ستیریزین

آنتی هیستامین ها

دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

 

قرص لتیزن
لتیزن محصول شرکت اکتوورکو

 

آنچه در این بخش می‌خوانید:

سیتریزین چیست؟
اسامی تجاری معروف سیتریزین
سیتریزین چه کار می‌کند؟
کاربردهای رایج سیتریزین:
سیتریزین در آلرژی و حساسیت فصلی
سیتریزین و درمان  گزش و جای نیش حشرات
سیتریزین در کرونا و عفونت‌های ویروسی
سیتریزین و سینوزیت
مقدار مصرف و نحوه مصرف سیتریزین
عوارض جانبی سیتریزین
اشکال دارویی سیتریزین
نکات مهم پیش از شروع مصرف سیتریزین
تداخلات غذایی سیتریزین
نکات مهم در هنگام مصرف سیتریزین
علائم هشدار که هنگام مصرف سیتریزین باید به آنها توجه کنید
مصرف سیتریزین در کودکان و نوجوانان
سیتریزین در بارداری و شیردهی


سیتریزین چیست؟

ستیریزین یک آنتی هیستامین رایج، پرکاربرد و محبوب است که می تواند به تسکین علائم آلرژی، حساسیت فصلی و خارش کمک کند.

ستیریزین یک داروی ضدحساسیت است که برای کاهش علائم آلرژی مانند عطسه، آبریزش بینی، خارش و آبریزش چشم استفاده می شود. این دارو با مسدود کردن گیرنده‌ی هیستامین، که یک ماده شیمیایی در بدن است که باعث واکنش های حساسیتی می شود، عمل می کند.


سیتریزین از نسل دوم از داروهای ضدحساسیت می‌باشد که مزیت های بسیاری نسبت به آنتی هیستامین های قدیمی تر نسل اول دارد. 

 اثربخشی مناسب در تسکین علائمی همچون عطسه، آبریزش بینی، خارش و آبریزش چشم، بدون ایجاد خواب آلودگی قابل توجه در اکثر افراد و طولانی اثر بودن، سیتریزین را به انتخاب بسیار مناسبی در  مدیریت  انواع آلرژی  و حساسیت‌فصلی، تبدیل کرده‌است.

ستیریزین یک داروی بدون نسخه می‌باشد که معمولاً به راحتی در دسترس است و برای افرادی که به دنبال بهبود سریع  واکنش های آلرژیک هستند، داروی مناسبی می‌باشد.

اسامی تجاری معروف سیتریزین در دنیا
ستیریزین با نام های تجاری مختلف در سراسر جهان شناخته می شود. در اینجا چند نام تجاری رایج برای ستیریزین در مناطق مختلف آورده شده است:
Zyrtec (زیرتک)، Reactine ،Zirec، Cetallerg ، Alerid، Allertec (آلر-تک)، Cetiriz، Razene، Cetirizina ، Zetop ، Letizen (لتیزن)

سیتریزین چه کار می‌کند؟

سیتریزین با مسدود کردن گیرنده‌های هیستامین، که یک ماده طبیعی در بدن است که در طی یک واکنش آلرژیک آزاد می شود، نقش خود را ایفا  می کند. سیتریزین با مسدود کردن گیرنده‌های هیستامین به کاهش علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی، خارش و آبریزش چشم کمک می کند.

کاربردهای رایج سیتریزین
سیتریزین در آلرژی و حساسیت فصلی
ستیریزین معمولاً جهت کنترل علائمی همچون  عطسه، احتقان، و خارش یا آبریزش بینی، استفاده می شود.

سیتریزین و کهیر پوستی
ستریزین برای درمان کهیر مزمن استفاده می شود که می تواند باعث خارش شدید، قرمزی و بثورات جلدی شود.
سیتریزین تزریقی و خوراکی در درمان کهیرهای تازه و همچنین کهیرهای مزمن کاربرد دارند.
در کهیرهای مزمن پوستی، قرص سیتریزین با دوز ۱۰میلی‌گرم یک بار در روز شروع می‌شود و اگر علائم به خوبی کنترل نشود، می‌توان با افزایش ۱۰ میلی گرم در روز هر ۱ تا ۴ هفته تا حداکثر ۲۰ میلی گرم دو بار در روز افزایش یابد و سپس به صورت دوره ای نیاز به ادامه ی درمان، مجدداً ارزیابی می‌شود.

سیتریزین و درمان  گزش و جای نیش حشرات
ستیریزین می تواند به تسکین خارش ناشی از گزش و جای نیش حشرات و  درماتیت تماسی کمک کند.

سیتریزین در کرونا و عفونت‌های ویروسی
اگرچه آنتی هیستامین هایی مانند ستیریزین،  تأثیر مستقیمی بر خود عفونت ویروسی زمینه ای ندارند، اما جهت درمان علامتی و در صورت صلاحدید پزشک در مواردی که با آبریزش بینی، عطسه و التهاب تنفسی همراه هستند، استفاده می‌شود.

سیتریزین و سینوزیت
ستیریزین می تواند برای کمک به کنترل برخی علائم مرتبط با سینوزیت، مانند احتقان بینی، عطسه و آبریزش بینی استفاده شود. سینوزیت اغلب به دلیل التهاب و احتقان در مجاری بینی و سینوس‌ها ایجاد می‌شود و ستیریزین می‌تواند با کاهش اثرات هیستامین، که یک ماده شیمیایی دخیل در پاسخ التهابی بدن است، این علائم را تسکین دهد.
با این حال، توجه به این نکته مهم است که ستیریزین علت اصلی سینوزیت را درمان نمی کند.


مقدار مصرف و نحوه مصرف سیتریزین

این دارو به صورت خوراکی و تزریقی در دنیا عرضه می‌شود ولی در ایران فقط فرم خوراکی قرص و شزبت موجود است

به طور معمول به صورت خوراکی به فرم قرص یا شربت مصرف می شود و معمولاً یک بار در روز با یا بدون غذا و در موارد شدیدتر دوبار در روز مصرف می شود.

-توصیه می‌شود هنگام مصرف ستیریزین از مصرف الکل خودداری شود، زیرا ممکن است باعث افزایش خواب آلودگی و کاهش هوشیاری شود.

-در موارد حساسیت می‌توان سیتریزین ۱۰میلی گرم یک بار در روز و در صورت نیاز ۲ تا ۵ ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض مواد آلرژن یا حساسیت‌زا مصرف کرد.

-مقدار مصرف پیشنهادی سیتریزین به صورت معمول برای بزرگسالان و افراد بالای ۱۲ سال ۱۰ میلی گرم یک بار در روز ، برای کودکان ۶ تا ۱۱ سال ۵ میلی گرم دو بار در روز و برای کودکان ۲ تا ۵ ساله٢/۵ میلی گرم دو بار در روز یا ۵میلی‌گرم یک بار در روز می باشد.
-به دلیل اینکه کودکان به عوارض آرام بخشی و خواب آوری این دارو حساسیت بیشتری دارند، در صورتی که از فرم شربت این دارو برای کودک استفاده می نمایید، لازم است مقدار مصرف را به صورت دقیق در هر نوبت با توجه به سن کودک اندازه گیری نمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو جای نگرانی نیست و می‌توانید نوبت بعدی را در صورت نیاز مصرف نمایید اما از دو برابر نمودن مقدار مصرف در یک نوبت خودداری نمایید.


عوارض جانبی سیتریزین

عوارض جانبی شایع شامل احساس خستگی، خواب آلودگی، گیجی، خشکی دهان و سرگیجه است. 

-در صورت بروز خشکی دهان از آدامس یا آب نبات های فاقد قند استفاده نمایید.
-سردرد می تواند از عوارض مصرف این دارو باشد. در صورت بروز این عارضه مایعات مقدار کافی مصرف نمایید و ازداروسازتان جهت معرفی داروی ضد درد مناسب شرایط خود کمک بگیرید و در صورتی که سردرد ادامه دار یا شدید شد به پزشک مراجعه نمایید.
-در صورت احساس تهوع یا دل درد، از وعده های غذایی سبک استفاده کنید و از مصرف غذاهای پرچرب پر ادویه بپرهیزید.
-بروز اسهال خفیف به ویژه در کودکان می‌تواند از عوارض مصرف این دارو باشد که معمولاً خود به خود رفع می گردد. با این حال لازم است که آب و مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید.
-در صورت احساس گلودرد، حساسیت بینی و هرگونه تشدید علائم سرماخوردگی در کودکان با پزشک صحبت نمایید.

-در صورت مصرف سیتریزین، هنگام رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین و ابزارهای خطرناک باید احتیاط شود.

-عوارض جانبی جدی سیتریزین به ندرت اتفاق می‌افتد  با این حال اگر ضربان قلب سریع یا نامنظم، سرگیجه شدید یا مشکل در تنفس را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید.


اشکال دارویی سیتریزین

ستیریزین در اشکال مختلف دارویی در دنیا موجود است، از جمله:
قرص خوراکی سیتریزین که رایج ترین شکل ستیریزین می‌باشد و در مقادیر مختلف، اغلب در قرص های ۵ یا ۱۰ میلی گرمی موجود است.
مایع/شربت خوراکی سیتریزین که اغلب برای کودکان یا افرادی که در بلع قرص مشکل دارند استفاده می شود
قرص های جویدنی سیتریزین که قرص های طعم دار هستند و می توان آنها را جوید و قورت داد و برای کسانی که ترجیح می دهند از قرص های خوراکی معمولی استفاده نکنند، راحت تر است.
قرص حل شونده در دهان سیتریزین (ODT)که بدون نیاز به آب به سرعت در دهان حل می شوند.
قرص آهسته رهش  سیتریزین که دارو را  در طول زمان و به تدریج آزاد می کنند و فرد نیاز به دوز و تعداد دفعات مصرف کمتری از آنها دارد.
و محصولات ترکیبی حاوی سیتریزین که در آنها ستیریزین با سایر داروها مانند سودوافدرین ترکیب می شود تا هم علائم آلرژی و هم احتقان بینی را برطرف کند.
دسترسی به  این اشکال مختلف دارویی در مناطق مختلف جهان متفاوت است، و فرم دارویی و دوز مناسب سیتریزین باید بر اساس سن، شرایط و نیازهای پزشکی خاص فرد تعیین شود. همیشه دستورالعمل های ارائه شده توسط پزشک یا داروساز خود را در مورد داروهای بدون نسخه اجرا کنید.


نکات مهم پیش از شروع مصرف سیتریزین:
-در صورت بارداری، تصمیم بارداری یا شیردهی حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-در صورت ابتلا به هرگونه نقص کلیوی حتماً پزشک خود را مطلع نمایید زیرا ممکن است با توجه به شرایط کلیوی، نیاز به تغییر مقدار مصرف دارو داشته باشید.
-در صورت سابقه یا ابتلا به صرع و بیماری خونی پورفیری، پزشک خود را مطلع نمایید.
-لیست کاملی از سایر داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید تا در صورت نیاز به تنظیم مجدد داروها، اقدامات لازم صورت بگیرد.
-در صورت سابقه ی حساسیت به سیتریزین و یا هر یک از داروهای ضد حساسیت، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.


تداخلات غذایی سیتریزین
مصرف این دارو با غذا تداخلی ندارد و می توانید آن را قبل یا پس از غذا همراه با یک لیوان آب مصرف نمایید.


نکات مهم در هنگام مصرف سیتریزین
- پزشک و داروساز خود را از سایر داروهایی که مصرف می کنید(به ویژه داروهای ضد سرماخوردگی و حساسیت و خواب آور) مطلع کنید تا از تداخلات احتمالی جلوگیری شود.

- اگر باردار یا شیرده هستید، قبل از استفاده از ستیریزین با پزشک خود مشورت کنید.

-اگر ستیریزین علائم شما را کاهش نداد و در صورت تجربه عوارض جانبی شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

-مصرف داروهای ضد حساسیت مانند سیتریزین معمولاً کوتاه مدت است و نیاز به ادامه مصرف دارو پس از کنترل علایم حساسیت نمی باشد.
-با وجود اینکه سیتریزین از نسل جدید داروهای ضد حساسیت می باشد و اثر خواب آوری کمتری نسبت به داروهای قدیمی تر دارد، اما همچنان در برخی افراد ایجاد گیجی و خواب آلودگی می نماید لذا در صورتی که شما جزء این دسته از افراد هستید، در مدت مصرف این دارو از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط بیشتری دارند، خودداری نمایید.
-مصرف همزمان فرآورده‌های الکلی با این دارو می‌تواند عوارض خواب آوری و گیجی آن را تشدید نماید که در بعضی افراد می تواند خطرناک باشد.
-در صورتی که انجام قصد عمل جراحی یا هرگونه پروسه درمانی یا آزمایش (خصوصاً تست آلرژی )را دارید درمانگر خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید تا در صورت نیاز، مصرف این دارو در زمان مناسب قطع گردد.
-در هنگام خرید هرگونه دارو یا فرآورده مکمل از داروخانه، داروساز خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.همچنین در صورتی که این دارو را به عنوان داروی بدون نسخه از داروخانه تهیه می نمایید، حتماً با داروساز مشورت نمایید تا از مناسب بودن آن برای شرایط خود اطمینان حاصل کنید.

-برای استفاده از شربت سیتریزین در کودکان از قاشق مدرج استفاده کنید تا دوز مشخص دارو در هر نوبت به کودک داده شود. از قاشق های غذاخوری و مرباخوری خانگی استفاده نکنید.

 

علائم هشدار که هنگام مصرف سیتریزین باید به آنها توجه کنید

-اگر چه به ندرت اتفاق می‌افتد اما چنانچه ضربان قلب سریع یا نامنظم، سرگیجه شدید یا مشکل در تنفس را تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید.

-در صورت سابقه حساسیت شدید به هیدروکسی‌زین، سیتریزین و لووسیتریزین این دارو‌مناسب شما نمی‌باشد.

مصرف سیتریزین در کودکان و نوجوانان
مصرف سیتریزین در کودکان کمتر از دو سال مناسب نیست و توصیه نمی شود.و در کودکان زیر ۶سال لازم است با احتیاط مصرف شود.

در کودکان زیر دوسال طبق اطلاعات محدود موجود برای درمان اولیه حساسیت‌ها توصیه نمی‌شود اما  در صورت تداوم علائم پوستی، در کودکان بالای ۶ماه می‌توان با احتیاط و دوز کم از سیتریزین استفاده کرد.

در کودکان کمتر از ۶سال با نارسایی کبدی یا کلیوی مصرف سیتریزین مناسب نیست.


سیتریزین در بارداری و شیردهی

-سیتریزین در صورت صلاحدید پزشک در دوران بارداری قابل مصرف می‌باشد.

-اگرچه می‌توان سیتریزین را  در طول شیردهی به صورت کوتاه مدت استفاده کرد اما توصیه می‌شود مصرف آن با احتیاط انجام شود.امکان کاهش تولید شیر بر اساس اطلاعات تئوری وجود دارد.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف ستیریزین

-رینیت آلرژیک
-کهیر خودبخودی مزمن
-کهیر حاد (تازه شروع شده)
-آنافیلاکسی(در کنار اپی‌نفرین جهت تسکین علائم پوستی)(بدون برچسب)
-آنژیوادم، آلرژیک حاد یا عودکننده‌ی بدون علت مشخص (بدون برچسب)
-پیشگیری از واکنش‌های حین تزریق، قبل از درمان با داروی تزریقی (بدون برچسب)

ستیریزین یک داروی آنتی هیستامین نسل دوم است که معمولا برای کاهش علائم آلرژی استفاده می شود. این دارو به دلیل طولانی اثر بودن و خواب‌آوری کمتر و عملکرد مناسب در برابر علائم حساسیت از جمله عطسه، خارش، کهیر و رینیت آلرژیک بسیار مورد توجه می‌باشد.
تجربه‌ی بالینی نشان می دهد که استفاده از آنتاگونیست های گیرنده H1 نسل دوم (مانند ستیریزین) به عنوان پیش درمانی قبل از تزریق برخی از عوامل شیمی درمانی (مانند تاکسان های خاص) یا بیولوژیک برای جلوگیری از واکنش های تزریقی می‌تواند مناسب باشد.
سیتریزین با اسامی تجاری بسیار متنوع از جمله ریزتک و لتیزن تولید می‌شود و به عنوان یک داروی بدون نسخه در اکثر مناطق در دسترس است.
فرم خوراکی سیتریزین به صورت قرص خوراکی، قرص در انواع جویدنی، حل شونده در دهان و شربت و فرم تزریقی این دارو جهت تزریق وریدی عرضه می‌شود.

مکانیسم اثر ستیریزین

سیتریزین با هیستامین برای اتصال به جایگاه‌های گیرنده H1 روی سلول‌های موثر در دستگاه گوارش، عروق خونی و دستگاه تنفسی، رقابت می‌کند.
ستیریزین از مشتقات پیپرازین است و با مسدود کردن گیرنده‌های هیستامین H1، عمل می کند. این دارو با مهار هیستامین به تسکین علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی، خارش و آبریزش چشم کمک می کند.

فارماکوکینتیک ستیریزین

جذب: سریع 
شروع اثر: 
تسکین قرمزی و کهیر ۲۰تا۶۰ دقیقه 
طول اثر: 
تسکین قرمزی و کهیر بیش از ۲۴ ساعت 
پیک پلاسمایی: 
خوراکی ۱ ساعت ؛ وریدی ۱۰۸ ثانیه 
اتصال به پروتئین: ۹۳% 
متابولیسم: کبدی به میزان محدود؛ CYP450: مختصر؛ سوبسترای 3A4
نیمه عمر: کودکان:۶/۲ ساعت ؛ بزرگسالان ۸ ساعت ؛ نارسایی کلیوی متوسط تا شدید ۲۴/۹ساعت
دفع: ادرار (۷۰%؛ ۵۰% به صورت داروی تغییرنیافته)، مدفوع (۱۰%)

منع مصرف ستیریزین

موارد منع مصرف:
-سابقه حساسیت به سیتریزین، لووسیتریزین، هیدروکسی‌زین و هریک از اجزای فرمولاسیون
-اطفال کمتر از ۶سال با نارسایی کبدی یا کلیوی
-اطفال تحت همودیالیز با CrCl کمتر از ۱۱
-حساسیت به مشتقات پیپرازین
-نارسایی کلیوی شدید با CrClکمتر از ۱۰

موارد احتیاط:
-نارسایی کبدی و کلیوی
-مصرف همزمان داروهای آرامبخش و خواب آور
-مصرف الکل
-افراد بالای ۶۵سال
-کودکان زیر ۶سال
‏-CrClکمتر از ۵۰

عوارض جانبی ستیریزین

عوارض شایع:
خواب آلودگی، خستگی، درد شکمی، سردرد، خشکی مخاطی، اسهال، فارنژیت، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ

عوارض جدی:
برونکواسپاسم، آنافیلاکسی، واکنش‌های آنافیلاکتوئید، علائم حساسیت مفرط، سمیت کبدی، کلستاز، تشنج، کم خونی همولیتیک، ترومبوسیتوپنی، سنکوپ، افت فشار خون(شدید)

تداخلات دارویی ستیریزین

مشخصات کلی تداخلات:
-سوبسترای CYP3A4(مینور)
-سوبسترای P-glycoprotein/ABCB1 (مینور)
-تشدید اثرات سرکوب کننده ی CNS 
-کاهش اثرات مرکزی هیستامین 

تداخلات رده X (پرهیز): 
آکلیدینیوم، آزلاستین (بینی)، برومپریدول، سیمتروپیوم، الوکسادولین، گلیکوپیرولات (استنشاق دهانی)، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، ایپراتروپیوم (استنشاق دهانی)، لاسمیدیتان، لووسولپیرید، ارفنادرین، اوکساتومید، اوکسوممازین، پارالدهید، پیتولیسانت، پتاسیم کلراید، پتاسیم سیترات، روفناسین، تالیدومید، تیوتروپیوم، اومکلیدینیوم 

کاهش اثرات داروها توسط ستریزین: 
مهار کننده های استیل کولین استراز، بنزیل پنیسیلوئیل پلی لیزین، بتاهیستین، عوامل معده روده ای (پروکینتیک ها)، هیالورونیداز، ایتوپرید، لووسولپیرید، نیتروگلیسرین، پیتولیسانت، سکرتین 

کاهش اثرات ستریزین توسط داروها: 
مهار کننده های استیل کولین استراز، آمفتامین ها، لوماکافتور و ایواکافتور، القا کننده های P-gp/ABCB1 

افزایش اثرات داروها توسط ستریزین: 
اتانول، آمزینیوم، داروهای آنتی کولینرژیک، آزلاستین (بینی)، بلونانسرین، برکسانولون، بوپرنورفین، سیمتروپیوم، کلوزاپین، سرکوب کننده های CNS، الوکسادولین، فلونیترازپام، گلوکاگون، گلیکوپیرولات (استنشاق دهانی)، متوتریمپرازین، متیروزین، میرابگرون، آگونیست های اپیوئیدی، ارفنادرین، اوکسی کدون، پارالدهید، پیلسیکاینید، پیریبدیل، پتاسیم کلراید، پتاسیم سیترات، پرامی پکسول، راموسترون، روفناسین، روپی نیرول، روتیگوتین، SSRIها، سوورکسانت، تالیدومید، دیورتیک های تیازیدی و شبه تیازیدی، تیوتروپیوم، توپیرامات، زولپیدم 

افزایش اثرات ستریزین توسط داروها: 
آکلیدینیوم، آلیزاپرید، آمانتادین، آزلاستین(نازال)، فراورده های حاوی توکسین بوتولینیوم، بریمونیدین (موضعی)، بروموپرید، برومپریدول، کانابیدیول، کانابیس، کلرال بتائین، کلرمتیازول، کلرفنسین کاربامات، دیمتیندن (موضعی)، دوکسیلامین، درونابینول، دروپریدول، اردافیتینیب، اسکتامین، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، هیدروکسی زین، ایپراتروپیوم (استنشاق دهانی)، کاوا کاوا، کراتوم، لاسمیدیتان، لیسوراید، لمبورکسانت، لوفکسیدین، لوماکافتور و ایواکافتور، منیزیم سولفات، متوتریمپرازین، متوکلوپرامید، میانسرین، مینوسیکلین (سیستمیک)، نابیلون، الوپاتادین(نازال)، اوکساتومید، اوکسوممازین، پرامپانل، مهار کننده های P-gp/ABCB1، پیلسیکاینید، پراملینتید، رانولازین، روفینامید، سدیم اکسیبات، تتراهیدروکانابینول، تتراهیدروکانابینول و کانابیدیول، تریمپرازین، اومکلیدینیوم، والرین

تداخل با غذا: 
جذب و پیک غلظت ستریزین، در صورت مصرف با غذا کاهش می یابد. راهکار: بدون ملاحظات غذایی مصرف شود.

تداخل با تست‌های آزمایشگاهی:
ممکن است مصرف سیتریزین منجر به جواب مثبت کاذب در ارزیابی TCA سرم شود. می‌تواند واکنش های چرخشی و شعله ور شدن نسبت به آنتی ژن های تست پوستی را سرکوب کند.

هشدار ها ستیریزین

-در بیماران ۶ماه تا۶ساله با هر مقدار نارسایی کلیوی و یا کبدی، از تجویز سیتریزین خودداری شود.

توصیه های دارویی ستیریزین

-قرص سیتریزین را می توان همراه یا بدون غذا مصرف نمود. قرص های جویدنی باید پیش از انحلال در دهان، جویده شوند(همراه یا بدون آب).
-در افراد با سابقه‌ی حساسیت، می‌توان در صورت نیاز سیتریزین را ۲تا۵ساعت قبل از مواجهه با مواد آلرژن تجویز نمود، اگرچه اثربخشی این روش ممکن است نسبت به مصرف روزانه کمتر باشد.
-سیتریزین برای آنژیوادم همراه با آنافیلاکسی مناسب نمی‌باشد. در صورت وجود علائم آنافیلاکسی (به عنوان مثال اگر خطر آسیب راه هوایی یا قلبی عروقی وجود دارد) از اپی نفرین استفاده شود.
-در برخی از پروتکل ها سیتریزین به عنوان داروی جایگزین برای یک آنتی هیستامین آرام بخش (مانند دیفن هیدرامین) پیشنهاد می شود.در این موارد ۱۰میلی‌گرم سیتریزین خوراکی ۳۰تا۶۰دقیقه پیش از انفوزیون داروی شیمی درمانی یا داروی بیولوژیک تجویز می‌شود.ممکن است همراه با یک آنتی هیستامین H2بلاکر مانند فاموتیدین و/یا یک گلوکوکورتیکوئید تجویز شود.
-لازم است در دوران شیردهی با احتیاط مصرف شود. هیچ خطر شناخته شده ای برای آسیب نوزاد بر اساس داده های محدود انسانی وجود ندارد، اگرچه خطر احتمالی سرکوب CNS نوزاد بر اساس داده های انسانی محدود با سایر آنتی هیستامین ها وجود دارد. هیچ اطلاعات انسانی در دست نیست اما به لحاظ تئوری احتمال کاهش تولید شیر بر اساس کاهش سطح پرولاکتین وجود دارد.
-در بیماران کلیوی و افراد سالمند، Crپیش از شروع درمان و سپس به صورت دوره‌ای ارزیابی شود.
-در افراد سالمند دوز پیشنهادی ۵ میلی گرم یک بار در روز (حداکثر دوز: ۵ میلی گرم در روز). محصول نسخه ای موجود قبلی حداکثر دوز ۱۰ میلی گرم یک بار در روز در بیماران کمتر از ۷۷ سال یا ۵ میلی گرم یک بار در روز در بیماران بالای ۷۷ سال توصیه می شود.
-فرم تزریقی سیتریزین جهت تزریق وریدی در مدت ۱تا۲دقیقه می‌باشد، از تزریق عضلانی یا زیرجلدی این دارو خودداری شود.سیتریزین تزریقی برای مصرف در موارد حاد آلرژیک و کوتاه مدت تجویز شود.
-قرص های جویدنی سیتریزین قبل از انحلال در دهان جویده شوند. می توان آنها را همراه یا بدون آب مصرف کرد.
-در افراد سالمند تنظیم دوز با توجه به عملکرد کلیوی انجام شود. به علت اینکه سیتریزین داروی بدون نسخه می‌باشد، حتماً توصیه‌های لازم هنگام دریافت از داروخانه به بیمار سالمند ارائه ‌شود.
-ایمنی و کارایی استفاده از محصولات ضد سرفه و سرماخوردگی در کودکان زیر ۴ سال محدود است. FDA استفاده OTC را برای این محصولات در کودکان زیر ۲ سال توصیه نمی کند و توصیه می کند در کودکان بالای ۲ سال با احتیاط مصرف شوند. به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یادآوری می شود که از والدین کودک در مورد استفاده از سایر محصولات سرفه و سرماخوردگی OTC سوال کنند تا از قرار گرفتن در معرض چندین داروی حاوی یک ماده دارویی جلوگیری شود.
-لازم است که بیمار از نظر بروز عوارضی مانند خواب‌آوری و اثرات آنتی کولینرژیک پایش شود.

دارو های هم گروه ستیریزین

کتوتیفن دسلوراتادین فکسوفنادین
لووستریزین لوراتادین ستریزین+پزدوافدرین
گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01424
02231
02232
13923

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص ستریزین ناژو 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزین-عبیدی 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزین پورسینا 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزین دی پی 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزین-عبیدی 5 میلی گرم (ستیریزین)
شربت سیتریزین دی پی 5میلی گرم/5میلی لیتر 60 میلی لیتر
شربت ستریزین-عبیدی 5میلی گرم/5میلی لیتر (ستیریزین)
قرص ستریزین-سها 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزین-آریا 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزین کیمیدارو 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزین پورسینا 5 میلی گرم (ستیریزین)
شربت رازوستریزین 5میلی گرم/5میلی لیتر 60 میلی لیتر
قرص ستریزین تی.دی 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزین خوارزمی 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزین هگزال 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص آپو سیتریزین 10 میلی گرم
کپسول نرم ستری سافت 10 میلی گرم
شربت ستریزین امین 5میلی گرم/5میلی لیتر 60 میلی لیتر
شربت ستریزین خوارزمی 60 میلی لیتر (ستیریزین)
شربت ستریزین راموفارمین 60 میلی لیتر (ستیریزین)
قرص ستریزین راموفارمین 10 میلی گرم (ستیریزین)
شربت ستریزین آی پی دی آی سی 60 میلی لیتر (ستیریزین)
قرص رازوسیتریزین 10 میلی گرم
قرص ستریکیم 10 میلی گرم
قرص آلرآف 10 میلی گرم
قرص ستریزین اوه سینا 10 میلی گرم (ستیریزین)
قرص ستریزن راموفارمین 5 میلی گرم (ستیریزین)
کپسول نرم ستریژل 10 میلی گرم
قرص فار-ستریزین 10 میلی گرم
کپسول آلراید-10 میلی گرم
قرص رینیزین 10 میلی گرم
کپسول نرم آلراژل 10 میلی گرم
قرص ستریزین رازک 5 میلی گرم (ستیریزین)
شربت ستیریزین-حکیم 5میلی گرم/5 میلی لیتر 60 میلی لیتر
سافت ژل ژلیزین 10 میلی گرم
قرص ستریزین شفا 10 میلی گرم (سیتریزین)
قرص اکتوسیتریزین 10 میلی گرم
شربت ستیریزین 1میلی گرم/میلی لیتر 60 میلی لیتر
قرص سیترازم 10 میلی گرم
قرص ستزینا 10 میلی گرم
قرص لتیزن 10 میلی گرم
شربت سیترازم لیتو 5 میلی گرم/ 5 میلی لیتر 120 میلی لیتر
ایلین (1402/5/17)

سلام خسته نباشید من مدت یکساله که مدام کهیر میزنم و مدت یه ماه هم پرهیز غذایی داشتم و هنوز خوب نشدم همه داروهای حساسیت استفاده کردم از چی می‌تونه باشه کهیرم ؟

دکتر گل بشیر زاده نفیسه - داروساز، مؤسس / مسئول فنی داروخانه (1402/5/17)

درود بر شما . باید علت بیماری مشخص بشود . با مواد خاصی مثل وایتکس یا سموم کشاورزی یا گرد و خاک مداوم سروکار دارید ؟ یا حساسیت فصلی دارید ؟

مریم (1402/2/14)

سلام وقتتون بخیر من چندسالی است که بخاطر خارش و کهیر از قرص سیتیزین استفاده میکنم ، چندوقتی بود بخاطر مشکل پوستی زیر نطر دکتر پوست بودم بعد از درمان اگزمای پوستی به من پیشنهاد شد زیر نظر دکتر کبد و گوارش هم باشم ، بعد از انجام یه سری ازمایش های کبدی متوجه شدم که انزیم های کبدی بنده زیاد است ایا مصرف سیتریزین تاثیر در انزیم های کبدی دارد؟ ناگفته نماند که سونو کبد هم انجام شده اما مشکلی دیده نشده است

دکتر سمانه شبان - داروساز (1402/2/14)

سلام در برخی افراد این عارضه دیده شده.

محمود رستمی (1401/12/7)

سلام. من حدود ۳ ماهه دچار خارش بدن شدم. Alt خونم ۴۴ هستش و کبدم ابتدای گرید ۲ قرارداره. از ۳ ماه پیش بصورت ۲روز درمیون قرص سیتریزین ۱۰ و یا فکسوفنادین استفاده می کنم تا خارشم قطع بشه. اینو باید تا کی استفاده بکنم؟ آیا ضرری نداره مصرف مداوم این قرص ها؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/12/7)

با توجه مسائل مطرح شده، ممکنه دلیل خارش بدن فشار بر روی کبد باشد. پرهیز غذایی، ماده محافظ موجود در انواع کنسروها. حساسیت به شوینده ها مانند شامپو، صابون و یا مواد معطره ممکن است دلایل مختلف خارش باشد. مصرف مداوم داروهای ضد حساسیت اشتها را زیاد و حافظه را کم می کند.

الهام محمدی (1401/10/26)

سلام وقتتون بخیر من الرژی دارم و علتشون میدونم و قرار بود واکسن بزنم که نشد بزنم و الان از نسخه اولیه پزشک حدود ۶ ماه خودم لیتزن میخرم و مصرف میکنم به صورت مداوم و هر شب ایا ضرر زیادی داره برام؟!

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/10/27)

مصرف طولانی مدت داروهای ضدحساسیت اشتها را افزایش و حافظه را کاهش می دهد.

مهدی.پ (1401/6/25)

سلام وقتتون بخیر بنده یه مدت نسبتا طولانی خارش شدید بدن داشتم کلی هم آزمایش انجام دادم و در نهایت به توصیه یکی از دوستان، هر شب یک عدد قرص سیتریزین ۱۰ مصرف میکنم. از زمانی که مصرف قرص رو شروع کردم(حدودا یک ماه) خارش بهبود یافته منتها اگر یک شب مصرف دارو رو فراموش کنم، شب بعد بدنم شروع به خارش میکنه. حالا میخاستم بدونم بنده تا چه زمانی باید این قرص رو مصرف کنم؟اگر طولانی مصرف کنم آیا عوارضی نداره؟ با سپاس فراوان

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/6/26)

از نظر کبدی آزمایشات لازم را انجام دهید. از مصرف انواع کنسرو، نوشابه و هر چیزی که ماده محافظ دارد پرهیز کنید. مصرف طولانی مدت سیتریزین توصیه نمی شود. پودر سوربیتول صبح ناشتا میل کنید. اگر دارویی که متابولیسم کبدی دارد استفاده می کنید به پزشک اطلاع دهید.

محمد (1401/5/8)

سلام خسته نباشید ببخشید قرص‌ سیتریزین برای کسانی‌ که فاویسم دارند مضر هست

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1401/5/13)

سلام خیر https://www.instagram.com/p/CgzQpo7IAmz/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

محمود آقاخانی (1400/5/25)

من داروی لاموتریژین را در روز ۳۰۰ میلی مصرف دارم .از زمان استفاده از این دارو به خارش بدن مبتلا شدم که پس از مراجعه به پزشک پوست،علت آنرا عوارض این دارو دانستند.بهمین خاطر با تجویز قرص ستیرزین با ۱۰ میلی در روز مشغول مداوا خارش بدن شدم . اما نه تنها بمصرف این دارو خارش بدنم کاهش نیافته ،بلکه تاثیر داروی اعصاب لایو تریرژین در من کاهش پیدا کرده.آیا چنین تداخل دارویی وجود دارد؟ درهرصورت چه باید بکنم؟.

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/26)

به نظرم بهتر است داروی لاموتریژن را تغییر دهید.

خدا (1400/5/14)

سلام خسته نباشین من 28سالمه ده دوازده ساله که قرص سیتریزین میخورم وقتی از ساعت قرصم.میگذره بدنم شروع به خارشمیکنه خودشم شدید اول دونه های قرمز میزنه بعدش شروع به خارش میکنه خواهش میکنم راهنماییم کنین با تشگر

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/14)

مصرف ۱۲ سال قرص سیتریزین توصیه نمی شود، کاهش حافظه و افزایش اشتهاء از عوارض معمول این دارو است. علت آلرژی را پیدا کنید.

حامدحامدی (1400/5/7)

سلام،ستیریزین میگن داروی ضدحساسیته،اما من تا استفاده کنم تموم بدنم خارش میگیره،البته دوبار،یکی برا قطع ریزش بینی،دومی تجویز دکتر براکبودی و ورم بعداز عمل استفاده کردم.

امیر (1400/5/5)

سلام دارو سیتریزین با دارو دپاکین و متورال و کلونازپام تداخل داره بدنم قرمز شده میخارونم کهیر میزنه چیکار کنم؟ ممنون میشم جواب بدین

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1400/5/7)

به یکی از این داروها حساسیت دارید. ستریزین با این داروها تداخل ندارد

میلاد ملکی (1400/2/8)

سلام خوبین ببخشیم من 1 ساله این قرصو من رف میکنم 40 سالمه بدنم خارش داره وقرمز میشه این قرص عوارضی داره همون سیتریزین ممنون میشم ج بدین

شقایق (1400/2/8)

سلام من درحال حاضر شبها داروی ایروکاست و فاموتیدین مصرف میکنم. از دیشب گلوم و وسط قفسه سینم میخاره و مدام سرفم میگیره. میخوام سیتریزن بخورم. آیا این داروها با سیتریزین تداخل ایجاد میکنه؟

سپاهی (1400/2/4)

سللام من بعد از مصرف یه دونه از قرص سیتریزین 10 فردا صبحش از خواب بیدار شدم. مجدد احساس خوابالودگی وخلط دماغم خونی داشتم

حامد همتی (1400/1/24)

سلام دکتر روزتون بخیر ، من یک ماه دیگه کنکور دارم و در طول روز دائم مطالعه میکنم ، شنیدم که سیتریزین باعث کندی حافظه میشه آیا این مورد درسته ؟

فاطمه (1400/1/14)

سلام ببخشی من دوماهی هس خارش شدید دارم که بهم گفتن کهیر هست دکتر ستریزین داد ولی تا میخورم چند ساعتی خوب ولی بعد دوباره میزنه

رمضان احمدی مسینه (1399/12/23)

سلام من داروی قلب پلاویکس،اکسابین ۲.۵ ،کاپتوپریل،کارودیلول،سیتالوپرام،اسلاکتون،۲۵،وپنتوپرازول۴۰ مصرف میکنمحدودیکماهه سه شب که خارش امانمرو بریده الان سیتریزین دارم ولی ترسیدم مصرف کنم چکار کنم

ف شهسواری۹۹ (1399/12/21)

سلام من چند وقتیه مشکل سوزش واژن دارم ک پیش متخصص زنان رفتم مشکلی نداشتم بعد رفتم پیش دکتر پوست ک قرص سیتریزن رو تجویز کرد وفعلا ده روزه می خورم مشکلم رفع نشده واضطراب واسترس هم گاهی اوقات دارم ب نظر شما چی کار کنم وقت لازمه؟تاخوب بشم

فاطمه جعفری (1399/12/15)

سلام من ۳۵ سالمه مدتی که بدنم به شدت خارش پیدا کرد وبا دادن آزمایش هم نتیجه نگرفتم سه ماه دارم سیتریزین مصرف میکنم که باعث شده کم حافظه بشم....خواهش میکنم راهنمایم کنید.

محیا (1399/12/12)

سلام..من سیزده سالمه ...قرص سیتریزین 10 رو نصف کروم خودم چون دستم خارش میکرد....بعد 3 ساعت میتوان استامینوفن بخورم اشکال داره....بعد 10 ساعت هم میخوام کپسول بخورم ....با هم تداخل دارن؟

ناربن (1399/11/25)

با عرض سلام و خسته نباشید دخترم ۱۷ ساله است سینه اش درد می کرد و کمی خارش داشت سونو گرافی کردم الحمدالله هیچی نبود ولی به خاطر خارشش دکتر قرص سیتر یزن تجویز کرد ۳ بسته قرصاش تموم شد ولی بعد دو روز کل بدنش خارش گرفت بعد یه دونه قرص خورد خارشش تموم شد من حالا چکارش کنم باید همیشه بخوره یا فقط وقتی که بدنش خارش پیدا کرد یا اگه مصرف نکنه خود به خود خارشش تموم میشه

داود احمدی (1399/11/24)

سلام وقت بخیر من بخاطر شغلی که دارم شبا اصلا خوابم نمیبره و صبح که میرم سرکار همش خواب آلود هستم.... قرقی هست که عوارض نداشته باشه بخورم و خیلی زود خوابم ببره؟

P-k (1399/11/21)

من میخواستم به دختر دوازده ساله م شربت دیدن هیدرامین بدهم حواسم پرت بود اشتباهی سیتریزین دادم همون لحظه قبلش شربت سرماخوردگی کودکان هم یک قاشق غذا خوردی خوده بود این دوتا باهم تداخل داره ؟؟چیکار کنم؟؟

حسین (1399/11/13)

سلام من بخاطر کهیر 6/7 ساله که قرص ستیریزن میخورم روزی 5 میلی گرم . قراره برا استخدام اسپرومتری انجام بدم میخواستم بدونم که مصرف این قرص تاثیری روی نتیجه داره؟ به طوری که باعث رد شدن تست بشود؟

نسیم (1399/11/11)

سلام من مشکل خواب دارم خسته شدم از بس قرصای مختلف رو امتحان کردم.یه آشنایی بهم گفت سیتریزین شبی یکی بخور خواب آوره.به نطرتون خطرناکه؟ عوارض داره؟

مهرشاد نوربخش (1399/11/1)

سلام و خسته نباشید . من کبد چرب شدم به تازگی . و مدت هاست دارم شبی یک عدد سیتریزین ۱۰ مصرف میکنم. ایا ارتباطی به مصرف سیتریزین داره. و شنیدم شدیدا سیستم ایمنی کم میکنه . ایا درسته؟

شاهان لطیفی (1399/10/26)

سلام وقتتون بخیر من الان چندماهی میشه که شبا بدون دلیل با خارش تمامی پوست بدنم بیدارمیشم وحتی نقطه خارش هم پیدا نمیکنم دکترهم رفتم بهم سیتریزین وفکسوفنادین دادن یکی شب یکی روز اگر دو روز نخورم باز به خارش میفتم و نمیدونم به چی حساسیت دارم اصلا قبلا همیچن حساسیتی نداشتم خواستم بدونم دلیل چیه؟ولازم آزمایش بدم؟

مهدی حسن پور (1399/9/4)

سلام من یک مدتی هست مجبورم به خاطر زخم معده و میکروب معده دو نوع انتی بیوتیک کلاریترومایسین و اموکسی سیلین را به میزان پانصد میلی از اولی و هزار میلی از دومی استفاده کنم ایا در این شرایط استفاده از سیتریزین مشکلی ندارد؟در ضمن بنده بیسموتی هم استفاده میکنم و این فشار زیادی روی قلب من گذاشته دکتر فوق تخصص هم گفته باید این فشار ها رو تحمل کنی چاره ای نیست میخواستم بدونم این منطقی هست که بخاطر میکروب معده ادم قلبش زیر فشار انتی بیوتیک له بشه صداشم درنیاد؟ایا خطری متوجه من هست الان ؟

سحر (1399/5/4)

سلام اگر 25 دقیقه بعد از مصرف استامینوفن و دیفن هیدرامین، سیتریزین مصرف بشه خطرناکه راستش من اصلا اطلاع نداشتم که با هم تداخل داره و اینطوری مصرف کردم... خیلی استرس گرفتم

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/5/5)

سلام این سه داذو تداخلی باهم ندارند

ایلیا (1399/4/30)

سلام و عرض ادب من حساسیت شدید دارم طوری که با کوچکترین تماس بدنم کهیر میزنه وبه شدت خارش میکنه از موقعی که حساسیتم شروع شده داخل آلت تناسلیم سوزش و خارش میکنه بعد که قرص سیتریزین میخورم همه علائمم خوب میشه خواستم بدونم این سوزش وخارش داخل آلت تناسلیم مربوط به حساسیتم هست یا اینکه مشکل دیگری دارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

حمید صفری (1399/4/29)

سلام آیا قرص سیتریزین برای خارش و سوزش ناشی از عفونت ادراری مفید است؟ممنون میشم اگه جواب بدید

امیر نوین (1399/2/14)

سلام آیا سیتریزین با کلاریتروماسین تداخل دارد؟

مهدیزاده (1399/2/11)

سلام سه ساله آلرژی شدید دارم خیلی بی دلیل و یهویی با خارش وحشتناک بدنم شروع شد بعد کلی آزمایش و دکتر رفتن هنوز نتیجه ای نگرفتم و همچنان درگیر آلرژیم. فقط سیتریزین مصرف میکنم اونم هرروز اگه حتی یه ساعت فاصله بیافته بین تایم روزانم خارش و کهیر دیونم میکنه . میخواستم بدونم منی که دارم ۳ ساله هرروز سیتریزین مصرف میکنم و خدا میدونه تا کی باید مصرفم کنم چه عوارضی داره خطری برام نداره آیا ؟

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/2/11)

سلام. نگران نباشین عارضه خاصی ایجاد نمیکنه. فقط هرداروی دیگه ای خواستین مصرف کنین حتما از حیث تداخل دارویی با پزشک یا داروساز مشورت کنین.

محمد (1399/2/8)

سلام بخاطر استرس شدید, قلب درد داشتم که بعد مراجعه به متخصص قلب نوار قلبی گرفتن و چیز خاصی نبود که همون پزشک قلب سرترالین 50 که هفته اول 1/4 وبعد هفته دوم 1/2 تجویز کردن.بخاطر تجویز این مقدار دوز که تو کامنت ها ندیدم نگران شدم نظر شما چیه؟ حساسیت فصلی به گرده گل و گیاه دارم که هر سال آمپول ضد حساسیت میزنم. بخاطر شرایط امسال کرونا نمتونم از این آمپول استفاده کنم. سرترالین با دارو های آنتی هیستامین تداخل داره؟به نظر شما از چه دارویی برای حساسیت فصلی استفاده کنم .ممنون از شما

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/2/9)

با سلام خیر این دوز دارو به این خاطره مه داروهای ضد اضطراب در ابتدا ممکنه اضطراب رابیشتر کنه به این خاطرابتدا اهسته شروع میشه سیتریزین برای حساسیت فصلی خوبه میتونید تله فست را هم امتحان کنید تداخل نداره

چنانچه در خصوص "ستیریزین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

آگهی های عمومی

گلوتریو امگا3 شیاف ایبوپروفن شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info