لووتیروکسین سدیم

داروهای تیروئید و ضد تیروئید
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

لووتیروکسین چیست؟
‎داروی لووتیروکسین نام آشنایی برای افراد مبتلا به کم کاری غدد تیروئید می باشد.
‎هنگامی که غده ی تیروئید به اندازه ی طبیعی فعالیت ندارد، میزان هورمون های تیروئیدی در بدن شما کاهش می یابد. این اختلال در پزشکی به هایپوتیروئیدیسم معروف می باشد.
‎لووتیروکسین تعادل هورمون های تیروئیدی را در بدن ایجاد می کند و از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به تیروکسین یا T4(یکی از هورمون هایی که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود) می باشد.

‎پیش از مصرف لووتیروکسین 
‎-در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید زیرا لازم است در این مدت معاینات و آزمایشات دوره ای خاص توسط پزشک برای شما انجام شود.همچنین لازم است عملکرد غده ی تیروئید کودک شما نیز بررسی شود.
‎-در صورتی که مبتلا به بیماری قلبی (مانند آنژین صدری) می باشید و یا فشار خون بالا دارید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورتی که به هر دلیلی اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی دارید و به شما گفته شده است که تولید هورمون های کورتیزول در بدن شما کم می باشد ، یا تحت درمان با داروهای کورتیکواستروئیدی (پردنیزولون ، بتامتازون ، دگزامتازون ، هیدروکورتیزون و ...) می باشید پزشک خود را مطلع نمایید.
‎-در صورتی که پیش از این سابقه ی پرکاری تیروئید داشته اید به پزشک خود یادآوری نمایید.
‎-در صورت ابتلا به دیابت ، عدم توانایی بدن در تنظیم آب بدن (دیابت اینسیپیدوس که اختلال نادری می باشد) به پزشک خود اطلاع دهید.
_از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.‎
‎-در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی ، پزشک خود را مطلع نمایید.

‎نحوه ی مصرف لووتیروکسین
- ‎لووتیروکسین را دقیقا همانگونه که پزشک توصیه می کند مصرف نمایید. ممکن است مصرف دارو برای شما روزانه پیش از صبحانه تجویز شده باشد (تعداد قرص در هر بسته با توجه به شرایط شما محاسبه می شود.)
‎-این دارو به صورت قرص با دوزهای مختلف ۵۰ ، ۷۵ ، ۱۰۰میکروگرم موجود می باشد. بسته به مقدار مصرف دارویی که در هر نوبت برای شما محاسبه شده است ممکن است در یک نوبت نیاز به مصرف چند قرص با دوزهای متفاوت داشته باشید لذا در این صورت ، هنگام مصرف به دوز هر قرص دقت بفرمایید.
‎-ممکن است درمان با یک قرص ۵۰ -۱۰۰ میکروگرمی به صورت روزانه آغاز شود و با توجه به شرایط بیمار تا ۱۰۰تا ۲۰۰ میکروگرم در روز افزایش یابد.

‎مواد غذایی و لووتیروکسین 
‎طبق تحقیقات مصرف برخی از مواد غذایی می تواند موجب کاهش جذب لووتیروکسین شود.مصرف بیش از حد و همیشگی گردو،سویا،گریپ فروت و نوشیدنی های کافئین دار باعث کاهش اثر لووتیروکسین می شود. این مواد را در رژیم غذایی خود به صورت کم و متعادل مصرف نمایید.
‎-در صورتی که لووتیروکسین برای کودک شما تجویز شده است، مقدار مصرف دارو در هر نوبت با توجه به وزن و سن و نوع اختلال برای وی توسط پزشک محاسبه می شود. مقدار تجویز شده را حداقل نیم ساعت پیش از اولین وعده غذایی روزانه به کودک خود بدهید.
‎-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو،بلافاصله بعد از یادآوری در صورتی که ۲-۳ساعت از زمان مصرف گذشته است،میل کنید. اما در صورتی که بیش از ۲-۳ ساعت گذشته است،نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و از ۲برابر نمودن مقدار مصرف دارو در یک نوبت نیز خودداری نمایید.

‎توصیه ها
-‎از آنجا که درمان اختلالات تیروئید معمولا طولانی مدت می باشد و دائماً باید توسط پزشک کنترل گردد،لذا تحت نظر پزشک خود بمانید و آزمایشات و معاینات دوره ای که توسط پزشک برای شما تجویز می شود را به طور منظم انجام دهید و مصرف دارو را تا زمانی که پزشک مناسب می داند ادامه دهید.
‎-از آنجایی که لووتیروکسین می تواند با داروهای بسیاری در بدن تداخل ایجاد کند،پیش از شروع مصرف هرگونه فرآورده دارویی،مکمل یا گیاهی به داروساز خود اطلاع دهید و مشاوره ی لازم را دریافت نمایید.
‎بطور مثال مصرف لووتیروکسین با داروهای درمان سو ٔهاضمه، مکمل های حاوی آهن و کلسیم باید حداقل ۲ساعت فاصله داشته باشد زیرا این داروها منجربه کاهش اثر لووتیروکسین می شوند.
‎-شربت های معده حاوی آلومینیوم در مدت درمان با لووتیروکسین نباید مورد استفاده قرار گیرد.
‎-غذاهای غنی از آهن یا کلسیم (لبنیات، گوشت و...) ممکن است باعث کاهش جذب و اثر گذاری لووتیروکسین شوند.
‎-درصورتی که مبتلا به دیابت هستید، ممکن است لووتیروکسین تعادل سطح قند خون شما را بهم بزند و نیاز به تغییر در مقدار مصرفی داروهای دیابت و انسولین مصرفی شما باشد لذا قند خون خود را منظم چک نمایید و توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.
_در صورتی که قصد عمل جراحی یا شروع درمان دارویی برای بیماری دیگر دارید، درمان گر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

‎عوارض شایع لووتیروکسین 
‎-احساس تهوع و استفراغ ناشی از مصرف این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای چرب و پر ادویه کاهش می یابد.
‎-اسهال خفیف در اوایل درمان ممکن است رخ دهد.در این مدت مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید.
‎-سر درد یکی از عوارض این دارو می باشد در صورت بروز آن آب و مایعات فاقد کافئین به مقدار کافی مصرف نمایید و از داروساز خود در مورد داروی ضد درد مناسب با شرایط خود،مشاوره بگیرید.با این حال در صورتی که سر درد شما طولانی شد و با قرص ضد درد برطرف نگردید، به پزشک مراجعه کنید.
‎-در صورت احساس تپش قلب یا درد قفسه سینه در مدت درمان با این دارو(مصرف داروهایی مانندآمفتامین، فنیل افرین و سودوافدرین این عارضه را تشدید می کند)، با پزشک خود در مورد این عارضه در اسرع وقت صحبت نمایید.
‎-در صورت احساس خستگی شدید، گر گرفتگی، تعریق بیش از حد، مشکلات خواب، کاهش وزن، گرفتگی و درد ماهیچه ای، ریزش مو، خارش پوست و تغییر در عادات ماهیانه با پزشک خود صحبت نمایید تا راهکار مناسب را دریافت نمایید.


با توجه به دستور مصرف لووتیروکسین قبل از صبحانه و مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون( پنتوپرازول - اسموپرازول - لانسوپرازول - امپرازول - رابپرازول) قبل از صبحانه٬ آيا با تغيير زمان مصرف مي توان از اين تداخل جلوگيري كرد؟
 مطالعات با پنتوپرازول و اس امپرازول تغییری در جذب لووتیروکسین نشان ندادند.
-درصورتی که این بیماران که امپرازول به مدت 6 ماه مصرف کرده بودند،به نظر میرسد که نیاز به افزایش اندک دوز لووتیروکسین دارند و مطالعات گذشته نگر نشان دادند که بیماران مصرف کننده لنزوپرازول هم اندکی افزایش در سطح TSH داشتند.
-یک مطالعه گذشته نگر بزرگ از آنالیز بیمارانی که بطور طولانی مدت لووتیروکسین مصرف می کردند، نشان داد این بیمارانی که مهارکننده پمپ پروتون مصرف می کنند باعث افزایش غلظت سرمی TSH می شود. بطور مشابه، مطالعه مشاهده ای دیگر نشان داد که مهارکننده پمپ پروتون در ابتدا باعث افزایش غلظت سرمی TSH شدند ولی در ادامه باعث کاهش آن شدند؛ محققین نتیجه گرفتند که دوز لووتیروکسین باید در این افراد تنظیم شود.
-ولی تمام این مطالعات مشخص نکردند که کدام مهارکننده پمپ پروتون خاص مصرف شود و پیامدهای بالینی برای هر فرد متفاوت است.
-درهرصورت بیمارانی که مهارکننده پمپ پروتون مصرف می کنند ممکن است علائمی از کاهش جذب لووتیروکسین نشان دهند.
-این تداخل ممکن است بعد از چندین ماه گسترش پیدا کند.
-هنوز مطالعات بیشتری نیاز است تا این تداخل را تایید کنند.

نتیجه نهایی: بیمارانی که به دستور پزشک لووتیروکسین و داروهای مهارکننده پمپ پروتون را استفاده می کنند باید با فاصله چند ساعت این دو دارو مصرف شود و هر ۶ هفته یک بار آزمایش تیروئید TFT  برای اثربخشی لووتیروکسین لازم است. مصرف لووتیروکسین قبل از صبحانه در اولویت است. مهار کننده پمپ هیدروژن را می توان بعد از صبحانه مصرف کرد.
دکتر مهدی شاهمیرانی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف لووتیروکسین سدیم

لووتيروكسين براي تشخيص و درمان كم كاري تيروئيد، پيشگيري و درمان گواتر و سرطان تيروئيد و نيز بررسي عملكرد تيروئيد به كار مي رود.

مکانیسم اثر لووتیروکسین سدیم

هورمون هاي تيروئيدي داراي دو اثر آنابوليك و كاتابوليك مي باشند و در متابوليسم طبيعي، رشد و تكامل، خصوصاً تكامل سيستم عصبي كودكان نقش دارند.

فارماکوکینتیک لووتیروکسین سدیم

جذب دارو متغير و ناقص است، ( بين 70-50 درصد) خصوصاً وقتي با غذا مصرف شود. زمان رسيدن به حداكثر اثر 4-3 هفته است و پس از قطع دارو اثر آن براي 3-1 هفته باقي مي ماند. نيمه عمر دارو بسته به وضعيت تيروئيد بيمار متفاوت است. در افراد با عملكرد طبيعي تيروئيد حدود 7-6 روز، در مبتلايان به كم كاري تيروئيد 10-9 روز و در پركاري تيروئيد 4-3 روز مي باشد.

منع مصرف لووتیروکسین سدیم

اين دارو در تيروتوكسيكوز، سابقه پركاري تيروئيد، حساسيت به هورمون هاي تيروئيدي و بيماري هاي قلبي-عروقي( آنژين صدري، آترواسكلروزيس، بيماري سرخك كرونر، زيادي فشار خون و انفاركتوس ميوكارد) نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی لووتیروکسین سدیم

عوارض معمولاً با مصرف مقادير زياد دارو ايجاد شده و به صورت درد آنژيني، آريتمي قلبي، طپش قلب، كرامپ هاي عضلاني، تاكي كاردي، اسهال، استفراغ، لرزش، بي قراري، تحريك پذيري، بي خوابي، سردرد، گرگرفتگي، تعريق، كاهش وزن و ضعف عضلاني بروز مي نمايد.

تداخلات دارویی لووتیروکسین سدیم

در صورت تجويز همزمان با داروهاي ضد انعقاد، تنظيم مقدار مصرف آنها بر اساس زمان پروترومبين لازم است. كلستيرامين سبب تأخير و جلوگيري از جذب دارو مي شود، بنابراين بين تجويز دو دارو بايد 5-4 ساعت فاصله باشد. مصرف همزمان با داروهاي مقلد سمپاتيك اثر دارو را زياد مي كند و در افراد مبتلا به بيماري سرخگ كرونر كه داروي مقلد سمپاتيك دريافت ميكنند، خطر تشديد بيماري كرونر وجود دارد.

هشدار ها لووتیروکسین سدیم

1. در صورت نارسايي هيپوفيز قدامي يا غده فوق كليوي قبل از شروع مصرف دارو( براي جلوگيري از نارسايي حاد غده فوق كليوي) درمان با كورتيكواستروئيد بايد شروع شود.
2. در افراد مسن، بيماران قلبي-عروقي، بيماران مبتلا به ديابت بايد با احتياط تجويز شود.
3. در بيماران ديابتي ممكن است به افزايش مقدار مصرف داروهاي ضد ديابت نياز باشد.
4. در دوران بارداري ممكن است اندازه گيري تيرو تروپين سرم براي تنظيم مقدار مصرف دارو لازم باشد.
5. بيماران مبتلا به ميكزدم يا كم كاري طولاني مدت تيروئيد ممكن است به اثرات هورمون هاي تيروئيدي حساس تر باشند.

توصیه های دارویی لووتیروکسین سدیم

1. دارو به ميزان تجويز شده و در زمان معيني از روز مصرف شود.
2. در موارد جراحي و اورژانس پزشك بايد از مصرف دارو مطلع گردد.

دارو های هم گروه لووتیروکسین سدیم

گروه A

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات گسترده در انسان شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو در سه ماهه اول بارداری مشاهده نشده است و همچنین در سه ماهه های بعدی

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
07938
02067
09586
16848
00751
16634

مطالب و رویداد های ویژه

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص لوکسین 0.1 میلی گرم
قرص لوکسین 50 میکرو گرم
قرص ال-تیروکس 50 میکروگرم
قرص ال-تیروکس 100 میکروگرم
قرص یوتیروکس 50میکروگرم
قرص یوتیروکس 100 میکروگرم
قرص لووتین 0.1 میلی گرم
قرص لووکسین 0.075 میلی گرم
قرص یوتیروکس 25 میکرو گرم
قرص یوتیروکس 150 میکرو گرم
قرص یوتیروکس 75 میکرو گرم
سیده معصومه موسوی (1398/10/27)
باسلام خدمت شماببخشیدمن حدودص15ساله لووتیروکسین مصرف میکنم میخواستم بدونم تااخرعمربایدمصرف بشه
ناشناس (1398/10/26)
سلام من دو ماه پیش متوجه شدم تیروئید کم کار دارم ۷.۷ دکتر متخصص روزی یه دونه و نصف لووتیریکسین نوشت بعد از دو ماه آزمایش دادم ۰/۲۵ولی متاسفانه روز آزمایش قرص خورده بودم که دکتر گفتن بخاطر خوردن قرص روز آزمایش انقد اومده پایین بازم روزی یه دونه و نصف بجز جمعه ها گفتن قرص بخورم تا سه ماه دیگه سردرد دارم چیکار کنم دوز دارو رو کم کنم مشکلی نداره
سپیده جهات (1398/10/26)
سلام باردارم و تی اس اچ من ۴.۶۱بوده است ودکترم اثیروکس ۱۰۰میکرو هر روز برام تجویز کردن بعد از ۲۰ روز مصرف دچار خشکی گلو زبان شدم واضطراب بی دلیل سراغم امد ایا این مقدار برای من زیاد است؟؟
مدیر سامانه (1398/10/27)
احتمالا نیاز به تعدیل دوز دارو دارید
سمیه (1398/10/26)
سلام من چند ساله قرص ۱/.مصرف میکنم ولی همسرم دارو را خریداری کرده قرص۱۰۰بهش دادن دوز داروی این دو با هم فرقی ندارد با سپاس
مدیر سامانه (1398/10/27)
مشکلی ندارد. یک دهم میلی گرم معادل ۱۰۰ میکروگرم است.
مسعود یاوری (1398/10/26)
سلام، قرص لووکسین 0/1 میخورم روزی یکی ،ولی گلو درد دارم،لطفا راهنمایی بفرمایید، چون امکان رفتن پیش دکترم به سختی امکان پذیر است، باتشکر.
ناشناس (1398/10/11)
باسلام و احترام وقت بخیر من 4 سال قرص لوتیروکسین 0.1 مصرف میکردم بعد از 4 سال دوز دارو ام 50 شد یکسال دوز 50 مصرف میکردم.وقتی آزمایش دادم دوباره دوز داروم با تجویز پزشک به 0.1 برگشت میخواستم بپرسم این تغییرات دوز مشکلی ندارد.با تشکر
تارا کیا (1398/10/8)
سلام،من ۸ ماه هست کم کاری تیرویی برام تشخیص داده شد و لوو تیروکسین ۰/۱ میخورم ولی مدتیه صورتم اب رفته و دچار گرگرفتگی میشم و تب میکنم ،موهامم وز و خشک شده اند دلیل چی میتونه باشه ؟
حمزه (1398/10/6)
سلام خسته نباشید . ممنون بابت این همه لطف و وقت گذاشتنتون من عمل جراحی بای پس قلب داشتم . ۲ سال بعد از عمل تی اس اچ من ۷ شد قرص لووتیروکسین ۵۰ به مدت چند ماه خوردم و پزشک یک ماه قطع کرد که قرار شد آزمایش بدم بعد از قطع شدن دچار تعریق های وحشتناک بخصوص در شب و تپش قلب شدم وقتی در ماه بعد آزمایش دادم Tsh من ۱۲ شده بود و ضمنا با خوردن قرص بشدت دچار ریزش مو میشم خارجی هم که خوردم همین وضع رو دارم تورا بخدا کمکم کنید این عِدائم مال پرکاری چرا من مبتلا شدم با این ریزش شدید چکار کنم .
ناشناس (1398/10/6)
با سلام دختر اا سالش ازمایش گرفتیم گفتن کم کری تیرویید داره دکتر قر ص ترووکسین داده اگر قرص و ساعت 6 صبح بخوره و بخوابه و ساعت 9 بلند شه صبحانه بخوره مشکلی نداره
مدیر سامانه (1398/10/6)
معمولا پس از خوردن قرص نباید خوابید. ممکن است قرص در یک نقطه در معده بچسبد و باعث تحریک معده شود.
علی (1398/10/3)
سلام من آزمایش تیروییدم تی۳(۱.۱)تی۴(۱۰.۶)و تی اس اچ۶.۹ بود.قرص لووتیروکسین۵۰استفاده کردم بمدت۴۵روز به تجویز پزشک. بعداز این مدت آزمایش دادم جواب این شد: تی۳(۱.۸)تی۴(۱۱.۹)و تی اس اچ۲.۶ لطفا بفرمایید به خوردن قرص ادامه بدم یا خیر؟ممنونم
نجفی (1398/10/3)
سلام من ازمایش های قبل بارداری دادم گفتن کم کاری تیریید دارم ۸/۷هستش و پزشک قرص لووکسین ۵۰ میلی داده پنج شنبه جمعه مصرف کنم ایا خوبه یا نه
علی (1398/9/17)
سلام من تیروییدم کم کاره لوو۵۰ مصرف میکنم چند روز دیگه باید آزمایش بدم چک کنم تیروییدمو. خواستم بدونم روز آزمایش باید قبلش قرص و صبونه بخورم یا فقط قرص یا هیچکدوم؟ممنون
مدیر سامانه (1398/9/17)
در روز آزمایش قرص لووتیروکسین نخورید و قبل از صبحانه آزمایش بدهید
ناشناس (1398/9/13)
سلام دختر۲۱وپسر۱۹ساله هر دو لاغروضعیف هستند تیروئید پرکارهستند محض اطمینان دخترم دو بارازمایش داد با مصرف قرص لووکسین ۱۰۰ لاغرتر میشوند لطفا راهنمایی کنید ممنون
مدیر سامانه (1398/9/14)
یک نکته لازم است خدمت عزیزان عرض کنم که بارها در مراجعه بیماران مشاهده شده است. در بسیاری از موارد بیمارانی که مبتلا به پرکاری تیروئید هستند به دلایل مختلف از لووتیروکسین استفاده می کنند و در مراجعات بعدی بر حسب عادت به پزشک درخواست تجویز دارو می کنند ویا اقدام به خرید بدون نسخه از داروخانه می کنند که این کار باعث وخیم تر شدن وضعیت بیمار می شود. توجه کنید: هر بیماری که مشکل تیروئید دارد الزاما کم کاری تیروئید نیست و باید دقیقا توسط متخصص غدد بررسی و درمان صورت گیرد. همچنین افرادی هم که قطعا کم کاری تیروئید دارند بصورت دوره ای باید آزمایشات تیروئید انجام دهند و مقدار مصرف داروهای خود را تحت نظر پزشک مربوطه تنظیم کنند.
مدیر سامانه (1398/9/14)
در صورت وجود پرکاری تیروئید، مصرف لووتیروکسین برای ایشان مانند سم است. باید داروی سرکوب کننده هورمون تیروئید مصرف کنند. به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
سارا اخا (1398/9/12)
سلام. همسر من اخیرا متوجه شدیم که کمکاری داره و دکتر براش لووتیروکسین یک دهم روزی یک عدد تجویز کرده و حدود یک ماهه که هر روز مصرف میکنه. قبل از مصرف قرص ریزش موی شدید داشت که با مصرف قرص کمی بهتر شد اما مشکلی که هست به من امروز گفته حس میکنه میل جنسیش کم شده چون ما میخواهیم بچه دار شیم خیلی نگران شدم خواستم بدونم این کاهش میل جنسی مربوط به کم کاری تیروییدشه یا از عوارص همین قرصه‌ و باید چیکار کنیم تا مثل سابق بشه.
مدیر سامانه (1398/9/12)
لازم است برای تنظیم دوز دارو به متخصص غدد مراجعه کنید.
ناشناس (1398/9/9)
سلام.من کمکاری دارم و روزی یک قرص میخورم و در حال حاضر به بچه شیر میدم.آخرین آزمایشی که دادم tsh 14 بود برای بچه مشکلی پیش نمیاد؟در آینده دچار نشه؟بهتر نیست شیر خشک بدم؟
ناشناس (1398/9/9)
سلام جدیدابرابرآزمایشات دکترهاگفتن کم کاری تیروئیددارم دکترقرص لووتیروکسن دادن وقتی صبح هاناشتامیخورم معده ام بدجورورم ( باد) میکنه دلیلش چیه ممنون میشم
Tarlan (1398/8/23)
سلام خسته نباشین,من آزمایشات قبل بارداری دادم من گفتن کم کاری تیرویید دارم قرص لووکسین۰/۱تجویز کردن و گفتن هرروز نصف هرقرص رو باید مصرف کنم اگر این حین بارداربشم،مشکلی پیش نماید؟
مدیر سامانه (1398/8/26)
مشکلی ندارد.
محمد جواد شیخان (1398/8/20)
سلام خسته نباشید من ۳۱ساله هستم وزن بدنم۱۷۳کیلو هست وقدم ۱۹۵هست وازمایش تیرویید دادم وتیرویید نداشتم ودکتر بخاطر اضافه وزنم بهم قرص لووکسین۱۰۰داده که صبح ناشتا نصف قرص مصرف کنم به نظر شما با این قرص لاغر میشم با تشکر
سیما شعرباف (1398/8/17)
سلام و خسته نباشید خدمت شما . دختر من ۸ سالشه از سه سالگی قرص لیتروکسین ۱۰۰ بخاطر کم کاری میخوره . سه شنبه و جمعه به تشخیص پزشک نمیخوره بقیه روزا نصفی صبح ناشتا. این هفته چهارشنبه یادم رفته بهش بدم . خیلی نگرانم باید چکار کنم
مدیر سامانه (1398/8/17)
مشکلی ندارد. از این به بعد طبق دستور ادامه دهید.
عتیق الله (1398/8/15)
سلام وخسته نباشید، همسرم ترویید کمکار دارد وباردار هم میباشد، پزشک قرص 0.1 لووترکسین داده، اما برش گفته است بعد از غذا میل نماید، در صورت که در چندین مقاله پزوهشی مطالعه نمودم قبل از غذا توصیه گردیده است، حال قبل از غذا یا بعد از غذا استفاده گردد لطفا معلومات ارایه نماید.
مدیر سامانه (1398/8/15)
لووتیروکسین باید حتما با معده کاملا خالی مصرف شود به همین دلیل صبح ناشتا بهترن زمان مصرف لووتیروکسین است. اگر بعد از غذا استفاده کنید جذب دارو کاهش می یابد و مشخص نیست چه مقدار دارو جذب شده است. فقط صبح ناشتا
مجید (1398/8/14)
سلام من تیرویید کم کار دارم و الان گلوم تیر میکشه و بعضی وقت دچارتنگی نفس میشم به نظرشما در اثر چیه
علی زارعی (1398/8/10)
سلام من سالهای۹۰ب توصیه متخصص داخلی و۹۵ب توصیه فوق تخصص غدد آز تیروئید دادم بهمراه سونو.هر دو گفتن کم کاری ولی نیازی ب دارو نیس.چن روز پیش آز دادم دکتر گفت ۶.۹ کم کاری لوو۵۰ نوشت از ۱۰آبان دارم میخورم روزی یکی ناشتا.گفت۴۵روز دیگه دوباره آز بدم.در ضمن احساس خستگی دارم همیشه قد۱۸۰ وزن۶۲ بیشتر از ۱۰ساله وزنم همینه دارو تقویتی و گیاهی خوردم یا تاثیر نداشته یا رسید ب۷۵کیلو ولی بعد از قطع دارو وزنم دقیقن برگشت روی۶۲.سر درد و سرگیجه هم دارم بعضی وقتا قبل از مصرف این دارو البته.یعنی با خوردن این قرص وزنم بالا میره؟🙄🙏❤
مدیر سامانه (1398/8/11)
کم کاری تیروئید معمولا منجر به اضافه وزن می شود و مصرف لووتیروکسین با افزایش سوخت وساز باعث کاهش وزن می شود. البته در خصوص وزن بدن عوامل مختلفی دخیل است که پس از تیروئید به ژنتیک و رژیم غذایی در طفولیت برمی گردد. در مغز نقطه ای وجود دارد که وزن بدن را با دقت بالا تنظیم می کند. افزایش و کاهش وزن اندک، تاثیر چندانی ندارد ولی در صورت کاهش وزن یا اضافه وزن قابل توجه، این نقطه از مغر بیدار می شود و مجددا وزن بدن را روی همان عدد تغییر می دهد. نهایتا با مصرف قرص لووتیروکسین انتظار افزایش وزن نداشته باشید.
معصومه (1398/8/10)
سلام.من به مدت ۶ سال قرص لووتیروکسین ۵۰ میکروگرم مصرف میکردم.با عوض شدن پزشک و ارائه نتیجه آخرین آزمایش،ایشان قرص ۱۰۰ میکروگرم را تجویز کردند. T4 ۷.۸۸ وTSH۲.۵۶۷ گزارش شده بود. آیا در تجویز جدید اشتباهی صورت گرفته است؟قبلا از راهنماییتون ممنونم.
مدیر سامانه (1398/8/10)
با توجه به عدم دسترسی به آزمایشات قبلی و مقایسه پیشرفت درمان به نظرم به پزشک خود اعتماد داشته باشید و قرص ۱۰۰ میکروگرم را استفاده کنید. دو هفته بعد آزمایشات تیروئید را تکرار کنید.
ناشناس (1398/8/1)
باسلام .دخترم 14 ساله می باشد .ازمایش تیروئید داد از حد نرمال ازمایش5 /1 بیشتر بود دکتر متخصص گفت کم کاری تیروئید می باشد در ضمن با معاینه گلو گفت که کمی غده تیروئید بزرگ شده قرص لووکسین1/. به دخترم داد شبی نصفه بخورد جمعه ها کامل .دوروز پیش ازمایش داد .کم کاری از حد نرمال پایین تر شده ومتاسفانه پرکاری ان 14 شده به دکتر مراجعه کردیم شب جمعه را قطع کرد ایا پرکاریش کم می شود .به نظرم. زیاد از حد مصرف شده .لطفا راهنمایی کنید .که ایا دکترش را عوض کنم یا به روش ایشان پیش بروم
مدیر سامانه (1398/8/3)
تنظیم دوز لووتیروکسین اهمیت زیادی دارد. کمبود این هورمون مشکلات زیادی ایجاد می کند و مصرف زیاد لووتیروکسین هم عوارض دارد. به هر حال پزشک، با توجه به آزمایشات و نتایج مشاهده شده از درمان دوز دارو را تعیین می کند. به نظرم تحت نظر همان متخصص درمان را ادامه دهید.
مولایی (1398/7/28)
سلام من آزمایش و سونو دادم تیروئیدم کم کار یا پرکار نیست غده تیروئیدم 5تا ندول داره نمونه برداری کردم قرص لووتیروکسین سدیم تجویز کرده ؟میخواستم بگم این قرص ها از کم کاری هست میشه استفاده کنم ؟
ناشناس (1398/7/26)
سلام من خیلی لاغرم وهمیشه احساس خستگی دارم و بی حالم. رفتم آزمایش دادم دکتر قرص لوتیروکسین 100 به من داد. ولی مطمئن هستم کم کاری تیروئید ندارم. راهنمایی کنید مرسی.
مدیر سامانه (1398/7/26)
به نظرم برای اطمینان، آزمایشات تیروئید را در آزمایشگاه دیگری تکرار کنید
لیلا رضوی (1398/7/25)
سلام۴۵ روز است تیرویید چپ و راست را برداشتن ده روزه قرص لووتیروکسین ۱۰۰ دکتر تجویز کرده ناشتا مصرف میکنم ولی با ضعف عضلانی مواجه شدم وقدرت راه رفتن ندارم به دکتر دسترسی ندارم نمیدونم چیکار کنم مسافرخارج از کشور هستم لطفا راهنمایی کنید ممنونم
مدیر سامانه (1398/7/26)
تا زمان دسترسی به پزشک از مولتی ویتامین های قوی مانند ژریاتریک استفاده کنید. نباید مصرف لووتیروکسین را قطع کنید.
ساعدی (1398/7/23)
سلام، کم کاری داشتم 3ماه لووتیرکسین 50 میکرو گرم مصرف کردم و آزمایش دادم تیروئیدم شدش 0/11 رفتم پیش فوق تخصص غدد لووتیرکسین 0/1 داده اشتباه نشده؟
مدیر سامانه (1398/7/23)
قدرت اثر لووتیروکسن ۰.۱ در واقع دو برابر لووتیروکسین ۵۰ است. یک دهم میلی گرم برابر با ۱۰۰ میکروگرم می باشد. طبق دستور پزشک دارو را ادامه دهید.
خانم زندی (1398/7/22)
سلام خسته نباشید مصرف قرص لووکسین ۰/۱ ر دوران قاعدگی باید قطع شود؟
مدیر سامانه (1398/7/22)
نباید قطع شود.
اتنا موسوی (1398/7/16)
سلام من حدود یه ماه از نصف ۵۰میکروگرم لووکسین استفاده میکنم دفعه قبل که پریود بودم شروع کردم الان تققریبا یه هفته از پریودم گذشته ولی پریود نشدم باید چیکار کنم؟
مدیر سامانه (1398/7/17)
بهتر است به پزشک غدد مراجعه کنید.
dreama (1398/7/4)
سلام من به مدت یکسال لووکسین 50 میکروگرمی مصرف میکردم؛ حدودا یکی دوماه مصرف قرص رو قطع کردم و مجددا بعد از آزمایش و طبق تجویز پزشک مصرف لووکسین 0.1 را شروع کردم ولی بعد از دوهفته دچار تپش قلب و بی حالی شدم!میخواستم بدونم که این عارضه بدلیل زیاد بودن دوز دارو اتفاق افتاده؟
مدیر سامانه (1398/7/5)
ممکن است این علائم مربوط به اضافه شدن دوز لووتیروکسین باشد. نباید مصرف دارو را قطع می کردید. اگر پس از چند روز این علائم برطرف نشد برای تعدیل دوز به پزشک مراجعه کنید.
زهرا رشیدزاده (1398/6/31)
سلام وقت بخیر من حدود ۱۳سال بصورت منطم قرص لوتیروکسین سدیم میخوردم ۱۰میلی همیشه دم داروخانه بدون نسخه می گرفتم اونا هم یا می پرسیدن یا نپرسیده ۱۰ میلی میدادن. ولی از اواخر بهار که یه بسته خریدم داروخانه نپرسید منم دوز نگفتم متوجه هم نشدم ولی بعد ۲ماه تازه دیدم دوز داروم 0/1بوده .الان میخوام بدونم چکار باید بکنم؟؟ادامه بدم یا باید ازمایش جدید بدم؟؟
مدیر سامانه (1398/6/31)
قرص لووتیروکسین دوز ۱۰ میلی گرم ندارد. بالاترین دوز قرص لووتیروکسین ۱۰۰ میکروگرم یا یک دهم میلی گرم است. آیا مطمئنید قبلا لووتیروکسین مصرف می کرده اید؟
وحید رفیع زاده (1398/6/29)
سلام وقت شما بخیر . چند سالیست که تحت نظر پزشک لووتیروکسین مصرف میکنم . آیا مصرف لانزوپرازول تاًثیر سوء بر لووتیروکسین دارد ؟
مدیر سامانه (1398/6/30)
لووتیروکسین را صبح ناشتا مصرف کنید و لانسوپرازول را قبل از ناهار استفاده کنید مشکلی ندارد.
يا حسين (1398/6/27)
با سلام:اگه اشتباهي يك خانم بجاي لووتیروکسین سدیم 50كه دكتر تجويز كرده ،40روز از 100استفاده كند عوارضي براي حال وآينده ايشان دارد ؟ با تشكر
مدیر سامانه (1398/6/28)
با تنظیم دوز در آینده هیچ مشکلی برای ایشان بوجود نخواهد آمد. مصرف بیش از نیاز لووتیروکسین می تواند علائمی شبیه پرکاری تیروئید ایجاد کند مانند تپش قلب، استرس و بی قراری ولی این علائم با تنظیم دارو برطرف می شود.
ناشناس (1398/6/25)
سلام، لطفا توضیح بدین آیا قرص تیرویید یک دهم ایرانی با 100 آلمانی فرق داره؟ و اینکه اگه کسی ایرانی میخورده و بارداره، خارجیشو بخوره اشکال داره یا فرقی نمیکنه؟ اصلا قرص تیرویید ایرانی بهتره یا خارجی؟؟
مدیر سامانه (1398/6/25)
قرص تیروئید یک دهم با ۱۰۰ آلمانی فرق ندارد. یک دهم میلی گرم برابر با ۱۰۰ میکروگرم است. اختلاف قابل ملاحظه ای بین نمونه ایرانی و خارجی گزارش نشده است. از هر کدام استفاده کنید فرقی ندارد.
سعید (1398/6/24)
سلام، چند سالی هست هر روز نصف قرص لووتیروکسین ایرانی میخورم، امروز رفتم داروخانه لووتیروکسین المانی ۱۰۰ میل خریدم، چطوری مصرف کنم؟
مدیر سامانه (1398/6/25)
اگر لووتیروکسن ایرانی که قبلا مصرف می کردید ۱۰۰ میکروگرم بوده است همچنان نصف قرص ۱۰۰ آلمانی مصرف کنید و اگر ۵۰ میکروگرم ایرانی نصف استفاده می کردید باید به همان نسبت تنظیم کنید.
فاطمه (1398/6/23)
با سلام دختر ۴ ساله دارم از بدو تولد کم کاری تیروئد داره لوتورکسین روزی ۱چهارم میدادم دکترش گفته عالی ۳ماه قطع کرده سروز پیش آزمایش tsh18.0و t47.5 لطفا کمک کنید نگرانم دوباره دخترم قرص بخوره در ضمن دخترم خیلی استرس داشت موقع آزمایش آیا قطع میشه یا ن دعا کنید منم دعا گوتون هستم
مدیر سامانه (1398/6/25)
اگر فرزند شما کم کاری تیروئید داشته باشد لازم است دقیقا مطابق تجویز پزشک لووتیروکسین مصرف کند. لووتیروکسین برای بدن ضروری است و کمبود آن مشکلات عدیده ای ایجاد می کند. لازم است به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
پرستو حسن بیگی (1398/6/11)
سلام و خدا قوت انشاءالله. همسر بنده بعد از خوردن قرص لووتیروکسین 0.1 متاسفانه بعد از دو هفته موهای سرش بشدت میریزه به دکتر معالج گفتیم ولی گفتن از قرص نیست میخواستم بدونم بعد از مدتی از مصرف قرص موهاش دوباره رشد میکنه و اینکه نیاز به متخصص پوست و مو هست؟ کمی هم آنزیم کبدی بالا بود و هم چنین کلسترول
مدیر سامانه (1398/6/12)
دکتر هرندی، داروساز: ریزش مو جزو عوارض شایش لووتیروکسین است.بهتر تحت نظر فوق تخصص غدد با چند با ازمایش و اندازه گیری سطح هورمون ها دوز هفتگی دارو دقیقا تنظیم گردد تا عوارض به حد اقل برسد. میتوانند از هیر تونیک های گیاهی ضد ریزش و کپسول زینک پلاس استفاده کنند
رضا طالب زاده (1398/6/11)
سلام من سه تا چهار ماه قبل بود ازمایش دادم دگتر گفت کم کاری تیروئید داری .روزی ک رفتم واسه تحویل قرص لوویکسن 50 داده بودن امروز رفتم داروخونه قرصم تموم شده بود رفتم بگیرم .گفت تو دفترچت 1میلی زده گرفتم .حالا نمیدونم صد درست بوده از اول که داده .چرا 50 گذاشتن .اما علائم درد و خستگی و ضعیف شدن و سرما خوردن و درد عضلات خیلی داشتمو دارم یعنی درد و بیحالی من بهتر نشده .لطفا بگید صد رو بخورم .یا اینکه اول ازمایش بدم بعد ب دکتر بگم که دوز رو بهم بگه
مدیر سامانه (1398/6/12)
قطعا برای تعیین مقدار مصرف لووتیروکسین بررسی آزمایشات ضروری است. اگر در گذشته هر اشتباهی رخ داده است اکنون برای اصلاح مقدار دوز دارو با در دست داشتن نتیجه آزمایشات به پزشک مراجعه فرمائید
زهل (1398/5/25)
این دارو عوارض هم دارد اگر خوب نشودم چی چون که من ازمایش دادم ودکتر به من گفت که تئیروید کمکارداری داروی لووتیروکسین برام ننوشت امااگر بخورم یعنی خوب میشم
مدیر سامانه (1398/5/25)
حتما کم کاری تیروئید شما به اندازه ای نبوده که نیاز به مصرف لووتیروکسین داشته باشید. تعیین دوز این دارو حتما باید توسط پزشک انجام شود و مصرف بیش از نیاز این دارو عوارض زیادی دارد.
زهل (1398/5/25)
سلام من تیروئید کمکار دارم باید جکار کنم تا هرچه زودتر از بین برود
مدیر سامانه (1398/5/25)
باید داروی لووتیروکسین را تحت نظر پزشک مصرف کنید.
امیر علی (1398/5/16)
من تیروئید کم کار دارم لووتیروکسین ۰/۱ با جلد قرمز روزی یک عدد مصرف می کردم اخیرا آزمایش دادم تیروئیدم زیاد شده ۱۸/۵ شده دکتر برام داروی لووتیروکسین ۵۰ میکروگرم تجویز کرده ای دوز ۵۰ بیشتره ؟
مدیر سامانه (1398/5/16)
لووتیروکسین ۰/۱ به معنی ۰/۱ میلی گرم است که معادل ۱۰۰ میکرو گرم می باشد. بنابر این لووتیروکسین ۵۰ میکروگرم معادل نصف لووتیروکسین ۰/۱ ماده موثره دارد. بنابر این پزشک بصورت منطقی دوز داروی شما را کاهش داده است.
منیژه (1398/5/10)
من تیروئید کم دارم و دارو مصرف می کنم هر از چند گاهی گلو درد به سراغم میاد چی کار بآی بکنم
مدیر سامانه (1398/5/11)
بهتر است آزمایشات دوره ای تیروئید و تنظیم مقدار مصرف دارو بصورت دائم کنترل شود.
مسعود (1398/5/6)
سلام، تپش قلب دارم ، به دلیل کم کاری تیروئید ، لووتیروکسین هم مصرف می کنم ، آیا تأثیری در افزایش یا کاهش تپش قلب دارد ؟ در ضمن آیا این امکان وجود داره که در طول دوره درمان، کم کاری تیروئید به پرکاری تبدیل بشه ، یا بر عکس؟
مدیر سامانه (1398/5/7)
کمبود یا اضافه هورمون تیروئید بر روی تمام اعضاء بدن تاثیر می گذارد و لووتیروکسین داروی بسیار اثر بخشی است که اگر با دوز صحیح مصرف شود باعث بهبود وضعیت جسمانی می شود. اگر لووتیروکسین بیش از مقدار مورد نیاز مصرف شود علائم پرکاری تیروئید بروز می کند.
نرگس (1398/5/2)
سلام وقت بخیر من ۲۷ سالمه و ازمایش تیرویید دادم ۶.۵ بود ودکتر بهم لووتیروکسین سدیم ۵۰میکروگرم داد گف روزی یه قرص بخورم ولی قلبم دردگرفت اونو خوردم روز بعد یک چهارم دارم میخورم بهترم ،عایا برم دوباره پیش دکتر یا نه
مدیر سامانه (1398/5/2)
تنظیم دوز لووتیروکسین بسیار تخصصی و مهم است. بهتر است در این خصوص با پزشک مشورت کنید.
زهرا (1398/4/29)
سلام.۲۷ ساله هستم.دو ساعت قبل ازآزمایش دارو قرص لووتیروکسین 0.1 مصرف کردم به مقدار نصف.تاثیری بر جواب آزمایش دارد؟چه مقدار.؟؟
علی (1398/4/28)
سلام من دوماه است جراحی تیرویید کتومی کردم تا یک هفته پیش قرص لووتیروکسین ۱۰۰ را روزی یکی و نصفی و پنجشنبه و جمعه ها دو عدد مصرف می کردم یک هفته پیش که پیش دکتر رفتم به من گفتن سه روز در هفته دو عدد مصرف کن و بقیه روز ها را همان یکی و نصفی بخور الان یک هفته است دچار لرزش بدن سر گیجه کم اشتهایی و نامنظمی قاعدگی شدم لطفا راهنمایی کنید ایا دوز مصرف زیاد است
مدیر سامانه (1398/4/29)
نام کاربر:‌علی؟ نامنظمی قاعدگی؟!! مقادیر مازاد بر نیاز لووتیروکسین می تواند چنین علائمی ایجاد کند. بهتر است برای تنظیم مجدد مقدار مصرف این دارو به متخصص غدد مراجعه کنید.
ناشناس (1398/4/27)
سلام، من کم کاری تیروئید داشتم دکترم قرص لووتیروکسین ۵۰ تجویز کرده بود که روزی نصف قرص مصرف کنم، ولی دقیقا یادم نیست که فقط جمعه ها مصرف نکنم یا پنجشنبه و جمعه مصرف نکنم، اگه اطلاعی دارید بی زحمت کمکم کنید.
مدیر سامانه (1398/4/27)
دوز دارو بر حسب شرایط افراد و میزان کم کاریی تیروئید متفاوت است. هر دو حالت امکان پذیر است. بنابر این به پزشک مراجعه کنید
پورا ملک محمدی (1398/4/23) (1398/4/24)
سلام خسته نباشید من تیروئید کم دارم سالیان ساله دارم قرص 0.1 میخورم اول نصف قرص میخوردم الان دو سال میشه که قرص کامل میخورم ولی یه مدت هست گاهی اوقات دستام میلرزه و احساس ضعف میکنم علتش چی میتونه باشه.لطفا جواب بدین ممنون
مدیر سامانه (1398/4/27)
بهتر است آزمایشات خون جدید برای شما انجام شود. احتمال زیاد لازم است دوز مصرف لووتیروکسین برای شما تغییر کند. به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1398/4/24)
تیروئید کم کار دارم لووتیروکسین سدیم 0/1 روزیر نظر پزشک مصرف می کنم وسردرد شدید دارم میشه راهنمایی کنید که چی کار کنم
مدیر سامانه (1398/4/28)
لازم است آزمایشات جدید تیروئید انجام دهید. احتمالا مقدار مصرف لووتیروکسین باید اصلاح شود.
مرضیه (1398/4/19)
قرص به درد نمی خورد
زهرا شمالی (1398/4/11)
سلام .خسته نباشید.. قرص لووتیروکسین ۱% جلد قرمز برای تیرویید روزانه ۱ عدد استفاده میکنم میخواستم بدونم عوارض این قرص چیه و چه خطراتی میتونه برای بارداری داشته باشه لطفا راهنمایی کنید ممنون
مدیر سامانه (1398/4/11)
اگر تیروئید شما کم کار است لووتیروکسین برای شما و جنین لازم است و در صورت عدم تامین این دارو ممکن است مشکلاتی برای جنین پیش بیاید.

چنانچه در خصوص "لووتیروکسین سدیم" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب