اسپیرونولاکتون

داروهای قلبی عروقی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

اسپیرونولاکتون چیست؟
 اسپیرونولاکتون جهت درمان ادم (در اصطلاح علمی ورم اندام ها) در اثر بیماری های کبدی، مشکلات کلیوی یا نارسایی قلبی تجویز می شود.

 Spironolactone-اسپیرونولاکتون
( قرص اسپیداکتون محصول شرکت تهران شیمی )

ورم یا ادم وقتی اتفاق می افتد که مایع از میان سلول های عروق خونی خارج می شود و به فضای بین سلول ها وارد می شود.این مساله باعث متورم شدن بافت سلولی در ریه ها ،پا یا مچ می شود.
این عارضه در ریه تنفس را با مشکل مواجه می کند یا پاها را متورم و سنگین می کند.
اسپیرونولاکتون با افزایش حجم ادرار ،دفع آب را افزایش می دهد و در نتیجه ورم کاهش می یابد.
این دارو همچنین در موارد دیگری مانند افزایش آلدوسترون در بدن و برخی مشکلات دیگر مانند پرمویی(هیرسوتیسم) و برخی از اختلالات هورمونی زنان کاربرد دارد.
اسپیرونولاکتون یک داروی ادرار آور حافظ پتاسیم می باشد و برخلاف سایر داروهای ادرار آور این دارو سبب کاهش پتاسیم بدن بیمار نمی شود.
این دارو به تنهایی یا همراه با داروهای ادرار آور در یک محصول موجود می باشد.بطور مثال لاسیکتون یک داروی ترکیبی از فروزماید و اسپیرونولاکتون می باشد.این محصولات ترکیبی ،تعداد قرص مصرفی در روز را کاهش می دهند و دارودرمانی را تسهیل می نمایند.

پیش از مصرف اسپیرونولاکتون
_در صورت بارداری یا قصد باردار شدن و یا شیردهی،مشکلات کلیوی و غدد آدرنال (فوق کلیوی) ،پزشک خودرا مطلع نمایید.
_سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی را به پزشک خود اعلام کنید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.


نحوه ی مصرف اسپیرنولاکتون
_مقدار مصرف روزانه ی این دارو از 25 تا 200 میلی گرم بسته به شرایط و نیاز بیمار در روز می تواند متفاوت باشد لذا دارو را دقیقا مطابق با تجویز پزشک خود مصرف کنید و از کم یا زیاد کردن آن خودداری نمایید.
_بهترین زمان مصرف دارو همراه یا پس از غذا می باشد . در صورتی که یک بار در روز تجویز شده باشد بهتر است صبح ها پس از صبحانه مصرف شود.در صورتی که بیشتر از یک نوبت در روز تجویز شده باشد،بهتر است دوز دوم پیش از غروب (6 بعد از ظهر) مصرف شود تا افزایش ادرار موجب برهم زدن خواب بیمار نشود.
_در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو به محض یادآوری ،آن را مصرف نمایید اما در صورتی که از ساعت 6 عصر گذشته باشد ،دارو را مصرف نکنید و نوبت بعدی را طبق برنامه قبلی مصرف نمایید.


توصیه های اسپیرونولاکتون
_معمولا درمان با این دارو ها طولانی مدت می باشد .در مدت درمان با این دارو،تحت نظر پزشک خود باشید و آزمایشات دوره ای که توسط پزشک برای شما تجویز می شود را به طور منظم انجام دهید .خصوصا انجام آزمایشات خون برای بررسی نمک های موجود درخون مانند سدیم و پتاسیم در مدت درمان با داروهای ادرار آور بسیار مهم است.
_دارو های ادرار آور کمک می کنند تا آب اضافی بدنتان دفع شود . تنفس و حرکت بدنی شما بهتر و راحت تر شود .با این وجود از دست دادن مایعات بیش از حد ،بدن را کم آب می کند و عوارضی مانند تشنگی،خشکی پوست ،کاهش وزن سریع پس از شروع درمان و بی حالی می دهد در صورتی که با این علائم مواجه شدید ،به پزشک اطلاع دهید تا تغییرات لازم را در مقدار مصرفی روزانه ی دارو اعمال کند.
_به علت اینکه اسپیرونولاکتون حافظ پتاسیم در بدن می باشد درصورت مصرف طولانی با دوز بالا، مصرف غذاهای غنی از پتاسیم را مانند نمک های حاوی پتاسیم یا کم سدیم، هندوانه، سیب زمینی، موز، سویا، کدو حلوایی، آلو و... را محدود کنید تا سطح پتاسیم خون افزایش نیابد.


عوارض شایع اسپیرونولاکتون
احساس خستگی،گیجی ، خواب آلودگی و تهوع از عوارض شایع این دارو می باشد که با مصرف وعده های غذایی سبک و محدود کردن غذاهای چرب و پر ادویه می توان آن را کاهش داد.
-بدليل اينكه اين دارو ممکن است کمی خواب آورباشد،تا زماني كه اثر خواب آوري آن را احساس مي كنيد از رانندگي و كارهايي كه نياز به احتياط بيشتري دارند خودداري نماييد.
_مصرف این دارو در خانمها ممکن است موجب تغییرات در دوره ماهانه و تغییرات هورمونی مربوط به آن از جمله نا منظم شدن قاعدگی ،ریزش موهای زاید،دل پیچه ،تغییر خلق وخو ،قرمزی پوست و... شود.در صورتی که این مشکلات برای شما بوجود آمد،به پزشک خود اطلاع دهید.
_مصرف داروی اسپیرنولاکتون بر روی جنین ،خصوصا جنین پسر عوارض بدی می تواند داشته باشد.لذا حتما باید حداقل 3 ماه پیش از بارداری قطع شود.به این دلیل خانم ها در سنین باروری که تحت درمان با این دارو می باشند باید یک روش موثر پیشگیری از بارداری طبق نظر پزشک خود در پیش بگیرند.

Reference: www.webmd.com
Reference: www.drugs.com

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف اسپیرونولاکتون

اين دارو به عنوان داروي كمكي در كنترل حالات خيزدار (مانند نارسايي احتقاني قلب، سيروز كبدي، سندرم نفروتيك و اغلب با زيادي ثانويه آلدوسترون همراه است) و خيز بدون علت مشخص و به عنوان داروي كمكي در درمان زيادي فشار خون همراه با افزايش آلدوسترون يا بدون آن، به ويژه در موردي كه نياز به يك مدر نگهدارنده پتاسيم باشد، مصرف مي‌شود. اسپيرونولاكتون براي تشخيص ودرمان افزايش اوليه آلدوسترون و پيشگيري يا درمان كمي پتاسيم خون (در بيماراني كه ساير اقدامات کافي نباشد) مصرف مي‌شود. اين دارو در درمان پرمويي بدن در زنان نيز مورد استفاده قرار گرفته است.

مکانیسم اثر اسپیرونولاکتون

-آنتاگونیست آلدوسترون با اثرات دیورتیکی و ضد فشار خون. اتصال رقابتی در گیرنده های وابسته به آلدوسترون سدیم- پتاسیم در توبول های کلیه که موجب افزایش ترشح سدیم، کلر،آب و حفظ پتاسیم و هیدروژن می گردد.

فارماکوکینتیک اسپیرونولاکتون

اين دارو به خوبي پس از مصرف خوراكي از مجراي گوارش جذب مي‌شود و فراهمي زيستي آن نيز بيش از 90درصد است. پيوند اين دارو به پروتئين بيش از 90درصد است. متابوليسم اين دارو كبدي است. اثر ان پس از 4-2 ساعت(با مصرف مقدار واحد) شروع مي‌شود. زمان لازم براي رسيدن به اوج اثر با مصرف متعدد 3-2 روز است. اسپيرونولاكتون به صورت متابوليت دفع مي‌شود.

منع مصرف اسپیرونولاکتون

اين دارو در زيادي پتاسيم خون نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی اسپیرونولاکتون

اختلالات گوارشي، كاهش توانايي جنسي، بزرگ شدن پستان‌ها، بي‌نطمي قاعدگي، كسالت، سردرد، اغتشاش شعور، بثورات جلدي، افزايش پتاسيم خون، كاهش سديم خون، مسموميت كبدي و نرمي استخوان با مصرف اين دارو گزارش شده است.

تداخلات دارویی اسپیرونولاکتون

مصرف همزمان اين دارو با داروهاي نگهدارنده پتاسيم، سيكلوسپورين، مكمل‌هاي پتاسيم و داروهاي مهاركننده آنزيم مبدل آنژيوتانسين ممكن است منجر به زيادي پتاسيم خون شود. اثرات ضد انعقادي هپارين در صورت مصرف همزمان با اسپيرونولاكتون ممكن است كاهش يابد. مصرف همزمان اين دارو با ليتيم به علت كاهش كليرانس كليوي ليتيم، ممكن است سبب بروز مسموميت با ليتيم شود. اسپيرونولاكتون ممكن است نيمه عمر ديگوكسين را افزايش دهد.

هشدار ها اسپیرونولاکتون

1- در موارد زير بايد با احتياط فراوان مصرف شود: بي ادراري يا عيب كار كليه، افراد مبتلا به ديابت و بيماري كليوي، عيب كار كبد.
2- بيماراني كه شديداً بدحال هستند يا حجم ادرار آنها كم است، بيشتر در معرض خطر زيادي پتاسيم خون هستند.
3- در بيمارن سالخورده، خطر بروز زيادي پتاسيم خون افزايش مي‌يابد.
4- اندازه‌گيري فشار خون و تعيين غلظت الكتروليت‌ های سرم در طول درمان با اين دارو در فواصل منظم ضروري است.

توصیه های دارویی اسپیرونولاکتون

1- مصرف اين دارو حتي در صورت احساس بهبودي بايد ادامه يابد.
2- اين دارو زيادي فشار خون را درمان نمي‌كند، بلكه آن را كنترل مي‌نمايد. از اين رو مصرف اين دارو ممكن است تا آخر عمر ضروري باشد.
3- از مصرف ساير داروها، به خصوص داروهاي مقلد سمپاتيك كه نياز به نسخه ندارند، بايد خودداري شود.
4- اگر دارو يك بار در روز به صورت مقدار واحد مصرف مي‌شود، براي اجتناب از افزايش دفعات دفع ادرار در طول شب، بهتر است صبح‌ها مصرف گردد.
5- به منظوركاهش تحريك گوارشي و احتمالاً كمك به افزايش فراهمي زيستي دارو، بهتر است دارو با غذا يا پس از آن مصرف شود.
6- در صورت فراموش شدن يك نوبت مصرف دارو، به محض به ياد آوردن، آن نوبت بايد مصرف شود، مگر اين كه تقريباً زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد. در اين صورت مقدار مصرف بعدي نبايد دو برابر شود.

دارو های هم گروه اسپیرونولاکتون

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
02099
01169

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص اسپیرانولاکتون ابوریحان 25 میلی گرم
قرص اسلاکتون 25 میلی گرم
قرص اسپیرانولاکتون مینو 25 میلی گرم
قرص اسپیرانولاکتون پارس دارو 25 میلی گرم
قرص اسلاکتون 100 میلی گرم
قرص اسپیرانولاکتون مینو 100 میلی گرم
قرص اسپیرانولاکتون پارس دارو 100 میلی گرم
قرص اسپیداکتون 100 میلی گرم
قرص اسپیداکتون 25 میلی گرم
سارا نصیری (1399/5/9)
سلام من قرص والسارتان میخورم آیا با قرص اسپیداکتون تداخل دارویی داره ؟میتونم مصرف کنم؟
مژده قیامی (1399/4/18)
سلام ببخشید این دارو رو میشه همزمان با قرص ال دی مصرف کرد؟
سپیده (1399/3/8)
سلام. یه سوال داشتم. من روزانه اسپیرو نولاکتون 25 میخورم. دکتر گفته ماهی یه دونه وییتامین دی پنجاه هزار بخورم. تداخل نداره بااین دارو؟
فاطمه (1399/3/4)
سلام من موهای سرم خیلی میریزد رفتن دکتر از این قرص بهم داد دوزش 50 هست روزی یک عدد الان تقریبا یک هفته هست که دارم مصرف میکنم ولی سینه هام خیلی درد گرفته وبه نظر خودم هم بزرگتر شده واینکه استخوان ها م هم درد میکنه آیا باید قرص رو ادامه بدم یا نه قطعش کنم
دکتر ژیلا سادات صدری - پزشک عمومی (1399/3/5)
سلام سنتون و سابقه مصرف دارو و بیماری مهم است بهثعد از زایمان،در دوران بایسگی یا بیماریهایی مثل کم خونی،کم کاری تیرویید،تنبلی تخمدان،رژیمهای لاغری سنگین و...میتونند از علل ریزش مو باشند حتما نیاز به معاینه و بررسی از نظر مشکلاتی که گفته شد،دارید
دانیال حیدری (1399/2/20)
سلام . این قرص برای درمان آکنه در مردان هم استفاده میشه ؟
علی (1399/2/15)
سلام وقت بخیر بنده دارای یک کلیه هستم و سال پیش دیالیز انجام دادم ، ورم مچ پا و تنگی نفس داشتم و دکتر این دارو رو تجویز کرده ، یک وعده در روز ، آیا خطر جدی داره این دارو؟
عفت (1399/2/14)
دختر م ۱۴ سالش هست ،ریزش شدید موی سر دارد ،دکتر این قرص را تجویز کرده ،البته گفت که هورمون های مردانش بالا هست و این دلیل ریزش مویش هست،موی زاید هم ندارد،الان که پیام ها رو خوندم ،خیلی نگران شدم ،چیکار کنم ؟دوز قرص هم ۲۵ هست ،دو بار در روز
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/2/14)
سلام ، نگران نباشید دارو را مطابق دستور پزشک مصرف نمایید. این دارو اثرات جانبی ضد هورمون مردانه دارد و گاهی به این عنوان در خانم ها مصرف می شود. در صورت عدم بهبودی و یا تشدید علائم حتماً به پزشک تجویز کننده مراجعه نمایید.
ناشناس (1399/2/12)
سلام من بخاطر جوش و آکنه صورتم دکتر اسپیرونولاکتون ۲۵میلی گرم هر دوازده ساعت در روز برام تجویز کردن و باشرایط الان دسترسی به دکتر ندارم و ماه رمضان آیا میتونم دوتا قرص ۲۵میلی گرم رو تو یه وعده مصرف کنم؟!
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/2/12)
سلام ، منعی برای مصرف هم زمان وجود ندارد. البته اگر روزه میگیرید میتواند همراه وعده سحر و افطار ۱ عدد میل کنید.
زیبا (1399/2/8)
با سلام من مشکل موهای زاید شدید چانه گلو سینه و شکم دارم و حدود دو سال هستش که اسپیرونولاکتون مصرف میکنم به همراه سیترویین کامپاند.نظرات رو خوندم و کمی ترسیدم چون برخی دوستان نوشتن با قطع دارو مجددا موهای زایدشون شروع به رشد کرده.ایاهمین طوره ، مصرف این قرص درمان قطعی موهای زاید نیست ؟من کلا همه کار برای موهای زاید کردم الانم قرص مصرف میکنم اینکه درمان قطعی نیست مایوس کننده هست.البته یه بار یه هفته مصرف نکردم موهای چونم در اومد.کلا اعتماد به نفس ادم میاد پایین با این موها
سودابه (1399/1/29)
سلام من از تیر 98 تمام صورت کمر و قفسه سینه ام پر از اکنه ملتهب و خونی شد دکتر تشخیص سطح بالای هورمون مردانه که گویا از غده فوق کلیوی ترشح میشه و سندرم پلی کیستیک رو دادن و اسپیرنولاکتون 25 روزی دوتا با قرص ضدبارداری تجویز کردن . اما تا الان که حدود 8 ماه می گذره فقط التهاب جوش ها خوب شده اما باز هم جوش های دردناک و سفت روی صورتم هست و تمام سطح صورتم پر از جوش و لکه هست . الان روزی یک قرص 100 اسپرنولاکتون میخورم. باید چیکار کنم تا خوب بشه؟
دکتر ساسان دوگوهر - پزشک عمومی (1399/1/29)
با سلام . آکنه بسته به شدت و نوعش به درمان پاسخ متفاوتی میده . به هر حال به نطرم بهتره ابتدا توسط متخصص پوست ویزیت بشید . درمان های متعددی برای جوش ها و لکه های ناشی از اون وجود داره
ملیسا نعمتی (1399/1/24)
با سلام. من شنیده ام که مصرف این دارو (اسپیرونولاکتون) باعث افزایش شدید پتاسیم خون و اریتمی قلبی و حتی ایست قلبی میشه. من برای ریزش موی شدید و اکنه ۵ سال مصرف میکردم مدام تپش قلب و درد قفسه سینه داشتم حالا که قطعش کردم بطرز وحشتناکی دچار ریزش مو شدم و شنیدم چایگزینی برای این دارو یافت نشده. ایا مصرف دوز ۱۰۰ میل در روز برای پتاسیم خون مشکل بزرگی ایجاد میکنه و منجر به ایست قلبی میشه یا میتونم مجددا استفاده کنم؟
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/24)
سلام! ریسک افزایش پتاسیم خون در افرادی که بیماری کلیوی دارن یا یه سری داروهای خاص مصرف میکنن افزایش پیدا میکنه. در صورتی که طولانی مدت مصرف میکنین, حتما باید تحت نظر پزشک باشین و سالانه سطح پتاسیم خون و یه سری موارد دیگه و عملکرد کلیوی چک شه. و هرداروی دیگه ای بخواین مصرف کنین, حتما باید با پزشک یا داروساز مشورت کنین.
سیما (1399/1/18)
با سلام من قرص اسپیرنولاکتون به علت جوش زیاد و ریزش موی سکه ای 6 ماه مصرف کردم پوستم عالی شد ولی الان صورتم لک شده و ریزش موهام برگشته میتونم دوباره بخاطر پوست و موهام استفاده کنم؟
دکتر ساسان دوگوهر - پزشک عمومی (1399/1/18)
سلام . این دارو باید تحت نظر پزشک متخصص مصرف بشه و احتیاطات و عوارض خاص خودش رو ممکنه داشته باشه . برای ریزش موی سکه ای هم که اصلا اثر ثابت شده ای نداره ...برای لکه های پوستی پسشنهاد میکنم روزی 3 نوبت از ضدآفتاب استفاده کنید اگه بعد از چند هفته بهتر نشد به پزشک مراجعه کنید
فاطمه (1399/1/15)
سلام.مصرف اسپیرونولاکتون جهت هیرسوتیسم به چه صورت است؟؟؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/15)
سلام ، اکیداً توصیه می کنم این دارو را زیر نظر پزشک مصرف کنید و از خوددرمانی پرهیز کنید. این دارو می تواند منجر به عوارض شود.
مریم (1399/1/14)
سلام و خسته نباشید من ۴ ماهه دارم از اسپیرونولاکتون استفاده میکنم بخاطر پلی کیستیک و الان حدود ۲۰ روزی هست که سینه چپم تیر میکشه و وقتی دست میزنم یه دونه اندازه گردو میاد زیر دستم نمیدونم چیکار باید بکنم میتونید راهنماییم کنید با شرایطی که الان با وضعیت کرونا نمیتونم برم دکتر
دکتر مریم سلیمانی نژاد - پزشک عمومی (1399/1/14)
سلام درد سینه از عوارض این دارو می باشد و در حال حاضر با توجه به شرایط فعلی تا زمان مراجعه به پزشک جهت معاینه، اقدام خاصی لازم نیست و در صورت درد آزار دهنده از مسکن هایی مثل استامینوفن میتوانید استفاده کنید
محدثه حسن پور (1398/12/29)
من یک ماهه که از این دارو با دز۱۰۰ استفاده میکنم درد سینم بهبود پیدا کرد اما تکرر ادرار با لخته خون دارم بنظرتون برم سونوگرافی یا طبیعیه ممنون میشم راهنماییم کنین
دکتر شهرام مظاهری - متخصص قلب و عروق (1398/12/29)
سلام اسپیرینولاکتون هیچ تاثیری در درد قفسه سینه ندارد، یک ادرار آور ضعیف است و در درمان نارسایی قلب د فشار خون بالا کاربرد دارد . دوز معمول آن هم ۲۵ یا ۵۰ در روز است و ۱۰۰ خیلی زیاده، تکرر ادرار میتونه به علت اسپیرینولاکتون باشه ولی لخته خون طبیعی نیست.
ناشناس (1398/11/11)
سلام من الان حدود6ساله مشکل هورمون دارم فوق تخصص غددهم به من کمکی نکردهمچنان رشدموهای زائدبدنم مثل صورت وسینه وشکمم بیشترمیشه این داروهم مصرف کردم.الان بایدچکارکنم..؟؟
فاطمه شیرمحمدی (1398/11/10)
سلام من برای جوش های صورتم ب پزشک مراجعه کردم و برام قرص اسپیرونولاکتون 25تجویز کردن روزی دوتا از روزیکه استفاده میکنم سردرد و حالت تهوع دارم من مشکل کبد چرب هم دارم ایا ضرر نداره؟
سما (1398/10/26)
سلام خسته نباشید.من بعد از ازدواجم صورتم شروع کرد به جوش های هورمونی زدن در قسمت پایین صورتم.واقعا کلافم کرده بود که امروز متخصص زنان برام اسپیرولانکتون رو تجویز کردن با دوز ۲۵ دوبار در روز.ایا احتمال داره که بعد از مصرف جوشام دوباره برگردن یا بدتر بشه؟ و اینکه در کل ماه استفاده بشه و ارتباطی با عادتی نداره؟
مريم مزينان (1398/10/25)
من نزديك ٣ هفته اس براي موهام به تجويز دكتر دارم شبي ٥٠ میلی گرم مي خورم، دو هفته اس كه سينه هام به شدت دردناك هست ولي چيزي كه امروز توجهمو جلب كرد اين بود كه احساس ترشح در يكي از سينه هام كردم ، ايا اين طبيعيه و از عوارض اين قرصه؟
M'n (1398/10/17)
سلام من حدوددوماهه قرص اسپیرنولاکتون 25 وروزی دوبار تجویز کرده روی پوستم لکه های سفید افتاده بود ک دکتر تشخیص دادن هورمون بدنم به ریخته این دوماهی ک من این قرص ومصرف میکنم پریود نشدم سوالم این ب خاطر این قرص پریودنمیشم چیکارکنم
مرجان شیر محمدی (1398/10/12)
سلام من مدتیه قرص راکوتان میخورم به همراه روزانه اسپیرولاکتون به تجویز پزشک. الان پریود هام نامنظم شده و خیلی دوره هاش کوتاه شده. باید قرص رو قطع کنم؟ قبل مصرف دوره ی پریود هام حدودا منظم بود و اینکه دوز قرص ۲۵ میلی گرم است.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/12)
نا منظم شدن پریود احتمالا مربوط به مصرف اسپیرانولاکتون است. اگر قابل تحمل نیست برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
الهام غفاری (1398/10/3)
ایا مصرف همزمان قرص ال دی بدلیل درمان کیست تخمدان و اسپرینولاکتون اشکال داره ؟ منظورم اینه ک ایا تداخل دارویی داره یا نه
ناشناس (1398/10/2)
باسلام دخترم به علت هورمون بالای مردانه مدت 4سال اسپیرونولاکتون ومتفورمین وضد بارداری استفاده می کرد ولی دکتر غدد گفت لازم نیس که قرص مصرف کنه از وقتی که مصرف نمی کنه موهای زاید صورتش بیشتر شده ایا باید دوباره مصرف کنه
زهرا (1398/9/24)
من یک ماه از از داروی اسپیرونولاکتون بخاطر ریزش مو دکتر تجویز کرده مصرف می کنم و الان قصد بارداری دارم آیا می تونم یا باید سه ماه از قطع دارو بگذره ؟
ناشناس (1398/9/21)
سلام من پریودیم نامنظمه ب دکتر زنان مراجعه کردم برام قرص سیپروترون کامپاند برای تنظیم قاعدگی تجویز کرده قرص اسپیرولاکتون هم نوشته در صورتی ک میگن قرص اسپیرولاکتون در قاعدگی بی نظمی ایجاد میکنه قرص سیپروترون کامپاند مصرف میکنم برای تنظیم قاعدگی حالا باید چیکار کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/21)
تمام داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده را مصرف کنید. با تنظیم هورمون های بدن قاعدگی منظم خواهد شد.
نهاوندی (1398/9/19)
برای سندروم پلی کیستیک تجویز کردن که زیر چانه و گلو موز زاید دارم آیا کیست رو هم از بین میبره یا فقط موی زائد رو؟
روژا (1398/9/17)
ایا این قرص باعث افزایش وزن میشه؟ راستش از خوندن نظرات استفاده کننده ها ترسیدم و مطمئن نیستم که میخوام استفاده کنم یا نه. من مشکل آکنه دارم و موی زائد اگر شروع کنم و با دیدن اثرات منفی سریعا قطع کنم مصرف رو ایرادی داره؟
سمانه کرباسیان (1398/9/17)
سلام من یک سال عمل اسلیو کردم مولتی دیلی و کلسیم دی و آهن مصرف میکنم همچنین کم کاری تیروئید دارم که قرصش میخورم قبل عملم دچار کبد چرب بودم که بعد کاهش وزنم درمان شد بدنم و صورتم موی زائد زیادی داشت که ۸ جلسه لیزر کردم و خیلی کم شد اما در آزمایش نشون داد تتسترونم بالاست الان دکتر غدد برام این دارو با دوز صد تجویز کرده به مدت ۳ ماه روزی یک عدد آیا این دارو با داروهای مصرفی من تداخل نداره برای کبدم مضر نیست وزنم زیاد نمیکنه بعد ۳ ماه که مصرفش تموم شد باید بازم ادامه بدم ؟ چون قصد بارداری دارم به خاطر مصرف این دارو به تعویق انداختم ممنون از پاسخگویی
ناشناس (1398/9/14)
سلام، من به خاطر مشکل موهای زائد الان نزدیک به 4 ساله که آلداکتون مصرف میکنم. اخیرا هم آزمایش دادم و از نظر عملکرد کلیه و کبد و الکترولیت‌ها مشکلی نداشتم. میخواستم بدونم اگه همچنان ادامه بدم چه عوارضی ممکنه برام داشته باشه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/15)
آزمایشات دوره ای که پزشک برای شما تجویز می کند را انجام دهید و شش ماه یکبار از نظر عملکرد کبد و کلیه بررسی های لازم را انجام دهید.
سمیرا (1398/9/14)
سلام پزشک من بدون ازمایش به من این قرص رو داد که 25 هست یکی صبح و یکی شب.نزدیگ سه ماهه میخورم نه تنها جوشهام خوب نشد و هنوز میزنه که خون پریودم کم شد و موهام خشک و نازک شد. ادرار اور هم نیست من خیلی کم احساس ادرار دارم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/14)
در صورتی که این دارو برای شما مناسب نبوده بهتر است برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
سمیه (1398/9/11)
سلام دکتر من این دارو رو برای جوش های بدنم که قبل از پریدیم میزدم تجویز کردن، و روزی صد می خورم و هفت ماه باید ادامه بدم، و گفت که در 5 روز دوران پریودی باید قطع شود، این درسته؟؟
فاطمه بابایی (1398/9/7)
سلام من به خاطر موهایه زاید دکتر برام اسپرانولاکتون تجویز کردن و گفتن زمان پریودی قطعش کنم حالا من میخوام قرص ال دی برای جلوگیری استفاده کنم اشکالی داره؟
ناشناس (1398/9/7)
سلام ببخشید دکترزنان برای باردارشدن واینکه اضافه وزن دارم وصورت پرازجوش این قرص رونوشته به نظر تون برای بارداری مشکل ایجادمیکنه
شادی (1398/9/6)
سلام من 3 ماه اسپیرونولاکتون 100مصرف میکنم این اواخر یعنی این هفته دیدم ک زیر چشمام داره کبود میشه میتونه از عوارض این قرص باشه
nazgol (1398/9/6)
خسته نباشید. من ۱ سال پیش ایران که بودم دکتر زنان برای اینکه گفتم قبل از پریود ورم می‌کنم، برای من اسپیرانولاکتون تجویز کردن و گفتن ۵ روز قبل از پرید بخورم. اما من الان حدود ۴ ماه هست که نزدیک پریود روی بینیم جوش هورمونی میزد، و با استفاده از اسپیرانولاکتون دیدم صورتم دیگه جوش نمیزنه. به همین دلیل الان ۳ ماه هست که فقط ۵ روز قبل از پریود که صورتم می‌خواد جوش بزنه من از این قرص استفاده می‌کنم تا ماه بعد باز. این ضرری داره برای من که فقط در ماه حدود ۵ تا ۷ روز از این قرص استفاده می‌کنم و قطع می‌کنم تا ماه بعد دوباره؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/6)
اگر تجویز پزشک بوده و نتیجه درمانی آن را مشاهده کرده اید بلامانع است. در صورتی که قصد بارداری داشتید قبل از اقدام به بارداری مصرف اسپیرانولاکتون را قطع کنید.
ناشناس (1398/9/3)
سلام من برای درمان موهای زاید ثورتم و همچنین تنبلی تخمدان این دارو رو دارم مصرف میکنم دوز ۱۰۰ رو صبح نصف و شب عم نصف دیگشو میخورم هنوز یک ماه نشده بعد از دوهفته از پریودیم ۳ روز لکه میدیدم بعدخوب شدم حالا بعد یه هفته دوباره لک دیدم تا حالا اینجوری نشده بودم آیا از عوارض این دارویه؟؟
foruq najibi (1398/9/2)
سلام ممنون برای پاسخگویی تون من به تجویزپزشک حدود پنج سال از این قرص استفاده میکنم چند وقتی قطع کردم موهای زائدم دوباره رشد کردن و دوباره قرص مصرف کردم الان روی گونه ها و صورتم لک شدن ممکن لکها از عوارض این قرص باشن!؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/3)
احتمال بروز چنین عارضه ای برای اسپیرانولاکتون وجود دارد.
مائده (1398/8/26)
سلام، دکتر زنان برام اسپیرنولاکتون25 نوشت و همچنین قرص ال دی. راستش من چند وقتی هست ینی20 روز که اسپیرنولاکتون رو مصرف نکردم بدلیل مسافرت و فراموش کردن:| میتونم از الان ادامه بدم؟؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/26)
تا پایان این دوره مصرف نکنید. از دوره قاعدگی بعدی طبق تجویز پزشک داروهای تجویز شده را استفاده کنید.
ناشناس (1398/8/25)
سلام دخترمن برای جوشهای صورتش این دارو رو بادوز ۲۵شروع کرده چون ازمایش نشون داد هورمون مردانه بالاست ،ولی الان این ماه ۳مرتبه پریود شده با فاصله یک هفته تا۱۰روز ،الان نمیدونیم ادامه بده یا نه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/26)
لازم است برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.
فاطیما (1398/8/22)
ببخشید من از وقتی این قرص رو مصرف میکنم دچار حالت تهوع شدم یعنی از بوی بعضی از غذاهایی که قبلا میخوردم الان بدم میاد ایا این طبیعیه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/23)
عوارض داروها قابل پیش بینی نبست. ممکن است از عوارض این دارو باشد.
مرضی (1398/8/22)
سلام من خیلی موی زائد داشتم.بامصرف این قرص خیییییلی کم مو شد بدنم و عارضه ای ک داشتم این بود ک خیلی زود رنج شدم و زود گریم میاد:)
لیلا رمضانی (1398/8/21)
سلام خسته نباشید ببخشید من یه دوره 3 ماهه قرص اسپیرونولاکتون استفاده کردم الان هم دکتر 3 ماهه دیگه برام نوشته دارم مصرف میکنم می خواستم بدونم اين قرص برای جوش و آکنه کمک میکنه یا تأثیر دیگی داره ممنون میشم اگه جواب بدید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)
با تنظیم هورمون های جنسی بر جوش و آکنه موثر است.
ملیحه محمدی (1398/8/21)
سلام من حدود سه ماهه از این قرص به همراه گلای وانس به تجویز پزشکم استفاده میکنم برای درمان تنبلی تخمدان، علائمی مثل موی زائد و جوش صورت و ریزش مو داشتم، ریزش موهام یکمی بهتر شد ولی همچنان از بین نرفته، خواستم بدونم آیا منطقیه من بعد سه ماه مصرف دارو همچنان جوش زیاد بزنم و ریزش مو داشته باشم و موهای زائدم خوب نشن؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)
شاید نیاز به افزایش دوز دارو و یا روش های درمانی دیگر داشته باشید. بهتر است موضوع را به پزشک اطلاع دهید.
مريم ط (1398/8/20)
واي واي اين چه قرصيه!!! دكتر براي موهام كه الگوي ريزش مردونه دارم و همچينين يك دونه جوشي كه قبل پريودي ميزدم اين دارو رو تجويز كردن. با اينكه هزار بار به دكتر گفتم من فيبروم رحم و اندومتريوز دارم ولي ايشون گفتن با دوز كم برات تجويز مي كنم و روزي ٥٠ ميلي بايد بخورم تا سه ماه! بعد يك هفته از مصرف دارو دارم خل ميشم، شدم يه ادم رواني و واقعا اخلاقم افتضاح شده. سينه هام كه داغون شدن و لباسم ميخوره بهشون دلم ضعف ميره، از طرفي مني كه به موقع پريود ميشدم پريود نشدم و يه حال پي ام اسي بدي دارم. خدا بهم كمك كن پريود شم. وقت مجدد گرفتن از دكترم كار حضرت فيله. ديگه نميخوام دارو رو ادامه بدم، همين يك هفته براي هفت پشتم بسه.
مرجان (1398/8/19)
سلام من ريزش موي زيادي دارم ولي يكي از عوارض قرص ادرار زياد هست كه من در حالت عادي اين مشكل و دارم با مصرف اين قرص بيشتر ميشه؟
ناشناس (1398/8/19)
سلام وقت بخیر. من چهار ماهه ک اسپیرونالاکتون ۱۰۰ شبی نصفی میخورم دکتر واس جوش صورت با قرص راکوتان تجویز کرد،این ماه پریود نشدم. ب دکتر زنان مراجعه کنم؟
ناشناس (1398/8/19)
سلام خسته نباشید من نزدیک سه ساله با تجویز پزشک غدد اسپیرونولاکتون ۱۰۰ رو روزی یک عدد برای ریزش مو استفاده میکنم و و موثر هم بوده.میخواستم بدونم مصرف چند ساله و طولانی مدت این قرص میتونه خطر جدی داشته باشه؟ممنون
شه وردی (1398/8/18)
با عرض سلام و خسته نباشید من از اسفند سال نود قرص اسپیرو نولاکتون را ابتدا با دوز50و بعذ از دوسال با دوز 100 هرشب استفاده میکنم این قرص مشکلات جسمی من (ورم بدن و صورت ،جوش صورت، موی زائد ) رو کامل رفع کردهیچ مشکلی در قاعدگی برایم ایجاد نشده اگر چند شب نخورم به شدت ورم میکنم سوال من اینه که استفاده این قرص در این زمان طو لانی موردی ایجاد نمی کنه؟
ناشناس (1398/8/15)
سلام من بخاطر ریزش موهام رفتم دکتر و اسپیرونولاکتون صد برام تجویز کردن الان حدودا چهار ماهه استفاده میکنم تاثیر مثبت روی موهام داشته فقط باعث بی نظمی قاعدگی و تغییر خلق و خوم شده باید ادامه بدم باز!؟ تا چه مدت باید مصرف کنم!؟!
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)
بیماری شما ریزش مو با الگوی مردانه بوده است. در صورت بروز مشکل می توانید با نظر پزشک از داروی جایگزین استفاده کنید.
لیلی رمضانی (1398/8/14)
سلام خسته نباشید ببخشید من 3 ماه هست قرص اسپیرونولاکتون استفاده میکنم دکتر برای جوش های صورتم نوشته آیا ریز مو داره چون من می ترسم ریزش مو داشتم باشم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/15)
باعث تنظیم هورمون های زنانه می شود و از ریزش مو با الگوی مردانه جلوگیری می کند. اگر سه ماه است مصرف می کنید و ریزش مو نداشته اید جای نگرانی نیست.
سمیرا (1398/8/14)
سلام.من هم به خاطر ریزش مو با نظر پزشک شروع کردم اما سردرد گرفتم بانظر دکتر نصف دوز خوردم اما بهتر نشدم.موندم قطع کنم یا به نظر یکی از متخصصان زنان همراه قرص میگرن بخورم.روی کبد چه عارضه ایی داره.منافعش بیشتره یا عوارضش.برای مو تا چه مدت میشه خورد؟
ناشناس (1398/8/14)
با سلام دکتر قرص اسلاکتون ۱۰۰ برای جوش های صورتم تجویز کرده ولی از اونجا که من قاعدگی منظمی ندارم هنوز مصرف نکردم این قرص چند روز قاعدگیو عقب میندازه؟؟
ناشناس (1398/8/12)
سلام من یک ماه پیش دکتر بخاطر مشکل ریزش مو و آکنه ای ک داشتم این قرص رو تجویز کردن.الان بعد گذشت این مدت از مصرف این قرص مدام احساس حالت تهوع و سرگیجه و خستگی میکنم طوری ک امروز دیگه استفاده نکردم.باید چیکار کنم مصرفشو دوباره ادامه بدم یا قطع کنم؟باتشکر
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/12)
احتمالا با دوز بالا مصرف دارو را آغاز کرده اید. با دوز کمتر مصرف دارو را آغاز کنید و به تدریج تا مقدار تجویز شده اضافه کنید.
طاهری (1398/8/12)
سلام. من به تجویز دکتر متخصص غدد برای تنظیم شدن اختلالات هورمونی به مدت پنج سال مصرف کردم و الان هشت ماهه دکتر قرصامو قطع کرده اما دوباره مشکل موهای زائد و جوش صورتم داره بروز میکنه. اگر این قرص اسپیرولاکتون 100 رو شروع کنم بخورم و تا شش ماه مصرف کنم مشکلی پیش میاد؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/12)
مصرف خودسرانه این دارو توصیه نمی شود. لازم است به پزشک مراجعه کنید.
نسرین حسنی (1398/8/11)
سلام امروز دکتر برام این قرص رو تجویز کرده ولی الان یکی از عوارض این قرص رو که خوندم بزرگ شدن سینه ها هست آیا این عارضه موقتی هست بعد از این که دارو قطع بشه سینه به سایز قبلی برمیگرده ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/11)
ژینکوماستی اصولا بزرگ شدن سینه در آقایان است. در خانم ها ممکن است باعث درد شود و با قطع مصرف برطرف می شود.
Rezaeee (1398/8/11)
با سلام و خسته نباشید من 23 عدد از قرص اسپینولاکتون 100 استفاده و وقتی فهمیدم عوارض داره و پریودیم رو نامنظم کرده قط کردم دیگه نخوردم از اونروز سینه درد دارم و سینه ها بزرگتر وشل تر شده ایا این عوارض از بین میره یا کمتر میشه؟؟؟ایا نیازه من سونو سینه بدم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/11)
درد سینه از عوارض شایع این دارو است و معمولا پس از قطع مصرف دارو برطرف می شود. اگر بیش از یک ماه درد ادامه داشت لازم است جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1398/8/10)
من در روز دو تا ٢٥ ميلي گرم اين قرص رو ميخورم آيا دل پيچه و اسهال از عوارض اين دارو هست؟ آيا بايد دارو عوض بشه؟ اوايل ضعف و خستگي پا هم داشتم كه خوب شد
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/10)
مشکلات گوارشی از عوارض شایع اسپیرانولاکتون است. چند روزی مقدار مصرف دارو را کاهش دهید (روزی یک عدد) و در صورت ادامه عوارض برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.
حیدری (1398/8/9)
سلام من دو هفته هست دارم از اسپیرنولاکتون 100 استفاده میکنم و درد شدیدی توی قسمت سمت راست بالای شکمم هست دلیلش مصرف این قرص هست؟ باید قطع کنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/10)
سونوگرافی برای بررسی بزرگی کبد وآزمایش آنزیم های کبدی را انجام دهید. اگر مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد می توانید مصرف اسپیرانولاکتون را ادامه دهید.
ساارا حمیدی (1398/8/9)
سلام ، من این قرص رو دکتر برای اینکه نزدیک عادت ماهانه جوش نزنم تجویز کردن و روزی ۵۰ میلی میخورم ، بعد از تقریبا یک‌ ماهه که مصرف میکنم وی یک مقدار نقطه های ریز ( مانند نشونه ) روی صورتم ایجاد شده ، خواستم بدونم ایا این هم از عوارض جانبی قرص هست؟ و اگر هست بعد از اتمام دوره‌ی مصرف این دارو ، ان ها‌هم از بین می رن؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/10)
احتمال زیاد عوارض جانبی این دارو است. با تکمیل دوره درمان و قطع دارو این عوارض برطرف می شود.
ناشناس (1398/8/9)
سلام دکتر پوست برای من( ریزش مو )اسپیرونولاکتون۱۰۰ نوشت ، چون در منزل دوز۲۵موجوده،میتونم ۴تااسپیرونولاکتون ۲۵مصرف کنم ب جای یه دونه ۱۰۰
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/10)
تاریخ انقضای دارو را بررسی کنید. مشکلی ندارد
ناشناس (1398/8/5)
سلام با تشکر فراوان از سایت خوبه شما، من مشکل زخم معده و اثنی عشر دارم با مصرف نصف اسپیداکتون 100 هر شب مشکلی برای من پیش نمیاد؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. بعد از غذا مصرف کنید. احتمال بروز مشکل کم است.
مهرناز ایمانی (1398/8/5)
سلام بالاخره من متوجه نشدم باعث ریزش مو میشه یا از ریزش مو جلوگیری میکنه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)
از رشد موهای زائد صورت جلوگیری می کند و ریزش موی با الگوی مردانه در خانم ها را کاهش می دهد. برای تقویت پیاز موهای سر، می توانید از ترکیبات حاوی روی استفاده کنید
آرزو سیداحمدی (1398/8/4)
سلام من سه ماه پیش برای پرمویی دکتر رفتم و اسپیرونولاکتون رو برای ۶ ماه تجویز کردن و موهای زائد کمتر و ضعیف تر شدن ضمن اینکه موهای سرم هم نازک تر شدن اما نمیریزن . و اما امروز ک رفتم پیش یه دکتر دیگه تا همون قرصارو واسم بنویسه گفتن این قرص ضرر داره و نباید خورد چون بعد یه مدتی صدا کلفت و مردونه میشه و جلوی موهای سر میریزه. الان سوالم اینه ک من ب حرف کدوم پزشک گوش بدم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)
این دارو برای کنترل موهای زائد کاربرد دارد و برای جلوگیری از ریزش موهای سر می توانید از مکمل های محتوی روی و محلول های موضعی تقویت کننده موی سر استفاده کنید. مگر اینکه پزشک دوم درمان بهتری سراغ داشته باشند.
نازنین (1398/8/1)
سلام،این قرص ممکن باعث سرطان بشه بخاطر هورمونی بودنش؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/3)
اگر دارویی اثرات سرطان زا داشته باشد بطور کلی از تمام دنیا جمع‌ آوری و حذف می شود. نگران نباشید چنین عارضه ای ندارد
ناشناس (1398/8/1)
سلام وقتی من این دارو را مصرف میکنم دچار گشادی چشم هام می شم وحال زیاد صحبت کردن رو هم ندارم
ناشناس (1398/7/28)
سلام خسته نباشید.من کنکوری هستم و باید ساعات زیادی مطالعه کنم.دکتر این قرص رو برای من تجویز کردن تو عوارض نوشتین خواب آلودگی وگیجی.به نظرتون واقعا زیادی خواب آوره؟آخه خواب آور توی عوارض همه ی داروها ثبت شده..باتشکر فراوان
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/28)
این عارضه برای همه کسانی که اسپیرانولاکتون استفاده می کنند ظاهر نمی شود. از پیش نمی توان در خصوص عوارض دارو قضاوت کرد. دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید در صورت خواب آلوده شدن در خصوص مصرف دارو تجدید نظر کنید
فرزانه (1398/7/27)
سلام دکتر به من گفت که برای ریزش مو دوز صد این دارو رو مصرف کنم ومن از موقعی که مصرفش میکنم با اینکه قبل مصرف یک روزم عادت ماهیانم عقب نمی افتاد ده روزه عقب افتاده با اینکه ازمایش دادمو مشکل هورمونی نداشتم اگه قرصمو ادامه بدم مشکلی پیش نمیاد؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/27)
نا منظم شدن قاعدگی از عوارض این دارو است. اگر مشکل برطرف نشد برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1398/7/24)
سلام دکتر من برای کیست تخمدان این قرص تجویز کرده آیا قرص خوبیه ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/25)
به پزشک اعتماد داشته باشید. دارو را مصرف کنید.
ناشناس (1398/7/23)
باسلام من دوز ۱۰۰ رو مصرف میکنم صورتم دونه های قرمز ودردناک زده وخیلی خارش دارن میتونه از عوارض این قرص باشه. باتشکر.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/23)
اگر دانه های تاول مانند ایجاد شده لازم است فورا دارو را قطع کنید و به پزشک اطلاع دهید.
ناشناس (1398/7/7)
سلام و وقت بخیر، دکتر این قرص رو با دوز ۲۵میل یک بار در روز، برای قطع ریزش مو برام تجویز کرده. اما توی موارد مصرف من همچین کاربردی ندیدم.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/8)
این دارو برای ریزش مو در خانم ها با الگوی مرادنه کاربرد دارد. چون هورمون های مردانه که از غدد فوق کلیوی ترشح می شوند را مهار می کند.
افتخار سادات هاشمي (1398/7/6)
سلام من امروز دكتر غدد بودم دكتر بخاطر جوشهاي عفوني كه يك سال ميزند تجويز كرده ولي الان كه كامنتا رو ميخونم راستش هم ترسيدم هم پشيمان شدم كه گرفتم ميخواستم بببينم حالا استفاده كنم يا نه با توجه به اينكه دكتر ٢٠٠عدد داده وگفت اگر خوب نشد به دكتر پوست مراجعه كنم چون تمام آزمايشات نخصصي غدد و هورمونيم همه خوب بوده ممنون از پاسخگوييتون
ناشناس (1398/6/12)
با سلامۤ و تشکر از سایت خوبتون امروز پزشک این قرصها رو برای درمان ریزش مو تجویز کرد. برداشتم از کامنتها اینه که مصرفش فاجعه است و ضررش بیش از منافعش...حتی مطلبی خوندم که ایجاد تومور میکنه و صد البته به فنا بردن آدمها از عمده داروهای ایرانی بعید نیست. در هر حال از خیر همون سود اندکش هم گذشتم. لطفا اگر داروی معادل و جایگزین خارجی در این زمینه می شناسید معرفی کنید.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/13)
اتفاقا داروی بسیار موثر و کم عارضه ای است. به هر حال هر دارویی ممکن است عوارضی داشته باشد. معمولا افرادی که نتیجه خوبی از دارو گرفته اند مطلبی ثبت نمی کنند.
حسینی (1398/6/8)
از وقتی این دارو رو استفاده کردم باعث ریزش موی شدید شدم علتش میتونه مصرف این دارو باشه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/9)
دکتر مصلحی، متخصص داروسازی بالینی: همان گونه که می دانیم ریزش مو علل مختلفی دارد و عمدتا باید ابتدا سایر علل پزشکی مثل بیماری های تیرویید و.. و یا تغذیه ای یا استرس رد شوند و بعد در مرحله بعد به داروهایی که سبب ریزش مو می شوند می رسیم ودر مورد داروها اسپیرنولاکتون از داروهایی نیست که به صورت شایع عارضه الپسی را داشته باشد پس احتمال کم است و ممکن است علت دیگری باعث ریزش مو باشد
عاطفه (1398/5/28)
با سلام .من حدود یک ماه و نیمه که این قرص رو برای درمان پرمویی روزی دو بار 25 میلیش رو مصرف میکنم اما متاسفانه وضعیتم بدتر شده. به نظرتون قطعش کنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/28)
ممکن است دوز دارو کافی نباشد و یا داروی تکمیلی لازم داشته باشید. بهتر است با پزشک مشورت کنید
H.pD (1398/5/25)
سلام من قرص اسپيرونولاكتون ١٠٠ ميخورم چند ماهه هر ماه ٢بار پريود ميشم مشكلي نداره يا قطع كنم؟ كم خوني دارم ولي شديد نيست
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/25)
به پزشک مراجعه کنید. احتمالا پزشک برای شما داروی دیگری برای تنظیم قاعدگی تجویز خواهد کرد.
فریبا (1398/5/22)
من به مدت دوماه از این قرص روزی دوبار استفاده می کردم بقدری سینه هام درد می کنه اذیتم می کنه این از عوارض دارو می تونه باشه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/23)
بزرگ شدن سینه از عوارض شایع این دارو است.
سارا امیرحسنی (1398/5/17)
ببخشید اسهال و تب و لرز هم از عوارض این دارو هست؟؟ اگه آره باید چیکار کنم؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/18)
اسهال ممکن است از عوارض این دارو باشد ولی تب و لرز بعید است از عوارض این دارو باشد. لازم است از نظر اسهال میکروبی توسط پزشک معاینه شوید
لیلاداوری (1398/5/13)
سلم من با این قرص صورتم دانه زده ایا ممکن است ازاین دارو باشد
ناشناس (1398/5/12)
با سلام آیا این قرص باعث متورم شدن وزخم شدن سینه ها میشود
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/13)
بزرگ شدن پستان از عوارض این دارو است.
رضا حامدی (1398/4/30)
با عرض سلام و خسته نباشید. من چند وقتی هست با فشار خون بالا مواجه هستم. فکر میکنم از وقتی این قورص رو استفاده میکنم، اینطور شدم. آیا این دارو تاثیر گذار هست در افزایش فشار خون؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/30)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. اسپیرانولاکتون اصولا باعث کاهش فشار خون می شود.
ناشناس (1398/4/6)
مصرف قرص اسپیرونولاکتون در دوران پریودی باید قطع شود یا نه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/6)
اسپیرانولاکتون طبق تجویز پزشک باید مصرف شود و نباید در دوران قاعدگی قطع شود

چنانچه در خصوص "اسپیرونولاکتون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب