آنچه باید در مورد متیل فنیدات بدانید

سوء مصرف ریتالین

این دارو مهارگر قوی دوپامین و به میزان کم‌تری نوراپی‌نفرین در سیستم اعصاب مرکزی است

دکتر مروارید عالیشاه
متخصص اعصاب و روان

متیل فنیدیت (ریتالین) 

اکثر افراد به خصوص دانشجویان  با نام این دارو آشنایی دارند و از آن، جهت افزایش توجه و تمرکز و نیز شب زنده داری در شبهای امتحان مورد سوء مصرف قرار میدهند. این دارو  بیشتر به نام تجاری آن، ریتالین شناخته می‌شود و از ترکیبات مشابه امفتامین‌ها است.

متیل فنیدیت برای درمان افسردگی، نشانه‌های نارکولپسی، و برخی از مبتلایان اختلال کم‌توجهی  بیش‌فعالی تجویز می‌شود.
شایع ترین کاربرد آن در اختلال بیش فعالی و نقص تمرکز می باشد. این دارو مهارگر قوی دوپامین و به میزان کم‌تری نوراپی‌نفرین در سیستم اعصاب مرکزی است. درحقیقت  نقص فعالیت این دو ماده شیمیایی موجود در مغز( نوروترنسمیتر دوپامین و نور_اپی‌نفرین) از علل بروز سندرم اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی در کودکان و بزرگسالان می باشد. 

متیل فنیدت با افزایش فعالیت این دو آمین عصبی در بهبود این بیماری مؤثر است.

هرچند متیل فنیدیت دارای اسکلت و ساختار آمفتامینی است ولی برخلاف آن توانایی آزادسازی کاتکول‌آمین‌ها را ندارد و بازجذب سروتونین را نیز مهار نمی‌کند و از این جهت به آمفتامین برتری دارویی دارد.

نکات مهم در خصوص مصرف متیل فنیدات

👈برای افراد دارای اضطراب زیاد، فشار عصبی، عصبانیت همراه با بی‌قراری، حساسیت مفرط نسبت به دارو، فشار خون بالا، گلوکوم، افسردگی‌های قابل درمان با داروهای ضد افسردگی رایج، تیک‌های حرکتی و کودکان زیر ۶ سال مصرف این دارو منع دارد.

👈قابل ذکر است احتمال اعتیاد و وابستگی به دارو و سوءاستفاده از آن وجود دارد .از علائم ترک جسمانی و روانی این قرص می‌توان به دردهای عضلانی، خواب آلودگی و افسردگی نام برد. 

👈این دارو فقط برای افرادی تجویز می‌شود که سابقه کامل آنها به‌طور دقیق ارزیابی شود.


 👈برای بیمارانی با واکنش حاد استرس نباید تجویز شود.

 👈در مصرف طولانی مدت دارو، بهتر است آزمایش‌های منظم شمارش سلول‌های خونی و شمارش پلاکت‌ها نیز انجام شود.

 👈این دارو نباید به صورت سرخود جهت افزایش تمرکز در شبهای امتحان، درمان حالت‌های خستگی مفرط طبیعی، افسردگی و سایکوزها توسط بیمار استفاده شود.

👈نیاز به ادامه مصرف دارو باید مرتب توسط پزشک ارزیابی شود و در زمان تعطیلات و زمان‌هایی که مصرف آن نیاز نیست، مصرف کاهش یافته یا قطع شود
.

 👈افزایش درجه حرارت بدن، بی نظمی در ضربان قلب، سردرد و تهوع، افزایش فشارخون و تشنج از عوارض مصرف بیش از اندازه ریتالین است.

 👈فشارخون، تعداد نبض و بیماری‌های قلبی و عروقی باید به صورت دوره ای و در طول مصرف ریتالین پایش شوند. در صورت وجود هرگونه بیماری قلبی و عروقی یا ابتلا به پرفشاری خون تجویز ریتالین باید با احتیاط تحت نظارت روانپزشک صورت گیرد.

اخبار مرتبط
کاهش ویروس در مخاط گلو محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران
آخرین اخبار

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب