کلومیپرامین

داروهای ضد افسردگی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

کلومیپرامین چیست؟
کلومیپرامین دارويي از دسته ی ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد و معمولاً برای درمان افسردگی تجویز می شود. این دارو همچنین در درمان حملات ترس یا فوبیا و وسواس هم استفاده دارد .
علت اصلی بروز افسردگی ناشناخته است اما هدف از درمان دارویی همراه با مشاوره درمانی برطرف کردن علائم افسردگی نظیر کج خلقی، بی حالی، نداشتن انگیزه، افکار خطرناک، اختلالات خواب و کاهش اشتها و...جهت بازگرداندن فعالیت و عملکرد روزانه ی فرد به سطح طبیعی می باشد.
فوبیا یک ترس قوی و غیر معمول از یک اتفاق، موضوع یا شیء خاص است که منجر به اجتناب بیمار از مواجه شدن با آن موضوع می شود.
کلومیپرامین همچنین می تواند به کنترل عضلات در بیماری خواب -نارکولپسی- نیز کمک کند. (در مبتلایان به بیماری خواب، ممکن است بطور ناگهانی اختلال در کنترل عضلات بدن صورت گیرد که منجر به پرت کردن یا رها کردن اجسام می شود.) داروهایی مانند کلومیپرامین می توانند در برطرف نمودن علائم این بیماری ها تاثیرگذار باشند.

کلومیپرامین در بدن چگونه عمل می کند؟
این دارو در بدن با افزایش سطح ناقل های شیمیایی موجود در مغز که نقش پیام رسانی عصبی بین سلول های اعصاب رابر عهده دارند، علائم افسردگی رابرطرف می نماید.

پيش از شروع مصرف کلومیپرامین
- در صورت بارداري يا اقدام به بارداري یا شیرده بودن به پزشك خود اطلاع دهيد.
-در صورت سابقه ی بیماری هایی نظیر تیروئید پر کار، مشکلات کبدی، صرع، دیابت، یبوست های مزمن، مشكل در دفع ادرار، بيماري هاي قلبی عروقی، چشمی و یا سایر بیماری ها  به پزشک خود اطلاع دهید.
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود (خصوصا سایر داروهایی که تاکنون و در یک ماه اخیر برای درمان افسردگی و خواب استفاده نموده اید) در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

نحوه ی مصرف کلومیپرامین
-اگر کلومیپرامین به صورت یک نوبت در روز تجویز شود بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب می باشد چون تا حدودی خواب آور است. اما برخی پزشکان ترجیح می دهند دارو را در مقدار کمتر اما در دو تا سه نوبت در روز برای درمان افسردگی تجویز کنند لذا حتماً دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
-ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن، مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
-این دارو با غذا تداخلی ندارد و میتوانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.
-در صورت فراموش كردن مصرف يك نوبت دارو بلافاصله پس از يادآوري آن را مصرف كنيد مگر آنكه زمان ياد آوری به نوبت مصرف بعدی دارو نزديك باشد در اين شرايط نوبت فراموش شده را مصرف نكنيد و نوبت بعدي را در زمان خودش مصرف كنيد اما به هيچ وجه مقدار مصرف دارو را دوبرابر نكنيد.

توصيه های داروی کلومیپرامین
-از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد، مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد. اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود، با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال کنید .
-قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک، می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد، تهوع، ضعف، حملات ترس و بی حالی در بر دارد.
-به دلیل این که مسمومیت با ضد افسردگی های سه حلقه ای بسیار خطرناک می باشد دارو را به همان مقدار تجویز شده مصرف کنید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید. در صورت مصرف بیش از حد یا ناخواسته ی دارو حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید. 
-مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
-
در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند. بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
-در مدت درمان با اين دارو ممكن است حساسیت پوست و بدن شما به نور آفتاب بیشترشود لذا تا جای ممکن در معرض تابش مستقیم خورشید قرار نگیرید و از فرآورده های ضدآفتاب و عینک آفتابی حتماً استفاده نمایید.
-در صورتی که مبتلا به دیابت هستید، مصرف این دارو ممکن است باعث افزایش قندخون شما شود لذا قندخون خودرا به صورت منظم چک کنید و با پزشک خود درمورد آن صحبت کنید.
-در صورت شروع هرگونه درمان یا قصد عمل جراحی، درمانگر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.
-پیش از دریافت هر گونه دارو از داروخانه - مانند داروهای ضد درد،ضد سرماخوردگی و ضد حساسیت- دکتر داروساز را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

عوارض شایع کلومیپرامین
-در مدت درمان با این دارو ممکن است خشکی دهان را تجربه کنید که برای برطرف نمودن آن می توانید از آدامس یا آبنبات های بدون شکر استفاده نمایید.
-یبوست و سوهاضمه، اسهال یا تهوع نیز از عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب در صورت یبوست و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز می توانید این علائم را کاهش دهید.
-خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید از عوارض این دارو می باشد لذا تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط بیشتری دارند خودداری نمایید.
-اگر برای اولین بار از این دارو استفاده می کنید ممکن است با تغییروضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه مختصری ایجاد شود که به مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامی بلند شويد.
-سردرد مي تواند يكي از عوارض اين دارو مي باشد در صورت ابتلا به آن، آب و مايعات به مقدار كافي مصرف كنيد و با داروساز خود جهت انتخاب داروي ضد درد مناسب شرايطتان مشورت نماييد. اما در صورتي كه سردرد شما طولاني و شديد شد حتما به پزشك خود مراجعه كنيد.
-در صورت بروز علایمی همچون اضطراب و پریشانی، اختلال در خواب، مشکل در دفع ادرار، احساس گزگز انگشتان، تغییر غیر عادی در اشتها یا وزن، تغییر طعم ها در دهان، زنگ زدن گوش، لکه های قرمز پوستی خارش دار، ریزش مو یا تعریق شدید و ضربان قلب نامنظم حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.
-اين دارو مي تواند در نتايج تست هاي آزمايشگاهي و نوار قلبي تغييراتي ايجاد كند لذا پيش از انجام اين آزمايشات پزشك خود را از مصرف اين دارو مطلع نماييد.

سوال و جواب در خصوص کلومیپرامین:
سوال۱: کلومیپرامین خارجی بهتر است یا کلومیپرامین ایرانی؟ آیا کلومیپرامین خارجی در ایران پیدا می شود؟
جواب۱: قرص های کلومیپرامین ایرانی کیفیت خوب و قابل قبولی دارند و معمولا نیازی به استفاده از نوع خارجی وجود ندارد. با این حال کلومیپرامین خارجی با نام تجاری آنافرانیل بصورت تک نسخه ای توسط بعضی از شرکت های فوریتی وارد می شود. 
توصیه می شود که از مصرف کلومیپرمین خارجی که فاقد لیبل و برچسب اصالت است استفاده نکنید چون داروی قاچاق محسوب می شود و هیچ نظارتی بر کیفیت و نحوه واردات آن توسط وزارت بهداشت انجام نمی شود.

سوال۲: آیا کلومیپرامین در درمان انزال زودرس موثر است؟
جواب۲: انزال زودرس یکی از مشکلات پنهان جامعه است که ممکن است باعث اضطراب و تنش های عصبی بین زوج های جوان گردد. دلیل انزال زودرس در بسیاری از آقایان به علت فوران میل جنسی است و چون یکی از عوارض کلومیپرامین کاهش میل جنسی است می تواند فوران میل جنسی را کاهش دهد و به درمان انزال زودرس کمک کند. ولی توجه به این نکته ضروری است که این عارضه جانبی برای تمام مصرف کنندگان این دارو ایجاد نمی شود بنابراین ممکن است برای بعضی افراد اثربخشی فوق العاده و در بعضی افراد بدون تاثیر باشد.

سوال۳: آیا می توان از کلومیپرامین برای درمان انزال زودرس بدون تجویز پزشک استفاده کرد؟
جواب۳: به هیچ وجه توصیه نمی شود که داروهای اعصاب و روان را بدون تجویز پزشک مصرف کنید چون مصرف چنین داروهایی شرایط خاصی دارد و بر حسب شرایط بیمار مقادیر مصرف متفاوت است. ضمنا همانگونه که بیان شد ممکن است اثر بر روی انزال زودرس در بسیاری از بیماران مشاهده نشود. همچنین قطع دارو نیز شرایط خاصی دارد که در مجموع اجازه مصرف بدون اجازه پزشک به صلاح نیست.

سوال۴: چطور بعضی از انواع قرص کلومیپرامین ریز هستند و بعضی درشت؟ علت این تفاوت در سایز چیست؟
جواب۴: مقدار ماده موثره کلومیپرامین در قرص ۱۰ میلی گرم از کارخانجات مختلف یکسان است و تفاوت اندازه قرص ها به علت فرمولاسیون کلومیپرامین در کارخانه های مختلف است. در تولید قرص ها علاوه بر ماده موثر دارویی مقادیری از مواد دیگری هم وجود دارد که به آنها مواد اکسپیان گفته می شود. این مواد برای جمع کردن دارو موقع تولید و متلاشی کردن دارو در زمان ورود به معده است. اگر قرار باشد فقط ماده موثره دارو در قرص وجود داشته باشد ۱۰ میلی گرم وزن و حجم بسیار ناچیزی خواهد داشت بنابراین هر کارخانه بر حسب فرمولاسیون تحقیق شده در واحد تحقیق و توسعه مقادیر مشخصی از مواد اکسپیان استفاده می کند ولی همیشه اندازه قرص ۱۰ میلی گرم از یک کارخانه ثابت است.

سوال۵: مصرف کلومیپرامین برای یک بیمار از کارخانه های مختلف داروسازی مشکلی دارد؟
جواب۵: مشکل خاصی ندارد ولی در خصوص داروهای اعصاب و روان در شرایطی که دارو بر روی بیمار اثر مطلوبی داشته است بهتر است در دوره های بعدی تجویز پزشک مجددا از همان برند استفاده شود. علاوه بر این که کیفیت برندهای مختلف دارویی ممکن است متفاوت باشد بخشی از اثربخشی دارو مربوط به اثرات روانی آن است که مربوط به شکل٬ رنگ و سایز دارو است و با تغییر کارخانه ممکن است بیمار از چنین تاثیری بهره مند نشود

سوال۶: اگر پزشک توصیه کرده باشد که مصرف داروی کلومیپرامین چند دوره تکرار شود آیا برای هر بار گرفتن دارو از داروخانه نیاز به نسخه مجدد است؟
جواب۶: بله. در صورتی که برای چند دوره بیمار نیاز به دارو داشته باشد پزشک حتما در کنار نسخه قید می کند: قابل تکرار برای .... دوره. اگر چنین جمله ای نوشته نشده باشد داروخانه می تواند این دارو را به شما ندهد. تحویل داروهای اعصاب و روان به علت مسئولیت زیادی که برای داروخانه دارد بسیار با احتیاط انجام می شود و این کاملا طبیعی است.

مشاهده داروهای ضد افسردگی با منشاء گیاهی در داروخانه اینترنتی دارویاب

Reference: www.Drugs.com

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف کلومیپرامین

كلوميپرامين براي درمان بيماري افسردگي و اختلالات – obsessive compulsive تجويز مي‌شود.

مکانیسم اثر کلومیپرامین

از طريق مهار برداشت مجدد نوراپي نفرين و سرتونين توسط غشاء پايانه سلول عصبي پيش‌سيناپسي، غلظت پلاسمايي آنها را در سيستم عصبي مركزي افزايش مي‌دهد.

فارماکوکینتیک کلومیپرامین

اين دارو پس از تجويز خوراكي به سرعت و به طور كامل جذب مي‌شود. داراي متابوليسم گذر اول از كبد است، ولي متابوليت فعال ندارد. راه دفع دارو از طريق كليه است. زمان شروع اثر دارو 3-2 هفته( به عنوان ضدافسردگي) و نيمه عمر آن 31-21 ساعت مي‌باشد. اين دارو به ميزان زيادي به پروتئين پيوند مي‌يابد.

عوارض جانبی کلومیپرامین

خشكي دهان. خواب آلودگي،‌تاري ديد، يبوست، تهوع، اشكال در ادرار كردن، عوارض قلبي- عروقي ، واكنش‌هاي ازدياد حساسيت، اختلالات رفتاري، اختلالات حركتي، تداخل‌ در فعاليت‌هاي جنسي، تغييرات قند خون، افزايش اشتها ووزن، عوارض اندوكرين مثل ژينكوماستي، اختلالات خوني و هيپوناترمي از عوارض جانبي اين دارو هستند.

تداخلات دارویی کلومیپرامین

مصرف همزمان با داروهاي ضد آريتمي خطر آريتمي بطني را افزايش مي‌دهد. مصرف همزمان اين دارو با مهار كنند‌ه‌هاي آنزيم MAOباعث تحريك CNS و بالا رفتن فشار خون مي‌گردد. اين دارو از طريق كاهش آستانه تشنج با اثر دارو‌هاي ضد صرع، مقابله مي‌كند. بعضي از دارو‌هاي ضد صرع با كاهش غلظت پلاسمايي این دارو، اثرضد افسردگي آن را كاهش مي‌دهند. اين دارو اثر پائين‌آورنده فشار خون كلونيدين و گوانتيدين را كاهش مي دهدو در صورت قطع ناگهاني اين دو دارو خطر افزايش فشار خون زياد مي‌شود. مصرف همزمان اين دارو با فنوتيازين‌ها موجب افزايش عوارض جانبي آنتي‌موسكاريني‌ مي‌شود. مصرف همزمان این دارو با با داروهاي مقلد سمپاتيك ممكن است سبب تشديد عوارض قلبي-عروقي و احتمالاً‌ بروز آريتمي ، تاكي كاردي يا افزايش فشار خون شود. مصرف همزمان اين دارو با داروهاي ضد تيروئيد ممكن است خطر بروز آگرانولوسيتوز را افزايش دهد.مصرف همزمان فرآورده‌هاي حاوي الكل و ساير داروهاي مضعف CNSبا اين دارو ممكن است سبب بروز ضعف شديد CNS،ضعف تنفسي و كاهش فشار خون شود. سايمتيدين با مهار متابوليسم اين دارو ، غلظت پلاسمايي آن را افزايش مي‌دهد.

هشدار ها کلومیپرامین

در موارد زير اين دارو بايد با احتياط فراوان مصرف شود:
الكسيم حاد، اختلالات دو قطبي، اختلالات خوني و گوارشي، گلوكوم با زاويه باريك، افزايش فشار كره چشم، پركاري تيروئيد، هيپرتروفي پروستات ، عيب‌كار كليه، اسكيزوفرني، حملات تشنجي، حساسيت به داروهاي ضد افسردگي سه حلقه‌اي و احتباس ادرار.

توصیه های دارویی کلومیپرامین

1. از قطع ناگهاني مصرف دارو بايد پرهيز‌شود در صورت نياز ، كاهش مقدار مصرف به تدريج در طول يك دوره حداقل‌4 هفته‌اي انجام شود.
2. در هفته‌هاي اول درمان به دليل افزايش تمايل به خودكشي بايد بيمار را تحت نظر گرفت.
3. بيش از يك داروي ضد افسردگي در يك زمان نبايد تجويز شود.
4. براي شروع اثرات درماني اين دارو حداقل 6-1 هفته وقت لازم است.
5. درمان سالمندان بايد با حداقل مقدار شروع شود. زيرا به عوارض جانبي اين دارو حساس‌ترند.
6. به علت نيمه عمر طولاني دارو ، تجويز يكباره مقادير‌آن در موقع خواب، كفايت مي كند.
7. به بيمار بايد ياد آوري شود كه در صورت بروز علائم آنتي موسكاريني به درمان ادامه دهد، چون به اين اثرات تا حدي تحمل حاصل مي‌شود.
8. در صورت وجود سابقه مصرف مهار كننده آنزيم MAO توسط بیمار ، بايد دو هفته بعد از قطع آن، مصرف این دارو را آغاز نمود.
9. در صورت ضرورت مصرف داروي مهاركننده MAO بايد حداقل يك هفته میان قطع اين دارو و شروع مصرف داروي جديد فاصله زماني ايجاد شود.
10. اين دارو با ايجاد خواب آلودگي، ممكن است بر اعمالي كه نياز به مهارت و هوشياري دارند، مانند رانندگي، تأثير بگذارد.
11. مصرف اين دارو در كودكان توصيه نمي شود.
12. دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود. اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه شده مصرف شود.
13. در صورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو،اگر رژيم درماني به صورت چند نوبت در روز مي‌باشد، به محض به يادآوردن آن نوبت بايد مصرف شود. مگر اينكه، زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد، در اين صورت مقدار مصرف بعدي نيز نبايد دو برابر گردد. اگر رژيم درماني بصورت مصرف در هنگام خواب باشد، نبايد هنگام صبح دارو مصرف شود. بهتر است در اين موارد با پزشك مشورت گردد.
14. به دليل احتمال بروز منگي و سرگيجه هنگام برخاستن ناگهانی از حالت خوابيده يا نشسته بايد احتياط نمود.
15. با مصرف اين دارو، خشكي دهان ممكن است بروز نمايد. در صورت تداوم اين عارضه به مدت بيش از 2 هفته، بايد به پزشك مراجعه نمود.
16. احتمال بروز حساسيت به نور با مصرف اين دارو وجود دارد. لذا ضروري است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.
17. بيمار بايد 7-3 روز پس از قطع مصرف دارو تحت نظر باشد.
18. در صورت نياز به هر‌گونه عمل جراحي يا درمان اضطراري ، پزشك بايد از مصرف دارو مطلع شود.

دارو های هم گروه کلومیپرامین

گروه C

در شرايط خاص و نظارت ويژه پزشك قابل استفاده است: مطالعات حیوانی مواردی از عارضه جانبی برای جنین نشان داده است و مطالعات انسانی به اندازه کافی در دست نیست. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است.

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
07402
00320
07080
00321
07949
01438
01439

مطالب و رویداد های ویژه

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص کلومیپرامین سها 10 میلی گرم
قرص کلومیپرامین شهردارو 10 میلی گرم
قرص آبنیل 75 میلی گرم
قرص آبنیل 50 میلی گرم
قرص کلومیپرامین شهردارو 50 میلی گرم
قرص کلومیپرامین-سها 50 میلی گرم
قرص کلومیپرامین امین 25 میلی گرم
قرص کلومیپرامین شهردارو 25 میلی گرم
قرص کلومیپرامین-سها 25 میلی گرم
قرص کلومیپرامین-امین 10 میلی گرم
قرص آنافرانیل 25 میلی گرم
ناشناس (1398/10/12)
سلام ایااین قرص مرفین دارد
مدیر سامانه (1398/10/13)
خیر
ناشناس (1398/10/6)
سلام من زوز انزالی دارم چکار بکنم بهتر شوم تو رابطه زیر یک دقیقه بیشتر دوام نمیارم ممنونم کمک بکنی
ناشناس (1398/9/13)
سلام پسر بچه ۴ ساله دارم دچار شب ادراری ، دکتر براش ۳۰ عددکلومیپرامین ۱۰ و اسپری دسمو پرسین نوشته ، الان که این نظرات رو خوندم ترسیدم بهش بدم. لطفا راهنماییم کنید ممنون
علی مختاری (1398/9/8)
سلام من حدودهشت ماه مصرف کردم دو عدد 25میلی .الان یک هفته قطع کرد کردم درچاره سردرد منگی و گیجی شدم چه داروی جایگزین کنم ممنون میشم آقای دکتر
مدیر سامانه (1398/9/9)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام لطفا دارو را به تدریج قطع کنید.ابتدا یک هفته قرص ۲۵ شبها یک عدد مصرف کنید ،سپس نصف قرص شبها تا یک هفته و سپس یک چهارم قرص شبها یک هفته و سپس قطع شود
فریبرز کهن زاد (1398/8/21)
من ۱۶ سالمه داروی کلومیپرامین ۱۰ تجویز کرده دکتر بر روی رشدم اثر میزاره؟ و سردرد دارم علتش چیه؟
ناشناس (1398/8/18)
سلام پزشک به برادر من به خاطر بیماری وسواس قرص کلومیپرامین و فلوکسامین تجویز کرده بود البته با دوز بالا و هر موقع جهت دریافت دارو به داروخانه مراجعه میکردیم مسئول داروخانه از دوز بالا بسیار تعجب میکرد.این روند مصرف دارو نه ماه ادامه داشت. نه تنها بیماری وسواس برادرم خوب نشد بلکه چند تا بیماری دیگه هم اضافه شد. تنگی نفس .کاهش فشار خون.بی حالی. مشکلات کلیوی و ادراری و فراموشی و... برادر عزیز من که فقط 25 سالش بود دو ماه پیش از دنیا رفت و داغش رو بر دل ما گذاشت و حالا بعد از گذشت دو ماه وقتی نتیجه پزشکی قانونی اومده علت فوت برادرم رو مسمومیت داروئی با همون دو تا قرص بالا عنوان کرده. از همه پزشکان محترم درخواست دارم یه مقدار وجدان داشته باشند و جون مردم براشون اهمیت داشته باشه اگر این داروها این همه عوارض داشت چرا تجویز میکردن اگه بچه خودشون هم بود این کار رو میکردن...
ناشناس (1398/8/18)
سلام وقت بخیر آیا قرص کلومیپرامین ۱۰ حاوی کلومیفن میباشد؟؟؟؟
مدیر سامانه (1398/8/18)
این دو دارو هیچ ارتباطی با هم ندارند و فقط از نظر اسم شبیه به هم هستند.
ناشناس (1398/8/10)
سلام من به علت وسواس عملی نجس و پاکی دکتر بهم کلومیپرامین.50آسنترا100 و فلوکسامین100 داده الان همه را 20 روزه قطع کردم خسته شدم البته وسواس 40 درصد خوب شده ..اما دیگه حوصله قرص خوردن ندارم .ترک این داروها به دفعه ای مشکلی نداره..البته هر دوره مدت کمی میخورم دو باره ول میکنم.الان 1 ساله این حالت هستم و دیگه نمیخوام بخورم.
مدیر سامانه (1398/8/10)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام .قطع ناگهانی دارو به هیچ وجه توصیه نمیشود.اختلال وسواسی جبری خیلی دیر و با دوز بالا به دارو ها جواب میدهد باید صبوری کنید.پیشنهاد من این هست با توجه به پذیرش دارویی پایین شما به جای اینکه سه دارو را با دوز پایین مصرف کنید یک دارو را کم کم افزایش دوز داده و ادامه دهید.مثال فقط فلووکسامین را افزایش دوز داده و ادامه دهید(البته تحت نظر متخصص اعصاب و روان)
علی محوی خمامی (1398/8/10)
سلام ،ارادت بنده بخاطر تورم دیسک نزد پزشک رفتم کپسول پرگابالین ۷۵ وکلو میپرامین ۱۰ واس سیتالوپرام داده ؛ این دارو همه پایه روان درمانی داره ایا تاثیری روی تورم دیسک بین مهره ها داره ممنون میشم راهنمایی بفرمائید. سپاس
مدیر سامانه (1398/8/10)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام.این داروها در دردهای عصبی و نورو پاتیک(درگیری اعصاب محیطی) هم موثر هستند.احتمالا پزشک شما در درد های شما مسائل روانشناختی را هم دخیل دانستند.پیشنهاد من این هست علاوه بر پزشک خودتان به پزشک متخصص اعصاب و روان هم مراجعه کنید
ناشناس (1398/8/6)
سلام حدود 7 ماهه که به خاطر حملات هراس فلوکستین 20 استفاده می کنم، هنوز گهگاهی دچار ترس و بی انگیزگی میشم، دکترم قرص کلومیپرامین 10 هم تجویز کرده ولی از اینکه به این دارو عادت کنم هنوز مصرف نکردم. لطفا راهنمایی کنید
مدیر سامانه (1398/8/7)
اصولا مصرف دو داروی ضد افسردگی بصورت هم زمان توصیه نمی شود ولی با توجه به تجویز پزشک با احتیاط مصرف کنید و در صورت بروز عوارض به پزشک اطلاع دهید.
حجت (1398/8/4)
با سلام عضلات بدنم درد میکنه و هر چقدر استراحت میکنم باز هم احساس خستگی میکنم آیا برای درمان قرص کلومیپرامن بهتر است یا قرص نورتریپتیلین؟ لطفا راهنمایی ام کنید
مدیر سامانه (1398/8/5)
مصرف هیچ یک از این دو دارو بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود. اصولا کلومیپرامین چنین کاربردی ندارد. ممکن است با مصرف ملاتونین خواب شما تنظیم شود.
نهدی نصیری (1398/8/2)
سلام سوالی دارم من 4روز پیش عمل آنژیوکردم وتوی دوتا رگ قلبم فنر گذاشتن قبلا با مجوز پزشک جهت زودانزالی قرص کلومپیرامین25 مصرف میکردم نیخوام بدونم بعداز عمل هم میتونم استفاده کنم قرص پلاویکس و آسپرین بعداز عمل مصرف می کنم
مدیر سامانه (1398/8/3)
با شرایطی که شما دارید مصرف هر نوع دارویی باید تحت نظر پزشک انجام شود.
مهر (1398/8/1)
سلام . من شش روزه این دارو رو دارم مصرف میکنم به توصیه پزشکم .. ولی خیلی حالم و بد کرده .. احساس گیجی و منگی شدید دارم هی میگیره ولی میکنه .. سرم پره داره منفجر میشه .. آیا در روزهای اول این حالت طبیعیه واقعا فکر میکنم دارم مغزم از دست میدم کمکم کنید
مدیر سامانه (1398/8/1)
چنین عوارض شدیدی را لازم نیست تحمل کنید. دارو را قطع کنید و برای دریافت داروی جایگزین به پزشک مراجعه کنید.
عبدالرضاعلیزاده (1398/7/24)
سلام آقای دکتر. من کلومیپرامین رو دکتر یک ماه برام تجویز کرده برای کاهش زودانزالی آیا این قرص وابستگی داره یعنی معتادی داره. نمیخوام درگیربشم
مدیر سامانه (1398/7/25)
اگر از دوز حداقل و در بازه زمانی کوتاه استفاده شود وابستگی ایجاد نمی شود.
ناهید امینیان (1398/7/24)
سلام من به علت ترس و فکرهای جورواجور ودلواپسی الان بمدت یک هفته هست که دکتر برام قرص کلومیپرامین تجویز کرده از روز اول شروع به بدن درد و حال تهوع کردم و استرس بی تابیم زیادتر شده الان باید چیکار کنم
مدیر سامانه (1398/7/24)
اگر چند روز این حالت را تحمل کنید اثر درمانی دارو شروع می شود.
ناشناس (1398/7/22)
سلام بابای من یه دو هفته ای میشه از همین قرص با قرص سیتالوپرام ۲۰ استفاده میکنن رنگ مدفوع تغییر کرده شده سیاه ایا عوارض دارو هست یا مشکل دیگه ای دارند،؟
مدیر سامانه (1398/7/22)
رنگ سیاه مدفوع باید حتما از نظر خونریزی گوارشی بررسی شود. قرص بیسموت یا آهن اگر در بین داروهای ایشان باشد مدفوع را سیاه می کند ولی اگر این داروها را استفاده نمی کنند لازم است به پزشک مراجعه کنند.
مرتضي (1398/6/29)
سلام ببخشيد سوالي 21 شهريور ماه پرسيده بودم كه پاسخ داديد و خدا از بزرگي كمتون نكنه ولي كامل اطلاعات نداده بودم .پوزش ميخواهم پسرم كه 20 سالشه با تشخيص دو قطبي و وسواس فكري عملي علاوه بر دپاكين كه روزانه 1000 ميلي ، كلوميپرامين 10 ميلي و ترنكوپين 50 ميلي مصرف مي كنه، تيوريدازين 10 ميلي و كلونازپام هم مصرف مي كنه و همانطور كه گفتم هنوز تثبيت نشده و حالت ميكس داره و شب در فاز مانيا ميره و دو سه شب هم خيلي دير مي خوابه. دروانپزشك جديد كه مراجعه كرديم داروها را كمي تغيير داده و اين داروها را داده: به صورت منقسم: دپاكين 1500 ميلي، رسپريدون 4 ميلي، پراپونول 40 ميلي و كلونازپام نصف و گفته تيوريدازين و ترنكوپين و كلوميپرامين قطع بشه. نظر صائب شما خيلي كمكون مي كنه. قطع ناگهاني اين داروها عوارض نداره؟ و ايا تجويز دكتر جديد مناسبتره؟
مدیر سامانه (1398/6/30)
با وجود مصرف داروهای دپاکین، ریسپریدون و کلونازپام و پروپرانولول نگران قطع مصرف کلومیپرامین نباشید. این که تجویز پزشک جدید بهتر است یا پزشک قبلی واقعا قابل پیش بینی نیست و باید منتظر نتیجه مصرف این داروها باشید. تصور می کنم داروهای جدید برای بیمار شما مناسب تر باشد. انشالله بهبودی حاصل می شود.
ناشناس (1398/6/25)
سلام‌ . با نظر پزشک حدود دو ماه است که شب یک عدد کلومپرامین ۱۰ می خورم . اما صبح روز بعدش تا ظهر احساس گیجی و منگی دارم و نمی توانم خوب مطالعه کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید
مدیر سامانه (1398/6/25)
اگر بعد از دو ماه عوارض گیجی و منگی کاهش پیدا نکرده است برای تعدیل دوز به پزشک مراجعه کنید
علی بیگی (1398/6/23)
من دیروز یه دونه قرص 75مصرف کردم الان سرگیجه سنگینی چشم وگلو درد وسفتی گلو وبسته شدن عضله زیر چانه دارم لطفا راهنمایی کنید فورا.
مدیر سامانه (1398/6/25)
این همه عوارض با مصرف یک قرص، غیر متعارف است. بهتر است به پزشک مراجعه کنید بسته شدن عضله زیر چانه ممکن است علائم اکستراپیرمیدال باشد.
ناشناس (1398/6/21)
سلام پسرم با تشخیص هیجانات خلقی و وسواس فکری عملی ۶ ماه دپاکین و کلومیپرامین ۱۰و نصف ترنکوپین استفاده کرد ولی نهایتا در فاز مانیا در بیمارستان بستری شد. دکترش در بیمارستان دوز دپاکین و ترانکوپین را بالا برد و مرخص شد. الان بعد از دو هفته دکترش را عوض کردیم چون به نظرمون هنوز تثبیت نشده. دکتر جدید کلومیپرامین ۱۰ و ترنکوپین را قطع کرده و ریسپریدون تجویز کرده و دوز دپاکین را باز هم بالا برده. نظر شما چبست؟ قطع ناگهانی این داروها مشکلی نداره؟ درسته که می گویند کلومیپرامین فاز شیدایی را تقویت می کنه؟ الان که قطع شده دچار افسردگی نمیشه؟ ممنون
مدیر سامانه (1398/6/25)
هرگونه تغییر در نوع دارو و دوز داروهای اعصاب فقط باید تحت نظر پزشک متخصص اعصاب و روان انجام شود. با توجه به این که نتایج اثربخش داروها در افراد مختلف متفاوت است تجربه اثربخشی داروهای قبلی می تواند به پزشک برای تجویز داروها جدید کمک کند. به نظرم با توجه به غلبه فاز مانیا نسبت به افسردگی در بیمار شما تجویز اخیر (ریسپریدون و دپاکین) منطقی تر به نظر می رسد. به پزشک اعتماد داشته باشید و طبق دستور پزشک دارو مصرف کنید.
زهره (1398/6/13)
سلام الان ۵روزه این دارو گیرم نمیاد و سرگیجه و وز وز شدن بدن دارم...این ممکنه از قطع این دارو باشه؟
مدیر سامانه (1398/6/18)
احتمالا به دلیل قطع مصرف این دارو چنین علائمی ظاهر شده است.
ی (1398/6/2)
سلام چجوری میشه اثرات خواب الودگی این دارو رو از بین برد من الان نزدیک 5هفتس مصرف میکنم اما هنوز اثار خوتب الودگی هست همچنان
مدیر سامانه (1398/6/3)
به هر حال به دلیل اثر این دارو بر روی سلول های مغزی اثرات خواب آلودگی تا حدودی طبیعی است. البته به تدریج این اثر کاهش می یابد. اگر قابل تحمل نیست با نظر پزشک دارو را کاهش دهید
ناشناس (1398/5/23)
سلام من هر روز سوالاتی تو ذهنم میاد که کارای روزمره ای که میکنم درسته یا نه هی یه فکرایی میاد تو ذهنم که خلاف عقل عمل کن و خیلی فکرای ترسناک دیگه و کلی شک و تردید .پزشک برام این دارو رو تجویز کرد ولی هی یه ترسی مثل خوره افتاده تو وجودم که مریضیه تو درمان نمیشه و... میخوام بدونم بعد مدتی مصرف این دارو شاید بازم این افکار سراغم بیاد اون موقع نسبت بهشون بی تفاوت میشم؟
مدیر سامانه (1398/5/25)
این دارو که توسط پزشک برای شما تجویز شده برای شما بسیار مناسب است و وسواس اجباری که دارید با این دارو برطرف می شود. به پزشک اعتماد کنید و دروه درمان را کامل کنید.
لیلا بداقی (1398/5/23)
سلام . الان ۳ روزه از این قرص نصف ۲۵ میلی شبا مصرف میکنم . دهنم آفت زده . پوست دستم تاول زده کف دستم.حالت تهوع دارم . اشتهام کم شده . تعریق زیاد دارم . کمکم کنید .
مدیر سامانه (1398/5/25)
در صورت بروز تاول روی پوست فورا دارو را قطع کنید. تاکید می کنم فورا دارو را قطع کنید.
ناشناس (1398/5/19)
سلام دو بار مصرف قرص کلو میپر امین 10را ترک کردم ولی با گذشت 12روز از عدم مصرف دچار سرگیجه و سر درد و بدن درد شدم مجبور به استفاده مجدد شدملطفا راهنماییم کنید که چگونه مصرف این دارو را به صفر برسانم
مدیر سامانه (1398/5/20)
لازم است تحت نظر پزشک دارو را قطع کنید. معمولا در چنین مواردی کلومیپرامین به تدریج کاهش می یابد و داروی ملایم دیگری جایگزین آن می شود
آ (1398/5/13)
باسلام بنده دچار وسواس فکری وعملی شده ام .دراثر یک ماجرایی درطی یک مدتی که استرس داشتم الان هم بعد ازگذشت اون موضوع هنوزم بااسترس واضطراب میخوابم وبیدار میشم انگار استرس ناخودآگاه دارم بعضی اوقات نمیدونم چرا استرس دارم .این استرس باعث به وجود اومدن وسواس شده والان بخاطر اینکه فک میکنم چیزی داره نجس میکنه منو یامن چیزی و نجس میکنم اضطراب دارم.میخواستم بدونم قرص ضداضطرابی هست که عوارض زیادی نداشته باشه وبدون تجویز پزشکم بشه استفاده کرد؟چون ازطرفی میخوام قرص بخورم که اضطرابم کمترشه ازطرفیم همین قرصا کلی عوارض دارن که میترسم بامصرفش بیشتر بی حال و افسرده وناراحت شم.لطفا راهنمایی کنید
مدیر سامانه (1398/5/13)
شما لازم است حتما به پزشک متخصص روانپزشک مراجعه کنید. شرایطی که شما دارید نوعی وسواس اجباری محسوب می گردد و این بیماری بوسیله دارو به خوبی درمانپذیر است. نگران عوارض دارو نباشید چون اثرات درمانی به مراتب از عوارض دارو برای شما بیشتر است.
مهدی خاکی (1398/5/11)
سلام پسر من 10سالشه.الان13شبه که کلومیپرامین10را مصرف میکنه الان 4روزه بدنش خارش داره و تاول میزنه.آیا به خاطره مصرف ابن داروهه
مدیر سامانه (1398/5/12)
فورا دارو را قطع کنید.
اسماعیلی (1398/5/10)
سلام تقریبا یه هفته از این قرص استفاده میکنم. حدود سه چهاربه که نتونستم بخوابم. دلیل این بیخوابی چیست؟ چون یکی از عوارض آن خواب آلودگیه؟
مدیر سامانه (1398/5/10)
عوارض داروها قابل پیش بینی نیست. اصولا باعث خواب آلودگی می شود. در صورتی که بی خواب ادامه داشت برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1398/5/7)
آیا کسانی که قطع مصرف مواد دارن این دارو را میتوان مصرف کنند؟
مدیر سامانه (1398/5/8)
مصرف این دارو بدون تجویز پزشک ممنوع است.
فاطمه (1398/4/21)
سلام من 10سالمه و دو هفته ای میشه که این قرص را مصرف میکنم 10روز یک عدد شبها و بعد یکی زهر یکی شب الان دچار لکه بینی شدم ممنون میشم منو راهنمای کنید
مدیر سامانه (1398/4/21)
بهتر است برای تغییر دارو به پزشک مراجعه کنید. نباید دارو را قطع کنید ولی تا زمان مراجعه به پزشک می توانید روزانه یک قرص فقط شب مصرف کنید.
عادل امیدمهر (1398/4/21)
سلام خسته نباشید. دکتر برای من قرص کلومیپرامین ۵۰ نوشته ازکجا تهیه کنم عرداروخانه ای رفتم نداره
حمیدعزیزی (1398/4/16)
سلام من با تجویز دکتر یه دونه قرص کلو میپرامین 25خوردم وحالا به مدت یک ماه هست سیستمم بهم ریخته احساس خفگی میکنم سرم گیچ میره ..لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم
مدیر سامانه (1398/4/16)
بعید است با مصرف یک عدد قرص چنین تغییراتی در بدن ایجاد شده باشد. بیشتر، اثرات روحی روانی دارو بوده و یا شاید عامل دیگری باعث بروز احساس خفگی و سرگیجه باشد.

چنانچه در خصوص "کلومیپرامین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب