بتامتازون

کورتیکواستروئیدها

در کدام داروخانه موجود است؟

  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

‎بتامتازون چیست؟
‎بتامتازون از دسته داروهای کورتیکواستروئیدی (در اصطلاح عامیانه کورتون) می باشد. این داروی استروئیدی در اشکال متنوع دارویی خوراکی، تزریقی و موضعی تولید می شود و در موقعیت های مختلفی تجویز می گردد.
‎فرم خوراکی و تزریقی بتامتازون به علت اثرات کاهش دهنده ایمنی که دارد، در درمان برخی بیماری های خود ایمنی (که سیستم دفاعی بدن به بخش هایی از نقاط بدن آسیب می رساند) مانند لوپوس، هپاتیت ناشی از بیماری های خود ایمنی، بیماری های عضلانی و مفصلی مانند رماتیسم، آلرژی و آسم تجویز می گردد.
‎این دارو همچنین در درمان برخی سرطان ها به عنوان داروی کمکی استفاده می شود.
‎بتامتازون با مهار آزاد سازی برخی ناقل های شیمیایی که مسئول ایجاد التهاب می باشند منجر به فروکش علائم التهابی و حساسیتی می گردد.
‎این دارو همچنین برای افرادی که مبتلا به اختلالات غده ی فوق کلیوی هستند و در بدن آن ها کورتیکواستروئید ها (کورتون) به مقدارکافی تولید نمی شود، به عنوان درمان جایگزین استفاده می شود.

‎پیش از شروع مصرف بتامتازون
‎-در صورتی که فشار خون بالا دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورت سابقه ی حمله قلبی یا هرگونه ناراحتی قلبی، اختلال در عملکرد کبد یا کلیه پزشک خود را در جریان قرار دهید.
‎-در صورتی که نیاز به مصرف طولانی مدت بتامتازون دارید و در خانواده ی نزدیکتان سابقه ی ابتلا به دیابت یا بیماری چشمی گلوکوم (آب سیاه) وجود دارد، پزشک خود را مطلع نمایید.
‎-در صورت ابتلا به کم کاری تیروئید، پوکی استخوان، صرع، بیماری ضعف عضلانی میاستنی گراویس، زخم معده یا هرگونه بیماری گوارشی و اختلالات ذهنی پزشک خود را مطلع نمایید.
‎-اگر باردار یا شیرده می باشید و یا قصد بارداری دارید، حتما پیش از شروع مصرف این دارو پزشک خود را مطلع نمایید.
‎-بدلیل این که دارو سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند می تواند منجر به عود مجدد عفونت ها یا تشدید آن ها در بدن گردد لذا سابقه ی ابتلا به هرگونه عفونت در چند ماه اخیر و سابقه ی ابتلا به بیماری سل را حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
‎-در صورتی که سابقه ی تشکیل لخته خون در عروق یا سابقه ی آنژیوگرافی داشته اید حتما پزشک خود را مطلع نمایید.
‎-اگر قصد واکسیناسیون دارید یا اخیرا واکسنی دریافت نموده اید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
‎-لیست کاملی از دارو ها (حتی داروهایی که بدون نسخه مصرف می نمایید) و فرآورده های مکمل و گیاهی مصرفی خود تهیه کنید و در اختیار پزشک و داروسازتان قرار دهید تا در صورت وجود تداخل با بتامتازون، اقدامات لازم صورت گیرد.
‎-در صورت سابقه ی حساسیت به این دارو یا سایر داروهای استروئیدی (همچون دگزامتازون و پردنیزولون) و یا درد عضلانی پیش رونده پس از مصرف این دارو ها، به پزشک خود اطلاع دهید.

‎نحوه ی صحیح مصرف بتامتازون 
‎-نحوه ی صحیح مصرف این دارو را از پزشک یا داروساز خود سوال کنید. بتامتازون با توجه به شرایط و نوع بیماری شما در مقدار و نوبت های متفاوتی تجویز می شود. در صورت مصرف قرص خوراکی به عنوان ضد التهاب، بهتر است آن را صبح ها بعد از صبحانه مصرف نمایید و اگر جهت نقص غده ی فوق کلیوی و کمبود استروئید در بدن این دارو برایتان تجویز شده باشد، بهترین زمان مصرف آن شب ها می باشد.
‎-قرص های بتامتازون به راحتی در آب قابل حل می باشند با این وجود بهتر است قرص را به صورت کامل همراه با یک وعده غذای اصلی یا میان وعده مصرف نمایید.
‎-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید اما در صورتی که به اندازه ی یک روز کامل مصرف دارو را فراموش کرده‌ اید، نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت بعدی را طبق زمان بندی سابق مصرف نمایید و از دو برابر کردن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.
‎-ممکن است با توجه به نوع بیماری، این دارو بصورت روزانه برای یک دوره کوتاه درمانی برایتان تجویز شود. در این صورت مصرف منظم دارو در روند بهبودی شما بسیار موثر می باشد.
‎-در صورت مصرف بتامتازون بیشتر از ۳ هفته، قطع دارو باید به صورت تدریجی و تحت نظر پزشک صورت گیرد زیرا قطع ناگهانی این دارو می تواند عوارضی ایجاد نماید به همین دلیل پزشک برای قطع مصرف، مقدار داروی شما را به مرور کم خواهد کرد.

‎توصیه های بتامتازون
‎-در صورتی که دوره ی درمان شما با این دارو طولانی تر از ۳ هفته باشد، بهتر است کارتی تهیه نموده و روی آن اطلاعاتی در مورد مصرف این دارو و مقدار مصرف و نوع بیماری خود یادداشت نمایید و در وسایل شخصی یا کیف پول خود نگهداری کنید تا در مواقع اضطراری بتوان از این اطلاعات جهت اقدامات لازم استفاده کرد.
‎-همچنین در صورتی که قرار است تحت عمل جراحی یا درمان های دندان پزشکی قرار بگیرید یا هرگونه درمانی جهت آسیب دیدگی های جسمی نیاز داشتید حتما درمانگر خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید و کارت تهیه شده را به ایشان نشان دهید زیرا در چنین مواقعی ممکن است نیاز به تنظیم مجدد مقدار مصرف این دارو داشته باشید.
‎-در مدت درمان با این دارو، تحت نظر پزشک خود باشید و آزمایشات ومعاینات دوره ای را بصورت منظم انجام دهید تا روند بهبود و احتمال بروز عوارض ناخواسته دارویی در شما تحت بررسی قرار گیرد.
‎-از آنجا که این دارو سیستم ایمنی بدن را سرکوب می نماید، احتمال ابتلا به عفونت ها در مدت درمان با این دارو افزایش می یابد و لازم است بهداشت فردی را بیشتر رعایت کنید و از تماس نزدیک با افراد مبتلا به بیماری های عفونی (آبله مرغان، سرماخوردگی ،آنفولانزا، سرخک و...) تا جای ممکن خودداری نمایید و در صورت مشاهده ی علائم این بیماری ها سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید.
‎-برخی واکسن ها جهت مصرف در دوره ی درمانی با بتامتازون مناسب نمی باشند لذا پیش از هرگونه واکسیناسیون پزشک یا فرد مسئول را در جریان مصرف بتامتازون قرار دهید.
‎-در صورتی که نیاز به مصرف هرگونه داروی بدون نسخه داشتید حتما با داروساز خود مشورت نمایید و مطمئن شوید که مصرف آن دارو در مدت درمان با داروهای استروئیدی بدون اشکال است.

‎عوارض جانبی بتامتازون 
‎-درد شکمی، سؤهاضمه و احساس تهوع از عوارض شایع در مصرف کنندگان بتامتازون خوراکی می باشد. در صورت وقوع این علائم با مصرف وعده غذایی سبک همراه دارو می توانید از شدت این عوارض بکاهید اما در صورتی که استفراغ حاوی خون داشتید حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.
‎-مصرف این دارو می تواند در بدن شما ضعف و خستگی عضلانی ایجاد نماید لذا تا زمانی که اثرات دارو برطرف نشده از رانندگی و کار با ابزار هایی که به احتیاط نیاز دارد بپرهیزید.
‎-در صورت تغییر در خلق و خو، خصوصا در ابتدای درمان با این دارو، احساس گیجی، افزایش حساسیت های روحی، افکار ناخوشایند یا نامناسب، سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید.
‎-مصرف این دارو ممکن است موجب مشکل در خوابیدن، سردرد، افزایش وزن یا اختلالات قاعدگی در خانم ها گردد در صورتی که این علائم شدید شد یا موجب آزارتان شد، به پزشک مراجعه نمایید.
‎-مصرف این دارو احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد لذا در صورت بروز علائم عفونت(تب،لرز،علائم سرماخوردگی چک ی،اسهال و...) حتما به پزشک مراجعه نمایید.
‎-در صورت مصرف طولانی مدت این دارو چنانچه علائمی مشاهده کردید که احساس نمودید مرتبط با مصرف این دارو می باشد حتما با پزشک خود در مورد آن ها مشورت نمایید تا توصیه های لازم را دریافت کنید.
‎-بدلیل تاثیر دارو های استروئیدی بر روی توده ی استخوانی، آزمایشات بالینی مورد نیاز جهت بررسی استحکام استخوان ها را در مدت درمان با این دارو انجام دهید و از آن جا که در مصرف طولانی مدت این دارو آسیب پذیری استخوان ها افزایش می یابد، احتیاطات لازم را بنمایید.

داروهای مرتبط با بتامتازون
سلکوکسیب
آموکسی سیلین
مترونیدازول
متوکاربامول
پنی سیلین 633
استامینوفن
سرم قندی نمکی
گاباپنتین
پرگابالین
بکلوفن
تیزانیدین
نوروبیون
آلفن ایکس ال

Reference1: www.medscape.com
Reference2: www.drugs.com

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف بتامتازون

بتامتازون براي درمان جايگزيني در نارسايي غده فوق كليوي استفاده مي شود. اين دارو همچنين در درمان علامتي اختلالات التهابي و آلرژيك در جهت سركوب كردن سيستم ايمني، هيپرپلازي مادرزادي غده فوق كليوي و تحريك بلوغ ريوي جنين در زايمانهاي زودرس و ادم مغزي نيز مؤثر است.

مکانیسم اثر بتامتازون

اين دارو با عبور از غشاء سلولي به گيرنده هاي خود در سيتوپلاسم متصل شده و كمپلكس دارو-گيرنده وارد هسته سلولي مي شود. اين كمپلكس با اتصال به نواحي خاصي از DNA موجب تحريك روند رونويسي mRNA و به دنبال آن ساخت آنزيم هايي مي گردد كه درنهايت مسئول اثرات سيستميك كورتيكواستروئيدها مي باشند. اين دارو با جلوگيري از تجمع سلول هاي التهابي درناحيه التهاب، مهار فاگوسيتوز و آزاد شدن آنزيم هاي مسئول در التهاب و مهار ساخت و آزاد شدن واسطه هاي شيميايي التهاب اثرات ضدالتهابي خود را اعمال مي كند.

فارماکوکینتیک بتامتازون

بتامتازون سريعاً و به خوبي از دستگاه گوارش جذب مي شود. شكل تزريقي آن نيز از عضله به خوبي جذب مي شود. به طور عمده در كبد و مقاديري نيز در كليه و بافتها به متابوليت هاي غير فعال تبديل مي شود.

منع مصرف بتامتازون

1. تزريق داخل مفصلي اين دارو در مواردي مثل:
جراحي ترميمي مفاصل، اختلالات انعقادي خون، شكستگي داخل مفصلي، عفونت اطراف مفصل يا سابقه ابتلاء به آن، پوكي استخوان اطراف مفصل به دلايلي غير از آرتريت و مفصل ناپايدار نبايد مصرف شود.
2. اين دارو براي پيشگيري از سندرم زجر تنفسي نوزادان و در صورت وجود آمنيونيت، عفونت يا تب، عفونت باهرپس ، عدم كفايت جفت و پارگي زودرس غشاء نيز نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی بتامتازون

*
سایر عوارض (درصد نامشخص):
قلبی عروقی: برادی کاردی، آریتمی قلبی، بزرگ شدن قلب، شوک، ادم، آمبولی (چربی)، افزایش فشارخون، کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک، پارگی میوکارد (به دنبال سکته قلبی)، سنکوپ، تاکی کاردی، ترومبوآمبولی، ترومبوفلبیت، واسکولیت (التهاب عروق خونی)
سیستم اعصاب مرکزی: علائم حسی غیرطبیعی، التهاب عنکبوتیه، افسردگی، احساسات ناپایدار، سرخوشی، سردرد، افزایش فشار داخل جمجمه، بی خوابی، کسالت، مننژیت، ضعف عضلات، التهاب نورون، نوروپاتی، فلج پاها، خواب رفتگی اندام، اختلال شخصیت، تومور کاذب مغزی، اختلال روانی، تشنج، فشار بر طناب نخاعی، سرگیجه
پوستی: آکنه ولگاریس، درماتیت آلرژیک، استریای آتروفیک، افزایش تعریق، کبودی، قرمزی، پوسته ریزی پوست، شکنندگی پوست، هایپرپیگمانته شدن، هایپرتریکوزیس (پرمویی)، هیپوپیگمانته شدن، آتروفی پوست، راش پوستی، آتروفی زیرجلدی، سرکوب واکنش تست پوستی، نازک شدن مو، کهیر، خشکی پوست
غدد درون ریز و متابولیسم: آمنوره، کلسینوز، حالت شبه کوشینگ، کاهش تحمل گلوکز، کاهش پتاسیم سرم، احتباس آب، پیدایش گلوکز در ادرار، مهار رشد (کودکان)، هیرسوتیسم (پرمویی)، مهار محور هیپوتالاموس هیپوفیز آدرنال، آلکالوز هیپوکالمیک، تحمل مختل گلوکز/پیش دیابت، مقاومت به انسولین (افزایش نیاز به انسولین یا داروهای کاهنده قندخون خوراکی)، صورت ماه شکل، تعادل منفی نیتروژن، کاتابولیسم پروتئین، احتباس سدیم، افزایش وزن
گوارشی: باد کردن شکم، تغییر عادات روده، سکسکه، افزایش اشتها، سوراخ شدن روده، تهوع، پانکراتیت، زخم گوارشی، زخم مری
ادراری تناسلی: نقص عملکرد مثانه، اختلال اسپرم (کاهش حرکت یا تعداد)
هماتولوژی و انکولوژی: پتشی
کبدی: بزرگ شدن کبد، افزایش آنزیم های کبدی
ازدیاد حساسیت: واکنش شبه آنافیلاکسی، آنافیلاکسی، آنژیوادم
عفونی: عفونت (کاهش مقاومت)، آبسه غیرعفونی
موضعی: واکنش محل تزریق، عود پس از تزریق
عصبی، عضلانی و اسکلتی: آمیوتروفی، نکروز غیرعفونی سر استخوان ران، نکروز غیرعفونی سر استخوان بازو، شکستگی استخوان، آرتروپاتی شارکو، لیپوتروفی، میوپاتی، پوکی استخوان، پارگی تاندون، میوپاتی استروئیدی
چشمی: کوری، تاری دید، آب مروارید، اگزوفتالمی، گلوکوم، افزایش فشار داخل چشم، تورم دیسک بینایی
تنفسی: ادم ریوی
متفرقه: اختلال در بهبود زخم

تداخلات دارویی بتامتازون

*مشخصات کلی تداخلات:
- سوبسترای 11 بتا هیدروکسی ‌استروئید دهیدروژناز تیپ 1
- سوبسترای CYP3A4
- اثر بر نتایج تست تشخیصی هورمون رشد
- افزایش خطر خونریزی یا آسیب به مخاط دستگاه گوارش
- تشدید هایپرگلایسمی
- تشدید هیپوکالمی
- تشدید اثرات سرکوب‌کننده سیستم ایمنی
- کاهش‌دهنده آستانه‌ی تشنج

تداخلات رده X (پرهیز):
آلدسلوکین، ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، کلادریبین، دسموپرسین، فکسینیدازول، ایندیوم 111 کاپرومب پندتید، ماسیمورلین، میفامورتید، میفپریستون، ناتالیزومب، پیمکرولیموس، تاکرولیموس (موضعی)، یوپاداسیتینیب

کاهش اثرات داروها توسط بتامتازون سیستمیک:
آلدسلوکین، داروهای ضد دیابت، آکسیکابتاژن سیلولیوسل، ب.ث.ژ (داخل مثانه‌ای)، کلسی‌تریول (سیستمیک)، تست پوستی کوکسیکوئید ایمیت، کورتیکورلین، کوزینتروپین، هیالورونیداز، ایندیوم 111 کاپرومب پندتید، ایزونیازید، ماسیمورلین، میفامورتید، نیوولومب، پیدوتیمود، سالیسیلات ها، سیپولوسل-تی، سوماتروپین، تاکرولیموس (سیستمیک)، ترتوموتید، تیزاجنلکلوسل، داروهای درمان کننده اختلالات چرخه اوره، واکسن ها (زنده)، واکسن ها (غیرفعال)

کاهش اثرات بتامتازون سیستمیک توسط داروها:
القاکننده‌های قوی CYP3A4، اکیناسه، میفپریستون، میتوتان

افزایش اثرات داروها توسط بتامتازون سیستمیک:
مهارکننده‌های استیل کولین استراز، آمفوتریسین بی، آندروژن ها، باریستینیب، دفراسیروکس، دسیرودین، دسموپرسین، فکسینیدازول، فینگولیمود، لفلونامید، دیورتیک های لوپ، ناتالیزومب، نیکوراندیل، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (غیراختصاصی و اختصاصی COX2)، کینولون ها، ریتودرین، سارگراموستیم، سیپونیمود، تیازید و دیورتیک های شبه تیازید، توفاسیتینیب، یوپاداسیتینیب، واکسن ها (زنده)، وارفارین

افزایش اثرات بتامتازون سیستمیک توسط داروها:
اپرپیتانت، کلادریبین، مهارکننده‌های قوی CYP3A4، دنوزومب، دیلتیازم، مشتقات استروژن، فوس اپرپیتانت، اینداکاترول، میفپریستون، مسدودکننده‌های عصبی عضلانی غیر دپلاریزان، اوکرلیزومب، پیمکرولیموس، روفلومیلاست، سالیسیلات ها، تاکرولیموس (موضعی)، تراستوزومب

تداخل با غذا:
ذکر نشده است.

هشدار ها بتامتازون

1. استفده طولاني مدت بتامتازون مي تواند منجر به مهار رشد شود.
2. به دنبال مصرف اين دارو ممكن است آزمون هاي بررسي عملكرد محور هيپوتالاموس-هيپوفيز –غده فوق كليوي دچار اختلال شود.
3. در افراد مسن و به خصوص خانم هاي يائسه، احتمال ايجاد پوكي استخوان و فشار خون بالا، افزايش مي يابد.
4. در صورت نياز به جراحي و يا درمان اضطراري و نيز مصرف دارو در بيماران ديابتي، بايد احتياط كرد.

توصیه های دارویی بتامتازون

1.براي به حداقل رساندن تحريك گوارشي شكل خوراكي بتامتازون بايد بعد از غذا مصرف شود.
2.از قطع ناگهاني مصرف دارو بعد از استفاده طولاني(بيش از 3 هفته) پرهيز شود.
3.در طول درمان، مصرف سديم بايستي محدود شده و مصرف مكمل هاي حاوي پتاسيم توصيه مي شود.
4.معاينات چشم پزشكي در طول درمان دراز مدت، به طور مرتب بايد انجام گيرد.

دارو های هم گروه بتامتازون

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00150
00149
00153

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
آمپول بتامتازون ال آ-اکسیر 1 میلی لیتر
قرص بتامتازون آی اچ
آمپول بتامتازون ال آ داروپخش 1 میلی لیتر
آمپول بتازون ال آ 4میلی گرم/میلی لیتر
بتامتازون
آمپول بتامتازون رها 4 میلی گرم/1میلی لیتر
آمپول بتامتازون-آی اچ 4 میلی گرم/1میلی لیتر
آمپول بتامتازون-اکسیر 4میلی گرم/1میلی لیتر
آمپول بتازون 4 میلی گرم/1میلی لیتر
آمپول بتازونیت 4 میلی گرم/میلی لیتر
آمپول بتازونیت ال آ 1 میلی لیتر
آمپول بتامتازون ابوریحان 4 میلی گرم/1میلی لیتر
آمپول بتامتازون داروپخش 4میلی گرم/1میلی لیتر
قرص بتامتازون ابوریحان 0.5میلی گرم
آمپول بتامتازون ال آ البرزدارو 1 میلی لیتر
آمپول بتامتازون تی سی 4میلی گرم/میلی لیتر
آمپول بتامتازون ال آ تی.سی 1 میلی لیتر
قرص بتامتازون-تی سی 0.5 میلی گرم
آمپول بتامتازون البرزدارو 4میلی گرم/میلی لیتر
جواد نوری جمالی (1401/12/3)
سلام چندسالی به بیماری پسوریازیس مبتلا شدم ودکترهای بسیاری برام و بهترین روش ساخت پماددستی به همراه تزریق آمپول بتا بوده آنجاییکه این بیماری قابل درمان نیست وفقط میشه پیشگیری کرد مرتب هر ۱۵ الی ۲۰روز یه آمپول بتا میزنم آیا برام مشکلی بوجود میاد درآینده گرفتاربیماری دیگه ای نمیشم ممنون میشم جواب بفرمایید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/12/4)
مصرف طولانی مدت کورتون تزریقی توصیه نمی شود. اگر از پماد موضعی کورتون برای بیماری پسوریازیس استفاده کنید بهتر است.
جواد (1401/9/25)
من چهار سال قرص بتامتازون مصرف کردم الان به مرور زمان کم کردم تا اینکه گذاشتم کنار ولی درد مفصلی دارم صورتم میخواره خارش چشم دارم آیا برطرف می‌شود 20روز قطع مصرف کردم لطفاً راهنمایم کنید 090
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1401/9/25)
سلام.شما چون مدت طولانی ازاین دارو استفاده کرده اید باید حتما نزد فوق تخصص غدد بروید و یکسری آزمایشات انجام بدهید.. و بر اساس نظر ایشان عمل نمایید‌
حسینی (1401/4/12)
سلام خسته نباشید مادر من پشت شونش میسوزه و نمیتونه نفس بکشه هر چی دکتر بردیم نفهمیدن از چیه پیش چندتا دکتر که بردیم یکی از دکتر ها بهش امپول بتامتازون ال آ دادن که تزریق کردیم مامانم میگه خیلی خوبه حالا هفته ای یکی یا دوتا امپول بتامتازون به خودش میزنه هرچی بهش میگیم خطر داره گوش نمیده میشه راهنمایئم کنین که چکار کنیم ممنون میشم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/4/13)
مصرف هفتگی بتامتازون ال آ به هیچ وجه توصیه نمی شود. به متخصص روماتولوژی مراجعه کنند. در صورت تشخیص پزشک از پردنیزولون خوراکی بجای بتامتازون ال آ استفاده کنند
امیرمحمد (1400/7/4)
سلام وقت بخیر من به خاطر بیماری برص 1سال ونیمه بتا متازون وپرود نیزولون مصرف میکنم خیلی چاق شدم 7کیلو اضافه کردم ممکنه از عوارض این قرصها باشه ممنون میشم جواب بدین
حمید طاهری (1400/2/22)
سلام من هم مشکل ریه دارم تنگی نفس باسرفه های خشک چون این عوارض رو از قبل کرونا داشتم تست دادم مطمینم کرونا نیس وهر هفته یا ده روز باید یه آمپول بتا بزنم فقط سوالی که دارم اینه آیا عوارض داره یا میشه چندروز پشت سر هم بزنم تا کامل خوب بشم ممنون
محمد رحیمی (1400/1/27)
سلام وقت عالی به خیر بنده ناراحتی و حساسیت ریه دارم سرفه های کوچک خشک و پی در پی که دکتر ۲ عدد آمپول بتامتازون ال آ برام تجویز کرده به صورت هفته ای یک عدد متاسفانه الان دچار کرونا شدم ولی خوشبختانه ریه ام درگیر نیست خواستم بدونم تگه الان تو این وضعیت آمپول رو بزنم مشکلی ایجاد نمی کنه یا خطر دیگری من رو تهدبد نمی کنه ممنون از جوابتون سلامت باشید
اینازریگی (1400/1/16)
سلام من دوبسته بتامتازون به خاطراشتهاخوردم همینکه قطع کردم دچارتب ولرز,موهایم شکننده شدعضلات بدنم ضعیف شدن دچارتاری دیدشدم خلاصه تاسرحدمرگ پیش رفتم به نظرم بیماریهاتون روباهردارویی کنترل کنیدجزبتامتازون
رضا کاظمیان (1400/1/10)
با سلام، پدرم ۸۰سال سن داره و بخاطر ناراحتی ریه به تجویز پزشک آمپول بتامتازون استفاده میکنه، بخاطر افت اکسیژن حالت خواب آلودگی پیدا میکنه که بعد از استفاده از آمپول کاملا خوب میشه، میخواستم بدونم استفاده از این آمپول بصورت هفتگی مشکلی ایجاد نمیکنه و تا چه زمانی میشه از این آمپول استفاده کرد، باتشکر
سلاله (1399/12/16)
سلام برای التهاب وخارش وحساسیت شدیدصورتم،دکتر آمپول بتامتازون تجویز کرده. میشه بجای آمپول ،قرص بتامتازون را جایگزین کنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
فاطمه (1399/12/10)
سلام. بابت حساسیت سرم و نقاط خارش دار، دکتر به من گفتن محلول بتامتازون (برای یک هفته روزی یک بار) و نئوتادین 10 میل روزی یک بار بخورم. چیزی به پوست سرم نمیزدم تا درمان تموم بشه شامپو رو هم حذف کردم. ولی تا وقتی قرص میخورم و تا وقتی محلول رو میزنم خارش سرم میره و تا روز بعد نزدیک نوبت بعدی مصرف، خارش شروع میشد. بعد تموم شدن دوره اصلا خوب نشدم و خارش برگشت.جوش های زیر پوستی غیر قابل دید ولی به شدت خارش دار حتی حس میکنم داره به گردنم و گوشهام میرسه ولی روی پوستم قرمزی نیست. قرص نئوتادین حالت مسکن داره و تا وقتی مصرف می کنم خارش رو میببره و امیدوار بودم بتامتازون درمان کنه حساسیت پوستی منو حتی سرخود یک هفته دیگه هم استفاده کردم و خوب نشد. مگه حساست نیست پس چرا سرم رو خوب نمیکنه؟ مشکل از دارو هست یا طرز کارش اینطوره؟
مجید ابراهیمی (1399/12/10)
سلام من به خاطر از دست دادن بویایی و جشایی دکترم قرص بتامتازون تجویز کرده تا مصرف میکنم خوب میشم ولی تا این که مصرفش را قطع میکنم دوباره مثل اول میشم باید چیکار کنم؟
اباذر (1399/12/9)
سلام میخواستم از جناب آقای دکتر علی نوری فیروزی به خاطر جواب کامل و جامع تشکر کنم. انشالله خداوند عمر با عزت به شما و همه همکارانتون عطا کنه.
هانیه کاظمی (1399/11/23)
سلام .من 4.5سال هرشب بخاطر ک پوستم خشک از بتامتازون استفاده میکردم گذاشتم کنار ولی صورتم دونه های قرمز میزنه التهاب پیدا میکن و بشدت میخاره غیر قابل تحمل رفتم دکتر دارو مصرف کردم ولی خوب نمیشم دیگ نمیدونم چیکارکنم راهنماییم میکنین
الهام عدیلیان (1399/11/17)
سلام خسته‌ نباشید من به خاطر اینکه بعضی وقتها دستهام تیر میکشه گردنم وسرشانه هم درد میگیره دکتر روماتولوژی برام قرص بتامتازون نوشته ببخشیدمیگرن هم دارم منعی برای مصرف دارم یا نع
فاطمه پناهی (1399/11/17)
من از حساسیت زیادی داشتم و عطسه و خارش گوش داشتم این آمپول بتامتازون آل آ را مصرف میکردم ۴۰ روز یکبار که وقتی دیدم خیلی تاثیر خوبی داشت خودم دوباره این آمپول را تهیه میکردم و تزریق میکردم ..۳۷ ساله هستم و مادرم دیابت داره من میتونم دوباره آمپول را خدم تهیه کنم و تزریق کنم چون دوباره حساسیتها برگشته و خیلی اذیت میشم
مرتضی مصطفوی (1399/11/1)
سلام ببخشید آمپول بتامتازون زدم خیلی عرق میکنم علتش چیه آیاخطر دارد هم قنددارم هم رگ قلبم همبازکردم دوسه روز شبهاتاصبح تب ولرز داشتم که دکترامروز بتا داد باتشکر
فرهاد خ (1399/8/4)
با سلام خسته نباشید ، من به علت تنگی نفس وسرفه خلطی سبز رنگ گلو پیش دکتر رفتم ،سی تی اسکن ریه گرفتم گفت ریه هات سالمه هیچ موردی تو ریه هات نیست ، حتی دو بار هم سی تی گرفتم عین دو بار گفتن مشکلی نداره ریه هات ، الان دکتر بهم سرم شستشو بینی ، آمپول بتامتازول ، نئوتادین ۵ ، آموکسی کلاو ۶۲۵ داده ایا اینها با هم تداخل نداره ؟و درضمن آمپول بتامتازون رو سیستم ایمنی تاثیر داره یا خیر؟
یوسف حسنی (1399/4/3)
باسلام آیا همزمان مصرف قرص کاردیوسپرین 80 باقرص بتامتازون 5میلی گرم به مدت 10روز روزی یک عدد وبعداز 10روز آمپول بتامتازون La تداخل ایجاد می کند ممنون لطفا راهنمایم کنید
ناشناس (1399/1/27)
سلام من بخاطر سرفه های شدید چند سال هست هر دو ماه امپول بتا ال ا میزنم الان با توجه به سرفه شدید و خطر کرونا امپول بزنم یا نه با تشکر
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/27)
سلام ، باید ابتدا بررسی شود که آیا شما با توجه به شرایط بیماری زمینه ای تان نیاز به تزریق دوباره بتامتازون ال آ دارید یا خیر ( با توجه به اینکه می فرمایید چمد سال است مداوم تزریق می کنید) بدین منظور بهتر است به پزشک تجویز کننده مراجعه نمایید. در صورتی که با نظر پزشک نیاز به تزریق مشاهده می شود نیازی نیست دارو را قطع نمایید. مطابق دستور پزشک تزریق نمایید. فقط در نظر داشته باشید که اقدامات پیشگیرانه را با جدیت بیشتری انجام دهید ، بهداشت شخصی مثل شستشو دست با آب و صابون رعایت کنید ، حتی الامکان از حضور در اجتماعات خودداری کنید .از تجهیزات مراقبت شخصی مثل ماسک و دستکش در هنگام حضور در اجتماع استفاده کنید.
ثریا انوری (1399/1/14)
میخاستم بدونم حالا که کرونا هس مصرف آمپول بتا ضررنداره 0298
دکتر مریم بکتاش - متخصص کودکان و نوزادان (1399/1/15)
سلام.مصرف هر دارویی در صورتیکه نابجا باشد در هرزمانی با عوارض ان همراه است
ناشناس (1398/10/16)
سلام من مدت دوهفته هست ک سرفه میکنم ودکتربرام یه آمپول بتامتازون نوشته،ک اگه باخوردن داروهابرطرف نشد ازاین آمپول استفاده کنم.حالاداروهام تموم شده وسرفه هام ک باتشخیص دکترحالت برونشیت است ادامه داره البته کمتر شده ولی برطرف نشده،ماندم ک مصرفش کنم یانه؟راهنمایی کنید

چنانچه در خصوص "بتامتازون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
مطالب و رویداد های ویژه

آگهی های عمومی

گلوتریو امگا3 شیاف ایبوپروفن اورسوبیل لوسیدامین نشریه نوین دارو اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info