قرص آهسته رهش آلفن ایکس ال 100 میلی گرم

ALFEN XL SR 100MG TAB

این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
داروسازی البرز دارو [ ایران ]
اطلاعات دارویی قرص آهسته رهش آلفن ایکس ال 100 میلی گرم

آلفن ايكس ال چیست؟
این دارو جزء داروهای ضدالتهاب و ضد درد که اصطلاحا به آنها داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی یاNSAIDs گفته می شود می باشد.
آلفن ایکس ال در واقع نام تجاری داروی دیکلوفناک سدیم است که به صورت آهسته رهش در این محصول فرموله گردیده است. این دارو در شرکت داروسازی البرز دارو تولید می شود
آهسته رهش بودن یک فرمول دارویی باعث می شود که مدت اثر گذاری دارو در بدن طولانی تر شود و این قابلیت در ترکیباتی مانند داروهای ضد درد که جهت تسکین بکار می روند، خصوصاً در دردهای مزمن بسیار مطلوب است.
این دارو جهت تسکین دردهایی مانند التهاب مفاصل، کشش تاندون و عضلات، نقرس، میگرن، درد دندانی و دردهای پس از عمل های جراحی توصیه می شود.
دیکلوفناک با مهار آنزیم سیکلوکسیژناز که مسئول تولید پروستاگلاندین ها(عوامل ایجاد کننده ی التهاب در اعضای آسیب دیده)می باشد، مانع از افزایش التهاب و درد می گردد.
درواقع با کاهش سطح ناقل های درد و التهاب در بدن، درد و التهاب کنترل می شود.

تفاوت آلفن ایکس با سایر برندهای داروی دیکلوفناک:
دیکلوفناک به دو صورت دیکلوفناک سدیم و دیکلوفناک پتاسیم تولید می شود. تفاوت اصلی بین این دو ملح زمان اثر گذاری آنها می باشد.دیکلوفناک پتاسیم سریع تر از سدیم جذب می شود و اثر می نماید به همین دلیل نوع پتاسیم دار این دارو برای کنترل دردهای حاد و آنی سریع تر عمل می نماید و مناسب تر است اما نوع سدیم دار که آلفن ایکس از این دسته می باشد، چون به صورت آهسته رهش ساخته می شود مدت زمان بیشتری در بدن می ماند و به مدت طولانی تری درد را کنترل می نماید و در نتیجه مناسب کنترل درد و التهابات مزمن می باشد.

پیش از مصرف آلفن ایکس ال:
-این دارو برای افرادی که ناراحتی های قلبی یا عروقی دارند(نارسایی قلبی، سکته ی قلبی یا مغزی،حمله قلبی و...)مناسب نیست لذا در صورتی که سابقه ی ابتلا به هرگونه مشکل قلبی و عروقی را دارید، پیش از مصرف این دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید تا داروی ضد درد مناسب شرایطتان را به شما پیشنهاد نماید.
-درصورتی که سابقه ی آسم یا هرگونه حساسیتی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورتی که سابقه ی هرگونه زخم گوارشی یا بیماری التهابی گوارشی مانند بیماری کرون یا زخم معده دارید، حتما پزشک خود را مطلع نمایید .
در صورت بارداری، شیردهی، فشار خون بالا، اختلال در انعقاد خون، ابتلا به لوپوس، نارسایی کبدی یا کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید.
-لیست داروهای مصرفی خود رادر اختیار پزشک یا داروسارخود قراردهید تا درصورت تداخل دارویی تغییرات لازم انجام شود.
-در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضدالتهاب و درد (مانند آسپیرین، ناپروکسن، ایندومتاسین، ایبوپروفن و...)به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

نحوه ی صحیح مصرف آلفن ایکس ال:
-دیکلوفناک را در صورت نیاز ،به مقدار و تعداد دفعاتی که پزشک یا داروساز توصیه می نماید مصرف کنید. مصرف بیش ازحد داروهای ضددرد،عوارض این داروها ( مخصوصا عوارض گوارشی) را افزایش می دهد والزاماً مصرف مقدار زیاد دارو، تاثیر بیشتری در کنترل درد ندارد.
-این دارو را بصورت کامل همراه با یک لیوان آب یا شیر پس ازغذا میل کنید. از جویدن، خردکردن یا حل کردن این دارو درمایعات بپرهیزید و جهت اطلاعات بیشتر، بروشور موجود در بسته ی دارو را مطالعه فرمایید.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف، به محض یادآوری، دارو را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.

توصیه ها:
-بهتر است مصرف داروهای ضددرد تنها در صورت نیاز و با کمترین مقدار توصیه شده توسط پزشک یا داروساز باشد. همچنین مصرف چند داروی ضد درد بصورت هم زمان تاثیر بهتری در کنترل درد ندارد و تنها احتمال بروز عوارض این داروها را بیشتر می نماید.
-درصورت مصرف طولانی مدت این دارو پزشک خود را در جریان روند بهبود درد یاالتهاب خود قرار دهید .
-در صورتی که مبتلا به آسم یا علائمی مانند خس خس سینه و تنگی نفس می باشید، مصرف داروهای ضد التهاب مانند این دارو می تواند علائم شما را تشدید نماید. در صورتی که این اتفاق رخ داد، مصرف داروی ضد درد را قطع نمایید و به پزشک خود اطلاع دهید .
-در صورتی که قرار است تحت درمان دندانپزشکی یا عمل جراحی قرار گیرید، درمانگر خود را درجریان مصرف این دارو قرار دهید.

عوارض آلفن ایکس ال:
-شایع ترین عارضه ی این دارو، عوارض گوارشی مانند سوهاضمه، سوزش سردل و معده درد می باشد که با مصرف دارو پس از وعده ی غذایی می توان احتمال بروز این علائم راکاهش داد. در صورتی که این علائم برطرف نگردید، به پزشک خود اطلاع دهید.
-در صورت احساس تهوع، از وعده های غذایی سبک استفاده نمایید و تا حد امکان از. مصرف غذاهای چرب و پرادویه خودداری نمایید .
-درمدت مصرف این دارو ممکن است اسهال خفیفی را تجربه نمایید که خودبخود برطرف می گردد.جهت تامین مایعات بدن، آب به مقدار کافی مصرف نمایید.
-در صورت احساس تنگی نفس، خس خس سینه، علائم حساسیت مانند ورم لب یا صورت، خارش پوستی شدید، وجود خون در مدفوع یا استفراغ و درد شکمی شدید، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.

Reference: www.drugs.com

عسگر ساسانی (1399/4/25)
سلام این همه توزیع دادین لطفا دوز روزانه یا ساعت مصرف راهم توۻیع بدین هر چند ساعت باید مصرف شود
حسینی (1399/4/3)
سلام . آیا مصرف قرص الفن ایکس در نارسایی کلیه تاثیر دارد یا خیر
سعید حسینی (1399/4/2)
با درود. من از دیشب داخل مفاصل زانو، مچ پا و کمرم درد داره، دکتر ـAlfen x برام تجویز کرده آیا نتیجه بخش هس؟. سپاس
مهدی اشرفی (1399/3/17)
سلام من دیسک دارم خب حالا این هیچ تاثیری در خوب شدن دیسک کمر من نداره؟؟؟ خواهشا اگر دیسک رو خوب نمیکنه پس من خوردنش رو متوقف کنم چون عوارض وحشناکی در بروشورش نوشته که این دارو ایجاد میکنه. خواهشا بگید این التهاب منظور همون برآمدگی دیسک هستش که این دارو رو بخورم جمع میشه میره سرجاش؟؟؟؟
مهدی اشرفی (1399/3/17)
سلام پس حالا که این دارو فقط برای درد و التهاب است و دکتر برای دیسک بنده اینو تجویز کردن یعنی فقط من دارم مسکن میخورم؟؟تازه توی بروشورشم که انقدر در مورد این دارو هشدار نوشته که واویلا ست. و اینکه دیسک کمر دارو نداره مثله کرونا؟من باید بشینم فقط و فقط دعا کنم؟؟؟!! این قضیه التهاب مگه برای التهاب دیسکم که زده بیرون نیست که جمع بشه بعد به حالت اولش برگرده؟؟؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/3/19)
سلام ، درمان دیسک کمر بیشتر حمایتی و توسط انجام ورزش های مرتبط و فیزیوتراپی است. دارو درمانی با داروی آلفن میتواند التهاب دیسک کمر را در موارد خفیف تا متوسط بهبود ببخشد. و صرفاً مسکن نیست. بنابراین در صورتی که پزشک شما دارو را تجویز نموده دارو را مطابق با دستور ایشان میل نمایید. در ارتباط عوارض دارو هم باید گفت هر دارویی متناسب با اثرات درمانی عوارضی نیز بدنبال خواهد داشت که پزشک با بررسی مزیت مصرف دارو به خطرات آن دارو را تجویز می نماید. برای بهبود دیسک کمر ، زیر نظر پزشک انجام فیزیوتراپی موثر است. انجام ورزش های مناسب با این شرایط مثل شنا نیر مفید خواهد بود. در هنگام خوابیدن اگر به روی کمر می خوابید سعی کنید یک بالشت به زیر پای خود بگذارید و اگر به پهلو می خوابید یک بالشت میان پا بگذارید تا از فشار آمدن بر دیسک جلوگیری شود.
ب ب (1399/3/16)
باسلام وعرض خسته نباشید. مصرف ۳عدد قرص آلفن ایکس همزمان ،در نوجوان۱۵ ساله وبا وزن ۶۸ کیلو ،خطری دارد ونیاز به اورژانس دارد یا با استفراغ جزئی و گذشت زمان مشکل حل می شود. اگر امکان دارد دراین خصوص راهنمایی کنید. تشکر
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/3/19)
سلام ، به صورت کوتاه اگر صرفاً 3 قرص آلفن یعنی 300 میلی گرم دیکلوفناک مصرف شده خیر نیازی به القای استفراغ و یا اورژانس نمی باشد. ولی در نظر داشته باشید که 300 میلی گرم آلفن بیش از دوز توصیه شده آن است سعی کنید از مصرف یکباره داروها با این دوز زیاد خودداری کنید. اگر در شما علائمی از مشکلات گوارشی مثل سوزش ، درد و یا تیرگی مدفوع مشاهده شد و یا دیگر علائم غیرعادی حتماً حضوراً به پزشک مراجعه نمایید.
مهدی اشرفی (1399/3/14)
سلام یعنی این قرص فقط برای درد هستش؟! یعنی دیسک کمر رو التهابش رو نمیگیره؟یا تاثیری در خوب شدن دیسک کمر نداره؟ دیسک رو کم کم جمع نمیکنه؟
میر رضا هاشمی (1399/3/3)
سلام عبادات مقبول درگاه حق من مشگل افتادگی دریچه قلب دارم دکتر آلف ایکس تجویز کرده مشکلی پیش نمیاد ممنون میشم از راحنماییتون
مهران محمدی (1399/2/25)
سلام دکتر من یک کمربند بستم طبی نبود خیلی محکم بسته بودم الان زیر قفسه سینم درد میکنه قرض الفن ایکس تجویز کردن درست میشه
ف ق (1399/2/21)
فرق الفین ایکس با دیکلوفیناک بیوشته رهش چیست؟چون من الفین ایکس مصرف می کنم وکمتر معده منو اذیت می کنه
احسان دبستانی (1399/2/14)
سلام.من عمل جراحی تاندون و لگن کردم برای بهتر شدن زوتر از مکملهای تقویتی استفاده میکنم.الان استفاده همزمان از مکمل و قرص آلفن سدیم مشکلی ندارخ؟باتشکر
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/2/14)
سلام ، بهتر بود نام مکمل مورد نظر را می گفتید. البته دیکلوفناک با بیشتر این مکمل ها تداخلی ندارد. مصرف طولانی مدت دیکلوفناک به صورت روزانه بایستی با صلاحدید پزشک باشد. دیکلوفناک ۱۰۰ را روزی ۱ عدد با معده پر بعد از غذا میل کنید.
مهدی (1399/2/10)
سلام وقت بخیر دیشب دچار پیچیدگی زانو در بازی فوتبال شدم الان هم درد دارم هم ورم شدید / آیا پیشنهاد میدید آلفن ایکس ال رو بخورم ..!؟
دکتر حامد انیسی - رزیدنت جراح عمومی (1399/2/10)
سلام،در این مورد استفاده از cool pach(کیسه سخ) در 24 ساعت اول و کنترل درد( استفاده از الفن ایکس در صورت عدم سابقه مشکلات گوارشی) ومراجعه به پزشک جهت بررسی آسیب مفصل و عروق توصیه میشود
M.m (1399/1/24)
ایا قرص الفن ایکس مورفین داره و تست اعتیادو مثبت میکنه؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/24)
سلام ، خیر این دارو حاوی دیکلوفناک سدیم 100 میلی گرم است و مورفین ندارد.
کوروش نوری (1399/1/24)
قسمت زیر پشت سرم قسمت فوقانی نخاع.نزدیک گردنم 7روزه درد گرفته 33 سالمه.این قرص ال 100 تاثیری داره یانه.عوارض چی
دکتر مرضیه فرقانی - پزشک عمومی (1399/1/24)
بله این دارو جزو مسکن های قوی هست که بهتره با معده خالی مصرف نشه چون عوارض گوارشی داره،روزانه حداکثر یک یا دوعدد مصرف شود
مریم راستگو (1399/1/21)
با سلام من کمر درد دارم که دکتر تشخیص دادن به علت زایمان سه سال قبلم بوده و قرص الفن ایکس ال تجویز کردن. من در حال ترک تریاک هستم. این قرص برای ترک مشکلی ایجاد نمیکنه؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/21)
سلام! خیر مشکلی نداره.
امینی (1399/1/16)
سلام وقتتون بخیر مادر من وراپامیل چهل مصرف میکنه رفتم داروخونه نداشتن،بجاش همین آلفنو داد مشکلی نداره بنظرتون؟
ابوالفضل اینانلو (1399/1/16)
سلام . ببخشید مادرم آسم داره و زانوی پای سمت راستش درد میکنه بعد قرص آلفن ایکس ال رو میخوره دردش برطرف میشه . و الان من مطالعه کردم شما میگید برا اونایی که آسم داره خوب نیس میشه یه قرص خوبی بهم معرفی کنید ممنون میشم
حمید راعی (1399/1/15)
با سلام- مدت چهل سال است که از حساسیت نسبت به جزئی سرما یا احساس سردی در پا یا دست، شدیدا به سردرد دچار می شوم. سینوزیت ندارم، میگرن ندارم، پولیپ بینی ندارم . مشکل ریه و اینها هم نیست. چه گرمای تابستان و چه سرمای زمستان تاثیری در وضعیت من و سردر من ندارند. هیچ مسکنی موقع شروع درد تاثیری در کاهش آن ندارد. اخیرا روزی یک قرص آلفن ایکس 100 می خورم تا حدودی تسکینم می دهد. ادامه بدهم یا نه. متشکرم.
دکتر محمدجعفر طالب پور - پزشک عمومی (1399/1/15)
قرص آلفن ایکس، دیکلوفناک آهسته رهش است و میزان داروی آن 100 میلی گرم است. اصولا داروی انتخابی برای سردرد نیست و معمولا برای سردرد تجویز نمی شود. البته ممکن است در تسکین سردرد موثر باشد. لیکن با توجه به عوارض احتمالی این دارو بهتر است خودسرانه نصرف نکرده و طبق نظر پزشک معالج، اولا نوع سردردتان مشخص شود و ثانیا بر اساس نوع تشخیص درمان شروع شود. اگر علاقمند باشید طب مکمل و سنتی برای سردردتان مفید و موثر خواهد بود
رضانوروزی (1399/1/12)
سلام من دوماهی میشه شیره تریاک مصرف میکنم الان بعضی وقتا مصرف نمیکنم بدن درد دارم میخواستم بدونم میتونم باالفن ایکس این رو ترک کنم
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/12)
سلام خیر شما به کمک حرفه ای در مراکز ترک اعتیاد نیاز دارید
مهدی رضاپور (1399/1/12)
سلام، مادرم در هنگام بالا رفتن از پله در ناحیه گودی پشت زانوی پای راست دچار درد شدید هست. با توجه به شرایط امکان ویزیت پزشک را نداره. وزنشون بالاست و فشار خون و مشکل ریه هم داره.کدام قرص را جهت تسکین پیشنهاد میکنید؟سلکسیب براش عوارض داشت.ممنونم
دکتر فاطمه سادات ریحانی دو - پزشک عمومی (1399/1/12)
با سلام با توجه به مشکل زمینه ای ایشون سلکسیب به خاطر عوارض قلبی عروقی توصیه نمیشه و داروهایی از قبیل ژلوفن و نوافن و ... بخاطر مقاومت دارویی که برای داروهای فشار خون ایجاد میکنه توصیه نمیشه بهترین قرص استامینوفن هست
محمد (1399/1/11)
سلام. مادر من دچار LP هستن و لوپوس دارن. شش ماه داروی سلسپت مصرف میکردن که بخاطر کرونا و تجویز پزشکشون الان ۱۰ روزه قطع کردن. الان برای درد مفصل انگشت شست دست که قبلا آلفن‌ایکس مصرف میکرده، الانم میتونه مصرف کنه؟ البته خیلی کم مصرف میکرده آلفن رو. ممنون
دکتر فریدون کرباسی - متخصص داخلی (1399/1/11)
در صور کلیه های سالم می توان از NSAIDمانند دیکلو فناک استفاده کرد
مصطفی (1399/1/10)
سلام من برای سینوزیت رفتم دکتر به من برس تلفن ایکس ال۱۰۰ دادن روزی ۱عدد مصرف کنم احساس میکنم معده من درد گرفته آیا خوردن شربت ال منیوم اس تداخل دارویی نداره با این قرص ؟؟؟
دکتر فریدون کرباسی - متخصص داخلی (1399/1/10)
دیکلوفناک ۱۰۰ می تواند عوارض گوارشی داشته باشد می با فاصله آنتی اسید مصرف کرد
ناشناس (1399/1/9)
با عرض سلام...من 39سال دارم و دوماه است دچار درد کمر و سوزش و سردی و مور مور و بی حسی در پاهایم شدم و توان ایستادن و حرکت کردن من خیلی کم شد ام آ ار گرفتم ..جواب یک تومور درون نخاعی نشون میده دکتر قرص الفن ایکس و گاباپنتین برام تجویز کرده الان دو هفته از مصرف قرصها معده درد شدید گرفتم ...میتونم اون قرصی که سبب درد معده شده دیگه نخورم..10 عدد فری آلفن ایکس دیگه مونده برای پنج روز دیگه
دکتر محمد جواد ابراهیمی نیا - پزشک عمومی (1399/1/9)
با سلام اگر مشکل قلبی ندارید، سلکسیب ۲۰۰ هر وعده یک عدد میل بفرمایید. البته اگر با قیمتش مشکل نداشته باشید، قرص دولتفین هم اثر بسیار خوبی دارد و گیاهی است. به عنوان راه حل سوم، میتوانید به همراه آلفن ایکس یک عدد رانیتیدین هم استفاده نمایید.
لیلا (1399/1/9)
سلام. وقت بخیر. من سالهاست التهاب دیسک خفیف دارم و معمولا درد نداره ولی هر بار با فعالیت سنگین مثل جابجایی اجسام یا بالا پایین رفتن از پله یا اغلب در اثر استرس و فشار عصبی ناگهانی دچار درد سیاتیک میشم. زانوها و بالای باسن و در کل مسیر رگ سیاتیک دچار درد و سوزش میشه. مشکلات گوارشی هم بخاطر اسید معده دارم ولی زخم نیست. در حال حاضر گاباپنتین و دیکلوفناک سدیم خوردم. در منزل آلفن ایکس، متوکاربامول، ایبوپروفن‌ و مفنامیک اسید هم داریم. پیشنهاد شما چیه؟ با سپاس
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/9)
سلام ، در ارتباط دیسک کمر اصلاح سبک زندگی از دارو درمانی موثرتر است. بهتر است از فعالیت های سنگین اجتناب کنید ، از تمرینات فیزیوتراپی مناسب با آن استفاده کنید ، ورزش شنا میتواند کمک کننده باشد. هنگام خوابیدن بر روی شکم نخوابید اگر به پهلو می خوابید حتماً از یک بالش در میان پاهایتان استفاده کنید و یا اگر بر روی کمر میخوابید یک بالشت زیر پاهایتان بگذارید تا از فشار بر ستون فقرات و دیسک کاسته شود. تقویت عضلات اطراف ستون فقرات نیز توصیه می شود. در ارتباط دارو درمانی ، داروهایی که نام بردید قابل استفاده هستند. همان گاباپنتین را شب تا شب قبل از خواب میل کنید. قرص آلفن را نیز می توانید شب ها با معده پر بعد از شام میل کنید. جهت کاهش عوارض گوارشی آن توصیه میکنم از قرص رانیتیدین ۲ بار در روز یا قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا ۱ عدد نیم ساعت قبل از صبحانه استفاده کنید.
سعیداجرایی (1399/1/7)
من قفصه سینمدردبسیاریداشت دکترالفن ایکس ال100تجویزکرده مصرف میکنم خوب ادامه بدم درضمن موقعدردمصرف میکنم
دکتر فروغ ریاضی - پزشک خانواده (1399/1/7)
بستگی به تشخیص پزشک ومدت زمان تجویزداروداره.
م .ک (1399/1/1)
من اعتیاد به شیره داشتم الان ۲۵ روزه ترک کردم بعضی وقتها پاهام خیلی درد میگیره از قرص الفن ایکس استفاده میکنم موردی نداره
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/1)
سلام! اراده تون رو تحسین میکنم : ) بله میتونین روزی یک قرص با معده پر و آب زیاد مصرف کنین.
دکتر مهدیه محمدی - پزشک عمومی (1399/1/1)
مشکلی نداره،اگه ناراحتی معده نداشته باشین،کپسول گاباپنتین هم میتونه کمکتون کنه
احمدی (1398/12/29)
سلام ..بنده ۴۸ سال دارم ..درد کمر دارم ناشی از دیسک، مهره ۴ و ۵ و تنگی کانال ، چند روز یه بد جور پای راستم درد می گیره جوری که نمی تونم بنشینم.دکتر قرص های آلفن ایکس ال ۱۰۰ ، باکلوفن ۱۰،ونلافاکسین ۷۵،نولپازا ۲۰ و غضروف ساز تجویز کرده . سه روزه مصرف می کنم، درد پام خیلی بیشتر شده .لطفا راهنمای بفرماید
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی (1398/12/29)
سلام..تمام داروهای مُسکن جهان را هم اگر میل کنید تا مشکلِ دیسک کنر وتنگی کانال نخاعی،برطرف نشود، دردخواهیدداشت...شما نباید کارهای سخت کنید،نباید مطلقا باری بیش از نیم تایک‌کیلو،بلندکنید،نباید بطورناگهانی،پوزیشن وحالتِ بدنی خود راتغییر دهید،مطلقا نباید روی شکم بخوابید،وزنتان اگر زیاد است قطعا باید بارژیم غذاییِ صحیح، آن را کم کنید،و در فرصت مناسب که موضوع کرونا،ازکشور،رفع شده باشد به‌جراح ستون فقرات،مراجعه کنید
زهرا ظفر (1398/12/27)
سلام وقت بخیر .بنده دیسک کمر و تنگی کانال دارم و درد شدیدی هم دارم.پزشکم دستور دادن الفن ایکس و استانینوفن 500 رو یک ماه مصرف کنم و من خیلی نگران عوارض این دو مسکن در این زمان طولانی هستم چون سابقه مشکل معده هم دارم .به نظرتون یک ماه و روزی سه مرتبه مصرف این دارو مشکل ایجاد نمیکنه و واقعا درد و التهاب رو از بین میبره؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1398/12/27)
سلام! تا زمانی که پزشک فرمودن مصرف دارو رو ادامه بدین. آلفن ایکس ال حتما با معده ی پر و آب زیاد مصرف شه و هم چنین برای کاهش عوارض گوارشی, میتونین هرروز صبح ناشتا قرص امپرازول مصرف کنین. بله تاثیر داره نگران نباشین:)
مهدی موسوی (1398/12/19)
سلام خانمم ۴۰سالش هست بدجورکمردردداره درحدی که به سختی راه میره قرص الفن ایکس۱۰۰بهش بدم خوبه باتشکر
(1398/12/19)
مصرف آلفن ایکس ال برای ایشان بلامانع است
ناشناس (1398/12/14)
باتشکر فراوان از مطالب ارزشمند شما دکتر محترم. بنده 49 ساله هستم بدلیل درد سیاتیک (تنگی کانال نخاعی) و دیسک کمر پزشکم قرص های آلفن ایکس ال 100، گاباپنتین و فلوکستین و ناپروکسن 500 رو تجویز کردن .حال با توجه به مشکل وحساسیت معده ام و سیستم گوارشی نمیدونم کدامیک عارضه بیشتری داره که اگه درد کمتری داشتم اون قرص رو کمتر استفاده کنم و اینکه هربار بعد از مصرف این قرصها دچار یبوست میشم نمیدونم تاثیر کدامیک از این داروهاست لطفا راهنمایی بفرمائید.
آیسن یازرلو (1398/12/1)
باسلام خدمت شما من برای کاهش دندون دردم از ال فنیکس ال استفاده میکنم الان ک مطالبوخوندم متوجه شدم دردشدید معده وکل دستگاه گوارشم بخاطرهمین قرصه واینکه درم فوع خون دیده میشه خیلی دردم زیاده مشکلی نداره رفع میشه یا باید برم پیش پزشک؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/12/2)
در صورت وجود خون در مدفوع سریعا به پزشک مراجعه کنید
زهرا (1398/11/9)
با سلام و تشکر ۴۵ ساله هستم طبق دستور روان پزشک قرص سرترالین۱۰۰ ونصف اگزازپام مصرف میکنم ویکساله یائسه شدم حدودا از ۵ ماه پیش گهگاه درد قفسه سینه دارم اوایل به دکتر قلب مراجعه نوار و اکو سالم بودقرص آلفن ایکس و متورال تجویز اما مصرف نکردم ضمنا جهت اطمینان اسکن قلب تجویز که ده روز دیگه نوبت مرحله دومشه امشب سمت راست قفسه سینه درد داشتم قرص آلفن ایکس خوردم و قرصهای اعصابم لطفا بفرمایید این قرصا تداخل دارویی ندارن؟ یا درد قفسه سینه ممکنه از عوارض قرص اعصاب باشه؟
شیرین (1398/11/4)
سلام من بخاطر مشکل زانودردم پزشک این قرص راتجویزکردندولی ازم راجع ب اینکه آسم دارم چیزی نپرسیدند...آیابامصرف این دارومشکلی پیش میادبرام؟
محمد حسین مدبر (1398/10/26)
ایا الفن موجب تشکیل خون در ادرار میشود؟
ناشناس (1398/10/6)
سلام من عمل جراحی کردم این دارو الفن ایکس ال 100 وقتی مصرف میکنم اسهال و دل درد دارم ایا باید ب دکتر مراجعه کنم ?????
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/6)
نباید از این دارو استفاده کنید. مسکن دیگری مصرف کنید
محسن ترامی (1398/10/2)
سلام ایا قرص الفن ایکس موجب پوسیدگی دندان میشود و ایا در دستگاه دفع ادرار شخص مشکل ایجاد می‌کند؟
ناشناس (1398/9/26)
سلام ممنون ازمطالب خیلی خوبتون من ۵۲سال دارم دیابت هم دارم آیااین دارو قندومیبره بالایانه ؟
مهدیه.. (1398/9/21)
سلام نامزد من قرص آلفن ایکس ال ۱۰۰مصرف کردن و الان میگن مدفوع خونی معده درد و سردرد دارن میخواستم ببینم خون داخل مدفوع و معده دردشون چیز خطرناکیه یا ن جزئیه خوب میشه ب مصرف دارو ی ن
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/21)
وجود خون در مدفوع جزء موارد اورژانس محسوب می شود و لازم است سریعا به مراکز درمانی مراجعه شود.
ناشناس (1398/9/17)
سلام علیکم حسن زند از خراسان رضوی من این قرص الفن ۱۰۰ راازداروخانه گرفتم والان دارم استفاده می کنم ولی معده ام درد میکند ایادوباره این قرص رااستفاده کنم یانه.باتشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/17)
اگر دارو برای شما عارضه دارد استفاده نکید.
ناشناس (1398/9/10)
من کمر درد شدید داشتم ودکتر اورژانس بیمارستان برام نسخه کرده ویکبار استفاده کردم خیلی سرگیجه وحالت تهوع داشتم ومجدد قرص را نصف کردم .ایا مشکلی پیش نمیاد؟
ناشناس (1398/9/6)
سلام ایا این مسکن برای درد سنگ کلیه اثر بخش هست
لیل (1398/9/6)
درد کمر دارم یک ماه کمرم را جراحی کردم اما به پا نمی‌زند فقط کمر درد میکند موقع نشستن چه کار کنم
ناشناس (1398/9/2)
سلام من براي درد زانو از اين قرص استفاده كردم پام خوب شد ولي صورتم ورم كرد و مخصوصا پشت چشمام بدجوري ورم كرده يا نميدونم حس ميكنم شل شده به دكتر مراجعه كردم گفت احتمالا عوارض قرصه و خوب ميشه بعد از دوروز كمي بهتر شده ولي خوب نشده ، آيا بايد به پزشك مراجعه كنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/2)
شما نسبت به دیکلوفناک حساسیت دارید. مصرف دارو را قطع کنید و در مراجعتن بعدی به پزشک اطلاع دهید. علائم حساسیت در موارد مصرف بعدی شدیدتر خواهد بود.
شهناز (1398/8/25)
سلام من ۵۶سال دارم حدود ۱۰سال تنگی کانال نخاع وپارگی دیسک مهره ۵،۶دارم از قرص الفن ایکس استفاده میکنم ایا استفاده مداوم اشکال دارد
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/26)
فشار خون خود را مرتب اندازه گیری کنید. اگر در مقاطعی از مسکن جایگزین استفاده کنید بهتر است.
nr (1398/8/21)
آیا مصرف این قرص روی قاعدگی هم اثر میگذارد
سعید (1398/8/21)
البته ناگفته نماند این صفحه مربوط و مختص به میگرن نیست. فقط چون سایت فعال و بادقت پاسخ میدین. شاید به نگرانی و منظور اصلی من یه نظری بدین در کل راهنمایی کنید .سپاس
سعید (1398/8/21)
سلام مجدد وقت بخیر . دوزهاشون : فلوکستین20.گاباپنتین100.آلفن ایکس ال 100.) دستور عملش اون دو تا هر دوازده ساعت اما فلوکستین داروخونه گفت هفته اول ی روز در میان بعد یه هفته یه صبح یه عصر گفت بدنت عادت کنه بعد چون خشکی دهان .....) اقا دکتر اول این بگم هر چی باشه اوشون ک من رفتم پیشش و شما ها مختصص و دکترین بهتر از همه ما میدونین چی روندی خوبه اینو گفتم منظور سوتفاهم نشه و شما پست قبلی فرمودی.گیجی و خواب الودگی با هم مصرف کردن باشه زیاد مهم نیس اینا فاصله میدم من کلی میگم در اینده منظور اصلیم نمیتونم چطوری به شما منتقل کنم ساده بگم دیشب قرصا انداختم با فاصله از هم دردی ک زیادم نبود پشت سرم اروم شد و چیز عجیبی شکر خدا پیش نیومد اما میترسم به خاطر درد جزۓی عادت کنم به قرص چون تا حالا شکر خدا دردش زیاد اذیت نکرده منظور قابل تحمل هست میترسم عادت کنم قرص و بعدا قرص نخورم بیشتر از قبل و الان درد کنه- شنیدم میگرن مریضی نیست ک همیشگی خوب بشه قرص موقته چهل روز دیگ چطور و بعد ها چطور؟. یعنی- این سه تا قرص تجویز شده تاثییر داره بااین چهل روز تو کمتر شدن میگرن برا همیشه؟ و میشه هر موقع درد شدید شد مثلا هر چند وقت یه بار و به قول دکتر هر روز نخورم ودر اخر شما میگین که به این روند ک دکتر گفته تا چهل روز ادامه بدم؟ من بار اولم بود میرفتم دکتر نمیدونستم چه دارویی تجویز میکنه یا نمیشناختم این دارو ها تا این سوالات بپرسم ببخشین سوالام زیاد شد. با تشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)
وقتی بیمار به پزشک مراجعه می کند و شرح حال بیماری خود را اعلام می کند پزشک بر اساس گفته های ایشان و شدت درد گزارش شده، مدت زمان ابتلا به بیماری و بررسی تمامی جوانب، برای بیمار دارو تجویز می کند ولی هرگز نمی توان با قاطعیت گفت که با مصرف این داروها بیماری بطور ۱۰۰ درصد درمان خواهد شد. در مراجعه بعدی با توجه به نتایج به دست آمده، پزشک می تواند برای ادامه درمان تصمیم مناسب تری بگیرد. شما مطابق دستور پزشک عمل کنید و نگران قطع مصرف داروها نباشید پزشک شما را در این خصوص راهنمایی خواهد کرد.
لیلا ابراهیمی (1398/8/19)
مادرم برای پادرد(از بین رفتن غصروف و ساییدکی استخوان) قرص الفن ایکس مصرف میکنه که به تازگی بعد از خوردن قرص معده درد و سوزش نعده و همچنین ورم معدا و یبوست رو داره و اینکه دکتر مغز و اعصاب هم براش قرص اورلپت(والپروات سدیم۲۰۰)تجویز کرده و چندماهی هست که استفاده میکنه، آیا با قرص آلفن تداخل داره؟ یعنی این عوارض قرص الفن بخاطر اورلپت هست؟ یا بخاطر مصرف (حدود یک سال ) قرص آلفن؟؟ و اینکه الان چه قرصی رو میتونیم به جای الفن جایگزین کنیم؟ قرص سلوکسیب رو میشه جایگزین کرد؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/19)
مصرف طولانی مدت آلفن ایکس ال توصیه نمی شود. عوارض گوارش به دلیل مصرف این دارو است. کپسول سلکوکسیب عوارض گوارشی کمتری دارد. اصولا مصرف طولانی مدت هر نوع مسکنی صحیح نیست. اثر دارو به تدریج کاهش می یابد و عوارض دارو اضافه می شود.
سعید (1398/8/19)
سلام وقت بخیر بنده رفتم دکتر نوار گرفتن گفتن میگرن کلاسیک داری (خدا رو شکر درد ندارم زیاد یا تداخل ایجاد کنه. گاهی فقط میگره پشت سرم ول میکنه . این سه تا قرص دادن گاباپنتین.فلوکستین.آلفن ایکس ال. تحقیق کردم جز این قرص الفن. اون تا دیگ بیشتر عوازض دارن . لطفاراهنمایی کند تحقیق کردم میگن مدارا خورد خوراک و محیط بهتر از دارو هست. نخورم اینا به خاطر درد جزیی عوارض داشته باشه شنیدم گاباپنتین قطع کنی تشنج میاره. دکتر توصیه ای نکرد فقط گفت دارو مصف کن چهل روز دیگ بیا. راهنمایی کنید ممنونم.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/19)
اگر دوز داروهای مصرف را هم اعلام می کردید بهتر بود. مصرف گاباپنتین ۱۰۰ وفلوکستین ۱۰ برای دوره چهل روزه مشکلی ایجاد نمی کند. مصرف هم زمان گاباپنتین و فلوکستین ممکن است کمی گیجی و خواب آلودگی را افزایش دهد ولی جزء تداخلات شدید محسوب نمی شود.
گمنام (1398/8/17)
سلام میخواستم بدون خوردن این دارو برای ترک ترامادول مفید است ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/17)
ترامادول عوارض بسیار ناخوشایندی دارد و شدیدا به کبد آسیب می زند. ترک این دارو با آلفن ایکس ال مقدور نیست. به مراکز MMT مراجعه کنید.
مریم شادمان (1398/8/15)
من روماتیسم مفصلی دارم30ساله روماتیسم دارم وبشدت پام دردمیکنه هیچ وقتم خوب نمیشم 49کیلوبودم وپردنیزوون وبرادردمیدن که چاق شدم میشه بجاش ازاین قرص ایکس ال100مصرف کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)
آلفن ایکس ال جایگزین پردنیزولون نیست. به عنوان مسکن می توانید هر از چندگاهی از این دارو استفاده کنید.
محسن مرزنجوش (1398/8/15)
سلام همسر من ۴۷ سال سن داره و قرص آلفن ایکس رو هر شب مصرف میکنه و اعتیاد به این قرص پیدا کرده و من تا به امروز نتونستم که این قرص رو ازش دور کنم لطف بفرمایید مرا رهنمایی کنید چطور میتونم این قرص رو ازش دور کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/17)
آلفن ایکس ال اعتیاد آور نیست و مسکن غیر استروئیدی است. شاید وابستگی روحی به دارو پیدا کرده اند. اصراری به ترک دارو نداشته باشید و به تدریج از مسکن های دیگر استفاده کنید. بهتر است خودشان تصمیم به قطع مصرف دارو بگیرند.
سیما (1398/8/14)
سلام. من شیمی درمانی میکنم و روزهای اول درد استخوان و سردرد و کلیه درد و مجاری ادرار دارم آیا میشه از این قرص مسکن استفاده کرد؟
ناشناس (1398/8/14)
با سلام من۴۲ساله هستم مدتی است که هر شب از مور مور شدن پاهایم خوابم نمی گیره الفن ایکس با ویتامین ث مصرف می کنم .آیا بعداز قطع دارو دوباره شروع می شود یا نه؟ممنون
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/14)
از ویتامین های گروه ب (ب۱ - ب۶ و ب۱۲) و همچنین از ویتامین د۳ استفاده کنید.
E.K (1398/8/1)
سلام من فردا باید ازمایش روماتیسم بدم الان بخاطر کمردردم یک قرص آلفن ایکس ال که ضد التهاب هست مصدف کردم آیا ممکنه در نتیجه آزمایشم تاثیر بذاره؟
نازيلا س (1398/7/28)
سلام ،من خارپاشنه دارم كه شديدا دردناكه .ميتونم آلفن استفاده كنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/28)
مصرف این دارو به عنوان مسکن در دوره های کوتاه مدت بلامانع است
ن. صادقی (1398/7/22)
سلام. دختر ۲۹ ساله هستم، به دلیل از بین رفتن غضروف زانو، پزشک آلفن ایکس تجویز کردن. درد خاصی ندارم. آیا این دارو فقط خاصیت ضد درد دارد؟ برای افرادی که مشکل انعقاد خون و کمبود ویتامین کا دارند مشکلی ایجاد نمیکند؟ با توجه به اینکه درد ندارم، این دارو رو که متخصص زانو تجویز کرده مصرف کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/22)
دیکلوفناک تا حدودی اثرات ضد التهاب هم دارد. ضمنا تمامی داروهای این گروه اثرات ضد تجمع پلاکتی دارند که آسپرین بیشترین اثر را دارد.
پروین بنایی (1398/7/21)
اطلاعات داده شده کامل ومفید بود متشکرم
حسین کرمان (1398/7/18)
نشکر که مرجعی هسنید جهت اطلاعات پزشکی 64ساله هستم حساسیت فصلی ریه دارم باسرفه درپاییز و حملات نقرسی هم دارم درهر چند ماه یکبار دکتر گفته استخوان زانوم سائیدگی داره ودرد شدیدی مفاصل زانو راست رامیگیرد وزانو ورم میکند وقرص الفن ایکس دادند هر 12 ساعت یکی ایا قرص مذکور فقط کاهش درده یا باعث خوب شدن هم میشود؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
آلفن ایکس ال علاوه بر تسکین درد اثرات ضد التهابی نیز دارد که تجویز ۲۰۰ میلی گرم روزانه اصولا به جهت اثرات ضد التهابی بوده است. مواظب افزایش احتمالی فشار خون به جهت سدیم موجود در این دارو باشید.
مصطفی..ح (1398/7/7)
با سلام من شقاق مقعدی دارم که پس از هربار اجابت مزاج تا سه چهار ساعت درد شدیدی دارم از آلفن ایکس استفاده میکنم حتی بعضی مواقع دو عدد هم مصرف میکنم تا دردم رو زودتر تسکین بده ولی تا سه چهار ساعت همون درد رو دارم ولی بعضی مواقع ایبوپروفن مصرف کردم که خیلی زودتر تسکین داده میخواستم بدونم که عوارض مصرف کدوم یکی از این قرص ها کمتره....و بهتره کدوم رو مصرف کنم...تشکر از زحمات شما
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/8)
به نظرم بهتر است به متخصص گوارش مراجعه کنید مصرف زیاد مسکن ممکن است زخم گوارشی برای شما ایجاد کند و همچنین در صورت مصرف مداوم یک مسکن، اثربخشی آن کاهش می یابد.
زمانی (1398/7/5)
من درد های نسبتا شدید و طولانی مدتی در پاهایم احساس می کردم و دکتر دو بسته از این دارو را برای من تجویز کرد(هر ۱۲ ساعت ) اما من پس از مصرف درد برطرف نشد و من مجدد مجبور به مصرف این دارو شده ام حدود ۴ کپسول اضافه تر مصرف کردم می خواستم ببینم که مصرف آن در این شرایط اشکالی دارد یا نه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/5)
مصرف طولانی مدت هر نوع مسکن ضمن عوارض جانبی احتمالی باعث کاهش اثربخشی آن نیز می شود. اگر امکان برطرف کردن عامل درد برای شما امکان پذیر نیست بصورت دوره ای از مسکن های مختلف استفاده کنید ولی مصرف هم زمان دو داروی مسکن توصیه نمی شود. ضمنا مواظب دستگاه گوارش خود نیز باشید. بعد از غذا و با آب فراوان میل کنید.
حسن زاده (1398/7/5)
آیابرای سردرد هم خوبهه؟؟
رجبی پور (1398/7/4)
سلام گلو درد همراه با ترشحات حلق داشتم به دکتر مراجعه کردم ایشون فرمودند که سینوس هام عفونت کرده... و یکی از قرص هایی که تجویز کردن آلفن - ایکس ال بود ... با توجه به اینکه حساسیت دارویی دارم( قبلا قرص مترونیدازول استفاده کردم و دچار حساسیت شدید پوستی شدم از اون به بعد کمتر دارو استفاده میکنم) و همینطور دستگاه گوارشم کلا به دارو حساس هست ...به نظر شما خوردن این قرص واجب هست؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/4)
اگر پزشک برای عفونت شما آنتی بیوتیک تجویز نموده است مصرف آن بر مصرف آلفن ایکس ال ارجحیت دارد. اگر درد و التهاب ندارید مصرف این دارو واجب نیست.
علیرضا شیرزاد۸ (1398/6/25)
سلام ایا الفن برای پلاکت تاثیر دارد منظور پلاکت پایین می اورد
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/25)
اصولا تمام داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اثرات ضد پلاکت دارند که آسپرین بیشترین اثر در بین داروهای این گروه را دارد. آلفن ایکس ال هم تا حدودی چنین اثری دارد
ناشناس (1398/6/14)
با سلام و خدا قوت من فرهنگی ۳۴ ساله هستم حدود دو ماه پیش دو مهره پایین کمرم دچار بیرون زدگی شد به حدی که تمام عضلات پشت کمرم خیلی میگرفت، الان پزشک روزی یک عدد قرص الفن ایکس و یک عدد گاباپتین تجویز کرده، خداروشکر بهترم، خواستم ببینم نظر شما در مورد این تجویز چیه؟ ممنون
حسن (1398/6/13)
سلام دارو خاصیت درمانی دارد یا فقط بصورت مسکن عمل می کند.من دیسک کمر دارم منظورم اینه که اگه مصرف نکنم مشکلی پیش میاد
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/13)
تا حدودی اثرات ضد التهاب هم دارد. اگر مصرف نکنید مشکل خاصی ایجاد نمی شود.
پارسا (1398/6/7)
ایا این قرص تاثیری در تست اپیوم دارد
محمدسعیدکاظمی (1398/5/25)
ازمطالعه مطالبتان لذت بردم. من بازنشسته فرهنگی۶۳ساله ای هستم. قدیما ورزشکار بوده ام.سال۱۳۸۵ تصادف وحشتناکی کردم که منجر به آسیب و شکستگی هایی شد که خدا راشکر نقص عضوی نشدم ومعیوب نیازمند به کمک وپرستار نیستم. گاهی دردهای عضلانی یا دردهای استخوانی برایم پیش میاد ودیکلوفناک ۵۰ مصرف میکنم و جواب مثبت میگیرم. اخیراً یه روز ۳کیسهٔ برنج ده کیلوئی رو حدود۱۰۰مترجابجا کردم که متاسفانه این بار دچار کشیدگی عصب شدم. پس از مراجعه بپزشک متوجه شدم که فقط باید استراحت کرد و با اون دستم نه چیزی حمل کنم ونه کاری کنم‌‌. که این توصیه ها رارعایت کردن در زندگی امثال من ممکن نیست. دیشب باخانواده به دیدن دوستم وخانواده اش رفتم.‌.همسر او درد مشابهی داشت و قرص دیکلوفناک۱۰۰ ایکس ال رو پیشنهاد کرد و یک برگ از اون رو بمن داد. دیشب استفاده کردم عالی بود. سپاس
میثم عباسی (1398/5/15)
با سلام مرسی از مطالب مفید
میثم عباسی (1398/5/15)
با سلام برای ترک تریاک از الفن100استفاده میکنم،سوالم اینه قرص مرفین دارد؟ و اینکه مشکلی برام پیش میاد یا خیر؟!
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/15)
این دارو فقط اثرات تسکین درد دارد. هیچ گونه مخدری در آلفن ایکس ال وجود ندارد
اسماعیل غزی (1398/4/24)
سلام....مطلب خیلی مفید و واضح و قابل فهم بود...تشکر

چنانچه در خصوص "قرص آهسته رهش آلفن ایکس ال 100 میلی گرم" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

داروسازی البرز دارو

برند های مرتبط از این شرکت

سایر برند های این شرکت

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب