فیناستراید

داروهای مجاری ادرای
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

فیناستراید چیست؟
بزرگ شدن غده ی پروستات در آقایان با افزایش سن، اتفاقی شایع می باشد. افزایش اندازه ی غده ی پروستات که اصطلاحاً به آن هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH گفته می‌شود، با فشار آوردن به مثانه می‌تواند زمینه‌ساز مشکلاتی در دفع ادرار گردد. بیماران از علائمی همچون احساس دائمی دفع ادرار قبل از زمان واقعی، طولانی شدن زمان دفع ادرار (به طوری که بیمار از دفع ادرار قطره قطره شکایت می نماید و اظهار می کند که پس از دفع ادرار تا مدتی احساس نمی‌کند که مثانه کامل تخلیه شده است.)شکایت می کنند.
فیناستراید مهارکننده ی آنزیم ۵ -آلفا ردوکتاز است که مسئول تبدیل هورمون مردانه ی تستوسترون به دی هیدروتستوسترون می باشد.
این دارو با کاهش سطح دی هیدروتستوسترون که یکی از عوامل دخیل در افزایش اندازه ی پروستات می باشد، از بروز این اختلال جلوگیری می نماید و در نتیجه موجب تسهیل در دفع ادرار می گردد.
فیناستراید همچنین با دوز کمتر جهت ریزش مو در آقایان تجویز می گردد. این دارو همچنین در مواردی دیگر از جمله مراحل اولیه ی سرطان پروستات و درمان آکنه نیز تجویز می‌شود.

پیش از شروع مصرف فیناستراید
-در صورت سابقه ی حساسیت به این داروها یا داروهای مشابه، پزشک را در جریان قرار دهید.
-لیست کلیه ی داروهای مصرفی خود (اعم از داروهای بدون نسخه، مکمل و گیاهی) را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید تا در صورت امکان بروز تداخل با فیناستراید، اقدامات لازم صورت گیرد.
-طبق مطالعات حتی دست زدن و حمل قرص فیناستراید برای خانم های باردار ممنوع می باشد. اگر چه این دارو به صورت معمول برای بانوان تجویز نمی گردد اما در صورت تجویز، در صورت بارداری یا قصد بارداری، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-چنانچه مبتلا به نارسایی کبدی می باشید، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

نحوه ی صحیح مصرف فیناستراید
-فیناستراید را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید. این دارو به صورت قرص خوراکی ۱ میلی گرم و ۵ میلی گرم تولید می گردد و عموماً به صورت یک عدد روزانه تجویز می گردد.
-فیناستراید با غذا تداخل ندارد و می‌توانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید. اما سعی کنید تا در زمان مشخصی از روز مصرف نمایید تا با مصرف منظم، از فراموشی جلوگیری نموده و همچنین اثرات مطلوب درمان سریع تر مشاهده گردد.
-در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف فیناستراید، به محض یادآوری دارو را مصرف نمایید. اما در صورتی که مصرف دارو را در ادامه ی روز فراموش نمودید، نیاز به مصرف دوز فراموش شده در روز بعد نمی باشد. لذا نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف نمایید.

توصیه ها
-اثرات مطلوب دارو ممکن است چند هفته پس از شروع درمان ظاهر گردند و تا مشاهده ی بهبودی کامل علائم نیز ممکن است ۶ ماه زمان ببرد. علت این تاخیر این است که زمان می‌برد تا اندازه ی غده ی پروستات به کمک دارو درمانی به تدریج کاهش یابد.
به همین علت لازم است که با صبوری حتی در صورتی که علایم بهبودی را هنوز مشاهده نکرده اید، مصرف دارو را ادامه دهید.
-در مدت درمان با این دارو تحت نظر پزشک باشید تا روند بهبود توسط وی بررسی گردد.
-مصرف الکل و فرآورده های حاوی کافئین مانند چای قهوه و نوشابه منجر به تشدید علائم بیماری می گردد. لذا تا جایی که می توانید مصرف فرآورده های حاوی کافئین و الکل را محدود نمایید.
-از آنجا که نیکوتین موجب افزایش حساسیت مثانه می شود،ترک دخانیات به صورت مشهودی منجر به بهبود علائم ناشی از بزرگ شدن پروستات می‌گردد.
-هر بار پیش از خرید مجدد دارو، حتماً به یکی بودن دوز مصرفی با دوز داروی جدید دقت نمایید. زیرا این قرص در دو مقدار ۱ میلی گرم و ۵ میلی گرم تولید می گردد.
-از آنجا که امکان دارد دارو از طریق پوست جذب شود، در صورت خرد شدن یا خارج شدن قرص از پوشش، خانم های باردار نباید با محتویات قرص تماس پیدا کنند. به همین خاطر دست زدن به این دارو برای زنان باردار ممنوع بوده و می تواند برای جنین پسر بسیار خطرناک باشد.
همچنین آقایان در مدت درمان با این دارو در صورت بارداری یا اقدام به بارداری همسرشان، لازم است در زمان رابطه ی جنسی حتماً از کاندوم استفاده نمایند.
-تاثیر این دارو برای ریزش مو تنها در مورد ریزش مو با الگوی مردانه (طاسی مردانه) موثر است و به صورت معمول در زنان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
-در صورتی که نیاز به انجام هرگونه عمل جراحی دارید، حتماً درمانگر خود را در جریان مصرف فیناستراید قرار دهید.
-مصرف فیناستراید می‌تواند نتایج تست خونی بررسی سرطان پروستات را تغییر دهد. لذا در صورت نیاز به انجام این تست، پزشک را در جریان مصرف فیناستراید قرار دهید.

عوارض داروی فیناستراید
-در صورت کاهش میل جنسی و حساس شدن سینه ها با پزشک خود صحبت کنید تا توصیه های لازم را دریافت نمایید.
-در صورت احساس هرگونه درد یا توده و تغییر شکل در ناحیه ی قفسه ی سینه و ترشح از نوک پستان ها، حتماً به پزشک مراجعه نمایید.
-در موارد نادری در آقایان مصرف کننده ی فیناستراید بروز افسردگی گزارش شده است. لذا در صورت احساس علائم افسردگی و تغییرات رفتاری، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف فیناستراید

فيناستريد در درمان هيپرپلازي خوش خيم پروستات، مصرف مي شود.
درمان ریزش موی مدل مردانه

مکانیسم اثر فیناستراید

اين دارو آنزيم 5-آلفاردوكتاز را كه مسئول تبديل تستوسترون به دي هيدروتستوسترون مي باشد، به طور اختصاصي مهار مي كند و باعث كاهش اندازه پروستات، بهبود سرعت جريان ادرار و رفع علائم انسدادي مي گردد.

فارماکوکینتیک فیناستراید

اين دارو از طريق خوراكي به سرعت جذب مي شود. نيمي از دارو در كبد متابوليزه و از طريق مدفوع دفع مي شود. نيمه عمر دارو حدود 8 ساعت است و كمتر از يك درصد دارو از طريق ادرار دفع مي شود.

منع مصرف فیناستراید

این دارو در زمان بارداری به هیچ وجه نباید مصرف شود. جزء داروهای گروه X است. حتی دست زدن به این دارو در زنان باردار ممنوع است.

عوارض جانبی فیناستراید

ناتواني جنسي، كاهش ميل جنسي و حجم مايع انزال، بزرگ شدن و احساس ناراحتي در پستان ها، واكنش حساسيت مفرط(از جمله تورم لب و بثورات جلدي) از عوارض اين دارو مي باشند.

تداخلات دارویی فیناستراید

فیناستراید با داروهای زیر تداخل دارد
دیگوکسین - وارفارین - تئوفیلین - پروپرانولول - آنتی پرین

همچنین با تست PSA تداخل دارد و نتیجه کاذب ایجاد می کند

هشدار ها فیناستراید

1. در صورت وجود بيماري انسدادي دستگاه ادراي و سرطان پروستات با احتياط مصرف شود.
2. تجويز اين دارو در سرطان پروستات، موجب كاهش نشانگرهاي اختصاصي مثل آنتي ژن اختصاصي پروستات مي گردد.
3. به دليل انتشار دارو در مايع مني، در صورتي كه همسر بيمار باردار باشد يا احتمال بارداري وجود دارد، استفاده از كاندوم توصيه مي گردد.

توصیه های دارویی فیناستراید

شش ماه پس از تجويز اين دارو، بايد پاسخ درماني بررسي شود، گاهي لازم است براي ظهور اثرات مفيد درماني، اين دارو ماهها مصرف شود.
برای زنان باردار حتی لمس این دارد ممنوع می باشد

دارو های هم گروه فیناستراید

گروه X

به هيچ وجه نبايد استفاده شود: مطالعات حیوانی یا انسانی مواردی از نقص مادرزادی و یا خطر مرگ جنین ناشی از عوارض مصرف این دارو در دوران بارداری مشاهده شده است. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. بنابراین ریسک خطر مصرف این دارو در بارداری بطور حتم بیش از منافع احتمالی آن است و نباید استفاده شود.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
01872
00535

  • اسامی تجاری فارسی
  • اسامی تجاری انگلیسی

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص فینید 1 میلی گرم
قرص فیناستراید-سها 1 میلی گرم-فینوپروست
قرص فیناسترید مهردارو 1 میلی گرم
قرص فاینید 5 میلی گرم
قرص فیناستراید-سها 5 میلی گرم
قرص فیناستراید مهردارو 5 میلی گرم
قرص فین پشیا 1 میلی گرم
قرص فیناستراید ایران دارو 5 میلی گرم
قرص فیناستراید تهران شیمی 1 میلی گرم
قرص فیناستراید تهران شیمی 5 میلی گرم
قرص روکشدار فینوسکار 5 میلی گرم
قرص روکشدار فینوسکار 1 میلی گرم
علیرضا (1399/3/13)
سلام مصرف همزمان فیناستراید و پرانول چه عوارضی داره؟ من هم ریزش مو دارم هم تپش قلب
حسین داوودی (1399/2/30)
سلام هیچ عارضه ای مثل افسردگی اون منو نمی ترسونه آیا واقعا موجب افسردگی میشه ؟ من به خاطر درس خواندن تایم زیادی رو در خونه هستم لطفا راهنمایی کنید ممنون
جواد (1399/2/18)
با سلام وقتتون بخیر پسری ۲۶ ساله هستم مدت دو سال فینپشیا یک میلی هندی و ماینوکسیدل ۵ درصد رو برای درمان ریزش موی ارثیم با تجویز دکتر مصرف میکردم و ریزش موهام کاملا قطع شده بود ولی مدتی ایست که فینپشیا هندی پیدا نکردم و بجاش دو ماه است از فیناسیتراید یک میلی ایرانی شرکت سها استفاده میکنم اما الان ریزش موهام دوباره شروع شده و داره خالی میشه به نظر شما چکار باید بکنم؟
دکتر ساسان دوگوهر - دستیار تخصصی بیماریهای پوست (1399/2/20)
سلام . مجدد توسط پزشک معالجتون ویزیت بشین . ممکنه دلیل دیگری داشته باشه ریزش موی جدیدتون . شاید هم داروی جدید برای شما کارایی کافی رو‌ نداشته باشه.
Amir (1399/2/17)
باعث تکرر ادرار میشه؟ ی بیس روزی هس میخورم دوز 1 میلشو
یاسین (1399/2/11)
سلام.ببخشید فیناستراید ۱ میلی دکتر‌برام نوشته بعد سوالی ک داشتم اینه ک‌اگ این‌قرص مصرف شه حتما‌عوارضش بروز پیدا میکنه و بعد قطع مصرف برطرف میشه و اینکه اگ مشکل ریزش حل شه و قط بشهصرف فیناستراید دوباره ریزش برمیگرده
دکتر ساسان دوگوهر - دستیار تخصصی بیماریهای پوست (1399/2/11)
با سلام . عوارض این دارو در افراد مختلف میتونه متفاوت باشه . در بعضی ،خفیف تر و در بعضی شدید تر ، اما خیلی وقت ها با ادامه ی مصرف ، عارضه هم برطرف میشه ( بستگی به نوع عارضه هم داره) . به طور معمول بعد از دو ، سه ماه مصرف دارو ، ریزش مو‌ متوقف میشه و کم کم تا حدودی موها رشد پیدا میکنه . تا زمانی که دارو مصرف بشه میتونه موثر باشه و از ریزش بیشتر جلوگیری کنه . به محض قطع دارو ، بعد از چند ماه دوباره موها ریزش پیدا میکنه
طاهری (1399/2/1)
سلام دکتر متخصص مو برام قرص فینوسکار ۱ تجویز کرده. برام توضیح میدین چه عوارض و خطری داره ؟ دوماه زمان مصرف تعیین کرده
محمد (1399/1/20)
سلام،وقت بخیر ۲ تا سوال داشتم آیا فینستراید باعث کم پشت شدن موی صورت میشه؟ آیا روی ریزش موی دو طرف پیشانی هم تاثیر داره
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/1/20)
روی صورت فکر نکنم ولی برای سر خوبه با نظر پزشک پوست مصرف کنید
علی اکبری (1399/1/20)
سلام من سه ماه فیناسترایت۱مصرف کردم و۴ماه قطع کردم میل جنسی بر نگشته چکار کنم
علی جعفری (1399/1/18)
با سلام من به دلیل طاسی میخوام از این قرص استفاده کنم.ولی پیش پزشک نرفتتم ازمایش خون که دادم همه فاکتورای خونم نرمال است. میخواستم راهنمایی بفرمایید از چه دوزی استفاده کنم. سوال دوم اینکه مشکل پروستات ندارم.با این تفاسیر مصرفش برای پروستات خطر نداره
Hhh (1399/1/17)
سلام. من دختری ۲۷ ساله هستم . دکتر برای من ۵ میلی رو تجویز کرده ولی همه سایتا نوشته ک خانم ها نباید استفاده کنن.
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/17)
سلام ، این دارو تحت شرایطی خاص در خانم ها نیر قابل تجویز است البته حتماً حتماً باید با تجویز متخصص باشد. در زمان مصرف و تا مدتی پس از قطع دارو اکیداً از بارداری خودداری کنید. قبل از تصمیم به بارداری دارو راقطع کنید و با پزشک خود در ارتباط با تصمیم به بارداری مشورت کنید.
داریوش (1398/12/27)
بر ای ریزش موی اقای 19 ساله میشه استفاده کرد؟ چند میلشو باید بگیرم براش
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی (1398/12/27)
باسلام.مصرف دارو بعدازانجام یکسری آزمایش مربوط به خون وکبد، و سپس ویزیتِ فرد،و بررسیِ طرح ومیزان ریزش مو توسط متخصص پوست یافوق تخصص غدد، انجام میگیره..از مصرف سرخودِ دارو بپرهیزید
کریمی (1398/12/20)
سلام میخواستم بپرسم عوارضش تا کی هست من التهاب پروستات دارم موندم به خاطر عوارضش مصرف کنم یا نه
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/1/4)
تا مصرف کنید عوارضش هست در صورت بهبود علایم و کاهش سایز پروستات میشه قطع کرد
امید طالبی (1398/9/27)
سلام وقتتون بخیر.این دارو با مکمل های باشگاهی مثل پروتئین وی و کراتین و ... تداخلی نداره؟؟
مرتضی (1398/8/26)
من دکتر برام قرص 1 میلی گرم اش رو تجویز کرده روزانه مصرف کنم / و از اونجایی که خیلی رو داروهایی که مصرف میکنم حساسم خواستم ببینم در طولانی مدت عوارض دائمی که نداره؟ موردی گزارش نشده؟ و ضمنا میل جنسی رو که کاهش نمیده؟ من نگرانیم بیشتر برای اینه که عوارض دائمی ایجاد کنه.
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/27)
قرص فیناستراید ۱ میلی گرم تاثیر اندکی بر کاهش میل جنسی آقان دارد ولی بی تاثیر نیست. این عارضه با قطع مصرف دارو برطرف می شود. نکته مهم این است که آقایان در صورتی که قصد بچه دار شدن داشته باشند از شش ماه قبل باید مصرف قرص فیناستراید را قطع کنند.
محمدرضا فروزنده (1398/8/22)
س.من مشکل ریزش مو دارم ک درواقع ارثی هست.در ضمن واریکوسل وهیدروسل دارم.مصرف فیناید۱ مشکلی برایم ایجاد نمیکند؟؟؟
مسعود شیروی (1398/8/17)
سلام ایا فین پشیا هندی باعث ناقص بدنیا امدن جنین‌میشود من مجردم‌ ومیترسم متاهل شوم پدرشوم لطفا توضیح دهید
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/8/17)
مصرف فیناستراید از هر برندی که باشد شش ماه قبل از بچه دار شدن برای آقایان و خانم ها و در دوران باداری برای خانم ها اکیدا ممنوع است.
امیر (1398/7/24)
من 18 سالمه و دارم قرص فیناستراید 1 mg مصرف میکنم ما تو خانوادمون و فامیلامون سابقه هیچ نوع سرطانی نداریم اما آیا امکان داره موجب سرطان پروستات یا سرطان بیضه بشه شنیدم درد در بیضه ایجاد میکنه آیا این به معنی ایجاد سرطان بیضه است ؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/7/24)
نگران نباشید سرطان بیضه ایجاد نمی کند
غفاری (1398/6/20)
آیا مصرف فینیستراید باعث ناتوانی جنسی میشود؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/6/21)
فیناستراید ۱ میلی گرم اثر چندانی بر میل جنسی ندارد ولی قرص ۵ میلی گرم می تواند باعث کاهش میل جنسی در آقایان شود.
سينا فرشگر (1398/5/11)
سلام أيا اين قرص باعث عقيم شدن مردان ميشود
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/5/11)
اگر قرار بود این دارو باعث عقیم شدن مردان شود هم اکنون معادل یکی از استان های کشور مردان عقیم داشتیم. خیر چنین مطلبی صحت ندارد.

چنانچه در خصوص "فیناستراید" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

کاهش ویروس در مخاط گلو محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب