پنتوکسی فیلین

داروهای قلبی عروقی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف پنتوکسی فیلین

داروی Pentoxifylline یک مشتق گزانتین می باشد که در درمان بیماری های عروق محیطی کاربرد دارد اگرچه اغلب جزء گروه وازودیلاتورها طبقه بندی می شود ولی فعالیت اولیه آن کاهش ویسکوزیته خون می باشد که احتمالاً از طریق اثر بر قابلیت تغییر شکل گلبولهای قرمز و چسبندگی و تجمع پلاکتی می باشد. این دارو باعث افزایش جریان خون در بافت های ایسکمیک و بهبود اکسیژن رسانی بافتی در بیماران دچار به بیماری های عروق محیطی و بهبود اکسیژن رسانی کورتکس مغز و مایع مغزی نخاعی در اختلالات عروقی مغز می شود. Pentoxifylline همچنین باعث مهار تولید سیتوکین ها و فاکتور آلفای نکروز کننده تومور( TNFالفا )می شود که این خصوصیت در مورد تعدادی از بیماری ها تحت بررسی است.
در درمان بیماری های عروق محیطی دوز معمول آن mg400، 3 بار در روز و به صورت خوراکی از فرم دارو با آزادسازی اصلاح شده می باشد که جهت دوز نگهداری و یا در مواردی که عوارض جانبی مشکل ساز می باشند به mg400، 2 بار در روز کاهش می یابد. دوزهای تجویزی می بایست با غذا مصرف شوند تا از اختلالات گوارشی کاسته شود همچنین در بیماریهای کبدی و کلیوی نیاز به کاهش دوز پیدا می شود. آثار سودمنددارو تا 2 الی 8 هفته بعد از شروع درمان ظاهر نمی شوند.

مکانیسم اثر پنتوکسی فیلین

پنتوکسی فیلین موجب بهبود جریان خون از طریق کاهش ویسکوزیته ی خون و افزایش انعطاف گلبول های قرمز می گردد.

فارماکوکینتیک پنتوکسی فیلین

داروی Pentoxifylline به سهولت از مسیر گوارشی جذب می گردد ولی تحت مسیر اول متابولیسم کبدی قرار می گیرد که بعضی از متابولیت های حاصله فعال هستند. نیمه عمر پلاسمایی آن بین 4% تا 8% ساعت می یاشد که در مورد متابولیت هایش بین یک تا 6/1 ساعت متغیر می باشد. در طی 24 ساعت اکثر دوز تجویزی از طریق ادرار و عمدتاً به شکل متابولیت ها دفع می شوند و کمتر از 4% از طریق مدفوع دفع می گردد. در افراد مسن و بیماران کبدی حذف آن کم می شود. Pentoxifylline و متابولیت هایش در شیر مادرتوزیع می شوند.

عوارض جانبی پنتوکسی فیلین

این دارو می تواند منجر به حالت تهوع، اختلالات گوارشی، سرگیجه و سردرد شود. همچنین ممکن است گر گرفتگی، آنژین، طپش قلب، آریتمی های قلبی و واکنش های افزایش حساسیت رخ دهند. ندرتاً حوادث خونریزی به ویژه در ارتباط با وجود عوامل خطر خونریزی رخ داده است.
مصرف بیش از حد این دارو می تواند باعث ایجاد تب، ضعف، گر گرفتگی، افت فشار خون، خواب آلودگی، اضطراب و صرع شود.

تداخلات دارویی پنتوکسی فیلین

پنتوکسی فیلین می تواند اثر داروهای ضد فشار خون را تشدید کند. دوزهای بالای آن می تواند فعالیت انسولین را افزایش دهد و باعث ایجاد هیپوگلیسمی در افراد دیابتی گردد. نباید پنتوکسی فیلین را با Ketorolac تجویز نمود چرا که خطر خونریزی و افزایش زمان پروترومبین وجود دارد. همچنین در استفاده همزمان با meloxicam افزایش خطر خونریزی مشاهده شده است. این دارو همچنین می تواند باعث افزایش سطوح سرمی تئوفیلین گردد.

هشدار ها پنتوکسی فیلین

-منع مصرف در بیمارانی با سابقه ی حساسیت به پنتوکسی فیلین یا مشتقات گزانتین ها.
-منع مصرف در بیمارانی که اخیرا خونریزی مخچه و یا شبکیه داشته اند.
-در بیماران زیر با احتیاط مصرف گردد:
ریسک خونریزی دارند، مشکلات کلیوی، سالمندان با اختلالات کلیوی، مشکلات کبدی.

توصیه های دارویی پنتوکسی فیلین

-کلیه داروهای تزریقی باید در مراکز درمانی تزریق شود. از تزریق دارو در منزل خودداری کنید.
-در صورتی که محلول تزریقی دچار کدورت یا تغییر رنگ شده بود، از تزریق دارو خودداری کنید.
-آزمایشات دوره ای خون که توسط پزشک تجویز شده برای شما بسیار الزامی است.
-در صورت بروز درد قفسه سینه، تغییر در ضربان قلب، گیجی زیاد، غش کردن یا تاری دید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
07090
07137
00970
19809
18076

مطالب و رویداد های ویژه

سارا احمدی (1398/10/16)
با سلام. سی و سه سالمه. سال هاست پنتوکسی فیلین به خاطر دفع پروتیین مصرف می کنم. اما قرص درسته دفع می شه. علت چی می تونه باشه
مدیر سامانه (1398/10/17)
اگر قرص بطور کامل دفع می شود هیچ اثر درمانی برای شما ندارد.
ناشناس (1398/10/12)
سلام هفتاد سالمه.کلیه ام پروتیین دفع می کنه.برام قرص پنتوکسی فیلین داده فایده دارن دیابت دارم انسولین هم میزنم.فشارم بالا.قرص چربی هم می خورم
دارابی (1398/8/25)
با سلام بنده عمل پیوند موی سر انجام دادم (اف یو تی )حالا برای خونرسانی بیشتر به پوست سرم قرص پنتوکسی فیلین تجویز کردند خواستم بپرسم میتونم ادامه بدم یا خیر ؟در ضمن شنیدم برای ورزش بدنسازی هم مفیده لطفا راهنایی بفرمائید.
مدیر سامانه (1398/8/26)
طبق دستور پزشک عمل کنید. برای بدن سازی قابل استفاده نیست.
مریم استاد (1398/5/24)
من مشکل لکه های پوستی روی صورتم دارم . این دارو برام تجویز شدهروزی 1 عدد ، با اون چیزی که من اینجا خوندم ایا درست تجویز شده ؟

چنانچه در خصوص "پنتوکسی فیلین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب