آلپرازولام

دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

 


آلپرازولام تهران دارو
 

آنچه خواهید خواند:
آلپرازولام چیست؟
آلپرازولام چطور کار می‌کند؟
آلپرازولام و اضطراب
آلپرازولام در اضطراب اجتماعی
آلپرازولام و خواب
 نکات مهم پیش از مصرف آلپرازولام
راهنمای مصرف آلپرازولام
علائم ترک ناگهانی آلپرازولام
آلپرازولام در دوران بارداری و شیردهی
در صورت فراموشی یک نوبت مصرف آلپرازولام چه باید کرد؟
عوارض مصرف آلپرازولام چیست؟
عوارض مصرف طولانی مدت آلپرازولام
آیا آلپرازولام اعتیادآور است؟(اعتیاد به آلپرازولام)
تداخل آلپرازولام با چه داروهایی جدی می‌باشد؟
مصرف همزمان آلپرازولام و الکل خطرناک است؟
مصرف آلپرازولام و سیگار و دخانیات
روش صحیح قطع آلپرازولام
چقدر زمان می‌برد تا آلپرازولام اثر کند؟
آیا آلپرازولام یک داروی بدون نسخه است؟
آلپرازولام با سایر داروهای ضداضطراب چه فرقی دارد؟
اثرات آلپرازولام تا چه مدتی در بدن باقی می‌ماند؟
آیا مصرف آلپرازولام آزمایش اعتیاد را مثبت می کند؟
مسمومیت یا اوردوز آلپرازولام
شرایط نگهداری آلپرازولام


آلپرازولام چیست؟
آلپرازولام یک داروی معروف ضداضطراب بنزودیازپینی است که با اثرات آرامبخشی خود در درمان اختلالات اضطرابی و حملات اضطرابی(پنیک) کاربرد زیادی دارد.این دارو در دنیا با نام تجاری زاناکس معروف شده است.قرص آلپرازولام ۰/۵ میلی‌گرم، یک و دو میلی‌گرم را می‌توان از داروخانه با نسخه ی پزشک تهیه کرد. 

 

آلپرازولام چطور کار می‌کند؟
آلپرازولام با افزایش اثرات یک انتقال دهنده عصبی در مغز به نام گابا به کاهش اضطراب و قرار دادن بدن در آرامش بیشتر کمک می کند.

 

آلپرازولام و اضطراب
قرص آلپرازولام که معمولاً با نام تجاری Xanax شناخته می شود، در درجه اول برای کمک به مدیریت علائم اضطراب و اختلالات پنیک تجویز می شود.آلپرازولام به دلیل شروع اثر نسبتاً سریع خود شناخته شده است و معمولاً برای استفاده کوتاه مدت (به دلیل خطر ایجاد تحمل و وابستگی) تجویز می شود. در بیشتر موارد، برای درمان طولانی مدت اضطراب در نظر گرفته نمی‌شود. مدیریت طولانی مدت اضطراب اغلب شامل روان درمانی ، اصلاح سبک زندگی و سایر داروها بسته به نیازهای فردی می‌باشد.

آلپرازولام می تواند به مدیریت علائم اضطراب، مانند نگرانی بیش از حد، بی قراری، تنش، و علائم فیزیکی مانند تپش قلب یا تعریق مرتبط با اضطراب کمک کند.

همچنین در کنترل حملات ترس که شامل دوره های ناگهانی و شدید ترس و علائم فیزیکی مانند ضربان قلب و تنگی نفس است، کاربرد دارد.

 

آلپرازولام در اضطراب اجتماعی
قرص آلپرازولام در برخی موارد، برای اختلال اضطراب اجتماعی تجویز می‌شود، اگرچه درمان های دیگر مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) اغلب برای مدیریت طولانی مدت این اختلال ترجیح داده می شود.


آلپرازولام و خواب
آلپرازولام یک داروی آرام بخش و ضد اضطراب است. این دارو می تواند حس آرامش  را القا کند، که ممکن است به برخی افراد کمک کند راحت تر به خواب بروند. اما استفاده از آلپرازولام با این هدف، به طور کلی می تواند معایبی داشته باشد.به همین دلیل در صورتی که آلپرازولام برای مشکلات خواب تجویز شود،  معمولاً برای استفاده کوتاه مدت یا گاه به گاه در نظر گرفته می شود و  برای درمان طولانی مدت اختلالات خواب توصیه نمی شود.

آلپرازولام ممکن است برای افرادی که بی خوابی مرتبط با اضطراب یا استرس حاد را تجربه می کنند تجویز شود. در این صورت می تواند به کاهش اضطراب و در نتیجه بهبود کیفیت خواب در کوتاه مدت کمک کند.

مانند سایر بنزودیازپین ها، در مصرف طولانی مدت آلپرازولام می تواند تحمل به دارو ایجاد شود، به این معنی که با گذشت زمان، ممکن است برای رسیدن به همان اثر آرام بخش، به دوزهای بالاتری نیاز داشته باشید که این مساله خطرناک است و علاوه بر ایجاد وابستگی، می تواند احتمال مسمومیت ناخواسته دارویی را افزایش دهد.همچنین در حالی که آلپرازولام ممکن است به شما کمک کند به خواب بروید، اما می تواند الگوی طبیعی خواب را مختل کند و منجر به خواب کم عمق و کاهش کیفیت استراحت شود.

اگر مشکلات خواب را تجربه می کنید، ضروری است با یک پزشک مشورت کنید تا با تعیین علل زمینه ای به شما کمک کند  تا مناسب ترین و ایمن ترین گزینه های درمانی را برای شرایط خود آغاز کنید.

 

نکات مهم پیش از مصرف آلپرازولام:
-سابقه‌ی حساسیت به آلپرازولام یا هر دارو ،مکمل و ماده‌ی غذایی دیگری را حتماً به پزشک اطلاع دهید.
-چنانچه مبتلا به بیماری چشمی آب سیاه یا گلوکوم می‌باشید، پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورت سابقه یا ابتلا به اختلالات تنفسی حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورتی که در حال مصرف داروهایی همچون کلاریترومایسین، ایتراکونازول یا کتوکونازول هستید، حتماً پیش از مصرف آلپرازولام به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین لازم است لیستی از کلیه‌ی داروهای مصرفی خود(شامل تمامی داروهای نسخه‌ای و بدون نسخه که مصرف می نمایید) تهیه کنید و در اختیار پزشک و داروساز خود قرار دهید تا در صورت وجود تداخل دارویی، اقدامات لازم انجام شود.
-شیردهی به نوزاد در مدت درمان با این دارو باید قطع گردد.
-مصرف این دارو با توجه به وضعیت شما و با تجویز پزشک مجاز است. از خوددرمانی و همچنین پیشنهاد این دارو به سایر افراد خودداری کنید.
-با وجود اینکه مصرف طولانی مدت این دارو‌به صورت مداوم توصیه نمی‌شود، اما در برخی افراد به صورت طولانی مدت جهت خواب آوری و آرامبخشی استفاده می‌گردد. در این موارد لازم است با پزشک در مورد روش قطع صحیح دارو و جایگزین کردن داروی مناسب صحبت شود و از قطع ناگهانی یا ادامه ی غیراصولی درمان با این دارو خودداری گردد.
-سابقه یا ابتلا به هرگونه بیماری یا اختلال را حتماً پیش از شروع به درمان با آلپرازولام در اختیار پزشک قرار دهید تا از مناسب بودن مصرف این دارو برای شما اطمینان حاصل شود.
-چنانچه مبتلا به بیماری فنیل‌کتونوریا می‌باشید، قبل از شروع هر دارویی با پزشک یا داروساز مشورت نمایید. برخی فرآورده‌ها ممکن است حاوی فنیل آلانین باشند.

 

راهنمای مصرف آلپرازولام
-دوز مصرف آلپرازولام  بسته به فرد و شرایط درمان متفاوت است. پزشک معمولاً  کمترین دوز موثر را برای کوتاه ترین مدت تجویز می کند.
-آلپرازولام را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید. این دارو را می توان همراه یا بدون غذا مصرف نمود. در صورت مشاهده‌ی عوارض گوارشی، بهتر است آن را همراه با یک‌ وعده غذای سبک میل کنید.
-قرص‌های آهسته رهش آلپرازولام را به صورت کامل ببلعید و از جویدن یا شکستن و خرد کردن آنها خودداری نمایید.
-در صورت استفاده از فرآورده‌خوراکی مایع، حتماً از سرنگ یا قطره‌چکان جهت اندازه گیری مقدار دقیق مصرف استفاده نمایید.
-فرم مایع خوراکی آلپرازولام را می‌توانید با آب‌میوه، سودا و سس یا پوره‌ی سیب یا پودینگ برای طعم‌بهتر مخلوط کنید.(مخلوط را بلافاصله مصرف نمایید و برای دفعات بعد نگهداری نکنید)
-در برخی کشورها آلپرازولام‌به صورت قرص‌های مکیدنی  بازشونده در دهان هم تولید می‌شود. در این فرآورده‌ها، چنانچه قرص در پوشش فلزی قرار دارد، از فشار دادن قرص برای خارج کردن آن از پوشش فلزی خودداری کنید و از دست خشک جهت برداشتن قرص از داخل پوشش استفاده نمایید. قرص را روی زبان بگذارید و اجازه دهید حل شود.نیاز به مصرف آب نمی باشد.همچنین از بلعیدن، جویدن، شکستن یا خردکردن این قرص‌ها خودداری نمایید.
-چنانچه نیاز به اقدام درمانی یا مراقبتی دیگری داشتید حتماً درمانگر خود (پزشک، دندانپزشک، پرستار، داروساز)را در جریان مصرف آلپرازولام قراردهید.
-در صورتی که از این دارو در طولانی مدت یا با دوز بالا مصرف نموده‌اید، ممکن است ادامه ی مصرف این دارو حتی با بیشتر کردن مقدار مصرف برای شما کارآیی گذشته را نداشته باشد. این به دلیل مقاومتی است که در بدن نسبت به اثرات این دارو ایجاد می‌شود. پس از هرگونه تغییری در مقدار مصرف بپرهیزید و این مساله را با پزشک‌درمیان بگذارید.
-تا زمانی که اثرات مصرف آلپرازولام باقی است(خواب‌آلودگی، گیجی، خستگی و…) از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط و دقت بیشتری دارند، خودداری نمایید.
-از مصرف ترکیبات الکلی همراه با این دارو‌ خودداری نمایید.
-حتماً با پزشک خود در مورد مصرف هرگونه مواد مخدر و داروی آرامبخش دیگر همزمان با مصرف آلپرازولام صحبت کنید. مصرف همزمان این فرآورده‌ها با آلپرازولام می تواند سمیت و عوارض جدی ایجاد نماید.
-در صورت مصرف طولانی مدت، آزمایشات خون درخواست شده توسط پزشک را به صورت دوره‌ای انجام دهید.
-اگر ‌در رژیم غذایی شما به صورت متداول گریپ فروت یا آب گریپ‌فروت وجود دارد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
-اگر سن شما بیشتر از ۶۵سال می‌باشد، این دارو را با احتیاط و مراقبت بیشتری مصرف نمایید.عوارض داروهای آرامبخش با افزایش سن، افزایش می‌یابد.
-از آنجا که مصرف این دارو در دوران بارداری(به خصوص در سه‌ماهه‌ی اول) می تواند عوارضی برای جنین در پی داشته باشد، در صورت شک به بارداری یا تصمیم به بارداری، حتماً پزشک خود را در جریان قرار‌دهید.
-از شروع، تغییر مقدار مصرف یا قطع ناگهانی دارو بدون نظر پزشک، خودداری نمایید. قطع ناگهانی این دارو (خصوصاً در مصرف طولانی مدت) می‌تواند عوارض بدی از جمله تشنج در پی داشته‌باشد.
 

 

علائم ترک ناگهانی آلپرازولام
افرادی که در  تلاش برای قطع آلپرازولام هستند ممکن است علائم ترک را تجربه کنند که مدیریت آنها بدون راهنمایی پزشکی می تواند آزاردهنده باشد.هرگز اقدام به ترک ناگهانی آلپرازولام یا هر بنزودیازپین به تنهایی نکنید.

قطع ناگهانی آلپرازولام می تواند منجر به علائم شدید ترک، از جمله اضطراب، بی خوابی، لرزش، تشنج و سایر عوارض خطرناک شود. این به این دلیل است که بدن به دارو وابسته می شود و قطع ناگهانی آن می تواند منجر به عود مجدد و  افزایش اضطراب شود.

تمایل خود برای قطع مصرف آلپرازولام را با پزشک خود در میان بگذارید تا  یک برنامه کاهشی مناسب برای شما تنظیم کند و به تدریج دوز مصرفی  شما را در طول زمان کاهش دهد.

 

آلپرازولام در دوران بارداری و شیردهی
مصرف آلپرازولام در دوران بارداری و شیردهی به دلیل خطرات احتمالی برای نوزاد به طور کلی توصیه نمی شود. برای راهنمایی بیشتر با پزشک مشورت کنید.

 


در صورت فراموشی یک نوبت مصرف آلپرازولام چه باید کرد؟
-در صورت فراموشی یک‌نوبت مصرف آلپرازولام، به محض یادآوری دارو را مصرف نمایید. چنانچه به نوبت بعد مصرف خیلی نزدیک بود، دوز فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت‌های بعدی را طبق روال سابق مصرف نمایید. از دوبرابر نمودن مقدار مصرف دارو در یک‌نوبت جهت جبران نوبت فراموش شده خودداری نمایید.

-اگر آلپرازولام تنها برای مواقع ضروری و در صورت نیاز تجویز شده است، حتماً از پزشک یا داروساز در مورد تعداد دفعات مجاز روزانه برای مصرف آلپرازولام با توجه به شرایط خودتان سوال کنید.

-چنانچه علائم بیماری شما بدتر شد یا اثرات مطلوبی از درمان با آلپرازولام مشاهده نکردید، پیش از هر اقدامی حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

-در مواردی پس از قطع مصرف این دارو، عوارض ترک ممکن است از چند هفته تا بیش از ۱۲ماه باقی بماند.در صورت احساس اضطراب، اختلال در حافظه، یادگیری یا تمرکز، اختلالات خواب، احساس سوزش، بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن دست و پا، ضعف، لرزش، پرش عضلات، شنیدن صدای زنگ در گوش‌ها یا هر علامت ناخوشایندی حتماً به پزشک مراجعه نمایید.


عوارض مصرف آلپرازولام چیست؟
عوارض شایع آلپرازولام

معمولاً ﻋﻮﺍﺭﺽ ﺟﺎﻧﺒﻰ ﺩﺭ ابتدای ﺩﺭﻣﺎﻥ نمایان می‌شوند ﻭ ﺍﻏﻠﺐ در ادامه ﺑﺮﻃﺮﻑ ﻣﻰ‌ﮔﺮﺩند.در مواردی طبق صلاحدید پزشک‌نیاز به تنظیم مجدد دوز دارند.

-احساس گیجی، خواب‌آلودگی، خستگی یا ضعف از عوارض شایع آلپرازولام می‌باشد. پس از مصرف دارو تا زمانی که این اثرات باقی‌است، از رانندگی و کار با ابزار خطرناک خودداری نمایید.

-خشکی دهان در مدت درمان با این دارو می تواند رخ دهد. جهت کاهش آن می توانید از آدامس یا آب نبات‌های بدون قند استفاده نمایید.

-تغییرات در اشتها،یبوست، اسهال، تهوع یا مشکلات گوارشی، کاهش یا افزایش وزن، مشکلات خواب، سردرد و تعریق بیش از حد ممکن است در اثر مصرف این دارو ایجاد شود.

-در صورت بروز مشکلات جنسی یا تغییر در میل جنسی، با پزشک خود مشورت نمایید.


عوارض مصرف طولانی مدت آلپرازولام
-استفاده طولانی مدت از آلپرازولام، مانند سایر بنزودیازپین ها، می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض جانبی شود. با گذشت زمان، ممکن است بدن فرد کمتر به دارو پاسخ دهد و که این اتفاق منجر به نیاز به دوزهای بالاتر برای رسیدن به اثرات کاهنده‌ی  اضطراب می شود. همچنین استفاده طولانی مدت می تواند منجر به وابستگی فیزیکی شود و قطع ناگهانی آلپرازولام نیز  منجر به علائم ترک مانند اضطراب، بی خوابی، لرزش و غیره می‌شود.

-مصرف  طولانی مدت آلپرازولام می تواند منجر به اختلالات شناختی از جمله مشکلات حافظه، مشکل در تمرکز و کاهش توانایی ذهنی شود.

-استفاده طولانی مدت از آلپرازولام ممکن است منجر به نوسانات خلقی، تحریک پذیری و حتی افسردگی شود و حتی در بعضی موارد به صورت متناقضی می تواند خطر اضطراب را افزایش دهد.

-با گذشت زمان، افراد ممکن است متوجه شوند که وابستگی آنها به آلپرازولام در زندگی روزمره ،کار، روابط و فعالیت های اجتماعی تاثیر می‌گذارد.

-افراد مسن به دلیل اثرات آرام بخش آلپرازولام مستعد افتادن و شکستگی ها می‌شوند.

بسیار مهم است بدانید که آلپرازولام و سایر بنزودیازپین ها معمولاً برای استفاده کوتاه مدت به دلیل پتانسیل عوارض جانبی جدی در مصرف طولانی مدت تجویز می شوند. استفاده طولانی مدت فقط باید تحت نظر پزشک انجام شود و درمان‌های جایگزین برای مدیریت اختلالات اضطراب یا حملات ترس بررسی شوند. 

اگر برای مدت طولانی از آلپرازولام استفاده کرده اید، با یک پزشک مشورت کنید تا یک برنامه ایمن برای قطع آلپرازولام یا شروع درمان های جایگزین را برای شما در نظر بگیرد.

 

عوارض جدی آلپرازولام
-در صورت مشاهده‌ی علائم حساسیت به دارو همچون لکه‌های قرمز پوستی، کهیر، خارش، قرمزی، تورم، پوسته پوسته شدن یا کنده‌شدن لایه‌ای از پوست همراه یا بدون تب ، خس خس سینه، سختی در نفس کشیدن، احساس فشار در قفسه سینه یا گلو، مشکل در بلع یا صحبت کردن، تغییر صدای غیر طبیعی، تورم دهان، صورت، لب‌ها، زبان یا گلو حتماً به پزشک اطلاع دهید.

-چنانچه علائم افسردگی، افکار آزاردهنده و خودکشی، عدم تعادل در عواطف و احساسات، افکار غیرطبیعی اضطرابی یا کاهش تمرکز وتوجه را در بیمار می‌بینید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.

-در صورت بروز علائمی همچون عدم تعادل، کوتاه شدن نفس‌ها، سرگیجه‌ی شدید یا ازحال‌ رفتن و افتادن، گیجی شدید، اختلال در حافظه یا تکلم، مشکل در دفع ادرار، مشکل در کنترل حرکات بدن، پرش عضلات، ضربان قلب بالا، تاری دید و اختلال در قاعدگی، حتماً به پزشک مراجعه نمایید تا اقدامات لازم انجام گیرد.


 

آیا آلپرازولام اعتیادآور است؟(اعتیاد به آلپرازولام)
بله، در صورت مصرف طولانی مدت و بی رویه، امکان ایجاد وابستگی یا سومصرف در مصرف آلپرازولام مانند سایر داروهای بنزودیازپینی وجود دارد.در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک‌باشید، تحت نظر پزشک در زمان مناسب دارو را به تدریج قطع نمایید و از ادامه ی مصرف خودسرانه‌ی آن بپرهیزید.


 

تداخل آلپرازولام با چه داروهایی جدی می‌باشد؟
-آلپرازولام یک داروی بنزودیازپینی می‌باشد. از آنجا که مصرف همزمان بنزودیازپین‌ها با داروهای اپیوئیدی(داروهای آرامبخش و تسکین دهنده مانند کدئین، اکسی‌کدون، مورفین و…) می‌تواند زمینه‌ساز عوارض جدی از جمله کاهش تعداد تنفس یا اختلال تنفسی منجر به مرگ‌شود، در صورتی که آلپرازولام را با داروهای اینچنینی و مواد مخدر مصرف نموده‌اید، حتماً به پزشک اطلاع دهید و در صورت مشاهده ی علائمی همچون خواب‌آلودگی و گیجی شدید، کند شدن یا کوتاه شدن نفس‌هابه مرکز درمانی مراجعه نمایید.(اگر همراه بیمار هستید و به مصرف همزمان این داروها با آلپرازولام مشکوک‌می‌باشید و علائمی همچون خواب آلودگی شدید، افت هوشیاری، خواب عمیق همراه با صدای خرخر به صورتیکه بیمار بیدار نمی شود را مشاهده کرده‌اید، حتماً با مرکز درمانی یا اورژانس مسمومیت تماس بگیرید.)

 

مصرف همزمان آلپرازولام و الکل خطرناک است؟
-مصرف همزمان آلپرازولام و الکل توصیه نمی شود. زیرا هر دوی آنها می توانند اثرات مضعف بر سیستم عصبی مرکزی داشته باشند و زمانی که با هم مصرف شوند، می توانند اثرات یکدیگر را تشدید کنند.

-ترکیب آلپرازولام و الکل می تواند منجر به افزایش قابل توجه اثرات  آرام بخشی و خواب آلودگی شود. این می تواند هماهنگی، قضاوت و سرعت واکنش فرد را مختل کند.همچنین ترکیب آلپرازولام و الکل می تواند منجر به بروز مشکلات حافظه و مشکل در تمرکز شود.

-در مصرف همزمان الکل و آلپرازولام، خطر اوردوز افزایش می یابد، به خصوص اگر در دوزهای بالا مصرف شوند، می‌تواند مرگ آفرین باشد.

-هم آلپرازولام و هم الکل می توانند تنفس شما را کندتر کنند. در موارد شدید، این می تواند منجر به دپرسیون تنفسی شود که یک مشکل جدی می‌باشد.

-مخلوط کردن آلپرازولام و الکل می تواند منجر به اثرات روانی غیرقابل پیش بینی، از جمله نوسانات خلقی، پرخاشگری، و بی ثباتی شود. همچنین می تواند منجر به ناراحتی های گوارشی مانند تهوع و استفراغ شود.

 

مصرف آلپرازولام همراه سیگار و دخانیات

چنانچه به تازگی مصرف دخانیات را آغاز یا قطع نموده‌اید، پزشک خود را در جریان قرار دهید. ممکن است نیاز به تغییراتی در مقدار مصرف آلپرازولام داشته باشید.

 

روش صحیح قطع آلپرازولام

-برای قطع مصرف آلپرازولام، پیروی از یک برنامه کاهش تدریجی تحت نظر پزشک برای به حداقل رساندن علائم ترک بسیار مهم است.

-آلپرازولام را به طور ناگهانی قطع نکنید. به تدریج دوز مصرفی خود را تحت نظارت پزشک کاهش دهید.

-در مورد علائم ترک بنزودیازپین و آنچه در طول این فرآیند ممکن است اتفاق بیفتد اطلاعات کسب کنید. دانستن اینکه چه چیزی طبیعی است،  می تواند به کاهش اضطراب شما در این پروسه کمک کند.

-روان درمانی یا مشاوره را برای کمک به مدیریت اضطراب و یادگیری راهبردهای مقابله ای در طول فرآیند ترک در نظر بگیرید.

-تکنیک های تمدد اعصاب، مانند تنفس عمیق و مدیتیشن می توانند به کاهش اضطراب و ایجاد آرامش در هنگام ترک دارو کمک کنند.

-رژیم غذایی متعادل داشته باشید، به طور منظم ورزش کنید و خواب کافی داشته باشید. این عوامل می توانند به طور معنا داری بر سلامت کلی شما در طول ترک این دارو  تأثیر بگذارند.

-در برخی موارد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است داروهای دیگری را برای کمک به مدیریت علائم ترک تجویز کنند.

-در مدت ترک آلپرازولام آب کافی بنوشید. کم آبی می تواند علائم ترک را تشدید کند.

-ترک داروهای بنزودیازپینی می تواند یک فرآیند طولانی باشد و مهم است که در طول این مدت صبور باشید.

 

چقدر زمان می‌برد تا آلپرازولام اثر کند؟
آلپرازولام معمولاً در عرض یک ساعت پس از مصرف شروع به کار می کند، اما شروع اثر می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

 

آیا آلپرازولام یک داروی بدون نسخه است؟
خیر، داروی آلپرازولام تنها با ارائه نسخه ی معتبر پزشک در داروخانه قابل ارائه می‌باشد.

 

آلپرازولام با سایر داروهای ضداضطراب چه فرقی دارد؟
تفاوت اصلی بین آلپرازولام و سایر داروهای ضد اضطراب در ترکیبات فعال، مکانیسم اثر و عوارض جانبی احتمالی آنها نهفته است.

آلپرازولام و سایر بنزودیازپین ها با افزایش اثرات انتقال دهنده عصبی گابا در مغز عمل می کنند که منجر به آرامش و کاهش اضطراب می شود.در حالیکه سایر داروهای ضد اضطراب غیر بنزودیازپین در درجه اول با تغییر سطوح انتقال دهنده های عصبی خاص مانند سروتونین و نوراپی نفرین در مغز عمل می کنند.آلپرازولام شروع اثر نسبتاً سریعی دارد و می تواند به سرعت علائم اضطراب و هراس را تسکین دهد در حالیکه بسیاری از داروهای ضد اضطراب غیر بنزودیازپین، به ویژه SSRI ها و SNRI ها، ممکن است چند هفته طول بکشد تا به اثر درمانی کامل خود برسند.

با این وجود، بنزودیازپین هایی مانند آلپرازولام خطر تحمل و وابستگی بیشتری دارند و قطع مصرف آنها می تواند منجر به علائم ترک شود.به همین دلیل آلپرازولام به طور کلی برای استفاده کوتاه مدت، اغلب در شرایط حاد یا برای مدیریت حملات پنیک تجویز می شود و داروهای ضد اضطراب غیر بنزودیازپین اغلب برای درمان طولانی مدت ترجیح داده می شوند، به ویژه برای اختلال اضطراب فراگیر و اختلال اضطراب اجتماعی.

انتخاب داروی ضد اضطراب برای تجویز به عوامل مختلفی از جمله نوع و شدت اختلال اضطرابی، سابقه پزشکی بیمار و پاسخ فردی او به دارو بستگی دارد.

 

اثرات آلپرازولام تا چه مدتی در بدن باقی می‌ماند؟
نیمه عمر آلپرازولام به طور میانگین حدود ۱۱ساعت می‌باشد اما در افراد و شرایط مختلف از ۶تا۲۷ ساعت متفاوت است. 

 

آیا مصرف آلپرازولام آزمایش اعتیاد را مثبت می کند؟
استفاده از آلپرازولام (زاناکس) و بنزودیازپین‌های مشابه می‌تواند بر نتایج آزمایش‌های اعتیاد تأثیر بگذارد.

مصرف بنزودیازپین هایی مانند آلپرازولام گاهی اوقات می توانند در برخی از آزمایشات منجر به جواب مثبت کاذب شوند.

اگر تحت ارزیابی اعتیاد هستید، ممکن است استفاده از آلپرازولام در فرآیند ارزیابی لحاظ شود.

ضروری است که با پزشک یا پرسنل آزمایش کننده در مورد داروهایی که مصرف می کنید، از جمله آلپرازولام، صریح و صادق باشید. در صورت نیاز با توجه به شرایط فردی شما، دستورات لازم برای قطع دارو یا مدت زمان عدم مصرف دارو داده‌خواهدشد. 

 

مسمومیت یا اوردوز آلپرازولام
در مصرف طولانی مدت، با افزایش تحمل بدن به دارو، خطر مصرف بیش از حد غیرعمد برای دستیابی به اثرات آرامبخش با دوزهای بالاتر بیشتر می شود.

مصرف بیش از حد آلپرازولام، می تواند بسیار خطرناک باشد و نیاز به مراقبت های فوری پزشکی دارد. علائم مصرف بیش از حد می تواند از نظر شدت متفاوت باشد و ممکن است شامل خواب آلودگی شدید، سردرگمی، گیجی، مشکلات حافظه، تکلم نامفهوم، عدم هماهنگی، تلو تلو خوردن و مشکل در راه رفتن، تنفس ضعیف یا کم عمق، تاری دید، فشار خون پایین و در موارد شدید کما یا حتی مرگ شود.

اگر مشکوک به مصرف بیش از حد آلپرازولام هستید، ضروری است اقدامات زیر را فورا انجام دهید:

-فوراً با اورژانس محلی یا یک مرکز کنترل مسمومیت نزدیک تماس بگیرید.

- حدودا یک استکان شربت منیزیم هیدروکساید مصرف کنید

-در زمان انتظار تا رسیدن کمک پزشکی، سعی کنید در صورت امکان فرد را بیدار نگه دارید و در حالت نشسته قرار دهید.

-سعی نکنید استفراغ ایجاد کنید، مگر اینکه توسط  پزشک دستور داده شده باشد.

-کلیه اطلاعات در مورد دارو و دوز مصرف احتمالی آن در اختیار پاسخ دهندگان اورژانس قرار دهید.

-مصرف بیش از حد آلپرازولام می تواند تهدید کننده حیات باشد و مداخله فوری پزشکی بسیار مهم است. اگر مشکوک به مصرف بیش از حد دارو هستید، درخواست کمک را به تعویق نیندازید، زیرا مداخله زودهنگام می تواند تفاوت قابل توجهی در نتیجه ایجاد کند.

 

شرایط نگهداری آلپرازولام

-فرآورده‌های حاوی آلپرازولام را در دمای معمول اتاق و در جای خنک نگهداری کنید. از نگهداری داروها در حمام یا محیط‌های مرطوب خودداری کنید.

-دارو را دور از دسترس اطفال،‌ حیوانات‌خانگی و سایر افراد قرار دهید.

-فرم مایع دارو را دور از تابش مستقیم نور نگهداری کنید و باقی ماند‌ه‌ی دارو را در صورتی که ۹۰روز از باز شدن آن گذشته باشد، دور بریزید.

-در صورت نیاز به دور ریختن داروهای تاریخ گذشته با داروساز مشورت نمایید و از ریختن دارو در فاضلاب یا زباله‌های عادی خودداری کنید.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف آلپرازولام

-اختلالات اضطرابی(به صورت درمان تک دارویی یا درمان کمکی)(داروی جایگزین)
-اضطراب حین یک عمل(به عنوان پیش درمانی)
-سرگیجه، اپیزودهای حاد، درمان (بدون برچسب)

مهم: آلپرازولام در كنترل اختلالات اضطراب برای تسكين كوتاه مدت علائم اضطراب، تا زمانی که درمان ترجیحی (مثلاً مهارکننده بازجذب سروتونین) اثرکند(مثلاً ۴ تا ۶ هفته و به دنبال آن، مصرف آلپرازولام کاهش می یابد) مصرف می شود.درمان طولانی مدت و با دوز کم ممکن است در بیماران منتخبی در نظر گرفته شود که سایر درمان ها برای آنها بی اثر هستند یا تحمل کمی به سایر درمان‌ها دارند.

آلپرازولام که معمولاً با نام تجاری زاناکس شناخته می شود، یک داروی نسخه ای از دسته بنزودیازپین‌ها می‌باشد که به طور گسترده برای مدیریت اختلالات اضطراب و ترس استفاده می شود. این بنزودیازپین به خاطر شروع سریع اثرش محبوبیت پیدا کرده است و معمولاً به سرعت علائم اضطراب را کاهش می دهد.
زمانی که آلپرازولام طبق دستور پزشک استفاده می شود، می تواند یک راه حل کوتاه مدت موثر برای کسانی باشد که در در شرایط اضطرابی حاد هستند.
این دارو همچنین به صورت بدون برچسب در مواردی جهت درمان اپیزودهای حاد سرگیجه تجویز می‌شود.
آلپرازولام معمولاً به صورت قرص خوراکی سریع رهش با دوز ۰/۵، ۱ و ۲ میلی‌گرم در دسترس می‌باشد اما در بعضی مناطق قرص آهسته رهش، قرص مکیدنی(بازشونده در دهان) و محلول خوراکی نیز در دسترس می‌باشد.

مکانیسم اثر آلپرازولام

اتصال به گیرنده های پس سیناپسی فضاویژه بنزودیازپین در نورون های گابا (موجود در مناطق مختلف سیستم اعصاب مرکزی مانند سیستم لیمبیک و رتیکولار) 
- افزایش اثرات مهاری گابا بر نورون های قابل تحریک و ایجاد هایپرپلاریزاسیون و پایدارسازی غشای نورونی (از طریق افزایش نفودپذیری غشای نورونی نسبت به یون کلر) 
- گیرنده های بنزودیازپین و اثرات آن ها وابسته به GABA-A می باشد اما بنزودیازپین به گیرنده گابا متصل نمی شود.

فارماکوکینتیک آلپرازولام

جذب: کامل (پیوسته رهش آهسته تر از سریع رهش، سرعت جذب در دوز شبانه بیشتر از دوز روزانه) 
فراهمی زیستی: سریع رهش 92-84%، پیوسته رهش 90% 
پیک پلاسمایی: 
سریع رهش 2-1 ساعت 
پیوسته رهش در نوجوانان و بزرگسالان 9 ساعت (33% کاهش در صورت مصرف با غذای چرب، 33% افزایش در صورت مصرف ≥ 1 ساعت پس از غذای چرب، 1 ساعت کاهش در صورت مصرف هنگام خواب) 
قرص بازشونده در دهان 2-1.5 ساعت (15 دقیقه سریعتر در صورت مصرف با آب، 4 ساعت افزایش در صورت مصرف با غذای چرب) 
اتصال به پروتئین: 80% (عمدتا به آلبومین) 
متابولیسم: کبدی (از طریق CYP3A4، به متابولیت های فعال و غیرفعال) 
نیمه عمر: 
بزرگسالان سریع رهش 26.9-6.3 ساعت، پیوسته رهش 15.8-10.7 ساعت، قرص بازشونده در دهان 19.2-7.9 ساعت 
بیماری کبدی ناشی از الکل 65.3-5.8 ساعت 
افراد چاق 40.4-9.9 ساعت 
سالمندان 26.9-9 ساعت 
دفع: ادرار (داروی تغییرنیافته و متابولیت)

منع مصرف آلپرازولام

-سابقه حساسیت به آلپرازولام یا داروهای مشابه
-از قطع ناگهانی خودداری شود

موارد احتیاط:
-نارسایی ریوی
-سابقه آپنه خواب
-سرکوب سیستم عصبی مرکزی
-مصرف الکل یا مواد مخدر
-سابقه مشکلات تشنجی
-اختلال کلیوی
-اختلال کبدی
-بیمار سالمند یا دارای ضعف
-افسردگی
-تغییر در عادات استعمال دخانیات(مقدار و دفعات مصرف)
-افزایش pHگوارشی و کاهش ترشح بزاق(در قرص مکیدنی)
-افراد مبتلا به فنیل کتونوری(محصولات حاوی فنیل آلانین)

عوارض جانبی آلپرازولام

خواب آلودگی، خستگی، عدم هماهنگی، تحریک پذیری، فراموشی، تغییرات اشتها، گیجی، دیس‌آرتری، سرگیجه، اختلال در تمرکز، خشکی دهان، تغییر میل جنسی، احتباس ادرار، بی نظمی های قاعدگی، سیالوره، افت فشار خون، کهیر، دوبینی، افزایش آنزیم‌های کبدی، بازدارندگی رفتاری، بی اختیاری

عوارض جدی:

دپرسیون تنفسی، وابستگی، سو مصرف، تشنج، خودکشی، تاکی کاردی، افت فشار خون، سنکوپ، تحریک CNS(متناقض)، سمیت کبدی، سندرم استیونز-جانسون، آنژیوادم، علائم سندرم ترک در صورت قطع ناگهانی، سندرم محرومیت طولانی مدت

تداخلات دارویی آلپرازولام

مشخصات کلی تداخلات: 
- سوبسترای CYP3A4 
- مهارکننده CYP3A4 (ضعیف) 
- تشدید اثرات تضعیف‌کننده CNS 

تداخلات رده X (پرهیز): 
آزلاستین (نازال)، برومپریدول، کانیواپتان، فوسیدیک اسید (سیستمیک)، ایدلالیسیب، ایندیناویر، ایتراکونازول، کتوکونازول (سیستمیک)، الانزاپین، اورفنادرین، اوکسوممازین، پارالدهید، پیموزاید، سدیم اکسیبات، تالیدومید 

کاهش اثرات داروها توسط آلپرازولام : 
تداخل قابل‌توجهی مشخص نشده است. 

کاهش اثرات آلپرازولام توسط داروها: 
القاکننده‌های قوی و متوسط CYP3A4، دابرافنیب، دفراسیروکس، انزالوتامید، اردافتینیب، ایووسیدنیب، میتوتان، ساریلومب، سیلتوکسیمب، مشتقات تئوفیلین، توسیلیزومب، یوهیمبین 

افزایش اثرات داروها توسط آلپرازولام: 
الکل (اتیل)، آزلاستین (نازال)، بلونانسرین، برکسانولون، بوپرنورفین، کلوزاپین، داروهای تضعیف‌کننده CNS، دوفتیلید، فلیبانسرین، فلونیترازپام، لمبورکسانت، لومیتاپید، متادون، متوتری‌مپرازین، متی‌روسین، نیمودیپین، آگونیست های اوپیوئیدی، اورفنادرین، اوکسی‌کدون، پارالدهید، پیموزاید، پیریبدیل، پرامی‌پکسول، روپینیرول، روتیگوتین، سدیم اکسیبات، سوورکسانت، تالیدومید، تریازولام، آبروگپنت، زولپیدم 

افزایش اثرات آلپرازولام توسط داروها: 
آلیزاپرید، اپرپیتانت، بریمونیدین (موضعی)، بروموپرید، برومپریدول، کانابیدیول، ماری‌جوانا (شاهدانه)، کلرمتیازول، کلرفنسین کاربامات، کلوفازیمین، کانیواپتان، مهارکننده‌های قوی و متوسط CYP3A4، دایمتیندن (موضعی)، دوکسیلامین، درونابینول، دروپریدول، دوولیسیب، اردافتینیب، اریترومایسین (سیستمیک)، اسکتامین، فلووکسامین، فوس اپرپیتانت، فوس نتوپیتانت، فوسیدیک اسید (سیستمیک)، هیدروکسی زین، ایدلالیسیب، ایندیناویر، ایتراکونازول، گیاه کاوا، کتوکونازول (سیستمیک)، لاروترکتینیب، لمبورکسانت، لیسورید مالئات، لوفکسیدین، منیزیم سولفات، ملاتونین، متوتری‌مپرازین، متوکلوپرامید، میفپریستون، مینوسیکلین، نابیلون، نتوپیتانت، الانزاپین، اومبیتاسویر، پاریتاپرویر/ ریتوناویر/ داسابوویر، اوکسوممازین، پالبوسیکلیب، پرامپانل، روفینامید، سیمپرویر، استریپنتول، تدوگلوتاید، تتراهیدروکانابینول، تتراهیدروکانابینول وکانابیدیول، تری‌مپرازین 

تداخل با غذا: 
در صورت مصرف غذای پرچرب دو ساعت پیش از مصرف دارو با فرمولاسیون آهسته رهش، حداکثر غلظت دارو 25% افزایش می‌یابد. 
در صورت مصرف دارو بلافاصله پس از غذا، مدت زمان رسیدن به حداکثر غلظت، 33% کاهش می‌یابد. 
چنانچه 1 ساعت پس از مصرف دارو، غذا میل شود این زمان 33% افزایش می‌یابد. 
راهکار: بدون ملاحظات غذایی مصرف شود.

هشدار ها آلپرازولام

-مصرف همزمان بنزودیازپین ها و ترکیبات اپیوئیدی می‌تواند منجر به خواب‌آوری عمیق، دپرشن تنفسی، کما و مرگ شود. دوزها و مدت زمان مصرف را به حداقل ممکن محدود کنید. بیمار را از نظر علائم و نشانه های دپرشن تنفسی و خواب‌آوری ارزیابی کنید.
-استفاده از بنزودیازپین ها، از جمله آلپرازولام، مصرف کنندگان را در معرض خطرات سوء مصرف و اعتیاد قرار می دهد که می تواند منجر به مصرف بیش از حد یا مرگ شود. سوء مصرف بنزودیازپین ها معمولاً شامل مصرف همزمان با سایر داروها، الکل و/یا مواد غیرقانونی دیگر می شود که با افزایش احتمال بروز پیامدهای نامطلوب جدی همراه است. پیش از تجویز آلپرازولام و در مدت درمان، میزان خطر سوء استفاده و اعتیاد در هر بیمار را ارزیابی کنید.
-استفاده مداوم و طولانی مدت از بنزودیازپین ها، از جمله آلپرازولام، ممکن است منجر به وابستگی فیزیکی قابل توجه شود. این خطرات وابستگی و عوارض ترک با مدت درمان طولانی تر و دوز روزانه بالاتر افزایش می یابد. قطع ناگهانی یا کاهش سریع دوز آلپرازولام در مواردی که مصرف مداوم بوده‌است، منجر به بروز واکنش های حاد ناشی از قطع مصرف می‌شود که می تواند تهدید کننده حیات باشد. برای کاهش خطر عوارض ترک، از کاهش تدریجی آلپرازولام برای قطع یا کاهش دوز استفاده کنید.
-در بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه با احتیاط مصرف شود. بنزودیازپین ها ممکن است علائم این عارضه را بدتر کنند.

توصیه های دارویی آلپرازولام

-وضعیت تنفسی و قلبی بیمار پایش گردد. 
-در مصرف طولانی مدت دارو، ارزیابی عملکرد کبدی ضروری می باشد.
-در بیمارانی که اپیوئید مصرف می‌کنند، دوز مصرف کاهش داده‌شود. همچنین از مصرف آلپرازولام در صورت ابتلا به بیماری مزمن قابل توجه (به عنوان مثال، اختلال تنفسی)، یا در معرض خطر تجمع دارو در بدن (مانند سیروز پیشرفته) اجتناب شود.
-بیمار از لحاظ سابقه اعتیاد و بروز دپرسیون سیستم اعصاب مرکزی (سدیشن، سرگیجه، گیجی، آتاکسی) ارزیابی گردد. 
-لازم است که نیاز بیمار به ادامه درمان به صورت دوره ای ارزیابی گردد. 
- لازم است که در بیماران بستری، تمهیداتی به منظور جلوگیری از سقوط و به زمین افتادن بیمار در نظر گرفته شود. 
- در صورت تصمیم به قطع دارو، کاهش تدریجی دوز مصرفی ضروری می باشد. 
- مصرف طولانی مدت دارو به بروز تحمل دارویی، وابستگی و سوء مصرف منجر می گردد.
-در صورتي كه پس از چند هفته، اثربخشي دارو كاهش يافت،از افزايش مقدار مصرف بدون مشورت با پزشك بايد خودداري شود. 
-به منظور كاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف، مصرف اين دارو بايد به تدريج قطع شود.
-ممکن است از دوزهای کم در کوتاه مدت در دوران شیردهی استفاده شود، در غیر این صورت حتماً نوزاد کاملاً تحت نظر قرار گیرد. خطر احتمالی دپرسیون عصبی نوزاد بر اساس داده های انسانی محدود وجود دارد اما مطالعات انسانی برای ارزیابی اثرات بر تولید شیر در دسترس نیست.

دارو های هم گروه آلپرازولام

فلورازپام لورازپام میدازولام
نیترازپام اگزازپام تمازپام
تریازولام کلردیازپوکساید کلرازپیک اسید
دلورازپام دیازپام اس تازولام
گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00040
01382

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص آلپرازولام تهران دارو 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام سبحان دارو 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام روزدارو 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام پورسینا 1 میلی گرم
قرص سدالام 1 میلی گرم
قرص سدالام 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام پورسینا 0.5 میلی گرم
قرص زانال 0.5 میلی گرم
قرص رازوآلپرازولام 1 میلی گرم
قرص زانال 1 میلی گرم
قرص آلپرازولام تهران دارو 1 میلی گرم
قرص آلپروکیم 1میلی گرم
قرص زاناکس 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام کیمیدارو 1میلی گرم
قرص آپو آلپراز 0.5 میلی گرم
قرص اکسزولام 2 میلی گرم
قرص آلپرازولام کیمیدارو 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام رازک 0.5میلی گرم
قرص آلپروکیم 0.5میلی گرم
قرص آلپرازولام لقمان 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام شفا 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام اکتوور 0.5 میلی گرم
قرص زانیسد 0.5 میلی گرم
قرص زانورن 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام رها 0.5 میلی گرم
قرص آلپرازولام جالینوس 1 میلی گرم
قرص آلپرازولام جالینوس 0.5 میلی گرم
دنیا ک (1402/6/13)

باسلام وقت بخیر بنده طبق دستور پزشک هرشب نصفی از قرص آلپرازولام نیم میلی با یک چهارم از قرص پارکستین تا چهار شب و بعد یک دوم از پارکستین تا چهار شب و بعد کامل باید بخورم آیا این دو تا دارو با هم مشکلی ندارن؟؟؟ سپاسگزارم از پاسخگویتون

فرهنگی (1401/10/27)

سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان بنده سه سال قبل بعلت یک شوک عصبی با تجویز دکترالپروزولام مصرف می کنم و مشکل وعوارضی هم نداشتم و راضیم ولی..... ترک آن فوق العاده سخت وخطرناک است وتجربه بسیاربسیار ناخوشایندیست

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1401/10/27)

برای قطع مصرف این دارو لازم است به تدریج و تحت نظر پزشک انجام شود.

مهران کرمی (1400/10/4)

سلام .خسته نباشید . من چند وقته اظطراب استرس دارم . و تقریبا دوهفته پیش دوروز قرص الپرازولام خوردم شبا تا خوابم ببره .و باز قطع کردم . الان دوشبه یشب درمیون میخورم .صبح ک بیدار میشم لرزش بدن افت فشارو اینا بهم دست میده . بدون‌نسخه پزشت خوردم‌. لطفا راهنمایی کنید

دکتر مهتاب زرچینی - دکترای داروسازی (1400/10/4)

با سلام و احترام مصرف این دارو بدون نسخه پزشک ممنوع است. هم چنین بعد از تجویز توسط پزشک، تغییر دوز دارو و یا قطع مصرف آن باید تحت نظر پزشک باشد. پیشنهاد می گردد جهت ریشه یابی و کنترل اضطراب خود در اسرع وقت به متخصص مراجعه نمایید.

سمانه (1400/5/8)

سلام من در جواب آقای رضا محمدی که گفتن بیماری پنیک داشتند خواستم آقای دکتر عبدالله امیدی رو معرفی کنم که خیلی دکتر خوبی هستند

حسین (1400/5/4)

دوستان همه مابخاطراعصاب واسترس شدید سیستم بدنمون رو خراب میکنیم سعی کنیم بیخیال باشیم میدونم نمیشه ولی باید سعی کنیم مشکلات آنقدرزیاده نمیشه شبا با آرامش بخوابیم همیشه اعصابمون خرابه و همیشه تو فکریم سعی کنیم مخصوصا متاهلها شبا سکس خوب داشته باشن لذت ببرن اینکار آرامش میده همدیگرونوازش بدن اعصاب آروم میشه همیشه دارو بدردنمیخوره خودمون باید تلاش کنیم زندگی سخته وروزبه روزم بدتر میشه چون متاسفانه اینا برای ما خوشی نذاشتن پس بهتره خودمون تلاش کنیم شاد باشیم مسلط داشته باشیم دنیا دوروزه مراقب هم باشیم

سالار (1400/2/29)

با سلام خدمت تمامی اعضای زاناکسی از اطباء محترم تا مصرف کنندگان بنده یک جانباز اعصاب و روان جنگ تحمیلی هستم. خلاصه اینکه پس از جنگ تا حدود سال ۸۸.۹۰.بشدت مشکلات اعصاب و عصبانیت. اعتیاد شدید به تریاک و دعوا های خیابانی تا حدی که مهمان همیشگی پاسگاه های شرق تهران بودم و حتی مامورین محترم نیرو را مورد ضرب وشتم قرار دادم که حتما حتما این بزرگواران بخاطر جانباز بودن بنده را بخشیدند. خلاصه که همان سال ۸۸.مادرم که بسیار به ایشان وابسته بودم در اثر بیماری سخت سرطان از دنیا رفتند شب دفن ایشان بی قراری شدید من باعث شد یکی از بزرگان علمی مجلس به داروخانه رفت و دارویی برایم خرید طبق معمول آن را هم مصرف کردم بعد مدت کوتاهی در آن وانفسای اعتیاد و فوت مادر و غلغله میهمانان به خوابی عجیب و راحت فرو رفتم که تا شب بعد نیز این اثرات آرامش عجیب ادامه داشت.... خلاصه نام دارو را پرسیدم... الپرالوزام نیم ساعت کانادا بود. از آن موقع مواد را به راحتی واقعی ترک کردم آرامش عجیب و خواب های واقعی داشتم غروب دو قرص نیم میخوردم سر شب میخوابیدم. صبح زیبا و پر نشاطی را شروع میکردم به صورتی که احساس زیادی انرژی داشتم لذا کنار کار به تحصیل در دانشگاه پرداختم. ورزش میکردم تا به درجه دکترا ی تخصصی در رشته مهندسی منابع با گرایش زیست محیط رسیدم البته همین امسال آن هم در سن ۵۲ سالگی. و دارای جایگاه ویژه ای در نزد خانواده. فامیل. دوستان و دانشگاه و مسایل علمی و تحلیل ها و محل کارم شدم البته همه و همه را مدیون خداوند بزرگ میدانم و ایشان را شاکرم اما به ابروی علم قسم یاد میکنم. که رسیدن به این درجه را بعد خداوند کریم مدیون قرص الپرالوزام یا همان زاناکسی هستم.. حد اقل خودم این را خوب میفهمم این خلاصه ای از زندگی سی سال حقیر بود حال قضاوت با اطباء محترم و شما خوانندگان گرامی ایم پیج وزین. خواهشا به علم شک نکنید.... مخلص همه بزرگواران... وبا امید شفای تمام بیماران اعصاب البته در تمامی این ده دوازده سال شبی نبوده که دو عدد قرص زاناکسی را مصرف نکرده باشم اگر شما مایل باشید از نشر داستان زندگیم خوشحال خواهم شد..... با تشکر از حوصله ای که بخرج دادید.

رضا محمدی (1400/2/10)

من مشکل پانیک دادرم بمدت شش سال و آلپرزولام بمدت شش سال بعد از خواب دو عدد نیم میخوردم ولی بعد از فوت پدرم اوضام بهم ریخت به روزی شش عدد نیم رسید الآن سه ماه کلا بشدت نفغ معده و فشار گلو دارم اولش فک میکردم کرنا گرفتم سی تی گرفتم مشکلی نبود نمیدونم چکار کنم دارم اذیت میشم خواهشا کمکم کنید و اسید معده که همش بخصوص از خواب پا میشم اسید معده میاد بالا نمیدونم مشکل معده پیدا کردم یا عوارض آلپرزولام هستش خواهشا کمکم کنید

ایراندوست (1400/2/4)

باعرض سلام وادب خدمت جناب دکتر.بنده ده سال است که قرص آلپرازولام مصرف میکنم بخاطرافسردگی شدیدومیل به خودکشی که داشتم تاسه سال روزی صدعددقرص یک میلی مصرف میکردم الان باکم کردن آلپرازولام به روزی دوعددیک میلی معده ام خیلی دردوسوزش داره وباخوردن غذابادمیکنه بعضی مواقع مسموم میشم تمام خانواده ام وبستگانم بخاطرافسردگی ومصرف قرص طردم کرده اندضمنادرفصل زمستان هرسال حالم بدترمیشه وجندباراقدام به خودکشی کردم پیش خیلی از متخصص هارفتم داروهای گیاهی مصرف کردم امافقط تاچندروزبیشترجواب نمیدن التماستون میکنم کمکم کنیدبخاطربچه هام.موفق وتندرست باشید

علی واله (1400/2/1)

سلام من حدود یک سال است که افسردگی دارم و تحمل می کنم این موضوع رو فقط وقتایی که زیاد فشار روم میاد از الپرازولام ۱ استفاده می کنم برای خواب بدون تجویز پزشک هم استفاده می کنم مشکل داره ؟؟؟؟

جهانشاه امیری (1400/1/30)

من کوید 19 دارم از قبل هم بی خوابی داشته ام و آلپرازولام را با داروی فشار خون به میران کم و متناوب مصرف می کردم . الان از نصف قرص 5 درصد به همراه داروهای کوید استفاده می کنم مکلی ایجاد نمی کنه؟

جهانشاه امیری (1400/1/30)

من مبتلا به کوید 19 شدم و داروهای مربوطه رد گرفتم اما چون بی خوابی شدید هستم از آلپرازولام 5 درصد نصف قرص استفاده می کنم اشکالی نداره ؟

فرزانه حاجی بیکلی (1400/1/25)

سلام من ۳۵ سالمه بعد زایمان دختر که بچه دوم دچار افسردگی و بی خوابی شدم الان ۱۰ سال الپرازولام و کلونازپام استفاده می کنم فقط از بیخوابی دیگه خسته شدم نمی دونم چی کار کنم درد قفسه سینه داشتم تنگی نفس دکتر گفت از اعصاب و استرس خواهش می کنم راهنمایی م کنید این دو دارو همزمان مصرف می کنم

فا.1401 (1400/1/21)

سلام من امشب الپرازولام 5 /۰ دو قسمش کردم ۲۵ درصد شد خوردم الان با این نظرات استرس گرفتم اسیبی که بهم وارد نمیشه لطف میکنید پاسخ گو باشید

حامدم (1400/1/18)

سلام . من به خاطر استرس کاری حدود یک ماه شبی یه آلپرازولام ۰/۵ میخوردم . الان چند روزه روزی نصفی میخورم . بعد از یه هفته میخام روزی یک چهارم کنم و بعد یک هفته قطعش کنم . مشکلی پیش نمیاد ب نظرتون؟

امین عابدی (1400/1/12)

با سلام ام الامراض مردم ایران بی خوابی ست آیا راهی برای درمان این معضل بدون عوارض نیست؟ قدیم ها با دروغ خوردن میخوابیدیم الان وقتی دروغ میخورم سرحال میشم مشکل از کجاست؟

بهار احدی (1400/1/9)

سلام. من سرگیجه داشتم و اضطراب بالایی داشتم. متخصص مغز و اعصاب رفتم اسکن مغز دادم گفتن شریان‌های مغز ضعیف شده. بهم آلپرازوم 0.5 دادن. شبی یک عدد. حدود 10 تا هر شب مصرف کردم یک شب یادم رفت نیمه شب حالم بد شد احساس خالی شدن قلب و ایست قلبی بهم دست داد با تعریق. روز بعد نصف قرص رو خوردم کمی بهتر شدم. ولی افکار پریشونی دارم تمرکز ندارم. حالم به لحاظِ فکری خوب نیست. چیکار کنم. به نظرتون قرصمو عوض کنم. یا تا پایان ادامه بدم. دکتر گفت دو ماه دیگه بیا. ممنون میشم جواب بدید. دکتر تا بعد از 14 نیستند

محمد از باقی (1400/1/6)

من هر شب یک قرص یک میل مصرف می کنم ولی چند وقت یه که پوستم خشک میشه و داخل موها م انگار شوره میزنه وروی سینه ام دونه قرمز می زنه ویبوست شدید دچار میشم می شه راهنمایی کنید که چکار کنم با تشکر

بانو س (1399/12/18)

سلام من بخاطر قطع مصرف آسنترا دچار اضطراب و بیخوابی و دندان قروچه شدم .الان دکتر برام آلپرازولام نوشته یک ورق نوسته روزی یک عدد.ولی با صحبتایی که خوندم میترسم بخورم چکار کنم؟؟؟

مریم حسینی (1399/12/12)

سلام من سی پنج سالمه حدود یک ساله پیش فرزندم رو از دست دادم چون اصلا خاب نداشتم شروع کردم الپرازولام استفاده کردم چن ماه اول خوب بود ولی الان دیگه احساس میکنم تاثیر نداره و خیلی طول میکشه تا خابم ببره لطفا بهم بگید چی کار

مریم (1399/12/8)

من بعد از مصرف آلپروزولام خیلی احساس خواب آلودگی و خستگی میکنم دکترم گفته بعد از یک هفته به صورت نصفه مصرف کردن قطعش مشکلی نداره، درسته؟

علی محمدی (1399/11/21)

ایا مصرف 100 قرص آلپرازولام 1 باهم باعث مرگ میشه؟ میتونه دوز بالای اون خطر مرگ داشته باشه؟

نگار (1399/11/21)

سلام من و شوهرم بخاطر فکر زیاد شبها نمیتونیم راحت بخابیم .خودم که در طول شب چند بار بیدار میشم و شوهرمم فقط شاید ۳یا ۴ ساعت بخابه آیا میتونیم از آلپروزلام استفاده کنیم؟

آرامش مطلق (1399/11/15)

سلام من۳۳ سالمه دوسال درگیر ترس و اضطراب شدید شدم طوریکه فکر میکنم هر لحظه سکته میکنم و تنهایی هیچ جا نمیرم . درد و سوزش قفسه سینه و سمت چپ دارم . تنها در خونه خودم آرامش دارم بخاطر این مشکل از کارمم استعفا دادم و میترسم برم جایی دیگه؛ میترسم برم و حالم بد شه و بگن این مریضه ؛ حتی خواستگاری هم بخاطر ترس حال خرابی در شب خواستگاری هم کنسل کردم . کلا وحشتناک مضطربم .دکتر قلب و معده رفتم گفتن سالمی ولی دکتر اعصاب سرترالین ۱۰۰ نوشت که دوسه ماه میخورم هیچ تاثیری نداره آلپروزلام نیم هم درمواقع اضطراری گفت یکی بذار زیر زبون . واقعا دیگه کلافم حتی یه تفریح یاورزش ساده هم میترسم برم . توروخدا کمک اساسی کنید

باران (1399/11/12)

باسلام. مادر من تقریبا یه هفته س آلپرازولام رو شروع کرده، ولی اضطرابش خوب نشده. اما اگه کلونازپام بخوره بهتره. چیکار کنیم

کمال اعتصامی (1399/11/9)

سلام پدر بنده چندبار به خاطر تپش قلب در بیمارستان بستری شده اند و هربار نتیجه اکو و آنژیو ایشان از عدم گرفتگی قلب حکایت داشته با توجه به اینکه خود بنده سابقه حملات پنیک داشته ام احتمال اینکه ایشان هم بخاطر همین حملات پنیک دچار تپش قلب شده باشند را با پزشک مطرح کردم دو پزشک متفاوت یکی نیتروگلیسیرین را برای تپش قلب ایشان تجویز کرد دیگری آلپروزولام (زاناکس) البته ایشان مرتب قرص متفورمین و متورال هم مصرف می‌کنند سوال من بیشتر مربوط به تداخل مصرف این داروها بخصوص در وضعیت تپش قلب است، آیا مصرف همزمان نیتروگلیسیرین و آلپروزولام ممکن است خطر ایست قلبی ایجاد کند، آیا این دارو ها با داروهای قند و چربی خون تداخل ندارند؟ اساسا کسی که چندبار آنژیو شده و هیچ گرفتگی عروقی نداشته نیازی به متورال و نیتروگلیسیرین دارد؟ ممنون

نیمتا (1399/11/1)

من خانمی هستم چهل ساله ،۱۰ساله الپرازولام میخورم ،موقعی که قطع میکنم زیاد کمرو هستم و کمروحیه هستم میترسم بیرون بروم ،راهنمایی کنید

عیسی روشن نسب (1399/10/21)

سلام من الپرازولام ۲میلی مصرف میکنم ایا مصرف الپرازولام با قلیون تداخل دارد

... (1399/10/21)

سلام مادربزرگم چندبار سکته کرده سنشون ۸۰ ساله از اخرین باری که سکته کرده چند ماهی هست خیلی بیقرار شده شبا اصلا نمیخوابه دکتر مغز و اعصابش بهش الپرازولام داده تاثیر خوبی داشته ولی از عوارضش میترسم میخواستم بدونم ایا قرص بهتری برای جایگزین کردن با عوارض کمتر وجود داره یا اینکه دکتر بهتری رو انتخاب کنیم...۳۶۷۹

Zahra.zor (1399/10/6)

سلام من مشکلات اعم از خیانت وورشکستگی وهزاران مشکل دیگه نزدیک ب ۹سال هست آلپرازولام استفاده میکنم فراموشی کوتاه مدت گرفتم نزدیک ب دوماهه ولکنت زبان چ کنم؟؟؟

طاها (1399/10/5)

این قرص آلپرازولام تسخیر خطرناکی داره مگه آدمومیکشه بخاطراسترس ناراحتی مصرف بکنیم

مشهدی (1399/10/3)

سلام خسته نباشید من چندسالیه که دچارافسردگیه شدیدهستم ناامیدم هیچی خوشحالم نمیکنه ازاجتماع فراریم حتی جمع خانوادگیودوس ندارم خیلی استرس دارم به آینده هیچ امیدی ندارم رفتم دکترواسم سرترالینوهالوپریدول تجویزکرده خاستم بدونم آلپرازولامم واسه خواب بخورم خوبه یان؟

سارا شامریع (1399/9/17)

سلام من یک دختر ۲۱ ساله هستم،پنج سالی هست از کلوناز پام و آلپرازولام استفاده میکنم بدون تجویز دکتر،اوایل ب علت میگرن بود ک بخورم خوابم ببره اما الان عادت شده و من حتی شبی ۱۵ تا آلپرازولام یک هم میخورم اما تاثیری نداره دیگه!باید چیکار کنم؟

احمدی فرد (1399/9/15)

سلام آیا الپرازولام باعث ریزش مو میشه؟ من نصف شب و نصف صبح میخورم بدلیل استرس و وسواس در ریز مو

اسما دهقانی (1399/9/14)

سلام من الان سه سال حمله پانیگ دارم دکتر قرص ولبان ۷۵ بهم دادبا اسنترا ۵۰ بهم دادن قرصا خیلی خوب بود هنوز هم میخورم ولی حدوددوماه هست که خیلی تو بدنم میسوزه با اضطراب دلهوره شدید داشتم با بیقراری رفتم دکتر مغزواعصاب بهم قرص بوسپیراکس ۵ بهم دادن اون که میخورم خوب باقرص پرانول ۴۰ با قرص الپرازولام ۵ حالا شبا که نصف قرص الپرازولام میخورم خوبه برای بی خوابی ولی دم صب یه دفعه بیدارمیشم تمام بدنم میسوزه با عرق میکنم تا نیمساعت طول میگشه بعد تو طول روز همش بدنم اروم نیست بیقرارم بیحال میشم دلم نمیخواد کار کنم بدنم میسوزه دوتا دختر هم دارم نمیدونم چه کار کنم بعد این قرصا هم که میخورم بازم تو طول روز استرس دارم حالم خوب نیست باید چه کار کنم میشه یه راهنماییم کنید جوابمو بدین لطفا بعد قرص الپرازولام ۱۰ روز میخورم حالم خوب نشده

هادب (1399/9/13)

سلام من21 سالمه مشکل گلبوس دارم میتونم آلپرازولام مصرف کنم اشکال نداره و اینکه چه موقع مصرف کنم؟

محمد کریم (1399/9/8)

سلام ..من ۴۲ ساله هستم مدت ۱ هفته هست که قرص ازیپم ۱۰ شبی یه دونه مصرف میکنم ولی هیچ تاثیری نداشته ..میتونم قطع کنم و بجای این قرث از الپرازولام استفاده کنم ؟

امیرجاوید (1399/8/23)

سلام من چندساله الپرازولام مصرف میکنم زیرنظر پزشک غلظت خون دارم ایا خوردن روزی یه عدد اسپرین بچه مشکلی نداره وتداخل دارویی نداره

ناشناس (1399/8/19)

باسلام ، با تجویز پزشک ، مدت ۹ ماه است روزانه آلپرازولام ۰/۲۵ مصرف می کنم و حدود ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن داشتم . قرص آلپرازولام باعث کاهش وزن می شود؟(لازم به ذکر است به دلیل شیوع بیماری کرونا ، ترس و اضطراب شدید دارم .) قبلا از پاسخگویی شما متشکرم.

خاطره (1399/8/14)

سلام من شبی یک چهارم قرص آلپرازولام میخورم البته تا یک هفته وقراره دوز اون بیشتر بشه .بعد از هفته اول بعداز خوردن قرص بشدت دهانم خشک وکمی تنگی نفس شدم و اینکه احساس میکرد زبانم به سقف دهانم میچسبه الان چه کنم

حسین (1399/7/26)

سلام دچار مشکل پنیک اتک هستم و پزشک عمومی برام فلوکستین و نورتریپتیلین و (آلپرازولام در هنگام شدت بالای استرس) تجویز کرده آیا دارو ها تداخلی ندارند؟ سه ماه فلوکستین و گاهی به طور موردی آلپرازولام مصرف میکردم اما الان یک الی دو روزه که استرسم زیاد شده، البته شرایط محیطی هم موثر بوده، ممکنه نظرتونو بگین

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/7/27)

سلام‌واحترام.تداخل جدی ای ندارند. در زمان افزایش استرس باید دید که این اضطراب،زمینه ی بیرونی وواقعی دارد یا صرفا یکسری احساسات ذهنی و‌درونی است.اگر زمینه ی واقعی داردمثلا وقوع مشکل درمحیط کار یازندگی، باید آن مشکل را حل یامدیریت کنید و برای این‌کار میتوانید از مشاورهم کمک بگیرید....امااگر مشکل جدیدی وجودندارد واین استرس،ناشی از افکار وذهنیات خودتان و درونی است شاید نیاز به تغییراتی در داروهایتان یادوز آنها درکنار مشاوره داشته باشید..برای این منظور بهتر است با متخصص روانپزشکیِ خودتان که تحت نظرشان هستید مشورت نمایید.

سارا امیری (1399/7/8)

سلام. بخاطر موضوعی مادرم بسیار استرس و نگرانی دارن، یک دکتر عمومی بصورت انلاین بهش قرص الپرازولام رو تجویز کرد ولی دیگه راجع به دوز و ... نگفت. مادرم صبح ها نصف قرص کاربامازپین ۲۰۰، ظهرها کپسول اورسوداکسی کولیک اسید و شبها یک قرص کاربامازپین ۲۰۰ و نصف قرص متورال ۵۰ مصرف میکنه. میخواستم بپرسم با توجه به دوز معمول الپرازولام که شبی نصف هست ایا این داروها با هم تداخل ندارند؟ و ایا اصلا این قرص مناسب هست؟ و اینکه مادرم چندماه پیش رفلاکس معده هم داشت که بعد از تموم شدن دوره ش دیگه مصرفشون نکرد اما الان میخواد بخاطر رفلاکسش شب ها یک عدد فاموتیدین ۴۰ هم بخوره. ممنون میشم اگر راجع به تداخلاتش راهنمایی کنید.

مهشید پورکاظمی (1399/7/1)

سلام من 3 ساله که از نامزدم جدا شدم 2سال باهم نامزد بودیم تواون 2 سال من از طرف نامزدم خیلی مورد اذیتو ازار قرار میگرفتم از لحاظ عاطفی مالی و غیره تا اینکه تصمیم به جدایی گرفتم دقیقا 3 هفته بعد از عقدم درخواست طلاق دادم خیلی ازارم داد 2 سال بابت مهریم منو تو دادگاه و پاسگاه کشوند اخرشم حقمو بهم نداد با صمیمی ترین دوستم از حرص من رابطه گذاشتو عکسی ک تو بغل هم بودنو برام فرستاد از اونموقع من عصبی شدم به مشاوره مراجعه کردم شبا خواب نداشتم و تا صبح فقط سیگار میکشیدم و گریه میکردم الان 3 ساله دارم قرص الپرازولام مصرف میکنم شبی 15 تا فقط شبا میخورم بازم خوابم نمیبره به جایی رسیدم که وقتی از خواب بیدار میشم ازدهنم خون بیرون میاد چند بارهم تشنج کردم و بیمارستان بستری شدم حالم اصلا خوب نیست من باید چیکار کنم?میترسم این دارو رو قطع کنم از مردن نمیترسم مشکلم تنهایی مادرمه اگه من بمیرم اون داغون میشه نمیخوام زنده بمونم از طرفیم مطمئنم که من دیگه ادم سابق نمیشم با هیچکس نمیتونم ارتباط برقرار کنم چ پسر چ دختر خیلی عصبی و درگیر هستم من باید چیکار کنم????

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/7/15)

سلام، با توجه به دوز بالای مصرف آلپرازولام و تشنج در زمینه مصرف این دارو و نیز علائم شدید افسردگی ، در کمترین زمان ممکن به روانپزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم جهت اقدامات درمانی بستری شوید.

زهرا سلطانی(۹۹/۰۶/۳۱) (1399/6/31)

با عرض سلام من الان حدود بیست سال هست که بخاطر اضطراب و افسردگی شدید بدلیل بیماری فرزند اولم که دیابت نوع ۱ داشته از یک سالگی و باعث شده که من دچار این بیماریها بشم چون روزی چندبار بدلیل تزریق انسولین دچار افت قند میشد و حالتی مثل تشنج پیدا میکرد که تموم زندگی من رو مختل کرده بود و من بیماریهای روان تنی زیادی داشتم که باعث میشد مرتب به انواع پزشکان متخصص مراجعه کنم و آخرین مرحله متوجه میشدم که دلیل این بیماریها مشکل اعصاب و روان هست داروهای زیادی در طول این بیست سال استفاده کردم ولی الان چند سالی هست که دیگه به متخصص اعصاب مراجعه نکردم و فقط الان از داروهایی که هفت سال پیش متخصص اعصاب و روان به من داده فقط دارم روزی دو عدد قرص آلپرازولام ۰/۵ وپروپرانول ۲۰ استفاده میکنم تا حدود چند ماه پیش حالم بهتر بوده و در طول این سالها درسم رو ادامه دادم و ارشد روانشناسی دارم و خودم الان مدیر یک مرکز توانبخشی هستم ولی از برج یازده که به نزد پزشک قبلیم رفتم و ایشون قرص اس سیتالوپرام واسم تجویز کردن که کم کم آلپرازولام رو کنار بزارم ولی خیلی حالم بد شد علاوه بر تپش قلب شدید تموم دست و پاهام سوزش عجیبی گرفت و قفسه سینه ام میسوخت که فقط سه شب سه تا نصف استفاده کردم ولی باور کنید هنوز بعد از چند ماه سوزشها دست از سرم بر نمیداره چند تا دکتر متخصص داخلی و طب سنتی و پوست و غیره رفتم و داروهایی که دادن گاباپنتین و غیره بوده که حال من رو بدتر میکرد آزمایش هم دادم که کم کاری تیرویید داشتم ۶/۷ بوده و روزانه یک قرص لووتیروکسین ۱۰۰ استفاده میکنم ولی روی سوزشها تاثیری نداشته ناگفته نمونه که وقتی بعضی روزها قرص آلپرازولام رو سه یا ۴ بار در روز استفاده میکنم حالم خیلی بهتره البته سه روز بیشتر این کار رو انجام ندادم بدلیل ترس از وابستگی هرچند میدونم خیلی شدید به این دارو وابسته شدم چند وقت پیش پزشک قرص آسنترا ۵۰ رو واسم تجویز کردن که کمک کنه تا کم کم آلپرازولام رو قطع کنم ولی این دارو با وجود اینکه اضطراب من رو کمتر میکرد ولی باعث بیخوابی من میشد و احساس سرخوشی میکنم و احساس میکنم مردمک چشمم گشاد میشه و بخاطر بیخوابی کلافه شدم و دیگه به خوردنش ادامه ندادم ، شرمنده از اینکه توضیحاتم زیاد شد چون خواستم بهتر از وضعیتم اطلاع داشته باشید لطفا اگه میشه راهنماییم کنید من قرص آسنترا رو چه تایمی استفاده کنم که دچار بیخوابی نشم و آیا جواب میده و من بهتر میشم واقعا دیگه دلم نمیخواد به پزشک مراجعه کنم چون داروهایی که میخورم خیلی اذیتم میکنه ، سپاسگزارم

محمد (1399/6/19)

سلام و عرض ادب پدر بنده تقریبا ۲۰ سال قبل عمل باز قلب کردن دوسال قبلم دوبار متاسفانه به علت گرفتگی رگ استند تجویز شده براشون ،ولی تقریبا یه مدتیه بعلت یسری مسائل درگیری اعصاب دارن که تقریبا خوابشون به گفته خودشون روزانه ۴ ۵ ساعت شده اونه تا بخواب میرن طول میکشه،ازتون خواهش میکنم با توجه به اینکه سن پدرم تقریبا ۶۹ سالشون و عمل قلبشون راهنماییم کنید چیکار کنم برای خوابشون از دو دکتر متخصص قلب پرسیدم گفتن الپرازولام مصرف کنه برای خوابشو لطفاااا بگید اگه عوارضی نداره میشه مصرف کرد براشون یا نه خیلییی متشکرم

معصومه رحمتی (1399/6/13)

من حدود ۳هفتست ک بیخوابم ساعت ۱ شب از سرکار میام خسته و کوفتم ولی ساعت ۴تا ۵ خوابم میبره صب هم ساعت ۹ تا ۱۰ بیدار میشم دوس دارم بخوابم ولی بیخوابم هیچ قرصی هم نمیخورم چیکار کنم میتونم الپرازولام بخورم؟

موسی (1399/5/30)

سلام،بنده4 ماه آلرژی شدید تنفسی و مسیر گلو باخشکی و تورم دارم،و استرس پیدا میکنم،گاباپنتن را برای مشکل گلو تجویز شده و وقتی استرس میگیرم،آلپرازولام5/میخورم،فاصله زمان مصرف این دو دارو باید چقدر کمتر نشود؟ با تشکر

راحله امیری (1399/5/20)

سلام‌من به مدت دو هفته نصف آسنترا۵۰ و۱/۴ آلپرازولام۰/۵ مصرف کردم و الان هم دو هفته است که یک‌عدد آسنترا و نصف آلپرازولام مصرف میکنم .اضطراب بهتر شده خیلی ولی الان یه خستگی توی سرم و تاری دید دارم

ستایش رستگار (1399/5/16)

سلام من ۱۷ سالمه و حدود ۲ ۳ ساله که خواب های درستی ندارم و بین خواب و بیداریم و تمام دکترهایی که میرم حرفشون اینه که به دلیل مشکلاتم تنشی هست و قرصاییم که میدن مربوط به همینه که خب من به شدت نسبت به قرص مقاومم و تاثیری نداره.چند روز پیش پدرمو از دست دادم و به مدت ۴ شب ملک روی هم نذاشتم دکتر فقط یک ورق لورازپام بهم داده.که خب این اولین قرصیه وه یکم روم تاثیر داره با اتمام این ورق من اگه مصرف نکنم دوباره بر میگردم رو حالت بد خوابی و بی خوابی.اما عوارض لورازپامم خوندم که خب چیزی که ترسوند منو این فراموشی بود. الان سال کنکورمم هست اگه مصرف بکنم این فراموشی که توشتین برام پیش میاد و اگرم نخورم بی خوابی دارم که خب در اون صورتم بازم امکان مطالعه برای کنکور وجود نداره.باید چه کاری انجام بدم یا چه قرصی جایگزین این ولی با همین میزان قوی بودن والبته عوارض کمتر مصرف کنم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/5/17)

در حال حاضر داروی تجویز شده را مصرف کنید و نگران عوارض دارو نباشید. پس از کنکور به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید. شما نیاز به یک دوره داروی ضد افسردگی هستید

ناشناس (1399/5/15)

سلام. من یه ماه پیش حدودا رفتم دکتر داخلی که بخاطر مشکلات گوارشی بهم پنتوپرازول و فاموتیدین و یکی دو تا قرص دیگه دادن که مصرف کردم و علائم گوارشیم بهترن‌ الان. چون استرس و اضطراب زیادی هم داشتم گفتن شبی نصف آلپرازولام بخورم. یکی دو هفته نخوردم دارو و ترسیدم از خوردنش ولی بعد یکی دو هفته تا الان حدودا دو هفته هست که دارو رو مصرف می‌کنم. عوارض چندانی هم حس نمی‌کردم ولی حالا یکی دو روزه احساس کمی سرگیجه می‌کنم تو طول روز و کمی هم تهوع و حالت سنگینی چشم و سردرد خصوصا سقف و پشت سرم. البته من سینوزیت هم دارم و احساس سنگینی بینی و زیر چشم و سردرد هم داشتم قبلا و دارم الان. یکی دو شب هم این وسط نخوردم دارو رو و وقفه افتاد. نمی‌دونم حالا بخاطر چیه این حالتا و چیکار کنم. پیش دکتر هم میترسم برم تو این شرایط اوج کرونا. چجوری می‌تونم دارو رو کم‌کم قطع کنم؟ می‌تونم یه شب در میون بخورم؟ یا شبی یکی چهارم واسه یکی دو هفته مصرف کنم و بعد قطع کنم؟

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/5/16)

تب خود را کنترل کنید و در صورت بروز نفس تنگی به پزشک مراجعه کنید و یا ویزیت آنلاین بگیرید. به تدریج می توانید مصرف آلپرازولام را کاهش دهید

فاطمه دلاوی (1399/5/11)

سلام شوهرم چند سالی هست ک استرس شدید دارن بیشتر ترس از اتفاقاتی که قراره بیفته در حدی که شب ها ب خیچ وجه خواب نداره و دوسال هست با تجویز متخصص اعصاب و روان قرص الپروزلام و کلونازپام مصرف میکنه .الان احساس میکنهکه قرص ها جوابگو نیستن .بی زحمت راهنمایی کنید. با تشکر از سایت خوبتون.

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/5/11)

سلام بهتر هست از یک داروی ضد اضطراب و افسردگی مناسب مثل ونلافاکسین یا سیتالوپرام یا بوپروپیون استفاده کنند که حتما تحت نظر پزشک و توجه به معاینه و شرح حال تجویز میشه

یاسمین (1399/5/1)

سلام من شدیدا مشکل خواب دارم شبا نمیتونم بخوابم روزا میخوابم تا بعد از ظهر ، البته افسردگیمم بی تاثییر نیست دکتر قرص آلپرازولام 0.5 تجویز کرده وقتی میخورم همچنان اثر نداره و من بیدارم یا اگه خوابم ببره کاملا هوشیارم هربارم یه دونه کامل میخورم اگه کار ساز نیست یه قرص با دوز بالا معرفی میکنید؟

جلالی (1399/4/20)

سلام من الپرازولام رو سه سال مصرف کردم چندین بار دوزشو حتی تا یک سوم رسوندم ولی بعد قطع دارو دو سه روز بعد سمت چپ بدنم دچار فلج و سنگینی میشه در ادامه هم مشکل بلع پیدا میکنم به محض مصرف دوباره عوارض رفع میشه چکار کنم؟

شهرزاد فرحمند (1399/4/20)

مادر من الان ۵ روزه آلپر رو شروع کرده به تجویز دکتر غدد و الان من سرچ کردم ببینم با دارو های دیگش تداخل نداشته باشه و دیدم با آسپرین تداخل داره میخواستم ببینم چه عوارصی داره که بتونم مادرم رو متقاعد کنم پیش یک دکتر متخصص اعصاب بره دکتر برای کاهش اضطراب و قند بهش این دارو داده میشه راهنماییم بفرمایین که تداخل دارویی با آسپرین چی هست؟ خیلی ممنون میشم

ناشناس (1399/4/15)

سلام. متخصص داخلی واسه من آلپرازولام شبی نصف قرص تجویز کرده و ۳۰ عدد قرص بهم داده. اگه دو سه هفته نصف مصرفش کنم و بعد قطعش کنم مشکلی پیش میاد؟ عوارض گوارشی نداره؟ چون ریفلاکس و ibs هم دارم و دکتر داخلی هم می‌دونست.

ب ف (1399/4/15)

سلام من یه مرد ۴۲ساله هستم حدود ۵ماه است ازاین دارو استفاده میکن ازداروهای ضد استرس استفاده میکن چه جودی بزارم‌کنار

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/4/15)

سلام تحت نظر پزشک باید داروتون را به اهستگی قطع کنید که بر اساس ارزیابی بالینی امکان پذیر است

فروغ ج (1399/4/13)

سلام من حدود یک سال و نیم هست که به دلیل اضطراب شدید و سر درد و دست درد، تقریبا به طور مرتب هر روز یک نصفه قرص آلپرازولام ٥/. میخورم. البته گاهى شده که چند روز نخوردم. اما از اسفند ماه که کرونا شروع شده تقریبا هر روز خوردم. اما الان چند روزه که شدیدا احساس خستگى میکنم و نمیتونم زیاد فعالیتی انجام بدم. حتی گاهی حس میکنم راحت نفس نمیکشم. ممکنه عوارض آلپرازولام باشه؟ و چطوری باید قطعش کنم؟ ممنونم از پاسختون

رضا خادمی (1399/4/4)

سلام مادرم هفتاد سالشه نه سال پیش عمل کمر انجام داد طی این نه سال هر شب یه قرص آلپرازولام ۵. میلی گرم مصرف کرده میخواستم بدونم چطوری میشه این دارو رو براش کم یا مصرفش رو قطع کنیم. ممنون

نیلوفر سپرده (1399/3/24)

من ادم مضطربی هستم و استرسی ... قبل از ویروس کرونا مواقعی مه بی خواب میشدم الپرازولام ۰/۵ میخوردم ... و خیلی وقتام نمیخوردم اما بعد از ویروس مرونا از اسفند ماه تا الان هر شب مصرف میکنم و باعث میشه بخوابم ... اما الان ۲ ماهه مضکل گوارشی پیدا کردم ، نفخ و باد گلو اندوسکوپی هم شدم گفتن برای اعصاب هست زده به اعصاب معده ام و مشکل گوارشی خاصی ندارم خواستم ببینم از قرص الپرازولام میتونه باشه؟؟ و من چه جوری میتونم کمش کنم؟

هوشنگ فرخوند (1399/3/18)

باسلام ایااستفاده از قرص الپرازولام ۰/۵و قرص د پاکین ۵۰۰ برای اولین بار باگریه وداد زدن همراه است به علت قوی بودن دارو

یک بیمار (1399/3/15)

سلام من به سبب شرایط کاری پر استرس دچار کچلی ریش شدم که پیشتر به دکتر مراجعه کرده بودم گفته بود مشکل اعصاب هست و مسئله ریش با دارو در آن موقع خوب شد اکنون دوباره دچار همین عارضه در کنار دردهای پراکنده در معده و روده شدم و البته قبل تر هم استرس و اضطراب زیاد را در موارد مختلف زندگی تجربه کرده که گاها سبب فلج شدن من از انجام هر کاری می شد و یا تیک های عصبی گاه و بیگاه در شب ها بهمراه نشخوار های فکری مضر به سراغم می آمد . به سبب ترس از مراجعه به مراکز درمانی در دوران کرونا اکنون به توصیه یکی از دوستان پزشکم آلپرازولام نیم مصرف می کنم روزی سه بار نصف قرص ولی دل دردم بیشتر شده و تقریبا کل روز دچار خستگی و خواب آلودگی شدم (دو روز است که مصرف می کنم) آیا باید قرص را قطع کنم و یا به مصرف ادامه دهم؟

شقایق (1399/3/13)

سلام اخه چرا جواب منو نمیدین چنبار درباره چنتا موضوع از سایتتون سوال کردم😖 من ۱۹ سالمه امسال سال دومه که کنکور میدم فشار عصبی و استرس زیادی دارم که باعث تنگی نفس و ریفلاکس شده دکتر رفتم بهم گفت IBS دارم برام دارو نوشت (موتیلوور و امپرازول و فاموتدین ) خوردم ولی اون علائم خوب شد ولی از گلوم تا معدم درد میکرد رفتم پیشش دوباره بم گفت فشار عصبی زیاد دارم برام آدی ژل اس و الپروزلام ۰/۵ نوشتن و گفتن شبی نصف بخورم تا یک ماه میخواستم بدونم اینطوری خوردنش باعث میشه بهش وابسته بشم؟ چون درس میخونم روی حافظه و یادگیریم تاثیر میذاره؟ خوابمو بیشتر میکنه چون گفتن واس بی خوابیه؟ ممنونم از سایت خوبتون لطفا جوابمو بدین

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1399/3/15)

ببخشید بابت تاخیر در جواب. کاهش استرس و کنترل نارحتی گوارش در شرایط کنون شما مهمترین درمان است. طبق دستور پزشک شربت معده و قرص آلپرازولام را با حداقل دوز موثر ادامه دهید.

مجتبی (1399/3/11)

درود آیا داروی آلپرازولام با داروهای زیر تداخل دارد؟ آسپرین لواستاتین والساکور جم فیبروزیل کاپتوپریل با سپاس

فاطمه ب (1399/3/11)

با عرض سلام من به دلیل حمله پانیک حدود ۶ ماه است که هرشب یک چهارم آلپرازولام مصرف میکنم شبها راحت میخوابیدم ولی صبح که بلند میشم خیلی استرس دارم تازگیها هم بی اشتها و افسرده شدم رفتم دکتر بهم سیتالوپرام دادند که چون خیلی بیقرار میشدم نخوردم مجددا دکتر بهم نورتریپتیلین و کلردیاز پوکساید داده آیا به نطر شما آلپرازولام را قطع کنم یا همه رو باهم بخورم ممنون

مریم (1399/3/11)

سلام من هر شب نصف این قرص رو میخورم الان یک ماهی میشه که مصرف میکنم و علت مصرف وسواس فکری هست.۲۵ سالمه و خانم هستم.الان چند روزی میشه که دچار افت فشار خون شدم باید چکار کنم؟

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/3/12)

سلام بهتر عست تحت نظر پزشک داروهای موثر در وسواس را استفاده کتید

حدیثه (1399/3/11)

با سلام حدود یک هفته هست که به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم و دارم از قرص های گاباپنتین و سیتالو پرام برای استرس و فوبیای اجتماعی استفاده میکنم اما تغییری در حالم احساس نمیکنم, داروها رو میتونم قطع کنم

رامین مالمیر (1399/3/11)

سلام من اذر گذشته ساعت ۱۲ شب یکدفعه بدنم شروع به خارش کرد و بعد فشارم افتاد به حدی که فکر کردم دارم میمیرم و دقیقا ۲ ماه بعد همین اتفاق برام افتاد و وقتی هر دفعه که بیمارستان میرفتم به محض گرفتن سرم خوب میشدم و همه ازمایشاتم هم خوب بود امروز رفتم متخصص داخلی و گفت از اضطرابه ایا خوردن الپرازولام کمکی به من میکنه

Shqyq (1399/3/10)

سلام و خسته نباشید من ۱۹ سالمه و امسال سال دومه که کنکور میدم و به همین خاطر فشار عصبی و استرس زیادی رومه و چن وقتی مشکل در اروغ زدن و نفس کشیدن و ریفلاکس داشتم دکتر مراجعه کردم و تشخیصشون IBS بود و برام دارو نوشتن اون علائم خوب شد ولی چن روزی هست که از گلو تا معده ام درد میکرد دوباره پیش دکتر رفتم بهم شربت ادی ژل اس (ضد اسید ) رو نوشتن و گفتن بخاطر اضطراب زیاد و فشار عصبی ریفکلاس و برگشت اسید معدم تحریک شده به مدت یک ماه برام قرص الپرازولام ۰/۵ روشبی نصفه رو هم نوشتن که بخورم میخواستم بدونم من درس میخونم روی حافظه و تمرکزم تاثیر میذاره؟ و این ریتم خوردنش باعث میشه بهش عادت کنم؟ ممنون ازتون واقعا من خیلی سردرگمم نمیدونم چیکار کنم ضرر داره برام بنظرتون نخورم بهتر نیست??

ناشناس (1399/3/8)

با سلام ! به علت استرس ، درد و سوزش قفسه سینه به چندین دکتر مراجعه کردم . همگی نظر دادند که استرس باعث بروز علامت ها شده. متخصص قلب آلپرازولام ۰/۵ ، فوق تخصص ریه آسنترا و متخصص داخلی کلردیازپوکساید رو تجویز کردند . لطف بفرمایید و پاسخ دهید کدام قرص میتواند به من بیشتر کمک کند . و اینکه امروز یک چهارم آسنترا ۱۰۰ را مصرف کردم و شب نصف آلپرازولام ۰.۵ ، به شدت مضطرب شدم که این دو تداخل داشته باشد . میتونم خواهش کنم پاسخ دهید . قبلا از زحمات شما سپاسگزارم .

فرزلنه (1399/3/6)

سلام من صبح و شب یک چهارم کاپتوپریل 25 میخورم ک شبی 1 پروپرانولول 3 روز به پریود تا روز سوم فشارم خیلی بالا میره و نصف کاپتوپریل میخورم ولی حالت تنش و سردرد شدید هم دارن با وجود نصف کاپتو پریل فشارم حدود 14 هست و سردرد و درد قفسه سینه میگیرم قبلا تو این دوره کلردیازپوکساید 10 میخوردم ولی این دوره نه فشارم پایین میاد نه تنش و سردرد کنترل میشه فقط هم تو همین دورهمشکل دارم آیا میتونم بجای کلردیازپوکسایددر این مدت 6 یا 7 روز نصف آلپرازولام نیم مصرف کنم؟

مجتبی (1399/3/5)

با درود آیا آلپرازولام با داروهای زیر تداخل داره و نباید مصرف بشه؟ لواستاتین جم فیبروزیل آسپرین والساکور با سپاس مجتبی

amin (1399/3/3)

باسلام.آیا علائم قطع مصرف و محرومیت قرص آلپرازولام جسمی هست یا روحی؟همزمان با متادون مصرف شود چطور باید ترکش کنی؟ باتشکر

افسرده (1399/2/31)

سلام من از اسفند تا به الان ک خرداده در قرنطینه ام تنگی نفس و تپش قلب پیدا کردم دکتر رفتم برام آلپرازولام و تری فلوىو پرازین یک میل نوشته یکم بهتر شدم اما جدیدا افکار خودکشی پیدا کردم باید چکار کنم قرصا رو بزارم کنار؟

دکتر ژیلا سادات صدری - رزیدنت اعصاب و روان (1399/2/31)

سلام،خیر افکار خودکشی یک اورژانس روانپزشکی است، ازقطع یا مصرف خودسرانه دارو اجتناب منید و حتما و در اسرع وقت با یک روانپزشک مشورت کنید

نسرین شوقیان (1399/2/27)

سلام من شوهرم الان مدت سه ساله نیمه که زمینگیر ه و ۷دفعه سکته مغزی زده دیروز بیمارستان لقمان حکیم که به علت یک هفته بود استرس و بیخوابی فروان پرخاشگری شدید داشت مراجعه کردیم و این قرض آلپرازولام رو دکتر به علاوه قرضهای فروان خودش داد میخوام بدونم آیا با خوردن این قرض آرام میگیره

خانی (1399/2/22)

سلام وقت شما بخیر بنده دوز نیم آلپرازولام را حدود ۴ ماه، شبی نصف مصرف میکنم. برای قطع مصرف این دارو چگونه عمل کنم، تدریجی را ممنون میشم توضیح دهید.

حسینعلی صفری (1399/2/22)

سلام من دوسال آلپرازولام مصرف میکنم شبی نیم اگر مصرف نکونم نفسم میگیره تودلم همش حالت لرزه دارم تا که مصرف میکنم خوب میشم وبهاین دارو وابسته شدم چیکار کنم

الهام (1399/2/18)

سلام من پانیک دارم سه روزه دارم الپرازولام نصفی مصرف میکنم هیچ فرقی نکردم اومدم دیشب قطعش کنم حالا خیلی بد شد استرس گرفتم و به سرفه و حالت تهوع افتادم و تنگی نفسم گرفتم از وقتی این دارو رو مصرف میکنم نمیدونم چکار کنم روزی نصف الپرازولام نیم میخورم

دکتر آرش علیجان زاده - دکتری عمومی داروسازی (1399/2/18)

باسلام. علائمی که اشاره کردید، مربوط به سندرم قطع داروهای بنزودیازپینی هست. قطع ناگهانی این دسته ی دارویی اشتباه است. این داروها باید به تدریج و با کاهش دوز آرام آرام قطع بشن. یا اول به داروهای ضعیف تر سوییچ بشن و بعد قطع بشن. برای اینکار با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید. موفق باشید.

محمدرضا (1399/2/18)

سلام ، من چند ساله سیتالوپرام میخورم ، به تازگی دکترم بخاطر اضطراب بهم ااسکازینا و پاروکستین هم داده ، الان ۴ هفته اس صبح ها مصرف میکنم اما خوابم سبکه ، انگار خواب نیستم و همش موقع خواب اینور اونور میشم ، میتونم یه ماه شبا آلپرازولام .۵ مصرف کنم؟

مریم (1399/2/17)

سلام من دو روزه الپرازولام مصرف میکنم امروز دچار تنگی نفس و گلودرد شدم احتمال داره بخاطر این دارو باشه؟

دکتر مهرنوش زاده محمد - داروساز (1399/2/17)

سلام دیس پنه یا تنگی نفس میتونه از عوارض داروباشه ولی بعد از قطع دارو مشکل حل برطرف میشه

حسن بهشت (1399/2/16)

با سلام. نزدیک به سه ساله که متادون مصرف میکنم و دوز مصرفیم بسیار بالا بود. در حد روزی سه عدد چهل. ولی با اراده خودم نزدیک به سه ماهه که اونو کم کردم و رسوندم به روزی یک عدد ده یا بییست. ولی متاسفانه شدیدا بیقراری پا و شدیدا بیخوابی دارم. البته اینم بگم متاسفانه با خوردن مشروبات الکلی دوز متادون رو کم کردم که فقط شب بتونم خوابم ببره و به متادون فکر نکنم. الان دکتر برام کلونازپام یک و پراپانول 10 و تریفلویورپرازین یک نوشتن. تا یک هفته بی خوابیم خوب شده بود ولی الان بعد یک هفته باز بیخواب و پاهام هم بیقرار شده تا جایی که کلونازپام دو و آلپرازولام ی میخورم که باز سراغ متادون نرم. ولی کماکان متادون ده رو هم کنار اینا به گفته پزشک استفاده میکنم ولی دیگه اصلا جوابی نمیده. هرازگاهی وسوسه میشم باز برا آرامش دوز متادون رو بالا ببرم ولی باز به خودم اجازه نمیدم. لطفا کمکم کنید چیکار کنم. ضمنا هرشب مقدار زیادی هم مشروب میخورم که فقط بخوابم ولی باز بعد از چند ساعت بیدار میشمو بیقرار

مریم (1399/2/14)

سلام ببخشید من مدتی هست که دلهره شدیدی گرفتم به طوری که امروز از دلهره زیاد حالت تهوع گرفتم و به طور ناگهانی شروع کردم به گریه کردم میخواستم بدونم میتونم الپروزام نیم را هرشب نصف بخورم؟ یا فلوکسیتین؟

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/2/14)

سلام ، خیر به هیچ وجه بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنید. به عنوان فراورده بدون نسخه می توانید از فراورده استرس کالم موجود در داروخانه برای مدت محدود استفاده نمایید روزانه سه عدد قرص به همراه هر وعده غذایی. در صورت عدم بهبودی و یا تشدید شرایط به پزشک مراجعه نمایید.

عطایی (1399/2/13)

سلام من به دوتا روانپزشک مراجعه کردم میگن پانیک دارم یکیشون بهم زاناکس و آسنترا تجویز کرده یکی قرص سرترالین و قرص الانزاپین تجویز کرده نمیدونم کدوم مصرف کنم بهتره و عوارضش کمتره واقعا نمیتونم تحمل کنم دچار حمله های بدی میشم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

ح گ (1399/2/13)

سلام من حدود یکسال دارم الالپرازولام میخورم شبی یکی الان فکر میکنم اثر بخشی قرص کم شده یعنی مثل قبل ارومم نمکنه چکارکنم ممنون

دکتر عطیه سادات رستمیان - داروساز (1399/2/13)

سلام اگر فکر می‌کنید دارو مثل گذشته اثر لازم رو ندارد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

آرزو (1399/2/12)

سلام خسته نباشید من شبها از خواب میپرم والان دارم کلونازپام نصف مصرف میکنم بجاش میتونم آلپرازولام استفاده کنم وعلت اینکه از خواب هر ثانیه میپرم چی هست ممنون میشم جواب بدین؟؟؟

نسرین اکبریانی (1399/2/12)

با سلام از مشکل دیر به خواب رفتن و استرس و اضطراب به پزشک مغزواعصاب مراجعه کردم و از یک سال پیش تا هفته پیش قرص آلپرازولام 0/5 شبی 1 عدد زیر نظر پزشک مصرف می کنم،البته+آسنترا و پروپرانولول و داروهای دیگرم..ولی خوابم دوباره نامنظم و کم شده و به جای آلپرازولام،از کلونازپام استفاده می کنم،آیا مشکلی نداره؟در ضمن در کنار آلپرازولام داروی تری فلوپرازین هم تجویز کردند که بهتر بخوابم،ولی خیلی گیجم میکنه و دیگر نخوردم. با تشکر از لطفی که می فرمایید

حسن (1399/2/11)

سلام آیا مصرف این قرص با فاصله چند ساعت نسبت به سیتالوپرام که چهار روز مصرف می کنم تداخل داره؟ ممنون

علی (1399/2/11)

سلام من بعضی وقتی دچار حمله استرسی میشم و حالت تهوع میگیرم و ضربانم میره بالا قفسه سینمم درد میکنه دکتر گفت الپرازولام مصرف کنم نظر شما چیه؟

آرش (1399/2/10)

آلپرازولام را می شود روزی ۳ بار مصرف کرد یا فقط قبل از خواب .من صبح ها تا شب الان می خوابم دکتر گفت در صورتی بی قراری می تونی روزی ۳ بار مصرف کنی

مسلم (1399/2/10)

سلام،من. از23اسفند98طی یک فشارعصبی دچارتنگی نفس شدم،تنگی نفسم از بچگی به صورت خیلی خفیف دارم،ازاین تاریخ وباشروع بیماری کرونا وتعطیلی کسب وکار وخانه نشینی،دچار کم خوابی واسترس شدم بعد از اطمینان به سالم بودن از کرونا،برای تنگی نفس به متخصص ریه مراجعه کردم،متخصص بیماری را از معده تشخیص دادند،بایکسری داروی ضد تهوع وگوارشی قرص ایمی پرامین تجویز کرد،حدودا20شب خوابم منظم شده بود ولی تنگی نفس در طول روز داشتم،فقط باخوردن این قرص میتونستم آروم بشم،که اینم چندشب آخر جوابگو نبود وبعداز 2ساعت خواب بیدار میشدم ودلهره واسترس شدیدهم داشتم،دیروز به روانپزشک مراجعه کردم که برام آلوینتا،نورتریپتیلین،آسنراوآلپرازولام(درصورت حمله عصبی نصف)تجویز کردن،دیشب مصرف کردم ولی بازم نصف شب باحالت تعریق وگر گرفتگی وحرارت بدن بالا از خواب بیدار شدن(تب نداشتم)آیا این عرق کردن ودمای بدن بیقراری عادیه نباید به دکتر مراجعه کنم

ع گ (1399/2/9)

سلام بمدت ۳۰روز روزی یکعددقرص آلپرازولام ۰/۵ مصرف کردم والان که تقریبا ۱۰ روز ازقطع دارو میگذرد احساس بدن درد درپشت وقفسه سینه دارم آیا این موضوع بدلیل قطع دارو می‌باشد و آیا با مصرف سی روز به دارو وابسته شدم

علی مهدوی (1399/2/9)

سلام برای بیماری ibs نورتریپتیلین بهترین وزارت کمترین داره یا فلوکستین

سامان (1399/2/4)

سلام،حدود دو ماه قبل با درد در قفسه سینه در اثر استرس از کرونا ( طبق گفته دکتر )دکتر فلوکسیتین و پروپانولول برای من تجویز کرد و یک ورق قرص آلپرازولام هم دادن که گفتن در صورت بی خوابی مصرف کنم، بعضی اوقات احساس گر گرفتگی در سر و گوش دارم ولی تب نیست، وقتی آلپرازولام رو میخورم گر گرفتگی برطرف میشه، تو دو ماه یه ورق رو مصرف کردم الان یه ورق دیگه گرفتم، این گر گرفتگی گوش و سر مال چی میتونه باشه؟؟؟؟

محمد رضا خلیل پور (1399/2/4)

سلام و عرض ادب خدمت شما ، من یک سال و نیم هست که از قرص آلپرازولام استفاده میکنم ولی متاسفانه نه از اضطرابم کم شده و نه از ترس و وحشتی که تو این چند سال از در کمکان هایی که تنها میشم از قرص های دیگه ای هم که استفاده کردم مثلا آسنترا 50 اصلا نتیجه ای نگرفتم اگر ممکن هست راهنمایی بفرمایید اعلائم این ترس و وحشت و اضطراب از چه چیزهایی به وجود میاد

علی (1399/2/4)

آیا مصرف آلپرازولام با پروپرانولول تداخل دارد .؟

سحر مقدم (1399/2/3)

سلام خسته نباشید ممنون میشم منو راهنمایی کنید من الان به خاطر پنیک داروی الپرازولام ظهر ۰/۲۵ و عصر ۰/۲۵ میخورم ، الان به تشخیص دکتر قرص پاروکستین ۲۰ هم باید مصرف کنم که الان سه روز هست که با یک چهارم قرص شروع کردم و باید از روز چهارم به بعد نصف بخورم و بعد از چهار روز یک عدد قرص ۲۰ml , الان اضطرابم بیشتر شده و دیشب سمت راست قفسه سینه ام درد داشت و رگ گردنم گرفته بود ، میخوام بدونم علت چیه ؟ آیا داروها تداخل دارن ؟ یا این عوارض طبیعیه ؟

علی . ق (1399/2/2)

سلام . من ظهرها شیره تریاک استفاده میکنم وشب نصف قرص نیم آلپرازولام ،کم کردن و ترک شیره بسیار سخته اگر نگم که اصلأ مقدور نیست فقط با متادون ۵ براحتی و بدون درد شیره رو کنار میزارم و ظرف ۴۵روز متادون و به تدریج به ۱ میل میرسونم سوالم اینه جا بجا کردن شیره با متادون و بالعکس خطر وضرری داره یا نه چون اگر من یکسره شیره مصرف کنم هی مصرفش میره بالا ولی متادون که مصرف میکنم هی مصرفش و کم میکنم و آیا مصرف نصفه از قرص نیم الپرازولام مشکلی ایجاد میکنه یا نه یاداوری من سالهاست این کارو انجام میدم سنمم ۷۰ساله با تشکر و قدردانی

A.r (1399/2/2)

سلام، خسته نباشید. همسر بنده ۳۴ ساله هستند و از ۲۶اسفند درد قفسه سینه به همراه بادگلو داشتن که به مرور بادگلوها بیشتر میشد تا روز ۲۹ اسفند ضعف شدید بدن به همراه لرز گرفتن به حدی که به وسیله امبولانس به اورژانس برده شدن. در اونجا گفتن سرماخوردگی خفیف دارن با مشکل معده و سرم زدن به همراه استامینوفن و رانیتیدین، ازیترو ۲۵۰ هم تجویز کردن که به مدت ۶ روز مصرف کردند اما متاسفانه بهبودی در وضعیت ایشان حاصل نشد. علائمی همچون ضعف و بی حالی بدن به نحوی که از سر شروع میشه و‌تا پاها ادامه پیدا میکنه (با غذا خوردن ضعف برطرف نمیشود) ، گاهی سردرد، سرفه(گاهی هر دقیقه، گاهی نیم تا یک ساعت یک بار، گاهی اوقات هر چند ساعت یکبار داشتند که الان خیلی خیلی کمتر شده)، درد قفسه سینه و بادگلو داشتند از ایشان سی تی اسکن ریه گرفته شد که پزشک رادیولوژی عدم کرونا و سالم بودن ریه را گزارش کردند اما دکتری که علایم و براشون شرح دادم گفتن کرونای خفیف هست و ازیترو ۵۰۰ بخورد که به مدت ۵ روز خورد سپس هیدروکسی کلروکین تجویز کردند که روز اول ۱۲ ساعتی ۲ عدد سپس ۱۲ ساعتی ۱عدد به مدت ۵ روز مصرف نمود (اتمام دارو ۱۵ فروردین). به علت برطرف نشدن علایم مجددا ۱۹ فروردین به دکتر داخلی مراجعه کرده و ازمایش خون کامل نوشتند که خوب بودند. سرفه ها خیلی کمتر اما ضعف بدنی و درد قفسه سینه خفیف و بادگلوها ادامه داشت. متخصص داخلی هفته گذشته کرونا رو رد کردند و ازینیوم ۴۰ تجویز کردند که ۵ روز مصرف کرد اما متاسفانه امروز مجددا به همان وضعیت عید یعنی ضعف شدید بدن و بی حالی به همراه لرز دچار شدند و امروز به دکتر گوارش مراجعه کرده و نولپازا، مولتی ویتامین، ویتامین ب۱ و آلپرازولام ۰.۵ تجویز کردند و گفتند متاسفانه کروناست و باید درمان بشن. شرمنده که شرح حالم طولانی بود اما واقعا مستاصل و دچار سردرگرمی شدم که حرف کدوم دکتر درست هست و مشکل همسر من چیست؟ ایا کروناست یا خیر؟ و ایا داروهایی که دکتر گوارش امروز دادند برای درمان کروناست یا معده، تقویتی و اعصاب؟؟؟ مخصوصا آلپرازولام ذهن من و درگیر خودش کرده که برای کروناست یا آرامبخش و ایا با توجه به عوارض فراوان نیازی به مصرف هر شب ان هست یا خیر؟ پیشاپیش از پاسخگویی شما متشکرم

دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/2/2)

سلام ، در ارتباط اینکه بیماری شوهر شما کرونا هست یا خیر تنها میتوان با انجام آزمایشات و اقدامات مربوطه و انجام تست کرونا به همراه معاینه توسط پزشک برای نظر قطعی متوجه شد تنها در ارتباط مصرف آلپرازولام باید عرض کنم از عوارض دارو نگران نباشید هر دارو در کنار اثرات درمانی عوارضی خواهد داشت که پزشک شما با بررسی منفعت به ضرر دارو ، دارو را برای شما تجویز می کند .دارو را متناسب با دستور پزشک میل کنید.تنها بعد از اتمام دوره درمان با نظر و صلاحدید پزشک تجویز کننده به ادامه و یا قطع دارو بپردازید و در صورت نیاز به قطع دارو در مصرف طولانی ، بایستی کم کم دوز آن کم شود.

میثم خسروی (1399/2/1)

سلام.من مدت سه سال به متادون اعتیاد داشتم و کم کم به مدت ۳ ماه مصرفم رو کم کردم و الان روزنهم هست که به صفر رسیده؛ولی بی خوابی خیییییییلی بدجور داره اذیتم میکنه...میتونم از قرص آلپرازولام استفاده کنم و اگه میتونم چه دوزی استفاده کنم؟ ممنون میشم اگه زودتر جوابم رو بدید

نیما (1399/2/1)

برادر من ۹ ساله ک ب بیماری دیستروفی دچار شده ک کل اعضای بدنش فلج شده و دیگه نمیتونه صحبت بکنه.شب ها خیلی بیقراری میکنه و اصلا نمیخوابه.و باعث دلخوری بقیه اعضای خانواده هم میشه.امروز براش از داروخانه قرص خواب خواستیم ک آلپرازولام نیم دادن.خواستم ببینم مشکلی براش پیش نمیاد اگ از این قرص ها بهش بدیم؟ برای بیماریش؟و اینکه چجوری برای همچین بیماری باید مصرف کرد؟(ممنون میشم پاسخ بدین،خیلی حیاتیه برامون)

رضا (1399/2/1)

سلام .من نزدیک به چندساله مشکل نفس تنگی دارم که جدیدا ضربان قلب هم بهش اضافه شده هر آزمایش بگین دادم اگو قلب سیتی اسکن ریه و ...گفتن مشکل از استرسه و داروی اعصاب بهم دادن دکتر ریه آمی ترپتیلین نوشته که شب بخورم و دکتر قلب که رفتم با اینکه نسخه قبلی دیده آلپرازولام نوشته گفته صبح بخورم ۵روز مصرف کردم و نتیجه ای ندیدم ایا این دوتا دارو با هم تداخل داره؟؟؟؟؟

فیروز محمدی (1399/1/31)

باسلام وخسته نباشید به من یکبا دکتر کلریدپروکسایدولوزارتان داده بود بعدا گفته بود فقط الپرازولام نیم رو مصرف کن من الان لوزارتان و کلریدپروکساید رو مصرف کردم آرام نشدم میتونم الپرازولام رو هم مصرف کنم مشکلی ایجاد نمیکنه لطفا بهم بگید ممنونم

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/2/3)

سلام خیر.مصرف همزمان سه بنزودیازپین هیچ گاه توصیه نمیشود.

Mahdi (1399/1/31)

سلام.الپرازولام با آسنترا تداخل داره؟؟؟؟

علی مقدم پور (1399/1/31)

با سلام من بخاطر اضطراب و بیخوابی ناشی از ان 20 روز الپرازولام 0.5 مصرف کردم البته 10 روز اول قرص کامل میخوردم اما 10 روز دوم نصفه خوردم الانم چهار روزه که نمی خورم خواستم بپرسم چون یکدفعه قطع کردم برام عوارضی بدنبال داره؟؟؟

علی (1399/1/30)

با سلام وخسته نباشید ...من بخاطر مشکل اتک پانیک تقریبا یک ماه صبحا و قبل خواب الپرزلام نیم و پروپرانول ۲۰ هر ۱۲ ساعت یه بار میخورم....میخاستم بدونم ایا برای استخدامی پروپرانول و الپرازولام ۰.۵ مثبت نشون میده یا نه؟؟؟؟؟با تشکر

Majid.s (1399/1/30)

سلام و خسته باباشید خدمت شما دوست گرامی. یه سوال داشتم. من بعد از فوت همسر و فرزندم. بخاطر مشکلات روحی به تجویز دکتر از قرص الپروزلام و زلدوم مصرف میکنم و همچنین زاناکس. یه مدت دوز دارو بخاطر زمان زیاد مصرفم بالا رفته میخواستم بدونم چطور کم کنم و تدریجی کنار بذارم چون من سعی کردم این کار رو انجام بدم ولی جدا از مشکل استرس و غیره دچار لرزش دست و پا شدم و اینکه به هیچ عنوان نمیتونم بخوابم و وقتی کم میکنم دوز قرص رو دچار لرز بدن و اختلال در شخصیت میشم جوری که عصبی و پرخاشگر میشم. ممنون میشم راهنماییم کنید

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/30)

سلام! نکته اول اینکه زاناکس همون آلپرازولامه (ساخت ایتالیاست). هم آلپرازولام ایرانی و هم زاناکس دارین مصرف میکنین؟ دارو رو به هیچ وجه نباید سریع قطع کنین. طی دو ماه باید دوز دارو به تدریج کاهش پیدا کنه و نهایتا قطع شه. همچنین ممکنه برای رفع مشکل بی خوابی, اضطراب, پرخاشگری یا افسردگی به مصرف یه داروی دیگه نیاز داشته باشین! پس بهتره که زیر نظر پزشک دارو رو قطع کنین.

محمدرضا قاسمزاده (1399/1/29)

با سلام من ده روز ک پروگابلین 150روزی چهار عدد مصرف میکنم و امروز ک نخوردم بدنم لرز داشت و ب شدت احساس خماری اومد برام و مجبور شدم دوتا کپسول 150بخورم یک ماه هم میشه هرویین و متادون رو ترک کردم حالا نظرم اینه ک اگه بشه با الپرازولام بزارمش کنار چون دارم اذیت میشم آیا میشه با الپرازولام پروگابلین رو ترک کنم لطفا جواب این سوالو بهم بدین 21سالمه.

فاطمه بابایی (1399/1/29)

سلام . من مدت سه ساله که زولپیدم ۱۰ مصرف میکنم . این قضیه به خدی شده که شبی ۷ تا ۱۰ تا میخورم تا خابم ببزه . قرصی هست که بتونم ب عنوان مکمل فقط با یک زولپیدم بخورم و بخابم ؟ سنمم ۲۳ هستش . البته هر قرصی ب جز ترانکوپین . مثلا الپرازولام الان برای من فقط لرزش اورده ، نه خواب

YAS (1399/1/28)

سلام وقت بخیر و خسته نباشید من طی چند روز گذشته به همراه یکی از دوستام به علت ملاقات یه فردی که کرونا داشته به دکتر مراجعه کردیم برای ازمایش اسکن ریه تا بدونیم مبتلا شدیم یا نه که مشخص شد درصد کمی از ریه دوستم درگیر شده ولی توی عکس اسکن ریه من دکتر چیزی ندید و گفتش مشکلی ندارم ولی من از وقتی متوجه شدم طرفی که ملاقاتش کرده بودیم کرونا داشته خیلی اضطراب و تنگی نفس پیدا کردم که متوجه شدم تلقین کرده بودم به خودم این قضیه رو به دکتر گفتم که مضطرب میشم و نمی تونم بخوابم و این که دوستی که باهاش به ازمایش رفته بودیم هم مبتلا شده بود نگرانی منو دو برابر کرد و دکتر به همین دلیل قرص زولپیدم 10 و قرص آلپرازولام 0/5 تجویز کرد و گفتش یک شب از یکی شون استفاده کنم و شب بعدی از اون یکی استفاده کنم تا بهش اعتیاد پیدا نکنم توی نظرات خوندم که گفتین مصرف اینا تداخل داره با هم و از اونجایی که نمی تونم به دکتر مراجعه کنم خواستم بپرسم چیکار کنم می تونم چیزی رو جایگزین کنم ؟؟ و این که آلپرازلام روم اصلا تاثیر نمی زاره و فرقی انگار مصرفش برام نداره برعکس زولپیدم که کاملا متوجه میشم داره تاثیر می زاره راحت می خوابم تقریبا 4 روز میشه اینا رو مصرف می کنم و این که دیروز مصروف نکردم ولی امروز یکمی مضطرب شدم استفاده کردم که تقریبا نیم ساعت گذشته تاثیری نداشته این قرص آلپرازولام روم مثل تجربه قبلیم که تاثیری رو احساس نکردم از این قرص حالا با این شرایط که شما میگین تداخل داره مصرف اینا و ممکنه خطر داشته باشه و منم ازش نتیجه نگرفتم نظر تون چیه می تونم قرص آلپرازولام رو با قرص دیگه ای که بتونه کمکم کنه عوض کنم یا اصلا کلا قطع کنم مصرف شو ؟ خیلی ببخشید که طولانی شد ولی گفتم سوال نپرسم اگه پرسیدم سوالم رو کامل بپرسم تا شما بتونید بهتر نظر بدین خیلی خیلی ممنون خدا قوت . ضمنا 22 سال دارم و باید بخشی از نفس تنگیم به خاطر مصرف سیگار باشه که از 14سالگی زیل مصرف می کنم و دکتر هم گفته که خیلی ضعیف شده ریم هام و توی نظرات خوندم که گفتین اسفند دود نشه مادرم هر شب این کار رو می کنه

دکتر آرش علیجان زاده - دکتری عمومی داروسازی (1399/1/28)

باسلام و خسته نباشید. اول از همه خواستم بهتون این رو بگم که آرامش روانی خودتون و حفظ کنید ما اینجا هستیم برای کمک به شما. در مورد تداخل آلپرازولام و زولپیدم گفتین. باید بگم تداخل این دو دارو اونقدر ها هم جدی نیست. بیشتر شامی سرگیجه و عدم تمرکز حواس میشه. بهتون توصیه میکنم در هنگام مصرف این دو دارو، از کارهایی که به تمرکز حواس احتیاج دارن (مثل رانندگی) پرهیز کنید. یکروز در میون مصرف کردن داروهای آرامبخش (همونجور که شما مصرف میکنید) در کاهش وابستگی به اون ها موثره. در صورت ایجاد هر گونه سوالی، با پزشک یا داروساز در ارتباط باشید. موفق باشید

سیدرضاحسینی (1399/1/27)

ب سلام.من حدودا چهل روز میشه الپرازولام نیم مصرف میکنم چون بی خواب بودم دکتر تجویز کرد الان میخوام دیگه نخورم چون واقعه داره از کار بی کارم میکنه چه جوری باید ترکش کرد و جایگزین داره که اعتیاد اور نباشه

دکتر آرش علیجان زاده - دکتری عمومی داروسازی (1399/1/27)

باسلام. قطع مصرف دارو باید تدریجی صورت گیرد.

غلامرضا (1399/1/26)

سلام خسته نباشید جناب دکتر عزیز آیا میشه قرص آلپرازولام نیم رو هر وقت لازم بود بخوری موقع استرس و اضطراب فقط؟ و هر وقت خوب بودیم نخوریم ؟ ممنون

مسعود علی پور (1399/1/25)

حدود 4سال است الپرازلام 2تا شب یک صبح یک ظهر که من سه تا شب می خورم سرترالین هم تجویز کرده بود دو سال مصرف کردم ته دلم خالی میشد الان پراپرانول 20 و الپرازلام3تا شبا می خورم ولی باز دیر خوابم می برد تا سه صبح بیدارم دکترم هم همیشه همینا را تجویز می کنه با کم و زیاد کردنشون لطفا کمک کنید خوابم ببرد

ناشناس (1399/1/25)

با سلام من دو هفته هست آلپرازولام استفاده میکنم آیا اگر یک دفعه مصرفش رو قطع کنم عوارضی برای من داره یا به تدریج و کم کم مصرفش رو قطع کنم؟

محمد رنجبر (1399/1/24)

با سلام،من ۱۵روز پیش بخاطر ترس و استرس کرونا به دکتر مراجعه کردم،عکس ریه و آزمایش خون منفی بود و هیچگونه تنگی نفس و سوزش در قفسه سینه نداشتم،فقط شبا اصلا خواب نداشتم و به دلیل اظطراب شدید نمی‌تونستم بخوابم،دکتر بهم آلپرازولام و لوراتادین تجویز کردن،اول اینکه شبها فقط کابوس میبینم و دوم اینکه احساس ضعف بدنی و عضلانی خفیف دارم و سوزش هر از گاهی در قفسه سینه آیا این می‌تونه از مصرف آلپرازولام باشه ؟ممنون میشم پاسخ بدهید

مریم (1399/1/24)

سلام من یه دوره دچار مشکلاتی شدم که به تشخیص پزشکم بیماری پنیک هست اولیل به شدت حمله بهم دست میداد و فقط بیمارستان میرفتم ارامبخش میزدم ولی بعد تشخیص پزشکم به من آلپرازولام و کلردیازموکساید دادن یه مدت مصرف کردم و دیگه تا حمله بهم دست نمیداد اصلا نمیخوردم خیلی بهتر بودم تا زمان کرونا که ناخواسته دوباره دچار استرس میشم بی قرار میشم احساس غش بهم دست میده و تنگی نفس شدید بیخودی گریه میکنم حس میکنم میخوام بمیرم و مجبورم همش آلپرازولام بخورم دکترم گفته بود تا روزی ۶تا نیم در روز میتونم بخورم گاهی انقدر حس حمله برام شدیده که حدود ۱/۵تا ۲ تا نیم میخورم تا فقط بیحس بشم بخوابم .نمیدونم چیکار کنم واقعا پنیک درمان نداره؟من تا کی باید مصرف کنم دارومو؟قبل کرونا و قرنطینه داشتم بهتر میشدم ولی الان اصلا شرایط خوبی ندارم.دوتا بچه کوچیک دارم گاهی انقدر عصبی و بدحال میشم که میخوام خودمو بکشم .لطفا راهنماییم کنید

پیمان سرابی (1399/1/24)

با سلام 2 ساله سیگار میکشم مصرفم زیاد نیست روزی پنج نخ میخواستم تا زیاد نشده مصرف و سنم ترک کنم آیا این قرص خوبه؟ 22 سالمه

دکتر اسماء جوادی پور - رزیدنت رادیولوژی (1399/1/24)

سلام نه این قرص برای ترک سیگار مناسب نیست

رضازارعی (1399/1/24)

سلام من ۴ سال میشه از قرص های آلپرازولام 0/5وفاوکسامین ۵۰ و کلومیپرامین ۱۰ و رهاکن ۲۰۰ استفاده میکنم شب ها بعدازشام ساعت۲۳ ساعت ۳یا۴ صبح خواب میرم ساعت ۱۲یا ۱ بیدار میشم بعداز ۱ ساعت کف دست وپام عرق سردمیکنه و حالت سر گیجه خفیف دارم از حالت عادی خارج میشم و شبها بیشتر اذیت میشم سرم فشار میاد بهش لطفان راهنمای کنین ممنون میشم

K kh (1399/1/23)

سلام من احساس خفگی میکنم اب دهنم رو نمیتونستم قورت بدم سردرد هم میشم دلم هم میلرزه قرص آلپرازولام رو که میخورم خوب میشم شبی یک قرص میخورم بنظر شما ادامه بدم خوبه یانه دارم استفاده میکنم ولی میترسم ادامه بدم قرص جایگزین نمیشه استفاده کرد در ضمن ناراحتی معده هم دارم اینواستفاده میکنم ضرر نداره ممنون میشم راهنمایی کنید منو مرسی از شما

زارعی (1399/1/23)

آلپرازولام برای بدخوابی خوبه چند ساعت قبل از خواب باید مصرف بشه

ناشناس (1399/1/23)

باسلام...من 23سالمه و خیلی بی خابی شدید دارم و دکتر بهم آلپرازولام داد البته گف زیاد استفاده نکن خودتو بهش عادت نده میخاستم بدونم من از قرص های لاغری خارجی استفاده میکنم مصرف آلپرازولام واسم ضرری نداره؟؟

ناشناس (1399/1/23)

با سلام برای مشکل خوابم من تازه قرص آلپرازولام استفاده میکنم مشکل تروئید کم کار هم دارم مصرف این دارو صحیح است دکترم نمیتونم برم تواین وضعیت ممننون میشم جواب بدین.

حسین رامززاده (1399/1/23)

سلام من سی و پنج سال دارم چندسالی هست که مشکل معده عصبی دارم مثلا دو ماه یا سه ماه یکبار این اتفاق واسم میفته که بخاطر یه استرسی یا هیجانی غیرمنتظره یا رفتن به سفر یا رفتن به سربازی یا عروسی یهو معده درد شدید میگیرم جوری که هیچ انرژی تو بدنم نمیمونه و حتی نای راه رفتن ندارم و زمینگیر میشم و مجبور میشم برم بیمارستان و بهم امپول آرامبخش گمونم دیازپام میزنن و حالم خوب میشه و یه نصف روزی میخوابم و خوب میشم. یه بار هم که اینجوری شدم یه اشنایی نصف قرص آلپرازولام نیم بهم داد خوردم و خوابم برد و خوب شدم. الان دکتر جان به نظر شما من چه دارویی استفاده کنم و یا چه کاری انجام بدم که دیگه از شر این بیماری راحت بشم. تشکر

مهری بیات (1399/1/23)

با عرض سلام و خسته نباشید من خانمی ۵۵ ساله هستم تا الان هیچ داروی ارام بخش یا خواب اوری مصرف نکردم و هیچ استرسی ندارم فقط بی خوابی شدید دارم ایا مصرف این دارو برای من خوبه؟ در غیر این صورت از چه دارویی استفاده کنم.با تشکر

دکتر محمدعلی میکائیل پور - داروساز (1399/1/23)

با شرایطی که فرمودید از خواب آورهای دیگه استفاده کتید چون آلپرازولام وابستگی داره با دکترتان مشورت کنید

آرش محمدی (1399/1/23)

سوال از پزشکان متخصص مغزواعصاب..مادرم پارکینسون دارد داروی ایزوگام ایرانی سه تادرشبانه روز و این داروها را نصف در۱۲ساعت (متورال،الپرازولام،لگزاتال ۱۰،الانزاپین ) مصرف میکند حدود یکماه است دقیقا هرروزعصر دچارتلاطم ولی قراری شدید میشود با توجه به شرایط کرونایی امکان معاینه پزشکی و رفتن نمی باشد خواهشمندم متخصص راهنمایی نمایند

نازی (1399/1/23)

سلام من داروهای هیدروکسی کلرکین برای لوپوس که کورتون را بخاطر کرونا قطع کردم و به دلیل داشتن استند قلب قرص های متورال و لوزار و پلاویکس و آسپیرین میخورم قرص گاباپنین ۱۰۰ و آوودین برای کاهش دردهای مفصلی استفاده میکنم به اضافه مزالازین و پنتاپرازول آیا خوردن آلپرازولام با این داروها تداخل دارد چون این روزها زیاد اضطراب دارم ضمنا سرترالین نصفی صبحها و کلردیابوکیاید یکی شب میخورم ولی استرسم کم نشده لطفا بفرمایید چکار کنم و ضمنا ۶۰ ساله هستم

محمد لطفی (1399/1/22)

سلام الاند۳ سال آلپرازم ۵/میخورم بهش وابسته شدم چطوری قطعش کنم اگه نخورم استرس میاد سراغم ممنون میشم راهنمای کنید

دکتر محمدعلی میکائیل پور - داروساز (1399/1/22)

سلام از عوارض مهم این دارو همان وابستگی به داروست و بعد از اینهمه مدت یک دفعه نمیشه مصرف را قطع کرد سر فرصت با متخصص اعصاب مشورت کنید البته نگران نباشید خیلی مهم نیست و با داروهای دیگر میشه جایگزین کرد ولی چون من شرایط شما را نمیدونم فعلا دارو را قطع نکنید

امیر (1399/1/22)

سلام من ده روز شبا یک عدد الپرازولام نیم مصرف کردم،،،امروز تموم شده،،،،به نظرتون میشه دیگه ادامه ندم؟،،،یعنی این ده روز مشکل درست نمیکنه که قطع کنم یه دفعه؟،،،،ممنون میشم راهنمایی کنید،،،،،،

حسین رامززاده (1399/1/21)

سلام من سی و پنج سال دارم چندسالی هست که مشکل معده عصبی دارم مثلا دو ماه یا سه ماه یکبار این اتفاق واسم میفته که بخاطر یه استرسی یا هیجانی غیرمنتظره یا رفتن به سفر یا رفتن به سربازی یا عروسی یهو معده درد شدید میگیرم جوری که هیچ انرژی تو بدنم نمیمونه و حتی نای راه رفتن ندارم و زمینگیر میشم و مجبور میشم برم بیمارستان و بهم امپول آرامبخش گمونم دیازپام میزنن و حالم خپب میشه و یه نصف روزی میخوابم و خوب میشم. یه بار هم که اینجوری شدم یه اشنایی نصف قرص آلپرازولام نیم بهم داد خوردم و خوابم برد و خوب شدم. الان دکتر جان به نظر شما من چه دارویی استفاده کنم و یا چه کاری انجام بدم که دیگه از شر این بیماری راحت بشم. تشکر

محسن (1399/1/20)

سلام من ۳شبه بخاطر استرس شدید از ترس اینکه مادرم دچار کرونا بشه و اینکه شبها خوابم نمیبره قرص الپرازولام نصفی خوردم الانکه این عوارضو از نظر سنجی خوندم پشیمون شدم ولی خب استرسم دارم چیکار کنم الان قطع کنم این عوارض بعد ۳روز واسه منم میاد یا نه ؟

دکتر امیرحسین عطارباشی - پزشک عمومی (1399/1/21)

سلام ۳ روز مصرف نصف الپرازولام در شب، مشکلی ایجاد نمیکنه و با خیال راحت دارو رو کنار بذارید. درصورتی که بی خوابی سراغتون اومد میتونید با رعایت بهداشت خواب و نهایتا مصرف هیدروکسی زین یا ترازودون، علایم رو رفع کنید.

فرزاد بهرام پور (1399/1/20)

من هیچگونه بیماری روانی یا سوء مصرف مواد نداشتم هفته اول اسفند 98 دچار کرونا خفیف شدم که با درمان و استراحت در منزل خوب شدم تا اینکه هفته دوم فروردین 99 دلشوره و اضطراب و شدید و بیخوابی فک میکنم ناشی از زیاد تو خونه موندن و افکار منفی اومد سراغم به پیشنهاد یکی از دوستام که اختلال بیخوابی داشت آلپرازولام 0/5 مصرف کردم یکی دو روز مصرف کردم خوب شدم بعد از حدود 10 روز امروز دوباره اومد سراغم که یدونه خوردم الان خوبم به نظر شما مشکل حل شدنی هست؟؟

فاطمه هدایتی (1399/1/20)

با سلام من یک ماه پیش بدلیل ترس از کرونا دچار اضطراب و بیخابی شدم و بدلیل عدم دسترسی ب دکتر شبی نصف قرص الپرازولام مصرف میکردم تا یک هفته پیش که قطع کردم واین هفته هم مشکلی نداشتم تا اینکه از دیروز تا الان نمیتونم بخوابم و بیخوابی بشدت اذیتم میکنه ،ایا دوباره ادامه بدهم ،یا اینکه کلر دیاز رو جایگزین کنم ،از وابسته شدن بشدت میترسم

فاطمه (1399/1/20)

سلام.وقت به خیر.اضطراب وبی قراری شدید داشتم به دکتر مراجعه کردم .دکتر برای من آلپرازولام/5داد 1صبح.1ظهر.1شب وکلومپیرامین هم داد که ولی در این چندروز اصلا نخوابیدم.دریغ از 1ساعت خواب .چه کنم؟دارویی هست برای خوابم.بخورم؟؟

محمد ابراهیمی (1399/1/20)

با سلام خدمت یک هفته هست که به دلیل ویروس کرونا دچار ترس استرس و بی‌قراری شدم البته آزمایش خون و اسکن ریه انجام دادم گفتن منفیه ولی همچنان استرس و بیخوابی دارم بدونه تجویز پزشک آلپرازولام نیم استفاده میکنم شبی یک عدد راه دیگه ای هست که قرص نخورم؟

ه‍ما کآظمی (1399/1/20)

سلام دخترمن هیجده سالشه هفت ماه که دیابت نوع یک گرفته انسولین مصرف می‌کنه تؤاین روزای کرونااسترس گرفته هی قندش میره بالادکتر براش سیتالوپرام داده ولی نمیخؤره بردمش دکتردیگه آلپرازولام نیم داده وقتی بهش میدم فشارشومیگیرم خیلی پایینه میترسم اگه قرصم نخوره نمی‌خوابه میشه راهنمایی کنید

حسین (1399/1/19)

سلام .من دچار کرونا شدم ولی الان خداروشکر خوبم.ولی امروز سر یه موضوعی ۳تا آلپرازولم نیم خوردم .تا حالا هم نخورده بودم این رو .دکتر برا استرسم از کرونا تجویز کرد .ممکنه خطرناک باشه برام

آلینا (1399/1/19)

سلام من قرصی تموم شده نمیتونم تو این شرایط برم دکتر مجدد آیا داروخانه همینجوری این دارو رو میده بدون نسخه

سالار (1399/1/19)

سلام دیشب دکتر قلب رفتم و قرص وراپامیل ۴۰ و قرص تیاماکس ۳۰۰ بهم داده و امروز بخاطر تنگی نفس رفتم دکتر فوق تخصص ریه بخاطر استرس بهم قرص آلپرازولام ۰/۵ شبی نصف بخورم خواستم ببینم این قرصها با هم تداخلی دارند یا نه ممنون میشم مشورت دهید با تشکر

ناسنین نصیری قیداری (1399/1/18)

سلام من از بیخوابی شدیدی رنج میبرم بطوریکه شبا تا صبح بیدارم حتی صبحشم نمیخوابم بعد از ظهرشم نمیخابم سه چهار ساعت کع میخابم ذوق میکنم سردرد میگیرم چشام خسته میشه بدنم درد میکنه ولی خابم نمیبره اینم بگم که من حدود دوسالی میشع ک تو شرایز بسیار سخت و پراسترس و اضطرابی زندگی میکنم بسیار بسیار استرس و دغدغه فکری دارم میشه بگین من روزی چنتا الپرازولام باید بخورم ? ممنون میشم

دکتر زهرا روشندل - متخصص اعصاب و روان (1399/2/11)

سلام. وقت به خیر. آلپرازولام برای درمان طولانی‌مدت بیخوابی توصیه نمیشه. تحت نظر متخصص اعصاب و روان برای رفع اضطراب اقدام کنید. خوابتون تحت تاثیر درمان اضطراب بهبود خواهد داشت. توصیه میکنم بهداشت خواب رو رعایت بفرمایید.

حمیدرضا تیموری معروفخانی (1399/1/17)

من وقتی آلپرازولام میخورم فرداش خانوادم میگن حرفهایی زدم یا کارهایی کردم که اصلا یادم نمیاد قبلا اینطوری نبودم

دکتر محمدجعفر طالب پور - پزشک عمومی (1399/1/17)

اولا علت مصرف آلپرازولام مهم است ثانیا با توجه به علایمی که ذکر کرده اید باید دارویتان تغییر یافته و جایگزین شود البته منوط به نظر پزشک‌معالج تان

حسام (1399/1/17)

سلام خسته نباشید من دوهفته ای میشه ک الپرازولام5مصرف میکنم هرشب یک عدد بعضی موقع هاقفسه سینم دردمیکنه ویکمم افسرده وخسته وبی حوصله میشم ازعوارض این قرص میتونه باشه؟؟؟ ممنون

هادی غلامی (1399/1/17)

سلام من قرص کلونازپام مصرف میکنم آیا مصرف آلپروزلام مشکل ایجاد می‌کنه لطفاً راهنمایی فرمایید متشکرم

دکتر زهرا امامی - متخصص طب اورژانس (1399/1/17)

سلام، معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه، از یک گروه دارویی هست.

رضا ۹۹/۱/۱۴ (1399/1/17)

سلام .من بخاطر استرس از شروع ویروس کرونا به دکتر مراجعه کردم.دکتر الپرازولام تجویز کرد گفت هر ۲۴ ساعت یک دوم را مصرف کن.بعد از یک ماه به مدت ۴روز استفاده نکردم.دچار سرفه ودرد قفسه سینه شدم .دوباره دارو را شروع کردم وعلایم قطع شد. به نظر شما عوارض بخاطر الپرازولام است.لطفا جواب بدهید .متشکرم

دکتر زهرا امامی - متخصص طب اورژانس (1399/1/17)

سلام، نه بخاطر استرس و قطع دارو دوباره بروز کرد، از عوارض الپرازولام نیست.

فتانه فانحی (1399/1/17)

سلام اگ من بیست سالمه ب خاطر مسائل خانوادگی دچار استرس و اظطراب شدید شدم الان دوهفته ک دارم الپرازولام‌استفازه میکنم حالم خیلی بهتر شده دوتا قرص الپرازولام نیم شب میخورم دوتا هم صبح در طول روز هم‌ممکن یکی دوتا بخورم تا اروم شم البته میدونم شرایطم خوب شه میتونم قرص رو ب راحتی کنار بزارم‌ مشکلی برام پیش نمیاره؟

لیلا (1399/1/17)

سلام.آیا مصرف آلپرازولام و داروهای مشابه سیستم تنفسی رو ضعیف نمیکنه؟ زمینه ابتلا به کرونا را مساعد نمیکنه؟ من به شدت کم خواب شدم ولی چون درد قفسه سینه هم دارم می ترسم ازش استفاده کنم با اینکه دکتر قلب این دارو و پرانول رو تجویز کرده.لطفا" راهنمایی کنید.

دکتر فریبا دبردانی - داروساز (1399/1/17)

سلام خیر طبق دستور پزشک تون هر دو دارو رو ادامه بدید و نگران نباشید

مرضیه (1399/1/17)

سلام به سالی میشه که خواب ندارم رفتم دکتر اعصاب اونقد قرص نوشت که از گیجی ومنگی نمیتونستم سرم رو بلند کنم بعد به دکتر داخلی رفتم گفتن از استرسه واسم آلپرازولام ۰/۵نوشت نخاستم معتادش بشم نخوردم بعد بیماری پسوریازیس گرفتم صدف افتاد رو بدنم ودستام الان هم دگزامتازون نصف میخورم هم آلپرازولام بک قرص ولی باز نمیتونم بخابم در ضمن زینک پلاس هم هرشب یکی میخورم میشه راهنماییم کنین چون میگرن هم دارم نمیتونم بخابم سردرد میگیرم عصبی وبد رفتارم

کریم خان رجبی (1399/1/16)

من شبا خوابم نمیبره الپرازولام مصرف میکنم ایا مشکلی هست یا مصرفو ادامه بدم.با تشکر از پرسنل

علیرضا وثوقیان (1399/1/16)

باسلام الان حدود ۳هفته هست که شبها موقع خواب استرس و اضطرب شدید دارم طوری که تا ساعت ۴،۵ صبح بیدارم و اضطراب و دلشوره خیلی اذیتم میکنه یه دکتر برام آلپرازولام تجویز کرده یه دکتر نورتریپتیلین البته من تریاک هم مصرف میکنم

ازیتا بوکان (1399/1/16)

سلام.خسته نباشید من پسرم شیشه مصرف می‌کرده الان 4روز خواب ندارم همش بیقرار است قرص گاباپنتین 300دکترداروساز داد ولی بیقراریش بیشترشده ایا قرص الپرازولام نیم درصد بخوره برای بیقراریش وبخوابه خوبه لطفا کمکم کنید الان باشرایط کرونا میترسم ببرمش بیرون.ممنون از وقتی که گذاشتید

مهران کاویانیان (1399/1/15)

سلام من بیمار دیابتی قلبی هستم از شیوع کرونا دچار اضطراب و نگرانی شده ام به طوریکه در خوابم اختلال ایجاد شده آیا خوردن نصف قرص امپرازولام برام مفیده

ملیکا (1399/1/15)

سلام ممنون میشم جواب بدین به مدت ٢٠ روز دکتر به من قرص آلپرازولام نصف صبح و شب و قرص پروپرانولول دادند اما به من نگفتن که بازم لازم به مراجعه هست من الان ١٠ روز که مصرف میکنم به همین روش خوردن ادامه بدم تا تموم بشه یا خودم به تدریج کمش کنم؟چون اینجا ذکر شده که نباید یهو قطع شه ممنون میشم جواب بدین

مهین علبزاده (1399/1/15)

سلام پدرمن الزایمری هست قرص ابیکساهرشب ۱۰میلی استفاده میکنه خیلی شبهابیقراره ومیل جنسی بسیارزیادی داره مادرم تزدستش کلافه وبیچاره شده دوروزه قرص الپرازلام شروی کردمبراش ایا کاردرستیه یاروش بهتری پیشنهادمیکنیدلطفاجواب بدیدچون همیشه تقاضاداره

دکتر مسیحا صالحی نیا - پزشک عمومی (1399/1/15)

سلام گزارش شریک جنسی شون از وضعیت نعوظ و خروج منی، سن وزن و وضعیت قوای جسمی شون احتمالا به ما کمک میکنه که بفهمیم میل جنسی شون واقعی هست یا نوعی رفتار تکانشی ناشی از زوال عقل و بعد بر اساس اون در مورد درمان تصمیم بگیریم

مهران (1399/1/15)

با عرض سلام من یک ماه پیش کرونا گرفتم و خداروشکر خوب شدم اما چند وقتی تنگی نفس و تعریق در خواب دارم مخصوصا اگه کم بخوابم پیش هر پزشکی میرم همه میگن کرونا درمان شده و این علامت ها و بی خوابی شما برای استرس هستش.طول روز مشکل ندارم فقط شبها موقع خواب اذیت میشم.یک دکتر آلپرازولام داده یک دکتر دیاز پوکساید.به نظر شما کدوم بهتره استفاده کنم.بیشتر از بی خوابی رنج میبرم و مابقی علائمم بعد از بی خوابی ظاهر میشه.به نظرتون تا چند وقت اینطوریم؟ ممنون از زحماتتون

دکتر مهناز السادات حسینی - دانشجوی داروسازی (1399/1/15)

باعرض سلام. تنگی نفس شما به دلیل مصرف داروهای آلپرازولام و کلردیازپوکساید می باشد، لطفا به پزشک مراجعه کنید و شرح حال خود را بیان کنید که از داروهای غیر از دسته بنزودیازپین های برای شما دارو تجویزکنند.

مرضیه (1399/1/14)

دکتر روان پزشک برای اضطراب و حمله پانیک سیتالوپرام بهم داده و آلپرزولام برای زمان حمله نصف قرص 0.5 سوالم اینه اگه به فاصله دو ساعت حمله دست بده میتونم هر بار نصف آلپرازولام نیم رو بخورم؟ با سپاس

فرشید ملکی (1399/1/14)

با سلام حدود یک ماه هست سخت نفس میکشم البته سرما خورده بودم عکس از ریه آزمایش خون و سی تی اسکن انجام دادم ریه مشکلی ندارن مشکل قلبی هم ندارم استرس و اضطراب زیادی دارم بابت کرونا پزشک فلوکستین تجویز کرده ۴ روزه دارم استفاده میکنم افکار منفی بیشتری میاد سراغم صبح استفاده میکنم بعدش خوابن میگیره شدید و شب بد خواب میشم میتونم آلپرازولام هم استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/14)

سلام! حدود دو هفته ی ابتدایی مصرف این دارو, علایم اضطرابی تشدید میشه و با گذشت زمان این عارضه برطرف میشه. پس لطفا صبور باشین تا این دوره بگذره. و به جای صبح, کپسول رو شبها مصرف کنین. نیازی به آلپرازولام ندارین و مصرفش اصلا توصیه نمیشه.

رضا ۹۹/۱/۱۴ (1399/1/14)

سلام.۴۵ روزه از زمان شیوع کرونا بهم استرس وارد شده.رفتم دکتر الپرازولام ۵٪ تجویز کرد .یک ماه روزی نصف قرص را مصرف کردم دیگه داشتم وابستش میشدم چند روزخوردن قرص را قطع کردم.بعد از۴ روز احساس تنگی نفس وسرفه و درد قفسه سینه کردم.دوباره شروع به خوردن قرص کردم.ایا این علایم از قطع قرص است.لطفا کمکم کنید.با تشکر

دکتر مهناز السادات حسینی - دانشجوی داروسازی (1399/1/15)

سلام به دلیل تنگی نفس و همچنین سرفه و درد قفسه سینه لازم است تست کرونا انجام دهیدو اگر تست کرونا منفی بود در رابطه با قطع دارو با پزشک مشورت کنید.

ارین شفایی (1399/1/14)

باسلام .مدت ۱۱سال هست که نصف قرص الپرازولام‌نیم مصرف میکنم..البته لووتیروکسین ولوزارتان دپروپرانول ۱۰ هم همینطور....مدتهاست دچار عوارض الپرازولام شدم دو یاسه بار طی ۳ماه قطع کردم ولی بخاطر استرس و بیخوابی برگشتم...الان بشدت تنگی نفس دارم..بااین شرایط نمیتونم دکتربرم..لطفا راهتمایی فرمایید..یکی ازهمکاران پزشکتون کلرودیازپوکسایدو معرفی کردن ..متشکرم

فاطمه ع (1399/1/14)

من در ایام کرونا دچار اضطراب و استرس شدم و چون دسترسی به دکتر هم نبود الان یکماهه شبی نصف الپرازولام نیم مصرف میکنم تا یک ماه دیگه ادامه بدم اعتیاد پیدا نمیکنم ؟

مشهدی (1399/1/14)

سلام خسته نباشید.من حدود دوساله که دچار افسردگیه شدیدم و از همه چی ناامیدم حتی صبح که پامیشم انگیزه برای بیدارشدن ندارم همش دوس دارم بخوابم تاروزبگذره و گاهی اوقاتم دچار تپش قلبهای شدید و لرزش دست میشم اما شبها احساس آرامش خاصی دارم و دوس دارم بیدارباشم و گاهی اوقات که آلپرازولام میخورم روزبعد سرحالتر ازخواب پامیشم حتی اشتهامم بیشتر میکنه میخاستم ازتون راهنمایی بگیرم که آلپرازولام واسم مفیده یانه اگه مفیده چه مقدارو چه مدت مصرف کنم خاهش میکنم جوابمو بدید ممنون

احمدتاجیک (1399/1/14)

باسلام من ۵سال میشه متادون مصرف میکنم امامصرفم زیادنیست فقطواسه رفع خستگی چون وابسته شدم بهش میتونم باآلپرازولام بزارم کنارخواهشن راهنمائی کنید.باتشکر.

دکتر سیده فائقه حکیمی - پزشک عمومی (1399/1/14)

سلام. آلپرازولام هم وابستگی میده. بهتره شروع نکنید

مریم مولایی (1399/1/13)

سلام من مشکلم (تپش قلب بود یه حس دلشوره بهم دست میداد)دکتر این قرص الپرازولام ۵/. را برام تجویز کرد یک ورق الان دو روز میشه تموم شده بعد از مصرف قرص قبل خواب دردم اروم می شد اخه تو قفسه سینه ام احساس سنگینی میکردم اما الان خوب شده ولی بدنم یه حسی دارم انگار بدنم مور مور میشه

پرنیا روشن (1399/1/13)

سلام من تعویض دریچه قلبی انجام دادم والان وارفارین تا سطح inr=3 و متوپرولول ۴۷/۵ ( روزی ۲ عدد) می خورم و ۴۶ سال دارم با توجه به اضطرابم از کرونا و هراس از تصادف شبی نصفه آلپرازولام نیم می خورم چون الان به پزشک دسترسی ندارم میخواستم ببینم آیا آلپرازولام داروی مناسبی هست ؟ ممنون

گل رز (1399/1/12)

من40روزه آلپرازولام نیم وپزوپرانول مصرف میکنم دکتربم گفتش بعد30روزمصرف برم دوزشو تغییربده ولی بااین وضع کرونا نمیتونم برم دکتر،بنظرتون قطعش کنم خودم آلپرازولامو؟مشکلی پیش نمیاد واسم؟

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/1/13)

سلام از قطع خودسر دارو پرهیز کنید و به صورت غیرحضوری از ایشان راهنمایی بخواهید

سعید (1399/1/12)

با سلام و درود میخوام تریاک رو ترک کنم برای جلوگیری از بیخوابی ناشی از ترک ، میخوام آلپرازوام ۱ مصرف کنم ، به همراه قرص B2 مشکلی بوجود میاد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دکتر مهدی قمی - پزشک عمومی (1399/1/12)

سلام دوست عزیز البته بهتر است فاصله مصرفb2و الپرازولام حداقل ۴ ساعت باشه چرا ک مصرف همزمان آن درست نیست وبه این شکل b2اول شب سال ۷ومصرف الپرازولام قبل خواب حدودا ۴ ساعت بعد

کیان باقری (1399/1/12)

سلام برای خواب عادت شدید به نصفه قرص زولپیدوم ۵ دارم دکتر برای اعصاب و قلبم قرصآلپرازولام نیم اونم نصفش رو تجویز کرد از دیروز آیا مصرف همزمان قبل خواب تداخل داره؟

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/12)

سلام‌واحترام.مصرف همزمان این‌دو‌ دارو،صحیح نیست..باید به پزشکتان اطلاع دهید.یا زولپیدم میل کنید یا آلپرازولام..هردو باهم،نه.

علی ج (1399/1/12)

سلام،من مدت دو ساله متادون مصرف میکنم میخواستم بدونم چه قرصی مصرف کنم تا بتونم متادونو ترک کنم

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/1/12)

باسلام.ترک‌متادون،بصورت خانگی، باتوجه به استرس بدنی و روحی که بدنبال داره،اصلا توصیه نمیشه..بعداز قضیه ی کرونا، حتما باید به یک‌کلینیک ترک اعتیاد،و یا روانپزشک مجرب،مراجعه بفرمایید وتحت نظر پزشک،و باجایگزینیِ داروها،همراه با سم زداییِ آهسته، اقدام به ترک متادون،بفرمایید.

طالبیان (1399/1/12)

سلام من سالهاست که فوبیا محیط بسته و پنیک دارم مهصوصا در این شرایط بحرانى ویروس کرونا حالم بدتره در مواقع استرس و پنیک از الپرازولام استفاده میکنم میتونم ادامه بدم این قرص رو؟خیلى سال پیش یک دکتر بمن دادند اما خودم در شرایط پنیک میخورم .مشکلى نداره استفاده گاه گدارى؟؟

صمداسدی کیا (1399/1/11)

بنده شربت متادون میخورم ٤ساله وقرص الپرازولام و٢ساله میخورم شبی ٢تا چیجوری بزارم کنار کمکم کنین توروخدا

ناشناس (1399/1/10)

آیا آلپرازولام درد قفسه سینه هم داره

م ی (1399/1/9)

فلووکسامین و آلپرازولام رو تحت نظر پزشک با هم استفاده میکنم چقدر طول می‌کشه عوارض اولیه مخصوصا خواب‌آلودگی از بین بره؟

دکتر مهدی قمی - پزشک عمومی (1399/1/9)

سلام دوست عزیز. قرص الپرازولام آرامبخش وخواب اور است و اثر خواب آوری را همیشه دارد

kas (1399/1/9)

تحت نظر پزشک آلپرازولام و فلووکسامین استفاده می کنم آلپرازولام رو اول بخورم بهتره یا فلووکسامین؟ فاصله شون چند دقیقه باشه؟ یا خیلی تفاوتی نداره؟

ف.پ (1399/1/8)

32ساله هستم.دوتایه هفته اس که برای اولین باراسترس زیادی پیداکردم.یک هفته میشه که روزها اسنترا50مصرف میکنم ازیک چهارم شروع کردم الان ب یک دوم رسیدم.وقرص بیزوپرولول دوم ونیم روزانه1عددمصرف میکنم.(کمی گشادی دریچه قلب دارم).وشب ها1عددقرص دوکسپین10میخورم خیلی تاثیرنداره.چن ساعت بد الپرازولام نیم درحد یک دوم یاکمی کمترمصرف میکنم.اماباهمه اینا نیمه شب بین ساعت2تا3باتپش قلب واسترس شدیدبیدارمیشم.ازگردن ب بالا ودستام سوزن سوزن میشن.ضربان قلبم130یا140یاحتی ب150هم میرسه.گاهی وقتا باچن تاآروغ هم استرسم کمترمیشه هم ضربانم.چه کنم بااین استرسهای نیم شب.؟؟؟چراداروهاتاثیری نداره.؟؟گاهی روزهام استرس دارم.ولی اولین باراسترسم دم غروب شروع شد.

ابراهیم موتنهار (1399/1/8)

درود.جواب بدین خواهشا.تو این شرایط سخت...من 18 روز هست که الپرازولام میخورم و میشه همچنان عوارضی مثل تنگی نفس و اختلال در تکلم و سردرد همراه با دارو وجود داشته باشه?خواهشا جواب بدین.نه تب دارم و نه سرفه و عطسه و نه ابریزش بینی.ولی خواب الودگی و علائمی که بالا ذکر کردم بعد 18 روز مگه میشه وجود داشته باشه?قرص جوشان مولتی ویتامین hi health دارای فنیل الانین میخورم تداخل داره?با تشکر ...خواهشاااااا جواب بدین

mehr (1399/1/8)

سلام خسته نباشین تورو خدا جواب بدین الان من 5روزه قرص آلپروزلام0/5 وترک کردم,ی سالی هس ک شبا میخوردم ن شبا ن روزا میتونم بخوابم تنگی نفس درد قفسه سینه عضلات بازوهام درد میکنه سرگیجه و سردرد هم دارم چکار کنم با این وضع ویروسم ک نمیتونم برم دکتر تروخدا کمکم کنین چکار کنم!!!!!ممنون میشم اگ جواب بدین

دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/8)

سلام! قطع ناگهانی دارو باعث بروز چنین عوارضی میشه. دارو رو مجددا مصرف کنین و باید به تدریج طی دو ماه مصرفش قطع شه.

مانیا (1399/1/7)

سلام.من نزدیک یک ساله مشکل روحی شدید دارم که نمیتونم به خاطر روحیه بدم درس بخونم که باید بخونم.واسه همون که بیحیال مشکلم بشم میخوام الپرازولام بخورم... آیا تو تمرکز و حافظم مشکل ایجاد میکنه?

مليكا (1399/1/7)

سلام خسته نباشيد به تجويز دكتر من الان صبحا پنتوپرازول ٢٠ ميخورم و شبها فاموتيدين اما چند روزه كه دقيقا ميخوام به خواب برم كل بدنم ميسوزه و بعد بي حس ميشه كه گفتند پانيكه به تجويز دكتر الان من ٢ روزه يه نصفه صبح و شب قرص آلپرازولام و هر ١٢ ساعت پروپرانولول ميخورم اما تاثيري نداره ميخواستم ببينم ميتونم دوزشونو ببرم بالا يا نه؟متاسفانه دسترسي به دكتر ندارم و الان ٢ شبه نخوابيدم البته برام فلوکستین هم نوشتند اما گفتند فعلا مصرف نكنم ممنون ميشم جواب بدين🙏🏻

bahar (1399/1/7)

سلام من یک هفته‌س از این قرص الپرازولام مصرف میکنم بدون تجویز دکتر ولی هیچ اثری نداره حتی باعث شده شبا تا ۵ بیدار باشم وروزها ۴.۵ عصر از خواب بیدار میشم..من برای بی خوابی این قرصو مصرف میکردم ولی امشب نخوردم ومیخوام دیگه مصرف نکنم ولی یه راهکار برای بیخوابی بدید لطفا🙏🙏

فاطمه نورالهی (1399/1/7)

من بابت حملات پانیک دکتر الپرازولام ۰/۵ رو تجویز کرده بودن هر شب نصف قرص الان مدتی هست تموم شده و حالم بهتر بود اما بابت این بیماری کرونا ب شدت استرس و اضطراب دارم و مدام حالت خفگی با اینکه اصلا بیرون نرفتم و فقط پدرم و نامزدم از بیرون ب داخل رفت و امد دارن ... الان چیکار باید کنم ؟؟؟

سیمین گل صنملو (1399/1/6)

من دو سه ماهه که بیخواب هستم رفتم دکتر داروی آلپروزلام نیم میلی دادند هرروز یک دوم از قرص را می‌خورم. بعدازاینکه تموم شدن قرص رفتم دوباره خریدم دو سه شب خوردم اما بهم دلتنگی وگریه بهم دست میداد.الان ترک کردم ولی شبها وروز هم بیخواب هستم.

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1399/1/6)

سلام جهت درمان بیخوابی از مصرف آلپرازولام خودداری کنید.برای بررسی علت علایم و بیخوابی به پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید

مهسا (1399/1/6)

سلام خشته نباشید سوالی داشتم من دوسه هفته پیش به خاطر کرونا دلشوره واسترس ودلهره داشتم شبها میخوابیدم ولی نصف شب بیدار میشدم رفتم پزشک عمومی بهم گفتن چون خواب خوبی ندارم روزا اینجوری میشم بهم الپروزلام نیم و کلردیاز پوکساید دادن الپروزلام شبی نصفی وکلر دیاز پوکساید هر دواز ه ساعتمن به خاطر اینکه وابستگی میاره مرتب نخوردم یعنی ی شب خوردم دوسه شب نخوردم والان شبا بی خوابی دارم نمیتونم بخوابم میترسم وابسته بشم به قرصا دیشبم که خوردم اثری نذاشت الان باید چی کارکنم ممنون

امیررضا (1399/1/5)

سلام من چند سال قبل افسردگی داشتم روان پزشک این دارو رو برام تجویز کرده بود اما من تقریبا یکی دوسال قبل دارو رو قطع کرده بودم تا اینکه چند روز پیش عصبانی شدم وحالت سرگیجه و تنگی نفس رو داد به پزشک عمومی رفتم داروی ضد تهوع و گفت این دارو الپرازولام رو نیم میلی گرم مصرف کنم تا اینکه چند روزه استفاده میکنم اما تقریبا تا بعد از ظهر ساعت 18و اینا حالم خوبه بعد از اون حالت تنگی نفس و سرگیجه رخ میده احساس میکنم گلوم داره میگیره من چیکار کنم و مهم تر هم اینکه روان پزشک دوسال قبل 1میلی گرم تجویز کرده بود والان این دکتر عمومی گفته نیم میلی گرم مصرف کنم الان تکلیف من چیه؟

امیر (1399/1/4)

سلام من ۳ساله که آلپرازولام مصرف میکنم اگه شب نخورم خوابم نمیبره ولی خیلی آثرات نا مطلوب روی من گذاشته اگر بخوام ترک کنم چیکار باید بکنم ولی شب تا صبح بیدار میمونم اگه نخورم

علی (1399/1/3)

من برای ترک اعتیادبهم قرص الپرازولام تجویزکردن نمیدونم که بخورم یانه

طاهرخانی (1399/1/3)

سلام من به خاطر ترس از کرونا خیلی استرس اضطراب دارم دست و پام شل میشه و دلم سر جاش نیست و یه جا نمیتونم بند بیام سر خود قرصالپرازولام راشبی نصف میخورم البته هر شب نمیخورم یک شب در میان گاهی هم که استرس میگیرم روزا میخورم کمی آرامم میکنه ولی اصلا خواب ندارم لطفا راهنمایی کنید

ناشناس (1399/1/1)

سلام جوادم از مشهد ۳۲ساله ۸سال شبی ۲تاقرص الپروزولام ۱میخورم حال خوبی بهم دست میده ,خلاصه گرفتارش شدم,جایگزین بهتری پیدا میشه که اینقدر ارام بخش قوی باشه و خواب اور که وابستگی ش کن باشه؟؟؟؟؟؟؟ممنون

دکتر مهدیه محمدی - پزشک عمومی (1399/1/1)

ابتدا باید مشکلتون بررسی بشه توسط یک روانپزشک،طبق اون مشکل براتون دارو تجویز میکنن و باید با دستور پزشک داروهای آرامبخش شروع و قطع بشن

علی احدی (1398/12/29)

سلام ایا مصرف امپرازولام با بختک ربطی دارد

علی احدی (1398/12/29)

سلام من چند وقت الپرازولام مصرف میکنم احساس میکنم از زمانی ک مصرف داشتم بختک میفته روم شبا ایا به مصرف الپرازولام مرتبط است؟

Behnaz (1398/12/27)

سلام من پدر مادرم از هم جدا شدن من بامادرم زندگی میکنم کم آوردم تاجایی ک دکتر بم قرص آلپرازولام و سیتالوپرام تجویز کردالان مصرف نمیکنم ازوقتی اون قرصارو خوردم بیخیال شدم نمتونم ازخودم دفاع کنم حتی بم توهین کنند من میگم باش وهیچی نمیگم اصلا برام مهم نیست من ک قبلا جواب همه رو می‌دادم الآن اصلأ نمی‌تونم توصیه بکنید کمن چیکارکنم؟؟

دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1398/12/27)

باسلام..شمانبایدداروهای خودراقطع میکردید..اما لازم است درکنارمصرف دارو،از درمانهای روانشناسی و رفتاردرمانی نیز بهره ببرید...اگر مقدپراست باروانپزشک‌خود،تماس گرفته وباایشان مشورت کنید..اگر نه، میتوانید باسامانه ۱۴۸۰تماس بگیرید کارشناسانِ روانشناسی باشماصحبت خواهندکرد..درتمام مراحل، توکل به خداداشته باشید وبدانید شما تنهاکسی نیستید که در کره ی زمین، دچاراین مشکل شده اید وحتما بهترخواهیدشد

حسینی (1398/12/27)

سلام خسته نباشید من دچار افسردگی واسترس شدید هستم صبح که ازخواب پامیشم خیلی احساس ناامیدیواسترس دارم ودوس ندارم روزموشروع کنم و ازروزها بدم میاداما برعکسش شب احساس آرامش خوبی دارم ودوس ندارم بخوابم آیا مصرف آلپرازولام برای من مناسبه و دزش چقدرباشه ممنون

حامد (1398/12/23)

سلام من ١ سال هست كه متادون مصرف ميكنم كه ٥ روز ان روترك كردم دچار افسردگي شديد شدم شب ها قرص الپروكيم ١ مصرف ميكنم ولي باز با ارامش خواب ندارم بايد چي كار كنم؟؟ متشكرم

ناشناس (1398/12/21)

سلام دکتر برای آ رامش وخواب من الپرازولام تجویز کرده آ یا مصرف آ ن باعث ریزش مو می شود

ناشناس (1398/12/12)

باسلا من دچار افسردگی ونداشتن روحیه مشکلات روحی فراواتی شدم که باعث شده جز در مواردی که سر کارم تو خکنه خونه نشین شدم....خواب کافی ندارم چون استرس نمیگذارد بخاطر همین قرص الپرازلام میخورم تا بشه بخوابم والا تا صبح روز بعد بیدارم...اوایل نصف میخوردم حالاشده شبی ۲تا نمیدونم چکارکنم دنیا برام معنی نداره هیچ چیز معنایی نداره

علی کیایی (1398/12/8)

باسلام من تو یه شوک عصبی حدود بیست روزه خواب درستی ندارم و اخیرا هم استرس کروناو منفی بافی دارم و شبها نمیتونم بخوابم و خیلی دوستانم میگن یکساعت قبل از خواب هرشب یک عدد قرص آلپرازولام بخورید،لطفا راهنمایی ام نمایید . باتشکر

بینام (1398/12/7)

خوردن چن تا امپرازولام،باعث مرگ میشه بدون امکان بازگشت؟

شهرزاد (1398/12/6)

سلام من یه شکستی تو زندگیم خوردم بعد افسردگی و تنهایی و تاریکی رو داشتم بعد یک سالی طول کشید که رفتم دکتر قرص الپرازولام بهم داد اونم دوبسته اما شبی یک عدد میخوردم دوسال طول کشید ولی استرس و سرگیجه داشتم ولی افسردگیم خفیف شده و خیلی بی جهت گریه میکنم ممنون میشم پاسخ بدید

شهرزاد (1398/12/6)

سلام من یه شکستی تو زندگیم خوردم بعد افسردگی و تنهایی و تاریکی رو داشتم بعد یک سالی طول کشید که رفتم دکتر قرص الپرازولام بهم داد اونم دوبسته اما شبی یک عدد میخوردم دوسال طول کشید ولی استرس و سرگیجه داشتم ولی افسردگیم خفیف شده و خیلی بی جهت گریه میکنم ممنون میشم پاسخ بدید

ناشناس (1398/11/29)

من سه هفته است که یه استرس شدیدی من را گرفته طوری که فکر میکنم نفسم داره بالا میاد و معده ام ورم میکند رفتم دکتر آلپرازولام تجویز کردند این استرس یکدفعه من را میگیرد من میگم به گوشهایم ربطی نداره لطفا جواب من را بدهید

طاها.. (1398/11/20)

باسلام مادر من چن ساله مصرف میکنه الان حواس پرتی داره گاها هم متوهم میشه ایا دلیلش این قرص ها هست ..وپطور باید ترک کنه جایگیزینی که خوب باشه ..ممنون

حسینی (1398/11/19)

سلام من دچارکم خوابی شبانه هستم وکمی هم افسرده ام و استرس های شدیدی هم میگیرم خاستم بپرسم آیاآلپرازولام برای من مناسبه؟ و چه مقداروتاچه مدت مصرف کنم؟ ممنون

ناشناس (1398/11/16)

سلام دکتر،من ناراحتی معده دارم ،دکترم قرص الپروکیم وقرص امپرازول برای اسید معده تجویز کرده ،الان زیر قلبم معده سوزش دارم، تنگی نفس کم وفشار قفسه سینه دارم .درضمن بعضی روزا زیر سینه شکمم پر باد میشه سفت میشه و باید زود همان لحظه تا چند بار توالت برم ،چکار کنم ،دارو رو باید عوض کنم ،اینها عوارض قرصه 20 روز هست که مصرف میکنم ، در ضمن 1ماهه ب2 مصرف میکنم ، ممنون میشم راهنماییم کنید

Reza (1398/10/29)

من هفت ساله متادون مصرف میکنم چند وقته که یا باید مقدار بیشتری مصرف میکردم که نعشه میشدم ولی بجاش قرص کلونازپام با متادون خوردم ولی بعد مدتی مصرف کلوناز پام حالم بد کرد.حالا سوالم اینع الپرازولام از کلوناز پام عوارضش کمتره و جواب بهتری میگیرم

ناشناس (1398/10/16)

كسي كه عمل باز پروستات انجام داده و اون رو كامل خارج كرده و الان در دوران نقاهت يك هفته اي بعد از عمل هست و سوند وصل هست ميتونه براي خواب شب سر از خود نصف يا يك عدد از قرص آلپرازولام استفاده كنه؟تداخل با دارو هاي سوزش ادرار و سفكسيم و مقدار ادرار براي سوند نداره؟

دکتر مروارید عالیشاه - متخصص اعصاب و روان ( روانپزشک ) (1398/10/18)

دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام خیر تداخلی ندارد .پیشنهاد میشود بیشتر از ۱۴ روز مصرف نگردد.

مسلم (1398/10/16)

سلام چندروزاست توترک موادتریاک هستم وبی خوابی دارم آیا آلپرازولام تاثیری درروند بی خوابی من دارد؟

حسین (1398/8/25)

من 18 سال متادون و 10 سال دگزا مصرف کردم الان 32 روز است پاکم ولی خواب ندارم با پزشک مشاوره کردم آلپرازولام تجویز کرده شبی یک قرص چکار کننم که معتاد آلپرازولامم نشمم

دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/26)

وابستگی به آلپرازولام در مقابل وابستگی به متادون اهمیت چندانی ندارد. در حال حاضر درمان اعتیاد به مخدر برای شما اولویت دارد.طبق دستور پزشک عمل کنید.

بهروزاحمدی (1398/8/15)

سلام کلآ آدمایی که مشگل خواب دارند.چه توصیه ای دارین؟؟ بهترین دارو یا.... چیه؟

چنانچه در خصوص "آلپرازولام" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

آگهی های عمومی

گلوتریو کلسیم پلاس ابوریحان شیاف ایبوپروفن شربت نوسکاف اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info