آتورواستاتین

داروهای قلبی عروقی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

‎آتورواستاتین
‎چربی ها به راحتی در بافت های بدن ذخیره می شوند تا بعدا به عنوان منبع انرژی استفاده شوند . کلسترول یک نوع چربی (لیپید) می باشد که در کبد از چربی های غذای مصرفی شما ساخته می شود. زمانی که میزان کلسترول در خون شما افزایش یابد هایپرکلسترومیا (افزایش چربی خون ) رخ می دهد. با این وجود کلسترول بالا ممکن است در شما احساس بیماری ایجاد نکند اما عوارض پنهان ناشی از آن در حال وقوع است.
‎کلسترول بالا در عروق خون رسوب می کند و به مرور زمان دیواره ی عروق را سخت می کند . این عارضه موجب تنگ شدن عروق کاهش جریان خون و افزایش خطر بیماری های قلب و عروق از جمله سکته های قلبی و مغزی می شود.
‎آتورواستاتین دارویی از دسته ی استاتین ها می باشد که کلسترول خون را با مهار کردن آنزیم های سازنده ی کلسترول کاهش می دهد. کاهش کلسترول ، ریسک بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.
‎آتورواستاتین همچنین در افرادی که مستعد بیماری های قلب و عروق هستند(حتی با وجود کلسترول نرمال خون ) ریسک این بیماری ها را کاهش می دهد.


‎پیش از مصرف آتورواستاتین 
‎-در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورت سابقه ی ابتلا به مشکلات کبدی یا هرگونه بیماری که مسبب عارضه کبدی شده است را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورتی که مشکلات عضلانی مانند گرفتگی یا درد عضلانی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورتی که سابقه تیروئید کم کار،سکته و یا خونریزی مغزی دارید حتما به پزشک خود بگویید.
‎-در صورت حساسیت به هرگونه دارو، پزشک خود را مطلع نمایید.


نحوه ی مصرف آتورواستاتین 
‎-این دارو به صورت قرص ۱۰،۲۰،۴۰ میلی گرمی در ایران موجود می باشد و مقدار مصرف روزانه دارو با توجه به شرایط شما توسط پزشک محاسبه می شود.
‎-معمولا آتورواستاتین به صورت یک بار در روز تجویز می شود.
- آتورواستاتین را در زمان مشخصی از روز; هر زمانی که راحتید، مصرف نمایید . این دارو با غذا تداخل ندارد و می توانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید .
_در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.


‎توصیه های دارویی آتورواستاتین
- معمولا درمان با این دارو طولانی مدت می باشد لذا با پزشک خود در ارتباط باشید و معاینات و آزمایشات دوره ای را به طور منظم انجام دهید تا پیشرفت درمانی شما ارزیابی شود.
- مصرف دارو را تا زمانی که پزشک برای شما تجویز کرده است ، ادامه دهید .
- یک رژیم غذایی سالم، محدود کردن مصرف الکل، کاهش نمک در رژیم غذایی ،ترک سیگار و داشتن فعالیت بدنی مناسب همراه با مصرف آتورواستاتین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد.
- مصرف گریپ فروت یا آب گریپ فروت در رژیم غذایی معمول، باعث افزایش احتمال عوارض ناشی از آتورواستاتین می شود لذا مصرف این ماده غذایی را در رژیم خود محدود نمایید.
- خانم ها در مدت درمان با آتورواستاتین باید از یک روش جلوگیری از بارداری مناسب استفاده نمایند و در صورتی که حین درمان ، بارداری رخ داد، فوراًبه پزشک اطلاع دهند.


‎عوارض ناشی از آتورواستاتین
- درد و گرفتگی عضلانی یکی از عوارض شایع آتورواستاتین می باشد ، در صورت بروز این عارضه ، به پزشک خود مراجعه نمایید به دلیل این که احتمال بروز عارضه ای نادر اما جدی عضلانی در اثر مصرف آتورواستاتین وجود دارد، جهت بررسی های لازم مراجعه به پزشک در صورت درد عضلانی لازم است .
-برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
-تغییرات گوارشی مانند یبوست و اسهال ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد.
در صورت یبوست یک رژیم مناسب غذایی سرشار از فیبر و مصرف مایعات به مقدار مناسب و در مورد اسهال نیز مصرف مایعات به مقدار کافی موثر می باشد.
- احساس تهوع ، سو هاضمه و نفخ ناشی از این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای چرب یا پر ادویه برطرف می شود .
- احتمال خونریزی بینی، علائمی شبیه به سرماخوردگی(مانند آبریزش بینی یا عطسه) با مصرف این دارو وجود دارد . در صورت بروز این علائم به پزشک خود مراجعه نمایید .


‎عوارض خاص اما مهم
- در صورت کشیدگی و درد شدید عضلانی خصوصا در پاها، احساس بیماری و ضعف و یا تب بالا به پزشک خود مراجعه نمایید .
- در صورت تنگی نفس یا سرفه بدون علت، پیش از مصرف نوبت بعدی دارو، به پزشک مراجعه نمایید .
-در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف آتورواستاتین

آتورواستاتين به عنوان داروي كمكي همراه با رژيم غذايي در درمان زيادي چربي خون مصرف مي‌شود. اين دارو سبب كاهش غلظت تام كلسترول، كلسترول LDL ، آپوليپوپروتئين B و تري گليسريد در بيمارن مبتلا به افزايش خون مي‌شود.

مکانیسم اثر آتورواستاتین

مهار کننده 3- هیدروکسی-3- متیل گلوتاریل کوآنزیم آ (HMG-CoA) ردوکتاز، آنزیم محدود کننده سرعت در مسیر سنتز کلسترول است (این دارو تولید موالونیک اسید را از HMG-CoA کاهش می دهد)؛ این مهار آنزیمی باعث می شود رسپتورهای LDL روی غشای هپاتوسیت ها به صورت جبرانی افزایش یافته و کاتابولیسم LDL تحریک شود. علاوه بر توانایی مهارکنندگان HMG-CoA ردوکتاز در کاهش سطح پروتئین C واکنشی، این داروها دارای خصوصیات پلئوتروپیک از جمله بهبود عملکرد اندوتلیال، کاهش التهاب در محل پلاک کرونری، مهار تجمع پلاکتی و اثرات آنتی کوآگلانی هستند.

فارماکوکینتیک آتورواستاتین

آتورواستاتين به سرعت از مجراي گوارش جذب مي‌شود. فراهمي زيستي مطلق دارو حدود 12% است. پيوند دارو به پروتئين بسيار زياد است. اين دارو داراي متابوليسم كبدي و خارج كبدي است. متابوليت‌هاي فعال دارو مسئول ايجاد حدود 70% اثر مهاركنندگي HMG-COA ردوكتاز مي‌باشد. نيمه عمر دارو حدود 14 ساعت بوده و عمدتاً از طريق مدفوع دفع مي‌شود.

منع مصرف آتورواستاتین

مصرف این دارو در زنان باردار اکید ممنوع است. جزء گروه X طبقه بندی می شود و ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین شود.

اين دارو در موارد بيماري فعال كبد و حساسيت مفرط به آن و زنان باردار و شيرده نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی آتورواستاتین

*
عوارض شایع (%10<):
گوارشی: اسهال
عصبی، عضلانی و اسکلتی: درد مفاصل
تنفسی: نازوفارنژیت
عوارض نسبتا شایع (%10-1):
قلبی عروقی: سکته مغزی خونریزی دهنده
سیستم اعصاب مرکزی: بی خوابی، کسالت، کابوس شبانه
پوستی: کهیر
غدد درون ریز و متابولیسم: دیابت شیرین، افزایش قندخون
گوارشی: تهوع، سوء هاضمه، درد شکمی، کلستاز، باد گلو، نفخ
ادراری تناسلی: عفونت مجاری ادراری، اختلالات ادراری (مثبت شدن گلبول سفید در ادرار)
کبدی: افزایش سطح سرمی آنزیم های ترانس آمیناز، اختلال عملکرد کبدی، هپاتیت، افزایش سطح سرمی آلکالین فسفاتاز
عصبی، عضلانی و اسکلتی: درد دست و پا، درد عضلات، درد عضلات و استخوان ها، اسپاسم عضلانی، افزایش کراتین فسفوکیناز، ورم مفاصل، خستگی عضلات، گردن درد
چشمی: تاری دید
گوشی: وزوز گوش
تنفسی: درد گلو و حنجره، خون دماغ
متفرقه: تب
سایر عوارض (درصد نامشخص):
سیستم اعصاب مرکزی: ضعف عضلات

تداخلات دارویی آتورواستاتین

*مشخصات کلی تداخلات:
- سوبسترای CYP3A4
- سوبسترای BCRP
- سوبسترای OATP1B1
- سوبسترای OATP1B3
- سوبسترای P-gp
- مهارکننده CYP3A4 (ضعیف)
- مهارکننده P-gp (ضعیف)
- حساس به pH معده (تداخل با داروهایی که pH معده را تغییر می دهند، بررسی شود.)
- تشدید رابدومیلوزیز

تداخلات رده X (پرهیز):
فرآورده‌های ترکیبی ضدویروس هپاتیت سی، کانیواپتان، سیکلوسپورین (سیستمیک)، فوزیدیک اسید (سیستمیک)، جم‌فیبروزیل، گلکاپرویر و پیبرنتاسویر، ایدلالیسیب، پوساکونازول، مخمر برنج قرمز، تیپراناویر

کاهش اثرات داروها توسط آتورواستاتین:
دابیگاتران اتکسیلات، لانتانیم

کاهش اثرات آتورواستاتین توسط داروها:
بکساروتن (سیستمیک)، القاکننده‌های CYP3A4 (متوسط و قوی)، دابرافنیب، دفراسیروکس، افاویرنز، انزالوتامید، اردافتینیب، اتراویرین، فوس فنی‌توئین، ایوزیدنیب، میتوتان، فنی‌توئین، مشتقات ریفامایسین، ساریلومب، سیلتوکسیمب، علف چای، توسیلیزومب

افزایش اثرات داروها توسط آتورواستاتین:
آلیسکایرن، سایمتیدین، داپتومایسین، دیگوکسین، دیلتیازم، کتوکونازول (سیستمیک)، لومیتاپید، میدازولام، رپاگلینید، اسپیرونولاکتون، تالازوپاریب، ترابکتدین، وراپامیل

افزایش اثرات آتورواستاتین توسط داروها:
آسیپیموکس، آمیودارون، فرآورده‌های ترکیبی ضدویروس هپاتیت، اپرپیتانت، آسوناپرویر، آزیترومایسین (سیستمیک)، بزافیبرات، سیپروفیبرات، کلاریترومایسین، کلوفازیمین، کوبیسیستات، کلشی سین، کانیواپتان، سیکلوسپورین (سیستمیک)، مهارکننده‌های CYP3A4 (متوسط و قوی)، سیپروترون، داکلاتاسویر، دانازول، دیلتیازم، دروندارون، دوولیسیب، الباسویر، الترومبوپگ، اردافتینیب، اریترومایسین (سیستمیک)، فنوفیبرات و مشتقات آن، فلوکونازول، فوس اپرپیتانت، فوس نوتپیتانت، فوزیدیک اسید (سیستمیک)، جم‌فیبروزیل، گلکاپرویر و پیبرنتاسویر، آب گریپ‌فروت، گرازوپرویر، ایدلالیسیب، ایسترادفیلین، ایتراکونازول، کتوکونازول (سیستمیک)، لاروترکتینیب، لدیپاسویر، لترموویر، لومیتاپید، میفپریستون، نوتپیتانت، نیاسین، نیاسین آمید، پالبوسیکلیب، پوساکونازول، مهارکننده‌های پروتئاز، کینین، رالتگراویر، رانولازین، مخمر برنج قرمز، روپاتادین، سیمپرویر، استریپنتول، تلیترومایسین، تری‌فلونامید، تیکاگرلور، تیپراناویر، تولواپتان، ولپاتازویر، وراپامیل، وریکونازول، وکسیلاپرویر

تداخل با غذا:
مصرف آب گریپ‌فروت ممکن است غلظت سرمی آتورواستاتین را کاهش دهد.
راهکار: از مصرف هم‌زمان مقدار زیاد آب گریپ‌فروت با آتورواستاتین خودداری شود.

هشدار ها آتورواستاتین

1- اين دارو در موارد زير بايد با احتياط فراوان مصرف شود: اختلالات اندوكرين، الكتروليت يا متابوليت شديد، كاهش فشار خون، عفونت حاد و شديد، حملات غير قابل كنترل تشنجي، جراحي عمده و ضربه.
2- انجام آزمون عملكرد كبد (قبل از شورع درمان، در هفته‌هاي ششم و دوازدهم درمان و سپس در فواصل منظم هر 6 ماه) و تعيين غلظت چربي سرم ضروري است.
3- در طول مدت مصرف، بيماران زن بايد از باردار شدن خودداري نمايند.

توصیه های دارویی آتورواستاتین

الف- در صورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو، به محض به ياد آوردن، آن نوبت بايد مصرف شود مگر اين كه تقريباً زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد. در اين صورت مقدار مصرف بعدي نبايد دو برابر گردد.

ب- در صورت مشكوك بودن به بارداري، حتماً بايد به پزشك اطلاع داده شود.

ج- در صورت بروز هر گونه درد عضلاني، بايد به پزشك مراجعه شود.

دارو های هم گروه آتورواستاتین

گروه X

به هيچ وجه نبايد استفاده شود: مطالعات حیوانی یا انسانی مواردی از نقص مادرزادی و یا خطر مرگ جنین ناشی از عوارض مصرف این دارو در دوران بارداری مشاهده شده است. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. بنابراین ریسک خطر مصرف این دارو در بارداری بطور حتم بیش از منافع احتمالی آن است و نباید استفاده شود.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01910
01911
01912
16350

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص آتورواستاتین دی پی 40 میلی گرم
قرص آتورواستاتین پورسینا 40 میلی گرم
قرص آتورواستاتین روزدارو 40 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-آریا 40 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-اکسیر 40 میلی گرم
قرص آتوکیم 20 میلی گرم
قرص آتوسترول 40 میلی گرم
قرص آتوواست 40 میلی گرم
قرص لیپاستین 40 میلی گرم
قرص لیپیمد 40 میلی گرم
قرص ام دی-آتورواستاتین 40 میلی گرم
قرص تیداتور 40 میلی گرم
قرص آتورواستاتین دی پی 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین لقمان 20 میلی گرم
قرص اتورواستاتین رها 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین رازک 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین روز 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین سامی ساز 20 میلی گرم
قرص اتورواستاتین شهردارو 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین سبحان 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-امین 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-آریا 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-اکسیر 20 میلی گرم
قرص آتوکیم 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-خوارزمی 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-پی اس 20 میلی گرم
قرص آتوسترول 20 میلی گرم
قرص آتوواست 20 میلی گرم
قرص بایوتور 20 میلی گرم
قرص لیپاستین 20 میلی گرم
قرص لیپیمد 20 میلی گرم
قرص ام دی-آتورواستاتین 20 میلی گرم
قرص لیپوفیکس 20 میلی گرم
قرص تیداتور 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین رها 10 میلی گرم
قرص آتورواستاتین رازک 10 میلی گرم
قرص آتورواستاتین روزدارو 10 میلی گرم
قرص آتورواستاتین سامی ساز 10 میلی گرم
قرص آتورواستاتین سبحان 10 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-آریا 10 میلی گرم
قرص آتوکیم 10 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-پی اس 10 میلی گرم
قرص آتوسترول 10 میلی گرم
قرص آتوواست 10 میلی گرم
قرص بایوتور 10 میلی گرم
قرص لیپاستین 10 میلی گرم
قرص لیپیمد 10 میلی گرم
قرص ام دی-آتورواستاتین 10 میلی گرم
قرص لیپوفیکس 10 میلی گرم
قرص تیداتور 10 میلی گرم
قرص لیپیتور 10 میلی گرم
قرص لیپیتور 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین-اکسیر 10 میلی گرم
قرص آتورواستاتین مهبان دارو 10 میلی گرم
قرص آتورواستاتین مهبان دارو 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین مهبان دارو 40 میلی گرم
قرص آتورکسین (آتروکسین) 40 میلی گرم
قرص آتورکسین (آتروکسین) 20 میلی گرم
قرص آتورکسین (آتروکسین) 10 میلی گرم
قرص لیپوفیکس 40 میلی گرم
قرص آتورواستاتین سبحان 40 میلی گرم
قرص لیپیکات 20 میلی گرم
قرص لیپیکات 40 میلی گرم
قرص آتورواستاتین جالینوس 10 میلی گرم
قرص آتورواستاتین جالینوس 20 میلی گرم
قرص آتورواستاتین داروپخش 10 میلی گرم
مصطفی گردپور (1399/11/4)
سلام.یک ساله درگیر بیماری هپاتیت اتوایمیون هستم .امروز دکتر آتورواستاتین برام تجویز کرده علتش چیه؟ممنون
داوود اقبالی (1399/11/4)
باسلام حدود سه ساله عمل باز قلب انجام دادم وشبی یک عدد قرص اتورواستاتین40 میخورم دو سه شبه به دلایلی غذای چرب خوردم به همین دلیل شبی دو عدد قرص خوردم الان قلبم درد گرفته امکان داره از مصرف زیادی قرص باشه یا دلیل دیگری دارد.
رضا (1399/11/3)
سلام من کلسترول بین 240 تا 260 دارم آیا نیاز به مصرف دارو دارم دکتر بهم گفته بود با ورزش و رژیم غذایی کنترل میشه
ش. ی (1399/5/24)
عرض سلام و خسته نباشید شبی یک عدد آتورواستاتین باید بخورم و مصرف یک یا دو روز (اَ ل کُ ل) در هفته هم اجتناب ناپذیر است. مصرف همزمان آتورواستاتین و (اَ ل کُ ل) مشکلی ایجاد میکند؟ تشکر توضیح: سایت اجازه نوشتن کلمه کامل و درست ا ل ک ل رو نمیداد.
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/5/24)
سلام، خیر تداخل دارویی ندارن.
محمود (1399/4/24)
باسلام من بخاطر وجود لخته خون در پا هشت ماه هست که وارفارین مصرف میکنم .با توجه به اینکه کلسترول خونم بالا رفته برایم آتروواستاتین- رزوواستاتین و فنو فیبرات تجویز کردن.واقعیتش نمی دونم کدوم یک از این قرص ها رو مصرف کنم تا تداخل کمتری با وارفارین داشته باشه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت بیماری های داخلی (1399/4/25)
سلام فنوفیبرات ممکن است سطح خونی وارفارین را افزایش دهد آتوروستاتین تداخلی ندارد
پیمان (1399/4/22)
با سلام ،لطفا بفرمائید قرص آتورواستاتین برا تری گلیسیرید موثر هست یا نه ،با تشکر
دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت بیماری های داخلی (1399/4/22)
سلام بیشتر روی کلسترول وldlموثره اما به مقدار کم تری گلیسیرید را هم کاهش میدهد
منصور (1399/2/15)
من ۶۲ سال دارم و حدودا هفت سال است که شبها یکعدد اتورواستاتین ۲۰ طبق دستور مصرف میکنم روزانه احساس حرکت و لرزشهای خفیف در عضلات بدن و خصوصا پشت ساق پا دارم و گاها هنگام خواب شب دچار کرفتگی شدید عضله پشت ساق میشوم لطفا راهنمایی بفرمایید.
دکتر آرش علیجان زاده - دانشجو داروسازی (1399/2/15)
باسلام. درد و گرفتگی عضلات از عوارض شایع این دارو هست. پیشنهاد میکنم از فعالیت های سنگین پرهیز کنید. همچنین از دکترتون بخواید که با توجه به این عارضه، دوز دارو تون رو تغییر بدن یا داروتون رو عوض کنن. موفق باشید
مهسا وکیلی (1399/1/25)
سلام خسته نباشید میخواستم بدونم این قرص و میشه بجای قرص لاغری استفاده کرد ممنون از شما
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/25)
سلام ، خیر به هیچ وجه از این دارو برای لاغری استفاده ننمایید زیرا تاثیری نداشته و حتی منجر به عوارض خواهد شد. در ارتباط لاغر شدن ؛ اول می بایست شما از نظز بیماری های زمینه ای که ممکن است منجر به افزایش وزن شوند بررسی شوید. بایستی میزان کالری مصرفی خود را از میزان کالری دریافتی بیشتر کنید. بدین منظور بایستی به ورزش کردن حداقل 1 ساعت در روز بپردازید.ورزشی برای لاغر شدن مفید است که جنبه هوازی بیشتری داشته و بعد از اتمام آن فرد احساس به نفس افتادن داشته باشد. برای کاهش کالری دریافتی سعی کنید از غذاهای با فیبر بالا و انرژی زیاد برای هضم و در عین حال کالری کم ( همچون سیب ، سالاد بدن سس ) استفاده کنید. سعی کنید از چربی های اشباع استفاده نکنید و از چربی های غیر اشباع ( مثل روغن های مایع گیاهی مانند روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام زمینی و ... ) استفاده نمایید. رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب تک غیر اشباع برای کاهش وزن مفید است. این چربی های سالم به افزایش نرخ متابولیک کمک می کنند، از این رو به بدن انسان اجازه چربی سوزی سریع‌تر را می دهند. همچنین، چربی های تک غیر اشباع احساس سیری را تقویت می کنند که به معنای تجربه احساس پری و رضایت برای مدت زمانی طولانی‌تر و پیشگیری از پرخوری است. می توانید از فراورده دینه برن که حاوی فیبرهای دیر هضم برای کاهش اشتها هستند قبل از ناهار و شام استفاده نمایید.ترجیحا نیم ساعت قبل از هر وعده غذائی، دو تا سه قاشق غذاخوری پودر دینه برن را در 1 لیوان آب کامل یا سایر مایعات توصیه می شود . در کنار آن کپسول زیره باریج 1 عدد قبل از نهار و شام و کپسول لیموترش باریج 1 عدد بعد از ناهار و شام توصیه می شود. کاهش وزن روندی زمان بر است و به یکباره اتفاق نمی افتد در صورتی که با این راهکارها و گذشت زمان همچنان افزایش وزن داشتید حتماً به پزشک و یا داروساز حضوری مراجعه نمایید.
شکاری (1399/1/23)
سلام ، من فردی 50 ساله هستم مدت 5 سال آتورواستاتین 20 می خورم و LDL من زیر 100هست ولی مدت یک سال و نیم هست که دچار صدای وزوز گوش شده ام آیا میشه این از عوارض آتورواستاتین باشه ؟
کیومرث باقری (1399/1/21)
باسلام من فقط روزهایی که گوشت قرمز میخورم قرص آتورواستاتین استفاده میکنم، بنظرتون ایرادی ندارد؟
دکتر اسماء جوادی پور - رزیدنت رادیولوژی (1399/1/21)
سلام این قرص زمانی موثره که به طور مرتب روزانه استفاده بشه... مصرف نامنظم اون بی اثره
صنعتی (1399/1/16)
سلام. مصرف آتورواستاتین و آسپرین بچه بصورت همزمان تداخل دارویی و اشکال دارد؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/16)
سلام ، خیر. داروی آتورواستاتین را می توانید روزانه ( در صورت امکان شب ها) میل کنید. آسپرین 80 را نیز می توانید هر شب میل کنید ولی بدلیل پوشش روده ای دارو بهتر است نیم تا 1 ساعت قبل از شام باشد.اگر مصرف آن معده شما را نارحت می کند دارو را با معده پر میل کنید.
دکتر اسماء جوادی پور - رزیدنت رادیولوژی (1399/1/16)
سلام نخیر مشکلی نیست اتفاقا در بیمارانی که مشکل قلبی یا دیابت دارن توصیه به مصرف هم آتوراستاتین و هم آسپرین میشه و بسیار مفیده
ملیحه (1399/1/12)
باسلام من مدتهاست قرص اتورواستاتین مصرف میکردم الانم حدود دوماهی نمیخورم الان از ساق به پایین خستگی کوفتگی پا دارم خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید بگید علتش چیه
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/12)
سلام ، به چه دلیل دارو را قطع نمودید؟ این علائم تازگی بوجود آمده یا پیش تر نیز وجود داشته است؟ آیا همراه آن داروی دیگری برای تری گلیسیرد مصرف می نمایید؟ داروی آتورواستاتین و داروهای هم دسته آن اثراتی بر روی عضلات از جمله درد ، کوفتگی و خستگی می گذارند که نیاز به بررسی و معاینه فیزیکی و در صورت نیاز آزمایش cpk است. توصیه می کنم حتماً به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1399/1/1)
سلام بنده اشتباهی به جای هرشب هرهشت ساعت سه روز است که دوز ده رو مصرف کردم تازه فهمیدم که هرشب باید مصرف میکردم مشگلی پیش نیاید؟
مدیر سامانه
بهتر است از این به بعد طبق تجویز پزشک استفاده کنید. برای مصرف روزهای گذشته نگران نباشید.
خیراندیش (1398/12/26)
ایا قرص آتورواستاتین با قرص لووتیروکسین تداخل دارویی دارد؟
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1398/12/28)
سلام،نه واقعا...این دو دارو‌باهم تداخل ندارند
محمدپور (1398/12/23)
محمد پور هستم کبدچرب گرید 3هستم دکتر قرص لیورگل70لیپوتین 20و ویتامین eبمن داد .من قرص ویتامین eرا قط کردم به گفته بعضی از دوستان قرص ویتامینeروی مغز اثر منفی دارد به نظر شما ادامه بدم یا نخورم .سپاس از توضیحات خوبتون دکتر
مدیر سامانه
کبد چرب با گرید ۳ حتما نیاز به ورزش و کاهش وزن دارید. خوردن انواع داروها تاثیر چندانی در درمان کبد چرب ندارد. قطع ویتامین ایی اثری بر مغز ندارد
خانم محسنی (1398/12/23)
با سلام من خانم سی ساله هستم که دچار عارضه ای کبد چرب گرید 3هستم .وکلسترول خونم 345هست .دکتر قرس لیپوتین 20و لیورگل70روزی یک عدد از هرکدام تجویز کرد.بعد از 3ماه چربی دور شکمم کم شد ووزن هم کم کردم البته روزی یک ساعت نرمش و ورزش هوازی میکتم .ولی نفق دارم و درد خفیفی در ناحیه ای کبد دارم .ایا به دارو و رژیم ادامه دهم یا به دکتر مراجعه کنم .لطفا راهنمایی بکنید متشکر.
خانم دارابی (1398/10/13)
با سلام من خانمی ۳۶ ساله هستم که مدتی است که از اتوروستاتین ۲۰ شبی یکی مصرف میکنم به خاطر چربی خون هستش شبها عضلات پا هام به شدت میگیره آیا عوارض دارو هستش ممنون میشم پاسخ من رو بدهید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/13)
بله احتمال دارد از عوارض این دارو باشد. برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید
هادی حمزه (1398/10/9)
باسلام چربی خونم 275 الان دارم اتروستاتین 10 میخورم هر شب یکی تا کی باید ادامه بدم
عاطفه (1398/9/27)
قرص آتورواستاتین ۴۰ از دیروز شروع کردم برای کبد گرید ۲ مشکلی نداره ۱۸ سال پیش هم پلیپ بینی عمل کردم مصرف دارو اشکالی نداره؟
ع- ل (1398/9/27)
کبدم گرید۲ پلیپ بینیم هم ۱۸ سال پیش عمل کردم این دارو برایم خوبه؟ باتشکر
حسین (1398/9/12)
من شبها آتورواستاتین ۱۰ کامل و صبحها قرص واراسان ۸۰ رو نصفه به مدت یک هفته خوردم امروز بر روی دست راست بیشتر و دست چپ کمتر آثار کبودی ظاهر شده. آیا از عوارض مصرف دارو می باشد؟ البته تا زمان ملاقات با پزشک دیگه قرص نمیخورم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/12)
آیا آسپرین یا وارفارین هم مصرف می کنید؟
محب (1398/9/10)
سلام خسته نباشید من کلسترولم 235هستش قرص آتورواستاتین مصرف کنم چند روز طول میکشد بیاید روی 200
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/11)
ابتدا روند افزایش کلسترول متوقف می شود و به تدریج کلسترول به حالت نرمال برمی گردد
حاتمی (1398/8/24)
سلام.آیا مصرف قرص اتورواستاتین توسط مرد بروی بارداری وجنین اثر میگذارد؟
ناشناس (1398/8/20)
باسلام و خسته نباشد من یکبار برای اولین مرتبه سکته قلبی کردم بعداز درمان کامل در بیمارستان دکتر قرص آتورواستاتین با دوز 40 تجویز کرد این قرص را من شب هنگام مصرف میکنم که اثرات آن بسیار مطلوب بوده بطوریکه الان سرحالم و احساس سبکی میکنم. میخواستم بدونم تداوم مصرف این قرص عوارضی برای من ندارد ضمن اینکه رژیم غذایی را تغیر دادم و فعالیت بدنی را هم افزایش دادم ممنون و سپاسگزارم.
فاطمه عربی (1398/8/9)
با سلام ببخشید میخواستم بدونم مصرف قرص آتورواستاتین۲۰ موجب افزایش وزن هم میشه یا نه ؟ اخه تو مصرف دو ماه این قرص ده کیلو اضاف کردم ممنون از پاسخدهی
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/10)
ده کیلو اضافه وزن با مصرف آتورواستاتین غیر متعارف است. لازم است از نظر تیروئید بررسی شوید.
مهدی راز (1398/8/1)
باسلام وخسته نباشید...بامصرف قرص اتورواستاتین چربی خونم درست شده...اما پوستم و موهام خیلی بد حالت ودور سرم موهاش هیچ رشد نمیکنه...میشه بدونم چجوری برمیگرده سر جاش؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/1)
لازم است از مکمل های مناسب استفاده کنید. زینک و مشتقات ویتامین ب پیاز مو را تقویت می کند.
محمد چراغی (1398/8/1)
باسلام..چربی موی سر وبدنم بشدت بالاست بصورتی که باعث ریزش موی سرم شده وبه همین خاطرهرروز باید دوش بگیرم ایا مصرف اتورواستاتین میتواندازترشح چربی ام جلوگیری کند.باتشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/3)
در خصوص چربی مو و بدن یک نکته را توجه کنید. همواره باید مقادیری از چربی اطراف پیاز مو وجود داشته باشد. شستشوی مداوم با شوینده های قلیایی باعث می شود چربی مو بطور کامل گرفته شود و باعث تحریک پیاز مو برای تولید و ترشح مقادیر بیشتر چربی می شود. آتورواستاتین تاثیری بر چربی موی سر ندارد.
ز.س.ا (1398/7/28)
با سلام من حدود20روز هست قرص آتورواستاتین20میخورم،این ماه که پریود شدم از روز پنجم پریود خونریزی خیلی شدید برام پیش اومد به حدی که از زیر لباس و نوار بیرون می ریخت اصلاً نمی تونستم هیچ حرکتی بکنم ممکنه که به خاطر مصرف این قرص باشه؟ درضمن 4روز اول هیچ مشکلی نداشتم و مثل ماه های قبل بودم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/28)
خون دماغ شدن در اثر مصرف این دارو گزارش شده است. احتمالا این عارضه در اثر مصرف آتورواستاتین اتفاق افتاده است. اگر از داروی دیگری هم استفاده می کنید لازم است اطلاع دهید. ممکن است اثر داروی دیگری با آتورواستاتین تشدید شده باشد.
محمدی (1398/7/25)
سلام خسته نباشید میگن این قرص به مرور زمان درون رگها و قلب رسوب میکند ایا درست است؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/27)
بر عکس، از رسوب چربی در رگها جلوگیری می کند.
مصطفی (1398/7/6)
باسلام هفت ماه قبل آزمایش کلسترول خون انجامداد م کلسترول خونم242بوددکتر قرص آتوسترال20تجویز نمود بعداز سه ماه آزمایشم175شده بودآقای دکتر گفت بقیه همان قرصها رانصف کن وحالامدت 4برج است که ادامه میدهم باعرض پوزش فراوان متوجه ناتوانی نعوض شده ام با تشکرازشمامرا راهنمایی فرمایید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/6)
با مراجعه به پزشک می توانید از داروهای افزایش دهنده قدرت جنسی استفاده کنید و یا سایر استاتین ها (لووستاتین، رزورکسین، سیمواستاتین ...) را مصرف کنید.
امید ناظریه (1398/6/14)
سلام من حدودا ۴ماه شبی یک عدد مصرف میکنم و۳۹سالمه توی خواب اثر گذاشته وکم خواب شدم
زاگرس محمدرسولی (1398/6/5)
پسرم از همین دارو استفادە میکند و حدود دە سال سن دارد چند روزی میباشد میگە احساس گرفتگی دارم چیکار باید انجام دهم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/6)
اگر گرفتگی عضلات ادامه داشت لازم است برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.
عباس (1398/6/2)
با عرض سلام وآرزوی توفیق برای شما : اینجانب مدت 20روز است که ازقرص آتوراستاتین 10 استفاده میکنم ،قبلا سابقه آلرژی درمخاط بینی (پولیب ) داشته وعمل هم کرده وبطور نسبی بهبودی حاصل شده ،(حدود 20سال پیش) ودر حال حاظر نیز اگر دربرابر عوامل حساسیت زا مانند سرما خوردگی وغیره قرار بگیرم ،گرفتگی بینی ایجاد می گردد اکنون پس از حدود 15روز بعد ازمصرف این قرص بتدریج گرفتگی شدید ورشد پولیب در بینی حاصل شده ، آیا باید مصرف قرص را قطع کنم ؟ضمنا از دو روز پیش هم اسپری رینکورت آکوا در بینی استفاده میکنم تاثیر این اسپری هم گفته میشود 7تا ده روز است ممنون میشوم که راهنمایی بفرمایید. با احترام کمالی.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/3)
اگر با مصرف این دارو علائم آلرژی ظاهر می شود بهتر است از داروی دیگری از همین خانواده با مشورت پزشک استفاده کنید مانند:‌سیمواستاتین، لووستاتین، رزوواستاتین
ناشناس (1398/5/26)
سلام وقتتون بخیر عذر میخام یک سوال بعضی پزشکا میگن که زمانیکه از این دارو مصرف بشه باید تا اخر عمر بخوریم ایا واقعیت داره ممنون میشم پاسخ دهید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)
قطع ناگهانی آتورواستاتین ممکن است باعث افزایش ناگهانی کلسترول LDL شود.
ناشناس (1398/5/23)
با سلام من تا امسال هر وقت آزمایشات دوره ای انجام دادم ، چربی خونم نرمال و بالا نبود ولیکن حدود یکماه پیش در آزمایشم کلسترول 30 عدد بالاتر از نرمال بود و پزشک برایم آتورواستاتین 20 روزی یک عدد تجویز کرد ، حال مدتی است که خیلی دستهایم درد میگیرد بخصوص سمت چپم و خیلی بیحال شده ام حتی نفس کشیدن برایم سخت شده و حتی برای بیرون رفتن قدرت ندارم مانند آدم بیمار و یا افسرده شده او موقع راه رفتن نفس نفس نیزنم انگار هیچ قدرتی و خونی در بدنم نیست ، گاهی ضعف میکنم مثل شخصی که شدیدا گرسنه است و نیاز مبرم به شیرینی دارد و آلرژیم هم تشدید شده ، و حالا که نوشته های شما را خواندم ، متوجه شدم که این حالاتم ممکن اسا از مصرف این قرص باشپ و باید به پزشکم مراجعه کنم . با تشکر
هدی (1398/5/2)
ایا قرص لیپیکات باعث لاغری وسختن چربی دور شکم میشود
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/2)
لیپیکات باعث لاغری نمی شود. آتورواستاتین باعث کاهش کلسترول مضر در جریان خون می شود و اثری بر بافت چربی ذخیره شده ندارد.

چنانچه در خصوص "آتورواستاتین " سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن مرهم سفید بتاهیل محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی ونوستات استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب