جاردی پلاس، نسل جدید داروهای کنترل دیابت

جاردی پلاس® نام تجاری داروی ترکیبی امپاگلیفلوزین+متفورمین است و توسط شرکت داروسازی تهران شیمی تولید می شود.

دوزهای موجود:

5mg Empagliflozin/500mg Metformin Hydrochloride
5mg Empagliflozin/1000mg Metformin Hydrochloride
12.5mg Empagliflozin/500mg Metformin Hydrochloride
12.5mg Empagliflozin/1000mg Metformin Hydrochloride

توضیحات
درمان با داروهای ترکیبی دوز ثابت یا Fixed Dose Combination ها به عنوان ابزاری جهت تسهیل رژیم های متعدد و چندگانه بیمار است و به بیماران کمک می کند در مدت زمان کوتاه تری به تارگت های درمانی برسند. چراکه، رژیم های چندگانه دارویی موجب می شود بیمار پس از مدتی به دلائل متعددی چون فراموشی دوز دارو، جابجایی و اشتباه در مصرف دارو، درمان را رها کند.

 

سه مزیت کلیدی و اصلی این شیوه درمانی عبارتست از

  • اثربخشی بیشتر در مقایسه با مونوتراپی با دوزهای بالاتر 
  • کاهش ریسک عوارض جانبی در مقایسه با مونوتراپی با دوزهای بالاتر 
  • بهبود ارتباط بین پزشک و بیمار که تحت عنوان Medication Concordance مطرح می شود.

بنابرین، استراتژی درمانی مبتنی بر داروهای ترکیبی با سهولت در درمان بیماری باعث بهبود نتایج درمانی و کیفیت زندگی بیمار خواهدشد. مطالعات متعدد نشان می دهد که ترکیب داروهای مختلف در درمان دیابت نوع 2 اثربخش تر است ونسبت به دوزهای بالای صرفا یک داروی کاهنده قند خون قابلیت تحمل پذیری بالاتری دارد. سهولت درمصرف و تجویز آسان ازدیگر مزیت های این شکل دارویی است.

 جاردیپلاس®به عنوان یک داروی ترکیبی در کنار ورزش و رژیم غذایی برای بهبود کنترل قند خون در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 تجویز می گردد. همچنین،داروی امپاگلیفلوزین باعث کاهش میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و کاهش میزان بستری شدن ناشی از نارسایی قلبی نیز می شود.

داروی ترکیبی جاردیپلاس®در نتیجه مکانیسم عملکردی مکمل و با اثر بر بیشتر از یک نقص پاتوفیزیولوژیک در دیابت نوع 2 گزینه درمانی سودمندی است.

امپاگلیفلوزین به عنوان یک Sodium-glucose Cotransporter-2 (SGLT2) Inhibitors دارای یک مکانیسم غیر وابسته به انسولین است و از طریق مهار بازجذب گلوکز در کلیه ها (Glycosuria) باعث کاهش سطح HbA1Cو کنترل قند خون می شود. همچنین، دفع گلوکز از طریق ادرار منجر به از دست دادن کالری اضافه و کاهش وزن می گردد. به علاوه، مهار SGLT-2 موجب اثرات دیورتیک اسموتیک و کاهش فشار خون نیز می شود.

متفورمین نیز به عنوان دارویی از دسته Biguanideها علاوه بر کاهش تولید گلوکز کبدی، باعث افزایش حساسیت بافت محیطی به عملکرد انسولین یا کاهش مقاومت سلول ها به انسولین می گردد.

داروی ترکیبی جاردیپلاس®  گزینه‌ی مناسب برای بیمارانی است که اخیرا هر دو دارو را به صورت قرص‌های جداگانه و همزمان مصرف کرده‌اند.
داروی ترکیبی جاردیپلاس®با مکانیسم اثر خاص، کاهش ریسک هیپوگلیسمی، اثرات کاهش وزن و کاهش فشار خون برای بیماران با ریسک بالای بیماری های قلبی عروقی وبیمارانی با کاهش عملکرد کلیه می تواند مفید و سودمند باشد.
نتایج نشان می دهد مصرف امپاگلیفلوزین باعث کاهش بروز End-stage بیماری کلیوی -نارسایی کلیوی و نیز کاهش تشدید نفروپاتی دیابتی می گردد.

با این تفاصیل می توان گفت داروی ترکیبی جاردیپلاس® در مقایسه با تجویز داروها به طور جداگانه از هم، درمان بیماران را تسهیل می سازد و به میزان قابل ملاحظه‌ای نتایج بالینی را بهبود می بخشد.

جاردیپلاس®و سایر محصولات تهران شیمی توسط شرکت های پخش سراسری: فردوس، هجرت و البرز توزیع می گردد.

تلفن مستقیم مشاوره در خصوص جاردیپلاس®
021-64049
داخلی 2009

References:

  1. Drug Design, Development and Therapy. (2016):10 2263–2270.
  2. Diabetes, Obesity and Metabolism 15: 291–300, 2013.
  3. Current Therapeutic Research84 (2017)4–9.
  4. Diabet. Med. 27, 739–743 (2010).
  5. Medicine Update. (2012): 22.249-253.
  6. FDA approved label. Reference ID: 4942738.
  7. Cardiorenal Med 2020;10:1–10. DOI: 10.1159/000503919.

 

آگهی های عمومی

گلوتریو امگا3 شیاف ایبوپروفن طراحی و چاپ جعبه دارویی شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info

آخرین اخبار