اورسوبیل، برند اصلی اورسو داکسی کولیک اسید

Ursobil
قرص 300 میلی گرم

فرآورده دارویی

قرص اورسوبیل® (اورسو دی اکسی کولیک اسید) 300 میلی گرم با روکش پلیمری که در شرکت داروسازی آنی درمان تحت لیسانس کمپانی ABC  ایتالیا تولید می شود.
قرص اورسوبیل® از دسته داروهای گوارشی و حل کننده سنگ صفراوی است که از قدیم برای درمان سنگ های صفراوی مورد استفاده بوده است  
قرص اورسوبیل®  با کاهش میزان جذب  کلسترول  در روده و شکستن کلسترول ، به تنظیم کلسترول کمک می کند. دارو برای حل کردن سنگ های کلسترول در بیمارانی که خواهان جایگزینی برای عمل جراحی هستند استفاده می شود.
این دارو برای اولین بار برای انحلال سنگ های صفراوی رادیولوسنت در دهه ۱۹۷۰ معرفی شد و تنها دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان کولانژِت اولیه صفراوی  تأیید شده است.

موارد مصرف:
قرص اورسوبیل®  برای درمان بیماران با سنگ های صفراوی رادیولوسنت ، غیر کلسیمی با قطر کمتر از 20 میلی متر که جراحی به دلایل بیماری های سیستمیک ، کهولت سن و یا  بیهوشی پر ریسک ، برای آنها انجام پذیر نیست ، استفاده می شود. همچنین در بیماران چاق که دچار کاهش سریع وزن می شوند از تشکیل سنگ صفراوی جلوگیری می کند . یکی دیگر از موارد مصرف قرص اورسبیل®  درمان بیماری کبدی به نام کولانژیت اولیه صفراوی (PBC) است .

-سایر موارد مصرف:
جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا پس از جراحی
پیشگیری از سندرم انسداد سینوسوئیدی کبدی مرتبط با پیوند سلول های بنیادی
درمان کلسترول خون بارداری
قرص اورسوبیل®  مزایای مهمی نسبت به سایر داروهای حل کننده سنگ صفرا دارد . این مزایا باعث شده است که این دارو از دیرباز به عنوان جایگزین خوب و موثر برای درمان سنگ های صفراوی مورد استفاده بوده است و همچنان هم در بیمارانی که به دنبال راهکاری جایگزین برای جراحی هستند گزینه بسیار مناسبی است .

برخی از مزایای قرص اورسوبیل®   عبارتند از:

  • درمان ایمن و موثر برای سنگ های صفراوی همراه با بهبود عملکرد کبدی
  • جذب بالا تا حدود 90%
  • عوارض جانبی کمتر نسبت به سایر حل کننده های سنگ های صفراوی
  • تداخلات دارویی و غذایی بسیار کم و کم خطر

مکانیسم عمل:
Ursobil®با کاهش ترشح کلسترول از کبد و مهار جذب کلسترول از روده باعث کاهش کلسترول در صفرا و سنگ های صفرا می شود. کاهش کلسترول منجر به تسهیل انحلال سنگ های کلسترولی شده و همچنین ریسک تشکیل سنگ های کیسه صفرا را کاهش می دهد و جریان صفرا را بهبود می بخشد . ، علاوه بر این ursobil®اسیدهای هیدروفوب صفرا را که برای سلول های کبدی سمی هستند، کاهش می دهد .

نحوه مصرف:
مصرف این دارو به صورت خوراکی است . همراه با آنتی اسیدهای با پایه ی آلومینیوم و کاهش دهنده های اسیدهای صفراوی مصرف نشود. در صورت لزوم استفاده از آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم ، مصرف این فراورده ها 2 ساعت بعد از ursobil®مانعی ندارد . مصرف دارو با وعده ی غذایی باشد .

دوز مصرفی:

  • انحلال سنگ های صفراوی: 8 تا 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دو یا سه بار در روز
  • پیشگیری از تشکیل سنگ های صفراوی: 600 میلی گرم ، معادل 2 قرص اورسوبیل 300 میلی گرم در روز
  • پیشگیری از تشکیل سنگ های صفراوی بعد از جراحی:: 500 تا 600  میلی گرم در روز برای 6 ماه
  • کلسترول بارداری: 10 تا 15 میلی گرم بر کیلوگرم در روز در 2 تا 3 دوز تقسیم؛ یا 500 میلی گرم دو بار در روز
  • کولانژیت اولیه صفراوی: 13 تا 15 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن دو تا چهار بار در روز

فارماکوکینتیک :
جذب: تا 90% دوز مصرفی در روده ی باریک جذب میشود

 اتصال به پروتیین تا حدود 70%
متابولیسم : اورسوبیل بعد از جذب وارد چرخه ی روده ای-کبدی میشود و تحت تاثیر باکتری های روده ، اسید آزاد و شکل کونژوگه به لیتوکولیک اسید تبدیل میشود که مقداری از آن مستقیما به مدفوع وارد شده و بقیه آن مجددا جذب خون می شود و در کبد قبل از ورود به مدفوع سولفاته یا کونژوگه می گردد .
دفع: از طریق مدفوع و ادرار (<1%)

قرص Ursobil® و سایر محصولات شرکت داروسازی آنی درمان توسط شرکت های پخش سراسری :  محیا دارو ، داروگستر نخبگان، داروگستر باریج اسانس، مکتاف ، سینا پخش ژن، نیک فردای سالم، یاراطب ثامن، البرز ، توزیع می شود . 

تلفن تماس: 02144474952

آگهی های عمومی

گلوتریو کلسیم پلاس ابوریحان فاراموکس شیاف ایبوپروفن شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info

آخرین اخبار