کلیدینیوم-سی

داروهای گوارشی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

‏‎کلیدینیوم سی چیست؟
‏‎کلیدینیوم سی یکی از داروهای پر مصرف می باشد که در ناراحتی های گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو ترکیبی از دو داروی کلیدینیوم و کلرودیازپوکساید می باشد . کلیدینیوم یک داروی آنتی کولینرژیک و ضد اسپاسم می باشد که به کاهش علائم پیچش و درد در معده و روده ها کمک می نماید . این دارو با آهسته کردن حرکات طبیعی دستگاه گوارشی و شل کردن عضلات معده و روده ها این کار را انجام می دهد .


‏‎کلرودیازپوکساید از دسته داروهای آرام بخش بنزودیازپینی می باشد که به کاهش اضطراب کمک می کند عملکرد این دارو منجر به انتقال پیام آرام بخش در مغز و اعصاب می شود .
‏‎این دارو در برخی موقعیت ها در ناراحتی های گوارشی بسیار کارآمد می باشد . از جمله موارد استفاده ی این دارو ، در کنترل علائم ناشی از بیماری سندروم روده ی تحریک پذیر (IBS) می باشد.
کلردیازپوکساید موجود در این دارو سریع تر جذب می شود و اثر آن آشکار می شود در حالیکه اثر درمانی کلیدینیوم با تاخیر اتفاق می افتد و ممکن است ۴۰ دقیقه تا یک ساعت بعد از مصرف دارو اثرات ضد اسپاسم آن آشکار شود.
سایر داروهای آنتی کلینرژیک عبارتند از: هیوسین - آتروپین - بلادونا پی بی- دی سیکلومین - پروپانتلین 

‏‎پیش از مصرف کلیدینیوم سی 
‏‎-در صورت سابقه ی مشکلات پروستات ، مشکلات چشمی مانند گلوکوم (آب سیاه) مشکل در دفع ادرار یا مشکلات مجاری ادراری ، هرگونه ناراحتی گوارشی ، عفونت ، زخم گوارشی ، جراحی گوارشی ، تیروئید پرکار ، فشار خون بالا و ... به پزشک خود اطلاع دهید .
‏‎-در صورتی که مبتلا به بیماری تنفسی هستید یا سابقه ی مشکلات تنفسی دارید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید .
‏‎-در صورتی که مبتلا به مشکلات اعصاب مانند افسردگی ، افکار ناراحت کننده و ... می باشید
‏‎و یا تحت درمان با داروهای تضعیف کننده ی اعصاب و آرامبخش هستید ، پزشک را مطلع نمایید .
‏‎-در صورت بارداري، اقدام به بارداري ويا شیردهی به پزشك خود اطلاع دهيد.-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. (خصوصا داروهای اعصاب و خواب آور ، دیگوکسین ، لوودوپا، فلوکونازول ، ایتراکونازول، سایمیتیدین ، هیوسین و... )

‏‎نحوه مصرف کلیدینیوم سی 
‏‎-این دارو به صورت قرص خوراکی موجود است و بیشتر به رنگ سبز تولید شده و شناخته می شود . بهترین زمان مصرف این دارو نیم تا یک ساعت پیش از وعده ی غذایی و يا قبل از خواب می باشد .
‏‎-می توان در صورت نیاز این قرص را ۳ تا ۴ نوبت در روز طبق نظر پزشک مصرف کرد.
‏‎-در صورتی که در مدت مصرف این دارو از داروهای ضد اسید معده استفاده می کنید ، کلیدینیوم را پیش از غذا و داروهای ضد اسید را پس از غذا مصرف نمایید .
‏‎-لازم است مصرف این دارو در سالمندان با مقدار کم و تحت نظر پزشک شروع گردد و به تدریج مقدار مصرف افزایش یابد.
‏‎-این دارو به علت داشتن یک ترکیب آرامبخش ( کلرودیازپوکساید ) در صورت مصرف مداوم و طولانی مدت می تواند ایجاد وابستگی نماید . لذا در صورت مصرف طولانی مدت ، از قطع ناگهانی دارو بپرهیزید زیرا می تواند عوارضی در پی داشته باشد .

‏‎توصیه های کلیدینیوم سی
‏‎-در صورت مصرف طولانی مدت آزمایشات کبدی و خونی را طبق نظر پزشک بطور منظم انجام دهید.
- مصرف الکل همراه با این دارو عوارض خطرناکی در پی دارد لذا در صورت مصرف اخیر الکل یا فرآورده های الکلی حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
‏‎-مصرف این دارو موجب کاهش تعریق می شود که موجب بیشتر شدن احتمال گرما زدگی در فرد می شود . لذا از انجام فعالیت زیاد در هوای گرم خودداری نمایید و از مایعات به مقدار کافی در روز استفاده کنید .
‏‎-در صورتی که علائم شما با مصرف دارو بهبود بهبود نیافت یا وخیم تر شد ، به پزشک مراجعه نمایید .
‏‎-مصرف این دارو را به دیگران توصیه ننمایید زیرا در بسیاری از مشکلات گوارشی با تغییر سبک زندگی ، ترک عاداتی مانند سیگار کشیدن یا تغذیه نا مناسب ، بر طرف می شوند و نیاز به مصرف دارو نمی باشد

‏‎عوارض شایع مصرف کلیدینیوم سی
‏‎-خشکی چشم و دهان از عوارض این دارو می باشد که جهت رفع آن ها از قطره اشک مصنوعی و آدامس فاقد شکر می توان استفاده کرد.
-مصرف این داروخواب آلودگی و گیجی مختصری ایجاد می کند. لذا از رانندگی و فعالیت هایی که نیاز به تمرکز بیشتری دارند تا زمانی که اثر دارو برطرف نشده است، خودداری نمایید.
-در صورت بروز یبوست، رژیم سرشار از فیبر(میوه و سبزیجات) و مصرف مایعات به اندازه ی کافی توصیه می شود.
‏‎-در صورت تب ، گر گرفتگی یا گرما زدگی ، تغییر خلق و خو ، سر درد یا سرگیجه،گیجی و مشکل در دفع ادرار ، تنگی نفس ، ضربان غیر عادی و تب به پزشک خود مراجعه نمایید .
- در برخی از افراد تغییر خلق و خو و عصبانیت بیش از حد در مدت مصرف این دارو ممکن است رخ دهد. در این صورت با پزشک خود مشورت نمایید .
- مصرف طولانی مدت این دارو ، ایجاد وابستگی می کند لذا دارو را تحت نظر پزشک و برای مدت کوتاه مصرف نمایید.

 ***مشاهده و خرید داروهای گیاهی موثر در ناراحتی های گوارشی از داروخانه اینترنتی دارویاب (کلیک کنید): 
زخم معده-رفلاکس  
یبوست 
اسهال 
دل پیچه-نفخ
روده تحریک پذیر

 

Reference1: www.webmd.com/drugs/2/drug-2226/chlordiazepoxide-clidinium-oral/details
Reference2: www.medicinenet.com/chlordiazepoxide_with_clidinium-oral/article.htm

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف کلیدینیوم-سی

اين دارو به طور كلي در درمان زخم هاي گوارشي و سندروم روده تحريك پذير به كار مي رود. اين دارو همچنين به عنوان داروي كمكي در كاهش ترشحات اسيد معده و در درمان آنتروكوليت حاد مصرف مي شود.

مکانیسم اثر کلیدینیوم-سی

كليندينيوم با مهار گيرنده هاي موسكاريني باعث كاهش ترشحات و حركات دودي دستگاه گوارش مي شود. كلرديازپوكسايد با اثر بر روي گيرنده هاي گاماآمينوبرتيريك اسيد (GABA) در CNS باعث كاهش تحريكات عصبي گرديده و به صورت كمكي در كاهش ترشحات دستگاه گوارش مؤثر است.

فارماکوکینتیک کلیدینیوم-سی

جذب گوارشي كليدينيوم كم و متغير است. طول اثر آن در حدود 3 ساعت است. راه اصلي دفع كليدينيوم از طريق مدفوع است. كلرديازپوكسايد به خوبي جذب مي شود و پس از جذب متابوليزه شده و گاهي تا چند هفته متابوليت هاي آن دفع مي گردد.

عوارض جانبی کلیدینیوم-سی

به دليل اثرات آنتي موسكاريني احتمال افزايش سريع درجه حرارت بدن در مناطق گرم وجود دارد. از عوارض شايع آن احساس نفخ، كاهش تعريق و سرگيجه را مي توان نام برد.

تداخلات دارویی کلیدینیوم-سی

مصرف همزمان اين فرآورده با داروهاي مضعف CNS داروهاي پايين آورنده فشار خون با اثر تضعيف CNS ممكن است منجر به افزايش اثر تسكيني اين داروها گردد. مصرف همزمان با آمانتادين، داروهاي ضدهيستاميني، ساير داروهاي ضد موسكاريني، ديسوپيراميد، هالوپريدول و مهار كننده هاي مونوآمين اكسيداز (MAO) موجب افزايش اثرات آرام بخش و ضدموسكاريني، اين داروها مي گردد. مصرف همزمان اين داروها با داروهاي ضداسيد يا داروهاي ضداسهال جاذب ممكن است منجر به كاهش اثرات درماني كليدينيوم شود. مصرف همزمان ديگوكسين با كليدينيوم به علت كاهش حركات مجراي گوارشي، ممكن است منجر به افزايش غلظت سرمي ديگوكسين شود. تجويز همزمان اين فرآورده با كتوكونازول ممكن است منجر به كاهش قابل ملاحظه اي در جذب كتوكونازول شود. كليدينيوم ممكن است با اثرات متوكلوپراميد بر روي حركات مجراي گوارش مقابله كند. مصرف همزمان كليدينيوم با كلرور پتاسيم ممكن است منجر به افزايش شدت ضايعات گوارشي حاصل از كلرور پتاسيم شود.
مصرف همزمان كليدينيوم با داروهاي ضدمياستني ممكن است موجب كاهش هر چه بيشتر حركات روده ها شود.

هشدار ها کلیدینیوم-سی

1. بيماران سالخورده به عوارض ضد موسكاريني كليدينيوم و احتمال بروز ناگهاني گلوكوم حساستر هستند.
2. در عيب كار كبد، ناپايداري وضعيت قلبي عروقي، فتق مري، هيپرتروفي پروستات، و كوليت اولسروز شديد انسداد روده، مياستني گراو، استعداد ابتلاي به گلوكوم و احتباس ادرار با احتياط مصرف مي شود.

توصیه های دارویی کلیدینیوم-سی

1. توصيه مي شود اين دارو نيم ساعت تا يك ساعت قبل از غذا مصرف شود.
2. در صورت بروز سرگيجه، منگي ، خواب آلودگي يا تاري ديد احتياط شود.
3. از مصرف داروهاي ضد اسهال طي 2-1 ساعت پس از مصرف اين دارو خودداري شود.
4. با مصرف اين دارو ممكن است خشكي دهان، بيني، يا گلو بروز نمايد.
5. در هنگام فعاليت بدني يا در هواي گرم بايد احتياط كرد.

دارو های هم گروه کلیدینیوم-سی

گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00308

مطالب و رویداد های ویژه

نویدبامری (1398/11/21)
برای بیماریهای گوارگی مثل زخم معده وعفونت معده وترشح بیش ازحد اسید میتوان با شربت الومینیوم ام جی اس استفاده کرد لطفا راهنمایی کنید کسی ک تجربه مصرف داره
زهرا رضاپور (1398/11/10)
سلام دکتر برای مادرم تجویز کرده ،ولی وقتی مصرف میکند دست وپا حالت کرخی دارد وبی حس میشود علتش چیه ؟
محسنی (1398/10/26)
سلام وقتتون بخیر من قرص کلیدینیوم مصرف میکنم شبها روز بعدش با تکرر ادرار و اسهال روبرو شدم بنظرتون عوارض این قرصه ممنونتون میشم.
مرتضی (1398/9/12)
سلام چند سال پیش به خاطر مشکل معده (که هنوز هم باهام هست) دکتر این دارو رو تجویز کرد. ولی بعد از مصرف خارش دستها و پا (مچ به پایین) و لک های قرمز روی این نواحی داشتم که بعد از حذف قرص بر طرف شدند. چند رو پیش که مجددا به دکتر مراجعه کرده کرده بودم همین دارو رو تجویز کردند. به نظرتون مصرف بکنم؟
مدیر سامانه (1398/9/12)
اگر به یک دارو حساسیت داشته باشید با مصرف آن در دفعات بعدی عوارض شدیدتر از قبل بروز خواهد کرد.
علیرضا لرستاتی (1398/8/21)
ممنون از راهنمایی خوبتان برام زنگ بزنید لطفن واجبه خواهشن 86193

چنانچه در خصوص "کلیدینیوم-سی" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب