزریقی ضد حساسیت که تو دو روز زدم و یک امپول دیکلوفناک . بعد پنج روز از مراجعه به پزشک بهبودی مشاهده نمیشه دچار شکم درد و اسهال زرد روشن هم شدم و پشت ران هام خیلی درد میکنه زبانم هم زخم شده کدوم دارو رو باید قطع کنم گلو دردم همچنان ازارم میده

حسین خسروی (1399/1/15)

سلام من 17 روزه سرفه دارم. کم و زیاد شد بعضی روزا قطع شد. پنج روز قبل ویزیت شدم آزیترومایسین داد. امروز تنگی نفس امده سراغم. اما تب تو این مدت اصلا نداشتم. راهنمایی کنید

دکتر فروغ ریاضی - پزشک خانواده (1399/1/15)

سلام.به پزشک جهت انجام عکس یاسی تی اسکن ریه مراجعه کنید.

مجید (1399/1/15)

سلام قبل عید غلط پشت حلق داشتم و کمی هم گوشم درد میکرد گاهی هم ترشح گوش داشتم شاید گوش میانی نصف صورتم انگاری سرد میشد یه مشتری داستم پزشک بود گفت ده روز روزی یک عدد سفکسیم بخوردم بهتر شدم بعد اینکه قطع کردم بعد یک هفته مجدد غلط پشت حلق و گوشم هم یک مقدار درد میکنه سالهاست که سینوزیت و آلرژی هم دارم لطف راهنمایی کنید با این اوضاع هم که نمیشه رفت دکتر، لطفا راهنمایی کنید چه نوع دارویی باید مصرف کرد و با چه دوزی سپاس

امیر رهام (1399/1/15)

سلام منالان ۲۰روزه سرفه خشک دارم واز شربتهای سرفه استفاده کردم ولی خوب نشدم ۴۰۳۰هم میگه بخ بیمارستان مراجعه نکنم چون الوده هستند درضمن تب وتنگی نفس ندارم

دکتر مهناز السادات حسینی - دانشجوی داروسازی (1399/1/15)

از چه شربت های سرفه ای استفاده کرده اید؟ سابقه آلرژی ندارید؟ از شربت های آوی پک یا توسیان استفاده کنید.

مهدی خ (1399/1/15)

با سلام فرزند دختر یکسال و سه ماهه تقریبا ۵ روز هست که سرفه و خس خس سینه رو بیشتر در خواب داره شربت ایورا هم استفاده شده ولی تاکنون جواب بهبودی حاصل نشده است البته آلرژی هم داره بخور سرد به همراه قطره سالبتامول هم یک شبه استفاده می کنم مصرف انتی بیوتیک ازیترو خارجی توصیه می شه؟ ممنون از راهنمایی شما

دکتر مریم بکتاش - متخصص کودکان و نوزادان (1399/1/15)

سلام.باتوجه به سابقه آلرژی بهتر است بخور راقطع کنید و از اسپری استنشاقی سابوتامول با دم یار استفاده کنین و شربت ستریزین.انتی بیوتیک توصیه نمیشود

سید جواد (1399/1/15)

سلام من به دلیل خلط پشت حلق و گرفتگی بینی یه دوره این کپسول رو مصرف کردم الان دو روزه که دورهش تمام شده ولی گرفتگی بینی همچنان دارم و ریزش ته حلق هم دارم صبح یک تا دو ساعت احساس لرز دارم ، دچار بی اشتهایی خاصی هستم ولی سعی کردم مایعات زیاد و گرم و غذا را بخورم امروز صبح هم لرز و اسهال خفیف داشتم ، ممکنه راهنمایی کنید.ممنون

طاهرعلیپور (1399/1/15)

سلام من التهاب ریه دارم دکتر رفتم بهم ملوکاست و پودر ب نام roleniumداده ولی خوب نشدم الان نزدیک ب یک سال هستش.و سرفه های خلط دار میکنم .حالا تو مقالات شما خوندم آزیترومایسین موثر در درمان التهاب ریه هستش .الان من میتونم قرص۲۵۰این دارو رو روزی یکبار استفاده کنم.

امیر محرابی (1399/1/15)

سلام.وقت بخیر من یه مشکلی دارم تقریبا یه ماهه هی میخوام سرمابخورم هی جلوشو با قرص و سوپ و فرنی و دم نوش های مختلف میگیرم تقریبا هفته ای یک بار میریم بیرون برای خرید نون و میوه با رعایت نکات بهداشتی و ماسک و...اما هر بار گلوم میسوزه ژل ضوعفونی میزنم بوی الکلش خفم میکنه از زیر ماسک الان از دو روز پیش با اب و وایتکس اومدم روی اپن ضدعفونی کردم ریه هام درد میکنه دیروز سرفه خشک داشتم امروز خوب شدم ولی سینم و پشت سینم درد میکنه یکمم زده به قلبم نمیدونم چه دارویی مصرف کنم.الان یک روزه قرص سرماخوردگی و استامینوفن کدئین و شربت دکسترومتروفان میخورم.البته شربت برونسبان هم دارم و فکر میکنم از دکسترومتروفان بهتره بطور کلی 6روز در هفته لووتیروکسین 50 ناشتا نیم ساعت قبل صبحانه و هرروز ناشتا یک عدد پنتوپرازول و هرروز 1 عدد فرفولیک و یک گلوکوفاژ500 میخورم.معمولا هرردز یک قرص ب6سیستین یا ب کمپلکس هم میخورم الان میتونم ازیترومایسین مصرف کنم؟با چه دوزی به چه صورت؟یا هردارویی که صلاح میدونید.لطفا راهنماییم کنید.چون میترسم بااین شرایط برم دکتر

مقدم (1399/1/15)

باسلام من یدختر2سال دارم ک الان2روزه هم تب وسینش ویز ویز میکنه سرفه وعطسه هم میکنه بردمش دکتر یسری شربت بهش داد ازجمله شربت آزیترومایسین 200 که گف روزی یک بار2سی سی استفاده کنه ولی بازهم هرچندساعتی تب میکنه ودمابدنش تا39درجه میرسه.خوب نظرتون چیه من باید دوباره ببرمش دکتریا باهمین داروها خوب میشه.داروهای دیگش هم سفکسیم100 تایلوفن120ستیریزین

جبار (1399/1/14)

سلام،من دیروز بر اثر استنشاق گاز وایتکس مسموم شدم رفتم دکتر از ریه ام عکس گرفت گفت عفونت کرده و خلط گلو همرا با لکه های خونی دارم برام آزیترومایسین ۵۰۰ تجویز کرد وقتی می خورم سرگیجه و بی حالی وسبکی سر بهم دست میده لطفا راهنمایی بفرمایید

مجید (1399/1/14)

سلام من ۴روز تنگ نفس شدیدهمراه باگلودرد داشتم رفتم شبکه بهداشت ناپروکسن و ازیترومایسین۵۰۰ودیفن هیدرامین داد ۳روزه مصرف میکنم بهترنشدم ..چرا کلروکین بهم نداده که میگن خیلی موثرتره برای کرونا؟؟؟

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/14)

سلام ، تشخیص بیماری با پزشک معالج است. از مصرف دارو خودسرانه و بدون تجویز پزشک خودداری کنید.کرونا ویروس هنوز هیچ درمان قطعی ندارد و داروهای مورد استفاده در آن صرفاً داروهایی هستند که پیش تر در دیگر بیماری ها استفاده شده اند واکنون تحت بررسی در این بیماری هستند. داروی کلروکین یا هیدروکسی کلروکین خود شامل عوارضی است به همین دلیل مصرف آن بایستی تحت نظر پزشک متخصص و با تجویز ایشان باشد. در ارتباط بیماری کرونا لطفاً به شایعات توجه نکرده بهترین راه مقابله با این بیماری رعایت بهداشت شخصی با استفاده از شستشو مرتب دست با آب و صابون و در صورت در دسترس نبودن آن ضد عفونی با مواد ضدعفونی کننده است.از حضور در اجتماعات خودداری کنید و آمد و شد خود را جز به موارد ضروری محدود کنید.

جواد (1399/1/14)

سلام،من چربی کبد دارم گرید ۲ در ریه ام هم عفونت مشاهده شده امروز دکتر آزیترومایسین ۵۰۰ بهم داد مصرف کردم ولی سرگیجه بهم دست داده چکار کنم.احساس میکنم فشارم افتاده

دکتر مریم سلیمانی نژاد - پزشک عمومی (1399/1/14)

سلام مصرف دارو را ادامه دهید و مصرف مایعات بیشتر توصیه می شود.

امید هستم (1399/1/14)

چندروز موقع خواب سینه ام خز خز میکنه و در ناحیه گلو هم دچار گرفتگی میشم آیا این علائم کرونا هستش

دکتر مریم سلیمانی نژاد - پزشک عمومی (1399/1/14)

با سلام آیا علائمی مثل تب،سرفه ی خشک، تنگی نفس، ضعف و بی حالی هم دارید؟

زهرا (1399/1/14)

سلام خسته نباشید ،من دهنم مدتیه اف چرکی میزنه هرچی داروی گیاهی میزدم روش تاثیری نداشت تا اینکه گفتن ک‌ آزیتروماسین با مترونیدازول استفاده کنم، الان این دوروزه هر ۱۲ ساعت میخورم ک بهتر شدم ولی امروز از صب ک بیدار شدم دوباره دهنم ی جای دیگش اف زده با اینکه هنوز داروها رو میخورم ‌ خاستم ببینم دلیلش چیه .از اخر اسفند ک اف زدم تا الان درگیرشم و ب دلیل کرونا نمیشه مطب چیزی رفت خاستم راهنماییم کنید باید چیکار کنم ک از شراین اف رها بشم

دکتر محمدجعفر طالب پور - پزشک عمومی (1399/1/14)

آفت مزمن نیاز به بررسی و پیگیری دارد. آفت مزمن می تواند ناشی از برخی بیماریهای سیستمیک، عارضه دارویی و ... باشد. در اینگونه موارد علاوه بر درمانهای موضعی، باید پیگیر درمان بیماری اصلی و یا تغییر داروها و ... باشید.

سعید (1399/1/14)

سلام نزدیک یه ماه که تنگی نفس دارم خوب نمیشم و دکتر رفتم میگه نمیخواد بری آزمایش آیا درسته

دکتر مریم بکتاش - متخصص کودکان و نوزادان (1399/1/14)

سلام.دراین شرایط توصیه میکنم به‌مراکز خاص کرونا مراجعه نموده و سی تی اسکن ریه انجام دهید

ندا حقی (1399/1/14)

سلام خسته نباشید دو روزه که گلو درد دارم همراه با خلط ولی تب و بدن درد ندارم. بیشتر گرفتگی گلو . میخواستم بدونم احتمال وجود ویروس کرونا هست یا نه؟؟ ممنون

دکتر مصطفی فرقانی - متخصص طب اورژانس (1399/1/14)

سلام گلودرد تنها بدون تب وتنگی نفس وسرفه بعید است کروناباشدولی اگر خیلی استرس مبتلاشدن به کرونارادارید یک آزمایش cbcوcrpوعکس قفسه صدری بگیرید اگر منفی بود جای نگرانی نیست

زینب (1399/1/14)

سلام بچه ۵ ساله من یه ماه سرفه میکنه اما خشک نیست ولی خلط هم نمیاد بردم دکتر سی تی اسکن گرفتن گفتن عفونت ها همون جا چسبیده شده چون یه هفته شربت سفکسیم بهش دادم گفتن اون ندین شربت کلاویسیلین بهش بدین چهار روز میدم اما هنوز تغییر نکرده خلط کند نمیشه بیاد چه کنم لطفا جواب بدین دکترای عزیز

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/14)

سلام واحترام،از شربت پروسپان هرهشت ساعت۵ سی سی، و یا شربت پلارژین اطفال هرهشت ساعت ۵ سی سی(این شربت را ماکزیمم تادوهفته میتونید بدید) استفاده کنید.به همراه مصرف مایعات کافی خصوصا آب وشیر. آهسته آهسته،به بهبود خلط وسرفه کمک میکند.اما اگر بعد از حدود دوهفته،بااین هم اثرملموسی مشاهده نشد وسرفه ها پابرجا بود، باید بایک فوق تخصص ریه، برای بررسی کوچولوتون،و‌احتمال وقوع آسم وآلرژی در ایشان،مشاوره نمایید.

لیلا (1399/1/14)

سلام.وقت بخیر ببخشید من و مادرم دوسه روزه سرفه میکنیم که همراه خلطه و یه مقدار کم گلو درد داریم.من موقع نفس کشیدن انگار گلوم رو قلقلک میدن و مجبور به سرفه میشم.دکتر داروخانه برا این حالتهامون شربت گایافنزین داده ولی امروز بصورت آنلاین از یه پزشگ پرسیدم و گفتن بهتره آزیترومایسین ۲۵۰ مصرف کنیم.میخواستم مطمئن شم بعد مصرف کنم.آیا کپسول آزیترومایسین برا سرفه خوبه؟من ۳۰ ساله و مادرم۵۳ سالشونه

محمد (1399/1/13)

سلام حدود دو هفته میشه که احساس میکنم ریه ام گرفته و سنگین شده! وسط سینه ام درد میکنه! امروزم احساس میکنم نیروی منو میگیره این موضوع و بعضی وقتا سرم درد میگیره، من تا حالا اینجوری نشدم، دیروز رفتم دکتر همین هارو گفتم ازم تست کرونا گرفت و جواب منفی بود! ولی من خودم احساس میکنم سینه ام عفونت کرده! یک بسته قرص آزیترومایسین ۲۵۰ دارم، به نظر شما ازش استفاده کنم یا باز برم پیش دکتر؟ دکترای اینجا هیچی بارشون نیست متاسفانه! ممنون

مناشمیل (1399/1/13)

سلام بچم دو سال و نیم سن داره و ۱۲ کیلو وزنش هست یک هفته هست که سرفه های خلط دار شدید داره، همون روز اول شربت اموکسی کلاو ۱۵۶ هر ۸ ساعت ۴ سی سی رو تا سه روز بهش دادم ، اثر نکرد، بعد از اون اموکسی کلاو فارمنتین ۶۴۳ بهش دادم الان سه روز هست که داره این اموکسی رو میخوره هر ۸ ساعت بهش ۴ سی سی میدم ولی سرفه هاش همون مدل هست و تغییری نکرده. کنار اموکسی کلاو شربت گایافنزین بهش میدم و گهگاهی بجای گایافنزین ، دیفن هیدرامین بهش دادم ولی هیچ تغییری نکرده، تب نداره، ابریزش و عطسه هم نداره. یه آزیترومایسین ۱۰۰ گرفتم ، بنظرتون اموکسی کلاو ۶۴۳ رو قطع کنم بجاش آزیترومایسین ۱۰۰ بدم؟! و اینکه دوز و نحوه مصرفش به چه نحو باید باشه ؟ سن دو سال و نیم و وزنش دوازده کیلو هست سپاسگذارم

بهاره (1399/1/13)

با سلام ببخشید من دخترم ۹ سالشه با تب ۳۹ به پزشک مراجعه کردم گفتن سرماخوردگی ویروسی علایم دیگه نداشتن فقط تب وگاهی دل درد ازیترماسین ۳۰۰ تجویز نمود روز اول ۶cc وروز دوم ۳ الان به شدت پوست بدنش به شدت قرمز شده امروز روز سوم هستش ایا بایددارو را قطع کنم ؟جایگزین بزارم چون دیگه تب ندارند ممنون میشم راهنمایی کنید

دکتر مریم بکتاش - متخصص کودکان و نوزادان (1399/1/13)

سلام.بهتره دارو را قطع بفرمایین.احتمالا از ابتدا پروسه ویروسی بوده و علت این قرمزی هم میتونه ناشی از حساسیت به دارو باشه و هم عفونتهای ویروسی هم گاهی علایم پوستی میدهند.مصرف مایعاتشان رازیاد کنین

حسین سعادت (1399/1/13)

سلام من چند روز هست وقت نفس کشیدن یک خورده مشکل دارم ولی اینقدر نیست که اذیتم کنه ضمن اینکه حدود یک هفته است اینجوری شدم و توی گلوم هم احساس یک تیکه استخوان دارم که گیر کرده باشه . تب و لرز و .. هیچی هم ندارم . شبها هم مشکل خواب ندارم . به نظرتان من کرونا گرفتم و برم به مراکز درمانی یا نه با همین قرص آزیترومایسین استفاده کنم خوب میشم؟؟ ممنون اگه راهنمایی کنین چون کمی استرس دارم

ناشناس (1399/1/13)

با سلام. برای درمان گلو درد، آزیترومایسین 500 روزی یک عدد گفتن. اینجا دیدم نوشته روز اول 2 عدد، آیا در مکانیسم اثرگذاری آن تفاوتی ایجاد میکنه؟ با توجه به اینکه روز اول، یک عدد خوردم.

دکتر خلیل کریم زایی - داروساز (1399/1/13)

نه مشکل خاصی پیش نمیاد روزی یکی استفاده کنید

صادق عطارد (1399/1/13)

سلام خدمت شما،من دوستم مبتلا به کرونا شد ومن چند روزی پیشش بودم بعد فهمیدیم کرونا داره قرص آزیترومایسین که اون مصرف میکرد رو به همراه استامینوفن مصرف کردم الان دچار تنگی نفس وضربان قلب شدم چکار باید کنم آیا به پزشک مراجعه کنم یا خودش خوب میشه؟

دکتر مریم بکتاش - متخصص کودکان و نوزادان (1399/1/13)

سلام.حتما مراجعه کنین تا مابقی داروهای موردنیاز برایتان تجویز شود

آقا محمد (1399/1/12)

سلام. من از شروع بدن دردم ۲۴ روز میگذره. دوازده روز پیش سی تی گرفتم مشخص شد کرونا دارم و درمان با هیدروکسی کلروکین شروع کردم و الان دو روزه آزیترومایسین می خورم.دیگه هیچ علائمی ندارم و مجبورم دو روز دیگه برم سر کار. میخواستم بدونم بعد از ۲۵ روز از شروع علائم هنوز هم میتونم ناقل باشم و واسه همکارانم خطرناک باشم.

مریم (1399/1/12)

سلام. من ۳۵ سالمه. از ۵ روز پیش به علت تب کردن شروع به استفاده از شیاف استامینوفن کردم. از ۴ روز پیش هم آزیترومایسین مصرف کردم. ۲ روز اول تب تا ۳۹ درجه هم میرسید و روز دوم کمی لرز داشتم. الان صبح ها تب ندارم ولی کم کم به سمت شب که میره تبم تا حدود ۳۸.۵ بالا میره. گلو درد دارم و شاید به خاطر حساسیت به آزترومایسین دهانم زخم شده و آفت زده . من همچنین تیرویید هم دارم و لووتیروکسین مصرف میکنم. لطفا راهنمایی کنید .

حامد (1399/1/12)

سلام من یک هفته پیش تب خفیف داشتم واسهال خفیف رفتم رفتم دکتر ازمایش خون وسیتی گرفتن گفتن مشکل ریه نداری روز بعد ضربانم بالا میرفت سینوسهام درد میکردن وازشون خلطو چرک میاد دکتر قرص ازیترو مایسین داد الان بعد از ۳روز احساس میکم غدد لنفاوی زیرفکم درد میکنه خواستم نظرتونو بدونم همچنان چرک از گلوم میاد وتپش قلب هم دارم البته اکسیژن خونم از ۹۷ پایینتر نیومده

دکتر مصطفی فرقانی - متخصص طب اورژانس (1399/1/12)

سلام آزیترومایسین راتمام کنید احساس می کنم باتوجه به تپش قلب مسایل اضطرابی هم داشته باشید قرص هیدروکسی زین ۱۰میلی گرم هرشب مصرف کنید

حجت (1399/1/12)

سلام ، چند روزه احساس لرز دارم و هیچ حالت دیگه ای مثل تب هم ندارم از این دارو هم استفاده میکنم لرزم برطرف میشه نمیدونم عفونت مربوط به چی هست ، همین دارو رو چند روز مصرف کنم

دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/12)

سلام اگر دارو را شروع کردید باید دروه ی درمانی آن را تا انتها تکمیل کنید دورهی قرص 5 روزه و دستور مصرف به صورت روز اول 2 عدد با هم سپس هر 24 ساعت یک عدد، میباشد

رضا مکاری (1399/1/12)

سینه بنده چند روزی هست که کمی گرفتگی و سوزش داره ،راهکارو درمان لطف کنید ممنون میشم

دکتر مهدی قمی - پزشک عمومی (1399/1/12)

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال کم شما فعلا آب ولرم و عسل هر ۸ ساعت و پودر روتارین هر ۸ساعت را داخل آب داغ ریخته و پس از ۵دقیقه میل کنید واگ شرح حال کاملتری داشته باشد در خدمتم

احسان (1399/1/12)

سلام خانوم دکتر من مشکوک به کرونا بودم و از دو داروی کلروکین و ازیترومایسین بهم دادن. الان کلروکین دو روز تموم شده ولی ازیترومایسین هنوز دارم. از پنجم هم دارم مصرف میکنم. و خداروشکر علائم خاصی هم ندارم. میخواستم بگم الان که کلروکین تموم شده و دارم ازیترو استفاده میکنم میتونم و علائم ندارم میتونم برم بعد ده روز یعنی پانزدهم سی تی بدم که ببینم وضعیت ریه ام به چه صورت؟؟

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/12)

سلام واحترام..داروهای خودرا کامل مصرف نمایید..برای بررسی وضعیت، به هیچ وجه،سی تی یاآزمایش، توصیه نمیشود.زیرا دربسیاری ازموارد ممکن است باپایان یافتنِ بیماری یاعلائم،سی تی کماکان،پاک نشده باشد.شما اصول قرنطینه رابه دقت رعایت کنید وبدانید بعد از چهارده روزِ اول ازشروع ابتلا، بازهم تا چهارده الی بیست وچهارروز، ناقل خواهید بودو تا پنج هفته بعد از پایان بیماری،ویروس از مدفوع،دفع خواهدشد.لذا پوشاندن بینی ودهانتان تامدتها،ضرورت دارد..و به دقت مراقب شستشو وضدعفونیِ سرویس توالت و دستها باشید.ناخن ها باید کاملا کوتاه باشند.

محمد (1399/1/12)

سلام.من تو سی تی اسکن مشخص شد کرونا دارم،البته هیچ علامت تنفسی نداشتم و فقط بدن درد داشتم. با تجویز پزشک قرص هیدروکسی کلروکین خوردم ،الان خیلی بهترم ولی یکم خارش گلو و گلو درد دارم. با یک پزشک مشورت تلفنی کردم و گفتن آزیترومایسین ۲۵۰ بخور ۶ عدد‌. بنظر شما کار درستیه یا باید مجددا به بیمارستان برم؟

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/12)

سلام واحترام.نمیدانم چندروزاز شروع درد بدن،درشما میگذره..اما این حالات درگلویتان،ناشی از اصلِ بیماریتان است..مصرف آزیترومایسین،جهت اثراتِ ضدالتهابی،درکرونا میباشد وضرری ندارد...شربت دیفن هیدرامین کامپاند هرهشت ساعت،پنج سی سی،میل کنید.از انواع دود،حتی اسفند وعنبرنسار،و بوی مواد شوینده، نیز دور باشیدمصرف بیشترِ مایعات ولرم وسوپ،فراموش نشود..آهسته آهسته،بهترخواهید شد

جواد پارسا (1399/1/11)

سلام.۳۳ سالم هست. من دو شب پیش تب ولرز کردم. فردا صبحش رفتم دکتر. اکسیژن ۹۷ و تب ۳۶ و ضربان ۱۳۷. علائم دیگرم ترشحات پشت حلق و سرفه های چرکین هر دو سه ساعت یکبار. تنگی نفس نداشتم تو این دو روز و دیگه تب هم نداشتم.دکتر معاینه کرد بهم آزیترو ۲۵۰ داد(روز اول دو تا و بعدش روزی یکی) که تو این دو روزه هیچ تاثیری در اخلاط سینه و حلق ایجاد نکرده.بنظرتون دوزش برای سن من کم نیست؟ آیا نیاز به مراجعه مجدد به دکتر دارم؟

دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/11)

سلام خیر دوز داروتون مناسبه. باید صبر داشته باشید تا دوره ی بیماریتون طی بشه.

محمد (1399/1/11)

سلام گلوی من چندروزه دردمیکنه .سفیکسیم خوردم خوب نشدم.ازیترومایسین خوردم خوب نشد چیکاربایدکنم🙏🙏🙏🙏🙏🙏

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/11)

سلام ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید واز خوددرمانی مخصوصاً در ارتباط آنتی بیوتیک ها جداً خودداری کنید. توصیه می کنم اگر علائم دیگری ندارید میتوانید از آبنبات های سرد موجود درداروخانه که حاوی اوکالیپتوس و ویتامین سی هستند هر 1 ساعت استفاده کنید.و یا شربت دیفن هیدرامین ساده را هر 8 ساعت 1 قاشق غذاخوری غرغره کنید.

غلام (1399/1/11)

سلام گلو درد و استفراغ چرکی دارم آزیتر مایسین استفاده کردم خوب نشدم الان دکتر برام سیپرو فلو کسازین نوشته میخواستم بدونم خوبه یا نه با تشکر

دکتر محمد جواد ابراهیمی نیا - پزشک عمومی (1399/1/11)

سلام البته تاوانکس ۷۵۰ موثرتر و بی ضررتر از سیپروفلوکساسین است و استفاده راحتتری دارد. هر ۲۴ ساعت یک عدد تا ۵ روز استفاده کنید..

سعید ابوطالبی (1399/1/10)

با سلام چند روز است در گلو و مسیر معده سوزش ودرد دارم قبلا کپسولی اس امپرازول 40 mmمصرف می کردم معده ام میکروبی شده بود آیا می توانم قرض آزیترومایسین مصرف کنم

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/10)

سلام ، خیر . آزیترومایسین در درمان عفونت معده نقشی ندارد. به پزشک مراجعه نمایید.

علی کریم زاده (1399/1/10)

سلام قرص ازیترو مایسین برای عفونت معده هم خوب است

احسان ترابی (1399/1/10)

سلام بنده ۵ فروردین داخل سی تی اسکن عارضه کرونا داخل ریه ام دیده شد و با رفتن به بیمارستان و تست علائم گرفتن فقط دو داروی کلروکین و ازیترومایسین ۵۰۰ نوشتن و گفتن دو هفته مصرف کنم. ایا داروی ازیترومایسین ۵۰۰ اینقدر قوی هست که عارضه ای بوجود امده تو ریه از بین ببرد؟

دکتر فریدون کرباسی - متخصص داخلی (1399/1/10)

اینکه این دارو چقدر اثر داشته باشد جای سوال دارد وبرخی می دهند برخی نه ولی برخی نه ولی درکل اکثر پزسکان در ایران می دهند

دکتر زهرا امامی - متخصص طب اورژانس (1399/1/10)

سلام، درمان دو دارویی سرپایی کرونا رو براتون شروع کردن، به همراه کلرکین معمولا موثره ولی در صورت تشدید علایم یا تنگی نفس، مجدد مراجعه کنید.

Mkh (1399/1/9)

سلام.خسته نباشید من گلوم خلط داره و وقتی میخاد بیاد بیرون بعضی وقتا نفسمو میگیره و اذیت میشم و با سرفه ها حالت تهوع دارم بهشون گفتم کآموکسیسیلین حساسیت دارم بهش سفکسینم تهوع عوارضشه بعدش ایشون برام آزیترومایسین نوشته ک خب عوارض اینم تهوعه...و قرص جوشان ACC من الان چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

دکتر نیلا اکبری - دانشجوی داروسازی (1399/1/10)

با عرض سلام داروی آزیترومایسین رو بعد از غذا طبق دستور پزشک مصرف کنید قرص ACC رو طبق دستور مصرف کنید بهترین کار مصرف مایعات و استفاده از بخور می باشد

الهام (1399/1/9)

باسلام بنده به ویروس کرونا مبتلا شدم دکتر برای بنده دو دوره ازیترمایسین تجویز کردن من بشدت اسیب گوارشی پیدا کردم ازیترمایسین قطع کردن و قرص رانتیدین و اکسی پرازول برام تجویز کردن دردم کمی کاهش پیدا کرده ولی نگرانم که هنوز درمان تمام نشده قرص اریترماسین قطع شده امروز ۱۸ روز از زمان بیماریم می گذرد. ممنون از پاسخگویی شما

اکبر (1399/1/9)

مصزف کپسول آزیترومایسین۵۰۰،میتونه ایجاد تنگی نفس کنه، برا من این اتفاق افتاده‌،نمیدونم مال این کپسوله یا علتش چیز دیگه هست.

ارش (1399/1/9)

1 عفونت تو بدن من هست که هر موقع ازیترومایسن میخورم خیلی خوب میشم ولی تقریبا دوهفته یا 3 هفته بعد دوباره عفونت میاد سراغم ایا ممکنه بدنم نسبت بهش قوی شده باشه چیز دیگه ای هست جایگزین ازیتروماسن کنم

دکتر محمد جواد ابراهیمی نیا - پزشک عمومی (1399/1/9)

با سلام به نظر نمیرسد مشکل شما اورژانس باشد.لطفا تا بعد از کنترل شدن شیوع ویروس کرونا صبر کنید، سپس جهت معینه و درخواست احتمالی آزمایش توسط پزشک ویزیت شوید.

Mkh (1399/1/9)

سلام.خسته نباشید من گلوم خلط داره و بعضی وقتا نفسمو میگیره ک میخاد بیاد بیرون و باید بزنن تو کمرم و فوت کنن تو صورتم ب آموکسیسیلین حساسیت دام سفکسینم تهوع بهم گفتن آزیترومایسین استفاده کنم ...هنوز استفاده نکردم ولی عوارضش حالت تهوعه... خب من الان سرفه ک میکنم یا ی چیزی ک میخورم بالا میارم اینو بخورم بدتر نمیشه؟ حالت تهوعمو چیکار کنم؟ هرچی میخورم بالا میارم ....و بعضی وقتا هرچی میخورم بعضی وقتا یکم کمتر .. ممنون میشم راهنمایی کنید🌹

ناشناس (1399/1/9)

این دارو با کلونازپام یا بوسپیراکس تداخل داره؟

ناشناس (1399/1/8)

با عرض سلام من از روز سوم فروردین با تشخیص کرونای خفیف، داروی هیدروکسی کلروکین سولفات ۲۰۰ و آزیترومایسین رو شروع کردم. روز دوم درمان دچار خونریزی قائدگی شدم.آیا از عوارض دارو میباشد.

ناشناس (1399/1/7)

سلام این دارو با ویتامین ب و سمیپرازول تداخل نداره؟؟؟؟؟

سحر (1399/1/7)

آیا میشه 5 روز استفاد کردن آز اموکسیسلن برای عفونت گلو .چون خوب نشده عفونت آزیترومایسین استفاده کرد

دکتر فروغ ریاضی - پزشک خانواده (1399/1/7)

سلام.مصرف هرنوع آنتی بیوتیک نیازبه معاینه وتجویزتوسط پزشک داره.

مشايخ (1399/1/6)

دختر ١١سالم گلو درد و گوش درد داره دكترش إزيترو ٢٥٠ نوشت ٨ccروز اول و...ولي داروخانه ٢٠٠ داشت چند ccبايد بهش بدم؟

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/6)

سلام ، آزیترومایسین ۲۵۰ به شکل قرص و کپسول در بازار دارویی ایران موجود است و سوسپانسیون آن شامل ۱۰۰ و ۲۰۰ و ۳۰۰/۷.۵ ( خارجی) است. مقدار مصرف دارو های آنتی بیوتیک براساس تشخیص پزشک معالج ممکن است فرق کند در ضمن مصرف آن ها براساس وزن است و نه سن دستور مصرف رایج آن برای سوسپانسیون ۲۰۰ به شکل روز اول یک چهارم وزن به دنبال نصف آن برای روزهای ۲ الی ۵. به طور مثال برای کودک با وزن ۲۰ کیلوگرم روز اول ۵ سی سی به دنبال ۲.۵ سی سی روزهای ۲ الی ۵ .

ناشناس (1399/1/5)

آزیترومایسین فوق العاده برا درمان ریه موثر هستش

ناشناس (1398/12/29)

گلودرد سوزش گلو داشتم پزشک امروز آزیترومایسین 500دادن بنظرتون خوبه ؟اگه گلودرد م ویروسی باشه چی ؟؟

دکتر اسماء جوادی پور - رزیدنت رادیولوژی (1399/1/2)

سلام افتراق گلودرد ویروسی که اصلا نیاز به مصرف انتی بیوتیک ندارد از گلودرد باکتریال که نیاز به مصرف دارد تنها با معاینه ته حلق امکان پذیره، پزشک معاینه میکنه، اگر اگزودا و چرک ته حلق دیده شد میتونید انتی بیوتبک مصرف کنید در غیر اینصورت مجاز نیستید

ناشناس (1398/12/29)

سلام.من۲هفته پیش شدید تب و لرز داشتم بعد تنگی نفس داشتم رفتم اورژانس ازم آزمایش خون و ادارار گرفت بعد ازم سی تی اسکن ریه گرفت،گفت عفونت داری باید بسری بشی.بستری ک شذم یه سروم بهم زد.همین ک سروم تموم شد مرخخصم کرد.و یه نسخه نوشت ک ۳تا قرص گفته بود.قرص آزیترومایسین۵۰۰ و قرص هیدروکسی کلروکین سولفات_تدافارم۲۰۰.ک ازین۳تا قرص دوتاشو ب سختی از تهران پیدا کردم.یعنی همین دوتا ک اسمشو بردم.الان قرص هیدروکسی کلروکین سولفات امروز تموم شد.ولی قرص آزیترومایسین۵۰۰ دارم.آیا همچنان مصرف آزیترومایسین ادامه بدم؟؟؟بعد اون یکی قرص ها پیدا کنم یا نیازی نیس؟؟؟ازیترومایسین۵۰۰ چون دو جا گرفتم تا الان۱۴مصرف کردم.الان ۸تا مونده.این ۸تا استفاده کنم؟؟؟؟نظرتون چیه دکتر؟

پیمان امینی (1398/12/28)

سلام من دو بسته شیش نایی مصرف کردم ایا مشکلی

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1398/12/28)

سلام..چرامیل کرده اید؟اگر سرخود بوده،نبایداینکار رامیکردید..گرچه که ضرر قابل توجهی احتمالا،ندارد.جز اینکه شمارابه این دارو،مقاوم میکند..اگر پزشک داده بوده،مشکلی ندارد

شهاب (1398/12/27)

سلام.دراين برحه زماني كارتون بسيارقابل تقديره.ضمنادرچندروزاخيركه شديدأ بدنم سرماخورده ولوزه هام عفونت داشت بااستفاده ازاين دارو ازاونهمه دردگلونجات پيداكردم.خداروشكر

الهام (1398/12/19)

سلام، من برا خروسک و ریه دکتر داده، ازیترو250 روزی دووعده و پردنیزولون 5 وعده ای دوتا ، ولی احساس میکنم نفسم سنگینه ، روز دوم مصرف هم سرگیجه و استفراع داشتم، امروز روز سومه ، چکار کنم ؟

ناشناس (1398/12/18)

سلام، من سرخک دارم، دکتر ازیترو 250 روزی دو بار و پردنیزولون 5 وعده ای دوتا تجویز کرد، از دیروز میخورم، امروز استفراغ و سرگیجه داشتم، گریپفروت خوردم، جایی دیدم نوشته گریپفروت با ازیترو نخورید ، ایا سرکیجه ام بخاطر اینه ؟ فقط میتونم درازبکشم، سرم را تکون بدم یابشینم، سرگیجه دارم

الهام (1398/12/18)

سلام، من از دیروز ازیترو 250 (صبح و شب ) و قرص پردنیزولون 5(هر وعده دوتا) میخورم ، دکتر تشخیص خروسک داده ، بعد امروز تهوع و سرگیجه شدید دارم، جایی خوندم ازیترو رو نباید با گریپ فروت بخورید ، من امروز گریپفروت خوردم ، این مشکل بخاطر مصرف این دوتا باهم بوده ؟ اخه ابمیوه رو بالا اوردم ، ولی هنوز سرگیجه دارم ، فقط میتونم دراز بکشم ، بشینم د

مرضیه توانایی (1398/12/17)

سلام من پسر دوسال نیم دارم که گوش درد شدید شده سرفه هم میکنه دکتر هم زمان شربت آزیترمایسین 200 با آفاکسیم100داده دوتا چرک خشک باهم مشکلیی براش پیش نمیاد خیلی نگرانم

ناشناس (1398/12/16)

آیا قرص آزیترومایسین با آمپول پنادر تداخل دارویی دارد یا خیر?

ناشناس (1398/12/13)

ببخشید از عوارضش میتونه کمی نفس تنگی با درد کم در قسمت قفسه سینه باشه

ناشناس (1398/11/16)

دارم آریتروماسین مصرف میکنم فرمودیید با داروی دیگر مصرف نشود اما دندون درد دارم میتونم آموکسی سیلین بخورم

ناشناس (1398/10/27)

من همراه قرص آزیترومایسین قرص دزوسپتیو مصرف کردم آیا با هم تداخل دارن؟

جوادمهراذر (1398/10/2)

معده دردوحالت تهوع شدیدی گرفته ام همچنین بی وحال وبی اشتهاشده ام به طوری که در بیست وچهارساعت غذانتونسته ام یک قاشق هم بخورم

علی (1398/9/6)

باسلام . تشکر از شما به خاطر اطلاعات خوب در مورد این دارو . بدرود

ناشناس (1398/8/30)

باسلام چگونگی مصرف و تعداد روزهای مصرف در ابتلا به کلامیدیا را لطفا بفرمائید 50 ساله از شیراز .سپاسگزارم

چنانچه در خصوص "آزیترومایسین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

آگهی های عمومی

گلوتریو کلسیم پلاس ابوریحان شیاف ایبوپروفن شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info