پودر برای تهیه سوسپانسیون لوسیدامین 40میلی گرم/5 میلی لیتر 120 میلی لیتر

LOWCIDAMIN 40 mg/5 ml, 120 ml Powder For Oral Suspension

در کدام داروخانه موجود است؟

داروسازی امین [ ایران ]

داروهای گوارشی

  • کاربرد درمانی : زخم اثنی عشر ، بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) مزیت های لوسیدامین: -حذف شکر از دارو -تهیه سوسپانسیون در 1 دقیقه -دریافت دوز یکسان و دقیق تر توسط بیمار
اطلاعات دارویی پودر برای تهیه سوسپانسیون لوسیدامین 40میلی گرم/5 میلی لیتر 120 میلی لیتر

لوسیدامین 
سوسپانسيون فاموتیدین 40 میلی گرم در 5 ميلي ليتر

سوسپانسیون چیست؟
سوسپانسيونها اشكال دارويي Dispersed اي هستند كه با هدف دارو رساني داروهای كم محلول در آبی که باید به شکل مایع مصرف شوند، حذف طعم بد داروها و... وارد دنياي علم داروسازي شده اند.

معایب سوسپانسیون ها
در كنار مزاياي بسيار، اين اشكال نيز همانند ساير اشكال مايع به علت قرارگيري دارو در معرض آب مستعد ناپايداري شيميايي (Degredation و هيدروليز اسيدي و بازي) مي باشند. همچنين در صورت عدم دقت در فرمولاسيون عواملي چون تغييرات pH و دما مي تواند در طول زمان نگهداري اين اشكال باعث تغيير روند حلاليت و رسوب دهي و يا انحلال و آزاد شدن طعم تلخ دارو در حلال مربوطه شده و شرايط تنظيم شده ابتدايي را تحت تأثير قرار دهد.

مزایای لوسیدامین
پودر برای سوسپانسیون به همراه مایع مخصوص
با توجه به رسالت علم داروسازي مبني بر طراحي اشكال دارويي Safe و ساده براي بيماران، واحد تحقيقات داروسازي امين بر آن شد كه طراحي سبد سوسپانسيونهاي اطفال خود را به صورت پودر براي سوسپانسيون انجام دهد.

حذف شکر از دارو
در اين راستا با هدف طراحي شكلي منحصر به فرد از دارو و نيز حذف "شكر" در فرمولاسيونهاي مايع، كه خود مزيتي براي بيماران ديابتي به شمار مي رود

تهیه سوسپانسیون در 1 دقیقه
براي رفع نگراني عدم توانمندي بيماران در پخش مخلوط پودري در بستر حلال آبی، فرمولاسيون سوسپانسيون خشك خود را با دو بخش حلال آبي و ساشه پودري با ويژگي هاي زير طراحي نموديم:

1- فرمولاسيون حلالي كه به لحاظ پارامترهاي رئولوژي، pH ، قابليت Dispersion ذرات جامد، با بررسي هاي كامل در زمان Pre-formulation وFormulation طراحي شده است، به گونه اي كه براي آماده سازي سوسپانسيون و پخش يكنواخت ذرات پودري چند تكان محكم كفايت مي كند.

2- فرمولاسيون توده پودري با رعايت تمامي موارد لازم مانند جريان پذيري كافي جهت ريزش داخل دستگاهي و نيز ريزش از داخل ساشه به درون شيشه حلال به نحوي كه بيمار پس از باز كردن ساشه با مشكل جريان پذيري پودر به داخل شيشه مواجه نخواهد بود.

3- استفاده از بسته بندي ساشه كه در رده هاي محافظت رطوبتي بالاترين ضريبهاي اطمينان را داراست و در كنار آن استفاده از مواد Anti-Caking در داخل فرمول پودر خشك جهت اطمينان از عدم چسبندگي ذرات به هم و رواني ريزش پودر به داخل شيشه حلال.

دریافت دوز یکسان و دقیق تر توسط بیمار
موارد متعددي از دريافت غیر یکسان دارو در سوسپانسيون هاي آماده به علت عدم تكان دادن كافي گزارش شده است و بديهي است هر چه مدت زمان مجاورت فاز آبي و جامد پس از توليد سوسپانسيون آماده و در قفسه اي داروخانه طولاني تر باشد به علت افزايش ريسك ناپايداري فيزيكي شاهد این واقعیت هستیم.

در نهايت با اينكه ساخت "سوسپانسيون خشك" شركت داروسازي امين را متحمل انجام فرآيند و هزينه اضافه تر (در بخش جامدات به انضمام بخش مايعات) مي نمايد اما اطمينان بالاتر از Safety دارو هنگام رسیدن به دست بيمار و نيز داير بودن هر دو خط ساخت جامدات و مايعات در اين كارخانه، ما را به سمت طراحي اين اشكال به فرم خشك برد.

موارد استفاده
زخم اثنی عشر

بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)

Reference:
1-USP drug information, 2007, Pages 1573-1581
2-Mantindale 2017, page 1842-1843, Famotidine

چنانچه در خصوص "پودر برای تهیه سوسپانسیون لوسیدامین 40میلی گرم/5 میلی لیتر 120 میلی لیتر" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

داروسازی امین

برند های مرتبط از این شرکت

سایر برند های این شرکت

گلوتریو ونوستات آپیرابان فرگلایسین لوسیدامین اعزام دانشجو به روسیه اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب