باکلوفن

داروهای شل کننده عضلات
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

باکلوفن چیست؟  و در چه مواردی استفاده می شود؟
باکلوفن از دسته ی داروهای شل کننده ی عضلانی می باشد که با اثر بر اعصاب نخاعی می تواند مقدار و شدت گرفتگی های عضلانی را در بیماران ام اس و سایر بیماری های عصبی مربوط به نخاع کاهش دهد.
این دارو همچنین می تواند گرفتگی ها و دردهای عضلانی را تسکین دهد و فعالیت ماهیچه ها را بهبود بخشد.

نحوه ی مصرف باکلوفن
این دارو بصورت قرص خوراکی ۱۰و ۲۵ میلی گرمموجود می باشد که معمولا بهتر است آن را سه بار در روز در فواصل مشخص مصرف کنید.این دارو در دردهای جدی عضلانی در بیماری های عصبی،باید چند هفته به صورت مداوم مصرف شود تا اثرات مطلوب آن مشاهده شود در نتیجه مصرف این دارو را بدون نظر پزشک تجویزکننده ی آن نباید قطع کرد.خصوصاً اگر دارو به مقدار زیاد و برای مدت طولانی تجویز شده باشد.

چه احتیاط خاصی در مورد این دارو وجود دارد؟
پیش از مصرف باکلوفن لیست کلیه ی داروهای مصرفی خود را (به ویژه داروهای شل کننده عضلانی، قرص های خواب آور و آرامبخش و ویتامین ها)در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.
در صورت سابقه ی بیماری های کلیوی، صرع، زخم گوارشی ،سکته،رماتیسم، پارکینسون و بیماری های روان به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورت بارداری یا شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید.
از آنجا که مصرف این دارو ایجاد خواب آلودگی یا گیجی می کند، تا ۲ ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیتهایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارند خودداری کنید.
مصرف همزمان این دارو با الکل سبب تشدید خواب آلودگی می شود که می تواند عوارض خطرناکی در پی داشته باشد.

عوارض شایع باکلوفن
شایع ترین عارضه ی این دارو خواب آلودگی ،گیجی و ضعف می باشد.با این حال در صورت احساس مشکل در تنفس یا بروز تشنج حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
نگهداری باکلوفن
دارو را در دمای اتاق در محیط خشک و خنک نگهداری کنید و از قرار دادن آن در دسترس اطفال جدا خودداری کنید. هنگام مصرف حتما به تاریخ انقضای محصول دقت نمایید.داروهای تاریخ مصرف گذشته می توانند اثرات و عوارض نامشخصی در بدن داشته باشند.
مصرف باکلوفن اطفال و سالمندان
در مورد مصرف این دارو در اطفال مطالعه ای صورت نگرفته و اطلاعات کافی نمی باشد.همچنین در سالمندان احتمال وقوع عوارض خواب آلودگی، توهم و گیجی بیشتر است.
در صورت مصرف بیش از حد باکلوفن
مصرف بیشتر از ۸۰ میلی گرم این دارو می تواند عوارض مسمومیت با آن را در برداشته باشد.در صورت مصرف بیش از حد درمانی، امکان مشکلات تنفسی شدید وجود دارد لذا حتماً با مرکز مسمومیت دارویی و یا مرکز اورژانس تماس بگیرید.

هشدار باکلوفن
در افراد دیابتی مصرف باکلوفن ممکن است منجر به افزایش قندخون شود.در افرادی که سابقه ی سکته ی مغزی و سایر بیماری های مغزی دارند،احتمال بروز عوارض دارویی باکلوفن بیشتر می باشد.


مطالب ویژه با همکاری دکتر مهدی شاهمیرانی

باکلوفن و نقش آن در رفلاکس معده-مری:
۱. ژورنال بالینی کلولند ( cleveland):
نشان داده شده است که شل شدن گذرای اسفنکتر تحتانی مری ( LES) باعث ایجاد رفلاکس در افراد سالم و مبتلایان به GERD می شود.
باکلوفن یک شل کننده عضلانی با ویژگیهای اگونیست انتخابی برای گیرنده کلاس B گاما آمینوبوتریک است که باعث کاهش ریلاکسیون گذرای اسفکتر تحتانی مری ( TLESR) و درنتیجه افزایش تونیسیته و فشار اسفنکتر تحتانی مری ( LES) می شود.
بااین حال باکلوفن از سوی FDA بعنوان درمان رفلاکس تایید نشده است و استفاده از آن ممکن است به خاطر عوارض جانبی مثل خواب الودگی و سرگیجه محدود شود.
Cleveland Clinic Journal of Medicine October 2015
۲. نظر اپ تودیت:
در بیماران با رفلاکس مقاوم که به تجویز دوباردرروز مهارکننده پمپ پروتون جواب ندادند، ما توصیه به درمان تجربی تجویز باکلوفن می کنیم ( توصیه درجه 2c).
ما معمولا با دوز شروع 10 میلی گرم دوبار درروز درمان را آغاز میکنیم که این دوز می تواند به 20 میلیگرم سه بار درروز افزایش پیدا کند. این دارو باعث کاهش رفلاکس ریلاکسیون گذارای تحتانی اسفکتر مری ( TLESR) تا میزان 40 الی 60 درصد می شود و همچنین باعث افزایش سرعت تخلیه معده شده است. این دارو از سد خونی مغزی عبور میکند پس این بیماران باید از لحاظ عوارض جانبی از قبیل؛ خواب الودگی، گیجی، سرگیجه، احساس سبکی در سر، ضعف و... به دقت مانتیور شوند و
همین عوارض جانبی، مهم ترین دلیل و عامل محدود کننده تجویز روتین این دارو در درمان رفلاکس معده-مری هستند.
Uptodate 2017.

مورد استفاده باکلوفن در نورالژی تری ژمینال مبتلایان به ام اس
عقیده همگانی براین است که این دارو میتواند در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروز دچار نورالژی تری ژمینال، مفید باشد. این بیماران اغلب از قبل در حال مصرف باکلوفن هستند و ممکن است بدون نیاز به اضافه کردن کاربامازپین به کنترل علائم دست یابند. باکلوفن با اثر آرام بخشی و از دست دادن تون عضلات بصورت گذرا همراه است و قطع ناگهانی آن ممکن است باعث تشنج و توهم شود؛ بنابراین، قطع این دارو باید به صورت تدریجی باشد.
دکتر مهدی شاهمیرانی

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف باکلوفن

باكلوفن در درمان اسپاسم شديد و مزمن عضله ارادي و به منظور كاهش تعداد و شدت حملات درد عصب سه قلو در بيماراني كه قادر به تحمل كاربامازپين نيستند يا به اثرات آن مقاوم مي باشند، مصرف مي شود.

مکانیسم اثر باکلوفن

باكلوفن احتمالاً در سطح نخاع عمل كرده و عبور بازتاب تك سيناپسي را مهار مي كند و به وسيله هيپرپولاريزه كردن انتهاي رشته عصبي آوران مانع از آزاد شدن واسطه هاي محرك احتمالي(اسيد گلوتاميك و اسيد آسپارتيك)مي گردد. اين دارو بر نواحي فوق نخاعي نيز ممكن است اثر بگذارد.

فارماکوکینتیک باکلوفن

جذب باكلوفن سريع و زياد است. سرعت و ميزان جذب با افزايش مقدار مصرف ممكن است كاهش يابد. متابوليسم آن كبدي است و فقط حدود 15 درصد مقدار مصرف متابوليزه مي شود. دفع آن كليوي است. حدود 40 درصد مقدار مصرف معمولاً طي 6 ساعت و كل دارو طي 3 روز از بدن دفع مي گردد.

منع مصرف باکلوفن

اين دارو در درمان بيماران مبتلا به مشكلات عروق مغزي، پاركينسون، فلج مغزي يا تروماي حاصل از مشكلات مغزي و زخم معده نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی باکلوفن

*
عوارض شایع (%10<):
سیستم اعصاب مرکزی: هیپوتونی (ضعف عضلانی)، خواب‌آلودگی، گیجی، سردرد
گوارشی: تهوع، استفراغ
عوارض نسبتا شایع (%10-1):
قلبی عروقی: افت فشارخون، ادم محیطی
سیستم اعصاب مرکزی: صرع، سرگیجه، بی خوابی، خواب رفتگی اندام، هایپرتونی، درد، اختلال تکلم، افسردگی، اغما، تفکرات نامعقول، آژیتاسیون، لرز
پوستی: خارش، کهیر
گوارشی: یبوست، ریزش غیرارادی بزاق (سیالوره)، خشکی دهان، اسهال
ادراری تناسلی: احتباس ادراری، تکرر ادرار، سختی در دفع ادرار، ضعف جنسی، بی اختیاری ادراری
عصبی، عضلانی و اسکلتی: سستی، کمردرد، لرزش
چشمی: تنبلی چشم
تنفسی: هیپوونتیلاسیون (کاهش تعداد تنفس)، پنومونی، تنگی نفس
متفرقه: صدمات غیرمترقبه

تداخلات دارویی باکلوفن

*مشخصات کلی تداخلات:
- تشدید اثرات تضعیف‌کننده‌ CNS
- تشدید هایپرگلایسمی
- کاهش آستانه تشنج

تداخلات رده X (پرهیز):
آزلاستین (نازال)، برومپریدول، اورفنادرین، اوکسوممازین، پارالدهید، تالیدومید

کاهش اثرات داروها توسط باکلوفن:
تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.

کاهش اثرات باکلوفن توسط داروها:
تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است.

افزایش اثرات داروها توسط باکلوفن:
الکل (اتیل)، آزلاستین (نازال)، بلونانسرین، فرآورده‌های حاوی سم بوتولینوم، برکسانولون، بوپرنورفین، داروهای تضعیف‌کننده‌ CNS، فلونیترازپام، لاسیدیپین، متوتری‌مپرازین، متی‌روسین، آگونیست های اپیوئید، اورفنادرین، اکسی کدون، پارالدهید، پیریبدیل، پرامی‌پکسول، روپینیرول، روتیگوتین، سوورکسانت، تالیدومید، یوراپیدیل، زولپیدم

افزایش اثرات باکلوفن توسط داروها:
آلیزاپرید، بریمونیدین (موضعی)، بروموپرید، برومپریدول، کانابیدیول، ماری‌جوانا (شاهدانه)، کلرمتیازول، کلرفنسین کاربامات، دایمتیندن (موضعی)، دوکسیلامین، درونابینول، دروپریدول، اسکتامین، هیدروکسی زین، گیاه کاوا، لمبورکسانت، لیسورید، لوفکسیدین، منیزیم سولفات، متوتری‌مپرازین، متوکلوپرامید، مینوسیکلین (سیستمیک)، نابیلون، اوکسوممازین، پرامپانل، روفینامید، سدیم اکسیبات، تتراهیدروکانابینول، تتراهیدروکانابینول وکانابیدیول، تولپریسون، تری‌مپرازین

تداخلات با غذا:
ذکر نشده است.

هشدار ها باکلوفن

1. در طول درمان با باكلوفن خطر بروز مسموميت CNS كه منجر به توهمات، اغتشاش شعور، افسردگي رواني يا ساير آشفتگي هاي رواني يا تسكين مفرط مي شود، در سالمندان بيشتر است.
2. در بيماران مبتلا به اختلالات كليوي، كبدي يا تنفسي اين دارو بايد با احتياط مصرف شود.

توصیه های دارویی باکلوفن

در موقع مصرف دارو از مصرف ساير داروهاي مضعف CNS بايد اجتناب شود.
-در صورت مصرف طولانی مدت حتما برای قطع کردن دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
-در ابتدای مصرف این دارو و تا هنگامی که اثرات این دارو برای شما مشخص شود از رانندگی و انجام کارهایی که به هوشیاری کامل نیاز است خودداری کنید.
-این دارو با مصرف الکل تداخل دارویی دارد.
-در صورت گیجی شدید، خواب آلودگی، غش کردن یا تغییر در دفعات دفع ادرار به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
-کلیه داروهای تزریقی باید در مراکز درمانی تزریق شود. از تزریق دارو در منزل خودداری کنید.
-در صورتی که محلول تزریقی دچار کدورت یا تغییر رنگ خاصی شده بود، از تزریق دارو خودداری کنید.
-در صورت مصرف طولانی مدت حتما برای قطع کردن دارو با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
-در ابتدای مصرف این دارو و تا هنگامی که اثرات این دارو برای شما مشخص شود از رانندگی و انجام کارهایی که به هوشیاری کامل نیاز است خودداری کنید.
-این دارو با مصرف الکل تداخل دارویی دارد.
-در صورت گیجی شدید، خواب آلودگی، غش کردن ، تغییر در دفعات دفع ادرار، تغییر در بینایی، درد قفسه سینه، درد عضلانی یا ضربان قلب غیر عادی به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00129
04929
06780
00130
22313
09086

محسن (1399/7/17)
من هرروز6یا7تا قرص باکلوفن 25مصرف میکنم الان سه سالی میشه قبلا موادمصرف میکردم خیلی ترس دارم بذارمش کناریه روزتاغروب نمیخورم خیلی عصبی میشم خواهش میکنم راهنمایی کنید ازلحاظ جنسی دارم به مشکل میخورم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/7/18)
لازم است به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید
Fatima (1399/7/7)
سلام من یه مدت اسید معدم بالا می یاد و خودمم میدونم بخاطر استرس و... ایناست به نظرتون این دارو رو استفاده کنم اخه تو این وضعیت دکتر رفتن هم خیلی سخت شده میشه منو راهنمایی کنید.
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/7/7)
سلام، این دارو نه تاثیری بر استرس دارد و نه اسید معده، از خوددرمانی خودداری کنید و با حفظ اصول بهداشتی از مهم ترین آن استفاده از ماسک می توانید به صورت حضوری به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که از مشکل رفلاکس رنج می برید می توانید تا زمان مراجعه به پزشک پنتوپرازول ۲۰ ۱ عدد صبح و ۱ عدد شب و فاموتیدین ۴۰ ، ۱ عدد هر شب بعد از شام میل کنید.
حسین (1399/4/22)
من مدتی شقاق معقد دارم دکتر برام باکلوفن ۱۰ تجویز کرده است بعدا وابسته این قرصانمی شم
ثابت (1399/4/17)
برادرم سی سالشه مشکل اسپاسم شدید پا و یه کمی لرزش رو داره مخصوصا در شرایط استرس زا بیشتر میشه. خیلی دکتر بردیم نتونستن تشخیص دقیقی بدن. فقط احتمال بیماری اسپاستیک پاراپرسیا رو دادن.لورازپام مشکلاتشو بهبود میداد که الان دیگه تولید نمیشه. سوالم اینه که باکلوفن جایگزین لورازپام برای ریلکس شدن عضلات پا, تو این حالت هایی که اسپاسم ریشه عصبی داره ,میتونه مفید باشه؟
دکتر نفیسه عارفی - پزشک عمومی_ MPH سالمندی (1399/4/18)
با سلام. مصرف داروی فوق، بایستی با نظر پزشک معالج و تجویز ایشان باشد.
مریم ساور (1399/3/28)
باسلام وخسته نباشیدخدمت شماعزیزان من مدتیه مشکل دفع ادراردارم ینی خیلی کم و بزور و با زور زدن ادرارم دفع میشه دکتررفتم نوار مثانه داخل مطب گرفتم وگفتن مثانه شما عصبی شده.حالا همزمان بااین مشکل مثانه عصبی دچار کمردردهم شدم جوریکه سرپا بایستم کمرم دردشدیدو ازباسن تاساق پا کشیدگی ودردشدیدمیادسراغم.دکتر کلیه ومجاری ادراربمن باکلوفن دادن ویدونه در روزبایدمصرف کنم ایا باکلوفن درمان قطعی مثانه عصبی ودردکمرم هست یا نه باید بپزشک مغزواعصاب مراجه کنم
دکتر مهناز السادات حسینی - دانشجوی داروسازی (1399/3/28)
با عرض سلام امیدوارم که حال شما بهتر شود ولی باید بگم دکتر مغر اعصاب به شما کمکی نخواهد کرد و یک دکتر که متخصص کلیه است باید شما را ویزیت کند. شما باید در بازه زمانی تحت در مان قرار بگیرید.
شایلی شیرانی (1399/3/20)
سلام خسته نباشید برای گرفتگی گردن درد داروخانه باکلوفن۱۰ بهم داد فاموتیدین هم برای معدم مصرف میکنم تداخلی باهم ایجاد میکنند؟
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/3/23)
سلام، خیر تداخلی مطرح نیست.
مریم ساور (1399/3/11)
من مشکل دفع ادراردارم ینی اداربزوریاقطره قطره میادایامصرف بکلوفن برای تنگی مجاری ادراریامثانه عصبی خوب هست وباعث بهترشدن دفع ادارمیشودچون من بهیچ عنوان کانل تخلیه ادرارنمیشوم وهمیسه دردواحساس پری مثانه دارم چیکارکنم بنظرتون.
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/3/12)
نیاز به بررسی کامل هست،باکلوفن یکی از درمانها هست
علی (1399/2/23)
سلام ممنونم از راهنماییتون و اطلاعات خوبی ک در اختیارمون میذارین من بخاطر گرفتگی و درد کمر این قرص را مصرف کردم. گه گداری جلو چشم ب مدت خیلی کوتاه تار میشه. باید قطع کنم یا میشه تا یکم بهتر شدن شرایطم مصرف کنم؟
رضا (1399/2/10)
سلام من بخاطر درد سیاتیک از این قرص استفاده میکنم باعث شده خواب راحتی داشته باشم.میخواستم ببینم در صورت قطع این قرص مشکلی در خواب ایجاد میشه؟یعنی اعتیاد آور نیست؟
سروش (1399/2/9)
با سلام. من بدلیل درد سیاتیک از سه قرص باکلوفن 10 و گاباروکس 100 و ملوکسیکام 15 استفاده میکنم که روزی یه دونه از هرکدوم میخورم. مدتیه احساس سنگینی توی قفسه سینه ام میکنم. این میتونه عوارض کدوم دارو باشه؟ آیا مصرف رو ادامه بدم یا نه؟
دکتر آرش علیجان زاده - دانشجو داروسازی (1399/2/9)
باسلام. داروی باکلوفن و ملوکسیکام، در 1 تا 2 درصد موارد، عارضه سختی در تنفس دارند. در صورت شدت علائم، با پزشک در میون بذارید تا دارو تون رو عوض کنه.
سعید والی (1399/2/8)
سلام برای کمردرد رفتم داروخانه یک امپول شل کننده عضلات بایک امپول پیروکسیکام گرفتم همراه اینا دکتر یک ورق قرص باکلوفن ۲۵هم دادگفت روزی ۲عدد صبح وشب اما همسرمن ۲قرص روباهم خورده امپول هاروهم زده الان خواب الودگی شدید وسرگیجه وحالت تهوه داره.سوالم از شما اینه که خطرناکه یانه چیکارکنم
دکتر رویا قنبری - پزشک عمومی (1399/2/8)
سلام در صورتیکه مشکل تنفسی نداشته باشن وعوارضی همچون تشنج نیاز به مراجعه حضوری نیست، تا ٨٠میلی گرم مسمومیت ایجاد نمیکند تقریبا سه روز تا رفع کامل اثر دارو زمان نیاز هست باتوجه به دفع کلیوی دارو مصرف مایعات فراوان در الویت قرار گرفته شود
دلارامی (1399/1/24)
سلام،من،قلب باز عمل کردم،بعلت کمردرد،این قرص(باکلوفن10)را دکتر صبح و شب تجویز کرده،تاثیر منفی که نداره
mahmatyakaf33 (1399/1/3)
سلام. مرسی.من اعتیاد داشتم الان .قرص ب2 یا بوپرونورفین مصرف میکنم وبعضی وقتها رسما از خوردن میفتم تا جایی که ده کیلو کم میکنم ووقتی از باکلوفن استفاده میکنم جلویه خودمو نمیتونم بکیرم باید یک چیزی بخورم نخورم نمیتونم سرپا بایستم قطع میکنم دوباره از خوردن میفتم قرص جایکزین برای باکلوفن هست که اعتیاد نداشته باشه.و تاثیرش همیشکی باشه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/1/4)
شما نیاز به مجموعه ای از داروها دارید که حتما باید توسط پزشک برای شما تجویز شود. بهتر است به مراکز MMT مراجعه کنید.
ناشناس (1398/12/22)
سلام من بابته گرفتگی عضلات این قرص رو تجویز کردن وشاهد سیاه بودن نقاطی از مدفوع شدم طبیعیه یا خیر؟
مدیر سامانه
در صورت سیاه شدن مدفوع نباید این دارو را ادامه دهید.
بهار خانجاني (1398/12/14)
سلام خسته نباشيد پسر من ٢ ماه ونيمشه دمتر واسه رفلاكس شديدي كه داره اول موتيليوم داد حالا بخاطر اينكه خيلي تاثير گذار نبوده بكلوفن ده تحويز كرده كه ٥ روز اول روزي يك هشتم و از روز پنجم صبح و شب يك هشتم بدم با اين عوارضي كه من ديدم يكم ميترسم انحام اين کار صحيح هست يا نه
ناشناس (1398/12/13)
سلام من پاهام خواب میرن و وقتی میخوام بخوابم مور مور میکنن دکتر باکلفن 19بهم دادن ایا ربطی داره به مشکل من این قرص یا خیر
کیانی (1398/10/26)
سلام پدر من شش ماه پیش تصادف و ضربه مغزی شدن دکترشون دیروز قرص باکلوفن ده تجویز کرده بودن وقتی بهشون دادم چند ساعت بعد تشنج کردن میتونه علت تشنج مصرف این قرص باشه؟؟
ږاژان محمدی (1398/10/17)
سلام من انگشتهای هردو دستم سست وبی حس هستن وگیراشون بشدت کم شده آیامصرف این قرص تاثیری برام داره ممنون
محمد براهویی (1398/10/16)
سلام من گرفتگی کمر وعضلات دارم همیشه موقع دردباکلوفن۱۰ مصرف میکنم با داروهای دیگه تا وقتی بهتر میشم باز قطع میکنم مصرف دارو رو اما دیروز ظهر ودیشب باکلوفن ۲۵ استفاده کردم صبح از خواب بلند شدم بشدت سرگیجه داشتم وفشارم پایین شده ۱۰ به ۴ می‌تونه از مصرف باکلوفن باشه
رضایی (1398/10/16)
باسلام.پدر من مدت 15ماه دچار سکسکه دایم شده .در اندوسکوپی مشخص شده دریچه ورودی معده گشاد شده .در اخرین ویزیت متخصص گوارش باکلوفن تجویز شده .وبا یک عدد 10میلیگرم که در دونوبت مصرف شود .ایا این دارو مناسب است .صمن اینکه پدرم دچار تکرر ادارار ویبوست وهمچنین گیجی زیاد شده .ایا این دارو مشکل پدرم را علاج میکند وچه مدت باید مصرف شود .باتشکر
سجاد کیهان (1398/10/10)
سلام وقت بخیر من پدرم بر اثر تصادف دچار ضربه مغزی شدن و بعد از ترخیص دکتر باکلوفن ۱۰ تجویز کردن اما به علت تداخل دارویی با آملودیپین و لوزار مصرفشُ قطع کردن،بعد از همه این ماجرا کلیه هاشون از کار افتاد و دیالیز انجام شد.توی چکاب مرحله آخر مجدد باکلوفن ۲۵ تجویز کردن روزی یک عدد. توی عوارض دارویی تغییر در دفعات ادرار نوشته شدهه؛اینم بگم که هوشیاری ایشونم کاهش داده و بازآوری حافظه کوتاه مدتشون هم ضعیف شده بعد از یک روز مصرف.
اعظم عارفی (1398/10/2)
سلام من دوتا از دیسک گردنم بیرون زده دکتر برام باکلوفن 10 نوشته ی هفته دارم مصرف میکنم سر گیجه و پشت سرم درد شدید دارم وسرم سنگینه..خوابم میاد ولی خوابم نمیبره لطفا راهنماییم کنید
علی (1398/9/27)
با عرض سلام،، پزشکم برای قطع سکسه از عوارض بعد شیمی درمانی باکلوفن ۱۰ تجویز کردند آیا مصرف همزمان این دارو با قرص زولپیدم ۱ و امنیک ۴% که شبها مصرف میکنم تداخل دارد؟متشکرم
سمیه حیدری (1398/9/14)
سلام بنده چند روزه کمر دردم دکتر قرص باکلوفن ۲۵ و ملوکسیکام ۷.۵ و نوروپنتین ۱۰۰ تجویز کردن، سه روزی هست مصرف میکنم سرگیجه دارم و یکم دست و پام بی حس شدن و مدفوعم تیره س آیا مصرف را متوقف کنم یا اینکه کدام را بخورم یا نخورم؟ ممنون میشم جواب بدید.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/14)
در صورت سیاه بودن مدفوع مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید. سرگیجه و بی حسی دست و پا از عوارض شایع این داروها است و اگر شدید نباشد مهم نیست ولی در صورت خونریزی گوارشی حتما لازم است به مراکز پزشکی مراجعه کنید. یکی از علائم خونریزی گوارشی سیاه بودن مدفوع است.
ناشناس (1398/9/13)
من مشکل عفونت ادرار دارم دکتر اورولژی برام باکلوفن وتاوانکس تجویز کرده ولی تمام عضلاتم سنگینی کرده ودرد شدید میگیرد به طوری که قادر به راه رفتن نیستم علت چیست با ناهار یکعدد تاوانکس و شبها یک عدد باکلوفن 10میخورم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/13)
به نظر می رسد بکلوفن برای شما داروی مناسبی نیست. تاوانکس را ادامه دهید و برای دریافت داروی جایگزین برای بکلوفن به پزشک مراجعه کنید.
مریم طاهری (1398/9/13)
مادرم بلکوفن خورد همینطور توهم میزنه و فکر میکنه کسی داخل اتاق راه میره قرص فشارم میخوره تداخل داشته خیلی نگرانشم 🥺🥺
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/13)
مصرف دارو را قطع کنید. عوارض برطرف می شود
Elham ghorbani (1398/9/10)
سلام خسته نباشید. من پسرم ۱۱ ماهشه قرص باکلوفن بهش میدیم یکی صبح یکی شب حالا ما نمیتونیم قرصش رو قطع کنیم وقتی میخواییم قرصش رو کم کنیم خیلی بیقرار میشه شبا تاصبح گریه میکنه.لطفا راهنمایی کنید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/10)
دلیل استفاده از قرص بکلوفن برای کودک ۱۱ ماهه چیست؟
محسن (1398/8/25)
سلام من سوزش و درد شديد در ناحيه مقعد داشتم با استفاده از پماد درمان شد و هيچ علائمي نداشت. مدت ١هفته بخاطر گرفتگي شديد كمر باكلفن٢٥ روزي ٣تا استفاده كردم. الان دوباره سوزش و درد برگشته. ميخواستم بپرسم ميتونه از باكلفن باشه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/26)
بعید به نظر می رسد به دلیل مصرف بکلوفن باشد. البته دوز بکلوفن را زیاد استفاده کرده اید. اگر مربوط به عوارض این دارو باشد باید با قطع مصرف این دارو بهبودی حاصل شود.
بیتا بنیسی (1398/8/23)
سلام مصرف همزمان باکلوفن ۱۰و قرص فینو پروست ۵ اشکالی نداره؟
ناشناس (1398/8/23)
سلام.من دو روزه باکلوفن۲۵ مصرف میکنم برای دردگردن وعضلاتم ولی هنوزسردرد وسرگیجه و حالت تهوع دارم..آیا دارو را ادامه دهم؟
لیلا (1398/8/21)
من دوتا تا حالا باکلوفن خوردهر 8 ساعت .برای درد عضلانی ..ولی خیلی گیجم ..سر گیجه دارم چه کار کنم
بیتا بنیسی (1398/8/21)
ببخشید شوهر من در اثر ضربه تصادف به کمرش دو ماه نمی تونست ادرار کنه دکتر براش باکلوفن تجویز کرد اما همان روز که سوند را خارج کردیم قادر به ادرار کردن شدالان خیلی تند تند حس ادرار کردن دارد آیا باید باکلوفن را قطع کنیم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/21)
چون شرایط بیمار شما خاص است بهتر است از پزشک معالج در این خصوص کسب تکلیف کنید.
ناشناس (1398/8/19)
پدرم به تازگی سکته مغزی گذرا داشته واز قبل دیسک بیرون زده گردن داشت دکتر براش باکلوفن ده تجویز کرد امشب برای اولین بار این دارو مصرف کرد که بعد از یک ساعت حالش بد شد دچار سردرد شدید گیجی منگی بیقراری و دست و پا درد شدید شد لطفا بگین ایا مصرف این قرص ادامه بده یا نه لطفا کمک کنین
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/19)
اگر با مصرف یک قرص بکلوفن ۱۰ چنین عوارضی ظاهر شده صلاح نیست مصرف این دارو را ادامه دهند.
ناشناس (1398/8/18)
سلام . خسته نباشید . آیا باکلوفن یا ترکیب باکلوفن با داروی دیگر جهت مثانه عصبی ‌و شل شدن عضلات مثانه کاربرد دارد . توضیحا من تتگی زاویه چشم دارم و مستعد گلوکوم و داروهایی که برای مثانه عصبی وجود دارند عموما با گلوکوم تداخل دارند . ممنون .
ناشناس (1398/8/17)
سلام برا گرفتگی عضلات بعد از باشگاه خوبه ؟؟
مرضیه الماسی (1398/8/17)
باسلام پسرمن 1/5هست دکتر برای بیقراری شبانه باکلوفن 10نصف تجویز کرده آیا ضررداره نگران هستم وزنش 10 کیلو است
ناشناس (1398/8/15)
سلام دکترم واسه سنگ کلیه این دارو رو تجویز کرده ولی من شاغلم ممکنه عوارضش مانع از انجام کارهای روزانه م بشه واینکه این قرص میتونه برای دفع سنگ کلیه م موثر باشه ممنون میشم راهنمایی کنین
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/16)
این دارو باعث شل شدن عضلات اطراف کلیه و مجاری ادراری می شود و کمک به دفع سنگ می کند. قرص را شبها مصرف کنید تا صبح روز بعد اثرات خواب آلودگی آن ز بین می رود.
پریناز شریفی (1398/8/14)
سلام. به دلیل سوزش ادرار برای مادرم دکتر باکلوفن تجویز کرده و الان دچار درد شکمی شده. آیا از عوارض قرص است؟
امید فتاحیان (1398/8/13)
سلام من دو روزه از قرص باکلوفن 10 استفاده میکنم تو این دو روز درد شدید معده دارم
Samira (1398/8/13)
سلام. خسته نباشید مامانم سنگ کیسه صفرا 2میلی متری داره دکتر باکلوفن داده 30عدد روزی سه بار.. خواستم بدونم با داروسنگ رفع میشه ؟؟
احمد مظفری (1398/8/5)
يه مدتی برای درمان درد عضلانی شدید پشت و شانه از باکلوفن 25 استفاده میکردم.. الان تقریبا یک سال ميشه گاهی بعنوان آرام بخش استفاده میکنم.. آیا مصرف طولانی مدت عوارض خاصی داره؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)
بکلوفن به عنوان آرامبخش داروی مناسبی نیست. با نظر پزشک از داروهای دیگر برای استرس و تنظیم خواب استفاده کنید.
یوسف قرای (1398/8/4)
سلام من هرموقع میخورم تنگی نفس میگیرم آیا ادامه بدم یا نه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/5)
در صورت بروز نفس تنگی مصرف دارو را قطع کنید
ساشا ساعتچي (1398/7/27)
من مدتي هست از قرص باكلوفن ٢٥براي درد كمرم واسپاسم استفاده ميكنم،الان بهتر شدم ،الان بخوام اين دارو رو قطع كنم ،چجوري بايد اين كارو انجام بدم مدت مصرف ٢هفته
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/27)
دو هفته مشکل خاصی ندارد. چند شب نصف مصرف کنید و سپس دارو را قطع کنید
محمد (1398/7/26)
سلام.من مدتیه سوزش ادار دارم دکتر برام باکلوفن ۱۰بافنازومکس ۱۰۰ تجویز کرده وپرازوسین ۱ میلی.من فشار خون دارم ولیزونو پریل ۵ با نصف هیدروکلر تیازیدذمصرف میکنم شبا.ایا نیازه که بعد خوردن فنازومکس شبا قرصپرازوسین هم بخورم وقتی که شبا لیزینو مصرف میکنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/26)
پرازوسین فشار خون را کاهش می دهد ولی تجویز پزشک برای شما با هدف کنترل هایپرپلازی پروستات بوده است. ممکن است مصرف لیزینوپریل و پرازوسین باعث افت فشار خون شود. با توجه به اثر دوگانه پرازوسین و تجویز پزشک، این دارو را مصرف کنید. در صورت دسترسی به پزشک قلب، در خصوص حذف یا تعدیل دوز لیزینوپریل با ایشان مشورت کنید.
ناشناس (1398/7/25)
ببخشید مادر من کمرش گرفته دکتر باکلوفن ۱۰داده بهشون چند روزه دارن مصرف میکنن منتها میگن بهبودی ندارن میشه لطفا راهنمایی کنید چقدر طول میکشه اثر کنه؟؟؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/27)
اگر چند روز از مصرف دارو گذشته و تاثیر ایجاد نشده، لازم است برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنند
رها (1398/7/24)
اگروزن بیمار80باشدودر دوروزمتوالی 16عدد باکلوفن 10بخورد چه میشود لطفن راهنمایی کنید؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/25)
در صورت مصرف زیاد هر دارویی ابتدا عوارض جانبی که در شرایط معمولی اتفاق نمی افتد ظاهر می شود و با مصرف بیشتر مسمومیت و در ادامه خطرات جانی وجود دارد. با مصرف ۱۶۰ میلی گرم بکلوفن لازم است به اورژانس مسمومین در مراکز درمانی مراجعه و سم زدایی انجام شود
رها (1398/7/24)
ببخشیداگربالکوفن10پنج تا درعرض نیم ساعت خورده بشه اتفاقی میوفته؟؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
این مقدار برابر با ۵۰ میلی گرم بکلوفن است که اگر بیمار کم وزن باشد ممکن است باعث گیجی و خواب آلودگی شدید شود.
مهرداد (1398/7/5)
سلام من گردنم وپشت سردرد می گیره هردفعه بیشتر رو به بعداظهر وشب ولی صبح خوبم بعد از خواب ایا خودسرانه این قرص را بخورم یانه باکلوفن ۱۰ سپاس
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/5)
مصرف خودسرانه این دارو توصیه نمی شود. احتمال دارد این دردها به دلیل شغل شما باشد و یا نحوه ی نشستن، شاید رانندگی و حتی نگاه کردن زیاد به گوشی تلفن همراه با زاویه نامناسب باشد. لازم است ضمن رعایت موارد فوق از مسکن های ساده مانند استامینوفن یا دیکلوفناک استفاده کنید. و در ادامه اگر درد برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1398/7/1)
من سنگ کلیه داشتم دکتر برام تجویز کرده ،ایا برا سنگ کلیه خوبه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/2)
احتمالا به عنوان شل کننده عضلات برای دفع سنگ تجویز شده است
ناشناس (1398/6/29)
اگر کسی به اشتباه دو باکلوفن ۱۰ را بخورد چه مشکلی پیش می آید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/30)
بسته به وزن و سن فرد دارد. اگر فرد بزرگسال و بیش از ۶۰ کیلو گرم وزن دارد مشکل خاصی بیش نمی آید. بهتر است در آینده بیشتر دقت کنید.
محمد دربین (1398/6/17)
برای دندان درد خوبه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/18)
کاربردی برای دندان درد ندارد. بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید و از مسکن برای دندان درد استفاده کنید
ناشناس (1398/6/7)
سلام من برای دیسک کمرم استفاده میکنم ولی معده درد گرفتم قبلا ناراحتی معدع داشتم الان باز دردم شروع شده نمیدونم بخاطر این قرصه یا دوتا قرص دیگه ک میخورم .سبکس و پردنیزولون۵. ممنون میشم راهنمایی کنید دردم از کدوم قرصه
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/8)
هر یک از این داروها ممکن است باعث مشکلات گوارشی شوند. کپسول سبکس را حذف کنید و روزی سه مرتبه از شربت آلومینیوم ام جی استفاده کنید.
ناشناس (1398/6/6)
سلام آیا کسی که قبلا سابقه چند بار دیالیز داشته و درحال حاضر مشکل کلیوی ندارد آیا خوردن قرص باکلوفن ۱۰ برایش مضر است؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/6)
اگر در حال حاضر مشکل کلیوی ندارید می توانید دارو را طبق تجویز پزشک استفاده کنید. دائما عملکرد کلیه را تحت نظر داشته باشید
ناشناس (1398/5/9)
سلام.من مشکل اداری داشتم به دکتر ارولوژی مراجعه کردم قرص باکلوفن ۱۰برام نوشت نمیدونم چرا؟
امید مفتخری (1398/5/4)
با سلام آیا این دارو با دگزامتازون تداخل دارد؟
ناشناس (1398/4/31)
سلام قرص باکلوفن اعتیاد آور است آیا در ساختارش از مرفهین یا مشتقات استفاده شده
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/4/31)
باکلوفن اعتیاد آور نیست و مرفین ندارد
ناشناس (1398/4/23)
سلام اگر بعد از 5 یا 6ساعت بعداز خوردن قرص مشروب بخوریم خطر دارد
ناشناس (1398/4/23)
سلام طرزاستفاده قرص باکلوفون۱۰ چطوره مرسی

چنانچه در خصوص "باکلوفن" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن ونوستات محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب