دگزامتازون

کورتیکواستروئیدها
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

دگزامتازون چیست؟
دگزامتازون دارویی از خانواده کورتیکواستروئیدها (کورتون ها) می باشد که به صورت خوراکی و تزریقی استفاده می‌شود.
کورتیکواستروئیدها به صورت طبیعی در بدن تولید می شوند تا به حفظ سلامتی کمک نمایند. مصرف کورتیکواستروئیدها به صورت دارو در بیماری های التهابی و خود ایمنی به بدن کمک می کند تا این شرایط را بهتر پشت سر بگذارد و علائم بیماری و التهاب را برطرف نماید.
استروئیدهای خوراکی در درمان طیف گسترده ای از بیماری ها استفاده می شوند. به طور مثال در بیماری های التهابی روده( کرون و سندروم روده تحریک پذیر )، بیماری های خود ایمنی (مانند لوپوس)، بیماری‌های مفصلی و ماهیچه ای(مانند روماتوئید آرتریت)و حساسیت‌ها کاربرد دارند. دگزامتازون همچنین در درمان برخی سرطان ها و در افرادی که درمان تسکینی دریافت می‌نمایند نیز تجویز می‌گردد. در کودکان نیز در برخی مشکلات تنفسی این دارو تجویز می‌شود. علاوه بر کاربرد درمانی، دگزامتازون در برخی موارد کاربرد تشخیصی نیز دارد. به طور مثال در تشخیص بیماری کوشینگ (نوعی اختلال غدد فوق کلیوی) از دگزامتازون استفاده می شود.

پیش از شروع مصرف دگزامتازون
-در صورتی که فشار خون بالایی دارید، پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورت سابقه ی حمله ی قلبی یا هرگونه ناراحتی قلبی-عروقی و نارسایی کبدی یا کلیوی حتما پزشک را مطلع نمایید.
-در صورت سابقه ی خانوادگی دیابت یا بیماری چشمی گلوکوم( آب سیاه )پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورت ابتلا به هرگونه اختلال ذهنی به پزشک اطلاع دهید.
-چنانچه مبتلا به اختلالات تیروئید، پوکی استخوان ،صرع و اختلالات عضلانی( مانند میاستنی گراویس)، زخم معده و بیماری های روده ای می باشید، پزشک را در جریان قرار دهید.
-چنانچه باردار یا شیرده می باشید و یا تصمیم به بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی استروئیدهای خوراکی از جمله دگزامتازون را میتوان در دوران شیردهی تجویز نمود با این حال بهتر است پزشک شرایط مادر و کودک را برای مصرف دارو ارزیابی نماید.
-در صورتی که در زمان شروع درمان با این دارو مبتلا به عفونت خاصی می باشید، حتما پزشک را در جریان قرار دهید.
-چنانچه سابقه بیماری های انعقادی و تشکیل لخته های خون در عروق خود را دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
-سابقه ی هر گونه واکسیناسیون در چند ماه اخیر را به پزشک خود اعلام نمایید.
-لیست کاملی از کلیه داروها، فرآورده های مکمل و گیاهی مصرفی خود را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید.
-در صورت سابقه ی حساسیت به دگزامتازون یا سایر داروهای استروئیدی(مانند بتامتازون پردنیزولون ، متیل پردنیزولون، تریامسینولون، فلودروکورتیزون ...)یا در صورت درد عضلانی شدید پس از دریافت این داروها پزشک را در جریان قرار دهید.

نحوه صحیح مصرف دگزامتازون
-دگزامتازون را دقیقا به مقداری که پزشک برای شما تجویز نموده است مصرف نمایید با توجه به علت تجویز دارو و شرایط بیمار، ممکن است مصرف دارو به صورت تک دوز یا برای دوره ی درمانی طولانی تر تجویز گردد.
-در صورتی که دارو به صورت تک دوز تجویز شده باشد، پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی آن را مصرف نمایید. در صورتی که دگزامتازون برای دوره ی درمانی طولانی تر تجویز شده باشد، به طور معمول مصرف آن به صورت یک مرتبه در روز پس از صبحانه میباشد. با این حال در برخی موارد همچون تشخیص سندروم کوشینگ و اختلالات غدد فوق کلیوی مصرف این دارو شب ها پیش از خواب توصیه می‌شود.
-دگزامتازون خوراکی را همراه با یک وعده غذایی سبک و یک لیوان آب مصرف نمایید.
-در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض یادآوری دارو را با یک وعده غذای سبک مصرف نمایید. چنانچه مصرف دارو را یک روز کامل فراموش نمودید، از مصرف نوبت فراموش شده خودداری نموده و نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف نمایید و از دو برابر نمودن مقدار مصرفی دارو در یک نوبت خودداری کنید.
-مصرف این دارو را تا زمانی که پزشک برای شما تجویز نموده است ادامه دهید. در صورتی که دگزامتازون را بیش از سه هفته مصرف کرده باشید، قطع ناگهانی دارو می‌تواند عوارض جدی در بر داشته باشد.به همین دلیل لازم است قطع مصرف این دارو به صورت تدریجی و تحت نظر پزشک انجام گیرد.

توصیه ها
-در صورتی که مدت دوره درمان شما با این دارو بیش از سه هفته می باشد، پیشنهاد می‌شود کارتی تهیه نمایید و در آن مصرف این دارو به همراه مقدار و مدت زمان مصرف و نوع بیماری خود را بنویسید و این کارت را در وسایل شخصی خود همیشه همراهتان داشته باشید. این کار کمک می نماید تا در صورت بروز حوادث و اتفاقات غیر مترقبه، اقدامات مناسب تری برای شما انجام شود.
-در صورتی که قرار است تحت عمل جراحی، اقدامات دندانپزشکی و یا آزمایشات بالینی خاصی قرار بگیرید، حتما پزشک درمانگر خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید تا در صورت لزوم تغییرات لازم در مقدار مصرف دارو اعمال شود.
-در مدت درمان با این دارو لازم است تحت نظر بمانید و به صورت منظم و دوره ای به پزشک مراجعه نمایید تا روند درمان و بهبودی شما را ارزیابی نماید و آزمایشات و بررسی‌های لازم را انجام دهد ‏و عوارض ناخواسته ي دارويي را در صورت وقوع، مديريت نمايد.
-دگزامتازون سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند به همین خاطر در صورت احساس علائم هرگونه بیماری (حتی علائم سرماخوردگی)، لازم است به پزشک مراجعه نمایید. همچنین جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری های مسری، در این مدت بهداشت فردی را بیشتر رعایت کنید و تا حد امکان از تماس نزدیک با افراد بیمار بپرهیزید.
-استفاده از برخی واکسن ها در مدت درمان با دگزامتازون نامناسب می باشد. به همین خاطر در صورت نیاز به هرگونه واکسیناسیون پزشک یا مسئول مربوطه را در جریان مصرف داروهای استروئیدی از جمله دگزامتازون قرار دهید.
-پیش از خرید هرگونه دارو داروساز را در جریان مصرف دگزامتازون قرار دهید تا از مناسب بودن مصرف همزمان داروی جدید با این دارو اطمینان حاصل نمایید.
-از مصرف این دارو بدون تجویز پزشک و جهت بهبود علائم عفونت ها و سرماخوردگی ها جدا خودداری نمایید. اگرچه مصرف این دارو در بعضی شرایط نجات دهنده و ضروری می باشد، اما مصرف بیش از حد یا غیر ضروری آن عوارض بسیاری در پی دارد تا جایی که می تواند علائم بیماری اصلی را به صورت موقت از بین ببرد و باعث پیشرفت بیماری به صورت خاموش و پنهانی گردد که این امر تبعات زیادی در پی دارد.

عوارض ناخواسته دارویی دگزامتازون
-علیرغم اینکه مصرف این دارو در مواقع لزوم بسیار مفید و حتی حیات بخش می باشد، اما با توجه به اثری که بر روی سیستم ایمنی بدن می‌گذارد می‌تواند عوارض ناخواسته نیز در بر داشته باشد.با این حال در شرایطی که پزشک تشخیص می‌دهد ،فواید مصرف دارو از عوارض آن بیشتر می باشد و اگربیمارتحت نظر پزشک باشد، می‌ توان عوارض دارویی را نیز به موقع مدیریت کرد.
-عوارض گوارشی از جمله درد شکمی، سوء هاضمه و تهوع ممکن است با مصرف این دارو ایجاد شود.مصرف دارو همراه یا پس از وعده غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پرچرب و پر ادویه، می‌تواند از وقوع آنها پیشگیری نماید با این حال در صورت مشاهده ی استفراغ یا مدفوع خونی حتما به پزشک مراجعه نمایید.
-ضعف عضلانی یا احساس خستگی خصوصاً در مصرف طولانی مدت از عوارض شایع مصرف استروئید ها می باشد. لذا تا زمانی که اثرات دارو با قیست، از رانندگی و کار با ابزارهای خطرناک خودداری نمایید.
-در صورت تغییر در خلق و خو (خصوصاً در ابتدای درمان با دگزامتازون)و در صورتی که احساس گیجی یا زودرنجی و اضطراب آزارتان می دهد حتما به پزشک مراجعه نمایید.
-در صورت بروز اختلال در خواب، سردرد، افزایش وزن و اختلال در قاعدگی با پزشک خود مشورت نمایید.
-مصرف دگزامتازون بدن را بیش از پیش مستعد عفونت می‌نماید. به همین دلیل لازم است بهداشت فردی را بیشتر رعایت نمایید و در صورت بروز علائم عفونت (گلو درد،تب و..) به پزشک مراجعه نمایید.
-مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدها می‌تواند عوارض بیشتری در بر داشته باشد به همین خاطر لازم است بیمار در مدت درمان تحت نظر پزشک باشد و بررسی های لازم جهت کنترل عوارض توسط پزشک به صورت منظم انجام گیرد.
-
مصرف طولانی مدت دگزامتازون بر روی استحکام استخوان ها اثر می گذارد به همین‌خاطر سنجش تراکم استخوان در بیماران بسیار حائز اهمیت می باشد و در صورت بروز پوکی استخوان، لازم است درمان‌های لازم شروع شود و بیمار در فعالیت‌های بدنی و ورزشی احتیاط بیشتری نماید.

داروهای مرتبط با دگزامتازون
سلکوکسیب
آموکسی سیلین
مترونیدازول
متوکاربامول
پنی سیلین 633
استامینوفن
سرم قندی نمکی
گاباپنتین
پرگابالین
بکلوفن
تیزانیدین
نوروبیون
آلفن ایکس ال

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف دگزامتازون

دگزامتازون براي درمان جايگزيني در نارسايي غده فوق كليوي استفاده مي شود. اين دارو همچنين در درمان علامتي اختلالات التهابي و آلرژيك و در جهت سركوب كردن سيستم ايمني بكار مي رود. دگزامتازون در هيپرپلازي مادرزادي غده فوق كليوي، ادم مغزي، شوك بيماريهاي التهابي رماتيسمي و همچنين جهت تشخيص سندرم كوشينگ و افسردگي آندوژن به كار مي رود.

مکانیسم اثر دگزامتازون

دارو با عبور از غشاء سلولي به گيرنده هاي خود در سيتوپلاسم متصل شده و كمپلكس دارو-گيرنده وارد هسته سلولي مي شود. اين كمپلكس با اتصال به نواحي خاصي از DNA موجب تحريك روند رونويسي mRNA و بدنبال آن ساخت آنزيم هايي مي گردد كه در نهايت مسئول اثرات سيستميك كورتيكواستروئيدها با جلوگيري از تجمع سلول هاي التهابي در ناحيه التهاب، مهار فاگوسيتوز و آزاد شدن آنزيم هاي مسئول در التهاب و مهار ساخت و آزاد شدن واسطه هاي شيميايي التهاب، اثرات ضدالتهابي خود را اعمال مي كند.

فارماکوکینتیک دگزامتازون

دگزامتازون سريعاً و به خوبي از دستگاه گوارش جذب مي شود. فرم تزريقي آن نيز از عضله به خوبي جذب مي شود. بطور عمده در كبد و مقاديري نيز دركليه و وبافت ها به متابوليت هاي غير فعال تبديل مي شود.

منع مصرف دگزامتازون

1. تزريق داخل مفصلي اين دارو در مواردي مانند جراحي ترميمي مفاصل، اختلالات انعقادي خون، شكستگي داخل مفصلي، عفونت اطراف مفصل يا سابقه ابتلاء به آن، پوكي استخوان اطراف مفصل به دلايل غير آرتريت و مفصل ناپايدار نبايد مصرف شود.
2. در پيشگيري از سندرم زجر تنفسي نوزادان، در صورت وجود آمنيونيت، عفونت يا تب، عفونت با هرپس، عدم كفايت جفت و پارگي زودرس غشاء رحم نيز نبايد مصرف شود.

عوارض جانبی دگزامتازون

درمان دراز مدت با دگزامتازون بيمار را براي ابتلاء به بيماري هاي عفوني مستعد مي كند و از طرفي علائم عفونت نيز پنهان مي شود. مصرف مقادير زياد دگزامتازون مي تواند اختلالات رواني را تشديد كند. آب مرواريد، كاهش يا تاري ديد، تكرر ادرار، پرنوشي، قرحه گوارشي، علائم شبه كوشينگ، آكنه، درد در ناحيه سريني و افزايش فشار خون از عوارض جانبي دارو هستند.

تداخلات دارویی دگزامتازون

مصرف همزمان اين دارو با ريفامپين، داروهاي ضدصرع مانند كاربامازپين، فنوباربيتال، فني توئين، و پريميدون موجب تسريع متابوليسم دگزامتازون و كاهش اثر دارو مي گردد. اين دارو ممكن است باعث كاهش اثر داروهاي پائين آورنده قند خون و يا داروهاي كاهنده فشار خون گردد.

هشدار ها دگزامتازون

1. استفاده طولاني مدت دگزامتازون در كودكان مي تواند منجر به مهار رشد شود.
2. به دنبال مصرف اين دارو ممكن است آزمون هاي بررسي عملكرد هيپوتالاموس- هيپوفيز غده فوق كليوي دچار اختلال شود.
3. در افراد مسن و به خصوص خانم هاي يائسه، شانس ايجاد پوكي استخوان و افزايش فشار خون، بالا مي رود.
4. در صورت نياز به جراحي يا درمان هاي اضطراري و نيز در افراد ديابتي بايد احتياط نمود.
5. در افرادي كه دارو را با مقادير تضعيف كننده سيستم ايمني دريافت مي كنند از تزريق واكسن هاي حاوي ويروس هاي زنده بايد پرهيز شود.

توصیه های دارویی دگزامتازون

1. براي به حداقل رساندن تحريك گوارشي شكل خوراكي دگزامتازون، بايد بعد از غذا مصرف شود.
2. از قطع ناگهاني مصرف دارو بعد از استفاده طولاني( بيش از 3 هفته) پرهيز گردد.
3. در طول درمان مصرف سديم بايد محدود شده و مصرف مكمل هاي حاوي پتاسيم توصيه مي شود.
4. معاينات چشم پزشكي در طول درمان دراز مدت، به طور مرتب بايد انجام گيرد.

دارو های هم گروه دگزامتازون

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00398
00397
17013
11677
00400
16620

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص دگزامتازون ایران هورمون 0.5 میلی گرم
قرص دگزامتازون ابوریحان 0.5 میلی گرم
آمپول دکسون 8 میلی گرم/2 میلی لیتر
آمپول دگزامتازون رها 8 میلی گرم/2 میلی لیتر
آمپول دگزامتازون اسوه 8 میلی گرم/2 میلی لیتر
آمپول دگزامتازون ایران هورمون 8 میلی کرم/2میلی لیتر
آمپول دگزامتازون دی پی 8 میلی گرم/2میلی لیتر
آمپول دگزامتازون البرز دارو 8 میلی گرم
آمپول دگزادیک 8 میلی گرم/2 میلی لیتر
آمپول آکوازون 8 میلی گرم/2 میلی لیتر
آمپول دگزاتیسین 8میلی گرم/2 میلی لیتر
آمپول دگزامتازون زهراوی 8میلی گرم/2میلی لیتر
آمپول دگزامتازون-شفا 4 میلی گرم/میلی لیتر 2 میلی لیتر
ایمپلنت اوزردکس 0.7 میلی گرم
قطره چشمی دکسون 0.1% 5میلی لیتر
قرص فورتیدکس 4 میلی گرم
قرص فورتیدکس 40 میلی گرم
جواهری (1399/2/15)
سلام اکثراافرادفقط بخاطرچاقی دگزارومصرف میکنن اگ ممکنه راجب چاقی وافزایش اشتهاراهکارهایی ک دارین ودراختیارمون قراربدین ممنون
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/2/15)
سلام ، به منظور افزایش وزن توصیه می شود تا ابتدا با انجام معاینات و آزمایشات مربوطه وجود اختلالات زمینه ای رد شود. در صورت عدم حضور بیماری زمینه ای بهتر است ابتدا قبل از دارودرمانی از فراورده های مکمل که امن تر هستند شروع کنید. باید تاریخچه دارویی و بیماری فرد بررسی شود مصرف بعصی از داروها ی مصرفی فرد ، خود موجب بی اشتهایی می شوند. در صورت عدم حضور بیماری زمینه ای بهتر است ابتدا قبل از دارودرمانی از فراورده های مکمل که امن تر هستند شروع کنید توصیه می کنم از قرص های مخمر که حاوی ترکیبات غنی از ویتامین های گروه B هستند استفاده کنید همچون تاپ لور و یا بریویز ایست ( brewers yeast) شرکت هلث اید در تقویت عمومی و تقویت اشتها موثر است. قطره خوراکی ترخون نیز برای تحریک اشتها مناسب است روزی 3 بار، هر بار 20-10 قطره همراه با مقداری مایعات قبل از غذا میل شود. قرص گیاهی شیکوریدین نیز برای تقویت اشتها مناسب است. در آخر در صورت عدم نتیجه گیری با توصیه های گفته شده می توانید از سیپروهپتادین استفاده نمایید. مصرف سیپروهپتادین برای افزایش اشتها از آنجا که خود حالت خواب آوری دارد جهت تحمل این عارضه طی هفته اول نصف قرص روزی ۳ بار قبل از غذا و سپس در صورت تحمل عارضه خواب آلودگی ۱ قرص روزی سه بار است. با مصرف این دارو حالت خواب آلودگی در فرد ایجاد می شود بنابراین تا زمان مشخص شدن اثر دارو بر فرد از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری دارد خودداری کنید.سعی کنید مصرف آن را به مدت زمان کوتاه محدود کنید و از مصرف طولانی مدت آن برای افزایش اشتها بدون صلاحدید پزشک خودداری کنید. برای افزایش وزن ، داشتن رژیم غذایی غنی از مولتی ویتامین برای انجام سوخت و ساز های لازم بدن ضروری است در صورت عدم تامین مناسب آن توسط رژیم غذایی می توانید از مولتی ویتامین ها مثل اورامین اف استفاده نمایید. در کنار تغذیه انجام ورزش نیز به تحریک بدن برای افزایش وزن کمک می کند.بهتر است ورزش مورد نظر جنبه هوازی کمتری داشه باشد. استفاده از مکمل های گین آپ موجود در داروخانه نیز برای افزایش وزن مناسب هستند. اگر بدون ورزش قصد استفاده از این مکمل را دارید مقدار 1 اسکوپ از آن را 1 ساعت بعد از هر وعده غذا میل کنید و در صورت انجام ورزش بهتر است بعد از ورزش ، قبل از خواب و در میان وعده قبل از نهار میل کنید.
سحر (1399/1/29)
من دوماهه قرص دگزا میخورم برای چاقی ولی الان ک میخام ترکش کنم دوروز نخورم کل بدنم درد میکنه و کسل میشم وفتی میخورم سرحال میشم لطفا ی قرص چاقی خوب معرفی کن و بگو چطور ترک کنم اینو
دکتر فاطمه کرمی - داروساز (1399/1/30)
سلام چه اشتباهی!!! برای چاقی افزایش دهنده های گیاهی مثل شیکوریدین مصرف کنید البته اول باید به تدریج از شر دگزا خلاص بشید باید به تدریج ابتدا دوز مصرفی نصف وبعد از چند روز یک چهارم وبعد از چند روز بکروز درمیان یک چهارم وبعد دورزوز درمیان و....تا قطع کنید
میلاد محمدی (1399/1/27)
سلام من برایه چاق شدن چندماهی قرص دگزا استفاده کردم خیلی اشتهاموزیاد کردوخیلی چاق شدم ولی صورتم خیلی چاق شد ورم کرد علان یک ساله مصرف نمیکنم ولی ورم صورتم و گودی زیر چشم هوم خوب نمیشه چیز نشاسته دار بخورم کاملا گونه هام ورم میکنه چشام ورم میکنه.چکارکنم که زودتر خوب بشم واقعا رو زیبایی صورت تاثیربدی داشته مچکر
فرشته (1399/1/16)
با سلام و وقت بخیر من پدرم از 5 روز پیش دچار فلج بل در سمت چپ صورتش شده بصورتیکه چشم چپ پلک نمیزنه و سمت چپ صورت کاملا بی حس هست و بعد از مراجعه به دکتر براش دگزا 8 میل نوشته که روزی یکیشو تزریق کنه و گفت که حتما باید کورتون مصرف کنه و حتما به بیمارستان مراجعه کنید. ایا مصرف کورتون و دگزا توی این شرایط کرونا صحیح هست؟ و اینکه این بیماری بطور کامل برطرف میشه یا این حالت برای همیشه میمونه؟ اگر این مشکل حل میشه چه مدت طول میکشه تا برطرف بشه؟ آیا رماجعه به بیمارستان ضروری هست توی این شرایط بریم؟
دکتر حسین کاویانی - متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات (1399/1/17)
سلام در مورد درمان فلج بل با کارتون اختلاف نظر وجود دارد.ولی اگر بیماری زمینه ای مثل دیابت ندارند .نیاز به بستری نیست وبا مراجعه به مطب متخصص مغز واعصاب برای معاینه،می توانید درمانهای لازم را دریافت کنید.مراقبت از چشم به علت بسته نشدن کامل پلک ضروری است .ضمنا معمولا از کورتون خوراکی برای درمان استفاده میشودو معمولا ظرف ۲تا۴ هفته بهبودی حاصل می شود .البته در مواردی فیزیوتراپی نیز بسیار کمک کننده است.
جاهد (1399/1/7)
من چن روز هس از قرص دگزا متازون استفاده میکنم برا اینکه چاق بشم چون باشوهرم سر لاغر بودتم مشکل داریم مصرف میکنم من یه بچه شش ماهه هم دارم شیر خوار هس برا اون مشکلی نداره ؟به نظرتون اگه عوارض داره باید از چه روشی برا چاق شدن انتخاب کنم اگه راهنمایم کنین ممنون میشم
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/7)
سلام ، اکیداً توصیه می کنم از مصرف قرص دگزامتازون برای چاقی خودداری کنید .اگر تنها ۳ روز از مصرف آن گذشته دارو را بلافاصله قطع کنید. برای افزایش وزن راه های ایمن تری وجود دارند. بهتر است با استفاده از رابطه bmi ابتدا بررسی کنید چه میزان کمبود وزن دارید سپس اگر کمبود وزن شدید است توصیه می کنم با متخصص غدد و متابولیسم در میان بگذارید. اگر کمبود وزن زیادی ندارید توصیه میکنم سعی کنید با ورزش کردن وزن خود را افزایش دهید انجام ورزش بدن را برای دریافت مواد مغذی و ریزمغذی جهت افزایش وزن آماده می کند. اگر اشتهای کمی دارید بهتر است ابتدا آن را اصلاح کنید مصرف سیپروهپتادین در دوران شیردهی مجاز نیست بهتر است از قطره ترخون باریج و یا قرص مخمر تاپ لور و یا کپسول اورامین اف استفاده کنید که دارای ویتامین ها و ریزمغذی های لازم بدن هستند و ایمن می باشند. از غذاهای با مقدار کافی از کربوهیدرات مثل سیب زمینی ، برنج ، نان و ... استفاده کنید. میتوانید از متخصص تغذیه برای گرفتن برنامه غذایی مناسب مخصوصاً شما که در دوران شیردهی هستید بهره ببرید. مکمل های افزایش وزن ( گین آپ ) به شرطی که از داروخانه تهیه شود می تواند کمک کننده باشد.
رها خادم (1399/1/2)
قرص دگزا چطور با قرص ال دی تداخل ایجاد میکنه
دکتر رویا قنبری - پزشک عمومی (1399/1/2)
قرص ضد بارداري باعث كاهش كليريانس داروي دگزامتازون در بدن ميشود و ممكن است باعث افزايش سطح خوني دارو شود كه اثرات افزايش كورتون در بدن ايجاد ميشود از جمله افزايش قند خون ، تضعيف سيستم ايمني افزايش فشار خون و افزايش وزن و ...
رها خادم (1399/1/2)
قرص دگزا چطور با قرص ال دی تداخل دارویی ایجاد میکنه??
ناشناس (1398/12/28)
برای درمان کهیر شدید مناسب است؟
دکتر ساسان دوگوهر - دستیار تخصصی بیماریهای پوست (1398/12/28)
ببینید . کهیر حاد معمولا یه ببماری خودمحدودشونده است که با قطع عامل مسبب که داروها ، عفونت ها و... هستند ،معمولا به مرور طی چند روز خوب میشه . درمان خط اولش هم آنتی هیستامینه .به ندرت اگه خیلی شدید باشه میشه از استرویید (کورتون) استفاده کرد . ترجیحا بهتره از استرویید خوراکی متوسط الاثر مثل پردنیزولون ،به مدت ۳ تا ۵ روز استفاده بشه ، اون هم درصورتب که منع مصرفی برای بیمار نداشته باشه ( مواردی از جمله دیابت ،تشنج و...). دگزامتازون یک استرویید طولانی اثره و به همزن خاطر مدت بیشتری در بدن میمونه تا متابولیزه بشه و دفع بشه . بنابراین چندان مناسب نیست.مگر در شرایطی که داروهای دیگه در دسترس نباشه.
ناشناس (1398/12/15)
باسلام وخسته نباشیدخانمی43ساله هستم بدلیل گرفتگی صداوداشتن پولیپ تارهای صوتی پزشک متخصص برایم 2 آمپول دگزامتازون تجویز کردن ک بافاصله1هفته تزریق عضلانی داشته باشم باتوجه به استفاده آمپول هاکه امروز آمپول دوم راترریق کردم دچار عفونت گلو شدم وباتوجه ب انتشار ویروس کرونا بسیار نگران هستم لطفا من راراهنمایی کنید
زهرا عقیلی (1398/10/27)
من تقربا دوساله دگزامیخورم خیلی خوب چاق شدم ولی پاها ترک پوستی برداشته بخلطر اینکه بازم لاغرنشم نمیتونم دست بکشم ازش الانچیکارکنم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/10/27)
مسیر بسیار اشتباهی را برای چاق شدن انتخاب کرده اید. قطع مصرف دگزامتازون باید تحت نظر پزشک باشد.
امجد صفای (1398/9/29)
سلام من دیسک کمر داشتم تاموقع عمل ۳یا ۴ تا امپول دگزا تزریق کردم حالا میخام بدونم برای بدنم ضرر دارد .۳ هفته میشه عمل کردم
رضایی (1398/5/20)
سلام خسته نباشید دگزا میتونه باعث بشه بدن ویتامین جذب نکنه ی مشکل هورمونی ایجاد کنه؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/21)
دگزامتازون مانند سایر داروی کورتیکواستروئیدی جذب کلسیم و املاح را کاهش می دهد. در صورت مصرف طولانی مدت دگزامتازون به دستور پزشک، لازم است مکمل های کلسیم، منیزیم و ویتامین د۳ به اندازه کافی برای بدن تامین شود
باقری hamid (1398/5/17)
من بخاطره لاغری وکم وزنی همیشه با خرید لباس ومانتو مشکل دارم به همین دلیل پیش دکتر رفتم وداروی دگزامتازون تجویز کرده وقول داده که صددرصد اندامم خوب میشه واز لاغری راحت میشم ولی از روزی که این قرص رو میخورم خیلی پادرد هستم وبدنم درد میکنه وقتی تو اینترنت عوارضش رو خوندم خیلی بده وباعث پوکی استخوان میشه حالا نمیدونم چیکار باید بکنم قطع کنم مصرف رو یا این دوره رو تموم کنم؟ ممکنه مشکل جدی برام پیش نیاد وبعد از قطعش پاهام خوب بشه یانه بدتر میشم...ضمن اینکه بچه شیرخوار هم دارم
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/17)
دگزامتازون برای افزایش وزن داروی مناسبی نیست. بهتر است مصرف این دارو را قطع کنید. البته توجه کنید که اگر مدت طولانی از این دارو استفاده کرده اید ممکن است قطع ناگهانی برای شما مشکلاتی ایجاد کند. امیدوارم از زمان شروع مصرف دارو مدت زیادی نگذشته باشد.

چنانچه در خصوص "دگزامتازون" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

کاهش ویروس در مخاط گلو محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب