مترونیدازول

داروهای ضد پروتوزوآها
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

مترونیدازول
مترونیدازول یک آنتی بیوتیک پر مصرف است که در درمان و پیشگیری عفونت های متنوعی که عامل بیماری زای آنها یک باکتری بی هوازی یا پروتوزوآ باشد تجویز می شود.

 Metronidazole-مترونیدازول
( متروماکس محصول شرکت تهران شیمی )

این باکتری ها معمولاً در فضای داخلی و بسته ی بدن که اکسیژن وجود ندارد (مانند لثه، حفره لگنی و شکمی مانند روده ها) ایجاد عفونت می کنند.
مترونیدازول و کبد چرب 
مترونیدازول معمولاً جهت درمان عفونت های تناسلی(واژینال) بانوان که ناشی از باکتری باشد تجویز می شود اما این بدین معنی که هر نوع عفونت در واژن با مترونیدازول قابل درمان می باشد نیست.
همچنین به عنوان پیشگیری از عفونت، پیش از جراحی های تناسلی و شکمی تجویز می شود.
از مزایای مترونیدازول مناسب بودن آن برای افرادی است که به پنی سیلین ها حساسیت دارند.
مترونیدازول به همراه آموکسی سیلین در رژیم های درمانی عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری کاربرد دارد.
این دارو در ایران به صورت قرص خوراکی و سوسپانسیون، ژل و شیاف واژینال، ویال تزریقی و کیسه آماده ی تزریق و ژل موضعی موجود است.
این داروی ارزان قیمت و پر کاربرد می تواند همراه با آموکسی سیلین در درمان و پیشگیری از عفونت های دهانی تجویز شود.

پیش از مصرف مترونیدازول
_در صورت بارداری یا قصد باردار شدن و شیردهی، مشکلات کبدی، خونی و سابقه ی حساسیت دارویی حتما پزشک خودرا مطلع کنید.
_مصرف الکل در مدت درمان با این دارو ممنوع می باشد.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

نحوه ی مصرف مترونیدازول
-آنتی بیوتیک ها را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره ی درمان را حتی اگر احساس بهبودی میکنید و علائمتان برطرف شده است کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری بصورت کامل ریشه کن نشده باشد و این کار احتمال بروز مقاومت ميكروبی را افزایش می دهد.
مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است ودر صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد.زماني كه اين داروها بدون تجويزپزشك ،با مقدار نامناسب يا طول درمان نامناسب مصرف شوند،نه تنها اثرات مطلوب براي خود فرد ندارند بلكه منجر به عدم ريشه كن شدن باكتري هاي موجود در بدن آن فرد مي شوند و علاوه بر اين،باكتري هايي كه در معرض دارو قرار گرفته اند اما از بين نرفته اند، نسبت به اين دارو مقاومت پيدا مي كنند.اين مسأله منجر به ايجاد نسل جديد و مقاومي از ميكروب ها مي شود كه ديگر به سادگي به داروهاي آنتي بيوتيكي موجود ،پاسخ نمي دهند.
از آنجا كه عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بي رويه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها براي خود فرد بيمار بلكه براي ساير افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد.
-در صورتی که فرم سوسپانسیون خوراکی برای شما یا کودکتان تجویز شده است، به شرایط نگهداری و مصرف نوشته شده در برشور دارو توجه فرمایید.همچنین مقدار داروی مصرفی در هر نوبت را دقیقا اندازه گیری کنید.(با سرنگ یا پیمانه ی مخصوص)
_در صورت تجویز فرم خوراکی این دارو بصورت 2 تا 3 نوبت در روز تجویز می شود،مقدار دارو در هر نوبت برای اطفال با توجه به سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود.لذا مصرف دارو را دقیقا مطابق مقدار و تعداد نوبتی که پزشک تجویز می کند تا انتهای دوره ی درمانی (معمولا دوره ی درمان با مترونیدازول بسته به عفونت حداکثر تا 14 روز می باشد و در برخی عفونت ها نیاز به مصرف مقدار زیادی از دارو تنها در یک نوبت میباشد) ادامه دهید.
_هر نوبت از دارو را همراه با میان وعده یا پس از غذا میل کنید .قرص را به صورت کامل با یک لیوان آب ببلعید و از خرد کردن یا جویدن آن خودداری کنید.
-در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض یادآوری دارو را مصرف نمایید مگر اینکه تا زمان مصرف بعدی کمتر از 4 ساعت باقی مانده باشد.از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.
_در صورتی که شیاف واژینال مترونیدازول برای شما تجویز شده،شیاف را از پوشش آن خارج نمایید و به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم نمایید با انگشت با کمی فشار داخل واژن قرار دهیدو چند دقیقه در همین وضعیت بمانید تا دارو کاملا در محل مناسب قرار بگیرد.

توصیه ها ی مترونیدازول
_از مصرف الکل در مدت درمان با مترونیدازول و حداقل تا 48 ساعت پس از اتمام دوره ی درمان با آن خودداری کنید زیرا مصرف الکل با مترونیدازول عوارض بسیار بدی نظیر تپش قلب شدید ،گرگرفتگی و سردرد شدید به همراه دارد.
در مدت درمان با این دارو رنگ ادرار شما به قرمز یا آجری تیره تغییر می یابد که طبیعی می باشد و با پایان درمان برطرف میگردد.
در صورتی که مترونیدازول به مدت طولانی برای شما تجویز شده است،آزمایشات و بررسی های لازم توسط پزشک را انجام دهید .

عوارض شایع مترونیدازول
احساس خستگی، تهوع و استفراغ از عوارض شایع دارو می باشد که با مصرف غذاهای ساده و سبک و مصرف دارو همراه میان وعده ی سبک یا پس از غذا کمتر می شود.
این دارو باعث احساس تغییر مزه ها در دهان، تیره شدن زبان و احساس طعم فلزی در دهان و زخم دهانی می شود که با اتمام دوره ی درمان دارو برطرف می شوند.با این حال می توانید از دهان شویه های غیر الکلی برای کاهش این علائم استفاده نمایید.
کاهش اشتها نیز یکی از علائم این دارو می باشد.

نگهداری شربت مترونیدازول
- در صورتی که فرم سوسپانسیون برای شما تجویز شده است، دارو را طبق دستورالعمل موجود در بسته ی دارو، با آب جوشیده ی سرد شده تهیه کنید و دارو را قبل از مصرف خوب تکان دهید و حداکثر تا 14 روز در یخچال نگهداری کنید.

داروهای مرتبط
 آموکسی سیلین
 کلاریترومایسین
 پنتوپرازول 
 
بیسموت ساب سیترات
استریپ آفتوژل
داروی گیاهی و تهیه شده از عصاره گیاه شیرین بیان است. استریپ آفتوژل علاوه بر درمان آفت دهان برای پیشگیری از ابتلاء به ویروس کرونا موثر است. اثرات ضد ویروس این دارو به دلیل وجود گلیسیریزیک اسید موجود در آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر لینک پیوست را دنبال کنید.


Reference 1
Reference 2
Reference 3

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف مترونیدازول

مترونیدازول در درمان عفونت های بی هوازی ( از جمله عفونت های دندان ) ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری و عفونت های تک یاخته ای مصرف می شود. این دارو در درمان واژینوز باکتریایی ناشی از هموفیلوس یا گاردنلا یا کورینه باکتریوم، واژینیت غیر اختصاصی و واژینوز بی هوازی مصرف می شود.

مکانیسم اثر مترونیدازول

مترونیدازول، پس از جذب توسط میکروارگانیسم ها احیا و به یک ترکیب سمی تبدیل می شود. که با پیوند یافتن به DNA موجب توقف ساخت آن و مرگ سلول می شود.

فارماکوکینتیک مترونیدازول

این دارو از راه خوراکی به خوبی جذب می شود و در اغلب مایعات و ترشحات بدن منتشر می شود. غلظت سرمی دارو 2-1 ساعت پس از مصرف خوراکی به اوج خود می رسد. نیمه عمر مترونیدازول در بزرگسالان 12-6 ساعت است که در صورت عیب کار کبد به 29-10 ساعت افزایش می یابد. دفع این دارو عمدتاً کلیوی است و تا 15 در صد از دارو ممکن است از راه مدفوع دفع شود. 20% از دارو بعد از مصرف واژینال به صورت سیستمیک جذب می شود.

منع مصرف مترونیدازول

مصرف این دارو در سه ماهه اول بارداری اکیدا ممنوع است و جزء گروه X طبقه بندی می شود. ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد.

عوارض جانبی مترونیدازول

تهوع، استفراغ، طعم بد دهان،زبری زبان، اختلالات گوارشی، بثورات جلدی، کهیر و آنژیوادم، به ندرت خواب آلودگی، سردرد، سرگیجه، آتاکسی، تیره شدن ادرار، خارش، درد هنگام آمیزش، ترشحات غلیظ سفید رنگ از عوارض جانبی دارو هستند.

تداخلات دارویی مترونیدازول

اثر وارفارین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد. مترونیدازول متابولیسم فنی توئین را مهار می کنند و غلظت پلاسمایی این دارو را افزایش می دهند. فنوباربیتال، متابولیسم مترونیدازول را افزایش وغلظت پلاسمایی آن را کاهش می دهد. مترونیدازول متابولیسم فلوئورواوراسیل را مهار می کند و احتمال مسمومیت با لتیم با مصرف همزمان مترونیدازول گزارش شده است . واکنش شبه دی سولفیرام با مصرف همزمان مترونیدازول و فراورده های حاوی الکل ممکن است بروز کند.

هشدار ها مترونیدازول

در صورت وجود عیب کار کبد و آناسفالوپاتی کبدی، مصرف این دارو باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.

توصیه های دارویی مترونیدازول

1- پیگیری وضعیت بالینی و آزمایشگاهی بیمار در صورتی که طول درمان از 10 روز تجاوز کند، توصیه می شود.
2- در صورت بروز تحریک گوارشی، مترونیدازول را می توان با غذا مصرف کرد.
3- مترونیدازول تزریقی فقط باید به صورت انفوزیون آهسته وریدی مصرف شود. که در این صورت انفوزیون محلول ها یا سرم های دیگر باید قطع شود.
4- شستن دست ها قبل و بعد از استعمال واژینال دارو توصیه می شود. همچنین رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است.
5- در صورت بروز حساسیت یا تحریک، مصرف دارو باید قطع شود.
6- در صورت مصرف شکل واژینال این دارو در درمان تریکوموناز، استفاده از کاندوم به منظور پیشگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است. ممکن است به طور همزمان مردان نیز به مصرف این دارو نیاز داشته باشند.
7- در صورت بروز سر گیجه یا منگی با مصرف این داروباید احتیاط نمود.
8- در طول مصرف شکل واژینال این دارو، به منظور پیشگیری از عفونت متقاطع، عفونت مجدد یا رقیق شدن دوز دارو، باید از مقاربت جنسی خودداری نمود.

دارو های هم گروه مترونیدازول

گروه B

قابل استفاده در بارداری: با مطالعات حیوانی شواهدی دال بر خطرناک بودن این دارو مشاهده نشده است. مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
02074
01590
12496
00845
02162
12912
00846
00843
08243
00844
51656

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
ژل واژینال متروواگ 0.75% 70 گرم
ژل واژینال مترونیدازول-بهوزان 0.75%
ژل واژینال متروماکس 0.75%
ژل موضعی مترونیدازول-سبحان 0.75%
ژل موضعی مترونیدازول پارس دارو 0.75% 30 گرم
ژل موضعی مترونیدازول دی.پی 0.75% 30 گرم
قرص مترونیدازول-عبیدی 250 میلی گرم
قرص مترونیدازول پارس دارو 250 میلی گرم
قرص مترونیدازول خوارزمی 250 میلی گرم
قرص مترونیدازول امین 250 میلی گرم
قرص مترونیدازول البرزدارو 250 میلی گرم
قرص متروماکس 250 میلی گرم
شیاف واژینال مترونیدازول-ناژو 500 میلی گرم
قرص واژینال مترونیدازول پارس دارو 500 میلی گرم
کیسه تزریق مترونیدازول ثامن 0.5% 100 میلی لیتر
ویال اینفو-نیدازول 500 میلی گرم/100 میلی لیتر
سوسپانسیون مترونیدازول البرزدارو 125 میلی گرم/5 میلی لیتر
سوسپانسیون متروماکس 125میلی گرم/5 میلی لیتر
ویال متریس 5 میلی گرم/میلی لیتر 100میلی لیتر
سوسپانسیون مترونیدازول-عماد 125میلی گرم/5 میلی لیتر 120میلی لیتر
سوسپانسیون مترونیدازول-الحاوی 125 میلی گرم/5 میلی لیتر
قرص واژینال مترونیدازول-تی سی 500 میلی گرم
سوسپانسیون مترونیدازول-پاک دارو 125میلی گرم/5 میلی گرم 120 میلی لیتر
قرص مترونیدازول پارس دارو 500 میلی گرم
قرص متروفن 500 میلی گرم
قرص مترونیدازول فندا 250 میلی گرم
قرص آمیزول 500 میلی گرم
پریسا (1399/1/12)
علت مصرف مترونیدازول عفونت واژن بود که الان میخورم حالت تهوع و ادرارم هم تبره شده
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/12)
سلام لطفا دوره ی مصرف داروتون رو کامل کنید تیرگی رنگ ادرار در مصرف این دارو طبیعی است و جای نگرانی ندارد برای کاهش تهوع بعد از مصرف دارو هم میتوانید دارو را بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید
مهشید (1399/1/12)
با سلام من یک بسته قرص مترونیدازول ٢٥٠ به صورت هر ١٢ساعت دو عدد خوردم، امروز سرم به شدت درد گرفته به طوری که هرچی استراحت هم می کنم بی فایده ست. ممکنه از عوارض دارو باشه؟
دکتر مریم بکتاش - متخصص کودکان و نوزادان (1399/1/12)
سلام.بله گاهی اوقات حساسیت به دارو و گاهی نیز از عوارض دارو میباشد
پریسا (1399/1/12)
سلام من از اون موقه که مترونیدازل 250 میخورم حالت تهوع گرفتم و یکم هم ادرارم تیره شده تجویز پزشک اینجور بود هر ١٢ ساعت ٢تا . البته قبلش هم یکم حالت تهوع داشتم ولی الان که میخورم بیشتر شده . میخواستم ببینم خوردنه قرصو قطع کنم یا ادامه بدم مشکلی نداره
دکتر نسیم یارمحمدی - متخصص زنان و زایمان (1399/1/12)
سلام علت مصرف داروتون چی بوده؟ و البته مترونیدازول عوارض گوارشی هم داره
ناشناس (1399/1/11)
ببخشید من یکماه اسهال هستم یکهفته اس بعدخوردن هرچیزی حتی اب حالت تهوع میگیرم و تواین یکماه اصلاگرسنم نمیشه وپنج کیلووزن کم کردم ..یکفته اس شدیداهم ترش میکنم.میتونم بنطرتون مترونیدازول استفاده کنم الان واقعا جرات ندارم بااین وضع کرونا برم دکتر
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/11)
سلام ، خیر به هیچ وجه ، توصیه میکنم حتماً به پزشک مراجعه کنید. اسهال مزمن تشخیص افتراقی های زیادی دارد که باید حضوری معاینه شوید.
علی (1399/1/11)
با سلام ممکن خارش گلو و سرفه از خوردن این قرص باشه ؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/11)
سلام! تا بحال چنین عوارضی از دارو گزارش نشده.
حسین (1399/1/11)
ببخشید میخواستم بدونم قرص مترونیدازول در عفونت مثانه هم تاثیری داره؟
bagheri (1399/1/10)
با درود فراوان ایا خوردن همزمان میترانیندازول 250 هر 8 ساعت یکی با ازیتروماسین 250 روزی یکعدد مشکلی ایجاد میکنه؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/10)
سلام! نه مشکلی نداره ولی فقط با تجویز پزشک قابل مصرفه.
مهدی (1399/1/9)
برای سوزش ادرار آقایان مناسبه؟
دکتر نیلا اکبری - دانشجوی داروسازی (1399/1/9)
با عرض سلام سوزش ادرار میتواند به علت عفونت باشد بنابراین باید به پزشک مراجعه کنید تا با کشت ادرار نوع عفونت مشخص شود تا آنتی بیوتیک موثر تجویز شود
قلیزاده (1399/1/9)
من هر وقت قرص مترونیدازول مصرف میکنم آلت تناسلیم زخم میشه تب میکنم چشمانم تار میبیند
دکتر مهدی قمی - پزشک عمومی (1399/1/9)
سلام دوست عزیز شما به دارو حساسیت دارید مترونیدازول دیگ مصرف نکنید و آگ می‌فرمودید مشکلتون چیه داروی جایگزین را بتون معرفی میکردم
سارا (1399/1/8)
برای عفونت گلو و دندان داروخونه به من گفت یه جعبه کواموکسی کلاوه بخور و سه ورق مترونیدازول بخور.مشکلی پیش نمیاد
دکتر سید مهدی پور افضلی فیروزآبادی - متخصص طب اورژانس (1399/1/8)
برای آبسه دندان ترکیب کوآموکسی کلاو و مترونیدازول مناسب است
ناشناس (1398/12/27)
سلام آیا این قرص برای بوی دهان خوب است
دکتر فروغ ریاضی - پزشک خانواده (1398/12/27)
سلام.درصورتیکه عامل بوی بددهان عفونت تنفسی ،گوارشی ،سینوزیت ویاعفونتهای دهانی حساس به این آنتی بیوتیک باشدبله.ولی معمولابه تنهایی مورداستفاده قرارنمیگیردوبه صلاحدیدپزشک درترکیب باآنتی بیوتیک دیگری تجویزمیشود تادررفع بوی نامطبوع دهان مؤثرباشد.
دکتر سمانه شبان - داروساز (1398/12/27)
در بعضی موارد که بوی بد دهان ناشی از باکتری هایی در معده باشه فقط با تجویز پزشک قابل استفاده ست.
شمیم احمدی (1398/12/26)
سلام،من امروز دندونم عصب کشی کردم،هفته ۲۴بارداریم،دکتر برام قرص متروماکس ۲۵۰نوشته،من یکی خوردم فعلا،ایا برای جنین ضرر دارد؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1398/12/26)
سلام! درصورتی که تحت نظر پزشکتون تا زمانی که فرمودن مصرف کنین, مشکلی نداره.
ناشناس (1398/12/25)
سلام من دل پیچه داشتم وحالت تهوع درد مثانه وگاهی سوزش قرص مترونیدازول ۵۰۰مصرف میکنم هر دوازده ساعت یکی بعد از چند وعده مصرف ادرارم رنگش تغییر کرده وبی اشتهاه هستم از غذا ها بدم میاد آیا از عوارض این دارو است ممنون
نیکزاد (1398/12/23)
سلام مدت زیادی هست روی زبان بار داره وسفید شده مترونیدازول خوبه مصرف کنم در ضمن بوی دهان دارم وبهد از خوردن غذا دهانم بو داره
شکوررحیمی (1398/12/23)
سلام من مترونیدازول ومزالوور۵۰۰هر۸ساعت دوتامزالوور اعددمترونیدازول سر دردشدید دارم
مشهدی (1398/12/23)
سلام خسته نباشیدآیامترونیدازول چه خوراکی چه واژینال برای زخم دهانه رحم مناسب است ممنون
ناشناس (1398/12/23)
سلام به من و شوهرم قرص مترونیدازول داده آیا قبل از غذا مصرف بشه یا بعد از غذا و هر۸ ساعت یکی بخوریم یا ۱۲ساعتی یبار
مدیر سامانه
معمولا در چنین موارد خانم هر ۸ ساعت و آقا هر ۱۲ ساعت باید مصرف کنند مگر این که تحویز پزشک غیر از این باشد. قبل و بعد از غذا مهم نیست
برات (1398/11/10)
سلام و ممنون از زحمات شما. دکترم قرص مترانیدازول 500 را هر هشت ساعت برای ترشحات عفونی مقعدی برایم تجویز کرده ولی با مصرف آن دردی در ناحیه ی کلیه هام حس می کنم. آیا ممکنه که دوز دارو زیاد باشه و باید دوازده ساعتی مصرف کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/11/10)
به نظر می رسد دوز بالایی تجویز شده است. بهتر است مجددا از دکتر استعلام کنید
ناشناس (1398/10/26)
سلام ببخشید جوش صورت میتونه از عوارض مترونیدازول باشه؟
رضا جعفری (1398/10/25)
سلام، من برای عفونت دندان درد یک سال خود سرانه مترونیدازول استفاده کردم ،الان اختلالات هورمونی پیدا کردم طوری که سینه هام بزرگ شده ،ولی بدون درد وترشح،توی سایت خوندم نوشته بود عوارض دارویی ،مثل مترونیدازول وغیره ،آیا درسته، برم جراحی عمومی ،یا خودش درست میشه ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/25)
بارها اعلام شده است که مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها ممنوع است مخصوصا برای دوره های طولانی مدت. به نظرم به پزشک مراجعه کنید.
مهدی بنی اسد (1398/10/16)
من یک سال برای عفونت دندان بدون تجویز دکتر قرص مترونیدازول استفاده کردم الان ۲۰روز هست که سردرد و سرگیجه و حالت تهوع و خواب آلودگی و درد بدن دارم از چی هست
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/16)
لازم است مصرف خودسرانه دارو را قطع کنید و آزمایشات سلامت کبد و کلیه انجام دهید.
سرابندی (1398/9/27)
سلام من این دارورو میخام بدون تجویز دکتر بگیرم مترونیدازول ایا عوارض داره اخه عفونت داره از پمادش استفاده کردم خوب نشدم میخام قرصشو بگیرم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/27)
مصرف این دارو فقط با نسخه پزشک امکان پذیر است
ناشناس (1398/9/26)
با سلام و وقت بخیر ،آیا مصرف همزمان شربت مترونیدازول و واکسن هپاتیت ب (در عملکرد واکسن هپاتیت ب)مشکل ایجاد میکند،از راهنمایی شما ممنون میشم .
مریم رحیمی (1398/9/26)
سلام من یک هفته هر 6ساعت قرص میترونیدازول 250 استفاده میکنم همراه کرم واژینال هیچ مشکلی نداشتم جز تلخی و ترشی دهان ولی بعد یک هفته بدنم شروع کرد به خارش و کهیر زدم بیشتر حساسیت هم اطراف شکم و پا هست ممکنه به دارو حساسیت پیدا کرده باشم دارو رو قطع کنم یانه چون دکتر تا دوهفته واسم نوشته دارو رو
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/26)
اگر نسبت به دارو حساسیت دارید باید دارو را قطع کنید و برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
شمس (1398/9/24)
سلام اقای دکتر مترونیدازول 125 وقتی استفاده میکنی برای کودکان بدن انها گرم میشه
سارای (1398/9/15)
با سلام و تشکر از سایت خوبتون به ندرت آنتی بیوتیک مصرف میکنم و ۲روز هست بخاطر دندونم دکتر مترونیدازول رو همراه کوآموکسی کلاو تجویز کرده(هر ۸ ساعت یکبار). از امروز تهوع و دل درد نسبتا شدیدی شروع شده. ممکنه از عوارض یکی از قرص ها باشه؟ و اینکه چیکار کنم!
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/15)
به تحتمال زیاد عوارض استفاده از این داروها است. داروها را با غذا مصرف کنید و هر ۱۲ ساعت قرص رانتیدین دریافت کنید تا دوره درمان آنتی بیوتیک تمام شود.
عین الله رئیسی (1398/9/14)
سلام دکتر هرشب یه قرص250 برام نسخه کرده به علاوه هرشب 10 سی سی سوسپانسیون غرغره کنم برای عفونت گلو اگه بعد از غرغره فرو رود آیا ضرر دارد ضمنا تا دوهفته دارو تجویز شده
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/14)
قورت دادن سوسپانسیون مترونیدازول مشکلی ندارد ولی اصولا مترونیدازول برای میکروب های بی هوازی استفاده می شود و باکتری هایی که در لوزه رشد می کنند احتیاج شدید به اکسیژن دارند.
محمدی (1398/9/13)
باسلام من دوسال پیش عفونت میکربی داشتم دارو خوردم بهتر شدم بعد دوسال دوباره معدم اچ پیلوری داره دکتر اموکسی سیلین دوتا باهم ویک عدد مترونیدازول هر ۸ ساعت تجویز کرده ممکنه باز دوباره ابن بیماری به سراغم بیاد یا از بین نره خیلی نگرانم باتشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/14)
اصولا اچ پیلوری یک باکتری بسیار مقاوم و موذی است. با دارو تا حد زیادی سرکوب می شود ولی نهایتا سیستم ایمنی باید این باکتری را بین ببرد. پس از بهبودی تا زمانی که سیستم ایمنی طبیعی باشد و بر این باکتری غلبه کند مشکلی پیش نخواهد آمد ولی نمی توان با قاطعیت گفت که این میکروب از بدن ریشه کن می شود.
ناشناس (1398/9/13)
سلام من عفونت معده دارم که از رحم خارج میشه مترونیدازل هر دوازده ساعت میخورم دوتا بسته خوب میشم بعداز یک ماه دوباره شروع میشه چه کار کنم که ریشه کن بشه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/13)
عفونت معده ربطی به رحم ندارد. مصرف خودسرانه مترونیدازول باعث بروز مقاومت میکروبی می شود. لازم است به پزشک زنان مراجعه کنید.
زهرامحمدی (1398/9/12)
سلام ببخشین من مترونیدازول هردوازده ساعت میخورم...خون تومدفوم دیدم آیا ازعوارض مترونیدازول هس؟
پریسا (1398/9/10)
باسلام من عفونت زنانگی و ادرار گرفتم پزشک مترونیدازول500 تجویز کرد.بعد از مصرف دوعدد از قرص دچار تهوع ریفلاکس و سوزش سر دل و علایم گوارشی شدم.آیا باید مصرفو قطع کنم؟ جایگزین میتونم فلوکونازول مصرف کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/11)
فلوکونازول جایگزین مترونیدازول نیست. برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
عباس زنگنه (1398/9/10)
با سلام و تشکر از مطالب خوبتون.خواستم بدونم برای درمان عفونت میشه مترونیدازول وسیپروفلوکساسین رو با هم مصرف کرد.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/10)
مصرف آنتی بیوتیک فقط با تشخیص پزشک امکان پذیر است.
ناشناس (1398/9/4)
سلام من از مترونیدازول 250 استفاده میکنم به تجویز پزشک برای از بین بردن انگل یا موثر هست؟به نظر خودم که اثر گذار بوده
افشین (1398/8/25)
واسه عفونت دندان چند ساعت باید خورد؟اموکسی هم بخورم ؟ چند ساعته؟معادل خارجیش چی میشه ترکیه هستم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/26)
اصولا مصرف آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک ممنوع است. آموکسی سیلین یک نام بین المللی است همه جای دنیا با همین اسم می شناسند.
ایناااااز (1398/8/24)
سلام عفونت اداری داشتم و به مدت چند روز مترونیدازول ۲۵۰ استفاده میکردم که تاثیری نداشت دکتر داروخونه بهم گفت ۵۰۰ بخور و الان ۳ روزه که هر ۱۲ ساعت به صورت خوراکی این قرص و مصرف میکنم از لحاظ ادرار مکرر بهتر شدم اما علاوه بر ترشحات کم ولی غلیظ و سفید،خارش در ناحیه تناسلی هم دارم. میخواستم بدونم طبیعیه یا مصرف دارو باید قطع کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/24)
احتمالا عفونت های زنانه باعث بروز این ترشحات است و لازم است تحت نظر پزشک زنان از کرم های واژینال استفاده کنید.
H (1398/8/22)
سلام يکى از دوستانم اچ پى وى داره و اين قرص و هر 12ساعت 2عدد تحويز شده به مدت 6ماه بنظرتون اين همه مدت زياد نيس ؟تاثير قووى داره ؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/23)
معمولا برای درمان میکروب هلیکوباکتر مترونیدازول همراه با داروهای دیگر در دوره زمانی کوتاه تری استفاده می شود.
ناشناس (1398/8/22)
سلام يکى از دوستانم اچ پى وى داره و اين قرص و هر 12ساعت 2عدد تحويز شده به مدت 6ماه بنظرتون اين همه مدت زياد نيس ؟تاثير قووى داره ؟؟
mnazh (1398/8/22)
سلام من چند وقته که به دستور پزشک قرص مترونیدازول با دوز250 مصرف میکنم الان هم زبانم سیاه شده هم روی زبانم دونه های سفید زده میخواستم ببینم که آیا از عوارض این قرص هست و خطرناک نیست؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/23)
احتمال بروز قارچ در بدن با مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک های وسیع الطیف وجود دارد. به نظرم در صورت صلاحدید پزشک مترونیدازول را قطع کنید.
بهشتی (1398/8/20)
سلام آقای دکتر بنده کبدچرب گرید۲ دارم پزشک برای همسرم وبنده مترونیدازول تجویز نموده ،اشکالی برای کبد بنده بوجود نمی آورد ؟باتشکر
ناشناس (1398/8/20)
سلام ببخشد من عفونت واژن دارم با ترشح دكتر برام تجويز كرده بعد از صبحانه نهار شام دوتا مصرف كنم ايا خوب هست باهاش خوب ميشم
ستاره دغاغله (1398/8/18)
سلام من دو روزه از این دارو استفاده میکنم روز اول هیچیم نشد ولی روز دوم سردرد شدید یکسره اسهال شدید حالت تهوع تمام بدنم هم گرفته نمیدونم باید چیکار کنم
سیدمرتضی (1398/8/17)
اگر دارو مترونیدازول را که پژشک هر ۱۲ ساعت یکی تجویز کرده اشتباها دو تا مصرف شود عوارضی دارد یا خیر و چکار باید کرد
Fatemeh (1398/8/15)
سلام من برای دندان دردم این دارو را استفاده میکنم میخواستم ببینم چرک خشکن هس این دارم ؟
شوریده مهاجر (1398/8/9)
سلام..من قبلا از مترونیدازول طبق دستور پزشک مصرف کرده ام ..خوب بوده.. الان احساس میکنم بعد از چند سال باز همان علایم هلیکوباکتری سراغم اومده هر ۱۲ ساعت قرص را مصرف کردم ..سوال اینست آیا باید حتما آموکسی هم ۶ ساعت یکبار بخورم یا نه..دفعه قبل تتراسیکلین هم خوردم..لطفا راهنمایی کنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/9)
دکتر مهدی احمدیان (فوق تخصص گوارش و کبد - اصفهان) : روش درمان و داروهای مورد استفاده شما اصلا علمی ودرست نیست باید مجددا ویزیت شوید
فائزه علیدوست (1398/7/25)
سلام من به دکتر مراجعه کردم و این قرص و تجویز کردن برام و گفتن درهر بار مصرف ۴ تا ازش استفاده کنم میخواستم ببینم خطرناک نیست؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/25)
کمی غیر متعارف است ولی خطرناک نیست. به دستور پزشک عمل کنید.
مریم ع (1398/7/19)
سلام. ممنونم از مطالب مفیدتون. من دو سال پیش این دارو برام تجویز شد و نمیدونستم بعداز غذا باید مصرف بشه و همینطوری عادی هر 8 ساعت مصرف کردم بعداز دو روز از دل درد شدیدکارم به اورژانس کشید که گفتن ازین دارو. حالا دوباره دکتر این دارو رو الان بمن داده و من یه دونه ازش خوردم فعلا و یه دل درد خفیفی دارم اما نمیدونم ازین دارو یا اثر تلقینی و ترس از دارو. شایدم واقعا بهش حساسیت دارم. لطفا راهنماییم کنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
برای همه چنین عوارض شدیدی ندارد. اگر این دارو برای شما سازگار نیست بعد از غذا مصرف کنید و چنانچه باز هم مشکل داشتید با نظر پزشک از داروی جایگزین استفاده کنید.
ناشناس (1398/7/6)
باسلام منعمل بیوپسی ام ار ای دارم ‌ودکتر این دارو رابرایم دوروروز قبل ازعمل هر۱۲ ساعت دوعدد تج ویزکرد که من بعداز مصرف هرده دقیقه ادرارباسوزش ودرشدید دارم وبعداز عمل ادامه داشت که من چون نتوانستم ۴روز بخوابم الان یک روز قطع کردم الن بایدچیکارکنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/7)
قطع دارو به دلیل عوارض شدید کار صحیحی بوده است ولی لازم است برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
sh (1398/7/3)
من چند روز دیگه قراره تست مورفین بدم به علت عفونت واژینال قرص مترونیدازول برام تجویز شده چون تا حالا مصرف نکردم میترسم ی خورده ب نظرتون مشکلی ایجاد نمیکنه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/3)
مشکلی در این خصوص وجود ندارد. نگران نباشید.
ناشناس (1398/5/3)
آیا این دارو یا مترونیدازول در ناباروری تجویز میشودخانمم درد داشته ماما برای و درد زنانه این دارو راتجویز وتوصیه کرده شوهرت هم مصرف کند دردو وعده
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/3)
این دارو برای ناباروری کاربرد ندارد ولی برای درمان عفونت های بی هوازی تجویز می شود و در بسیاری موارد لازم است خانم و آقا هم زمان تحت درمان با این دارو قرار گیرند. دوره درمان را کامل کنید.
کاسه داغ تر از (1398/4/27)
فکر کنم اشتباهی رخ داده. در عبارت زیر احتمالا منظور مترونیدازول بوده نه آموکسی سیلین: آموکسی سیلین یکی از داروهای رژیم درمانی عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش که بیشتر در افراد با زخم های گوارشی دیده می شود نیز می باشد.
اعظم زارع (1398/4/18)
آیا قرص مترونیدازول باعث سرگیجه و فشارخون بالا می شود؟
سید امین خلیلیان (1398/4/4)
سلام مصرف این دارو خواب آور یا گیجی ندارد وبرای کسی که ناراحتی قلبی دارد مشکلی ندارد ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/4)
خواب آلودگی و گیجی حزء عوارض نادر مترونیدازول است. با توجه به این که معمولا مترونیدازول در دوره های کوتاه مدت یک هفته تا یک ماه تجویز می شود بهتر است دوره درمان را کامل کنید. عوارض قلبی تا کنون برای این دارو گزارش نشده است.

چنانچه در خصوص "مترونیدازول" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب