آمی فوستین

این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف آمی فوستین

آمی فوستین یک ترکیب آمینوتیولی محافظ سلول است و در بدن به متابولیت فعال خود یعنی WR-1065 تبدیل می شود که از سلولهای غیر سرطانی در مقابل آثار سمی داروهای آنتی نئوپلاستیک و اشعه تابی یونی محافظت می کند. از این دارو در سرطان پیشرفته تخمدان جهت کاهش نوتروپنی ناشی از عفونت و مرتبط با درمان با سیکلوفوسفامید و سیس پلاتین استفاده می شود و هم چنین جهت کاهش خشکی دهان در بیمارانی که تحت اشعه تابی سرطان های سرو گردن قرار می گیرند استفاده می گردد. در شیمی درمانی این دارو به طریق انفوزیون داخل وریدی طی 15 دقیقه تجویز می گردد که شروع این کار بیش از 30 دقیقه قبل از تجویز داروهای آنتی نئوپلاستیک می باشد. دوز بالغین 910 میلی گرم بر متر مربع و یکبار در روز است و در آنهایی که نمی توانند دوز کامل را تحمل کنند به mg/m2 740 کاهش می دهیم. در صورت استفاده از دوزهای کمتر از mg/m2 100 سیس پلاتین می توان برای کاهش مسمومیت کلیوی این دارو از دوزهای کمتر از mg/m2 740 آمی فوستین استفاده کرد. برای پیشگیری از خشکی دهان این دارو را با دوز mg/m2200 در روز و 15 تا 30 دقیقه قبل از اشعه تابی طی 3 دقیقه انفوزیون داخل وریدی تجویز می کنند.

فارماکوکینتیک آمی فوستین

متعاقب تجویز داخل وریدی این دارو به سرعت از پلاسما پاکسازی می شود و توسط آلکالین فسفاتاز به متابولیت فعال خود یعنی WR-1065 که یک ترکیب تیولی آزاد است دفسفریله می گردد. نیمه عمر حذف آن متعاقب 15 دقیقه انفوزیون کمتر از 10 دقیقه می باشد. حدود 6 % یا کمتر از دوز تجویزی از طریق ادرار دفع می گردد.

عوارض جانبی آمی فوستین

آمی فوستین می تواند باعث یک کاهش موقت در فشار خون سیستولیک و با شیوع کمتر در فشار خون دیاستولیک گردد. اگرچه کاهش شدیدتر در فشار خون می تواند رخ دهد و ندرتاً کاهش سطح هوشیاری نیز گزارش شده است. جهت به حداقل رساندن افت فشار خون بیمار باید قبل از شروع درمان به طور مناسب هیدراته شود و باید در وضعیت به پشت خوابیده باشد. در بیماران دهیدره و دارای فشار خون پایین مصرف این دارو ممنوع است. در بیمارانی که داروهای ضد فشارخون مصرف می کنند باید 24 ساعت قبل از شروع درمان با Amifostine داروهای خود را قطع کنند. در طی انفوزیون این دارو فشار خون شریانی باید مانیتور شود و در صورت افت قابل توجه فشار سیستولیک انفوزیون باید متوقف گردد و در صورت بازگشت فشار خون به حد نرمال طی 5 دقیقه می توان دوباره درمان را آغاز نمود. حالت تهوع و استفراغ به طور شایع رخ می دهند و درمان همزمان ضد تهوع توصیه می گردد. آمی فوستین باعث کاهش غلظت های کلسیم سرم می گردد اگرچه هایپوکلسمی بالینی بسیار به ندرت رخ می دهد. در بیمارانی که در معرض خطر هایپوکلسمی هستند غلظت کلسیم سرم باید مانیتور گردد. از دیگر عوارض جانبی می توان به گرگرفتگی، لرز، خواب آلودگی و سکسکه وراش های پوستی و سندرم استیون-جانسون اشاره کرد. تجویز این دارو به مدتی بیش از 15 دقیقه توصیه شده با بروز بیشتر عوارض جانبی همراه است.

دارو های هم گروه آمی فوستین

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
08451

مطالب و رویداد های ویژه

چنانچه در خصوص "آمی فوستین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب