لوتیراستام

داروهای ضد صرع
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

لوتیراستام چیست؟
لوتیراستام از داروهای ضد صرع می باشد. صرع نوعی بیماری مغزی است که در اثر اختلال جریان الکتریکی سلول های قسمتی از مغز باعث بروز تشنج می گردد.

Levetiracetam-لوتیراستام
( قرص لویستام محصول شرکت تهران شیمی )


تشنج يك حمله ي عصبي ناشي از اختلال در فعاليت الكتريكي مغز مي باشد و بصورت حرکات غیر ارادی در بدن،چشم ها و بخش هاي مختلف بدن بروز مي كند.این علایم می تواند عوارضی در پی داشته باشد و منجر به تغییرات در رفتار،احساسات،هوشیاری و سایر توانایی های ذهنی گردد از این رو کنترل و پیشگیری از بروز این حملات در مبتلایان به صرع بسیار حائز اهمیت است.لوتیراستام با کاهش جریان الکتریکی غیر طبیعی سلول های مغزی به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد صرع جهت کاهش حملات تشنج استفاده میشود.

پیش از مصرف لوتیراستام 
-در صورت بارداری یا اقدام به بارداری و شیردهی پزشک خود را مطلع نمایید.
-در صورت سابقه ی مشکلات کلیوی،کبدی و حساسیت دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.

نحوه ی مصرف لوتیراستام
- دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید . مصرف این دارو باتوجه به وضعیت و نوع مشکل شما متفاوت می باشد.
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظرپزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و مسائل خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد لذا قطع اين دارو بايدبصورت تدريجي و تحت نظر پزشك انجام شود.
-در صورتی که این دارو دو نوبت در روز برای شما تجویز شده است، بهترین زمان مصرف آن صبح ها و عصرها می باشد.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-مقدار مصرف دارو در کودکان با توجه به شرایط، سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود.
_در صورتی که فرم خوراکی مایع برای شما تجویز گردیده است ،مقدار مصرف در هر نوبت را با سرنگ مخصوص به طور دقیق اندازه گیری نمایید و در مورد نحوه مصرف و اندازه گیری ،با داروساز خود مشورت نمایید.
-این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.قرص را با یک لیوان آب ببلعید .
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوري به نوبت مصرف بعدي دارو نزديك باشد.در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.

توصیه های لوتیراستام
-بهتر است هر بار برای دریافت نسخه ی جدیدتان از تغییر برند یا شرکت تولیدکننده ی دارو خودداری کنید و در صورت لزوم به پزشک خود اطلاع دهید.
-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-به دليل عوارض ناشي از اين دارو براي جنين ،درصورتي كه قصد بارداري يا شك به بارداري داريد حتما پزشك خود را جهت تغيير دارو مطلع سازيد و در زمان مصرف اين دارو از روش مناسب جهت پيشگيري از بارداري استفاده نماييد.

-در ابتداي شروع درمان بيماري صرع با لووتیراستام ممكن است تعداد يا نوع حملات تشنج كمي تغيير كند اما نگران نباشيد زيرا به مرور اين مشكل برطرف مي شود.لذا احتياطات لازم را رعايت كنيد و با پزشك خود در تماس باشيد.
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-رانندگی برای بیماران مبتلا به صرع مناسب نمی باشد اما در صورتی که در مدت یک سال تشنجی رخ نداده باشد، می توان با نظر پزشک و با احتیاط ، مجددا شروع به رانندگی نمود. با این حال در صورتی که رانندگی می کنید باید حواستان به زمان مصرف داروها و خواب آلودگی ناشی از آنها باشد.

عوارض شایع لوتیراستام 
-خواب آلودگی، خستگی و سرگیجه از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط دارند خودداری نمایید .
_برای سردرد احتمالی ناشی از مصرف این دارو از داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال کنید.
_در صورت احساس تهوع ،اسهال ، سوهاضمه و کاهش اشتها ناشی از مصرف این دارو ،مصرف غذاهای سبک و ساده و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه این مشکل را برطرف می سازد.
-در صورت بروز علائم آنفولانزا، گلودرد،آبریزش و گرفتگی شدید بینی، تغییرات شدید خلق و خو، احساس لرزش، خستگی شدید و سایر موارد حتماً به پزشک خود مراجعه نمایید عوارض نادر اما مهم لوتیراستام
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

Reference: Medscape
Reference: www.webmd.com

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف لوتیراستام

ضد تشنج (مشتق پیرولیدین).

الف- درمان کمکی در ببماران با تشنج پارشیال (با یا بدون ژنرالیزاسیون ثانویه)

ب- داروی خط دوم در درمان تشنج های تونیک-کلونیک ژنرالیزه، میوکلونوس (شامل juvenile myoclonic epilepsy) و تشنج های تونیک یا آتونیک

ج- درمان Lennox-Gastaut syndrome

مکانیسم اثر لوتیراستام

ناشناخته، به نظر می رسد دارو از طریق بایدینگ پروتئین وزیکول سیناپتیک SVZA و پیرو آن مهار پره سیناپتیک کانال های کلسیم سبب مهار انتقال جریان در عرض سیناپس می شود.

فارماکوکینتیک لوتیراستام

دارو پیرو تجویز خوراکی سریعا از دستگاه گوارش جذب می شود. دارو به میزان محدودی به پروتئین های پلاسما متصل می شود. نیمه عمر دارو حدود 7 ساعت است.

عوارض جانبی لوتیراستام

اضطراب، آتاکسی، دپرسیون، سرگیجه، سردرد، عصبی شدن، رینیت، سینوزیت، دوبینی، بی اشتهایی، لکوپنی، نوتروپنی، درد بدن، سرفه، عفونت

تداخلات دارویی لوتیراستام

مصرف همزمان این دارو با آنتی هیستامین ها، بنزودیازپین ها، اوپیوئیدها، آنتدپرسانت های 3 حلقه ای ممکن است سبب تشدید سداسیون در بیمار گردد و باید از مصرف همزمان آنها اجتناب کرد.

هشدار ها لوتیراستام

تجویز دارو در بیماران با نارسایی کبدی شدید و نیز در بیماران با نارسایی کلیوی و یا تحت دیالیز باید با احتیاط و تعدیل دوز صورت گیرد

توصیه های دارویی لوتیراستام

h

دارو های هم گروه لوتیراستام

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
09533
15920
05973
15921
05977
16641
19116
09534

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص بایولپرا 750 میلی گرم
قرص بایولپرا 500 میلی گرم
قرص بایولپرا 250 میلی گرم
قرص اپی ستام 250 میلی گرم
قرص لوبل 500 میلی گرم
قرص لوبل 250 میلی گرم
قرص اپی ستام 500 میلی گرم
قرص لوتیراستام رامین 500 میلی گرم
قرص لوتیراستام ایران دارو 500 میلی گرم
قرص تیراستال 500 میلی گرم
قرص لوبل 1000 میلی گرم
قرص لوتیراستام رامین 250 میلی گرم
محلول خوراکی ایتالپت 100 میلی گرم/میلی لیتر 300 میلی لیتر
قرص لوتیراستام ایران دارو 250 میلی گرم
ویال مت اور 100میلی گرم/میلی لیتر 5 میلی لیتر
قرص کپرا 500 میلی گرم
قرص لوتیراستام امین 250 میلی گرم
شربت لوتیراستام-حکیم 500 میلی گرم/5 میلی گرم
قرص لوتیراستام-جکیم 750 میلی گرم
قرص لوتیراستام-حکیم 500 میلی گرم
قرص لویستام 250 میلی گرم
قرص لویستام 500 میلی گرم
قرص لویستام 750 میلی گرم
محلول خوراکی لوبل 100میلی گرم/میلی لیتر 120 میلی لیتر
قرص لوتیراستام کوبل دارو 750 میلی گرم
نامدار (1399/3/14)
سلام دختر من یازده سالشه دو ماه پیش یه عمل داشته بعدش یه طرف بدنش فلج شده براش استو زولامید ولوبل تجویز کردن گفتند مغزش اب اورده الان رفتیم شنت بزاریم باز کردن گفتند فشار مغزش پایینه لازم نداره قرص استو زولامید رو قطع کردند لوبل هم روزی دوتا بود الان گفتند روزی یکی حالا چهار روز گذشته بی حاله سردرد داره بدنش شل وول شده خواستم ببنم نظر شما چیه چی کار کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/3/15)
عمل جراحی روی مغز انجام شده؟ استازولامید فقط برای فشار مغز نیست ممکن است برای جلوگیری از تشنج تجویز شده باشد. با پزشک مغز و اعصاب اطفال در این خصوص مشورت کنید.
زهرا (1399/3/5)
سلام من حدودادوهفته است که لوبل ۲۵۰ مصرف میکنم اما خیلی عوارض داشته برام مثل سرگیجه حالت تهوع خودم بجای روزی دوبارهر۱۸ساعت یکی استفاده میکنم الان مشکلم اینه گلوم عفونت کرده ودهانمم بومیده آموکسی سیلین مصرف کنم تداخلی ایجاد نمیکنه؟
دکتر مهرنوش زاده محمد - داروساز (1399/3/5)
سلام کم کم عوارض خواب اوریش کمتر میشه براتون و بدنتون با دارو اداپته میشه. خیر تداخلی ندارن
الهه سرحدی (1399/2/26)
سلام دکتر به بچه ۸ماهه ام شربت لوبل داده چند روز بهش دادم اما تکرا ر شد تشنجش منم قطع کردم قرص فنوباربیتال ۶۰ بهش میدم اما بعد دو ماه تکرار شد
دکتر حمیده کاظمی - متخصص کودکان و نوزادان (اطفال) (1399/2/27)
سلام دوست عزیز شما حتما درمورد ادامه یا قطع دارو یا تغییر داروی ضدتشنج باید با پزشک فوق تخصص مغز واعصاب کودکان مشورت بفرمایید
کیمیا علیپور (1399/2/18)
سلام.من حدود ۲سال هست که روزی ۳تا قرص لوبل ۵۰۰ مصرف میکنم و تا الان اثر منفی در جسم و روانم احساس نکردم ولی به تازگی که ازدواج کردم سوالی برایم پیش آمده: آیا این قرص روی میل جنسی اثر میگذارد؟ یا ممکن است که باعث به ارگاسم نرسیدن شود؟
دکتر آرش علیجان زاده - دانشجو داروسازی (1399/2/18)
باسلام. در منابع عارضه ی کاهش میل جنسی این دارو، ذکر نشده است. اما در کل، چند توصیه برای افزایش میل جنسی به شما دارم: ورزش روزانه حداقل به مدت 45 دقیقه، توجه به رژیم غذایی سالم، دوری از سیگار، الکل، ماریجوانا و... . اگر کاهش میل جنسی شما شدید بود، با یک روانپزشک برای تجویز دارو مشورت کنید. موفق باشید.
شهرام ملاحسنی (1399/1/8)
سلام.دختر من 10 ماهشه و حدود یک ماهه که بعضی روزا سرشو به یکطرف تکان ضربه ای میده که دکتر تشنج تشخیص داده و شربت لوبل لوتیراستام براش تجویز کرده.سوالم اینکه این نوع تشنج با این شربت بهبود پیدا می‌کنه و درمان میشه؟ و اینکه طول دوره بهبود چقدره؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/8)
سلام! پاسخ قطعی نمیشه به سوال شما داد. فقط باید طبق دستور پزشک دارو رو منظم بهشون بدین و تحت نظرشون باشین. در اغلب موارد کاملا کنترل میشه و بعد از مدتی با تایید پزشک دارو قطع میشه.
ترگل (1398/12/14)
سلام...من به علت اختلالاتی که گاهی توی خواب و گاهی توی بیداری داشتم به متخصص مغزواعصاب مراجعه کردم بهم گفت که صرع دارم و باید به مدت دو سال این دارو رو مصرف کنم....میخواستم بدونم بعد از قطع دارو این بیماری دوباره برمیگرده یا نه...ممنونم از لطفتون
لیلا بابایی (1398/11/29)
باسلام من داروی لوتیر ایتام رو به تازگی دوماهه که مصرف می کنم قبلا سابقه تشنج داشتم که کاربامازپین می خوردم ۱۵ سال حالم خوب بود بدون تشنج تا دوماه پیش داروی خوبیه عواض اولیه دارو های دیگر رو نداشت ولی الان بعد دو ماه حس می کنم عصبی شدم حوصله ندارم حتی با کسی حرف بزنم خیلی صبور بودم و با حوصله ولی الان حوصله ندارم عصبی ام ممکنه از عوارض دارو باشه در دونوبت صبح وعصر ۵۰۰ میلی گرم مصرف می کنم
ناشناس (1398/10/25)
سلام خانم50ساله بمدت5سال ازلوبل500روزانه یک ونیم قرص صبح ویک ونیم قرص شب استفاده میکنم برای صرع تازگیها تمام بدنم را خارش وعوارض بزرگ پوستی گرفته به پزشک مراجعه کردم ال اف تی ازمایش نوشت مشکلی نداشت هنوزهم مشکلم برطرف نشده لطفا راهنمایی کنید
ناشناس (1398/10/18)
سلام من خانم ۴۳ساله هستم یک بار تشنج کردم بعد رفتم دکتر برام قرص لوتیر استام نوشت الان اونو مصرف میکنم حالمو خراب میکنه درضمن تا حالا هم تشنج نکردم فقط این یکبار بوده
عباس شيرزاده (1398/10/3)
با سلام دختر من حدود دو سال لوبل مصرف ميكرد ك ب تدريج و طبق نظر دكتر خدا رو شكر قطع كرديم ولي بعد سه روز از قطع دارو كف دست هاي دخترم و كف پاهاش عرق ميكنه ميخواستم ببينم مشكلي داره يا خير؟؟!!! ممنونم از لطفتون
حسین علوی (1398/10/1)
باسلام بچه من الان ۲ سال و ۴ ماهشه با توجه به تجویز پزشک در شبانه روز دو سی سی ایتالپت مصرف میکند ولی جدیداً مطالب نایاب شده میشه از لوبل ایرانی استفاده کرد؟ دکترش هم در دسترس نیست
عباسی (1398/9/27)
سلام من خانم ۳۳ ساله هستم. ۵ ماه هست از قرص لوبل ۵۰۰ استفاده میکنم .صورتم جوش می زنه ۲ تا لکه سیاه زد پا هام مریضی من avmمغزی هستم .
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/29)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.دارو در کمتر از یک درصد موارد عوارض پوستی ایجاد میکند.به پزشک متخصص مغز و اعصاب جهت بررسی عوارض دارویی مراجعه کنید.
پژمان (1398/9/27)
سلام دختر سه ساله من از شش ماهگی به علت حرکت افت سر مشکوک به تشنج بود و ایتالپت میخورد مدتی است دکتر درحال کم کردن دارو است اما ایتالپت در بازار نایاب شده و ما از داروی ایرانی استفاده میکنیم اما بچه از سردرد گهگاهی شکایت دارد مجبور به ام ار ای شدیم خدا رو شکر چیزی نبود اما باز گهگاهی سر درد دارد نگرانش شده ایم. ایا ممکن است از تغییر برند دارو باشد؟ایا بردند خارجی دیگر مثلا کپرا میتواند مشکلش را حل کندو عوارض کمتری داشته باشد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/29)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.لواتیراستام در ۱۴ تا۱۹ درصد موارد باعث ایجاد سردرد میشود.بله بعضا با تغییر شرکت دارویی ،بیمار عارضه ناشی از دارو را تجربه میکند.اگر به تازگی برند دارو تغییر کرده و سردرد ایجاد شده لطفا به درمان قبلی ادامه دهید و نیز اگر در این مدت سردرد بیمار سیر بهتر شونده نداشت به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.
صبا فخری (1398/9/20)
سلام پسر من وقتی ضربه به سرش وارد میشدحالت بیهوشی و سستی بهش دست میداد که دکتر شربت لوتیراستام براش تجویز کرد وگفتند که یک سال ونیم باید استفاده کنه ولی من بعد از مدت چهار ماه قطع کردم .الان اون حالت رو نداره ولی خیلی عصبی هستش، اون زمان که دارو رو مصرف میکرد چهار ساله بود و الان هفت ساله .سوالم اینه که برای عصبی بودنش باید دوباره دارو رو شروع کنم؟
دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/9/22)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام لوتیراستام جزء داروهای ضد تشنج میباشد.از قطع دارو بپرهیزید و برای تصمیم گیری در مورد ادامه درمان به پزشک فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال مراجعه کنید.
غنیمتی (1398/9/9)
با سلام دکتر من این دارو را برای سرگیجه شدید که هم خودش(متخصص مغز و اعصاب) و هم متخصص گوش و حلق و بینی عنوان کردند از گوش میانی است تجویز نموده بنظرتان صحیح می باشد با توجه به کاربرد این دارو در عین حال هم دچار تشنج تا بحال نشده ام.
ناشناس (1398/9/8)
آیا مصرف قرص لوبل می تواند باعث ضعف و سستی بدن شود؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/8)
امکان بروز چنین عارضه ای وجود دارد. به تدریج این عارضه کاهش می یابد.
علی مددی (1398/8/21)
سلام. من روزی 2 عدد لوبل 500 مصرف می‌کنم. اخیرا از داروخانه ای به اجبار لوبل 1000 گرفتم. آیا میشه این قرص رو نصف کرد و روزی 2 تا نصف مصرف کرد؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)
مشکلی ندارد. می توانید استفاده کنید.
ناشناس (1398/8/19)
باعرض ادب ،ایامیتوان بجای لوبل 500،ازفنی تویین استفاده کرد
ناشناس (1398/8/17)
آیا مصرف همزمان با نیمودیپین مشکلی ایجاد میکند?
غلامرضا سلیمی (1398/8/9)
سلام بیمار مدت زیادی هست که قرص لوبل ۵۰۰میلی گرو روزی یک و نیم دوبار مصرف می کرده ؛ الان داروخانه بجای لوبل قرص تیراستال ۵۰۰داده اشکالی داره؟ ضمنا کلونازپام و فنی تویین کامپاند هم مصرف داره ؛ ممنون سلیمی
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/9)
قابل استفاده است. مشکل خاصی پیش نمی آید.
کاوه امیری (1398/7/22)
با سلام قرص لوبل ۵۰۰ مصرف میکنم دو بار در روز برای کاری باید آزمایش عدم اعتیاد بدهم آیا در جواب آزمایش مثبت میشود ؟

چنانچه در خصوص "لوتیراستام" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب