اگزازپام

این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف اگزازپام

اين دارو در كوتاه مدت براي درمان اضطراب، به عنوان داروي كمكي در اضطراب همراه با افسردگي رواني، درمان علائم قطع مصرف الكل مصرف مي‌شود.

مکانیسم اثر اگزازپام

اکسازپام مانند سایر بنزودیازپین ها با گیرنده های GABA گاما آمینو بوتیریک اسید هم پوشانی دارد. این گیرنده ها در مغز بطور گسترده ای پراکنده هستند. اتصال به جایگاه گیرنده های گابا باعث افزایش اثرات انتقال عصب این واسطه شیمیایی می شود. این اتصال باعث باز شدن کانال کلراید بر روی رسپتور می شود و باعث افزایش پلاریزاسیون نرون می گردد.
به نظر می رسد بنزودیازپین ها اثر مهار کننده گابا را تقویت می کنند و از این راه میزان تحریک نورون ها را در بسیاری از مناطق مغز کاهش می دهند

فارماکوکینتیک اگزازپام

از طريق خوراكي جذب مي‌شود. اتصال آن به پروتئين‌هاي پلاسما بالا است . متابوليسم آن كبدي و دفع آن از طريق كليه مي‌باشد. نيمه عمر پلاسمايي آن 15-5 ساعت است. زمان شروع اثر دارو پس از مصرف يك مقدار واحد و به سرعت جذب آن و پس از مصرف مقادير متعدد به سرعت و ميزان تجمع دارو و به نوبه خود به نيمه عمر دفع و كليرانس آن بستگي دارد.

عوارض جانبی اگزازپام

خواب آلودگي روز بعد از مصرف، گيجي و عدم تعادل (بخصوص در افراد مسن)، فراموشي ، وابستگي ، تحريك پذيري غير عادي و در برخي موارد سر درد، سرگيجه، افت فشار خون، افزايش ترشحات بزاق، كرامپ و درد ناحيه شكم، بثورات جلدي، اختلال خوني و يرقان ازعوارض جانبي دارو است .

تداخلات دارویی اگزازپام

مصرف همزمان آن با داروهاي مضعف CNS، ضد دردهاي مخدر، بيهوش‌كننده‌هاي عمومي، مهار كننده‌هاي مونوآمين‌اكسيداز، ضد افسردگي‌هاي سه حلقه‌اي و داروهاي پائين‌آوردنده فشار خون كه باعث تضعيف CNS مي‌شوند( مانند كلونيدين و متيل دوپا) و رزرپين ممكن است اثر مضعف CNS اين دارو‌ها را تشديد نمايد. مصرف همزمان بنزوديازپين‌ها با ايتراكونازول ممكن است سبب مهار متابوليسم اين دارو‌ها و درنتيجه افزايش غلظت پلاسمايي آنها شود.

هشدار ها اگزازپام

1- در بيماريهاي تنفسي ،ضعف عضلاني ،بيماران با سابقه مصرف نابجاي دارو يا افراد با اختلال شخصيتي ،مسموميت شديد با الكل همراه با علائم حياتي ضعيف شده ،اغماء،شوك ،گلوكوم حاد با زاويه بسته يا استعداد ابتلاء به آن بايد احتياط فراوان مصرف شود .
2- در افراد مسن ، نارسايي كبدي و كليوي ، نوجوانان و افراد به شدت بيمار مقدار مصرف دارو بايد كاهش داده شود .
3- براي جلوگيري از بروز عوارض قطع مصرف .مقدار مصرف دارو بايد به تدريج كاهش داده شود .
4- مصرف طولاني مدت يا مقادير زياد بنزوديازپين ها خطر بروز وابستگي هاي رواني و جسمي را افزايش مي دهد .

توصیه های دارویی اگزازپام

. اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه شده مصرف شود.
2. اگر بعد از چند هفته اثر درماني دارو كاهش يافت ، بايد به پزشك مراجعه واز افزايش مقدار مصرف دارو خودداري نمود .
3. اين دارو نبايد بيش از مقدار تجويز شده مصرف شود.
4. به منظور كاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف دارو، مصرف این دارو بايد بتدريج قطع شود.
5. به علت بروز سرگيجه، خواب‌آلودگي و منگي، از رانندگي يا كار با ماشين‌آلاتي كه نياز به هوشياري دارند، بايد خودداري گردد.

دارو های هم گروه اگزازپام

گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00934

مطالب و رویداد های ویژه

چنانچه در خصوص "اگزازپام" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب