کلیدینیوم-سی

داروهای گوارشی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد
  • اطلاعات دارویی
  • مقدار مصرف
  • مصرف در بارداری
  • اشکال دارویی

‏‎کلیدینیوم سی چیست؟
‏‎کلیدینیوم سی یکی از داروهای پر مصرف می باشد که در ناراحتی های گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو ترکیبی از دو داروی کلیدینیوم و کلرودیازپوکساید می باشد . کلیدینیوم یک داروی آنتی کولینرژیک و ضد اسپاسم می باشد که به کاهش علائم پیچش و درد در معده و روده ها کمک می نماید . این دارو با آهسته کردن حرکات طبیعی دستگاه گوارشی و شل کردن عضلات معده و روده ها این کار را انجام می دهد .


‏‎کلرودیازپوکساید از دسته داروهای آرام بخش بنزودیازپینی می باشد که به کاهش اضطراب کمک می کند عملکرد این دارو منجر به انتقال پیام آرام بخش در مغز و اعصاب می شود .
‏‎این دارو در برخی موقعیت ها در ناراحتی های گوارشی بسیار کارآمد می باشد . از جمله موارد استفاده ی این دارو ، در کنترل علائم ناشی از بیماری سندروم روده ی تحریک پذیر (IBS) می باشد.
کلردیازپوکساید موجود در این دارو سریع تر جذب می شود و اثر آن آشکار می شود در حالیکه اثر درمانی کلیدینیوم با تاخیر اتفاق می افتد و ممکن است ۴۰ دقیقه تا یک ساعت بعد از مصرف دارو اثرات ضد اسپاسم آن آشکار شود.
سایر داروهای آنتی کلینرژیک عبارتند از: هیوسین - آتروپین - بلادونا پی بی- دی سیکلومین - پروپانتلین 

‏‎پیش از مصرف کلیدینیوم سی 
‏‎-در صورت سابقه ی مشکلات پروستات ، مشکلات چشمی مانند گلوکوم (آب سیاه) مشکل در دفع ادرار یا مشکلات مجاری ادراری ، هرگونه ناراحتی گوارشی ، عفونت ، زخم گوارشی ، جراحی گوارشی ، تیروئید پرکار ، فشار خون بالا و ... به پزشک خود اطلاع دهید .
‏‎-در صورتی که مبتلا به بیماری تنفسی هستید یا سابقه ی مشکلات تنفسی دارید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید .
‏‎-در صورتی که مبتلا به مشکلات اعصاب مانند افسردگی ، افکار ناراحت کننده و ... می باشید
‏‎و یا تحت درمان با داروهای تضعیف کننده ی اعصاب و آرامبخش هستید ، پزشک را مطلع نمایید .
‏‎-در صورت بارداري، اقدام به بارداري ويا شیردهی به پزشك خود اطلاع دهيد.-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. (خصوصا داروهای اعصاب و خواب آور ، دیگوکسین ، لوودوپا، فلوکونازول ، ایتراکونازول، سایمیتیدین ، هیوسین و... )

‏‎نحوه مصرف کلیدینیوم سی 
‏‎-این دارو به صورت قرص خوراکی موجود است و بیشتر به رنگ سبز تولید شده و شناخته می شود . بهترین زمان مصرف این دارو نیم تا یک ساعت پیش از وعده ی غذایی و يا قبل از خواب می باشد .
‏‎-می توان در صورت نیاز این قرص را ۳ تا ۴ نوبت در روز طبق نظر پزشک مصرف کرد.
‏‎-در صورتی که در مدت مصرف این دارو از داروهای ضد اسید معده استفاده می کنید ، کلیدینیوم را پیش از غذا و داروهای ضد اسید را پس از غذا مصرف نمایید .
‏‎-لازم است مصرف این دارو در سالمندان با مقدار کم و تحت نظر پزشک شروع گردد و به تدریج مقدار مصرف افزایش یابد.
‏‎-این دارو به علت داشتن یک ترکیب آرامبخش ( کلرودیازپوکساید ) در صورت مصرف مداوم و طولانی مدت می تواند ایجاد وابستگی نماید . لذا در صورت مصرف طولانی مدت ، از قطع ناگهانی دارو بپرهیزید زیرا می تواند عوارضی در پی داشته باشد .

‏‎توصیه های کلیدینیوم سی
‏‎-در صورت مصرف طولانی مدت آزمایشات کبدی و خونی را طبق نظر پزشک بطور منظم انجام دهید.
- مصرف الکل همراه با این دارو عوارض خطرناکی در پی دارد لذا در صورت مصرف اخیر الکل یا فرآورده های الکلی حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
‏‎-مصرف این دارو موجب کاهش تعریق می شود که موجب بیشتر شدن احتمال گرما زدگی در فرد می شود . لذا از انجام فعالیت زیاد در هوای گرم خودداری نمایید و از مایعات به مقدار کافی در روز استفاده کنید .
‏‎-در صورتی که علائم شما با مصرف دارو بهبود بهبود نیافت یا وخیم تر شد ، به پزشک مراجعه نمایید .
‏‎-مصرف این دارو را به دیگران توصیه ننمایید زیرا در بسیاری از مشکلات گوارشی با تغییر سبک زندگی ، ترک عاداتی مانند سیگار کشیدن یا تغذیه نا مناسب ، بر طرف می شوند و نیاز به مصرف دارو نمی باشد

‏‎عوارض شایع مصرف کلیدینیوم سی
‏‎-خشکی چشم و دهان از عوارض این دارو می باشد که جهت رفع آن ها از قطره اشک مصنوعی و آدامس فاقد شکر می توان استفاده کرد.
-مصرف این داروخواب آلودگی و گیجی مختصری ایجاد می کند. لذا از رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند تا زمانی که اثر دارو برطرف نشده است، خودداری نمایید.
-در صورت بروز یبوست، رژیم سرشار از فیبر(میوه و سبزیجات) و مصرف مایعات به اندازه ی کافی توصیه می شود.
‏‎-در صورت تب ، گر گرفتگی یا گرما زدگی ، تغییر خلق و خو ، سر درد یا سرگیجه،گیجی و مشکل در دفع ادرار ، تنگی نفس ، ضربان غیر عادی و تب به پزشک خود مراجعه نمایید .
- در برخی از افراد تغییر خلق و خو و عصبانیت بیش از حد در مدت مصرف این دارو ممکن است رخ دهد. در این صورت با پزشک خود مشورت نمایید .
- مصرف طولانی مدت این دارو ، ایجاد وابستگی می کند لذا دارو را تحت نظر پزشک و برای مدت کوتاه مصرف نمایید.

 ***مشاهده و خرید داروهای گیاهی موثر در ناراحتی های گوارشی از داروخانه اینترنتی دارویاب (کلیک کنید): 
زخم معده-رفلاکس  
یبوست 
اسهال 
دل پیچه-نفخ
روده تحریک پذیر

 

Reference1: www.webmd.com/drugs/2/drug-2226/chlordiazepoxide-clidinium-oral/details
Reference2: www.medicinenet.com/chlordiazepoxide_with_clidinium-oral/article.htm

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف کلیدینیوم-سی

اين دارو به طور كلي در درمان زخم هاي گوارشي و سندروم روده تحريك پذير به كار مي رود. اين دارو همچنين به عنوان داروي كمكي در كاهش ترشحات اسيد معده و در درمان آنتروكوليت حاد مصرف مي شود.

مکانیسم اثر کلیدینیوم-سی

كليندينيوم با مهار گيرنده هاي موسكاريني باعث كاهش ترشحات و حركات دودي دستگاه گوارش مي شود. كلرديازپوكسايد با اثر بر روي گيرنده هاي گاماآمينوبرتيريك اسيد (GABA) در CNS باعث كاهش تحريكات عصبي گرديده و به صورت كمكي در كاهش ترشحات دستگاه گوارش مؤثر است.

فارماکوکینتیک کلیدینیوم-سی

جذب گوارشي كليدينيوم كم و متغير است. طول اثر آن در حدود 3 ساعت است. راه اصلي دفع كليدينيوم از طريق مدفوع است. كلرديازپوكسايد به خوبي جذب مي شود و پس از جذب متابوليزه شده و گاهي تا چند هفته متابوليت هاي آن دفع مي گردد.

عوارض جانبی کلیدینیوم-سی

*
سایر عوارض (درصد نامشخص):
عوارض نسبتا شایع (%10-1):
سیستم اعصاب مرکزی: آتاکسی، گیجی، خواب آلودگی
گوارشی: یبوست، تهوع، خشکی دهان
متفرقه: عوارض آنتی کولینرژیک

تداخلات دارویی کلیدینیوم-سی

*مشخصات کلی تداخلات:
- سوبسترای CYP3A4
- تشدید اثرات تضعیف‌کننده CNS
- تشدید اثرات آنتی کولینرژیک

تداخلات رده X (پرهیز):
آکلیندینیوم، آزلاستین (نازال)، برم پریدول، سیمتروپیوم، کانیواپتان، الوکسادولین، فوزیدیک اسید (سیستمیک)، گلیکوپیرولات (استنشاق دهانی)، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، ایدلالیزیب، ایپراتروپیوم (استنشاق دهانی)، لووسولپرید، الانزاپین، اورفنادرین، اوکساتومید، اوکسوممازین، پارالدهید، پتاسیم کلرید، پتاسیم سیترات، روفناسین، سدیم اکسیبات، تالیدومید، تیوتروپیوم، اومکلیدینیوم

کاهش اثرات داروها توسط کلیدینیوم سی:
مهارکننده‌های استیل کولین استراز، پروکاینتیک، ایتوپراید، لووسولپرید، نیتروگلیسیرین، سکرتین

کاهش اثرات کلیدینیوم سی توسط داروها:
مهارکننده‌های استیل کولین استراز، القاکننده‌های قوی و متوسط CYP3A4، دابرافنیب، دفراسیروکس، انزالوتامید، اردافتینیب، ایووسیدنیب، میتوتان، ساریلومب، سیلتوکسیمب، مشتقات تئوفیلین، توسیلیزومب، یوهیمبین

افزایش اثرات داروها توسط کلیدینیوم سی:
الکل (اتیل)، داروهای آنتی کولینرژیک، آزلاستین (نازال)، بلونانسرین، برکسانولون، بوپرنورفین، سیمتروپیوم، کلوزاپین، تضعیف‌کننده‌های CNS، الوکسادولین، فلونیترازپام، گلوکاگون، گلیکوپیرولات (استنشاق دهانی)، متادون، متوتری‌مپرازین، متی‌روسین، میرابگرون، آگونیست های اوپیوئیدی، اورفنادرین، اوکسی‌کدون، پارالدهید، پیریبدیل، پتاسیم کلرید، پتاسیم سیترات، پرامی‌پکسول، راموسترون، روفناسین، روپینیرول، روتیگوتین، مهارکننده‌های اختصاصی باز جذب سروتونین، سدیم اکسیبات، سوورکسانت، تالیدومید، تیازید و دیورتیک های شبه تیازید، تیوتروپیوم، توپیرامات، زولپیدم

افزایش اثرات کلیدینیوم سی توسط داروها:
آکلیندینیوم، آلیزاپرید، آمانتادین، اپرپیتانت، فراورده‌های حاوی سم بوتولینوم، بریمونیدین (موضعی)، بروموپرید، برومپریدول، کانابیدیول، ماری‌جوانا (شاهدانه)، کلرال بتائین، کلرمتیازول، کلرفنسین کاربامات، کلوفازیمین، کانیواپتان، مهارکننده‌های قوی و متوسط CYP3A4، دایمتیندن (موضعی)، دی سولفیرام، داکسیلامین، درونابینول، دروپریدول، دوولیزیب، اردافتینیب، اسکتامین، فوس اپرپیتانت، فوس نتوپیتانت، فوزیدیک اسید (سیستمیک)، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، هیدروکسی‌زین، ایدلالیزیب، ایپراتروپیوم (استنشاق دهانی)، گیاه کاوا، لاروترکتینیب، لمبورکسانت، لوفکسیدین، منیزیم سولفات، ملاتونین، متوتری‌مپرازین، متوکلوپرامید، میفپریستون، مینوسیکلین (سیستمیک)، نابیلون، نتوپیتانت، الانزاپین، اوکسوممازین، پالبوسیکلیب، پرامپانل، پراملینتید، روفینامید، سیمپرویر، استریپنتول، تدوگلوتاید، تتراهیدروکانابینول وکانابیدیول، تری‌مپرازین، اومکلیدینیوم

تداخل با غذا:
ذکر نشده است.

هشدار ها کلیدینیوم-سی

1. بيماران سالخورده به عوارض ضد موسكاريني كليدينيوم و احتمال بروز ناگهاني گلوكوم حساستر هستند.
2. در عيب كار كبد، ناپايداري وضعيت قلبي عروقي، فتق مري، هيپرتروفي پروستات، و كوليت اولسروز شديد انسداد روده، مياستني گراو، استعداد ابتلاي به گلوكوم و احتباس ادرار با احتياط مصرف مي شود.

توصیه های دارویی کلیدینیوم-سی

1. توصيه مي شود اين دارو نيم ساعت تا يك ساعت قبل از غذا مصرف شود.
2. در صورت بروز سرگيجه، منگي ، خواب آلودگي يا تاري ديد احتياط شود.
3. از مصرف داروهاي ضد اسهال طي 2-1 ساعت پس از مصرف اين دارو خودداري شود.
4. با مصرف اين دارو ممكن است خشكي دهان، بيني، يا گلو بروز نمايد.
5. در هنگام فعاليت بدني يا در هواي گرم بايد احتياط كرد.

دارو های هم گروه کلیدینیوم-سی

گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00308

بی نام (1399/12/15)
سلام من انتقال جنین داشتم و الان باردارم ،معده ام درد داشت و یبوست هم پیدا کردم دکتر قرص کلیدینیوم سی برام نوشته می خواستم بدونم برای جنین ضر ر داره یا نه؟؟ ممنون که راهنمایی می کنید
زهره رضوانی (1399/12/3)
سلام من رژیم گرفتم مشکل معدم بیشتر شده داروی اعصابم سرتالین وکلونوزپام میخورم قبلا هم کلدینویم سب میخوردم بخورم طوریه؟
Amir (1399/11/22)
سلام من استرس زیادی دارم و با یه خبر بعد یه استرس شدیدی بهم وارد شد و پشت کمرم درد گرفت و یبوست و احساس شکم پر و اسید معده داخل دهانم میاد و یکم غذا میخورم نفسم تنگ میشه و بخاطر کرونا بیشتر در خانه هستم و تحرکم کمه چون وزنمم زیاد میشنم فشار روی معده و شکمم هست شما چه پیشنهادی میکنید
فری سلطانی (1399/11/21)
سلام ببخشیدمن مشکل فشارخون دارم دکترگفته مشکلت ازمعده هست قرص کلیدینیوم سی با اس امپرازول نوشت دارم میخورم دکترداخلی کلردیازپوکسایدهم نوشت ب نظر شماکلیدینیوم سی باکلردیازپوکساید تداخل ندارند
ارزو (1399/11/12)
با سلام من مدتی است که در شدید معده بعد از خوردن غذا دارم به پزشک مراجعه کردهم وبه من کلیندیم سی و فاموتیدین تجویز کردن ولی باز هم بعد از خوردن غذا دچار درد هستم
جواد (1399/11/9)
سلام وعرض خسته نباشید خدمت تمامی عزیزان دکترهای داروساز به جهت فراهم نمودن فرصت حاضر . بنده به جهت بیماری گوارش (زخم معده واثنی عشر) پنتو پرازول و کلیدینیوم سی مصرف میکنم . اخیرابه جهت مشکل تکرر ادرار کپسول تامسولوسین بایستی مصرف کنم و پزشکم توصیه کردند که کلیدینییوم سی روی پروستات عوارض دارد. لطفاً راهنمایی بفرمایید ، جایگزین مناسب چه دارویی می تواند باشد . سپاسگزارم.
فریبا (1399/11/3)
سلام دکتر لطفا بفرمایید کلیدینیوم سی با زیپمت ۵۰٫۱۰۰۰ تداخل دارویی دارد یاخیر ؟
حمیده رنجی (1399/11/2)
من روی زبانم سبز میشه احساس میکنم معدم ترش کرده در ضمن چند وقت پیش قرص امپرازول به مدت یک ماه مصرف کردم الان می تونم کلیدنیوم سی مصرف کنم بعد از اینکه کرونا گرفتم این طوری شدم دکتر قرص اعصاب هم داده
شایان برنا (1399/10/29)
سلام،این قرص با دولوکستین و گاباپنتین تداخل داره؟
امیر آفرینش (1399/10/28)
سلام کلیدنیوم سی برای التهاب فتق کشاله ران چه قبل از عمل جراحی، چه بعد از عمل جراحی جواب میده یا خیر؟. لطفا راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم
رضا (1399/3/4)
سلام من برای مشکل رفلاکس اس امپرازول صبح و فامویدین شب و کلیدیوم سی مصرف میکنم ولی احساس میکنم با مصرف کلیدیوم سی دچار یبوست نسبتا شدید میشم در حالی که قبلا مشکل یبوست نداشتم همچنین تو کارم نیاز به تمرکز دارم ولی باعث خواب الودگی و گیجی میشه میتونم مصرفش قطع کنم
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1399/3/5)
سلام واحترام.ایرادی ندارد.میتوانیدآن راقطع کنید.اگر مشکلتان برطرف شد که معلوم میشودمربوط به همین دارو بوده،اما اگر بعد ازمدتی،مشکلتان برطرف نشد،باید تحت نظر فوق تخصص گوارش یامتخصص داخلی،برای یبوست،تحت بررسی قرار بگیرید.
طیبه شهابی (1399/2/9)
با سلام دکتر برای من قرص امپرازول وکلدینیوم سی تجویز کردند من کم کاری تیروئید هم دارم که قرص لو تیروکسین مصرف میکنم آیا مصرف اینا باهم با توجه با اینکه لو تیروکسین روهم باید ناشتا بخورم با این دارو ها تداخل پیدا نمیکنه ؟؟
دکتر آرش علیجان زاده - دانشجو داروسازی (1399/2/9)
باسلام. لووتیروکسین، تداخلی با کلیندیوم-سی و امپرازول نداره.
کیهان.ساعدپناه (1399/2/1)
سلام ببخشید دکتر برای من پنتوپرازول و کلیدنیوم سی تجویز کرده بهتر اول کدوم رو بخورم؟مشکلی هست هردو.تاش با هم بخورم.ممنون
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/2/1)
سلام ، مطابق دستور پزشک مصرف نمایید. اگر هر دو دارو توسط پزشک تجویز شده ، هردو را میل کنید . پنتوپرازول را صبح نیم ساعت قبل از صبحانه و کلیدیینوم سی بیست دقیق قبل از غذا. مصرف کلیدینیوم سی در ابتدا ممکن است باعث خواب آلودگی در فرد شود بنابراین مصرف تا زمان مشخص شدن اثر دارو از انجام کارهایی که نیازمند هوشیاری است خودداری کنید.
زهرا قلی زاده (1399/1/27)
سلام مصرف این دارو با آسنترا 50 و شیاف آنتی هموروئید و آلومنیوم ام جی مشکلی ندارد؟
شایلی شیرانی (1399/1/26)
خسته نباشید مصرف این دارو با فاموتیدین تداخل دارد؟‌
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/26)
سلام ، خیر تداخلی ندارد ولی مصرف کلیدینیوم سی ممکن است منجر به حالت خواب آلودگی گردد تا زمان مشخص نشدن اثر دارو از انجام کارهایی که نیازمند هوشیاری است خودداری کنید.
احمد مشهدی (1399/1/25)
سلام من یک ماه است که عمل فتق کشاله ران را انجام پادم ولی هنوز هر وقت روی صندلی به مدت یه ساعت می شینم احساس درد دارم و هنگام راه رفتم احساس میکنم قسمتی که عملش کردم سفت شده لطفا راهنمایی کنید این طبیعی است یا نه؟؟!
سالار مرتضوی (1399/1/25)
با سلام ببخشید بنده موقع دفع مدفوع سوزش داشتم و با مصرف یه دونه از این قرص حالم خوب شد؟ به نظر شما مشکل چی هستش؟ مثلا قهوه مصرف کنم این جور میشم.
دکتر علیرضا اصلانپور - متخصص جراحی عمومی (1399/1/25)
سلام.احتمالا یبوست داریید وباعث شده مقعدتون زخم بشه وفیشر براتون إیجاد بشه که درمانش أجابت مزاج متعادل ولگن ابگرم و پیدا موضعی هست.باید توسط جراح ویزیت بشید.استفاده از قهوه منعی نداره
محمد نوروزی (1399/1/16)
سلام مصرف یک ماه این دارو به صورت دو بار در روز امکان داره باعث وابستگی بشه
دکتر نیلا اکبری - دانشجوی داروسازی (1399/1/16)
با سلام این دارو به علت داشتن یک ترکیب آرامبخش ( کلرودیازپوکساید ) در صورت مصرف مداوم و طولانی مدت می تواند ایجاد وابستگی نماید . لذا در صورت مصرف طولانی مدت ، از قطع ناگهانی دارو بپرهیزید زیرا می تواند عوارضی در پی داشته باشد .
فرید پیریایی (1399/1/14)
سلام من یه مدته به خاطر صدای شکممو گاز معدم کلدنیوم سی مصرف میکنم همراه امپرازول و دایجستیو چند روزیه درد زیر شکمو دور ناف دارم صدای شکم هم رفع نشدآخره ادرارمم یه حالته شیری رنگ با یه تیکه شبیه قرص دیدم دلیلش چی میتونه باشه؟
دکتر عبدالرضا پیرامون - پزشک عمومی (1399/1/14)
سلام اولین کار انجام آزمایش کامل ادرار UA&UCاست.
هیوا حورایی (1399/1/14)
سلام من احساس درد درقفسه سینه وقسمت سینه چپ داشتم ورفتم دکتر. دکتربدون معاینه به من قرص کلیدینیوم سی داده روزی یه دونه بخورم. میگن اینابعد چندروز عوارض زیادی داره من الان بخورمش یانه
دکتر امیر سعدین پور - داروساز (1399/1/14)
با سلام قرص کلیدنیوم سی در دوز معمول ( روزی ۳ ) عدد عوارض چندانی ندارد . خوردن آن بهتر از نخوردن آن می باشد
محمدرضا (1399/1/11)
سلام. ببخشید من امروز ظهر بعد از غذا و قبل از خواب احساس پیچش در شکمم می‌کردم ‌و‌ یه کلدینیوم سی خوردم‌. ولی تا الان که شب هست احساس نفخ و پُری معده و سنگینی سر و کمی تهوع دارم. آیا طبیعیه این حالات؟ چند وقتی هم هست که این قرص رو مصرف می‌کنم به همراه امپرازول
دکتر نسترن احمدی - داروساز (1399/1/11)
سلام با توجه به شرح حالی که دادید احتمالا مشکل فعلی شما سو هاضمه است که ممکن است در اثر پرخوری کردن یا مصرف مواد غذایی فاسد یا مسموم ایجاد شده باشد اگر علائمتان شدید نیست تحمل کنید، حتی بدون دارو هم در اکثر موارد خود به خود علائم بهبود می یابد
احمد (1399/1/9)
سلام من ی چند وقتی میشه با خوردن پودری چاق شدم دو هفته میشه نخوردم ولی مشکل معده پیدا کردم و دهنم بو گرفتم و دچار تنگی نفس میشم به خصوص موقع خواب یکی از دوستان کلیدینیوم بهم معرفی کردن ایا استفاده کنم ممنون اگ راهنماییم کنین
دکتر اسماء جوادی پور - رزیدنت رادیولوژی (1399/1/9)
سلام پودر چی بوده؟ باتوجه به اینکه اغلب این پودرها دارای جز کورتون هستن( و غیر مجازن)، مصرف ناکهانی کورتون توصیه نمیشه.. یعنی وقتی یه مدت کورتون میخورین، زمانی که قراره کورتون قطع بشه باید به تدریج اینکار صورت بگیره چون در طول مصرف کورتون غدد آدرنال اغلب سرکوب میشن و این زمان لازم داره تا دوباره بتونه هورمون بسازه... ممکنه تنگی نفستون علتش قطع ناگهانی کورتون موجود در پودر و ساپرس آدرنال باشه به پزشک جهت آزمایش بیشتر مراجعه کنین
محمدرضا (1399/1/9)
سلام اسهال بنده حدود دو ماهه که ادامه داره و دو سه روزی خوبه بعدش شروع میشه این ادامه داره درد شکمی هم گاهی دارم انگار رودم به هم میپیچه بنظر شما امپرازول و کلیدینیوم سی خوبه دوستم دقیقا همین مشکل رو داشت رفت آزمایش هم داد با همین دستور خوب شد به علت قرنطینه متاسفانه من نرفتم بیرون قبلشم میگفتم مشکل حادی نیست اما الان دارم اذیت میشم ممنون میشم راهنمایی کنید
دکتر علی نوری فیروزی - داروساز (1399/1/9)
سلام ، خیر. هیچ وقت داروی بیماری خود را به فردی که علائم مشابه دارد پیشنهاد ندهید. اسهال طول کشیده و مزمن حتماً نیازمند بررسی حضوری پزشک است.
گلزاری (1399/1/4)
باسلام وخسته نباشید. پدرم یکسال پیش عمل قلب باز انجام داده سه ماه پیش یهویی با مشکل ضعف و سوزش معده به دکتر جراحش مراجعه کردیم و بعد دکترش قرصهاشو عوض کرد وبرای معدش دوتا قرص تجویز کرد یکی کلی کلیدینیوم سی و یکی کپسول قبل ناشتا به اسم امپرازول ۲۰ که مصرف کردن وحالشون بهتر شد.امشب مجددا با همین مشکل روبه رو شده مخاستم منو راهنمایی کنین لطفا۰
دکتر سمانه شبان - داروساز (1399/1/4)
سلام! مجددا کلیدینیوم سی و امپرازول با دستور قبلی مصرف کنن.
مهدی حسن پور (1399/1/3)
ایا مصرف امپرازول با کلیدینیوم سی مضرر است و تاکی کاردی ایجاد میکند؟ایا انتی بیوتیک لووفلوکساسین تاکی کاردی دائم ایجاد میکند ؟ ایا اسم مزمن در به وجود امدن تاکی کاردی موثر است ؟
دکتر فریدون کرباسی - متخصص داخلی (1399/1/3)
با سلام امپرازول تاکی کاردی نمیدهد کلینیدیوم سی نیز همراه با امپرازول میتوان مصرف کرد و ان نیز تاکی کاردی به صورت شایع ایجاد نمیکند لووفلوکساسین میتواند qt نوار قلب را طولانی کرده و در برخی موارد به خصوص بیماران مبتلا به اریتمی های قلبی و بیمارانی که داروهای انتی اریتمی قلبی مصرف میکنند خود باعث اریتمی شود لذا باید حتما توسط پزشک و با اگاهی از سابقه ی بیماری و دارویی بیمار تجویز شود اسم مزمن نیز میتواند در مواقع تشدید تنگی نفس تاکی کاردی ایجاد کند ولی در شرایط تحت کنترل و به صورت دائمی خیر
رزمجو (1399/1/2)
سلام من یه مدت سوزش در آلت تناسلیم احساس میکردم بعد رفتم سونوگرافی پروستات و کلیه ومثانه دادم وچیزی نشان داده نشد وگفتن احتمالا در پروستات عفونت کوچیکی داشته باشد دور ضمن اظطراب و استرس نیز دارم و دکتر سرترالین 50وپرفنازین 2ولیبرو-سی بهم تجویز کردن واونارو که مصرف کردن کمی خوب شد ولی به تازگی بازهم سوزش دارم وهنگام خواب احساس تنگی نفس و افزایش ضربان قلب دارم میخواستم بدونم که این اظطراب و استرس ارتباطی با سوزش آ لا تناسلی داره یا نه؟ در ضمن لرزش هم دارم، ممنون میشم جواب بدین
دکتر محمود صرافیان - متخصص جراحی کلیه، مجرای ادراری و تناسلی (1399/1/4)
علایم شما التهاب مزمن پروستات هست که با استرس بدتر میشه از کافیین زیاد و فلفل پرهیز کنید برای ادامه درمان تحت نظر اورولوژیست باشید
ناشناس (1398/12/29)
سلام من درمعده احساس پربودن میکنم ودهانم ترش میشودمیتوانم ازکلیندیوم سی استفاده کنم.قبلا هم این دارو مصرف کردم پایان سال تمام مطبها تعطیل. ممنون میشم راهنمایی کنید
دکتر زهرا طاهری - پزشک عمومی. (1398/12/29)
سلام...کلیدینیوم سی،صبح،ظهر،شب حدود نیم ساعت قبل ازغذا،میل کنیدوپنتوپرازول ۲۰،یکی صبح،یکی شب،به علاوه ی پرهیز از مصرف مُسکن،سیگار،قلیان،انواع دود، ادویه،چای غلیظ وداغ،قهوه،مشروب، نمایید..ازیک ساعت قبل ازدرازکشیدن، نباید غذاهای آبکی یامایعات میل کرده باشین...زمان درازکشیدن،باید از کمر با بالا،دوسه تا بالش،بگذارید تا افقی نباشید..
ستاره موسوی (1398/12/25)
من ب ای رفلاکس عصبی معده که باعث نفس تنگی و احساس چیزی در گلو داشتن به دکتر گوارش مراجعه کردم بهم اس امپرازول صبح و نیمساعت قبل شام کلدینیوم سی تجویز کرد الان ۲ شبه شروع کردم به خوردن یه مقداری سر درد و لرزش کم از داخل بدن و تپش قلب میده بهم الان این دارو رو ادامه بدم یا قطع کنم اگر قطع کنم چی به جاش مصرف کنملطفا جواب بدید چون دسترسی به دکترم ندارم
نویدبامری (1398/11/21)
برای بیماریهای گوارگی مثل زخم معده وعفونت معده وترشح بیش ازحد اسید میتوان با شربت الومینیوم ام جی اس استفاده کرد لطفا راهنمایی کنید کسی ک تجربه مصرف داره
زهرا رضاپور (1398/11/10)
سلام دکتر برای مادرم تجویز کرده ،ولی وقتی مصرف میکند دست وپا حالت کرخی دارد وبی حس میشود علتش چیه ؟
محسنی (1398/10/26)
سلام وقتتون بخیر من قرص کلیدینیوم مصرف میکنم شبها روز بعدش با تکرر ادرار و اسهال روبرو شدم بنظرتون عوارض این قرصه ممنونتون میشم.
مرتضی (1398/9/12)
سلام چند سال پیش به خاطر مشکل معده (که هنوز هم باهام هست) دکتر این دارو رو تجویز کرد. ولی بعد از مصرف خارش دستها و پا (مچ به پایین) و لک های قرمز روی این نواحی داشتم که بعد از حذف قرص بر طرف شدند. چند رو پیش که مجددا به دکتر مراجعه کرده کرده بودم همین دارو رو تجویز کردند. به نظرتون مصرف بکنم؟
دکتر محسن صنیعی - داروساز، مدیر وب سایت دارویاب (1398/9/12)
اگر به یک دارو حساسیت داشته باشید با مصرف آن در دفعات بعدی عوارض شدیدتر از قبل بروز خواهد کرد.
علیرضا لرستاتی (1398/8/21)
ممنون از راهنمایی خوبتان برام زنگ بزنید لطفن واجبه خواهشن 86193

چنانچه در خصوص "کلیدینیوم-سی" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image

مطالب و رویداد های ویژه

گلوریپا، کنترل قند خون و فراتر از آن مرهم سفید بتاهیل محلول ضدعفونی دکتر کر داروسازی آفا شیمی ونوستات استخدام اینستاگرام دارویاب اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب