لووتیروکسین سدیم

داروهای تیروئید و ضد تیروئید
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

لووتیروکسین چیست؟
‎داروی لووتیروکسین نام آشنایی برای افراد مبتلا به کم کاری غدد تیروئید می باشد.
‎هنگامی که غده ی تیروئید به اندازه ی طبیعی فعالیت ندارد، میزان هورمون های تیروئیدی در بدن شما کاهش می یابد. این اختلال در پزشکی به هایپوتیروئیدیسم معروف می باشد.
‎لووتیروکسین تعادل هورمون های تیروئیدی را در بدن ایجاد می کند و از لحاظ ساختاری بسیار شبیه به تیروکسین یا T4(یکی از هورمون هایی که به صورت طبیعی در بدن تولید می شود) می باشد.

‎پیش از مصرف لووتیروکسین 
‎-در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید زیرا لازم است در این مدت معاینات و آزمایشات دوره ای خاص توسط پزشک برای شما انجام شود.همچنین لازم است عملکرد غده ی تیروئید کودک شما نیز بررسی شود.
‎-در صورتی که مبتلا به بیماری قلبی (مانند آنژین صدری) می باشید و یا فشار خون بالا دارید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورتی که به هر دلیلی اختلال در عملکرد غدد فوق کلیوی دارید و به شما گفته شده است که تولید هورمون های کورتیزول در بدن شما کم می باشد ، یا تحت درمان با داروهای کورتیکواستروئیدی (پردنیزولون ، بتامتازون ، دگزامتازون ، هیدروکورتیزون و ...) می باشید پزشک خود را مطلع نمایید.
‎-در صورتی که پیش از این سابقه ی پرکاری تیروئید داشته اید به پزشک خود یادآوری نمایید.
‎-در صورت ابتلا به دیابت ، عدم توانایی بدن در تنظیم آب بدن (دیابت اینسیپیدوس که اختلال نادری می باشد) به پزشک خود اطلاع دهید.
_از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.‎
‎-در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی ، پزشک خود را مطلع نمایید.

‎نحوه ی مصرف لووتیروکسین
- ‎لووتیروکسین را دقیقا همانگونه که پزشک توصیه می کند مصرف نمایید. ممکن است مصرف دارو برای شما روزانه پیش از صبحانه تجویز شده باشد (تعداد قرص در هر بسته با توجه به شرایط شما محاسبه می شود.)
‎-این دارو به صورت قرص با دوزهای مختلف ۵۰ ، ۷۵ ، ۱۰۰میکروگرم موجود می باشد. بسته به مقدار مصرف دارویی که در هر نوبت برای شما محاسبه شده است ممکن است در یک نوبت نیاز به مصرف چند قرص با دوزهای متفاوت داشته باشید لذا در این صورت ، هنگام مصرف به دوز هر قرص دقت بفرمایید.
‎-ممکن است درمان با یک قرص ۵۰ -۱۰۰ میکروگرمی به صورت روزانه آغاز شود و با توجه به شرایط بیمار تا ۱۰۰تا ۲۰۰ میکروگرم در روز افزایش یابد.

‎مواد غذایی و لووتیروکسین 
‎طبق تحقیقات مصرف برخی از مواد غذایی می تواند موجب کاهش جذب لووتیروکسین شود.مصرف بیش از حد و همیشگی گردو،سویا،گریپ فروت و نوشیدنی های کافئین دار باعث کاهش اثر لووتیروکسین می شود. این مواد را در رژیم غذایی خود به صورت کم و متعادل مصرف نمایید.
‎-در صورتی که لووتیروکسین برای کودک شما تجویز شده است، مقدار مصرف دارو در هر نوبت با توجه به وزن و سن و نوع اختلال برای وی توسط پزشک محاسبه می شود. مقدار تجویز شده را حداقل نیم ساعت پیش از اولین وعده غذایی روزانه به کودک خود بدهید.
‎-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو،بلافاصله بعد از یادآوری در صورتی که ۲-۳ساعت از زمان مصرف گذشته است،میل کنید. اما در صورتی که بیش از ۲-۳ ساعت گذشته است،نوبت فراموش شده را مصرف نکنید و از ۲برابر نمودن مقدار مصرف دارو در یک نوبت نیز خودداری نمایید.

‎توصیه ها
-‎از آنجا که درمان اختلالات تیروئید معمولا طولانی مدت می باشد و دائماً باید توسط پزشک کنترل گردد،لذا تحت نظر پزشک خود بمانید و آزمایشات و معاینات دوره ای که توسط پزشک برای شما تجویز می شود را به طور منظم انجام دهید و مصرف دارو را تا زمانی که پزشک مناسب می داند ادامه دهید.
‎-از آنجایی که لووتیروکسین می تواند با داروهای بسیاری در بدن تداخل ایجاد کند،پیش از شروع مصرف هرگونه فرآورده دارویی،مکمل یا گیاهی به داروساز خود اطلاع دهید و مشاوره ی لازم را دریافت نمایید.
‎بطور مثال مصرف لووتیروکسین با داروهای درمان سو ٔهاضمه، مکمل های حاوی آهن و کلسیم باید حداقل ۲ساعت فاصله داشته باشد زیرا این داروها منجربه کاهش اثر لووتیروکسین می شوند.
‎-شربت های معده حاوی آلومینیوم در مدت درمان با لووتیروکسین نباید مورد استفاده قرار گیرد.
‎-غذاهای غنی از آهن یا کلسیم (لبنیات، گوشت و...) ممکن است باعث کاهش جذب و اثر گذاری لووتیروکسین شوند.
‎-درصورتی که مبتلا به دیابت هستید، ممکن است لووتیروکسین تعادل سطح قند خون شما را بهم بزند و نیاز به تغییر در مقدار مصرفی داروهای دیابت و انسولین مصرفی شما باشد لذا قند خون خود را منظم چک نمایید و توصیه های لازم را از پزشک خود دریافت نمایید.
_در صورتی که قصد عمل جراحی یا شروع درمان دارویی برای بیماری دیگر دارید، درمان گر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

‎عوارض شایع لووتیروکسین 
‎-احساس تهوع و استفراغ ناشی از مصرف این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای چرب و پر ادویه کاهش می یابد.
‎-اسهال خفیف در اوایل درمان ممکن است رخ دهد.در این مدت مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید.
‎-سر درد یکی از عوارض این دارو می باشد در صورت بروز آن آب و مایعات فاقد کافئین به مقدار کافی مصرف نمایید و از داروساز خود در مورد داروی ضد درد مناسب با شرایط خود،مشاوره بگیرید.با این حال در صورتی که سر درد شما طولانی شد و با قرص ضد درد برطرف نگردید، به پزشک مراجعه کنید.
‎-در صورت احساس تپش قلب یا درد قفسه سینه در مدت درمان با این دارو(مصرف داروهایی مانندآمفتامین، فنیل افرین و سودوافدرین این عارضه را تشدید می کند)، با پزشک خود در مورد این عارضه در اسرع وقت صحبت نمایید.
‎-در صورت احساس خستگی شدید، گر گرفتگی، تعریق بیش از حد، مشکلات خواب، کاهش وزن، گرفتگی و درد ماهیچه ای، ریزش مو، خارش پوست و تغییر در عادات ماهیانه با پزشک خود صحبت نمایید تا راهکار مناسب را دریافت نمایید.


با توجه به دستور مصرف لووتیروکسین قبل از صبحانه و مصرف داروهای مهار کننده پمپ پروتون( پنتوپرازول - اسموپرازول - لانسوپرازول - امپرازول - رابپرازول) قبل از صبحانه٬ آيا با تغيير زمان مصرف مي توان از اين تداخل جلوگيري كرد؟
 مطالعات با پنتوپرازول و اس امپرازول تغییری در جذب لووتیروکسین نشان ندادند.
-درصورتی که این بیماران که امپرازول به مدت 6 ماه مصرف کرده بودند،به نظر میرسد که نیاز به افزایش اندک دوز لووتیروکسین دارند و مطالعات گذشته نگر نشان دادند که بیماران مصرف کننده لنزوپرازول هم اندکی افزایش در سطح TSH داشتند.
-یک مطالعه گذشته نگر بزرگ از آنالیز بیمارانی که بطور طولانی مدت لووتیروکسین مصرف می کردند، نشان داد این بیمارانی که مهارکننده پمپ پروتون مصرف می کنند باعث افزایش غلظت سرمی TSH می شود. بطور مشابه، مطالعه مشاهده ای دیگر نشان داد که مهارکننده پمپ پروتون در ابتدا باعث افزایش غلظت سرمی TSH شدند ولی در ادامه باعث کاهش آن شدند؛ محققین نتیجه گرفتند که دوز لووتیروکسین باید در این افراد تنظیم شود.
-ولی تمام این مطالعات مشخص نکردند که کدام مهارکننده پمپ پروتون خاص مصرف شود و پیامدهای بالینی برای هر فرد متفاوت است.
-درهرصورت بیمارانی که مهارکننده پمپ پروتون مصرف می کنند ممکن است علائمی از کاهش جذب لووتیروکسین نشان دهند.
-این تداخل ممکن است بعد از چندین ماه گسترش پیدا کند.
-هنوز مطالعات بیشتری نیاز است تا این تداخل را تایید کنند.

نتیجه نهایی: بیمارانی که به دستور پزشک لووتیروکسین و داروهای مهارکننده پمپ پروتون را استفاده می کنند باید با فاصله چند ساعت این دو دارو مصرف شود و هر ۶ هفته یک بار آزمایش تیروئید TFT  برای اثربخشی لووتیروکسین لازم است. مصرف لووتیروکسین قبل از صبحانه در اولویت است. مهار کننده پمپ هیدروژن را می توان بعد از صبحانه مصرف کرد.
دکتر مهدی شاهمیرانی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف لووتیروکسین سدیم

لووتيروكسين براي تشخيص و درمان كم كاري تيروئيد، پيشگيري و درمان گواتر و سرطان تيروئيد و نيز بررسي عملكرد تيروئيد به كار مي رود.

مکانیسم اثر لووتیروکسین سدیم

هورمون هاي تيروئيدي داراي دو اثر آنابوليك و كاتابوليك مي باشند و در متابوليسم طبيعي، رشد و تكامل، خصوصاً تكامل سيستم عصبي كودكان نقش دارند.

فارماکوکینتیک لووتیروکسین سدیم

جذب دارو متغير و ناقص است، ( بين 70-50 درصد) خصوصاً وقتي با غذا مصرف شود. زمان رسيدن به حداكثر اثر 4-3 هفته است و پس از قطع دارو اثر آن براي 3-1 هفته باقي مي ماند. نيمه عمر دارو بسته به وضعيت تيروئيد بيمار متفاوت است. در افراد با عملكرد طبيعي تيروئيد حدود 7-6 روز، در مبتلايان به كم كاري تيروئيد 10-9 روز و در پركاري تيروئيد 4-3 روز مي باشد.

منع مصرف لووتیروکسین سدیم

اين دارو در تيروتوكسيكوز، سابقه پركاري تيروئيد، حساسيت به هورمون هاي تيروئيدي و بيماري هاي قلبي-عروقي( آنژين صدري، آترواسكلروزيس، بيماري سرخك كرونر، زيادي فشار خون و انفاركتوس ميوكارد) نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی لووتیروکسین سدیم

عوارض معمولاً با مصرف مقادير زياد دارو ايجاد شده و به صورت درد آنژيني، آريتمي قلبي، طپش قلب، كرامپ هاي عضلاني، تاكي كاردي، اسهال، استفراغ، لرزش، بي قراري، تحريك پذيري، بي خوابي، سردرد، گرگرفتگي، تعريق، كاهش وزن و ضعف عضلاني بروز مي نمايد.

تداخلات دارویی لووتیروکسین سدیم

در صورت تجويز همزمان با داروهاي ضد انعقاد، تنظيم مقدار مصرف آنها بر اساس زمان پروترومبين لازم است. كلستيرامين سبب تأخير و جلوگيري از جذب دارو مي شود، بنابراين بين تجويز دو دارو بايد 5-4 ساعت فاصله باشد. مصرف همزمان با داروهاي مقلد سمپاتيك اثر دارو را زياد مي كند و در افراد مبتلا به بيماري سرخگ كرونر كه داروي مقلد سمپاتيك دريافت ميكنند، خطر تشديد بيماري كرونر وجود دارد.

هشدار ها لووتیروکسین سدیم

1. در صورت نارسايي هيپوفيز قدامي يا غده فوق كليوي قبل از شروع مصرف دارو( براي جلوگيري از نارسايي حاد غده فوق كليوي) درمان با كورتيكواستروئيد بايد شروع شود.
2. در افراد مسن، بيماران قلبي-عروقي، بيماران مبتلا به ديابت بايد با احتياط تجويز شود.
3. در بيماران ديابتي ممكن است به افزايش مقدار مصرف داروهاي ضد ديابت نياز باشد.
4. در دوران بارداري ممكن است اندازه گيري تيرو تروپين سرم براي تنظيم مقدار مصرف دارو لازم باشد.
5. بيماران مبتلا به ميكزدم يا كم كاري طولاني مدت تيروئيد ممكن است به اثرات هورمون هاي تيروئيدي حساس تر باشند.

توصیه های دارویی لووتیروکسین سدیم

1. دارو به ميزان تجويز شده و در زمان معيني از روز مصرف شود.
2. در موارد جراحي و اورژانس پزشك بايد از مصرف دارو مطلع گردد.

دارو های هم گروه لووتیروکسین سدیم

گروه A

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات گسترده در انسان شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو در سه ماهه اول بارداری مشاهده نشده است و همچنین در سه ماهه های بعدی

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
07938
02067
09586
16848
00751
16634

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص لوکسین 0.1 میلی گرم
قرص لوکسین 50 میکرو گرم
قرص ال-تیروکس 50 میکروگرم
قرص ال-تیروکس 100 میکروگرم
قرص یوتیروکس 50میکروگرم
قرص یوتیروکس 100 میکروگرم
قرص لووتین 0.1 میلی گرم
قرص لووکسین 0.075 میلی گرم
قرص یوتیروکس 25 میکرو گرم
قرص یوتیروکس 150 میکرو گرم
قرص یوتیروکس 75 میکرو گرم
مهرناز (1399/4/9)
سلام خسته نباشید بنده سوالی داشتم، من آزمایش دادم دکتر تشخیص کم کاری تیروئید خفیف دادند و بهم قرص لووکسین ۵۰ تجویز کردند که حدودا یک هفته شروع به درمان و مصرف دارو کردم، الآن من بعلت پرمویی که دو سالی بود داشتم به تازگی شروع به لیزر موهای زائدم کردم. سوالم اینه که آیا لیزر موهای زائد من باتوجه به اینکه همزمان دارم برای کم کاری درمان میکنم و لووکسین مصرف میکنم، نتیجه مثبت میده؟ آیا موهای زائدم حذف میشند؟ خیلی متشکرم از مشاوره و کمکتون
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/4/11)
سلام اگر موهای زایدتون بیش از حد و ناشی از تغییرات هورمونی(بجزtsh)نباشد،بله البته به دستگاه لیزر هم بستگی داره ولی در کل ربطی به داروهای تیروییدتان ندارد
شمیم (1399/4/8)
سلام دکتر این قرصو به صورت یک دوم برای من تجویز کردن ولی نگفتن کی بخورم،قرص قبلی قبل از صبحانه ناشتا بود اما در مورد این یکی چیزی نگفتن ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
دکتر فاطمه کرمی - داروساز (1399/4/8)
سلام قرص لووتیروکسین سدیم 20دقیقه قبل از صبحانه مصرف میشود
هانا (1399/4/3)
تیروئید بارداری گرفتم ابتدا tsh =5 حالا بعد از ۴ ماه مصرف tsh=0.079 شده لوتیروکسینی که مصرف میکنم دوزش ۱۰۰ هست حالا که tsh پایین اومده دوز قرص هم کم میشه؟؟؟
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/4/3)
سلام باید مقدار داروی مصرفی تحت نظر پزشکتون کم بشه
نسترن زارعی (1399/4/3)
سلام شاد باشید من امروز جواب آزمایشمو گرفتم و کم کاری تیروئید دارم دکتر برام به مدت یه ماه از این قرص داده دوز ۱۰۰ اصلا هیچ توضیحی نداد فقط گفت کم کاری تیروئید داری میخواستم ببینم این یک ماه قرصارو استفاده کردم تموم شد دفعه ی بعدی کی باید آزمایش بدم؟؟
المیرا (1399/3/27)
سلام من تازه آزمایش دادم و متوجه شدم که کم کاری تیرویید دارم 29 سالمه و اضافه وزن هم دارم با اینکه کم اشتها هستم و هرچی رژیمم میگرفتم بی تاثیر بود ایا ممکنه همه اینا بخاطر کم کاری تیرویید بوده باشه؟ حالا که شروع به خوردن قرص لووتیروکسین کردم ممکنه وزنمم پایین بیاد؟
عاطفه سالمی (1399/3/27)
سلام خسته نباشید من دوسال کم کاری تیروعیددارم وتحت نظر دکتر هستم هرس ماه یک بارمیرم آزمایش میدم تا قرص هام تنظیم بشه هردفعه که میرم دوز قرص هام بالا و پایین میشه الان هم یه ماه باردارم رفتم پیش دکترم گفت شنبه وچارشتبه یه عددبخورم بقیه روز ها نصف قرص لووتیروکسین 100که جلدش قرمز و قهوه ای هستش وTHهم 1/۶۶هستش فقط میخام بدونم برای جنینم وخودم مشکلی نداره خیلی استرس دارم آزمایش بارداری هم دادم گفتن باید ازقندخونم مراقب باشم 104هست خیلی میترسم که مشکلی پیش نیاد
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/3/27)
سلام, کم کاری تیروئید برای جنین مشکل سازه ولی در صورتی که تحت نظر پزشک باشین و دوز دارو به طور منظم چک و تنطیم شه, هیچ خطری ایجاد نمیشه. الان هم سطح هورمون TSH در محدوده نرماله و دوز دارو مناسبه. حتما منظم دارو رو مصرف کنین و تحت نظر پزشک بمونین, اصلا جای نگرانی نیست. برای جلوگیری از ابتلا به دیابت بارداری حتما باید رژیم غذایی سالمی رو رعایت کنین. پیشنهاد میکنم به کارشناس تغذیه مراجعه کنین.
زینب زارع (1399/3/26)
سلام خسته نباشید من سوالی داشتم و ممنون میشم پاسخ بدید می خواستم بدونم دوره ی درمان کم کاری تیرویید چند ماهه من در سه ماه دوم مصرف قرص کم کاری تیرویید هستم و دکتر تشخیص داده که باید قطع بشه در حال حاضر از هفت روز به پنج روز کاهش داده قرص رو و می خوام بدونم کی قرص به طور کامل قطع می شه اگه دقیقا مشخص نیست چند ماهه لطفا محدود ه ی زمانیش روز ذکر کنید ممنون
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/26)
سلام معمولا مادام العمر باید مصرف کرد ولی بسته به جوابtshشما داره که اگر در محدوده ایده ال باشد دارو کم یا قطع میشود
رضا (1399/3/24)
سلام.چرا پزشکان به جای یک عدد لووتیروکسین 50 . نصف لووتیروکسین 100 تجویز میکنند؟با تشکر
کولیوند (1399/3/18)
با سلام من چند سالیه که لوتیرکیسن مصرف میکنم حالا فشار خونم میره بالا از این قرصه یا نه ممنون
مهدیه مرادی (1399/3/16)
با سلام ... من خانمی ۲۵ ساله هستم ...و لاغر اندام که به تازگی با ازمایش تیروئیتدی که انجام دادم متوجه شدم کم‌کاری تیروئید دارم... مگه امکان داره هم لاغرم هم موهام کم شده بوده هم کم‌کاریه تیروئید داشته باشم؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/3/16)
سلام! بله امکان پذیره, تیروئید غیرنرمال (چه به صورت کم کاری و چه پرکاری) ممکنه منجر به ریزش مو شه. و کم کاری تیروئید به لاغر بودن یا اضافه وزن داشتن بستگی نداره. فقط ممکنه در صورت شدید بودن کم کاری غده, کمی تورم در بدن ایجاد شه و حالت پف کردگی ایجاد کنه. با پیگیری درمان, چند ماه بعد موها مجددا رشد میکنن.
امیر محمد شکوهی (1399/3/13)
با سلام پسر من 13 سالشه ،وزن 50کیلو،قد 135 قبلا روزی یک قرص(غیر از جمعه) مصرف میکرد ،T4 آن کوچتر از 1 بود الان آزمایش دادیم 16 شده الان چقدر دوز دارو را مصرف کنه؟ با تشکر
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/14)
سلام دوز دارو براساسtshتنظیم میشه
الی نظری (1399/3/11)
باسلام من قرص لووتیروکسین ۰/۱ ایران هورمون استفاده میکردم تمام شده الان قرص لووتیروکسین۱۰۰میکرو گرمی دادن داروخانه ایا این دوز همون دوزه؟؟مشکلی نیس استفاده کنم؟
شیما ابریشمی (1399/3/11)
سلام وقت بخیر آزمایش تیروئیدم 32.8هستش از نظر شما روزی چند عدد لووتیروکسین باید بخورم
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/3/12)
با نصف قرص شروع کنید و بر اساس جواب آزمایشات دارو تنظیم کنید
معصومه (1399/3/11)
سلام خسته نباشید من تیروئیدم 11 بود دکتر بهم گفت دوز صدشو نصف بخورم برای تیردئید ب این بالایی کم نیست؟ موهام داغونه داغون شده
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/12)
سلام خیر درسته بعداز ۳-۴ماه ازمایش بدید تا دوزش را تنظیم کنن مجدد
Miss.ap (1399/3/11)
سلام خسته نباشید من تیروئیدم 11 بود بعد دکتر بهم گفت نصفه قرص صد رو بخورم برای تیروئید به این بالایی نصف صد کافیه؟:/ مو و پوستم داغون شدن
پریسا (1399/3/9)
سلام روز بخیر من از مهر ماه ۹۸ قرص لووکسین رو طبق گفته دکترم استفاده میکنم امروز صب ناشتا نصف قرص رو خوردم ظهر میخواستم قرص حساسیت بخورم اصلا حواسم نبود اشتباهی نصف قرص تیرویید رو خوردم چیکار کنم ؟
محسن اسماعیلی (1399/3/8)
سلام من دوساله قرص تیرویید کم کار می خورم و اخیرا هم آزمایش دادم و دکتر فوق تخصص غدد گفتن تیروییدت تحت کنترله و مشکلی نیست ولی دچار بی خوابیم شدید شدم، از دکترم پرسیدم جواب واضحی نداد گفت ربطی به تیرویید نداره و برای استرس و... است اما خودم احساس میکنم عوارض قرص که مصرف میکنم است، لطفا راهنمایی کنید
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/9)
سلام خیر ربطی به دارو ندارد ممکن است بخار ایترس یا افسردگی باشد اگر علایم دارید حتما به پزشک مراجعه کنید در غیر اینصورت کپسول ملاتونین توصیه میشه
Delniya (1399/3/7)
سلام خسته نباشید من کم کاری تیروئید دارم 6.6 بود.4 ماه نصف قرص 100 خوردم الان ازمایش دادم شده6. 30.الان همون نصفه رو بخورم یا یه قرص 100 سالم. میخوام برای بارداری اقدام کنم. لطفا جوابم رو بدید منتظرم
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/9)
سلام باید عددش به زیر۳/۹ برسه اگر ۶ هست فعلا هرروز ۱/۵قرص مصرف کنید ضمنا حنما داروها را هرروز و نیم ساعت قبل صبحانه مصرف کنید
طلا (1399/3/1)
باسلام.Tshمن درجواب آزمایش عدد4.830 هست وقصدبارداری دارم.دکترتعداد30عددقرص لووتیروکسین تجویز کردوگفتن بعدازمصرف داروهااقدام کنم.چه مدت بعدازاتمام داروبایداقدام کنم.وآیادیگه لازم نیست که دارو رامصرف کنم وکم کاری تیروییدمن آیانرمال میشه؟
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/1)
سلام،tsh در بارداری باید زیر ۴ و زیر۳/۹ در سه ماهه اول باشد بعد ار اتمام داروها مجدد ازمایش بدید ممکن است در طول بارداری هم نیاز به مصرف دارو داشته باشید از اونجایی که کم کاری تیرویید باعث عقب ماندگی رشد جسمی و ذهنی جنین میشه توصیه میکنم حتما تحت نظر پزشکتون باشید
زهرا (1399/2/30)
سلام من ۲۰ روزه قرص لوتیروکسین سدیم ۰۵٪مصرف میکنم اگر بخام شب هنگام خواب الپرازولام ۵٪مصرف کنم مشکلی پیش میاد؟
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/1)
سلام خیر تداخل ندارد اما آلپرازولام باعث وابستگی میشود حتما تحت نظر پزشک مصرف کنید
نسرین غبیشاوی (1399/2/29)
سلام من باردارم کم کاری تیروئید دارم لووکسین ۰/۱ استفاده میکنم الان دکتر برام لووکسین ۱۰۰ تجویز کرد چکار کنم لطفا هرچه زودتر جواب بدین ممنون میشم
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/2)
سلام قرص لووتیروکسین ۱۰۰میکروگرم همان ۰/۱ میلی گرم است
علی (1399/2/29)
من حدود ۶ ماهه این قرص رو استفاده میکنم و الان چند روزه پوست بدنم خارش دارد، آیا ربطی به لووتیروکسین دارد و اگر دارد برای بهبودی باید چه کرد. ضمنا آیا قرص ۱۰۰ یا ۰.۱ با یکدیگر فرق دارند؟
دکتر عطیه سادات رستمیان - داروساز (1399/2/30)
سلام خیر تفاوتی نداره هر دو یکین... ولی توصیه می‌شود همیشه از یک شرکت دارویی استفاده کنید احتمالا خارش حساسیت به برندی خاص باشه... از شرکت دیگری دارو را تهیه کنید.
رضا (1399/2/28)
سلام وقت بخیر.دکتر قبلی من برام لووتیرکسین 50 تجویز میکرد که دکتر جدیدم نصف قرص لوتیروکسین 100 ! به نظر شما اشتباهی رخ نداد ؟ ممنون از پاسخگوییتون
مارال (1399/2/28)
سلام من کم کاری ترویید دارم دکتر گفته قبل ناشتا نصف قرص بخورم ۱۰۰ هس قرصم واسه بارداری اقدام کرده بودم گف کم کاری ترویید هس ک نزاشته باردار بشی خاستم ببینم مشکل جدی هس واسه بچه دار شدن؟؟
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/1)
سلام خیر اما حتما اول کم کاری تیرویید را درمان کنید سپس اقدام کتید چون کم کاری تیرویید در رشد جسمی و تکامل ذهنی نوزاد تاثیر منفی دارد
فرحی (1399/2/24)
سلام من کم کاری تیروئید و پسرم پرکاری تیروئید داریم چطور قرص لو تیروکسین 100 پزشکمون براهردومون تجویز کردن ایا این مشکلی ایجاد نمیکنه/////؟
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی (1399/2/24)
سلام‌واحترام..گاهی در بعضی از از افراد،بدلیل ماهیتِ تیرویید،ممکن است هردو داروی کم‌کاری و پرکاری، باهم،تجویز شودگرچه که این موضوع،شایع نیست.اما برای پرکاری، لووتیروکسین،به تنهایی، تجویز نمیشود..اگر امکان دارد نتایجِ آزمایش پسرتان و خودتان را برای من،بنویسید تا روی آزمایشتان، یک بررسی مجدد انجام دهم.
رحیمی (1399/2/11)
سلام خسته نباشین خوردن لوو تیروکسین اثری روی بیماری آسم داره؟!! من چنساله این قرص و مصرف میکنم آسم هم دارم بعضی مواقع دچار تنگی نفس شدید میشم
مهدی (1399/2/9)
من مبتلا به کیست تیرویید هستم و با نمونه برداری و آزمایش خونی که انجام دادم خوشبختانه خوش خیم بوده و سطح هورمون تیرویدم هم تماما در آزمایش نرمال بوده ولی پزشک معالجم به من امروز قرص لوکسین ۵۰ رو تجویز کرده! نظرات دوستان من رو به استرس انداخته از بابت عوارض این دارو. آیا برای همه این عوارض بوجود میاد. لطفا راهنمایم کنید و اینکه میخوام بدونم چرا این قرص رو برای من تجویز کرده؟ با سپاس
دکتر آرش علیجان زاده - دانشجو داروسازی (1399/2/9)
با سلام. قرص لووتیروکسین برای جبران کم کاری تیروئید تجویز میشه. این دارو ممکنه عوارض مختلفی داشته باشه اما لزوماً همه ی اونها در یک فرد رخ نمیده. لطفاً دوره ی درمان تون رو تکمیل کنید و در صورت رخ دادن هر گونه عارضه، که قبلاً وجود نداشته، به جای مشورت با دوستان و اطرافیان، برای برطرف کردن اون با یک فرد متخصص (پزشک و یا داروساز) مشورت کنید. موفق باشید.
اسماعیلی (1399/2/8)
سلام قبلا مشکل تیروئید نداشتم الان دو ماهه باردارم آزمایش دادم TSH شده۰/۱۹ باید لووکسین مصرف کنم؟ البته نوبت گرفتم برم دکتر زنان و زایمان که تحت نظرش هستم
دکتر نسیم یارمحمدی - متخصص زنان و زایمان (1399/2/9)
سلام عزیزم جواب آزمایش ون رو مرز هست تکرار کنید
مینو (1399/2/8)
با سلام مدیر وب سایت به سوال خانمی که قصد بارداری داشته و آزمایشات پیش از آن، کم کاری تیروئید نشان داده، و تازه مصرف قرص لووتیروکسین را شروع کرده اند، پاسخ داده است که اگر باردار شوید ایرادی ندارد. مدیر محترم، بارداری تحت چنین شرایط و پیش از تکمیل دوره درمان، به کاهش بهره هوشی نوزاد ایشان خواهد انجامید. لطفا اصلاح بفرمائید. موفق باشید
دکتر نسیم یارمحمدی - متخصص زنان و زایمان (1399/2/8)
با مصرف دارو و اصلاح مشکلی نداره عزیزم خیلی‌ها هم در آزمایش اول بارداری متوجه میشن اما با مصرف دارو مشکلی پیش نمیاد
زهرا شایسته (1399/2/8)
سلام من کم کاری تیروئید دارم و لووکسین ۱۰۰ رو ناشتا صبحا مصرف میکردم.میخاستم بپرسم در ماه رمضان که روزه میگیرم چجوری مصرف کنم؟؟
دکتر آرش علیجان زاده - دانشجو داروسازی (1399/2/9)
باسلام. دارو رو میتونید نیم ساعت قبل از وعده ی سحر میل کنید. موفق باشید.
پروانه (1399/2/6)
سلام خسته نباشید من هفت ماهه باردار هستم و سه روز میشه از قرص لووتیروکسین۱۰۰استفاده میکنم.به درد در قفسه سینه و کمی تنگی نفس دچار شدم باید چیکار کنم.ممنون
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/2/9)
سلام ربطی به دارو ندارد،بهتره به پزشک جهت بررسی قلبی مراجعه کنید
مجید (1399/2/5)
سلام من قرص لووتیروکسین سدیم"ناشتا مصرف میکنم برای ماه رمضان سحری هم نمیتونم بلند بشم چطوری قرص مصرف کنم
دکتر سید محمد صدرعاملی - پزشک عمومی مشاور بیماریهای داخلی و پوست (1399/2/5)
سلام. این قرص باید ناشتا خورده شود ونیمساعت بعد از آن غذا بخورید. . بهتر است نزدیک صبح خورده شود
مریم (1399/2/5)
سلام من چندسال لووتیروکسین ۰.۱ میلی گرم میخوردم امروز یه بسته خریدم لووتیروکسین ۱۰۰ میکروگرم. آیا این دو قرص با هم تفاوت دارن؟؟
فریبا (1399/2/3)
سلام خسته نباشید، من سه ساله که قرص لووتیروکسین 0.1 روزی نصفه مصرف میکنم. ایا میشه مصرف این قرص رو قطع کرد و خوب شد؟ و اینکه من ریزش مو اضطراب شدید هم دارم ولی خوب نشدن
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/2/3)
سلام! کم کاری تیروئید به خاطر عملکرد ضعیف غده در تولید هورمون ایجاد میشه و معمولا باید همیشه به مصرف دارو ادامه بدین. پس نمیتونین دارو رو قطع کنین. و اینکه باید به صورت دوره ای, (حداقل هر 6 ماه تا یک سال) آزمایش خون بدین و سطح هورمون رو مجددا چک کنین شاید نیاز به افزایش دوز دارو باشه. با توجه به اینکه فرمودین هنوز ریزش مو و اضطراب دارین, این ممکنه بخاطر کنترل نشدن مشکل تیروئید شما باشه.
محبتعلی احمدی زاده (1399/1/28)
سلام.من قرص لووکسین 0/1 نزدیک به یک سال استفاده میکنم و تازه گیا دچار سردرد و بی خوابی و ضعف عضلانی و درد ماهیچه ای و بی حالی و پاشنه درد و یک طرف سمت چپ صورتم و اسهال دارم.آیا اینا از عوارض این دارو هست؟ لطفا اگه امکانش هست هر چه زودتر جوابمو بدین ممنون میشم
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/28)
سلام ، برخی از علائم گفته شده جزئ عوارض این دارو است اما بین مصرف دارو و بروز عوارض جانبی بایستی یک ارتباط وجود داشته باشد تا بتوان به صورت قطعی گفت که این علائم مربوط به این دارو است یا خیر.شما حدود 1سال است که این دارو را مصرف می کنید و تازگی دچار این شرایط شده اید. توصیه می کنم به مصرف دارو مطابق دستور پزشک ادامه دهید ، در صورت ادامه دار بودن این شرایط در اولین فرصت به پزشک تجویز کننده مراجعه کرده و با ایشان نیز درمیان بگذارید.
پرنیان (1399/1/27)
سلام خسته نباشید.آیا قرص لووتیروکسین باعث اسهال میشه؟تازه یک روزه دارم مصرف میکنم و باردارم،دچار اسهال شدم.چه کار باید کرد؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/27)
سلام ، بله از عوارض دارو است . در صورت ادامه دار بودن عارضه و اختلال در روند درمان دارو را قطع کنید و در اولین فرصت به پزشک تجویز کننده مراجعه نمایید.
Negar (1399/1/26)
سلام من امروز یک عدد صبح قرص لووتیروکسین رو استفاده کردم اما شب قبل خواب یه ویتامین دارم مشابه لووتیروکسین اشتباهاً لووتیروکسین دوباره خوردم آیا مشکلی برام پیش میاد ؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/26)
سلام! نه مشکلی پیش نمیاد ولی صبح روز بعد دیگه مصرفش نکنین.
حسن (1399/1/25)
سلام در آزمایشTSH من75 بود آیا این سطح از TSH وجود داره؟ در صورتی که باید کمتر از 5 باشه
دکتر اسماء جوادی پور - رزیدنت رادیولوژی (1399/1/26)
سلام بله وجود دارا در موارد کم کاری تیروئید شدید اغلب TSHخیلی بالا میره
قربانزاده (1399/1/20)
سلام . برای من این قرص تجویز شده و برای کم کاری تیروئید میخورم یک دهم دستور پزشک این بوده که ۱ ساعت قبل صبحانه بخورم ولی می خواستم بگم میشه موقع اذان صبح بخورم تا ۳ یا ۴ ساعت بعد که موقع صبحانه پنیر و شیر بتونم استفاده کنم؟
ایمانی (1399/1/17)
من کم کاری تیرویید داشتم کلی ازمایش دادم قرصی که پزشک تجویز داد لووکسین ۵۰ میلی هست.نزدیک به سه ما مصرف کردم‌.کلی تاثیر داشت فشارم درست شد و حرارت کف پام درست خوب شد.. سوال برام هستش تا کی باید ادامه بدم قرصهام تمام شده
دکتر زهرا امامی - متخصص طب اورژانس (1399/1/17)
سلام باید دوباره ازمایش بدین سطح هورمونهاتون چک بشه، اگر انشالا نرمال شد کم کم با نظر پزشکتون میشه قطعش کرد.
لیلا رنجبر (1399/1/15)
با سلام . من باردار هستم و هفته ۲۶ بارداری هستم . از یک ماه قبل از بارداری قرص لووتیروکسین ۵۰ مصرف کردم و با دو ماه تغییر دوز تیروئیدم تنظیم شد اما بخاطر بارداری باید هر ماه برم ازمایش بدم و دارو رو هر وز قبل از صبحانه استفاده می کنم . قرص ۵۰ که جلدش زرد هست استفاده می کردم . یک ماه قبل داروم تموم شد و برای خرید دوباره یه لودکسین ۵۰ هست پشتش آبی رنگه فک کنم واسه شرکت ابوریحانه یک ماهه دارم همین قرص جلد ابی رو مصرف می کنم . بنظرتون مشکلی پیش میاد ؟ خصوصا ک باردار هستم خیلی میترسم ک عوارضش برا بچه بد باشه . ممنون میشم پاسخ بدید ‌
صدرا (1399/1/15)
پسر من ۹ ساله است و حدود سه ماهه که به خاطر پرکاری این قرص رو می خوره تقریبا از موقعی که این قرص رو می خوره شدیدا نفخ گرده و گاز معده داره ، می تونه از عوارضش باشه چی کار باید کرد؟ ممنون
دکتر مهناز السادات حسینی - دانشجوی داروسازی (1399/1/15)
سلام مشکل پسر شما کم کاری تیروئید است نه پر کاری. خود کم کاری تیروئید و همچنین عوارض قرص می تواند باعث نفخ و گاز معده شود. می تواند از قرص دایمتیکون 40 میلی گرمی بعد از هروعده غذایی مصرف کند. دو عدد بعد از هر وعده غذایی بجود.
ریحانه (1399/1/14)
سلام تیرویید من از کم کار به پرکار تبدیل شده چیکار باید کنم؟ آیا همچنان باید به خوردن قرص لووکسین ادامه بدم؟ بخاطر قرنطینه بودن نمیتونم برم پیش پزشک لطفا راهنمایی کنید.
دکتر مریم بکتاش - متخصص کودکان و نوزادان (1399/1/14)
سلام.احتمالا میزان داروی مصرفی شما تنظیم نمیباشد و باید حتما براساس جواب آزمایشتان و سن میزان دارو مجدد تنظیم شود
ناهید تورانلو (1399/1/14)
سلام آقای دکتر آزمایش تیروئید من که در 98/10/2دادم نتیجهTSHمن6بوده است و از شنبه تا چهارشنبه نصف قرص و پنچ شنبه و جمعه قرص کامل می خورم و تیروئید من کم کار است وTPOمن مثبت است یک ماه است که ریزش موهای سرم زیاد شده است و بعضی شب ها موقع خواب لرز دارم و با توجه به شیوع کرونا به بیمارستان یا درمانگاه نمی توانم بروم ممنون می شوم لطف کنید دوز قرص لووتوکسین 0.1را تجویز بفرمائید.
دکتر احمد سعدین پور - داروساز (1399/1/14)
سلام برایه تغییر دوز داروی مصرفی حتما باید متخصص غدد ارجاع داده بشید
سیمین (1399/1/14)
سلام. من کم کاری تیروید دارم. از تابستان ک ازمایش دادم متوجه شدم. روزی یک عدد لووتروکسین تجویز شد برام. ولی دیگ آزمایش ندادم. توو این دو ماه اخیر پریودم کم شده. امکان داره ب، پرکار تبدیل شده باشه. با توجه ب کم شدن پریود. و اینک بدنم هم داغ میزنه.
دکتر احمد سعدین پور - داروساز (1399/1/14)
شما باید ازمایش بدید احساس گر گرفتگی از عوارض مصرف این دارو هستش
سیمین (1399/1/14)
سلام. من کم کاری تیروید دارم. از تابستان ک ازمایش دادم متوجه شدم. روزی یک عدد لووتروکسین تجویز شد برام. و مرتب هر روز صبح ناشنا استفاده کردم. ولی دیگ آزمایش ندادم. توو این دو ماه اخیر پریودم کم شده. امکان داره ب، پرکار تبدیل شده باشه. با توجه ب کم شدن پریود. و اینک بدنم هم داغ میزنه.
دکتر مریم بکتاش - متخصص کودکان و نوزادان (1399/1/14)
سلام.حتما باید یک ماه پس از شروع دارو مجدد سطح هورمونها‌چک شود تا دارو برای شما مجددا تنظیم شود
م موسوی (1399/1/14)
من مصرف لووکسین‌رو تازه شروع کردم و گلو درد دارم ایا از عوارض این قرص گلو درد میباشد.
دکتر مصطفی فرقانی - متخصص طب اورژانس (1399/1/14)
سلام چنین عارضه ای گزارش نشده است
مسعودی (1399/1/14)
سلام من کم‌کاری تیرویید دارم ایامصرف قرص تیروکسین باعث رویش مجدد مو میشود؟
دکتر سیده فائقه حکیمی - پزشک عمومی (1399/1/14)
سلام. کم کتری تیروئید موجب ریزش مو میشه. پس با مصرف منظم لووتیروکسین و تنظیم شدن عملکرد تیروئید ریزش مو هم کمتر میشه
ماندانا (1399/1/13)
سلام و تشکر. حدود 3 ماه پیش به علت کنسر پاپیلاری تیروییدوم را کامل بیرون آوردم و پس از آن تا یک ماه هر روز لووتروکسین 100 مصرف کردم و سپس یک ماه بدون قرص و سپس 100 میکرو ید دریافت کردم. سوال من از شما دکتر گرامی این است که چرا پس از دریافت ید با وجود این که همین دوز قرص را مصرف میکنم سرگیجه و تهوع و گاهی تپش قلب دارم در صورتی که قبل از مصرف ید هیچ عارضه ای نداشتم،هر روز صبح پس از صبحانه استفراغ دارم چه کنم که این حالت رفع شود؟ آیا اگر خارجی مصرف کنم بهتر است؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/13)
سلام! تهوع و استفراغ تا چند روز بعد از دریافت ید رادیواکتیو طبیعیه! با مصرف مقادیر زیاد آب در طول روز, دفع ید از بدن راحت تر انجام میشه و عوارض ناشی از ید از بین میره. اگر بیشتر از یک هفته از دریافت ید میگذره و همچنان استفراغ دارین, به پزشک اطلاع بدین. هم چنین سطح هورمون TSH تقریبا هر 4_6 هفته یکبار باید مجددا اندازه گیری شه تا با توجه به اون دوز قرص لووتیروکسین رو تنظیم کنن. پس حتما برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کنین.
نیلوفر ملکی (1399/1/12)
سلام،من کم کاری تیروئید دارم ویک روز یک عددلووتیروکسین وروزبعدنصف قرص رو مصرف میکنم تقریبادوهفته هستش که حالت تپش قلب شدید واظطراب وبی حالی بهم دست میده این روزها به دکترم دسترسی ندارم منتظرم شنبه بشه برم آزمایش وپیش یه دکتر دیگه ازاین حالتی که برام پیش میاد زجرمیکشم به نظرتون تاشنبه مقدار دارو رو تغییربدم؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/12)
سلام! علایمی که فرمودین از عوارض این دارو هست. باید با توجه به سطح هورمون, زمان شروع دارو و زمان بروز عوارض,درباره دوز مصرفی روزانه تون تصمیم گیری شه. فعلا تا شنبه هرروز نصف قرص مصرف کنین و شنبه حتما برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کنین.
رها (1399/1/12)
سلام میخاستم بدونم فرق لووتیروکسین۱۰۰میکروگرم با لووتیروکسین۰.۱چیه؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/12)
سلام ، هردو یکی هستند . لووتیروکسین 100 میکروگرم مساوی 0.1 میلی گرم است . هر میکروگرم برابر هزار میلی گرم است.
زهرا قبادی (1399/1/12)
سلام من ۲۵ سالمه حدود ۴۰ روز پیش tsh ۹.۶ بوده و لووکسین ۱. (۱۰۰)مصرف میکنم هر روز صبح حدودا یک ساعت قبل صبحانه ولی هر روز صبحانه شیر میخورم. هنوز علایمی مثل خشکی پوست و موی کم و ... رو دارم با توجه به اینکه وزنم ۸۱ هست و قدم ۱۶۸ ممکنه که نیاز بدشه دوز دارو رو بالا ببرم؟ روزانه دو قرص مصرف کنم؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/12)
سلام ، خیر دوز دارو را سرخود تغییر ندهید دارو اثرات تجمعی دارد بنابراین با افزایش دوز ممکن است عوارض جانبی ایجاد شود در ضمن بهبودی در علائم کم کاری تیروئید و سطح tsh ممکن است زمان بر باشد. مصرف دارو را با مصرف لبنیات ۲ ساعت فاصله بگذارید. در صورت ادامه دار بودن شرایط پزشک خود را مطلع کنید.
مریم ملوانی (1399/1/11)
سلام من کم کاری تیروئیدداشتم دکتربرام لووکسین ۱۰۰نوشته الان ۱۳ ازپریودم عقب افتاده ایاداروراقطع کنم ؟
دکتر فاطمه تحقیقی - متخصص کودکان و نوزادان (اطفال) (1399/1/11)
خیر اصلا داروتون را قطع نکنید. از عدم حاملگی خود اطمینان حاصل کنید و اگر آزمایش تیرویید طی 3 ماه گذشته نداشتید, چک بفرمایید. ورزش سبک و رژیم غذایی کم کالری میتونه کمک کننده باشه.
ناشناس (1399/1/9)
سلام من کم کاری تیروید tsh 9.9 است دکتر به من لووتیروکسین100 میخورم سه روز کامل چهار روز نصب درسته
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/9)
سلام ، بدلیل طول اثر به نسبت طولانی این دارو و اثر تجمعی آن معمولاً متناسب با نیاز و شرایط بیمار دستورهای اینچنینی برای بیمار داده می شود.مطابق دستور پزشک عمل کنید. دارو را صبح ناشتا نیم تا ۱ ساعت قبل از صبحانه میل کنید.با مصرف لبنیات و این دارو ۲ ساعت فاصله بگذارید.
احسان رئیسیان (1399/1/9)
سلام ایا تیروئید بارداری بعد بارداری هم ادامه دارد؟
دکتر مریم بکتاش - متخصص کودکان و نوزادان (1399/1/9)
سلام.در برخی موارد بله و حتما فردباید بعداززایمان تحت تظر باشد و آزمایشات تکرار شوند
مسئله گو (1399/1/9)
داروی لووکسین را در ماه رمضان چطور استفاده کنم که مشکل پیش نیاد
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/9)
سلام ، نیم تا ۱ ساعت قبل از مصرف وعده سحری میل کنید و از مصرف لبنیات در وعده سحری خودداری کنید یا اینکه ۲ ساعت با مصرف لووتیروکسین فاصله بگذارید.
محمد سمانگی (1399/1/8)
با سلام و تشکر بابت سایت خوبتون. من مادرم به دستور پزشک به دلیل کم کاری تروید لووکسین ۱۰۰ مصرف می کند می خواستم بپرسم ایا امکان استفاده از euthyrox به جای اون هست؟ چون شنیدم داروی آلمانی با کفبت تر از داروی دیگه خودش در رده تروئید هست.
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/8)
سلام ، بله هردو دارو یکسان هستند. داروی لووتیروکسین را صبح ناشتا نیم تا ۱ ساعت قبل از صبحانه میل کنید و با مصرف لبنیات ، قرص آهن حداقل ۲ ساعت فاصله بگذارید.
لاله مجد (1399/1/7)
با سلام و احترام. سه سال پیش اول آزمایش تیروئیدم TSH بالای ۱۰۰ نشان داد و تحت درمان قرار گرفتم. آخرین آزمایشم دی ماه ۹۸ روی 2.19 بود. چند وقته ساعت های خوردن قرصم متغیرشده (۱۰ صبح، گاهی ۱۱) فاصله با ناهار کم شده. احساس می کنم غده تیروئیدم بزرگ شده آب دهن قورت می دم... الان نگرانم با این اوضاع کرونا آزمایشگاه نمی تونم برم، ممکنه به خاطر متغیر بودن ساعات مصرف، کم کار شده باشه دوباره؟
دکتر سید مهدی پور افضلی فیروزآبادی - متخصص طب اورژانس (1399/1/7)
با سلام. قرص لووتیروکسین جهت جذب بهتر، توصیه میشه که صبح ناشتا مصرف بشه. با توجه به توضیح شما که فاصله کمی تا ناهار پیدا کرده، امکان داره در جذب اختلال پیش اومده باشه و شرایط کم کاری ایجاد شده باشه. صبح ناشتا مصرف کنید
مهسا (1399/1/7)
سلام خسته نباشید.من کم کاری تیروئید دارم از ۸ سالگی لووتیروکسین۰/۱ میخورم داروی ضد صرع دپاکینم از ۹ سالگی میخوردم ک پنج ماه پیش جایگزین شده با قرص لوبل ۵۰۰، روزا یک عدد و شبها نصفی بخاطر سوزش معده و اثنی عشر دکتر گوارش پنتوپرازول دادن با یه شربت منیزیم هیدروکساید سوالم اینه، مصرف این سه تا قرص و شربتو چجور زمانبندی کنم تداخل دارویی نده؟ چون قرص تیروئید و پنتوپرازول ناشتا مصرف میشه و لوبل رو صبح ساعت ۹میخورم ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/7)
سلام ، قرص لووتیروکسین خود را با دستور پزشک به صورت ناشتا قبل از صبحانه میل کنید، این دارو را1تا نیم ساعت قبل از صبحانه میل کنید و با مصرف لبنیات ، قرص آهن و مولتی ویتامین هایی که دارای آهن ، زینک ، کلسیم است 2 ساعت فاصله بگذارید. مصرف شربت معده ( مثل منیزیم ) نیز باید با فاصله 2 ساعته از داروی لووتیروکسین مصرف نمایید. قرص پنتوپرازول نیز اگرچه شایسته است با فاصله نیم تا 1 ساعته قبل از صبحانه میل کنید اما بدلیل مصرف همزمان قرص لووتیروکسین به صورت ناشتا توصیه می کنم داروی پنتوپرازول را کمی قبل از صبحانه و یا حتی بعد از آن میل کنید.(مصرف این دارو وابستگی کم تری به زمان مصرف غذا دارد) شربت معده نیز بهتر است بعد از نهار و شام 1 قاشق میل نمایید. در ارتباط قرص لوبل از آنجا که شما برای درمان صرع استفاده می کنید توصیه می شود زمان مصرف دارو دقیقاً سر ساعت باشد تا از تغییر در سطح سرمی دارو در بدن جلوگیری شود و پاسخ یکنواختی به دارو ایجاد شود.
Leila (1399/1/5)
سلام وقت بخیر.از عوارض مصرف لووتیروکسین سدیم ۱۰۰ مشکلات کلیوی هست آیا؟مامانم این دارو مصرف میکنن و چند وقته کلیه درد دارن...
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی (1399/1/5)
سلام..درد پهلو،از عوارض لوتیروکسین نیست...شما نباید بگین ایشان درد کلیه دارد..بلکه باید بفرمایید درد پهلو دارن..درد پهلو، میتونه دردِ ارجاعی از کمر باشه، یا درد تخمدان وووو....
نعمت اله بازیار (1398/12/29)
سلام وقت بخیر من خانمم تیرویید کم کار داره وقرص لووتیریکسین 100 خارجیش مصرف میکنه. الان قرصهاش تموم شدن هر جا میگردم نیست .قرص ایرانیش را مصر میکنه حالش خیلی بد میشه و سر درد و سر گیجه داره .الان نمیدونم از کجا تهیه کنم.
دکتر رویا قنبری - پزشک عمومی (1399/1/1)
از همكاران داروساز سوال بفرماييد
ناشناس (1398/12/28)
سلام ببخشید میخواستم بدونم قرص لووتیروکسین ۱۰۰ میکروگرم همون لووتیروکسین ۰٫۱ میشه ممنون
دکتر سمانه شبان - داروساز (1398/12/28)
سلام! بله هردو یکسانه.
شراره (1398/12/27)
سلام خسته نباشید من نه تروییدم کم کاره نه پر کار ولی چون گوآترم بزرگ شده وگره زیاد داره دکتر بهم لووتیروکسین 100 داده گفته روزی نصف بخورم به نظر شما اشکالی ندار؟دکتر گفت تا آخر عمر باید مصرف کنم وبیماریم هم خوب نمیشه و تو همین مرحله باقی میمونه
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی (1398/12/28)
سلام.حتما داروی خودرامیل کنید.این دارو،داروی امنی،است. فقط هرشش ماه یکبار باید برای تنظیم دوز،یک آزمایش تیرویید،همراه باسونوگرافی تیرویید بدهید
ف.شفقی (1398/12/25)
با سلام.من ۱۲ ساله کم کاری تیروئید دارم .ی قرص لوتیرکسین مصرف کردم بعدش قطع. الان دوباره ۳ ماهه نصف قرص میخورم.مشکل من اینه زمانی شروع به مصرف قرص میکنم ریزش موی شدید میگیرم . و با مصرف قرص علائم کم کاری رو همچنان دارم. ب نظرتون برای ریزش موی در اثر قرص باید چکار کنم؟
سیامک خواجه ای (1398/12/16)
با سلام قرص لووتیروکسین۵مصرف میکردم آزمایش بعدی دکتر ۱۰۰تجویز کرد بعداز ۹۰ روز لرزش دارم و چند روزه بدنم سردوگرم میشه و تنگی نفس گاهی باسرفه دارم لطفا راهنمایی بفرمایید
ازاده تدین فرد (1398/12/15)
با سلام یه بیمار تیرویید داریم که داروی لووتیروکسین خارجی باید استفاده کنه اما نمیدونم داروی خارجی رو از کجا باید تهیه کنیم چون از هر داروخانه ای سوال میکنم موجود ندارن و میگن کمیابه لطفا راهنمایی کنید ممنون
معصومه ضمیری (1398/12/2)
سلام خسته نباشیدمن کم کاری تیرویید دارم و وزنم بشدت بالارفته دکتر لوو۱۰۰ برام نوشتن و استفاده میکنم همچینن بخاطره تنبلی تخمدان متفورمین ۵۰۰ هم میخورم ولی اصلاازوزنم باوجودرژیم غذایی هم کاسته نشده چیکاربایدبکنم ایا امکان داره دوز مصرفی دارو کم باشه
درسا حیدری (1398/11/29)
سلام.روزتون بخیر.خانم 30 ساله هستم.حدود یک ماه پیش آزمایش دادم T4 7.9و T.S.H 5.29 بود.تشخیص پزشک کم کاری تیروئید بود.قدم 166 و50 کیلو هستم.قرص لووکسین 50میکروگرم تجویز کردن که صبح ناشتا یک عدد تا 5 ماه بخورم.من شنیدم کسی که کم کاری تیروئید داره چاق میشه!!!! من تا جایی که یادم میاد لاغر بودم و 10 سال میشه که وزنم روی 50 مونده. آیا من چاق میشم؟؟؟؟؟سوال بعدی اینکه این مشکل از چه زمانی ایجاد میشود؟یعنی کم کاری تیروئید مشخص میشود که از کی شروع شده؟؟؟؟تصمیم دارم باردار شم مشکلی نداره؟چند وقت به چند وقت باید دوباره آزمایش تیروئید بدم؟؟؟
علی (1398/11/21)
با سلام.۳ سال پیش پرکاری تیروئید داشتم دارو مصرف کردم بعد ی مدت متوجه شدم ک کم کار شده.دارو را قطع کردم و بعد مدتی تنظیم شد.الان چند ماهه ک متوجه شدم کم کار شده و به دکتر مراجعه کردم قرص تیروکسین تجویز کردن ک روزی ۵/ گرم مصرف میکنم و دچار تپش قلب شده ام‌.دکتر برای من ایندرال تجویز کرد یکی صبح و یکی شب.آیا تداخل ندارند با هم و اینکه آیا لازم نیس دوز را کاهش دهم؟میشه قرص ایدرال روزی یه دونه مصرف کنم؟
پرنیان عبدالملکی (1398/11/4)
سلام من تقریبا چهل روزه قرص لووتیروکسین مصرف میکنم روزی نصف و ناشتا. تیرویید هاشیموتو دارم. این ماه قاعدگی یه هفتس عقب افتاده چیکار کنم؟؟
سیده معصومه موسوی (1398/10/27)
باسلام خدمت شماببخشیدمن حدودص15ساله لووتیروکسین مصرف میکنم میخواستم بدونم تااخرعمربایدمصرف بشه
ناشناس (1398/10/26)
سلام من دو ماه پیش متوجه شدم تیروئید کم کار دارم ۷.۷ دکتر متخصص روزی یه دونه و نصف لووتیریکسین نوشت بعد از دو ماه آزمایش دادم ۰/۲۵ولی متاسفانه روز آزمایش قرص خورده بودم که دکتر گفتن بخاطر خوردن قرص روز آزمایش انقد اومده پایین بازم روزی یه دونه و نصف بجز جمعه ها گفتن قرص بخورم تا سه ماه دیگه سردرد دارم چیکار کنم دوز دارو رو کم کنم مشکلی نداره
سپیده جهات (1398/10/26)
سلام باردارم و تی اس اچ من ۴.۶۱بوده است ودکترم اثیروکس ۱۰۰میکرو هر روز برام تجویز کردن بعد از ۲۰ روز مصرف دچار خشکی گلو زبان شدم واضطراب بی دلیل سراغم امد ایا این مقدار برای من زیاد است؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/27)
احتمالا نیاز به تعدیل دوز دارو دارید
سمیه (1398/10/26)
سلام من چند ساله قرص ۱/.مصرف میکنم ولی همسرم دارو را خریداری کرده قرص۱۰۰بهش دادن دوز داروی این دو با هم فرقی ندارد با سپاس
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/27)
مشکلی ندارد. یک دهم میلی گرم معادل ۱۰۰ میکروگرم است.
مسعود یاوری (1398/10/26)
سلام، قرص لووکسین 0/1 میخورم روزی یکی ،ولی گلو درد دارم،لطفا راهنمایی بفرمایید، چون امکان رفتن پیش دکترم به سختی امکان پذیر است، باتشکر.
ناشناس (1398/10/11)
باسلام و احترام وقت بخیر من 4 سال قرص لوتیروکسین 0.1 مصرف میکردم بعد از 4 سال دوز دارو ام 50 شد یکسال دوز 50 مصرف میکردم.وقتی آزمایش دادم دوباره دوز داروم با تجویز پزشک به 0.1 برگشت میخواستم بپرسم این تغییرات دوز مشکلی ندارد.با تشکر
تارا کیا (1398/10/8)
سلام،من ۸ ماه هست کم کاری تیرویی برام تشخیص داده شد و لوو تیروکسین ۰/۱ میخورم ولی مدتیه صورتم اب رفته و دچار گرگرفتگی میشم و تب میکنم ،موهامم وز و خشک شده اند دلیل چی میتونه باشه ؟
حمزه (1398/10/6)
سلام خسته نباشید . ممنون بابت این همه لطف و وقت گذاشتنتون من عمل جراحی بای پس قلب داشتم . ۲ سال بعد از عمل تی اس اچ من ۷ شد قرص لووتیروکسین ۵۰ به مدت چند ماه خوردم و پزشک یک ماه قطع کرد که قرار شد آزمایش بدم بعد از قطع شدن دچار تعریق های وحشتناک بخصوص در شب و تپش قلب شدم وقتی در ماه بعد آزمایش دادم Tsh من ۱۲ شده بود و ضمنا با خوردن قرص بشدت دچار ریزش مو میشم خارجی هم که خوردم همین وضع رو دارم تورا بخدا کمکم کنید این عِدائم مال پرکاری چرا من مبتلا شدم با این ریزش شدید چکار کنم .
ناشناس (1398/10/6)
با سلام دختر اا سالش ازمایش گرفتیم گفتن کم کری تیرویید داره دکتر قر ص ترووکسین داده اگر قرص و ساعت 6 صبح بخوره و بخوابه و ساعت 9 بلند شه صبحانه بخوره مشکلی نداره
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/6)
معمولا پس از خوردن قرص نباید خوابید. ممکن است قرص در یک نقطه در معده بچسبد و باعث تحریک معده شود.
علی (1398/10/3)
سلام من آزمایش تیروییدم تی۳(۱.۱)تی۴(۱۰.۶)و تی اس اچ۶.۹ بود.قرص لووتیروکسین۵۰استفاده کردم بمدت۴۵روز به تجویز پزشک. بعداز این مدت آزمایش دادم جواب این شد: تی۳(۱.۸)تی۴(۱۱.۹)و تی اس اچ۲.۶ لطفا بفرمایید به خوردن قرص ادامه بدم یا خیر؟ممنونم
نجفی (1398/10/3)
سلام من ازمایش های قبل بارداری دادم گفتن کم کاری تیریید دارم ۸/۷هستش و پزشک قرص لووکسین ۵۰ میلی داده پنج شنبه جمعه مصرف کنم ایا خوبه یا نه
علی (1398/9/17)
سلام من تیروییدم کم کاره لوو۵۰ مصرف میکنم چند روز دیگه باید آزمایش بدم چک کنم تیروییدمو. خواستم بدونم روز آزمایش باید قبلش قرص و صبونه بخورم یا فقط قرص یا هیچکدوم؟ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/17)
در روز آزمایش قرص لووتیروکسین نخورید و قبل از صبحانه آزمایش بدهید
ناشناس (1398/9/13)
سلام دختر۲۱وپسر۱۹ساله هر دو لاغروضعیف هستند تیروئید پرکارهستند محض اطمینان دخترم دو بارازمایش داد با مصرف قرص لووکسین ۱۰۰ لاغرتر میشوند لطفا راهنمایی کنید ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/14)
یک نکته لازم است خدمت عزیزان عرض کنم که بارها در مراجعه بیماران مشاهده شده است. در بسیاری از موارد بیمارانی که مبتلا به پرکاری تیروئید هستند به دلایل مختلف از لووتیروکسین استفاده می کنند و در مراجعات بعدی بر حسب عادت به پزشک درخواست تجویز دارو می کنند ویا اقدام به خرید بدون نسخه از داروخانه می کنند که این کار باعث وخیم تر شدن وضعیت بیمار می شود. توجه کنید: هر بیماری که مشکل تیروئید دارد الزاما کم کاری تیروئید نیست و باید دقیقا توسط متخصص غدد بررسی و درمان صورت گیرد. همچنین افرادی هم که قطعا کم کاری تیروئید دارند بصورت دوره ای باید آزمایشات تیروئید انجام دهند و مقدار مصرف داروهای خود را تحت نظر پزشک مربوطه تنظیم کنند.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/14)
در صورت وجود پرکاری تیروئید، مصرف لووتیروکسین برای ایشان مانند سم است. باید داروی سرکوب کننده هورمون تیروئید مصرف کنند. به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
سارا اخا (1398/9/12)
سلام. همسر من اخیرا متوجه شدیم که کمکاری داره و دکتر براش لووتیروکسین یک دهم روزی یک عدد تجویز کرده و حدود یک ماهه که هر روز مصرف میکنه. قبل از مصرف قرص ریزش موی شدید داشت که با مصرف قرص کمی بهتر شد اما مشکلی که هست به من امروز گفته حس میکنه میل جنسیش کم شده چون ما میخواهیم بچه دار شیم خیلی نگران شدم خواستم بدونم این کاهش میل جنسی مربوط به کم کاری تیروییدشه یا از عوارص همین قرصه‌ و باید چیکار کنیم تا مثل سابق بشه.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/12)
لازم است برای تنظیم دوز دارو به متخصص غدد مراجعه کنید.
ناشناس (1398/9/9)
سلام.من کمکاری دارم و روزی یک قرص میخورم و در حال حاضر به بچه شیر میدم.آخرین آزمایشی که دادم tsh 14 بود برای بچه مشکلی پیش نمیاد؟در آینده دچار نشه؟بهتر نیست شیر خشک بدم؟
ناشناس (1398/9/9)
سلام جدیدابرابرآزمایشات دکترهاگفتن کم کاری تیروئیددارم دکترقرص لووتیروکسن دادن وقتی صبح هاناشتامیخورم معده ام بدجورورم ( باد) میکنه دلیلش چیه ممنون میشم
Tarlan (1398/8/23)
سلام خسته نباشین,من آزمایشات قبل بارداری دادم من گفتن کم کاری تیرویید دارم قرص لووکسین۰/۱تجویز کردن و گفتن هرروز نصف هرقرص رو باید مصرف کنم اگر این حین بارداربشم،مشکلی پیش نماید؟
محمد جواد شیخان (1398/8/20)
سلام خسته نباشید من ۳۱ساله هستم وزن بدنم۱۷۳کیلو هست وقدم ۱۹۵هست وازمایش تیرویید دادم وتیرویید نداشتم ودکتر بخاطر اضافه وزنم بهم قرص لووکسین۱۰۰داده که صبح ناشتا نصف قرص مصرف کنم به نظر شما با این قرص لاغر میشم با تشکر
سیما شعرباف (1398/8/17)
سلام و خسته نباشید خدمت شما . دختر من ۸ سالشه از سه سالگی قرص لیتروکسین ۱۰۰ بخاطر کم کاری میخوره . سه شنبه و جمعه به تشخیص پزشک نمیخوره بقیه روزا نصفی صبح ناشتا. این هفته چهارشنبه یادم رفته بهش بدم . خیلی نگرانم باید چکار کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/17)
مشکلی ندارد. از این به بعد طبق دستور ادامه دهید.
عتیق الله (1398/8/15)
سلام وخسته نباشید، همسرم ترویید کمکار دارد وباردار هم میباشد، پزشک قرص 0.1 لووترکسین داده، اما برش گفته است بعد از غذا میل نماید، در صورت که در چندین مقاله پزوهشی مطالعه نمودم قبل از غذا توصیه گردیده است، حال قبل از غذا یا بعد از غذا استفاده گردد لطفا معلومات ارایه نماید.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)
لووتیروکسین باید حتما با معده کاملا خالی مصرف شود به همین دلیل صبح ناشتا بهترن زمان مصرف لووتیروکسین است. اگر بعد از غذا استفاده کنید جذب دارو کاهش می یابد و مشخص نیست چه مقدار دارو جذب شده است. فقط صبح ناشتا
مجید (1398/8/14)
سلام من تیرویید کم کار دارم و الان گلوم تیر میکشه و بعضی وقت دچارتنگی نفس میشم به نظرشما در اثر چیه
علی زارعی (1398/8/10)
سلام من سالهای۹۰ب توصیه متخصص داخلی و۹۵ب توصیه فوق تخصص غدد آز تیروئید دادم بهمراه سونو.هر دو گفتن کم کاری ولی نیازی ب دارو نیس.چن روز پیش آز دادم دکتر گفت ۶.۹ کم کاری لوو۵۰ نوشت از ۱۰آبان دارم میخورم روزی یکی ناشتا.گفت۴۵روز دیگه دوباره آز بدم.در ضمن احساس خستگی دارم همیشه قد۱۸۰ وزن۶۲ بیشتر از ۱۰ساله وزنم همینه دارو تقویتی و گیاهی خوردم یا تاثیر نداشته یا رسید ب۷۵کیلو ولی بعد از قطع دارو وزنم دقیقن برگشت روی۶۲.سر درد و سرگیجه هم دارم بعضی وقتا قبل از مصرف این دارو البته.یعنی با خوردن این قرص وزنم بالا میره؟🙄🙏❤
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/11)
کم کاری تیروئید معمولا منجر به اضافه وزن می شود و مصرف لووتیروکسین با افزایش سوخت وساز باعث کاهش وزن می شود. البته در خصوص وزن بدن عوامل مختلفی دخیل است که پس از تیروئید به ژنتیک و رژیم غذایی در طفولیت برمی گردد. در مغز نقطه ای وجود دارد که وزن بدن را با دقت بالا تنظیم می کند. افزایش و کاهش وزن اندک، تاثیر چندانی ندارد ولی در صورت کاهش وزن یا اضافه وزن قابل توجه، این نقطه از مغر بیدار می شود و مجددا وزن بدن را روی همان عدد تغییر می دهد. نهایتا با مصرف قرص لووتیروکسین انتظار افزایش وزن نداشته باشید.
معصومه (1398/8/10)
سلام.من به مدت ۶ سال قرص لووتیروکسین ۵۰ میکروگرم مصرف میکردم.با عوض شدن پزشک و ارائه نتیجه آخرین آزمایش،ایشان قرص ۱۰۰ میکروگرم را تجویز کردند. T4 ۷.۸۸ وTSH۲.۵۶۷ گزارش شده بود. آیا در تجویز جدید اشتباهی صورت گرفته است؟قبلا از راهنماییتون ممنونم.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/10)
با توجه به عدم دسترسی به آزمایشات قبلی و مقایسه پیشرفت درمان به نظرم به پزشک خود اعتماد داشته باشید و قرص ۱۰۰ میکروگرم را استفاده کنید. دو هفته بعد آزمایشات تیروئید را تکرار کنید.
ناشناس (1398/8/1)
باسلام .دخترم 14 ساله می باشد .ازمایش تیروئید داد از حد نرمال ازمایش5 /1 بیشتر بود دکتر متخصص گفت کم کاری تیروئید می باشد در ضمن با معاینه گلو گفت که کمی غده تیروئید بزرگ شده قرص لووکسین1/. به دخترم داد شبی نصفه بخورد جمعه ها کامل .دوروز پیش ازمایش داد .کم کاری از حد نرمال پایین تر شده ومتاسفانه پرکاری ان 14 شده به دکتر مراجعه کردیم شب جمعه را قطع کرد ایا پرکاریش کم می شود .به نظرم. زیاد از حد مصرف شده .لطفا راهنمایی کنید .که ایا دکترش را عوض کنم یا به روش ایشان پیش بروم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/3)
تنظیم دوز لووتیروکسین اهمیت زیادی دارد. کمبود این هورمون مشکلات زیادی ایجاد می کند و مصرف زیاد لووتیروکسین هم عوارض دارد. به هر حال پزشک، با توجه به آزمایشات و نتایج مشاهده شده از درمان دوز دارو را تعیین می کند. به نظرم تحت نظر همان متخصص درمان را ادامه دهید.
مولایی (1398/7/28)
سلام من آزمایش و سونو دادم تیروئیدم کم کار یا پرکار نیست غده تیروئیدم 5تا ندول داره نمونه برداری کردم قرص لووتیروکسین سدیم تجویز کرده ؟میخواستم بگم این قرص ها از کم کاری هست میشه استفاده کنم ؟
ناشناس (1398/7/26)
سلام من خیلی لاغرم وهمیشه احساس خستگی دارم و بی حالم. رفتم آزمایش دادم دکتر قرص لوتیروکسین 100 به من داد. ولی مطمئن هستم کم کاری تیروئید ندارم. راهنمایی کنید مرسی.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)
به نظرم برای اطمینان، آزمایشات تیروئید را در آزمایشگاه دیگری تکرار کنید
لیلا رضوی (1398/7/25)
سلام۴۵ روز است تیرویید چپ و راست را برداشتن ده روزه قرص لووتیروکسین ۱۰۰ دکتر تجویز کرده ناشتا مصرف میکنم ولی با ضعف عضلانی مواجه شدم وقدرت راه رفتن ندارم به دکتر دسترسی ندارم نمیدونم چیکار کنم مسافرخارج از کشور هستم لطفا راهنمایی کنید ممنونم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)
تا زمان دسترسی به پزشک از مولتی ویتامین های قوی مانند ژریاتریک استفاده کنید. نباید مصرف لووتیروکسین را قطع کنید.
ساعدی (1398/7/23)
سلام، کم کاری داشتم 3ماه لووتیرکسین 50 میکرو گرم مصرف کردم و آزمایش دادم تیروئیدم شدش 0/11 رفتم پیش فوق تخصص غدد لووتیرکسین 0/1 داده اشتباه نشده؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
قدرت اثر لووتیروکسن ۰.۱ در واقع دو برابر لووتیروکسین ۵۰ است. یک دهم میلی گرم برابر با ۱۰۰ میکروگرم می باشد. طبق دستور پزشک دارو را ادامه دهید.
خانم زندی (1398/7/22)
سلام خسته نباشید مصرف قرص لووکسین ۰/۱ ر دوران قاعدگی باید قطع شود؟
اتنا موسوی (1398/7/16)
سلام من حدود یه ماه از نصف ۵۰میکروگرم لووکسین استفاده میکنم دفعه قبل که پریود بودم شروع کردم الان تققریبا یه هفته از پریودم گذشته ولی پریود نشدم باید چیکار کنم؟
dreama (1398/7/4)
سلام من به مدت یکسال لووکسین 50 میکروگرمی مصرف میکردم؛ حدودا یکی دوماه مصرف قرص رو قطع کردم و مجددا بعد از آزمایش و طبق تجویز پزشک مصرف لووکسین 0.1 را شروع کردم ولی بعد از دوهفته دچار تپش قلب و بی حالی شدم!میخواستم بدونم که این عارضه بدلیل زیاد بودن دوز دارو اتفاق افتاده؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/5)
ممکن است این علائم مربوط به اضافه شدن دوز لووتیروکسین باشد. نباید مصرف دارو را قطع می کردید. اگر پس از چند روز این علائم برطرف نشد برای تعدیل دوز به پزشک مراجعه کنید.
زهرا رشیدزاده (1398/6/31)
سلام وقت بخیر من حدود ۱۳سال بصورت منطم قرص لوتیروکسین سدیم میخوردم ۱۰میلی همیشه دم داروخانه بدون نسخه می گرفتم اونا هم یا می پرسیدن یا نپرسیده ۱۰ میلی میدادن. ولی از اواخر بهار که یه بسته خریدم داروخانه نپرسید منم دوز نگفتم متوجه هم نشدم ولی بعد ۲ماه تازه دیدم دوز داروم 0/1بوده .الان میخوام بدونم چکار باید بکنم؟؟ادامه بدم یا باید ازمایش جدید بدم؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/31)
قرص لووتیروکسین دوز ۱۰ میلی گرم ندارد. بالاترین دوز قرص لووتیروکسین ۱۰۰ میکروگرم یا یک دهم میلی گرم است. آیا مطمئنید قبلا لووتیروکسین مصرف می کرده اید؟
وحید رفیع زاده (1398/6/29)
سلام وقت شما بخیر . چند سالیست که تحت نظر پزشک لووتیروکسین مصرف میکنم . آیا مصرف لانزوپرازول تاًثیر سوء بر لووتیروکسین دارد ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/30)
لووتیروکسین را صبح ناشتا مصرف کنید و لانسوپرازول را قبل از ناهار استفاده کنید مشکلی ندارد.
يا حسين (1398/6/27)
با سلام:اگه اشتباهي يك خانم بجاي لووتیروکسین سدیم 50كه دكتر تجويز كرده ،40روز از 100استفاده كند عوارضي براي حال وآينده ايشان دارد ؟ با تشكر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/28)
با تنظیم دوز در آینده هیچ مشکلی برای ایشان بوجود نخواهد آمد. مصرف بیش از نیاز لووتیروکسین می تواند علائمی شبیه پرکاری تیروئید ایجاد کند مانند تپش قلب، استرس و بی قراری ولی این علائم با تنظیم دارو برطرف می شود.
ناشناس (1398/6/25)
سلام، لطفا توضیح بدین آیا قرص تیرویید یک دهم ایرانی با 100 آلمانی فرق داره؟ و اینکه اگه کسی ایرانی میخورده و بارداره، خارجیشو بخوره اشکال داره یا فرقی نمیکنه؟ اصلا قرص تیرویید ایرانی بهتره یا خارجی؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/25)
قرص تیروئید یک دهم با ۱۰۰ آلمانی فرق ندارد. یک دهم میلی گرم برابر با ۱۰۰ میکروگرم است. اختلاف قابل ملاحظه ای بین نمونه ایرانی و خارجی گزارش نشده است. از هر کدام استفاده کنید فرقی ندارد.
سعید (1398/6/24)
سلام، چند سالی هست هر روز نصف قرص لووتیروکسین ایرانی میخورم، امروز رفتم داروخانه لووتیروکسین المانی ۱۰۰ میل خریدم، چطوری مصرف کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/25)
اگر لووتیروکسن ایرانی که قبلا مصرف می کردید ۱۰۰ میکروگرم بوده است همچنان نصف قرص ۱۰۰ آلمانی مصرف کنید و اگر ۵۰ میکروگرم ایرانی نصف استفاده می کردید باید به همان نسبت تنظیم کنید.
فاطمه (1398/6/23)
با سلام دختر ۴ ساله دارم از بدو تولد کم کاری تیروئد داره لوتورکسین روزی ۱چهارم میدادم دکترش گفته عالی ۳ماه قطع کرده سروز پیش آزمایش tsh18.0و t47.5 لطفا کمک کنید نگرانم دوباره دخترم قرص بخوره در ضمن دخترم خیلی استرس داشت موقع آزمایش آیا قطع میشه یا ن دعا کنید منم دعا گوتون هستم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/25)
اگر فرزند شما کم کاری تیروئید داشته باشد لازم است دقیقا مطابق تجویز پزشک لووتیروکسین مصرف کند. لووتیروکسین برای بدن ضروری است و کمبود آن مشکلات عدیده ای ایجاد می کند. لازم است به پزشک متخصص غدد مراجعه کنید.
پرستو حسن بیگی (1398/6/11)
سلام و خدا قوت انشاءالله. همسر بنده بعد از خوردن قرص لووتیروکسین 0.1 متاسفانه بعد از دو هفته موهای سرش بشدت میریزه به دکتر معالج گفتیم ولی گفتن از قرص نیست میخواستم بدونم بعد از مدتی از مصرف قرص موهاش دوباره رشد میکنه و اینکه نیاز به متخصص پوست و مو هست؟ کمی هم آنزیم کبدی بالا بود و هم چنین کلسترول
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/12)
دکتر هرندی، داروساز: ریزش مو جزو عوارض شایش لووتیروکسین است.بهتر تحت نظر فوق تخصص غدد با چند با ازمایش و اندازه گیری سطح هورمون ها دوز هفتگی دارو دقیقا تنظیم گردد تا عوارض به حد اقل برسد. میتوانند از هیر تونیک های گیاهی ضد ریزش و کپسول زینک پلاس استفاده کنند
رضا طالب زاده (1398/6/11)
سلام من سه تا چهار ماه قبل بود ازمایش دادم دگتر گفت کم کاری تیروئید داری .روزی ک رفتم واسه تحویل قرص لوویکسن 50 داده بودن امروز رفتم داروخونه قرصم تموم شده بود رفتم بگیرم .گفت تو دفترچت 1میلی زده گرفتم .حالا نمیدونم صد درست بوده از اول که داده .چرا 50 گذاشتن .اما علائم درد و خستگی و ضعیف شدن و سرما خوردن و درد عضلات خیلی داشتمو دارم یعنی درد و بیحالی من بهتر نشده .لطفا بگید صد رو بخورم .یا اینکه اول ازمایش بدم بعد ب دکتر بگم که دوز رو بهم بگه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/12)
قطعا برای تعیین مقدار مصرف لووتیروکسین بررسی آزمایشات ضروری است. اگر در گذشته هر اشتباهی رخ داده است اکنون برای اصلاح مقدار دوز دارو با در دست داشتن نتیجه آزمایشات به پزشک مراجعه فرمائید
زهل (1398/5/25)
این دارو عوارض هم دارد اگر خوب نشودم چی چون که من ازمایش دادم ودکتر به من گفت که تئیروید کمکارداری داروی لووتیروکسین برام ننوشت امااگر بخورم یعنی خوب میشم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/25)
حتما کم کاری تیروئید شما به اندازه ای نبوده که نیاز به مصرف لووتیروکسین داشته باشید. تعیین دوز این دارو حتما باید توسط پزشک انجام شود و مصرف بیش از نیاز این دارو عوارض زیادی دارد.
زهل (1398/5/25)
سلام من تیروئید کمکار دارم باید جکار کنم تا هرچه زودتر از بین برود
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/25)
باید داروی لووتیروکسین را تحت نظر پزشک مصرف کنید.
امیر علی (1398/5/16)
من تیروئید کم کار دارم لووتیروکسین ۰/۱ با جلد قرمز روزی یک عدد مصرف می کردم اخیرا آزمایش دادم تیروئیدم زیاد شده ۱۸/۵ شده دکتر برام داروی لووتیروکسین ۵۰ میکروگرم تجویز کرده ای دوز ۵۰ بیشتره ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/16)
لووتیروکسین ۰/۱ به معنی ۰/۱ میلی گرم است که معادل ۱۰۰ میکرو گرم می باشد. بنابر این لووتیروکسین ۵۰ میکروگرم معادل نصف لووتیروکسین ۰/۱ ماده موثره دارد. بنابر این پزشک بصورت منطقی دوز داروی شما را کاهش داده است.
منیژه (1398/5/10)
من تیروئید کم دارم و دارو مصرف می کنم هر از چند گاهی گلو درد به سراغم میاد چی کار بآی بکنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/11)
بهتر است آزمایشات دوره ای تیروئید و تنظیم مقدار مصرف دارو بصورت دائم کنترل شود.
مسعود (1398/5/6)
سلام، تپش قلب دارم ، به دلیل کم کاری تیروئید ، لووتیروکسین هم مصرف می کنم ، آیا تأثیری در افزایش یا کاهش تپش قلب دارد ؟ در ضمن آیا این امکان وجود داره که در طول دوره درمان، کم کاری تیروئید به پرکاری تبدیل بشه ، یا بر عکس؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/7)
کمبود یا اضافه هورمون تیروئید بر روی تمام اعضاء بدن تاثیر می گذارد و لووتیروکسین داروی بسیار اثر بخشی است که اگر با دوز صحیح مصرف شود باعث بهبود وضعیت جسمانی می شود. اگر لووتیروکسین بیش از مقدار مورد نیاز مصرف شود علائم پرکاری تیروئید بروز می کند.
نرگس (1398/5/2)
سلام وقت بخیر من ۲۷ سالمه و ازمایش تیرویید دادم ۶.۵ بود ودکتر بهم لووتیروکسین سدیم ۵۰میکروگرم داد گف روزی یه قرص بخورم ولی قلبم دردگرفت اونو خوردم روز بعد یک چهارم دارم میخورم بهترم ،عایا برم دوباره پیش دکتر یا نه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/2)
تنظیم دوز لووتیروکسین بسیار تخصصی و مهم است. بهتر است در این خصوص با پزشک مشورت کنید.
زهرا (1398/4/29)
سلام.۲۷ ساله هستم.دو ساعت قبل ازآزمایش دارو قرص لووتیروکسین 0.1 مصرف کردم به مقدار نصف.تاثیری بر جواب آزمایش دارد؟چه مقدار.؟؟
علی (1398/4/28)
سلام من دوماه است جراحی تیرویید کتومی کردم تا یک هفته پیش قرص لووتیروکسین ۱۰۰ را روزی یکی و نصفی و پنجشنبه و جمعه ها دو عدد مصرف می کردم یک هفته پیش که پیش دکتر رفتم به من گفتن سه روز در هفته دو عدد مصرف کن و بقیه روز ها را همان یکی و نصفی بخور الان یک هفته است دچار لرزش بدن سر گیجه کم اشتهایی و نامنظمی قاعدگی شدم لطفا راهنمایی کنید ایا دوز مصرف زیاد است
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/29)
نام کاربر:‌علی؟ نامنظمی قاعدگی؟!! مقادیر مازاد بر نیاز لووتیروکسین می تواند چنین علائمی ایجاد کند. بهتر است برای تنظیم مجدد مقدار مصرف این دارو به متخصص غدد مراجعه کنید.
ناشناس (1398/4/27)
سلام، من کم کاری تیروئید داشتم دکترم قرص لووتیروکسین ۵۰ تجویز کرده بود که روزی نصف قرص مصرف کنم، ولی دقیقا یادم نیست که فقط جمعه ها مصرف نکنم یا پنجشنبه و جمعه مصرف نکنم، اگه اطلاعی دارید بی زحمت کمکم کنید.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/27)
دوز دارو بر حسب شرایط افراد و میزان کم کاریی تیروئید متفاوت است. هر دو حالت امکان پذیر است. بنابر این به پزشک مراجعه کنید
پورا ملک محمدی (1398/4/23) (1398/4/24)
سلام خسته نباشید من تیروئید کم دارم سالیان ساله دارم قرص 0.1 میخورم اول نصف قرص میخوردم الان دو سال میشه که قرص کامل میخورم ولی یه مدت هست گاهی اوقات دستام میلرزه و احساس ضعف میکنم علتش چی میتونه باشه.لطفا جواب بدین ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/27)
بهتر است آزمایشات خون جدید برای شما انجام شود. احتمال زیاد لازم است دوز مصرف لووتیروکسین برای شما تغییر کند. به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1398/4/24)
تیروئید کم کار دارم لووتیروکسین سدیم 0/1 روزیر نظر پزشک مصرف می کنم وسردرد شدید دارم میشه راهنمایی کنید که چی کار کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/28)
لازم است آزمایشات جدید تیروئید انجام دهید. احتمالا مقدار مصرف لووتیروکسین باید اصلاح شود.
مرضیه (1398/4/19)
قرص به درد نمی خورد
زهرا شمالی (1398/4/11)
سلام .خسته نباشید.. قرص لووتیروکسین ۱% جلد قرمز برای تیرویید روزانه ۱ عدد استفاده میکنم میخواستم بدونم عوارض این قرص چیه و چه خطراتی میتونه برای بارداری داشته باشه لطفا راهنمایی کنید ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/11)
اگر تیروئید شما کم کار است لووتیروکسین برای شما و جنین لازم است و در صورت عدم تامین این دارو ممکن است مشکلاتی برای جنین پیش بیاید.

چنانچه در خصوص "لووتیروکسین سدیم" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب