فلوکستین

داروهای ضد افسردگی
نسخه دارم، از کجا تهیه کنم؟

مجری طرح پایلوت : انجمن داروسازان اصفهان

تحت نظارت معاونت غذا و دارو

مسئولیت صحت اطلاعات بر عهده داروخانه می باشد

*دریافت دارو فقط بصورت حضوری در محل داروخانه و با نسخه کامل امکان پذیر است*

نام برند نام داروخانه تلفن آدرس تعداد مدت زمان ارائه
شربت فلوکستین شهردارو 20میلی گرم/5میلی لیتر دکتر سبزقبائی 33861012 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-اصفهان - خیابان امام خمینی (ره) - قبل از فلکه دانشگاه صنعتی - جنب ضلع شمالی بیمارستان امام حسین (ع) تعداد نامحدود 5 روز
کپسول فلوکستین-آریا 20 میلی گرم دکتر رحمانی 03134464847 اصفهان - اصفهان - شهر اصفهان-خ مدرس خ سرچشمه قدیم جنب درمانگاه حضرت موسی بن جعفر(ع) تعداد محدود 84 روز
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

فلوکستین چیست؟
فلوکستین داروی نام آشنا، کم عارضه و پرطرفدار در داروهای ضدافسردگی می باشد که در موارد متنوعی مانند پرخوری عصبی،افسردگی و وسواس اجباری تجویز می شود.
علت اصلی بروز افسردگی ناشناخته است اما هدف از درمان دارو همراه با مشاوره درمانی برطرف کردن علائم افسردگی نظیر خلق پایین، بی حالی،نداشتن انگیزه، افکار خطرناک ،اختلالات خواب و کاهش اشتها و...جهت رساندن فعالیت و عملکرد روزانه ی فرد به سطح طبیعی، می باشد.


فلوکستین چگونه عمل می کند؟
سلول های مغزی که نورون نام دارند،چندین نوع ماده ی شیمیایی را به عنوان پیام رسان در فضای بین سلولی آزاد می کنند تا نورون ها تحریک شوند و پیام عصبی منتقل گردد.این روند برای کنترل بسیاری از عملکردهای مغزی صورت می گیرد.
سروتونین یکی از این ترکیبات می باشد که پس از تحریک نورون ها توسط پمپ هایی به داخل سلول های عصبی بازگردانده می شود.
داروهای مهارکننده ی اختصاصی این پمپ های جمع کننده ی سروتونین (SSRI) كه فلوكستين يكي از آنهاست، با مهار بازجذب سروتونين به داخل سلول ها منجر به باقي ماندن سروتونين در فضاي بين سلولي در مغز و در نتيجه تحريك بيشتر سلول هاي عصبي مي شوند.
در بیماری هایی نظیر افسردگی،پرخوری عصبی و وسواس،سطح سروتونین در مغز کاهش می یابد و با اثر این داروها می توان تعادل بین عوامل شیمیایی مغز را برقرار کرد تا علائم این بیماری ها برطرف گردد.


طریقه ی مصرف صحیح فلوکستین
این دارو در ایران بصورت کپسول ۱۰و ٢٠ ميلي گرم و شربت ٢٠ميلي گرم در ۵ میلی لیتر موجود می باشد.
فرم شربت بیشتر برای درمان مشکلات افسردگی و وسواس در اطفال استفاده می شود.
اگر این دارو بصورت یک نوبت در روز تجویز شود می توانید آن را هر زمان که راحت هستید مصرف کنید زیرا مشاهده شده است که این دارو برخی از افراد را دچار خواب آلودگی و برخی از افراد را دچار بی خوابی می کند به همین دلیل بسته به شرایط خودتان زمان مشخصی در شبانه روز را برای مصرف این دارو تعیین نمایید.
ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
این دارو با غذا تداخلی ندارد و میتوانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.
کپسول را باید بصورت کامل میل کنید و از بازکردن یا جویدن آن خودداری نمایید و در صورتی که با بلع کپسول مشکل دارید می توانید از پزشک خود بخواهید که فرم دارویی شربت را برایتان تجویز نماید.


توصیه های دارویی فلوکستین
پیش از شروع مصرف این دارو در صورت باردار یا شیرده بودن ،سابقه ی بیماری هایی نظیر تیروئید پر کار ،مشکلات کبدی ،صرع،دیابت،یبوست های مزمن،بیماری قلبی عروقی،چشمی و یا بیماری های اعصاب و سایر بیماری هارا به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورتی که همزمان با مصرف این دارو تحت درمان با جریان الکتریکی برای بیماری خود می باشید،پزشک تجویز کننده را مطلع نمایید.
از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتذایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد،تهوع،ضعف،حملات ترس و بی حالی در بر دارد.
از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود (خصوصا سایر داروهایی که تاکنون و در یک ماه اخیر برای درمان افسردگی و خواب استفاده نموده اید) در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
به دلیل این که مسمومیت با این دسته از داروها بسیار خطرناک می باشد دارو را به همان مقدار تجویز شده مصرف کنید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.در صورت مصرف بیش از حد یا ناخواسته ی دارو حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.


آیا فلوکستین در کاهش وزن موثر است؟
برخلاف تصور ایجاد شده در جامعه که فلوکستین در کاهش وزن و درمان هرگونه چاقی موثر است، باید بگوییم که اینگونه نیست.این دارو تنها برای درمان چاقی ناشی از پرخوری های عصبی کاربرد دارد لذا مصرف خودسرانه ی آن بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود.

عوارض شایع فلوکستین
در مدت درمان با این دارو ممکن است احساس خستگی و کوفتگی،سوهاضمه و یا اسهال خفیف را تجربه کنید که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذایی سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه این علائم را کاهش دهید.
سردرد و تغییرات خلق و خو،عصبانیت و اضطراب،گیجی،ضعف وتاری دید نیزمی تواند از عوارض این دارو باشد.
مصرف این دارو ممکن است خشکی دهان ایجاد کند که برای برطرف نمودن آن می توانید از آدامس یا آبنبات های بدون شکر استفاده نمایید.
در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
اگر برای اولین بار از این دارو استفاده می کنید ممکن است با تغییروضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه مختصری ایجاد شود کهبه مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامیبلند شويد.
در صورتی که مبتلا به دیابت هستید ،مصرف این دارو ممکن است باعث افزایش قندخون شما شود لذا قندخون خودرا به صورت منظم چک کنید و با پزشک خود درمورد آن صحبت کنید.
یک عارضه ی خاص: سندرم سروتونین یا مسمومیت با سروتونین یک عارضه ی خاص مربوط به داروهای موثر برروی سطح سروتونین می باشد که اگرچه
احتمال وقوع آن کم است اما در صورت عدم رسیدگی درمانی می تواند تهدیدکننده ی حیات باشد.
این عارضه ناشی از فعالیت بیش از اندازه ی سروتونین در بدن می باشد .در صورت مشاهده ی علایمی همچون احساس برافروختگی،تعریق، بی خوابی و بی قراری، سفت شدن یا گرفتگی عضلات،پریشانی و تغییرات خلق و خو فورا تا پیش از مصرف نوبت بعدی این دارو به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه نمایید.

 

Reference:https://www.drugs.com

دارو های هم گروه فلوکستین

موارد مصرف فلوکستین

فلوكستين براي درمان افسردگي Bulimia nervosa و اختلالات obsessive - compulsive تجويز مي‌شود.

مکانیسم اثر فلوکستین

اين دارو با مهار اختصاصي برداشت مجددد سروتونين توسط غشاي سلول عصبي پيش‌سيناپسي كه منجر به افزايش غلظت سيناپسي آن در سيستم عصبي مركزي مي‌گردد، اثر خود را اعمال مي‌كند.

فارماکوکینتیک فلوکستین

از راه خوراكي بخوبي جذب مي‌شود. در كبد متابوليزه و به متابوليت فعال تبديل مي‌گردد كه به آهستگي دفع مي‌شود. البته دفع كامل آن چند هفته طول مي‌كشد. پيوند دارو به پروتئين بسيار زياد است نيمه عمر دارو 3-1 روز پس از مصرف مقدار واحد مي‌باشد.

عوارض جانبی فلوکستین

عوارض گوارشي شامل تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، درد شكم، اسهال ، يبوست شايع هستند. بي اشتهايي همراه با كاهش وزن و تغيير احتمالي در قند خون واكنش‌هاي افزايش حساسيت، خشكي ‌دهان، اضطراب، سردرد، بي‌خوابي، تپش‌قلب،‌لرزش دست‌و پا،‌توهم،‌گيجي، كمي‌فشار‌خون، هيپومانيا يا مانيا، خواب‌آلودگي، تشنج، تب، اختلالات خوني، اختلال عملكرد جنسي، تعريق، اختلالات حركتي و كاهش سديم خون از ساير عوارض جانبي دارو هستند.

تداخلات دارویی فلوکستین

اين دارو اثر وارفارين را افزايش مي‌دهد. در مصرف همزمان با مهار‌كننده‌هاي مونوآمين، اكسيداز، اثرات مركزي اين داروها افزايش مي‌يابد و خطر سميت وجود خواهد داشت. غلظت پلاسمايي بعضي از داروهاي ضد افسردگي سه‌حلقه‌اي توسط اين دارو افزايش‌مي‌يابد. اين دارو با افزايش آستانه تشنج و نيز با افزايش غلظت پلاسمايي كاربامازپين و فني‌توئين اثر داروهاي ضد صرع‌ را تغيير مي‌دهد. اين دارو غلظت پلاسمايي هالوپريدول را افزايش مي‌دهد. مصرف همزمان اين دارو با داروهاي دوپامينرژيك موجب تحريك CNS و زيادي فشار خون مي‌گردد. مصرف همزمان اين دارو با ليتيم خطر سميت CNS را افزايش مي‌دهد. نيمه عمر آلپرازولام در صورت مصرف همزمان با اين دارو ممكن است افزايش يابد.

هشدار ها فلوکستین

در موارد زير اين دارو بايد با احتياط فراوان مصرف شود:
بيماري قلبي ، صرع( در صورت وقوع حملات صرعي، مصرف دارو قطع ‌شود)، درمان همزمان با الكتروشوك سابقه‌مانيا، نارسايي كبدي وكليوي.

توصیه های دارویی فلوکستین

. درصورت برزو بثورات جلدي مصرف دارو بايد متوقف شود.
2. اگر تشنجات صرعي با مصرف اين دارو بدتر شدند، مصرف دارو بايد قطع شود.
3. از قطع ناگهاني اين مصرف اين دارو بايد اجتناب شود.
4. مصرف اين دارو حداقل دو هفته پس از مصرف داروهاي مهار‌كننده آنزيم مونوآمين‌اكسيداز بايد صورت پذيرد.
5. مصرف دارو‌هاي مهار كننده آنزيم مونوآمين‌اكسيداز بايد حداقل 5 هفته پس از قطع مصرف اين دارو ، شروع شود.
6. اين دارو داراي نيمه‌عمر طولاني‌مي‌باشد و در تنظيم مقدار مصرف يا در حالات مصرف بيش از حد اين مسئله را بايد مد‌نظر داشت.
7. مصرف اين دارو در كودكان توصيه نمي‌شود.
8. دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود. اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه‌شده مصرف شود.
9. براي درمان افسردگي ممكن است حداقل 4 هفته و براي درمان اختلالاتOBSESSIVE ممكن است حداقل 5 هفته زمان لازم باشد.
10. درصورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو از مصرف نوبت فراموش شده و دو برابر كردن مقدار مصرف بعدي بايد خودداري‌شود. درمان بايد مطابق برنامه ادامه يابد.
11. به دليل بروز سرگيجه،‌نارسايي در تصميم‌گيري ، تفكر و مهارت‌هاي حركتي، هنگام رانندگي يا كار با ماشين‌آلاتي كه نياز به هوشياري دارند بايد احتياط نمود.

دارو های هم گروه فلوکستین

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.

Treatment of pregnant women during the first trimester: There are no adequate and well-controlled clinical studies on the use of fluoxetine in pregnant women, but 1 prospective cohort study conducted by the European Network of Teratology Information Services reported an increased risk of cardiovascular malformations in infants born to women (N = 253) exposed to fluoxetine during the first trimester of pregnancy, compared with infants of women (N = 1359) who were not exposed to fluoxetine Use late in the third trimester associated with complications in newborns and may require prolonged hospitalization, respiratory support, and tube feeding A study of nearly 28,000 women taking SSRIs confirmed 2 previously reported birth defercts associated with fluoxetine - heart wall defects and craniosynostosis (BMJ 2015; 351:h3190) Persistent pulmonary hypertension of the newborn Potential risk of PPHN when used during pregnancy Initial public health advisory, in 2006, was based on a single published study; since then, there have been conflicting findings from new studies, making it unclear whether the use of SSRIs during pregnancy can cause PPHN The FDA has reviewed the new study results and has concluded that, given the conflicting results from different studies, it is premature to reach any conclusion about a possible link between SSRI use in pregnancy and PPHN FDA recommendation: The FDA advises health-care professionals not to alter their current clinical practice of treating depression during pregnancy and to report any adverse events to the FDA MedWatch program A meta-analysis of 7 observational studies, found exposure to SSRIs in late pregnancy (ie, >20 weeks' gestation) more than doubled the risk of PPHN that could not be explained by other etiologies (eg, congenital malformations, meconium aspiration) (BMJ 2014;348:f6932) Lactation Excreted in milk; avoid (AAP states effect on nursing infants is unknown but may be of concern)
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
02051
01512
00551
16338

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
کپسول فلوکستین پارس دارو 20 میلی گرم
کپسول فلوکستین سجاد دارو 20 میلی گرم
کپسول فلوکستین تهران دارو 20 میلی گرم
کپسول فلوکستین-عبیدی 20 میلی گرم
کپسول فلوکستین-آریا 20 میلی گرم
کپسول فلوکستین-اکسیر 20 میلی گرم
کپسول فلوکستین-جالینوس 20 میلی گرم
کپسول فلوکستین-اس اچ دی 20 میلی گرم
کپسول فلوکستین سجاددارو 10 میلی گرم
کپسول فلوکستین تهران دارو 10 میلی گرم
کپسول فلوکستین-عبیدی 10 میلی گرم
کپسول فلوکستین-آریا 10 میلی گرم
کپسول فلوکستین-اس اچ دی 10 میلی گرم
شربت فلوکستین شهردارو 20میلی گرم/5میلی لیتر
شربت فلوکستین-عبیدی 20میلی گرم/5میلی لیتر 60میلی لیتر
کپسول فلوکستین رازک 20 میلی گرم
کپسول فلوکستین سورنا طب پارسه 10 میلی گرم
کپسول فلوکستین سورنا طب پارسه 20یلی گرم
کپسول فلوکستین شفا 20 میلی گرم
Fluoxetine available in Iran

Fluoxetine available in Iran

Brand names
FLUOXETINE PARSDAROU 20MG CAP
FLUOXETINE SAJAD DAROU 20MG CAP
FLUOXETINE TEHRAN DAROU 20MG CAP
FLUOXETINE-ABIDI 20MG CAP
FLUOXETINE-ARYA 20MG CAP
FLUOXETINE-EXIR 20MG CAP
FLUOXETINE-JALINOUS 20MG CAP
FLUOXETINE-SHD 20MG CAP
FLUOXETINE SAJAD DAROU 10MG CAP
FLUOXETINE TEHRAN DAROU 10MG CAP
FLUOXETINE-ABIDI 10MG CAP
FLUOXETINE-ARYA 10MG CAP
FLUOXETINE-SHD 10MG CAP
FLUOXETINE SHAHREDAROU 20MG/5ML 60ML SYRUP
FLUOXETINE-ABIDI 20MG/5ML 60ML SYRUP
FLUOXETINE RAZAK 20 MG Capsule
FLUOXETINE STP 10MG Capsule
FLUOXETINE STP 20MG Capsule
FLUOXETINE SHAFA 20 MG Capsule
گلوریپا داروسازی عبیدی فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب