ایمی پرامین

داروهای ضد افسردگی
این دارو را از کدام داروخانه تهیه کنم؟
! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد
دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

ایمی پرامین چیست؟
ایمي پرامين دارويي از دسته ی ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد و معمولاً برای درمان افسردگی در بزرگسالان تجویز می شود.این دارو همچنین در درمان شب ادراری در کودکان و موارد دیگری که مربوط به افسردگی نمی باشند هم استفاده دارد .
علت اصلی بروز افسردگی ناشناخته است اما هدف از درمان دارو همراه با مشاوره درمانی برطرف کردن علائم افسردگی نظیر خلق پایین، بی حالی،نداشتن انگیزه، افکار خطرناک ،اختلالات خواب و کاهش اشتها و...جهت رساندن فعالیت و عملکرد روزانه ی فرد به سطح طبیعی، می باشد.
داروهایی مانند ایمی پرامین می توانند به برطرف نمودن علائم افسردگی مانند کم خوابی یا کمبود اشتها کمک قابل توجهی کنند.

ایمی پرامین در بدن چگونه عمل می کند؟
این دارو در بدن با افزایش سطح ناقل های شیمیایی موجود در مغز که نقش پیام رسانی عصبی بین سلول های اعصاب رابر عهده دارند،علائم افسردگی رابرطرف می نماید.
اما در کودکان با سن بیشتر که با وجود این تغییرات مشکل پا بر جامی ماند، در برخی موارد نیاز به دارودرمانی وجود دارد.در این موارد ایمی پرامین توسط پزشک متخصص می تواند تجویز شود. اما این دارو برای اطفال زیر شش سال مناسب نمی باشد.


توصیه های ایمی پرامین
پیش از شروع مصرف این دارو در صورت باردار یا شیرده بودن ،سابقه ی بیماری هایی نظیر تیروئید پر کار ،مشکلات کبدی ،صرع،دیابت،یبوست های مزمن،بیماری قلبی عروقی،چشمی و یا بیماری های اعصاب و سایر بیماری هارا به پزشک خود اطلاع دهید.
از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .
قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد،تهوع،ضعف،حملات ترس و بی حالی در بر دارد.
از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود (خصوصا سایر داروهایی که تاکنون و در یک ماه اخیر برای درمان افسردگی و خواب استفاده نموده اید) در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.
اگر ایمی پرامین به صورت یک نوبت در روز تجویز شود بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب می باشد.اما برخی پزشکان ترجیح می دهند دارو را در مقدار کمتر اما در دو تا سه نوبت در روز برای درمان افسردگی تجویز کنند لذا. حتماً دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید.
ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن،مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.
این دارو با غذا تداخلی ندارد و میتوانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.
به دلیل این که مسمومیت با ضد افسردگی های سه حلقه ای بسیار خطرناک می باشد دارو را به همان مقدار تجویز شده مصرف کنید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.در صورت مصرف بیش از حد یا ناخواسته ی دارو حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.


عوارض شایع ایمی پرامین
در مدت درمان با این دارو ممکن است خشکی دهان را تجربه کنید که برای برطرف نمودن آن می توانید از آدامس یا آبنبات های بدون شکر استفاده نمایید.
یبوست ،خواب آلودگی،تاری دید و احساس گیجی و خستگی نیز از عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز این علائم را کاهش دهید.
در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.
بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور و پزشک خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .
مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
اگر برای اولین بار از این دارو استفاده می کنید ممکن است با تغییروضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه مختصری ایجاد شود کهبه مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامی بلند شويد.
در صورتی که مبتلا به دیابت هستید ،مصرف این دارو ممکن است باعث افزایش قندخون شما شود لذا قندخون خودرا به صورت منظم چک کنید و با پزشک خود درمورد آن صحبت کنید.

اطلاعات تخصصی

موارد مصرف ایمی پرامین

ايميپرامين براي رفع بيماري افسردگي و نيز شب‌ادراري در كودكان تجويز مي‌شود.

مکانیسم اثر ایمی پرامین

این دارو جزء داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای طبقه بندی می شود و از طريق مهار برداشت مجدد نوراپي‌نفرين و سروتونين توسط پايانه سلول عصبي پيش‌سينماپسي غلظت سيناپسي آنها را در سيستم عصبي مركزي افزايش مي‌دهد.

فارماکوکینتیک ایمی پرامین

اين دارو پس از تجويز خوراكي به سرعت و به‌طور كامل جذب مي‌شود.داراي متابوليسم گذر اول كبدي بوده و متابوليت فعال آن دزپيرامين‌ مي باشد راه دفع دارو كليوي است. پيوند اين دارو به پروتئين بسيار زياد است. نيمه عمر دارو 25-11 ساعت و زمان لازم براي شروع اثر ضد افسردگي 3-2 هفته مي‌باشد.

عوارض جانبی ایمی پرامین

خشكي دهان خواب آلودگي، تاري ديد، يبوست، تهوع، اشكال در ادرار كردن، عوارض قلبي- عروقي، واكنش‌های ازدياد ، حساسيت، اختلالات رفتاري، اختلالات حركتي، تداخل در فعاليت جنسي، تغييرات قند خون، افزايش اشتها و وزن و عوارض اندوكرين مثل ژنيكوماستي، اختلالات خوني و هيپوناترمي از عوارض جانبي دارو هستند.

تداخلات دارویی ایمی پرامین

مصرف همزمان با داروهاي ضد آريتمي، خطر آريتمي‌بطني را افزايش مي‌دهد. مصرف همزمان اين دارو با مهار كننده‌هاي آنزيمMAO باعث تحريك CNS و بالا رفتن فشار خون مي‌گردد. اين دارو از طريق كاهش آستانه تشنج با اثر داروهاي ضد صرع مقابله مي‌كند. بعضي از داروها ضد صرع با كاهش غلظت پلاسمایي اين دارو، اثر ضد افسردگي آن را كاهش مي‌دهند اين دارو اثر پائين آورنده فشار خون كلونيدين و گوانتيدين را كاهش مي‌دهد و در صورت قطع ناگهاني اين دو دارو خطر افزايش فشار خون زياد مي‌شود. مصرف همزمان اين دارو با فنوتيازين‌ها موجب افزايش عوارض جانبي آنتي‌موسكاريني‌ مي‌شود. مصرف همزمان اين دارو با داروهاي مقلد سمپاتيك ممكت است سبب تشديد عوارض قلبي-عروقي و احتمالا بروز آريتمي، تاكي‌كاردي يا افزايش فشار خون شود. مصرف همزمان اين دارو با داروهاي ضد تيروئيد ممكن است خطر بروز اگرانولوسيتوز را افزايش دهد. مصرف همزمان فراورده‌هاي حاوي الكل و ساير داروهاي مضعفCNS با اين داو ممكن است سبب بروز ضعف شديد CNS، ضعف تنفسي و كاهش فشار خون شود. سايمتيدين با مهار متابوليسم اين دارو، غلظت پلاسمايي آن را افزايش مي‌دهد.

هشدار ها ایمی پرامین

در موارد زير مصرف اين دارو بايد با احتياط فراوان مصرف شود:
الكلسيم‌حاد، آسم، اختلالات دو قطبي، اختلالات خوني‌و گوارشي، گلوكوم با زاويه باريك‌، افزايش‌فشار كره چشم، پركاري تيروئيد، هيپرتورفي پروستات، عيب كار كليه، اسكيزوفرني، حملات تشنجي، حساسيت به داروهاي ضد افسردگي سه حلقه‌اي و احتباس ادرار.

توصیه های دارویی ایمی پرامین

1. از قطع ناگهاني مصرف دارو بايد پرهيز شود. در صورت نياز، كاهش مقدار مصرف به تدريج در طول يك دوره حداقل 4 هفته‌اي بايد انجام شود.
2. در هفته‌هاي اول درمان به دليل افزايش تمايل به خودكشي بايد بيمار را تحت نظر قرار داد
3. بيش از يك داروي ضد افسردگي در يك زمان نبايد تجويز شود.
4. براي شروع اثرات درماني اين دارو حداقل دو هفته وقت لازم است.
5. درمان سالمندان بايد با حداقل مقدار شروع شود، زيرا به عوارض جانبي اين دارو حساسترند.
6. به علت نيمه‌عمر طولاني دارو تجويز يك‌باره مقادير آن در موقع خواب، كفايت مي‌كند.
7. به بيمار بايد ياد‌آوري شود كه در صورت بروز علائم آنتي‌موسيكاريني به درمان ادامه دهد، چون به اين اثرات تا حدي تحمل حاصل مي‌شود.
8. در صورت وجود سابقه مصرف مهار كننده‌هاي آنزيم MAO توسط بيمار، بايد دو هفته بعد از قطع آن مصرف اين دارو را آغاز نمود.
9. در صورت ضرورت مصرف دارو‌هاي مهار‌كننده MAO بايد حداقل يك هفته ميان قطع اين دارو و شروع مصرف داروي جديد فاصله ايجاد شود.
10. اين دارو با ايجاد خواب‌آلودگي ممكن است بر اعمالي كه نياز به مهارت و هوشياري دارند مانند رانندگي، تأثير بگذارد.
11. دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود.اين دارو نبايد بيش از مقدار توصيه‌شده مصرف شود.
12. در صورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو،اگر رژيم درماني به صورت چند نوبت در روز مي‌باشد، به محض به يادآوردن آن نوبت بايد مصرف شود، مگر اينكه تقریباً زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد، در اين صورت، مقدار مصرف بعدي نيز نبايد دو برابر گردد. اگر رژيم درماني بصورت مصرف در هنگام خواب باشد، نبايد هنگام صبح دارو مصرف شود. بهتر است در اين موارد با پزشك مشورت گردد.
13. به دليل احتمال بروز منگي و سرگيجه و هنگام برخاستن ناگهاني از حالت خوابيده يا نشسته بايد احتياط نمود.
14. با مصرف اين دارو خشكي‌دهان ممكن است بروز نمايد .در صورت تداوم اين عارضه به مدت بيش از دو هفته بايد به پزشك مراجعه نمود.
15. احتمال بروز حساسيت به نور با مصرف اين دارو وجود دارد.لذا ضروري است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.
16. بيمار بايد 7-3 روز پس از قطع مصرف دارو تحت نظر باشد.
17. در صورت نياز به هرگونه عمل جراحي يا درمان اضطراري، پزشك بايد از مصرف دارو مطلع شد.

دارو های هم گروه ایمی پرامین

گروه D

استفاده نشود: شواهدی دال بر خطر مرگ جنین با مصرف این دارو در دوران بارداری وجود دارد. این شواهد به واسطه تحقیقات، تجربه عرضه در بازار و یا مطالعات انسانی به دست آمده است. منافع دارو در مقابل خطرات احتمالی، تعیین کننده مصرف یا عدم مصرف این دارو در دوران بارداری است

کد ژنریک نام شکل دارویی پرخطر دما حیاتی برچسب هشدار بالا
00664
00665
00663
00666

مطالب و رویداد های ویژه

اسامی تجاری موجود در ایران

نام تجاری
قرص ایمی پرامین امین 25 میلی گرم
قرص ایمی پرامین پارس دارو 25 میلی گرم
قرص ایمی پرامین سبحان 25 میلی گرم
قرص ایمیپرامین ام اچ دی 25 میلی گرم
قرص ایمی پرامین امین 10 میلی گرم
قرص ایمی پرامین پارس دارو 10 میلی گرم
قرص ایمی پرامین ام اچ دی 10 میلی گرم
قرص ایمی پرامین سبحان 10 میلی گرم
قرص ایمی پرامین سبحان 50 میلی گرم
قرص ایمی پرامین-اکسیر 10 میلی گرم
قرص ایمی پرامین-اکسیر 25 میلی گرم
مهرداد کردی (1398/10/12)
سلام دخترم چهارساله است وقتی ادرار میکنه بدنش درد میگیره دکتر این قرص را تجویز کرده نمیدونم این دارو را مصرف کنه یا نه
ضریفه (1398/10/3)
سلام وقت بخیر، مدتیه جهت افسردگی تحت درمان هستم،دکتر در نوبت اخیر ویزیت در اواخر آبان ایمی پرامین ۱۰ رو هر شب یک عدد تجویز کردند،الان دو ماه هست عادت ماهانه ندارم آزمایش دادم باردار نیستم. آیا ممکن هستش از تاثیر این دارو باشه؟
دانیال دهقانی (1398/10/1)
با سلام با مراجعه به پزشک این دارو را جهت درمان اولیه عدم تمرکز فرزند 14ساله ام(دو عدد در روز) تجویز کرده اند ولی بعد از 3 هفته فوق العاده کم حوصله و پرخاشگر شده است باید چکار کنیم؟با تشکر.
مدیر سامانه (1398/10/2)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام دارو را قطع و به پزشک معالج در مورد پرخاشگری اطلاع دهید.
مریم مافی (1398/9/29)
سلام یه پسر ۱۰ ساله دارم الان ۱۰ روز قرص ایمی پرامین میدم الان میگه سر درد دارم حالا نمیدونم مال قرص یا چیز دیگه است
مدیر سامانه (1398/9/30)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام با توجه به شروع سردرد در سن پایین صرف نظر از تاثیر دارو در علائم بیمار ،نیاز به بررسی سردرد توسط متخصص مغز و اعصاب میباشد .
فاطمه مرادی (1398/9/23)
سلام. پسرم 7 ساله هست و برای درمان شب ادراری سه چهار روز این قرص رو مصرف کرد اما هر شب به محض سنگین شدن خواب. خواب میدید که داره از بلندی پرت میشه ومی‌پرید از خواب و یک مورد دیگه اینکه چندین بار تکون میخورد توی خواب و من که نگران شدم دو شب هست قرص رو قطع کردم
مدیر سامانه (1398/9/25)
دکتر مروارید عالیشاه (متخصص اعصاب و روان): سلام از عوارض داروی فوق خواب های آشفته میباشد که فرزندتان دچار آن شده است.دارو را به مدت دوهفته ادامه و درصورت برطرف یا کمتر نشدن عوارض ،به پزشک مراجعه کنید.
ناشناس (1398/9/10)
با سلام.من هر وقت میخابم تا لحظه ای که بیدار میشم خواب میبینم.حتی اگر یک لحظه چرت زدن هم باشد.ایمی پرامین هم مصرف میکنم.میشه از عوارض این دارو باشه؟
ناصر شکیبا (1398/9/2)
سلام.من به علت اضطراب این دارو برام تجویز شده چون داروهای دیگر عوارض زیادی برام داشت.دوز این دارو 25 میلی گرم است که شب ها مصرف میکنم.در مورد عوارض قلبی دارو خیلی نگرانم.آیا برای من که مشکل قلبی ندارم این دارو میتواند مشکل قلبی ایجاد کند؟ باتشکر
مدیر سامانه (1398/9/2)
اگر مشکل قلبی ندارید جای نگرانی نیست. طبق دستور پزشک مصرف کنید.
عباس احمدزاده (1398/8/24)
سلام ، ۵۷ سالمه و به تازگی به تشخیص دکتر برای پروستات من ایمی پرامین ۲۵ به همراه پروترال ۰/۴ تجویز شده هیچگونه افسردگی هم ندارم فقط شبها چندین بار برای دستشویی بیدار میشدم آیا این دارو درست تجویز شده یا نه و اینکه با مصرف این دارو دچار یبوست شدم آیا طبیعی است
مدیر سامانه (1398/8/24)
ایمی پرامین علاوه بر اثرات ضد افسردگی با مکانیسم ناشناخته بر تکرر ادرار و در مواردی بی اختیاری ادرار موثر است. ضمنا عوارض جانبی داروها در افراد مختلف متفاوت است و احتمال بروز هر عارضه ای بعید نیست ولی در منابع یبوست برای این دو دارو ثبت نشده است.
علی (1398/8/11)
دکتر برای شب ادراری کودک با سن۳ سال و۹ ماه دوز ۱۰ میل صبح و شب تجویز کرده آیا این مقدار زیاد نیست؟؟؟؟ نحوه قطع دارو چطوره؟؟؟؟
مدیر سامانه (1398/8/12)
طبق دستور پزشک مصرف کنید. مشکلی ندارد. پس از درمان دارو باید به تدریج قطع شود.
رحیمی (1398/8/5)
سلام به پسرم ک این قرص رو دادم شیکمش خیلی باد کرد و بعد چن ساعت خیلی بالا اورد
مدیر سامانه (1398/8/5)
مصرف دارو را قطع کنید.
سیما (1398/8/3)
سلام من مشکل خواب دارم تقریبا بیشتر داروهای خواب و هم استفاده کردم فقط زولپیدوم موثر بوده می تونم با ایمی پرامین بخورم ؟ اگر کسی از این داروها سر در میاره خواهش میکنم با من تماس بگیره راهنماییم کنه
مدیر سامانه (1398/8/3)
مصرف خودسرانه ایمی پرامین توصیه نمی شود.
ناشناس (1398/6/27)
باسلام.دکتر تجویز کرده برای دختر 5ساله و درمان شب ادراری.ایمی پرامین 25 میلی اگه قراره بعد قطع دارو مجددا برگرده به حالات قبل خب این چه تاثیری داره؟؟ فقط الکی بچه دارو خورده.بیشتر به نظر میادکه برای درمان افسردگی خوب باشه
مدیر سامانه (1398/6/28)
معمولا کودکان مبتلا به شب ادراری تا وقتی ایمی پرامین مصرف می کنند درمان می شوند و در صورت قطع مصرف پس از چند روز مجددا این حالت برگشت می کند. با اصلاح عادت های قبل از خوابیدن و مصرف دارو می توانید اعتماد به نفس کودک را افزایش دهید.
ناشناس (1398/6/19)
باسلام .لطفا بفرمائید درمان شب ادراری کودکان باایمی پرامین چقدر طول میکشد؟
مدیر سامانه (1398/6/20)
تا زمانی که دارو مصرف می شود شب ادراری کنترل می شود. معمولا با قطع دارو مجددا این مشکل مشاهده می شود. بهتر است در طول درمان با این دارو رفتار کودک را تغییر دهید و مصرف مایعات قبل از خواب کاهش یابد و عادت مربوط به ادرار قبل را خواب را آموزش ببیند.
رامین (1398/6/15)
با سلام قرص ایمی پرامین را با قرص آناهلث بی دی آ ( به دلیل پاره شدن رگ و لوله های اسپرم مصرف میشه) میشه مصرف کرد
مدیر سامانه (1398/6/18)
منع مصرفی در این خصوص ندارد
مریم برهانی (1398/4/28)
سلام من اولین بار که دارو رو خردم احساس منگی شدید داشتم طوری که دستو پاهام صعف پیدا کرد ونمیتونستم راه برم ایا این عارصه خطر ناک است???
مدیر سامانه (1398/4/28)
احساس منگی از عوارض این دارو هست ولی معمولا به این شدت نیست. دوز دارو را دقیقا مطابق تجویز پزشک مصرف کنید. عارضه خطرناک برای ایمی پرامین گزارش نشده است.
حسین رهبر (1398/4/19)
سلام و تشکر آیا این دارو ایمی پرامین با تامسولوسین و پلاویکس و گلی ‌کلازید تداخل دارد؟
مدیر سامانه (1398/4/20)
ایمی پرامین با تامسولوزین و گلی کلازید تداخل ملایم دارد. ممکن است افت قند خون ایجاد کند. بهتر است به پزشک اطلاع دهید تا دوز داروها را برای شما تغییر دهد.

چنانچه در خصوص "ایمی پرامین" سوالی دارید، عارضه خاصی مشاهده نموده اید و یا مطلب ویژه ای به نظرتان می رسد با دیگران به اشتراک بگذارید

Click to Change image
گلوریپا داروسازی عبیدی استخدام اینستاگرام دارویاب هانی ژل فروشگاه دارویی دارویاب- داروخانه آن لاین آفتوژل اپلیشکن اندرورید و آی او اس دارویاب-app drug info
تازه های دارویی
دارو های پر مصرف ایران

تدوین فرمولاری دانشگاه های علوم پزشکی در سامانه دارویاب