دکتر زهرا طاهری

دکتر زهرا طاهری

پزشک عمومی.

پزشک
پزشک عمومي
شماره نظام : 134741

معرفی دکتر زهرا طاهری

دوره دیده ی‌دیابت وزخم دیابتی....مدتی رزیدنت بیماریهای عفونی وواگیر،بوده ام.......

پرسش و پاسخ با دکتر زهرا طاهری

سوال جدید

آدرس و تلفن دکتر زهرا طاهری

کیهان (1400/4/29)
سلام خانم دکتر طاهری. ممنون از شما و همکارانتان در سایت دارویاب. سوال من اینه که چند روزیه با شدت گرفتن گرما چشمهام دچار خارش شدن و وقتی با دست میمالم خیلی سرخ میشوند، البته حساسیت فصلی هست و هر سال با گرم شدن هوا چشمم دچار خارش میشه اما با ریختن دو روز قطره در چشم کاملا خوب می شود و دوباره سال بعدش با شروع گرما خارش می یابد. الان هم دچار خارش و سرخی شده. به نظر شما چه قطره ای رو بگیرم و در چشم بریزم تا بهتر بشه؟
سلام و احترام..اولا شما بااستفاده از عینک‌های آفتابیِ محافظت کننده دربرابر اشعه ی uv خورشید،باید چشمان خود را محافظت کنید،دوما از ورود عرق پیشانی به داخل چشم ممانعت نمایید،دست آلوده را به چشم نمالید،می توانید از قطره اشک مصنوعی روزانه چهار پنج بار استفاده کنید.اما اگر بهتر نشدید ابتدا با چشم‌پزشک مشاوره نمایید و بر اساس دستور ایشان عمل نمایید.بیشتر از قطره اشک‌مصنوعی، بدون معاینه چشم ها نمی توان قطره دیگری را تجویز نمود.
مریم صفاری (1400/4/29)
سلام، وقت بخیر چند سالی هست که رفلاکس معده و سندروم روده تحریک پذیر دارم که برای تهوع قرص دومپریدون مصرف می کنم، میخواستم ببینم در زمان شدت تنوع به چه تعداد در روز این قرص قابل استفاده هست؟ با تشکر
سلام و احترام..این قرص را روزانه دو عددالی سه عدد،یعنی هر ۱۲ ساعت یکی یا هر ۸ ساعت یکی
مبینا قاسمی (1400/4/26)
سلام میشه خیلی سریع به من جواب بدین مامان من با حدودا ۱۳ قرص فن توئین ۵۰ خودکشی کرده فاصله مصرف تا رسیدنش به بیمارستان فک کنم حدودا دو یا سه ساعت بوده فک نمیکنم هم سابقه مصرف ابن قرص رو داشته باشه خطرناکه؟
سلام و احترام.ببخشید من بدلایل مشغله زیاد،نتوانستم سریع به پاسخ شما بپردازم.واقعا عذرخواهم...امیدوارم‌مادر محترمتان سلامت خود را باز یافته باشند..ایشان باید به مرکز درمانی و بیمارستانی ارجاع میشدند تا مورد رسیدگی مقتضی و متناسب قرار بگیرند.
سارا هاشمی (1400/4/25)
سلام من پزشک هستم تازه فارغ التحصیل شده ام هنوز بیمار ندیده ام درمورد ویزیت دیابت وهیپوتیروییدیسم نگران هستم شماره تماس ۰۹۱۳۶۳۰۱۵۶۱ هست ممکنه درمورد دوز مصرفی کنترل این بیماریها مرا راهنمایی بفرمائید ازلطفتون سپاسگزارم
سلام و احترام و با آرزوی موفقیت برای شما..دیابت یک دنیای خاص است که باید واردش شوید..درمان هر بیمار با بیمار دیگر می تواند کاملا متفاوت باشد.و در عرض چند خط نمیشود آن را توضیح داد....گایدلاین ADA ( انجمن دیابت آمریکا) بسیار بسیار معتبر و مفید است..گایدلاین دیابت مربوط به پژوهشگاه غدد دانشگاه تهران نیز مختصر و مفید می باشد..می توانید آنها را ملاحظه بفرمایید..درباره هایپوتیروییدیسم نیز کتاب داخلی هاریسون،قسمت غدد ومتابولیسم، بخش بیماریهای تیرویید به خوبی به آن پرداخته است که البته خلاصه های مفیدی از آن توسط انتشارات های مختلف،چاپ شده،کتاب درس آزمون abc مربوط به انتشارات تیمورزاده و درسنامه های پارسیان دانش و کتاب غدد انتشارات footofan خیلی برایتان مفید خواهند بود..از طرفی،اگر بتوانید در مطب اساتید مختلف داخلی،مدتی را کار کنید،در درک مفاهیم کتابها و روش های تشخیص و درمان خیلی به کارتان خواهد آمد.
مریم نوروزی (1400/4/24)
سلام خانوم دکتر خسته نباشیدمن قراره ivf انجام بدم اینماه هم قراره انتقال جنین انجام بدم دوماه پیش تست تیرویید دادم که دکتر برام قرص لیتروکسین ۵۰نوشت سه ورق خوردم بعد دوماه بعدش ازمایش مجدد دادم یعنی قرص رو دیگه نمیخوردم که ازمایش دادم الان جوابش رو براتون میفرستم ببینید نیاز که دوباره دارو مصرف کنم؟
سلام و احترام..چرا ناگهان قرصتان را قطع کردید؟؟ آزمایش اولتان چه بود؟ چرا آزمایش دومتان را نفرستادید تا ببینیم؟ اگر واقعا در معرض کم کاری تیرویید بوده اید و قصد ivf هم دارید،نباید ناگهان و بدون نظر طبیب دارو ‌را قطع کنید..
سعید اسماعیلی (1400/4/21)
سلام من خارش گلو دارم چیکار کنم؟
سلام و احترام.خارش های گلو معمولا در زمینه ی حساسیت و آلرژی بوجود می آیند.بهتر است نزد یک متخصص داخلی یا متخصص گوش و حلق و بینی بروید تا بعد از معاینه اولیه ،برای شما داروی مناسب تجویز کنند..از مصرف فرآورده ها،نوشیدنی ها و غذاهای حساسیت زا هم پرهیز کنید.مثل گوجه فرنگی،بادمجان، انواع شیرینی جات وشکلاتها،فست فودها،مواد پرادویه،نوشابه ها،گردو به میزان زیاد،بعضی از انواع خربزه و‌ توت سفید،سیگار و دخانیات،و از این قبیل...قبل از دارو درمانی، پرهیز از مواد حساسیت زا،مهمترین عامل کنترل حساسیت و آلرژی محسوب میشود.
امیرحسین سجادیه (1400/4/20)
سلام،ببخشید دوباره مزاحم شدم شرمنده،بعد از راهنمایی شما و خواندن چندین متوجه شدم که چگونه موش را سرطانی میکنند فقط برای مورد آخر،نمونه موش سرطانی از کدام روش برای هدف بررسی انتقال ژنها و بررسی علائم در آزمایشگاه سرطان خون را به موش تزریق میکنند مثلا از راه مواد کارسینوژن اینکار انجام میشود یا تزریق سلولهای سرطانی به موش،از راه زیر جلدی موش سرطانی میشود مثلا برای سرطان روده به پهلوی موش تزریق میکنند درمورد سرطان خون تزریق سلول سرطانی به کدام قسمت موش انجام میشود تا سلولهای خون غیرطبیعی شوند مثلا بخاطر جریان خون در کل بدن به هر قیمتی تزریق میشود و ماده کارسینوژن سرطان خون چه ماده ایست؟در همین دو مورد اگر راهنمائی کنید سپاسگزارم.
سلام واحترام.نمیدانم در آزمایشگاهها دقیقااز چه طریقی موش یا هر حیوان دیگری را دچار سرطان می کنند،شاید از تزریق تزریقات به مغز استخوان یا خون محیطی باشد این را از متخصص ژنتیک بپرسید..اما کارسینوژنهای انواع سرطان خون مجموعه ای از سندرمهای ژنتیکی و‌عوامل محیطی اند مثل: قرار گرفتن در معرض اشعه رادیواکتیو با دوز بالا،مواد حاوی بنزن و‌مواد نفتی، سابقه ی شیمی درمانی، سیگار، حشره کش ها،رنگهای صنعتی،سندرم داون،سندرم پاتو، کلاین فلتر،و غیره
امیرحسین سجادیه (1400/4/17)
سلام،ببخشید دوباره مزاحم شدم راهنمایی که کردید خیلی خوب بود، فقط به عنوان آخرین سوالها آنجا که گفتید بعضی از سرطانها ژنتیکی هستند و حتما نیازبه عوامل محیطی نیست تا بروز کنند میشود چند نمونه از سرطانهای فامیلی را نام ببرید،که انتقال سنگین و شدید ارثی دارند،مثلا اسم علمی سرطان خونی که حالت فامیلی دارد را نام ببرید مانند کودکانی که در اوایل زندگی سرطان میگیرند مطمئنأ تحت شرایط محیطی نبودند،و اینکه سرطان خون ممکن است در حیوانات با علائم عصب روانپزشکی همراه شود و شایعترین عامل محیطی برای بروز لوسمی یا لنفوم چه عاملی است؟
سلام واحترام.به عنوان مثال سرطان پستان،سرطان روده بزرگ،سرطان تخمدان دارای عامل ژنتیکی شناخته شده و‌قوی هستند..سرطان ALL ،یعنی لوسمی لنفوسیتیک حاد در کودکان و‌خردسالان،بیشتر از بزرگسالان رخ میده و مجموعه ای از اختلالات ژنتیکی در وقوعش نقش دارند از جمله وجودِ کروموزوم فیلادِلفیا در فرد...یا مثلا تعیین میزان پاسخ به درمان و پیش آگهیِ مبتلایان به لوسمی میلوبلاستیک حاد(AML), کاملا بستگی به نوع کروموزومهای درگیر و‌نوعِ درگیریشون داره....لنفوم ها در زمینه های مختلفی پدید میان که یکی از عوامل محیطیِ اثرگذار در بروز لنفوم ابتلا به انواعی از ویروس مانند اِبشتِین بار ،ویروس لنفوتروپیک سلول T انسانی، و ایدزه... انواع دیگری از سرطانها هم هستند.مثلا الکل نوشی باعث بروز سرطان کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC)دهان میشه ولی هر SCC ای بدنبال الکل ایجاد نمیشه،یا مثلا در بعضی هاscc پوست،بدلیل اشعه UV خورشید بوجود میاد، یا مثلا تنباکوی جویدنی سرطانهای دستگاه گوارش ،مجاری تنفسی و مثانه رو بروز میده...اما هر کسی که سرطان مثانه بگیره الزاما با تنباکو‌مواجه نبوده..امیدوارم پاسخ خود را دریافته باشید.
امیر حسین سجادیه (1400/4/17)
سلام،سوالی درمورد ژنها پرسیده بودم،زحمت کشیدید پاسخ دادید،اما من دقیقا میخواستم بدانم بیماری سرطان خون چندعاملی است یعنی باید ژن را داشته باشی پس از آن مثلا سیگار سنگین و شدید هم مصرف کنی تا مبتلا شوی باتوجه به این مورد افرادی که در آزمایشگاه ها ژنها را تهیه میکنند مثلا ژن سرطان این چه استفاده ای دارد مثلا زیر میکروسکوپ میبینند تا ساختار ژنی را بررسی کنند یا مثلا ژنها استفاده دیگری دارند کلا معمولترین استفاده از ژن مثلا سرطان خون در آزمایشگاه چیست؟مورد دوم اینکه مثلا اگر یک متخصص آزمایشگاه بخواهد سرطان خون را بررسی کند مطمئنا روی حیوانات آزمایشگاهی باید بررسی کرد نکته اینجاست که پس از تزریق ژن سرطان خون به موش موش را در چه شرایطی قرار میدهند تا سلولش سرطانی شود و پس از ابتلا مثلا علائم اولیه را بررسی میکنند،سیر را بررسی میکنند و نهایتا انتقال ژنها را بررسی میکنند،در این دو مورد اگر راهنمائی کنید سپاسگزارم.
ببینید ژن چیزی نیست که براحتی در دسترس یا قابل تهیه باشد و انجام این‌ کارها نیازمند صرف زمان و هزینه های بسیار زیاد است..فقط اگر یک مطالعه بالینی انقدر مفید و‌مهم باشد که احتمال برود نتایج آن، قابل استفاده برای درمان و‌تشخیصِ بیماریهای مهم خواهد بود،مورد کارآزمایی و صرف هزینه قرار می گیرد..انواع بیماریهای سرطان خون هم مدتهاست که عوامل دخیل در آن از جمله ژنها شناسایی شده اند و انجام چنین کارهایی که گفتید فقط در شرایطی انجام میشه که محققان تقریبا مطمئن باشند که انجامش اطلاعات جدیدی بهشون خواهد داد..وقوع سرطانهای ژنتیکی در درجه اول به وجود ژن بستگی دارد و اینطور نیست که لازم باشد حتما فرد در معرض عوامل محیطی هم قرار بگیرد تا سرطان بوجود بیاید..خیلی وقتها فرد در معرض عوامل محیطی هم نیست اما سرطان بروز می کند.. در این حالت عوامل محیطی،در طول زمان،میتوانند وقوع سرطان را تسهیل کنند نه اینکه اگرنباشند سرطان رخ ندهد...درباره ی بررسی عوامل مختلفِ وقوع سرطان در حیوانات هم همینطور است..مسلما اگر بخواهند فقط اثر ژن را بررسی کنند،باید سایر عوامل دخیل را در مطالعه حذف کنند..اگر بخواهند اثر دود دخانیات را بسنجند،باید سایر عوامل اثرگذار را حذف کنند،اگر بخواهند سرعت وقوع سرطان ژنتیکی را باتحریک دود دخانیات بسنجند فقط عامل ژنتیک و‌دود را نگه میدارند و بقیه عوامل را حذف میکنند...اینکه آن حیوان در چه شرایطی قرار بگیره،بستگی به هدف مطالعه،فرضیه، متدولوژی،متغیرهای اصلی و‌مؤثر و‌عوامل مخدوش کننده داره و در هر مطالعه متفاوته.
مریم زرین (1400/4/16)
سلام من پاروکستین ۲۰ یه سال استفاده کردم دکترم گف یه هفته نصف بخور بعد قطع کن .الان قط کردم سرگیجه دارم خ‌وب میشه؟
سلام واحترام..نمیدانم آن یک هفته کاهش دوز دارو‌ را قبل از قطع آن رعایت کرده اید یانه..اما این سرگیجه می تواند به دلیل قطع این دارو باشد..اگرکاهش دوز را رعایت کرده اید ممکن است نیاز بوده که کاهش دوز و قطع،طولانی تر و‌ آرام تر انجام شود...البته امکان هم دارد که سرگیجه به دلیل دیگری رخ داده باشد..در هر صورت اگر سرگیجه شما بهتر نشد یا شدیدتر شد،حتما به پزشکتان مراجعه بفرمایید.
امیرحسین سجادیه (1400/4/15)
سلام خدمت شما،میخواستم بدونم که ژنهای بیماریزایی که در آزمایشگاه ها بدست می آورند چه کاربردی دارد،بخصوص منظور من ژن سرطانهاست،با توجه به اینکه سرطان مثلا لوسمی بیماری مالتی فاکتوریال هست چگونه برای بررسی علائم اولیه و سیر بیماری ژن لوسمی به موش تزریق میکنند و بعد موش دچار سرطان خون میشود در واقع بعد از تزریق ژن موش را در چه شرایطی قرار میدهند تا سلولهایش سرطانی شوند؟در واقع خواستم بدانم ((که شایعترین کاربرد و استفاده از ژنهای بیماریزا مخصوص ژن سرطان در آزمایشگاهها چیست،مثلا زیر میکروسکوپ بررسی میکنند تا ساختار ژنی را ببینند و اینکه بعد از تزریق ژن سرطان به موش تحت چه شرایطی باید موش را قرار داد تا سرطان مبتلا شود؟))اگر در این دو مورد راهنمائی کنید ممنون میشم.
سلام‌واحترام.بهتر بود این‌پرسش ها را نزد یک متخصص ژنتیک مطرح میفرمودید.اما بطور کلی سرطانها اغلب در زمینه ی ژنتیکی اتفاق می افتند.یعنی فاکتورهای محیطی می توانند باعث بیان ژنهایی خاص در برخی افراد شوند.به این دلیل است که به عنوان مثال خیلی ها با رنگ صنعتی کار می کنند اما همه ی آنها سرطان مثانه نمی گیرند،آنهایی در اثر تحریک‌محیطیِ رنگهای صنعتی دچار سرطان می شوند که ژن مربوطه را داشته باشند.البته گاها ممکن است اثرات محیط باعث جهش و‌تغییراتی در ژنها شوند که یکی از عوارض آن می تواند سرطان باشد مثل آلوده شدن فرد با اشعه های مضر رادیواکتیو یا الودگی به عوامل شیمیایی خاص در طی جنگها....درباره لوسمی ها هم یکی از مهمترین فاکتورهای ابتلا و شدت بیماری،نوع ژن درگیر می باشد..اگر در محیط آزمایشگاه، آزمایشی را روی حیوانات انجام میدهند به‌منظور شناخت ابعادِ بیماری،و یافتن روشهای درمان و‌کنترل آن است.معمولا به این‌منظور،سعی می شود که سایر عوامل مخدوش کننده یا اثرگذار را در روند آزمایش،حذف یا کنترل کنند تا بتوانند بطور خالص اثر ژنتیک را بر بیماری بسنجند..
صبا (1400/4/14)
سلام ببخشیدخانم دکتر. من 17 سالمه میخواستم بپرسم که هفته ای چند بار میتونیم خودارضایی کنیم. آیا روزی یکبار غیرطبیعیه 🌱
سلام واحترام..به هیچ‌وجه خودارضایی را توصیه نمی کنم که در وهله اول،به دلیل آثار روحی و‌عاطفی ای است که برجای می گذارد و گاه آنقدر عمیق میشود که می تواند زندگی و روابط سالمِ آینده شما را کاملا دچار اختلال نماید..هر کسی هم که برای این کار،توجیه می تراشد اشتباه می کند..اگر تا این حد تحت فشار قرار می گیرید چند راه دارد: اول از همه این است که خود را در موقعیتهای تحریک آمیز،مانند دیدن فیلمهای اروتیک قرار ندهید،ورزش کنید،هنر بیاموزید،آشپزی کنید، برقصید،مطالعه کنید،سرِ خود را به کاری گرم کنید.اما خودارضایی نه.
زهرا رشیدی (1400/4/4)
سلام خسته نباشید من مشکل پریودی ندارم....وبه خاطرنشان دادن برگه آزمایش وکم نکردن وزنم وتعقیرات هرمونی ...دکتر غدد قرص نیلفورمین واسپیداکتون وسیپروترون کامپاند.وفلوکسیتین تجویز کردن.....من ریزش موهام تازه خوب شده ....به نظرتون مصرف کنم ؟
سلام واحترام.اگر پزشک شما تشخیص داده اند که علت ریزش مو،یا سایر مشکلات شما،مسایلِ هورمونی است بله باید داروها را مصرف کنید.در ضمن،این داروها وقتی به منظورِ بهبود وضعیت هورمونی استفاده می شوند، نبایدبدون نظر پزشکتان قطع شوند..ریزش مو،یکی از عوارضِ اختلالات هورمونی است.این اختلالات اگر به حال خود رها شوند و درمان درست نگیرند ممکن است گسترش یافته و فرد را دچار سایر مشکلات نیز کنند..درمان اختلالات هورمونی،اغلب یک درمان طولانی مدت است.مشکلات هورمونیِ این‌چنینی،درمان قطعی ندارند بلکه با این داروها و تحت نظر بودن، قابل کنترل می باشند.
سمیرا (1400/4/4)
سلام.سوالی درمورد تومور مغزی پرسیده بودم که خیلی کامل راهنمائی کردید.ممنون.❤
سلام واحترام.خواهش میکنم.
محمدضیا محمدی (1400/4/3)
سلام خانم دکتر ! آیا سردردی با مشخصات زیر ناشی از عوارض داروی سل است ؟ نصف سرم از پشت چشم درد شدیدی داشت مرحله اول . بعد دوسه روز نصف دیگر سرم همونجور درد گرفت اما شدتش نسبت به قبل کمتر بود. حالا یه روز خوبه یه روز سرم سنگینه ، پشت دماغم گاهی گرفتس ، گاهی پشت گردنم گرفته وسنگینه ، گاهی شقیقه هام ضربان داره یه روز خوب یه روز درد داره ، یه چند روز ظهر ها که از خواب پا میشدم سرم دردش شروع میشد مخصوصا دور وبر چشم واینجا دکتر رفتم میگه عوارض داروی سل است یا میگرن . لطفا راهنمایی کنید
سلام واحترام..باتوجه به شرح حالی که فرمودید،چندان به نظر نمی رسد که این سردردها،مربوط به داروهای سل باشند و بیشتر به نظر می رسد که در زمینه ی میگرن،کم‌خوابی و استرس رخ می دهند..برای سردردهایتان،بایداول خواب خود را درست کنید و از استرس های غیر متعارف دور بمانید،دوما اگر چشمتان توسط چشم‌پزشک معاینه نشده،یک معاینه چشم پزشکی شوید و تحت نظر متخصص مغز واعصاب یا متخصص روانپزشکی،داروی مناسب برای سردرد دریافت کنید.از خوردن غذاهای خیلی شیرین،یا محرک اجتناب کنید،زیاد در معرض نور شدید یا سروصدای زیاد قرار نداشته باشید و از بوهای تند نیز حذر کنید.
حمید فذاهانی (1400/3/31)
سلام خسته نباید من برای پوستم دکترم برام تجویز گرده روزی 3 تا با معده پر آیا برای بدن ضرر داره یه راهنمایی میکنید منو؟
سلام واحترام..در سؤالتون مشخص نکرده اید چه چیزی براتون تجویز شده..لطفا بفرمایید مشکل پوست شما چیه،آیا بیماریهای دیگری نیز دارید،و چه داروهایی برای شما تجویز شده است.
سلیمی (1400/3/30)
خیلی ممنون از لطفتون خانم دکتر طاهری 🌷
خواهش میکنم🌻
سمیرا (1400/3/30)
سلام،خوبین؟وقتتون بخیر،تشکر از زحماتتان سوالات را بسیار کامل پاسخ میدهید،سوالم این بود که سرطان مغز ممکن است به دیگر اندامها گسترش یابد مثلا کبد یا ریه را درگیر کند؟یا سرطانهای مغز تفاوتشان با دیگر سرطانها اینست که بندرت پیش می آید گسترش پیدا کند در واقع مغز اندامی حیاتی است و سرطان مغز،مغز بیمار را از کار می اندازد و علت مرگ مبتلایان اینست،و پخش نمیشود؟
سلام واحترام.توده های مغزی دو‌نوع اند،خوش خیم،بدخیم.. ۱_خوش خیم هاتوده های غیر سرطانی هستند و رشد آهسته ای هم دارند و به هیچ جا،پخش نمی شوند.ریسک مرگ هم ندارند.. ۲_بدخیم ها، همانهایی هستند که تحت عنوان سرطان، شناخته میشوند..این بدخیم ها هم دو‌مدل دارند: ۱_مدلی که منشأ آن از خودِ مغز است.اینها اغلب به جز در خود مغز ونخاع،به جاهای دیگرِ بدن گسترش نمی یابند..و ۲_مدلی که منشأ سرطان،جای دیگری از بدن بوده و اکنون به مغز انتشار پیداکرده و‌ مغز را هم دچار سرطان کرده..در این مدل،طبیعتا علاوه بر مغز،سایر نقاط بدن نیز ممکن است درگیر باشند که این بستگی به نوع سرطان دارد. درباره ی مرگ ومیر هم باید گفت که ضمن اینکه مرگ به نوعِ تومور بدخیم بستگی دارد،به سایز آن و‌میزان گسترش آن در داخل مغز نیز بستگی دارد..بنابر این بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم مغزی که منشأ آن خارج از مغز بوده و یا مبتلایان به تومورهای بدخیم مغزی که منشأ آن داخل مغز بوده،ممکن است از عوارض ناشی از درگیریهای نقاط حیاتی مغز و نخاع فوت کنند و یا از عوارض ناشی از درگیریهای خارجِ مغزی...این به نوع بیماری و‌منشأ وشدت درگیری،سایر بیماریهای همراه ،و درمان پذیر بودن بیماری بستگی دارد.موفق باشید.
سلیمی (1400/3/30)
خیلی ممنون خانم دکتر. لطف کردید. پوستش خارش داشت بخاطر همین بردیم یه آزمایش چک آپ کلی ازش گرفتن،یک برگ از آزمایش هم اطلاعات ذیل رو نوشته بود: fbs = 100 و urea = 27 و ast=21 و alt=14 و alp=555
خواهش میکنم.در این اعدادی که نوشتین،کبدش خوبه،قندش یه مقدار لب مرزه.باید تحت نظر متخصص تغذیه، رژیمِ مناسبِ اطفال داشته باشه و در منزل روزانه حداقل نیم ساعت،ورزش سبک کنه.و فعلا برای قند،دارو لازم نداره..فقط رژیم‌مناسب و نرمش روزانه،که چون کرونا خطرش جدیه،در منزل انجامش بده...تیروییدشم که خدمتتون گفتم..موفق باشید.
سلیمی (1400/3/29)
سلام خانم دکتر. پسرمون 11 سالشه. آزمایش چکاپ گرفتیم ازش گفتن تیروئیدش نامنظم. میخواستم از خدمتتون بپرسم الان طبق آزمایش تیروئیدش چجوریه؟ در صفحه سوم نوشته: tsh = 7.4 و بقیه ی موارد هم اینطوره: هماتولوژی: wbc = 5.4 و rbc = 5.14 و هموگلوبین= 15.6 و hct =43.4 و plt = 231 و mcv =84.4 و mch = 30.4 و mchc =35.9 و neutrophil = 43 و lymphocyte = 52 و mix = 5.6 و esr = 4 است. و همچنین در بیوچمیستری نوشته: creatinine = 0.7 به نظر شما اگه اختلال در تیرویید داره و نیازمند درمانه باید کجا و پیش چه کسی مراجعه کنیم تا بهترین درمان برایش انجام شود؟ از درمانگری و راهنمایی شما بسیار تشکر می کنیم.
سلام واحترام.آزمایش هاش نشون میده احتمالا یک اختلالی در تیروییدش داره..کم خونی نداره و‌کارکرد کلیه هاش نرماله..نگفتین اصلا چرا براش آزمایش تیرویید نوشته شده؟ورم داره؟ اختلال رشد داره؟ مشکل چی بوده؟ اما در هرحال این آزمایش،کافی نیست،باید علاوه بر TSH ،آزمایش t4 و آنتی تی پی اُ آنتی بادی و یک سونوگرافی از تیروییدش هم بده...و احتمالا درمان لازم داره..عدم درمان،باعث اختلال رشد و حافظه میشه..اما با درمان، هیچ‌مشکلی پیش نخواهد آمد إن شاءالله...ایشون رو‌ نزد فوق تخصص غدد اطفال باید ببرید.

صفحه 1 از 42

سوال پزشکی / دارویی خود را از "دکتر زهرا طاهری" بپرسید

Click to Change image
گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن محصولات بارج اسانس مرهم سفید بتاهیل ونوستات اینستاگرام دارویاب اکولایف رازک شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب