سفکسیم

داروهای ضد باکتری
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

سفکسیم چیست؟
سفکسیم یک آنتی بیوتیک قوی می باشد که بر روی طیف وسیعی از میکروب ها موثر می باشد .این دارو جهت درمان کوتاه مدت عفونت های حاد باکتریایی مانند مجاری ادراری،عفونت قفسه ی سینه و عفونت های گوش و حلق تجویز می گردد.این دارو با مهار ساخت دیواره سلولی باکتری ها ،آنها را از بین می برد .
برخی از افرادی که به پنی سیلین ها حساسیت دارند ،ممکن است به این دارو نیز حساسیت داشته باشند .به همین دلیل پیش از شروع درمان در صورت حساسیت به هرگونه آنتی بیوتیک ،نام آن را به پزشک خود یادآوری نمایید.


پیش از شروع مصرف سفکسیم
_در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی (خصوصا حساسیت به آنتی بیوتیک ها )و مشکلات کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید.
_باا وجود اینکه تا کنون مصرف سفکسیم برای جنین مضر اعلام نشده ،در صورت بارداری،اقدام به بارداری یا شیردهی پزشک خودرا مطلع نمایید.
_از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.


نحوه ی مصرف سفکسیم
-آنتی بیوتیک ها را دقیقاً مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره ی درمان را حتی اگر احساس بهبودی می کنید و علائمتان برطرف شده است کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری بصورت کامل ریشه کن نشده باشد و این کار احتمال بروز مقاومت ميكروبی را افزایش می دهد.
مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است ودر صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد.زماني كه اين داروها بدون تجويزپزشك ،با مقدار نامناسب يا طول درمان نامناسب مصرف شوند،نه تنها اثرات مطلوب براي خود فرد ندارند بلكه منجر به عدم ريشه كن شدن باكتري هاي موجود در بدن آن فرد مي شوند و علاوه بر اين،باكتري هايي كه در معرض دارو قرار گرفته اند اما از بين نرفته اند، نسبت به اين دارو مقاومت پيدا مي كنند.اين مسأله منجر به ايجاد نسل جديد و مقاومي از ميكروب ها مي شود كه ديگر به سادگي به داروهاي آنتي بيوتيكي موجود ،پاسخ نمي دهند.
از آنجا كه عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بي رويه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها براي خود فرد بيمار بلكه براي ساير افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد.
_مصرف این دارو معمولا در بزرگسالان و کودکان بالای ده سال ،۱ تا ۲ قرص یا (۲۰-۱۰میلی لیتر شربت) در روز میباشد.یعنی روزانه یک قرص یا روزانه یک قرص صبح و یک قرص عصر در ساعت مشخص برای شما تجویز میشود.
_مقدار مصرف دارو در کودکان کوچکتر با توجه به سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود .در این موارد در هر نوبت مصرف دارو لازم است مقدار دارو را به دقت اندازه گیری نمایید و دقیقاً به اندازه ی تجویز شده به کودک بدهید.
_ دوره ی درمان با این دارو معمولا کوتاه می باشد و حداکثر ممکن است تا ۱۴ روز برای بیمار تجویز شود.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.
-این دارو به صورت قرص و کپسول خوراکی ۲۰۰ و ۴۰۰میلی گرم و سوسپانسیون خوراکی ۱۰۰میلی گرم موجود می باشد.


توصیه ها سفکسیم
-در برخی افراد با مصرف آنتی بیوتیک ها ضایعات قرمز همراه با خارش در دهان یا واژن ایجاد می شود.در صورت بروز این علائم به پزشک خود مراجعه نمایید.
-خانم ها در صورتی که از قرص های جلوگیری از بارداری همزمان با دوره ی درمانی سفکسیم استفاده می کنید، در صورت ابتلا به هر بیماری که همراه با اسهال و استفراغ که بیشتر از 24 ساعت طول بکشد باشد، لازم است از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری(مانند کاندوم) جهت احتیاط همراه با قرص ضدبارداری استفاده نمایید.
_در صورتی که قصد عمل جراحی یا شروع درمان دارویی برای بیماری دیگر دارید،درمان گر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید زیرا سفکسیم می تواند برروی پاسخ برخی آزمایشات (مانند مقدار قند موجود در ادرار )موثر باشد.
-در صورت اقدام به هرگونه واكسيناسيون پزشك خود را از مصرف اين دارو مطلع نماييد.


عوارض شایع سفکسیم
_اسهال خفیف در ابتدای درمان از عوارض شایع سفکسیم می باشد که خود به خود برطرف می شود .در صورت وقوع آن مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید اما در صورت ادامه دار شدن اسهال بیشتر از ۲۴ ساعت و شدید تر شدن یا حاوی خون بودن آن به پزشک خود مراجعه کنید.
_احساس تهوع،درد شکمی و سوء هاضمه ممکن است در مدت درمان با این دارو ایجاد شود ،برای بهبود آن مصرف غذاهای سبک و ساده و مصرف دارو پس از وعده ی غذایی می تواند کمک کننده باشد
_سردرد عارضه ایست که ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد ،در این موقعیت آب به مقدار کافی در روز مصرف نمایید و از داروساز خود جهت انتخاب ضد درد مناسب مشاوره بگیرید.با این حال در صورتی که سردرد شدید و طولانی شد ،به پزشک مراجعه نمایید .
_مصرف این دارو ممکن است احساس سرگیجه ایجاد کند لذا تا از بین رفتن اثر دارو ،از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید.

عوارض خاص اما مهم
_در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.
_در صورتی که ۲ تا۳ هفته پس از مصرف این دارو دچار اسهال آبکی ادامه دار شدید به پزشک خود مراجعه نمایید.


نگهداری
سوسپانسیون آماده شده ی دارو را حداکثر ۱۰تا۱۴روز در یخچال نگهداری نمایید.

 

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف سفکسیم

سفیکسیم در درمان عفونت های حاد ناشی از باکتری های حساس به این دارو مصرف می شود که شامل سوزاک، عفونت گوش میانی، فارنژیت، عفونت های بخش تحتانی دستگاه تنفس و عفونت های مجاری ادراری می شود.

مکانیسم اثر سفکسیم

مانند سایر آنتی بیوتیک های این دسته مانع از تشکیل دیواره سلولی در باکتری می شود. دیواره سلولی در باکتری باعث حفاظت سلول در مقابل عوامل محیطی می گردد و در صورتی که این دیواره بصورت کامل تشکیل نشود سلول باکتری در محیط آبکی با جذب آب می ترکد. سفکسیم در مرحله آخر تشکیل پپتیدوگلیکان جایگزین عوامل تشکیل دهنده پپتیدوگلیکان می شود و باعث تشکیل دیوار سلولی ناقص می گردد

فارماکوکینتیک سفکسیم

فقط 50 -40 در صد یک دوز خوراکی سفیکسیم به آهستگی جذب می شود. جذب این دارو در حضور غذا کاهش می یابد. اوج غلظت سرمی دارو 6-2 ساعت پس از مصرف خوراکی آن حاصل می شود. نیمه عمر پلاسمایی دارو 4-3 ساعت است که در عیب کار کلیه افزایش می یابد. متابولیسم این دارو مشخص نشده است . حدود 20 در صد از دارو به صورت تغییر نیافته از راه کلیه ها و 60 در صد دارو از راه های غیر کلیوی دفع می شود.

منع مصرف سفکسیم

در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها ، سفالوسپورین ها یا پنی سیلامین یا ابتلای به پورفیری این دارو نباید مصرف شود .

عوارض جانبی سفکسیم

ناراحتی معده از قبیل دل درد، اسهال، حالت تهوع همچنین سردرد یا سرگیجه ممکن است رخ دهد که طبیعی است و مهم نیست اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا بدتر شود، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
یک سری عوارض بسیار نادر ولی خطرناک ممکن است در اثر مصرف این دارو ظاهر شود که در صورت بروز چنین عوارضی دارو را قطع کنید و به پزشک اطلاع دهید: زخم چشم یا پوست٬ ادرار تیره٬ خستگی مفرط٬ علائمی شبیه عفونت مانند گلودرد تب همراه با خونریزی٬ کاهش ادرار
این دارو به ندرت باعث ایجاد یک بیماری شدید روده (اسهال مرتبط با Clostridium difficile) به علت باکتری مقاوم است.در صورت بروز علائم اسهال مداوم، و یا خون در مدفوع و یا سوزش موقع مدفوع به پزشک اطلاع دهید.

استفاده از این دارو برای دوره های طولانی یا مکرر ممکن است موجب عفونت قارچی دهان و یا واژن شود. اگر متوجه علائم سفید در دهان خود، تغییر در ترشحات واژن شدید، با پزشک خود مشورت کنید.

واکنش حساسیت شدید با این دارو نادر است. با این حال، در صورت نفس تنگی٬ قرمزی و خارش سراسری پوست به پزشک مراجعه کنید.

تداخلات دارویی سفکسیم

سفکسیم با وارفارین: ممکن است باعث افزایش زمان لخته شدن خون گردد
سفکسیم با کاربامازپین: اثرات کاربامازپین افزایش می یابد
سفکسیم با نفیدیپین: اثرات نفیدیپین افزایش می یابد
سفکسیم با پروبنسید: غلظت سفکسیم در خون افزایش می یابد
سفکسیم با سالیسیلات ها: باعث کاهش جذب سفکسیم می شود
تست گلوکز ادرار با سفکسیم مثبت کاذب می گردد
تست کتون ادرار با سفکسیم مثبت کاذب می گردد

هشدار ها سفکسیم

1- در صورت وجود سابقه حساسیت به پنی سیلین ها و عیب کار کلیه باید با احتیاط فراوان مصرف شود.
2- این دارو ممکن است موجب ایجاد پاسخ مثبت کاذب در آزمون کومبس یا قند ادرار شود.
3- این دارو ممکن است سبب بروز کولیت پسودوممبران شود.
4- در بیماران مبتلا به عیب کار کلیه، کاهش مقدار مصرف دارو ضروری است .

توصیه های دارویی سفکسیم

1- در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال ، باید با پزشک مشورت شود.
2- در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو به محض به یاد آوردن ، دارو را باید مصرف نمود . ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.

دارو های هم گروه سفکسیم

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
02419
03849
02115
07495
00226
07496
00227
00228

مطالب و رویداد های ویژه

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص سفیکسان 400 میلی گرم
قرص سفکسیم کوثر (ایراپراکس) 400 میلی گرم
قرص سفکسیم فارابی 400 میلی گرم
قرص سفیکسی ژن 400 میلی گرم
قرص سفکسیم لقمان 400 میلی گرم
قرص سفکسیم مهبان دارو 400 میلی گرم
قرص سفکسیم پارس دارو 400 میلی گرم
قرص سفکسیم تهران شیمی 400 میلی گرم
قرص لوپراکس 400 میلی گرم
قرص زاکسیم 400 میلی گرم
کپسول سفیکسان 400 میلی گرم
کپسول سفکسیم فارابی 400 میلی گرم
کپسول سفکسیم ویستاپارس 400 میلی گرم
کپسول زاکسیم 400 میلی گرم
قرص سفیکسان 200 میلی گرم
قرص سفیکسیم کوثر(ایراپراکس) 200 میلی گرم
قرص سفیکسیم فارابی 200 میلی گرم
قرص سفیکسیم لقمان 200 میلی گرم
قرص سفیکسیم تهران شیمی 200 میلی گرم
قرص لوپراکس 200 میلی گرم
قرص زاکسیم 200 میلی گرم
کپسول سفیکسان 200 میلی گرم
کپسول سفیکسیم فارابی 200 میلی گرم
کپسول زاکسیم 200 میلی گرم
سوسپانسیون سفیکسان 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفیکسیم لقمان 100 میلی گرم/5میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفیکسیم پارس دارو 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم تهران شیمی 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون فارکسیم 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون لوپراکس 100 میلی گرم/5میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون زاکسیم 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفیکسان 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم فارابی 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفیکسیژن 100 میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم لقمان 100میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم پارس دارو 100میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم تهران شیمی 100 میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون لوپراکس 100میلی گرم/5میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون زاکسیم 100میلی گرم/5میلی لیتر 100میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم تسنیم 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 50 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم کوثر(ایراپراکس) 100میلی گرم/5میلی لیتر 100میلی لیتر
کپسول سفکسیم ویستاپارس 200 میلی گرم
کپسول سفکسیم آفا شیمی 200میلی گرم
کپسول سفکسیم آفا شیمی 400میلی گرم
قرص سفکسیم آفا شیمی 400میلی گرم
سوسپانسیون سفکسیم آفا شیمی 100 میلی گرم/5 میلی لیتر 100 میلی لیتر
سوسپانسیون سفکسیم آفا شیمی 50 میلی گرم/5 میلی لیتر 100 میلی لیتر
قرص سفکسیم آفا شیمی 200 میلی گرم
ناشناس (1398/10/27)
سلام من با مصرف انتی بیوتیک سفیکسیم و آزیترومایسین وهردوشون طبق نسخه پزشک مصرف کردم شکم درد شدید گرفتم .هر دفه ک مصرف کردم اینطور شدم.بعد از یکی دو روز مصرف نکرم بعد دوباره شروع کردم ب مصرف ولی ایندفه شکمم درد نگرف چون سریع بعدش غذا میخوردم خواستم بدونم آیا اگه پشت سر مصرف این دو انتی بیوتیک فورا غذا بخورم تاثیرشون نمیره ؟؟ممنون میشم جواب بدین.
مدیر سامانه (1398/10/27)
اشکالی ندارد
ناشناس (1398/10/12)
سلام نوزاد35روزه دارم دکتر پس از6روز بستری شربت سفکسیم100داده روزی یک مرتبه تاسه روز می خواستم ببینم مشکلی نیست
مدیر سامانه (1398/10/12)
طبق دستور پزشک عمل کنید.
ابوالفضل (1398/10/8)
باسلام.من رفتم دکتر بخطر سرماخوردگی و ایشون بعد کل آمپول و سرم به من ستیریزین۱۰ و سفیکسیم ۴۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد بهم دادن.وزنم ۱۱۵ کیلو.الان بعد مصرف ۳ روز گلوم خارش و خلط میده به زور سردرد شدید دارم.اسهال هستم.بدنم اینقدر درد میکنه که باید حرارت اتاق بالا باشه به محض خارج شدن از اتاق اینقدر یخ میکنم که انگار میخواد گوشتم بریزه.لطفا هرچه سریعتر راهنمایی کنید
فردین اسمعیل نژاد (1398/10/6)
سلام دخترم ۸سالشه سال ۹۴ پیوند کبد شده میخواستم بدونم دکتر به خاطر داشتن عفونت قرص سفکسیم ۲۰۰ روزی ۲عدد تجویز کرده براش ضرر داره یا نه
حسین مالمیر (1398/10/3)
باسلام من امروز برام قرص سفکسیم ۴۰۰ نوشتن اما یادم نبوده نحوه مصرفش را بپرسم لطفلا راهنمایی کنید ." ۴۰سالمه وزن ۷۴کیلوم
مدیر سامانه (1398/10/3)
در صورتی که به پزشک دسترسی ندارید روزانه یک قرص مصرف کنید.
ناشناس (1398/10/2)
من یه هفته است سفکسیم مصرف میکنم چرا بدنم می لرزه خیلی ناجور
ناشناس (1398/10/2)
سلام من به پنی سیلین حساسیت دارم با پزشکم حرف زدم که حساسیت دارم ولی پزشکم سغیکسیم برام تحویز کرد لطفا منو راهنمایی کنید مصرف کنم یا نه
رامین احمدی (1398/9/27)
سلام . من دی ماه 97 انژیوپلاست شدم و همینطور سنگ کلیه ای به اندازه 12 میلی در حالبم بود و دکتر بخاطر مصرف پلاویکس نتونست برام سنگ شکنی کند و بهمراه داروهایم سفکسیم 400 هم برام تجویز و گفت تا زمان سنگ شکنی مصرف کن ! و من جدیدا ازمایش دادم بدنم به سفکسیم مقاوم شده . ایا این مقاومت برا همیشه است و سوال بعدی چاره و علاج این مقاومت چیه ؟ ممنون از توجه و لطفتون .
مدیر سامانه (1398/9/27)
این جمله اصلا صحیح نیست. بدن در مقابل آنتی بیوتیک مقاوم نمی شود ممکن است میکروبی که در بدن شما وجود دارد نسبت به این آنتی بیوتیک مقاوم شده باشد و باید از آنتی بیوتیک دیگری استفاده کنید. متاسفانه مصرف بی رویه، خودسرانه و ناقص آنتی بیوتیک ها باعث مقاومت میکروبی می شود و در آینده با سونامی مقاومت میکروبی مواجه خواهیم شد.
ناشناس (1398/9/22)
سلام. برای درمان گلودرد به تجویز پزشک، 6 روز قرص آزیترومایسین 500 خوردم اما اصلا بهتر نشدم و سرفه هم اضافه شد. با مراجعه مجدد به پزشک، برای التهاب گلو و سرفه، قرص سفیکسیم 400 هر 12 ساعت یکی، تجویز شد. این دوز زیاد نیست؟ (34 ساله و 74 کیلو) قبلا از راهنمایی شما متشکرم💐
مدیر سامانه (1398/9/22)
اگر عفونت زیاد باشد این مقدار برای فرد ۷۴ کیلویی زیاد نیست
مجید (1398/9/18)
باسلام من یک بار از قرص سفکسیم ۴۰۰ استفاده و دچار خارش شدید کل بدن و سرخی پوست و ورم صورت شدم ودیگر استفاده نکردم و بزشک به این قرص توصیه کرد که در روز یک قرص مصرف کنم ولی با وجود امدن این حالت دیگر استفاده نکردم. میتونم دیگر بار از این قزص استفاده کنم ؟ ایا مصرف این قرص با معده‌ی خالی تاثیر‌ی منفی دارد؟ الان چکار کنم ؟ ممنون
سهیل مالی (1398/9/17)
آیا بابت عفونت سینوس ها سفیکسیم ۴۰۰ تجویز میکنن؟؟
رضا (1398/9/16)
با سلام و خسته نباشید،من امروز به دلیل فراموشی سه عدد سفیکسیم۴۰۰ استفاده کردم،آیا عواقب خطرناکی میتونه داشته باشه؟
مدیر سامانه (1398/9/16)
وزن و سن شما چقدر است؟ این مقدار سفکسیم تا حدودی فشار به کلیه وارد می کند ولی خیلی جای نگرانی ندارد. از این به بعد روزی یک قرص استفاده کنید.
s. r (1398/9/14)
سلام وقتتون بخیر دکتر برای خلط گلوم قرص سفیسکیم تجویز کرده وگفته هر دوازده ساعتی دوعدد میخواستم بدونم بعد از تموم شدنش میتونم دوباره استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد آخه وقتی میخورم خوبه ونخورم دوباره شروع میشه این خلط ممکنه حساسیت باشه؟ ممنون میشم جوابم بدید
مدیر سامانه (1398/9/14)
مصرف هر دوازده ساعت ۲ عدد سفکسیم صحیح نیست. قطعا اشتباهی رخ داده. به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1398/9/11)
سلام این دارو برای من تجویز شده بعد از لیزر زگیل ولی ساعت مصرف ذکر نشده آیا هر هشت ساعته
مدیر سامانه (1398/9/11)
اگر سفکسیم ۴۰۰ برای شما تجویز شده روزی یک عدد مصرف کنید. هر ۸ ساعت اشتباه است.
ناشناس (1398/9/8)
سلام،میخواستم بدونم کسیکه عمل زخم معده انجام داده باتوجه به محدودیت دارویی ک بعدازاین عمل هس آیا قرص سفکسیم رو میتونه بخوره؟؟
ناشناس (1398/9/6)
سلام، وقت بخیر. کودک 6 ساله 30 کیلویی به تجویز متخصص کودکان برای درمان سرفه خلطی و تب، یک شیشه شربت سفیکسیم را به صورت هر 12 ساعت 6 سی‌سی استفاده کرده است. اما هنوز 7 روز نشده دارو تمام شده. آیا نیازی به تهیه شربت دیگر و ادامه درمان تا 7 یا 10 روز هست؟ چند روز؟ قبلا از راهنمایی شما متشکرم.
مدیر سامانه (1398/9/7)
اگر نیاز به مقدار بیشتر آنتی بیوتیک وجود داشت پزشک تجویز کرده بود. نیازی به تهیه سفکیسم اضافه نیست.
پروانه (1398/9/6)
سلام من دچار آنفولانزا شدم و تا حدودی به پنیسیلین و آموکسی سیلین حساسیت دارم امروز دکتر سفیکسیم ۴۰۰ بهم داد ولی از قبل هم دچار تنگی نفس و تپش قلب شدم آیا باید دارو را قطع کنم؟
مدیر سامانه (1398/9/7)
سفکسیم هم مانند پنی سیلین و آموکسی سیلین از خانواده داروهای بتالاکتام است. اگر با مصرف این دارو نفس تنگی احساس می کنید دارو را قطع کنید و برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
سحر (1398/8/30)
سلام وقتتون بخیر من آنفولانزا گرفتم و پزشک برام سفکسیم 400 روزی دوتا تجویز کردن. الآن سه روز از شروع مصرف دارو گذشته داخل دهنم یه آفت یا یه چیز کیست مانندی زده و خیلی درد داره میخواستم بدونم ممکنه از سفکسیم باشه؟ مچکرم
مدیر سامانه (1398/9/1)
مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک های وسیع الطیف می تواند میکروب های مفید دهان و روده را از بین ببرد و در بعضی مواقع منجر به رشد قارچ در دهان شود، ولی مصرف سه روز از این دارو بعید به نظر می رسد چنین عارضه ای ایجاد کند. بنابر این ربطی به مصرف سفکسیم ندارد.
محمد (1398/8/25)
سلام وقت بخیر دکتر برای من سفیکسیم 200 هر دوازده ساعت تجویز کرده و بیماریم هم بگفته پزشک عفونی ویروسی بود و قبل مصرف سفیکسیم دل درد شدید بعد غذا خوردن بدن درد و تب و اسهال آبکی شدید و اختلال در بینایی که حل شد اختلال بینایی خواستم ببینم با توجه به دل درد شدید و اسهال ابکی ایا مصرف سفیکسیم مشکلی نداره؟؟ ممنون
مدیر سامانه (1398/8/26)
سفکسیم بر عفونت های ویروسی بی تاثیر است. در صورت وجود اسهال آبکی بخش ناچیزی از دارو جذب می شود و بخش عمده ای از دارو دفع می شود. لازم است همزمان با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک، علت اسهال و تب مشخص و درمان شود.
پرستو خلیلی (1398/8/20)
عذرخواهی میکنم من تب ولرز دارم خلط چرکی گلوله دفع میکنم .ازیترومایسین خوزدم دوروز تموم شده میتونم سفکسیم 400مصرف کنم .عوارض نداره ازیترومایسین خوردم.ممنون میشم سریع جوابم وبدید
مدیر سامانه (1398/8/20)
مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک به هیچ وجه توصیه نمی شود. با توجه به توضیحات شما به نظرم هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. شاید لازم باشد از خلط آزمایش گرفته شود که البته با خوردن آنتی بیوتیک نتیجه صحیح حاصل نمی شود.
ناشناس (1398/8/15)
سلام به پسر من ١٩ ماهش هست. سفاكتور داده پيدا نكرديم سفكسيم جاش داده. يهمون مفت هر وقت سافكتور رو پيدا كرديد سفكسيم رو قطع كنيد اون رو بديد. حالا به نظر شما أين دو دسته انتي بيوتيك به هم سازگاري دادرند ؟
مدیر سامانه (1398/8/15)
سفاکر و سفکسیم هر دو از یک خانواده دارویی هستند. نباید دو دارو با هم مصرف شوند. اگر سفاکلر پیدا کردید استفاده کنید در غیر اینصورت سفکسیم را ادامه دهید.
نادیا حاتمی (1398/8/14)
باسلام.من دوتا دندون عصب کشی کردم اما بشدت آبسه کردن.طوریکه تورم ب زیر چونه رسیده.پزشک سفیکسیم تجویز کردن.به امپول پنی سیلین و سفتریاکسون حساسیت نشون دادم.مصرف قرص خوراکی سفیکسیم خطرناکه با وجود حساسیتم؟مصرف نکنم؟روزی ی دونه تجویز کردن
شهریار (1398/8/12)
با سلام من گلو درد بودم ، دکتر آمپول پنی سیلین 633 نوشت ، با ده تا قرص سفیکسیم 400 ، آمپول رو زدم دوروزه دارم هر شب قبل شام یه قرص هم می خورم ، گلوم بهتر نشده ، ریه هم درگیر شده و به سرفه افتادم و مدام دارم خلط دفع میکنم ، آیا دارو موثر بوده ؟ یا باید دکتر عوض کنه دارو رو ؟
مدیر سامانه (1398/8/12)
احتمالا بیماری شما ویروسی است و آنتی بیوتیک بر روی آن بی تاثیر است. بهتر است مجددا به پزشک مراجعه کنید. تا دسترسی به پزشک مصرف سفکسیم را ادامه دهید چون با ضعف سیستم ایمنی احتمال اضافه شدن عفونت ثانویه باکتریایی وجود دارد
شهلا (1398/7/26)
سلام من به غیر از این انتی بیوتیک گلیندا مایسن هم استفاده میکردم به مدت ۳۷ روز تو بیمارستان با یک انتی بیوتیک دیگه تزریقی میگرفتم، مدت ۲۸ روز هم بعد ترخیص میخورم البته کلیندا مایسین تموم شده و سفکسیم ۴۰۰ هنوز روزی یک بار میخورم به شدت کف دستام داغ و میسوزه ایا برا انتی بیوتیک هست یا برا پردنیزولون که روزی ۴۵ دوز میخورم؟
مدیر سامانه (1398/7/26)
ممکن است به دلیل مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک میکروب های مفید دستگاه گوارش از بین رفته باشند و کمبود ویتامین های گروه بی ایجاد شده باشد. چون میکروب های مفید موجود در روده با تجزیه مواد غذایی ویتامین تولید می کنند. بهتر است از ویتامین های ب۱ - ب۶ و ب۱۲ استفاده کنید.
سادات (1398/7/26)
من گلو درد و بدن درد دارم به دکتر هم مراجعه نکردم میشه از سفیکسیم ۴۰۰ استفاده کنم؟ قبلا هم از این دارو استفاده کردم
مدیر سامانه (1398/7/26)
خیر. مجاز به مصرف خودسرانه این دارو نیستید. سفکسیم مسکن نیست و ممکن است بیماری شما ویروسی باشد و باعث مقاومت میکروبی شود که در اینصورت درمان را بسیار سخت می کند.
ستاره (1398/7/4)
با سلام..دکتر برای من سفکسیم ۴۰۰ تجویز کردن اما دستور مصرفش نوشته روزی دوبار..من فکر میکنم این دوز خیلی بالاس بخاطر همین هنوز مصرف نکردم..قبلا از ایتروکونازول۱۰۰ استفاده کردم و دچار تنگی نفس شدم...لطفا راهنماییم کنید.مچکرم
مدیر سامانه (1398/7/5)
دوز داروها توسط پزشک تجویز می شود که بستگی به شدت و نوع بیماری، وزن بیمار و سایر عوامل زمینه ای است. معمولا دوز سفکیسم برای بزرگسالان روزانه ۴۰۰ میلی گرم است ولی به ندرت مواردی از تجویز روزانه ۸۰۰ میلی گرم هم وجود دارد. بهتر است برای اطمینان از پزشک کسب تکلیف نمائید.
خ (1398/5/15)
با سلام این دارو خواب اور است؟
مدیر سامانه (1398/5/16)
خیر
سیروس (1398/5/2)
سلام من امروز سفکسیم 400 مصرف کردم وبعد از یک ساعت استفراغ کردم الان این قرص را ادامه بدم یا قطع کنم عفونت اداری دارم
مدیر سامانه (1398/5/2)
مصرف دارو را قطع کنید. برای تغییر دارو لازم است به پزشک اطلاع دهید.
فرزاد (1398/4/16)
قرص سفکسیم ۴۰۰برای بزرگسالان چندساعتیه؟
مدیر سامانه (1398/4/17)
این دارو فقط باید با تجویز پزشک مصرف شود. از مصرف خودسرانه دارو اجتناب کنید. دوز معمول سفکسیم۴۰۰ روزانه یک عدد است.

چنانچه در خصوص "سفکسیم" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب