سیتالوپرام

داروهای ضد افسردگی
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

سیتالوپرام چیست؟
افسردگی و حملات ترس عموماً بدون علت مشخصی در افراد بروز می کنند یا در اثر مشکلات ارتباطی، ضربه ی روحی یا یک بیماری رخ می دهد.
سلول های مغزی که نورون نامیده می شوند، مواد شیمیایی مختلفی را جهت ارتباط با سایر نورون ها ترشح می کنند.این یعنی یک سری تکانه الکتریکی بین نورون ها مسئول کارکرد های بخش های مختلف مغز می باشند.
سروتونین یکی از این مواد شیمیایی است که در مغز تولید می شود. زمانی که سروتونین از نورون ترشح می گردد، منجر به تحریک سایر نورون ها می شود، سپس توسط پمپ هایی به سلول های مغزی باز می گردد و بازیابی می شود.
دارو های مهار کننده ی پمپ جمع کننده ی سروتونین (داروهای SSRIs)که سیتالوپرام یکی از آنها می باشد ،سطح سروتونین را در فضای بین نورون ها افزایش می دهند. این کار کمک به برطرف سازی علائم افسردگی و حملات ترس در بسیاری از افراد می شود.

پیش از شروع مصرف سیتالوپرام:

-در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت سابقه مشکلات کبدی، کلیوی، قلبی(ضربان قلب نامنظم)، صرع، دیابت نوع ۲، مشکلات چشمی(مانند گلوکوم یا آب سیاه)، مشکلات خونی (خون ریزی)، تغییر خلق و خوی شدید (سرخوشی ناگهانی) حتما پزشک خود را مطلع سازید.
-اگر همزمان با تجویز این دارو تحت درمان با جریان الکتریکی قرار دارید (شوک درمانی) به پزشک خود اعلام نمایید.
-در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی پزشک خود را مطلع کنید.
-در صورتی که در دو هفته ی اخیر داروهای ضد افسردگی از گروه مهار کننده ی مونو آمین اکسیداز (مانند سلژیلین، راسلژیلین، ترانیل سیپرامین و...) مصرف می کرده اید، حتما به پزشک خود یادآوری نمایید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. (خصوصا دارو های قلبی ،ضد صرع، آنتی بیوتیک ها و ضد قارچ ها و داروهای آرامبخش)

نحوه ی مصرف سیتالوپرام:

-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد، مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد. اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک، می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايد بصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-در صورتی که این دارو بصورت ۱ عدد در روز برای شما تجویز شده باشد،می توانید آن را در هر زمان از روز که راحت ترید میل کنید. اما برای همه ی روزها زمان مشخصی تعیین کنید و دارو را منظم مصرف نمایید.
-در صورتی که از این دارو جهت درمان حملات ترس (panic) استفاده می نمایید، ممکن است پزشک درمان را با مقدار کم دارو آغاز کند. به این خاطر که در برخی افراد در دوهفته ی نخست درمان با سیتالوپرام امکان بروز اضطراب یا افزایش آن وجود دارد. به همین دلیل بهتر است دارو با مقدار کم آغاز شود و به تدریج دوز آن افزایش یابد،لذا این دارو را دقیقا طبق دستورات پزشک مصرف نمایید و به مقدار مصرفی تاکید شده، دقت کنید.
-این دارو به صورت قرص ۲۰ و ۴۰ میلی گرم و قطره خوراکی ۶۰ میلی گرم در یک میلی لیتر در ایران تولید می شود .
-در صورت مصرف قطره خوراکی سیتالوپرام ، دارو را دقیقا به همان تعداد قطره که پزشک تجویز کرده است ،مصرف نمایید. مقدار داروی تجویز شده در آب یا آب پرتقال یا سیب بچکانید و خوب هم بزنید و بلافاصله مصرف نمایید.
-این دارو با غذا تداخل ندارد می توان قبل یا بعد از غذا آن را مصرف نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.‎

توصیه های دارویی سیتالوپرام:

-ممکن است در ۴ تا ۶ هفته ی نخست درمان با این دارو علائم بهبودی را در خود نبینید با این حال به مصرف دارو ادامه دهید.
-در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک باشید تا پیشرفت درمانی شما بررسی شود.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.

بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-در صورتی که مبتلا به دیابت می باشید ، چک کردن قند خون روزانه نسبت به قبل ،از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا این دارو می تواند سطح قند خون شما را تغییر دهد .در صورت بروز این مشکل توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.
-پیش از دریافت یا شروع هر دارو، فرآورده گیاهی یا مکمل، خصوصاً داروهای ضد التهاب و تسکین دهنده درد، پزشک یا داروساز خودرا در جریان مصرف سیتالوپرام قرار دهید تا از بروز تداخلات دارویی جلوگیری کنید.
-مصرف دارو های تضعیف کننده ی اعصاب و کاربامازپین با این دارو نیاز به بررسی و تنظیم دوز مناسب توسط پزشک دارد.
-داروهای ضد افسردگی متنوع با اثرات متفاوت وجود دارند در صورتی که احساس می کنید این دارو مناسب شما نمی باشد می توانید با پزشک خود درباره تغییر دارو صحبت کنید اما از قطع درمان خودداری نمایید.
در مدت درمان بااین دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد لذا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری نمایید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.


عوارض شایع سیتالوپرام:
-عوارض گوارشی مانند احساس تهوع،سوء هاضمه، یبوست یا اسهال خصوصا در ابتدای مصرف سیتالوپرام شایع می باشد که با مصرف وعده های غذایی ساده و سبک و مصرف آب به مقدار کافی می توان شدت آنها را کاهش داد.
-در صورت احساس خواب آلودگی، ضعف و خستگی از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به احتیاط و تمرکز دارند خودداری نمایید .
-برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
-خشکی دهان نیز از علائم مربوط به مصرف این دارو میباشد که با آدامس یا آبنبات فاقد شکر می توان آن را برطرف نمود .
-تغییرات خلق و خو مانند احساس اضطراب، پریشانی ،بی قراری و فراموشی و احساس لرزش ممکن است اوایل درمان با سیتالوپرام بروز کند که به مرور و در مدت چند روز برطرف می شوند امادر صورت ادامه دار شدن یا تشدید این علائم با پزشک خود صحبت کنید.
-در صورت اختلال در خواب، تعریق بیش از حد،کاهش اشتها یا تغییر وزن ناگهانی ،درد ،احساس گزگز انگشتان ،مشکلات جنسی، زنگ زدن گوش، ضربان‌نامنظم، آبریزش بینی یا خارش که ادامه دار باشد، با پزشک خود صحبت نمایید.

عوارض نادر اما مهم سیتالوپرام:
-سندرم سروتونین یا مسمومیت با سروتونین یک عارضه ی خاص مربوط به داروهای موثر برروی سطح سروتونین می باشد که اگرچه احتمال وقوع آن کم است اما در صورت عدم رسیدگی درمانی می تواند تهدیدکننده ی حیات باشد.
این عارضه ناشی از فعالیت بیش از اندازه ی سروتونین در بدن می باشد .در صورت مشاهده ی علایمی همچون احساس برافروختگی، تعریق، بی خوابی و بی قراری، سفت شدن یا گرفتگی عضلات، پریشانی و تغییرات خلق و خو فورا تا پیش از مصرف نوبت بعدی این دارو به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه نمایید.
-در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

نگهداری قطره سیتالوپرام:
-قطره خوراکی سیتالوپرام را می توانید تا ۱۶ هفته پس از بازکردن در دمای اتاق نگهداری نمایید.

Reference 1
Reference 2
Reference 3

دارو های هم گروه سیتالوپرام

موارد مصرف سیتالوپرام

سیتالوپرام در درمان اختلالات افسردگی اختلالات وسواس و در درمان پانیک کاربرد دارد

مکانیسم اثر سیتالوپرام

این دارو باعث مهار انتخابی بازجذب سرتونین در سلول های مغزی می گردد. این گروه از داروها با نام داروهای SSRIs شناخته می شوند.

فارماکوکینتیک سیتالوپرام

سیتالوپرام براحتی از طریق دستگاه گوارشی جذب شده و حداکثر غلظت پلاسمایی آن پس از 4-2 ساعت از مصرف خوراکی دارو حاصل می شود. بطور وسیعی در بدن پخش می شود و میزان باند پروتئینی آن پایین است. از طریق دمتیلاسیون، دآمیناسیون و اکسیداسیون به متابولیتهای فعال و غیر فعال متابولیزه می شود. استیل سیتالوپرام یکی از متابولیتهای فعالی است که از دمتیلاسیون سیتالوپرام حاصل می شود از طریق ایزوآنزیم های سیتوکروم,CYP2C19, P-450, CYP3A4 حاصل می شود. نیمه عمر دفعی آن حدود 33 ساعت است. عمدتاً (85%) از طریق کبد و مابقی از طریق کلیه دفع می شود. حدود 12% دوز روزانه در ادرار به صورت داروی تغییر نیافته دفع می شود. با غلظت بسیار پایین در شیر مادر وجود دارد.

عوارض جانبی سیتالوپرام

عوارض جانبی شایع سیتالوپرام عبارتند از: خواب آلودگی، اختلال در انزال، تهوع، بی خوابی، تعریق.
سایر عوارض جانبی که کمتر مشاهده می شوند عبارتند از: گرایش به خودکشی(باید فورا به پزشک اطلاع داده شود)، اضطراب، اسهال، ضعف قوای جنسی، سینوزیت، اضطراب، تشدید افسردگی، عدم تمرکز، لرزش، استفراغ، بی اشتهایی، و خشکی دهان.

تداخلات دارویی سیتالوپرام

سیتالوپرام با طیف گسترده ای از داروها تداخل دارد از جمله:
دکسترومتورفان: مصرف هم زمان این دو دارو ممکن است منجر به سندرم سروتونین گردد. گرچه این سندرم بسیار نادر است ولی بسیار خطرناک می باشد.
داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند: آسپرین- ایبوپروفن- ناپروکسن- سلکوکسیب- دیکلوفناک- ایندومتاسین- ملوکسیکام و سایر داروهای این گروه علی الخصوص آسپرین ممکن است با مصرف سیتالوپرام احتمال خونریزی را افزایش دهند.
الکل می تواند عوارض سیتالوپرام را افزایش دهد.
اگر در ۱۴ روز قبل از شروع مصرف سیتالوپرام از داروهای مهار کننده منو آمینو اکسیدان MAOI استفاده کرده اید مصرف سیتالوپرام ممنوع می باشد. این داروها شامل: ترانیل سیپرامین ـ ایزوکربوکسازید - لینزولید - سلژیلین و رازاژیلین هستند.
مصرف هم زمان سیتالوپرام با پیموزاید ممنوع است.

هشدار ها سیتالوپرام

احتیاطات: در بیماران مسن دوز دارو بایستی در پایین ترین دامنه درمانی که حداکثر 40 میلی گرم در روز است نگاه داشته شود. این دارو بایستی به تدریج قطع شود تا خطر علائم ترک کاهش یابد.
در بیماران دچار اختلالات کبدی بایستی دوز دارو در پایین ترین حد دامنه درمانی قرار گیرد. مثلاً در افسردگی دوز معمول بایستی در حد 20 میلی گرم روزانه نگاه داشته شود.
اگرچه اطلاعات کافی در مورد میزان مجاز دوز تجویزی در بیماران دچار اختلال شدید کلیوی وجود ندارد ولی در بیماران با اختلال کلیوی خفیف تا متوسط نیازی به تنظیم دوز نیست.

دارو های هم گروه سیتالوپرام

C :
Use with caution if benefits outweigh risks. Animal studies show risk and human studies not available or neither animal nor human studies done.

Use late in the third trimester associated with complications in newborns and may require prolonged hospitalization, respiratory support, and tube feeding Persistent pulmonary hypertension of the newborn Potential risk of PPHN when used during pregnancy Initial public health advisory, in 2006, was based on a single published study; since then, there have been conflicting findings from new studies, making it unclear whether use of SSRIs during pregnancy can cause PPHN FDA has reviewed the additional new study results and has concluded that, given the conflicting results from different studies, it is premature to reach any conclusion about a possible link between SSRI use in pregnancy and PPHN FDA recommendation: FDA advises health care professionals not to alter their current clinical practice of treating depression during pregnancy and to report any adverse events to the FDA MedWatch program A meta-analysis of 7 observational studies, found exposure to SSRIs in late pregnancy (ie, >20 weeks' gestation) more than doubled the risk of PPHN that could not be explained by other etiologies (eg, congenital malformations, meconium aspiration) (BMJ 2014;348:f6932) Lactation Excreted in breast milk; use caution
کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
13057
08454
01905
01906
02118

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص تیدیپرام 20 میلی گرم
قطره خوراکی سیتالوپرام کیمیدارو 40 میلی گرم/میلی لیتر
قرص بایوکسال 40 میلی گرم
قرص خط دار سیتاکس 40 میلی گرم
قرص خط دار سیتالکس 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام امین 40 میلی گرم
قرص خط دار سیتالوپرام دی پی 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام ایران دارو 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام مهبان 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام فارما 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام پورسینا 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام سبحان دارو 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-آریا 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-سی دی 40 میلی گرم
قرص سیتالورامین 40 میلی گرم
قرص سیتالوتد 40 میلی گرم
قرص اکسی پرام 40 میلی گرم
قرص اوسالوپرام 40 میلی گرم
قرص بایوکسال 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام امین 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام کیمیدارو 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام دی پی 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام ایران دارو 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام مهبان 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام فارما 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام پورسینا 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام سبحان دارو 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-آریا 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-خوارزمی 20 میلی گرم
قرص سیتالورامین 20 میلی گرم
قرص سیتالوتد 20 میلی گرم
قرص اکسیپرام 20 میلی گرم
قرص ام دی-سیتالوپرام 20 میلی گرم
قرص اسالوپرام 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام هگزال 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام هگزال 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-حکیم 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام-حکیم 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام شفا 40 میلی گرم
قرص سیتالوپرام شفا 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام بلوفیش 20 میلی گرم
قرص سیتالوپرام جنریس 20 میلی گرم
قرص سیپرام 20 میلی گرم
Citalopram available in Iran

Citalopram available in Iran

Brand names
TIDIPRAM 20 MG TAB
CITALOPRAM CHIMIDAROU 40MG/ML ORAL DROP
BIOXAL 40MG TAB
CITALEX 40MG FC TAB
CITALEX 20MG FC TAB
CITALOPRAM AMIN 40MG TAB
CITALOPRAM DP 40MG FC TAB
CITALOPRAM IRANDAROU 40MG TAB
CITALOPRAM MAHBAN 40MG TAB
CITALOPRAM PHARMA 40MG TAB
CITALOPRAM PURSINA 40MG TAB
CITALOPRAM SOBHANDAROU 40MG FC TAB
CITALOPRAM-ARYA 40MG TAB
CITALOPRAM-CD 40MG TAB
CITALORAMIN 40 MG TAB
CITALOTED 40MG TAB
EXIPRAM 40MG TAB
OSALOPRAM 40MG TAB
BIOXAL 20MG TAB
CITALOPRAM AMIN 20MG TAB
CITALOPRAM CHEMIE DAROU 20MG TAB
CITALOPRAM DP 20MG FC TAB
CITALOPRAM IRANDAROU 20MG TAB
CITALOPRAM MAHBAN 20MG TAB
CITALOPRAM PHARMA 20MG TAB
CITALOPRAM PURSINA 20MG TAB
CITALOPRAM SOBHAN DAROU 20MG TAB
CITALOPRAM-ARYA 20MG TAB
CITALOPRAM-KHARAZMI 20MG TAB
CITALORAMIN 20 MG TAB
CITALOTED 20MG TAB
EXIPRAM 20MG TAB
MD-CITALOPRAM 20MG TAB
OSALOPRAM 20MG TAB
CITALOPRAM HEXAL Tablet 40 mg
CITALOPRAM HEXAL Tablet 20 mg
CITALOPRAM-HAKIM® 20MG TAB
CITALOPRAM-HAKIM® 40MG TAB
CITALOPRAM SHAFA 40 MG Tablet
CITALOPRAM SHAFA 20 MG Tablet
CITALOPRAM Bluefish 20MG TAB
CITALOPRAM Generis 20MG Tablet
CIPRAM 20MG TAB
گلوریپا داروسازی عبیدی فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تازه های دارویی

آخرین اخبار

اسامی ژنریک فرعی

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب